TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Катругалос - Првпат по долго време има оптимизам за решение за името

Р.С.Европа - 14.01.2018

Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи, Јоргос Катругалос изјави дека „можното решение за името на грчкиот сосед не смее да биде средство за иредентизам“.

Катругалос: Решението за името да не биде „средство за иредентизам“

24 Вести - 14.01.2018

Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи, Јоргос Катругалос вели дека можното решение за името не смее да биде средство за иредентизам.

Катругалос: Решението за името да не биде „средство за иредентизам“

Канал5 - 14.01.2018

Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи, Јоргос Катругалос изјави дека „можното решение за името на грчкиот сосед не смее да биде средство за иредентизам“.

Катругалос: Решението за името да не биде „средство за иредентизам“

Либертас - 14.01.2018

Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи, Јоргос Катругалос изјави дека „можното решение за името на грчкиот сосед не смее да биде средство за иредентизам“.

Катругалос: Решението за името да не биде „средство за иредентизам“

Сител - 14.01.2018

Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи, Јоргос Катругалос изјави дека „можното решение за името на грчкиот сосед не смее да биде средство за иредентизам“.

Катругалос: Решението за името да не биде „средство за иредентизам“

ТВ21 - 14.01.2018

Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи, Јоргос Катругалос изјави дека „можното решение за името на грчкиот сосед не смее да биде средство за иредентизам“.

Катругалос: Решението за името да не биде „средство за иредентизам“

А1 On - 14.01.2018

Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи, Јоргос Катругалос изјави дека „можното решение за името на грчкиот сосед не смее да биде средство за иредентизам“.

Катругалос: Решението за името да не биде „средство за иредентизам“

+инфо - 14.01.2018

Говорејќи за тековната дебата на оваа тема, Катругалос рече дека постои оптимизам „првпат по долго време“, но и оти „нема загарантирано решение“. Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски ...

Грција продолжува да обвинува за иредентизам, Столтенберг в четврток пред пратениците

ТВ21 - 14.01.2018

Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи, смета дека можното решение за името на не смее да биде средство за иредентизам.

Катругалос: Решението за името да не биде „средство за иредентизам“

Локално - 14.01.2018

Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи, Јоргос Катругалос изјави дека „можното решение за името на грчкиот сосед не смее да биде средство за иредентизам“.

Катругалос: И решението за името да не биде иредентистичко

Вечер - 14.01.2018

– Ние преговараме за назив којшто ќе направи јасна дистинкција помеѓу историската грчка Македонија и државата чиј главен град е Скопје Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи, ...

Јоргос Катругалос: Преговараме за име кое ќе направи јасна дистинкција помеѓу историската грчка Македонија и државата ...

Република - 14.01.2018

Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи, Јоргос Катругалос вели дека можното решение за името не смее да биде средство за иредентизам, пренесе МИА.

Катругалос: Решението за името да не биде „средство за иредентизам“

Стандард - 14.01.2018

Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи, Јоргос Катругалос вели дека можното решение за името не смее да биде средство за иредентизам, пренесе МИА.

Решението за името да не биде „средство за иредентизам“

Локално - 14.01.2018

Ние преговараме за назив којшто ќе направи јасна дистинкција помеѓу историската грчка Македонија и државата чиј главен град е Скопје Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи, ...

Катругалос: Решението за името да не биде „средство за иредентизам“

Press24 - 14.01.2018

Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи, Јоргос Катругалос изјави дека „можното решение за името на грчкиот сосед не смее да биде средство за иредентизам“.

Грција ги продлабочува црвените линии, Македонија целосно се откажа од нив

Алфа - 14.01.2018

Изминативе месеци Грците лицитираат со имиња и обвинуваат за иредентизам, на грчките медиуми и весници може да се видат разни националистички наслови и изјави Во Скопје нема македонска нација, тврди поранешниот премиер на Грција, Костас Караманлис.

Османи до Калавера: Подготвени ќе ги дочекаме клучните датуми во 2018

МКД - 12.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска се сретна со Геновева Руиз Калавера, директорка за Западен Балкан во Генералниот директорат за соседство и проширување во ЕУ и ѝ го презентирал напредокот на земјава во евроинтегративните ...

Османи: Македонија подготвена ќе ги дочека клучните датуми за ЕУ интеграции во 2018

Канал5 - 12.01.2018

Остваривме значаен напредок на сите полиња, имплементацијата на реформите во наредниот период ќе се интензивира, и Македонија во 2018 година подготвена ќе ги дочека клучните датуми за нашите европски интеграции, порача вицепремеирот за европски ...

Османи: Подготвени сме да ги дочекаме клучните датуми за евроинтеграцијата

Либертас - 12.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска се сретна со Геновева Руиз Калавера, директорка за Западен Балкан, во рамките на генералниот Директорат за соседство и проширување во Европска Унија, (ДГ НЕАР).

Османи: Македонија подготвена ќе ги дочека клучните датуми за ЕУ интеграции во 2018

Сител - 12.01.2018

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денес оствари средба со Геновева Руиз Калавера, Директорка за Западен Балкан во рамките на Генералниот Директорат за соседство и проширување во Европска Унија, ДГ НЕАР.

Османи: Очекуваме клучните реформи да бидат имплементирани до февруари

Макфакс - 12.01.2018

Изминатиов период е остварен значаен напредок во подготовка на реформите во приоритетните области, како што се реформите на безбедносните служби, реформите во правосудството, како и реформите на јавната администрација, а очекувањата на Владата се ...

Османи-Калавера: Mакедонија подготвена ќе ги дочека клучните датуми за европските интеграции во 2018 година

А1 On - 12.01.2018

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денес оствари средба со Геновева Руиз Калавера, Директорка за Западен Балкан во рамките на Генералниот Директорат за соседство и проширување во Европска Унија, ДГ НЕАР.

Османи: Македонија подготвена ќе ги дочека клучните датуми за ЕУ интеграции во 2018...

Н.Македонија - 12.01.2018

Османи: Македонија подготвена ќе ги дочека клучните датуми за ЕУ интеграции во 2018 Остваривме значаен напредок на сите полиња, имплементацијата на реформите во наредниот период ќе се интензивира, и Македонија во 2018 година подготвена ќе ги дочека ...

Османи: Подготвени сме да ги дочекаме клучните датуми за евроинтеграцијата

Локално - 12.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска се сретна со Геновева Руиз Калавера, директорка за Западен Балкан, во рамките на генералниот Директорат за соседство и проширување во Европска Унија, (ДГ НЕАР).

Османи: Македонија во 2018 -та подготвена ќе ги дочека клучните датуми за европските интеграции

Стандард - 12.01.2018

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денес оствари средба со Геновева Руиз Калавера, Директорка за Западен Балкан во рамките на Генералниот Директорат за соседство и проширување во Европска Унија, ДГ НЕАР.

Османи: Очекуваме клучните реформи да бидат имплементирани до февруари

Точка - 12.01.2018

Изминатиов период е остварен значаен напредок во подготовка на реформите во приоритетните области, како што се реформите на безбедносните служби, реформите во правосудството, како и реформите на јавната администрација, а очекувањата на Владата се ...

Османи: Очекуваме клучните реформи да бидат имплементирани до февруари

Вечер - 12.01.2018

Изминатиов период е остварен значаен напредок во подготовка на реформите во приоритетните области, како што се реформите на безбедносните служби, реформите во правосудството, како и реформите на јавната администрација, а очекувањата на Владата се ...

Османи: Подготвени сме да ги дочекаме клучните датуми за евроинтеграцијата

Мета - 12.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска се сретна со Геновева Руиз Калавера, директорка за Западен Балкан, во рамките на генералниот Директорат за соседство и проширување во Европска Унија, (ДГ НЕАР).

Османи за ТВ „Антена“: Мислам дека му доаѓа крајот на спорот со името

Телма - 10.01.2018

Постои взаемно прифатливо решение, мислам дека сме стигнати до крајот на проблемот, вели македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи во интервјуто за грчката ТВ Антена. Кусо по вчерашните средби со неговите домаќини, Никос Коѕијас и ...

Интензивна комуникација меѓу Скопје и Атина пред средбата со Нимиц

Нова ТВ - 10.01.2018

Во Македонија постои јасно изразен оптимизам за затворање на прашањето на Грција околу употребата на името на Македонија, ова вчера го посочи вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи , на средбите во Атина со шефот на дипломатијата Никос ...

Османи на средби во грчкото МНР, надвор протестанти извикувале „Македонија е грчка“, „Тргнете ги рацете од Македонија“

Фокус - 10.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи смета дека оваа година претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу спорот со Грција и дека како политичари кои ја добиле довербата да ги предводат своите граѓани, имаат обврска ...

Оптимизам за решавање на спорот со името, во Њујорк нова рунда разговори

24 Вести - 10.01.2018

Во Македонија постои јасно изразен оптимизам за затворање на прашањето на Грција околу употребата на името на Македонија, ова вчера го посочи вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, на средбите во Атина со шефот на дипломатијата Никос ...

Во Њујорк нови разговори за името, Османи од Атина порачува дека годинава е историска шанса

Алсат-М - 10.01.2018

Во Македонија постои јасно изразен оптимизам за затворање на прашањето на Грција околу употребата на името на Македонија, ова вчера го посочи вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, на средбите во Атина со шефот на дипломатијата Никос ...

Османи: Грција го прифаќа терминот Македонија во можното решение

Фокус - 10.01.2018

Вицепремиерот Бујар Османи во вечерашното гостување на телевизија 24 рече дека Грција во преговорите прифаќа терминот Македонија да го има во можното решение за спорот. – Утрешната средба меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, ...

Османи - Грција прифаќа име кое ќе содржи Македонија

Р.С.Европа - 10.01.2018

Постои консензус терминот Македонија да се најде во која било варијанта за решавање на спорот за името со Грција, изјави вечерва вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи. Тој во интервју во Анализа 24, рече дека грчките власти прифаќаат име во ...

Во Њујорк нови разговори за името, Османи од Атина порачува дека годинава е историска шанса

Идивиди - 10.01.2018

Во Македонија постои јасно изразен оптимизам за затворање на прашањето на Грција околу употребата на името на Македонија, ова вчера го посочи вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, на средбите во Атина со шефот на дипломатијата Никос ...

Османи бара сериозност од политичарите - шансата не смее да се пропушти

+инфо - 10.01.2018

Во Њујорк нови разговори за името, Османи од Атина порачува дека годинава е историска шанса Во Македонија постои јасно изразен оптимизам за затворање на прашањето на Грција околу употребата на името на Македонија, ова вчера го посочи вицепремиерот ...

Османи за ТВ „Антена“: Мислам дека му доаѓа крајот на спорот со името

ТВ21 - 10.01.2018

Постои взаемно прифатливо решение, мислам дека сме стигнати до крајот на проблемот, вели македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи во интервјуто за грчката ТВ Антена. Кусо по вчерашните средби со неговите домаќини, Никос Коѕијас и ...

Османи за ТВ „Антена“: Мислам дека му доаѓа крајот на спорот со името

А1 On - 10.01.2018

Постои взаемно прифатливо решение, мислам дека сме стигнати до крајот на проблемот, вели македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи во интервјуто за грчката ТВ Антена. Кусо по вчерашните средби со неговите домаќини, Никос Коѕијас и ...

Османи за ТВ „Антена“: Мислам дека му доаѓа крајот на спорот со името

Либертас - 10.01.2018

Постои взаемно прифатливо решение, мислам дека сме стигнати до крајот на проблемот, вели македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи во интервјуто за грчката ТВ Антена. Кусо по вчерашните средби со неговите домаќини, Никос Коѕијас и ...

Османи за ТВ „Антена“: Мислам дека му доаѓа крајот на спорот со името

Сител - 10.01.2018

Постои взаемно прифатливо решение, мислам дека сме стигнати до крајот на проблемот, вели македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи во интервјуто за грчката ТВ Антена. Кусо по вчерашните средби со неговите домаќини, Никос Коѕијас и ...

ВО ЖИВО: Бујар Османи во 24 Анализа по враќањето од Атина

Либертас - 10.01.2018

Следете го во живо вечерашното издание на емисијата 24 Анализа на ТВ24 каде гостува вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи по неговото враќањето од Атина, ...

Османи добил предлог за името: Се чека средба на Нимиц со преговарачите на 17 јануари

ТВ21 - 10.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи вчера во Атина добил предлог за промена на името на Република Македонија. Како што се дознава од дипломатски извори, предлогот се разликува од имињата со кои главно шпекулираше грчкиот печат во ...

Османи: Се гледа крајот на билатералниот проблем

Канал5 - 10.01.2018

Вицепремиерот за еворинтеграции Бујар Осамни го гледа крајот на спорот со името. По вчерашната средба со грчкиот министер за надворешни работи Коѕијас во Атина, Османи е охрабрен дека двете земји влегуваат во финална фаза на билатералниот проблем.

Во Њујорк нови разговори за името, Османи од Атина: годинава е историска шанса...

Н.Македонија - 10.01.2018

Во Њујорк нови разговори за името, Османи од Атина: годинава е историска шанса Во Македонија постои јасно изразен оптимизам за затворање на прашањето на Грција околу употребата на името на Македонија, ова вчера го посочи вицепремиерот за европски ...

Грција го прифаќа терминот Македонија во можното решение

Тера - 10.01.2018

Вицепремиерот Бујар Османи во вечерашното гостување на телевизија 24 рече дека Грција во преговорите прифаќа терминот Македонија да го има во можното решение за спорот. – Утрешната средба меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, ...

Во Њујорк нови разговори за името, Османи од Атина порачува дека годинава е историска шанса

10без10 - 10.01.2018

Во Македонија постои јасно изразен оптимизам за затворање на прашањето на Грција околу употребата на името на Македонија , ова вчера го посочи вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, на средбите во Атина со шефот на дипломатијата Никос ...

Во Њујорк нови разговори за името, Османи од Атина порачува дека годинава е историска шанса

Вечер - 10.01.2018

Во Македонија постои јасно изразен оптимизам за затворање на прашањето на Грција околу употребата на името на Македонија, ова вчера го посочи вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, на средбите во Атина со шефот на дипломатијата Никос ...

Османи: Време е да го затвориме спорот за името

Фактор - 10.01.2018

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, за грчка ТВ Антена открива дека гледа крај на спорот за името во скоро време и дека сосема е извесно дека може да се стигне до прифатливо решение и за двете страни.

Османи за ТВ „Антена“: Му доаѓа крајот на спорот со името

Република - 10.01.2018

Постои взаемно прифатливо решение, мислам дека сме стигнати до крајот на проблемот, вели македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи во интервјуто за грчката ТВ Антена. Кусо по вчерашните средби со неговите домаќини, Никос Коѕијас и ...

Османи уверен: Мислам дека му доаѓа крајот на овој спор

Телевизија Нова - 10.01.2018

Постои взаемно прифатливо решение, мислам дека сме стигнати до крајот на проблемот, вели македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи во интервјуто за грчката ТВ Антена. Кусо по вчерашните средби со неговите домаќини, Никос Коѕијас и ...

Османи за ТВ „Антена“: Мислам дека му доаѓа крајот на спорот со името

Стандард - 10.01.2018

Постои взаемно прифатливо решение, мислам дека сме стигнати до крајот на проблемот, вели македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи во интервјуто за грчката ТВ Антена. Кусо по вчерашните средби со неговите домаќини, Никос Коѕијас и ...

Османи за ТВ „Антена“: Мислам дека му доаѓа крајот на спорот со името

Вечер - 10.01.2018

Постои взаемно прифатливо решение, мислам дека сме стигнати до крајот на проблемот, вели македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи во интервјуто за грчката ТВ Антена. Кусо по вчерашните средби со неговите домаќини, Никос Коѕијас и ...

Османи за ТВ „Антена“: Мислам дека му доаѓа крајот на спорот со името

Press24 - 10.01.2018

Постои взаемно прифатливо решение, мислам дека сме стигнати до крајот на проблемот, вели македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи во интервјуто за грчката ТВ Антена. Кусо по вчерашните средби со неговите домаќини, Никос Коѕијас и ...

Османи за ТВ „Антена“: Мислам дека му доаѓа крајот на спорот со името

Локално - 10.01.2018

Постои взаемно прифатливо решение, мислам дека сме стигнати до крајот на проблемот, вели македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи во интервјуто за грчката ТВ Антена. Кусо по вчерашните средби со неговите домаќини, Никос Коѕијас и ...

Османи: Предлог за името на крајот на месецот

Нетпрес - 10.01.2018

Османи синоќа зад затворени врати се сретна со шефот на грчката дипломатија Коѕијас во Атина, како и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос. По средбата Османи изјави дека во моментов не се разговара за предлози, но дека ...

Османи порача дека годинава е историска шанса за името - демонстрантите во Атина извикуваа „Македонија е грчка“

Press24 - 10.01.2018

Во Македонија постои јасно изразен оптимизам за затворање на прашањето на Грција околу употребата на името на Македонија, ова вчера го посочи вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, на средбите во Атина со шефот на дипломатијата Никос ...

Османи: Нема да имаме прогрес без решение на спорот

Press24 - 10.01.2018

Вицепремиерот Бујар Османи по враќањето од Атина во анализа на ТВ 24 изјави дека ќе придонесат во градење на доверба дали тоа ќе биде промена на името на аеродромот, или нешто друго, но вели за тоа се разговарало.

Османи: Грција го прифаќа терминот Македонија во можното решение

Локално - 10.01.2018

Вицепремиерот Бујар Османи во вечерашното гостување на телевизија 24 рече дека Грција во преговорите прифаќа терминот Македонија да го има во можното решение за спорот. – Утрешната средба меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, ...

Османи: Конкретен предлог за името на крајот на месецот

Press24 - 10.01.2018

Османи синоќа зад затворени врати се сретна со шефот на грчката дипломатија Коѕијас во Атина, како и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос. По средбата Османи изјави дека во моментов не се разговара за предлози, но дека ...

Османи: Конкретен предлог за името до крајот на месецов

Слободен Печат - 10.01.2018

По средбата на вицепремиерот Османи со шефот на грчката дипломатија Коѕијас, тој изјави дека во моментов не се разговара за предлози, но дека на крајот на овој месец ќе има конкретен предлог и ќе може да се заземе став.

Во Њујорк нови разговори за името, Османи од Атина порачува дека годинава е историска шанса

Локално - 10.01.2018

– Во Македонија постои јасно изразен оптимизам за затворање на прашањето на Грција околу употребата на името на Македонија, ова вчера го посочи вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, на средбите во Атина со шефот на дипломатијата Никос ...

Османи за ТВ „Антена“: Мислам дека му доаѓа крајот на спорот со името

Курир - 10.01.2018

Постои взаемно прифатливо решение, мислам дека сме стигнати до крајот на проблемот, вели македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи во интервјуто за грчката ТВ Антена. Кусо по вчерашните средби со неговите домаќини, Никос Коѕијас и ...

Османи: Нема да имаме прогрес без решение на спорот

Фактор - 10.01.2018

Вицепремиерот Бујар Османи по враќањето од Атина во анализа на ТВ 24 изјави дека ќе придонесат во градење на доверба дали тоа ќе биде промена на името на аеродромот, или нешто друго, но вели за тоа се разговарало.

Османи за ТВ „Антена“: Мислам дека му доаѓа крајот на спорот со името

Поглед - 10.01.2018

Постои взаемно прифатливо решение, мислам дека сме стигнати до крајот на проблемот, вели македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи во интервјуто за грчката ТВ Антена. Кусо по вчерашните средби со неговите домаќини, Никос Коѕијас и ...

Во Њујорк нови разговори за името, Османи од Атина порачува дека годинава е историска шанса

Канал 77 - 10.01.2018

Во Македонија постои јасно изразен оптимизам за затворање на прашањето на Грција околу употребата на името на Македонија, ова вчера го посочи вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, на средбите во Атина со шефот на дипломатијата Никос ...

ОСМАНИ ЌЕ НЕ РЕШИ:Мислам дека му доаѓа крајот на спорот со името

Поглед - 10.01.2018

Постои взаемно прифатливо решение, мислам дека сме стигнати до крајот на проблемот, вели македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи во интервјуто за грчката ТВ Антена. Кусо по вчерашните средби со неговите домаќини, Никос Коѕијас и ...

Османи во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос

Телма - 09.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина, каде што ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос.

Во Атина средба Османи - Коѕијас

Телма - 09.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој е во посета на Атина, денеска се сретна со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Грчкото Министерство за надворешни работи на официјалниот твитер профил, објави слики од средбата на Коѕијас ...

Османи во Атина се сретна со Коѕиас, нема официјални изјави

Нова ТВ - 09.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој е во посета на Атина, денеска се сретна со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Грчкото Министерство за надворешни работи на официјалниот твитер профил, објави слики од средбата на Коѕијас ...

Османи: Имаме историска шанса да ставиме точка на прашањето за името

Нова ТВ - 09.01.2018

Оваа година претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на името на Македонија, и, како политичари кои ја добиле довербата да ги предводат своите граѓани, имаме обврска да покажеме зрелост и сериозност и да не ја ...

Економската соработка во фокусот на разговорите Османи - Катругалос

Телма - 09.01.2018

Вице премиерот за европски прашања Бујар Османи по средбата со заменик-министерот за надворешни работи, Јоргос Катругалос во Атина замина на работен ручек со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас.

Османи: Конкретен предлог на крајот на месецов

Телма - 09.01.2018

Сега не е време да се разговара за предлози, на крајот на месецот ќе има конкретен предлог и тогаш ќе заземеме став, изјави вицепремиерот Бујар Османи по средбата со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, одговарајќи на новинарско прашање што ...

Османи во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос

Алсат-М - 09.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина, каде што ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос.

Османи во Атина на средби со Коѕијас

24 Вести - 09.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина, каде што ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Од секретаријатот за европски прашања при македонската влада и грчкото МНР велат ...

Османи: Историска шанса за надминување на спорот за името

Р.С.Европа - 09.01.2018

Оваа година претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на името на Македонија и како политичари кои ја добиле довербата да ги предводат своите граѓани имаме обврска да покажеме зрелост и сериозност и да не ја ...

Османи: Имаме историска шанса но и обврска да ставиме точка на прашањето за името

МКД - 09.01.2018

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Бујар Османи во рамките на денешната работна посета на Република Грција, оствари средба со министерот за надворешни работи на земјата, Никос Коѕијас, како и со ...

Османи: Пред нас е историска и златна година за затворање на спорот со името

МКД - 09.01.2018

Времето е кратко, треба брзо да се најде решение, ако не се најде до април, процесот губи смисла. Пред нас е историска и златна година за затворање на спорот и деблокирање на евроатлантската перспектива на земјата, истакна вицепремиерот за европски ...

Османи: На крајот на месецот ќе има конкретен предлог за името

Фокус - 09.01.2018

На крајот на месецот ќе има конкретен предлог за името, а сега не е време да се разговара за предлози, изјави вицепремиерот Бујар Османи по средбата со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас.

Започнаа средбите на Османи во Атина

Алсат-М - 09.01.2018

Со тет-а-тет а средба со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, во 11.30 часот по локално време, започна посетата на Атина на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи.

Османи: Имаме историска шанса, но и обврска да ставиме точка на прашањето за името

Алсат-М - 09.01.2018

Оваа година претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на името на Македонија, и, како политичари кои ја добиле довербата да ги предводат своите граѓани, имаме обврска да покажеме зрелост и сериозност и да не ја ...

Вицепремиерот Османи во посета на Атина

Р.С.Европа - 09.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска во Атина ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос.

Започнаа средбите на Османи во Атина

Р.С.Европа - 09.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ја започна посетата во Атина со средба со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, а веднаш потоа тој ќе има работен ручек со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас.

Османи: Имаме историска шанса, но и обврска да ставиме точка на прашањето за името

24 Вести - 09.01.2018

2018 година претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на името на нашата земја, и, како политичари кои ја добиле довербата да ги предводат своите граѓани, имаме обврска да покажеме зрелост и сериозност и да не ја ...

Средби во Атина: На маса и прашањето за спорот со името?

24 Вести - 09.01.2018

Зад затвроени врати, без можност за прашања од медиумите заврши посетата на вицепремиерот Бујар Османи на Грција, каде Османи се сретна со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас и со со Заменик Министерот за надворешни работи Јоргос ...

Османи во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос

Сител - 09.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина, каде што ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос.

Османи во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос

МРТ - 09.01.2018

На средбите ќе бидат отворени прашањата поврзани со европските интеграции на Република Македонија и теми од заеднички интерес, соопштија Секретаријатот за европски прашања при македoнската Влада и грчкото МНР.

Османи во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос

Канал5 - 09.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина, каде што ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос.

Денес во Атина средби на Бујар Османи со Коѕијас и Катругалос

Таратур - 09.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи при својата денешна посета на Атина, ќе оствари средби шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос.

Османи ќе се сретне со Коѕијас во Атина

+инфо - 09.01.2018

На средбите ќе бидат отворени прашањата заевропските интеграции на Македонија и теми од заеднички интерес, соопштија СЕП и грчката Влада. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина, каде што ќе ...

Започнаа средбите на Османи во Атина, македонското знаме развиорено на МНР

+инфо - 09.01.2018

Грчките медиуми, посетата на Османи, пак, ја коментираат како прва точка од јануарските предвидени активности околу прашањето со името. Со тет-а-тет а средба со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, во 11.30 часот по ...

Во Атина средба Османи - Коѕијас

Сител - 09.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој е во посета на Атина, денеска се сретна со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Грчкото Министерство за надворешни работи на официјалниот твитер профил, објави слики од средбата на Коѕијас ...

Започнаа средбите на Османи во Атина

Канал5 - 09.01.2018

Со тет-а-тет а средба со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, во 11.30 часот по локално време, започна посетата на Атина на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи.

Започнаа средбите на Османи во Атина. Mакедонското знаме развиорено на МНР

Либертас - 09.01.2018

Со тет-а-тет а средба со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, во 11.30 часот по локално време, започна посетата на Атина на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи.

Османи: Имаме историска шанса, но и обврска да ставиме точка на прашањето за името

Канал5 - 09.01.2018

Оваа година претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на името на Македонија, и, како политичари кои ја добиле довербата да ги предводат своите граѓани, имаме обврска да покажеме зрелост и сериозност и да не ја ...

Османи: Имаме историска шанса, но и обврска да ставиме точка на прашањето за името

Сител - 09.01.2018

Оваа година претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на името на Македонија, и, како политичари кои ја добиле довербата да ги предводат своите граѓани, имаме обврска да покажеме зрелост и сериозност и да не ја ...

Османи: Имаме историска шанса, но и обврска да ставиме точка на прашањето за името

Либертас - 09.01.2018

Оваа година претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на името на Македонија, и, како политичари кои ја добиле довербата да ги предводат своите граѓани, имаме обврска да покажеме зрелост и сериозност и да не ја ...

Османи од Атина: Историска и златна година, потребно е брзо решение

Либертас - 09.01.2018

Времето е кратко, треба брзо да се најде решение, ако не се најде до април, процесот губи смисла. Пред нас е историска и златна година за затворање на спорот и деблокирање на евро- атлантската перспектива на земјата, истакна вицепремиерот за ...

Османи: Имаме историска шанса, но и обврска да ставиме точка на прашањето за името

А1 On - 09.01.2018

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Бујар Османи во рамките на денешната работна посета на Република Грција, оствари средба со Министерот за надворешни работи на земјата, Никос Коѕијас, како и со ...

Османи по средбата со Коѕијас: Има исклучителен напредок во комуникацијата меѓу двете земји

Макфакс - 09.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на денешната работна посета на Грција, имаше средба со министерот за надворешни работи на земјата, Никос Коѕијас, како и со заменик-министерот за надворешни работи задолжен за ...

Османи во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос

А1 On - 09.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина, каде што ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос.

Османи на средба со Коѕијас

ТВ21 - 09.01.2018

Македонскиот вицепремиер за европски прашања, Бујар Османи денеска е на средба со грчкиот минситер за надворешни работи, Никос Коѕијас. Цел на средбата е решавање на повеќедеценискиот спор со името со Грција, а ќе се разговара за трите предлози за ...

Започнаа средбите на Османи во Атина

А1 On - 09.01.2018

Со тет-а-тет а средба со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, во 11.30 часот по локално време, започна посетата на Атина на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи.

Османи: Пред нас е историска година

ТВ21 - 09.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, порача дека следниот период може да биде клучен за спорот со името со Грција.

Османи: Историска шанса за прашањето за името

МРТ - 09.01.2018

Османи со своите грчки домаќини констатирале дека има исклучителен напредок во комуникацииите меѓе двете соседни земји. „2018-та година преставува историска шанаса за надминување на недоразбирањето околу употребата на името на нашата земја.

Османи: историска и златна година, потребно е брзо решение

Канал5 - 09.01.2018

Времето е кратко, треба брзо да се најде решение, ако не се најде до април, процесот губи смисла вели Вицепремиерот за Европски прашања Бујар Османи по средбата со Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас.

Османи од Атина: Имаме историска шанса и обврска да ставиме точка на спорот за името

+инфо - 09.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања имаше средби со Коѕијас и со Катругалос. 2018 година претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на името на нашата земја, и, како политичари кои ја добиле довербата да ги ...

Нова рунда разговори за името на 17-ти јануари во Њујорк

МРТ - 09.01.2018

„2018-та година претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето за употребата на името на нашата земја- да не ја пропуштиме“. Ова е изјава на вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи по средбата со грчкиот министер за надворешни ...

МНР: Новата рунда разговори за спорот за името на 17. јануари во Њујорк

Сител - 09.01.2018

На 17ти јануари во Њујорк, посредникот Метју Нимиц ги продолжува разговорите со Василакис и Наумовски. Страните вклучени во процесот се договориле дека тоа е најдобриот термин за средба, потврдија за Сител од МНР.

Османи: Ако не најдеме решение за името до април, сè ќе падне во вода

+инфо - 09.01.2018

Османи очекува предлог од Нимиц на средбата за 10 дена, но додава дека предлози можат да достават и двете страни, а не само медијаторот. Времето е кратко, треба брзо да се најде решение, ако не се најде до април, процесот губи смисла.

Нимиц со конкретен предлог за името на 17 јануари!?

ТВ21 - 09.01.2018

На следната средба со преговарачите Наумовски и Василакис, се очекува медијаторот Нимиц на маса да извади конкретен предлог за името. Ова во изјава за медиумите го истакна вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи по средбата со шефот на грчката ...

Османи во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос...

Н.Македонија - 09.01.2018

Османи во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина, каде што ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за ...

Османи се сретна со Коѕијас...

Н.Македонија - 09.01.2018

Османи се сретна со Коѕијас Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој е во посета на Атина, денеска се сретна со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Грчкото Министерство за надворешни работи на официјалниот твитер профил, објави ...

Османи: Исклучителен напредок во комуникацијата меѓу Македонија и Грција ...

Н.Македонија - 09.01.2018

Османи: Исклучителен напредок во комуникацијата меѓу Македонија и Грција Оваа година претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на името на Македонија, и, како политичари што ја добиле довербата да ги предводат ...

Османи: Историска и златна година, потребно е брзо решение...

Н.Македонија - 09.01.2018

Османи: Историска и златна година, потребно е брзо решение Времето е кратко, треба брзо да се најде решение, ако не се најде до април, процесот губи смисла. Пред нас е историска и златна година за затворање на спорот и деблокирање на евро- ...

Османи во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос

Локално - 09.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина, каде што ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос.

Османи во Атина ќе го решава спорот за името

Република - 09.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина, каде што ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос.

Османи во Атина на средба со Коѕијас и Катругалос - За Грците прва точка од активностите за името

Press24 - 09.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина, каде што ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос.

Османи во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос

CivilMedia - 09.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина, каде што ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос.

Османи во Атина: Вицепремиерот од ДУИ ќе гради доверба меѓу двете земји

Телевизија Нова - 09.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина, каде што ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос.

Османи: Довербата меѓу Атина и Скопје клучна за решавање на прашањето за името

Вечер - 09.01.2018

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи во пресрет на утрешната посета на Грција изјави дека Скопје и Атина работат на градење на довербата и оти само во таква атмосфера е можно да се направи обид за изнаоѓање заедничко прифатливо решение околу ...

Започнаа средбите на Османи во Атина, македонското знаме развиорено на МНР

Вечер - 09.01.2018

Грчките медиуми, посетата на Османи, пак, ја коментираат како прва точка од јануарските предвидени активности околу прашањето со името. Со тет-а-тет а средба со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, во 11.30 часот по ...

Зад затворени врати Османи на тет-а-тет средба со Катругалос

Press24 - 09.01.2018

Со тет-а-тет а средба со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, во 11.30 часот по локално време, започна посетата на Атина на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи.

Османи на големо одлучува за името на Македонија во Атина

Република - 09.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој е во посета на Атина, денеска се сретна со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Грчкото Министерство за надворешни работи на официјалниот твитер профил, објави слики од средбата на Коѕијас ...

Во Атина средба Османи – Коѕијас

Локално - 09.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој е во посета на Атина, денеска се сретна со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Грчкото Министерство за надворешни работи на официјалниот твитер профил, објави слики од средбата на Коѕијас ...

Во Атина средба Османи – Коѕиас

Стандард - 09.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој е во посета на Атина, денеска се сретна со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас. Грчкото Министерство за надворешни работи на официјалниот твитер профил, објави фотографии од средбата на ...

Започнаа средбите на Османи во Атина, македонското знаме развиорено на МНР

Бриф - 09.01.2018

Со тет-а-тет а средба со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, во 11.30 часот по локално време, започна посетата на Атина на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи.

Османи – Коѕиас: Имаме историска шанса да го решиме спорот за името

Слободен Печат - 09.01.2018

Оваа, 2018 година, претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на името на нашата земја, истакнал вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи на денешните средби со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас и ...

Османи: Имаме историска шанса, но и обврска да ставиме точка на прашањето за името

Стандард - 09.01.2018

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Бујар Османи во рамките на денешната работна посета на Република Грција, оствари средба со Министерот за надворешни работи на земјата, Никос Коѕиас, како и со ...

Османи по средбата со Коѕијас: Има исклучителен напредок во комуникацијата меѓу двете земји

Точка - 09.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на денешната работна посета на Грција, имаше средба со министерот за надворешни работи на земјата, Никос Коѕијас, како и со заменик-министерот за надворешни работи задолжен за ...

Османи: Имаме историска шанса да го затвориме прашањето за името

Република - 09.01.2018

Оваа година претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на името на Македонија, и, како политичари кои ја добиле довербата да ги предводат своите граѓани, имаме обврска да покажеме зрелост и сериозност и да не ја ...

Османи: Имаме историска шанса, но и обврска да ставиме точка на прашањето за името

CivilMedia - 09.01.2018

Оваа година претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на името на Македонија, и, како политичари кои ја добиле довербата да ги предводат своите граѓани, имаме обврска да покажеме зрелост и сериозност и да не ја ...

Османи: Имаме историска шанса и обврска да ставиме точка на прашањето за името

Press24 - 09.01.2018

Оваа година претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на името на Македонија, и, како политичари кои ја добиле довербата да ги предводат своите граѓани, имаме обврска да покажеме зрелост и сериозност и да не ја ...

Османи: Имаме историска шанса, но и обврска да ставиме точка на прашањето за името

Локално - 09.01.2018

Оваа година претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на името на Македонија, и, како политичари кои ја добиле довербата да ги предводат своите граѓани, имаме обврска да покажеме зрелост и сериозност и да не ја ...

Османи – Коѕиас: Имаме историска шанса да го решиме спорот за името, да не ја пропуштиме

Мета - 09.01.2018

Оваа, 2018 година, претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на иметот на нашата земја, истакнал вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи на денешните средби со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас и ...

Османи по средбата со Коѕијас: Има исклучителен напредок во комуникацијата меѓу двете земји

Вечер - 09.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на денешната работна посета на Грција, имаше средба со министерот за надворешни работи на земјата, Никос Коѕијас, како и со заменик-министерот за надворешни работи задолжен за ...

Османи: На крајот на месецот ќе има конкретен предлог за името

Локално - 09.01.2018

На крајот на месецот ќе има конкретен предлог за името, а сега не е време да се разговара за предлози, изјави вицепремиерот Бујар Османи по средбата со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас.

Османи: Ако не најдеме решение за името до април, сè ќе падне во вода

Бриф - 09.01.2018

Времето е кратко, треба брзо да се најде решение, ако не се најде до април, процесот губи смисла. Пред нас е историска и златна година за затворање на спорот и деблокирање на евроатлантската перспектива на земјата, истакна вицепремиерот за европски ...

Започнаа средбите на Османи во Атина

Точка - 09.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ја започна посетата во Атина со средба со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, а веднаш потоа тој ќе има работен ручек со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас.

Османи во посета на Атина

Орбис - 09.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска во Атина ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос.

Османи за името: 2018-та година претставува историска шанса

Фактор - 09.01.2018

2018-та година претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на името на нашата земја, изјавил вицепремиерот Бујар Османи денеска при посетата во Атина. Османи со своите грчки домаќини констатирале дека има ...

(ВИДЕО) Нимиц со конкретен предлог за името на 17 јануари!?

iPortal - 09.01.2018

На следната средба со преговарачите Наумовски и Василакис, се очекува медијаторот Нимиц на маса да извади конкретен предлог за името. Ова во изјава за медиумите го истакна вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи по средбата со шефот на грчката ...

Започнаа средбите на Османи во Атина

Нетпрес - 09.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ја започна посетата во Атина со средба со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, а веднаш потоа тој ќе има работен ручек со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас.

Османи на средба со Коѕијас

Орбис - 09.01.2018

Делегација од Македонија предводена од шефот на секретаријатот за европски прашања и вицепремиер Бујар Османи, денеска е во официјална посета на Атина. Планирани се неколку средби кои што Османи ќе ги има грчката престолнина.

Османи најави дека месецов ќе има предлог и ќе заземaт став

Фактор - 09.01.2018

Вицепремиерот Бујар Османи по средбата со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, рече дека сега не е време да се разговара за предлози, на крајот на месецот ќе има конкретен предлог и тогаш ќе заземат став.

Османи на средба со Коѕијас и Катругалос

Алфа - 09.01.2018

19 јануари е датата кога на преговарачката маса во Њујорк ќе се стават новите предлози за спорот со името. 19 јануари е датата кога на преговарачката маса во Њујорк ќе се стават новите предлози за спорот со името.

Започнаа средбите на Османи во Атина, македонското знаме развиорено на зградата на грчкото МНР

еМагазин - 09.01.2018

Со тет-а-тет а средба со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, во 11.30 часот по локално време, започна посетата на Атина на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи.

Османи: Aко не се најде решение за името до април, процесот губи смисла

еМагазин - 09.01.2018

Времето е кратко, треба брзо да се најде решение, ако не се најде до април, процесот губи смисла. Пред нас е историска и златна година за затворање на спорот и деблокирање на евро- атлантската перспектива на земјата, истакна вицепремиерот за ...

Османи: Нема договор за името, има преговори

Канал 77 - 09.01.2018

Македонскиот вицепремиер за еворoпски прашања, Бујар Османи по средбата со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас беше прашан од новинарите дали за земјата е прифатливо името Нова Македонија.

Османи утре во Грција на средби со Коѕијас и Катругалос

Нова ТВ - 08.01.2018

Кабинетот на Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, соопшти дека тој утре ќе замине во работна посета на Атина, каде што ќе има средба со грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕијас.

Османи денеска во Атина – ќе се разговара за евроинтеграциите

Нова ТВ - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина, каде што ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со заменик министерот за надворешни работи Јоргос Катругалос.

Османи утре во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос

Алсат-М - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи утре ќе престојува во посета на Атина. Предвидено е да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и алтернативниот министер за надворешни работи, Јоргос Катругалос.

Османи утре на средба со Коѕијас во Атина

Фокус - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, утре ќе оствари работна посета на Атина. Во рамките на посетата, вицепремиерот Османи ќе има одвоени средби со Никос Коѕијас, министер за надворешни работи на Република Грција, како и со ...

Османи утре во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос

24 Вести - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи утре ќе престојува во посета на Атина. Предвидено е да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и алтернативниот министер за надворешни работи, Јоргос Катругалос.

Вицепремиерот Османи утре на средби со Коѕијас и Катругалос во Атина

Р.С.Европа - 08.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи утре во Атина ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас и алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, каде ќе разговараат за европски прашања од заеднички ...

Османи утре на средба со Коѕијас во Атина

МКД - 08.01.2018

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, утре ќе престојува во посета на Атина каде што треба да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и заменик министерот за надворешни работи, Јоргос Катругалос.

Османи: Клучно е да се интензивира комуникацијата меѓу Атина и Скопје

Р.С.Европа - 08.01.2018

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи во пресрет на утрешната посета на Грција изјави дека Скопје и Атина работат на градење на довербата и оти само во таква атмосфера е можно да се направи обид за изнаоѓање заедничко прифатливо решение околу ...

Османи: Довербата меѓу Атина и Скопје клучна за решавање на прашањето за името

Алсат-М - 08.01.2018

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи во пресрет на утрешната посета на Грција изјави дека Скопје и Атина работат на градење на довербата и оти само во таква атмосфера е можно да се направи обид за изнаоѓање заедничко прифатливо решение околу ...

Политичка клима за решение

Глас на Америка - 08.01.2018

И Македонија и Грција се позитивно ангажирани за ставање крај на деценискиот спор во врска со името СКОПЈЕ — Проценките на дипломатските кругови во земјава се дека политичката атмосфера и во Скопје и во Атина, како никогаш досега, укажува на тоа ...

Османи утре ќе има средба со Коѕијас во Атина

Макфакс - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, утре ќе замине во работна посета на Атина. „Во рамките на посетата Османи ќе има одвоени средби со Никос Коѕијас, министер за надворешни работи на Република Грција, како и со ...

Османи во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос

+инфо - 08.01.2018

Разговорите ќе се фокусираат на европски прашања од заеднички интерес, велат од грчкото МНР. Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи ќе престојува во посета на Атина. Предвидено е да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос ...

Османи утре ќе се сретне со Коѕијас и Катругалос

А1 On - 08.01.2018

Утре во Атина ќе престојува вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи каде што е предвидено да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи, Јоргос Катругалос.

Османи утре во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос

Канал5 - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи утре ќе престојува во посета на Атина. Предвидено е да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и алтернативниот министер за надворешни работи, Јоргос Катругалос.

Османи утре во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос

Либертас - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи утре ќе престојува во посета на Атина. Предвидено е да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и алтернативниот министер за надворешни работи, Јоргос Катругалос.

Османи утре во Атина, средби со Коѕијас и Катругалос

ТВ21 - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи утре ќе престојува во посета на Атина. Предвидено е да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и алтернативниот министер за надворешни работи, Јоргос Катругалос.

Османи: Довербата меѓу Атина и Скопје клучна за решавање на прашањето за името

+инфо - 08.01.2018

Во овој момент, како што посочи, примарна цел на Владата е да ја интензивира комуникацијата меѓу Скопје и Атина. Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи во пресрет на утрешната посета на Грција изјави дека Скопје и Атина работат на градење на ...

Османи: Довербата меѓу Атина и Скопје клучна за решавање на прашањето за името

Либертас - 08.01.2018

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи во пресрет на утрешната посета на Грција изјави дека Скопје и Атина работат на градење на довербата и оти само во таква атмосфера е можно да се направи обид за изнаоѓање заедничко прифатливо решение околу ...

Османи утре ќе има средба со Коѕијас во Атина

Тера - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, утре ќе замине во работна посета на Атина. „Во рамките на посетата Османи ќе има одвоени средби со Никос Коѕијас, министер за надворешни работи на Република Грција, како и со ...

Османи: Довербата меѓу Атина и Скопје клучна за решавање на прашањето за името...

Н.Македонија - 08.01.2018

Османи: Довербата меѓу Атина и Скопје клучна за решавање на прашањето за името В ицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, во пресрет на утрешната посета на Грција изјави дека Скопје и Атина работат на градење на довербата и оти само во таква ...

Османи утре на средби со Коѕијас и Катругалос

Press24 - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи утре ќе престојува во посета на Атина. Предвидено е да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и алтернативниот министер за надворешни работи, Јоргос Катругалос.

Османи утре ќе има средба со Коѕијас во Атина

Вечер - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, утре ќе замине во работна посета на Атина. „Во рамките на посетата Османи ќе има одвоени средби со Никос Коѕијас, министер за надворешни работи на Република Грција, како и со ...

Ќе го решава спорот со името: Османи утре во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос

Република - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи утре ќе престојува во посета на Атина. Предвидено е да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и алтернативниот министер за надворешни работи, Јоргос Катругалос.

Османи утре во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос

Локално - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи утре ќе престојува во посета на Атина. Предвидено е да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и алтернативниот министер за надворешни работи, Јоргос Катругалос.

Османи утре ќе се сретне со Коѕијас во Атина

Слободен Печат - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања утре ќе замине во официјална посета на Атина, каде е предвидено да се сретне со Никос Коѕијас и Јоргос Катругалос. – Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, во вторник на 9 јануари ќе му приреди ...

Османи утре во Атина на средба со Коѕиас

Мета - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи утре ќе престојува во посета на Атина каде што треба да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас и заменик министерот за надворешни работи, Јоргос Катругалос.

Османи утре во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос

CivilMedia - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи утре ќе престојува во посета на Атина. Предвидено е да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и алтернативниот министер за надворешни работи, Јоргос Катругалос.

Османи утре во Грција на средби со Коѕијас и Катругалос

iPortal - 08.01.2018

Кабинетот на Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, соопшти дека тој утре ќе замине во работна посета на Атина, каде што ќе има средба со грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕијас.

Османи со посета на Грција го засилува дипломатското темпо

Фактор - 08.01.2018

Вицепремиерот за европски интеграции Бујар Османи ќе ја посети Грција и ќе оствари средби со повеќе политичари од државниот врв на јужниот сосед како дел од продолжување на дипломатското темпо за доближување на двете земји.

Османи утре во Атина на средби со Коѕијас и Катругалос

МК News - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи утре ќе престојува во посета на Атина. Предвидено е да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и алтернативниот министер за надворешни работи, Јоргос Катругалос.

Османи: Довербата меѓу Атина и Скопје клучна за решавање на прашањето за името

Стандард - 08.01.2018

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи во пресрет на утрешната посета на Грција изјави дека Скопје и Атина работат на градење на довербата и оти само во таква атмосфера е можно да се направи обид за изнаоѓање заедничко прифатливо решение околу ...

Османи верува дека наскоро ќе има резултат со Грција

Фактор - 08.01.2018

Скопје и Атина работат на градење на довербата и само во таква атмосфера е можно да се направи обид за изнаоѓање заедничко прифатливо решение околу разликите за името, вели вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи во пресрет на утрешната посета ...

Османи: Довербата меѓу Атина и Скопје клучна за решавање на прашањето за името

Бриф - 08.01.2018

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи во пресрет на утрешната посета на Грција изјави дека Скопје и Атина работат на градење на довербата и оти само во таква атмосфера е можно да се направи обид за изнаоѓање заедничко прифатливо решение околу ...

Османи: Довербата меѓу Атина и Скопје клучна за решавање на прашањето за името

Локално - 08.01.2018

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи во пресрет на утрешната посета на Грција изјави дека Скопје и Атина работат на градење на довербата и оти само во таква атмосфера е можно да се направи обид за изнаоѓање заедничко прифатливо решение околу ...

Османи утре во Aтина ќе се сретне со Коѕијас и Катругалос

еМагазин - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи утре ќе престојува во посета на Атина. Предвидено е да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и алтернативниот министер за надворешни работи, Јоргос Катругалос.

Османи утре ќе има средба со Коѕијас во Атина

Sky - 08.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, утре ќе замине во работна посета на Атина. „Во рамките на посетата Османи ќе има одвоени средби со Никос Коѕијас, министер за надворешни работи на Република Грција, како и со ...

Османи утре ќе се сретне со Коѕијас и Катругалос

Поглед - 08.01.2018

Утре во Атина ќе престојува вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи каде што е предвидено да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи, Јоргос Катругалос.