TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Царовска: Разочарана сум што сѐ уште се соочуваме со предрасуди, особено кога станува збор за деца

IRL - 24.11.2019

Разочарана што сѐ уште се соочуваме со предрасуди, особено кога станува збор за деца, напиша денеска на својот фејсбук профил министерката за труд и социјална политика Мила Царовска , за протестот на жителите во ...

Никој нема право да ги дискриминира децата и најранливите - реакција на протестот против мал групен дом во Визбегово

24 Вести - 24.11.2019

Срамни и неприфатливи изјави – вака Хелсиншкиот комитет за човекови права реагира на протестите во Визбегово. „Апелираме до жителите на визбегово да покажат емпатија, разбирање и прифаќање за децата кои се селат во нивната околина, во дом кој не е ...

Граѓаните од Визбегово протестираат, децата згрижени во домот прашуваат: „Зошто нас не нѐ сакаат“

ТВ21 - 24.11.2019

Три деца кои се згрижени во домот за деца „Ранка Милановиќ“ во Визбегово утрово се префрлени во друг дом, бидејќи жителите излегоа на протест против децата. Тие се жалат дека во вечерните часови децата се шетаат по куќите и прават проблеми.

МТСП: Повикуваме на разум и надминување на предрасудите, сите заеднички да работиме за доброто на секое дете

ТВ21 - 24.11.2019

Министерството за труд и социјална политика повикува на надминување на предрасудите, со цел сите заеднички да работиме за благосостојба на секое едно дете. МТСП во последните две и пол години интензивно работи на процесот на деинституционализација.

Свесни ли сте дека протестирате против три деца кои немале среќа во животот, им рече директорката на групниот дом ...

Сакам да кажам - 24.11.2019

Дваесетина жители на скопската населба Визбегово денеска протестираа пред групниот дом во населбата, каде се сместени три деца на возраст од 12, 13 и 14 години. Децата неодамна се преместени од поранешната јавна установа за згрижување деца со ...

Визбеговци не ги сакаат децата од поранешен „Ранка Милановиќ“ во своја близина

Телма - 24.11.2019

Оваа куќа во моментов е дом на три деца доскорешни штитеници на домот Ранка Милановиќ, сега на мал групен дом. Од неодамна се префрлени тука оти социјала одлучи дека ваквиот начин на згрижување ќе биде поефикасен во нивното воспитување.

Скопје го доби својот Тимјаник, жители на Визбегово протестираат против групен дом со три деца

Фокус - 24.11.2019

Триесетина жители на Визбегово денеска одржаа протест, бараат да се дислоцира од нивнта населба домот во кој живеат три деца на возраст од 13, 14 и 15 години. Пред присутните се појави директорката на трансформираните установи „25 Мај“ и „Ранка ...

Визбегово на протест против деца сместени во мал дом за згрижување

24 Вести - 24.11.2019

ЗОШТО соседите не не сакаат, зошто сакаат да си заминеме – со овие неодговорени прашања останаа тројата тинејџери кои денеска беа приморани да го напуштат домот во Визбегово, каде се згрижени.

Жителите на Визбегово протестираа против Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми

Канал5 - 24.11.2019

Новиот живот за трите 14 годишни деца кои почнаа да живеат во групниот дом во скопско Визбегово заврши денеска. Тие се на друга локација откако жителите на Визбегово на протест излегле и рекле децата да се дислоцираат бидејќи правеле проблем во ...

Протести во Визбегово за дислокација на прифатилиштето – жителите се чувствуваат загрозени од три деца на 13 годишна ...

ТВ21 - 24.11.2019

Во оваа куќа која служи како прифатилиште за малолетни лица кои биле во допир со законот, живеат три деца на возраст од 12, 13 и 14 години. Нив денеска ги преместија привремено на друго место, бидејќи пред куќата протестираа неколкумина граѓани.

Протест на жителите на Визбегово против Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми

Канал5 - 24.11.2019

Граѓаните на скопско Визбегово денеска протестираа против дисперзираниот објект на Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение од Скопје во нивната населба.

МТСП за протестот во Визбегово: Апелираме на надминување на предрасудите

Макфакс - 24.11.2019

Министерството за труд и социјална политика повикува на надминување на предрасудите, со цел сите заеднички да работат за благосостојба на секое едно дете. Реакцијата на МТСП следи по протестот во Визбегово што беше денеска организиран од страна на ...

Жителите на Визбегово протестираа против Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми

Слободен Печат - 24.11.2019

Тие се жалат дека во вечерните часови децата се шетаат по куќите и прават проблеми и дека постојано им бараат цигари и алкохол, а правеле штета и врз недвижниот имот. Граѓаните на скопско Визбегово денеска протестираа против дисперзираниот објект на ...

Во Визбегово отворен мал дом за деца, мештаните против

МКД - 24.11.2019

Три деца кои досега беа згрижени во малиот групен дом во Визбегово од утрово се префрлени во друг дом, бидејќи жителите излегоа на протест против децата. Жителите на Визбегово се жалат дека во вечерните часови децата се шетаат по куќите и прават ...

Жителите на Визбегово протестираа, МТСП апелира на надминување на предрасудите

Р.С.Европа - 24.11.2019

Три деца кои се згрижени во домот за деца „Ранка Милановиќ“ во Визбегово утрово се префрлени во друг дом, бидејќи жителите излегоа на протест против децата. Тие се жалат дека во вечерните часови децата се шетаат по куќите и прават проблеми.

Протест на жителите на Визбегово против Домот за деца со воспитно-социјални проблеми

+инфо - 24.11.2019

Граѓаните на скопско Визбегово денеска протестираа против дисперзираниот објект на Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение од Скопје во нивната населба, за да укажуваат на несоодветноста со изборот на објектот ...

Протест на жителите на Визбегово против Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми

Press24 - 24.11.2019

Граѓаните на скопско Визбегово денеска протестираа против дисперзираниот објект на Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение од Скопје во нивната населба, за да укажуваат на несоодветноста со изборот на објектот ...

Протест на жителите на Визбегово против Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми

ММС - 24.11.2019

Граѓаните на скопско Визбегово денеска протестираа против дисперзираниот објект на Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение од Скопје во нивната населба, за да укажуваат на несоодветноста со изборот на објектот ...

(ВИДЕО) Цело Визбегово се крена против три малолетни деца: Тие се закана за нас

А1 On - 24.11.2019

Група жители од населбата Визбегово излегоа на протест во близина на дисперзираниот дом за деца со воспитно социјални проблеми и упатија порака до надлежните дека треба да се дислоцира центарот, затоа што според нив не им било местото на овие деца ...

(Видео) Протест во Визбегово против групниот дом за деца

Макфакс - 24.11.2019

Група жители од населбата Визбегово излегоа на протест во близина на дисперзираниот дом за деца со воспитно социјални проблеми и упатија порака до надлежните дека треба да се дислоцира центарот, затоа што според нив не им било местото на овие деца ...

ВИДЕО: Свесни ли сте дека протестирате против три деца кои немале среќа во животот

А1 On - 24.11.2019

Директорката на домот Ранка Милановиќ, вели дека утрово ги дислоцирале децата од домот за да не се соочат со гневот и омразата на луѓето што протестираат. Таа вели не знаеле воспитувачите што да им кажат оти децата прашувале зошто нивните соседи не ...

Дали Визбегово станува нов Тимјаник? Протести на жителите против малиот групен дом за штитеници

Сител - 24.11.2019

Дислокација на малиот групен дом сместен во Визбегово заради не доволна грижа кон децата побараа на протест жителите на оваа населено место. Тие обвинуваат дека воспитувачите немаат контрола над штитениците на државата со нарушено поведение бидејќи ...

Директорката на домот: Свесни ли сте дека протестирате против деца кои немале среќа во животот

Макфакс - 24.11.2019

Директорката на домот „Ранка Миловановиќ“, вели дека утрово ги дислоцирале децата од домот за да не се соочат со гневот и омразата на луѓето што протестираат. Таа вели не знаеле воспитувачите што да им кажат оти децата прашувале зошто нивните соседи ...

Протест на жителите на Визбегово против Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми

Нова ТВ - 24.11.2019

Граѓаните на скопско Визбегово денеска протестираа против дисперзираниот објект на Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение од Скопје во нивната населба, за да укажуваат на несоодветноста со изборот на објектот ...

Протест против мал групен дом со три деца во Визбегово, институциите повикуваат на надминување на предрасудите

Радио МОФ - 24.11.2019

Група жители од населбата Визбегово попладнево излегоа на протест со кој бараат дислокација на малиот групен дом во нивното соседство каде од неодамна беа сместени три деца од Заводот за згрижување, воспитување и образование на деца „Ранка ...

Протест против групен дом со 3 деца со воспитно-социјални проблеми во Визбегово. Институциите апелираат на надминување ...

Деца - 24.11.2019

Група жители од населбата Визбегово попладнево излегоа на протест со кој бараат дислокација на малиот групен дом во нивното соседство каде од неодамна беа сместени три деца од Заводот за згрижување, воспитување и образование на деца „Ранка ...

Жителите на Визбегово протетсираат против Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми

Нетпрес - 24.11.2019

Граѓаните на скопско Визбегово денеска протестираа против дисперзираниот објект на Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение од Скопје во нивната населба, за да укажуваат на несоодветноста со изборот на објектот ...

Министерството за труд и социјална политика за протестот во Визбегово: Апелираме на надминување на предрасудите

А1 On - 24.11.2019

Министерството за труд и социјална политика повикува на надминување на предрасудите, со цел сите заеднички да работат за благосостојба на секое едно дете. Реакцијата на МТСП следи по протестот во Визбегово што беше денеска организиран од страна на ...

Децата се шетаат по куќите и прават проблеми

Вечер Прес - 24.11.2019

Граѓаните на скопско Визбегово денеска протестираа против дисперзираниот објект на Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение од Скопје во нивната населба, за да укажуваат на несоодветноста со изборот на објектот ...

Протест на жителите на Визбегово против Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми

Опсервер - 24.11.2019

Граѓаните на скопско Визбегово денеска протестираа против дисперзираниот објект на Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение од Скопје во нивната населба, за да укажуваат на несоодветноста со изборот на објектот ...

Протест во Визбегово против групниот дом за деца

MTM - 24.11.2019

Група жители од населбата Визбегово излегоа на протест во близина на дисперзираниот дом за деца со воспитно социјални проблеми и упатија порака до надлежните дека треба да се дислоцира центарот, затоа што според нив не им било местото на овие деца ...

Протести во Визбегово за дислокација на прифатилиштето – жителите се чувствуваат загрозени од три деца на 13 годишна ...

4NEWS - 24.11.2019

Во оваа куќа која служи како прифатилиште за малолетни лица кои биле во допир со законот, живеат три деца на возраст од 12, 13 и 14 години. Нив денеска ги преместија привремено на друго место, бидејќи пред куќата протестираа неколкумина граѓани.

Царовска: Силно мотивирана сум да го завршиме процесот на деинституционализација, наша заложба е да се грижиме за секое ...

iPortal - 24.11.2019

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска во однос на протестот на дел од жителите во Визбегово изјави дека е „навистина разочарана што во општеството сѐ уште се соочуваме со предрасуди, особено кога станува збор за деца“.

Граѓаните од Визбегово протестираат, децата згрижени во домот прашуваат: „Зошто нас не нѐ сакаат“

4NEWS - 24.11.2019

Три деца кои се згрижени во домот за деца „Ранка Милановиќ“ во Визбегово утрово се префрлени во друг дом, бидејќи жителите излегоа на протест против децата. Тие се жалат дека во вечерните часови децата се шетаат по куќите и прават проблеми.

Царовска: Разочарана сум што сѐ уште се соочуваме со предрасуди, особено кога станува збор за деца

Локално - 24.11.2019

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска во однос на протестот на дел од жителите во Визбегово изјави дека е „навистина разочарана што во општеството сѐ уште се соочуваме со предрасуди, особено кога станува збор за деца“.

Царовска: Навистина сум разочарана што сѐ уште се соочуваме со предрасуди, особено за деца

Либертас - 24.11.2019

Фејсбук статус на министерката за труд и социјална политика Мила Царовска: Во однос на протестот на дел од жителите во Визбегово, навистина сум разочарана што сѐ уште се соочуваме со предрасуди, особено кога станува збор за деца.

Хелсиншки со реакција на протестот во Визбегово: Покажете емпатија, разбирање и прифаќање за децата

iPortal - 24.11.2019

Од Хелсиншкиот комитет за човекови права ги поздравуваат напорите на Министерството за труд и социјална политика за реализација на заложбата да се деинституционализираат сите деца кои се сместени во нехумани услови и изолирана средина.

Директорката на групниот дом во Визбегово: Ги заштитивме децата за да не ја трпат емоционалната тортура

Локално - 24.11.2019

Децата од малиот групен дом од Визбегово ги прашале воспитувачите дали соседите навистина не ги сакаат, поради што за време на протестот организиран против нив тие мора да одат на друго место за да бидат заштитени.

Хелсиншки за протестот во Визбегово: Децата не треба дополнително да се стигматизираат и да се одвојуваат од ...

Локално - 24.11.2019

Од Хелсиншкиот комитет за човекови права ги поздравуваат напорите на Министерството за труд и социјална политика за реализација на заложбата да се деинституционализираат сите деца кои се сместени во нехумани услови и изолирана средина.

По протестот во Визбегово МТСП повикува на разум и надминување на предрасудите

24Инфо - 24.11.2019

Министерството за труд и социјална политика реагира во врска со денешниот протест во Визбегово, откако жителите се пожалија дека во вечерните часови децата се шетаат по куќите и прават проблеми.

МТСП за протестот во Визбегово: Апелираме на надминување на предрасудите

Точка - 24.11.2019

Министерството за труд и социјална политика повикува на надминување на предрасудите, со цел сите заеднички да работат за благосостојба на секое едно дете. Реакцијата на МТСП следи по протестот во Визбегово што беше денеска организиран од страна на ...

ВИДЕО: Скандалозен протест на жителите на Визбегово против групен дом со 3 малолетни деца

Либертас - 24.11.2019

Граѓаните на скопско Визбегово денеска протестираа против дисперзираниот објект на Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение од Скопје во нивната населба, за да укажуваат на несоодветноста со изборот на објектот ...

МТСП: Повикуваме на разум и надминување на предрасудите, сите заеднички да работиме за доброто на секое дете

4NEWS - 24.11.2019

Министерството за труд и социјална политика повикува на надминување на предрасудите, со цел сите заеднички да работиме за благосостојба на секое едно дете. МТСП во последните две и пол години интензивно работи на процесот на деинституционализација.

Протест во Визбегово против групниот дом за деца

Точка - 24.11.2019

Група жители од населбата Визбегово излегоа на протест во близина на дисперзираниот дом за деца со воспитно социјални проблеми и упатија порака до надлежните дека треба да се дислоцира центарот, затоа што според нив не им било местото на овие деца ...

Излегоа на протест: Жителите на Визбегово не сакаат Дом за згрижување на деца со воспитни проблеми во нивното село

Република - 24.11.2019

Граѓаните на скопско Визбегово денеска протестираа против дисперзираниот објект на Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение од Скопје во нивната населба, за да укажуваат на несоодветноста со изборот на објектот ...

МТСП за протестот во Визбегово: Апелираме на надминување на предрасудите

Centar - 24.11.2019

Министерството за труд и социјална политика повикува на надминување на предрасудите, со цел сите заеднички да работат за благосостојба на секое едно дете. Реакцијата на МТСП следи по протестот во Визбегово што беше денеска организиран од страна на ...

Дали Визбегово станува нов Тимјаник? Протести на жителите против малиот групен дом за штитеници

4NEWS - 24.11.2019

Дислокација на малиот групен дом сместен во Визбегово заради не доволна грижа кон децата побараа на протест жителите на оваа населено место. Тие обвинуваат дека воспитувачите немаат контрола над штитениците на државата со нарушено поведение бидејќи ...

Визбеговци не сакаат комшии да им бидат деца од поранешниот дом „Ранка Милановиќ“

24Инфо - 24.11.2019

Денеска времено беа дислоцирани трите деца штитеници од поранешниот дом „Ранка Милановиќ“, бидејќи нивните соседи во Визбегово излегоа на протест поради нивното сместување во соседството. Преставниците на центарот ваквото однесување на жителите на ...

ШЕТАЛЕ СЛОБОДНО И ИМ БАРАЛЕ ЦИГАРИ - кому му пречат трите деца од домот во Визбегово

Фактор - 24.11.2019

Шетале слободно навечер и им барале цигари, а имало опасност и негативно да влијаат врз нивните деца. Ова се главните аргументи кои жителите на Визбегово кои денеска протестираа против групниот дом за деца со социјален ризик.

Диркторката на домот: Свесни ли сте дека протестирате против деца кои немале среќа во животот

Точка - 24.11.2019

Директорката на домот „Ранка Миловановиќ“, вели дека утрово ги дислоцирале децата од домот за да не се соочат со гневот и омразата на луѓето што протестираат. Таа вели не знаеле воспитувачите што да им кажат оти децата прашувале зошто нивните соседи ...

Илиевски: Нечовечноста не познава ни вера и нација

iPortal - 24.11.2019

Кои се “протестирачите “ во Визбегово. Кој им е мотивот да протестираат против сместување на 3 малолетни деца во групен дом „Водачите” на протестот не се луѓе што живеат во Визбегово, туку луѓе што таму купиле плацеви и сакаат да направат „безбедно” ...

Дали соседите не нѐ сакаат? – прашуваат децата од малиот групен дом во Визбегово

iPortal - 24.11.2019

Децата од малиот групен дом од Визбегово ги прашале воспитувачите дали соседите навистина не ги сакаат, поради што за време на протестот организиран против нив тие мора да одат на друго место за да бидат заштитени.

ВИДЕО: Свесни ли сте дека протестирате против три деца кои немале среќа во животот

Либертас - 24.11.2019

Директорката на домот Ранка Милановиќ, вели дека утрово ги дислоцирале децата од домот за да не се соочат со гневот и омразата на луѓето што протестираат. Таа вели не знаеле воспитувачите што да им кажат оти децата прашувале зошто нивните соседи не ...

МТСП за протестот во Визбегово: Апелираме на надминување на предрасудите

Н.Македонија - 24.11.2019

Министерството за труд и социјална политика повикува на надминување на предрасудите, со цел сите заеднички да работат за благосостојба на секое едно дете. Реакцијата на МТСП следи по протестот во Визбегово што беше денеска организиран од страна на ...

Визбегово бара дислоцирање на групниот дом, а директорката разумно решение

Н.Македонија - 24.11.2019

Група жители од населбата Визбегово излегоа на протест во близина на дисперзираниот дом за деца со воспитно социјални проблеми и упатија порака до надлежните дека треба да се дислоцира центарот, затоа што според нив, на овие деца не им било местото ...

Царовска: Навистина сум разочарана што сѐ уште се соочуваме со предрасуди, особено за деца

365 - 24.11.2019

Откако жителите на Визбегово излегоа на протест поради проблем со децата кои почнаа да живеат во групниот дом во скопско Визбегово и тие мораа да бидат дислоцираат бидејќи правеле проблем во местото, шетале и правеле проблеми во дворовите на куќите.

Во Визбегово се одржа протест против Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми

MakPress - 24.11.2019

Граѓаните на скопско Визбегово денеска протестираа против дисперзираниот објект на Домот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение од Скопје во нивната населба, за да укажуваат на несоодветноста со изборот на објектот ...

Царовска: Разочарана сум што сѐ уште се соочуваме со предрасуди, особено кога станува збор за деца

Скопје1 - 24.11.2019

По протестот во Визбегово со свој коментар на социјлните мрежи се огласи министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска. Таа напиша: „Во однос на протестот во Визбегово, навистина сум разочарана што сѐ уште се соочуваме со предрасуди, ...

Во Визбегово протест против малиот дом за деца – од МТСП повикуваат на надминување на предрасудите

Скопје1 - 24.11.2019

Три деца кои досега беа згрижени во малиот групен дом во Визбегово од утрово се префрлени во друг дом, бидејќи жителите излегоа на протест. Жителите на Визбегово се жалат дека во вечерните часови децата се шетаат по куќите и прават проблеми.

Жителите на Визбегово од МТСП и УНИЦЕФ бараат дислоцирање на домот „Ранка Милановиќ“ од нивната населба

CivilMedia - 20.11.2019

Жителите на наслебата Визбегово, СКопје, на 24 ноевмри, недела, со почеток во 13 часот организираат јавен собир на кој, како што известуваат, тема ќе биде дисперзираниот дом за деца со воспитни проблеми и нарушено поведение „Ранка Милановиќ“.