TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џо Бајден ќе отпатува во Киев

Р.С.Европа - 13.04.2014

Белата куќа соопшти дека американскиот потпретседател Џо Бајден ќе отпатува во Украина на 22 април за да ја предупреди Русија против воената ескалација.Бајден ќе ја истакне силната поддршка на САД за ...

Кери ја предупреди Русија дека ќе сноси дополнителни последици

Р.С.Европа - 13.04.2014

Државниот секретар на САД Џон Кери ја предупреди Русија дека ќе сноси дополнителни последици ако не дејствува за да ја смири ситуацијата во источниот дел на Украина и ако руската војска не се повлече ...

Лукашенко против федерализација на Украина

Р.С.Европа - 13.04.2014

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изрази поддршка за територијалниот интегритет на Украина и рече дека категорично се противи на федерализација на земјата.

Две жртви и повеќемина повредени во престрелки во Украина

Нова ТВ - 13.04.2014

Најмалку двајца загинати а повеќемина ранети е епилогот по престрелката помеѓу украинските специјални сили и про-руските поддржувачи во Славјонск, каде што украинските власти утрово започнаа ...

Лавров: Употреба на сила во Украина би наштетила на четиристраната средба

Утрински - 13.04.2014

Доколку Киев употреби сила во југоисточна Украина против народот кој е доведен до очај, изгледите за планираниот состанок во Женева посветен на решавање на украинската криза ќе бидат загрозени, ...

Карл Билд: Украина водеше катастрофална политика

Утрински - 13.04.2014

Русија изведе „smash and grab“-операција против Украина (брза криминална акција со кршење излог, грабеж и брзо исчезнување), смета шефот на шведската дипломатија Карл Билд.

Лавров: Употреба на сила во Украина би наштетила на четиристраната средба

Алфа - 13.04.2014

Доколку Киев употреби сила во југоисточна Украина против народот кој е доведен до очај, изгледите за планираниот состанок во Женева посветен на решавање на украинската криза ќе бидат загрозени.

Лавров: Употреба на сила во Украина би наштетила на четиристраната средба

А1 On - 13.04.2014

Доколку Киев употреби сила во југоисточна Украина против народот кој е доведен до очај, изгледите за планираниот состанок во Женева посветен на решавање на украинската криза ќе бидат загрозени, ...

Карл Билд: „Украина водеше катастрофална политика“

Алфа - 13.04.2014

Русија изведе “smash and grab“-операција против Украина (брза криминална акција со кршење излог, грабеж и брзо исчезнување), смета шефот на шведската дипломатија Карл Билд.

Карл Билд: „Украина водеше катастрофална политика“

А1 On - 13.04.2014

Русија изведе “smash and grab“-операција против Украина (брза криминална акција со кршење излог, грабеж и брзо исчезнување), смета шефот на шведската дипломатија Карл Билд, јави допсиникот на МИА од ...

Расмунсен со закани за „подлабока изолација“ на Русија

Н.Македонија - 13.04.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен упати закани до Русија за „подлабока меѓународна изолација“ Во статија објавена денеска во данскиот весник Политикен, Расмунсен наведува дека Москва ...

Расмунсен со закани за „подлабока изолација“ на Русија

А1 On - 13.04.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен упати закани до Русија за „подлабока меѓународна изолација“. Во статија објавена денеска во данскиот весник Политикен, Расмунсен наведува дека Москва ...

ЕУ со повик до Русија да прекине со обидите за дестабилизирање на Украина

Алфа - 13.04.2014

Европската унија ја повика Русија да ги прекине сите обиди за дестабилизирање на Украина и ги повика украинските власти да продолжат со демонстрирање воздржаност.

ЕУ: Русија да прекине со обидите за дестабилизирање на Украина

Н.Македонија - 13.04.2014

Европската унија ја повика Русија да ги прекине сите обиди за дестабилизирање на Украина и ги повика украинските власти да продолжат со демонстрирање воздржаност Шефот на европската дипломатија ...

ЕУ со повик до Русија да прекине со обидите за дестабилизирање на Украина

А1 On - 13.04.2014

Европската унија ја повика Русија да ги прекине сите обиди за дестабилизирање на Украина и ги повика украинските власти да продолжат со демонстрирање воздржаност.

Лукашенко на страната на Украина

Н.Македонија - 13.04.2014

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска ја изрази својата подршка за територијалниот интегритет на Украина, истакнувајќи дека федерализацијата би ја уништила државата -Доколку ...

Советот на Европа загрижен од ескалацијата на тензиите во источна Украина

А1 On - 13.04.2014

Советот на Европа чии членки се Русија и Украина, изрази загриженост од ескалацијата на тензиите во Украина и ги повика сите страни да се воздржат од насилства.

Москва ќе покрене прашање за кризата во источна Украина во СБ на ОН и во ОБСЕ

А1 On - 13.04.2014

Москва ќе го покрене прашањето за кризата во југоисточна Украина во Советот за безбедност на ОН и во ОБСЕ, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Украина крвари, ММФ е спремен да и позајми пари!

Фактор - 13.04.2014

Меѓународниот монетарен фонд е спремен да и додели позајмица на Украина, поради тоа што нејзиниот долг е на одржливо ниво. „Украинскиот долг е одржлив“, изјави Могадам на прес конференцијата одржана ...

Лавров: Употреба на сила во Украина би наштетила на четиристраната средба

+инфо - 13.04.2014

Доколку Киев употреби сила во југоисточна Украина против народот кој е доведен до очај, изгледите за планираниот состанок во Женева посветен на решавање на украинската криза ќе бидат загрозени, ...

Карл Билд: Украина водеше катастрофална политика

+инфо - 13.04.2014

Русија изведе “smash and grab“-операција против Украина (брза криминална акција со кршење излог, грабеж и брзо исчезнување), смета шефот на шведската дипломатија Карл Билд, јави допсиникот на МИА од ...

Расмунсен со закани за подлабока изолација на Русија

+инфо - 13.04.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен упати закани до Русија за „подлабока меѓународна изолација“. Во статија објавена денеска во данскиот весник Политикен, Расмунсен наведува дека Москва ...

Лавров: Употреба на сила во Украина би наштетила на четиристраната средба

Сител - 13.04.2014

Доколку Киев употреби сила во југоисточна Украина против народот кој е доведен до очај, изгледите за планираниот состанок во Женева посветен на решавање на украинската криза ќе бидат загрозени, ...

Карл Билд: „Украина водеше катастрофална политика“

Сител - 13.04.2014

Русија изведе “smash and grab“-операција против Украина (брза криминална акција со кршење излог, грабеж и брзо исчезнување), смета шефот на шведската дипломатија Карл Билд, јави допсиникот на МИА од ...

Расмунсен со закани за „подлабока изолација“ на Русија

Сител - 13.04.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен упати закани до Русија за „подлабока меѓународна изолација“. Во статија објавена денеска во данскиот весник Политикен, Расмунсен наведува дека Москва ...

Лукашенко и натаму против федерализација на Украина

Локално - 13.04.2014

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изрази поддршка за територијалниот интегритет на Украина и рече дека категорично се противи на федерализација на земјата.

ЕУ со повик до Русија да прекине со обидите за дестабилизирање на Украина

Сител - 13.04.2014

Европската унија ја повика Русија да ги прекине сите обиди за дестабилизирање на Украина и ги повика украинските власти да продолжат со демонстрирање воздржаност.

ЕУ бара Русија да прекине со обидите за дестабилизација на Украина

Либертас - 13.04.2014

Европската унија ја повика Русија да ги прекине сите обиди за дестабилизирање на Украина и ги повика украинските власти да продолжат со демонстрирање воздржаност.

ММФ ќе и додели позајмица на Украина

Локално - 13.04.2014

Меѓународниот монетарен фонд е спремен да и додели позајмица на Украина, поради тоа што нејзиниот долг е на одржливо ниво. „Украинскиот долг е одржлив“, изјави Могадам на прес конференцијата одржана ...

Москва пред ОН и ОБСЕ ќе го покрене прашањето за кризата во југоисточна Украина

Локално - 13.04.2014

Москва ќе го покрене прашањето за кризата во југоисточна Украина во Советот за безбедност на ОН и во ОБСЕ, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

ЛАВРОВ: Употреба на сила во Украина би наштетила на четиристраната средба

Телеграф - 13.04.2014

Кери изрази загриженост поради протестите во југоисточните области во Украина тврдејќи дека тие се последица од поттик и речиси директно мешање на Русија, пренсе Итар-тас Доколку Киев употреби сила ...

КАРЛ БИЛД: Украина водеше катастрофална политика

Телеграф - 13.04.2014

Криза во криза, забележа Карл Билд на „Твитер“, но едновремено упатува остра критика кон Украина поради несоодветна грижа за сопствената земја Русија изведе операција „смеш енд греб“ (smash and grab) ...

ЕУ ДО РУСИЈА: Да се прекинат обидите за дестабилизирање на Украина

Телеграф - 13.04.2014

Шефот на европската дипломатија, Катрин Ештон, наведе во соопштение дека е „серизоно загрижена од акциите преземени од вооружени лица и сепаратистички групи во градови во источна Украина“ Европската ...

СОВЕТ НА ЕВРОПА: Загрижени сме за ескалацијата на тензиите во Украина

Телеграф - 13.04.2014

Турбјорн Јагланд, истакна во соопштение дека меѓународните партнери на Украина треба да ја поддржат државата, за да се најде решение за мир и стабилност Советот на Европа, чии членки се Русија и ...

Москва ќе иницира прашање за кризата во источна Украина во СБ на ОН и во ОБСЕ

Телеграф - 13.04.2014

Според руското МНР од Западот сега зависи можноста да се избегне граѓанска војна во Украина Москва ќе го иницира прашањето за кризата во југоисточна Украина во Советот за безбедност на ОН и во ОБСЕ, ...

Ештон ја повика Русија да го поддржи суверенитетот на Украина

Portal - 13.04.2014

Високата претставничка на ЕУ Кетрин Ештон изрази во неделата голема загриженост поради акцијата за вооружување на поединци во повеќе градови во источна Украина и ја повика Русија да и се придружи на ...

ЕУ и Нато порачуваат: Русија да прекине со обидите за дестабилизирање на Украина

Press24 - 13.04.2014

Европската унија ја повика Русија да ги прекине сите обиди за дестабилизирање на Украина и ги повика украинските власти да продолжат со демонстрирање воздржаност.

Лукашенко: Федерализацијата би ја уништила Украина

Portal - 13.04.2014

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко го поддржа територијалниот интегритет на Украина, оценувајќи дека федерализација на државата би водела до нејзино уништување.

Лавров го предупреди Кери за можното откажување на средбата околу Украина

Руска реч - 13.04.2014

Шефот на МНР на Русија, Сергеј Лавров, го предупреди Џон Кери дека во случај да се протераат протестирачите на југоистокот на Украина, перспективата за соработка околу Украина ќе биде изгубена.

Ештон ја повика Русија да го поддржи суверенитетот на Украина

Макфакс - 13.04.2014

Високата претставничка на ЕУ Кетрин Ештон изрази во неделата голема загриженост поради акцијата за вооружување на поединци во повеќе градови во источна Украина и ја повика Русија да и се придружи на ...

Лукашенко: Федерализацијата би ја уништила Украина

Макфакс - 13.04.2014

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко го поддржа територијалниот интегритет на Украина, оценувајќи дека федерализација на државата би водела до нејзино уништување.

Германија состојбата во Украина ја оцени високоризична, Париз го осудува насилството

Макфакс - 13.04.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнамер оцени во неделата дека ситуацијата во Украина е „високоризична" откако Киев ја најави операцијата за враќање под контрола на истокот ...

ЕУ до Русија: Да се прекинат сите обиди за дестабилизирање на Украина

Maxim - 13.04.2014

ЕУ ја повика Русија да ги прекине сите обиди за дестабилизирање на Украина и ги повика украинските власти да продолжат со демонстрирање воздржаност. Шефот на европската дипломатија Катрин Ештон ...

Украина ја повика Русија да престане со провокациите

Р.С.Европа - 12.04.2014

Министерот за надворешни работи на Украина Андриј Дешцутсја побара од Москва да престане со провокациите во источните региони на Украина. Во денешниот телефонски разговор со неговиот руски колега ...

Антон Силуанов: Ако сака помош, Украина да го признае Крим

Утрински - 12.04.2014

Украина треба да ја признае независноста на Крим, да ја реши кризата во источните региони и да им гарантира права на граѓаните кои зборуваат руски јазик, доколку сака финансиска помош од Русија, ...

НАТО се фалело со лански снимки од руски војници?

Н.Македонија - 12.04.2014

Алијансата тврди дека 40.000 руски војници сѐ уште се наоѓаат на украинската граница во зголемена борбена готовност, а не учествуваат во маневри Дел од сателитските снимки што ги објави НАТО Москва ...

Русија: Ако сака помош, Украина да го признае Крим

Кајгана - 12.04.2014

Украина би требало да ја признае независноста на Крим, да ја среди кризата во источните региони и да гарантира права на населението кое говори на руски јазик- доколку сака да добие финансиска помош ...

Антон Силуанов: Ако сака помош, Украина да го признае Крим

А1 On - 12.04.2014

Украина треба да ја признае независноста на Крим, да ја реши кризата во источните региони и да им гарантира права на граѓаните кои зборуваат руски јазик, доколку сака финансиска помош од Русија, ...

Лавров: Анексија на Југоисточна Украина противречи на коренитите интереси на Русија

Локално - 12.04.2014

Пристапувањето на Југоисточна Украина кон Русија противречи на коренитите интереси на Русија . Ова го изјави министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров во интервју за телевизијата ” ...

Антон Силуанов: Ако сака помош, Украина да го признае Крим

Сител - 12.04.2014

Украина треба да ја признае независноста на Крим, да ја реши кризата во источните региони и да им гарантира права на граѓаните кои зборуваат руски јазик, доколку сака финансиска помош од Русија, ...

Лавров: Русија е подготвена да ги провери информациите за “руски агенти” во Источна Украина

Локално - 12.04.2014

Русија е подготвена да ги провери информациите за “руски агенти” во источна Украина. Тоа му го рекол Русија министерот за надворешни работи Сергеј Лавров на државниот секретар на САД Џон Кери, ...

АНТОН СИЛУАНОВ: Украина да го признае Крим, ако сака помош

Телеграф - 12.04.2014

Русија ќе може да и понуди дополнителна помош кога станува збор за финансии, изјавил рускиот министер за финансии по средбата со германскиот колега Волфганг Шојбле Украина треба да ја признае ...

Русија и Кина во цврст сојуз – План Б кој ќе го промени глобалниот поредок

Република - 12.04.2014

Додека Москва ги очекува следните потези на Вашингтон и на Брисел, ангажирано работи на својот план Б кој ќе донесе промена на глобалната политичка сцена.

САД го потврди состанокот со Русија, ЕУ и Украина за 17-ти април во Женева

Portal - 12.04.2014

Претставниците на Украина, Русија, САД и Европската унија ќе се сретнат на 17-ти април во Женева за да се обидат да ја решат украинската криза којашто доби меѓународни димензии, објави во петокот ...

Силуанов: Ако сака помош, Украина да го признае Крим

Portal - 12.04.2014

Украина би требало да ја признае независното на Крим, да ја среди кризата во источните региони и да гарантира права на населението кое говори на руски јазик-доколку сака да добие финансиска помош од ...

Антон Силуанов порача од Вашингтон: Ако сака помош, Украина да го признае Крим

Република - 12.04.2014

Украина би требало да ја признае независното на Крим, да ја среди кризата во источните региони и да гарантира права на населението кое говори на руски јазик-доколку сака да добие финансиска помош од ...

Сергеј Лавров предупредува: Доведена е во опасност безбедноста на Европа

Република - 12.04.2014

Стабилноста на Европа е доведена во опасност поради сé поголемото провоцирање антируски чувства во врска со кризата во Украина, предупреди шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Русија и САД не ги приближија позициите околу санкциите

Руска реч - 12.04.2014

Министрите за финансии на Русија и САД не успеаја да ги приближат и усогласат позициите за можните нови санкции против Русија, изјави Антон Силуанов, министер за финансии на Русија, а пренесува РИА ...

Украина треба да исполни неколку услови за да добие финансиска помош од Русија

Руска реч - 12.04.2014

Министерот за финансии на Русија, Антон Силуанов, изјави дека за да добие финансиска помош од Русија, Украина ќе треба да ја признае легитимноста на приклучувањето на Крим во составот на Русија, како ...

САД го потврди состанокот со Русија, ЕУ и Украина за 17-ти април во Женева

Макфакс - 12.04.2014

Претставниците на Украина, Русија, САД и Европската унија ќе се сретнат на 17-ти април во Женева за да се обидат да ја решат украинската криза којашто доби меѓународни димензии, објави во петокот ...

Силуанов: Ако сака помош, Украина да го признае Крим

Макфакс - 12.04.2014

Украина би требало да ја признае независното на Крим, да ја среди кризата во источните региони и да гарантира права на населението кое говори на руски јазик-доколку сака да добие финансиска помош од ...

Падна договор - Украина, Русија, САД и ЕУ ќе се сретнат на 17 април во Женева

Falanga - 12.04.2014

Државниот секретар Џон Кери во Женева „ќе ги продолжи обидите за смирување на состојбата во Украина и изнаоѓање дипломатско решение“. Украина, Русија, Соединетите Американски Држави и Европската ...

Русија бара Украина да остане неутрална

Deutsche Welle - 11.04.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров побара гаранции од Западот дека Украина ќе остане неутрална. Американскиот претседател Барак Обама се заканува со нови санкции.

Лавров: Антируското расположение закана за стабилноста на Европа

24 Вести - 11.04.2014

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров изјави денеска дека стабилноста на Европа е загрозена со антируското расположение поради кризата во Украина.

Украина ги исполни условите за помош од ММФ

Р.С.Европа - 11.04.2014

Украинскиот министер за финансии Олександар Шлапак изјави дека Киев ги исполни сите услови за добивање на првиот дел од финансиската помош од Меѓународниот монетарен фонд.

Лавров: не ја легитимизирајте украинската влада

Р.С.Европа - 11.04.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека е неопходно да се прекине легитимизирањето на украинската влада со цел да се деескалира ситуацијата во Украина.

Русија нема да го екстрадира Јанукович

Р.С.Европа - 11.04.2014

Рускиот јавен обвинител Јури Чајка денеска во Симферопол изјави дека отстранетиот украински претседател Виктор Јанукович нема да и биде израчан на Украина.

Про-руските групи одбија помилување од Украина, Јанукович останува во Русија

Нова ТВ - 11.04.2014

Про-руските сепаратисти кои заземаа неколку владини згради во источните предградија во Украина, ја одбија понудата од украинската влада за помилување, што предизвикува страв во земјата дека ...

Русија од Интерпол бара апсење на лидерот на украинскиот „Десен сектор“

Р.С.Европа - 11.04.2014

Рускиот јавен обвинител Јуриј Чајка изјави дека неговата канцеларија до Интерпол испратила материјали за апсење на лидерот на украинскиот „Десен сектор“, Дмитро Јарош.

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Р.С.Европа - 11.04.2014

Руската Црноморска флота соопшти дека започна процесот на предавање на украинските воени бродови на Украина. Флотата денеска соопшти дека ракетниот брод Прилуки испловил од пристаништето во ...

Се појавиле докази дека снајперистите на Јанукович не пукале на киевскиот Мајдан

МКД - 11.04.2014

Иако досега официјално се сметаше дека за убиството на 30-тината луѓе на киевскиот Плоштад на независноста на 20 февруари беа одговорни снајперисти ангажирани од режимот на претседателот Виктор ...

Средба на Украина, Русија, САД и ЕУ на 17 април во Женева

МКД - 11.04.2014

Украина, Русија, Соединетите Американски Држави и Европската Унија ќе се сретнат на 17 април во Женева за да се обидат да ја решат мешународната украинска криза, објавил денес Стејт департментот, ...

Уште еднаш за националното прашање

Н.Македонија - 11.04.2014

Во секоја земја постојат политички сили од различна ориентација, меѓу другото и многу радикални. Украина не е исклучок, но тие сили никогаш, во сите етапи од градењето на државата, не ја одредуваа ...

Нема основа за екстрадиција на Јанукович во Украина, смета рускиот јавен обвинител

Алфа - 11.04.2014

Рускиот јавен обвинител Јуриј Чајка. денеска изјави дека нема основа за екстрадиција на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович од Русија во Украина. Рускиот јавен обвинител Јуриј Чајка.

Нема основа за екстрадиција на Јанукович во Украина, смета рускиот јавен обвинител

А1 On - 11.04.2014

Рускиот јавен обвинител Јуриј Чајка. денеска изјави дека нема основа за екстрадиција на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович од Русија во Украина.

Лавров бара правни гаранции за неутралност на Украина

Н.Македонија - 11.04.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска побара правни гаранции за неутралност на Украина, истакнувајќи дека Москва е против членството на Киев во НАТО Тој, исто така, нагласи дека ...

Лавров бара правни гаранции за неутралност на Украина

Алфа - 11.04.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска побара правни гаранции за неутралност на Украина, истакнувајќи дека Москва е против членството на Киев во НАТО.

Лавров бара правни гаранции за неутралност на Украина

А1 On - 11.04.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска побара правни гаранции за неутралност на Украина, истакнувајќи дека Москва е против членството на Киев во НАТО.

Лавров: Антирускот расположение закана за стабилноста на Европа

А1 On - 11.04.2014

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров изјави денеска дека стабилноста на Европа е загрозена со антируското расположение поради кризата во Украина.

Расмунсен: Русија да ги повлече трупите од украинската граница

А1 On - 11.04.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен побара од Русија да ги повлече своите трупи од украинската граница и да се вклучи во дијалог со почитување на суверенитетот на Украина.

Белорусија подготвена да ги прими Украинците, кои ја напуштаат земјата поради кризата

А1 On - 11.04.2014

Белорусија е подготвена да ги прими Украинците, кои сакаат да ја напуштат земјата поради кризата, изјави претседателот Александар Лукашенко. - Украинскиот народ смета на нас, треба да мислиме.

Лавров: Русија нема желба да ги присоедини источните и јужните реони на Украина

А1 On - 11.04.2014

Русија нема желба да ги присоединува југоисточните делови на Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој рече дека „Москва не може да има такви желби“, зашто тоа ...

Лавров: Русија нема желба да ги присоедини источните и јужните реони на Украина

Алфа - 11.04.2014

Русија нема желба да ги присоединува југоисточните делови на Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Русија нема желба да ги присоединува југоисточните делови на ...

Нема шанси Русија да го испорача Јанукович на Украина

+инфо - 11.04.2014

Рускиот јавен обвинител Јуриј Чајка денеска изјави дека нема основа за екстрадиција на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович од Русија во Украина.

Лавров: Антирускот расположение закана за стабилноста на Европа

+инфо - 11.04.2014

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров изјави денеска дека стабилноста на Европа е загрозена со антируското расположение поради кризата во Украина.

Расмунсен: Русија да ги повлече трупите од украинската граница

+инфо - 11.04.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен побара од Русија да ги повлече своите трупи од украинската граница и да се вклучи во дијалог со почитување на суверенитетот на Украина.

Лавров: Русија нема желба да ги присоедини источните и јужните реони на Украина

+инфо - 11.04.2014

Русија нема желба да ги присоединува југоисточните делови на Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој рече дека „Москва не може да има такви желби“, зашто тоа ...

Економската ситуација во Европа и на Балканот се подобрува, треба да се внимава на Украина

+инфо - 11.04.2014

Оценките на пролетната средба на Меѓународниот монетарен фонд и на Светската банка во Вашингтон, за економската состојба во југоисточна Европа, е дека работите одат на подобро, со солидна стапка на ...

Лавров бара правни гаранции за неутралност на Украина

Сител - 11.04.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска побара правни гаранции за неутралност на Украина, истакнувајќи дека Москва е против членството на Киев во НАТО.

Белорусија подготвена да ги прими Украинците, кои ја напуштаат земјата поради кризата

Сител - 11.04.2014

Белорусија е подготвена да ги прими Украинците, кои сакаат да ја напуштат земјата поради кризата, изјави претседателот Александар Лукашенко. - Украинскиот народ смета на нас, треба да мислиме.

Лавров: Русија нема желба да ги присоедини источните и јужните реони на Украина

Сител - 11.04.2014

Русија нема желба да ги присоединува југоисточните делови на Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој рече дека „Москва не може да има такви желби“, зашто тоа ...

Лавров: Антирускотo расположение закана за стабилноста на Европа

МРТ - 11.04.2014

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров изјави денеска дека стабилноста на Европа е загрозена со антируското расположение поради кризата во Украина.

Економската ситуација во Европа и на Балканот се подобрува, треба да се внимава на Украина

Сител - 11.04.2014

Оценките на пролетната средба на Меѓународниот монетарен фонд и на Светската банка во Вашингтон, за економската состојба во југоисточна Европа, е дека работите одат на подобро, со солидна стапка на ...

Лавров побара од Кери да влијае врз украинските власти

Сител - 11.04.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска побара од американскиот државен секретар Џон Кери да ја убеди украинската Влада да се воздржи од примена на сила против демонстрантите во источните ...

На 17 април Женева домаќин на преговорите за Украина

Канал5 - 11.04.2014

Преговорите за кризата во украина во кои ќе учествуваат преставници на украина , Русија, ЕУ и САД ќе бидат одржани на 17 април во Женева. Во име на Европската унија на состанокот на 17 април во ...

Лавров побара од Кери да влијае врз украинските власти

Канал5 - 11.04.2014

- Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска побара од американскиот државен секретар Џон Кери да ја убеди украинската Влада да се воздржи од примена на сила против демонстрантите во ...

Русија ќе ја продолжи финансиската помош кон Украина, ако таа ја признае анексија на Крим

Локално - 11.04.2014

Рускиот министер за финансии Антон Силуанов ги изнесе мерките што треба да ги направи Украина, за да биде возобновена финансиската помош од Москва, јави УНН.

Зошто Русија го сака: Крим вреди 10 милијарди долари во енергетски ресурси

еМагазин - 11.04.2014

Украинското Министерство за екологија и природни ресурси проценило дека поради руската анексија на Крим, Украина изгубила значајни енергетски ресурси вредни 10,8 милијарди долари.

Нема основа за екстрадиција на Јанукович во Украина, смета рускиот јавен обвинител

Бриф - 11.04.2014

Рускиот јавен обвинител Јуриј Чајка. денеска изјави дека нема основа за екстрадиција на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович од Русија во Украина.

Лавров бара правни гаранции за неутралност на Украина

Бриф - 11.04.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска побара правни гаранции за неутралност на Украина, истакнувајќи дека Москва е против членството на Киев во НАТО.

РУСКИ ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ: Нема основа за екстрадиција на Јанукович во Украина

Телеграф - 11.04.2014

Јанукович е легитимниот претседател и не постои основа за негово екстрадирање. Тој не извршил никакви злосторства, истакна Чајка на прес-конференција Рускиот јавен обвинител, Јуриј Чајка, денеска ...

Обвинителство на Русија: Нема основа за екстрадиција на Јанукович

Точка - 11.04.2014

Главното обвинителство на Русија соопшти денеска дека нема основа за разговор за било каква екстрадиција на соборениот претседателна Украина, Виктор Јанукович имајќи предвид дека "актуелната власт во ...

ЛАВРОВ: Правни гаранции за неутралност на Украина

Телеграф - 11.04.2014

Кризата во Украина може да заврши само ако се прекине процесот за давање легитимност на преодната украинска влада, смета рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров Рускиот министер за ...

ЛАВРОВ: Антируското расположение е закана за стабилноста на Европа

Телеграф - 11.04.2014

Изјавата на Лавров е дадена откако претседателот на САД, Барак Обама, се закани дека против Русија ќе воведе нови санкции доколку ескалираат тензиите околу Украина Министерот за надворешни работи на ...

Расмунсен: Русија да ги повлече трупите од украинската граница

Бриф - 11.04.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен побара од Русија да ги повлече своите трупи од украинската граница и да се вклучи во дијалог со почитување на суверенитетот на Украина.

Белорусија подготвена да ги прими Украинците

Телеграф - 11.04.2014

Белорускиот претседател соопшти дека ќе им понуди засолниште на сите што ќе сакаат да побегнат од кризата Белорусија е подготвена да ги прими Украинците што сакаат да ја напуштат земјата поради ...

ЛАВРОВ: Русија нема аспирации кон југоисточните делови на Украина

Телеграф - 11.04.2014

Шефот на руската дипломатија изјави дека Москва не може да има такви желби зашто тоа ѝ противречи на нејзините интереси Русија нема желба да ги присоединува југоисточните делови на Украина , изјави ...

Економската ситуација во Европа и на Балканот се подобрува

Телеграф - 11.04.2014

Според Хусеин, во Југоисточна Европа во тек е обнова од кризата, а подобрувањето на економскиот пораст во Западна Европа сигурно помага во тоа Оцените на пролетната средба на Меѓународниот монетарен ...

НОВА ЕВРОПСКА ТРОЈКА: По Грција, средување и на украинската економија

Телеграф - 11.04.2014

ММФ се согласи за двегодишна помош на Украина во висина од 10 до 13 милијарди евра, но и да ѝ обезбеди дополнителни кредити чија вкупна сума би достигнала 20 милијарди евра Дали вчерашното ...

ЛАВРОВ: Кери да влијае врз Украина

Телеграф - 11.04.2014

Телефонскиот разговор бил на барање на Лавров Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска побара од американскиот државен секретар Џон Кери да ја убеди украинската Влада да се воздржи од ...

Кери и Ештон на средбата Украина-Русија-САД-ЕУ во Женева

Телеграф - 11.04.2014

Во соработка со меѓународната заедница ЕУ придонесува значително во напорите за стабилизирање на ситуацијата во Украина, се наведува во соопштението на прес-службата на ЕУ Во преговорите за Украина ...

Обвинителство на Русија: Нема основа за екстрадиција на Јанукович

Нетпрес - 11.04.2014

Главното обвинителство на Русија соопшти денеска дека нема основа за разговор за било каква екстрадиција на соборениот претседателна Украина, Виктор Јанукович имајќи предвид дека „актуелната власт во ...

Лавров: Во опасност е доведена безбедноста на Европа

Portal - 11.04.2014

Стабилноста на Европа е доведена во опасност поради сé поголемото провоцирање антируски чувства во врска со кризата во Украина, предупреди во петокот шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Расмунсен: Русија да ги повлече своите трупи од украинската граница

Курир - 11.04.2014

Русија да ги повлече своите трупи од украинската граница и да се вклучи во дијалог со почитување на суверенитетот на Украина, побара генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен.

Лавров смета дека во Украина може да се регулира кризата

Руска реч - 11.04.2014

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, изјави дека деескалацијата на кризата во Украина е можна, но сепак, треба да се прекине со обидите да се легитимизира владата во Киев, ...

Лавров: Во опасност е доведена безбедноста на Европа

Макфакс - 11.04.2014

Стабилноста на Европа е доведена во опасност поради сé поголемото провоцирање антируски чувства во врска со кризата во Украина, предупреди во петокот шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Лавров - Антируското расположение е закана за Европа

Inpress - 11.04.2014

Москва, 11. април 2014 (ИНПРЕС) Разгорувањето на антируското расположение во позадината на зголемениот расизам и ксенофобија во многу земји од ЕУ носи закана за европската стабилност, изјави рускиот ...

Нема основа за екстрадиција на Јанукович во Украина

Денешен - 11.04.2014

Рускиот јавен обвинител Јуриј Чајка. денеска изјави дека нема основа за екстрадиција на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович од Русија во Украина.

Лавров бара правни гаранции за неутралност на Украина

Денешен - 11.04.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска побара правни гаранции за неутралност на Украина, истакнувајќи дека Москва е против членството на Киев во НАТО.

Економската ситуација во Европа и на Балканот се подобрува, Украина во фокусот

Lider - 11.04.2014

Оценките на пролетната средба на Меѓународниот монетарен фонд и на Светската банка во Вашингтон, за економската состојба во југоисточна Европа, е дека работите одат на подобро, со солидна стапка на ...

Русија нема да го екстрадира Јанукович

Falanga - 11.04.2014

Според Чајка, тој не извршил никакво злосторство за што би можело да му се суди во Киев. Рускиот јавен обвинител Јури Чајка денеска во Симферопол изјави дека отстранетиот украински претседател Виктор ...

Кримско сценарио во источна Украина е поневеројатно

Deutsche Welle - 10.04.2014

Му се заканува ли кримско сценарио на истокот на Украина? Меѓу ситуацијата на Крим и онаа во источно-украинските региони има повеќе разлики отколку сличности, сметаат германските експерти.

Москва: Нема воени активности на Русија во Украина

24 Вести - 10.04.2014

Русија не презема никакви воени активности на територијата на Украина, изјави денеска претставникот на руското МНР Александар Лукашевич. Според него, Украина по пат на мрежата за комуникација на ОБСЕ ...

Предлог за цивилна безбедносна мисија на ЕУ во Украина

Р.С.Европа - 10.04.2014

Велика Британија, Полска и Шведска бараат Европската Унија да испрати заедничка мисија за цивилна безбедносна и одбранбена политика во Украина. Овој предлог треба да биде разгледан на наредниот ...

Mедиумите во САД се како министерство за пропаганда на Вашингтон

Дневник - 10.04.2014

Пол Kрег Робертс е американски економист, поранешен помошник-секретар за финансии во администрацијата на Роналд Реган. Се споменува како коосновач на Реганокономијата.

Кери: САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за нормализација на ситуацијата во југоисточна Украина

А1 On - 10.04.2014

САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за да апелираат за украински сенационален дијалог, со цел да се нормализира ситуацијата во југоисточна Украина, изјави американскиот државен ...

Три земји од ЕУ бараат полициска мисија во Украина

А1 On - 10.04.2014

Велика Британија, Шведска и Полска сaкаат ЕУ да испрати мисија од правни и полициски советници во Украина, кои ќе помогнат за нејзино стабилизирање. Според документот, целта на мисијата ќе биде ...

Москва: Нема воени активности на Русија во Украина

А1 On - 10.04.2014

Русија не презема никакви воени активности на територијата на Украина, изјави денеска претставникот на руското МНР Александар Лукашевич. Според него, Украина по пат на мрежата за комуникација на ОБСЕ ...

Москва: Нема воени активности на Русија во Украина

Алфа - 10.04.2014

Русија не презема никакви воени активности на територијата на Украина, изјави денеска претставникот на руското МНР Александар Лукашевич. Русија не презема никакви воени активности на територијата на ...

Три земји од ЕУ бараат полициска мисија во Украина

Алфа - 10.04.2014

Велика Британија, Шведска и Полска сaкаат ЕУ да испрати мисија од правни и полициски советници во Украина, кои ќе помогнат за нејзино стабилизирање. Велика Британија, Шведска и Полска сaкаат ЕУ да ...

Кери: САД ќе влијае за нормализација на ситуацијата во југоисточна Украина

+инфо - 10.04.2014

САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за да апелираат за украински сенационален дијалог, со цел да се нормализира ситуацијата во југоисточна Украина, изјави американскиот државен ...

Четиристраната средба за Украина ќе се одржи на 17 април во Женева

+инфо - 10.04.2014

Четиристраната меѓународна средба за Украина може да се одржи на 17 април во Женева, изјави неименуван западен дипломат. - Ако сите страни го потврдат своето учество тогаш средбата ќе се одржи во ...

Кери: САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за нормализација на ситуацијата во југоисточна Украина

Сител - 10.04.2014

САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за да апелираат за украински сенационален дијалог, со цел да се нормализира ситуацијата во југоисточна Украина, изјави американскиот државен ...

Вашингтон ја уверува Москва дека ќе „притисне“ за дијалог во Украина

Либертас - 10.04.2014

„САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за да апелираат за украински сенационален дијалог, со цел да се нормализира ситуацијата во југоисточна Украина“ – изјави американскиот ...

НАТО најави распоредување околу Украина - Русија го забрани „Гласот на Америка“

Канал5 - 10.04.2014

Парламентарното собрание на Советот на Европа усвои резолуција за Украина, според која, единствен виновник за кризата во земјата е Русија. Во неа уште референдумот за отцепување на Крим е наречен ...

Вашингтон ќе убедува Киев да започне општо-национален дијалог

Локално - 10.04.2014

Вашингтон ќе го искористи своето влијание за да го убеди Киев да започне општо-национален дијалог за нормализирање на ситуацијата во Украина . Тоа го ветил државниот секретар на САД Џон Кери во ...

Три земји од ЕУ бараат полициска мисија во Украина

Сител - 10.04.2014

Велика Британија, Шведска и Полска сaкаат ЕУ да испрати мисија од правни и полициски советници во Украина, кои ќе помогнат за нејзино стабилизирање. Според документот, целта на мисијата ќе биде ...

Москва: Нема воени активности на Русија во Украина

Сител - 10.04.2014

Русија не презема никакви воени активности на територијата на Украина, изјави денеска претставникот на руското МНР Александар Лукашевич. Според него, Украина по пат на мрежата за комуникација на ОБСЕ ...

Кери: САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за нормализација на ситуацијата во југоисточна Украина

Бриф - 10.04.2014

САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за да апелираат за украински сенационален дијалог, со цел да се нормализира ситуацијата во југоисточна Украина, изјави американскиот државен ...

КЕРИ: САД ќе влијаат врз властите за нормализација на ситуацијата во југоисточна Украина

Телеграф - 10.04.2014

Лавров и Кери претходно вчера имаа уште еден телефонски разговор, во кој повикаа на откажување од употреба на сила во југоисточна Украина САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за ...

Путин го предупреди Киев: Не правете нешто што после не може да се поправи

Точка - 10.04.2014

Како одговор на руската воена закана, командантот на НАТО не може да го исклучи пристигнувањето на американски војници во држава во близина на Русија. Не сака да отфрли помош од никого...

ЕУ бара полициска мисија во Украина

Телеграф - 10.04.2014

Мисијата треба да биде поддржана од сите 28 земји-членки Велика Британија, Шведска и Полска сaкаат ЕУ да испрати мисија од правни и полициски советници во Украина кои ќе помогнат за нејзино ...

МОСКВА: Нема воени активности на Русија во Украина

Телеграф - 10.04.2014

Украина преку мрежата за комуникација на ОБСЕ упатила повик до Холандија да упати свои претставници во Киев Русија не презема никакви воени активности на територијата на Украина, изјави денеска ...

Меѓународната средба за Украина ќе се одржи во Женева на 17 април

Телеграф - 10.04.2014

Последните денови имаше информации дека средбата ЕУ-САД-Русија-Украина ќе се одржи на 17 април во Виена Четиристраната меѓународна средба за Украина може да се одржи на 17 април во Женева, изјави ...

Крим вреди 10 милијарди долари во енергетски ресурси

Порта 3 - 10.04.2014

Украинското Министерство за екологија и природни ресурси проценило дека поради руската анексија на Крим, Украина изгубила значајни енергетски ресурси вредни 10,8 милијарди долари.

Британија, Шведска и Полска предлагаат полициска мисија на ЕУ во Украина

Portal - 10.04.2014

Велика Британија, Шведска и Полска се залагаат Европската унија да испрати полициска и правосудна советничка мисија во Украина, којашто и помогнала во стабилизирањето на земјата, пренесува Reuters и ...

Москва: Нема воени активности на Русија во Украина

Република - 10.04.2014

- Русија не презема никакви воени активности на територијата на Украина – изјави денеска претставникот на руското МНР Александар Лукашевич. Според него, Украина по пат на мрежата за комуникација на ...

Западни медиуми: Русија сака да влијае врз Украина без да ја окупира

Руска реч - 10.04.2014

Русија сака да изврши влијание врз Украина без да ја окупира земјата, пишува The New York Times. Весникот пишува дека таквото мислење го делат политиколозите кои се приврзаници на Кремљ, како и ...

Британија, Шведска и Полска предлагаат полициска мисија на ЕУ во Украина

Макфакс - 10.04.2014

Велика Британија, Шведска и Полска се залагаат Европската унија да испрати полициска и правосудна советничка мисија во Украина, којашто и помогнала во стабилизирањето на земјата, пренесува Reuters и ...

Кери: САД ќе го искористат своето влијание врз Киев за нормализација на ситуацијата во југоисточна Украина

Денешен - 10.04.2014

САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за да апелираат за украински сенационален дијалог, со цел да се нормализира ситуацијата во југоисточна Украина, изјави американскиот државен ...

Кери и Лавров се согласиле за регулирање на украинската криза по мирен пат

Inpress - 10.04.2014

Вашингтон, 10. април 2014 (ИНПРЕС) Џон Кери и Сергеј Лавров по втор пат во рок од еден ден разговараа по телефон, обединувајќи се околу мислењето дека ситуацијата во Украина треба да биде урегулирана ...

Меркел: Русија придонесува за ескалирање на ситуацијата

24 Вести - 09.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Русија не ги презема неопходните мерки за смирување на ситуацијата во Украина. - За жал во многу области не се гледа дека Русија придонесува за ...

САД имаат податоци за силите со кои Русија се подготвува да навлезе во Украина

24 Вести - 09.04.2014

Американските разузнавачки служби располагаат со детални информации, кои покажуваат дека Русија ги собрала потребните сили, потребни за целосно навлегување во Украина, пишува американскиот весник ...

ЕК формира група за поддршка на Украина, слична на меѓународната „тројка“ за Грција

24 Вести - 09.04.2014

Европската комисија најави создавање на група за поддршка на Украина, а како нејзин координатор е поставен еврокомесарот за проширување Штефан Филе, истакна претседателот на ЕК, Жозе Мануел Барозо.

Идната недела состанок меѓу Русија, Украина, ЕУ и САД

Р.С.Европа - 09.04.2014

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон во идната недела ќе се сретне со високи американски, руски и украински претставници, со кои ќе разговара за кризата во Украина.

Бајден разговараше со Ѓукановиќ и Фицо за Украина

Р.С.Европа - 09.04.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден разговараше за кризата во Украина со лидерите на Црна Гора и Словачка. Вчера во Белата Куќа тој се сретна со црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ, при што ...

САД и Русија: немаме агенти во Украина

Р.С.Европа - 09.04.2014

Соединетите држави и Русија ги интензивираа меѓусебни обвинувања дека имаат свои агенти и воени сили во Украина. Тие, според наводите кои секако ги демантираат и двете страни, им помагале на ...

Русија до САД и Украина- не грижете се не планираме воена акција

Нова ТВ - 09.04.2014

Министерството за внатрешни работи на Русија им порача на Америка и Украина да не се грижат бидејќи Русија не планира да врши невообичаени воени акции во близина на Украина.

Американците не знаат каде се наоѓа Украина, ама поддржуваат воена интервенција

МКД - 09.04.2014

Американците што се мачат да го погодат барем континентот на кој е лоцирана Украина поверојатно ќе поддржат американска воена интервенција за решавање на кризата и напредување на американските ...

Според САД Русија има подготвено војска за влез во Украина

Телма - 09.04.2014

Разузнавачките служби на САД сметаат дека Русија има подготвено воени сили за влез во Украина. Американските разузнавачки служби располагаат со детални информации, кои покажуваат дека Русија ги ...

Русија: Не грижете се, нема да извршиме инвазија

МКД - 09.04.2014

Министерството за внатрешни работи на Русија им порачало на САД и УКраина да не се грижат, бидејќи Русија не врши невообичаени воени акции во близина на Украина и дека не планира инвазија, пренесува ...

ЕУ планира специјална група за поддршка на Украина

Алфа - 09.04.2014

Европската унија планира да формира специјална група за поддршка, која треба да и помогне на Украина да ја стабилизира економската и политичката ситуација, соопшти неименуван европски дипломат.

Американскиот Конгрес бара забрана за воени контакти со Русија

Алфа - 09.04.2014

Американски пратеници соопштија дека во годишниот предлог-закон за авторизација на одбраната e предвидена забрана за воени контакти со Русија и други мерки кои имаат за цел да ја казнат Москва поради ...

Американскиот Конгрес бара забрана за воени контакти со Русија

А1 On - 09.04.2014

Американски пратеници соопштија дека во годишниот предлог-закон за авторизација на одбраната e предвидена забрана за воени контакти со Русија и други мерки кои имаат за цел да ја казнат Москва поради ...

Русија: САД и Украина нека не се грижат, не подготвуваме инвазија

А1 On - 09.04.2014

Од Москва денеска демантираа дека разгледуваат можност за инвазија на источниот дел на Украина, со напомена дека Русија на граница со таа држава не изведува необични или непланирани воени активности.

Тимоштенко: Притисокот од Запад ќе и го врати Крим на Украина

А1 On - 09.04.2014

Според зборовите на кандидатката за претседател на Украина, Јулија Тимошенко, се уште е можно Крим да и се врати на Украина. -Крим е украински и ќе биде вратен.

Меркел: Русија не придонесува за деескалирање на ситуацијата

А1 On - 09.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Русија не ги презема неопходните мерки за смирување на ситуацијата во Украина. - За жал во многу области не се гледа дека Русија придонесува ...

Меркел: Русија не придонесува за деескалирање на ситуацијата

Алфа - 09.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Русија не ги презема неопходните мерки за смирување на ситуацијата во Украина. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Русија ...

Москва: САД и Украина немаат причина за загриженост

Алфа - 09.04.2014

Во документот се посочува дека тоа „убедливо го потврдила и мартовската меѓународна инспекција извршена во согласност со Виенскиот договор, како и набљудуваните летови во рамки на Договорот за ...

Русија се подготвува да навлезе во Украина

Идивиди - 09.04.2014

Њујорк, 9 април 2014 (МИА) - Американските разузнавачки служби располагаат со детални информации, кои покажуваат дека Русија ги собрала потребните сили, потребни за целосно навлегување во Украина, ...

САД имаат податоци за силите со кои Русија се подготвува да навлезе во Украина

А1 On - 09.04.2014

Американските разузнавачки служби располагаат со детални информации, кои покажуваат дека Русија ги собрала потребните сили, потребни за целосно навлегување во Украина, пишува американскиот весник ...

ЕК формира група за поддршка на Украина, слична на меѓународната „тројка“ за Грција

А1 On - 09.04.2014

Европската комисија најави создавање на група за поддршка на Украина, а како нејзин координатор е поставен еврокомесарот за проширување Штефан Филе, истакна претседателот на ЕК, Жозе Мануел Барозо.

Русија на Америка: Доста не обвинувате!

Н.Македонија - 09.04.2014

Бесмислено е да се обвинува Москва дека поставува трупи на границата со Украина, соопшти Министерството за надворешни работи на Русија -Во САД и Украина немаат причина за загриженост.

ФЕД: Кризата во Украина може да влијае на глобалниот економски раст

А1 On - 09.04.2014

Американската Управа за федерални резерви (ФЕД) објави дека кризата во Украина може да влијае на глобалниот економски раст. Членовите на Комитетот за монетарна политика на ФЕД денеска посочија дека ...

Американскиот Конгрес бара забрана за воени контакти со Русија

+инфо - 09.04.2014

Американски пратеници соопштија дека во годишниот предлог-закон за авторизација на одбраната e предвидена забрана за воени контакти со Русија и други мерки кои имаат за цел да ја казнат Москва поради ...

Москва: САД и Украина немаат причина за загриженост

+инфо - 09.04.2014

САД и Украина немаат причина за загриженост, бидејќи Русија повеќе пати изјави дека на своја територија нема да врши никакви невообичаени или непланирани воени акции во близина на границата со ...

САД имаат податоци за силите со кои Русија се подготвува да навлезе во Украина

+инфо - 09.04.2014

Американските разузнавачки служби располагаат со детални информации, кои покажуваат дека Русија ги собрала потребните сили, потребни за целосно навлегување во Украина, пишува американскиот весник ...

ЕК формира група за поддршка на Украина

+инфо - 09.04.2014

Европската комисија најави создавање на група за поддршка на Украина, а како нејзин координатор е поставен еврокомесарот за проширување Штефан Филе, истакна претседателот на ЕК, Жозе Мануел Барозо.

Американскиот Конгрес бара забрана за воени контакти со Русија

Локално - 09.04.2014

Американски пратеници соопштија дека во годишниот предлог-закон за авторизација на одбраната e предвидена забрана за воени контакти со Русија и други мерки кои имаат за цел да ја казнат Москва поради ...

ЕУ ќе формира специјална група за поддршка на Украина

Либертас - 09.04.2014

Европската унија планира да формира специјална група за поддршка, која треба да и помогне на Украина да ја стабилизира економската и политичката ситуација, соопшти неименуван европски дипломат.

Американскиот Конгрес бара забрана за воени контакти со Русија

Сител - 09.04.2014

Американски пратеници соопштија дека во годишниот предлог-закон за авторизација на одбраната e предвидена забрана за воени контакти со Русија и други мерки кои имаат за цел да ја казнат Москва поради ...

Тимошенко за „Данас“ децидна дека Украина не е ниту Босна ниту Косово

Локално - 09.04.2014

Српскиот весник „Данас“ ексклузивно во статија пишува за ставовите на поранешната премиерка на Украина, Јулија Тимошенко околу ситуацијата во Украина.

Меркел: Русија не придонесува за деескалирање на ситуацијата

Сител - 09.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Русија не ги презема неопходните мерки за смирување на ситуацијата во Украина. - За жал во многу области не се гледа дека Русија придонесува ...

Москва: САД и Украина немаат причина за загриженост

Сител - 09.04.2014

САД и Украина немаат причина за загриженост, бидејќи Русија повеќе пати изјави дека на своја територија нема да врши никакви невообичаени или непланирани воени акции во близина на границата со ...

Русија до САД и Украина:Не плашете се, нема да нападнеме

Локално - 09.04.2014

САД и Украина немаат причина за загриженост, бидејќи Русија повеќе пати изјави дека на своја територија нема да врши никакви невообичаени или непланирани воени акции во близина на границата со ...

САД имаат податоци за силите со кои Русија се подготвува да навлезе во Украина

Сител - 09.04.2014

Американските разузнавачки служби располагаат со детални информации, кои покажуваат дека Русија ги собрала потребните сили, потребни за целосно навлегување во Украина, пишува американскиот весник ...

(ФОТО)Киев: Фатена руска шпионка-ранила 3-ца во Николаев, “туристите” на Путин се преместуваат на југоисток

Локално - 09.04.2014

Вчера украинските сили за безбедност уапсиле државјанка на Русија, која извршувала задача на руската тајна служба за дестабилизирање на ситуацијата во јужните области на Украина , пренесе ” ...

Лавров и Кери побараа никој во Украина да не користи сила

Локално - 09.04.2014

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери повикуваат на откажување од какво и да е употреба на сила во Југоисточна Украина, пренесува ИТАР-ТАСС.

ЦИА го отсече Киев од разузнавачките информации за Русија

Локално - 09.04.2014

Американските разузнавачки служби располагаат со детални информации, која покажуваат дека Русија концентрирала сериозни сили потребни за целосен упад во Украина, тврди американското електронско ...

Економистите и банките во САД во кризата во Украина гледаат закана за светската економија

Локално - 09.04.2014

Управата за федерални резерви – Централната банка на САД, изјави дека кризата во Украина може да влијае на глобалниот економски раст, пренес “Франс прес”.

Договорени преговори Украина-Русија-ЕУ-САД

еМагазин - 09.04.2014

Договорено е идната седмица во Европа да се одржат четирилатерални преговори за решавање на украинската криза, а на во нив ќе учествуваат Русија, САД, ЕУ и претставници на сегашната власт во Киев, ...

ЕУ: Во план е специјална група за поддршка на Украина

Телеграф - 09.04.2014

Групата за поддршка, чие создавање се очекува да биде објавено денеска, ќе ја идентификува и координира со украинските власти неопходната помош, од која земјата ќе има потреба за да ја стабилизира ...

САД: Конгресот бара забрана за воени контакти со Русија

Телеграф - 09.04.2014

Со документот се обвинува Русија за „заплашување на Украина“, се повикува на проширување на НАТО и се бара план за советодавна помош за украинската војска Тројца конгресмени од редовите на ...

Меркел: Русија не придонесува за деескалирање на ситуацијата

Бриф - 09.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Русија не ги презема неопходните мерки за смирување на ситуацијата во Украина. - За жал во многу области не се гледа дека Русија придонесува ...

МЕРКЕЛ: Русија не придонесува за деескалирање на ситуацијата во Украина

Телеграф - 09.04.2014

Поради тоа ќе продолжиме да го правиме тоа што го правевме, од една страна да продолжи дијалогот, но од друга страна јасно да кажаме дека според нас Украина има право на свој пат на развој, истакна ...

Москва: САД и Украина немаат причина за загриженост

Бриф - 09.04.2014

САД и Украина немаат причина за загриженост, бидејќи Русија повеќе пати изјави дека на своја територија нема да врши никакви невообичаени или непланирани воени акции во близина на границата со ...

МОСКВА: САД да престанат да ги зголемуваат тензиите околу Украина

Телеграф - 09.04.2014

Русија повеќепати изјави дека на своја територија нема да врши никакви невообичаени или непланирани воени акции во близина на границата со Украина, се наведува во денешното соопштение на ...

САД имаат податоци за силите со кои Русија се подготвува да навлезе во Украина

Бриф - 09.04.2014

Американските разузнавачки служби располагаат со детални информации, кои покажуваат дека Русија ги собрала потребните сили, потребни за целосно навлегување во Украина, пишува американскиот весник ...

САД: Русија е подготвена да навлезе во Украина

Телеграф - 09.04.2014

Русија ги собрала потребните сили за целосно навлегување во Украина, пишува американскиот весник „Дејли бист“ Американските разузнавачки служби располагаат со детални информации, што покажуваат дека ...

ЕК формира група за поддршка на Украина, слична на меѓународната „тројка“ за Грција

Бриф - 09.04.2014

Европската комисија најави создавање на група за поддршка на Украина, а како нејзин координатор е поставен еврокомесарот за проширување Штефан Филе, истакна претседателот на ЕК, Жозе Мануел Барозо.

ФЕД: Украинската криза може да влијае на глобалниот економски раст

Телеграф - 09.04.2014

Членовите на Комитетот за монетарна политика на ФЕД денеска посочија дека настаните во Украина веројатно ќе имаат незначителен директен ефект врз политиката на САД Американската Управа за федерални ...

Американски платеници на улиците во Донецк? (видео)

Република - 09.04.2014

Напнатоста во Украина расте, а Москва и Вашингтон се обвинуваат едни со други дека во регионот околу Доњецк испраќаат провокатори за да предизвикаат улични немири.

РУСИЈА: Не грижете се, не вршиме инвазија!

Sky - 09.04.2014

Министерството за внатрешни работи на Русија им порачало на САД и Украина да не се грижат, бидејќи Русија не планира да врши невообичаени воени акции во близина на Украина, пренесе Б92 .

Средбата на шефовите на МНР на Русија, Украина, САД и ЕУ ќе се одржи следната недела

Руска реч - 09.04.2014

Средбата на шефовите на МНР на Русија, САД и Украина и шефовите на дипломатиите на ЕУ ќе се одржи следната недела, пренесува РИА „Новости“, повикувајќи се на коминике на Надворешнополитичката служба ...

Цената на нафтата над 107 долари

Макфакс - 09.04.2014

Цената на нафтата се стабилизираше во средата на лондонската берза над 107 долари за барел, балансирајќи помеѓу поединечната напнатост околу Украина и остриот раст на залихите во САД.

ЕУ, Русија, САД и Украина следната недела на сериозни разговори

Inpress - 09.04.2014

Киев, 9. април 2014 (ИНПРЕС) Официјални претставници на ЕУ, Русија, САД и Украина следната недела ќе имаат четиристрани разговори за кризата во Украина.

Меркел: Русија не придонесува за деескалирање на ситуацијата

Денешен - 09.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Русија не ги презема неопходните мерки за смирување на ситуацијата во Украина. - За жал во многу области не се гледа дека Русија придонесува ...

Русија: САД и Украина нека не се грижат, не подготвуваме инвазија

Falanga - 09.04.2014

Од Москва денеска демантираа дека разгледуваат можност за инвазија на источниот дел на Украина. Од Москва денеска демантираа дека разгледуваат можност за инвазија на источниот дел на Украина, со ...

Британски експерти излегоа со четири сценарија за инвазија: Русија ќе ја нападне Украина во мај?

Falanga - 09.04.2014

Првото сценарио предвидува кратка демонстрација на сила со цел да се натера Киев да го прифати губењето на Крим како свршен чин. Британските експерти предвидуваат разни сценарија, од симболични ...

Москва подготвена за директни разговори со Киев

Deutsche Welle - 08.04.2014

Русија изрази принципиелна подготвеност да учествува на разгoвори за иднината на Украина, во кои би учествувале ЕУ, САД и Украина. Кремљ се залага за учество на претставници на украинските региони во ...

Москва подготвена за преговори во формат Русија-САД-ЕУ-Украина

24 Вести - 08.04.2014

Москва е подготвена за преговори во формат Русија-САД-Европска унија-Украина, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Русија е подготвена да ја разгледа варијантата за преговори ...

Се засилуваат тензиите меѓу САД и Русија поради Украина

Р.С.Европа - 08.04.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери во вчерашниот телефонски разговор му рекол на неговиот руски колега Сергеј Лавров дека понатамошните руски напори за дестабилизација на Украина ќе ја чинат ...

А, Украина, каде е?

Оn.net - 08.04.2014

Од Харвард и Принстон им рекле на 2.000 Американци: дај покажете каде е Украина на мапа. Некои погодиле, а некои... па... Резултатите Црвените точки ги покажуваат оние што погодиле или што биле ...

Украина пред граѓанска војна

Р.С.Европа - 08.04.2014

Москва го предупреди Киев дека секоја употреба на сила во источниот дел на Украина би можело да ја вовлече земјата во граѓанска војна. Претходно, украинските власти соопштија дека во Харков биле ...

Нова напнатост во Украина

Глас на Америка - 08.04.2014

Лавров бара југоисточните делови на Украина да бидат дел од разговорите; Расмусен ја предупредува Русија на опасноста од историска грешка Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров смета ...

Кери: Руски агенти стојат зад хаосот во источна Украина

Р.С.Европа - 08.04.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека Русија испратила агенти во источна Украина за да направат хаос, со што би се создале услови за руска воена интервенција и во тој дел на Украина, ...

Москва подготвена за преговори во формат Русија-САД-ЕУ-Украина

Утрински - 08.04.2014

Москва е подготвена за преговори во форматот Русија-САД-Европска унија-Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Русија е подготвена да ја разгледа варијантата за ...

Москва: Во пресметката со сепаратистите во Украина учествуваат американски платеници (ВИДЕО)

МКД - 08.04.2014

Министерството за надворешни работи на Русија изразило загриженост поради „учеството на американски платеници во воените подготовки во Украина“, и повикало да се прекине со активностите „кои во себе ...

Кери: Договорено одржување на преговори Украина-Русија-ЕУ-САД

Утрински - 08.04.2014

Договорено е идната седмица во Европа да се одржат четирилатерални преговори за решавање на украинската криза, а на во нив ќе учествуваат Русија, САД, ЕУ и претставници на сегашната власт во Киев, ...

Четирите можни сценарија за инвазија на Русија во Украина според Британците

МКД - 08.04.2014

Експертите на британскиот Кралски институт за одбранбени студии (РУСИ) разработиле четири сценарија за инвазија на Русија во Украина – од демонстрација на сила, до поделба, објавил денес францускиот ...

Тимошенко: Западот ќе ни го врати Крим

МКД - 08.04.2014

Според кандидатката за претседателка на Украина и лидерка на паријата Баткившчина Јулија Тимошенко, Крим сѐ уште може да ѝ се врати на Украина, пренесува РИА Новости.

Русија: Американски платеници учествуваат во воените подготовки во југоисточна Украина

Алфа - 08.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи побара под итно да се прекине со сите воени подготовки во Украина, што можат да предизвикаат граѓанска војна.

Русија: Американски платеници учествуваат во воените подготовки на власта во југоисточна Украина

А1 On - 08.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи побара под итно да се прекине со сите воени подготовки во Украина, што можат да предизвикаат граѓанска војна, јави ИТАР-ТАСС.

Мапа: Каде се наоѓа Украина според Американците?

Кајгана - 08.04.2014

Политиколози од Харвард, Принстон и Дартмаут универзитетите неодамна направија анкета во која прашаа над 2000 Американци за тоа кои треба да бидат постапките на САД во ситуацијата со Украина, а ги ...

Москва подготвена за преговори во формат Русија-САД-ЕУ-Украина

А1 On - 08.04.2014

Москва е подготвена за преговори во форматот Русија-САД-Европска унија-Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Русија е подготвена да ја разгледа варијантата за ...

Москва подготвена за преговори во формат Русија-САД-ЕУ-Украина

Алфа - 08.04.2014

Москва е подготвена за преговори во форматот Русија-САД-Европска унија-Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Москва е подготвена за преговори во форматот ...

Американска еци-пеци-пец логика: Каде е Украина?

365 - 08.04.2014

Политиколозите од најпрестижните универзитети решија да направат анкета со повеќе од 2000 Американци. Имено, анкетираните одговарале на прашања за тоа кои треба да бидат постапките на САД во ...

Подготвени сме за преговори во формат Русија-САД-ЕУ-Украина

Идивиди - 08.04.2014

Москва, 8 април 2014 (МИА) - Москва е подготвена за преговори во форматот Русија-САД-Европска унија-Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Еден од шест Американци знае каде е Украина, а бараат бомбардирање на Русија

Н.Македонија - 08.04.2014

Американците се најгласни во барањата, Русија да биде казнета поради спојувањето на Русија, но само еден од шест Американци, знае каде е Украина Во анкетата која е спроведена на крајот на март, од ...

Преговори меѓу Украина-Русија-ЕУ-САД можат да се одржат идната седмица

Алсат-М - 08.04.2014

Преговори во формат Украина-Русија-ЕУ-САД можат да се одржат во наредната седмица, изјави денеска портпаролот на украинското МНР Евхен Перебинис. - Ние сметаме дека треба да се разгледа прашањето за ...

Преговори во формат Украина-Русија-ЕУ-САД можат да се одржат идната седмица

А1 On - 08.04.2014

Преговори во формат Украина-Русија-ЕУ-САД можат да се одржат во наредната седмица, изјави денеска портпаролот на украинското МНР Евхен Перебинис. - Ние сметаме дека треба да се разгледа прашањето за ...

Сценарија за инвазија на Русија во Украина

Н.Македонија - 08.04.2014

Експерти од британскиот Кралски институт за одбранбени студии, разработија четири сценарија за инвазија на Русија над Украина- од демонстрација на сила, до поделба, објави денеска францускиот весник ...

Американци не знаат каде се наоѓа

А1 On - 08.04.2014

Украина Во текот на анкета, во која што учествувале 2066 испитаници од САД, некои од анкетираните Украина ја сместиле внатре во границата на САД или Азија.

Кери ги обвини Русите за сепаратизам

Н.Македонија - 08.04.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери, директно ги обвини руските агенти дека се одговорни за сепаратистички акции во источна Украина Кери рече и дека постои можност, Москва да подготвува терен за ...

Русија ја напаѓа Украина во мај

А1 On - 08.04.2014

Британските експерти предвидуваат разни сценарија, од симболични закани со оружје, до прекројување на картата на Украина. Експертите од британскиот Кралски институт за одбранбени студии, направиле ...

Кери: Договорено одржување на преговори Украина-Русија-ЕУ-САД

А1 On - 08.04.2014

Договорено е идната седмица во Европа да се одржат четирилатерални преговори за решавање на украинската криза, а на во нив ќе учествуваат Русија, САД, ЕУ и претставници на сегашната власт во Киев, ...

Русија: Американски платеници учествуваат во воените подготовки на власта во југоисточна Украина

+инфо - 08.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи побара под итно да се прекине со сите воени подготовки во Украина, што можат да предизвикаат граѓанска војна, јави ИТАР-ТАСС.

Москва подготвена за преговори во формат Русија-САД-ЕУ-Украина

+инфо - 08.04.2014

Москва е подготвена за преговори во форматот Русија-САД-Европска унија-Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Русија е подготвена да ја разгледа варијантата за ...

Преговори во формат Украина-Русија-ЕУ-САД можат да се одржат идната седмица

+инфо - 08.04.2014

Преговори во формат Украина-Русија-ЕУ-САД можат да се одржат во наредната седмица, изјави денеска портпаролот на украинското МНР Евхен Перебинис. - Ние сметаме дека треба да се разгледа прашањето за ...

Кери: Договорено одржување на преговори Украина-Русија-ЕУ-САД

+инфо - 08.04.2014

Договорено е идната седмица во Европа да се одржат четирилатерални преговори за решавање на украинската криза, а на во нив ќе учествуваат Русија, САД, ЕУ и претставници на сегашната власт во Киев, ...

Има ли американски платеници во Украина?

Фактор - 08.04.2014

Руските власти денеска обвинија дека 150 американски платеници се наоѓаат меѓу украинската полиција која се пресметува со проруските демонстранти во источните делови на Украина.

Русија: Американски платеници учествуваат во воените подготовки на власта во југоисточна Украина

Канал5 - 08.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи побара под итно да се прекине со сите воени подготовки во Украина, што можат да предизвикаат граѓанска војна, јави ИТАР-ТАСС.

Русија повика на прекин на воени подготовки во Украина

Локално - 08.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи побара под итно да се прекине со сите воени подготовки во Украина, што можат да предизвикаат граѓанска војна, јави ИТАР-ТАСС.

Русија: Американски платеници учествуваат во воените подготовки на власта во југоисточна Украина

Сител - 08.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи побара под итно да се прекине со сите воени подготовки во Украина, што можат да предизвикаат граѓанска војна, јави ИТАР-ТАСС.

Москва бара прекин на воените подготовките во Украина, тврди дека се присутни и американски специјалци

Либертас - 08.04.2014

Руското министерство за надворешни работи побара под итно да се прекине со сите воени подготовки во Украина, што можат да предизвикаат граѓанска војна, јави ИТАР-ТАСС.

Москва подготвена за преговори во формат Русија-САД-ЕУ-Украина

Сител - 08.04.2014

Москва е подготвена за преговори во форматот Русија-САД-Европска унија-Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Русија е подготвена да ја разгледа варијантата за ...

Русија веќе гледа на Јужна и Источна Украина како на области, достојни за “презентација”

Локално - 08.04.2014

Русија е подготвена да разгледа преговори за Украина , така како што беа предложени од САД и ЕУ , но рускоговоречките области во југоисточниот дел на земјата треба да бидат претставени на нив , ...

Русија ја напаѓа Украина во мај

Сител - 08.04.2014

Британските експерти предвидуваат разни сценарија, од симболични закани со оружје, до прекројување на картата на Украина. Експертите од британскиот Кралски институт за одбранбени студии, направиле ...

Лавров: Подготвени сме за преговори со Украина, но не и со олигарсите назначени од Киев

Локално - 08.04.2014

Москва има подготвеност да учествува во преговори за решавање на украинската криза заедно со ЕУ и САД и претставници на украинската држава. Ова го изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј ...

Можни се руско-украински преговори, но кризата останува

Вечер - 08.04.2014

Москва е подготвена за преговори во форматот Русија-САД-Европска унија-Украина, потврди рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Но, условот на Русија е на разговорите да бидат ...

Украинската власт не му дозволи на Дарт Ведер да се кандидира за претседател

еМагазин - 08.04.2014

Иако состојбата во Украина дополнително се комплицира со најавите за отцепување на Доњецк, во земјата во тек се кампањи за претседателските избори, на кои кандидатури поднесоа навистина необични ...

Русија: Американски платеници учествуваат во воените подготовки на власта во југоисточна Украина

Бриф - 08.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи побара под итно да се прекине со сите воени подготовки во Украина, што можат да предизвикаат граѓанска војна, јави ИТАР-ТАСС.

РУСИЈА: Платеници од САД учествуваат во воените подготовки на Украина

Телеграф - 08.04.2014

Според Министерството, особена загриженост предизвикува ситуацијата дека во овие операции се вклучени околу 150 американски специјалци од приватната воена организација „Грејстоун“, кои носат униформи ...

Русија: Платеници од САД воено ја подготвуваат власта во Украина

Точка - 08.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи побара под итно да се прекине со сите воени подготовки во Украина, што можат да предизвикаат граѓанска војна.

Москва подготвена за преговори во формат Русија-САД-ЕУ-Украина

Бриф - 08.04.2014

Москва е подготвена за преговори во форматот Русија-САД-Европска унија-Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Русија е подготвена да ја разгледа варијантата за ...

ЛАВРОВ: Подготвени сме за преговори во формат Русија-САД-ЕУ-Украина

Телеграф - 08.04.2014

Рускиот министер за надворешни работи додаде дека Русија има многу прашања во врска со роковите, што ги предложија САД за одржување на мултилатерален состанок за Украина, имајќи го предвид предлогот ...

Фрапантни бројки: Само 1 од 6 Американци знаат каде е Украина, а бараат бомбардирање на Русија

Точка - 08.04.2014

Поголем дел од анкетираните Американци веруваат дека Украина на запад се граничи со Португалија, на југ со Судан, на исток со Казахстан и на север со Финска.

Четири сценарија за инвазија: Русија ја напаѓа Украина во мај?

Точка - 08.04.2014

Британските експерти предвидуваат разни сценарија, од симболични закани со оружје, до прекројување на картата на Украина. Експертите од британскиот Кралски институт за одбранбени студии, направиле ...

Кери: Договорено одржување на преговори Украина- Русија- ЕУ- САД

Бриф - 08.04.2014

Договорено е идната седмица во Европа да се одржат четирилатерални преговори за решавање на украинската криза, а на во нив ќе учествуваат Русија, САД, ЕУ и претставници на сегашната власт во Киев, ...

КЕРИ: Ќе се одржат преговори меѓу Украина, Русија, ЕУ и САД

Телеграф - 08.04.2014

Истовремено, Кери ја обвини Русија дека испраќа свои агенти и „провокатори“ преку кои ги поттикнува сепаратистичките бранувања и хаосот во источна Украина Договорено е идната седмица во Европа да се ...

Кери предложи да се одржат преговори меѓу Русија, Украина, САД и ЕУ во следните 10 дена

Руска реч - 08.04.2014

Државниот секретар на САД, Џон Кери, за време на телефонскиот разговор со шефот на МНР на Русија, Сергеј Лавров, предложи да се извршат преговори со учество на Русија, Украина, САД и ЕУ, пренесува ...

Русија: Платеници од САД воено ја подготвуваат власта во Украина

Нетпрес - 08.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи побара под итно да се прекине со сите воени подготовки во Украина, што можат да предизвикаат граѓанска војна.

Вашингтон ја предупредува Москва поради Украина

Канал 77 - 08.04.2014

САД го предупредуваат рускиот претседател Владимир Путин „да престане да ја дестабилизира“ Украина, обвинувајќи ја Москва дека раководи со проруските протести во источниот дел од земјата, истовремено ...

ОДГОВОРИТЕ (НЕ) СЕ ШОКАНТНИ: Ги прашаа Американците каде е Украина и дали треба да се нападне!

Sky - 08.04.2014

Се` на се`, шестина од анкетираните жители на САД знаат на карта да ја пронајдат Украина, а само малку знаат за нејзината точна локација. На анкетата, во која учествувале 2066 испитаници, некои од ...

Лавров: Киев без позитивни знакови кон југоистокот на Украина

Руска реч - 08.04.2014

Новото раководство на Украина не направи ниту еден позитивен чекор кон југоисточните региони, чии жители се сигурни дека нивните интереси се игнорираат, изјави министерот за надворешни работи на ...

Анкета: Американците кои не знаат географија поддржуваат мешање во кризата во Украина

Руска реч - 08.04.2014

Според резултатите од анкетата, спроведена од американскиот истражувачки институт SSI, американските државјани кои најслабо ја познаваат географијата, најактивно се залагаат за воена интервенција на ...

Вашингтон ја предупредува Москва поради Украина

Макфакс - 08.04.2014

САД го предупредуваат рускито претседател Владимир Путин „да престане да ја дестабилизира" Украина, обвинувајќи ја Москва дека раководи со проруските протести во источниот дел од земјата, истовремено ...

Обновената напнатост во Украина ја крена цената на нафтата над 106 долари

Макфакс - 08.04.2014

Цената на суровата нафта го пречекори во вторникот нивото од 106 долари на лондонската берза по обновената напнатост во источна Украина, која го зголеми геополитичкиот ризик, а дополнителна поддршка ...

Русија: Американски платеници учествуваат во воените подготовки на власта во Украина

Денешен - 08.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи побара под итно да се прекине со сите воени подготовки во Украина, што можат да предизвикаат граѓанска војна, јави ИТАР-ТАСС.

Билт: Русија сака да изгради православен бастион против Западот!

Денешен - 08.04.2014

Мислам дека е прилично јасно дека Русија се промени во последните неколку години. Министрите за надворешни работи на Европската Унија вчера по дводневниот неформален состанок во Атина,истакнаа дека ...

Видео: Американските платеници во Украина ја вознемируваат Русија

Денешен - 08.04.2014

Министерството за надворешни работи на Русија изразило загриженост поради „учеството на американски платеници во воените подготовки во Украина“, и повикало да се прекине со активностите „кои во себе ...

Земан - Западот треба да преземе остри мерки против Русија

Р.С.Европа - 07.04.2014

Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека Западот треба да преземе остри мерки ако Русија се обиде да го анексира источниот дел на Украина. Земан за чешкото државно радио вчера изјави дека таква ...

Земан ќе побара НАТО да влезе во Украина

Телма - 07.04.2014

Доколку Русија почне да се шири на територија на источна Украина НАТО треба да влезе во Украина, изјви чешкиот претседател Земан. Ако Русија се прошири на територијата на источна Украина, Европската ...

Русија: Престанете да покажувате со прст кон Москва секогаш кога во Украина ќе се случат немири!

МКД - 07.04.2014

Русија го повика Киев да престане да го вперува прстот кон Москва секогаш кога ќе дојде до немири во Украина, откако украинскиот министер за внатрешни работи го обвини рускиот претседател Владимир ...

Земан: акција на НАТО во случај на припојување на Источна Украина кон Русија

Алфа - 07.04.2014

Ако Русија се прошири на територијата на источна Украина, Европската унија треба да преземе најостри санкции и војската на НАТО може, на пример, да влезе во Украина, изјави претседателот на Чешка Ако ...

Земан е за акција на НАТО во случај на припојување на Источна Украина кон Русија

А1 On - 07.04.2014

Ако Русија се прошири на територијата на источна Украина, Европската унија треба да преземе најостри санкции и војската на НАТО може, на пример, да влезе во Украина, изјави претседателот на Чешка за ...

ЕУ ја предупреди Русија да ги смири тензиите со Украина

Н.Македонија - 07.04.2014

Министрите за надворешни работи на членките на ЕУ побараа од Русија да ги смири тензиите со Украина. Шефот на шведската дипломатија Карл Билт порача дека решението мора да биде најдено во договор со ...

Автентични стории

Н.Македонија - 07.04.2014

Додека се случуваат настани што обележуваат определен период, важно е да не се заборават основните вредности. Да се биде човек, да се почитува другиот, без оглед на разликите, какви и да се.

Кери предложи разговори САД, ЕУ, Русија и Украина

Н.Македонија - 07.04.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери предложи во телефонски разговор со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров одржување на преговори меѓу Русија, Украина, САД и ЕУ во текот на ...

Кери предложи разговори САД, ЕУ, Русија и Украина

А1 On - 07.04.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери предложи во телефонски разговор со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров одржување на преговори меѓу Русија, Украина, САД и ЕУ во текот на ...

Кери предложи разговори САД, ЕУ, Русија и Украина

Алфа - 07.04.2014

Тие ќе бидат одржани, изјави портпаролката на Стејт департментот Џен Псаки, на прашањето дали станува збор за можност за одржување или дека преговорите ќе се одржат во десетдневен рок.

Земан е за акција на НАТО во случај на припојување на Источна Украина кон Русија

+инфо - 07.04.2014

Ако Русија се прошири на територијата на источна Украина, Европската унија треба да преземе најостри санкции и војската на НАТО може, на пример, да влезе во Украина, изјави претседателот на Чешка за ...

УДАР: Русија го забрани увозот на млеко и млечни производи од Украина

Фактор - 07.04.2014

Агенцијата за заштита на потрошувачите на Русија наметна забрана за увоз на млечни производи од шест од 23-те области, кои останаа во составот на Украина по отцепувањето на Крим.

Кери предложи разговори САД, ЕУ, Русија и Украина

+инфо - 07.04.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери предложи во телефонски разговор со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров одржување на преговори меѓу Русија, Украина, САД и ЕУ во текот на ...

НАТО да реагира ако Русија влезе во источна Украина

Либертас - 07.04.2014

„Ако Русија се прошири на територијата на источна Украина, Европската унија треба да преземе најостри санкции и војската на НАТО може, на пример, да влезе во Украина“ – изјави претседателот на Чешка ...

Земан е за акција на НАТО во случај на припојување на Источна Украина кон Русија

Сител - 07.04.2014

Ако Русија се прошири на територијата на источна Украина, Европската унија треба да преземе најостри санкции и војската на НАТО може, на пример, да влезе во Украина, изјави претседателот на Чешка за ...

Русија го забрани увозот на млеко од Украина

Локално - 07.04.2014

Руската агенција за заштита на потрошувачите објави дека наметнува забрана за увоз на млечни производи од шест од 23-те области , кои останале во составот на Украина по отцепувањето на Крим , ...

Итен телефонски разговор меѓу Сергеј Лавров и Џон Кери за Украина

Локално - 07.04.2014

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров и државниот секретар на САД Џон Кери одржаа телефонски разговор по повод тензиите во Украина, соопштија од руското Министерство за надворешни ...

ЗЕМАН: Опасност од припојување на Источна Украина кон Русија

Телеграф - 07.04.2014

Полуостровот Крим, кој неодамна се приклучи кон Русија, според Земан, нема во скоро време да и се врати на Украина и западните сили и особено ЕУ треба да се помирaт со тоа Ако Русија се прошири на ...

Земан е за акција на НАТО во случај на припојување на Источна Украина кон Русија

Бриф - 07.04.2014

Ако Русија се прошири на територијата на источна Украина, Европската унија треба да преземе најостри санкции и војската на НАТО може, на пример, да влезе во Украина, изјави претседателот на Чешка за ...

Екстремисти спречија конгрес на украинските судии во Киев

Бриф - 07.04.2014

Над 100 припадници на украински екстремистички организации денеска ја блокираа зградата на Врховниот суд на Украина во Киев, каде требаше да се оддржи конгрес на судиите од целата земја, јави ИТАР – ...

Екстремисти спречија конгрес на судии во Киев

Телеграф - 07.04.2014

Украинскиот парламент во текот на оваа недела треба да го разгледа првиот од неколкуте предлози на законот за лустрација Над сто припадници на украински екстремистички организации денеска ја блокираа ...

Украина: Инфлацијата веќе достигна 2,2 проценти

Точка - 07.04.2014

Инфлацијата во Украина во март забрза на нивото од 2,2 проценти, соопшти Државната служба за статистика. Според податоците на службата, во споредба со март 2013 година, растот на потрошувачките цени ...

ЏОН КЕРИ: Да се одржат разговори меѓу САД, ЕУ, Русија и Украина

Телеграф - 07.04.2014

Претходно руските медиуми објавија дека Лавров во разговор со Кери ја истакнал потребата од длабока уставна реформа со полноправно учество на сите политички сили и региони во Украина Американскиот ...

Лавров на Кери и Дешчица им ја предочил важноста од национален дијалог и длабоки уставни реформи

Макфакс - 07.04.2014

Шефот на руската дипломатија во телефонските разговори во понеделникот навечер со американскиот и украинскиот колега, Џон Кери односно Андреј Дешчица, ја нагласил потребата од транспарентни уставни ...

Украина: Инфлацијата веќе достигна 2,2 проценти

Денар - 07.04.2014

Инфлацијата во Украина во март забрза на нивото од 2,2 проценти, соопшти Државната служба за статистика. Според податоците на службата, во споредба со март 2013 година, растот на потрошувачките цени ...