TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Олимпиското село во Лондон ветува многу

Deutsche Welle - 22.07.2012

За да постигнат врвни резултати, покрај напорниот тренинг на спортистите им е потребна и пријатна атмосфера. Тоа сега им го ветува Олимпиското село во Лондон.

„Остров на чудата“ во режија на Дени Бојл за отворањето на ЛОИ

Канал5 - 22.07.2012

Свеченото отворање на Олимписките игри во Лондон наречено „Островот на чудата“ ќе се случи в петок на олимпискиот стадион, симболично во 20 часот и 12 минути.

Олимпискиот оган се искачи на највисоката точка на Лондонското око

МРТ - 22.07.2012

На својот 65 ден откако патува низ Велика Британија и на вториот ден откако се движи низ Лондон, олимпискиот оган се искачи денеска на највисоката точка на Лондонското око, еден од симболите на ...

Олимпискиот оган се искачи на највисоката точка на Лондонското око

Сител - 22.07.2012

На својот 65 ден откако патува низ Велика Британија и на вториот ден отако се движи низ Лондон, олимпискиот оган се искачи денеска на највисоката точка на Лондонското око, еден од симболите на ...

Муамба го носеше олимпискиот факел

Екипа - 22.07.2012

Фудбалерот на Болтон, Фабрис Муамба, кој пред четири месеци преживеа срцев удар на теренот во Лондон, сега на улиците на овој град го носеше олимпискиот факел.

Гасол: Коби, фала ти

СуперСпорт - 22.07.2012

Пау Гасол му се заблагодари на Коби Брајант кој што изјави дека сака да го има Шпанецот покрај себе во тимот на Лејкерси .

„Цвета“ црниот пазар на билети за Олимписките игри во Лондон

Inpress - 22.07.2012

Лондон, 22. јули 2012 (ИНПРЕС) Од МОК соопштија дека имаат докази дека ќе покренат истрага откако обезбедиле докази дека „цвета“ црниот пазат за продажба на билети за ЛОИ во Лондон.

Џонсон: Лондон е подготвен за Олимписките игри

Курир - 22.07.2012

Градоначалникот на Лондон, Борис Џонсон изјави денеска дека британскиот главен град е подготвен за Олимписките Игри. Тој истакна дека осумилионскиот град може да ги прифати сите гости и посетители за ...

Каква понуда: Ноќевање од 50 фунти во лондонско такси за време на Олимписките игри

Екипа - 22.07.2012

Еден лондонски таксист се досетил како подобри личниот буџет за време на Олимписките игри во Лондон, па откако ќе заврши со работата ќе го издава своето возило за ноќевање и тоа за 50 фунти.

Лондонските проститутки се жалат поради Олимпијадата

Макфакс - 22.07.2012

Лондонските проститутки се незадоволни од однесувањето на полицијата која изминатите две години го направила животот невозможен за припадничките на „најстарата професија" коишто се надеваа на ...

ФОТО: Ова е најубавата олимпијка во Лондон

Курир - 22.07.2012

Антонија Мишура е хрватска репрезентативка во кошарка која ќе учествува на Олимписките игри. Според сите мислења таа ќе биде една од најубавите учеснички на Летните Олимписки игри во Лондон, а од ...

ВИДЕО: Кој е најстариот носител на Олимпискиот оган

Курир - 22.07.2012

Најстариот носител на Олимпискиот оган, кој од денеска патува низ Лондон, е 101-годишниот Сик, Фалуџа Синг. Тој изјавил дека она што сега најмногу го поскува е да го носи факелот и за следната ...

Лондон е подготвен за Олимписките игри, тврди градоначалникот Борис Џонсон

Сител - 22.07.2012

Градоначалникот на Лондон, Борис Џонсон изјави денеска дека британскиот главен град е подготвен за Олимписките Игри. Џонсон рече дека осумилионскиот град може да ги прифати сите гости и посетители за ...

Факелот на Лондонско Око (фото)

ЗаЗабава - 22.07.2012

Амелија Хемплман-Адамс (17) се качи со Олимпискиот факел на познатoто Лондонско Око, држејќи го на врвот на една од ...

Церемонијата на ЛОИ ќе почне во 20:12 часот

Алфа - 22.07.2012

Свеченото отворање на Олимписките Игри во Лондон, наречено “Остров на чудата” ќе се случи на 27 јули во симболично време, 20 часот и 12 минути на Олимпискиот стадион. Церемонијата ќе трае 3 часа.

Болт најави одбрана на Олимпиското злато

МРТ - 22.07.2012

Најбрзиот човек на планетава, Јамајканецот Усеин Болт изјави дека повредата е минато за него и дека подготвен ги дочекува Олимписките игри во Лондон на кои ќе брани три злата освоени пред 4 години во ...

Болт најави одбрана на златото

Сител - 22.07.2012

Најбрзиот човек на планетата , Усеин Болт од Јамајка изјави дека повредата е мината и дека подготвен ги дочекува ОИ во Лондон.

Видео: Олимпискиот оган на највисоката точка на Лондонското око

Курир - 22.07.2012

На својот 65 ден откако патува низ Велика Британија и на вториот ден откако се движи низ Лондон, олимпискиот оган се искачи денеска на највисоката точка на Лондонското око, еден од симболите на ...

Ова е најубавата на Олимпијадата во Лондон

Хитпортал - 22.07.2012

А мериканскиот портал Bleacher Report е воодушевен од убавината на 24-годишната кошаркарка Антонија Мишуре. Таа ќе ги брани боите на Хрватска ан Олимпијадата која наскоро започнува во Лондон.

Монфис нема да учествува на Олимпијадата

МРТ - 22.07.2012

Францускиот тенисер Гаел Монфис нема да учествува на Олимпијадата. Светскиот тенисер број 17 страда од хронични проблеми во колената и токму заради нив ги пропушти Ролан Гарос и Вимблдон.

Надал: Сакам да бидам знаменосец во Рио 2016 година

МРТ - 22.07.2012

Шпанецот Рафаел Надал се надева дека ќе биде знаменосец на олимписката делегација на неговата земја во Рио во 2016 година.

Олимпискиот оган стапна на "Окото на Лондон"

МРТ - 22.07.2012

Олимпискиот оган се качи на "Окото на Лондон" за време на 65-тиот ден од штафетата на факелот во Велика Британија. Огнот направи една обиколка на познатото виенско тркало во центарот на Лондон, ...

Хрватската кошаркарка – најубава спортистка на Олимпијадата

А1 On - 22.07.2012

Иако се уште не се почнати Олимписките игри во Лондон,американскиот портал „Bleacher Report“, ја прогласи најубавата спортистка.

Болт подготвен за ЛОИ

Алфа - 22.07.2012

Најбрзиот човек на планетата, Усаин Болт изјави дека повредата е минато и тој е подготвен за претсојните Олимписки Игри во Лондон.

Лондон е подготвен за Олимписките игри, тврди градоначалникот Борис Џонсон

МРТ - 22.07.2012

Градоначалникот на Лондон, Борис Џонсон изјави денеска дека британскиот главен град е подготвен за Олимписките Игри. Џонсон рече дека осумилионскиот град може да ги прифати сите гости и посетители за ...

Без пасош под Олимписко знаме ќе учествува на Олимпијадата

Сител - 22.07.2012

Од бегалец до маратонец. Соништата станаа вистина. Надежта на Јужен Судан е жива. Без пасош, ниту државјанство Гуор Маријал ќе се натпреварува на олимписките игри.

„Остров на чудата“ за 36 милиони евра во Лондон

Екипа - 22.07.2012

„Остров на чудата“, како што се нарекува церемонијата на свеченото отворање на Летните олимписки игри 2012 во Лондон на 27.

Отварањето на ЛОИ во Лондон симболично во 20.12 часот

МКД - 22.07.2012

Свеченото отварање на Летните Олимписки игри во Лондон, в петок, под името „островот на чудата“ симболично ќе почне во 20.12 часот на Олимпискиот стадион во англиската престолнина.

Лондон за отварањето на ОИ ќе потроши 36 милиони евра

+инфо - 22.07.2012

Церемонијата на свеченото отворање на Летните олимписки игри 2012 во Лондон на 27 јули ќе чини 36 милиони евра. Се очекува таканаречениот „Остров на чудата“ да ги фасцинира гледачите со својата ...

Фото: Запознајте ја најубавата спортистка на Олимписките игри во Лондон

Факултети - 22.07.2012

Американскиот веб портал Bleacher Report е толку многу воодушевен од убавината на хрватската кошаркарка Антонија Мишура, што ја прогласија за најубава учесничка на Олимписките игри во Лондон 2012.

Најубавата спортистка во Лондон

Точка - 22.07.2012

До почетокот на Олимписките игри во Лондон остануваат уште неколку денови, а американскиот Bleacherreport ја прогласи најубавата спортистка на Олимписките игри.

Шарапова, Берд и Франко најсексапилни олимпијки во Лондон

Вечер Прес - 22.07.2012

Олимписките игри се настан кој го привлекува вниманието на милијарда луѓе во светот, но на најголемиот спортски собир во Лондон (27 јули - 12 август) вниманието на посетителите, особено припадниците ...

Маратонец нема пасош, ќе трча под меѓународно знаме

Вечер Прес - 22.07.2012

Преседан во Лондон Гуор Маријал со потекло од Јужен Судан, нема пасош ниту пак било какво државјанство од ниедна земја, во Лондон ќе трча под знамето на Меѓународниот олимписки комитет (МОК), што е ...

Лондон е подготвен за Олимписките игри

Н.Македонија - 22.07.2012

Градоначалникот на Лондон, Борис Џонсон денеска изјави дека британскиот главен град е подготвен за Олимписките Игри и дека може да ги прифати сите гости и да им овозможи пријатно да се чувствуваат во ...

ОИ им го загорчија животот на лондонските проститутки

eReporter - 22.07.2012

Лондонските проститутки се незадовоилни од односот на полицијата која што изминатите две години им го направила „пекол“ животот на преставничките на најстарата професија на светот, кои се надевале ...

Олимпискиот оган стигна во Лондон

Канал5 - 21.07.2012

По 63 - дневно патување, олимпискиот факел пристигна во Лондон, означувајќи го последното одбројување до почетокот на Олимписките игри на 27-ми јули.

Гаел Монфис го откажа настапот на Олимпијадата во Лондон

Канал5 - 21.07.2012

По Рафаел Надал, тенискиот турнир на Олимпијадата ќе биде посиромашен и за уште една ѕвезда од светскиот тенис. Гаел Монфис дефинитивно го откажа настапот во Лондон, откако не успеа целосно да ја ...

Олимпискиот факел во Лондон

Телма - 21.07.2012

Version:1.0 StartHTML:0000000149 EndHTML:0000003891 StartFragment:0000000199 Олимпискиот факел по 70-дневното патување низ Велика Британија пристигна во Лондон, градот домаќин на овогодишните Летни ...

Олимпискиот факел од денеска во Лондон

24 Вести - 21.07.2012

Олимпискиот факел по 70-дневното патување низ Велика Британија пристигна во Лондон, градот домаќин на овогодишните Летни олимписки игри.

Игрите без Надал

Дневник - 21.07.2012

Ова е еден од моите најтажни моменти во кариерата, вели Шпанецот кој го откажа настапот поради проблеми со коленото Тенисерот број три на светската АТП-листа, Шпанецот Рафаел Надал, нема да игра на ...

Што ќе му остане на Лондон по Олимпијадата?

Deutsche Welle - 21.07.2012

Откако беше избран за домаќин на Олимпијадата, во Лондон се водат расправи за големите трошоци за спортската приредба. Градителите се фалат со олимписки парк од 200 хектари, а организаторите со ...

Олимпискиот факел пристигна во Лондон

Deutsche Welle - 21.07.2012

По 63-дневно патување низ Велика Британија, олимпискиот факел вчеравечер (20.07) пристигна во Лондон. Доаѓањето на факелот беше спектакуларно.

Атлетичарите што ќе не претставуваат на Олимпијадата на последни подготовки во Охрид

Канал5 - 21.07.2012

Македонските олимпијци на подготовки во Охрид. Атлетичарите Кристијан Ефремов и Христина Ристеска последните денови пред Олимпијада ги минуваат на атлетската патека во спортскиот центар „Атина ...

Најжешките спортистки на Олимпијадата – 2 дел

МКД - 21.07.2012

Продолжуваме со жешкиот бран на спортистки што ќе ги гледаме на Олимписките игри во Лондон. Овојпат ви ги претставуваме трите грации – Франческа Пичинини. Ана Ивановиќ и Каролина Возњанцки.

Бразилска лекција за Британците

Оn.net - 21.07.2012

Во првиот натпревар на една селекција на Велика Британија по пауза од повеќе од 50 години Бразилците беа тие кои се најдоа во центарот на вниманието на средбата одиграна во Мидлсбро.

Гасол знаменосец наместо Надал

Курир - 21.07.2012

Една седмица пред почетокот на Олимписките игри, третиот светски рекет Рафаел Надал мораше да донесе една од најтешките одлуки во својот живот.

ВИДЕО: Тинејџер се обиде да го грабне олимпискиот факел

Курир - 21.07.2012

Организаторите ги одбројуваат последните неколку дена прд големото отворање на Летните олимписки игри во Лондон. Според однапред планираниот распоред последната седмица е резервирана за „прошетката“ ...

Надал ќе биде подготвен за УС Опен

Екипа - 21.07.2012

Рафаел Надал е крајно разочаран што нема да може да настапи на Олимписките Игри во Лондон, но повредата што го мачи нема предолго да го остави шпанскиот тенисер надвор од терените.

Најстариот носител на Олимпискиот оган во Лондон има 101 година

МРТ - 21.07.2012

Најстариот носител на Олимпискиот оган, кој од денеска патува низ Лондон, е 101-годишниот Сик, Фалуџа Синг. Како ѓто јави дописникот на МИА од Лондон, тој е роден во Пенџаб во Индија во 1911 година, ...

Видео: Лекција од Бразил за Британците

Екипа - 21.07.2012

Доколку Британците се надеваа на успех на нивната фудбалска репрезентација на ОИ во Лондон, Бразилците се погрижија експресно да ги спуштат на земја домаќините на овој спортски спектакл.

Олимпискиот факел од денеска во Лондон

МРТ - 21.07.2012

Олимпискиот факел по 70-дневното патување низ Велика Британија пристигна во Лондон, градот домаќин на овогодишните Летни олимписки игри.

Олимпискиот пламен пристигна во Лондон

Inpress - 21.07.2012

Лондон, 21. јули 2012 (ИНПРЕС) Олимпискиот пламен доцна синоќа пристигна во Лондон, каде од хеликоптер беше спуштен на кулата во Лондон.

Факелот стигна во Лондон (фото)

ЗаЗабава - 21.07.2012

Олимпискиот факел пристигна во британската престолнина во симболичен момент, а во 20:12 по локално време беше спуштен на Лондонската кула.

Бразил прејак за Британија (видео)

ЗаЗабава - 21.07.2012

Олимписката репрезентација на Бразил синоќа, на стадионот Риверсајд во Мидлсбро, ја надигра Велика Британија, победувајќи ја со 2-0 во контролниот натпревар пред Олимписките игри во Лондон.

Бразилците без проблеми против олимпискиот домаќин (Видео)

Спортманија - 21.07.2012

Бразилската олимписка репрезентација без проблеми победи на пријателскиот натпревар против Велика Британија, домаќинот на претстојниот олимписки турнир.

Олимпискиот факел од денеска во Лондон

Сител - 21.07.2012

Олимпискиот факел по 70-дневното патување низ Велика Британија пристигна во Лондон, градот домаќин на овогодишните Летни олимписки игри.

Најстариот носител на Олимпискиот оган во Лондон има 101 година

Сител - 21.07.2012

Најстариот носител на Олимпискиот оган, кој од денеска патува низ Лондон, е 101-годишниот Сик, Фалуџа Синг. Tој е роден во Пенџаб во Индија во 1911 година, а во Велика Британија се доселил во 1992 ...

Најстариот носител на Олимпискиот оган во Лондон има 101 година

Р.С.Европа - 21.07.2012

Најстариот носител на Олимпискиот оган, кој од денеска патува низ Лондон е 101-годишниот Сик Фалуџа Синг. Ова ќе биде вторпат како Синг ќе го носи олимпискиот факел, откако и пред осум години беше ...

Кого нема да видиме во Лондон

Оff.net - 21.07.2012

Освен што нема да видиме многу македонски спортисти на Олимписките игри во Лондон нема да видиме и еден куп големи ѕвезди кои ќе ја пропуштат Олимпијадата заради повреди или пак затоа што веќе не ги ...

Олимпискиот факел од денеска во Лондон

А1 On - 21.07.2012

По 70-дневното патување низ Велика Британија, олимпискиот факел денеска пристигна во Лондон, градот домаќин на Летните олимписки игри.

Олимпискиот факел пристигна во Лондон

Press24 - 21.07.2012

Олимпискиот факел по 70-дневното патување низ Велика Британија пристигна во Лондон, градот домаќин на овогодишните Летни олимписки игри.

Олимискиот оган стигна во Лондон

Алфа - 21.07.2012

Олимпискиот оган вчера стигна во Британската престолнина во симболично време, 20 часот и 12 минути. Припадникот на кралската морнарица, Мартин Вилијамс се спушти со Олимпискиот факел од хеликоптер во ...

САД се вратија во Барселона по 20 години

МРТ - 21.07.2012

Олимпискиот тим на САД во кошарка се врати во Барселона по 20 години. Токму таму познатиот "Дрим Тим" освои златни олимписки медали во 1992-та.

Владимир Путин ги испрати руските олимпијци

МРТ - 21.07.2012

Претседателот на Русија Владимир Путин се сретна денеска со натпреварувачите кои ќе учествуваат на Летните олимписки игри во Лондон.

ВИДЕО: Олимпискиот факел пристигна во Лондон

Курир - 21.07.2012

Олимпискиот факел по 70-дневното патување низ Велика Британија пристигна во Лондон, градот домаќин на овогодишните Летни олимписки игри.

Гасол: Јас ќе го дадам моето тело, а Надал својот дух

МРТ - 21.07.2012

Најдобриот шпански кошаркар Пау Гасол, неможел да верува дека тој ќе ќе го замени повредениот тенисер Рафаел Надал во улога на знаменосец на отворањето на Олимписките Игри во Лондон на 27 јули.

Пирс: Кој ќе го победи Бразил, ќе земе злато на Олимписките Игри

МРТ - 21.07.2012

Олимписката репрезентација на Бразил вчера ја надигра Велика Британија на стадионот Риверсајд во Мидлзборо со 2:0 во пријателски меч пред ОИ во Лондон.

Блажевски на подготовки во Охрид пред ЛОИ

Екипа - 21.07.2012

Најдобриот македонски пливач Марко Блажевски деновиве своите подготовки за Летните олимписки игри во Лондон ги реализира во Охрид.

Црн пазар на билети за Олимписките игри во Лондон

МРТ - 21.07.2012

МОК соопшти дека добил докази од британскиот весник "Сандеј тајмс", кој објавува откритија за случаи на продажба билети на црно од официјални лица за Олимписките игри во Лондон и одлучи да ја ...

Најстариот носител на Олимпискиот оган во Лондон има 101 година

Нетпрес - 21.07.2012

Најстариот носител на Олимпискиот оган, кој од денеска патува низ Лондон, е 101-годишниот Сик, Фалуџа Синг. Тој е роден во Пенџаб во Индија во 1911 година, а во Велика Британија се доселил во 1992 ...

ВИДЕО: Обид за кражба на олимпискиот факел

+инфо - 21.07.2012

Непознато момче се обиде да го украде олимпискиот факел од рацете на девојката која трчаше помеѓу градовите Мејдстоун и Редхил.

Најстариот носител на Олимпискиот оган во Лондон има 101 година

Точка - 21.07.2012

Најстариот носител на Олимпискиот оган, кој од денеска патува низ Лондон, е 101-годишниот Фалуџа Синг. Тој е роден во Пенџаб во Индија во 1911 година, а во Велика Британија се доселил во 1992 година ...

Олимпискиот факел денес пристига во Лондон

Денешен - 21.07.2012

Олимпискиот факел по 70-дневното патување низ Велика Британија пристигна во Лондон, градот домаќин на овогодишните Летни олимписки игри.

Гасол: Духот на Надал ќе биде помеѓу нас

Точка - 21.07.2012

Најдобриот шпански кошаркар, По Гасол ќе го замени повредениот тенисер Рафаел Надал во улогата знаменосец на Олимписките игри.

Болт поради Олимпијадата спие на специјален кревет

Точка - 21.07.2012

За да биде во топ форма кога ќе започнат Олимписките игри, најбрзиот човек на денешницата спие на специјален кревет. Според пишувањето на Лондонски Дејли Меил, Јамајканскиот атлетичар, Усаин Болт, за ...

Надал ги пропушта ЛОИ

Н.Македонија - 21.07.2012

Актуелниот олимписки шампион во тенис, Шпанецот Рафаел Надал, се повлече од учество на претстојните Летни олимписки игри (ЛОИ) во Лондон поради неименувана повреда - Не сум во состојба да се ...

Од таксито направил кревет

Н.Македонија - 21.07.2012

Лондонскиот такси-возач Дејвид Викс одлучил да го претвори својот автомобил во подвижен кревет додека траат Летните олимписките игри во британската престолнина Викс своето традиционално црно ...

Најстариот олимпиец има 101 година

Н.Македонија - 21.07.2012

Најстариот носител на Олимпискиот оган, кој од денеска патува низ Лондон, е 101-годишниот Сик, Фалуџа Синг Tој е роден во Пенџаб во Индија во 1911 година, а во Велика Британија се доселил во 1992 ...

Гасол пак ќе го носи знамето за Шпанија на Олимпијадата во Лондон

Канал5 - 20.07.2012

По Гасол ќе го носи знамето на шпанската експедиција на отварањето на Олимписките игри во Лондон. Центарот на Лос Анџелес Лејкерс е изборот на Црвената фурија за предводник на спортистите од земјата ...

Светски ѕвезди ќе ја затворат Олимпијадата

Дневник - 20.07.2012

Групите „Тејк дет“, „Д Ху“, „Пет шоп бојс“, Kвин како и Џорџ Мајкл, Ени Ленокс, Џеси Џеј се само дел од музичарите, кои ќе настапат на затворањето на Олимписките игри во Лондон на 12 август.

Отворањето на Олимписките игри ќе биде пократко од предвиденото

Дневник - 20.07.2012

На само осум денa до почетокот Олимписките игри во Лондон, организацискиот комитет одлучи да ја скрати програмата на свеченото отворање за половина час.

Тројца „ничии“ спортисти во Лондон

Утрински - 20.07.2012

Натпреварувачите од Холандски Антили немаат право да ја претставуваат својата земја и затоа ќе настапат како независни спортисти на Игрите во Лондон Третпат во историјата на Олимписките игри ќе има ...

Олимпиското злато вреди 620 долари

Утрински - 20.07.2012

Додека спортистите во светот се подготвуваат за поход кон најсјајните медали во Лондон, оттаму стигнуваат интересни факти за вредноста на олимпиското злато.

Олимпиското село остана без вода

Утрински - 20.07.2012

Делови во Олимпиското село во Лондон останаа цел ден без вода по одложувањето на зафатите на инсталацијата со цевки. Кафе-барот во трговскиот центар беше затворен на неколку часа, а поради недостиг ...

Неуспешен обидот за кражба на олимпискиот факел

24 Вести - 20.07.2012

Олимпискиот факел денеска за малку ќе беше украден, откако еден гледач во местото Грејвсенд во Кент се обиде да го земе, но обезбедувањето на време реагираше.

Олимпискиот тениски турнир без Надал

Утрински - 20.07.2012

Шпанецот, изненадувачки, потврди дека нема да учествува на ОИ 2012 бидејќи не е физички подготвен Шпанија остана без една од најголемите свои ѕвезди на олимписките игри во Лондон.

Британците очекуваат жетва на медали

Утрински - 20.07.2012

Јавноста во Велика Британија со нетрпение и оптимизам ги брои деновите со почетокот на натпреварите на Олимписките игри во Лондон затоа што се укажува дека нивните претставници се подготвени да ...

Најжешките спортистки на Олимпијадата – 1 дел (ФОТО)

МКД - 20.07.2012

Во три дела ќе ви ги претставиме најубавите 10 спортистки на Олимписките игри во Лондон. Нашиот избор за почеток се првата неприкосновена тројка – Марија Шарапова, Аманда Берд и Лерин Франко.

Лондон гарантира безбедни Игри

Inpress - 20.07.2012

Лондон, 20. јули 2012 (ИНПРЕС) Олимпијадата во Лондон ќе биде безбедна и покрај последниот терористички напад во Бургас, откри државниот секретар за култура, Олимписките игри и спорт Џереми Хант.

Хотел на тркала

Хитпортал - 20.07.2012

Е ден Лондонски таксист дошол до феноменална идеја како да оствари екстра заработка за време на Олимпијадата. Тој своето возило го претворил во подвижен кревет, а ноќевањето во него го наплатува 50 ...

Кој ќе ги затвори Олимписките игри?

Курир - 20.07.2012

Бендот „The Who“ се подготвува за својата американска турнеја која започнува во ноември, а пред тоа ќе настапат на Олимпсикиот стадион во Лондон со своите добро познати хитови.

Надал не оди во Лондон

Курир - 20.07.2012

Шпанија на Олимписките игри во Лондон ќе патува без една од најголемите ѕвезди. Третиот тенисер во светот, Рафаел Надал потврди дека нема да биде дел од Олимписките игри 2012-та кои ќе се одржат во ...

Најблескавиот момент од Олимпијадата во 2008

Оff.net - 20.07.2012

Уште седум дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон на кои сигурно ќе има премногу моменти за паметење како оние од Пекинг пред четири години.

ФOTO: Завршни подготовки на македонските олимпијци во Охрид

Курир - 20.07.2012

Македонските најдобри атлетичари Кристијан Ефремов и Христина Ристевска се на завршни подготовки во Охрид. Спортскиот директор на Македонскиот Олимписки Комитет Владимир Богоевски и претседателот на ...

ФОТО: Македонските олимпијци на финални подготовки во Охрид

Press24 - 20.07.2012

Кристијан Ефремов и Христина Ристевски, најдобрите македонски атлетичари се на завршни подготовки во Охрид. Владимир Богоевски, спортскиот директор на Македонскиот Олимписки Комитет и Крсте ...

За Олимпијците сепак 150.000 кондоми, а ако и тие им се малку, ќе има дотур!

МКД - 20.07.2012

Прво се планираа 70.000 кондоми, сега станаа повеќе од двојно, а ако на спортистите што учествуваат на Олимпијадата и тие им се малку, каков што беше случајот во Пекинг, „Дурекс“ ќе им достави уште.

Олимписки кич

Оff.net - 20.07.2012

Освен за медали, делегациите на Олимписките игри во Лондон ќе се борат и за приматот „најлоша униформа“. Еве ги кандидатите кои влегоа во најтесниот ...

Таксист за Олимписките игри автомобилот го претворил во кревет, ноќевање 50 фунти

МРТ - 20.07.2012

Лондонски такси возач Дејвид Викс одлучил за време на Олимписките игри своето возило да го претвори во подвижен кревет. Викс своето традиционално црно такси возило го претворил во конфорен кревет со ...

Видете како изгледа: Таксист за ОИ таксито го претвори во ’хотел’!

Таратур - 20.07.2012

Лондонскиот такси возач Дејвид Викис сосема помирен од лошите бизнис можности кои го очекуваат во текот на Олимписките игри одлучи своето возило да го претвори во подвижен кревет.

Tинејџер во Англија е уапсен по обид да го дофати олимпискиот факел

Р.С.Европа - 20.07.2012

Еден тинејџер во Англија е уапсен откако се обидел да го дофати олимпискиот факел од тркачот неколку часа пред пламенот да пристигне во Лондон пред почетокот на Летните олимписки игри.

Обид за кражба на олимпискиот факел! (ВИДЕО)

МКД - 20.07.2012

Непознато момче се обиде да го украде олимпискиот факел од раката на нејзиниот носител и тоа некаде помеѓу англиските градови Мејдстиун и Редхил, близу Лондон.

ВИДЕО: За малку украден Олимпискиот факел

А1 On - 20.07.2012

Обидот за одземање на олимпискиот факел се случил на делницата меѓу градовите Мејдстоун и Редхил, во близина на Лондон. Од толпата излегол непознат човек и се обидел да го одземе факелот, но за среќа ...

Болт ги чека Игрите во изолација

ЗаЗабава - 20.07.2012

Јамајканскиот атлетичар Усаин Болт, освојувачот на три златни медали на Олимпијадата во Пекинг, се подготвува во Лондон во "строго обезбедуван затвор".

Гасол ќе биде знаменосец на Шпанија

Екипа - 20.07.2012

Кошаркарот на ЛА лејкерс, Пау Гасол, ќе ја има улогата на знаменосец на шпанската експедиција на свеченото отворање на Олимписките Игри во Лондон.

Тони Надал: Се надевам дека Рафа ќе биде подготвен за УС Опен

СуперСпорт - 20.07.2012

Рафаел Надал ќе ја пропушти Олимпијадата, а веста беше објавена вчера од самиот Шпанец, додавајќи дека е исклучително разочаран и нажален од своето решение, но повредата не му оставила никаков друг ...

Лорд Коу: Олимписките игри во Лондон ќе бидат сосема безбедни

МРТ - 20.07.2012

Претседателот на Организацискиот комитет на лондонските Олимписки Игри (ЛОКОГ) лорд Коу изјави денеска дека Олимпијадата ќе биде сосема сигурна и максимално обезбедена, и покрај фијаското со ...

Тони Надал: Рафа ги преживува најтешките моменти во кариерата

МРТ - 20.07.2012

“Рафа е многу разочаран и тажен, бидејќи поради повредата на коленото нема да се појави на Олимписките игри во Лондон“, изјави Тони Надал.

Неуспешна кражба на олимпискиот факел

Курир - 20.07.2012

Олимпискиот факел денеска за малку ќе беше украден, откако еден гледач во местото Грејвсенд во Кент се обиде да го земе, но обезбедувањето на време реагираше.

Видео: Тинејџер се обиде да го украде олимпискиот оган

Спортски - 20.07.2012

Од Лондон стигна вест дека 17-годишно момче вчера пробало да го украде олимпискиот оган додека тркачката го носела во олимпискиот поход он Лондон.

Такси кревет, ноќевање 50 фунти за време на Олимпијадата

А1 On - 20.07.2012

Лондонски такси возач Дејвид Викс одлучил за време на Олимписките игри своето возило да го претвори во подвижен кревет. Викс своето традиционално црно такси возило го претворил во конфорен кревет со ...

Богоевски: Сите да се запрашаме зошто спортот е на ова ’дереџе’

Екипа - 20.07.2012

Македонија дефинитивно овој олимписки циклус доживеа вистински дебакл, патувајќи на Летните олимписки игри 2012 во Лондон со повеќе од скромни четворица спортисти, и тоа сите со специјални покани, ...

Мозгов со повреда во пресрет на Олимписките игри

МРТ - 20.07.2012

Тренерот на националниот тим во кошарка на Русија, Дејвид Блат е загрижен поради повредата на центарот Тимофеј Мозгов, недела пред почетокот на Олимписките игри во Лондон.

ВИДЕО: Се обиде да го украде олимпискиот факел

Сител - 20.07.2012

Непознато 17-годишно момче се обиде да го украде олимпискиот факел. Eден тинејџер во Англија е уапсен откако се обидел да го дофати олимпискиот факел од тркачот неколку часа пред пламенот да ...

Обид за кражба (видео)

ЗаЗабава - 20.07.2012

Обидот за кражба на олимпискиот факел од рацете на носителот, кој минуваше помеѓу градовите Мејдстоун и Редхил во близина на Лондон, заврши неуспешно, пренесува Бета.

Гасол на местото на Надал

Оn.net - 20.07.2012

Најдобриот шпански кошаркар ќе го замени нивниот најдобар тенисер на позицијата знаменосец на церемонијата на отворање на Олимписките игри во Лондон.

Шпанското знаме место кај Надал дојде кај Гасол

+инфо - 20.07.2012

Најдобриот шпански кошаркар По Гасол ќе го замени Рафаел Надал како знаменосец на својата земја на церемонијата на свеченото отворање на Олимписките игри во Лондон.

Пау Гасол е новиот знаменосец на Шпанија

МРТ - 20.07.2012

Ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс, Пау Гасол ќе го носи знамето на Шпанија на отворањето на Олимписките игри во Лондон. Првично тоа требаше да го направи Рафаел Надал, кој е носител на златен олимписки ...

Лопез ќе го замени Надал за Игрите во Лондон на тенискиот турнир

МРТ - 20.07.2012

Фелисиано Лопез ќе го замени повредениот Рафаел Надал во составот на Шпанија во тенискиот турнир на Олимписките игри во Лондон.

Гест со повод-Каде оди македонскиот спорт?!

Канал 77 - 20.07.2012

До почетокот на најголемата светска спортска смотра 30-ттите Летни Олимписки игри во Лондон преостануваат уште точно 7 дена.

Лорд Коу: Олимписките игри во Лондон ќе бидат безбедни

Денешен - 20.07.2012

Претседателот на Организацискиот комитет на лондонските Олимписки Игри (ЛОКОГ) лорд Коу изјави денеска дека Олимпијадата ќе биде сосема сигурна и максимално обезбедена, и покрај фијаското со ...

За организација на ОИ потрошени 9.3 милијарди фунти: И покрај трошоците, Велика Британија ќе профитира

Sky - 20.07.2012

За организација на Олимписките игри, кои почнуваат наредниот петок, издвоени се 9.3 милијарди фунти, но министерот за спорт и Олимписки игри Хју Робертсон тврди дека Велика Британија ќе има профит од ...

Сите олимписки кандидати потфрлија!

Н.Македонија - 20.07.2012

Пред само неколку месеци сите живеевме во сон дека во Лондон ќе бидеме претставени од околу 70-члена делегација, меѓутоа по елиминациите на нашите репрезентации во колективните спортови, ракометот, ...

Олимписките игри ќе бидат сосема безбедни

Идивиди - 20.07.2012

Лондон, 20 јули 2012 (МИА) - Претседателот на Организацискиот комитет на лондонските Олимписки Игри (ЛОКОГ) лорд Коу изјави денеска дека Олимпијадата ќе биде сосема сигурна и максимално обезбедена, и ...

Лондон една недела пред Олимпијадата

24 Вести - 19.07.2012

Една недела пред олимписките игри Лондон се соочува со бројни предизвици и проблеми. Британците горди што даваат дел од себе, но и свесни за користа што ќе им ја донесе Олимпијадата.

Надал го откажа учеството на ОИ во Лондон

Телма - 19.07.2012

Освојувачот на златниот медал од Пекинг и моментално третиот тенисер во светот, Рафаел Надал, соопшти дека нема да учествува на Олимписките игри во Лондон.

Двајца спортисти на ЛОИ нема да претставуваат ниту една земја

24 Вести - 19.07.2012

Двајца спортисти ќе настапуваат самостојно и нема да претставуваат ниту една држава на претстојните Летни Олимписки игри во Лондон.

Хингис: Федерер и Серена Вилијамс фаворити во Лондон

Утрински - 19.07.2012

Некогаш најдобрата светска тенисерка, Швајцарката Мартина Хингис, вели дека сите освојувачи на медали на олимписки игри не се херои, но дека фаворити за златото во Лондон се Американката Серена ...

Блејк се загрева за Олимпијадата

Утрински - 19.07.2012

Актуелниот планетарен шампион на 100 метри, Јоан Блејк, продолжува да влева доверба дека тој е идниот суверен во најпопуларната атлетска дисциплина.

Долгите раце на допинг-ловците

Deutsche Welle - 19.07.2012

Дали Меѓународниот олимписки комитет прави доволно во борбата против допингот? Како на меѓународно ниво се спроведуваат мерките против допинг? Еве како изгледаат работите пред Олимписките игри во ...

Олимпиското село во Лондон без вода за пиење

Утрински - 19.07.2012

Организаторите се уште доцнат со водоинсталатерските работи во Олимпиското село, па спортистите немаат вода за пиење Олимпијци кои порано пристигнаа во Лондон со цел подобро да се адаптираат на ...

Двајца олимпијци нема да претставуваат ниту една држава

Утрински - 19.07.2012

Двајца спортисти на Олимпијадата ќе настапуваат самостојно и нема да претставуваат ниту една држава Филипине ван Анхолт и Реџиналд де Винт, државјани на Холандските Антили, нема да настапуваат за ...

Надал нема да го види Лондон

Оn.net - 19.07.2012

Надежите на Шпанците за златен медал на тенискиот машки олимписки турнир доживеаја сериозен удар по откажувањето на настапот во Лондон на нивниот најдобар тенисер.

Шпанецот Надал го откажа настапот на ЛОИ во Лондон

МКД - 19.07.2012

Треторангираниот светски тенисер во моментов, Шпанецот Рафаел Надал, нема да настапи на претстојните Летни олимписки игри (ЛОИ) во Лондон, откако денеска официјално ја соопшто својата одлука за ...

Олимпијците без вода, кафе, чај...

Екипа - 19.07.2012

Оние олимпијци што пристигнаа во Лондон порано, за да можат максимално да се адаптираат на условите во британската престолнина, се соочија со огромни проблеми поради недостигот на вода за пиење.

Надал не оди на Олимпијада

А1 On - 19.07.2012

„Ова е еден од најтешките денови во мојата кариера“, рече актуелниот олимписки победник од Пекинг, Рафаел Надал. „Не сум во состојба да се натпреварувам, па заради тоа нема ни да патувам во Лондон“, ...

Рафа не оди во Лондон

ЗаЗабава - 19.07.2012

Третиот тенисер на светот и актуелен олимписки шампион, Рафаел Надал, го откажа учеството на Олимписките игри во Лондон.

Шпанците останаа без знаменосец, Надал се откажа од ОИ

+инфо - 19.07.2012

Рафаел Надал го откажа настапот на Олимписките Игри во Лондон. Шпанскиот тенисер требаше да го брани златниот медал освоен пред четири години во Пекинг, а ја доби честа да биде носител на знамето на ...

Олимписките игри во Лондон прогласени за `најзелени` во историјата

Макфакс - 19.07.2012

Олимписките игри во Лондон се прогласени за `најзелени игри` во историјата на тоа натпреварување и со тоа придонеле за воспоставување на новиот меѓународен стандард ISO 20121 за управување на ...

Олимпиското село без вода

Макфакс - 19.07.2012

Олимписките игри ќе започнат за една недела, спортистите полека пристигнуваат во главниот град на Англија, а веќе се појавија и првите проблеми за организаторот.

Двајца олимпијци затруени од храна, нема вода во Олимпиското село

Кирилица - 19.07.2012

Нема вода за олимпијците што пристигнаа во Лондон порано, за да можат максимално да се адаптираат на условите во британската престолнина.

Двајца спортисти ќе настапат самостојно на претстојната Олимпијада

А1 On - 19.07.2012

Престојните Олимписки игри во Лондон ќе бидат интересни и по тоа што на нив ќе учествуваат двајца спортисти кои ќе настапат самостојно, односно нема да преставуваат ниту една држава.

Олимписките игри: Од Атина до Лондон

А1 On - 19.07.2012

Францускиот барон Пјер де Кубертен покрена иницијатива за одржување на Олимписки игри со цел да создаде силно интернационално движење кое ќе ги афирмира позитивните општествени вредности, спортската ...

Олимписка бренд полиција

Оn.net - 19.07.2012

На барање на официјалните спонзори, околу 300 полицајци ќе патролираат низ цела Британија за време на Олимпијадата, за ги заштитат нивните маркетинг права.

Двајца спортисти во Лондон нема да претставуваат ниедна земја

Курир - 19.07.2012

Престојните Олимписки игри во Лондон ќе бидат интересни и поради тоа што на нив ќе настапат и двајца натпреварувачи кои на престижниот собир доаѓаат самостојно, односно нема да претставуваат ниедна ...

Луѓето што не се откажуваат

Оff.net - 19.07.2012

2 недели по завршувањето на олимписките игри, борбата продолжува на Параолимпијадата во ...

Двајца спортисти во Лондон нема да преставуваат ниту една земја

Макфакс - 19.07.2012

Престојните Олимписки игри во Лондон ќе бидат интересни и по тоа што на нив ќе учествуваат двајца спортисти кои ќе настапат самостојно, односно нема да преставуваат ниту една држава.

Надал се откажа од настап на ОИ во Лондон

Екипа - 19.07.2012

Рафаел Надал денеска официјално потврди дека нема да биде во можност да настапи на Олимписките Игри во Лондон. Шпанскиот тенисер е бранител на златниот медал од пред четири години во Пекинг, а беше ...

Надал нема да учествува на Олимпијадата во Лондон

СуперСпорт - 19.07.2012

Рафаел Надал нема да учествува на претстојната Олимпијада во Лондон, а причина за оваа лоша вест се моменталните болки во колената, кои на крајот не му дозволија да игра на најпрестижниот спортски ...

Надал нема да учествува на ОИ

Макфакс - 19.07.2012

Рафа Надал, третопласираниот на АТП листата, нема да го брани златниот медал на тенискиот турнир на Олимписките игри во Лондон.

Двајца спортисти на ЛОИ нема да претставуваат ниту една земја

Точка - 19.07.2012

Интересна ситуација во Лондон, двајца спортисти ќе настапуваат самостојно и нема да претставуваат ниту една држава... Државјаните на Холандските Антили, Филипине ван Анхолт и Реџиналд де Винт нема да ...

Цело село ќе се пресели во Олимпискиот стадион

Вечер Прес - 19.07.2012

Сценографијата ќе има реки, полиња, а волонтерите ќе глумат фармери, семејства на пикник и лица кои се занимаваат со спорт Официјалното име на церемонијата на отворањето на ОИ 2012 година што ќе се ...

Олимписките игри во Лондон прогласени за `најзелени` во историјата

Канал 77 - 19.07.2012

Олимписките игри во Лондон се прогласени за `најзелени игри` во историјата на тоа натпреварување и со тоа придонеле за воспоставување на новиот меѓународен стандард ISO 20121 за управување на ...

Хаос во олимпиското село во Лондон: Натпреварувачите останаа без вода

Sky - 19.07.2012

На неколку дена од свеченото отварање на Олимписките игри, во олимпиското село се случува невиден хаос. Имено сите спортисти кои се наоѓаат во олимпиското село во Лондон не можат да добијат чај или ...

Двајца спортисти во Лондон нема да преставуваат ниту една земја

Канал 77 - 19.07.2012

Престојните Олимписки игри во Лондон ќе бидат интересни и по тоа што на нив ќе учествуваат двајца спортисти кои ќе настапат самостојно, односно нема да преставуваат ниту една држава.

Рурална идила на Олимпискиот стадион во Лондон

Идивиди - 19.07.2012

Фотографии од пробите за свеченото отворање на ЛОИ на Олимпискиот стадион, беа објавени од англиските медиуми, на само 8 дена пред почетокот на најочекуваниот спортски настан.

Штрајк на таксистите во Лондон

Утрински - 18.07.2012

Таксистите го блокираа сообраќајот поради забраната за користење на т.н. олимписки патеки Околу 200 таксисти го блокираа сообраќајот пред парламентот во Лондон во знак на протест што добија забрана ...

Отворањето на Олимпијадата скратено за 30 минути

Вест - 18.07.2012

Добра вест за сите учесници: организаторите одлучија да ја скратат церемонијата на отворањето на Олимписките игри во Лондон за 30 минути, но демантираа дека тоа се прави од безбедносни причини.

Олимпијците се губат во метежот на Лондон

Дневник - 18.07.2012

Да се заглави во сообраќајот на денот на пристигнувањето не е добро за првите впечатоци за Олимпијадата и за нејзините домаќини, порачуваат американските и австралиските натпреварувачи Американски и ...

Олимпискиот факел од денеска во Лондон

Утрински - 18.07.2012

Лондон, конечно, ќе го добие вистинскиот изглед на град-домаќин на Олимписки игри. По долгото патешествие денеска со хеликоптер ќе пристигне олимпискиот факел што ќе биде спуштен со јаже до Тауер ...

Свеченото отворање на ОИ скратено за половина час

Макфакс - 18.07.2012

Церемонија на свеченото отворање на Олимписките игри во Лондон ќе биде скратена за половина час со цел церемонијата да заврши пред полноќ.

Забранија секс во Олимпиското село

МРТ - 18.07.2012

Спортистите во Лондон се побунија поради забраната за секс, наметната во Олимпиското село. Прв се побуни Натпреварувачот за спортско пукање, Расел Марк од Австралија.

Секс и алкохол во изобилство составен дел од Олимпиското село

Сител - 18.07.2012

Дека Олимпијадата е посебен настан за секој учесник, на само на спортски туку и приватен (личен план), зборуваат бројните искуства на спортистите кои досега го почуствувале животот во Олимпиското ...

Отворањето на Лондон 2012 ќе биде пократко од безбедносни причини

МРТ - 18.07.2012

Организаторите на Летните олимписки игри во Лондон одлучија да ја скратат церемонијата на отворањето за половина час. Одлуката е донесена од безбедносни причини и со цел да се избегне очекуваниот ...

Олимписките игри ја намалиле невработеноста во Англија

МРТ - 18.07.2012

Претстојните олимписки игри во Лондон помогнале за намалување на невработеноста во Англија, покажуваат податоците на Националната статистичка служба од првиот квартал на годината.

Се крати церемонијата на отворањето на ОИ

Алфа - 18.07.2012

Само девет ден пред стартот на ОИ во Лондон, организаторите најавија дека ќе ја скратат церемонијата на свеченото отворње за половина час.

Блејк во топ-форма пред ОИ во Лондон

Екипа - 18.07.2012

Актуелниот светски шампион Јохан Блејк уште еднаш ја потврди својата одлична форма во пресрет на Олимписките Игри, триумфирајќи на трката на 100 метри на митингот во Лондон.

Албанија: Зголемени мерки за безбедност поради Олимпијадата во Лондон

Нетпрес - 18.07.2012

Во пресрет на Олимписките игри во Лондон, во Албанија растат мерките за безбедност. Директорот на полицијата на Албанија во изјава за медиумите рекол: “Поради олимписките игри оваа година ќе ги ...

На неколку дена пред Олимпијадата лондонските таксисти решија да штрајкуваат

Курир - 18.07.2012

Стотици таксисти кои секојдневно крстосуваат низ англиската престолнина вчера ја блокираа главната крстоцница во градскиот центар, протестирајќи поради тоа што се исклучени од уличната лента која ќе ...

Српска полиција ќе ги обезбедува тенисерите од Србија во Лондон

Нетпрес - 18.07.2012

Најдобрите српски тенисери Новак Ѓоковиќ, Јанко Типсаревиќ, Виктор Троицки, Ненад Зимоњиќ, Ана Ивановиќ и Јелена Јанковиќ, на Олимписките игри во Лондон ќе ги обезбедува српската полиција.

Блејк со победа и во последниот старт пред Лондон 2012

МРТ - 18.07.2012

Светскиот шампион Јохан Блејк (Јамајка) победи на спринтот на 100 метри на турнирот во атлетика во Луцерн (Швајцарија). Спринтер имаше време 9.85 секунди со ветер во грб од 1,6 метри во секунда.

Олимписки шампион избега од Лондон поради дождовите

МРТ - 18.07.2012

Лошото време во Англија ова лето ја принуди ѕвездата на кинеската атлетика Лиу Ксианг да го напушти Лондон и да ги одржи олимписките подготовка во Германија, соопштува "Чајна Дејли".

Таксистите во Лондон ги мразат Олимписките игри

Екипа - 18.07.2012

Повеќе од 200 такси возила денеска го блокираа центарот на Лондон поради одлуката на градските власти да не смеат да ги употребуваат т.н. „олимписки“ ленти на коловозите.

Протест на лондонските таксисти

ЗаЗабава - 18.07.2012

Околу 200 таксисти со своите возила вчера попладне го блокираа сообраќајот околу лондонскиот Парламент Сквер, во знак на протест поради тоа што нема да можат да ги користат таканаречените олимписки ...

Петте најголеми пресметки на ЛОИ, кои не смеете да ги пропуштите

МКД - 18.07.2012

Молњата од Јамајка, Куршумот од Балтимор, швајцарскиот Маестро и Кралот Џејмс. Освен што ќе бидат вистинска изложба на бомбастични прекари, претстојните Летни олимписки игри (ЛОИ) во Лондон, кои ...

Штрајк на лондонските таксисти

Сител - 18.07.2012

Повеќе од 200 такси возила денеска го блокираа центарот на Лондон поради одлуката на градските власти да не смеат да ги употребуваат така наречените „олимписки“ ленти на коловозите.

Ф1 патека на Олимпискиот стадион во Лондон?!

Курир - 18.07.2012

Пред само неколку дена додека заедно ја следеа Големата награда на Велика Британија, претседателот на Меѓународниот олимписки комитет Жак Рог, му се доверил на првиот човек на Формула 1 дека ...

Албанија: Зголемени мерки за безбедност поради Олимпијадата во Лондон

Точка - 18.07.2012

Во пресрет на Олимписките игри во Лондон, во Албанија растат мерките за безбедност. Директорот на полицијата на Албанија во изјава за медиумите рекол: “Поради олимписките игри оваа година ќе ги ...

Организаторите имаат непродадени 300.000 влезници

Вечер Прес - 18.07.2012

Причината што се уште има слободни влезници за Игрите е во превисоките цени и скапата понуда на Лондон. Цената за сместувањето во хотелите достигна просек од 189 фунти, што е за 70 отсто повеќе во ...

Српска полиција ќе ги обезбедува тенисерите од Србија во Лондон

Точка - 18.07.2012

Најдобрите српски тенисери Новак Ѓоковиќ, Јанко Типсаревиќ, Виктор Троицки, Ненад Зимоњиќ, Ана Ивановиќ и Јелена Јанковиќ, на Олимписките игри во Лондон ќе ги обезбедува српската полиција.

„Селско“ отворање на Игрите!

Н.Македонија - 18.07.2012

Познатиот филмски режисер Дени Бојл најави дека идниот петок ќе присуствуваме на вистинска британска идила, во која ќе биде донесен и дожд, ако по некоја случајност него го нема за време на ...

Побрзо, повисоко, поскапо - наследството од Олимпијадата во Пекинг

Deutsche Welle - 17.07.2012

ЛОИ Пекинг 2008: бомбастична церемонија на отворање, перфектна организација, спектакуларни стадиони, сали... Денес повеќето од нив се празни. Надежите за политичко отворање на Кина не се остварија.

Македонија со четворица олимпијци во Лондон

Deutsche Welle - 17.07.2012

Пливачите Марко Блажевски и Симона Маринова и атлетичарите Кристијан Ефремов и Христина Ристеска ќе ја претставуваат РМ на Олимписките игри.

Дуели на Олимпијадата во Лондон што не смеат да се пропуштат

Вест - 17.07.2012

До Олимпијадата во Лондон остануваат уште само десет дена, спортистите веќе го полнат олимпиското село, а ова се дуелите, кои треба да привлечат најголем интерес кај публиката и медиумите.

Американски и австралиски олимпијци се „загубиле“ во Лондон

Утрински - 17.07.2012

Американците се пожалија дека патувале дури четири часa од аердоромот до своето сместувалиште, додека спортистите на Австралија приговараат што добиле недоволно обучен возач на автобусот со кој ...

Кувајт може на Олимписките игри

Екипа - 17.07.2012

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) доби ветување од Кувајт дека оваа азиска земја ќе ги ослободи спортските институции од политичко влијание.

Американски сообраќајни полицајци ќе бидат ангажирани за лондонската Олимпијада

Сител - 17.07.2012

Припадници на безбедносната единица на американската сообраќајна полиција ќе бидат стационирани на главниот лондонски аеродром „Хитроу“ и на уште неколку други аеродроми што ќе се користат за време ...

Американски сообраќајни полицајци за лондонската Олимпијада

А1 On - 17.07.2012

Припадници на безбедносната единица на американската сообраќајна полиција ќе бидат стационирани на главниот лондонски аеродром „Хитроу“ и на уште неколку други аеродроми што ќе се користат за време ...

ФОТО: На ОИ има пиење и секс на секој чекор

+инфо - 17.07.2012

Голманката на фудбалска репрезентација на САД, Хоуп Соло призна дека на Олимписките игри доминираат алкохолот и сексот. Таа вели дека гледала како спортисти водат љубов во парковите и на балконите во ...

Aвстралијски олимпијци дискриминирани бидејќи се хетеросексуалци!

Курир - 17.07.2012

Австралискиот стрелец Расел Марк бил непријатно изненаден кога дознал дека нема да ја дели олимписката соба со својата сопруга во текот на престојните лондонски Игри.

Олимпијадата од антиката до Лондон

Нетпрес - 17.07.2012

Францускиот барон Пјер де Кубертен ја покренал иницијативата за оживување на античките Олимписки игри со цел да се создаде силно интернационално движење со кое ќе се афирмираат позитивните ...

Без интерес кај малите земји, остануваат 200.000 влезници

Алфа - 17.07.2012

Организаторот на Олимписките игри во Лондон, за жителите на Велика Британија ќе пушти во продажба допонителни 200 000 влезници.

Американски сообраќајни полицајци ќе бидат ангажирани за Олимпијада

МРТ - 17.07.2012

Припадници на безбедносната единица на американската сообраќајна полиција ќе бидат стационирани на главниот лондонски аеродром „Хитроу“ и на уште неколку други аеродроми што ќе се користат за време ...

Американски полицајци на лондонската Олимпијада

Курир - 17.07.2012

Припадници на безбедносната единица на американската сообраќајна полиција ќе бидат стационирани на главниот лондонски аеродром „Хитроу“ и на уште неколку други аеродроми што ќе се користат за време ...

Олимписките игри низ историјата

Кафе пауза - 17.07.2012

Оваа година Лондон ќе биде домаќин на 30-тите модерни Олимписки игри кои биле првпат организирани пред 116 години во Атина.

250.000 непродадени билети за Олимписките турнири во фудбал

МРТ - 17.07.2012

Околу 250.000 билети за Олимписките турнири во фудбал се уште се на располагање. Ова го објави Себастијан Коу, кој е шеф на Организацискиот комитет на Олимпијадата во Лондон од 27 јули до 12 август.

Над 100 нации веќе пристигнаа во Лондон

МРТ - 17.07.2012

Олимпиското село во Лондон со 2.818 станови за 10.500 спортисти полека започна да се полни, откако натпреварувачи од 100 нации веќе пристигнаа.

Останаа уште 300.000 непродадени влезници за ЛОИ

Курир - 17.07.2012

Организаторите на летните Олимписки Игри во Лондон, на само десет денови пред свеченото отворање, се уште имаат непродадени 300.000 влезници.

Моден крај на Олимписките игри во Лондон

Хитпортал - 17.07.2012

С вечената церемоните на затварањето на Олимписките игри во Лодон би требало да биде случување кое ќе прикаже се она што е најдобро во Велика Британија, а тоа ја вклучува и модата.

Американски и австралиски олимпијци со часови „скитале“ по улиците на Лондон

Курир - 17.07.2012

Првиот бран олимпијци кои вчера пристигнаа во Лондон, уште на почетокот на својот престој во англиската престолнина доживеаја незаборавно искуство.

Гневните лондонски таксисти го блокираа сообраќајот оти не добија влез во „олимписката лента“

Либертас - 17.07.2012

Таксистите се гневни што им е забрането да сообраќаат на посебната сообраќајна лента наменета за специјалните потреби во текот на Олимписките игри.

Расел: Казнети сме зашто сме хетеросексуалци

Вечер Прес - 17.07.2012

Најглупавата работа за која се карав со луѓето од националниот комитет е тоа што на Игрите ќе има многу хомосексуални двојки на кои им е дозволено да ја делат собата.

Стриптизерки ќе ги отворат Игрите

Вечер Прес - 17.07.2012

Организаторите на Летните олимписки игри во Лондон подготвуваат спектакуларно шоу за време на церемонијата на отворањето. Главна атракција на отворањето треба да биде уникатниот танц на стриптизерки.

Американски и австралиски олимпијци цел ден се вртеле во круг

Вечер Прес - 17.07.2012

Првиот бран олимпијци кои пристигнаа во Лондон уште на стартот на својот престој доживеаја незаборавно искуство. Група американски и австралиски спортисти на своја кожа ја почуствувале конфузијата на ...

Сообраќајни полицајци ангажирани за лондонската Олимпијада

Денешен - 17.07.2012

Припадници на безбедносната единица на американската сообраќајна полиција ќе бидат стационирани на главниот лондонски аеродром „Хитроу“ и на уште неколку други аеродроми што ќе се користат за време ...

Олимпијадата од антиката до Лондон

Точка - 17.07.2012

Францускиот барон Пјер де Кубертен ја покренал иницијативата за оживување на античките Олимписки игри со цел да се создаде силно интернационално движење со кое ќе се афирмираат позитивните ...

Непродадени уште 300 илјади влезници за Олимпијадата

Н.Македонија - 17.07.2012

Слободни влезници има и за церемонијалот на свеченото отворање на 27 јули Организаторите на летните Олимписки Игри во Лондон, на само десет денови пред свеченото отворање, се уште имаат непродадени ...

Олимпијадата од антиката до Лондон

Идивиди - 17.07.2012

Францускиот барон Пјер де Кубертен ја покренал иницијативата за оживување на античките Олимписки игри со цел да се создаде силно интернационално движење со кое ќе се афирмираат позитивните ...

Антиќ останува во Олимпијакос

Дневник - 16.07.2012

Kапитенот на македонската кошаркарска репрезентација Перо Антиќ и во новата сезона ќе го носи дресот на Олимпијакос. Антиќ кој минатата година се пресели во Атина имаше потпишано договор на 1+1 ...

Првите олимпијци пристигнуваат денеска во Лондон

Утрински - 16.07.2012

На аеродромот Хитроу пристигнуваат првите 335 спортисти и нивните тренери, меѓу кои се наоѓаат олимпијци од САД, Канада, Јапонија, Кина, Русија и Франција Првите олимпијци кои ќе се натпреваруваат на ...

Добредојде за првите олимпијци

Утрински - 16.07.2012

На најголемиот англиски аеродром, „Хитроу“, вчера беа пречекани првите 335 учесници на Олимписките игри Ако досега се' беше подготовка, од вчера Лондон почна со реализација на обврските околу 30-тите ...

Лондон ја почна борбата против допингот

Утрински - 16.07.2012

Анти-допинг центарот на ОИ ќе тестира 6.000 спортисти плус сите освојувачи на медали, се' до деветти септември . Еден од најголемите тестови што треба да ги положи Лондон, како организатор на ...

Настапот на Олимпијадата ја потврдува мојата автентичност

Утрински - 16.07.2012

Стефче Стојковски, и нструметалист - Се случи брзо и ненајавено, што само ми потврди дека добриот глас надалеку се слуша.

Игри со 5.000 допинг-тестови и 150.000 кондоми

Утрински - 16.07.2012

На Олимписките игри во Лондон ќе учествуваат 10.490 спортисти од 203 држави во светот за чии резултати ќе известуваат 20.000 акредитирани новинари.

Креветите во Олимпиското село долги само 172 см

Утрински - 16.07.2012

До почетокот на Олимписките игри во Лондон има уште 11 дена, а проблемите за организаторот се таложат. Медиумите во Велика Британија пренесуваат дека креветите во Олимпиското село се долги само 172 ...

Антиќ останува во Олимпијакос

Утрински - 16.07.2012

Капитенот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Перо Антиќ го продолжи договорот со Олимпијакос за уште една сезона.

Лондон на олимпијците им направи кревети долги 172 сантиметри

Кирилица - 16.07.2012

Спортистите не сакаат да престојуваат во олимпиското село за време на Игрите во Лондон. Причина се креветите кои се долги само 1 метар и 72 сантиметри.

Во духот на олимписките игри

Оn.net - 16.07.2012

И покрај убавата иницијатива на група ентузијасти , играњето на шипка нема да биде олимписка дисциплина, барем до 2016-та. Има интересни аргументи и за и против.

Ефремов со скинати спринтерки ќе трча на Олимпијада

Сител - 16.07.2012

Кристиан Ефремов, кој ќе ја претставува Македонија на Летните олимписки игри во Лонодн, во интервју за весникот „Дневник“ открива дека има само два пари спринтерки, кои скинати.

Антиќ: Ја сакам Атина, Го сакам Олимпијакос

СуперСпорт - 16.07.2012

Капитенот на нашата кошаркарска репрезентација, Перо Антиќ кажа дека е презадоволен од клубот Олимпијакос. Исто така изјави и дека ја сака Атина како и Олимпијакос.

Сите бегаат од олимпиското село и креветчињата од 174 см.

+инфо - 16.07.2012

Спортистите не сакаат да престојуваат во олимпиското село за време на Игрите во Лондон, а главна причина се креветите кои се долги само 1 метар и 74 сантиметри.

Првите олимпијци пристигнуваат денеска во Лондон за Олимписките игри

МРТ - 16.07.2012

Првите олимпијци кои ќе се натпреваруваат на претстојните Олимписки Игри во Лондон, што започнуваат за 11 дена, пристигнуваат денеска во британскиот главен град.

Безбедноста на Олимпијадата не е доведена во прашање, тврди Лорд Коу

Сител - 16.07.2012

Претседателот на Организацискиот комитет на лондонските Олимписки игри, Лорд Коу изјави дека „безбедноста на Олимпијадата не е доведена во прашање, ниту е компромитирана“, со откривањето дека ...

„Сега кога ја нема Аргентина на ЛОИ, редно е Бразил да победи“

МКД - 16.07.2012

Фудбалската репрезентација на Бразил петпати во историјата била светски првак, но никогаш олимписката селекција на таа земја не успеала да се закити со злато на Олимписките игри.

Надал подготвен за Лондон

Курир - 16.07.2012

За околу две седмици Рафаел Надал на Олимписките игри во Лондон ќе ја почне одбраната на златниот медал, кој успеа да го освои пред четири години во Пекинг.

Освојувачите на медали ќе одат на допинг контрола

МРТ - 16.07.2012

Не претстојните Олимписки Игри во Лондон ќе биде спроведена наголемата анти-допинг операција во историјата на Игрите. Тим од 150 научници ќе земат 6.000 примероци за време на Олимписките и ...

Надал: Се надевам дека ќе бидам подготвен за ОИ

МРТ - 16.07.2012

На Игрите во Лондон, Рафаел Надал треба да ја брани титулата од Пекинг, но прашање е во каква физичка состојба се наоѓа тој.

Шампион се изгуби во Лондон

Макфакс - 16.07.2012

Американскиот атлетичар Керон Клемент, двоен олимписки шампион, се изгубил во Лондон на пат од аеродромот до Олимпиското село.

Шампионот загубен во Лондон: Мораме во тоалет, аман најдете го Олимпиското село!

МКД - 16.07.2012

Спортистите денеска почнаа да пристигаат во Лондон, каде што од 27 јули до 12 август ќе се одржат Олимписките игри, но веќе на првиот ден од инвазијата на олимпијци, кога и падна рекордот на ...

Спортисти се изгубија во Лондон

ЗаЗабава - 16.07.2012

Спортистите полека почнаа да стигнуваат во Лондон, каде од 27. јули до 12. август ќе се одржат Олимписките игри, а на двојниот светски првак на 400 метри со пречки, Керон Клемент, првото искуство ...

Лондон си доби 52-километарски олимписки метеж

МРТ - 16.07.2012

Патната мрежа на Лондон “се загрева“ за стартот на Олимписките игри со 52-километарски метеж по автопат M4, предизвикан од воведувањето на првата специјална олимписка лента.

Безбедноста на Олимпијадата не е доведена во прашање

+инфо - 16.07.2012

Претседателот на Организацискиот комитет на лондонските Олимписки игри, Лорд Коу изјави дека безбедноста на Олимпијадата не е доведена во прашање, ниту е компромитирана, со откривањето дека ...

Олимписки шампион се загуби во Лондон

МРТ - 16.07.2012

Олимпискиот шампион од Пекинг на 4х400 метри, Керол Клемент се изгуби во Лондон на пат од аеродромот до Олимпиското село.

Во Лондон пристигнаа првите олимпијци

Глас на Америка - 16.07.2012

Безбедносните проблеми и натаму остануваат сериозно прашање Илјадници атлетичари почнаа да пристигнуваат во Лондон спроти почетокот на Олимписките игри, иако безбедносните проблеми и натаму се ...

Знамето на Кувајт ќе се виори во Лондон

Курир - 16.07.2012

Во предвечерјето на лондонските Игри, Меѓународниот олимписки комитет (МОК) попушти и ја повлече одлуката од пред две години.

Во Лондон ниту пиле не може да прелета

Вечер Прес - 16.07.2012

Ангажираната фирма Г4С се извини, бидејќи не можеше да одговори на поставените задачи и мобилизирани се дополнителни 3.500 војници кои ќе се грижат за безбедноста на Игрите во Лондон Непосредно пред ...

Надал се упрпа од конкуренцијата

Вечер Прес - 16.07.2012

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, на Летните олимписки игри во Лондон ќе го брани златниот медал освоен пред четири години во Пекинг.

Првите олимпијци пристигнуваат денеска во Лондон

Денешен - 16.07.2012

Првите олимпијци кои ќе се натпреваруваат на претстојните Олимписки Игри во Лондон, што започнуваат за 11 дена, пристигнуваат денеска во британскиот главе н град.

Саудиска Арабија со две олимпијки во Лондон!

Н.Македонија - 16.07.2012

Официјални лица од организацискиот комитет објавија дека во олимпискиот тим на Саудиска Арабија на ЛОИ во Лондон ќе се најдат и две спортистки Нивните имиња - по една во атлетика и во џудо, ...

Антиќ со двојно помала плата во Олимпијакос

Н.Македонија - 16.07.2012

Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација, Перо Антиќ, го продолжи договорот со актуелниот европски клупски првак Олимпијакос за уште една сезона, но за помала плата отколку претходно, ...

Безбедноста на ЛОИ 2012 не е доведена во прашање

Н.Македонија - 16.07.2012

Претседателот на Организацискиот комитет на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Лондон, Лорд Себастијан Коу изјави дека „безбедноста на Олимпијадата не е доведена во прашање, ниту е компромитирана“, со ...

Пристигнаа првите олимпијци во Лондон

Н.Македонија - 16.07.2012

Првите олимпијци кои ќе се натпреваруваат на претстојните Олимписки Игри во Лондон, што почнуваат за 11 дена, денеска пристигнаа во британскиот главен град Како што јави дописникот на МИА од Лондон, ...

Олимпијци пристигнуваат во Лондон

Идивиди - 16.07.2012

Првите олимпијци кои ќе се натпреваруваат на претстојните Олимписки Игри во Лондон, што започнуваат за 11 дена, пристигнуваат денеска во британскиот главен град.

Останувам во Олимпијакос

Идивиди - 16.07.2012

Перо Антиќ останува играч на екипата на Олимпијакос и ќе биде дел од новиот тим на пирејците кој ќе ја брани шампионската титула во Евролигата и во Грција.