TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Намален степенот на закан од тероризам во Брисел, заканата останува, но не е повеќе „неизбежна”

Сител - 27.11.2015

Координативното тело за анализа на закани (ОЦАМ) на Кралството Белгија, вчера го намали степенот на закана од можен терористички напад во Брисел од највисокиот четврти на трети степен, што останува за целата држава.

Намален степенот на закана од можен терористички напад во Брисел

А1 On - 27.11.2015

Координативното тело за анализа на закани (ОЦАМ) на Кралството Белгија, вчера го намали степенот на закана од можен терористички напад во Брисел од највисокиот четврти на трети степен, што останува за целата држава.

Намален степенот на закан од тероризам во Брисел, заканата останува, но не е повеќе „неизбежна”

Алфа - 27.11.2015

Координативното тело за анализа на закани (ОЦАМ) на Кралството Белгија, вчера го намали степенот на закана од можен терористички напад во Брисел од највисокиот четврти на трети степен, што останува за целата држава.

Заканата за Брисел останува, но не е повеќе „неизбежна”

+инфо - 27.11.2015

Координативното тело за анализа на закани (ОЦАМ) на Кралството Белгија, вчера го намали степенот на закана од можен терористички напад во Брисел од највисокиот четврти на трети степен, што останува за целата држава.

Обвинение за 6 лица по полициските рации во Брисел

Р.С.Европа - 27.11.2015

Белгија покрена обвинение против шест луѓе по полициските акции во Брисел поврзани со терористичките напади во Париз. Белгиското обвинителство соопшти дека тие се обвинети за учество во терористички активности и убиства.

Покренато обвинение и против шестиот осомничен за тероризам во Париз

Репортер - 27.11.2015

Белгиски судија денеска покрена обвинение и против шестиот осомничен за поврзаност со терористичките напади во Париз пред две недели, во кои 130 лица беа убиени, соопшти сојузниот обвинител.

Брисел го намали степенот на закана од терористички напади

Тера - 27.11.2015

Максималните безбедносни мерки беа на сила во Брисел речиси цела недела. Во прашање беше четврт степен на опасност, што значеше дека постои опасност од сериозни и директни терористички напади Белгиските власти го намалија, од највисок четврт, на ...

Заканата од тероризам во Брисел останува, но не е повеќе „неизбежна”

Република - 27.11.2015

Координативното тело за анализа на закани (ОЦАМ) на Кралството Белгија, вчера го намали степенот на закана од можен терористички напад во Брисел од највисокиот четврти на трети степен, што останува за целата држава.

Намален степенот на опасност во Брисел, никој не знае зошто

Вечер Прес - 27.11.2015

ас сум уште малку збунет, бидејќи највисокиот сетпен на закана, Ниво 4 прогласивме да важи до понеделник наутро. Што се промени денес? Ние имаме право на одредени информации. Ова е позитивна вест, но таа покренува голем број на прашања - вели ...

Брисел го намали степенот на закана од терористички напади

Телеграф - 26.11.2015

Максималните безбедносни мерки беа на сила во Брисел речиси цела недела. Во прашање беше четврт степен на опасност, што значеше дека постои опасност од сериозни и директни терористички напади Белгиските власти го намалија, од највисок четврт, на ...

Во Белгија намалено нивото на безбедност, од „сериозна“ на „можна“ закана

Локално - 26.11.2015

Белгиските власти го намалија за еден степен Нивото на закана од тероризам во главниот град – од највисоката четврта на трета фаза. Главниот град на Белгија беше блокиран скоро недела, училиштата и универзитетите беа затворени, метрото не работеше, ...

Намалена опасноста од напади во Брисел од највисоко четврто на трето ниво

Локално - 26.11.2015

Белгиските власти го симнаа нивото на опасност од напади во Брисел од максимално четврто на трето ниво, јавува „Би-Би-Си“, повикувајќи се на извештаи од белгиските медиуми. Главниот град на Белгија речиси една недела беше под највисоко ниво на ...

Отворени училиштата и дел од метро станиците во Брисел

Канал5 - 25.11.2015

Сите училишта и околу половина од метро станиците се отворени денеска во главниот град на Белгија, Брисел откако изминатите четири дена беа затворени поради полициската рација и заканите од терористички напади.

Белгиските власти спречиле париско сценарио во Брисел

Дневник - 25.11.2015

Белгиските власти велат дека во неделата оствариле серија пребарувања на дузина локации во Брисел за да спречат напади во главниот град на Kралството Белгија идентични како тие во Париз на 13 ноември, пишуваат дневните белгиски весници „Де тејд“ и ...

Белгиските власти спречиле париско сценарио во Брисел во неделата

Утрински - 25.11.2015

Белгиските власти велат дека во неделата оствариле серија на пребарувања на дузина локации во Брисел за да спречат напади со во главниот град на Кралството Белгија идентични како и Париз на 13-ти ноември, пишуваат дневните белгиски весници „Де тејд“ ...

Белгиските власти спречиле париско сценарио во Брисел

Телма - 25.11.2015

Белгиските власти велат дека во неделата оствариле серија на пребарувања на дузина локации во Брисел за да спречат напади со во главниот град на Кралството Белгија идентични како и Париз на 13-ти ноември, пишуваат дневните белгиски весници „Де тејд“ ...

Училиштата и метрото во Брисел повторно работат, безбедносните мерки и натаму на високо ниво

МРТ - 25.11.2015

Повеќе од 300 полицајци ќе бидат распоредени околу училиштата поради зголемената опасност од терористички напади... По четири дена, училиштата и метрото во Брисел повторно работат. Повеќе од 300 полицајци ќе бидат распоредени околу училиштата поради ...

БРИСЕЛ: Училиштата и метрото се отворени, полицијата сè уште е присутна на улиците

Телеграф - 25.11.2015

Властите се плашат од можноста градот да биде цел на напади како оние во Париз поради тоа што дел од напаѓачите биле стационирани во Брисел Училиштата и најголемиот дел од метро-линиите денеска повторно работат во Брисел откако во градот беше ...

Отворени училиштата и метро станиците во Брисел

Р.С.Европа - 25.11.2015

Училиштата и околу половина од метро станиците се отворени денеска во главниот град на Белгија, Брисел откако изминатите четири дена беа затворени поради полициската рација и заканите од терористички напади.

Белгиските власти спречиле париско сценарио во Брисел во неделата

Правдико - 25.11.2015

Белгиските власти велат дека во неделата оствариле серија на пребарувања на дузина локации во Брисел за да спречат напади со во главниот град на Кралството Белгија идентични како и Париз на 13-ти ноември, пишуваат дневните белгиски весници „Де тејд“ ...

НЕ СЕ ПОВТОРИ ПАРИЗ: Во Белгија спречен терористички напад

Телеграф - 25.11.2015

По најбараниот терорист во Европа, белгискиот државјанин Салах Абдеслам, кој учествуваше во терористичкиот напад во Париз што одзеде 130 животи, белгиските власти сè уште трагаат Белгиските власти велат дека во неделата оствариле серија пребарувања ...

Белгиските власти спречиле париско сценарио во Брисел во неделата

А1 On - 25.11.2015

Белгиските власти велат дека во неделата оствариле серија на пребарувања на дузина локации во Брисел за да спречат напади со во главниот град на Кралството Белгија идентични како и Париз на 13-ти ноември, пишуваат дневните белгиски весници „Де тејд“ ...

Спречено париско сценарио во Брисел во неделата

Сител - 25.11.2015

Белгиските власти велат дека во неделата оствариле серија на пребарувања на дузина локации во Брисел за да спречат напади со во главниот град на Кралството Белгија идентични како и Париз на 13-ти ноември, пишуваат дневните белгиски весници „Де тејд“ ...

Белгиските власти спречиле париско сценарио во Брисел во неделата

Репортер - 25.11.2015

Белгиските власти велат дека во неделата оствариле серија на пребарувања на дузина локации во Брисел за да спречат напади со во главниот град на Кралството Белгија идентични како и Париз на 13-ти ноември, пишуваат дневните белгиски весници „Де тејд“ ...

Белгиските власти спречиле париско сценарио во Брисел во неделата

+инфо - 25.11.2015

Белгиските власти велат дека во неделата оствариле серија пребарувања на дузина локации во Брисел за да спречат напади во главниот град на Кралството Белгија идентични како оние во Париз на 13 ноември, пишуваат дневните белгиски весници „Де тејд“ и ...

Спречено париско сценарио во Брисел

Курир - 25.11.2015

Белгиските власти велат дека во неделата оствариле серија на пребарувања на дузина локации во Брисел за да спречат напади со во главниот град на Кралството Белгија идентични како и Париз на 13-ти ноември, пишуваат дневните белгиски весници „Де тејд“ ...

Белгиските власти спречиле париско сценарио во Брисел

Press24 - 25.11.2015

Белгиските власти велат дека во неделата оствариле серија на пребарувања на дузина локации во Брисел за да спречат напади со во главниот град на Кралството Белгија идентични како и Париз на 13-ти ноември, пишуваат дневните белгиски весници „Де тејд“ ...

Спречено париско сценарио во Брисел

Локално - 25.11.2015

Белгиските власти велат дека во неделата оствариле серија на пребарувања на дузина локации во Брисел за да спречат напади со во главниот град на Кралството Белгија идентични како и Париз на 13-ти ноември, пишуваат дневните белгиски весници „Де тејд“ ...

Белгиските власти спречиле париско сценарио во Брисел во неделата

Денешен - 25.11.2015

Белгиските власти велат дека во неделата оствариле серија на пребарувања на дузина локации во Брисел за да спречат напади со во главниот град на Кралството Белгија идентични како и Париз на 13-ти ноември, пишуваат дневните белгиски весници „Де тејд“ ...

Дали е безбедно да се патува во Брисел?

Република - 25.11.2015

Туристите кои одлучиле оваа недела да го посетат Брисел би требало да ги одбегнуваат јавните места и да ги следат упатставата и советите на белгиските национални сили за безбедност, соопшти британското Министерство за надворешни работи.

Белгија спречила париско сценарио во Брисел, се трага по десетмина терористи

Вечер Прес - 25.11.2015

Белгиските власти соопштија дека во неделата извршиле низа претреси на повеќе локации во Брисел за да спречат напади во градот слични на оние во Париз на 13-ти ноември Белгиските власти соопштија дека во неделата извршиле низа претреси на повеќе ...

Спречено „Париско сценарио“ во Брисел

Република - 25.11.2015

Белгиските власти велат дека во неделата оствариле серија на пребарувања на дузина локации во Брисел за да спречат напади со во главниот град на Кралството Белгија идентични како и Париз на 13-ти ноември, пишуваат дневните белгиски весници „Де тејд“ ...

Белгиските власти викендот спречиле париско сценарио во Брисел

Вечер Прес - 25.11.2015

Иако регионот на Брисел засега останува на максимално ниво на тревога, белгиските власти соопштија дека добиле повеќе укажувања во текот на истрагата, според кои во неделата биле дестабилизирана сериозна терористичка мрежа Белгиските власти велат ...

Белгиските власти спречиле париско сценарио во Брисел во неделата

Lider - 25.11.2015

Белгиските власти велат дека во неделата оствариле серија на пребарувања на дузина локации во Брисел за да спречат напади со во главниот град на Кралството Белгија идентични како и Париз на 13-ти ноември, пишуваат дневните белгиски весници „Де тејд“ ...

Дали е безбедно да се патува во Брисел?

Lider - 25.11.2015

Туристите кои одлучиле оваа недела да го посетат Брисел би требало да ги одбегнуваат јавните места и да ги следат упатставата и советите на белгиските национални сили за безбедност, соопшти британското Министерство за надворешни работи.

21 уапсен во Брисел, главниот сe уште на слобода

Вест - 24.11.2015

БЕЛГИЈА, 24 ноември (АП) - Белгиската полиција вчера продолжи со акциите низ Брисел и пошироко и приведе уште петмина во потрагата по осомничен за нападите во Париз кој е во бегство. Од завчеравечер до вчера на пладне беа приведени вкупно 21 лице.

Брисел: Терористи не се фаќаат со шарм

Deutsche Welle - 24.11.2015

Брисел поради борбата против теророт е парализиран неколку дена. Тоа досега не донесе ништо, а не е ни изненадување, зашто карактеристика на белгиските власти е пред се‘ некомпетентност, оценува Макс Хофман.

Во Белгија обвинето уште едно лице за нападите во Париз

Р.С.Европа - 24.11.2015

Белгиските власти покренаа обвинување против уште едно лице за тероризам во врска со нападите во Париз кога на 13 ноември загинаа 129 луѓе, а над 350 беа ранети. Белгиското обвинителство не го соопшти неговиот идентитет.

Дали е безбедно да се патува во Брисел?

А1 On - 24.11.2015

Туристите кои одлучиле оваа недела да го посетат Брисел би требало да ги одбегнуваат јавните места и да ги следат упатставата и советите на белгиските национални сили за безбедност, соопшти британското Министерство за надворешни работи.

Во Белгија обвинето уште едно лице за нападите во Париз

Репортер - 24.11.2015

Б елгиските власти покренаа обвинување против уште едно лице за тероризам во врска со нападите во Париз кога на 13 ноември загинаа 129 луѓе, а над 350 беа ранети. Белгиското обвинителство не го соопшти неговиот идентитет.

Училиштата и метрото во Брисел ќе бидат отворени од утре- заканата не е елиминирана

Локално - 24.11.2015

Училиштата и метрото во Брисел ќе бидат отворени од среда. Ова го соопшти премиерот Шарл Мишел по седницата на Советот за национална безбедност. Тој не пропушти да предупреди дека заканата за белгискиот главен град е сериозна и непосредна.

Брисел останува под тревога до понеделник

Фактор - 24.11.2015

Четврти ден Брисел е под целосна опсада. Метрото, училиштата и универзитетите остануваат затворени. Премиерот Шарл Мишел ветува дека од средата работите ќе почнат да се нормализираат, соопштуваат локални медиуми.

Мачки терористи – еве како жителите на Брисел на интернет се борат со тероризмот (Фото)

МК News - 24.11.2015

Причината за тоа е молбата од полицијата до граѓаните на Брисел кој што веќе трет ден е под полициска опсада поради лов на терористи и терористички закани, на социјалните мрежи да не споделуваат фотографии и информации за полициските акции кои можат ...

Брисел: Еден обвинет, 15 пуштени на слобода

Телма - 23.11.2015

Белгиските власти покренаа обвинение против еден од упасените во Брисел. Тој е осомничен за терористичките напади во Париз, додека останатите 15 уапсени во текот на рациите се пуштени на слобода.

Највисокиот степен за закана од тероризам останува во Брисел, училиштата и метрото ќе се отворат во среда

24 Вести - 23.11.2015

Националниот совет за безбедност на Кралството Белгија, попладнево одржа состанок по анализите и оценките што се извршуваат од страна на Координативното тело за анализа на закани (ОЦАМ) и Центарот за кризи, по што донесе одлука највисокиот, четврти ...

Големите сили ги испратија своите бомбардери кон Сирија

Телма - 23.11.2015

Во синоќешните полициски рации во Брисел уапсени се 16 луѓе, но меѓу нив не е Салех Абдеслам, еден од напаѓачите во Париз. СНН направи реконструкција на неговото бегство. Ноќта на нападите 13 ноември тој го возел црното Рено Клио од кое се симнале ...

Највисокиот степен за закана од тероризам останува во Брисел, училиштата и метрото ќе се отворат во среда

А1 On - 23.11.2015

Националниот совет за безбедност на Кралството Белгија, попладнево одржа состанок по анализите и оценките што се извршуваат од страна на Координативното тело за анализа на закани (OЦAM) и Центарот кризи, по што донесе одлука највисокиот, четврти ...

Во Брисел продолжен највисокиот четврти степен на опасност од тероризам

Нова ТВ - 23.11.2015

Брисел и утре, четврти ден по ред, останува во вонредна состојба на висок аларм поради “иминентната опасност за терористички напад”, најави пред малку премиерот Шарл Мишел. Одлуката е донесена по евалуацијата на организмот за предупредување на ...

Во Брисел продолжено највисокото ниво на тревога, училиштата и метрото ќе работат од среда

Макфакс - 23.11.2015

Белгиските власти одлучија во понеделникот да го задржат и натаму највисокото ниво на опасност од можен терористички напад на подрачјето на главниот град Брисел, а училиштата и подземната железница би требало да бидат отворени од среда.

Највисокиот степен за закана од тероризам останува во Брисел

Курир - 23.11.2015

Националниот совет за безбедност на Кралството Белгија, попладнево одржа состанок по анализите и оценките што се извршуваат од страна на Координативното тело за анализа на закани (OЦAM) и Центарот кризи, по што донесе одлука највисокиот, четврти ...

Највисокиот степен за закана од тероризам останува во Брисел, училиштата и метрото ќе се отворат в среда

+инфо - 23.11.2015

Националниот совет за безбедност на Кралството Белгија, попладнево одржа состанок по анализите и оценките што се извршуваат од страна на Координативното тело за анализа на закани (OЦAM) и Центарот кризи, по што донесе одлука највисокиот, четврти ...

Воена состојба во Брисел: Пукања и апсења во срцето на Европа

Press24 - 23.11.2015

Серијата напади во Брисел заврши доцна синоќа, неколку часа откако владата одлучи да го задржи највисокото ниво на подготвеност поради терористички закани. Белгиската полиција уапси 16 осомничени за тероризам, а главниот исламски терорист Салах ...

Уапсено 21 лице ширум Белгија

+инфо - 23.11.2015

Канцеларијата на федералниот обвинител на Белгија, денеска објави дека уште пет лица се уапсени во Белгија, со што бројот на уапсени лица се зголеми на 21, откако во синоќешната рација во центарот на Брисел беа уапсени 16 лица осомничени за ...

Уапсено 21 лице во антитерористичка акција на белгиската полиција

Нетпрес - 23.11.2015

Канцеларијата на федералниот обвинител на Белгија, денеска објави дека уште пет лица се уапсени во Белгија, со што бројот на уапсени лица се зголеми на 21, откако во синоќешната рација во центарот на Брисел беа уапсени 16 лица осомничени за ...

21 лице уапсено во антитерористичка операција на белгиската полиција

Курир - 23.11.2015

Канцеларијата на федералниот обвинител на Белгија, денеска објави дека уште пет лица се уапсени во Белгија, со што бројот на уапсени лица се зголеми на 21, откако во синоќешната рација во центарот на Брисел беа уапсени 16 лица осомничени за ...

Вкупно 21 лице уапсено во антитерористичка операција на белгиската полиција шриум државата

А1 On - 23.11.2015

Канцеларијата на федералниот обвинител на Белгија, денеска објави дека уште пет лица се уапсени во Белгија, со што бројот на уапсени лица се зголеми на 21, откако во синоќешната рација во центарот на Брисел беа уапсени 16 лица осомничени за ...

Вкупно 21 лице уапсено во антитерористичка операција на белгиската полиција шриум државата

Сител - 23.11.2015

Канцеларијата на федералниот обвинител на Белгија, денеска објави дека уште пет лица се уапсени во Белгија, со што бројот на уапсени лица се зголеми на 21, откако во синоќешната рација во центарот на Брисел беа уапсени 16 лица осомничени за ...

21 лице уапсено во антитерористичка операција на белгиската полиција

Репортер - 23.11.2015

Канцеларијата на федералниот обвинител на Белгија, денеска објави дека уште пет лица се уапсени во Белгија, со што бројот на уапсени лица се зголеми на 21, откако во синоќешната рација во центарот на Брисел беа уапсени 16 лица осомничени за ...

Терористите се закануваат - овој град е најнебезбеден во Европа

Press24 - 23.11.2015

Националниот совет за безбедност на Кралството Белгија, попладнево одржа состанок по анализите и оценките што се извршуваат од страна на Координативното тело за анализа на закани (OЦAM) и Центарот кризи, по што донесе одлука највисокиот, четврти ...

Највисокиот степен за закана од тероризам останува во Брисел, училиштата и метрото ќе се отворат во среда

Алфа - 23.11.2015

Премиерот Мишел обзнани на прес-конференција по Состанокто на националниот совет за безбедност дека потенцијалните цели на теориристички напад се исти, а тоа се трговски центри, јавниот транспорт и шопинг-улиците.

Во Белгија уапсени 16 лица поврзани со нападите во Париз

Правдико - 23.11.2015

Белгиските власти соопштија дека синоќа во Брисел биле уапсени 16 лица во рамките на истрагата за терористичките напади во Париз на 13 ноември кога загинаа 129 луѓе, а над 350 беа ранети. Белгиското обвинителство денеска соопшти дека меѓу уапсените ...

Медиуми: Шест лица уапсени и едно рането во акцијата во Брисел

Макфакс - 23.11.2015

Шест лица се уапсени а едно е рането во големата антитерористичка операција којашто во неделата ноќта продолжува во централното подрачје на белгиската престолнина Брисел, пишува електронската верзија на дневниот весник La Dernière Heure, според кој ...

Во Белгија уапсени 16 лица поврзани со нападите во Париз

Р.С.Европа - 23.11.2015

Белгиските власти соопштија дека синоќа во Брисел биле уапсени 16 лица во рамките на истрагата за терористичките напади во Париз на 13 ноември кога загинаа 129 луѓе, а над 350 беа ранети. Белгиското обвинителство денеска соопшти дека меѓу уапсените ...

Полицијата во Брисел не најде оружје и експлозив, приведе 16 лица, а вонредната состојба останува

Капитал - 23.11.2015

Шеснаесет лица се приведени за време на антитерористичката операција во Брисел, но осомничениот за нападите во Париз, Салах Абдесалам, останува на слобода, соопштија властите во Белгија. Проверени биле 22 објекти, но не се најдени оружје или ...

Во Брисел загриженост и страхување

Р.С.Европа - 23.11.2015

Белгиските власти соопштија дека синоќа во Брисел биле уапсени 16 лица во рамките на истрагата за терористичките напади во Париз на 13 ноември кога загинаа 129 луѓе. Белгиското обвинителство денеска соопшти дека меѓу уапсените не бил и клучниот ...

Воена состојба во Брисел: Пукања и апсења во срцето на Европа (ВИДЕО)

Нетпрес - 23.11.2015

Серијата напади во Брисел заврши доцна синоќа, неколку часа откако владата одлучи да го задржи највисокото ниво на подготвеност поради терористички закани. Белгиската полиција уапси 16 осомничени за тероризам, а главниот исламски терорист Салах ...

Уште петмина уапсени во рациите во Брисел

Макфакс - 23.11.2015

Уште пет лица се уапсени во понеделникот во Брисел и во Лиеж, во врска со терористичките напади од 13-ти ноември во Париз, се вели во соопштениот на федералниот обвинител во Белгија. Претходно ноќта во неделата белгиските власти го потврдија ...

Уапсени уште 5 лица во Белгија

Р.С.Европа - 23.11.2015

Белгиската полиција уапсила уште пет лица за време на денешните рации во земјата и потрагата по еден од осомничените за терористичките напади во Париз на 13 ноември кога загинаа 129 луѓе, а над 350 беа ранети.

Брисел: Нова рација, петмина уапсени

МРТ - 23.11.2015

За време на синоќешните рации во кои централните улици на брисел биле блокирани речиси три часа биле уапсени 16 луѓе, а пребарани биле 19 куќи. Абдеслам не бил меѓу уапсените... Трет ден во Брисел на сила се безбедносни мерки од највисокото, четврто ...

БРИСЕЛ НА ГОТОВС: Закана од тероризам, училиштата и метрото ќе се отворат во среда

Телеграф - 23.11.2015

Повторното отворање на метро-станиците ќе се одвива постепено. Оптималното ниво на безбедност ќе се одржува низ целата територија, изјави премиерот Шарл Мишел Националниот совет за безбедност на Кралството Белгија, попладнево одржа состанок по ...

Вкупно 21 лице уапсено во антитерористичка операција на белгиската полиција шриум државата

Денешен - 23.11.2015

Канцеларијата на федералниот обвинител на Белгија, денеска објави дека уште пет лица се уапсени во Белгија, со што бројот на уапсени лица се зголеми на 21, откако во синоќешната рација во центарот на Брисел беа уапсени 16 лица осомничени за ...

Во Брисел останува вонредната состојба, метрото и училиштата - празни

Вечер Прес - 23.11.2015

Националниот совет за безбедност синоќа одлучи да остане највисокиот степен на закана од тероризам во Брисел - школите и метрото денес нема да работат Националниот совет за безбедност на Белгија синоќа се состана во Брисел, по што премиерот Шарл ...

Уште петмина уапсени во рациите во Брисел

Точка - 23.11.2015

Уште пет лица се уапсени во понеделникот во Брисел и во Лиеж, во врска со терористичките напади од 13-ти ноември во Париз, се вели во соопштениот на федералниот обвинител во Белгија. Претходно ноќта во неделата белгиските власти го потврдија ...

Шест лица уапсени и едно рането во акцијата во Брисел

МК News - 23.11.2015

Шест лица се уапсени а едно е рането во големата антитерористичка операција којашто во неделата ноќта продолжува во централното подрачје на белгиската престолнина Брисел, La Dernière Heure, според кој операцијата продолжува во неколку други белгиски ...

Град на духови: Центарот на Брисел како воена зона

Точка - 23.11.2015

Во текот на речиси целиот вчерашен ден белгиските безбедносни сили вршеа против-терористички акции во центарот на Брисел. Се „бркаат“ терористи за кои постои сомнеж дека ќе извршат слични напади како во Париз, сообраќајот е стопиран, затворено е ...

До среда нема метро и одење во училиште!

Вечер Прес - 23.11.2015

Националниот совет за безбедност на Кралството Белгија, попладнево одржа состанок по анализите и оценките што се извршуваат од страна на Координативното тело за анализа на закани (OЦAM) и Центарот кризи, по што донесе одлука највисокиот, четврти ...

Уапсија уште пет лица во Брисел

Локално - 23.11.2015

Белгиските власти уапсија уште пет лица за натамошни полициски проверки во Брисел, пренесува Ројтерс. Од канцеларијата на федералниот обвинител појаснија дека се извршени вкупно пет операции на територијата на Брисел и две во источниот дел на градот ...

Дваесет и едно лице уапсено во антитерористичка операција на белгиската полиција

Република - 23.11.2015

Канцеларијата на федералниот обвинител на Белгија, денеска објави дека уште пет лица се уапсени во Белгија, со што бројот на уапсени лица се зголеми на 21, откако во синоќешната рација во центарот на Брисел беа уапсени 16 лица осомничени за ...

Во Брисел уапсени 16 осомничени, Абдесалам сеуште во бегство

Бриф - 23.11.2015

Белгиските власти соопштија дека синоќа во Брисел биле уапсени 16 лица во рамките на истрагата за терористичките напади во Париз на 13 ноември кога загинаа 129 луѓе, а над 350 беа ранети. Белгиското обвинителство денеска соопшти дека меѓу уапсените ...

Брисел под опсада

Тера - 23.11.2015

Брисел е под опсада, нема луѓе на улиците, студентите и децата утре нема да одат на училиште, на метро станиците оставува црвената лента. Војници во тешко вооружување и транспортери се поставени пред сите институции- европската престолнина е под ...

Шестмина уапсени, еден повреден во полициската акција во Брисел

Локално - 23.11.2015

Шест лица се уапсени, а еден е повреден во текот на антитерористичката операција, која почна во Брисел во неделата вечер, пренесуваа светските агенциите. Уште еден човек е уапсен во градот Шарлероа во Јужна Белгија.

Највисокиот степен за закана од тероризам останува во Брисел, училиштата и метрото ќе се отворат во среда

Локално - 23.11.2015

Националниот совет за безбедност на Кралството Белгија, попладнево одржа состанок по анализите и оценките што се извршуваат од страна на Координативното тело за анализа на закани (OЦAM) и Центарот кризи, по што донесе одлука највисокиот, четврти ...

Највисокиот степен за закана од тероризам останува во Брисел

Lider - 23.11.2015

Националниот совет за безбедност на Кралството Белгија, попладнево одржа состанок по анализите и оценките што се извршуваат од страна на Координативното тело за анализа на закани (OЦAM) и Центарот кризи, по што донесе одлука највисокиот, четврти ...

Вкупно 21 лице уапсено во антитерористичка операција на белгиската полиција

Идивиди - 23.11.2015

Брисел, 23 ноември 2015 (МИА) - Канцеларијата на федералниот обвинител на Белгија, денеска објави дека уште пет лица се уапсени во Белгија, со што бројот на уапсени лица се зголеми на 21, откако во синоќешната рација во центарот на Брисел беа ...