TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин избран за личност на годината од весникот „Тајм“

Макфакс - 09.12.2007

Вашингтон Рускиот претседател Владимир Путин е прогласен за личност на годината од американскиот весник „Тајм“. Путин ќе се појави на насловната страна на весникот како личност која што според мислењето на главниот уредник имала најголемо влијание врз случувањата во текот на 2007 година, се ...

Кремљ демантира обединување на ...

Вест - 08.12.2007

Москва, 8 декември - Кремљ ја демантира информацијата дека на 13. и 14. декември во Минск ќе биде потпишан уставен акт, со кој што ќе се прогласи создавање на Сојузна држава на Русија и Белорусија. "Тоа апсолутно не соодветствува на реалноста", соопшти портпаролот на претседателот Владимир Путин, ...

Кремљ демантира дека ќе се прогласи сојузна држава на Русија и Белорусија

Утрински - 08.12.2007

Москва - Кремљ ја демантира информацијата дека на 13 и 14 декември во Минск ќе биде потпишан уставен акт, со кој ќе се прогласи создавање сојузна држава на Русија и Белорусија. „Тоа апсолутно не соодветствува на реалноста“, соопшти портпаролот на претседателот Владимир Путин, Дмитриј Песков.

Путин составува нова „команда“ на Русија

Утрински - 08.12.2007

Во Русија сите се согласуваат во едно: наследникот на Путин сигурно ќе биде од Санкт ПетербургОд нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - По неодамнешната навистина убедлива победа на Единствена Русија на парламентарните избори, луѓето кои ги интересира политиката не само во Русија, поставуваат ...

Путин нема да биде пратеник

Вечер - 08.12.2007

Рускиот претседател Владимир Путин засега нема да стане пратеник во Државната дума и покрај тоа што беше носител на листата на партијата Единствена Русија, која освои најголем број гласови на парламентарните избори што се одржаа во неделата, пренесе МИА.

Путин се согласи да биде премиер на Русија

Макфакс - 07.12.2007

Москва Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ќе прифати да биде премиер доколку Дмитриј Медведев биде избран за претседател, јавуваат руските медиуми. „Ако руските граѓани му укажат доверба на Дмитриј медведев и го изберат за претседател, јас сум подготвен да ја предводам Владата“, рече ...

Кремљ демантира дека ќе се прогласи Сојузна држава на Русија и Белорусија

Макфакс - 07.12.2007

Москва Кремљ ја демантира информацијата дека на 13. и 14. декември во Минск ќе биде потпишан уставен акт, со кој што ќе се прогласи создавање на Сојузна држава на Русија и Белорусија. „Тоа апсолутно не соодветствува на реалноста“, соопшти портпаролот на претседателот Владимир Путин, Дмитриј Песков.

Путин ќе стане претседател на Сојузната држава Русија - Белорусија

Макфакс - 07.12.2007

Москва Рускиот претседател Владимир Путин ќе застане на чело на Сојузната држава на Русија и Белорусија, јави радиото „Ехото на Москва“, повикувајќи се на извори од администрацијата на белорускиот претседател Александар Лукашенко. Путин, на 13. и 14.

Медведев го надмина Путин во поддршката од граѓаните

Макфакс - 07.12.2007

Москва Кандидатот за претседател на Русија, Дмитриј Медведев според најновите анкети, веќе доби осум отсто повеќе гласови во споредба со поддршката од граѓаните која што ја доби Владимир Путин на претседателските избори во 2004 година.

Честитката на Саркози до Путин предизвика скандал во ЕУ

Утрински - 06.12.2007

Честитката на Саркози не соодветствува на критиките и забелешките од ЕУ на сметка на Москва Лондон- Францускиот претседател Никола Саркози предизвика скандал со својата честитка до рускиот претседател Владимир Путин, по повод победата на партијата Единствена Русија на парламентарните избори, затоа ...

Честитката на Саркози до Путин предизвика скандал

Дневник - 06.12.2007

Францускиот претседател Никола Саркози предизвика скандал со својата честитка кон рускиот претседател Владимир Путин, по повод победата на партијата Единствена Русија на парламентарните избори, затоа што неговата реакција е сосема спротивна на позициите на Европската Унија, пишува британскиот ...

Саркози избрзал со Путин

Вечер - 06.12.2007

Неговата реакција е сосема спротивна на позициите на Европската унија, пишува британскиот весник "Фајненшл тајмс" Францускиот претседател Никола Саркози предизвика скандал со својата честитка кон рускиот претседател Владимир Путин, по повод победата на партијата Единствена Русија на парламентарните ...

Честитката на Саркози до Путин е спротивна на ЕУ

А1 - 05.12.2007

Францускиот претседател Саркози предизвика скандал со својата честитка кон рускиот претседател Путин, по повод победата на парламентарните избори, затоа што реакцијата е сосема спротивна на позициите на ЕУ, пишува британскиот весник „Фајненшл тајмс“.

Саркози му честита победа на Путин

Вест - 05.12.2007

БРИСЕЛ, 5 ноември (Ројтерс) - Европската унија вчера беше во несогласување поради масовно критикуваните парламентарни избори во Русија откако францускиот претседател Никола Саркози му телефонираше на Владимир Путин за да му честита на победата.

Како може Путин да ја задржи власта?

Време - 05.12.2007

ПРЕДВИДУВАЊА ПО ИЗБОРИТЕ ВО РУСИЈА По убедливата победа на владејачката Единствена Русија на изборите за пратеници во руската Дума, аналитичарите предвидуваат неколку опции што ќе му овозможат на рускиот претседател Владимир Путин да ја задржи власта во земјата, пренесува МИА.

„Тајм“ го споредува Путин со Реган

Макфакс - 05.12.2007

Њујорк Објаснувањето за популарноста на рускиот претседател Владимир Путин и неговата победа на парламентарните избори во Русија може да се побара во ситуацијата со поранешниот американски претседател Роналд Реган. Ова го објави американското списание „Тајм“, каде се наведува дека главното ...

На 17 декември избор на кандидат за шеф на Русија

Вечер - 05.12.2007

Се смета дека најголема шанса за добивање на кандидатурата на Единствена Русија има Јуриј Трутњев, министерот за природни ресурси На владејачката партија Единствена Русија, која и официјално е прогласена за победник на изборите за руската Државна дума кои се одржаа во неделата, и претстои уште една ...

315 мандати за „Единствена Русија“

А1 - 04.12.2007

Владејачката партија „Единствена Русија“ победи на изборите за руската Државна дума, одржани во неделата на 2 декември, со освоени 64,24% од гласовите, што и обезбеди 315 мандати во Долниот дом на рускиот Парламент, соопшти денеска Централната изборна комисија на Руската Федерација.

Убедлива победа на партијата на Путин

Време - 04.12.2007

ПО ГЛАСАЊЕТО ЗА ИЗБОР НА ПРАТЕНИЦИ ВО РУСКАТА ДУМА Единствена Русија е убедлив победник на изборите за пратеници во долниот дом на рускиот парламент. Партијата на рускиот претседател Владимир Путин доби двотретинско мнозинство во државната Дума, јави Би-би-си.

Путин победи, ЕУ критикува

Вест - 04.12.2007

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО РУСИЈА МОСКВА, 4 декември (Ројтерс) - Рускиот претседател Владимир Путин вчера ја бранеше како легитимна својата уверлива победа на изборите кои Европа ги критикуваше, а меѓународните набљудувачи ги нарекоа неправедни.

Руската Дума без опозиција и во следните четири години

Утрински - 04.12.2007

Единствена Русија на Путин освои 64,1 отсто гласови пред Комунистичката партија на Зјуганов, која освои само 11,6 отстоОд нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Со освојување на дури 64,1 отсто гласови благодарение на големата популарност и авторитетот на Владимир Путин Единствена Русија и во ...

Европа бара истрага за изборите во Русија

Утрински - 04.12.2007

БРИСЕЛ - Европа вчера им се приклучи на САД во барањето Русија да ги испита наводните злоупотреби на изборите на кои со апсолутно мнозинство победи партијата на претседателот Владимир Путин, додека Германија ги осуди изборите како недемократски.

Партијата на Путин обезбеди двотретинско мнозинство

Дневник - 04.12.2007

Комунистите, кои останаа единствена парламентарна опозиција, најавија дека ќе ги оспорат резултатите поради непочитување на демократските принципи и добија поддршка од САД и од другите западни земји Партијата Единствена Русија обезбеди двотретинско мнозинство во парламентот, а првиот човек на ...

Никола Саркози телефонски разговарал со Владимир Путин

Канал5 - 04.12.2007

Францускиот претседател Никола Саркози телефонски разговараше со рускиот колега Владимир Путин ден по парламентарните избори во Русија, соопшти синоќа Елисејската палата, без да ја открие содржината на разговорот. Париз, 4 декември (МИА) - Францускиот претседател Никола Саркози телефонски ...

Поделени местата во рускиот Парламент

Макфакс - 04.12.2007

Москва Партијата Единствена Русија на претседателот Владимир Путин ќе има 315 места од вкупно 450 во новиот состав на Долниот дом на рускиот парламент (Државната Дума), соопшти денеска Централната изборна комисија. Според податоците од изброените 99,8 отсто од гласовите, Комунистичката партија на ...

Победи Путин!

Вечер - 04.12.2007

"Единствена Русија", чија листа ја предводи претседателот Владимир Путин, води со 64,1 отсто при обработени 98 отсто од гласачките ливчиња на изборните комисии, соопшти Државната изборна комисија (ДИК). Според руските медиуми, по прв пат во историјата една партија ќе располага со уставното ...

„Единствена Русија“ доби двотретинско мнозинство

А1 - 03.12.2007

Партијата на Владимир Путин „Единствена Русија“ ја оствари целта, ќе има апсолутна контрола врз руската Дума. „Обединета Русија има 64,1% од гласовите, а тоа се повеќе од 43 милиони гласачи“, изјави Владимир Чуров, претседател на Централната изборна комисија.

Медиумите за изборите во Русија

А1 - 03.12.2007

Прелиминарните резултати од гласањето покажаа дека руските избирачи му изразија доверба на Владимир Путин и и дадоа на партијата која тој ја претставува мнозинство гласови - над 60%, пишува денеска рускиот печат. „На второ место е Комунистичката партија на Зјуганов.

Путин непобедлив на изборите во Русија, опозицијата обвинува за фалсификат

Вест - 03.12.2007

МОСКВА, 3 декември (Ројтерс) - Русите вчера излегоа да гласаат за парламентарните избори на кои претседателот Владимир Путин најверојатно ќе освои големо мнозинство, додека пак обвинувањата на партиите на опозицијата за масовен фалсификат фрли сенка МОСКВА, 3 декември (Ројтерс) - Русите вчера ...

Путин очекува голема победа на Единствена Русија

Време - 03.12.2007

РУСИТЕ ГЛАСАА ЗА ИЗБОР НА ПРАТЕНИЦИ ВО ДРЖАВНАТА ДУМА Партијата Единствена Русија предводена од рускиот претседател Владимир Путин се очекува да извојува голема победа на гласањето за избор на пратеници во Долниот дом на парламентот или Думата, јавува Си-ен-ен.

Путин како партиска локомотива на парламентарните избори во Русија

Утрински - 03.12.2007

По гласањето Владимир Путин им рече на новинарите: „Фала на Господ што заврши изборната кампања“ За да се зголеми одѕивот беа, организирани концерти и се делеа моливи, сокови, чај и кафе, а некаде дури и пари Од нашиот дописник Бранко ВлаховиЌ МОСКВА - Граѓаните на Русија вчера избираа нов ...

Четири партии од вкупно 11 ќе влезат во новата Државна дума

Канал5 - 03.12.2007

Според резултатите од Централната изборна комисија од изборите во Русија, по преброени 98 отсто од гласовите од 11 партии во новата Државна дума ќе влезат само четири, јави дописникот на МИА од Москва. Москва, 3 декември (МИА) - Според резултатите од Централната изборна комисија од изборите во ...

Партијата на Путин победи на руските парламентарни избори

Макфакс - 03.12.2007

Москва Партијата на рускиот претседател Владимир Путин „Единствена Русија“ победи на вчерашните парламентарни избори освојувајќи 63,2 насто од вкупно 91,6 отсто од пребројаните гласачки ливчиња. На второ место по освоените гласови, околу 11,7 насто, е Комунистичката партија на Генадиј Зјуганов, а ...

Буш не планира телефонски разговор со Путин за изборите

Макфакс - 03.12.2007

Вашингтон Вашингтон денеска повторно ја повика Москва да ги испита наводите за изборни нерегуларности и посочи дека претседателот Џорџ Буш нема намера телефонски да разговара со неговиот руски колега Владимир Путин. „Ние ги повикуваме Русите да ги испитаат обвинувањата за нерегуларности за време на ...