TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Долгочасовната средба безуспешна, нема договор за обвинител

Телма - 13.09.2015

Средбата на работната група за Специјалниот обвинител, неколку часа по полноќ заврши без договор. Преговорите меѓу партиите кои траеле до 2 часот по полноќ, не дадоа конечен договор. Меѓународната заедница сака прашањето со бројот на обвинители и ...

Специјалниот обвинител ќе има тим обвинители, законот се уште отворен

24 Вести - 13.09.2015

Нема договор за изборот на специајлниот обвинител и по вчерашните маратонски разговори, но има приближување на позиции за едно од насјпорните прашања. Претставниците на партиите потписници на договорот од Пржино договорија дека специјалниот ...

И Орав се приклучи во преговорите за Специјален обвинител

Телма - 13.09.2015

Иако рокот за избор на специјален јавен обвинител истекува задутре, партиите сеуште не постигнале договор. Работната средба, што траеше до доцна во ноќта, денеска продолжи. На преговарачкиот тим му се придружи и евро-амбасадорот Аиво Орав, кој во ...

Специјален обвинител: приближување има, договор нема

Нова ТВ - 13.09.2015

Работните партиски групи вчера ноќта не постигнаа договор, но до договор не дојде иако партиите информираат за приближување на ставовите. Денеска утринава работата на групите продолжи, а извори во вклучените страни од преговорите велат дека до ...

Несреќите на „кингерот“ и на хеликоптерот во Струмица заглавија во обвинителство

Нова ТВ - 13.09.2015

Истрагата за хеликоптерската несреќа во Струмица во која животот го загубија четворица пилоти на МВР и извештајот за падот на владиниот кингер кај Мостар во кој загина претседателот Борис Трајковски со 8 члена делегација се заглавени во Јавните ...

Преговори до раните утрински часови, завршија без договор

Алсат-М - 13.09.2015

Заврши без договор доцна вечерта средбата на работната група за Специјалниот обвинител. Преговорите траеле до 2 часот по полноќ, но не резултираа со конечен договор, иако имало приближување.

Нема договор за специјалниот обвинител, работната група продолжува со состаноци

Р.С.Европа - 13.09.2015

Специјалниот јавен обвинител треба да биде избран до вторник како и што беше договорено на партиските разговори водени под меѓународно посредство изјави претседателот на ДУИ Али Ахмети во интервју за весникот Коха, пренесува телевизијата Алсат М.

Во разговорите за обвинителот вклучен и Орав, вчера преговарал Мијалков

Алсат-М - 13.09.2015

Политичките партии продолжуваат со преговорите за текстот на предлог законот на јавен обвинител, под дополнителен меѓународен притисок. Во денешните преговори, се вклучи лично амбасадорот на ЕУ Аиво Орав, во обид да посредува за доближување на ...

Се бројат часови за договор за специјален обвинител

Утрински - 13.09.2015

Партиските работни групи, според информациите, ги приближиле ставовите за одредени прашања, но неизвесноста околу конечниот договор остана и во текот на денешниот ден Разговорите за избор на специјален обвинител и за законска рамка за негово ...

И натаму нема договор за специјалниот обвинител, остануваат уште два дена

МКД - 13.09.2015

Вчерашните преговори на работната група составена од претставниците на четирите најголеми политички партии на тема специјален јавен обвинител завршија без договор. Состанокот траел до рано утрово, до два часот по полноќ.

Се уште нема договор за специјалниот јавен обвинител, преговорите продолжуваат

Фокус - 13.09.2015

За денеска е договорена нова средба на работната група Се уште нема договор околу прашањето за избор на специјален јавен обвинител, при што преговорите на работната група во спроведувањето на договорот од Пржино продолжуваат и во наредните неколку ...

Напредок има, но не и договор за Јавниот обвинител

А1 On - 13.09.2015

Маратонски и мачни преговори. Извори од тимовите за А1он велат дека до два часот по полноќ траела средбата на работната група за специјалниот јавен обвинител. Конечен договор, вели нашиот извор, нема, но има приближување на ставовите и надеж дека ...

Алсат М: И Мијалков се вклучил во преговорите за обвинителот

+инфо - 13.09.2015

На зачуденост на сите учесници, вчера на преговорите се појавил и поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, објави Алсат М. Денеска, пак, во преговорите се вклучил и евроамбасадорот Аиво Орав.

И Аиво Орав денеска се приклучи на преговорите за специјален јавен обвинител

Фокус - 13.09.2015

Според информации на АлсатМ, вчера на преговорите се приклучил и поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков Денеска продолжија преговорите на работната група за избор на специјален јавен обвинител.

Напредок има, но не и време

Фактор - 13.09.2015

На два дена пред крајот на рокот за избор на специјален јавен обвинител, четирите најголеми политички партии во државата уште немаат постигнато договор. Единствениот напредок што се постигна по вчерашните преговори до доцните часови е тоа што ...

Нема договор кај партиите за специјалниот обвинител, на крајот ќе пресече „шумарот“ !

Локално - 13.09.2015

Пазарењата за избор на специјалниот обвинител и законската поставеност си течат. Партиите као глумат контруктивност, као преговараат, као бараат решение, а всушнот само трошат време и влечат, за да го скратат времето на дејствување на ...

Се преговарало ноќеска до 2 ч.- спецобвинителот ќе има свој тим, ама не може да се договорат “колку луѓе”

Локално - 13.09.2015

По вчерашните маратонски преговори на работните групи, кои траеле до 2 часот по полноќ, договор нема, но има приближување на позициите за едно од најспорните прашања – тимот со кој ќе работи обвинителот.

Вчера Мијалков се вклучил во партиските преговори, денеска Орав притиска за избор на спецобвинителот

Локално - 13.09.2015

Денеска продолжуваат политичките преговори меѓу најголемите партии. Денеска на преговорите дојде ЕУ-амбасадорот Аиво Орав. Претставниците на партиите потписници на Договорот од Пржино сепак договориле дека специјалниот обвинител ќе има тим ...

АЛСАТ-М: Преговори до раните утрински часови, завршија без договор

Репортер - 13.09.2015

Заврши без договор доцна вечерта средбата на работната група за Специјалниот обвинител. Преговорите траеле до 2 часот по полноќ, но не резултираа со конечен договор, иако имало приближување.

ВИДЕО: Притисокот се засилува, и Орав се приклучи во преговорите за специјален обвинител

Либертас - 13.09.2015

Иако рокот за избор на специјален јавен обвинител истекува задутре, партиите се уште не постигнале договор. Работната средба, што траеше до доцна во ноќта, денеска продолжи. На преговарачкиот тим му се придружи и евро-амбасадорот Аиво Орав, кој во ...

Алсат М: Сашо Мијалков учесник во преговорите за специјалниот обвинител

Кирилица - 13.09.2015

Поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков вчера се појавил на преговорите за специјаниот јавен обвинител што предизвикало чудење кај останатите учесници, објави Алсат М.

Додека го чекаме специјалниот обвинител, веќе се „вртат“ имињата на новите министри и заменици

Репортер - 13.09.2015

Ако овие денови партиите постигнат договор за кандидат за специјален обвинител, следува нова фаза кадровски поместувања – овој пат во составот на актуелната Влада, анализира Утрински весник.

Нема договор за специјалниот обвинител, работната група продолжува со состаноци

Бриф - 13.09.2015

Специјалниот јавен обвинител треба да биде избран до вторник како и што беше договорено на партиските разговори водени под меѓународно посредство изјави претседателот на ДУИ Али Ахмети во интервју за весникот Коха, пренесува телевизијата Алсат М.

Власта прифатила специјалниот обвинител да има тим обвинители, денеска се очекува конечен договор за законот

Либертас - 13.09.2015

Нема договор за изборот на специјалниот обвинител и по вчерашните маратонски разговори, но има приближување на позиции за едно од најспорните прашања, објави 24 Вести . Претставниците на партиите потписници на договорот од Пржино договорија дека ...

И Орав се приклучи во преговорите за Специјален обвинител

Бриф - 13.09.2015

Иако рокот за избор на специјален јавен обвинител истекува задутре, партиите сеуште не постигнале договор. Работната средба, што траеше до доцна во ноќта, денеска продолжи. На преговарачкиот тим му се придружи и евро-амбасадорот Аиво Орав, кој во ...

Алсат М: И Мијалков се вклучил во преговорите за обвинителот

Бриф - 13.09.2015

На зачуденост на сите учесници, вчера на преговорите се појавил и поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, објави Алсат М. Денеска, пак, во преговорите се вклучил и евроамбасадорот Аиво Орав.

Алсат-М: Синоќа за специјалниот обвинител преговарал и Мијалков

Либертас - 13.09.2015

Политичките партии продолжуваат со преговорите за текстот на предлог законот на јавен обвинител, под дополнителен меѓународен притисок. Во денешните преговори, се вклучи лично амбасадорот на ЕУ Аиво Орав, во обид да посредува за доближување на ...

Додека го чекаме специјалниот обвинител, се „вртат“ имињата на новите министри

еМагазин - 13.09.2015

Ако овие денови партиите постигнат договор за кандидат за специјален обвинител, следува нова фаза кадровски поместувања – овој пат во составот на актуелната Влада, анализира Утрински весник .

Специјалниот обвинител на "амин" кај пратениците

Вечер - 13.09.2015

Дел од медиумите објавија дека, најверојатно, ќе се предложат вкупно осум заменици обвинители, а ДУИ ќе бара тројца од нив да бидат Албанци. Според извори од преговорите, белгискиот експерт, медијаторот Питер Ванхут, инсистирал законот да се затвори ...

Што ако не се избере специјален обвинител!?

Либертас - 13.09.2015

​Ако нема специјален обвинител, тогаш ќе се случи народ, граѓаните ќе се специјализираат за справување со апашите така да во таков развој на настаните ќе се прескокнат некои фази, како специјален обвинител, суд-туку директно ќе се премине на ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ниту ја негираат ниту ја потврдуваат интервенцијата на Брисел

Дневник - 13.09.2015

Во ситуација на безизлезност, кога само на 24 часа од истекот на рокот за избор на специјален обвинител најголемите партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не можат да се договорат за специјалниот обвинител, неговиот тим и надлежности, с` поверојатна станува ...

Kривично-правни дилетанти како специјалци

Дневник - 13.09.2015

Во изминатиот период од неколку недели најактуелно за македонската јавност беше реализацијата на договорот од Пржино во контекст на нормализирањето на севкупната состојба во Република Македонија.

Нема договор за специјалниот обвинител, работната група и денеска на преговори

24 Вести - 12.09.2015

Нема договор за изборот на специјалниот јавен обвинител. Вчерашните јавни прозивки на медијаторот Ван Хауте не помогнаа. Партиите и понатаму закопани на своите позиции. Преговорите синоќа траеа речиси до полноќ, сепак извори од тимовите велат дека ...

Нов обид на работната група, тимот обвинители и натаму спорен

24 Вести - 12.09.2015

Нов обид да се постигне договор околу законот со кој треба да се прецизира изборот на специјален јавен обвинител, особено во делот околу тимот обвинители кои што ќе треба да работата заедно со специјалниот обвинител на аферата „Прислушување“ и ...

Преговорите за специјалниот обвинител продолжуваат

Телма - 12.09.2015

Три дена пред истекот на рокот за избор на Специјален јавен обвинител, четирите партии сеуште не постигнале договор. Преговорите продолжуваат попладнево, бидејќи синоќешните разговори, кои траеја речиси до полноќ, не дадоа резултати.

Аналитичари: САД подиректно да интервенира во изборот на специјалниот обвинител

24 Вести - 12.09.2015

Ќе доживее ли изборот на специјалниот обвинител судбина како и договорот од Пржино, под силен меѓународен притисок со целодневен па и ноќни преговори конечно да се дојде до решение? Три дена до рокот за неговиот избор, и натаму нема договор за ...

Владејачката партија одбива да му даде тим на специјалниот обвинител

Нова ТВ - 12.09.2015

Дипломатски извор на НОВА близок до вклучените во преговарачкиот процес за имплементирање на договорот од Пржино вели дека владејачката партија ВМРО ДПМНЕ одбива специјалниот обвинител да формира сопствен тим со којшто би работел.

Работната група продолжува со преговори

Алсат-М - 12.09.2015

Работната група која со белгискиот експерт Питер Ван Хауте работи на спроведување на договорот од Пржино, како што јавуваат дел медиуми, денеска повторно ќе се сретне. Вчера Ван Хауте рече дека преговорите се соочуваат со сериозни проблеми, односно ...

Работната група продолжува со преговори

Р.С.Европа - 12.09.2015

Работната група која со белгискиот експерт Питер Ван Хауте работи на спроведување на договорот од Пржино, како што јавуваат дел медиуми, денеска повторно ќе се сретне. Вчера Ван Хауте рече дека преговорите се соочуваат со сериозни проблеми, односно ...

Преговорите за Специјален обвинител и натаму во ќор-сокак

Алсат-М - 12.09.2015

ВМРО ДПМНЕ и понатаму ја одбива опзцијата Специјалниот обвинител да има екипа обвинители кои би помагале во истражувањето на случаите кои би произлегле од обелоденетите прислушувани телефонски разговори.

„Зборот си е збор“ Ванхојт изненаден од несериозноста на нашите политичари

МКД - 12.09.2015

„Зборот е збор“ и „Отчетност“ се паролите кои вчера на новинарите им ги покажа белгискиот експерт Питер Ванхојт, очигледно незадоволен од текот на преговорите. Една од поголемите партии не го почитува договореното, рече Ванхојт, очигледно веќе ...

Нова: Владејачката партија одбива да му даде тим на специјалниот обвинител

+инфо - 12.09.2015

Дипломатски извор на НОВА близок до вклучените во преговарачкиот процес за имплементирање на договорот од Пржино вели дека владејачката партија ВМРО ДПМНЕ одбива специјалниот обвинител да формира сопствен тим со којшто би работел.

Нема договор за специјалниот обвинител, работната група и денеска на преговори

+инфо - 12.09.2015

Нема договор за изборот на специјалниот јавен обвинител. Вчерашните јавни прозивки на медијаторот Ван Хауте не помогнаа и партиите и понатаму остануваат закопани на своите позиции, јави 24 Вести.

Преговорите во ќорсокак, странците ќе понудат и закон и обвинител!

Фактор - 12.09.2015

Разликите уште повеќе се продлабочиле кога на маса биле понудени неколку имиња за специјален јавен обвинител кој засега никој официјално не сака да ги открие. Она што е извесно е дека работата на специјалниот обвинител ќе биде мониторирана од страна ...

Што е заедничко меѓу Агата Кристи и специјалниот обвинител

Н.Македонија - 12.09.2015

Специјалниот обвинител од аспект на граѓаните е сосема неинтересна техничка фигура што треба да спроведува одредени законски одредби. Тука нема ништо специјално. Тој со своите овластувања и надлежности не може да им го подобри секојдневниот живот на ...

Се бара јунак

Н.Македонија - 12.09.2015

Колку е реално да се очекува дека еден човек, па дури и кога тој ќе биде именуван како „специјален обвинител“, со тимот на заменици или стручни соработници собрани во орган наречен „специјално обвинителство“, кој допрва треба да се формира, ќе може ...

ВМРО ДПМНЕ одбива специјалниот обвинител да има сопствен тим

Фактор - 12.09.2015

Владејачката партија не дозволува специјалниот обвинител да формира сопствен тип со којшто би работел на аферата ,,Прислушување” и случајот ,,Пуч”, јави дипломатски извор на НОВА близок до вклучените во преговорите.

Работната група продолжува со преговори

Бриф - 12.09.2015

Работната група која со белгискиот експерт Питер Ван Хауте работи на спроведување на договорот од Пржино, како што јавуваат дел медиуми, денеска повторно ќе се сретне. Вчера Ван Хауте рече дека преговорите се соочуваат со сериозни проблеми, односно ...

Нова: Владејачката партија одбива да му даде тим на специјалниот обвинител

Либертас - 12.09.2015

Дипломатски извор на НОВА близок до вклучените во преговарачкиот процес за имплементирање на договорот од Пржино вели дека владејачката партија ВМРО ДПМНЕ одбива специјалниот обвинител да формира сопствен тим со кој би работел.

Преговорите во ќорсокак, странците ќе понудат и закон и обвинител!

Репортер - 12.09.2015

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика ќе го има клучниот збор за разрешување на разликите околу изборот на специјалниот јавен обвинител откако преговорите меѓу партиската четворка по ова прашање влегоа во ќорсокак, извор фактор “Не ...

Нова: ВМРО ДПМНЕ одбива да му даде тим на специјалниот обвинител

Репортер - 12.09.2015

Дипломатски извор на НОВА близок до вклучените во преговарачкиот процес за имплементирање на договорот од Пржино вели дека владејачката партија ВМРО ДПМНЕ одбива специјалниот обвинител да формира сопствен тим со којшто би работел.

ВМРО-ДПМНЕ одбива специјалниот обвинител да формира сопствен тим

Репортер - 12.09.2015

Владејачката партија одбивала специјалниот обвинител да формира сопствен тим со кој би работел, објави „Нова“. , а пренесе Мета. Порталот пишува дека најмалку десет обвинители се потребни во тимот на специјалниот обвинител затоа што голема е ...

Рамковизација на Пржино: Тука се јавува мудриот Ахмети, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ и големата бела надеж на СДСМ

Репортер - 12.09.2015

Рамковизација на Пржино. Така некако би можело да се искоментира идеата за избор на помошници на Специјалниот Обвинител. Па настрана “успешните” исходи на преговорите во врска со изборните листи, изборните модели, изборните единици, и изборот на ...

(ВИДЕО) Аналитичари: САД подиректно да интервенира во изборот на специјалниот обвинител

Репортер - 12.09.2015

Ќе доживее ли изборот на специјалниот обвинител судбина како и договорот од Пржино, под силен меѓународен притисок со целодневен па и ноќни преговори конечно да се дојде до решение? Три дена до рокот за неговиот избор, и натаму нема договор за ...

Рамковизација на Пржино

Либертас - 12.09.2015

Рамковизација на Пржино. Така некако би можело да се искоментира идеата за избор на помошници на Специјалниот Обвинител. Па настрана “успешните” исходи на преговорите во врска со изборните листи, изборните модели, изборните единици, и изборот на ...

Нова рунда преговори во Клубот на пратениците

Телма - 11.09.2015

Работните групи на четирите партии денеска во Клубот на пратеници ќе седант маса во нов обид за постигнување на договор за специјалниот јавен обвинител, како допрецизирање на тимот на обвинителот, односно дали ќе има заменици или помошници.

Нова средба на работните групи за договор за специјален обвинител

24 Вести - 11.09.2015

И денеска треба да продолжат средбите на работните групи на четирите партии за постигнување договор за специјален јавен обвинител. На вчерашниот состанок му претходеа низа билатерални средби на медијаторот на европската комисија Питер Ванхоуте со ...

Вечерашните учесници во ТОП ТЕМА за пораките на Ван Хауте

Телма - 11.09.2015

Изјавата и пораките на белгискиот експерт Питер Ван Хауте ги коментираа и вечерашните учесници во Топ Тема. Европа, велат ни стави јасно на знаење дека договорот од 2 јуни мора да се ...

Питер Ван Хауте:Една голема партија не го почитува договорот

Телма - 11.09.2015

-Морам да ве информирам дека вечерва ќе продолжиме со разговорите за специјалниот обвинител. Подготвивме предлог за промена на законот за да го овозможиме неговиот избор. Разговаравме и за одредени имиња.

Специјалниот обвинител ќе го изберат странците

Вест - 11.09.2015

Тоа евентуално име што ќе биде и на списокот на ВМРО-ДПМНЕ и на списокот на СДСМ, ќе се прифати за иден специјален обвинител на Република Македонија. Ако не, кандидат ќе предложат меѓународните претставници кои се вклучени во процесот, под водство ...

Се очекува партиите да предложат имиња за специјален обвинител

Алсат-М - 11.09.2015

Работната група денеска повторно се обидува да ги доближи ставовите за последните отворени прашања околу специјалниот обвинител. Долгиот и интензивен ден започна со билатерални средби меѓу страните и посредниците, за да се продолжи со заедничката ...

Денеска нова средба на работната група, уште 4 дена за договор за специјален обвинител

МКД - 11.09.2015

Договор за избор на специјален јавен обвинител сè уште не е постигнат. Денеска во Клубот на пратениците во Скопје треба да продолжат средбите на работните групи на четирите партии за постигнување договор за специјален јавен обвинител.

Ванхојт: Една партија не се држи до договорот, можно е меѓународните посредници да пресечат за специјалниот обвинител

МКД - 11.09.2015

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ имаат уште три дена да изберат специјален јавен обвинител и да ги договорат неговите надлежности. Ако тоа не го сторат до понеделник, тоа ќе го направат претставниците на ЕУ и САД во Македонија, посредници во спроведувањето на ...

Денеска нова средба на работната група за спроведување на договорот од Пржино

Тера - 11.09.2015

Денеска во Клубот на пратениците во Скопје треба да продолжат средбите на работните групи на четирите партии за постигнување договор за специјален јавен обвинител. Вчера по неколку билатерални средби на медијаторот на Европската комисија Питер ...

Ванхојте: Една од најголемите партии не го почитува договорот

Фокус - 11.09.2015

„Во овој момент можам да кажам дека една од најголемите партии не почитува никаков краен рок и не го почитува договорот. Ова не е начин на кој треба да се преговара.“ -Во принцип кога преговарате, велите зборот е збор.

Се очекува партиите да предложат имиња за специјален обвинител

Бриф - 11.09.2015

Од извори во преговорите Алсат дознава дека ВМРО-ДПМНЕ вчера ги доставила предлог-измените на актуелниот закон, но истите веднаш биле отфрлени од СДСМ. Се дознава дека во предлогот на ВМРО-ДПМНЕ не е предвиден ниту еден обвинител, туку само ...

Ванхојт: Вака не се преговара - една од најголемите партии не го почитува договореното

Кирилица - 11.09.2015

Медијаторот Питер Ванхојт по денешната уште една средба на работната група за спроведување на договорот од Пржино, изјави дека една од најголемите партии не го почитува дадениот збор, не почитува никаков краен рок и не го почитува договорот.

АЛСАТ-М: Се очекува партиите да предложат имиња за специјален обвинител

Репортер - 11.09.2015

Работната група денеска повторно се обидува да ги доближи ставовите за последните отворени прашања околу специјалниот обвинител. Долгиот и интензивен ден започна со билатерални средби меѓу страните и посредниците, за да се продолжи со заедничката ...

Нова средба на работните групи за договор за специјален обвинител

Вечер - 11.09.2015

Продолжуваат средбите на работните групи на четирите партии за постигнување договор за специјален јавен обвинител Клучните несогласувања остануваат и натаму, а до крајниот рок остануваат уште четири дена.

Што ќе обелодени Питер Ванхут?

Вечер - 11.09.2015

Питер Ванхаут, преговарачот од Европската Комисија попладнево во 18 часот ќе даде изјава за прогресот на работната група по прашањата опфатени во Договор од Пржино од 2 Јуни. Почнува лицитацијата со имиња за евентуалниот кандидат за специјален јавен ...

Ванхут: Почитувајте го договореното без исклучок!

Вечер - 11.09.2015

Работните групи за Договорот од Пржино вечерва ги продолжуваат разговорите за специјалниот обвинител. Белгискиот експерт и олеснувач во разговорите меѓу партиските работни групи Питер Ванхут ќе им претстави предлог верзија за измена на Законот за ...

Специјалниот обвинител брои ситно

Вечер - 11.09.2015

СДСМ бара 12, а можно е да падне договор за шестмина заменици обвинители. Последните информации се дека има приближување на ставовите во однос на законската рамка, односно дека преговарачките тимови се договориле да има измени во постојниот закон, а ...

Нема договор за специјалниот обвинител

Sky - 11.09.2015

Состанокот на работните групи за избор на специјален јавен обвинител, во четврток, заврши без договор, иако постоеше оптимизам за договор околу законското ...

Дефинирање на тимот на специјалниот обвинител пред партиите

Телма - 10.09.2015

Попладнево во Клубот на пратениците работните групи на четирите партиите продолжуваат со работа за дефинирање на позицијата на тимот на специјалниот обвинител. Се очкеува договор за тоа, дали и колку помошници – заменици ќе му помагаат во работењето ...

Без договор заврши состанокот на работните групи за избор на специјален јавен обвинител

24 Вести - 10.09.2015

Состанокот на работните групи за избор на специјален јавен обвинител заврши без договор. На денешниот состанок му претстоеа низа билатерални средби ба медијаторот на Европската Комисија Питер Ванхауте со претставници на партиите поединечно, по што ...

Партиите и денеска не се договорија за обвинителот

Телма - 10.09.2015

Завршија средбите на работните групи на четирите партии. Договор не е постигнат и утре продолжуваат средбите. Во овој период интензивно се работеше на постигнување на договор за специјалниот јавен обвинител и допрецизирање на тимот на обвинителот, ...

СДСМ: Груевски се оградува поради сторениот криминал

Телма - 10.09.2015

СДСМ очекува рокот 15 септември да биде испочитуван и тогаш да биде избран специјален обвинител. Премиерот Груевски се плаши од тоа што ќе го работи тој обвинител, но нема избор, вели портпаролот на СДСМ Петре Шилегов: -Бегање нема, 15 септември е ...

Можен договор на работната група за избор на специјален јавен обвинител

24 Вести - 10.09.2015

Меѓународниот фактор притиска, претставниците на партиите потписинички на договорот од Пржино не исклучуватат уште денеска да си подадат рака за најспорното од Законот со кој ќе се прецизира изборот на специјалниот јавен обвинител и да постигнат ...

Власта и опозицијата блиску до договор за обвинителот

Телма - 10.09.2015

Можно е вечерва да се постигне договор за специјалниот јавен обвинител и уште утре измените на Законот за обвинителство да се најдат пред пратениците. Дел од учесниците во преговарачкиот процес на четирите партии и странските експерти, се оптимисти: ...

Калајџиев: Четворицата лидери не можат да дадат легитимитет за специјалниот обвинител

Вест - 10.09.2015

На вчерашната дебата за тоа каков специјален јавен обвинител е потребен на Република Македонија, на која не дојде ниту еден од поканетите обвинители, меѓу кои и Марко Зврлевски и Јован Илиевски, професорот по кривично право Гордан Калајџиев го ...

Специјалниот обвинител тема на денешната средба на работната група

МКД - 10.09.2015

Во Клубот на пратениците во Скопје попладнево ќе се одржи уште една средба на работната група составена од претставници на четирите најголеми партии. Тема на преговорите е специјалниот јавен обвинител.

Рокот ги гази преговарачите: И денеска средба без договор за специјален обвинител

МКД - 10.09.2015

Преговарачките тимови и денеска си излегоа од Клубот на пратеници без јасно прецизирано решение за специјалниот јавен обвинител, најжешката обврска по ставените потписи во договорите од Пржино.

Телма: Вечерва ќе се постигне договор за специјалниот јавен обвинител?

+инфо - 10.09.2015

Можно е вечерва да се постигне договор за специјалниот јавен обвинител и уште утре измените на Законот за обвинителство да се најдат пред пратениците, дознава телевизија Телма од извори во преговарачките табори.

Средбите завршија не е постигнат договор за специјален јавен обвинител

+инфо - 10.09.2015

Работните групи на четирите партии ја завршија средбата на која се преговара за специјалниот јавен обвинител. Договор не е постигнат и утре продолжуваат средбите. Телевизија Телма предходно објави дека вечерва е можно постигнување договор, бидејќи ...

Шилегов: Нема бегање од изборот на специјален обвинител

Фокус - 10.09.2015

Тој истакна дека согласно потпишаниот договор, сите постапки кои се однесуваат и произлегуваат од прислушуваните разговори треба да бидат предмет на обработка на специјалниот јавен обвинител. Нема бегање од изборот на специјалниот јавен обвинител.

Партиите денеска повторно се договараат за изборот на специјален обвинител

Фокус - 10.09.2015

Крајниот рок за изборот на специјален обвинител, според договорот од Пржино е 15 септември. Попладнево во Клубот на пратениците работните групи на четирите партиите продолжуваат со работа за дефинирање на позицијата на тимот на специјалниот ...

БРАНКО ТРИЧКОВСКИ: Специјал во серијал!

+инфо - 10.09.2015

Гледајте, почитувани пријатели, ништо не правиме без специјален обвинител, кој, пак, ништо нема да направи без специјални единици за брза интервенција, за кои никој не зборува и без специјален суд, тој, пак, специјален суд не може да биде специјален ...

Нема договор за Специјалниот обвинител, крајниот рок истекува за 4 дена

Фокус - 10.09.2015

И на денешната среба на која работната група за спроведување на договорот од Пржино преговараше за Специјалниот обвинител не беше постигнат договор. И на денешната среба на која работната група за спроведување на договорот од Пржино преговараше за ...

Шилегов: Треба да биде вратен стариот изглед на зградата на Владата

А1 On - 10.09.2015

За сите проекти и прашања во врска со објектите од криминалниот проект Скопје 2014, Социјалдемократскиот сојуз ќе ги праша најзасегнатите, тоа се граѓаните на Република Македонија. Моето лично, непартиско мислење е дека треба да биде вратен стариот ...

Шилегов: Само Груевски не сака специјален јавен обвинител

+инфо - 10.09.2015

Нема бегање од изборот на специјалниот јавен обвинител. За неколку дена е 15 септември. Ако размислите добро, единствениот на кого не му одговара избор на специјален јавен обвинител со вистински и реални овластувања е токму Никола Груевски и ...

СДСМ, ако дојде на власт, ќе ја извади оградата околу Владата

Точка - 10.09.2015

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија јавно се обврзува, дека по победата на изборите во април, оградата околу зградата на владата ќе биде извадена, најави во четврток, портпаролот на партијата Петре Шилегов.

ВМРО-ДПМНЕ бара специјалниот обвинител да биде независен во своето работење

Сител - 10.09.2015

СДСМ бара специјалниот обвинител да го преземе и случајот со побарани 200,000 евра мито од страна на нивниот претседател Зоран Заев. Како лидерот на СДСМ бара мито кое би одело преку менувачницата на неговиот брат Вице, можевме јасно да видиме преку ...

Се крстат во него, а мислат како да го прекрстат

Н.Македонија - 10.09.2015

Според експертите, политичките партии имаат различни калкулации и очекувања за договореното во Пржино. Едни сметаат дека нешто пропуштиле при разговорите и се обидуваат отпосле да го подобрат текстот на договорот, а други со своите потези да го ...

Можно е вечерва да биде постигнат договор за законското решение за специјалниот обвинител

Локално - 10.09.2015

Можно е вечерва да се постигне договор за специјалниот јавен обвинител и уште утре измените на Законот за обвинителство да се најдат пред пратениците, пренесе Телма . Дел од учесниците во преговарачкиот процес на четирите партии и странските ...

Без договор заврши состанокот на работните групи за избор на специјален јавен обвинител

Локално - 10.09.2015

Состанокот на работните групи за избор на специјален јавен обвинител, и покрај надежите за завршница вечерва заврши без договор. На денешниот состанок му претстоеја низа билатерални средби на медијаторот на Европската Комисија Питер Ван Хауте со ...

Партиите и денеска не се договорија за специјалниот обвинител

Либертас - 10.09.2015

Завршија средбите на работните групи на четирите партии. Договор за специјален јавен обвинител не е постигнат и утре продолжуваат средбите. Во овој период интензивно се работеше на постигнување на договор за специјалниот јавен обвинител и дека ...

Можно е вечерва да се постигне договор за законското решение за специјалниот обвинител

Либертас - 10.09.2015

Можно е вечерва да се постигне договор за специјалниот јавен обвинител и уште утре измените на Законот за обвинителство да се најдат пред пратениците, пренесе Телма . Дел од учесниците во преговарачкиот процес на четирите партии и странските ...

Ќе бидат ли имотите на СДСМ-овците предмет на специјалниот јавен обвинител?

Република - 10.09.2015

Ако специјалниот јавен обвинител добие мандат да ги испитува имотните состојби на функционерите на СДСМ, тогаш ќе има полни раце работа. -Функционерите на СДСМ меѓу кои што е и заменик претседателката Шекеринска се секогаш достапни на било кој орган ...

Специјал во серијал!

Либертас - 10.09.2015

Гледајте, почитувани пријатели, ништо не правиме без специјален обвинител, кој, пак, ништо нема да направи без специјални единици за брза интервенција, за кои никој не зборува и без специјален суд, тој, пак, специјален суд не може да биде специјален ...

ШИЛЕГОВ: Треба да биде вратен стариот изглед на зградата на Владата

Fox.mk - 10.09.2015

За сите проекти и прашања во врска со објектите од криминалниот проект Скопје 2014, Социјалдемократскиот сојуз ќе ги праша најзасегнатите, тоа се граѓаните на Република Македонија. Моето лично, непартиско мислење е дека треба да биде вратен стариот ...

Специјалниот обвинител тема на денешната средба на работната група

Репортер - 10.09.2015

Во Клубот на пратениците во Скопје попладнево ќе се одржи уште една средба на работната група составена од претставници на четирите најголеми партии. Тема на преговорите е специјалниот јавен обвинител.

Заврши средбата, партиите и денеска не се договорија за обвинителот

Бриф - 10.09.2015

Завршија средбите на работните групи на четирите партии. Договор не е постигнат и утре продолжуваат средбите. Во овој период интензивно се работеше на постигнување на договор за специјалниот јавен обвинител и допрецизирање на тимот на обвинителот, ...

Договор за специјален обвинител и денес нема

Репортер - 10.09.2015

Завршија средбите на работните групи на четирите партии. Договор не е постигнат и утре продолжуваат средбите, извор Телма Во овој период интензивно се работеше на постигнување на договор за специјалниот јавен обвинител и допрецизирање на тимот на ...

(Видео) Можно е вечерва да се постигне договор за Специјалниот обвинител

Репортер - 10.09.2015

Можно е вечерва да се постигне договор за специјалниот јавен обвинител и уште утре измените на Законот за обвинителство да се најдат пред пратениците, извор Телма Дел од учесниците во преговарачкиот процес на четирите партии и странските експерти, ...

Шилегов: И монтираните случаи против Заев треба да ги работи специјалниот обвинител

Макфакс - 10.09.2015

Дали денеска ќе има договор за законската рамка за специјалниот јавен обвинител, портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов не прецизираше, но рече дека сите случаи што произлегуваат од прислушуваните телефонски разговори треба да се во негова належност, ...

(ВИДЕО) Коцијанчич за 360°: ЕК верува во избор на специјален обвинител до 15 септември

Либертас - 10.09.2015

Европската комисија очекува дека специјален обвинител ќе биде назначен и дека ќе ги извршува своите обврски во согласност со политичкиот договор постигнат во јуни и во јули. Ова синоќа во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М го изјави Мака ...

Ќе има ли полни раце работа специјалниот јавен обвинител со имотите на СДСМ-овците?

Нетпрес - 10.09.2015

Ако специјалниот јавен обвинител добие мандат да ги испитува имотните состојби на функционерите на СДСМ, тогаш ќе има полни раце работа. Функционерите на СДСМ меѓу кои што е и заменик претседателката Шекеринска се секогаш достапни на било кој орган ...

Дали имотите на СДСМ-овците ќе бидат предмет на специјалниот јавен обвинител?

Пулс24 - 10.09.2015

Ако специјалниот јавен обвинител добие мандат да ги испитува имотните состојби на функционерите на СДСМ, тогаш ќе има полни раце работа. -Функционерите на СДСМ меѓу кои што е и заменик претседателката Шекеринска се секогаш достапни на било кој орган ...

Специјалниот јавен обвинител треба да има тим

Телма - 09.09.2015

Неколу дена до изборот на специјален обвинител, стручната јавност уште има дилеми како правно ќе се прецизираат неговите надлежности. За сега, сите се согласуваат дека специјалниот обвинител не може сам да работи на материјалите со прислушуваните ...

Експертите бараат специјален јавен обвинител со моќен тим, но и специјален суд

24 Вести - 09.09.2015

Новиот специјалниот јавен обвинител треба да има добар тим, но и потребен е и специјален суд за да може тој да се справи со сите предизвици кои го очекуваат оценуваат дел од експертите, кои денеска учествуваа на дебатата каков специјален обивнител и ...

Заменици или соработници-кој ќе му помага на обвинителот?

Телма - 09.09.2015

И покрај бројните несогласувања, попладнево претставниците на четирите партии повтоно ќе седнат на заедничка маса во Клубот на пратениците. Изминативе денови, белгискиот експерт Питер Ван Хауте имаал одвоени средби со ВМРО ДПМНЕ и со СДСМ, а ...

Работната група повторно на средба, преговори за заменици јавни обвинители

24 Вести - 09.09.2015

Дванасет заменици обвинители на кои инсистира опозициајата да работат со специјалниот јавен обвинител на аферата „Прислушување“ и случајот „Пуч“ и тврдењето на власта дека тоа е излегување надвор од рамката на договорот од Пржино, но и противуставно ...

(ВО ЖИВО) Дебата на тема: Каков специјален обвинител и е потребен на Македонија

Нова ТВ - 09.09.2015

Во хотелот Холидеј Ин, денеска, во 12 часот, организација на фондацијата Отворено општество – Македонија одржува дебата „Каков специјален јавен обвинител ѝ е потребен на Република Македонија?“.

Калајџиев: Во нормална држава, со нормални политичари досега ќе имаше оставки

Нова ТВ - 09.09.2015

На специјалниот јавен обвинител треба да му се остави период од неколку недели за да формира тим од доверба, тим од обвинители и тим од истражители, рече професорот Гордан Калајџиев на дебатата “Каков специјален јавен обвинител и е потребен на ...

Дебата во живо: Каков специјален обвинител и е потребен на Македонија?

Радио МОФ - 09.09.2015

Започна дебатата што ја организира фондацијата Отворено општество – Македонија на тема „Каков специјален јавен обвинител ѝ е потребен на Република Македонија?“. Нејзе ја модерира Уранија Пировска од Хелсиншки комитет за човекови права, а на темата ...

Дебата за специјалниот обвинител

Алсат-М - 09.09.2015

Еден специјален обвинител не би можел сам да ги разоткрие сите афери за прислушуваните разговори, а уште помалку нивната содржина, заклучија учесниците на денешната дебата во Скопје. Разговараа за прашањето - каков специјален обвинител ѝ треба на ...

Притисоци во четири очи за специјалниот обвинител

Вест - 09.09.2015

По одлуката на посредникот Питер ван Хојт преговорите за специјалниот обвинител да продолжат со поединечни средби со претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА, која им ја соопштил на средбата во саботата, во партиите веќе нема дилема дека ...

Замениците на специјалниот обвинител - жешка точка меѓу ВМРО и СДСМ

Алсат-М - 09.09.2015

Заменици на Специјалниот обвинител е последната пречка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за договор за ова прашање. Опозицијата бара новиот специјален обвинител да има 12 заменици зашто на тој начин ова обвинителство би било многу пофункционално, а би можеле ...

За изборот на специјален обвинител ќе се чека Хан?

Р.С.Европа - 09.09.2015

Декларативната заложба на партиите за спроведување на договорот е само за јавна употреба, велат познавачите. Тие прогнозираат дека рокот за специјален обвинител ќе се пробие, а тој ќе биде избран под меѓународен притисок.

Специјален суд за специјалниот обвинител

Утрински - 09.09.2015

Неговата агенда не смее да биде временски ограничена и работата треба да ја заврши, сметаат правниците Специјалниот јавен обвинител може да биде дел од едноставна законска промена, нема потреба од менување на Уставот, за него е потребно да се ...

Партиите имаат уште само 6 дена за да се дoговорат за специјален обвинител

МКД - 09.09.2015

До 15 септември Собранието треба да го избере специјалниот јавен обвинител, а претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА се далеку од договор за личноста и за законската рамка. На 18 септември во Скопје доаѓа евркомесарот Јоханес Хан – за да го ...

Каде заглавија преговорите - специјален јавен обвинител со тим од обвинители или само стручни соработници?

МКД - 09.09.2015

Проблемот со законската рамка изгледа веќе е решен – СДСМ прифати законски измени во постојниот Закон за јавно обвинителство. Се отвори нов проблем – дали на специјалниот јавен обвинител ќе му се дозволи да оформи тим од обвинители или само од ...

РОКОТ СЕ БЛИЖИ: Партиите имаат уште шест дена за специјалниот обвинител

Телеграф - 09.09.2015

Главните разлики помеѓу власта и опозицијата по ова прашање се околу правната рамка и ингеренциите на новиот обвинител. СДСМ бара да се донесе целосно нов закон, додека ВМРО-ДПМНЕ смета дека треба да се регулира со постојниот Закон за јавно ...

ДЕБАТА ЗА СПЕЦИЈАЛНИОТ ОБВИНИТЕЛ: Автономијата и стручниот тим се нужност

Академик - 09.09.2015

Според професорката Мирјана Најчевска за воведување на овој институт во законодавството воопшто нема потреба да се менува Уставот, туку единствено треба да се внесе нова одредба во постојниот закон.

Калајџиев: Во нормална држава, со нормални политичари досега ќе имаше оставки

Фокус - 09.09.2015

Тој додава дека не верува на изјавата на премиерот, дека се ќе даде на специјалниот јавен обвинител На специјалниот јавен обвинител треба да му се остави период од неколку недели за да формира тим од доверба, тим од обвинители и тим од истражители, ...

Дебата за специјален јавен обвинител

+инфо - 09.09.2015

Во хотелот Холидеј Ин денеска во организација на фондацијата Отворено општество – Македонија ќе се одржи дебата „Каков специјален јавен обвинител ѝ е потребен на Република Македонија?“. Дебатата ќе ја модерира Уранија Пировска од Хелсиншки комитет ...

Се помалку време за избор на специјален јавен обивнител

Фокус - 09.09.2015

Поради тоа што ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се далеку од договор околку позицијата и надлежностите на овој обвинител, се очекува надворешен притисок. Уште неколку дена изминува рокот до 15 септември да се избере специјалниот јавен обвинител, кој, како обврска ...

Утрешен Слободен печат: Специјалниот обвинител е ништо специјално без добро екипиран тим

+инфо - 09.09.2015

Во најновото издание на Слободен печат читајте: - Поткупот на тројцата македонски политичари и на високиот полициски службеник близок до Груевски ќе биде „бонбона“ на специјалниот обвинител?! - Дебата на ФООМ: Специјалниот обвинител е ништо ...

ДПМНЕ и СДСМ не можат да се договорат за заменици на Специјалниот обвинител

Фокус - 09.09.2015

Работните групи за спроведување на договорот од Пржино денеска повторно разговараа за Специјалниот обвинител, но се уште се далеку од договор. Работните групи за спроведување на договорот од Пржино денеска повторно разговараа за Специјалниот ...

За специјалниот обвинител треба специјален суд

+инфо - 09.09.2015

Специјалниот обвинител треба да има добар тим, за него е потребен специјален суд, а поради таа нова институција нема потреба да се менува Уставот, сметаат експертите кои денеска дебатираа на тема „Каков специјален јавен обвинител ѝ е потребен на ...

(ВИДЕО) Тасева: Дебатата за специјалниот јавен обвинител не треба да се води зад затворени врати

А1 On - 09.09.2015

Наместо специјален јавен обвинител треба да се формира специјално јавно обвинителство, порача Слаѓана Тасева на дебатата на ФООМ, “Каков специјален јавен обвинител и е потребен на Република Македонија“? -Ние сакаме да најдеме споредба или да ...

(ВИДЕО) Најчевска: Потребно е формирање на специјален суд

А1 On - 09.09.2015

Нема потреба од уставни промени за да може да се востанови институцијата специјален јавен обвинител, потребенен е и специјален суд рече професорката Мирјана Најчевска на денешната дебата „Каков специјален јавен обвинител ни е потребен?“ во ...

(ВИДЕО) Калајџиев: Одземањето на предметите од обвинителството покажува дека некој има страв

А1 On - 09.09.2015

На специјалниот јавен обвинител треба да му се остави период од неколку недели за да формира тим од доверба, тим од обвинители и тим од истражители. Ако се тие безобразни да ги одземаат предметите од обвинителството, замислете како ќе биде кога ќе ...

ЌЕ ИМА ЛИ КОНЕЧНО ДОГОВОР: Нова средба на работните групи

Фактор - 09.09.2015

Времето полека одминува и ги гази преговарачите. Работните групи на четирите работни групи ниту вчера не успеаја да постигнат решение за специјалниот обвинител. Денес средбите продолжуваат а знаци за договор на повидок има ама уште не детални.

СДСМ: Изненадени сме од изјавата на Груевски за специјалниот обвинител

Локално - 09.09.2015

И во опозицискиот СДСМ се изненадени од вчерашната изјава на премиерот Никола Груевски, во врска со изборот на специјален јавен обвинител. Оттаму велат дека досега од ВМРО-ДПМНЕ инсистирале да се избере само специјален обвинител и не прифаќале дека ...

Калајџиев: Одземањето на предметите од обвинителството покажува дека некој има страв

Локално - 09.09.2015

На специјалниот јавен обвинител треба да му се остави период од неколку недели за да формира тим од доверба, тим од обвинители и тим од истражители. Ако се тие безобразни да ги одземаат предметите од обвинителството, замислете како ќе биде кога ќе ...

Партиските преговарачи попладне на заедничка маса, останува спорна кадровската екипираност на спецобвинителот

Локално - 09.09.2015

Попладнево преговарачките тимови на четирите партии повторно ќе седнат на заедничка маса во Клубот на пратениците. Питер Ван Хауте одржал одвоени средби со ВМРО ДПМНЕ и со СДСМ, а претпладнево и со ДУИ.Иако Хауте се одлучи да го зголеми притисокот ...

Дебата на тема: Каков специјален обвинител и е потребен на Република Македонија

Либертас - 09.09.2015

Во хотелот Холидеј Ин, денеска, во 12 часот, организација на фондацијата Отворено општество – Македонија ќе се одржи дебата „Каков специјален јавен обвинител ѝ е потребен на Република Македонија?“.

Во СДСМ се изненадени од изјавата на Премиерот за специјалниот обвинител

Репортер - 09.09.2015

И во опозициската СДСМ се изненадени од вчерашната изјава на премиерот Никола Груевски во во врска со изборот на специјален јавен обвинител. Од таму велат дека досега од ВМРО-ДПМНЕ инсистирале да се избере само специјален обвинител и не прифаќале ...

(ВИДЕО) Калајџиев: Одземањето на предметите од обвинителството е израз на страв

Либертас - 09.09.2015

На специјалниот јавен обвинител треба да му се остави период од неколку недели за да формира тим од доверба, тим од обвинители и тим од истражители. Ако се тие безобразни да ги одземаат предметите од обвинителството, замислете како ќе биде кога ќе ...

(ВИДЕО) Најчевска: Потребно е формирање и на специјален суд

Либертас - 09.09.2015

Нема потреба од уставни промени за да може да се востанови институцијата специјален јавен обвинител, потребенен е и специјален суд рече професорката Мирјана Најчевска на денешната дебата „Каков специјален јавен обвинител и е потребен на Република ...

ВМРО-ДПМНЕ засега не се согласува специјалниот обвинител да има заменици

Бриф - 09.09.2015

Заменици на Специјалниот обвинител е последната пречка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за договор за ова прашање. Опозицијата бара новиот специјален обвинител да има 12 заменици зашто на тој начин ова обвинителство би било многу пофункционално, а би можеле ...

Слободен печат: – Поткупот од Телеком ќе биде „бонбона“ на специјалниот обвинител?!

Либертас - 09.09.2015

Во најновото издание на Слободен печат читајте: – Пот­ку­пот на тројца­та ма­ке­дон­ски по­ли­ти­ча­ри и на ви­со­ки­от по­ли­цис­ки служ­бе­ник бли­зок до Гру­ев­ски ќе би­де „бон­бона“ на спе­ци­јал­ни­от об­ви­ни­тел?! – Де­ба­та на ФООМ: ...

(ВИДЕО) Тасева: Дебатата за специјалниот јавен обвинител не треба да се води зад затворени врати

Репортер - 09.09.2015

Наместо специјален јавен обвинител треба да се формира специјално јавно обвинителство, порача Слаѓана Тасева на дебатата на ФООМ, “Каков специјален јавен обвинител и е потребен на Република Македонија“? -Ние сакаме да најдеме споредба или да ...

(Видео) Најчевска: Потребен е специјален суд

Репортер - 09.09.2015

Нема потреба од уставни промени за да може да се востанови институцијата специјален јавен обвинител, потребен е и специјален суд, рече професорката Мирјана Најчевска на денешната дебата „Каков специјален јавен обвинител и е потребен на Република ...

(ВИДЕО) Калајџиев: Одземањето на предметите од обвинителството покажува дека некој има страв

Репортер - 09.09.2015

На специјалниот јавен обвинител треба да му се остави период од неколку недели за да формира тим од доверба, тим од обвинители и тим од истражители. Ако се тие безобразни да ги одземаат предметите од обвинителството, замислете како ќе биде кога ќе ...

ВМРО-ДПМНЕ засега не се согласува специјалниот обвинител да има заменици

Либертас - 09.09.2015

Заменици на Специјалниот обвинител е последната пречка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за договор за ова прашање. Опозицијата бара новиот специјален обвинител да има 12 заменици зашто на тој начин ова обвинителство би било многу пофункционално, а би можеле ...

(Видео) Партиите да не паднат во замка со роковите за специјалниот обвинител

Репортер - 09.09.2015

Она што требаше да биде дебата која правно ќе разјасни, како ќе работи специјалниот обвинител, отвори и политички прашања. Можеби затоа што изборот на специјален обвинител е резултат на политички договор.

(Видео) Заменици или соработници-кој ќе му помага на обвинителот?

Репортер - 09.09.2015

Потребни се дополнителни внатрепартиски консултации, е заклучокот од полчасовната средба за специјалниот јавен обвинител. Најголем проблем останува структурата на неговиот тим. СДСМ бара тој да има 12 заменици, за да може истовремено да се ...

Повторно на заедничка маса

Бриф - 09.09.2015

И покрај бројните несогласувања, попладнево претставниците на четирите партии повтоно ќе седнат на заедничка маса во Клубот на пратениците, јавува Телма. Изминативе денови, белгискиот експерт Питер Ван Хауте имаал одвоени средби со ВМРО ДПМНЕ и со ...

Вечерва прво издание од новата сезона на „360 степени“ на Алсат-М – тема специјалниот обвинител

Либертас - 09.09.2015

Во вечерашново прво издание (9.9.2015 г.) од новата сезона на емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М се дебатира за специјалниот обвинител. Прашањето на кое се заглавени преговорите е дали треба да се избере само еден обвинител, што е став на ...

Желбите на Заев го уништија и тоа што беше договорено

Вечер - 09.09.2015

За специјалниот обвинител напредок нема. Власта е за измени во постоечката правна рамка за дефинирање на ингеренциите на новиот обвинител, а СДСМ бара нов закон. Најновата желба на Заев е барањето случајот "Прислушување" да го водат неколку јавни ...

Специјален суд за специјалниот јавен обвинител

Канал 77 - 09.09.2015

Специјалниот обвинител треба да има добар тим . З а него е потребен специјален суд, а поради таа нова институција нема потреба да се менува Уставот . Ова е ставот на експертите кои денеска дебатираа на тема „Каков специјален јавен обвинител ѝ е ...

Договор за специјалниот обвинител уште вечерва?

Канал 77 - 09.09.2015

Попладнево се одржува новата средба на работните групи на четирите политички партии во Клубот на пратеници во Скопје, каде ќе се разговара за специјалниот јавен обвинител. Пар т иски извори брифираат дека е можно попладнево да се постигне договор, ...

Специјалниот јавен обвинител во фокусот на обраќањето на Груевски и Заев

24 Вести - 08.09.2015

Договореното од Пржино и специјалниот јавен обвинител чиј рок за избор полека истекува во фокусот на празничните обраќања на премиерот Никола Груевски и претседателот на опозициската СДСМ Зоран Заев.

Специјален обвинител ќе се избере во предвидениот рок

Телма - 08.09.2015

Специјален обвинител деновиве ќе биде договорен, сигурен е лидерот на СДСМ, Зоран Заев. За денот на независност Заев зборуваше десетина минути, но потоа не беше расположен да даде изјава и да појасни до каде се преговорите за специјалниот обвинител.

Заев: Специјален обвинител ќе има до 15 септември

Капитал - 08.09.2015

Наспроти информациите дека со меѓупартиските преговори за специјалниот обвинител не е отидено ни оддалеку доволно напред за да може да се очекува дека оваа обврска од Договорот од Пржино ќе биде исполнета во рокот (до 15 септември), претседателот на ...

Груевски: Специјалниот обвинител да се реализира според Договорот – без додавање или одземање

Капитал - 08.09.2015

Премиерот Никола Груевски, денеска, во своето обраќање на свечената академија по повод 8-ми септември, се осврна и на прашањето за изборот на специјалниот обвинител предвиден со Договорот од Пржино.

Груевски бара целосно почитување на договорот од 15 јуни

Алсат-М - 08.09.2015

Премиерот бара целосно почитување на договореното во делот на избор на специјалниот обвинител. Во денешниот настап Груевски инсистираше ништо ниту да се додава или пак одзема од она за што е постигнат договор.

Груевски и Заев - Специјален обвинител ќе има

Р.С.Европа - 08.09.2015

Договорот за избор на специјален јавен обвинител треба да се реализира онака како што е договорен, вели Груевски. Според него тој обвинител треба да биде автономен и не смее да биде на никаков начин попречуван во неговата работа.

И Заев и Груевски најавија исполнување на обврската за Специјален обвинител

МКД - 08.09.2015

Опозицискиот лидер за 8 Септември - Денот на независноста беше да положи свеќе на гробот на првиот претседател Киро Глигоров, по што присуствуваше на свеченоста во месноста „Три Круши“. Премиерот Никола Груевски, пак, беше да ја отвори катната ...

Специјалниот јавен обвинител во фокусот на обраќањето на Груевски и Заев

Тера - 08.09.2015

Договореното од Пржино и специјалниот јавен обвинител чиј рок за избор полека истекува во фокусот на празничните обраќања на премиерот Никола Груевски и претседателот на опозициската СДСМ Зоран Заев.

Специјалниот обвинител, главна тема на денешните обраќања на Груевски и Заев

Фактор - 08.09.2015

Исполнување на договорот од Пржино и избор на специјален јавен обвинител до определениот рок, овие теми беа фокус на денешните празнични обраќања на премиерот Никола Груевски и опозицискиот лидер Зоран Заев.

Сите теми “замрзнати” додека не се избере специјален обвинител

Локално - 08.09.2015

Работните групи на политичките партии за Договорот од Пржино, до 15 септември нема да разговараат за изборните закони и правила, туку целата енергија ќе ја насочат кон прашањето за специјален јавен обвинител, дознава „Мета“ од извори инволвирани во ...

Мета: Сите теми под мраз додека не се избере специјален обвинител

Кирилица - 08.09.2015

Работните групи на политичките партии за Договорот од Пржино, до 15 септември нема да разговараат за изборните закони и правила, туку целата енергија ќе ја насочат кон прашањето за специјален јавен обвинител, дознава „Мета“ од извори инволвирани во ...

Сите теми под мраз додека не се избере специјален обвинител

Либертас - 08.09.2015

Работните групи на политичките партии за Договорот од Пржино, до 15 септември нема да разговараат за изборните закони и правила, туку целата енергија ќе ја насочат кон прашањето за специјален јавен обвинител, дознава „Мета“ од извори инволвирани во ...

(Видео) Заев: Специјалниот обвинител овие денови ќе се договори

еМагазин - 08.09.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на празничното обраќање во месноста Три круши во Кисела вода пред своите поддржувачи рече дека продолжува борбата и битката за враќање на слободата, демократијата, правдата и европските вредности во земјата.

Сите теми под мраз додека не се избере специјален обвинител

Репортер - 08.09.2015

Работните групи на политичките партии за Договорот од Пржино, до 15 септември нема да разговараат за изборните закони и правила, туку целата енергија ќе ја насочат кон прашањето за специјален јавен обвинител, дознава „Мета“ од извори инволвирани во ...

Почна странскиот притисок за специјален обвинител

Телма - 07.09.2015

Преговорите за специјалниот обвинител влегуваат во фаза на вршење притисок. На последниот состанок во петокот, посредникот Питер Ван Хојт им рекол на претставниците на партиите дека го менува форматот на разговорите.

Специјалниот обвинител во ќор-сокак, Ванхауте на билатерални средби со преговарачите

24 Вести - 07.09.2015

Преговорите за специјалниот јавен обвинител во ќор-сокак. Работната група од саботата не се состанала, а медијаторот на Европкста Комисија Питер Ванхауте на билатрерални средби со преговарачите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, се обидува да ги врати тимовите ...

Сурогат-институциите не се замена за реформите!

Deutsche Welle - 07.09.2015

Осудени сме на пропаст, ако нормалното функционирање на системските решенија секогаш го бараме надвор од редовните институции, велат експерти и аналитичари Општествената енергија насочена кон воспоставувањето на новата институција - специјален јавен ...

Дебата „Каков специјален јавен обвинител ѝ е потребен на Република Македонија?“

+инфо - 07.09.2015

Претставници на граѓанскиот сектор, практичари и стручњаците в среда ќе дебатираат на тема „Каков специјален јавен обвинител ѝ е потребен на Република Македонија?“. Дебатата, како што е најавено, треба да ги отвори темите за општествено – ...

Дебата на тема: Каков специјален обвинител и е потребен на Република Македонија

Правдико - 07.09.2015

Дебата на тема ,,Каков специјален обвинител и е потребен на Република Македонија” ќе се одржи на 9 септември 2015 година во Холидеј ин, сала Милениум 1, од 12 до 15 часот. Како говорници на дебатата ќе учествуваат м-р Жарко Трајаноски, д-р Мирјана ...

Каков специјален јавен обвинител ѝ е потребен на Република Македонија?

А1 On - 07.09.2015

На 9 септември (среда), со почеток во 12 часот, во хотелот „Холидеј ин“, сала Милениум 1, Фондацијата Отворено општество – Македонија ќе одржи дебата „Каков специјален јавен обвинител ѝ е потребен на Република Македонија?“.

Сурогат-институциите не се замена за реформите!

Репортер - 07.09.2015

Осудени сме на пропаст, ако нормалното функционирање на системските решенија секогаш го бараме надвор од редовните институции, велат експерти и аналитичари, извор Дојче Веле Општествената енергија насочена кон воспоставувањето на новата институција ...

Дебата „Каков специјален јавен обвинител ѝ е потребен на Република Македонија?“

Кирилица - 07.09.2015

Претставници на граѓанскиот сектор, практичари и стручњаците в среда ќе дебатираат на тема „Каков специјален јавен обвинител ѝ е потребен на Република Македонија?“. Дебатата, како што е најавено, треба да ги отвори темите за општествено – ...

Специјалниот обвинител во ќорсокак

Репортер - 07.09.2015

Преговорите за специјалниот јавен обвинител во ќор-сокак. Работната група од саботата не се состанала, а медијаторот на Европската Комисија Питер Ванхауте на билатрерални средби со преговарачите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, се обидува да ги врати тимовите ...

Почна странскиот притисок за специјален обвинител

Либертас - 07.09.2015

Преговорите за специјалниот обвинител влегуваат во фаза на вршење притисок. На последниот состанок во петокот, посредникот Питер Ван Хојт им рекол на претставниците на партиите дека го менува форматот на разговорите.

Почна странскиот притисок за специјален обвинител

Репортер - 07.09.2015

Преговорите за специјалниот обвинител влегуваат во фаза на вршење притисок. На последниот состанок во петокот, посредникот Питер Ван Хојт им рекол на претставниците на партиите дека го менува форматот на разговорите.