TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Земјотрес со интензитет од 6,9 степени според Рихтер во Индонезија

А1 - 19.02.2005

Земјотрес со интезитет од 6,9 степени според Рихтеровата скала го погоди ноќеска источниот индонезиски остров Сулавеси. Епцентарот на потресот, по кој илјадници жители на крајбрежните области во паника ги напуштија своите домови, бил на околу 70 километри западно од Сулавеси, на 33 милометри под ...

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтер во Тајланд

А1 - 17.02.2005

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала е почувствуван на тајландскиот остров Пукет, соопшти денеска сеизмолошката служба на Тајланд. Нема информации за жртви и повредени, а нема ни опасност од цунами.

Земјотреси во Индонезија и Јапонија

А1 - 16.02.2005

Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во реонот на индонезискиот остров Целебес. Епицентарот на потресот бил на 378 километри североисточно од малиот остров Талауд, што се наоѓа северно од Целебес. Засега нема информации за жртви и материјални штети.

Серија земјотреси источно од Скопје

Утрински - 16.02.2005

ОПСЕРВАТОРИЈА Скопје - Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје прексиноќа регистрираа серија земјотреси, чии епицентри се наоѓаат на 130 километри источно од Скопје. Земјотресот во 1,36 часот беше со интензитет од три степени, во 1,44 часот со ...

Серија земјотреси регистрирани 130 километри источно од Скопје

А1 - 15.02.2005

Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје доцна синоќа регистрираа серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 130 километри источно од Скопје. Земјотресот во 1 часот и 36 минути беше почувствуван со интензитет од три степени, во 1 часот и 44 минути со ...

Земјотреси во Кина и Индонезија

А1 - 15.02.2005

Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во северозападниот дел на Кина, но за сега нема информации за евентуални жртви и материјални штети. Епицентарот на потресот бил во реонот на тромеѓето меѓу Кина, Казахстан и Киргизија.