TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пренџов: Извештајот на СЈО стана бестселер

24 Вести - 18.09.2016

Граѓанската опција за Македонија ја обвини Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за нестручното и тенденциозно работење. Според Љупчо Пренџов од ГРОМ, доказ за тоа е делот од нејзиниот извештај, каде, како што наведе - „Таа отворено и ...

ГРОМ ја обвинува Јанева за тенденциозно работење

ТВ21 - 18.09.2016

Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) денеска ја обвини специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за нестручното и тенденциозно работење. Според Љупчо Пренџов од ГРОМ, доказ за тоа е делот од нејзиниот извештај, каде, како што наведе, „таа ...

Извештајот на СЈО низ бројки

еМагазин - 18.09.2016

Пред неколку дена од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) го објавија својот втор извештај, за периодот од 15 март до 15 септември 2016 година. Ви пренесуваме дел од некои интересни бројки во извештајот: 16 -толку страни има извештајот 34 -ул.

ГРОМ ја обвинува Јанева за тенденциозно работење

Lider - 18.09.2016

Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) денеска ја обвини специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за нестручното и тенденциозно работење. Според Љупчо Пренџов од ГРОМ, доказ за тоа е делот од нејзиниот извештај, каде, како што наведе, „таа ...

Измени на закон за заштитени сведоци : Јанева да одлучува кого ќе заштити како сведок?!

ТВ21 - 17.09.2016

Во измените за Законот за заштита на сведоци кои уште во април ги достави СЈО, Специјалната обвинителка Катица Јанева побара за случаите што ги води СЈО, таа да одлучува кој од сведоците ќе го стави под заштита.

Климовски: Начинот на кој Јанева поведува постапки е срам за СЈО

Курир - 17.09.2016

Во рок од 8 дена, Кривичниот суд е должен да закаже судење за првите две обвиненија кои по скратена постапка ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. „Тие се поднесени во скратена постапка. Рокот на закажување е 8 дена.

МАН до амбасадите: Запрете ги правниците на СЈО да им се закануваат на новинарите на Сител

Република - 17.09.2016

Како одговор на навредите и заканите кои со месеци ги упатуваат Специјалното јавно обвинителство и правните експерти на СЈО до новинарите и уредниците на телевизијата Сител и до членови на нивните семејства, а предводени од правниот експерт на СЈО ...

МАН до Амбасадите: Запрете ги правниците на СЈО да се закануваат кон СИТЕЛ

Вечер - 17.09.2016

Како одговор на навредите и заканите кои со месеци ги упатува Специјалното јавно обвинителство и правните експерти на СЈО до новинарите и уредниците на СИТЕЛ ТВ и до членови на семејствата, предводени од правниот експерт на СЈО Александар Тортевски, ...

Климовски: Јанева со начинот на кој поведува постапки е срам за СЈО

Пулс24 - 17.09.2016

Во рок од 8 дена, Кривичниот суд е должен да закаже судење за првите две обвиненија кои по скратена постапка ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. „Тие се поднесени во скратена постапка. Рокот на закажување е 8 дена.

Судот за една недела може да закаже рочиште за првите две обвиненија на СЈО

еМагазин - 17.09.2016

Судот во наредните седум дена може да закаже рочиште за првите две обвиненија што ги поднесе Специјалното јавно обвинителство, изјави специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. „Тие се во скратена постака, а рокот на закажување е осум дена.

Јанева: Подготвени сме за судење за првите обвиненија

Нова ТВ - 16.09.2016

Во рок од 8 дена, Кривичниот суд е должен да закаже судење за првите две обвиненија кои по скратена постапка ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. Обвинителката Катица Јанева вели дека е подготвена за судење.

Кривичен во рок од 8 дена треба да закаже судење по обвиненијата на СЈО

24 Вести - 16.09.2016

Првите две обвиненија кои по скратена постапка ги поднесе СЈО во наредните 8 дена треба да се најдат како предмети со датум пред судија во Кривичен. Првото обвинение е за уништување на доказите за прислушување познато како Тврдина за кои се товарат ...

Талат Џафери: Катица ни под разно не може да бара измена на закони

Нова ТВ - 16.09.2016

Дали ДУИ бара изговори за да не ја поддржи работата на Специјалното обвинителство преку блокирање на измените на законот за заштита на сведоци? „Обвинителката Катица Јанева ни под разно не може да бара измени на законите, бидејќи не е надлежна за ...

Детали од извештајот на Специјалното обвинителство

Алсат-М - 16.09.2016

И во последните шест месеци Специјалното јавно обвинителство има отежната соработка со останатите државни институции – се наведува во Извештајот на ова обвинителство кој се однесува за периодот од март до септември годинава.

Адвокатите за „Монструм“ и „Сопот“ со поддршка за барањето на СЈО

Алсат-М - 16.09.2016

Адвокатите за случаите „Монструм“ и „Сопот“ го поддржаа барањето на Специјалното јавно обвинителство за измена на Законот за заштита на сведоци, со цел да се отвори пат за нивно обелоденување.

Две обвиненија од СЈО, двојно повеќе од власта

Deutsche Welle - 16.09.2016

Со грубо извртување на фактите, владејачката ВМРО-ДПМНЕ се обиде првите две обвиненија од СЈО да ги смести на верски терен. Од друга страна, во јавноста е зголемена надежта за достапност до правдата.

За обвиненијата од СЈО може да се закаже рочиште за осум дена

МКД - 16.09.2016

Во рок од осум дена Судот може да закаже рочиште за двете обвиненија што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство, а обивинителката Катица Јанева вели дека е подготвена за судење.

Спремни сме за судење на Груевски веднаш, вели специјалната обвинителка Јанева

Сакам да кажам - 16.09.2016

За двете обвиненија што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство, Кривичниот суд може да закаже рочиште во наредните осум дена, вели специјалната јавна обвинителка Катица Јанева „Тие се во скратена постака, а рокот на закажување е осум дена.

Судот има рок од осум дена да закаже судење за обвиненијата на СЈО

Фокус - 16.09.2016

Во наредните осум дена Кривичниот суд е должен да закаже судење за првите две обвиненија кои по скратена постапка ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. -Обвиненијата се стигнати во судот од каде согласно електронски систем се распоредуваат ...

Јанева: Судот има рок од осум дена да закаже рочиште за обвиненијата

Кајгана - 16.09.2016

Основниот суд Скопје 1 има рок од осум дена за да закаже рочиште за двете обвиненија што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. Како што изјави Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева обвиненијата се поднесени во скратена постапка ...

Подготвени сме за судење за првите обвиненија

Тера - 16.09.2016

Во рок од 8 дена, Кривичниот суд е должен да закаже судење за првите две обвиненија кои по скратена постапка ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. Обвинителката Катица Јанева вели дека е подготвена за судење.

Судот има рок 8 дена да закаже судење по обвиненијата на Јанева

+инфо - 16.09.2016

Првото обвинение e за уништување докази за прислушување, а второто се однесува на нападот на Општина Центар. Во рок од 8 дена, Кривичниот суд е должен да закаже судење за првите две обвиненија кои по скратена постапка ги поднесе вчера Специјалното ...

Сведоците на СЈО ќе останат незаштитени оти Собранието се распушта на 11 октомври

Сакам да кажам - 16.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера апелираше Собранието да ги донесе измените на Законот за заштита на сведоци, но пратениците, дури ни оние од опозицијата не сторилe ништо да се донесат овие измени.

Јанева бара италијански антимафијашки модел за заштитените сведоци

Сакам да кажам - 16.09.2016

Собранието ќе се распушти на 11 октомври, сведоците на СЈО ќе останат незаштитени Специјалната обвинителка Катица Јанева, која уште на први април годинава поднесе иницијатива до Собранието за измена на Законот за заштита на сведоците, бара да се ...

Јанева: Судот има рок од осум дена да закаже рочиште за обвиненијата

Точка - 16.09.2016

Основниот суд Скопје 1 има рок од осум дена за да закаже рочиште за двете обвиненија што во четвртокот ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. Како што изјави Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева обвиненијата се поднесени во скратена ...

Тортевски по налог на Катица Јанева се пресметува со новинари кои не се по мерак на СЈО

Курир - 16.09.2016

Адвокатот Александар Тортевски ангажиран како правен консултант од СЈО на Катица Јанева, вчера на твитер се пресметуваше со новинари кои имаат критички став кон работата на специјалното обвинителство.

ФОТО: Катица Јанева на Фејсбук објави фотографија со целиот тим на СЈО

Локално - 16.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера, на својот Фејсбук профил , објави фотографија на која се наоѓа целиот тим на Специјалното јавно обвинителство во новите простории. Оваа фотографија веројатно е направена како фемил фото веднаш по ...

Две обвиненија од СЈО, двојно повеќе од власта

Локално - 16.09.2016

Со грубо извртување на фактите, владејачката ВМРО-ДПМНЕ се обиде првите две обвиненија од СЈО да ги смести на верски терен. Од друга страна, во јавноста е зголемена надежта за достапност до правдата, информира DW.

Талат Џафери: Катица ни под разно не може да бара измена на закони

Локално - 16.09.2016

„Обвинителката ни под разно не може да бара измени на законите, бидејќи не е надлежна за тоа. Може да бараат тие што се надлежни за тоа – изјави за Нова, Талат Џафери од ДУИ ја коментира изјавата на Јанева, која вчера апелираше до Собранието да ги ...

За осум дена може да биде закажано судење за обвиненијата на СЈО, вели Јанева

Локално - 16.09.2016

Судот во наредните осум дена може да закаже рочиште за двете обвиненија што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство, изјави денеска специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Сведоците на СЈО ќе останат незаштитени оти Собранието се распушта на 11 Октомври

Локално - 16.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера апелираше Собранието да ги донесе измените на Законот за заштита на сведоци, но пратениците, дури ни оние од опозицијата не сторилe ништо да се донесат овие измени, информира порталот СакамДаКажам .

Јанева ни под разно не може да бара измена на закони

Република - 16.09.2016

Обвинителката ни под разно не може да бара измени на законите, бидејќи не е надлежна за тоа. Може да бараат тие што се надлежни за тоа, дециден е координаторот на пратеничката група на ДУИ, Талат Џафери во врска со изјавата на Јанева, која вчера ...

За осум дена може да биде закажано судење за обвиненијата на СЈО, вели Јанева

Бриф - 16.09.2016

Судот во наредните осум дена може да закаже рочиште за двете обвиненија што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство, изјави денеска специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Јанева бара италијански антимафијашки модел за заштитените сведоци

Репортер - 16.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева, која уште на први април годинава поднесе иницијатива до Собранието за измена на Законот за заштита на сведоците, бара да се примени италијанскиот модел кој го користи тамошниот специјален јавен обвинител во ...

Две обвиненија од СЈО, двојно повеќе од власта

Репортер - 16.09.2016

Со грубо извртување на фактите, владејачката ВМРО-ДПМНЕ се обиде првите две обвиненија од СЈО да ги смести на верски терен. Од друга страна, во јавноста е зголемена надежта за достапност до правдата.

Талат Џафери: Катица ни под разно не може да бара измена на закони

Репортер - 16.09.2016

Обвинителката ни под разно не може да бара измени на законите, бидејќи не е надлежна за тоа. Може да бараат тие што се надлежни за тоа – изјави за Нова , Талат Џафери од ДУИ ја коментира изјавата на Јанева, која вчера апелираше до законодавниот дом ...

Јанева: Кривичен има осум дена рок да закаже судења за првите две обвиненија

Репортер - 16.09.2016

Во рок од 8 дена, Кривичниот суд е должен да закаже судење за првите две обвиненија кои по скратена постапка ги поднесе вчера Специјалното јавно обвинителство. – Тие се поднесени во скратена постапка. Рокот на закажување е 8 дена.

Фронтот на СДСМ се шири на социјалните мрежи: Правниот советник на Јанева ниско и дрско се пресметува со новинари

Република - 16.09.2016

Адвокатот Александар Тортевски ангажиран како правен консултант од СЈО на Катица Јанева, вчера на Твитер се пресметуваше со новинари кои имаат критички став кон работата на Специјалното обвинителство.

Јанева бара италијански антимафијашки модел за заштитените сведоци

Позитив.мк - 16.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева, која уште на први април годинава поднесе иницијатива до Собранието за измена на Законот за заштита на сведоците, бара да се примени италијанскиот модел кој го користи тамошниот специјален јавен обвинител во ...

Јанева: Судот има рок од осум дена да закаже рочиште за обвиненијата

Макфакс - 16.09.2016

Основниот суд Скопје 1 има рок од осум дена за да закаже рочиште за двете обвиненија што во четвртокот ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. Како што изјави Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева обвиненијата се поднесени во скратена ...

Талат Џафери категоричен - Јанева не може да бара никакви закони

Фактор - 16.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева повторно побара да се донесат неопходните измени во законот за заштитени сведоци со цел да се спроведат сите истраги и да се добијат соодветните докази, но од владејачката коалиција засега нема слух за ...

За осум дена може да биде закажано судење за обвиненијата на СЈО, вели Јанева

Мета - 16.09.2016

Судот во наредните осум дена може да закаже рочиште за двете обвиненија што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство, изјави денеска специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Катица потроши 4 милиони евра за политичка хајка

Република - 16.09.2016

Ненад Мирчевски Една година по формирањето на Специјалното јавно обвинителство граѓаните сѐ уште не добија ниту еден конкретен одговор ниту за начинот на кој обвинителството трошеше четири милиони евра народни пари, ниту за основната цел на ...

Можен е пресврт и други обвинети во случаите Нешковски, Монструм и Сопот?

Фактор - 16.09.2016

„Пред целата јавност апелирам законодавниот дом да ги донесе поднесните од моја страна измени на Законот за заштита на сведоци, за да може СЈО да навлезе во сржтта на предметите како што се Мартин Нешковски, Монструм и Сопот“, оваа порака ја упати ...

СДК: Јанева бара италијански антимафијашки модел за заштитените сведоци

Канал 77 - 16.09.2016

Специјалната обвинителка, Катица Јанева која уште на први април годинава поднесе иницијатива до Собранието за измена на Законот за заштита на сведоците, бара да се примени италијанскиот модел кој го користи тамошниот специјален јавен обвинител во ...

Тортевски по налог на Катица Јанева се пресметува со новинари кои не се по мерак на СЈО

Пулс24 - 16.09.2016

Адвокатот Александар Тортевски ангажиран како правен консултант од СЈО на Катица Јанева, вчера на твитер се пресметуваше со новинари кои имаат критички став кон работата на специјалното обвинителство Очигледно за хонорарот кој го добива од СЈО, ...

(ФОТО) Целиот тим на Катица Јанева

еМагазин - 16.09.2016

Специјалното јавно обвинителство, вчера го презентираше својот втор извештај за досегашното работење, со што се се заокружи една година од неговото постоење. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на својот Фејсбук профил објави фотографија од ...

За осум дена може да биде закажано судење за обвиненијата на СЈО, вели Јанева

Либертас - 16.09.2016

Судот во наредните осум дена може да закаже рочиште за двете обвиненија што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство, изјави денеска специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Јанева бара италијански антимафијашки модел за заштитените сведоци

Либертас - 16.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева, која уште на први април годинава поднесе иницијатива до Собранието за измена на Законот за заштита на сведоците, бара да се примени италијанскиот модел кој го користи тамошниот специјален јавен обвинител во ...

Судот има рок 8 дена да закаже судење по обвиненијата на Јанева

Либертас - 16.09.2016

Во рок од 8 дена, Кривичниот суд е должен да закаже судење за првите две обвиненија кои по скратена постапка ги поднесе вчера Специјалното јавно обвинителство. – Тие се поднесени во скратена постапка. Рокот на закажување е 8 дена.

Две обвиненија од СЈО, двојно повеќе од власта

Либертас - 16.09.2016

Со грубо извртување на фактите, владејачката ВМРО-ДПМНЕ се обиде првите две обвиненија од СЈО да ги смести на верски терен. Од друга страна, во јавноста е зголемена надежта за достапност до правдата.

Талат Џафери: Катица ни под разно не може да бара измена на закони

Либертас - 16.09.2016

„Обвинителката ни под разно не може да бара измени на законите, бидејќи не е надлежна за тоа. Може да бараат тие што се надлежни за тоа – изјави за Нова, Талат Џафери од ДУИ ја коментира изјавата на Јанева, која вчера апелираше до законодавниот дом ...

Прес на СЈО: Изготвен вториот извештај, поднесени првите две обвиненија

24 Вести - 15.09.2016

Изготвен вториот извештај на СЈО. Поднесени се и првите две обвиненија. Првото обвинение е поврзано со незаконско прислушување, односно се однесува на 2.047 уништени службени списи, а второто произлегува од досега објавените прислушувани материјали.

Освен бомби, СЈО има сведоци и документи за власта

Нова ТВ - 15.09.2016

Адвокатот и советник на СЈО, Александар Тортевски и адвокатот Звонко Давидовиќ дебатираат за најновите обвиненија на Специјалното јавно обвинителство; дали судиите се подготвени на највисоките функционери да им изрекуваат евентуални пресуди? какви ...

Втор шестмесечен извештај на СЈО

Телма - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за сработеното. Како и првиот и овој шестмесечен извештај СЈО треба да го достави до Собранието и до Советот на јавни обвинители.

Втор шестмесечен извештај на СЈО

24 Вести - 15.09.2016

Четири нови истраги против 40 лица, сослушани 264 сведоци и 60 осомничени, поднесени 2 обвинителни предлози - ова меѓу другото е нотирано во вториот шестмесечен извештај на Специјалното обвинителство.

Катица Јанева ќе реферира за извештајот на СЈО во Собранието

Нова ТВ - 15.09.2016

Откако Специјалното јавно обвинителство соопшти дека е изготвен втор извештај за неговата работа во период од шест месеци (15.03-15.09.2016), Катица Јанева вели дека е подготвена да го презентира лично пред пратениците во Парламентот.

Обвинение на СЈО за нападите на општина Центар

24 Вести - 15.09.2016

Насилните протести пред општина Центар ги организирале двајца поранешни високи функционери од извршната власт, тврди СЈО. Тие од денеска се обвинети за поттикнување на насилството пред општината пред 3 години, а истиот статус го имаат уште 3 лица, ...

Јанева подготвена да го презентира извештајот

Утрински - 15.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција информира дека е изготвен вториот шестмесечен извештај за работата на СЈО и изрази подготвеност од 19 до 30 септември да го презентира во Собранието и пред Советот на јавни ...

СЈО со втор извештај за својата работа

Алсат-М - 15.09.2016

На годишнината од формирањето на Специјалното јавно обвинителство, првиот човек на обвинителството Катица Јанева, денеска треба да го достави до парламентот и до Советот на јавни обвинители вториот шестмесечен извештај за својата работа.

СЈО со втор извештај за неговата работа

Р.С.Европа - 15.09.2016

На годишнината од формирањето на Специјалното јавно обвинителство, првиот човек на обвинителството Катица Јанева, денеска треба да го достави до парламентот и до Советот на јавни обвинители вториот шестмесечен извештај за својата работа.

По една година, СЈО со серија истраги, но без обвинение

Утрински - 15.09.2016

Тимот на Катица Јанева денеска ќе го поднесе вториот извештај за работата на СЈО На годишнината од формирањето на Специјалното јавно обвинителство, првиот човек на оваа институција, Катица Јанева, денеска треба да го достави до Собранието вториот ...

Сослушани 264 сведоци, преслушани само 12 отсто од снимките

Утрински - 15.09.2016

Даниела Трпчевска Специјалното јавно обвинителство една година по започнувањето на неговата работа досега има отворено четири истраги против 40 лица и поднесено два обвинителни предлози против 21 лице.

Катица Јанева ќе го презентира извештајот во Собрание и во Советот на јавни обвинители

МКД - 15.09.2016

Катица Јанева изрази подготвеност да го презентира извештајот пред Советот на јавни обвинители и во Собранието на Република Македонија, на денешната прес конференција на која во тек е презентација на вториот шестмечесен извештај од работата на ...

Обвинителката Катица Јанева го покажа целиот свој тим

МКД - 15.09.2016

На годишнината од именувањето на Катица Јанева за специјална јавна обвинителка, таа денеска на својот фејсбук профил го покажа целиот свој тим во новите простории во кои СЈО се пресели на почетокот на месецов.

СЈО поднесува две обвиненија

МКД - 15.09.2016

На денешната прес-конференција на Специјалното јавно обвинителство, специјалната обвинителка Катица Јанева соопшти дека СЈО ќе поднесе две обвиненија за кривични предмети. Првото обвинение е поврзано со незаконско прислушување, односно се однесува ...

Катица Јанева ги информира Собранието и Советот на јавни обвинители дека лично ќе им го презентира извештајот

МКД - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по денешната прес-конференција и официјално ги извести Собранието и Советот на јавни обвинители дека е подготвена да го презентира вториот извештај на СЈО во двете институции.

СЈО вработи 74 лица, отвори 4 истраги против 40 лица, поднесе 2 обвиненија, а во тек се 38 предистражни постапки

МКД - 15.09.2016

Досега од годишниот буџет се потрошени само 28,75 отсто, а продолжува тенденцијата на отежната соработка на државните органи со ова обвинителство, како и другите бројни предизвици со кои обвинителството се соочи во извештајниот период, пишува во ...

Уставен нема закажано седница, а СЈО денеска ќе реферира

Тера - 15.09.2016

Уставниот суд сѐ уште нема закажано седница за оценување на уставноста за законот за СЈО. Обвинителството пак, денес го презентира вториот шестмесечен извештај, а не е исклучено деновиве да ги поднесе и првите обвиненија.

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Идивиди - 15.09.2016

Скопје, 15 септември 2016 (МИА) - Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство.

Јанева побара да се донeсат измените на Законот за заштита на сведоци за СЈО да работи на „Смилковско Езеро“ и ...

Фокус - 15.09.2016

На почеткот на денешната прес конференција, специјалната обвинителка Катица Јанева упати апел до Собранието што побрзо да ги донесе измените на Законот за заштита на сведоци за СЈО да може да работи на предметите „Монструм“ односно „Смилковско ...

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата

ТВ21 - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за денеска закажа прес конференција, накоја ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Ова ќе биде е втор шестмесечен извештај на Специјалното обвинителство и ...

Јанева спремна да го презентира својот извештај пред пратениците -досега 264 сослушани сведоци и 60 осомничени

Капитал - 15.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева на денешната прес-конференција соопшти дека е изготвен вториот шестмесечен извештај за работата на СЈО и рече дека е подготвена од 19-ти до 30-ти септември да го презентира во Собранието и пред Советот на јавни ...

Целиот тим на Јанева (ФОТО)

+инфо - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка денеска на својот Фејсбук профил објави фотографија на која се наоѓа целиот тим на Специјалното обвинителство. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на својот Фејсбук профил објави фотографија на која се ...

СЈО Денеска поднело два обвинителни предлога до кривичниот суд

Сакам да кажам - 15.09.2016

Денеска СЈО поднело 2 обвинителни предлога до Основниот суд Скопје 1, стои во извештајот што треба во 11 часот да го го презентира Специјалната обвинителка Катица Јанева на прес конференција.

СЈО ќе поднесе две обвиненија, за „Тврдина“ и протестите пред општина Центар

Кајгана - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во текот на денот, до Кривичниот суд ќе поднесе две обвиненија, соопшти на прес-конференција специјалната обвинителка Катица Јанева, на која го презентираше вториот шестмесечен извештај за работата на СЈО.

Јанева: Граѓаните ќе дознаат кој се богател на нивна сметка

Кајгана - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска го изготви вториот шестмесечен извештај за неговата работа, а за разлика од првиот извештај, Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, најави дека овој извештај ќе го презентира во Собранието пред ...

Јанева денеска ќе го презентира извештајот за работењето на СЈО

+инфо - 15.09.2016

Обвинителката ќе треба извештајот да го достави и до Собранието, но сè уште не се знае дали таа ќе го презентира пред пратениците. Во 11 часот, во новите простории на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), специјалната обвинителка Катица Јанева ќе ...

Јанева ќе го претстави новиот шестмесечен извештај за работата на СЈО

Капитал - 15.09.2016

Во 11:00 часот, во просториите на Специјалното јавно обвинителство, на прес конференција ќе биде претставен новиот извештај за работата на тимот на Катица Јанева во претходниве шест месеци.

СЈО ќе поднесе две обвиненија

+инфо - 15.09.2016

Јанева апелираше Собранието да ги донесе поднесените измени од неа на Законот за заштита на сведоци. Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека ќе поднесе две нови обвиненија. Едното е поврзано со случајот за уништување на опремата за ...

(ВИДЕО) Јанева: За „Монструм“ и „Мартин Нешкоски“ потребно Собранието да го усвои законот за заштита на сведоци

А1 On - 15.09.2016

Обвинителката Катица Јанева упати апел до законодавниот дом да ги донесе измените за законот за заштита на сведоци за да може СЈО да навлезе во предметите „Монструм“ и „Мартин Нешкоски“. Апелот Јанева го упати од прес конференцијата на која најави ...

Една година од формирањето на СЈО

Фокус - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на нејзиниот Фејсбук профил, објави фотографија oд целиот тим на Специјалното јавно обвинителство. Фотографијата најверојатно е направена по денешната прес-конференција во новите канцеларии на СЈО.

Јанева бара парламентот да изгласа заштита на сведоци за да влезе во сржта на случаите за Мартин Нешковски, Монструм и ...

Сакам да кажам - 15.09.2016

„Апелирам Собранието да ги донесе измените на Законот за заштита на сведоци кои ги поднесов јас како Специјален јавен обвинител, за да влезе ова јавно обвинителство во сржта на предметите за Мартин Нешковски, Монструм и Сопот“, рече специјалната ...

Катица Јанева подготвена да го презентира Извештајот на СЈО во Собрание

Фокус - 15.09.2016

Откако денеска Специјалното јавно обвинителство го објави вториот Извештај за неговата работа од периодот 15.03-15.09.2016, специјалната обвинителка Катица Јанева соопшти дека е подготвена истиот да го образложи и во Собранието.

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

А1 On - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде ...

Јанева во извештајот: Каде што има кривични дела мора да има и казни за сторителите

Фокус - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска го објави извештајот за работата во периодот од 15.03 до 15.09.2016, во кој специјалната јавна обвинителка ја образложува работата. Во него се вели дека СЈО се соочувало со одредени потешкотии од аспект на ...

Нво и експерти во поддршка на СЈО – да се врати правдата во Македонија

ТВ21 - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство, ги презема основните чекори за враќање на правдата во земјава, бидејќи Македонија е далеку од владеењето на правото, вели Малинка Ристевска – Јорданова, директорка на Институтот за европска политика.

СЈО ги поднесе првите две обвиненија – преслушани само 12% од прислушуваните материјали

ТВ21 - 15.09.2016

Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи денеска на прес-конференција ги презентираше првите две обвиненија на СЈО, на годишнината од неговото основање. Во првиот предмет, обвинети се седум лица – службеници на Управата за безбедност и ...

КАТИЦА ЈАНЕВА: Шестмесечниот извештај ќе го презентирам во Собранието на РМ и во Советот на јавните обвинители

Академик - 15.09.2016

„Целата македонска јавност треба да биде уверена дека СЈО ќе продолжи со својата работа со цел граѓаните на РМ да ја дознаат вистината кој и на каков начин, во приодот од 2008 до 2015 година, извршил кривично дело кое произлегува од содржината на ...

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Алфа - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го ...

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај...

Н.Македонија - 15.09.2016

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство.

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Сител - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде ...

Катица Јанева подготвена да го презентира извештајот пред Собранието и Советот на обвинители

Вест - 15.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција информира дека е изготвен вториот шестмесечен извештај за работата на СЈО и изрази подготвеност од 19 до 30 септември да го презентира во Собранието и пред Советот на јавни ...

СЈО по една година – многу очекувања, многу отворени случаи, обвиненија нема

Точка - 15.09.2016

Помина една година откако јавноста дозна за Катица Јанева, кога преку ноќ сите четири политички партии се согласија токму таа да биде Специјален јавен обвинител кој треба да го расчисти криминалот во државава по објавувањето на прислушуваните ...

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Канал5 - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде ...

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Курир - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде доставен до Собранието на ...

ВТОР ИЗВЕШТАЈ НА СЈО: Катица Јанева лично ќе го презентира пред пратениците

Телеграф - 15.09.2016

Првиот извештај, Катица Јанева само го поднесе до Собранието и до Советот на јавни обвинители, но не го презентираше лично иако имаше повици за тоа од претседателот на Комисијата за политички систем Влатко Ѓорчев и од претседателот на Советот, Петар ...

ВТОР ИЗВЕШТАЈ НА СЈО: Дали Јанева ќе се појави пред пратениците

Телеграф - 15.09.2016

Една година по основањето на ова обвинителство, почнати се повеќе предистражни и истражни постапки, но не е поднесено ниту едно обвинение Специјалното јавно обвинителство денеска треба да го поднесе вториот шестмесечен извештај до Собранието и до ...

СЈО НЕ КАЖАЛО, А ЦЕЛ ФЕЈСБУК ЗНАЕ: „Специјалните“ не открија како им протекуваат чувствителни информации

Телеграф - 15.09.2016

Не можеме да ги знаеме мотивите на другите лица што соопштуваат одредени информации во јавност поврзани со наши предмети, рече Ристоска оградувајќи се од тоа што протекуваат информации Преку социјалните мрежи цела македонска јавност во неколку ...

СЈО - втор 6 месечен извештај објави Јанева

Алфа - 15.09.2016

Ја изразувам својата подготвеност во периодот од 19 до 30 септември, извештајот да го презентирам пред Собранието и Советот на јавни обвинители рече Катица Јанева. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска го објави вториот 6 месечен ...

Што направија? СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Локално - 15.09.2016

СЈО откако беше формирано за една година отвори пет истраги: „Титаник“, „Тортура“, „Тврдина“, „ТНТ“ и „Транспортер“, и ниту едно комплетирано покренато обвинение. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го ...

Обвинителката Јанева: За „Монструм“ и „Мартин Нешкоски“ потребно Собранието да го усвои законот за заштита на сведоци

Локално - 15.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева упати апел до Собранието да ги донесе измените за законот за заштита на сведоци за да може СЈО да навлезе во предметите „Монструм“ и „Мартин Нешкоски“.

СЈО денеска поднело два обвинителни предлози

Локално - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска до Основниот суд Скопје 1 поднело два обвинителни предлози, пишува во најновиот извештај на СЈО, кој обвинителите денеска ќе го презентираат пред новинарите и за кој постои голем интерес.

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Вечер - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде доставен до Собранието на ...

СЈО денеска ќе реферира за сработеното

Нетпрес - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде ...

СЈО со извештај за сработеното во изминативе 6 месеци

Стандард - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес­конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде ...

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Република - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде доставен до Собранието на ...

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

МРТ - 15.09.2016

Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде доставен до Собранието на Република Македонија и до Советот на јавни обвинители... Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го ...

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Репортер - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде ...

(ФОТО) Катица Јанева со целиот тим на СЈО на Фејсбук

Репортер - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на својот Фејсбук профил објави фотографија на која се наоѓа целиот тим на Специјалното јавно обвинителство во новите простории. Оваа фотографија веројатно е направена по денешната прес ...

Јанева: Собранието да ги донесе поднесените измени на Законот за заштита на сведоци

Репортер - 15.09.2016

Катица Јанева на денешната прес-конференција на која во тек е презентација на вториот шестмечесен извештај од работата на Специјалното јавно обвинителство изрази подготвеност да го презентира извештајот пред Советот на јавни обвинители и во ...

Катица Јанева објави фотографија со целиот тим на СЈО

Стандард - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на својот фејсбук-профил објави фотографија со целиот тим во новите простории во кои СЈО се пресели на почетокот на овој месец. Јанева денеска го објави вториот шестмесечен извештај за работата на ...

За „Монструм“ и „Мартин Нешкоски“ Собранието да го усвои законот за заштита на сведоци

Репортер - 15.09.2016

Обвинителката Катица Јанева упати апел до законодавниот дом да ги донесе измените за законот за заштита на сведоци за да може СЈО да навлезе во предметите „Монструм“ и „Мартин Нешкоски“. Апелот Јанева го упати од прес конференцијата на која најави ...

Јанева е подготвена извештајот за работата на СЈО да го презентира во Собранието

Фактор - 15.09.2016

СЈО денеска го објави вториот извештај за неговата работа во периодот од 15 март до 15 септември годинава. „Во оваа насока, а со цел интензивирање на воспоставената соработка меѓу Собранието на Република Македонија и ова Јавно обвинителство, ја ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на СЈО

Репортер - 22.05.2017

Следете ја во живо прес конференцијата на Специјалното јавно ...

СЈО денеска поднесува 2 обвиненија

Репортер - 15.09.2016

Во моментов на прес конференцијата на СЈО специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи ја информираше јавноста дека СЈО денеска ги поднесува првите две обвиненија. Во двете обвиненија се опфатени вкупно 21 лице.

СЈО со две обвиненија до Кривичен суд

Фактор - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство на прес конференцијата која е во тек соопшти дека поднесува две обвиненија до Кривичниот суд од каде што очекува осудителни пресуди. Како што информираше специјалната јавна обвинителка Катица Јанева првото обвинение ...

СЈО денеска поднело два обвинителни предлози

Мета - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска до Основниот суд Скопје 1 поднело два обвинителни предлози, пишува во најновиот извештај на СЈО кој обвинителите денеска ќе го презентираат пред новинарите и за кој постои голем интерес.

СЈО денес ќе ги поднесе првите две обвиненија по скратена постапка

Слободна - 15.09.2016

На денешната прес-конференција на СЈО, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева најави дека ќе бидат поднесени две обвиненија до Кривичниот суд. Катица Јанева најави дека во иднина јавноста ќе дознае и кој го извршил нелегалното прислушкување во ...

Јанева на „Фејсбук“ објави фотографија со целиот тим на СЈО

Мета - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на својот фејсбук-профил објави фотографија со целиот тим во новите простории во кои СЈО се пресели на почетокот на овој месец. Јанева денеска го објави вториот шестмесечен извештај за работата на ...

СЈО ќе поднесе две обвиненија

Макфакс - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во текот на денот, до Кривичниот суд ќе поднесе две обвиненија, соопшти на прес-конференција специјалната обвинителка Катица Јанева, на која го презентираше вториот шестмесечен извештај за работата на СЈО.

Целиот тим на СЈО се сликаше за Фејсбук, ги чека многу работа

Фактор - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева очигледно е задоволно од сработеното за денес со поднесените први две обвиненија од предметите кои произлегуваат од прислушкуваните материјали, па по прес конференцијата објави слика на социјалната мрежа ...

Фото: Ова е тимот на Катица Јанева

Позитив.мк - 15.09.2016

По денешната обемна прес конференција СЈО направи групна слика од целиот тим на обвинители, истражители, стручни лица и соработници кои ги води специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

СЈО со две обвиненија за „Тврдина“ и нападот врз општина Центар

Стандард - 15.09.2016

СЈО поднесе две обвиненија-едно за случајот „Тврдина“ против седум лица и второто против 14 лица за немирите и нападот врз општина Центар и градоначалникот Андреј Жерновски. -Првиот премет е од огромно значење-уништување докуметација за ...

СЈО го објави вториот извештај, очекува непречена работа во интерес на правдата

Мета - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска го објави вториот шестмесечен извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство, кое беше формирано пред точно една година. Извештајот, кој е на 16 страници, е поделен на шест глави, во ...

Јанева: Граѓаните ќе дознаат кој се богател на нивна сметка

Макфакс - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство во четврток го изготви вториот шестмесечен извештај за неговата работа, а за разлика од првиот извештај, Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, најави дека овој извештај ќе го презентира во Собранието пред ...

СЈО по една година – многу очекувања, многу отворени случаи, обвиненија нема

Макфакс - 15.09.2016

Помина една година откако јавноста дозна за Катица Јанева, кога преку ноќ сите четири политички партии се согласија токму таа да биде Специјален јавен обвинител кој треба да го расчисти криминалот во државава по објавувањето на прислушуваните ...

СЈО без одговор колку експерти плаќа

Нетпрес - 15.09.2016

Специјалното јавно обвинителство и денеска без прецизни одговори кој се’ се наоѓа на нивниот список на експерти и стручни лица за кои се одвојуваат високи хонорари од буџетот на институцијата финансирана со државни пари.

СЈО ќе го презентира својот шестмесечен извештај

Пулс24 - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде доставен до Собранието на ...

СЈО ќе го презентира шестмесечниот извештај

Lider - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција ќе го презентира шестмесечниот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. Тоа е втор шестмесечен извештај за работните активности на СЈО што треба да биде ...

Јанева е подготвена да го презентира извештајот пред Собранието и Советот на обвинители

Канал 77 - 15.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција информира дека е изготвен вториот шестмесечен извештај за работата на СЈО и изрази подготвеност од 19 до 30 септември да го презентира во Собранието и пред Советот на јавни ...

СЈО го слави првиот роденден: Јанева го презентира и вториот извештај

Канал 77 - 15.09.2016

Во 11 часот, во новите простории на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), специјалната обвинителка Катица Јанева ќе одржи прес-конференција на која ќе го презентира шестмесечниот извештај на ова обвинителство – соопштија од СЈО.

Јанева: Собранието да го усвои законот за заштита на сведоци

еМагазин - 15.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева на денешната прес конференција на која беше презентиран шестмесечниот извештај за работата на СЈО, апелира Собранието да го прифати нивниот предлог за измена на Законот за заштита на сведоци, со што според неа ...

Даштевски: Продолжува хајката на СЈО

Lider - 15.09.2016

родолжение на хајката против една политичка структура и обид за девалвирање со неиздржани обвиненија. Вака дел од експертската јавност ги толкува последните потези на специјалното јавно обвинителство и тврдењата дека седум вработени во МВР уништиле ...

Јанева подготвена да го презентира извештајот пред Собранието и Советот на обвинители

Lider - 15.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција информира дека е изготвен вториот шестмесечен извештај за работата на СЈО и изрази подготвеност од 19 до 30 септември да го презентира во Собранието и пред Советот на јавни ...

СЈО со втор извештај за неговата работа

Либертас - 15.09.2016

На годишнината од формирањето на Специјалното јавно обвинителство, првиот човек на обвинителството Катица Јанева, денеска треба да го достави до парламентот и до Советот на јавни обвинители вториот шестмесечен извештај за својата работа.

ВО ЖИВО: Нова со директен пренос на прес конференција на Специјалното обвинителство

Либертас - 15.09.2016

Следете ја прес-конференција на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во живо на НОВА. Настанот е закажан за 11 часот, а Јанева ќе го презентира вториот извештај од работата на ...

Јанева денес ќе им го презентира извештајот за работењето на СЈО

Exclusive.mk - 15.09.2016

Обвинителката ќе треба извештајот да го достави и до Собранието, но сè уште не се знае дали таа ќе го презентира пред пратениците. Во 11 часот, во новите простории на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), специјалната обвинителка Катица Јанева ќе ...

Јанева апелира Собранието да ги донесе поднесените измени на Законот за заштита на сведоци

Либертас - 15.09.2016

Катица Јанева на денешната прес-конференција на која во тек е презентација на вториот шестмечесен извештај од работата на Специјалното јавно обвинителство изрази подготвеност да го презентира извештајот пред Советот на јавни обвинители и во ...

СЈО денеска поднесува 2 обвиненија

Либертас - 15.09.2016

Во моментов на прес конференцијата на СЈО специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи ја информираше јавноста дека СЈО денеска ги поднесува првите две обвиненија. За кратко дополнителни ...

ФОТО: Катица Јанева на Фејсбук објави фотографија со целиот тим на СЈО

Либертас - 15.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на својот Фејсбук профил објави фотографија на која се наоѓа целиот тим на Специјалното јавно обвинителство во новите простории. Оваа фотографија веројатно е направена по денешната прес ...

СЈО ќе го објави вториот полугодишен извештај

Телма - 14.09.2016

Буквата Т ја одбележа годината од функционирањето на специјалното обвинителство. 5 отворени случаи на СЈО почнуваат на Т, засега се отворени истраги Титаник, Тврдина, Тортура, Транспортер и ТНТ, но нема напишан ниту еден обвинителен акт.

СЈО утре пред новинарите ќе го презентира извештајот, за пред пратениците сѐ уште не е потврдено

МКД - 14.09.2016

Утре во 11 часот во новите простории Специјалното јавно обвинителство ќе одржи конференција за печатот на која ќе биде претставен шестмесечниот извештај. Утре СЈО, на годишнината од своето формирање, ќе го достави вториот шестмесечен извештај за ...

СЈО утре ќе даде отчет за шестмесечното работење

+инфо - 14.09.2016

СЈО најавува одговори на сите прашања кои беа актуелни во јавноста во изминатиот период. Специјалното јавно обвинителство информира дека утре во 11 часот во новите простории ќе одржи прес конференција на која ќе биде претставен шестмесечниот ...

Јанева утре ќе даде отчет за сработеното

Фокус - 14.09.2016

Вториот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева ќе го презентира утре, односно на годишнината од формирањето на СЈО. Јанева извештајот ќе го презентира на утрешната прес-кофнеренцијa во 11 часот во новите простории на ...

СЈО од понеделник со првите обвиненија и нови истраги

Правдико - 14.09.2016

Специјалното обвинителство се подготвува од понеделник да ги стартува првите обвиненија и се најавуваат нови истраги, дознава 24 вести од извори во обвинителството. Во пресрет на годишнината од формирањето на СЈО, стигна уште една негативна одлука ...

СЈО од понеделник со првите обвиненија

Фокус - 14.09.2016

Специјалното обвинителство се подготвува од понеделник да ги стартува првите обвиненија, а се најавуваат и нови истраги, дознава 24 вести од извори во обвинителството. Извештајот за сработеното во изминатите шест месеци, СЈО утре ќе го достави до ...

Една година СЈО - куп истраги, ниту едно обвинение

+инфо - 14.09.2016

Специјалната обвинителка, Катица Јанева, утре до Собранието треба да го достави вториот шестмесечен извештај за нејзината работа. Утре, на 15 септември се навршува една година од формирањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

СЈО утре ќе го обелодени вториот шест месечен извештај за работата

Канал5 - 14.09.2016

Според најавите Специјалното јавно обвинителство утре до Собранието и до Советот на јавни обвинители ќе го достави вториот шестмесечен извештај за својата работа. Од СЈО , не прецизираат дали Катица Јанева лично ќе се појави во Собранието и пред ...

Утре нов извештај на СЈО по една година од формирањето...

Н.Македонија - 14.09.2016

Утре нов извештај на СЈО по една година од формирањето Специјалното јавно обвинителство утре ќе го достави вториот шестмесечен извештај за своите работни активности до Собранието и до Советот на јавни обвинители.

ДРАМАТУРШКИ НАЈАВИ БЕЗ ЕПИЛОГ: Помина една година, а од СЈО нема ниту едно обвинение

Телеграф - 14.09.2016

Една година по основањето на ова обвинителство, почнати се повеќе предистражни и истражни постапки, но не е поднесено ниту едно обвинение. Според законот за СЈО, тимот на Катица Јанева има рок од 18 месеци од формирањето да поднесе обвиненија На 15 ...

СЈО утре поднесува извештај - Ќе биде ли овој пат транспарентно?

Сител - 14.09.2016

Утре изминува една година од основањето на Специјалното јавно обвинителство и донесувањето на Законот за специјално обвинителство, период во кој СЈО отвори неколку предистражни и истражни постапки, но не поднесе ниту едно обвинение за кои има ...

Една година на СЈО – многу фама и дефиле пред камера, ниту едно обвинение

Алфа - 14.09.2016

Јавноста чека многу одговори, кои треба да ги даде обвинителството на Јанева, кога ќе биде првото обвинение, кој се е на платниот список на Обвинителство, какви совети даваат експертите на Јанева, кои не ретко ја фалат оваа институција во медиумите ...

СЈО утре ќе даде отчет за шестмесечното работење

Локално - 14.09.2016

СЈО најавува одговори на сите прашања кои беа актуелни во јавноста во изминатиот период. Специјалното јавно обвинителство информира дека утре во 11 часот во новите простории ќе одржи прес конференција на која ќе биде претставен шестмесечниот ...

СЈО утре ќе одржи прес конференција

Бриф - 14.09.2016

Специјалното јавно обвинителство извести дека утре во 11:00 часот во новите простории ќе одржи прес конференција на која ќе биде претставен шестмесечниот извештај за работењето. Од СЈО најавуваат и одговори на сите прашања кои беа актуелни во ...

Многу театар, а без резултати: Што сработија Катија Јанева и СЈО за една година врз грбот на граѓаните

Република - 14.09.2016

На 15 септември Специјалното јавно обвинителство треба да го поднесе во Собранието и во Советот на јавни обвинители вториот шестмесечен извештај за сработеното. Една година по основањето на ова обвинителство започнати се повеќе предистражни и ...

СЈО утре ќе одржи прес конференција

Репортер - 14.09.2016

Специјалното јавно обвинителство извести дека утре во 11:00 часот во новите простории ќе одржи прес конференција на која ќе биде претставен шестмесечниот извештај за работењето. Од СЈО најавуваат и одговори на сите прашања кои беа актуелни во ...

ПЕТ „Т“, МНОГУ ОПТИМИЗАМ И НИТУ ЕДНО ОБВИНЕНИЕ: Што сработи тимот на Катица?

Репортер - 14.09.2016

За еден ден се очекува вториот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство, финансиите, кадровската екипираност и активностите, вклучувајќи го и напредокот во истрагите, пишува Фактор .

СЈО од понеделник со првите обвиненија

Репортер - 14.09.2016

Специјалното обвинителство се подготвува од понеделник да ги стартува првите обвиненија, а се најавуваат и нови истраги, дознава 24 вести од извори во обвинителството. Извештајот за сработеното во изминатите шест месеци, СЈО утре ќе го достави до ...

ПЕТ „Т“, МНОГУ ОПТИМИЗАМ И НИТУ ЕДНО ОБВИНЕНИЕ: Што сработе тимот на Катица?

Фактор - 14.09.2016

За еден ден се очекува вториот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство, финансиите, кадровската екипираност и активностите, вклучувајќи го и напредокот во истрагите. Според Законот за Специјално јавно обвинителство, СЈО е обврзано ...

Јанева во 11 часот на новинарите ќе им го презентира извештајот за работењето на СЈО

Мета - 14.09.2016

Во 11 часот, во новите простории на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), специјалната обвинителка Катица Јанева ќе одржи прес-конференција на која ќе биде презентиран шестмесечниот извештај на ова обвинителство, соопштија од СЈО.

Помина една година, а од СЈО наместо обвиненија има само театрални најави

Пулс24 - 14.09.2016

Една година по основањето на ова обвинителство, почнати се повеќе предистражни и истражни постапки, но не е поднесено ниту едно обвинение. Според законот за СЈО, тимот на Катица Јанева има рок од 18 месеци од формирањето да поднесе обвиненија.

Една година СЈО, до сега ни едно обвинение

еМагазин - 14.09.2016

Утре Специјалното јавно обвинителство ќе го поднесе вториот шестмесечен извештај за своето работење. До сега СЈО отвори неколку случаи, но и покрај најавите на некои медиуми до сега не е покренато ни едно обвининение.

СЈО од понеделник со првите обвиненија и нови истраги?

Либертас - 14.09.2016

Специјалното обвинителство се подготвува од понеделник да ги стартува првите обвиненија и се најавуваат нови истраги, дознава 24 вести од извори во обвинителството. Во пресрет на годишнината од формирањето на СЈО, стигна уште една негативна одлука ...

СЈО утре ќе одржи прес конференција

Либертас - 14.09.2016

Специјалното јавно обвинителство извести дека утре во 11:00 часот во новите простории ќе одржи прес конференција на која ќе биде претставен шестмесечниот извештај за работењето. Од СЈО најавуваат и одговори на сите прашања кои беа актуелни во ...

СЈО од понеделник со првите обвиненија и нови истраги

24 Вести - 13.09.2016

Специјалното обвинителство се подготвува од понеделник да ги стартува првите обвиненија и се најавуваат нови истраги, дознава 24 вести од извори во обвинителството. Во пресрет на годишнината од формирањето на СЈО, стигна уште една негативна одлука ...

Јанева потврди дека Извештајот ќе го објави в четврток, но не кажува дали ќе оди во Собрание

Локално - 13.09.2016

Специјалното јавно обвинителство в четврток до Собранието и до Советот на јавни обвинители ќе го достави вториот шестмесечен извештај за својата работа, потврдија за „Мета“ од СЈО. Оттаму, сепак, не одговараат конкретно дали Катица Јанева лично ќе ...

Јанева потврди дека извештајот ќе го објави в четврток, но не кажува дали ќе оди во Собрание

Мета - 13.09.2016

Специјалното јавно обвинителство в четврток до Собранието и до Советот на јавни обвинители ќе го достави вториот шестмесечен извештај за својата работа, потврдија за „Мета“ од СЈО. Оттаму, сепак, не одговараат конкретно дали Катица Јанева лично ќе ...

Јанева потврди дека извештајот ќе го објави в четврток, но не кажува дали ќе оди во Собрание

Либертас - 13.09.2016

Специјалното јавно обвинителство в четврток до Собранието и до Советот на јавни обвинители ќе го достави вториот шестмесечен извештај за својата работа, потврдија за „Мета“ од СЈО. Оттаму, сепак, не одговараат конкретно дали Катица Јанева лично ќе ...

СЈО: Една година од формирањето и втор извештај

Нова ТВ - 15.09.2016

Согласно Законот за Специјално јавно обвинителство, специјалната обвинителка Катица Јанева денеска ќе го поднесе вториот извештај за работата на СЈО. Како што соопштија од СЈО во 11 часот, во новите простории на Специјалното јавно обвинителство ...

Катица Јанева в четврток треба да го поднесе вториот извештај за СЈО

МКД - 12.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на 15 септември треба да го поднесе вториот извештај за работата на СЈО. Според Законот за Специјално јавно обвинителство, СЈО е обврзано на секои шест месеци да дава отчет пред Собранието и Советот на ...

Неделава нов извештај од СЈО и судење за „Пуч“

Тера - 12.09.2016

Новиот шестмесечен извештај за работата на СЈО, на 15 септември и закажаното рочиште во Кривичниот суд за случајот „Пуч“, следниот ден. Јанева вториот извештај ќе го поднесе на годишнината од нејзиното назначување за специјална јавна обвинителка и ...