TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Топлотен бран во Македонија, заладување од среда

А1 - 13.06.2010

Македонија ја пече силното јунско сонце. Жештините се очекува да кулминираат во вторник. Денеска во Скопје се измерени 35 степени, но метеоролозите велат дека топлотниот индекс е 37, што значи дека ...

Денес до 39 степени целзиусови

Кирилица - 13.06.2010

Попладне е можна изолирана појава на нестабилност со дожд и грмежи Времето во Македонија и денеска ќе биде сончево и многу топло, со максимална температура до 39 степени, најави УХМР.

Сончево и многу топло време, можен дожд?

Макфакс - 13.06.2010

Времето во Македонија и денеска ќе биде сончево и многу топло, со максимална температура до 39 степени, најави УХМР, додавајќи дека попладне е можна изолирана појава на нестабилност со дожд и грмежи.

Македонија под топлотен бран

eReporter - 12.06.2010

Македонија денеска е зафатена од топпло време со температури и до 40 степени Целзиусови. Во Скопје и околината температурите достигнаа до 36 – от степен.

Тропски температури во Чешка уриваат рекорди

Дневник - 11.06.2010

Топлиот бран што неделава ја зафати Чешка го собори рекордот на температурите што се вообичаени за овој период од годината.

Викендов сончево и многу топло

МРТ - 11.06.2010

Викендов во Македонија се очекува сончево, мирно и многу топло време . Минималните температури во утринските часови ќе се спуштат до 14 степени, а максималната температура до 39 степени Целзиусови.

Италија зафатена од топлотен бран

Кирилица - 11.06.2010

Италија од вчера е зафатена од топлотен бран, кој според метеоролозите, ќе продолжи и во наредните шест до седум дена, објави денеска италијанскиот дневен весник „Кориере дела Сера“ Метеоролозите ...

Тополотен бран ги зафати Чешка и Италија

Алфа - 11.06.2010

Топлиот бран кој неделава ја зафати Чешка, вчера го собори рекордот на температурите кои се вообичани за овој период од годината.

Денеска сончево, претежно тивко и топло време

Inpress - 11.06.2010

Скопје, 11. јуни (ИНПРЕС) Метеоролозите за последниот работен ден оваа недела најавуваат сончево, претежно тивко и топло време. Максималната температура ќе се искачи до 38. степен, во Скпје до 34.

Италија зафатена од топлотен бран

Сител - 11.06.2010

Италија од вчера е зафатена од топлотен бран, кој според метеоролозите, ќе продолжи и во наредните шест до седум дена, објави денеска италијанскиот дневен весник „Кориере дела Сера“.

Тропски температури во Чешка

Кирилица - 11.06.2010

Топлиот бран кој неделава ја зафати Чешка, вчера го собори рекордот на температурите кои се вообичани за овој период од годината Во еден дел на чешката метропола беа измерени дури 33,3 степени ...

Со инспекции против топлотниот бран

Н.Македонија - 11.06.2010

Инспекторите прво ќе ги проверуваат објектите во кои вработените се изложени на високи температури Работодавците треба да ги заштитат работниците од високите температури, а доколку тоа не го сторат ...

Сончево и топло време со мала облачност

МРТ - 10.06.2010

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала облачност, најавуваат метеоролозите. Во попладневните часови особено во јужните делови ќе има услови за изолирана и ретка појава на краткотраен дожд со ...

Прва жртва на топлотниот бран

Форум - 10.06.2010

Бранот високи температури што го зафати регионот во Барања ја однесе првата жртва во Бараања каде од горештината починала 76-годишна жена додека работела во поле Жената била и хронично болна, но ...

Македонија под влијание на топол бран

Inpress - 10.06.2010

Скопје, 10. јуни (ИНПРЕС) Сончево и топло со умерена локална облачност и слаб ветер од североисточен правец, најавуваат метеоролозите за денешниот ден.

Сончево и топло со слаб североисточен ветер

eReporter - 10.06.2010

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност и слаб ветер од североисточен правец.

Од денеска топол бран во Македонија, температури до 39 степени

Алсат-М - 09.06.2010

Сончево, претежно тивко и многу топло време најавуваат од УХМР за наредните денови со температура до 39 степени. Топлиот бран ќе дојде од северните делови на Африка и ќе ги опфати Балканскиот ...

Денеска температури до 39 степен

Inpress - 09.06.2010

Скопје, 8. јни (ИНПРЕС) Метеоролозите за денеска најавуваат сончево, тивко и топло време со температури кои ќе се искачат просечно до 32 степен. За регионот на Гевгелија се прогнозираат 33 степени.

Од денес топлотен бран и температури до 39 степени

Форум - 09.06.2010

Министерството за здравство со препораки до граѓаните како да се однесуваат и да се заштитат од високите температури кои можат да имаат несакани последици по нивното здравје Министерството за ...

Времето сончево, најавен топол бран од Африка

Р.С.Европа - 09.06.2010

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена локална облачност. Утринската температура се движи од осум до 15, а дневната ќе биде од 26 до 33 степени.

Метео: Суво и топло во Скопје до 32 степени

eReporter - 09.06.2010

Суво и топло време со температури кои ќе се искачат до 40 Целзиусови степени, предвидуваат метеоролозите за оваа и почетокот на идната недела, пренесува еРепортер.

Од утре топол бран од Африка - 39 степени

А1 - 08.06.2010

Сончево, претежно тивко и многу топло време најавуваат од УХМР за наредните денови со температура до 39 степени. Топлиот бран ќе дојде од северните делови на Африка и ќе ги опфати Балканскиот ...

Од утре горештини со температура до 39 степени

Телма - 08.06.2010

Сончево, претежно тивко и многу топло време најавуваат од УХМР за наредните денови со температура до 39 степени. Топлиот бран ќе дојде од северните делови на Африка и ќе ги опфати Балканскиот ...

ВНИМАВАЈТЕ- жештините дојдоа, температури и до 40 степени

Канал5 - 09.06.2010

Сончево, претежно тивко и многу топло време најавуваат од УХМР за наредните денови со температура до 39 степени. Топлиот бран доаѓа од северните делови на Африка и ќе ги опфати Балканскиот полуостров ...

Жештините доаѓаат

Дневник - 08.06.2010

Топол бран со температури до 39 степени ќе ја зафати земјава во наредните денови, најавија вчера метеоролозите. Најжешко ќе биде в понеделник и вторник, а веќе од денеска се очекува постепено и ...

Аларм од топлотен бран за пет општини

Утрински - 08.06.2010

Македонија од денеска, под влијание на топол бран од северните делови на Африка, ќе ја зафатат исклучително тропски температури, кои во почетокот на идната недела ќе се искачат до 39 Целзиусови ...

Вонредна временска прогноза - Од утре температури до 39 степен

Inpress - 08.06.2010

Скопје, 8. јни (ИНПРЕС) Метеоролозите за наредните денови најавуваат сончево, тивко и топло време со температури кои ќе се искачат и до 39 степен Топол бран ќе предизвика значителен пораст на ...

Топлотен бран ќе ја зафати Македонија

Форум - 08.06.2010

Топло време со температури кои ќе достигнат до 39 степени, прогнозираат метеоролозите за оваа и за наредната недела Во текот на оваа и почетокот на следната недела подрачјето на Македонија ќе биде ...

Од денеска топол бран во Македонија, температури до 39 степени

Кирилица - 09.06.2010

Сончево, претежно тивко и многу топло време најавуваат од УХМР за наредните денови со температура до 39 степени Топлиот бран ќе дојде од северните делови на Африка и ќе ги опфати Балканскиот ...

Од денеска топол бран во Македонија, температури до 39 степени

Сител - 09.06.2010

Сончево, претежно тивко и многу топло време најавуваат од УХМР за наредните денови со температура до 39 степени. Топлиот бран ќе дојде од северните делови на Африка и ќе ги опфати Балканскиот ...

УХМР - Денеска стабилно и топло време

Inpress - 08.06.2010

Скопје, 8. јуни (ИНПРЕС) Метеоролозоте за денеска најавуваат сончево и топло време. Попладне во западните делови ќе има услови за изолиран развој на нестабилна облачност со краткотраен дожд и ретка ...

Неделава температури и до 40 степени

Нетпрес - 08.06.2010

Суво и топло време, со високи температури, предвидуваат метеоролозите за следните неколку денови. Од Управата за хидрометеоролошки работи информираат дека Балканот и централна Европа во следните ...

Топол бран од утре во целата земја, температури до 39 степени

Кирилица - 08.06.2010

Сончево, претежно тивко и многу топло време најавуваат од УХМР за наредните денови со температура до 39 степени Топлиот бран ќе дојде од северните делови на Африка и ќе ги опфати Балканскиот ...

Од денеска топол бран во Македонија, температури до 39 степени

Алфа - 09.06.2010

Сончево, претежно тивко и многу топло време најавуваат од УХМР за наредните денови со температура до 39 степени. Топлиот бран ќе дојде од северните делови на Африка и ќе ги опфати Балканскиот ...

Од утре температури до 39 степени

Р.С.Европа - 08.06.2010

Температури до 39 степени почнувајки од утре ќе ја зафатат Mакедонија, најавуваат од Управата за хидрометеролошки работи.

Здравство со препораки за заштита од топлотен бран

Нетпрес - 08.06.2010

Многу течности, избегнува подолг престој на сонце во текот на најжешките период од денот, лесна храна и светла облека, препорачува Комисијата за климатски промени и здравје при Министерството за ...

Топлотен бран и температури до 39 степени

Вечер Прес - 08.06.2010

Министерството за здравство со препораки до граѓаните како да се однесуваат и да се заштитат од високите температури кои можат да имаат несакани последици по нивното здравје По најавите УХМР дека од ...

Топлотен бран ја зафаќа Македонија, температури до 40 степени

eReporter - 08.06.2010

Суво и топло време со температури кои ќе се искачат до 40 Целзиусови степени, предвидуваат метеоролозите за оваа и почетокот на идната недела, пренесува еРепортер.

Од денеска топол бран во Македонија, температури до 39 степени

Идивиди - 09.06.2010

Скопје, 9 јуни 2010 (МИА) - Сончево, претежно тивко и многу топло време најавуваат од УХМР за наредните денови со температура до 39 степени.

Сончево и топло, ретка појава на дожд

eReporter - 08.06.2010

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло. Попладне во западните делови ќе има услови за изолиран развој на нестабилна облачност со краткотраен дожд и ретка појава на грмежи.

Времето ќе се стабилизира

Макфакс - 07.06.2010

Метеоролозите за денеска во Македонија најавуваат стабилизирање на времето со пораст на температурата на воздухот. Утринските температури ќе се движат од 8 до 14 степени, а дневните од 23 до 30.

Сончево и топло време во Македонија

Нетпрес - 07.06.2010

Времето денес ќе биде претежно сончево и топло со слаб ветер од северен правец. Температурата ќе се движи од 23 до 30 Целзиусови степени.

Времето ќе се стабилизира

МРТ - 07.06.2010

Метеоролозите за денеска во Македонија најавуваат стабилизирање на времето со пораст на температурата на воздухот. Утринските температури ќе се движат од 8 до 14 степени, а дневните од 23 до 30.

УХМР - Сончево и топло време

Inpress - 07.06.2010

Скопје, 7. јуни (ИНПРЕС) Метеоролозите најавуваат затоплување на времето. Денеска ќе биде сончево и топло време. Ќе дува слаб ветер од јужен правец. Максималната температура ќе се искачи до 30.