TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шефер го поддржува ставот на САД за ширење на НАТО

А1 - 10.09.2005

Американските аргументи околу одлагањето на проширувањето на НАТО од 2006 за 2008 година, се мошне силни и лично многу ги поддржувам, изјавил генералниот секретар на НАТО, Јап Де Хоп Шефер за британската телевизија Би-Би-Си. Одлагањето на самитот за проширување во 2008 година не би требало да ...

НАТО да не се шири до 2008 година

Време - 10.09.2005

ЈАП ДЕ ХОП ШЕФЕР НА ЛИНИЈА СО САД Американските аргументи за одлагањето на ширењето на НАТО од 2006 за 2008 година се мошне силни и јас лично многу ги поддржувам, изјави завчера генералниот секретар на Северноатлантската алијанса Јап де Хоп Шефер за Би-би-си.

Умира надежта и за НАТО

Вест - 10.09.2005

АЛИЈАНСАТА ЈА ЗАТВАРА ВРАТАТА ДО 2008 ГОДИНА "Не сметаме дека е вистинско време да се проширува НАТО оваа или следната година. Мислиме дека кандидатите што се заинтересирани за проширувањето не се уште спремни", изјави во Брисел заменик-помошникот државен секретар за европски и евроазиски праша ...

САД ги потопија надежите на Македонија за брз прием во НАТО

Утрински - 10.09.2005

Проширувањето на Северноатлантската алијанса по се изгледа се одлага Сега Вашингтон како датум за членство ја спомнува 2008 Слободанка Јовановска САД ги потопија надежите на Македонија, Албанија и на Хрватска дека до крајот на идната година, или поточно на идниот самит на Алијансата ќе добијат ...

САД ни ги разби надежите за НАТО

Дневник - 10.09.2005

студен туш од вашингтон Македонија, Албанија и Хрватска не би требало да влезат во НАТО пред 2008 година затоа што се уште не се подготвени за прием. Ова завчера во Брисел на своите сојузници во НАТО им го рече американскиот заменик-помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Курт ...

Провев низ вратата на НАТО

Дневник - 10.09.2005

христоивановски Курт Вокер, висок функционер во американскиот Стејт департмент, завчера од Брисел ни испрати непријатна и неоптимистичка порака, која гласи дека САД се против тоа следното проширување на Алијансата да се случи пред 2008 година.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата градеше невтемелен оптимизам

Дневник - 10.09.2005

РЕАКЦИИ ЗА СТАВОТ НА САД Македонија не може да одлучува кога ќе биде наредниот самит на НАТО за проширување, но мора да работи за реформите за да биде подготвена кога Алијансата ќе го разгледува прашањето за проширување, оценуваат македонските власти.

Вашингтон го шокира политичкиот естаблишмент

Вечер - 10.09.2005

Македонија може да се надева на покана за зачленување во НАТО единствено на самит што Алијансата би го организирала во 2008 година, иако следнава година, најверојатно, ќе организира уште еден, но тој би бил посветен на внатрешната трансформација и перспективите, но не и на ново проширување.

САД против скоро проширување на НАТО

А1 - 09.09.2005

Студен туш од Американците. Македонија, Хрватска и Албанија нема да добијат наскоро покана за влез во НАТО. Ваквиот став на САД синоќа во Брисел го пренесе американскиот заменик државен секретар за европски и евроазиски прашања Курт Вокер.

НАТО не ја сака Македонија до 2008 година

Време - 09.09.2005

СТУДЕН ТУШ ОД БРИСЕЛ И ОД ВАШИНГТОН Боби Христов Балканските земји и Украина не би требало да влезат во НАТО пред 2008 година бидејќи се уште не се подготвени за прием, порача од седиштето на Алијансата во Брисел Курт Волкер, американскиот заменик-помошник државен секретар за европски и евроазиски ...

Самит ќе има во 2006 година, но не и покани за членство

Утрински - 09.09.2005

НАТО Следниот самит на НАТО ќе се одржи во ноември идната година, но на него нема да се расправа за проширувањето на Алијансата- е најновата вест од Брисел, која се прошири и низ политичките и дипломатски кругови во Македонија.

АМЕРИКАНЦИТЕ НЕ ИЗВИСИЈА: ВЕЛАТ, МОЖЕМЕ ВО НАТО НАЈРАНО ВО 2008-ТА

Канал5 - 09.09.2005

Владата во обид да ја амортизира шлаканицата од НАТО дека следното проширување на алијансата не треба да биде пред 2008-та... Владата во обид да ја амортизира шлаканицата од НАТО дека следното проширување на алијансата не треба да биде пред 2008-та..

„Глас на Америка“: Вратата отворена, членството во НАТО од учинокот

Макфакс - 09.09.2005

Вашингтон Според анонимен претставник на Стејт департментот, американската влада во моментов го разгледува стратешкиот правец на НАТО и започнала консултации со сојузниците во Брисел, за тоа како натамошно да се трансформира Алијансата, јавува радиото Глас на Америка на македонски јазик.

САД против скоро проширување на НАТО

Макфакс - 09.09.2005

Брисел Балканските земји и Украина не би требало да влезат во НАТО пред 2008-та година затоа што се́ уште не се подготвени за прием. Ова, како што јави агенцијата Асошиејтед Прес синоќа во Брисел на своите сојузници во НАТО им го порача американскиот заменик-помошник државен секретар за европски и ...

Разгледана Годишната национална програма на РМ за членство во НАТО

Макфакс - 06.09.2005

Скопје Годишната национална програма на Република Македонија 2005-2006 година за подготовките за членство во НАТО, до службите на Алијансата и земјите-членки ќе биде доставена на почетокот на октомври. Програмата, како што официјално е соопштено, беше разгледана на денешната 28 седница на Работниот ...

Дефинирана Годишната програма за НАТО за 2005-2006

Макфакс - 06.09.2005

Скопје Годишната национална програма за подготовки на Република Македонија за членство во НАТО за 2005-2006 година, денеска е прифатена од Владата, официјално е соопштено. „Со квалитетното и навремено подготвување на Годишната национална програма се влегува во седмиот циклус за имплементација на ...