TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Отворена границата со Косово

24 Вести - 15.09.2013

Границата со Косово од ноќеска на полноќ е повторно отворена. Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за економија Ваљон Сарачини ноќеска го посетија преминот Блаце за да ...

Заврши трговската војна меѓу Македонија и Косово, Границата е отворена

Телма - 15.09.2013

Границата со Косово од ноќеска на полноќ е повторно отворена, откако заврши важноста на условениот увоз на брашно воведен од Македонија, а Приштина ги укина контрамерките за забрана за увоз на ...

Отворена границата со Косово

Алсат-М - 15.09.2013

Границата со Косово од ноќеска на полноќ е повторно отворена. Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за економија Ваљон Сарачини ноќеска го посетија преминот Блаце за да ...

Отворена границата со Косово

Утрински - 15.09.2013

Вицепремиерот Пешевски и министерот Сараќини ноќеска го посетија преминот Блаце за да видат дали се спроведува одлуката на Приштина . Границата со Косово од ноќеска на полноќ е повторно отворена.

Јахјага: значајно е Србите масовно да излезат на избори

Телма - 15.09.2013

Косовската претседателка, Атифете Јахјага,смета дека е многу значајно масовното учество на Србите на локалните избори што ќе се одржат на трети ноември.

Трговската војна меѓу Македонија и Косово заврши

24 Вести - 15.09.2013

Рампите на граничниот премин Блаце се кренаа – точно на полноќ. Автомобилите и камионите слободно циркулираат, патниците поминуваат – се нормализира сообраќајот на македонско-косовската граница.

Јахјага: Многу значајно е масовното учество на Србите на изборите

Канал5 - 15.09.2013

Косовската претседателка, Атифете Јахјага,смета дека е многу значајно масовното учество на Србите на локалните избори што ќе се одржат на трети ноември.

Отворена границата со Косово

Канал5 - 15.09.2013

Пешевски потврди дека по прекинот на косовската забрана престанува да важи и македонската мерка за надомест за влез во Република Македонија. Границата со Косово од ноќеска на полноќ е повторно ...

Слободен проток на македонско-косовската граница

Deutsche Welle - 15.09.2013

Границата на Македонија со Косово од ноќеска на полноќ е повторно отворена. Македонскиот вицепремиер Пешевски и министерот за економија Сарачини беа лично на преминот Блаце за да се уверат дека ...

Јахјага ги повика Србите на Косово да излезат на избори

24 Вести - 15.09.2013

Претседателката на Косово, Атифете Јахјага изјави дека е многу важно граѓаните од српска националност, во голем број да учествуваат на претстојните локални избори.

Македонските камиони тргнаа кон Косово, односите нормализирани

Канал5 - 15.09.2013

Од полноќ повторно отворени граничните премини кон Косово. Од ноќеска на полноќ Приштина ја крена рампата за македонските производи. Вицепремиерот Пешевски во придружба на министерот за економија ...

Аналитичари: Незрелост кај политичарите во Скопје и Приштина

Алсат-М - 15.09.2013

Аналитичарите Неџмедин Спахиу и Наим Рашити задоволни од решавање на трговската криза меѓу Македонија и Косово. И двајцата оценија дека двете земји требало да го избегнат создавањето на проблемот што ...

Границата отворена, се утврдуваат штетите од косовското ембарго

Дневник - 15.09.2013

Без долги задржувања и без проблеми се поминува на граничните премини со соседно Kосово откако од завчера на полноќ границата повторно беше отворена. Земјата одлучи да ја тргне забраната за увоз на ...

Јахјага ги повика Србите на Косово да излезат на избори

Нетпрес - 15.09.2013

Претседателката на Косово, Атифете Јахјага изјави дека е многу важно граѓаните од српска националност, во голем број да учествуваат на претстојните локални избори.

Отворена границата со Косово

Сител - 15.09.2013

Границата со Косово од ноќеска на полноќ е повторно отворена. Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за економија Ваљон Сарачини ноќеска го посетија преминот Блаце за да ...

Јахјага: Многу значајно е масовното учество на Србите на изборите

Сител - 15.09.2013

Косовската претседателка, Атифете Јахјага,смета дека е многу значајно масовното учество на Србите на локалните избори што ќе се одржат на трети ноември.

Косово ќе го укине ембаргото на македонски производи

Кајгана - 15.09.2013

На вчерашната владина седница беше укината мерката за условен увоз на брашно што важеше за земјите од Цефта регионот, а беше воведена заради заштита на домашниот пазар од неконтролираниот увоз, ...

Отворена границата со Косово

+инфо - 15.09.2013

Точно на полноќ беше отворен граничниот премин со Косово. Вицепремиерот за економски прашања во македонската влада и министерот за економија Владимир Пешевски и Ваљон Сарачини беа во посета на ...

Отворена границата со Косово

Курир - 15.09.2013

Точно на полноќ беше отворен граничниот премин со Косово. Вицепремиерот за економски прашања во македонската влада и министерот за економија Владимир Пешевски и Ваљон Сарачини беа во посета на ...

Отворена границата со Косово

А1 On - 15.09.2013

Точно на полноќ, профункционира границата со Косово, автомобилите и камионите слободно циркулираат, патниците поминуваат. Од ноќеска на полноќ престана да важи мерката за ограничен увоз на брашно, по ...

Отворена границата со Косово

Кирилица - 15.09.2013

Границата со Косово од ноќеска на полноќ е повторно отворена. Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за економија Ваљон Сарачини ноќеска го посетија преминот Блаце за да ...

Крај на трговската војна Македонија-Косово

Нова ТВ - 15.09.2013

Границата со Косово од ноќеска на полноќ е повторно отворена и со тоа заврши трговската војна на релација Македонија-Косово, со што се стави крај на блокадата на македонските камиони од Македонија на ...

Косово ја укина забраната, границата e отворена

Р.С.Европа - 15.09.2013

Граничните премини Блаце и Јажинце на македонско-косовската граница од полноќ се отворени. Косово ја крена рампата за македонските производи, со што прекина и блокадата на косовската граница од ...

Косово ја дигна рампата

Капитал - 15.09.2013

Границата со Косово од ноќеска на полноќ е повторно отворена. Како што јавува МИА, вицепремиерот за економски прашања и министерот за економија Ваљон Сарачини, ноќеска го посетија граничниот премин ...

Се се врати во нормала - границата со Косово повторно отворена

Press24 - 15.09.2013

Од ноќеска на полноќ повторно е отворена границата со Косово Ноќеска, граничниот премин Блаце го посетија министерот за економија Ваљон Сарачини и вицепремиерот за економски прашања Владимир ...

Отворена границата со Косово

Нетпрес - 15.09.2013

Точно на полноќ беше отворен граничниот премин со Косово. Вицепремиерот за економски прашања во македонската влада и министерот за економија Владимир Пешевски и Ваљон Сарачини беа во посета на ...

Јахјага ги повика Србите на избори

А1 On - 15.09.2013

Претседателката на Косово, Атифете Јахјага изјави дека е многу важно граѓаните од српска националност, во голем број да учествуваат на претстојните локални избори на Косово и Метохија.

Сараќини: Ќе продолжиме да работиме за унапредување на економската соработката со Косово

Нетпрес - 15.09.2013

Министерот за економија Ваљон Сараќини заедно со потпретседателот на Владата задолжен за економски прашања Владимир Пешевски вчера на полноќ лично го посетија граничниот премин Блаце за да се уверат ...

Отворена границата со Косово

Алфа - 15.09.2013

Границата со Косово од ноќеска на полноќ е повторно отворена. Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за економија Ваљон Сарачини ноќеска го посетија преминот Блаце за да ...

Пешевски - Завршија немилите процеси од минатите денови

Inpress - 15.09.2013

Скопје, 15. септември 2013 (ИНПРЕС) Границата со Косово од ноќеска на полноќ е повторно отворена. Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за економија Ваљон Сарачини ноќеска ...

Јахјага-учеството на Србите на локалните избори е значајно

Р.С.Европа - 15.09.2013

Косовската претседателка Атифете Јахјага изјави дека учество на Србите на локалните избори што ќе се одржат на трети ноември е многу значајно. Според неа, граѓаните на тој начин ќе придонесат во ...

Јахјага ги повика Србите масовно да излезат на изборите

Курир - 15.09.2013

Косовската претседателка, Атифете Јахјага,смета дека е многу значајно масовното учество на Србите на локалните избори што ќе се одржат на трети ноември.

Нормализирана трговијата меѓу Македонија и Косово

Алфа - 15.09.2013

Точно на полноќ конечно се кренати рампите на македонско-косовската граница со што заврши трговската “војна” меѓу двете земји. Конечно, по нелогочната криза која ја создадоа властите во Приштина, ...

САРАЌИНИ: Надминати се недоразбирањата со Косово

Телеграф - 15.09.2013

Косово го укина ембаргото за македонски производи, Македонија ја тргна влезната такса за косовските жители, прекинаа блокадите од транспортерите Министерот за економија Ваљон Сараќини заедно со ...

Косово го укина ембаргото – камионџиите ги тргнаа блокадите

Сител - 15.09.2013

Од ноќеска на полноќ границата со Косово повторно отворена. Одлуката за укинување на ембаргото од страна на Косовската влада, потпишана од Мимоза Кусари- косовската вицепремиерка и министер за ...

Сараќини: Ќе продолжиме да работиме во насока на унапредување на економската соработката меѓу Македонија и Косово

Курир - 15.09.2013

Mинистерот за економија Ваљон Сараќини заедно со потпретседателот на Владата задолжен за економски прашања Владимир Пешевски вчера на полноќ лично го посетија граничниот премин Блаце за да се уверат ...

Сарачини: Ќе продолжиме да работиме во насока на унапредување на економската соработката меѓу Македонија и Косово

Сител - 15.09.2013

Министерот за економија Ваљон Сарачини заедно со потпретседателот на Владата задолжен за економски прашања Владимир Пешевски вчера на полноќ лично го посетија граничниот премин Блаце за да се уверат ...

Заврши „војната“ помеѓу Македонија и Косово

еМагазин - 15.09.2013

Македонија и Косово ја завршија трговската „војна“, која траеше неколку дена. Косово ја крена рампата за македонските производи, со што се прекина и блокадата на косовската граница од македонска ...

Ноќна посета на Блаце на вицепремиерот Пешевски и министерот Сарачини

Република - 15.09.2013

Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за економија Ваљон Сарачини ноќеска го посетија преминот Блаце за да видат дали важи одлуката на Косово за прекин на ембаргото за што ...

Отворена границата со Косово

Бриф - 15.09.2013

Границата со Косово од ноќеска на полноќ е повторно отворена. Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за економија Ваљон Сарачини ноќеска го посетија преминот Блаце за да ...

Пешевски и Сараќини “не знаеја” дали е прекинато ембаргото, па лично појдоа на Блаце

Локално - 15.09.2013

Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за економија Ваљон Сарачини ноќеска по полноќ го посетија граничниот премин Блаце за да se uverat дали важи одлуката на Косово за ...

Јахјага: Многу значајно е масовното учество на Србите на изборите

Бриф - 15.09.2013

Косовската претседателка, Атифете Јахјага,смета дека е многу значајно масовното учество на Србите на локалните избори што ќе се одржат на трети ноември.

Јахјага: Многу значајно е масовното учество на Србите на изборите

Денешен - 15.09.2013

Косовската претседателка, Атифете Јахјага, смета дека е многу значајно масовното учество на Србите на локалните избори што ќе се одржат на трети ноември.

Отворена границата со Косово

Денешен - 15.09.2013

Од ноќеска на полноќ г раницата со Косово е повторно отворена. Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за економија Ваљон Сарачини ноќеска го посетија преминот Блаце за да ...

Укинат надоместокот за граѓани и возила од Косово

Република - 15.09.2013

Започнувајќи од 00:00 на 15 септември повеќе не се наплаќа надомест при влез на територијата на Репблика Македонија на граѓани на Косово и за сите видови на возила регистрирани во Република Косово, ...

Рампите се креваат, Косово го укина увозот на македонски производи

Фактор - 15.09.2013

Косово од полноќ ги крева рампите за македонските производи. Известувањето дека завршува забраната за увоз на македонски производи во Косово од косовската министерка Кусари Лила го испрати до ...

ЕМБАРГОТО ЗАВРШИ: Отворена границата со Косово

МК News - 15.09.2013

Точно на полноќ беше отворен граничниот премин со Косово. Вицепремиерот за економски прашања во македонската влада и министерот за економија Владимир Пешевски и Ваљон Сарачини беа во посета на ...

Косово ја отвори границата

Вечер Прес - 15.09.2013

Со кревањето на рампата од Косово, се стави крај на трговската војна меѓу двете земји, а која беше предизвикана од страна на Косово. Пет дена граничниот премин Блаце беше целосно блокиран од ...

Отворена границата со Косово

Н.Македонија - 15.09.2013

Границата со Косово од полноќ е повторно отворена Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за економија Ваљон Сарачини ноќеска го посетија преминот Блаце за да видат дали ...

Јахајага: Многу е важно Србите масовно да учествуваат на локалните избори

Н.Македонија - 15.09.2013

Таа наведува дека Косово сака да има добри односи со Србија и дека е убедена оти договорите меѓу двете земји ќе водат до целосно нормализирање на односите Косовската претседателка Атифете Јахјага ...

Косово ја укина забраната за увоз на македонски производи

Денар - 15.09.2013

Косово ја крена рампата за македонските производи, со што прекина и блокадата на косовската граница од македонска страна и наплатата на влезна такса за косовските државјани и возила во Македонија.

Отворена границата со Косово

Lider - 15.09.2013

Границата со Косово од ноќеска на полноќ е повторно отворена. Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за економија Ваљон Сарачини ноќеска го посетија преминот Блаце за да ...

Иванов: Се бара решение за косовското ембарго

Утрински - 14.09.2013

Претседателот се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА ...

ССК: Ситуацијата со Косово лош сигнал за инвеститорите

Утрински - 14.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

Косово ја укина забраната за увоз на македонски производи

Утрински - 14.09.2013

Од ноќеска на полноќ македонските производи повторно може да се извезуваат на косовскиот пазар, а премините Јажинце и Блаце се отворени Косово ја крена рампата за македонските производи, со што ...

Македонија, Косово - Блокадите се укинуваат на полноќ?

Алсат-М - 14.09.2013

Одлуката на владата на Македонија за укинување на условениот увоз на брашното како и соопштението од Приштина дека и косовската влада донела одлуката ситуацијата да ја врати од нула, не ја променија ...

Косово го прекина ембаргото за увоз на македонски производи

24 Вести - 14.09.2013

Косово ја крена рампата за македонските производи, со што прекина и блокадата на косовската граница од македонска страна и наплатата на влезна такса за косовските државјани и возила во Македонија.

Косово ја крева рампата за македонските производи

Телма - 14.09.2013

Косово ја крена рампата за македонските производи, со што прекина и блокадата на косовската граница од македонска страна и наплатата на влезна такса за косовските државјани и возила во Македонија.

Косово ја укина забраната за увоз на македонски производи

Алсат-М - 14.09.2013

Косово ја крена рампата за македонските производи, со што прекина и блокадата на косовската граница од македонска страна и наплатата на влезна такса за косовските државјани и возила во Македонија.

Рама-дијалогот меѓу Косово и Србија позитивен за целиот регион

Алсат-М - 14.09.2013

Албанскиот премиер Еди Рама по средбата со косовската претседателка Атифете Јахјага во Приштина изјави дека напредокот во дијалогот меѓу Србија и Косово го означил почетокот на нова ера за целиот ...

Јахјага: Косово и Македонија да најдат заедничко решение

Утрински - 14.09.2013

Косовската претседателка Атифете Јахјага ги повика владите во Приштина и во Скопје да најдат заедничко решение за да се нормализира слободниот проток на стока и луѓе меѓу Македонија и Косово.

Косово со зелено светло за македонските производи

Нова ТВ - 14.09.2013

Косово даде зелено светло за македонските производи, со што се стави крај на блокадата на косовската граница од македонска страна и наплатата на влезна такса за косовските државјани и возила во ...

Косово ја укина забраната за увоз на македонски производи

Press24 - 14.09.2013

Косово ја крена рампата за македонските производи, со што прекина и блокадата на косовската граница од македонска страна и наплатата на влезна такса за косовските државјани и возила во Македонија.

Од полноќ Косово ја крева рампата за македонските производи

Економски - 14.09.2013

Kосово ја крена рампата за македонските производи, со што прекина и блокадата на косовската граница од македонска страна и наплатата на влезна такса за косовските државјани и возила во Македонија.

Рама-дијалогот меѓу Косово и Србија позитивен за целиот регион

Р.С.Европа - 14.09.2013

Албанскиот премиер Еди Рама по средбата со косовската претседателка Атифете Јахјага во Приштина изјави дека напредокот во дијалогот меѓу Србија и Косово го означил почетокот на нова ера за целиот ...

Косовското ембарго сеуште трае. Границите петти ден проодни сами пешки

Капитал - 14.09.2013

И покрај синоќешната одлука на Македонската Влада за укинување на мерката за условен увоз на пченица од Ковосо од 15 ти Септември која беше причина за првичното ембарго од Косовска страна официјална ...

Крај на трговската војна со Косово

Сител - 14.09.2013

Косовската министерка Кусари испратила допис до нејзиниот македонски колега, министерот за економија Ваљон Сарачини со кој го известува дека од вечерва на полноќ завршува забраната за увоз на ...

Косово ги укинува забраните, Македонија потоа ги укинува таксите

Курир - 14.09.2013

Косово ја укинува забраната за увоз на македонски производи. Косовската министерка Кусари донела одлука за кревање на рампите и за тоа го извести македонскиот министер за економија, Ваљон Сарачини.

Косово ја укина забраната за увоз на македонски производи

А1 On - 14.09.2013

Косово ја крена рампата за македонските производи, со што прекина и блокадата на косовската граница од македонска страна и наплатата на влезна такса за косовските државјани и возила во Македонија.

Косово ќе го укине ембаргото на македонски производи

Макфакс - 14.09.2013

Министерот за економија Ваљон Сараќини вечерва на полноќ ќе го посети граничниот премин „Блаце" за да се увери дека практично почна да се реализира слободниот проток на стоки, луѓе и услуги меѓу ...

На полноќ се завршува трговската војна со Косово

Капитал - 14.09.2013

Косовската влада даде зелено светло за увоз на македонските производи, со што се стави крај на повеќедневното косовско ембарго и блокадата на косовската граница од македонска страна како и на ...

КРАЈ НА ТРГОВСКАТА ВОЈНА: Косово отвори врата за нашите производи

Телеграф - 14.09.2013

Министерот за економија Ваљон Сарачини, како што најавуваат од неговиот Кабинет, на полноќ ќе го посети граничниот премин Блаце за да се увери во прекинот на блокадата Косово ја крена рампата за ...

Косово ја укина забраната за увоз на македонски производи

Бриф - 14.09.2013

Косово ја крена рампата за македонските производи, со што прекина и блокадата на косовската граница од македонска страна и наплатата на влезна такса за косовските државјани и возила во Македонија.

И утрово блокирана македонско-косовската граница

Фактор - 14.09.2013

Како што јавува АМСМ во редовниот утрински извештај, поради блокада на граничните премини Блаце и Јажинце од македонските транспортери и понатаму е запрен сообраќајот за сите видови возилаи во двата ...

Обновено: Косово ги крена рампите и ја укина забраната за увоз на македонски производи

Либертас - 14.09.2013

Косово ја крена рампата за македонските производи, со што прекина и блокадата на косовската граница од македонска страна и наплатата на влезна такса за косовските државјани и возила во Македонија.

Тачи бил незадоволен од правата на Албанците во Македонија – а биле 35% ?!?!

МК News - 14.09.2013

Косовскиот премиер Хашим Тачи зборуваше за позицијата на Албанците надвор од Албанија и од Косово. Тој им честиташе на албанските политичари од Прешевската долина за започнатиот дијалог со Белград и ...

Хашим Тачи: Во Македонија има 35 проценти Албанци!

Sky - 14.09.2013

Косовскиот премиер Хашим Тачи ги повика Албанците во Македонија да работат повеќе на остварување на своите права, јавува Алсат. Тачи во изјавата вели дека 3% Срби на Косово имаат повеќе права од како ...

Тачи: 3% Срби во Косово имаат повеќе права од 35% Албанци во Македонија

Локално - 14.09.2013

Косовскиот премиер Хашим Тачи ги повика Албанците во Македонија да работат повеќе на остварување на своите права, јавува Алсат. Тачи во изјавата вели дека 3% Срби на Косово имаат повеќе права од како ...

Заврши трговската војна со Косово

Фактор - 14.09.2013

Косовската министерка Кусари испратила допис до нејзиниот македонски колега, министерот за економија Ваљон Сарачини со кој го известува дека од вечерва на полноќ завршува забраната за увоз на ...

Пешевски: Не ни треба формален договор

Н.Македонија - 14.09.2013

Штетите што ги трпат бизнисмените поради спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се најмалку половина милион евра дневно, сметаат опозиционерите МИЛИОНСКИ ШТЕТИ ОД КОСОВСКАТА БЛОКАДА ...

Завршува трговската војна меѓу Косово и Македонија

eReporter - 14.09.2013

Првите луѓе задолжени за економија во македонската влада, вицепремиерот Владимир Пешевски и министерот за економија Ваљон Сараќини вечерва на полноќ ќе го посетет граничниот премин Блаце за да се ...

Косово ја укина забраната за увоз на македонски производи

Lider - 14.09.2013

Косово ја крена рампата за македонските производи, со што прекина и блокадата на косовската граница од македонска страна и наплатата на влезна такса за косовските државјани и возила во Македонија.

Владата заседава, косовското ембарго и натаму трае

Канал5 - 13.09.2013

Пред малку почна редовната седница на Владата на која ќе стане збор и за косовското ембарго во контекст на можноста за укинување на мерката за условен увоз на брашно со земјите од ЦЕФТА договорот.

Рама: Албанците го живеат најдобриот историски момент

Канал5 - 13.09.2013

Новиот албански премиер Еди Рама, кој пред само два дена ја презеде премиерската функција, денеска го посети Косово. На средбата со косовскиот премиер Хашим Тачи, се согласиле дека Албанците никогаш ...

Тачи незадоволен од состојбата на Албанците во Македонија

Алсат-М - 13.09.2013

Косовскиот премиер Хашим Тачи зборуваше денеска за позицијата на Албанците надвор од Албанија и од Косово. Тој им честиташе на албанските политичари од Прешевската долина за започнатиот дијалог со ...

Рама: Албанците ги живеат најдобрите денови

Алсат-М - 13.09.2013

Со највисоки почести, Косово го дочека новиот премиер на Албанија во неговата прва официјална посета по преземањето на должноста. Хашим Тачи и Еди Рама разговараа за прашањата од заемен интерес, но и ...

СДСМ бара итна разврска на кризата со Косово

Телма - 13.09.2013

Опозициската СДСМ апелира на итна разврска на кризата со Косово и бара косовската Влада итно да го повлече ембаргото за македонски производи, а Македонија веднаш да ја укине одлуката за дополнителни ...

Рама: Дијалогот Белград - Приштина е почеток на нова ера за регионот

24 Вести - 13.09.2013

Албанскиот премиер Еди Рама за време на денешната посета на Приштина оцени дека напредокот во дијалогот меѓу Србија и Косово го означил почетокот на нова ера за целиот регион.

Хашим Тачи незадоволен од состојбата на Албанците во Македонија

Канал5 - 13.09.2013

Косовскиот премиер Хашим Тачи зборуваше денеска за позицијата на Албанците надвор од Албанија и од Косово. Тој им честиташе на албанските политичари од Прешевската долина за започнатиот дијалог со ...

ССК: Штетите од блокадата евидентни, ситуацијата лош сигнал за инвеститорите

24 Вести - 13.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

ССК: граничната рампа лош знак за инвеститорите

Телма - 13.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

ССК: Штетите од спуштената рампа евидентни, целата ситуација лош сигнал за инвеститорите

Канал5 - 13.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

ССК: Штетите од спуштената рампа ќе се одразат на компаниите

Бизнис Инфо - 13.09.2013

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) оценува дека штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и кај двете засегнати страни и тоа ќе се ...

СДСМ бара итна разврска на кризата со Косово

Канал5 - 13.09.2013

Опозициската СДСМ апелира на итна разврска на кризата со Косово и бара косовската Влада итно да го повлече ембаргото за македонски производи, а Македонија веднаш да ја укине одлуката за дополнителни ...

Македонски компании со загуба поради блокадата од Косово

Алсат-М - 13.09.2013

Од денот кога Македонија ги воведе патните такси за државјаните на Република Косово, па сè до вчера, во земјава влегле 4 илјади и 600 Косовци, 1.086 возила, 26 автобуси и 30 камиони.

Владата демантира дека е постигнат договор со Косово

Р.С.Европа - 13.09.2013

Македонската влада демантираат дека е постигнат некаков договор помеѓу земјава и Косово. Претходно македонските медиуми, повикувајќи се на косовскиот весник Експрес, јавија дека е постигнат договор ...

Македонија и Косово сеуште не постигнаа договор

Press24 - 13.09.2013

Иако косовскиот медиум „Експрес“ вчера објави дека македонската и косовската Влада постигнале договор, од Владата на Република Македонија ја демантираа оваа информација.

СДСМ: Стопанствениците губат половина милион евра дневно

Нова ТВ - 13.09.2013

СДСМ апелира на итна разврска на кризата со Косово што силно удри по македонското стопанство. Бараме, велат од СДСМ од косовската Влада итно да го повлече ембаргото за македонски производи.

ССК: Штетите евидентни, целата ситуација лош сигнал за инвеститорите

А1 On - 13.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

ССК: Регионот треба да покаже дека има поволна бизнис клима

Капитал - 13.09.2013

Земјите од регионот треба да докажат и покажат дека постои поволна бизнис клима и можност за слободен проток на стока, луѓе и капитал, велат од Сојузот на стопански комори (ССК).

ССК: Трговскиот спор ќе се одрази и на инвестициите

+инфо - 13.09.2013

Штетите за бизнисите од трговскиот спор меѓу Македонија и Косово се евидентни и на двете страни и тоа многу брзо ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на стопански комори на Македонија ...

СДСМ апелира за брзо решение на кризата со Косово

Нетпрес - 13.09.2013

Итна разврска на кризата со Косово што силно удри по македонското стопанство, бараат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. „Бараме од косовската Влада итно да го повлече ембаргото за ...

СДСМ:Стопанството трпи штети, Груевски му зборува за екологијата

+инфо - 13.09.2013

Социјалдемократскиот Сојуз бара од двете влади итно да го решат трговскиот спор од кој штета трпи стопанството. „Бараме од косовската Влада итно да го повлече ембаргото за македонски производи, а ...

СДСМ бара итна разврска на кризата со Косово

А1 On - 13.09.2013

Опозициската СДСМ апелира на итна разврска на кризата со Косово и бара косовската Влада итно да го повлече ембаргото за македонски производи, а Македонија веднаш да ја укине одлуката за дополнителни ...

Рама и Тачи загрижени за Албанците во Македонија

Нова ТВ - 13.09.2013

Косовскиот премиер Хашим Тачи зборуваше денеска за позицијата на Албанците надвор од Албанија и од Косово. Тој им честиташе на албанските политичари од Прешевската долина за започнатиот дијалог со ...

ЕДИ РАМА: Дијалогот Белград-Приштина е нова ера за регионот

Телеграф - 13.09.2013

Албанскиот премиер изрази уверување и дека овој дијалог и Бриселскиот договор ќе придонесат за привлекување странски инвестиции во Западен Балкан Албанскиот премиер Еди Рама за време на денешната ...

Блокадата на границата лош сигнал за инвеститорите

Р.С.Европа - 13.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

Демантирана веста за наводно постигнат договор со Косово

Кирилица - 13.09.2013

Од Владата на Република Македонија ја демантираа веста објавена на МИА а преземена од косовскиот медиум Експрес дека наводно е постигнат некаков договор помеѓу Република Македонија и Република Косово.

ССК: Штетите евидентни, целата ситуација лош сигнал за инвеститорите

Сител - 13.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

Хашим Тачи: 3% Срби во Косово имаат повеќе права од 35% Албанци во Македонија

Press24 - 13.09.2013

Косовскиот премиер Хашим Тачи ги повика Албанците во Македонија да работат повеќе на остварување на своите права, јавува Алсат. Тачи во изјавата вели дека 3% Срби на Косово имаат повеќе права од како ...

Во сабота се деблокира трговијата со Косово

Нова ТВ - 13.09.2013

Владата на Косово е известена за одлуката на македонската влада и во склад со тоа одлучи да ја повлече одлуката за ембарго на увоз на македонски производи.

ССК: Штетите евидентни, целата ситуација лош сигнал за инвеститорите

Економски - 13.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

Рама: Албанците го живеат најдобриот историски момент

Република - 13.09.2013

Новиот албански премиер Еди Рама, кој пред само два дена ја презеде премиерската функција, денеска го посети Косово. На средбата со косовскиот премиер Хашим Тачи, се согласиле дека Албанците никогаш ...

СДСМ: Груевски да каже кој има полза од трговската криза со Косово

Бриф - 13.09.2013

СДСМ апелира на итна разврска на кризата со Косово што силно удри по македонското стопанство, велат од најголемата опозициска партија. -Бараме од косовската Влада итно да го повлече ембаргото за ...

„Нам никој не ни кажал дека проблемот е решен, блокадите на Блаце остануваат“!

Фактор - 13.09.2013

Блокадите од траспортерите на Макам- транс на граничниот премин Блаце продолжуваат, деветти ден по ред. Сообраќајот е во прекин, шлеперите остануваат на самиот влез на преминот, а граѓаните и ...

СДСМ: Кој има полза од трговската криза со Косово?

Sky - 13.09.2013

- Бараме од косовската Влада итно да го повлече ембаргото за македонски производи. Бараме, премиерот Никола Груевски веднаш да ја укине одлуката за дополнителни давачки за граѓаните на Косово, се ...

Спуштените рампи се лош сигнал за инвестиорите – реагираат од ССК

Фактор - 13.09.2013

Евидентни се штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

Рама: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е почеток на нова ера за целиот регион

Бриф - 13.09.2013

Албанскиот премиер Еди Рама за време на денешната посета во Приштина оцени дека напредокот во дијалогот меѓу Србија и Косово го означил почетокот на нова ера за целиот регион.

Владата заседава, косовското ембарго и натаму трае

Република - 13.09.2013

Пред еден час почна редовната седница на Владата на која ќе стане збор и за косовското ембарго во контекст на можноста за укинување на мерката за условен увоз на брашно со земјите од ЦЕФТА договорот.

Македонија и Косово пред решение за блокадите

Н.Македонија - 13.09.2013

Македонските производи наскоро ќе можат слободно да ја преминуваат косовската граница, по ембаргото што минатата недела го воведе Косово СРЕДБИ НА ДВЕТЕ ВЛАДИ Од двете страни има оптимистички изгледи ...

ССК: Штетите евидентни , ситуација е лош сигнал за инвеститорите

Lider - 13.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

ССК: Штетите евидентни, целата ситуација лош сигнал за инвеститорите

Денар - 13.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

Нема договор за косовско – македонскиот трговски спор

Канал5 - 12.09.2013

Од владата на Rепублика Mакедонија ,доцна синоќа ја демантираа веста објавена на MИА а преземена од косовскиот медиум експрес дека наводно е постигнат некаков договор помеѓу Република Македонија и ...

Демант на веста за наводно постигнат договор меѓу РМ и РК

Канал5 - 12.09.2013

Од Владата на Република Македонија ја демантираа веста објавена на МИА а преземена од косовскиот медиум Експрес дека наводно е постигнат некаков договор помеѓу Република Македонија и Република Косово.

Иванов очекува укинвуање на ембаргото од страна на Косово

Телма - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот.

Иванов: Се настојува да се најде решение за косовското ембарго

24 Вести - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот.

Дали кризата со Косово може да премине и во домашните меѓуетнички односи кај нас

Таратур - 12.09.2013

Актуелните случувања на македонско - косовската граница не би требало да ја дестабилизираат состојбата во Македонија на политички или меѓуетнички план оценуваат експертите кои ги консултираше 24 ...

Иванов: Се работи на решавање на проблемот Косово

Press24 - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот.

САРАЌИНИ: Денеска ќе има решение за трговската војна со Косово

Телеграф - 12.09.2013

Се очекува денешната средба со косовскиот вицепремиер Хајредин Кучи да донесе разврска на проблемот Министерот за економија, Ваљон Сараќини , очекува дека денеска по средбата на македонскиот владин ...

Сараќини денеска очекува решение за трговскиот спор со Косово

+инфо - 12.09.2013

Очекувам по денешните средби на косовскиот вицепремиер Хајредин Кучи со високи владини претставници, да се донесе решение за проблемот со трговската војна со Косово, изјави Сараќини на денешната ...

Иванов се надева дека Косово ќе најде решение за трговската војна со Македонија

+инфо - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара да се почитува договорот ЦЕФТА и се надева дека Косово ќе најде институционално решение за проблемот.

Косово од утре ќе го укине ембаргото?!

Сител - 12.09.2013

Денеска се очекува затворање на спорот со Косово. Според најавите Вицепремиерот Пешевски во СКопје ќе се сретне со колегата Хајредин Кучи. Тој истакна подготвеност и за отворен тв дуел со било кој ...

Трговската војна со Косово и проблемот со името со Грција

Р.С.Европа - 12.09.2013

За трговските односи со Косово и посетата на Нимиц на регионот информираат и анализираат сите дневни весници. Трговската војна со Косово или проблемот со името со Грција? Што е посложено? Можеби ...

Македонската влада демантира дека се договорила со Косово

+инфо - 12.09.2013

Македонската влада преку МИА ја демантираше веста на косовскиот медиум Експрес , дека е постигнат договор помеѓу Република Македонија и Република Косово за трговскиот спор.

Нема договор меѓу Македонија и Косово за надминување на трговската криза

Нетпрес - 12.09.2013

Владата ги демантираше пишувањата на одредени медиуми дека е постигнат некаков договор меѓу Македонија и Косово, за укинување на забраните за увоз на македонски производи.

Иванов: Се настојува да се најде решение за косовското ембарго

Курир - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот.

И Косово треба да го почитува договорот на ЦЕФТА

Телеграф - 12.09.2013

Претседателот соопшти дека е контакт со кабинетот на претседателката на Косово и се настојува да се најде решение Претседателот Ѓорге Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи ...

Македонската влада демантира дека е постигнат договор со Косово

Телеграф - 12.09.2013

Нема договор за укинување на косовските забрани за увоз на македонски производи на Косово и македонската мерка за наплата за влез на косовски граѓани и превозни средства во Република Македонија, ...

Демант на веста за наводно постигнат договор меѓу Косово и Македонија

А1 On - 12.09.2013

Од Владата на Република Македонија ја демантираа веста објавена на МИА а преземена од косовскиот медиум Експрес дека наводно е постигнат некаков договор помеѓу Република Македонија и Република Косово.

Демант од владата дека има договор со Косово

Сител - 12.09.2013

Од Владата на Република Македонија ја демантираа веста објавена на МИА а преземена од косовскиот медиум Експрес дека наводно е постигнат некаков договор помеѓу Република Македонија и Република Косово.

Иванов: Се настојува да се најде решение за косовското ембарго

Економски - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот.

Иванов: Се настојува да се најде решение за косовското ембарго

А1 On - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот.

Иванов: Се настојува да се најде решение за косовското ембарго

Фактор - 12.09.2013

По ембаргото од Косово за увоз на македонски производи, Претседателот Ѓорѓе Иванов бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот.

Хашим Тачи: Ja повикувам Македонија да го затвориме спорот

Либертас - 12.09.2013

Косовскиот премиер Хашим Тачи ја повика Македонија да се договорот што е можно поскоро и да го затворат спорот што започна со трговски мерки на Приштина кон Скопје, а се разгоре во речиси целосна ...

Иванов: Се настојува да се најде решение за косовското ембарго

Денешен - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот.

Глас на Америка: Блокадата на Косово е резултат на косовско-српска брашнарска спрега

Денешен - 12.09.2013

Косовската забрана не е базирана на економска и правна оправданост, што дополнително се поткрепуваат тезите во сомнителноста на мотивите на косовската влада, поради кои македонско-косовската граница ...

Хашим Тачи: Ja повикувам Македонија да го затвориме спорот

Република - 12.09.2013

Косовскиот премиер Хашим Тачи ја повика Македонија да се договорот што е можно поскоро и да го затворат спорот што започна со трговски мерки на Приштина кон Скопје, а се разгоре во речиси целосна ...

Косово го укинува ембаргото кон Македонија, вечерва?

Sky - 12.09.2013

Скај неофицијално дознава, дека решила да го укине ембаргото кон Македонија, а исто така ќе има чекор и од Македонија, која ќе ги укине таксите за косовските граѓани, сето ова ќе биде соопштено ...

Демант: Нема договор меѓу Македонија и Косово

Sky - 12.09.2013

Од Владата на Република Македонија ја демантираа веста на косовскиот медиум Експрес дека наводно е постигнат некаков договор помеѓу Република Македонија и Република Косово, пренесе МИА.

Тачи: Да најдеме решение и да го затвориме прашањето

Локално - 12.09.2013

Косовскиот премиер Хашим Тачи ја повика Македонија да се договорот што е можно поскоро и да го затворат спорот што започна со трговски мерки на Приштина кон Скопје, а се разгоре во речиси целосна ...

Македонските власти демантираат дека е постигнат договор со Косово

Либертас - 12.09.2013

Македонската влада преку МИА ја демантираше веста на косовскиот весник „Експрес“, дека е постигнат договор помеѓу Република Македонија и Република Косово за трговскиот спор.

Демант на веста за наводно постигнат договор со Косово

Lider - 12.09.2013

Од Владата на Република Македонија ја демантираа веста објавена на МИА а преземена од косовскиот медиум Експрес дека наводно е постигнат некаков договор помеѓу Република Македонија и Република Косово.

Иванов – Се настојува да се најде решение за косовското ембарго

Lider - 12.09.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде ...

Јахјага: Косово и Македонија да најдат заедничко решение

Канал5 - 11.09.2013

Косовската претседателка Атифете Јахјага ги повика владите во Приштина и во Скопје да најдат заедничко решение за да се нормализира слободниот проток на стока и луѓе меѓу Македонија и Косово.

Нема одлука за нова мерка од македонска страна за Косово

24 Вести - 11.09.2013

Нема одлука за нова мерка од македонска страна за Косово, дознава неофицијално 24 Вести од извори на Илинденска. На синоќешната седница на Владата, според истите извори, било одлучено да се вложат ...

Се спушта топката во трговската војна меѓу Македонија и Косово

Алсат-М - 11.09.2013

Нема нови контрамерки за Косово од Македонија. Oва е епилогот од вчерашната владина седница. На затворена седница, на која според сознанијата на Алсат-М, присуствувале само неколкумина министри и ...

Можно ли е кризата со Косово да се прелее во меѓуетничките односи во земјава?

24 Вести - 11.09.2013

Актуелните случувања на македонско - косовската граница не би требало да ја дестабилизираат состојбата во Македонија на политички или меѓуетнички план оценуваат експертите кои ги консултираше 24 ...

Приштина ќе го повлече ембаргото ако Македонија ги укине мерките кон Косово

Телма - 11.09.2013

Бизнис заедницата од Македонија преку Стопанската комора на Северозападна Македонија и Македонско - бугарската комора денеска на средба во Приштина добила ветување од косовските министрите за ...

Кучи: Ембаргото за македонските производи ќе биде симнато кога Македонија ќе ги повлече мерките кон Косово

24 Вести - 11.09.2013

Бизнис заедницата од Македонија преку Стопанската Комора на северозападна Македонија и Македонско - бугарската комора денеска на средба во Приштина добила ветување од косовските министри за трговија ...

Јахјага ги повика владите на Косово и Македонија да најдат решение

Телма - 11.09.2013

Косовската претседателка Атифете Јахјага ги повика владите во Приштина и во Скопје да најдат заедничко решение за да се нормализира слободниот проток на стока и луѓе меѓу Македонија и Косово.

Јахјага: Косово и Македонија да најдат заедничко решение

24 Вести - 11.09.2013

Косовската претседателка Атифете Јахјага ги повика владите во Приштина и во Скопје да најдат заедничко решение за да се нормализира слободниот проток на стока и луѓе меѓу Македонија и Косово.

Јахјага: Косово и Македонија да најдат заедничко решение

Алсат-М - 11.09.2013

Косовската претседателка Атифете Јахјага ги повика владите во Приштина и во Скопје да најдат заедничко решение за да се нормализира слободниот проток на стока и луѓе меѓу Македонија и Косово.

Владата на Косово ги усвои договорите со Србија

А1 On - 11.09.2013

Косовската влада на денешната седница ги усвои договорите за телекомуникација и енергетика, кои што ги постигна со Србија во Брисел. Во соопштението од кабинетот на косовскиот премиер, Хашим Тачи ...

Косово ја затвори границата со Македонија за 8300 евра

Press24 - 11.09.2013

Нешто помалку од 8300 евра, или 11.000 долари чини извозот на брашно минатата година од Косово во Макеоднија. Околу 22 тони брашно Македонија лани увезла од Косово, пресметал весникот Дневник, што ...

ЈАХЈАГА: Косово и Македонија да најдат заедничко решение

Телеграф - 11.09.2013

Границата меѓу двете земји, поради блокадата на транспортерите на граничните премини, може да се помине само пеш Косовската претседателка Атифете Јахјага ги повика владите во Приштина и во Скопје да ...

Јахјага: Косово и Македонија да најдат заедничко решение

Сител - 11.09.2013

Косовската претседателка Атифете Јахјага ги повика владите во Приштина и во Скопје да најдат заедничко решение за да се нормализира слободниот проток на стока и луѓе меѓу Македонија и Косово.

Јахјага: Косово и Македонија да најдат заедничко решение

А1 On - 11.09.2013

Косовската претседателка Атифете Јахјага ги повика владите во Приштина и во Скопје да најдат заедничко решение за да се нормализира слободниот проток на стока и луѓе меѓу Македонија и Косово.

Глас на Америка:Косовското ембарго е резултат на српско-косовска брашнарска спрега

Економски - 11.09.2013

Гласот на Америка на македонски јазик пишува дека косовската забрана е резултат на косовско-српска брашнарска спрега, која предизвикала голема нервоза на двете стран.

Косовската претседателка повика на дијалог

+инфо - 11.09.2013

Косовската претседателка Атифете Јахјага ги повика владите во Приштина и во Скопје да најдат заедничко решение за нормализирње на слободниот проток на стока и луѓе меѓу Македонија и Косово.

Претседателката Јахјага повикува да се отвори границата, а косовската влада граѓаните да не патуваат во Македонија

МКД - 11.09.2013

Недоразбирањата треба да се решат институционално според правилата на ЦЕФТА, со ваков став ги повика Атифете Јахјага, претседателката на Косово владите во Приштина и во Скопје да најдат заедничко ...

Косово: Ќе го повлечеме ембаргото, ако ги повлечете мерките

Нова ТВ - 11.09.2013

Бизнис заедницата од Македонија преку Стопанската комора на Северозападна Македонија и Македонско - бугарската комора денеска во Приштина добилe ветување од косовските министрите за трговија и ...

Јахјага: Блокадата да се реши според правилата на ЦЕФТА

Нова ТВ - 11.09.2013

Недоразбирањата треба да се решат институционално според правилата на ЦЕФТА, со ваков став ги повика Атифете Јахјага, претседателката на Косово владите во Приштина и во Скопје да најдат заедничко ...

Глас на Америка: Косовската забрана е резултат на косовско-српска брашнарска спрега

Курир - 11.09.2013

Косовската забрана не е базирана на економска и правна оправданост, што дополнително се поткрепуваат тезите во сомнителноста на мотивите на косовската влада, поради кои македонско-косовската граница ...

Косово ќе го повлече ембаргото ако Македонија ги повлече мерките за косовските граѓани

А1 On - 11.09.2013

Бизнис заедницата од Македонија преку Стопанската комора на Северозападна Македонија и Македонско – бугарската комора денеска на средба во Приштина добила ветување од косовските министрите за ...

Македонија не планира контрамерки, ќе преговара

+инфо - 11.09.2013

Македонија нема да воведува нови контрамерки за Косово, ама ќе ги продолжи преговорите како што договори министерот за економија Ваљон Сараќини во Приштина, одлучила владата на вчерашната седница по ...

Политички мотиви и бизнис интереси стојат зад одлуката на Косово за ембарго

Алфа - 11.09.2013

Обид за собирање политички поени во пресрет на локалните избори на Косово или нереализирани бизнис – интереси на релација Белград – Приштина.Што навистина стои зад одлуката на властите во приштина за ...

Јахјага: Македонија и Косово да ги надминат проблемите

Press24 - 11.09.2013

Косовската претседателка Атифете Јахјага ги повика македонската и косовската Влада најдат заедничко решение за да се нормализира слободниот проток на стока и луѓе меѓу Македонија и Косово.

Јахјага со апел за нормализација на транспортот на границата со Македонија

Р.С.Европа - 11.09.2013

Косовската претседателка Атифете Јахјага ги повика владите во Приштина и во Скопје да најдат заедничко решение за да се нормализира слободниот проток на стока и луѓе меѓу Македонија и Косово.

Јахјага: Косово и Македонија да најдат заедничко решение

Алфа - 11.09.2013

Косовската претседателка Атифете Јахјага ги повика владите во Приштина и во Скопје да најдат заедничко решение за да се нормализира слободниот проток на стока и луѓе меѓу Македонија и Косово.

Тргниете ги вашите мерки за Косово и ќе го тргнеме ембаргото за Македонија

Локално - 11.09.2013

Бизнис заедницата од Македонија преку Стопанската комора на Северозападна Македонија и Македонско – бугарската комора денеска на средба во Приштина добила ветување од косовските министрите за ...

Глас на Америка: Косовско-српска брашнарска спрега ја предизвикала трговската војна со Македонија

Република - 11.09.2013

Гласот на Америка на македонски јазик пишува дека косовската забрана е резултат на косовско-српска брашнарска спрега, која предизвикала голема нервоза на двете страни.

Јахјага: Да се изнајде заедничко решение меѓу Косово и Македонија

Локално - 11.09.2013

Косовската претседателка Атифете Јахјага ги повика владите во Приштина и во Скопје да најдат заедничко решение за да се нормализира слободниот проток на стока и луѓе меѓу Македонија и Косово.

Јахјага: Косово и Македонија да најдат заедничко решение

Денешен - 11.09.2013

Косовската претседателка Атифете Јахјага ги повика владите во Приштина и во Скопје да најдат заедничко решение за да се нормализира слободниот проток на стока и луѓе меѓу Македонија и Косово.

Косово ќе го повлече ембаргото ако Македонија ги повлече мерките за косовските граѓани

Либертас - 11.09.2013

Бизнис заедницата од Македонија преку Стопанската комора на Северозападна Македонија и Македонско – бугарската комора денеска на средба во Приштина добила ветување од косовските министрите за ...

Јахјага повика блокадата да се реши според правилата на ЦЕФТА

Фактор - 11.09.2013

Недоразбирањата треба да се решат институционално, според правилата на ЦЕФТА, повика претседателката на Косово, Атифете Јахјага. Таа упати апел до владите во Приштина и во Скопје да најдат заедничко ...

Во кој век живее Балканот?

Н.Македонија - 11.09.2013

Сега, додека двете земји се натпреваруваат која ќе смисли полоша контрамерка и повеќе ќе го загрози функционирањето на соседната економија, станува очигледно дека создавањето непријатели на Балканот ...

Што се крие зад косовското ембарго- политички мотиви или бознис интереси?

eReporter - 11.09.2013

Политиколози и економски експерти се сомневаат дека зад одлуката на властите на Косово да ја спушти рампата за увоз на македонските производи стојат политички мотиви во спрега со бизнис интереси.

Исмаиловиќ и Демири ќе бидат екстрадирани кога ќе заврши судскиот процес во Косово

Канал5 - 10.09.2013

Првообвинетите за 5- кратното убиство кај Смиљковското езеро Алил Демири и Африм Исмаиловиќ ќе бидат екстрадирани од Косово кога ќе заврши судската постапка против нив за илегалното оружје.

СДСМ ги повика македонската и косовската влада да го решат проблемот

Телма - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Косово и на Македонија да престанат со политиката на инаетење и меѓусебни провокации и да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што ги загрозува ...

Косовскиот заменик шеф на дипломатијата повикува да се стави крај на трговскиот спор

Канал5 - 10.09.2013

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете земји.

Демири и Исмаиловиќ ќе бидат екстрадирани после судењето на Косово

Алсат-М - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за убиството на четирите момчиња – Кире Тричковски, Александар Наќевски, Филип Славковски и Цветанчо Ацевски, и на Борче Стефановски, кај ...

СДСМ бара да се преземат итни мерки за надминување на трговската блокада со Косово

24 Вести - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Република Македонија и на Република Косово да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што сериозно ги загрозува односите меѓу двете земји.

Косово од Вашингтон побара да се стави крај на трговскиот спор

24 Вести - 10.09.2013

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово, и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете ...

Селими: Двајцата обвинети за убиствата во Смиљковци ќе бидат екстрадирани

24 Вести - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за убиството на четирите момчиња – Кире Тричковски, Александар Наќевски, Филип Славковски и Цветанчо Ацевски, и на Борче Стефановски, кај ...

Koсово за трговскиот спор со Македонија информира во САД

Телма - 10.09.2013

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово, и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете ...

Демири и Исмаиловиќ ќе бидат екстрадирани по судењето на Косово

Телма - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за убиството на четирите момчиња – Кире Тричковски, Александар Наќевски, Филип Славковски и Цветанчо Ацевски, и на Борче Стефановски, кај ...

Косово од Вашингтон побара крај на трговскиот спор

Deutsche Welle - 10.09.2013

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете земји.

Исамиловиќ и Демири ќе бидат екстрадирани по правосилноста на пресудата во Косово

Канал5 - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за убиството на четирите момчиња – Кире Тричковски, Александар Наќевски, Филип Славковски и Цветанчо Ацевски, и на Борче Стефановски, кај ...

Македонија воведува визи за граѓаните на Косово!?

Канал5 - 10.09.2013

Македонија најверојатно ќе воведе визи за косоварите . На сила е и контрамерката за наплата за влез на патници од Косово . Нелогичниот потег на Приштина со целосно ембарго на македонски производи го ...

СДСМ бара да се надмине трговскиот спор со Косово

Нетпрес - 10.09.2013

Владите на Република Косово и Република Македонија да престанат со политиката на инаетење и меѓусебни провокации и да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што сериозно ги ...

Косово ќе добие свој меѓународен телефонски префикс

Нова ТВ - 10.09.2013

Според српскиот министер за Александар Вучиќ Косово во 2015 година ќе добие свој коден број кој ќе биде 383. Министерот ова го изјави на српската телевизија најавуваjќи дека косовскиот код повеќе ...

Косово од Вашингтон побара да се стави крај на трговскиот спор

МРТ - 10.09.2013

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете земји.

Андов: Опасно е ако оваа состојба со Косово потрае

Нова ТВ - 10.09.2013

Македонија може да има последици на патот на евроинтегративните процеси поради таксите воведени за граѓаните на Косово, изјави за Либертас либералот Стојан Андов, економист и поранешен пратеник и ...

СДСМ бара да се преземат итни мерки за надминување на трговската блокада со Косово

Капитал - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Република Македонија и на Република Косово да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што сериозно ги загрозува односите меѓу двете земји.

Косовските министри без единствен став за екстрадицијата

Алфа - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, обвинети во Скопје за ликвидацијата кај Смилковското езеро ќе бидат екстрадирини од Приштина, но откако ќе заврши судскиот процес таму за нелегално поседување оружје.

Продолжува трговската војна меѓу Косово и Македонија

Глас на Америка - 10.09.2013

Ситуацијата ексалираше откако во текот на целата измината недела беа разменувани обвинувања, мерки, контрамерки и закани Веќе втор ден е во прекин сообраќајот на македонско-косовскиот граничен премин ...

Официјална Приштина апелира да не се патува во Македонија

Нова ТВ - 10.09.2013

Косовската влада ги повика своите граѓани да избегнуваат да патуваат во Македонија сем во итни случаи Косовската Влада останува посветена на решавање, што е можно поскоро, на трговски спор со ...

Селими: Се надевам дека ќе направиме неколку чекори назад

Нова ТВ - 10.09.2013

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете земји.

Косово од Вашингтон повика да заврши трговската војна со Македонија

+инфо - 10.09.2013

Повик за надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово, и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете земји, од Вашингтон упати косовскиот заменик министер за надворешни ...

СДСМ: Косово и Македонија да престанат со инаетење

Нова ТВ - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Република Косово и Република Македонија да престанат со политиката на инаетење и меѓусебни провокации и да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што ...

СДСМ ги повика владите на Косово и на Македонија веднаш да се смират

+инфо - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Република Косово и Република Македонија да престанат со политиката на инаетење и меѓусебни провокации и да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што ...

СДСМ ги повика владите на Косово и на Македонија веднаш да се смират

А1 On - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Република Косово и Република Македонија да престанат со политиката на инаетење и меѓусебни провокации и да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што ...

Првоосомничените во Монструм ќе бидат екстрадирани по завршувањето на судскиот процес во Косово

Нетпрес - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро минатата година, ќе бидат екстрадирани од Косово штом заврши судскиот процес против нив за ...

СДСМ повика на решавање на кризата со Косово

Макфакс - 10.09.2013

СДСМ ги повика владите на Република Косово и Република Македонија „да престанат со политиката на инаетење и меѓусебни провокации и да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што ...

СДСМ бара итни мерки за надминување на трговската блокада со Косово

Економски - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Република Македонија и на Република Косово да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што сериозно ги загрозува односите меѓу двете земји.

Oбвинетите за Смиљковци ќе бидат екстрадирани по судењето во Косово

Курир - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за убиството на четирите момчиња– Кире Тричковски, Александар Наќевски, Филип Славковски и Цветанчо Ацевски и на Борче Стефановски, кај ...

Заменик шефот на косовската дипломатија против трговскиот спор

Р.С.Европа - 10.09.2013

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете земји.

„Ѕверовите ќе платат за злосторствата“ - екстрадиција на осомничените во Монструм по завршувањето на судскиот процес

Press24 - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро минатата година, ќе бидат екстрадирани од Косово штом заврши судскиот процес против нив за ...

Демири и Исмаиловиќ ќе бидат екстрадирани веднаш по судењето на Косово

Сител - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за убиството на четирите момчиња – Кире Тричковски, Александар Наќевски, Филип Славковски и Цветанчо Ацевски, и на Борче Стефановски, кај ...

Косово бара од Вашингтон да се стави крај на трговскиот спор со Македонија

Капитал - 10.09.2013

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово, и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете ...

Селими: Да се стави крај на трговскиот спор меѓу Косово и Македонија

Press24 - 10.09.2013

Петрит Селими човекот кој ја извршува функцијата заменик министер за надворешни работи на Косово, јавно проговори за да се стави крај на трговскиот спор меѓу неговата земја и Македонија и што побрзо ...

„Не сакаме проблеми со Македонија“ - Косово од Вашингтон бара надминување на трговскиот спор

Press24 - 10.09.2013

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете земји.

Косово од Вашингтон побара да се стави крај на трговскиот спор

Сител - 10.09.2013

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете земји.

Косово во Вашингтон побара да се стави крај на трговскиот спор

Телеграф - 10.09.2013

Македонија е наш најголем трговски и не само трговски партнер. Со Македонија имаме најголем број потпишани билатерални договори, повеќе дури и од за нас братската Албанија или пријателската САД или ...

Косово од Вашингтон побара да се стави крај на трговскиот спор

А1 On - 10.09.2013

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово, и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете ...

Двајцата обвинети за убиствата во Смиљковци ќе бидат екстрадирани

А1 On - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за убиството на четирите момчиња – Кире Тричковски, Александар Наќевски, Филип Славковски и Цветанчо Ацевски, и на Борче Стефановски, кај ...

Косово ќе им суди на Демири и Исмаиловиќ, па ќе ни ги предаде

+инфо - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за убиството на четирите момчиња Кире Тричковски, Александар Наќевски, Филип Славковски, Цветанчо Ацевски и Борче Стефановски кај Смиљковско ...

Демири и Исмаиловиќ ќе бидат екстрадирани веднаш по судењето во Косово

Телеграф - 10.09.2013

Сепак, заменик-министерот за надворешни работи Селими подвлече дека екстрадицијата ќе се случи веднаш по судењето во Косово, а дотогаш косовската влада не може да се меша во судскиот систем Алил ...

Косово од Вашингтон побара да се стави крај на трговскиот спор

Економски - 10.09.2013

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете земји.

Зошто Косово постави блокада кога беше најавено укинување на забраната за увоз на брашно?

Нетпрес - 10.09.2013

Од забраната за увоз на македонски производи во Косово голема штета покрај економиите на двете земји ќе имаат компаниите и граѓаните на Косово и Македонија.

Случај „Монструм“: Косово ќе ги екстрадира Демири и Исмаиловиќ

Кајгана - 10.09.2013

Двајцата обвинети за петкратното убиство кај Смилковското Езеро, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ кои се наоѓаат во Косово, ќе бидат екстрадирани во Македонија откако ќе заврши судскиот процес што се ...

Косово бара од Вашингтон надминување на трговскиот спор

Курир - 10.09.2013

Побрзо надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово и повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете земји, побара косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими.

Првоосомничените во случајот „Монструм“ ќе бидат екстрадирани од Косово

Inpress - 10.09.2013

Скопје, 10. септември 2013 (ИНПРЕС) Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за убиството на четирите момчиња – Кире Тричковски, Александар Наќевски, Филип Славковски и Цветанчо ...

Словенечкиот претседател во посета на Косово

Р.С.Европа - 10.09.2013

На покана на претседателката на Косово, Атифете Јахјага, словенечкиот претседател Борут Пахор денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Косово.

Косово од Вашингтон побара да се стави крај на трговскиот спор

Алфа - 10.09.2013

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово, и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете ...

Косово од Вашингтон повика на решавање на трговскиот спор

Нетпрес - 10.09.2013

Побрзо надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово и повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете земји, побара косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит ...

Двајцата обвинети за убиствата во Смиљковци ќе бидат екстрадирани веднаш по судењето на Косово

Алфа - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за убиството на четирите момчиња – Кире Тричковски, Александар Наќевски, Филип Славковски и Цветанчо Ацевски, и на Борче Стефановски, кај ...

Oбвинетите за Смиљковци ќе бидат екстрадирани веднаш по судењето на Косово

МРТ - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за убиството на четирите момчиња – Кире Тричковски, Александар Наќевски, Филип Славковски и Цветанчо Ацевски, и на Борче Стефановски, кај ...

Зошто Косово постави блокада кога беше најавено укинување на забраната за увоз на брашно?

Курир - 10.09.2013

Од забраната за увоз на македонски производи во Косово голема штета покрај економиите на двете земји ќе имаат компаниите и граѓаните на Косово и Македонија.

Косово ќе ги екстрадира Демири и Исмаиловиќ по завршувањето на судскиот процес

Макфакс - 10.09.2013

Двајцата обвинети за петкратното убиство кај Смилковското езеро, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ кои се наоѓаат во Косово, ќе бидат екстрадирани во Македонија откако ќе заврши судскиот процес што се ...

Осомничените за убиството кај Смиљковско Езеро Косово ќе ѝ ги испорача на Македонија

МКД - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, првоосомничени за убиството кај Смиљковско Езеро, ќе бидат екстрадирани од Косово откако ќе заврши судскиот процес против нив за поседување оружје.

Владата расправа за трговскиот спор со Косово

+инфо - 10.09.2013

Владата денеска треба да донесе одлука кои ќе бидат нејзините натамошни чекори за решавање на трговскиот спор со Косово. - На денешната редовна седница, покрај другото, ќе се разгледа и информацијата ...

Обвинетите за убиствата во Смиљковци ќе бидат екстрадирани од Косово

Р.С.Европа - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро во минатата година, ќе бидат екстрадирани од Косово штом заврши судскиот процес против нив за ...

Политика во трговската војна меѓу Косово и Македонија

Р.С.Европа - 10.09.2013

Дефокусирање на јавноста од дневнополичките проблеми и од посета на земјата од страна на Нимиц, гледаат познавачите во трговскиот спор меѓу Македонија и Косово.

Веднаш по судењето на Косово обвинетитe за Смиљковци ќе бидат екстрадирани во Македонија

Денешен - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за убиството на четирите момчиња – Кире Тричковски, Александар Наќевски, Филип Славковски и Цветанчо Ацевски, и на Борче Стефановски, кај ...

Демири и Исмаиловиќ ќе бидат екстрадирани од Косово

Локално - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро во минатата година, ќе бидат екстрадирани од Косово штом заврши судскиот процес против нив за ...

Двајцата обвинети за убиствата во Смиљковци ќе бидат екстрадирани веднаш по судењето на Косово

Бриф - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за убиството на четирите момчиња– Кире Тричковски, Александар Наќевски, Филип Славковски и Цветанчо Ацевски, и на Борче Стефановски, кај ...

На Алил Демири и Африм Исмаиловиќ ќе им се суди во Македонија за петкратното убиство кај Смиљковци

Sky - 10.09.2013

На конференција во Вашингтон, косовскиот заменик министер за надворешни работи, Петрит Селими изјавил дека двајцата првоосомничени за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро минатата година, Алил ...

Освен трговска сега и сајбер војна со Косово – Косовски хакери нападнаа наши интернет страници

МК News - 10.09.2013

На страницата на македонскиот Институт за акредитација поставена е снимка од палење на нашето државно знаме, како и заканувачки пораки до Македонија, пишува Телеграф.мк Хакерска група именувана ...

Груевски и министрите во 11 часот ќе одлучуваат какви нови мерки ќе преземат во трговската војна со Косово!

Фактор - 10.09.2013

За денеска во 11 часот е закажана владина седница на која ќе се одлучува што понатаму, откако вчера ескалираше трговската војна со Косово. Косово и Македонија вчера не постигнаа договор за укинување ...

РСЕ: Трговскиот спор со Косово е дефокусирање на јавноста

Локално - 10.09.2013

Дефокусирање на јавноста од дневнополичките проблеми и од посета на земјата од страна на Нимиц, гледаат познавачите во трговскиот спор меѓу Македонија и Косово.

Македонија воведува визи за граѓаните на Косово!?

Либертас - 10.09.2013

Македонија најверојатно ќе воведе визи за граѓаните на Косово, пренесе Канал 5. На сила е и контрамерката за наплата за влез на патници од Косово. Од вчера косовската влада ја спушти рампата за увоз ...

Косово од Вашингтон повика на решавање на трговскиот спор

Точка - 10.09.2013

Побрзо надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово и повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете земји, побара косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит ...

Косово апелира за крај на трговската војна

Република - 10.09.2013

Македонија е наш најголем трговски и не само трговски партнер. Со Македонија имаме најголем број потпишани билатерални договори, повеќе дури и од за нас братската Албанија или пријателската САД или ...

Владина седница за трговскиот спор со Косово

Sky - 10.09.2013

Владата на Република Македонија денеска во 11 часот отпочна седница на која ќе се одлучува какви чекори ќе се превземаат околу трговската „војна“ со Косово.

Петрит СЕЛИМИ: Да се вратиме чекор назад кон слободната трговија меѓу Приштина и Скопје

Локално - 10.09.2013

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово, и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете ...

Инспекции на Блаце за отстранување на диви таксисти, блокадата продолжува!

Фактор - 10.09.2013

Министерството за транспорт упати инспекции на граничниот премин Блаце за отстранување на дивите такстисти кои изминативе два дена ги превезуваат патниците кои пеш ја минуваат границата, неофицијално ...

СДСМ: Владите на Косово и Македонија да престанат со инаетот

Бриф - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Република Косово и Република Македонија да престанат со политиката на инаетење и меѓусебни провокации и да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што ...

СДСМ ги повика владите на Косово и на Македонија веднаш да се смират

Sky - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Република Косово и Република Македонија да престанат со политиката на инаетење и меѓусебни провокации и да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што ...

Косово од Вашингтон побара да се стави крај на трговскиот спор

Бриф - 10.09.2013

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете земји.

Првоосомничените во Монструм ќе бидат екстрадирани по завршувањето на судскиот процес во Косово

Точка - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро минатата година, ќе бидат екстрадирани од Косово штом заврши судскиот процес против нив за ...

Косово ќе ги екстрадира Демири и Исмаиловиќ по завршувањето на судскиот процес

Тера - 10.09.2013

Двајцата обвинети за петкратното убиство кај Смилковското езеро, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ кои се наоѓаат во Косово, ќе бидат екстрадирани во Македонија откако ќе заврши судскиот процес што се ...

Зошто Косово постави блокада кога беше најавено укинување на забраната за увоз на брашно?

Точка - 10.09.2013

Од забраната за увоз на македонски производи во Косово голема штета покрај економиите на двете земји ќе имаат компаниите и граѓаните на Косово и Македонија.

Двајцата обвинети за масакрот кај Смиљковци ќе бидат екстрадирани веднаш по судењето на Косово

Република - 10.09.2013

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за масакрот кај Смилковското Езеро минатата година, ќе бидат екстрадирани од Косово штом заврши судскиот процес против нив за поседување ...

Владата расправа за трговскиот спор со Косово

Република - 10.09.2013

Владата денеска треба да донесе одлука кои ќе бидат нејзините натамошни чекори за решавање на трговскиот спор со Косово. - На денешната редовна седница, покрај другото, ќе се разгледа и информацијата ...

Приштина тропна на вратата на Вашингтон-бара крај на трговскиот спор

Фактор - 10.09.2013

Повик на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете земји, упати косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит ...

Владата денеска ќе пресече за трговскиот спор со Косово

Локално - 10.09.2013

Владата денеска треба да донесе одлука кои ќе бидат нејзините натамошни чекори за решавање на трговскиот спор со Косово. - На денешната редовна седница, покрај другото, ќе се разгледа и информацијата ...

Косово ќе ги екстрадира Демири и Исмаиловиќ по завршувањето на судскиот процес

Либертас - 10.09.2013

Двајцата обвинети за петкратното убиство кај Смилковското езеро, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ кои се наоѓаат во Косово, ќе бидат екстрадирани во Македонија откако ќе заврши судскиот процес што се ...

Косово побара од Вашингтон да се стави крај на трговскиот спор

Денешен - 10.09.2013

Петрит Селими, к осовскиот заменик министер за надворешни работи повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово, и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете ...

Трговската војна со Косово – удар врз македонските шопинг центри!

Фактор - 10.09.2013

Изминатите години во Скопје се отворија бројни трговски центри, чии газди сметаа токму на купувачите од Косово, како потрошувачки пазар што може да ја оправда големата инвестиција.

Македонските компании ќе го извлечат подебелиот крај

Н.Македонија - 10.09.2013

Македонија има суфицит во трговската размена со Косово и нашите компании-извознички ќе претрпат најголеми загуби откако Приштина воведе целосно ембарго за македонските производи.

Косово од Вашингтон бара прекин на трговската војна!

Н.Македонија - 10.09.2013

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете земји ...

Косово од Вашингтон побара да се стави крај на трговскиот спор

Денар - 10.09.2013

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово, и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете ...

СДСМ бара итни мерки за надминување на трговската блокада со Косово

Lider - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Република Македонија и на Република Косово да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што сериозно ги загрозува односите меѓу двете земји.

Демири и Исмаиловиќ ќе бидат екстрадирани

Идивиди - 10.09.2013

веднаш по судењето на Косово Вашингтон 10 септември (МИА) - Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, двајцата првоосомничени за убиството на четирите момчиња – Кире Тричковски, Александар Наќевски, Филип ...

„Разбуди се“ со осуда за одлуката на Владата за контрамерки кон Косово

24 Вести - 09.09.2013

Граѓанското Движење Разбуди се со осуда за одлуката на Владата на Македонија за поставување на влезна такса за граѓаните на Косово во Македонија заедно со возилата кои што доаѓаат од Косово во ...

Србија очекува брз почеток на преговорите со ЕУ

Deutsche Welle - 09.09.2013

Белград и Приштина постигнаа договор за телекомуникациите и енергетиката. Брисел оценува: сега приоритет е организација на локалните избори на Косово.

Целосно ембарго - Косово ја затвори границата за македонските производи

Канал5 - 09.09.2013

Косово ја затвори границата за македонските производи. Од ноќеска на полноќ воведе целосно ембарго за сите македонски производи. Откако вчера македонските власти воведоа реципрочни мерки на ...

Потегни-повлечи меѓу Македонија и Косово

Утрински - 09.09.2013

Наместо компромис за решение на трговската затегнатост, двете страни со нови контрамерки Ќе стивнат ли разгорените трговските релации меѓу Косово и Македонија и дали и кога ќе се воспостави повторно ...

Се разгоре трговската војна со Косово

Телма - 09.09.2013

Празни терминали, нервозни патници, револтирани стопанственици. Се разгоре трговската војна меѓу Македонија и Косово. Косовската страна и официјално ја спушти рампата за сите македонски производи ...

Македонско- косовска трговска војна или борба за политички поени?

24 Вести - 09.09.2013

Има ли политичка позадина Македонско – косовската трговска војна? Ова прашање се отвори по неколкуте мерки и контра-мерки кои ги воведоа Скопје и Приштина.

Намалена фреквенцијата на граничниот премин со Косово

Алсат-М - 09.09.2013

По синоќешната одлука на косовските власти за ембарго и чекорот на Македонија Косовците да плаќаат за влез, денеска на преминот Блаце само неколку камиони.

Македонија може да воведе визи за косовските граѓани, Карлиу демантира вмешаност во ембаргото (обновено)

Канал5 - 09.09.2013

Сега неофицијални извори велат дека македонските власти како против мерка размислуваат да воведат визи за косовските граѓани. Косово воведе целосно ембарго за увоз на македонски производи.

СДСМ, проблемот со Косово има политичка позадина

Алсат-М - 09.09.2013

СДСМ смета дека политиката замешала прсти во трговската војна со Косово . Според потпретседателот на партијата, Ванчо Узунов, секогаш кога ќе се измешаат лоша политика и бизнис, страда бизнисот, а ...

Бизнисот книжи штети од трговската војна Косово - Македонија

24 Вести - 09.09.2013

Стопанството брои штети. Отворената трговска војна меѓу Македонија и Косово сериозно ќе влијае врз економиите и во двете земји. Ни 24 часа од кога Косово ги спушти рампите за увоз на сите производи ...

Косово комплетно ја спушти трговската рампа

24 Вести - 09.09.2013

Косово возврати со нов удар.Од синоќа на полноќ ја спушти трговската рампа за сите македонски стоки и производи. Петнаесетина македонски камиони и неколку цистерни денеска во колони чекаа на ...

Постигнат договор меѓу белград - приштина за струјата и телекомуникациите

Телма - 09.09.2013

Постигнат е напредок во преговорите меѓу Србија и Косово откако двете страни постигнаа компромис за енергетиката и телекомуникациите. Тоа го изјави всокиот претставник на ЕУ за надворешна и ...

Продлабочена трговската војна меѓу Македонија и Косово

Утрински - 09.09.2013

Можно е Косово од денеска да воспостави целосно ембарго за влез на какви било македонски производи како одговор на таксите за патници и за возила Косовски државјани од денеска почнале да влегуваат во ...

Узунов: трговската војна со Косово е и политичка

Телма - 09.09.2013

Потпретседателот на СДСМ Ванчо Узунов за ескалацијата на трговските мерки меѓу Македонија и Косово изјави дека не станува збор само за трговска војна. - Мислам дека има малку и политика со оглед...

Брисел: Постигнат е напредок во преговорите меѓу Косово и Србија

24 Вести - 09.09.2013

Постигнат е напредок во преговорите меѓу Србија и Косово откако двете страни постигнаа компромис за енергетиката и телекомуникациите. Tоа го изјави всокиот претставник на ЕУ за надворешна и ...

Брисел: Постигнат напредок во преговорите меѓу Косово и Србија

Алсат-М - 09.09.2013

Постигнат е напредок во преговорите меѓу Србија и Косово откако двете страни постигнаа компромис за енергетиката и телекомуникациите. Тоа го изјави всокиот претставник на ЕУ за надворешна и ...

Белград и Приштина се договорија

Канал5 - 09.09.2013

Синоќа во Брисел постигнат е договор за прашањата за струјата, телекомуникациите и подготовките за локалните избори на Косово во ноември. Како што изјави српскиот премиер Дачиќ со ова Србија ги ...

Косово целосно го забрани увозот од Македонија

Капитал - 09.09.2013

Косово стави целосно ембарго за увоз на македонски производи откако од вчера македонската страна почна да наплатува по две евра за влез на лице, по пет евра за автомобил и по 10 евра за влез на ...

Визи за косовски граѓани за влез во Македонија?

Економски - 09.09.2013

Откако косовската влада воведе целосно ембарго за увоз на македонски производи, можно е да се воведат нови реципрочни мерки. Неофицијлано како што дознава Економски.мк можно е да се воведат визи за ...

Узунов: Владата води политичко-трговска војна со Косово

+инфо - 09.09.2013

Не сум сигурен дека станува збор само за трговска војна, мислам дека има малку и политика. Факт е дека секогаш кога ќе се измешаат политиката и бизнисот, особено на овој начин, страда бизнисот, за ...

Сараќини брза во Приштина за да се најде решение

+инфо - 09.09.2013

По неуспешниот обид на премиерите на Македонија и Косово, Груевски и Тачи, сега трговско примирје или решение се очекува да бара македонскиот министер за економија Ваљон Сараќини.

„Разбуди се“: Македонската влада ги ограбува косовските граѓани

А1 On - 09.09.2013

Граѓанското движење „Разбуди се“ упати остра осуда до Владата поради поставувањето на влезна такса за граѓаните на Косово во Македонија. „Сметаме дека оваа еднострана одлука на Владата во Скопје ...

Брисел: Постигнат е напредок во преговорите меѓу Косово и Србија

А1 On - 09.09.2013

Постигнат е напредок во преговорите меѓу Србија и Косово откако двете страни постигнаа компромис за енергетиката и телекомуникациите. Tоа го изјави всокиот претставник на ЕУ за надворешна и ...

Визи за државјаните на Косово?

МКД - 09.09.2013

Трговската војна со Косово се вжештува. Мерките и контрамерките кои двете влади ги преземаат може да доведе до целосен прекин на пограничниот сообраќај на Блаце и Јажинце.

Дневник: Владата размислува за визи за косовските граѓани

Сител - 09.09.2013

Македонската Влада размислува да воведе визи за косовските државјани , пишува дневниот весник Дневник повикувајќи се на свои извори. Ваков тек на настаните е можен по целосното косовско емабарго , ...