TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

#MeToo го обои машкиот сако-вратоврска свет и во Давос

Нова ТВ - 28.01.2018

Движењето на #MeToo, започнато во октомври во САД, со обвиненијата против моќниот холивудски продуцент Харви Ванјштејн, донесе промени и во традиционалниот Светски економски форум (СЕФ) во Давос што заврши во петокот.

Трамп го оцени патот за Давос како многу успешен

24 Вести - 27.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп, по учеството на Светскиот економски форум во Давос, по враќањето во Вашингтон, изјави дека патувањето било „многу, многу успешно". Трамп по влегувањето во Белата куќа им изјави на новинарите дека Светскиот ...

Трамп исвиркан од медиумите во Давос

Кајгана - 27.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп беше исвиркан на Светскиот економски форум во Давос коаг ги обвини медиумите дека се злобни и лажливи. Тој, всушност, рече дека откако станал политичар, сфатил колку медиумите може да бидат злобни и лажливи.

Трамп: Во Давос беше прекрасно, многу пари доаѓаат во нашата земја

Макфакс - 27.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп, се врати дома многу задоволен од Светскиот економски форум во Давос. Тој допатува во Вашингтон по, како што истакна, успешниот форум во Давос. „Во Давос беше прекрасно….Нашата земја е прекрасна.

Трамп го оцени патот за Давос како многу успешен

Алфа - 27.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп, по учеството на Светскиот економски форум во Давос, по враќањето во Вашингтон, изјави дека патувањето било „многу, многу успешно". Американскиот претседател Доналд Трамп, по учеството на Светскиот економски ...

Трамп: Во Давос беше прекрасно, многу пари доаѓаат во нашата земја

А1 On - 27.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп, се врати дома многу задоволен од Светскиот економски форум во Давос. Тој допатува во Вашингтон по, како што истакна, успешниот форум во Давос. „Во Давос беше прекрасно….Нашата земја е прекрасна.

Давос, даваш, давам!

Либертас - 27.01.2018

Естетиката на средбата во Давос му даде на грчко-македонскиот спор за името димензија на спектакуларност и светскост. Што нема да остане без одраз на политичките аспекти на решението на најзаебаното блаканско прашање од аспект на европската ...

Колку чини друштвото на светската елита: Ден во Давос колку стан во Скопје

Република - 27.01.2018

Во текот на годината, Давос е тивок град во источниот дел на Швајцарија, кој живее со нешто над 11.000 луѓе. Со првите снегулки, ситуацијата се менува. Сите тргаат кон Давос, санкачи и млади скијачи, а во средината на јануари и највлијателните ...

Давос, даваш, давам!

iPortal - 27.01.2018

Естетиката на средбата во Давос му даде на грчко-македонскиот спор за името димензија на спектакуларност и светскост. Што нема да остане без одраз на политичките аспекти на решението на најзаебаното блаканско прашање од аспект на европската ...

Трамп: Во Давос беше прекрасно, многу пари доаѓаат во нашата земја

Sky - 27.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп, се врати дома многу задоволен од Светскиот економски форум во Давос. Тој допатува во Вашингтон по, како што истакна, успешниот форум во Давос. „Во Давос беше прекрасно….Нашата земја е прекрасна.

Форум Давос: Следната финансиска криза

Локално - 27.01.2018

Пазарите и монетарната политика се отцепија од економијата, експертите во Давос се загрижени. Осиромашените финансиери кои учествуваа на Светскиот економски форум во Давос, се вознемирени.

Трамп: Америка на прво место не значи Америка сама

Тера - 27.01.2018

-Никогаш не постоел поповолен момент за приспособување, за растеж и за инвестиции. Сега е соодветно време за отворање фабрики и инвестирање во САД, изјави американскиот претседател во својот, со нетрпение очекуван говор на Светскиот економски форум ...

Трамп: Во Давос беше прекрасно, многу пари доаѓаат во нашата земја

Точка - 27.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп, се врати дома многу задоволен од Светскиот економски форум во Давос. Тој допатува во Вашингтон по, како што истакна, успешниот форум во Давос. „Во Давос беше прекрасно….Нашата земја е прекрасна.

Трамп: Во Давос беше прекрасно, многу пари доаѓаат во нашата земја

Вечер Прес - 27.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп, се врати дома многу задоволен од Светскиот економски форум во Давос. Тој допатува во Вашингтон по, како што истакна, успешниот форум во Давос. „Во Давос беше прекрасно….Нашата земја е прекрасна.

Трамп: Во Давос беше прекрасно, многу пари доаѓаат во нашата земја

Денар - 27.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп, се врати дома многу задоволен од Светскиот економски форум во Давос. Тој допатува во Вашингтон по, како што истакна, успешниот форум во Давос. „Во Давос беше прекрасно….Нашата земја е прекрасна.

Трамп: Америка е секогаш прва

Денар - 27.01.2018

Американскиот претседателот, Доналд Трамп, со жесток напад врз, како што ги нарече, грабливите трговски практики предупредувајќи ги трговските партнери на Светскиот економски форум во Давос дека САД нема да толерираат нефер трговија, прнесе Би-би-си.

Стратегијата за проширување на ЕУ во фокусот на средбата Димитров-Хан

Канал5 - 26.01.2018

Претстојната Стратегија за проширување на Европската унија беше во фокусот на денешната средба на маргините на 48. Светски економски форум во Давос меѓу шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

Трамп: Во Давос ќе покажам колку голема е Америка

Канал5 - 26.01.2018

На Светскиот економски форум во Давос денеска се очекува да се обрати претседателот на САД Доналд Трамп. Делови од својот говор тој ги најави преку својот Твит во кој напиша: ,,Денеска ќе му покажам на светот колку голема е Америка.

Димитров на маргините на Форумот во Давос се сретна со Хан, Борисов и Блер

Канал5 - 26.01.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на маргините на Светскиот економски форум во Давос се сретна со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан. И Димитров и Хан информираа за средбата на своите налози на Твитер, ...

Давос: нов поттик за Европа

Deutsche Welle - 26.01.2018

Која е улогата на Европа во свет растргнат меѓу слободната трговија и протекционизмот? Панел на Светскиот економски форум во Давос понуди неколку решенија за иднината на Европа. Американскиот претседател Доналд Трамп сака да ги стави САД на прво ...

Трамп: Америка секогаш ќе ми биде на прво место

Канал5 - 26.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Светскиот економски форум во Давос изјави дека сака да ја потврди подготвеноста на својата земја да биде партнер во изградбата на подобар свет, но оти тој првенствено ќе ги претставува интересите на ...

Трамп: „Америка на прво место“ не значи „Америка сама“

Deutsche Welle - 26.01.2018

Американскиот претседател од Светскиот економски форум во Давос упати покана до сите претпријатија во светот да инвестираат во САД. „Никогаш не постоел поповолен момент за приспособување, за растеж и за инвестиции.

Премиерот Заев по завршувањето на Самитот во Давос: Македонија повторно има глас на светската економска и политичка ...

Канал5 - 26.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, на крајот од Светскиот економскиот форум во Давос, оценувајќи го учеството на делегацијата од Република Македонија како плодотворно и успешно, во изјавата која ја даде по завршувањето на ...

Заев од Давос: Македонија повторно има глас на светската економска и политичка сцена

Алсат-М - 26.01.2018

По повеќегодишна изолација политичките лидери на Македонија и на регионот, повторно и заедно имаат свое присуство и глас на глобалната економска и политичка сцена. Нашиот став тука е слушнат: Западен Балкан создава сплотена иднина во ЕУ и НАТО, ...

Трамп во Давос: Медиумите се расипани и лажни

Канал5 - 26.01.2018

Претседателот на САД е исвиркан поради изјавата за медиумите во Давос каде одржа говор, кој предизвика големо интересирање, но на кој дел од публиката остана рамнодушна. Одговарајќи кратко на прашањата после одржаниот говор, Доналд Трамп наиде на ...

Трамп во Давос: Америка е отворена за бизнис

Алсат-М - 26.01.2018

Америка е отворена за бизнис, порача денеска американскиот претседател Доналд Трамп во обраќањето на Светскиот економски форум во Давос, во кое ги претстави даночните и регулаторните реформи кои неговата администрација ги спроведе со цел да ја ...

Трамп исвиркан во Давос поради критиките кон медиумите

24 Вести - 26.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска беше исвиркан на Светскиот економски форум во Давос, откако ги обвини медумите дека се злобни и лажливи. - Дури откако станав политичар сфатив колку медиумите можат да бидат злобни и лажливи, изјави ...

Заев: Македонија конечно има глас во Давос

Фокус - 26.01.2018

После повеќегодишна изолација, политичките лидери на Македонија и на регионот, повторно и заедно имаат свое присуство и глас на глобалната економска и политичка сцена, изјави премиерот Зоран Заев од Светскиот економски форум во Давос.

Европски бизнисмени ја пофалија даночната реформа на Трамп

Алсат-М - 26.01.2018

Раководителите на европски компании го поздравија американскиот претседател Доналд Трамп за неговата даночна реформа, за време на средбата во рамките на Светскиот економски форум во Давос.

(Видео) Заев задоволен од средбите во Давос: Западен Балкан создава сплотена иднина во ЕУ и НАТО

Макфакс - 26.01.2018

„Привршува Светскиот економски форум во Давос. Впечатокот е јасен. Светот е глобално село, а неговите лидери знаат дека треба да се поврзат уште повеќе и заедно да ги направат локалните средини подобро место за живеење.

Заев: Македонија повторно има глас на светската економска и политичка сцена

Слободен Печат - 26.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, на крајот од Светскиот економскиот форум во Давос, оценувајќи го учеството на делегацијата од Република Македонија како плодотворно и успешно, во изјавата која ја даде по завршувањето на ...

Заев од Давос: Македонија повторно има глас на светската економска и политичка сцена

Press24 - 26.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, на крајот од Светскиот економскиот форум во Давос, го оцени учеството на делегацијата од Република Македонија како плодотворно и успешно.

Европски бизнисмени ја пофалија даночната реформа на Трамп

А1 On - 26.01.2018

Раководителите на европски компании го поздравија американскиот претседател Доналд Трамп за неговата даночна реформа, за време на средбата во рамките на Светскиот економски форум во Давос.

Заев: Македонија повторно има глас на светската економска сцена

Нова ТВ - 26.01.2018

Овде во Давос привршува Светскиот економски форум. Впечатокот е јасен. Светот е глобално село, а неговите лидери знаат дека треба да да се поврзат уште повеќе и заедно да ги направат локалните средини подобро место за живеење.

Трамп исвиркан во Давос поради критиките кон медиумите

Алфа - 26.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска беше исвиркан на Светскиот економски форум во Давос, откако ги обвини медумите дека се злобни и лажливи. Американскиот претседател Доналд Трамп денеска беше исвиркан на Светскиот економски форум во ...

Трамп спротивно на практиката во Давос зборуваше за даночните реформи

+инфо - 26.01.2018

Даночната реформа ги намалува даноците на приход од 35 на 21 процент. Многу европски компании имаат десетици илјади работници во САД. Раководителите на европски компании го поздравија американскиот претседател Доналд Трамп за неговата даночна ...

Автомобил од придружбата на Трамп удри полицаец во Давос

Стандард - 26.01.2018

Автомобил од придружбата на американскиот претседател Доналд Трамп удри полицаец во Давос, пренесе локалниот весник „Блик“. Тоа се случило во четвртокот вечерта кога вработениот се обидел да запре бел автомобил со швајцарска регистрација, кој – како ...

„Трамп не е добредојден“ – активисти поставија банер против американскиот претседател

Радио МОФ - 26.01.2018

Швајцарски активисти поставија банер кој вели дека американскиот претседател Доналд Трамп „не е добредојден“. Тие го поставија на планина во пресрет на доаѓањето на претседателот на самитот во Давос.

Трамп денес ѝ се обраќа на светската елита во Давос: „Ќе покажам што е Америка“

МКД - 26.01.2018

Говорот кој претседателот на САД Доналд Трамп ќе го одржи денес на Светскиот економски форум (ВЕФ) во Давос е најатрактивниот настан на годинешното собирање на глобалната елита. И додека годинава Трамп е во центарот на вниманието, минатата година ...

Германскиот лекар кој го создаде Давос

+инфо - 26.01.2018

Мигрантотот и барателот на азил, Александар Шпенглер, бил првиот што го развил Давос како планинско одморалиште. Давос во 1850 година беше сиромашно, далечно село со неколку расфрлани фарми, високо во планините на кантонот Граубунден.

Трамп во Давос: САД се отворени за бизнис

МРТ - 26.01.2018

„Америка прва“- главна порака на американскиот претседател Трамп од форумот во Давос. Ваквата, според многумина учесници националистичка реторика, не оди во прилог на светската стабилизација. Трамп е подготвен за дијалог со Русија.

Трамп во Давос: Америка е отворена за бизнис

Алфа - 26.01.2018

Трамп ги поздрави недоамнешните одлуки на компании како „Епл“ да инвестираат милијарди долари во САД, откако беа намалени давачките за доход и за репатрирање на имот од странство. Америка е отворена за бизнис, порача денеска американскиот ...

Трамп во Давос: Америка е отворена за бизнис

Слободен Печат - 26.01.2018

Америка е отворена за бизнис, порача денеска американскиот претседател Доналд Трамп во обраќањето на Светскиот економски форум во Давос, во кое ги претстави даночните и регулаторните реформи кои неговата администрација ги спроведе со цел да ја ...

Димитров се сретна со Хан и Борисов во Давос

Макфакс - 26.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска, на последниот ден од 48. Светски економски форум во Давос, оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан. Како што оопшти МНР, во фокусот на средбата била претстојната Стратегија за проширување ...

Стратегијата за проширување на ЕУ во фокусот на средбата Димитров-Хан

А1 On - 26.01.2018

Денеска, 26 јануари 2018 год., на последниот ден од 48-от Светски економски форум во Давос, министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан. Во фокусот на средбата беше претстојната Стратегија за ...

ЕК: Средбата Заев- Ципрас е добар потег, решението да се бара во рамките на ОН

МРТ - 26.01.2018

Во Давос, премиерот Заев ќе оствари средба со еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан. Се очекува во фокусот да бидат македонските евроинтеграции. Хан, средбата меѓу премиерите на Македонија и на Грција во Давос ја оцени како ...

Трамп исвиркан во Давос откако ги критикуваше медиумите

Алфа - 26.01.2018

Откако ги обвини медиумите дека се злобни и лажливи, американскиот претседател Доналд Трамп беше исвиркан на Светскиот економски форум во Давос. Откако ги обвини медиумите дека се злобни и лажливи, американскиот претседател Доналд Трамп беше ...

Димитров на завршни средби во Давос со Хан, Борисов и Блер

МКД - 26.01.2018

На последниот ден од 48-от Светски економски форум во Давос, министерот за надворешни работи на Македонија Никола Димитров оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан. На средбата со Хан се разгледуваше претстојната Стратегија за проширување на ЕУ, ...

Трамп во Давос: Америка е отворена за бизнис

+инфо - 26.01.2018

Тој додаде дека САД веќе нема да дозволат некоректни трговски односи со другите држави од светот. Америка е отворена за бизнис, порача денеска американскиот претседател Доналд Трамп во обраќањето на Светскиот економски форум во Давос, во кое ги ...

Трамп во Давос: Америка на прво место не значи Америка сама

Нова ТВ - 26.01.2018

-Никогаш не постоел поповолен момент за приспособување, за растеж и за инвестиции. Сега е соодветно време за отворање фабрики и инвестирање во САД, изјави американскиот претседател во својот, со нетрпение очекуван говор на Светскиот економски форум ...

Трамп: Америка секогаш прва

Макфакс - 26.01.2018

Американскиот претседателот Доналд Трамп со жесток напад врз, како што ги нарече, грабливите трговски практики, предупредувајќи ги трговските партнери на Светскиот економски форум во Давос дека САД нема да толерираат нефер трговија, прнесе Би-Би-Си.

Трамп од Давос - САД отворени за бизнис

Р.С.Европа - 26.01.2018

Соединетите Американски Држави закрепнуваат и се отворени за бизнис им порача американскиот претседателот Доналд Трамп на светските политички и бизнис лидери на Светскиот економски форум во Давос.

Трамп исвиркан во Давос поради критиките кон медиумите

Слободен Печат - 26.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска беше исвиркан на Светскиот економски форум во Давос, откако ги обвини медумите дека се злобни и лажливи. – Дури откако станав политичар сфатив колку медиумите можат да бидат злобни и лажливи, изјави ...

Трамп: Америка прва, не значи и Америка сама

Глас на Америка - 26.01.2018

Претседателот на САД се обрати на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија Американскиот претседател Доналд Трамп за време на говорот на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, ги предупреди трговските партнери дека Вашингтон повеќе ...

Стратегијата за проширување на ЕУ во фокусот на средбата Димитров-Хан

Стандард - 26.01.2018

На последниот ден од 48-от Светски економски форум во Давос, министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан. Во фокусот на средбата беше претстојната Стратегија за проширување на ЕУ, при што Димитров ги ...

Трамп исвиркан во Давос поради критиките кон медиумите

+инфо - 26.01.2018

Американскиот претседател ги обвини медумите дека се злобни и лажливи. Американскиот претседател Доналд Трамп денеска беше исвиркан на Светскиот економски форум во Давос, откако ги обвини медумите дека се злобни и лажливи.

Заев - Успешно учество на форумот во Давос

Р.С.Европа - 26.01.2018

Македонија повторно има глас на светската економска и политичка сцена, оценува премиерот Зоран Заев, по завршувањето на Самитот во Давос, Швајцарија. Тој го оцени учеството на македонската делегација како плодотворно и успешно.

Трамп: Америка секогаш прва

А1 On - 26.01.2018

Американскиот претседателот Доналд Трамп со жесток напад врз, како што ги нарече, грабливите трговски практики, предупредувајќи ги трговските партнери на Светскиот економски форум во Давос дека САД нема да толерираат нефер трговија, прнесе Би-Би-Си.

„Медиумите се злобни и лажни“: Трамп исвиркан во Давос (ВИДЕО)

МКД - 26.01.2018

Претседателот на САД е исвиркан во Давос поради изјавата за медиумите, тој одржа говор што предизвика доста интерес, но дел од публиката остана рамнодушна. Одговарајќи кратко на прашањата по одржаниот говор, Доналд Трамп наиде на негативна реакција ...

Трамп: Aмерика прва не значи Aмерика сама

МРТ - 26.01.2018

Американскиот претседател во Давос ја истакна својата визија наречена „Америка прва“ во поглед на економијата, истовремено потенцирајќи дека неговата дерегулација и законодавство ги направило Соединетите Американски Држави привлечни за глобалниот ...

Трамп од Давос: „Америка на прво место“ не значи Америка сама (ВИДЕО)

Стандард - 26.01.2018

САД ја поддржуваат слободната трговија, но таа мора да биде фер. Вашингтон нема да ги затвора очите за нечесни трговски практики, државно планирање и нерегулирано субвенционирање на индустрии кои штетат не само на САД, но и на други држави.

ВИДЕО: Трамп исвиркан во Давос откако ги критикуваше медиумите

А1 On - 26.01.2018

Откако ги обвини медиумите дека се злобни и лажливи, американскиот претседател Доналд Трамп беше исвиркан на Светскиот економски форум во Давос. Тој изјави дека откако станал политичар сфатил колку медиумите може да бидат злобни и лажливи.

(Видео) Трамп исвиркан во Давос кога ги обвини медиумите дека се злобни

Макфакс - 26.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп беше исвиркан на Светскиот економски форум во Давос коаг ги обвини медиумите дека се злобни и лажливи. Тој, всушност, рече дека откако станал политичар, сфатил колку медиумите може да бидат злобни и лажливи.

Трамп од Давос- Инвестирајте во САД, сега е време

Сител - 26.01.2018

Соединетите држави се отворени за бизнис. Климата е добра за компаниите да инвестираат во нашата земја порача Трамп во своето обраќање на светскиот економски форум во Давос. - Светот е сведок на оживување на силна и просперитетна Америка.

Давос, даваш, давам!

Слободен Печат - 26.01.2018

Знам де­ка ќе би­дам об­ви­нет за злоба, но, мо­рам да ка­жам де­ка Да­вос не бе­ше мо­жен до­де­ка на че­ло на ма­ке­дон­ска­та ад­ми­нис­тра­ци­ја бе­ше чо­ве­ко­ли­ко­то шат­кас­то чу­до­виш­те со нос од куртов­ска ка­пи­ја и замрзна­та ци­нич­на ...

Трамп во Давос: Америка на прво место не значи Америка сама

Press24 - 26.01.2018

-Никогаш не постоел поповолен момент за приспособување, за растеж и за инвестиции. Сега е соодветно време за отворање фабрики и инвестирање во САД, изјави американскиот претседател во својот, со нетрпение очекуван говор на Светскиот економски форум ...

(ВИДЕО) Заев: Македонија повторно има глас на светската економска и политичка сцена

А1 On - 26.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, на крајот од Светскиот економскиот форум во Давос, оценувајќи го учеството на делегацијата од Република Македонија како плодотворно и успешно, во изјавата која ја даде по завршувањето на ...

Заев од Давос: Македонија повторно има глас на светската сцена (ВИДЕО)

+инфо - 26.01.2018

Интеграцијата на Македонија надвор, реформите и економските мерки дома, се клучни за развој и за внатрешен напредок на нашата држава. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, на крајот од Светскиот економскиот форум во Давос, го ...

Димитров на маргините на Форумот во Давос се сретна со Хан, Борисов и со Блер

+инфо - 26.01.2018

Хан на Твитер напиша дека тој и шефот на македонската дипломатија разговарале за чекорите кои Македонија ги презема на патот кон Европската унија. Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на маргините на Светскиот економски форум во Давос ...

Трамп: Америка секогаш прва

Вечер Прес - 26.01.2018

Американскиот претседателот Доналд Трамп со жесток напад врз, како што ги нарече, грабливите трговски практики, предупредувајќи ги трговските партнери на Светскиот економски форум во Давос дека САД нема да толерираат нефер трговија, прнесе Би-Би-Си.

Заев задоволен од средбите во Давос: Западен Балкан создава сплотена иднина во ЕУ и НАТО

Вечер Прес - 26.01.2018

„Привршува Светскиот економски форум во Давос. Впечатокот е јасен. Светот е глобално село, а неговите лидери знаат дека треба да да се поврзат уште повеќе и заедно да ги направат локалните средини подобро место за живеење.

(ВИДЕО) Заев од Давос: Македонија повторно има глас на светската економска и политичка сцена

Либертас - 26.01.2018

По повеќегодишна изолација политичките лидери на Македонија и на регионот, повторно и заедно имаат свое присуство и глас на глобалната економска и политичка сцена. Нашиот став тука е слушнат: Западен Балкан создава сплотена иднина во ЕУ и НАТО, ...

(ВИДЕО) Заев по Самитот во Давос: Македонија повторно има глас на светската економска и политичка сцена

iPortal - 26.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, на крајот од Светскиот економскиот форум во Давос, оценувајќи го учеството на делегацијата од Република Македонија како плодотворно и успешно, во изјавата која ја даде по завршувањето на ...

Форумот во Давос е само претстава, најважните одлуки на политичките моќници се носат овде (фото)

Кумановски м. - 26.01.2018

loading... Светскиот економски форум во Давос привлекува многу внимание во јавноста, особено поради гостите од Холивуд, Силицијанската долина, па и руските олигарси. Меѓутоа, вистинските важни одлуки се носат на друга голема конференција, за која ...

Жолти патки на чорапите во Давос

Кумановски м. - 26.01.2018

loading... Канадскиот премиер Џастин Трудо ги изненади присутните на самитот во Давос со својот избор на чорапи. Тој во момент ги крена панталоните за време на разговорот со активистите за зајакнување на положбата на жените во светот и на сите им ...

Зошто и за кого Трамп организира свечена вечера во Давос?

Кумановски м. - 26.01.2018

loading... Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва имаше свечена вечера во Давос за повеќе извршни директори на европски компании. Форумот во Давос е само претстава, најважните одлуки на политичките моќници се носат овде (фото) На вечерата ...

Трамп: „Америка на прво место“ не значи „Америка сама“

Локално - 26.01.2018

Американскиот претседател од Светскиот економски форум во Давос упати покана до сите претпријатија во светот да инвестираат во САД. „Никогаш не постоел поповолен момент за приспособување, за растеж и за инвестиции.

Учеството во Давос беше плодотворно и успешно, оцени Заев

Мета - 26.01.2018

Премиерот Зоран Заев, учеството на македонската делегација на Светскиот економски форум во Давос го оцени како плодотворно и успешно, информираат од Владата. „Политичките пријатели на Македонија и потенцијалните бизнис-инвеститори ни упатија јасна ...

Димитров на маргините на Форумот во Давос се сретна со Хан, Борисов и Блер

Либертас - 26.01.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на маргините на Светскиот економски форум во Давос се сретна со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан. И Димитров и Хан информираа за средбата на своите налози на Твитер, ...

ВИДЕО: Трамп исвиркан во Давос откако ги критикуваше медиумите

Либертас - 26.01.2018

Откако ги обвини медиумите дека се злобни и лажливи, американскиот претседател Доналд Трамп беше исвиркан на Светскиот економски форум во Давос. Тој изјави дека откако станал политичар сфатил колку медиумите може да бидат злобни и лажливи.

(Видео) Трамп исвиркан во Давос откако ги обвини медиумите дека се злобни

Вечер Прес - 26.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп беше исвиркан на Светскиот економски форум во Давос откако ги обвини медиумите дека се злобни и лажливи. Тој всушност рече дека откако станал политичар сфатил колку медиумите може да бидат злобни и лажливи.

(Видео) Трамп исвиркан во Давос кога ги обвини медиумите дека се злобни

Sky - 26.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп беше исвиркан на Светскиот економски форум во Давос коаг ги обвини медиумите дека се злобни и лажливи. Тој, всушност, рече дека откако станал политичар, сфатил колку медиумите може да бидат злобни и лажливи.

Трамп: Америка секогаш прва

Sky - 26.01.2018

Американскиот претседателот, Доналд Трамп, со жесток напад врз, како што ги нарече, грабливите трговски практики, предупредувајќи ги трговските партнери на Светскиот економски форум во Давос дека САД нема да толерираат нефер трговија, прнесе ...

Заев од Давос: Западен Балкан создава сплотена иднина во ЕУ и НАТО

CivilMedia - 26.01.2018

„Овде во Давос привршува Светскиот економски форум. Впечатокот е јасен. Светот е глобално село, а неговите лидери знаат дека треба да да се поврзат уште повеќе и заедно да ги направат локалните средини подобро место за живеење“ рече Заев оценувајќи ...

(ВИДЕО) Заев од Давос: Македонија повторно има глас на светската економска и политичка сцена

Локално - 26.01.2018

По повеќегодишна изолација политичките лидери на Македонија и на регионот, повторно и заедно имаат свое присуство и глас на глобалната економска и политичка сцена. Нашиот став тука е слушнат: Западен Балкан создава сплотена иднина во ЕУ и НАТО, ...

Димитров се сретна со Хан и Борисов во Давос

Sky - 26.01.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска, на последниот ден од 48. Светски економски форум во Давос, оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан. Како што оопшти МНР, во фокусот на средбата била претстојната Стратегија за ...

Европски бизнисмени ја пофалија даночната реформа на Трамп

Поглед - 26.01.2018

Раководителите на европски компании го поздравија американскиот претседател Доналд Трамп за неговата даночна реформа, за време на средбата во рамките на Светскиот економски форум во Давос.

Димитров се сретна со Хан и Борисов во Давос

Точка - 26.01.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска, на последниот ден од 48. Светски економски форум во Давос, оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан. Како што оопшти МНР, во фокусот на средбата била претстојната Стратегија за ...

Трамп: Америка секогаш прва

Точка - 26.01.2018

Американскиот претседателот, Доналд Трамп, со жесток напад врз, како што ги нарече, грабливите трговски практики, предупредувајќи ги трговските партнери на Светскиот економски форум во Давос дека САД нема да толерираат нефер трговија, прнесе ...

Димитров и Хан фокусирани на Стратегијата за проширување на ЕУ

CivilMedia - 26.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Давос на 48-ми Светски економски форум, оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан. Фокусот на средбата бил насочен кон Стратегијата за проширување на ЕУ.

Димитров се сретна со Хан и Борисов во Давос

Вечер Прес - 26.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска, на последниот ден од 48. Светски економски форум во Давос, оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан. Како што оопшти МНР, во фокусот на средбата била претстојната Стратегија за проширување ...

Трамп исвиркан во Давос откако ги критикуваше медиумите (видео)

Република - 26.01.2018

Откако ги обвини медиумите дека се злобни и лажливи, американскиот претседател Доналд Трамп беше исвиркан на Светскиот економски форум во Давос. Тој изјави дека откако станал политичар сфатил колку медиумите може да бидат злобни и лажливи.

Стратегијата за проширување на ЕУ во фокусот на средбата Димитров-Хан...

Н.Македонија - 26.01.2018

Стратегијата за проширување на ЕУ во фокусот на средбата Димитров-Хан Претстојната Стратегија за проширување на Европската унија беше во фокусот на денешната средба на маргините на 48. Светски економски форум во Давос меѓу шефот на македонската ...

Трамп во Давос: Америка е отворена за бизнис...

Н.Македонија - 26.01.2018

Трамп во Давос: Америка е отворена за бизнис Америка е отворена за бизнис, порача денеска американскиот претседател Доналд Трамп во обраќањето на Светскиот економски форум во Давос, во кое ги претстави даночните и регулаторните реформи кои неговата ...

Чудниот моден вкус на канадскиот премиер: Во Давос повторно со необични чорапи (фото)

Канал5 - 25.01.2018

Премиерот на Канада, Џастин Трудо познат е по тоа што сака да носи необични чорапи, а таа традиција не ја прекина ни на овогодишниот Светски економски форум во Давос каде доби прикладен подарок.

Трамп пристигна во Давос, европјаните го очекуваат неговото обраќање

Телма - 25.01.2018

Американскиот претседател пристигна во Давос. Доналд Трамп е првиот претседател по Бил Клинтон кој учествува на Светскиот економски форум. Меѓутоа останатите политички лидери на форум, воопшто не се возбудени за неговото присуство ниту пак за ...

Макрон го украде шоуто во Давос, и си замина пред Трамп

Телма - 25.01.2018

Челичниот закон на Давос вели дека ништо не се остава на случајот и дека тука владее една невидлива рака која ја регулира хиерархијата на моќта и нејзината видливост. Никој не е на исто рамниште во Давос, некој е секогаш погоре или подоле од ...

Доналд Трамп пристигна во Давос

Алсат-М - 25.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска допатува во Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Светската бизнис и политичка елита се прашува дали се уште непредвидливиот американски претседател ќе им се додворува или ќе се обиде да ...

Доналд Трамп пристигна во Давос

Телма - 25.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска допатува во Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Светската бизнис и политичка елита се прашува дали се уште непредвидливиот американски претседател ќе им се додворува или ќе се обиде да ...

Димитров учествуваше на неформалниот собир на економски лидери во Давос

ТВ21 - 25.01.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров во рамки на 48-от годишен состанок на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос, учествуваше како дискутант на неформалниот собир на светски економски лидери на тема: „Идентитет, интеграција и ...

Доналд Трамп пристигна во Давос

24 Вести - 25.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска допатува во Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Светската бизнис и политичка елита се прашува дали се уште непредвидливиот американски претседател ќе им се додворува или ќе се обиде да ...

Коѕијас: Ставаме крај на иредентизмот

Алсат-М - 25.01.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Козијас по завршувањето на средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос, како што ...

Давос: Потрага по работа

Deutsche Welle - 25.01.2018

Една од причините за националистички и протекционистички тенденции во напредните економии е што милиони работни места таму се загрозени. Што може да се преземе во тој правец е жешка тема во Давос.

ФОТО Џастин Трудо во Давос со чорапчиња со жолти патки

Фокус - 25.01.2018

Канадскиот премиер, Џастин Трудо, повторно предизвика интерес во јавноста со неговиот избор на чорапи. На Светскиот економски форумот во Давос тој се појави со сини чорапчиња на кои имаше прилично детски дезен, со жолти патки.

Димитров на средби на маргините на Светскиот економски форум во Давос

Канал5 - 25.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во рамки на 48-от годишен состанок на Светскиот економски форум во Давос, учествуваше како дискутант на неформалниот собир на светски економски лидери на тема: „Идентитет, интеграција и миграција.

Доналд Трамп пристигна во Давос

А1 On - 25.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска допатува во Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Светската бизнис и политичка елита се прашува дали се уште непредвидливиот американски претседател ќе им се додворува или ќе се обиде да ...

Доналд Трамп пристигна во Давос

Алфа - 25.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска допатува во Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Американскиот претседател Доналд Трамп денеска допатува во Давос, каде се одржува Светскиот економски форум.

Димитров во Давос учествуваше на неформален собир на економски лидери

+инфо - 25.01.2018

Димитров го информираше шпанскиот колега Дастис за тековните чекори кои Владата на Република Македонија ги презема на домашен и надворешен план Министерот за надворешни работи Никола Димитров во рамки на 48-от годишен состанок на Светскиот економски ...

Трамп пристигнува на Светскиот економски форум во Давос

Нетпрес - 25.01.2018

Агендата на американскиот претседател Доналд Трамп на Светскиот економски форум во Давос опфаќа билатерални средби со британската премиерка Тереза Меј, и со претседателот на изралеската влада Бенјамин Нетанјаху.

Го надмина и Еди Рама со стајлингот: Премиер ги изненади политичарите во Давос со изборот на чорапи (ФОТО)

Курир - 25.01.2018

Албанскиот премиер Еди Рама често знае да ги изнанади сите со изборот на облека кога се работи за некој деловен состанок, но по се изгледа тој не е единствениот. Канадскиот премиер Џастин Трудо ги шокираше сите, кога за миг ги поткренал панталоните, ...

Швајцарски активисти закачија транспарент на планината: Трамп не е добредојден!

МКД - 25.01.2018

Активистите на една падина во Швајцарија закачија транспарент на кој пишуваше „Трамп не е добредојден“ во знак на протест против доаѓањето на американскиот претседател на Светскиот економски форум во Давос.

Трамп може да зборува пред празна сала во Давос, се планира масовен бојкот на неговиот говор

МКД - 25.01.2018

Сѐ поголем број учесници на Светскиот економски форум (ВЕФ) во Давос планираат во знак на протест да ја напуштат салата кога американскиот претседател Доналд Трамп утре ќе го држи својот говор, јавува Кварц .

Димитров учествуваше на неформалниот собир на економски лидери во Давос

Стандард - 25.01.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров во рамки на 48-от годишен состанок на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос, учествуваше како дискутант на неформалниот собир на светски економски лидери на тема: „Идентитет, интеграција и ...

Меркел во Давос повика на единствена политика на ЕУ и го критикуваше Трамп

МКД - 25.01.2018

Европската Унија мора да стане посилен играч во меѓународната политика, кажа германската канцеларка Ангела Меркел на Светскиот економски форум (ВЕФ) во Давос, повикувајќи го блокот да прифати обединета надворешна политика и остро ја критикуваше ...

Првиот човек на Индија зборува за најголемите предизвици на човештвото

Факултети - 25.01.2018

Фото: Reuters Климатските промени, тероризмот и реакцијата на глобализацијата се трите најголеми предизвици со кои се соочува цивилизацијата денес, рече индискиот премиер Нарендра Моди на Светскиот економски форум во Давос.

Коѕијас: Ставаме крај на иредентизмот

Р.С.Европа - 25.01.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Козијас по завршувањето на средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос, како што јавува МИА, на Твитер оцени дека со надворешната политика, грчката влада става крај на ...

Трамп пристигнува во Давос

Стандард - 25.01.2018

Со голем интерес Доналд Трамп пристигнува во Давос за Светскиот економски форум. Пред да замине, тој рече дека ќе го рекламира американскиот бизнис. Закажани се состаноци со светските лидери, вклучувајќи ги и премиерите на Велика Британија и Израел.

Трамп замина за Давос на Светскиот економски форум

Р.С.Европа - 25.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска и утре ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија. Белата куќа соопшти дека тој планира учеството на Форумот да го искористи за промоција на американскиот бизнис и да ја ...

Макрон: ЕУ мора да се промени за да може да се натпреварува

Кајгана - 25.01.2018

Францускиот претседател Емануeл Макрон истакна на Светскиот економски форум во Давос дека Европската Унија годинава ќе мора да се реформира со цел да може да се натпреварува со големите сили како што се САД и Кина.

Трамп: Одам во Давос да му покажам на светот дека на Американците им оди одлично

Макфакс - 25.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп непосредно пред да замине на светскиот економски форум во Давос, порача дека таму оди за да му покаже на светот дека на Американците им оди одлично. „Нашата економија е силна и со сите што работам ќе биде уште ...

Трамп пристигнува на Светскиот економски форум во Давос

МРТ - 25.01.2018

Разговорите се фокусирани на Иран, Блискиот Исток и на Северна Кореја. Трамп ќе зборува и за економскиот раст на својата земја и за берзата. Агендата на американскиот претседател Доналд Трамп на Светскиот економски форум во Давос опфаќа билатерални ...

Димитров во Давос учествуваше на неформален собир на економски лидери

Слободен Печат - 25.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во рамки на 48-от годишен состанок на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос, учествуваше на неформалниот собир на светски економски лидери на тема „Идентитет, интеграција и миграција“.

Трамп пристигна на форумот во Давос

МРТ - 25.01.2018

Американскиот претседател Трамп пристигна на Светскиот економски форум во Давос. Политичката и бизнис- елитата во неизвесност поради непредвидливиот лидер на САД. Повеќето претпотсавуваат дека утрешниот говор ќе го искористи да ја наметне кампањата ...

Чорапите на канадскиот премиер хит на конференцијата во Давос

А1 On - 25.01.2018

Канадскиот премиер Џастин Трудо повторно го привлече вниманието со изборот на чорапи. За конференцијата во Давос, на која учествуваат повеќето светски лидери, Трудо избрал виолетови чорапи со жолти патки.

Сите гледале во него: Премиер ги изненади политичарите во Давос со изборот на чорапи (фото)

Press24 - 25.01.2018

Албанскиот премиер Еду Рама често знае да ги изнанади сите со изборот на облека кога се работи за некој деловен состанок, но по се изгледа тој не е единствениот. Канадскиот претседател Џастин Трудо ги шокираше сите, кога за миг ги поткренал ...

Давос сардисан

Оff.net - 25.01.2018

Неколку швајцарски градови се под анти-капиталистички протести стандардни за сезоната на одржување на Светскиот економски форум, а кулминацијата се очекува во петок кога Трамп треба да пристигне во Давос.

Чорапите на канадскиот премиер хит на конференцијата во Давос

Репортер - 25.01.2018

Канадскиот премиер Џастин Трудо повторно го привлече вниманието со изборот на чорапи. За конференцијата во Давос, на која учествуваат повеќето светски лидери, Трудо избрал виолетови чорапи со жолти патки.

[Видео] Малала во Давос: Треба да ги учиме момчињата како да бидат мажи

Радио МОФ - 25.01.2018

Образованието на момчињата за правата на жените е клучен чекор кон надминување на родовата нееднаквост, рече Малала Јусафзаи за време на сесијата во Давос, на Светскиот економски форум. „Кога зборуваме за феминизмот и женските права, ние всушност се ...

Трамп ќе ја промовира „Америка прва“ во Давос

Глас на Америка - 25.01.2018

Со неговиот говор в петок, претседателот ќе го затвори Форумот во Швајцарија Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна на Светскиот економски форум во швајцарскиот планински ресорт во Давос.

Меркел: По Брегзит, ЕУ треба да биде обединета

Кумановски м. - 25.01.2018

loading... Германската канцеларка Ангела Меркел на Светскиот економски форум во Давос изјави дека по одлуката на Велика Британија да истапи од членството во Европската унија сите членки на унијата треба да зборуваат со еден глас на меѓународната ...

Макрон најави поддршка на иновациите, пониски такси за фирмите и ограничување на работничките права

Кумановски м. - 25.01.2018

loading... Францускиот претседател Емануел Макрон денеска рече дека Франција ќе основа фонд од 10 милијарди евра за финансирање на иновации и истражувања. Макрон во говорот на Светскиот економски форум во Давос рече дека сака иновациите да бидат во ...

Европа во центарот на вниманието на Форумот во Давос

Кумановски м. - 25.01.2018

loading... На сцената на Светкиот економски форум декенска истапија европските лидери, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел, два дена пред учесниците да се обрати американскиот претседател Доналд Трамп.

Трамп пристигнува на Светскиот економски форум во Давос

Република - 25.01.2018

Агендата на американскиот претседател Доналд Трамп на Светскиот економски форум во Давос опфаќа билатерални средби со британската премиерка Тереза Меј, и со претседателот на изралеската влада Бенјамин Нетанјаху.

Доналд Трамп пристигна во Давос

Либертас - 25.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска допатува во Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Светската бизнис и политичка елита се прашува дали се уште непредвидливиот американски претседател ќе им се додворува или ќе се обиде да ...

Димитров во Давос учествуваше на неформален собир на економски лидери

Либертас - 25.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во рамки на 48-от годишен состанок на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос, учествуваше на неформалниот собир на светски економски лидери на тема „Идентитет, интеграција и миграција“.

ВИДЕО: 24 Анализа со Срѓан Керим, Трифун Костовски и Фатмир Бесими – зошто е значаен Давос?

Либертас - 25.01.2018

По 15 години Македонија повторно во Давос. Светскиот економски форум за Македонија е значаен и поради првата директна средба меѓу Заев и Ципрас. На маса треба да бидат ставени решенија за спорот и да се утврди правецот на преговорите.

Ден во Давос колку стан во Скопје - еве колку чини да сте дел од светската елита

Вечер Прес - 25.01.2018

Во текот на годината, Давос е тивок град во источниот дел на Швајцарија, кој живее со нешто над 11.000 луѓе. Со првите снегулки, ситуацијата се менува. Сите тргаат кон Давос, санкачи и млади скијачи, а во средината на јануари и највлијателните ...

Учество на МНР Никола Димитров на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија (ФОТО)

Поглед - 25.01.2018

Денес, 25 јануари 2018 год., МНР Никола Димитров во рамки на 48-от годишен состанок на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос, учествуваше како дискутант на неформалниот собир на светски економски лидери на тема: „Идентитет, интеграција и ...

Макрон: ЕУ мора да спроведе реформи за да се натпреварува со САД и Кина

Мета - 25.01.2018

Европската Унија мора годинава да спроведе реформи за да може да се натпреварува со светските сили како што се Кина и САД, изјави францускиот претседател Емануел Макрон за време на говорот на Светскиот економски форум во Давос.

Џастин Трудо со поддршка на #MeToo во Давос

Женски магазин - 25.01.2018

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, ги повика лидерите на најголемите светски организации да вработуваат повеќе жени и да се справат со сексуалното малтретирање, воедно предупредувајќи дека пристапот „вообичаено-работење“ во справувањето со ...

Пристигнувањето на Трамп во Швајцарија, среде протестите против него

CivilMedia - 25.01.2018

Во моментов, се очекува пристигнување на американскиот претседател Трамп, на аеродромот во Цирих. Тој доаѓа во Швајцарија по повод Светскиот економски форум кој се одржува во Давос. Пристигнувањето може да се проследи во живо.

Трамп оди во Давос да му покаже на светот дека на САД им оди одлично: Нашата земја конечно повторно победува!

Точка - 25.01.2018

Трамп во Цирих би требало да слета до попладне, од каде ќе тргне во Давос, каде вечер ќе приреди вечера за претставниците од бизнисот, а утре ќе одржи говор пред деловните и политичките лидери.

(ВИДЕО) 24 Анализа со Срѓан Керим, Трифун Костовски и Фатмир Бесими – зошто е значаен Давос?

Локално - 25.01.2018

По 15 години Македонија повторно во Давос. Светскиот економски форум за Македонија е значаен и поради првата директна средба меѓу Заев и Ципрас. На маса треба да бидат ставени решенија за спорот и да се утврди правецот на преговорите.

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас: „Ставаме крај на иредентизмот!„

Локално - 25.01.2018

Шефот на грчката дипломатија,Никос Коѕијас, кусо по завршувањето на средбата во Давос и изјавите на премиерите на двете земји, се огласи на твитер. Од Атина, Никос Коѕијас, посочува дека со надворешната политика, грчката влада става крај на ...

И Трмап пристигна во Давос, сега ќе биде интересно

Вечер Прес - 25.01.2018

Агендата на американскиот претседател Доналд Трамп на Светскиот економски форум во Давос опфаќа билатерални средби со британската премиерка Тереза Меј, и со претседателот на изралеската влада Бенјамин Нетанјаху.

Макрон: ЕУ мора да спроведе реформи за да се натпреварува со САД и Кина

CivilMedia - 25.01.2018

Европската Унија мора годинава да спроведе реформи за да може да се натпреварува со светските сили како што се Кина и САД, изјави францускиот претседател, Емануел Макрон, за време на говорот на Светскиот економски форум во Давос.

Трамп: Одам во Давос да му покажам на светот дека на Американците им оди одлично

Sky - 25.01.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, непосредно пред да замине на светскиот економски форум во Давос порача дека таму оди за да му покаже на светот дека на Американците им оди одлично.

Макрон: ЕУ мора да се промени за да може да се натпреварува

Sky - 25.01.2018

Францускиот претседател Емануeл Макрон истакна на Светскиот економски форум во Давос дека Европската Унија годинава ќе мора да се реформира со цел да може да се натпреварува со големите сили како што се САД и Кина.

Коѕијас на твитер: Ставаме крај на иредентизмот

Либертас - 25.01.2018

Шефот на грчката дипломатија, кусо по завршувањето на средбата во Давос и изјавите на премиерите на двете земји, се огласи на твитер. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, Никос Коѕијас, рече дека со надворешната политика, грчката влада става ...

Сите гледале во неговите чорапи: Премиерот го запалил Давос со изборот на модната комбинација

Вечер Прес - 25.01.2018

Канадскиот премиер Џастин Трудо, ги шокирал светските лидери во Давос кога за момент ги кренал пантоланите од оделото за да ги потегне чорапите. Трудо е познат по тоа што сака да носи шарени чорапи.

(ФОТО) Чорапите на Трудо главна атракција во Давос

Фактор - 25.01.2018

Албанскиот премиер Еди Рама често шокира со својата комбинација на облека на формални настани, меѓутоа, тој не е единствен. Канадскиот премиер Џастин Трудо повторно ја насмеа јавноста и светските лидери во Давос кога на момент ги крена панталоните ...

(ФОТО) Со чорапчиња со жолти патки – канадскиот премиер Џастин Трудо во Давос

Локално - 25.01.2018

Канадскиот премиер, Џастин Трудо, повторно предизвика интерес во јавноста со неговиот избор на чорапи. На Светскиот економски форумот во Давос тој се појави со сини чорапчиња на кои имаше прилично детски дезен, со жолти патки.

Хит! Сите гледале во неговите чорапи: Премиерот го запалил Давос со изборот на модната комбинација

Точка - 25.01.2018

Канадскиот премиер Џастин Трудо, ги шокирал светските лидери во Давос кога за момент ги кренал пантоланите од оделото за да ги потегне чорапите. Трудо е познат по тоа што сака да носи шарени чорапи.

Макрон: ЕУ мора да се промени за да може да се натпреварува

Локално - 25.01.2018

Францускиот претседател Емануeл Макрон истакна на Светскиот економски форум во Давос дека Европската Унија годинава ќе мора да се реформира со цел да може да се натпреварува со големите сили како што се САД и Кина.

Доналд Трамп пристигна во Давос...

Н.Македонија - 25.01.2018

Доналд Трамп пристигна во Давос Американскиот претседател Доналд Трамп денеска допатува во Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Светската бизнис и политичка елита се прашува дали се уште непредвидливиот американски претседател ќе им се ...

Димитров во Давос учествуваше на неформален собир на економски лидери...

Н.Македонија - 25.01.2018

Димитров во Давос учествуваше на неформален собир на економски лидери Министерот за надворешни работи Никола Димитров во рамки на 48-от годишен состанок на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос, учествуваше на неформалниот собир на светски ...

Макрон: ЕУ мора да се реформира за да може да се натпреварува

Денар - 25.01.2018

Францускиот претседател Емануeл Макрон истакна на Светскиот економски форум во Давос дека Европската Унија годинава ќе мора да се реформира со цел да може да се натпреварува со големите сили како што се САД и Кина.

Кои се најбогатите посетители на форумот во Давос

Денар - 25.01.2018

Претседателот на Украина Петро Порошенко се наоѓа меѓу десетте најбогати говорници на форумот во Давос, соопшти британскиот весник Ведикт. Украинскиот лидер е девети на листата и неговото богатство се проценува на 1,6 милијарди долари.

Коѕијас на твитер: Ставаме крај на иредентизмот

Алсат-М - 24.01.2018

Шефот на грчката дипломатија, кусо по завршувањето на средбата во Давос и изјавите на премиерите на двете земји, се огласи на твитер. Како што јавува дописникот ...

Коѕијас на твитер: Ставаме крај на иредентизмот

24 Вести - 24.01.2018

Шефот на грчката дипломатија, кусо по завршувањето на средбата во Давос и изјавите на премиерите на двете земји, се огласи на твитер. Никос Коѕијас, рече дека со надворешната политика, грчката влада става крај на иредентизмот, но конкретниот твит, е ...

Коѕијас: Ставаме крај на иредентизмот

Фокус - 24.01.2018

Шефот на грчката дипломатија,Никос Коѕијас, кусо по завршувањето на средбата во Давос и изјавите на премиерите на двете земји, се огласи на твитер. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, Никос Коѕијас, рече дека со надворешната политика, ...

Меркел: Европа не треба да се жали, туку да одговори со реформи

Алсат-М - 24.01.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел во своето обраќање на Светскиот економски форум во Давос упати критики кон американскиот претседател Доналд Трамп, но воедно побара од Европската унија да се реформира за да фати чекор со американската економија.

Трамп во Давос ќе се сретне со Меј и Нетанјаху

Алсат-М - 24.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп за време на дводневниот престој во Давос за Светскиот економски форум ќе се сретне, меѓу другите, со британската премиерка Тереза Меј и со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Трамп во Давос ќе оствари средби со Тереза Меј и Бенјамин Нетанјаху

Канал5 - 24.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп за време на дводневниот престој во Давос на Светскиот економски форум ќе се сретне, меѓу другите, со британската премиерка Тереза Меј и со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Трамп во Давос ќе се сретне со Меј и Нетанјаху

24 Вести - 24.01.2018

Во Давос е отворен светскиот економски форум. Наредните денови бројни државници, банкари, бизнисмени ќе расправаат за најважните економски теми. Американскиот претседател Доналд Трамп за време на дводневниот престој во Давос ќе се сретне, меѓу ...

Давос: Шефови на фирми од „вистинскиот живот“

Deutsche Welle - 24.01.2018

Моќниците во Давос разговараат за иднината на светот. Но, многумина не знаат каква е стварноста навистина. Затоа пак социјалните претприемачи тоа и како добро го знаат. Жичарницата одеднаш застанува среде траса - снегот е едноставно превисок.

Илјадници демонстранти против посетата на Трамп на Давос

Канал5 - 24.01.2018

Со или без Меланија, Доналд Трамп уште недојден несомнено е најголемата ѕвезда во Давос, но дефинитивно најнедобредојден на улиците. И покрај 17-те илјади полицајци и војници, неколку стотици антикапиталисти успеаја да се пробијат до завеаниот ...

Давос: Меркел предупредува од нов национализам

Deutsche Welle - 24.01.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел во Давос пледираше за потесна соработка на ЕУ-државите во надворешната политика, а се изјасни против национален егоизам и популизам. Без оглед на бавниот процес на формирање нова влада во Берлин, Германија и ...

Светската елита во Давос

24 Вести - 24.01.2018

Светски бизнис лидери, политичари и џет сет ја почнаа дебатата како светот да стане подобро место за живеење во швајцарското гадче Давос. Економските и политичките моќници завеани во снежна покривка како што не е забележана 18 години, разговараат за ...

Пет нешта кои треба да ги знаете за собирот на светската елита во Давос

МКД - 24.01.2018

Филмската ѕвезда Кејт Бланшет, кантавторот Елтон Џон и боливудската ѕвезда Шах Рук Кан за својата работа на заштитата на човековите права се годинешните добитници на наградите на Светскиот економски форум (ВЕФ) кој почна во понеденикот, пишува ...

Протести против доаѓањето на Трамп во Давос

Макфакс - 24.01.2018

Пеотивниците на капитализмот организираа протести во повеќе градови во Швајцарија во знак на протест против доаѓањето на американскиот претседател Доналд Трамп во Давос. Левичарите организираа протести под мотото „Трамп не е добредојден“, пренесе ...

Трамп во Давос ќе се сретне со Меј и Нетанјаху

Р.С.Европа - 24.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп за време на дводневниот престој во Давос за Светскиот економски форум ќе се сретне, меѓу другите, со британската премиерка Тереза Меј и со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Макрон: ЕУ мора да се промени за да може да се натпреварува

А1 On - 24.01.2018

Францускиот претседател Емануeл Макрон истакна на Светскиот економски форум во Давос дека Европската Унија годинава ќе мора да се реформира со цел да може да се натпреварува со големите сили како што се САД и Кина.

Трудо апелира до бизнисите да вработуваат повеќе жени: Тоа е најпаметното нешто што можете да го направите (ВИДЕО)

Стандард - 24.01.2018

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, ги предизвика лидерите на најголемите светски корпорации да ангажираат повеќе жени и да се справат со сексуалното вознемирување, бидејќи предупреди дека пристапот кој е вообичаен за справување со нееднаквоста ќе ...

Коѕијас на твитер: Ставаме крај на иредентизмот

Сител - 24.01.2018

Шефот на грчката дипломатија, кусо по завршувањето на средбата во Давос и изјавите на премиерите на двете земји, се огласи на твитер. Никос Коѕијас, рече дека со надворешната политика, грчката влада става крај на иредентизмот, но конкретниот твит, е ...

Светската елита се собра на Алпите

Репортер - 24.01.2018

Швајцарскиот скијачки центар Давос во наредните три дена ќе биде окупиран од стотици важни и најбогати луѓе во светот. За нивната безбедност ќе се погрижат полицијата, војската и најелитните безбедносни служби во светот, а истовремено на врвовите на ...

Илјадници демонстранти против пристигнувањето на Трамп во Давос: „Губи се во својата посрана земја“ (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 24.01.2018

Неколку илјади антикапиталистички демонстранти протестираа во Цирих и во другите големи швајцарски градови против планираното пристигнување на американскиот претседател Доналд Трамп на Светскиот економски форум (ВЕФ) оваа недела.

Иднината на Европа во фокус на политичката и економска елита во Давос

МРТ - 24.01.2018

На Светскиот економски форум во Давос, политичката и економската елита разменуваат идеи за иднината на Европа. 48-то издание е под мотото „Создавање на заедничка иднина во поделен свет“ и опфаќа 400 средби. Форумот завршува на 26-ти јануари.

Економски експерт со храбра изјава во Давос: По 20 години, „Фејсбук“ нема да постои

Макфакс - 24.01.2018

Професорот по економија на престижниот универзитет МИТ, Дејвид Аутор, на Светскиот економски форум во Давос го претстави своето видување според кое денешните технолошки компании, како што е „Фејсбук“, ќе ја доживеат истата судбина како и некои ...

Европа дeнеска во ценарот на вниманието на Форумот во Давос

А1 On - 24.01.2018

На сцената на Светскиот економски форум денеска стапуваат европските лидери, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел. Два дена подоцна на учесниците ќе им се обрати американскиот претседател Доналд Трамп.

Меркел со критики: Европа да не се жали, туку да се реформира

Press24 - 24.01.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел во своето обраќање на Светскиот економски форум во Давос денеска упати критики кон американскиот претседател Доналд Трамп, но воедно побара од Европската унија да се реформира за да фати чекор со американската ...

Европа дeнеска во ценарот на вниманието на Форумот во Давос

Алфа - 24.01.2018

На дневен ред денеска е обраќањето на европските лидери. Борба против тероризмот и потенцијалните терористички напади кои од 2015 година ескалираа на Стариот континент – ќе бидат главни теми на агендата на европските лидери.

„Facebook нема да постои за 20 години“!

USB - 24.01.2018

Професор од универзитетот MIT објасни дека моментно живееме во свет каде што победникот го зема најголем дел од пазарот. Професорот по економија на престижниот MIT универзитет, Дејвид Аутор на Светскиот економски форум во Давос изнесе свое ...

Демонстрантите го пробија безбедносниот кордон во Давос за протест против Трамп

Радио МОФ - 24.01.2018

Илјадници анти-капиталистички активисти маршираа низ повеќе швајцарски градови синоќа во протест на најавената посета на американскиот претседател Доналд Трамп на Светскиот Економски Форум во Давос.

Меркел: Европа не треба да се жали, тука да одговори со реформи

Алфа - 24.01.2018

Светскиот економски форум е отворен, a во следните денови во Давос бројни државници, банкари, бизнисмени, ќе расправаат за најважните глобални економски теми. На дневен ред денеска е обраќањето на европските лидери.

Меркел: Изолационизмот не е решение за предизвиците

Р.С.Европа - 24.01.2018

Во своето обраќање пред Светскиот економски форум во Давос германската канцеларка Ангела Меркел денеска рече дека изолационизмот и протекционизмот не се решенија за предизвиците со кои се соочуваат земјите од целиот свет.

Давос: Политичката и економска елита разменуваат идеи за иднината

МРТ - 24.01.2018

На Светскиот економски форум во Давос, политичката и економската елита разменуваат идеи за иднината на светот. Се одржуваат панели и повеќе од 400 средби. Форумот завршува на 26-ти јануари.

Коѕијас: Ставаме крај на иредентизмот

Слободен Печат - 24.01.2018

Шефот на грчката дипломатија, кусо по завршувањето на средбата во Давос и изјавите на премиерите на двете земји, се огласи на твитер. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, Никос Коѕијас, рече дека со надворешната политика, грчката влада става ...

Протести во Швајцарија против пристигнувањето на Трамп во Давос

Сител - 24.01.2018

Во Цирих и во уште неколку швајцарски градови се одржуваат протести против учеството на американскиот претседател на светскиот економски форум во Давос.ТРамп не си добредојден пишува на некои од транспарентите што ги носат ученисниците.

Меркел СЕФ во Давос: ЕУ мора да ја земе својата судбина во сопствени раце

Алфа - 24.01.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел порача дека Европа мора да ја земе својата судбина во сопствени раце и дека мора да им се спротистави на националниот егозиам и на популизмот во многу европски држави.

Меркел: Европа да не се жали, туку да се реформира

+инфо - 24.01.2018

Меркел посочи на заедничката иницијатива на Германија и Франција за хармонизирање на даночните стапки за компаниите. Германската канцеларка Ангела Меркел во своето обраќање на Светскиот економски форум во Давос денеска упати критики кон ...

Коѕијас на Tвитер: Ставаме крај на иредентизмот

+инфо - 24.01.2018

Неговиот коментар е насочен за внатрешна употреба, односно во Грција се коментира како напад и критики до опозициската Нова демократија. Шефот на грчката дипломатија, кусо по завршувањето на средбата во Давос и изјавите на премиерите на двете земји, ...

Коѕијас се огласи на Твитер: Ставаме крај на иредентизмот

Press24 - 24.01.2018

Шефот на грчката дипломатија, кусо по завршувањето на средбата во Давос и изјавите на премиерите на двете земји, се огласи на твитер. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, Никос Коѕијас, рече дека со надворешната политика, грчката влада става ...

Меркел: На намалувањето на даноците во САД, треба да одговориме со реформи, не со жалење

А1 On - 24.01.2018

Европската унија треба да се реформира за да фати чекор со американската економија, изјави германската канцеларка Ангела Меркел во своето обраќање на Светскиот економски форум во Давос, каде што упати и критики кон американскиот претседател, Доналд ...

Макрон повика на десетгодишен план за јакнење на ЕУ

Нетпрес - 24.01.2018

Европската унија треба да започне десетгодишен план за да стане светска сила којашто ќе делува поинаку од САД или од Кина изјави во средата на Светскиот економски форум во швајцарски Давос францускиот претседател Емануел Макрон.

Макрон: ЕУ мора да се промени за да може да се натпреварува

Макфакс - 24.01.2018

Францускиот претседател Емануeл Макрон истакна на Светскиот економски форум во Давос дека Европската унија годинава ќе мора да се реформира, со цел да може да се натпреварува со големите сили како што се САД и Кина.

Коѕијас: Ние со надворешната политика му ставаме крај на иредентизмот. Народот ќе види и ќе суди

МКД - 24.01.2018

„Со нивната инерција им дозволија да изградат 'иредентистичка Великоалександрија'. Со нашата надворешна политика ние му ставаме крај на иредентизмот. Народот ќе види и ќе суди. Условите ги создаваме со нашите дела, а не со бомбастична инерција“, ...

Макрон: Глобализацијата се соочува со „голема криза“

Стандард - 24.01.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека глобализацијата е соочена со „голема криза“ и потребни се колективни активности за справување со овој предизвик, пишува „CNBC“. „Да не бидеме наивни, глобализацијата преживува голема криза и борбата ...

Протести против доаѓањето на Трамп во Давос

А1 On - 24.01.2018

Противниците на капитализмот организираа протести во повеќе градови во Швајцарија во знак на протест против доаѓањето на американскиот претседател Доналд Трамп во Давос. Левичарите организираа протести под мотото „Трамп не е добредојден“, пренесе ...

Коѕијас: Ставаме крај на иредентизмот

Нова ТВ - 24.01.2018

Шефот на грчката дипломатија, кусо по завршувањето на средбата во Давос и изјавите на премиерите на двете земји, се огласи на Tвитер. Никос Коѕијас рече дека со надворешната политика, грчката влада става крај на иредентизмот, но конкретниот твит, е ...

Пендаровски: Минута средба во Давос со џинови од моќни држави е важна за 2 милиони народ

+инфо - 24.01.2018

Актуелниот национален координатор во НАТО вели дека во Давос политичарите ги слушаат крупните играчи за да знаат што да прават за своите народи. Светскиот економски форум е во полн ек, започнаа и првите говори на видни политички имиња од светски ...

Коѕиас: Ставаме крај на иредентизмот

Стандард - 24.01.2018

Шефот на грчката дипломатија, кусо по завршувањето на средбата во Давос и изјавите на премиерите на двете земји, се огласи на твитер. Никос Коѕиас, рече дека со надворешната политика, грчката влада става крај на иредентизмот, но конкретниот твит, е ...

Меркел: Европа не треба да се жали, тука да одговори со реформи

Слободен Печат - 24.01.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел во своето обраќање на Светскиот економски форум во Давос упати критики кон американскиот претседател Доналд Трамп, но воедно побара од Европската унија да се реформира за да фати чекор со американската економија.

Меркел: Европа на реформите треба да одговори со реформи

Нова ТВ - 24.01.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел во своето обраќање на Светскиот економски форум во Давос денеска упати критики кон американскиот претседател Доналд Трамп, но воедно побара од Европската унија да се реформира за да фати чекор со американската ...

Макрон: ЕУ мора да се промени за да може да се натпреварува

Мета - 24.01.2018

Францускиот претседател Еумануел Макрон на Светскиот економски форум во Давос рече дека Европската Унија оваа година мора да се реформира. Како што вели тој, само така ќе може да се натпреварува со големите сили како Кина и САД.

Давос: Меркел предупредува од нов национализам

Либертас - 24.01.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел во Давос пледираше за потесна соработка на ЕУ-државите во надворешната политика, а се изјасни против национален егоизам и популизам, пишува Дојче веле .

Елитата пристигнува во Алпите: Еве како изгледа Давос (фото)

Кумановски м. - 24.01.2018

loading... Во Швајцарија вчера започна Светскиот економски форум, на кој над 3.000 светски лидери најбогати бизнисмени ќе расправаат за намалувањето на јазот помеѓу богатите и сиромашните.

Секој ден, се случуваат трговски војни, објавија САД на форумот во Давос

Локално - 24.01.2018

САД сакаат да работат со остатокот од светот. Ова го изјави министерот за финансии Стивен Мучин на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, цитиран од АФП и АП. Мунчин истакна дека неговата земја е “целосно” посветена на слободна и фер ...

Пендаровски: Во Давос политичарите ги слушаат крупните играчи за да знаат што да прават за своите народи

Фактор - 24.01.2018

Светскиот економски форум е во полн ек, започнаа и првите говори на видни политички имиња од светски калибар, а се одржаа и повеќе панели на кои се говореше за жешки теми. Давос е интересен и во истовреме многу важен настан, смета Стево Пендаровски ...

Давос: Меркел предупредува од нов национализам

Локално - 24.01.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел во Давос пледираше за потесна соработка на ЕУ-државите во надворешната политика, а се изјасни против национален егоизам и популизам, пишува Дојче веле .

Ида Протугер: Давос-Неутралноста на теренот е всушност платформа која се користи да ги собере на едно место сите ...

Фактор - 24.01.2018

„Светскиот економски форум е непрофитна швајцарска организација која има 46 годишна традиција на организирање на Годишниот Самит во Давос кој што ги собира лидерите од целиот свет и клучните луѓе во економијата и бизнисот да разговараат за ...

Економски експерт со храбра изјава во Давос: По 20 години, „Фејсбук“ нема да постои

Sky - 24.01.2018

Професорот по економија на престижниот универзитет МИТ, Дејвид Аутор, на Светскиот економски форум во Давос го претстави своето видување според кое денешните технолошки компании, како што е „Фејсбук“, ќе ја доживеат истата судбина како и некои ...

Протести против доаѓањето на Трамп во Давос

Sky - 24.01.2018

Противниците на капитализмот организираа протести во повеќе градови во Швајцарија во знак на протест против доаѓањето на американскиот претседател Доналд Трамп во Давос. Левичарите организираа протести под мотото „Трамп не е добредојден“, пренесе ...

Елитата и покрај силниот снег се собра во Давос

Фактор - 24.01.2018

Давос е туристичко место во источна Швајцарија, каде секоја година почнувајќи од 1971 година се организира Светскиот економски форум, собир на највлијателните светски политичари и економисти. Најважни се неформалните собири .

Пробиен кордонот на полицијата од протестите во Давос

CivilMedia - 24.01.2018

Се проценува дека околу 2 илјади луѓе се собраа во Давос да протестираат против доаѓањето на Трамп во Давос, кој се очекува да пристигне во петок. Илјадници антикапиталисти протестираа низ градовите на Швајцарија со знаци „Трамп не е добредојден“, ...

Протести против доаѓањето на Трамп во Давос

Точка - 24.01.2018

Противниците на капитализмот организираа протести во повеќе градови во Швајцарија во знак на протест против доаѓањето на американскиот претседател Доналд Трамп во Давос. Левичарите организираа протести под мотото „Трамп не е добредојден“, пренесе ...

Протести против доаѓањето на Трамп во Давос

Вечер Прес - 24.01.2018

Пеотивниците на капитализмот организираа протести во повеќе градови во Швајцарија во знак на протест против доаѓањето на американскиот претседател Доналд Трамп во Давос. Левичарите организираа протести под мотото „Трамп не е добредојден“, пренесе ...

Протести против доаѓањето на Трамп во Давос

Република - 24.01.2018

Пеотивниците на капитализмот организираа протести во повеќе градови во Швајцарија во знак на протест против доаѓањето на американскиот претседател Доналд Трамп во Давос. Левичарите организираа протести под мотото „Трамп не е добредојден“, пренесе ...

Давос: Шефови на фирми од „вистинскиот живот“

Либертас - 24.01.2018

Моќниците во Давос разговараат за иднината на светот. Но, многумина не знаат каква е стварноста навистина. Затоа пак социјалните претприемачи тоа и како добро го знаат, пишува Дојче веле .

Џастин Трудо го затресе Давос

CivilMedia - 24.01.2018

Премиерот на Канада, Џастин Трудо , ги повика лидерите на најголемите светски организации да вработуваат повеќе жени и да се справат со сексуалното малтретирање, воедно предупредувајќи дека пристапот “вообичаено-работење“ во справувањето со ...

Коѕиас на „Твитер“: Со нашата надворешна политика ставаме крај на иредентизмот

Мета - 24.01.2018

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, по завршувањето на средбата помеѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас во Давос на „Твитер“ напиша дека ставаат крај на иредентизмот.

Економски експерт со храбра изјава во Давос: За 20 години фејсбук нема да постои

Вечер Прес - 24.01.2018

Професорот по економија на престижниот универзитет МИТ, Дејвид Аутор, на Светскиот економски форум во Давос го претстави своето видување според кое денешните технолошки компании, како што е Фејсбук, ќе ја доживеат истата судбина како и некои ...

Европа дeнеска во ценарот на вниманието на Форумот во Давос

Либертас - 24.01.2018

На сцената на Светскиот економски форум денеска стапуваат европските лидери, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел. Два дена подоцна на учесниците ќе им се обрати американскиот претседател Доналд Трамп.

Коѕиас: Со нивната инерција дозволија да се градат „иредентистички Александровци Велики“

Фактор - 24.01.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас кусо по завршувањето на средбата во Давос и изјавите на премиерите на двете земји, Зоран Заев и Алексис Ципрас напиша коментар на Твитер.

Меркел: Европа треба да се реформира, наместо да се жали...

Н.Македонија - 24.01.2018

Меркел: Европа треба да се реформира, наместо да се жали Германската канцеларка Ангела Меркел во своето обраќање на Светскиот економски форум во Давос упати критики кон американскиот претседател Доналд Трамп, но воедно побара од Европската унија да ...

Од Давос: „Фејсбук“ нема да постои за 20 години

Денар - 24.01.2018

Професорот по економија на престижниот универзитет МИТ, Дејвид Аутор, на Светскиот економски форум во Давос го претстави своето видување според кое денешните технолошки компании, како што е „Фејсбук“, ќе ја доживеат истата судбина како и некои ...

Започнува 48-oт форум во Давос

Бизнис Инфо - 23.01.2018

Фото: Pixabay Познатото швајцарско зимско одморалиште Давос и оваа година е домаќин на Светскиот економски форум ( World economy forum – WEF ). Тема на 48-мото издание на форумот, што започнува денеска, е Изградба на заедничка иднина во поделениот ...

Што, освен Трамп, ќе донесе Давос?

Deutsche Welle - 23.01.2018

Богатите и моќните денеска се собираат во Давос. На 48. Светски економски форум значење добиваат политичките теми, зашто овојпат има ќе бидат присутни многу политичари, меѓу кои и Доналд Трамп.

Густиот снег ја завеа светската политичка елита во Давос

Сакам да кажам - 23.01.2018

Глобалната економија и геополитичките тензии паднаа во втор план пред актуелниот проблем што го погоди Светскиот економски форум во Давос: големиот снег што буквално го затрупа градот. Сместен високо во швајцарските Алпи, голем број од околу 3.000 ...

Обилен снег на собирот во Давос

24 Вести - 23.01.2018

Глобалната економија и геополитичката напнатост се на втор план на самитот во Давос, откако пред годинашниот самит на светските политички и бизнис лидери се појави поитен проблем - обилен снег, кој се заканува да го „завее“ собирот.

Светски економски форум во Давос

24 Вести - 23.01.2018

Во Швајцарскиот град Давос денеска почна Светскиот економски форум, на кој повеќе од 3000 светски лидери и бизнисмени ќе расправаат за намалување на разликите меѓу богатите и сиромашните. Темата на годинешниот форум е „Да се гради заеднична иднина ...

Почнува Светскиот економски форум во Давос

Алсат-М - 17.01.2023

Светскиот економски форум(WEF) во Давос, 53-ти по ред, ќе се одржи од понеделник до 20 јануари, а на состанокот ќе се соберат рекорден број бизнисмени, претставници на најголемите светски компании, државни лидери и познати личности.

Светската политичка и бизнис елита пристигнува во Давос

Канал5 - 23.01.2018

Најмоќните лидери на светот од денеска до 26 јануари ќе се дружат швајцарското одморалиште Давос на елитната годишна конференција на Светскиот економски форум Во снежниот Давос во Швајцарија пристигнуваат милијардери, шефови на држави и влади, ...

Кои се потенцијалните закани за економските перспективи низ целиот свет?

Стандард - 23.01.2018

Ако работите во глобалната економија изгледаат премногу добро за да бидат вистинити, тоа е веројатно навистина е така. Или барем така мислат некои инвеститори, нобелови лауреати и академици, кои ќе ја посетат глобалната средба на Светскиот економски ...

Пет работи за Светскиот економски форум во Давос

Нетпрес - 23.01.2018

Филмската ѕвезда Кејт Бланшет, кантавторот Елтон Џон и болувудската ѕвезда Шах Рук Кан за својот ангажман на заштита на човековите права се годинешни добитници на наградата на Светскиот економски форум (СЕФ – WEF) кој започнува во вторникот, пишува ...

Индискиот премиер Моди во одбрана на глобализацијата на самитот во Давос

МКД - 23.01.2018

На Светскиот економски форум индискиот премиер Нарендра Моди денес застана во одбрана на глобализацијата, повикувајќи на заедничко дејствување во врска со климатските промени и економската соработка, во говорот за кој некои делегати го видоа како ...

Започна форумот во Давос

Сител - 23.01.2018

Со автобуси, наместо со хеликоптери. Малото елитно село на швајцарските Апли е затрупано во снег како што немало во послендите 20 години. па елитата се намачи да стигне таму. Најголемиот собир на богатите ќе собере 3000 учесници на едно место.

Светската елита на средба во Давос

МРТ - 23.01.2018

Светската елита во Давос. Почнува 48-миот глобален форум. Проблем на гостите им направи снегот, но организацијата е на завидно ниво. Во фокусот се крупните политички прашања, но економијата нема да биде заобиколена...

Димитров ќе учествува на Светскиот Економски Форум во Давос

Стандард - 23.01.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров од 24 до 26 јануари 2018 година, на покана од претседателот на Светскиот економски форум (СЕФ) и член на Управниот одбор, Борге Бренде, ќе учествува на 48-от годишен состанок ...

Давос 2018: Машки клуб на милионери каде жените се бројат на прсти

Кајгана - 23.01.2018

Среде скандалот што ја тресе забавната индустрија во кој познати актери и влијателни филмски работници беа обвинети за сексуално вознемирување, малтретирање и експлоатирање, темата за родова еднаквост е високо на агендата на форумот во Давос ...

Светските лидери во Давос ги дочека снежно невреме

Макфакс - 23.01.2018

Глобалната економија и геополитичките тензии паднаа во сенка на проблемите со кои денеска се соочија организаторите на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. Обилните врнежи од снег се закануваат буквално да го затрупаат местото на кое ќе ...

Почеток на Форумот во Давос: Индискиот премиер гледа опасност за глобализацијата

Стандард - 23.01.2018

Глобализацијата е изложена на ризик, климатските промени се главна закана за планетата, информациите се најважните средства во светот. Тоа беа главните пораки на индискиот премиер Нарендра Моди, кој денеска го отвори официјално Светскиот економски ...

Моди: Глобализацијата губи од привлечноста

Нетпрес - 23.01.2018

Протекционизмот се шири, а глобализацијата губи од привлечноста, но Индија е отворена за деловна соработка, изјави во вторникот премиерот на оваа азиска држава Нарендра Моди на првиот ден од Светскиот економски форум во швајцарски Давос.

Снежно невреме ги дочека светските лидери во Давос

А1 On - 23.01.2018

Глобалната економија и геополитичките тензии паднаа во сенка на проблемите со кои денеска се соочија организаторите на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. Обилните врнежи од снег се закануваат буквално да го затрупаат местото на кое ќе ...

Снежно невреме ги дочека светските лидери во Давос

Press24 - 23.01.2018

Глобалната економија и геополитичките тензии паднаа во сенка на проблемите со кои денеска се соочија организаторите на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. Обилните врнежи од снег се закануваат буквално да го затрупаат местото на кое ќе ...

Почеток на Форумот во Давос: Индискиот премиер го отвори Светскиот форум

Press24 - 23.01.2018

Глобализацијата е изложена на ризик, климатските промени се главна закана за планетата, информациите се најважните средства во светот. Тоа беа главните пораки на индискиот премиер Нарендра Моди, кој денеска го отвори официјално Светскиот економски ...

Почнува Светскиот економски форум во Давос

А1 On - 16.01.2023

Денеска почнува 53-от Светски економски форум во Давос, кој ќе трае до 20 јануари, и на кој ќе учествуваат рекорден број бизнисмени, претставници на најголемите светски компании, државни лидери и познати личности.

Политичката и бизнис елита денеска во Давос - почнува Светскиот економски форум во Давос

Сител - 23.01.2018

Светскиот економски форум во Давос (Швајцарија), кој почнува денеска, а ќе трае до 26 јануари, и оваа година ќе ги собере на едно место светските лидери, политичката и економска елита, а првпат по речиси две децении, ќе присуствува и американскиот ...

Светски економски форум во Давос, Ципрас и Заев ќе се „дават“ за името

+инфо - 23.01.2018

На маргините на форумот во Давос премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе имаат средба на која главна тема ќе биде спорот за името. Политичари, бизнис лидери, банкари и славни личности од денеска учествуваат на четиридневниот форум во Давос под ...

Почнува Светскиот економски форум во Давос

Алфа - 23.01.2018

Политичари, бизнис лидери, банкари и славни личности од денеска учествуваат на четиридневниот форум во Давос под мотото „Да создадеме заедничка иднина во еден разединет свет“. Политичари, бизнис лидери, банкари и славни личности од денеска ...

Шефови на држави, бизнис лидери и славни личности на Форумот во Давос

Р.С.Европа - 23.01.2018

Милијардери, шефови на држави и влади, бизнис лидери и славни личности пристигнуваат во Давос, Швајцарија на годинашниот Светски економски форум кој почнува денеска и покрај изобилните врнежи од снег.

Светските лидери се собраа во Давос, најавена средба Заев – Ципрас

Макфакс - 23.01.2018

Светскиот економски форум во Давос (Швајцарија), кој почнува денеска, а ќе трае до 26 јануари, и оваа година ќе ги собере на едно место светските лидери, политичката и економска елита, а првпат по речиси две децении ќе присуствува и американскиот ...

Почнува Давос 2018 – кој се ќе присуствува?

Иновативност - 23.01.2018

Најмоќните лидери од денеска па во следните четири дена ќе се дружат швајцарското одморалиште Давос на елитната годишна конференција на Светскиот економски форум Но, што е Давос 2018 и кој ќе присуствува таму? Конференцијата е глобална средба на ...

Почнува Давос, годинава најавен како „самит над самитите“

Нова ТВ - 23.01.2018

Најмоќните лидери од денеска, во следните четири дена, ќе се дружат во швајцарското одморалиште Давос на елитната годишна конференција на Светскиот економски форум. Годинава, конференцијата е најмасовната глобална средба, со учество на околу 2.500 ...

Светски економски форум во Давос: Политичката и економската елита ќе расправа за најважни прашања

Press24 - 23.01.2018

Светскиот економски форум во Давос, кој почнува денеска и ќе трае до 26 јануари, и оваа година ќе собере светски лидери, политичка и економска елита, а првпат по речиси две децении ќе присуствува и американскиот претседател Доналд Трамп.

Волшебната планина на светската елита

Нова ТВ - 23.01.2018

Јунакот на Томас Ман од романот “Волшебната планина”, Ханс Касторп, германски инженер, на почетокот на 20 век доаѓа еден ден во Давос, во посета кај еден роднина. Фасциниран од менталитетот на “луѓето од горе”, луѓето од високата планина, тој ...

Давос, глобално село во поделен свет

Р.С.Европа - 23.01.2018

Швајцарскиот скијачки центар Давос е под дебела снежна покривка на стартот на годинашниот Светски економски форум. И покрај тоа таму веќе почна да пристигнува светската политичка, бизнис и естрадна елита која четири денови ќе разговра за ...

Димитров на Светскиот Економски Форум во Давос

Макфакс - 23.01.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров од 24 до 26 јануари 2018 година, на покана од претседателот на Светскиот економски форум (СЕФ) и член на Управниот одбор, Борге Бренде, ќе учествува на 48-от годишен состанок ...

Почнува Светскиот економски форум во Давос

МРТ - 23.01.2018

На самитот ќе присуствуваат светски лидери, бизнисмени, академици, како и организации и претставници на граѓанскиот сектор. Во фокусот се меѓународната соработка, безбедноста, глобалната економија и животната средина.

Димитров ќе учествува на Светскиот економски форум во Давос

МРТ - 23.01.2018

Делегацијата од Република Македонија ќе ја предводи премиерот Заев, кој е предвидено да се обрати во рамки на неколку сесии на Форумот. Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 24 до 26 јануари, на покана од претседателот на Светскиот ...

Почна Светскиот економски форум во Давос

МРТ - 23.01.2018

Богатите и моќните се собираат во Давос, на 48-миот Светски економски форум. Иако добиваат на значење политичките теми, економијата нема да биде заобиколена. Мотото на годинашниот форум е „Создавање заедничка иднина во скршен свет“.

Зошто најмоќните луѓе на светот се собираат во Давос?

Факултети - 23.01.2018

Фото: RUBEN SPRICH Некои од најбогатите и најмоќни луѓе на светот ќе учествуват на Светскиот економски форум кој денес започнува во Давос. Но, која е целта на овој форум и што ќе се случува таму? Сè зпочнало во 1971 година како мала конференција ...

Учество на министерот Димитров на Светскиот Економски Форум-Давос

А1 On - 23.01.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров од 24 до 26 јануари 2018 година, на покана од претседателот на Светскиот економски форум (СЕФ) и член на Управниот одбор, Борге Бренде, ќе учествува на 48-от годишен состанок ...

Димитров на Светскиот Економски Форум во Давос

Press24 - 23.01.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров од 24 до 26 јануари 2018 година, на покана од претседателот на Светскиот економски форум (СЕФ) и член на Управниот одбор, Борге Бренде, ќе учествува на 48-от годишен состанок ...

Димитров на Светскиот Економски Форум во Давос

Вечер Прес - 23.01.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров од 24 до 26 јануари 2018 година, на покана од претседателот на Светскиот економски форум (СЕФ) и член на Управниот одбор, Борге Бренде, ќе учествува на 48-от годишен состанок ...

Светската политичка и бизнис елита пристигнува во Давос

Република - 23.01.2018

Во снежниот Давос во Швајцарија пристигнуваат милијардери, шефови на држави и влади, бизнис лидери и славни личности на годинашниот Светски економски форум кој почнува денеска и покрај изобилните врнежи од снег.

Светската елита во снег до колена во Давос! Градот тотално завеан, забележани најголеми врнежи на снег во последните 10 ...

Точка - 23.01.2018

Бидејќи остануваат уште само осум дена до крајот на јануари, снежната покривка би можела да ја надмине и 2012. година според количината на снег. Светската елита пристигнала во Давос. Швајцарскиот град е домаќин на годинешниот Светски економски ...

ДАВОС стартуваше со Моди: Глобализацијата го губи својот сјај

Вечер Прес - 23.01.2018

Глобализацијата е изложена на ризик, климатските промени се главна закана за планетата, информациите се најважните средства во светот. Тоа беа главните пораки на индискиот премиер Нарендра Моди, кој денеска го отвори официјално Светскиот економски ...

Димитров на Светскиот Економски Форум во Давос

Точка - 23.01.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров од 24 до 26 јануари 2018 година, на покана од претседателот на Светскиот економски форум (СЕФ) и член на Управниот одбор, Борге Бренде, ќе учествува на 48-от годишен состанок ...

Почнува Светскиот економски форум во Давос

Канал 77 - 23.01.2018

Светскиот економски форум во Давос (Швајцарија), кој почнува денеска, а ќе трае до 26 јануари, и оваа година ќе ги собере на едно место светските лидери, политичката и економска елита, а првпат по речиси две децении, ќе присуствува и американскиот ...

Што, освен Трамп, ќе донесе Давос?

Либертас - 23.01.2018

Богатите и моќните денеска се собираат во Давос. На 48. Светски економски форум значење добиваат политичките теми, зашто овојпат има ќе бидат присутни многу политичари, меѓу кои и Доналд Трамп, пишува Дојче веле .

Обилен снег на собирот во Давос

Локално - 23.01.2018

Глобалната економија и геополитичката напнатост се на втор план на самитот во Давос, откако пред годинашниот самит на светските политички и бизнис лидери се појави поитен проблем – обилен снег, кој се заканува да го „завее“ собирот.

Политичката и бизнис елита на едно место, почнува Светскиот економски форум во Давос

еМагазин - 23.01.2018

Политичари, бизнис лидери, банкари и славни личности од денеска учествуваат на четиридневниот форум во Давос под мотото „Да создадеме заедничка иднина во еден разединет свет“. Извештајот за глобалните ризици, публикуван од Светскиот економски форум ...

И Димитров утре ќе оди со Заев во Давос

еМагазин - 23.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе го придружува премиерот Зоран Заев на Светскиот економски форум кој што се одржува во давос, Швајцарија, Димитров и Заев ќе бидат во давос од од 24 до 26 јануари 2018 година, на покана од ...

Давос: Моди предупредува на протекционизмот

Локално - 23.01.2018

Индискиот премиер Нарендра Моди отоворајќи го Светскиот економски форум во Давос изјави дека е загрижувачки неодамнешниот трговски протекционизам, со кој владите поставуваат бариери на слободната трговија помеѓу народите.

(ФОТО) ЕЛИТАТА ПРИСТИГНУВА: Вака изгледа Давос каде се собираат светските лидери

Фактор - 23.01.2018

Во Швајцарија денес почна Светскиот економски форум, на кој повеќе од 3000 светски лидери и најбогати бизнисмени ќе расправаат за намалување на јазот меѓу богатите и сиромашните. Вооружени чувари се наоѓаат на секој чекор, а репортери јавуват дека ...

Шефови на држави, бизнис лидери и славни личности на Форумот во Давос

Тера - 23.01.2018

Милијардери, шефови на држави и влади, бизнис лидери и славни личности пристигнуваат во Давос, Швајцарија на годинашниот Светски економски форум кој почнува денеска и покрај изобилните врнежи од снег.

Снежно невреме ги дочека светските лидери во Давос

Вечер Прес - 23.01.2018

Глобалната економија и геополитичките тензии паднаа во сенка на проблемите со кои денеска се соочија организаторите на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. Обилните врнежи од снег се закануваат буквално да го затрупаат местото на кое ќе ...

Почнува Светскиот економски форум во Давос

Локално - 23.01.2018

Политичари, бизнис лидери, банкари и славни личности од денеска учествуваат на четиридневниот форум во Давос под мотото „Да создадеме заедничка иднина во еден разединет свет“. Извештајот за глобалните ризици, публикуван од Светскиот економски форум ...

Давос: Моди предупредува на протекционизмот...

Н.Македонија - 23.01.2018

Давос: Моди предупредува на протекционизмот Индискиот премиер Нарендра Моди отоворајќи го Светскиот економски форум во Давос изјави дека е загрижувачки неодамнешниот трговски протекционизам, со кој владите поставуваат бариери на слободната трговија ...

Почнува Светскиот економски форум во Давос...

Н.Македонија - 23.01.2018

Почнува Светскиот економски форум во Давос Политичари, бизнис-лидери, банкари и други јавни личности од денеска учествуваат на четиридневниот форум во Давос под мотото „Да создадеме заедничка иднина во еден разединет свет“.

Алаѓозовски на конференција на министрите за култура во Давос...

Н.Македонија - 23.01.2018

Алаѓозовски на конференција на министрите за култура во Давос Во пресрет на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, се одржува и конференција на министрите за култура од земјите-потписнички на Европската културна конвенција и од ...

Започнува Светскиот економски форум во Давос

Денар - 23.05.2022

Светскиот економски форум во швајцарскиот алпски град Давос започнува денес по пауза од две години, бидејќи пандемијата на коронавирусот спречи да се соберат политички и деловни лидери, експерти и активисти.

Коѕијас: Разговорите во Давос ќе покажат во која насока се движиме

Канал5 - 22.01.2018

Блиску сме до одредени прашања за решение, а разговорите во Давос ќе покажат во која насока се движиме, смета шефот на грчката дипломатија и вели дека е потребно дополнително да се разработат одредени прашања за да се зборува за конкретен временски ...

Алаѓозовски во Давос: Македонија го поддржува концептот на култура на изградба

Телма - 22.01.2018

Македонија го поддржува концептот на култура на изградба. Ова е пораката што во Давос, Швајцарија ја испрати министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски на конференција на министрите за култура од земјите – потписнички на ...

Коѕијас: Разговорите во Давос ќе покажат во која насока се движиме

Алсат-М - 22.01.2018

Блиску сме до одредени прашања за решение, а разговорите во Давос ќе покажат во која насока се движиме, смета шефот на грчката дипломатија и вели дека е потребно дополнително да се разработат одредени прашања за да се зборува за конкретен временски ...

Коѕијас: Разговорите во Давос ќе покажат во која насока се движиме

24 Вести - 22.01.2018

Блиску сме до одредени прашања за решение, а разговорите во Давос ќе покажат во која насока се движиме, смета шефот на грчката дипломатија и вели дека е потребно дополнително да се разработат одредени прашања за да се зборува за конкретен временски ...

Министерот Роберт Алаѓозовски учествува на конференција на министрите за култура во Давос

МКД - 22.01.2018

Во Давос, Швајцарија, во тек е конференција на министрите за култура од земјите - потписнички на Европската културна конвенција и од земјите набљудувачи на Советот на Европа. На конференцијата се обрати и министерот за култура на Република ...

Коѕијас: Разговорите во Давос ќе покажат во која насока се движиме

Press24 - 22.01.2018

- Блиску сме до одредени прашања за решение, а разговорите во Давос ќе покажат во која насока се движиме, смета шефот на грчката дипломатија и вели дека е потребно дополнително да се разработат одредени прашања за да се зборува за конкретен ...

Коѕијас: Блиску сме до решение, разговорите во Давос ќе покажат во која насока се движиме

+инфо - 22.01.2018

Официјална Атина нема да дозволи Македонија да се интегрира во НАТО доколку не се задоволат потребните услови и ако не се реши прашањето за името. Блиску сме до одредени прашања за решение, а разговорите во Давос ќе покажат во која насока се ...

Давос ќе покаже колку сме блиску до решението

Слободен Печат - 22.01.2018

Официјална Атина нема да дозволи Македонија да се интегрира во НАТО доколку не се задоволат потребните услови и ако не се реши прашањето за името, потсетува шефот на грчката дипломатија. Блиску сме до одредени прашања за решение, а разговорите во ...

Коѕијас: Разговорите во Давос ќе покажат каде се движиме

Нова ТВ - 22.01.2018

Блиску сме до одредени прашања за решение, а разговорите во Давос ќе покажат во која насока се движиме, смета шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Според него, потребно е дополнително да се разработат одредени прашања за да се зборува за ...

Коѕиас: Блиску сме до одредени прашања за решение

Стандард - 22.01.2018

„Блиску сме до одредени прашања за решение, а разговорите во Давос ќе покажат во која насока се движиме“, смета шефот на грчката дипломатија и вели дека е потребно дополнително да се разработат одредени прашања за да се зборува за конкретен ...

Алаѓозовски во Давос: Македонија го поддржува концептот на култура на изградба

А1 On - 22.01.2018

Во Давос, Швајцарија, во тек е конференција на министрите за култура од земјите – потписнички на Европската културна конвенција и од земјите набљудувачи на Советот на Европа. Денес на конференцијата се обрати и министерот за култура на Република ...

Алаѓозовски во Давос: Македонија го поддржува концептот на култура на изградба

Макфакс - 22.01.2018

Во Давос, Швајцарија, во тек е конференција на министрите за култура од земјите – потписнички на Европската културна конвенција и од земјите набљудувачи на Советот на Европа. Денес на конференцијата се обрати и министерот за култура на Република ...

Европа против Трамп на Светскиот економски форум во Давос

Стандард - 22.01.2018

Политичари, претставници на бизнисот и банкари ќе се состанат во швајцарското одморалиште Давос на Светскиот економски форум. Оваа година главната тема на настанот, кој започнува утре, е „Создавање на заедничка иднина во еден растргнат свет“.

Коѕијас: Разговорите во Давос ќе покажат во која насока се движиме

А1 On - 22.01.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас смета дека разговорите во Давос ќе покажат во каква насока се движиме во врска со спорот за името. Тој смета дека е потребно дополнително да се разработат одредени прашања за да се збору а за ...

Алаѓозовски: Македонија го поддржува концептот на култура на изградба

Слободен Печат - 22.01.2018

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски денеска во Давос, Швајцарија, се обрати на конференцијата на министрите за култура од земјите – потписнички на Европската културна конвенција и земјите набљудувачи на Советот на Европа.

Почнува Светскиот економски форум во Давос

+инфо - 22.01.2018

Светскиот економски форум е меѓународна непрофитна фондација, со седиште во Швајцарија, која секоја година го одржува познатиот самит во градот Давос. Светскиот економски форум во Давос, кој почнува утре и ќе трае до 26 јануари, и оваа година ќе ...

Коѕијас: Разговорите во Давос ќе покажат во која насока се движиме

Нетпрес - 22.01.2018

Блиску сме до одредени прашања за решение, а разговорите во Давос ќе покажат во која насока се движиме, смета шефот на грчката дипломатија и вели дека е потребно дополнително да се разработат одредени прашања за да се зборува за конкретен временски ...