TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лешај контра Мета: Нема опасност од граѓански судир во Албанија

Алсат-М - 15.06.2019

Албанскиот министер за внатрешни работи, Сандер Лешај, ја коментираше напнатата политичка ситуација во земјата и указот на претседателот Илир Мета за поништување на изборите на 30-ти јуни.

Растат тензиите во Албанија, можно е Мета да го распушти Парламентот

Фокус - 14.06.2019

Наместо во насока на смирување, однесувањето на албанските лидери води кон зголемување на политичките тензии во земјата. Опозициската Социјалистичка партија достави барање потпишано од 55 пратеници за разрешување на претседателот Илир Мета, кој пак ...

Социјалистите во Албанија ги собраа потребните потписи за разрешување на Мета

Алсат-М - 14.06.2019

Владејачките Социјалисти во Албанија ги собраа потребните потписи за за разрешување на претседателот на државата, Илир Мета. Како што пренесуваат локалните медиуми, меѓу оние кои се потпишале на барањето има и претставници на Демократската партија.

Мета набрзо со одлука за нов датум за локални избори во Албанија

Р.С.Европа - 14.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета денеска изјави дека набрзо ќе донесе одлука за нов датум за одржување на локалните избори, откако претходно ја поништи уредбата за распишување на изборите за 30 јуни.

Мета: Претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските граѓани

Сител - 14.06.2019

Шефот на албанската држава Илир Мета коментирајќи ја иницијативата за негово разрешување покрената од пратеничката група на владејачката Социјалистичка партија, изјави дека „претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските ...

Спиропали: Мета е во служба на Баша и Круемади

А1 On - 14.06.2019

На изјавата на претседателот Илир Мета дека е избран од легитимен Парламент, дека тој и припаѓа на Републиката, а таа на албанските граѓани, реагираше министерката за односи со Парламентот и владин портпарол, Елиса Спиропали.

Растат тензиите во Албанија: Можно е Мета да го распушти Парламентот

Нова ТВ - 14.06.2019

Наместо во насока на смирување, однесувањето на албанските лидери води кон зголемување на политичките тензии во земјата. Опозициската Социјалистичка партија достави барање потпишано од 55 пратеници за разрешување на претседателот Илир Мета, кој пак ...

Растат тензиите во Албанија, можно е Мета да го распушти Парламентот

Независен - 14.06.2019

Наместо во насока на смирување, однесувањето на албанските лидери води кон зголемување на политичките тензии во земјата. Опозициската Социјалистичка партија достави барање потпишано од 55 пратеници за разрешување на претседателот Илир Мета, кој пак ...

Растат тензиите во Албанија, можно е Мета да го распушти Парламентот

А1 On - 14.06.2019

Наместо во насока на смирување, однесувањето на албанските лидери води кон зголемување на политичките тензии во земјата. Опозициската Социјалистичка партија достави барање потпишано од 55 пратеници за разрешување на претседателот Илир Мета, кој пак ...

Растат тензиите во Албанија, можно е Мета да го распушти Парламентот

+инфо - 14.06.2019

Наместо во насока на смирување, однесувањето на албанските лидери води кон зголемување на политичките тензии во земјата. Опозициската Социјалистичка партија достави барање потпишано од 55 пратеници за разрешување на претседателот Илир Мета, кој пак ...

Нов хаос во Албанија, земјата пред граѓанска војна

Курир - 14.06.2019

Наместо во насока на смирување, однесувањето на албанските лидери води кон зголемување на политичките тензии во земјата. Опозициската Социјалистичка партија достави барање потпишано од 55 пратеници за разрешување на претседателот Илир Мета, кој пак ...

Нов хаос во Албанија, земјата пред граѓанска војна

Нетпрес - 14.06.2019

Наместо во насока на смирување, однесувањето на албанските лидери води кон зголемување на политичките тензии во земјата. Опозициската Социјалистичка партија достави барање потпишано од 55 пратеници за разрешување на претседателот Илир Мета, кој пак ...

Спиропали: Мета е во служба на Баша и Круемади

Сител - 14.06.2019

На изјавата на претседателот Илир Мета дека е избран од легитимен Парламент, дека тој и припаѓа на Републиката, а таа на албанските граѓани, реагираше министерката за односи со Парламентот и владин портпарол, Елиса Спиропали.

Албанските социјалисти ја почнуваат постапка за разрешување на Мета

А1 On - 14.06.2019

Пратеничката група на албанската владејачка Социјалистичката партија ги собра неопходниот број потписи на пратеници и почнува постапка за разрешување на претседателот на Албанија, Илир Мета.

Видео: Нападнато возилото на Еди Рама- полицијата едвај се справи со денонстрантите

Press24 - 14.06.2019

Инцидентот се случи, додека албанскиот парламент гласаше да го осуди претседателот Илир Мета за неговиот потег да ги откаже општинските избори, кои се очекува да се одржат на 30-ти јуни. Ова ја влоши политичката криза во земјата, каде што ...

Социјалистите во Албанија собраа потписи за разрешување на Мета

Слободен Печат - 14.06.2019

Претседателот во Албанија го избира Парламентот. Владејачките Социјалисти во Албанија ги собраа потребните потписи за разрешување на претседателот на државата, Илир Мета, јавува Алсат . Како што пренесуваат локалните медиуми, меѓу оние кои се ...

Мета: Претседателот ѝ припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските граѓани

Макфакс - 14.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека претседателот ѝ припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските граѓани. „Претседателот се бира во Парламентот, секако не како што е овој, туку во целосно легитимен парламент.

Мета: Претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските граѓани

А1 On - 14.06.2019

Шефот на албанската држава Илир Мета коментирајќи ја иницијативата за негово разрешување покрената од пратеничката група на владејачката Социјалистичка партија, изјави дека „претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските ...

Растат тензиите во Албанија, можно е Мета да го распушти Парламентот

Вечер Прес - 14.06.2019

Наместо во насока на смирување, однесувањето на албанските лидери води кон зголемување на политичките тензии во земјата. Опозициската Социјалистичка партија достави барање потпишано од 55 пратеници за разрешување на претседателот Илир Мета, кој пак ...

Мета: Претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските граѓани

Опсервер - 14.06.2019

Шефот на албанската држава Илир Мета коментирајќи ја иницијативата за негово разрешување покрената од пратеничката група на владејачката Социјалистичка партија, изјави дека „претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските ...

Растат тензиите во Албанија, можно е Мета да го распушти Парламентот

24Инфо - 14.06.2019

Наместо во насока на смирување, однесувањето на албанските лидери води кон зголемување на политичките тензии во земјата. Опозициската Социјалистичка партија достави барање потпишано од 55 пратеници за разрешување на претседателот Илир Мета, кој пак ...

Се јави Мета: Се до новиот датум, уредбата за одлагање на изборите е во сила и треба да се почитува

PressingTV - 14.06.2019

Шефот на албанската држава Илир Мета коментирајќи ја иницијативата за негово разрешување покрената од пратеничката група на владејачката Социјалистичка партија, изјави дека „претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските ...

Мета: Претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските граѓани

Вечер Прес - 14.06.2019

Шефот на албанската држава Илир Мета коментирајќи ја иницијативата за негово разрешување покрената од пратеничката група на владејачката Социјалистичка партија, изјави дека „претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските ...

Растат тензиите во Албанија, можно е Мета да го распушти Парламентот

Опсервер - 14.06.2019

Наместо во насока на смирување, однесувањето на албанските лидери води кон зголемување на политичките тензии во земјата. Опозициската Социјалистичка партија достави барање потпишано од 55 пратеници за разрешување на претседателот Илир Мета, кој пак ...

АЛБАНИЈА КОЛАБИРА: Уставниот суд е со еден судија, Врховниот не функционира, Илир Мета е безбеден

Денешен - 14.06.2019

Пратеничката група на албанската владејачка Социјалистичката партија ги собра неопходниот број потписи на пратеници и почнува постапка за разрешување на претседателот на Албанија, Илир Мета.

ИЛИР МЕТА: Јас и припаѓам на Републиката

Денешен - 14.06.2019

Шефот на албанската држава Илир Мета коментирајќи ја иницијативата за негово разрешување покрената од пратеничката група на владејачката Социјалистичка партија, изјави дека „претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските ...

Мета: Претседателот ѝ припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските граѓани

Centar - 14.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека претседателот ѝ припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските граѓани. „Претседателот се бира во Парламентот, секако не како што е овој, туку во целосно легитимен парламент.

Албанските социјалисти ја почнуваат постапка за разрешување на Мета

24Инфо - 14.06.2019

Пратеничката група на албанската владејачка Социјалистичката партија ги собра неопходниот број потписи на пратеници и почнува постапка за разрешување на претседателот на Албанија, Илир Мета.

Растат тензиите во Албанија, можно е Мета да го распушти Парламентот

MTM - 14.06.2019

Наместо во насока на смирување, однесувањето на албанските лидери води кон зголемување на политичките тензии во земјата. Опозициската Социјалистичка партија достави барање потпишано од 55 пратеници за разрешување на претседателот Илир Мета, кој пак ...

Албанските социјалисти ја почнуваат постапка за разрешување на Мета

Опсервер - 14.06.2019

Пратеничката група на албанската владејачка Социјалистичката партија ги собра неопходниот број потписи на пратеници и почнува постапка за разрешување на претседателот на Албанија, Илир Мета.

Спиропали: Мета е во служба на Баша и Круемади

Република - 14.06.2019

На изјавата на претседателот Илир Мета дека е избран од легитимен Парламент, дека тој и припаѓа на Републиката, а таа на албанските граѓани, реагираше министерката за односи со Парламентот и владин портпарол, Елиса Спиропали.

Собранието на Албанија ја изгласа Резолуцијата против одложување на изборите

CivilMedia - 14.06.2019

Албанскиот Парламент вчера ја изгласа Резолуцијата предложена од пратениците од владејачкото мнозинство против одлуката на претседателот Илир Мета за одложување на изборите, што претставува прв чекор кон негово разрешување.

Спиропали: Мета е во служба на Баша и Круемади

Опсервер - 14.06.2019

На изјавата на претседателот Илир Мета дека е избран од легитимен Парламент, дека тој и припаѓа на Републиката, а таа на албанските граѓани, реагираше министерката за односи со Парламентот и владин портпарол, Елиса Спиропали.

Мета: Претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските граѓани

24Инфо - 14.06.2019

Шефот на албанската држава Илир Мета коментирајќи ја иницијативата за негово разрешување покрената од пратеничката група на владејачката Социјалистичка партија, изјави дека „претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските ...

Тензично во Албанија: Нападнат автомобилот на Рама по одлуката да се смени претседателот Мета (ВИДЕО)

PressingTV - 14.06.2019

Состојбата во Албанија лесно може да ескалира откако Парламентот изгласа импичмент на претседателот Илир Мета бидејќи тој реши да ги одложи локалните избори. За Мета да биде сменет позитивно треба да се изјасни и Уставниот суд но според проценките ...

Спиропали: Мета е во служба на Баша и Круемади

24Инфо - 14.06.2019

На изјавата на претседателот Илир Мета дека е избран од легитимен Парламент, дека тој и припаѓа на Републиката, а таа на албанските граѓани, реагираше министерката за односи со Парламентот и владин портпарол, Елиса Спиропали.

Мета: Претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските граѓани

Либертас - 14.06.2019

Шефот на албанската држава Илир Мета коментирајќи ја иницијативата за негово разрешување покрената од пратеничката група на владејачката Социјалистичка партија, изјави дека „претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските ...

Социјалистите во Албанија ја почнуваат постапка за разрешување на претседателот Илир Мета

Локално - 14.06.2019

Пратеничката група на албанската владејачка Социјалистичката партија ги собра неопходниот број потписи на пратеници и почнува постапка за разрешување на претседателот на Албанија, Илир Мета.

Албанските социјалисти ја почнуваат постапка за разрешување на Мета

Вечер Прес - 14.06.2019

Пратеничката група на албанската владејачка Социјалистичката партија ги собра неопходниот број потписи на пратеници и почнува постапка за разрешување на претседателот на Албанија, Илир Мета.

Албанските социјалисти ја почнуваат постапка за разрешување на Мета

1tv - 14.06.2019

Пратеничката група на албанската владејачка Социјалистичката партија ги собра неопходниот број потписи на пратеници и почнува постапка за разрешување на претседателот на Албанија, Илир Мета.

ИЛИР МЕТА: Јас и припаѓам на Републиката

Скопје1 - 14.06.2019

Претседателот е избран од парламент, секако не како овој, туку од целосно легитимен парламент. Претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските граѓани, изјави Мета. На функцијата шеф на албанската држава со петгодишен мандат Мета ...

Спиропали: Мета е во служба на Баша и Круемади

MakPress - 14.06.2019

На изјавата на претседателот Илир Мета дека е избран од легитимен Парламент, дека тој и припаѓа на Републиката, а таа на албанските граѓани, реагираше министерката за односи со Парламентот и владин портпарол, Елиса Спиропали.

Албанските социјалисти ја почнуваат постапка за разрешување на Мета

MakPress - 14.06.2019

Пратеничката група на албанската владејачка Социјалистичката партија ги собра неопходниот број потписи на пратеници и почнува постапка за разрешување на претседателот на Албанија, Илир Мета.

Мета: Претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските граѓани

MakPress - 14.06.2019

Шефот на албанската држава Илир Мета коментирајќи ја иницијативата за негово разрешување покрената од пратеничката група на владејачката Социјалистичка партија, изјави дека „претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските ...

Наместо најавеното обраќање на Мета, прес-конференција на неговиот правен советник

Фокус - 13.06.2019

Иако беше најавено обраќање на албанскиот претседател Илир Мета во 17 часот во неговата резиденција, во тој термин прес-конференција одржаа советникот за правни прашања Бесник Дервишај и шефот на кабинет Теди Блуши.

Чекор до разрешување на Илир Мета од функцијата

ТВ21 - 13.06.2019

Собранието на Албанија денеска го прифати предлогот на владејачките социјалисти со двотретинско мнозинство и го разреши од должноста претседателот на државата Илир Мета. Партијата на премиерот Еди Рама предложи тој да се смени откако Мета го поништи ...

Албанскиот Парламент ја почна седницата за импичмент на претседателот Мета

24 Вести - 13.06.2019

Албанскиот Парламент денеска ја почна пленарната седница на која на дневен ред е барањето за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета. Образложувајќи го барањето, координаторот на пратеничката група на владејачките социјалисти Таулант Бала, ...

Албанскиот парламент ја почна седницата за импичмент на Мета

Алсат-М - 13.06.2019

Албанскиот Парламент денеска ја почна пленарната седница на која на дневен ред е барањето за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета. Во рамки на петчасовната дебата се очекува да зборува и албанскиот премиер Еди Рама.

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата што е прв чекор за смена на претседателот Мета

А1 On - 13.06.2019

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата предложена од пратениците од владејачкото мнозинство против одлуката на претседателот Илир Мета за одложување на изборите, што претставува прв чекор кон негово разрешување, јави дописничката на МИА од ...

Мета на чекор да ја изгуби претседателската функција

+инфо - 13.06.2019

Инаку, во усвоениот документ, меѓу другото, стои дека албанскиот Парламент уредбата на претседателот Мета за одлагање на локалните избори ја смета за „апсолутно неважечки чин, донесен вон уставните и законските овластувања на институцијата ...

Албанија- изгласана резолуција против одлуката на претседателот Мета

Р.С.Европа - 13.06.2019

Албанскиот парламент ја изгласа резолуцијата предложена од пратениците од владејачкото мнозинство против одлуката на претседателот Илир Мета за одложување на изборите, што претставува прв чекор кон негово разрешување, јави дописничката на МИА од ...

Албанскиот парламент го направи првиот чекор кон разрешување на Мета

Слободен Печат - 13.06.2019

Од присутните пратеници во собраниската сала „за“ резолуцијата се изјаснија 100 пратеници, 7 беа против, двајца воздржани и еден пратеник не гласаше. Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата предложена од пратениците од владејачкото мнозинство ...

Наместо најавеното обраќање на Мета, прес-конференција на неговиот правен советник

А1 On - 13.06.2019

Иако беше најавено обраќање на албанскиот претседател Илир Мета во 17 часот во неговата резиденција, во тој термин прес-конференција одржаа советникот за правни прашања Бесник Дервишај и шефот на кабинет Теди Блуши.

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата што е прв чекор за смена на претседателот Мета

Независен - 13.06.2019

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата предложена од пратениците од владејачкото мнозинство против одлуката на претседателот Илир Мета за одложување на изборите, што претставува прв чекор кон негово разрешување.

Наместо најавеното обраќање на Мета, прес-конференција на неговиот правен советник

Независен - 13.06.2019

Иако беше најавено обраќање на албанскиот претседател Илир Мета во 17 часот во неговата резиденција, во тој термин прес-конференција одржаа советникот за правни прашања Бесник Дервишај и шефот на кабинет Теди Блуши.

Дали Мета денеска ќе биде разрешен?

Слободен Печат - 13.06.2019

Според албанските медиуми на денешната седница 170 минути ќе дебатираат пратеници од Социјалистичката партија и 130 минути од новата опозиција. Во Албанското собрание денеска започна дебатата околу разрешувањето на претседателот Илир Мета, по ...

Албанскиот парламент ја почна седницата за импичмент на Мета

+инфо - 13.06.2019

Албанскиот Парламент денеска ја почна пленарната седница на која на дневен ред е барањето за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета. Образложувајќи го барањето, координаторот на пратеничката група на владејачките социјалисти Таулант Бала, ...

Албанскиот парламент ја почна процедурата за отповикување на Мета

Макфакс - 13.06.2019

Албанскиот парламент ја почна расправата за предлогот на владејачката Социјалистичка партија за гласање недоверба на претседателот Илир Мета. Тоа беше предложено откако Мета го поништи указот за одржување локални избори на 30 јуни.

Рама: И крал да стане Илир Мета нема да биде задоволен

+инфо - 13.06.2019

Одлуката на Илир Мета да ги одложи локалните избори не може да се толерира. Таа ги надминува сите негови уставни надлежности како шеф на државата, рече меѓу другото албанскиот премиер Еди Рама во своето обраќање на денешната пленарна седница на ...

Мета апелира на максимална одговорност од сите политички актери

Независен - 13.06.2019

Додека во албанскиот Парламент се одвива дебата околу барањето за разрешување на шефот на државата, а лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека земјата е на „праг на државен удар“, претседателот Илир Мета преку Фејсбук, ...

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата што е прв чекор за смена на претседателот Мета

Нова ТВ - 13.06.2019

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата предложена од пратениците од владејачкото мнозинство против одлуката на претседателот Илир Мета за одложување на изборите, што претставува прв чекор кон негово разрешување, јави дописничката на МИА од ...

Албанија- Мета не се обрати, прес држеа неговите советници

Р.С.Европа - 13.06.2019

Иако беше најавено обраќање на албанскиот претседател Илир Мета во 17 часот во неговата резиденција, во тој термин прес-конференција одржаа советникот за правни прашања Бесник Дервишај и шефот на кабинет Теди Блуши.

Албанскиот парламент го укори Мета зашто не дозволува локални избори

МКД - 13.06.2019

Со парламентарна резолуција одобрена од 100 гласа наспроти седум албанскиот претседател Илир Мета е укорен за поништувањето на локалните избори закажани за 30 јуни. Партијата на премиерот Еди Рама предложи тој да се смени откако Мета го поништи ...

Разрешен Илир Мета

Курир - 13.06.2019

Партијата на премиерот Еди Рама предложи тој да се смени откако Мета го поништи указот за распишување на локалните избори за 30 јуни. За да стане конечна, одлуката на албанскиот парламент мора да биде потврдена од Уставниот суд, но тој во моментов ...

Разрешен албанскиот претседател Илир Мета

Нетпрес - 13.06.2019

Партијата на премиерот Еди Рама предложи да биде отповикан претстедателот Илир Мета, откако тој го поништи указот за распишување на локалните избори за 30-ти јуни. За да стане конечна, одлуката на албанскиот парламент мора да биде потврдена од ...

Разрешен албанскиот претседател Илир Мета

Сител - 13.06.2019

Албанското Собрание денеска го прифати предлогот на владејачките социјалисти со двотретинско мнозинство и го разреши од должноста претседателот на државата Илир Мета. Партијата на премиерот Еди Рама предложи тој да се смени откако Мета го поништи ...

Рама го прогласи Мета за луд

Нетпрес - 13.06.2019

Парламентот Балкан, Политика Албанскиот премиер и лидер на владејачката Социјалистичка партија, Еди Рама од изборен митинг во градот Дивјак порача дека одлуката на претседателот на Албанија, Илир Мета да ги одложи локалните избори е до сега непознат ...

Албанскиот Парламент ја почна седницата за импичмент на претседателот Мета

Независен - 13.06.2019

Албанскиот Парламент денеска ја почна пленарната седница на која на дневен ред е барањето за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета. Образложувајќи го барањето, координаторот на пратеничката група на владејачките социјалисти Таулант Бала, ...

Рама: Кога претседателот полудува во име на народот реагира Парламентот

А1 On - 13.06.2019

Албанскиот премиер и лидер на владејачката Социјалистичка партија, Еди Рама од изборен митинг во градот Дивјак порача дека одлуката на претседателот на Албанија, Илир Мета да ги одложи локалните избори е до сега непознат чин во историјата на ...

Албанскиот Парламент ја почна седницата за импичмент на претседателот Мета

А1 On - 13.06.2019

Албанскиот Парламент денеска ја почна пленарната седница на која на дневен ред е барањето за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета. Образложувајќи го барањето, координаторот на пратеничката група на владејачките социјалисти Таулант Бала, ...

Рама: Кога претседателот полудува во име на народот реагира парламентот

+инфо - 13.06.2019

Албанскиот премиер и лидер на владејачката Социјалистичка партија, Еди Рама од изборен митинг во градот Дивјак порача дека одлуката на претседателот на Албанија, Илир Мета да ги одложи локалните избори е до сега непознат чин во историјата на ...

Рама: Одлуката на Мета не може да се толерира

А1 On - 13.06.2019

Одлуката на Илир Мета да ги одложи локалните избори не може да се толерира.Таа ги надминува сите негови уставни надлежности како шеф на државата, рече меѓу другото албанскиот премиер Еди Рама во своето обраќање на денешната пленарна седница на ...

Мета: Не смееме да го пропуштиме овој историски момент да направиме чекот кон ЕУ

+инфо - 13.06.2019

Додека во албанскиот Парламент се одвива дебата околу барањето за разрешување на шефот на државата, а лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека земјата е на „праг на државен удар“, претседателот Илир Мета преку Фејсбук, ...

Мета апелира на максимална одговорност од сите политички актери

А1 On - 13.06.2019

Додека во албанскиот Парламент се одвива дебата околу барањето за разрешување на шефот на државата, а лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека земјата е на „праг на државен удар“, претседателот Илир Мета преку Фејсбук, ...

Албанскиот парламент ја изгласа резолуцијата – прв чекор за смена на Мета

PressingTV - 13.06.2019

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата предложена од пратениците од владејачкото мнозинство против одлуката на претседателот Илир Мета за одложување на изборите, што претставува прв чекор кон негово разрешување, јави дописничката на МИА од ...

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата што е прв чекор за смена на претседателот Мета

MTM - 13.06.2019

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата предложена од пратениците од владејачкото мнозинство против одлуката на претседателот Илир Мета за одложување на изборите, што претставува прв чекор кон негово разрешување, јави дописничката на МИА од ...

Наместо обраќање на Мета, прес конференција на неговиот правен советник

Република - 13.06.2019

Иако беше најавено обраќање на албанскиот претседател Илир Мета во 17 часот во неговата резиденција, во тој термин прес-конференција одржаа советникот за правни прашања Бесник Дервишај и шефот на кабинет Теди Блуши.

Мета е против одвојувањето на Албанија од Македонија на патот кон ЕУ

Република - 13.06.2019

Додека во албанскиот Парламент се одвива дебата околу барањето за разрешување на шефот на државата, а лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека земјата е на „праг на државен удар“, претседателот Илир Мета преку Фејсбук, ...

Го симнаа од власт: Разрешен Илир Мета

Република - 13.06.2019

Собранието на Албанија денеска го прифати предлогот на владејачките социјалисти со двотретинско мнозинство и го разреши од должноста претседателот на државата Илир Мета. Партијата на премиерот Еди Рама предложи тој да се смени откако Мета го поништи ...

Албанскиот парламент ја почна процедурата за отповикување на Мета

Centar - 13.06.2019

Албанскиот парламент ја почна расправата за предлогот на владејачката Социјалистичка партија за гласање недоверба на претседателот Илир Мета. Тоа беше предложено откако Мета го поништи указот за одржување локални избори на 30 јуни.

Илир Мета разрешен од функцијата

4NEWS - 13.06.2019

Собранието на Албанија денеска го прифати предлогот на владејачките социјалисти со двотретинско мнозинство и го разреши од должноста претседателот на државата Илир Мета. Партијата на премиерот Еди Рама предложи тој да се смени откако Мета го поништи ...

Рама: Кога претседателот полудува во име на народот реагира Парламентот

Вечер Прес - 13.06.2019

Албанскиот премиер и лидер на владејачката Социјалистичка партија, Еди Рама од изборен митинг во градот Дивјак порача дека одлуката на претседателот на Албанија, Илир Мета да ги одложи локалните избори е до сега непознат чин во историјата на ...

Рама: Одлуката на Мета не може да се толерира

24Инфо - 13.06.2019

Одлуката на Илир Мета да ги одложи локалните избори не може да се толерира.Таа ги надминува сите негови уставни надлежности како шеф на државата, рече меѓу другото албанскиот премиер Еди Рама во своето обраќање на денешната пленарна седница на ...

Рама: Одлуката на Мета не може да се толерира

Опсервер - 13.06.2019

Одлуката на Илир Мета да ги одложи локалните избори не може да се толерира.Таа ги надминува сите негови уставни надлежности како шеф на државата, рече меѓу другото албанскиот премиер Еди Рама во своето обраќање на денешната пленарна седница на ...

Рама: Ако претседателот полудува, реагира Парламентот

Република - 13.06.2019

Албанскиот премиер и лидер на владејачката Социјалистичка партија Еди Рама од изборен митинг во градот Дивјак порача дека одлуката на претседателот на Албанија Илир Мета да ги одложи локалните избори е досега непознат чин во историјата на светското ...

Мета апелира на максимална одговорност од сите политички актери

24Инфо - 13.06.2019

Додека во албанскиот Парламент се одвива дебата околу барањето за разрешување на шефот на државата, а лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека земјата е на „праг на државен удар”, претседателот Илир Мета преку Фејсбук, ...

Рама: Кога претседателот полудува во име на народот реагира Парламентот

Опсервер - 13.06.2019

Албанскиот премиер и лидер на владејачката Социјалистичка партија, Еди Рама од изборен митинг во градот Дивјак порача дека одлуката на претседателот на Албанија, Илир Мета да ги одложи локалните избори е до сега непознат чин во историјата на ...

Рама: Кога претседателот полудува во име на народот реагира Парламентот

24Инфо - 13.06.2019

Албанскиот премиер и лидер на владејачката Социјалистичка партија, Еди Рама од изборен митинг во градот Дивјак порача дека одлуката на претседателот на Албанија, Илир Мета да ги одложи локалните избори е до сега непознат чин во историјата на ...

Рама: Што бара Мета повеќе од Албанија – одлуката не може да се толерира

PressingTV - 13.06.2019

Одлуката на Илир Мета да ги одложи локалните избори не може да се толерира.Таа ги надминува сите негови уставни надлежности како шеф на државата, рече меѓу другото албанскиот премиер Еди Рама во своето обраќање на денешната пленарна седница на ...

Започна конечната политичка пресметка во Албанија: Претседателот Илир Мета добива црвен картон?

Точка - 13.06.2019

Албанскиот парламент ја започна расправата за предлогот на владеачката Социјалистичка партија за изгласување на недоверба на претседателот Илир Мета, откако тој го поништи указот за одржување на локални избори на 30-ти јуни.

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата што е прв чекор за смена на претседателот Мета

Вечер Прес - 13.06.2019

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата предложена од пратениците од владејачкото мнозинство против одлуката на претседателот Илир Мета за одложување на изборите, што претставува прв чекор кон негово разрешување, јави дописничката на МИА од ...

Албанскиот Парламент ја почна седницата за импичмент на претседателот Мета

24Инфо - 13.06.2019

Албанскиот Парламент денеска ја почна пленарната седница на која на дневен ред е барањето за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета. Образложувајќи го барањето, координаторот на пратеничката група на владејачките социјалисти Таулант Бала, ...

Ѓонај: Постапката за отповикување на Мета е последица на неговото делување

Опсервер - 13.06.2019

Албанската министерка за правда, Етилда Ѓонај, гостувајќи на тиранската телевизја Њуз 24, зборуваше за барањето за импичмент на претседателот Илир Мета, што е на дневен ред на утрешната седница на Парламентот, на која треба да се изгласа и ...

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата што е прв чекор за смена на претседателот Мета

Либертас - 13.06.2019

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата предложена од пратениците од владејачкото мнозинство против одлуката на претседателот Илир Мета за одложување на изборите, што претставува прв чекор кон негово разрешување, јави дописничката на МИА од ...

Во албанскиот Парламент изгласана Резолуцијата што е прв чекор за смена на претседателот Мета

Република - 13.06.2019

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата предложена од пратениците од владејачкото мнозинство против одлуката на претседателот Илир Мета за одложување на изборите, што претставува прв чекор кон негово разрешување, јави дописничката на МИА од ...

По кратка постапка: Албанскиот парламент ја почна постапката за смена на претседателот Мета

PressingTV - 13.06.2019

Албанскиот Парламент денеска ја почна пленарната седница на која на дневен ред е барањето за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета. Образложувајќи го барањето, координаторот на пратеничката група на владејачките социјалисти Таулант Бала, ...

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата што е прв чекор за смена на претседателот Мета

24Инфо - 13.06.2019

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата предложена од пратениците од владејачкото мнозинство против одлуката на претседателот Илир Мета за одложување на изборите, што претставува прв чекор кон негово разрешување, јави дописничката на МИА од ...

Мета апелира на максимална одговорност од сите политички актери

Опсервер - 13.06.2019

Додека во албанскиот Парламент се одвива дебата околу барањето за разрешување на шефот на државата, а лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека земјата е на „праг на државен удар“, претседателот Илир Мета преку Фејсбук, ...

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата што е прв чекор за смена на претседателот Мета

Опсервер - 13.06.2019

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата предложена од пратениците од владејачкото мнозинство против одлуката на претседателот Илир Мета за одложување на изборите, што претставува прв чекор кон негово разрешување, јави дописничката на МИА од ...

Рама: Ако претседателот полудува реагира Парламентот

Локално - 13.06.2019

Албанскиот премиер и лидер на владејачката Социјалистичка партија, Еди Рама од изборен митинг во градот Дивјак порача дека одлуката на претседателот на Албанија, Илир Мета да ги одложи локалните избори е досега непознат чин во историјата на ...

Албанскиот Парламент ја почна седницата за импичмент на претседателот Мета

Вечер Прес - 13.06.2019

Албанскиот Парламент денеска ја почна пленарната седница на која на дневен ред е барањето за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета. Образложувајќи го барањето, координаторот на пратеничката група на владејачките социјалисти Таулант Бала, ...

Наместо најавеното обраќање на Мета, прес-конференција на неговиот правен советник

Локално - 13.06.2019

Иако беше најавено обраќање на албанскиот претседател Илир Мета во 17 часот во неговата резиденција, во тој термин прес-конференција одржаа советникот за правни прашања Бесник Дервишај и шефот на кабинет Теди Блуши.

Албанскиот Парламент ја почна седницата за импичмент на претседателот Мета

Локално - 13.06.2019

Албанскиот Парламент денеска ја почна пленарната седница на која на дневен ред е барањето за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета. Образложувајќи го барањето, координаторот на пратеничката група на владејачките социјалисти Таулант Бала, ...

Тирана: Парламент заседава за импичмент на претседателот Мета

Денешен - 13.06.2019

Албанскиот Парламент денеска ја почна пленарната седница на која на дневен ред е барањето за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета. Образложувајќи го барањето, координаторот на пратеничката група на владејачките социјалисти Таулант Бала, ...

Наместо најавеното обраќање на Мета, прес-конференција на неговиот правен советник

Опсервер - 13.06.2019

Иако беше најавено обраќање на албанскиот претседател Илир Мета во 17 часот во неговата резиденција, во тој термин прес-конференција одржаа советникот за правни прашања Бесник Дервишај и шефот на кабинет Теди Блуши.

Наместо најавеното обраќање на Мета, прес-конференција на неговиот правен советник

24Инфо - 13.06.2019

Иако беше најавено обраќање на албанскиот претседател, Илир Мета во 17 часот во неговата резиденција, во тој термин прес-конференција одржаа советникот за правни прашања Бесник Дервишај и шефот на кабинет Теди Блуши.

Албанскиот Парламент ја почна седницата за импичмент на претседателот Мета

Опсервер - 13.06.2019

Албанскиот Парламент денеска ја почна пленарната седница на која на дневен ред е барањето за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета. Образложувајќи го барањето, координаторот на пратеничката група на владејачките социјалисти Таулант Бала, ...

Албанскиот парламент ја започна процедурата за отповикување на Мета

Н.Македонија - 13.06.2019

 Албанскиот парламент ја започна расправата за предлогот на владејачката Социјалистичка партија, за гласање недоверба на претседателот Илир Мета. Тоа беше предложено откако Мета го поништи указот за одржување локални избори на 30 јуни.

Мета со консултации бара спас од импичмент

Н.Македонија - 13.06.2019

Албанија Албанскиот претседател Илир Мета за вчера попладне го најави почетокот на консултациите со политичките партии, во функција на надминување на политичката криза во земјата. Според најавите, се очекува на средбите да се разговара и за ...

Еди Рама го прогласи претседателот Мета за „луд“

Expres - 13.06.2019

Во пресрет на денешната пленарна седница на албанскиот Парламент на која на дневен ред е барањето за импичмент на претседателот Илир Мета, премиерот Еди Рама изјави дека Парламентот е должен да реагира во име на народот кога претседателот ...

Наместо најавеното обраќање на Мета, прес-конференција на неговиот правен советник

MakPress - 13.06.2019

Иако беше најавено обраќање на албанскиот претседател Илир Мета во 17 часот во неговата резиденција, во тој термин прес-конференција одржаа советникот за правни прашања Бесник Дервишај и шефот на кабинет Теди Блуши.

Рама: Одлуката на Мета не може да се толерира

1tv - 13.06.2019

Одлуката на Илир Мета да ги одложи локалните избори не може да се толерира.Таа ги надминува сите негови уставни надлежности како шеф на државата, рече меѓу другото албанскиот премиер Еди Рама во своето обраќање на денешната пленарна седница на ...

Рама: Кога претседателот полудува во име на народот реагира Парламентот

1tv - 13.06.2019

Албанскиот премиер и лидер на владејачката Социјалистичка партија, Еди Рама од изборен митинг во градот Дивјак порача дека одлуката на претседателот на Албанија, Илир Мета да ги одложи локалните избори е до сега непознат чин во историјата на ...

Рама: Одлуката на Мета не може да се толерира

MakPress - 13.06.2019

Одлуката на Илир Мета да ги одложи локалните избори не може да се толерира.Таа ги надминува сите негови уставни надлежности како шеф на државата, рече меѓу другото албанскиот премиер Еди Рама во своето обраќање на денешната пленарна седница на ...

Албанскиот Парламент ја почна седницата за импичмент на претседателот Мета

MakPress - 13.06.2019

Албанскиот Парламент денеска ја почна пленарната седница на која на дневен ред е барањето за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета. Образложувајќи го барањето, координаторот на пратеничката група на владејачките социјалисти Таулант Бала, ...

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата што е прв чекор за смена на претседателот Мета

1tv - 13.06.2019

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата предложена од пратениците од владејачкото мнозинство против одлуката на претседателот Илир Мета за одложување на изборите, што претставува прв чекор кон негово разрешување, јави дописничката на МИА од ...

Мета апелира на максимална одговорност од сите политички актери

MakPress - 13.06.2019

Додека во албанскиот Парламент се одвива дебата околу барањето за разрешување на шефот на државата, а лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека земјата е на „праг на државен удар“, претседателот Илир Мета преку Фејсбук, ...

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата што е прв чекор за смена на претседателот Мета

MakPress - 13.06.2019

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата предложена од пратениците од владејачкото мнозинство против одлуката на претседателот Илир Мета за одложување на изборите, што претставува прв чекор кон негово разрешување, јави дописничката на МИА од ...

Рама: Кога претседателот полудува во име на народот реагира Парламентот

MakPress - 13.06.2019

Албанскиот премиер и лидер на владејачката Социјалистичка партија, Еди Рама од изборен митинг во градот Дивјак порача дека одлуката на претседателот на Албанија, Илир Мета да ги одложи локалните избори е до сега непознат чин во историјата на ...

Претседателот Мета да „лета“, одлучи албанскиот парламент

Expres - 13.06.2019

Албанскиот Парламент изгласа Резолуција како прв чекор кон разрешување на шефот на државата, Илир Мета, поради одлуката да ги одложи локалните избори. Како што јави МИА, во усвоениот документ стои дека албанскиот Парламент уредбата на претседателот ...

Мета против одвојување на Албанија од Македонија на патот кон ЕУ

Expres - 13.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета повика да се стори сè за да не се раздвојат Албанија и Македонија од пакетот за пристапување кон Европска унија. „Да вложиме максимални напори за да се избегне раздвојување од напредокот на соседна Северна Македонија.

Ѓонај: Постапката за отповикување на Мета е последица на неговото делување

Телма - 12.06.2019

Албанската министерка за правда, Етилда Ѓонај, гостувајќи на тиранската телевизја Њуз 24, зборуваше за барањето за импичмент на претседателот Илир Мета, што е на дневен ред на утрешната седница на Парламентот, на која треба да се изгласа и ...

Уставни ограничувања за импичмент на албанскиот претседател

А1 On - 12.06.2019

По најавата за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета во албанскиот Парламент, во јавноста се погласно се поставува прашањето каква ќе биде судбината на шефот на државата. Уставот на Албанија предвидува Парламент со 140 пратеници, но во ...

Ѓонај: Постапката за отповикување на Мета е последица на неговото делување

А1 On - 12.06.2019

Албанската министерка за правда, Етилда Ѓонај, гостувајќи на тиранската телевизја Њуз 24, зборуваше за барањето за импичмент на претседателот Илир Мета, што е на дневен ред на утрешната седница на Парламентот, на која треба да се изгласа и ...

Мета почнува консултации со партиите за надминување на политичката криза

Независен - 12.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета доцна попладнево ќе ги почне консултациите со политичките партии, во функција на надминување на политичката криза во земјата. Според најавите се очекува на средбите да се разговара и за одредување на новиот датум за ...

Мета почнува консултации со партиите за надминување на политичката криза

А1 On - 12.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета доцна попладнево ќе ги почне консултациите со политичките партии, во функција на надминување на политичката криза во земјата. Според најавите се очекува на средбите да се разговара и за одредување на новиот датум за ...

Ѓонај: Постапката за отповикување на Мета е последица на неговото делување

Независен - 12.06.2019

Албанската министерка за правда, Етилда Ѓонај, гостувајќи на тиранската телевизја Њуз 24, зборуваше за барањето за импичмент на претседателот Илир Мета, што е на дневен ред на утрешната седница на Парламентот, на која треба да се изгласа и ...

Мета почнува консултации со партиите за надминување на политичката криза

Алфа - 12.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета доцна попладнево ќе ги почне консултациите со политичките партии, во функција на надминување на политичката криза во земјата. Според најавите се очекува на средбите да се разговара и за одредување на новиот датум за ...

Мета почнува консултации со партиите за надминување на политичката криза

24Инфо - 12.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета доцна попладнево ќе ги почне консултациите со политичките партии, во функција на надминување на политичката криза во земјата. Според најавите се очекува на средбите да се разговара и за одредување на новиот датум за ...

Мистериозна маса пронајдена под најголемиот кратер на Месечината

Локално - 12.06.2019

Албанската министерка за правда, Етилда Ѓонај, гостувајќи на тиранската телевизја Њуз 24, зборуваше за барањето за импичмент на претседателот Илир Мета, што е на дневен ред на утрешната седница на Парламентот, на која треба да се изгласа и ...

Мета почнува консултации со партиите за надминување на политичката криза

Република - 12.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета доцна попладнево ќе ги почне консултациите со политичките партии, во функција на надминување на политичката криза во земјата. Според најавите се очекува на средбите да се разговара и за одредување на новиот датум за ...

Уставни ограничувања за импичмент на албанскиот претседател

24Инфо - 12.06.2019

По најавата за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета во албанскиот Парламент, во јавноста се погласно се поставува прашањето каква ќе биде судбината на шефот на државата. Уставот на Албанија предвидува Парламент со 140 пратеници, но во ...

Уставни ограничувања за импичмент на албанскиот претседател

Република - 12.06.2019

По најавата за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета во албанскиот Парламент, во јавноста се погласно се поставува прашањето каква ќе биде судбината на шефот на државата. Уставот на Албанија предвидува Парламент со 140 пратеници, но во ...

Уставни ограничувања за импичмент на албанскиот претседател

Опсервер - 12.06.2019

По најавата за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета во албанскиот Парламент, во јавноста се погласно се поставува прашањето каква ќе биде судбината на шефот на државата. Уставот на Албанија предвидува Парламент со 140 пратеници, но во ...

Мета почнува консултации со партиите за надминување на политичката криза

Вечер Прес - 12.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета доцна попладнево ќе ги почне консултациите со политичките партии, во функција на надминување на политичката криза во земјата. Според најавите се очекува на средбите да се разговара и за одредување на новиот датум за ...

Уставни ограничувања за импичмент на албанскиот претседател

PressingTV - 12.06.2019

По најавата за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета во албанскиот Парламент, во јавноста се погласно се поставува прашањето каква ќе биде судбината на шефот на државата. Уставот на Албанија предвидува Парламент со 140 пратеници, но во ...

Ѓонај: Постапката за отповикување на Мета е последица на неговото делување

24Инфо - 12.06.2019

Албанската министерка за правда, Етилда Ѓонај, гостувајќи на тиранската телевизија Њуз 24, зборуваше за барањето за импичмент на претседателот Илир Мета, што е на дневен ред на утрешната седница на Парламентот, на која треба да се изгласа и ...

Мета почнува консултации со партиите за надминување на политичката криза

Опсервер - 12.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета доцна попладнево ќе ги почне консултациите со политичките партии, во функција на надминување на политичката криза во земјата. Според најавите се очекува на средбите да се разговара и за одредување на новиот датум за ...

Мета почнува консултации со партиите за надминување на политичката криза

MakPress - 12.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета доцна попладнево ќе ги почне консултациите со политичките партии, во функција на надминување на политичката криза во земјата. Според најавите се очекува на средбите да се разговара и за одредување на новиот датум за ...

Ѓонај: Постапката за отповикување на Мета е последица на неговото делување

MakPress - 12.06.2019

Албанската министерка за правда, Етилда Ѓонај, гостувајќи на тиранската телевизја Њуз 24, зборуваше за барањето за импичмент на претседателот Илир Мета, што е на дневен ред на утрешната седница на Парламентот, на која треба да се изгласа и ...

Уставни ограничувања за импичмент на албанскиот претседател

MakPress - 12.06.2019

По најавата за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета во албанскиот Парламент, во јавноста се погласно се поставува прашањето каква ќе биде судбината на шефот на државата. Уставот на Албанија предвидува Парламент со 140 пратеници, но во ...

Во четврток седница за импичмент на Илир Мета

Алсат-М - 11.06.2019

На денешната средба меѓу претседателот на албанското собрание, Грамоз Ручи и координаторите на пратеничките групи, беше одлучено барањето за одржување седница за импичмент на претседателот на државата, Илир Мета, да се најде на пленарна седница на ...

Импичментот на Мета започнува во Четврток, Премиерот Рама попладнево на разговори во Брисел

Телма - 11.06.2019

Пратеничките групи во албанскиот парламент и спикерот Грамоз Ручи се договорија барањето за импичмент на Претседателот на државата, Илир Мета, во Четврток да биде разгледувано на седница на законодавниот дом.

Илир Мета: Ако моето разрешување ја реши кризата, поднесувам оставка

Телма - 11.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета останува на ставот дека локалните избори нема да се одржат на 30-ти јуни, туку на некој друг датум кога ситуацијата во земјата ќе се смири. Попладнево, Мета во вонредно обраќање ја објасни својата одлука, која е ...

Брисел бара во Албанија сепак да има локални избори на крајот од јуни

Телма - 11.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета останува на ставот дека локалните избори нема да се одржат на 30-ти јуни, туку на некој друг датум кога ситуацијата во земјата ќе се смири. Мета, во новото вонредно обраќање објасни дека Уставот му дозволува да стави ...

Импичмент за претседателот Мета в четврток

ТВ21 - 11.06.2019

Барањето за импичмент за претседателот Илир Мета ќе биде в четврток на пленарна седница на албанскиот парламент,како прва точка на дневен ред. Ова денеска е договорено на средбата на спикерот на Парламентот Грамоз Ручи со координаторите на ...

Импичмент за претседателот Мета в четврток

24 Вести - 11.06.2019

Барањето за импичмент за претседателот Илир Мета ќе биде в четврток на пленарна седница на албанскиот парламент,како прва точка на дневен ред. Ова денеска е договорено на средбата на спикерот на Парламентот Грамоз Ручи со координаторите на ...

Импичмент за претседателот Мета в четврток

Фокус - 11.06.2019

Барањето за импичмент за претседателот Илир Мета ќе биде в четврток на пленарна седница на албанскиот парламент,како прва точка на дневен ред. Ова денеска е договорено на средбата на спикерот на Парламентот Грамоз Ручи со координаторите на ...

Избори на 30 јуни? Изборната комисија на Албанија ја отфрли уредбата на Мета

Алсат-М - 11.06.2019

Централна изборна комисија на Албанија ја отфрли уредбата на шефот на државата Илир Мета за одлагање на локалните избори и препорача тие да се одржат на 30 јуни. Четворица членови од Комисијата гласаа за отфрлање на указот, освен претседателот на ...

Мета: Ќе се повлечам ако тоа ја реши кризата

Макфакс - 11.06.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета изјави дека не разбира зошто сакаат да го разрешат но, како што рече, тој е подготвен да се повлече доколку тоа е излез од кризата во земјата. Според неговите зборови, тој одлуката за одложувањето на локалните ...

Мета попладнево со ново обраќање, Рама на разговори во Брисел

А1 On - 11.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета попладнево во 16:00 часот ќе го има второто обраќање за само два дена,објавија од неговиот кабнет веднаш по информацијата дека барањето за импичмент на дневен ред на парламент ќе биде в четврток.

Мета: Подготвен сум да заминам сам, доколку тоа е решение за кризата

Независен - 11.06.2019

Моето денешно обраќање е посветено за оние кои погрешно го читаат Уставот. Не можам да разберам зошто сакаат да ме разрешат. Доколку е тоа излез од кризата јас и претходно сум изјавил дека сум подготвен сам да се повлечам.

Мета: Подготвен сум да заминам сам, доколку тоа е решение за кризата

+инфо - 11.06.2019

Тој посочи дека во Албанија немало ниту ќе има избори без уредба на шефот на државата, а на новинарско прашање дали ќе свика лидерска средба за надминување на политичката криза, одговори со насмевка „доколку не ме разрешат“, што се разбра како ...

Мета: Подготвен сум да заминам сам, доколку тоа е решение за кризата

А1 On - 11.06.2019

Моето денешно обраќање е посветено за оние кои погрешно го читаат Уставот. Не можам да разберам зошто сакаат да ме разрешат. Доколку е тоа излез од кризата јас и претходно сум изјавил дека сум подготвен сам да се повлечам.

Импичмент за претседателот Мета в четврток

Сител - 11.06.2019

Барањето за импичмент за претседателот Илир Мета ќе биде в четврток на пленарна седница на албанскиот парламент,како прва точка на дневен ред. Ова денеска е договорено на средбата на спикерот на Парламентот Грамоз Ручи со координаторите на ...

Импичмент за претседателот Мета в четврток

А1 On - 11.06.2019

Барањето за импичмент за претседателот Илир Мета ќе биде в четврток на пленарна седница на албанскиот парламент, како прва точка на дневен ред. Ова денеска е договорено на средбата на спикерот на Парламентот Грамоз Ручи со координаторите на ...

Албанската Централна изборна комисија: на 30 јуни ќе има избори

Р.С.Европа - 11.06.2019

Албанската Централна изборна комисија не ја признава уредбата на шефот на државата Илир Мета за одлагање на локалните избори и препорачува тие да се одржат како што Мета одлучил во ноември минатата година, а тоа е 30 јуни.

На Тирана ѝ се заканува сериозна криза

МКД - 11.06.2019

По протестите, несогласувањата меѓу претседателот и премиерот, барањето на Илир Мета за одложување на изборите и одговорот на Еди Рама дека тоа не доаѓа предвид, на Тирана ѝ се заканува криза.

Мета попладнево со ново обраќање, Рама на разговори во Брисел

Независен - 11.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета попладнево во 16:00 часот ќе го има второто обраќање за само два дена,објавија од неговиот кабнет веднаш по информацијата дека барањето за импичмент на дневен ред на парламент ќе биде в четврток.

За импичмент на албанскиот претседател Мета ќе се расправа в четврток

Р.С.Европа - 11.06.2019

Албанскиот Парламент в четврток ќе расправа за барањето за импичмент на претседателот Илир Мета. Ова денеска е договорено на средбата на спикерот на Парламентот Грамоз Ручи со координаторите на пратеничките групи.

В четврток импичмент за Мета

Нова ТВ - 11.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета попладнево во 16:00 часот ќе го има второто обраќање за само два дена,објавија од неговиот кабнет веднаш по информацијата дека барањето за импичмент на дневен ред на парламент ќе биде в четврток.

Мета: Подготвен сум да заминам сам, доколку тоа е решение за кризата

Нова ТВ - 11.06.2019

Моето денешно обраќање е посветено за оние кои погрешно го читаат Уставот. Не можам да разберам зошто сакаат да ме разрешат. Доколку е тоа излез од кризата јас и претходно сум изјавил дека сум подготвен сам да се повлечам.

Мета попладнево со ново обраќање, Рама на разговори во Брисел

Сител - 11.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета попладнево во 16:00 часот ќе го има второто обраќање за само два дена,објавија од неговиот кабнет веднаш по информацијата дека барањето за импичмент на дневен ред на парламент ќе биде в четврток.

Мета: Сам ќе заминам ако тоа е решение за кризата

Р.С.Европа - 11.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета најави дека сам ќе се повлече ако тоа значи излез од кризата. Тој во неговото денешно обраќање истакна дека не разбира зошто сакаат да го разрешат и дека одлуката да ги одложи локалните избори бил неопходен чекор ...

Импичмент за претседателот Мета в четврток

Опсервер - 11.06.2019

Барањето за импичмент за претседателот Илир Мета ќе биде в четврток на пленарна седница на албанскиот парламент,како прва точка на дневен ред. Ова денеска е договорено на средбата на спикерот на Парламентот Грамоз Ручи со координаторите на ...

Тирана во сериозна политичка криза

CivilMedia - 11.06.2019

Албанија се соочува со сериозна политичка криза по неколкумесечните протести на опозицијата и студентите, како и конфликтот меѓу претседателот и премиерот на Албанија, и барањето на Илир Мета да се одложат изборите и одбивањето на Еди Рама.

Мета попладнево со ново обраќање, Рама на разговори во Брисел

24Инфо - 11.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета попладнево во 16 часот ќе го има второто обраќање за само два дена,објавија од неговиот кабнет веднаш по информацијата дека барањето за импичмент на дневен ред на парламент ќе биде в четврток.

Мета попладнево со ново обраќање, Рама на разговори во Брисел

Опсервер - 11.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета попладнево во 16:00 часот ќе го има второто обраќање за само два дена,објавија од неговиот кабнет веднаш по информацијата дека барањето за импичмент на дневен ред на парламент ќе биде в четврток.

Мета попладнево пак ќе се обрати, додека Рама е на разговори во Брисел

Република - 11.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета попладнево во 16 часот ќе го има второто обраќање за само два дена,објавија од неговиот кабнет веднаш по информацијата дека барањето за импичмент на дневен ред на парламент ќе биде в четврток.

Мета: Подготвен сум да заминам сам, доколку тоа е решение за кризата

24Инфо - 11.06.2019

„Моето денешно обраќање е посветено за оние кои погрешно го читаат Уставот. Не можам да разберам зошто сакаат да ме разрешат. Доколку е тоа излез од кризата јас и претходно сум изјавил дека сум подготвен сам да се повлечам“.

Односите Белград – Приштина, избори во Албанија? – анализа во Студио 1

Либертас - 11.06.2019

Совет за безбедност на ОН – пресметка меѓу српски и косовски претставници, имаше и навреди. Импичмент во четврток за Илир Мета откако ги одложи изборите. Распуштен е грчкиот парламент, избори на 7-ми јули, Мицотакис фаворите пред Ципрас.

Мета: Подготвен сум да заминам сам, доколку тоа е решение за кризата

Вечер Прес - 11.06.2019

Моето денешно обраќање е посветено за оние кои погрешно го читаат Уставот. Не можам да разберам зошто сакаат да ме разрешат. Доколку е тоа излез од кризата јас и претходно сум изјавил дека сум подготвен сам да се повлечам.

Мета: Подготвен сум да заминам сам, доколку тоа е решение за кризата

Опсервер - 11.06.2019

Моето денешно обраќање е посветено за оние кои погрешно го читаат Уставот. Не можам да разберам зошто сакаат да ме разрешат. Доколку е тоа излез од кризата јас и претходно сум изјавил дека сум подготвен сам да се повлечам.

ЦИК не ја признава уредбата на Мета и соопшти дека на 30 јуни ќе има избори

Опсервер - 11.06.2019

Уредбата на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори закажани за 30 јуни го доби првиот институционален удар од владејачкото мнозинство, јави дописничката на МИА од Тирана. Како што беше најавено од политичарите од левицата, ...

Социјалистите поднесоа барање за импичмент на претседателот Мета

Опсервер - 11.06.2019

Во услови на зголемени политички тензии и различни толкувања на одлуката на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори, што зависи од која страна доаѓаат, владејачката Социјалстичка партија продолжува со активностите во насока на ...

Импичмент за претседателот Мета в четврток

4NEWS - 11.06.2019

Барањето за импичмент за претседателот Илир Мета ќе биде в четврток на пленарна седница на албанскиот парламент,како прва точка на дневен ред. Ова денеска е договорено на средбата на спикерот на Парламентот Грамоз Ручи со координаторите на ...

Албанската ДИК го отфрли указот на Мета за одлагање на избирите

Либертас - 11.06.2019

Албанската Државна изборна комисија го отфрли указот на албанскиот претседател за одлагање на локалните избори закажани за 3о јуни. ДИК со мнозинство на гласови соопшти дека ,,Указот на претседателот на државата Илир Мета не е во согласност со ...

Мета: Ќе се повлечам ако тоа ја реши кризата

Н.Македонија - 11.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека не разбира зошто сакаат да го разрешат но, како што рече, тој е подготвен да се повлече доколку тоа е излез од кризата во земјата. Според неговите зборови, тој одлуката за одложувањето на локалните избори ...

Односите Белград – Приштина, избори во Албанија? – анализа во Студио 1

1tv - 11.06.2019

Совет за безбедност на ОН – пресметка меѓу српски и косовски претставници, имаше и навреди. Импичмент во четврток за Илир Мета откако ги одложи изборите. Распуштен е грчкиот парламент, избори на 7-ми јули, Мицотакис фаворите пред Ципрас.

Албанскиот претседател Илир Мета немоќен!

Expres - 11.06.2019

,,Указот на претседателот на државата Илир Мета не е во согласност со уставот и поради тоа тој се отфрла како таков“, соопшти Албанската Државна изборна комисија која екпресно го отфрли указот на албанскиот претседател за одлагање на локалните ...

Мета попладнево со ново обраќање, Рама на разговори во Брисел

MakPress - 11.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета попладнево во 16:00 часот ќе го има второто обраќање за само два дена,објавија од неговиот кабнет веднаш по информацијата дека барањето за импичмент на дневен ред на парламент ќе биде в четврток.

Социјалистите поднесоа барање за импичмент на претседателот Мета

MakPress - 11.06.2019

Во услови на зголемени политички тензии и различни толкувања на одлуката на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори, што зависи од која страна доаѓаат, владејачката Социјалстичка партија продолжува со активностите во насока на ...

Илир Мета сам ќе се повлече, ако е тоа решение за кризата во Албанија

Expres - 11.06.2019

„Доколку е тоа излез од кризата јас и претходно сум изјавил дека сум подготвен сам да се повлечам“, изјави на денешната прес-конференција (и втора во три дена) на албанскиот претседател Илир Мета.

Импичмент за претседателот Мета в четврток

1tv - 11.06.2019

Барањето за импичмент за претседателот Илир Мета ќе биде в четврток на пленарна седница на албанскиот парламент,како прва точка на дневен ред. Ова денеска е договорено на средбата на спикерот на Парламентот Грамоз Ручи со координаторите на ...

Импичмент за претседателот Мета в четврток

MakPress - 11.06.2019

Барањето за импичмент за претседателот Илир Мета ќе биде в четврток на пленарна седница на албанскиот парламент,како прва точка на дневен ред. Ова денеска е договорено на средбата на спикерот на Парламентот Грамоз Ручи со координаторите на ...

Албанската ЦИК не ја признава уредбата на Мета и соопшти дека на 30 јуни ќе има избори

MakPress - 11.06.2019

Уредбата на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори закажани за 30 јуни го доби првиот институционален удар од владејачкото мнозинство, јави дописничката на МИА од Тирана. Како што беше најавено од политичарите од левицата, ...

Мета: Подготвен сум да заминам сам, доколку тоа е решение за кризата

MakPress - 11.06.2019

Моето денешно обраќање е посветено за оние кои погрешно го читаат Уставот. Не можам да разберам зошто сакаат да ме разрешат. Доколку е тоа излез од кризата јас и претходно сум изјавил дека сум подготвен сам да се повлечам.

Рама започнува постапка за импичмент на Илир Мета

Алсат-М - 10.06.2019

Социјалистичката партија на Албанија, предводена од премиерот, Еди Рама, денеска одлучи да отпочне постапка за импичмент на претседателот на државата, Илир Мета. Како што пренесуваат агенциите, постапката во парламентот во Тирана се очекува да почне ...

Мета ги одложи изборите- Рама отпочна постапка за негово изземање од функцијата

Телма - 10.06.2019

Одлуката што ја донесов за одложување на локалните избори е единствен начин да се избегне евентуална есклација на состојабата на земјата, која би можела да прерасне во граѓански конфлкт и начин да се најде решение за излез од кризата.

Мета: Опасност од непредвидлива ескалација во Албанија

Алсат-М - 10.06.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета, официјално го потпиша укинувањето на указот за датумот на локалните избори што требаше да се одржат на 30-ти овој месец. Мета рече дека датумот на изборите не може да се претвори во ден на поделби, туку треба да ...

Мета ги одложи локалните избори во Албанија, Рама му порача дека извршил политичко смоубиство

Фокус - 10.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета ги одложи локалните избори во Албанија првично закажани за 30 јуни, образложувајќи дека тоа е единствен начин да се избегне евентуална есклација на состојабата на земјата, која, според него, би можела да прерасне во ...

Како гледа ОБСЕ на последните случувања во Албанија?

Фокус - 10.06.2019

Амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ во Тирана, Бернд Бошард, одговорајќи на интересот на медиумите за последните случувања во Албанија, одложувањето на локалните избори од страна на претседателот на Републиката, Илир Мета и иницијативата на владејачкото ...

Мета на прес-конференција ќе ги објасни причините за одложување на изборите во Албанија

Телма - 10.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета, откако реши да го одложи датумот на локалните избориза денеска претпладне најави вонредна прес конференција. Дел од медиумите наведуваат дека освен причните за донесувањето на одлуката,тој ќе го соопшти новиот датум ...

Мета: Одлуката со цел спречување ескалација на граѓански конфликт и поттик за дијалог

24 Вести - 10.06.2019

Во тензичка политичка ситуација,без подготвеност од двете страни да се седне за надмнување на недоразбрањата, одлуката што ја донесов за одложување на локалните избори е единствен начин да се избегне евентуална есклација на состојабата на земјата, ...

Партијата на Рама со постапка за импичмент на Мета

Deutsche Welle - 10.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета ги откажа локалните избори во земјата, планирани за 30 јуни, и со тоа влезе во тежок конфликт со премиерот Еди Рама и продлабочувајќи ја политичката криза во земјата.

Meта: Без датум од претседателот нема избори

Слободен Печат - 10.06.2019

Цитирајќи го Уставот, тој рече дека претседателот на Републиката е единственото уставно тело кое има надлежност за одредување датум за избори и одржување на референдуми. Албанксиот претседател Илир Мета, рано утрово се појави на вонредна ...

Мета: Не можев да дозолам да се загрози безбедноста на Албанија

+инфо - 10.06.2019

Во тензичка политичка ситуација,без подготвеност од двете страни да се седне за надмнување на недоразбрањата, одлуката што ја донесов за одложување на локалните избори е единствен начин да се избегне евентуална есклација на состојабата на земјата, ...

Албанските социјалисти в четврток почнуваат постапка за разрешување на претседателот Мета

Независен - 10.06.2019

Претседателството на владејачката Социјалистичка партија на седницата одржана по обраќањето на претседателот Илир Мета, донесе одлука за започнување постапка за негово разрешување. Владината портпаролка и министерска за соработка со Парламентот, ...

Експерти: Нема ниту комплетен Парламент, ни Уставен суд за разрешување на претседателот Мета според Уставот

А1 On - 10.06.2019

Откако претседателот Илир Мета го објави поништувањето на уредбата за спроведување на локаланите избори на 30-ти јуни експресно владејачката Социјалистичка партија и нејзниот лидер и премиер Еди Рама, го повторија својот став дека избори ќе има на ...

Владејачката партија во Албанија покренува импичмент против Мета

Макфакс - 10.06.2019

Претседателството на владејачката албанска Социјалистичка партија, чијшто лидер е премиерот Еди Рама, одлучи да покрене постапка за промена на претседателот Илир Мета, откако донесе одлука за одложување на локалните избори.

Започна разрешувањето на Илир Мета

Слободен Печат - 10.06.2019

Ова е прв пат во Албанија, Собранието да преземе таков екстремен чекор, по одлуката на шефот на државата да го откаже датумот за локалните избори. Во Албанија, Социјалистичката партија денеска информираше дека одлучила да иницира постапка за ...

Мета: Одложувањето на изборите е единствениот начин да се спречи конфликт

Макфакс - 10.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го обраложи одложувањето на локалните избори во земјата, кои беа закажани за 30 јуни, истакнувајќи дека на тој начин би можела да се избегне уште понапната политичка ситуација.

За ОБСЕ последните случувања во Албанија се внатрешно прашање

Независен - 10.06.2019

Амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ во Тирана, Бернд Бошард, одговорајќи на интересот на медиумите за последните случувања во Албанија, одложувањето на локалните избори од страна на претседателот на Републиката Илир Мета и иницијативата на владејачкото ...

За ОБСЕ последните случувања во Албанија се внатрешно прашање

А1 On - 10.06.2019

Амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ во Тирана, Бернд Бошард, одговорајќи на интересот на медиумите за последните случувања во Албанија, одложувањето на локалните избори од страна на претседателот на Републиката Илир Мета и иницијативата на владејачкото ...

Мета: Одлуката со цел спречување ескалација на граѓански конфликт и поттик за дијалог

А1 On - 10.06.2019

Во тензичка политичка ситуација,без подготвеност од двете страни да се седне за надмнување на недоразбрањата, одлуката што ја донесов за одложување на локалните избори е единствен начин да се избегне евентуална есклација на состојабата на земјата, ...

Социјалистите поднесоа барање за импичмент на претседателот Мета

Нова ТВ - 10.06.2019

Во услови на зголемени политички тензии и различни толкувања на одлуката на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори, што зависи од која страна доаѓаат, владејачката Социјалстичка партија продолжува со активностите во насока на ...

Социјалистите поднесоа барање за импичмент на претседателот Мета

А1 On - 10.06.2019

Во услови на зголемени политички тензии и различни толкувања на одлуката на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори, што зависи од која страна доаѓаат, владејачката Социјалстичка партија продолжува со активностите во насока на ...

ЦИК не ја признава уредбата на Мета и соопшти дека на 30 јуни ќе има избори

Независен - 10.06.2019

Уредбата на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори закажани за 30 јуни го доби првиот институционален удар од владејачкото мнозинство. Како што беше најавено од политичарите од левицата, албанската Централна изборна комисија(ЦИК) не ...

Социјалистите поднесоа барање за импичмент на претседателот Мета

+инфо - 10.06.2019

Во албанскиот Парламент в четврток се очекува дебата околу барањето на социјалистите, но за донесување одлука им се потребни гласовите на 93 пратеници, кое владејачкото мнозинство ги нема па треба да ги „бара“ меѓу новите опозициски пратеници кои ...

Албанската ЦИК соопшти дека на 30 јуни ќе има избори

А1 On - 10.06.2019

Уредбата на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори закажани за 30 јуни го доби првиот институционален удар од владејачкото мнозинство, јави дописничката на МИА од Тирана. Како што беше најавено од политичарите од левицата, ...

Мета: Изборите се одложени за да се спречи ескалација на граѓански конфликт

Нова ТВ - 10.06.2019

Во тензичка политичка ситуација,без подготвеност од двете страни да се седне за надмнување на недоразбрањата, одлуката што ја донесов за одложување на локалните избори е единствен начин да се избегне евентуална есклација на состојабата на земјата, ...

Албанските социјалисти в четврток почнуваат постапка за разрешување на претседателот Мета

А1 On - 10.06.2019

Претседателството на владејачката Социјалистичка партија на седницата одржана по обраќањето на претседателот Илир Мета, донесе одлука за започнување постапка за негово разрешување. Владината портпаролка и министерска за соработка со Парламентот, ...

Експерти: Нема ниту комплетен Парламент, ни Уставен суд за разрешување на претседателот Мета според Уставот

Сител - 10.06.2019

Откако претседателот Илир Мета го објави поништувањето на уредбата за спроведување на локаланите избори на 30-ти јуни експресно владејачката Социјалистичка партија и нејзниот лидер и премиер Еди Рама, го повторија својот став дека избори ќе има на ...

Прес конференција на албанскиот претседател Мета

Р.С.Европа - 10.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета, откако реши да го одложи датумот на локалните избориза денеска претпладне најави вонредна прес конференција. Дел од медиумите наведуваат дека освен причните за донесувањето на одлуката,тој ќе го соопшти новиот датум ...

Албанските социјалисти в четврток почнуваат постапка за разрешување на претседателот Мета

Опсервер - 10.06.2019

Претседателството на владејачката Социјалистичка партија на седницата одржана по обраќањето на претседателот Илир Мета, донесе одлука за започнување постапка за негово разрешување. Владината портпаролка и министерска за соработка со Парламентот, ...

Социјалистите поднесоа барање за импичмент на претседателот Мета

Вечер Прес - 10.06.2019

Во услови на зголемени политички тензии и различни толкувања на одлуката на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори, што зависи од која страна доаѓаат, владејачката Социјалстичка партија продолжува со активностите во насока на ...

Тензии во Албанија – Мета го потпиша указот за одлагање на изборите, Рама ги свика амбасадорите

Либертас - 10.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета денеска го потпиша указот со кој во земјата се одлагаат локалните избори кои требаше да се одржат на 3о јуни годинава. „Мојата одлука има за цел да го сочува едниството во земјата и да нема избори без опозиција.

ЦИК не ја признава уредбата на Мета и соопшти дека на 30 јуни ќе има избори

Локално - 10.06.2019

Уредбата на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори закажани за 30 јуни го доби првиот институционален удар од владејачкото мнозинство, јави дописничката на МИА од Тирана. Како што беше најавено од политичарите од левицата, ...

За ОБСЕ последните случувања во Албанија се внатрешно прашање

Опсервер - 10.06.2019

Амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ во Тирана, Бернд Бошард, одговорајќи на интересот на медиумите за последните случувања во Албанија, одложувањето на локалните избори од страна на претседателот на Републиката Илир Мета и иницијативата на владејачкото ...

Албанските социјалисти во четврток почнуваат постапка за разрешување на претседателот Мета

Либертас - 10.06.2019

Претседателството на владејачката Социјалистичка партија на седницата одржана по обраќањето на претседателот Илир Мета, донесе одлука за започнување постапка за негово разрешување. Владината портпаролка и министерска за соработка со Парламентот, ...

Meта: Без датум од претседателот нема избори

Република - 10.06.2019

Албанксиот претседател Илир Мета, рано утрово се појави на вонредна пресконференција за да ја разјасни својата одлука во врска со одложувањето на локалните избори кои требаше да се одржат на 30 јуни.

Мета: Одложувањето на изборите е единствениот начин за да се спречи конфликт

24Инфо - 10.06.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета го обраложи одложувањето на локалните избори во земјата, кои беа закажани за 30 јуни, истакнувајќи дека на тој начин би можела да се избегне уште по напната политичка ситуација.

Експерти: Нема ниту комплетен Парламент, ни Уставен суд за разрешување на претседателот Мета според Уставот

Опсервер - 10.06.2019

Откако претседателот Илир Мета го објави поништувањето на уредбата за спроведување на локаланите избори на 30-ти јуни експресно владејачката Социјалистичка партија и нејзниот лидер и премиер Еди Рама, го повторија својот став дека избори ќе има на ...

Мета: Одлуката со цел спречување ескалација на граѓански конфликт и поттик за дијалог

Опсервер - 10.06.2019

Во тензичка политичка ситуација,без подготвеност од двете страни да се седне за надмнување на недоразбрањата, одлуката што ја донесов за одложување на локалните избори е единствен начин да се избегне евентуална есклација на состојабата на земјата, ...

Мета: Одложувањето на изборите е единствениот начин да се спречи конфликт

Точка - 10.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го обраложи одложувањето на локалните избори во земјата, кои беа закажани за 30 јуни, истакнувајќи дека на тој начин би можела да се избегне уште понапната политичка ситуација.

Мета: Одлуката со цел спречување ескалација на граѓански конфликт и поттик за дијалог

24Инфо - 10.06.2019

Во тензичка политичка ситуација,без подготвеност од двете страни да се седне за надмнување на недоразбрањата, одлуката што ја донесов за одложување на локалните избори е единствен начин да се избегне евентуална есклација на состојабата на земјата, ...

Мета: Изборите ги одложив за да спречам граѓански конфликт во Албанија

Денешен - 10.06.2019

Во тензичка политичка ситуација,без подготвеност од двете страни да се седне за надмнување на недоразбрањата, одлуката што ја донесов за одложување на локалните избори е единствен начин да се избегне евентуална есклација на состојабата на земјата, ...

За ОБСЕ последните случувања во Албанија се внатрешно прашање

24Инфо - 10.06.2019

Амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ во Тирана, Бернд Бошард, одговорајќи на интересот на медиумите за последните случувања во Албанија, одложувањето на локалните избори од страна на претседателот на Републиката Илир Мета и иницијативата на владејачкото ...

Мета: Одлуката со цел спречување ескалација на граѓански конфликт и поттик за дијалог

Вечер Прес - 10.06.2019

Во тензичка политичка ситуација,без подготвеност од двете страни да се седне за надмнување на недоразбрањата, одлуката што ја донесов за одложување на локалните избори е единствен начин да се избегне евентуална есклација на состојабата на земјата, ...

Можно е ли да биде разрешен албанскиот претседател Мета?

PressingTV - 10.06.2019

Откако претседателот Илир Мета го објави поништувањето на уредбата за спроведување на локаланите избори на 30-ти јуни експресно владејачката Социјалистичка партија и нејзниот лидер и премиер Еди Рама, го повторија својот став дека избори ќе има на ...

Мета: Одложувањето на изборите е единствениот начин да се спречи конфликт

Centar - 10.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го обраложи одложувањето на локалните избори во земјата, кои беа закажани за 30 јуни, истакнувајќи дека на тој начин би можела да се избегне уште понапната политичка ситуација.

Владејачката партија во Албанија покренува импичмент против Мета

Centar - 10.06.2019

Претседателството на владејачката албанска Социјалистичка партија, чијшто лидер е премиерот Еди Рама, одлучи да покрене постапка за промена на претседателот Илир Мета, откако донесе одлука за одложување на локалните избори.

Албанските социјалисти в четврток почнуваат постапка за разрешување на претседателот Мета

24Инфо - 10.06.2019

Претседателството на владејачката Социјалистичка партија на седницата одржана по обраќањето на претседателот Илир Мета, донесе одлука за започнување постапка за негово разрешување. Владината портпаролка и министерска за соработка со Парламентот, ...

Случувањата во Албанија, барањето на Ципрас за предвремени парламентарни избори – анализа во Студио 1

Либертас - 10.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета ги одложи локалните избори во Албанија првично закажани за 30 јуни, образложувајќи дека тоа е единствен начин да се избегне евентуална ескалација на состојбата на земјата, која, според него, би можела да прерасне во ...

Мета ги одложи локалните избори во Албанија, Рама му порача дека извршил политичко смоубиство

Локално - 10.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета ги одложи локалните избори во Албанија првично закажани за 30 јуни, образложувајќи дека тоа е единствен начин да се избегне евентуална есклација на состојабата на земјата, која, според него, би можела да прерасне во ...

Претседателот на Албанија пред отповик: Еди Рама не му го простува одложувањето на изборите

Точка - 10.06.2019

Претседателството на владејачката албанска Социјалистичка партија, чиј лидер е премиерот Еди Рама, одлучило да отвори постапка за менување на претседателот Илир Мета, откако донел одлука за одложување на локалните избори.

Партијата на Рама почна постапка за разрешување на претседателот Мета

PressingTV - 10.06.2019

Претседателството на владејачката Социјалистичка партија на седницата одржана по обраќањето на претседателот Илир Мета, донесе одлука за започнување постапка за негово разрешување. Владината портпаролка и министерска за соработка со Парламентот, ...

Албанските социјалисти в четврток почнуваат постапка за разрешување на претседателот Мета

Република - 10.06.2019

Претседателството на владејачката Социјалистичка партија на седницата одржана по обраќањето на претседателот Илир Мета, донесе одлука за започнување постапка за негово разрешување. Владината портпаролка и министерска за соработка со Парламентот, ...

Експерти: Нема ниту комплетен Парламент, ни Уставен суд за разрешување на претседателот Мета според Уставот

24Инфо - 10.06.2019

Откако претседателот Илир Мета го објави поништувањето на уредбата за спроведување на локаланите избори на 30-ти јуни експресно владејачката Социјалистичка партија и нејзниот лидер и премиер Еди Рама, го повторија својот став дека избори ќе има на ...

ЦИК не ја признава уредбата на Мета и соопшти дека на 30 јуни ќе има избори

24Инфо - 10.06.2019

Уредбата на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори закажани за 30 јуни го доби првиот институционален удар од владејачкото мнозинство, јави дописничката на МИА од Тирана. Како што беше најавено од политичарите од левицата, ...

Претседателот Мета ги одложи локалните избори

Н.Македонија - 10.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го одложи одржувањето на локалните избори закажани за 30 јуни. Мета кажа дека политичката ситуација во Албанија нема да дозволи фер избори и искажа голема загриженост за длабоката политичка криза во земјата поради ...

Мета: Одложувањето на изборите е единствениот начин да се спречи конфликт

Н.Македонија - 10.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го обраложи одложувањето на локалните избори во земјата, кои беа закажани за 30 јуни, истакнувајќи дека на тој начин би можела да се избегне уште понапната политичка ситуација.

Албанските социјалисти в четврток почнуваат постапка за разрешување на претседателот Мета

MakPress - 10.06.2019

Претседателството на владејачката Социјалистичка партија на седницата одржана по обраќањето на претседателот Илир Мета, донесе одлука за започнување постапка за негово разрешување. Владината портпаролка и министерска за соработка со Парламентот, ...

Случувањата во Албанија, барањето на Ципрас за предвремени парламентарни избори – анализа во Студио 1

1tv - 10.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета ги одложи локалните избори во Албанија првично закажани за 30 јуни, образложувајќи дека тоа е единствен начин да се избегне евентуална ескалација на состојбата на земјата, која, според него, би можела да прерасне во ...

За ОБСЕ последните случувања во Албанија се внатрешно прашање

MakPress - 10.06.2019

Амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ во Тирана, Бернд Бошард, одговорајќи на интересот на медиумите за последните случувања во Албанија, одложувањето на локалните избори од страна на претседателот на Републиката Илир Мета и иницијативата на владејачкото ...

Рама се заинати: Импичмент за претседателот Илир Мета

Expres - 10.06.2019

Социјалистичката партија на Албанија, на премиерот, Еди Рама, денеска одлучи да отпочне постапка за импичмент на претседателот на државата, Илир Мета. Причина, одлуката на шефот на државата да ги одложи локалните избори за кои премиерот Еди Рама ...

Мета: Одлуката за одложување на локалните избори е со цел спречување на граѓански конфликт

MakPress - 10.06.2019

Во тензичка политичка ситуација,без подготвеност од двете страни да се седне за надмнување на недоразбрањата, одлуката што ја донесов за одложување на локалните избори е единствен начин да се избегне евентуална есклација на состојабата на земјата, ...

Нема ниту комплетен Парламент, ни Уставен суд за разрешување на претседателот Мета според Уставот

MakPress - 10.06.2019

Откако претседателот Илир Мета го објави поништувањето на уредбата за спроведување на локаланите избори на 30-ти јуни експресно владејачката Социјалистичка партија и нејзниот лидер и премиер Еди Рама, го повторија својот став дека избори ќе има на ...

Илир Мета не дава избори, Рамa ќе се обиде да го „тргне“!?

Expres - 10.06.2019

Се очекува дека владејачката Социјалистичката партија на Албанија ќе се обиде да го отстрани претседателот Илир Мета од функцијата, врз основа на членот 90 од Уставот поради „сериозно кршење на Уставот“, пишува албанскиот портал Exit.al.

Албанските социјалисти во четврток почнуваат постапка за разрешување на претседателот Мета

1tv - 10.06.2019

Претседателството на владејачката Социјалистичка партија на седницата одржана по обраќањето на претседателот Илир Мета, донесе одлука за започнување постапка за негово разрешување. Владината портпаролка и министерска за соработка со Парламентот, ...