TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Триумф на греманското Гранд за Шумахер

А1 - 28.07.2002

На пет станици пред крајот, новиот предизвик за неприкосновениот владетел на најбрзиот циркус, до крајот е соборувањето на рекордот на Најџел Мансел од 1992-та кога британецот деветпати беше најбрз но, на 16 трки. На мирната трка на германската писта на температура од 40 целзиусови степени, Михаел ...

Шумахер на најповолна стартна позиција во Хокенхајм

А1 - 27.07.2002

Новокрунисаниот светски шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, ја обезбеди најповолната стартна позиција пред утрешното германско гранд - при во Хокенхајм. Ѕвездата на Ферари зад себе на стартот ќе го има неговиот брат Ралф на Вилијамс БМВ. И во вториот стартен ред предност за Ферари над Вилијамс.

Хокенхајм подготвен за големата прослава

Вест - 27.07.2002

ФОРМУЛА 1 - ПРЕД УТРЕШНАТА ТРКА ЗА ГОЛЕМАТА НАГРАДА НА ГЕРМАНИЈА Цел Хокенхајм ќе сака да го понесе на своите раце. - Михаел Шумахер На Хокенхајм се е подготвено за големата прослава на петтата шампионска титула на домашниот миленик Михаел Шумахер.

Ферари и Михаел Шумахер ќе му дадат поддршка на Барикело

Дневник - 27.07.2002

ФОРМУЛА 1 - ГН ГЕРМАНИЈА По освојувањето на петтата титула на Михаел Шумахер во Ф-1, тимот на Ферари размислува сега поголемо внимание да му посвети на вториот возач Рубенс Барикело со цел да се постигне "трипла круна". Веќе в недела (14 ч.

Титулата на Шумахер негативно влијае на популарноста на Ф-1

Дневник - 26.07.2002

ФОРМУЛА 1 Хотелиерите во Унгарија веќе се жалат на пад на резервациите на сместување за трката на 18 август, а се очекува и пад на ТВ-гледаноста од трките за околу 25 отсто Рекордно освоената петта шампионска титула на Германецот Михаел Шумахер на шест трки пред крајот на првенството може негативно ...

Ферари инвестира 300 милиони долари во три круни

Вест - 25.07.2002

ФОРМУЛА 1 - ТИМОТ ОД МАРАНЕЛО СЕЗОНАВА НЕ СЕ ЗАДОВОЛУВА САМО СО ШАМПИОНСКАТА ТИТУЛА НА МИХАЕЛ ШУМАХЕР Подготвен да му помага на Баричело во борбата за второто место. - Михаел Шумахер во својот болид Раководството на Ферари сезонава во тимот инвестирало сума од 300 милиони долари, јавува германската ...

Уште малку несоборени рекорди како предизвик пред Михаел Шумахер

Вест - 23.07.2002

ФОРМУЛА 1 - ПО ПЕТТАТА ШАМПИОНСКА ТИТУЛА НА АСОТ НА ФЕРАРИ Мит, легенда, Господ, ханибал, вонземјанин. - Михаел Шумахер Ниту една сезона во 53-годишната историја на Формула 1 не завршила толку брзо како тековната. Дури ни онаа во 1992 година, кога Најџел Менсел стана светски првак по само 11 ...

Камбаните биеја за Шумахер и за Ферари

Дневник - 23.07.2002

ФОРМУЛА - ГЕРМАНИЈА И ИТАЛИЈА ГО СЛАВАТ ТРИУМФОТ ВО Ф1 Во Маранело локалниот свештеник со ѕвонење ја означи петтата титула на Шуми, навивачите облечени во црвено збеснуваа по улиците во Италија и во Керпен, се славеше и со пиво и шампањ Германскиот канцелар Герхард Шредер ја предводеше нацијата во ...

Човекот што ги урна речиси сите рекорди

Утрински - 23.07.2002

Михаел Шумахер, петкратен светски шампион во Формула 1 Германецот Михаел Шумахер со победата во трката за Големата награда на Франција во Мањикур досегна уште еден рекорд што со децении се чинеше недостижен за возачите во Формула 1, израмнувајќи се со Аргентинецот Хуан Мануел Фанџо на врвот на ...

Михаел Шумахер на Мањикур се промовираше во нов шампион

Вест - 22.07.2002

ФОРМУЛА 1 - ГОЛЕМА НАГРАДА НА ФРАНЦИЈА Хуан Мануел Фанџо веќе не е единствениот. Магичната бројка од пет шампионски титули од вчера стои и зад името на неприкосновениот Михаел Шумахер. Хуан Мануел Фанџо веќе не е единствениот.

Петардата на Шуми пукна на Мањи Кур

Дневник - 22.07.2002

ФОРМУЛА 1 - ШУМАХЕР ГИ РЕШИ ДИЛЕМИТЕ УШТЕ ВО ФРАНЦИЈА Искусниот возач на Ферари неможеше да не ја искористи грешката на Раиконен кој за момент излета, и да остане на лидерското место во последните пет круга на трката Возачот на Ферари, Германецот Михаел Шумахер не дозволи да има озборувања дека ...

Шумахер го израмни рекордот на Фанџо од пет титули

Утрински - 22.07.2002

Со триумфот во трката за ГН на Франција во Мањикур Возачот на Ферари, Германецот Михаел Шумахер, го израмни рекордот на Аргентинецот Хуан Мануел Фанџо од пет шампионски титули во Формула 1, триумфирајќи во трката за ГН на Франција во Мањикур.