TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Партиите не откриваат колку пари планираат да потрошат за предизборната кампања

Алсат-М - 24.03.2019

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ финансиски ќе ги поддржат кампањите на кандидатите за претседател на државата, Стево Пендаровски и Гордана Силјановска-Давкова, не наведувајќи колку пари ќе потрошат за тоа. Различно ќе се финансира кампањата на Блерим Река.

ДИК предупредува: Изборната кампања да не се почнува предвреме

Магазин - 24.03.2019

Членот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко, упати апел до кандидатите да се придржуваат кон членот 69-а од Изборниот законик, во кој е детално дефинирано што се се подразбира под кампања, од која тие треба да се воздржуваат до нејзиниот ...

Изборната кампања да не се почнува предвреме, предупреди ДИК

Телма - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

ДИК предупредува: Изборната кампања да не се почнува предвреме

ТВ21 - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

ДИК: Изборната кампања да не се почнува предвреме

24 Вести - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

Изборната кампања да не се почнува предвреме, предупреди ДИК

Канал5 - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

ДИК предупреди: Изборната кампања да не се почнува предвреме

Курир - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

ДИК со предупредување: Не почнувајте предвреме со изборна кампања

Нова ТВ - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на апликациите на тројцата кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, поточно на 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

Река 1, Силјановска 2, Пендаровски 3 - ДИК со предупредување до кандидатите

Press24 - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

Изборната кампања да не се почнува предвреме, предупреди ДИК

ММС - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

ДИК предупредува: Изборната кампања да не се почнува предвреме

Сител - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

ДИК: Изборната кампања да не се почнува предвреме

Независен - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

ДИК предупреди: Изборната кампања да не се почнува предвреме

Нетпрес - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

Изборната кампања да не се почнува предвреме, предупреди ДИК

А1 On - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

И децата во калта на кампањата

Независен - 23.03.2019

Кандидатот на Алијансата на Албанците и Движењето Беса на претседателските избори, Блерим Река, го доби редниот број 1 на гласачкото ливче на претстојните избори. Зад него е единствената жена во трката - кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана ...

Кратко траеше воздржаноста, аналитичарите допрва очекуваат да се покажат партиските кујни

Сител - 23.03.2019

Позитивна кампања со промоција на идеи поради професорксиот профил на Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река излезе со краток здив. На една недела пред официјалниот почеток на кампањата за претстојните избори станува јасно дека ...

ДИК: Изборната кампања да не се почнува предвреме

МКД - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

Натпартиски мегафон

Локално - 23.03.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Слика број 1: Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата Гордана Силјановска-Давкова на собир на десничарските европски партии во Брисел заедно со лидерот на партијата Христијан ...

Изборната кампања да не почнува предвреме

Република - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

ДИК предупредува: Изборната кампања да не се почнува предвреме

4NEWS - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

Изборната кампања да не се почнува предвреме, предупреди ДИК

Вечер Прес - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

Река, Силјановска, па Пендаровски на гласачкото ливче: Кој ќе стане прв претседател на Република Северна Македонија?

Бизнис Вести - 23.03.2019

Под број 1 – Блерим Река, број 2 за Гордана Силјановска Давкова и број 3 за Стево Пендаровски. Ваков ќе биде редоследот на изборното ливче на претседателските избори. Државната изборна комисија предупреди дека кампањата не смее да започне пред 1 ...

ДИК наместо да моли да казнува за предвремената кампања на Пендаровски и Силјановска

еМагазин - 23.03.2019

Државната изборна комисија мора посериозно да си ја сфати улогата и наместо да ги моли кандидатите на претседателските избори да го почитуваат Изборниот законик треба да го санкционира секое прекршување.

Изборната кампања да не се почнува предвреме, предупреди ДИК

Локално - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

Претседателски избори што не се само избори

CivilMedia - 23.03.2019

Државната изборна комисија ги распиша претседателските избори на 8 февруари. Една од најважните димензии на овој изборен процес е што начинот на негов спроведување ќе влијае на статусот на Република Северна Македонија во процесот на евроинтеграциите.

Втор обид

Либертас - 23.03.2019

Втор обид или втора мајка. Луѓето обично велат ако не успееш од втор обид сигурно од трет ќе успееш, односно од трета мајка. Да, за жал почитувани за време на претседателските избори, преку бојкот во вториот изборен круг ќе ни се случи уште еден ...

Изборната кампања да не се почнува предвреме, предупреди ДИК

24Инфо - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

Изборната кампања да не се почнува предвреме, предупреди ДИК

Либертас - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

Изборната кампања да не се почнува предвреме, предупреди ДИК

Опсервер - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

Кампањата се извалка уште пред да почне

Н.Македонија - 23.03.2019

Трендот на извртување на универзалните човечки вредности, но истовремено и трендовите на говор на омраза, клевети и навреди, кои се карактеристика на валканите политички кампањи, изгледа пуштаат корен и на домашната политичка сцена, нарушувајќи го ...

Изборната кампања да не се почнува предвреме, предупреди ДИК

Н.Македонија - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

ДИК ги предупреди кандидатите да не ја почнуваат пред време изборната кампања

1tv - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

Изборната кампања да не се почнува предвреме, предупреди ДИК

MakPress - 23.03.2019

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно од 1 април, официјално ќе стартува изборната кампања за претседател на државава.

Реден број и предупредување од ДИК за Река, Силјановска и Пендаровски

Deutsche Welle - 22.03.2019

Кандидатот на Алијансата на Албанците и Движењето Беса на претседателските избори Блерим Река го доби редниот број 1 на гласачкото ливче на претстојните избори. ДИК ги предупреди кандидатите да не избрзуваат со кампањата По Река, на гласачкото ливче ...

Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче

Канал5 - 22.03.2019

Бројот три не му ја донесе победата во 2014 година на Стево Пендаровски, ќе биде ли поинаку овие избори кога повторно на гласачкото ливче кандидатот на СДСМ и коалицијата е под истиот реден број.

Редослед на гласачкото ливче: Река, Силјановска, Пендаровски

24 Вести - 22.03.2019

Под број 1 – Блерим Река, број 2 за Гордана Силјановска Давкова и број 3 за Стево Пендаровски. Ваков ќе биде редоследот на изборното ливче на претседателските избори на кој што граѓаните ќе го избираат новиот шеф на државата.

Натпартиски мегафон

Сакам да кажам - 22.03.2019

1 Слика број 1: Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата Гордана Силјановска-Давкова на собир на десничарските европски партии во Брисел заедно со лидерот на партијата Христијан Мицкоски зад таблата на која пишува ВМРО-ДПМНЕ.

Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче

Телма - 22.03.2019

Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, а трет е кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево ...

Жрепка за редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

24 Вести - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Жрепка за редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

Канал5 - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Жрепка за редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

Телма - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче

24 Вести - 22.03.2019

Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, а трет е кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево ...

(ВИДЕО) Блерим Река прв на гласачкото ливче, по него Силјановска и Пендаровски

Алсат-М - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка се утврди редоследот на кандидатите за претседател на државата на гласачкото ливче. Прв на листата е Блерим Река, зад кого застанаа Алијансата на Албанците и Движењето Беса.

Распоред на гласачкото ливче: 1 за Река, 2 за Силјановска и 3 за Пендаровски

Фокус - 22.03.2019

По извршената ждрепка на ДИК, денеска беше одреден редоследот на броевите на претседателските кандидати. Блерим Река ќе биде под број „еден“, претставничката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска – Давкова под број „два“, а Стево Пендаровски од СДСМ ...

Претседателските кандидати предвреме ја почнаа кампањата, предупреди ДИК

Сакам да кажам - 22.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги предупреди кандидатите за претседател на претстојните избори на 21 април доследно да се придржуваат до законските одредби за предвремено почнување на изборна кампања.

Познат редоследот на гласачкото ливче: 1. Река, 2. Силјановска, 3. Пендаровски

ТВ21 - 22.03.2019

Со ждрепка во ДИК, денеска беше познат редоследот на гласачкото ливче на кандидатите за престојните претседателски избори. Под број 1 ќе биде кандидатот Блерим Река, додека под број два Гордана Силјановска – Давкова.

Стартува претседателски „триатлон“. Ќе стигне ли еден до целта?

Независен - 22.03.2019

Само три кандидатури за шеф на државата, како што се очекуваше, стигнаа до вчера попладне во ДИК, пред истекот на рокот за завршување на оваа обврска согласно со изборниот календар. Пред неколку дена, прв кандидатурата ја достави независниот Блерим ...

ДИК на јавна седница со ждрепка ќе го утврди редоследот на листата на кандидатите за претседател

Академик - 22.03.2019

„Државната изборна комисија денеска во седиштето на Комисијата ќе одржи јавна седница на која со ждрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидати за избор на претседател на Република Северна Македонија“, известуваат од ДИК.

Ждрепка за редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

Алфа - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со ждрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: ...

Седница во ДИК за редоследот на претседателските кандидати

Р.С.Европа - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница ќе се утврдува редоследот на единствената листа на кандидат за претседател на државата, односно ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата кандидати: Гордана Силјановска Давкова, ...

Познат е редоследот на кандидатите за претседатели на гласачкото ливче

Курир - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: 1.Блерим ...

Вака ќе изгледа гласачкото ливче

Press24 - 22.03.2019

Државната Изборна Комисија денеска со ждрепка ги избира редните броеви на кандидатите за претседател на Македонија. ДИК повика на позитивна и чиста кампања во интерес на кандидатите, политичките партии, ДИК и државата.

Познат е редоследот на кандидатите за претседатели на гласачкото ливче

Нетпрес - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: 1.Блерим ...

Ждрепката одлучи: Река, Силјановска, па Пендаровски

Независен - 22.03.2019

Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, а трет е кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево ...

ВИДЕО: Утврден редоследот на кандидатите за претседател на гласачкото ливче

А1 On - 22.03.2019

Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, а трет е кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево ...

(Видео) Утврден редоследот на кандидатите за претседател на гласачкото ливче

Макфакс - 22.03.2019

Блерим Река, Гордана Силјановска, Стево Пендаровски – под овој редослед ќе бидат испишани претседателските кандидати на гласачкото ливче, одлучи жрепката која денеска беше спроведена во Државната изборна комисија (ДИК).

Река, Силјановска, Пендаровски - распоред на гласачкото ливче

МКД - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Кандидатот Блерим Река, поддржан од здружената опозиција на партиите на Албанците-Алијанса ...

Познат редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

ММС - 22.03.2019

На гласачкото ливче за претстојните претседателски избори, под реден број 1 ќе биде запишано името на кандидатот поддржан од Алијанса за Албанците и Беса, Блерим Река. Ова следува по денешното влечење во Државната изборна комисија на ждрепката за ...

Еве каков ќе биде редоследот на гласачкото ливче за иден претседател

+инфо - 22.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на јавна седница со ждрепка го утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Според тоа, редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати ќе ...

(Видео) Каевски: Очекуваме фер кампања од противкандидатите

Макфакс - 22.03.2019

Очекуваме фер кампања од противкандидатите, изјави Дарко Каевски од СДСМ, кој го извлече бројот три за редоследот на заедничкиот претседателски кандидат, Стево Пендаровски. На новинарско прашање зошто почнале порано со кампања, со средби со граѓани ...

Река прв на гласачкото ливче, втора Силјановска, трет Пендаровски

Р.С.Европа - 22.03.2019

Под број 1 на листата на гласачкото ливче за претстојните претседателски избори ќе биде кандидатот Блерим Река, под број 2 на листата ќе биде Гордана Силјановска Давкова, под број 3 ќе биде Стево Пендаровски.

Претседателските избори со најмалку кандидати по тие во 1994-та

+инфо - 22.03.2019

Гордана Силјановска-Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река претпладнево ги добија бројчињата кои граѓаните ќе ги заокружуваат на денот на изборите. По игра на случајноста, тие на гласачкото ливче ќе бидат подредени под азбучен ред според првата ...

На гласачкото ливче: Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет

Нова ТВ - 22.03.2019

Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, а трет е кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево ...

(ВИДЕО) Каевски: Очекуваме фер кампања од противкандидатите

А1 On - 22.03.2019

Очекуваме фер кампања од противкандидатите, изјави Дарко Каевски од СДСМ, кој го извлече бројот три за редоследот на заедничкиот претседателски кандидат, Стево Пендаровски. На новинарско прашање зошто почнале порано со кампања, со средби со граѓани ...

Утврден редоследот на листата на кандидатите за претседател

Академик - 22.03.2019

ДИК денеска на јавна седница со ждрепка го утврди редоследот на листата на кандидатите за претседател. Според редоследот на кандидатите за претседател утврден по пат на ждрепка, на гласачкото ливче под број 1 ќе се најде кандидатот Блерим Река, под ...

Обновено:Утврден редоследот на кандидатите за претседател, во понеделник ждрепка и за локалните избори

OhridNews - 22.03.2019

Денешната ждрепка во ДИК го одреди редоследот на броевите на имињата на претседателските кандидати на гласачките ливчиња. Блерим Река ќе биде под број „еден“, претставничката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска–Давкова под број „два“, а Стево ...

Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче

Сител - 22.03.2019

Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, а трет е кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево ...

Пендаровски спротивно на законот продолжува со предизборни активности

Нетпрес - 22.03.2019

Иако денеска и членовите на Државната изборна комисија апелираа кандидатите за претседател да ги почитуваат одредбите од Изборниот законик кои што се однесуваат на забрана за активности пред официјалниот почеток на кампањата сепак на социјалните ...

Претседателските кандидати на жрепка добија бројче за изборите

Сител - 22.03.2019

Единица за Река, два за Силјановска, тројка за Пендаровски. Со жрепка во ДИК определен изгледот на гласачкото ливче за претседателските избори на 21 април. Претставниците на претседателските кандидати најавија европска кампања и изразија надеж дека ...

Река, Силјановска, па Пендаровски на гласачкото ливче – ДИК со опомена за кандидатите

Алфа - 22.03.2019

ДИК со жребување го утврди редоследот на кандидатите кои влегуваат во трката за нов шеф на државата. Професорот Блерим Река како кандидат на Алијанса за Албанците и Беса за претседателските избори е прв на гласачкото ливче, под број два е кандидатот ...

ДИК со предупредување пред претседателските избори

Press24 - 22.03.2019

Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, а трет е кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево ...

Претседателските кандидати предвреме стартуваа со кампањата

+инфо - 22.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги предупреди кандидатите за претседател на претстојните избори на 21 април доследно да се придржуваат до законските одредби за предвремено почнување на изборна кампања.

Бројче за претседателските кандидати на гласачкото ливче

+инфо - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Пендаровски спротивно на законот продолжува со предизборни активности

Курир - 22.03.2019

Иако денеска и членовите на Државната изборна комисија апелираа кандидатите за претседател да ги почитуваат одредбите од Изборниот законик кои што се однесуваат на забрана за активности пред официјалниот почеток на кампањата сепак на социјалните ...

По кој редослед ќе бидат кандидатите на гласачките ливчиња за претседателските избори?

Курир - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Ждрепка за редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

ММС - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Денеска во ДИК ждрепка за редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

МКД - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Жрепка за редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

Сител - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Во ДИК денеска жрепка за редоследот на гласачкото ливче

Макфакс - 22.03.2019

Во текот на денешниот ден ќе се утврди редоследот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните претседателски избори што ќе се одржат на 21 април. Претседателот на ДИК, Оливер Деркоски потврди дека до комисијата стигнале три кандидатури и сите ...

Жрепка за редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

А1 On - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Ждрепка за редоследот на Река, Пендаровски и Силјановска на гласачкото ливче

Press24 - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Денеска ќе се знае редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

iPortal - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче

Опсервер - 22.03.2019

Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, а трет е кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево ...

По кој редослед ќе бидат кандидатите на гласачките ливчиња за претседателските избори?

Пулс24 - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

ДИК ги потврди кандидатурите на Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река

Опсервер - 22.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна ...

Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче

24Инфо - 22.03.2019

Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, а трет е кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево ...

Претседателски избори: Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче

еМагазин - 22.03.2019

Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, а трет е кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево ...

Одреден редоследот на кандидати на гласачкото ливче за претседателските избори

Gostivarpress.mk - 22.03.2019

Државната изборна комисија, денес на јавна седница со ждрепка го утврди редоследот на единствената листа на кандидати за избор на претседател на Република Северна Македонија. Број еден на гласачкото ливче ќе биде Блерим Река, број два Гордана ...

Редоследот на претседателски кандидати на гласачкото ливче е следниот:

Либертас - 22.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на јавна седница со ждрепка го утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Според тоа, редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати ќе ...

Утврден редоследот на кандидатите за претседател на гласачкото ливче

Точка - 22.03.2019

Блерим Река, Гордана Силјановска, Стево Пендаровски – под овој редослед ќе бидат испишани претседателските кандидати на гласачкото ливче, одлучи жрепката која денеска беше спроведена во Државната изборна комисија (ДИК).

Жрепка за редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

24Инфо - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Жрепка за редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

Вечер Прес - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Во ДИК денеска ждрепка за редоследот на гласачкото ливче

Точка - 22.03.2019

Во текот на денешниот ден ќе се утврди редоследот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните претседателски избори што ќе се одржат на 21 април. Претседателот на ДИК, Оливер Деркоски потврди дека до комисијата стигнале три кандидатури и сите ...

Распоред на гласачкото ливче: 1 за Река, 2 за Силјановска и 3 за Пендаровски

iPortal - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка се утврди редоследот на кандидатите за претседател на државата на гласачкото ливче . Прв на листата е Блерим Река, зад кого застанаа Алијансата на Албанците и Движењето Беса.

Единица за Река, двојка за Силјановска-Давкова, тројка за Пендаровски

Тера - 22.03.2019

Со ждрепка во ДИК денеска беше одреден редоследот на броевите на претседателските кандидати. Блерим Река на гласачкото ливче ќе биде под број „еден“, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска – Давкова под број „два“, а кандидатот Стево ...

Ждрепка за редоследот на Река, Пендаровски и Силјановска на гласачкото ливче

Република - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Познат редоследот на гласачкото ливче: 1. Река, 2. Силјановска, 3. Пендаровски

4NEWS - 22.03.2019

Со ждрепка во ДИК, денеска беше познат редоследот на гласачкото ливче на кандидатите за престојните претседателски избори. Под број 1 ќе биде кандидатот Блерим Река, додека под број два Гордана Силјановска – Давкова.

Жрепка за редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

Бриф - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Жрепка за редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

Либертас - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

На гласачкото ливче прв Река, втора Силјановска, трет Пендаровски

MTM - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска се влечеше ждрепка за редоследот на кандидатите за претседател на гласачкото ливче. Според извлекувањето прв на гласачкото ливче ќе биде кандидатот на албанската опозиција, Блерим Река, втора е кандидатката на ...

Во ДИК денеска ждрепка за редоследот на гласачкото ливче

Centar - 22.03.2019

Во текот на денешниот ден ќе се утврди редоследот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните претседателски избори што ќе се одржат на 21 април. Претседателот на ДИК, Оливер Деркоски потврди дека до комисијата стигнале три кандидатури и сите ...

Објавен распоредот на гласачкото ливче за претседателските избори

Кумановски м. - 22.03.2019

Блерим Река од Алијансата на Албанците ќе биде прв на гласачкото ливче на претстојните претседателски избори, со реден број „два“ ќе биде кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова, додека бројот „три“ ќе го добие Стево Пендаровски од СДСМ.

Со ждрепка одлучен редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

CivilMedia - 22.03.2019

Државната изборна комисија ги потврди кандидатурите на веќе познатите учесници на претседателските избори и со ждрепка го распореди нивниот редослед на гласачкото ливче. Прв на гласачкото ливче за кандидатите за претседател е независниот кандидат ...

Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче

Локално - 22.03.2019

Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, а трет е кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево ...

ДИК со предупредување пред претседателските избори

Скопје инфо - 22.03.2019

Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, а трет е кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево ...

Ждрепка за редоследот на Река, Пендаровски и Силјановска на гласачкото ливче

Centar - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Како ќе изгледа редоследот на гласачкото ливче?

Centar - 22.03.2019

Државната Изборна Комисија денеска со ждрепка ги избира редните броеви на кандидатите за претседател на Македонија. ДИК повика на позитивна и чиста кампања во интерес на кандидатите, политичките партии, ДИК и државата.

Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче

Бриф - 22.03.2019

Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, а трет е кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево ...

Ветуваат европска кампања, не се откажуваат од балкански манири

Вечер Прес - 22.03.2019

Државната изборна комисија ги предупреди кандидатите за претседател на претстојните избори, на 21 април, доследно да се придржуваат до законските одредби за предвремено почнување на изборна кампања.

Жрепка за редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

Локално - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Седница во ДИК за редоследот на претседателските кандидати

Република - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница ќе се утврдува редоследот на единствената листа на кандидат за претседател на државата, односно ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата кандидати: Гордана Силјановска Давкова, ...

Натпартиски мегафон

Либертас - 22.03.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Слика број 1: Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата Гордана Силјановска-Давкова на собир на десничарските европски партии во Брисел заедно со лидерот на партијата Христијан ...

Натпартиски мегафон

iPortal - 22.03.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Слика број 1: Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата Гордана Силјановска-Давкова на собир на десничарските европски партии во Брисел заедно со лидерот на партијата Христијан ...

По кој редослед ќе бидат кандидатите на гласачките ливчиња за претседателските избори?

Скопје инфо - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Река број еден, Силјановска, па Пендаровски – Познат редоследот на гласачкото ливче

Република - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија предмалку на јавна седница со жрепка се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: 1.Блерим ...

Кој кандидат под кој реден број е на гласачкото ливче за претседател

Фактор - 22.03.2019

Блерим Река под реден број 1, Гордана Силјановска Давкова под реден број 2, а под реден број 3, кандидатот Стево Пендаровски. Ова е редоследот на листите на кандидати за претстојните избори за претседател.

Познат е редоследот на кандидатите за претседатели на гласачкото ливче

Скопје инфо - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: 1.Блерим ...

Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче

Н.Македонија - 22.03.2019

Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, а трет е кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево ...

Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче за Претседател

1tv - 22.03.2019

Блерим Река кандидатот поддржан од партиите Алијанса за Албанците и БЕСА ќе биде прв на избирачкото ливче на претстојните претседателски избори, одлучи денешната ждрепка што се одржа на Јавна седница во Државната изборна комисија.

Блерим Река број 1, Гордана Силјановска број 2 и Стево Пендаровски ќе биде број 3 на гласачкото ливче

AKO - 22.03.2019

Со влечење на ждрепка денеска во ДИК беше определен изгледот на гласачкото ливче за претседателските избори. Кандидатот на здружената опозиција на партиите на Албанците, Блерим Река, ќе биде прв на гласачкото ливче, кандидатката на ВМРО ДПМНЕ, ...

Кирацовски: Кандидатурата на Стево е заеднички избор на граѓаните за напредна татковина

MakPress - 22.03.2019

Денеска во името на над 32 илјади граѓани до Државната изборна комисија ја доставивме кандидатурата на Стево Пендаровски, за претседател на сите граѓани. Горди сме што за само еден ден, со свој личен потпис огромен број граѓани застанаа зад оваа ...

„Македонија -Блокира“ поднесе кривична пријава против ДИК

MakPress - 22.03.2019

„Македонија -Блокира“ денеска до Основното обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против членовите на Државната изборна комисија, службеници на ДИК во подрачните канцеларии и службеници во дипломатско – конзуларните претставништва во ...

Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче

MakPress - 22.03.2019

Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, а трет е кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево ...

Жрепката одлучи: Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет

365 - 22.03.2019

На денешната јавна седница во Државната изборна комисија, преку жрепка се одредуваше редоследот на кандидатите за претседател на гласачкото ливче на претстојните претседателски избори. Под реден број 1, на ливчето ќе стои името на кандидатот Блерим ...

Извлечен редоследот на претседателските кандидати, еве како ќе изгеда гласачкото ливче

Скопје1 - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за претседател на државата. По ждрепката лласачкото ливче ќе изгледа вака: 1. Блерим Река 2. Гордана Силјановска 3.

1 Река, 2 Силјановска, 3 Пендаровски

Магазин - 22.03.2019

Гласачкото ливче го доби својот редослед. Под број 1 на листата за претстојните претседателски избори ќе биде кандидатот Блерим Река, под број 2 на листата ќе биде Гордана Силјановска Давкова, под број 3 ќе биде Стево Пендаровски.

Река бр.1, Силјановска бр.2 и Пендаровски бр.3 на гласачкото ливче

1tv - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија на јавна седница со жрепка беше утврден редоследот на кандидатите за претседателските избори на гласачкото ливче. 1. Блерим Река, 2. Гордана Силјановска Давкова и 3. Стево Пендаровски.

Жрепка за редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

1tv - 22.03.2019

Во Државната изборна комисија денеска на јавна седница со жрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати: Стево ...

Поднесени претседателските кандидатури на Пендаровски и Силјановска

ТВ21 - 21.03.2019

Александар Кирацовски, шеф на Изборниот штаб на кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски до ДИК и официјално ја достави кандидатурата за претстојните претседателски избори, со 32.000 потписи од граѓани.

ДИК ја потврди кандидатурата на Блерим Река за претседател на државата

Канал5 - 21.03.2019

Блерим Река и официјално е кандидат за претседател на Република Северна Македонија, откако денеска Државната изборна комисија ја разгледа и потврди неговата поднесена листа. – Листата за кандидат за претседател на Република Северна Македонија 2019 ...

„Македонија-Блокира“ ќе поднесе кривична против ДИК откако Филип Петровски не успеа да собере потписи

Фокус - 21.03.2019

Од движењето „Македонија-Блокира“ денеска ќе поднесат кривична пријава против Државната изборна комисија, откако нивниот кандидат за претседател, Филип Петровски, не успеа да го собере потребниот број потписи за претседателска кандидатура.

„Македонија-Блокира“ со кривична против ДИК за одбивањето на претседателската кандидатура на Петровски

ТВ21 - 21.03.2019

Од „Македонија-Блокира“ денеска најавија поднесување кривична пријава против ДИК за, како што велат, свесно одбиената кандидатура на Филип Петровски за претседател. „Македонија-Блокира„ на 21 март, четврток, до Основното јавно обвинителство Скопје ...

Се комплетираат кандидатурите за претседател на државата (видео)

Телма - 21.03.2019

Се комплетитаат кандидатурите за претседател на државата во Државната изборна комисија. Пред малку беше поднесена кандидатура на Стево Пендаровски. Пред неколку дена поднесе и Блерим Река, кандидат на албанската опозиција.

Деркоски: Редоследот на претседателските кандидати најверојатно ќе биде утврден утре

24 Вести - 21.03.2019

ДИК ја почна седницата на која треба да утврди дали кандидатурите за претстојните претседателски избори се регуларни и согласно законот откако веќе се поднесени оние на кандидатите на СДСМ и коалицијата, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и на албанската ...

Пендаровски и Силјановска се „загреваат“ на социјалните мрежи

Deutsche Welle - 21.03.2019

Силјановска е како Иванов, а Пендаровски како Заев! Иако изборната кампања се уште не е започната двајцата водечки кандидати на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ веќе се загреваат на социјалните мрежи и особено на Твитер.

ДИК до претседателските кандидати: Кампањата почнува на 1 април!

Алсат-М - 21.03.2019

Почнувајќи од утре, претседателските кандидати ќе мора да се воздржат од промотивни активности, јавни настапи и од делување на социјалните мрежи. Според Изборниот законик, кога нивните кандидатури се потврдени, секоја постапка поврзана со изборите ...

Изборната трка може да почне - официјализирани претседателските кандидатури

24 Вести - 21.03.2019

Стево Пендаровски , Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река и официјално влегуваат во претседателската трка. Нивните штабови тврадт дека кампањата ќе биде европска, а изборите без дамка. Валста нема дилема, дека како што велат ќе слават на 5 мај.

„Македонија -Блокира" поднесе кривична пријава против ДИК

Канал5 - 21.03.2019

Македонија-Блокира„ денеска до Основното обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против членовите на Државната изборна комисија, службеници на ДИК во подрачните канцеларии и службеници во дипломатско – конзуларните претставништва во странство.

Во ДИК поднесени кандидатурите за Пендаровски и Силјаноска

Канал5 - 21.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ги доставија кандидатурите на нивните кандидати за претседател на државата. Редниот број под кој Гордана Силјановска, Стево Пендаровски и Блерим Река ќе се најдат на гласачкото ливче на претседателските избори на 21 април ќе се ...

ДИК ги потврди кандидатурите на и на Пендаровски и Силјановска

Фокус - 21.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна ...

Доставени и верификувани претседателските кандидатури во ДИК

ТВ21 - 21.03.2019

ДИК ги официјализираше кандидатурите за претседателските избори, на Блерим Река , Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Дафкова. Членот на ДИК, Енвер Салихи, вели дека доставените документи од странките биле целосни.

ДИК ја потврди кандидатурата на Блерим Река, утре ждрепка за редоследот на гласачкото ливче

Фокус - 21.03.2019

Блерим Река и официјално е кандидат за претседател на Република Северна Македонија, откако денеска Државната изборна комисија (ДИК) ја разгледа и потврди неговата поднесена листа. – Листата за кандидат за претседател на Република Северна Македонија ...

ДИК ги потврди кандидатурите на Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река

Канал5 - 21.03.2019

Државната изборна комисија ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија ...

Истекува рокот за поднесување на кандидатурите за Претседател

Канал5 - 21.03.2019

До денеска на полноќ завршува рокот до кој кандидатите за Претседател на државата треба да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). Кандидатура веќе поднесе Блерим Река, кандидат на албанската опозиција, а се очекува тоа да го ...

На полноќ истекува рокот за претседателски кандитатури

Алсат-М - 21.03.2019

Претседателските кандидати на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Стево Пендаровски и Гордана Силјановска денеска до полноќ го имаат последниот ден за поднесување на кандидатурите до Државната изборна комисија.

Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК

Канал5 - 21.03.2019

Мирна, достоинствена и демократска кампања, најави денеска Александар Кирацовски, шеф на Изборниот штаб на кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски откако до ДИК и официјално ја достави кандидатурата за претстојните претседателски избори.

Кирацовски: Стево Пендаровски и сите ние несомнено влегуваме како фаворити за претседател

Фокус - 21.03.2019

Мирна, достоинствена и демократска кампања, најави денеска Александар Кирацовски, шеф на Изборниот штаб на кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски откако до ДИК и официјално ја достави кандидатурата за претстојните претседателски избори, ...

Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК

24 Вести - 21.03.2019

Десеттина часа пред истекот на рокот, до ДИК попладнево беа доставени кандидатурите за претседател на државата на Стево Пендаровски од СДСМ и коалицијата и на Гордана Силјановска-Давкова од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата.

Деркоски: Редоследот на претседателските кандидати најверојатно ќе биде утврден утре

Канал5 - 21.03.2019

Ние како ДИК од денот на распишување на изборите, 8 февруари па се досега направивме се со цел организациски изборите да протечат во најдобар можен ред и ќе продолжиме со организација до денот на изборите, рече Деркоски.

Трката може да почне – Пендаровски, Силјановска и Река на стартна позиција

+инфо - 21.03.2019

Мирна, достоинствена и демократска кампања, најави денеска Александар Кирацовски, шеф на Изборниот штаб на кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски, откако до ДИК и официјално ја достави кандидатурата за претстојните претседателски избори, ...

ДИК ги потврди кандидатурите на претседателските кандидати

Р.С.Европа - 21.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. Од Комисијата соопштија дека на денешната седница ДИК ги разгледала листите за ...

Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК

Сител - 21.03.2019

Мирна, достоинствена и демократска кампања, најави денеска Александар Кирацовски, шеф на Изборниот штаб на кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски откако до ДИК и официјално ја достави кандидатурата за претстојните претседателски избори, ...

Истекува рокот за поднесување на кандидатурите за претседател

ММС - 21.03.2019

До денеска на полноќ завршува рокот до кој кандидатите за претседател на државата треба да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). Кандидатура веќе поднесе Блерим Река, кандидат на албанската опозиција, а се очекува тоа да го ...

Истекува рокот за поднесување на кандидатурите за претседателските избори

Нова ТВ - 21.03.2019

До денеска на полноќ завршува рокот до кој кандидатите за претседател на државата треба да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). Кандидатура веќе поднесе Блерим Река, кандидат на албанската опозиција, а се очекува тоа да го ...

ДИК ги доби кандидатурите за претседател на Пендаровски и Силјановска

МКД - 21.03.2019

Мирна, достоинствена и демократска кампања, најави денеска Александар Кирацовски, шеф на Изборниот штаб на кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски откако до ДИК и официјално ја достави кандидатурата за претстојните претседателски избори, ...

Доставени кандидатурите на Силјановска и Пендаровски, ветуваат европска кампања

А1 On - 21.03.2019

Со потписи од 32 илјади граѓани, СДСМ ја достави кандидатурата на Стево Пендаровски во Државната изборна комисија. Шефот на изборниот штаб, Александар Кирацовски најави мирна и достоинствена кампања, која како што рече ќе го отсликува демократското ...

Истекува рокот за поднесување на кандидатурите за претседател

А1 On - 21.03.2019

До денеска на полноќ завршува рокот до кој кандидатите за претседател на државата треба да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). Кандидатура веќе поднесе Блерим Река, кандидат на албанската опозиција, а се очекува тоа да го ...

Утре во ДИК ждрепка за редоследот на гласачкото ливче

А1 On - 21.03.2019

Претседателот на ДИК, Оливер Деркоски, најави дека во текот на утрешниот ден ќе се утврди редоследот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните претседателски избори што ќе се одржат на 21 април.

Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК

Нетпрес - 21.03.2019

Десеттина часа пред истекот на рокот, до ДИК попладнево беа доставени кандидатурите за претседател на државата на Стево Пендаровски од СДСМ и коалицијата и на Гордана Силјановска-Давкова од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата.

„Макфакс“-анкета: Силјановска во тесно водство пред Пендаровски

А1 On - 21.03.2019

Во он-лајн анкетата која што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова освои 40,6% од гласовите и е во блага предност пред кандидатот на СДСМ и коалицијата, Стево ...

Деркоски: Редоследот на претседателските кандидати најверојатно ќе биде утврден утре

Сител - 21.03.2019

ДИК ја почна седницата на која треба да утврди дали кандидатурите за претстојните претседателски избори се регуларни и согласно законот откако веќе се поднесени оние на кандидатите на СДСМ и коалицијата, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и на албанската ...

Редоследот на претседателските кандидати на гласачките ливчиња ќе се утврдува утре

Нова ТВ - 21.03.2019

ДИК ја почна седницата на која треба да утврди дали кандидатурите за претстојните претседателски избори се регуларни и согласно законот откако веќе се поднесени оние на кандидатите на СДСМ и коалицијата, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и на албанската ...

Деркоски: Редоследот на претседателските кандидати најверојатно ќе биде утврден утре

Курир - 21.03.2019

ДИК ја почна седницата на која треба да утврди дали кандидатурите за претстојните претседателски избори се регуларни и согласно законот откако веќе се поднесени оние на кандидатите на СДСМ и коалицијата, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и на албанската ...

Пендаровски и Силјановска денеска треба да ги поднесат кандидатурите

+инфо - 21.03.2019

До денеска на полноќ завршува рокот до кој кандидатите за претседател на државата треба да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). Кандидатура веќе поднесе Блерим Река, кандидат на албанската опозиција, а се очекува тоа да го ...

Редоследот на претседателските кандидати ќе биде познат утре

Press24 - 21.03.2019

ДИК ја почна седницата на која треба да утврди дали кандидатурите за претстојните претседателски избори се регуларни и согласно законот откако веќе се поднесени оние на кандидатите на СДСМ и коалицијата, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и на албанската ...

Денеска завршува рокот за пријавување за претседателските кандидати

МКД - 21.03.2019

Дo денеска на полноќ е рокот до кога кандидатите за претседател на државата можат да ја поднесат својата кандодатура. До Државната изборна комисија досега пријава поднел само Блерим Река, кандидатот за претседател поддржан од Алијансата за Албанците ...

На полноќ истекува рокот за претседателски кандитатури

Р.С.Европа - 21.03.2019

Претседателските кандидати на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Стево Пендаровски и Гордана Силјановска денеска до полноќ го имаат последниот ден за поднесување на кандидатурите до Државната изборна комисија.

Се одбројува до кампањата. Патот кон Водно почнува и завршува во Охрид

Независен - 21.03.2019

Охрид, според навестувањата, ќе биде во центарот на претстојната изборна кампања за претседател на државата, што е очекувано со оглед на поклопувањето со вонредните избори за градоначалник на оваа општина, која важи за една од најатрактивните во ...

Пендаровски напладне официјално ќе стане кандидат за претседател

Press24 - 21.03.2019

Во 12.00 часот денеска генералниот секретар на СДСМ и шеф на изборниот штаб на партијата, Александар Кирацовски, ќе ја поднесе кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата до Државната изборна комисија.

Деркоски: Редоследот на претседателските кандидати најверојатно ќе биде утврден утре

Независен - 21.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ја почна седницата на која треба да утврди дали кандидатурите за претстојните претседателски избори се регуларни и согласно законот откако веќе се поднесени оние на кандидатите на СДСМ и коалицијата, на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Истекува рокот за поднесување на кандидатурите за претседател

Сител - 21.03.2019

До денеска на полноќ завршува рокот до кој кандидатите за претседател на државата треба да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). Кандидатура веќе поднесе Блерим Река, кандидат на албанската опозиција, а се очекува тоа да го ...

Силјановска ќе поднесе кандидатура по Пендаровски

Press24 - 21.03.2019

Во 12:30 часот во просториите на Државната изборна комисија ќе се поднесе кандидатура за претседател на Република Македонија, Проф. Д-р. Гордана Силјановска Давкова. Досега кандидатура поднесе само Блерим Река, а во 12 часот е најавена кандидатурата ...

ДИК: Од утре течат роковите за редоследот на претседателските кандидати

Р.С.Европа - 21.03.2019

ДИК ја почна седницата на која треба да утврди дали кандидатурите за претстојните претседателски избори се регуларни и согласно законот откако веќе се поднесени оние на кандидатите на СДСМ и коалицијата, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и на албанската ...

Ветувањата надвор од претседателските ингеренции се манипулација на гласачите

Р.С.Европа - 21.03.2019

До Државната изборна комисија се доставени кандидатурите за претседател на државата. Откако ДИК ќе им ги прифати, тие до први април, нема да можат да водат кампања. Во изминатиов период пак, имаа секојдневни средби со граѓани во кои ветуваа и работи ...

Доставени кандидатурите на Силјановска и Пендаровски, ветуваат европска кампања

Макфакс - 21.03.2019

Со потписи од 32 илјади граѓани, СДСМ ја достави кандидатурата на Стево Пендаровски во Државната изборна комисија. Шефот на изборниот штаб, Александар Кирацовски најави мирна и достоинствена кампања, која како што рече ќе го отсликува демократското ...

Утре во ДИК ждрепка за редоследот на гласачкото ливче

Макфакс - 21.03.2019

Претседателот на ДИК, Оливер Деркоски, најави дека во текот на утрешниот ден ќе се утврди редоследот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните претседателски избори што ќе се одржат на 21 април.

„Макфакс“-анкета: Силјановска во тесно водство пред Пендаровски

Макфакс - 21.03.2019

Во он-лајн анкетата која што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова освои 40,6% од гласовите и е во блага предност пред кандидатот на СДСМ и коалицијата, Стево ...

„Македонија -Блокира“ поднесе кривична пријава против ДИК

Сител - 21.03.2019

Македонија-Блокира„ денеска до Основното обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против членовите на Државната изборна комисија, службеници на ДИК во подрачните канцеларии и службеници во дипломатско – конзуларните претставништва во странство ...

ДИК ја потврди кандидатурата на Блерим Река за претседател на државата

Press24 - 21.03.2019

Блерим Река и официјално е кандидат за претседател на Република Северна Македонија, откако денеска Државната изборна комисија (ДИК) ја разгледа и потврди неговата поднесена листа. – Листата за кандидат за претседател на Република Северна Македонија ...

Денеска завршува рокот за пријавување за претседателските кандидати

Курир - 21.03.2019

Дo денеска на полноќ е рокот до кога кандидатите за претседател на државата можат да ја поднесат својата кандодатура. До Државната изборна комисија досега пријава поднел само Блерим Река, кандидатот за претседател поддржан од Алијансата за Албанците ...

„Макфакс“-анкета: Силјановска во тесно водство пред Пендаровски

Курир - 21.03.2019

Во анкета спроведена од истражувачкиот центар на Макфакс кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова води со 40,6 % од гласовите пред кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски кој има 36,9 % од гласовите.

Пендаровски, Силјановска и Река и официјално кандидати за претседател

Сител - 21.03.2019

Под кој реден број ќе настапуваат Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река на претстојните претседателски избори ќе одлучи утрешната ждрепка во Државната изборна комисија.

ДИК ја потврди кандидатурата на Блерим Река за претседател на државата

Сител - 21.03.2019

Блерим Река и официјално е кандидат за претседател на Република Северна Македонија, откако денеска Државната изборна комисија (ДИК) ја разгледа и потврди неговата поднесена листа. – Листата за кандидат за претседател на Република Северна Македонија ...

Утре ждрепка во ДИК за редоследот на гласачкото ливче

МКД - 21.03.2019

Блерим Река и официјално е кандидат за претседател на Република Северна Македонија, откако денеска Државната изборна комисија (ДИК) ја разгледа и потврди неговата поднесена листа. „Листата за кандидат за претседател на Република Северна Македонија ...

Кампусите на Пендаровски и Силјановска – Давкова најавуваат фер и европска кампања

Алфа - 21.03.2019

Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова и официјално ги поднесоа кандидатурите за нов шеф на државата. Тоа вчера го направи и заедничкиот кандидат на Алијанса за Албанците и БЕСА , професорот Блерим Река.

Доставени кандидатурите на Пендаровски и Силјановска во ДИК

Нова ТВ - 21.03.2019

Мирна, достоинствена и демократска кампања, најави денеска Александар Кирацовски, шеф на Изборниот штаб на кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски откако до ДИК и официјално ја достави кандидатурата за претстојните претседателски избори, ...

ДИК ја потврди кандидатурата на Блерим Река за претседател на државата

Нова ТВ - 21.03.2019

Блерим Река и официјално е кандидат за претседател на Република Северна Македонија, откако денеска Државната изборна комисија (ДИК) ја разгледа и потврди неговата поднесена листа. – Листата за кандидат за претседател на Република Северна Македонија ...

ДИК ги потврди кандидатурите на Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река

+инфо - 21.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна ...

ДИК ги потврди кандидатурите на Пендаровски, Силјановска и Река

Курир - 21.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна ...

ДИК ги потврди кандидатурите на Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река

Нова ТВ - 21.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна ...

ДИК ги потврди кандидатурите на Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река

Press24 - 21.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна ...

ДИК ги потврди кандидатурите на Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река

Независен - 21.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна ...

ДИК ги потврди кандидатурите на Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река

ММС - 21.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна ...

Потврдени кандидатурите на Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река

МКД - 21.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна ...

Истекува рокот за поднесување на кандидатурите за Претседател

Скопје инфо - 21.03.2019

До денеска на полноќ завршува рокот до кој кандидатите за Претседател на државата треба да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). Кандидатура веќе поднесе Блерим Река, кандидат на албанската опозиција, а се очекува тоа да го ...

Утре во ДИК со ждрепка ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче

Скопје инфо - 21.03.2019

Претседателот на ДИК соопшти дека во текот на утрешниот ден ќе се утврди редоследот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните претседателски избори кои се закажани за на 21 април.

„Макфакс“-анкета: Силјановска во тесно водство пред Пендаровски

24Инфо - 21.03.2019

Во он-лајн анкетата која што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова освои 40,6% од гласовите и е во блага предност пред кандидатот на СДСМ и коалицијата, Стево ...

ДИК ги потврди кандидатурите на Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река

24Инфо - 21.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна ...

ДИК ги потврди кандидатурите на Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река

Вечер Прес - 21.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна ...

Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК

Либертас - 21.03.2019

Мирна, достоинствена и демократска кампања, најави денеска Александар Кирацовски, шеф на Изборниот штаб на кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски откако до ДИК и официјално ја достави кандидатурата за претстојните претседателски избори, ...

Доставени кандидатурите на Силјановска и Пендаровски, ветуваат европска кампања

Точка - 21.03.2019

Со потписи од 32 илјади граѓани, СДСМ ја достави кандидатурата на Стево Пендаровски во Државната изборна комисија. Шефот на изборниот штаб, Александар Кирацовски најави мирна и достоинствена кампања, која како што рече ќе го отсликува демократското ...

Утре во ДИК ждрепка за редоследот на гласачкото ливче

Точка - 21.03.2019

Претседателот на ДИК, Оливер Деркоски, најави дека во текот на утрешниот ден ќе се утврди редоследот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните претседателски избори што ќе се одржат на 21 април.

ДИК ги потврди кандидатурите за претседател, утре ждрепка на редни броеви

Република - 21.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна ...

ДИК ги потврди кандидатурите на Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река

Бриф - 21.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна ...

По Река, доставени кандидатурите и на Пендаровски и Силјановска

Вечер Прес - 21.03.2019

Мирна, достоинствена и демократска кампања, најави денеска Александар Кирацовски, шеф на Изборниот штаб на кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски откако до ДИК и официјално ја достави кандидатурата за претстојните претседателски избори, ...

ДИК ги потврди кандидатурите на Пендаровски, Силјановска-Давкова и Река

Либертас - 21.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна ...

ДИК ги потврди кандидатурите на Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река

MTM - 21.03.2019

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, констатирала дека се уредно поднесени и ги потврдила, со што, како што соопшти комисијата, тие се ...

Пендаровски, Силјановска-Давкова и Река поднесоа кандидатура за претседател во ДИК

CivilMedia - 21.03.2019

Денеска во ДИК беа доставени потписите за кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и коалициите, Гордана Силјановска-Давкова и Стево Пендаровски, а претходно беше поднесена и кандидатурата за Блерим Река кој доби поддршка од Беса и Алијанса за Албанците.

Пендаровски и Силјановска денеска треба да ги поднесат кандидатурите

Либертас - 21.03.2019

Кандидатура веќе поднесе Блерим Река, кандидат на албанската опозиција, а се очекува тоа да го сторат и останатите двајца кандидати Стево Пендаровски од СДСМ и коалицијата и Гордана Силјановска-Давкова од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата.

Kирацовски: Пендаровски ќе победи на кристално чисти избори

Република - 21.03.2019

Во името на над 32 илјади граѓани до Државната изборна комисија ја доставивме кандидатурата на Стево Пендаровски, за претседател на сите граѓани. Горди сме што за само еден ден, со свој личен потпис огромен број граѓани застанаа зад оваа кандидатура.

Истекува рокот за поднесување на кандидатурите за претседател

Вечер Прес - 21.03.2019

До денеска на полноќ завршува рокот до кој кандидатите за претседател на државата треба да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). Кандидатура веќе поднесе Блерим Река, кандидат на албанската опозиција, а се очекува тоа да го ...

Поднесуваме кривична пријава од која се гледа дека се украдени околу 17.000 потписи на д-р Филип Петровски

Пулс24 - 21.03.2019

„Македонија-Блокира„ денес, четврток, 21 март до Основното обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против членовите на Државната изборна комисија, службеници на ДИК во подрачните канцеларии и службеници во Дипломатско – конзуларните ...

Бачев и Петровски: Поднесуваме кривична пријава од која се гледа дека се украдени околу 17.000 потписи на Филип ...

Опсервер - 21.03.2019

„Македонија-Блокира„ денес, четврток, 21 март до Основното обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против членовите на Државната изборна комисија, службеници на ДИК во подрачните канцеларии и службеници во Дипломатско – конзуларните ...

Деркоски: Редоследот на претседателските кандидати најверојатно ќе биде утврден утре

MTM - 21.03.2019

ДИК ја почна седницата на која треба да утврди дали кандидатурите за претстојните претседателски избори се регуларни и согласно законот откако веќе се поднесени оние на кандидатите на СДСМ и коалицијата, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и на албанската ...

Деенска финишираат претседателските кандидатури

Локално - 21.03.2019

Дo денеска на полноќ е рокот до кога кандидатите за претседател на државата можат да ја поднесат својата кандодатура. До Државната изборна комисија досега пријава поднел само Блерим Река, кандидатот за претседател поддржан од Алијансата за Албанците ...

Деркоски: Редоследот на претседателските кандидати најверојатно ќе биде утврден утре

Опсервер - 21.03.2019

ДИК ја почна седницата на која треба да утврди дали кандидатурите за претстојните претседателски избори се регуларни и согласно законот откако веќе се поднесени оние на кандидатите на СДСМ и коалицијата, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и на албанската ...

Стево Пендаровски и официјално станува кандидат за Претседател

Centar - 21.03.2019

Денеска, во 12.00 часот, генералниот секретар на СДСМ и шеф на изборниот штаб на партијата, Александар Кирацовски, во име на големиот број граѓани, ќе ја поднесе кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата до Државната изборна ...

„Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК, откако Филип Петровски не стигна до претседателска кандидатура

Република - 21.03.2019

Кривична пријава ќе биде поднесена против членовите на Државната изборна комисија, службеници на ДИК во подрачните канцеларии и службеници во Дипломатско – конзуларните претставништва во странство, ќе биде поднесена денеска од страна на движењето ...

Истекува рокот за поднесување на кандидатурите за претседател

MTM - 21.03.2019

До денеска на полноќ завршува рокот до кој кандидатите за претседател на државата треба да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). Кандидатура веќе поднесе Блерим Река, кандидат на албанската опозиција, а се очекува тоа да го ...

Истекува рокот за пријавување на претседателските кандидати

CivilMedia - 21.03.2019

На полноќ истекува рокот за пријавуанње на кандидатите за претседателските избори. Како што најавија од СДСМ, денеска во 12 часот кандидатурата за Стево Пендаровски ќе ја поднесе генералниот секретар на СДСМ и шеф на изборниот штаб на партијата, ...

Филип Петровски ќе ја тужи ДИК

CivilMedia - 21.03.2019

„Македонија-Блокира“ најави дека денеска ќе ја поднесе „најавената кривична пријава до Основното јавно обвинителство против членовите Државната изборна комисија, службеници на ДИК во подрачните канцеларии и службеници во Дипломатско конзуларните ...

„Македонија-Блокира“ со кривична против ДИК за одбивањето на претседателската кандидатура на Петровски

4NEWS - 21.03.2019

Од „Македонија-Блокира“ денеска најавија поднесување кривична пријава против ДИК за, како што велат, свесно одбиената кандидатура на Филип Петровски за претседател. „Македонија-Блокира„ на 21 март, четврток, до Основното јавно обвинителство Скопје ...

Пендаровски и Силјановска доставија кандидатури во ДИК за претседател

Локално - 21.03.2019

Мирна, достоинствена и демократска кампања, најави денеска Александар Кирацовски, шеф на Изборниот штаб на кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски откако до ДИК и официјално ја достави кандидатурата за претстојните претседателски избори, ...

Поднесена кандидатурата на Силјановска Давкова за претседател на Македонија

Република - 21.03.2019

Денеска во просториите на Државната изборна комисија беше поднесена кандидатурата за претседател на Република Македонија на Проф. Д-р. Гордана Силјановска Давкова. Претходно кандидатури поднесоа Блерим Река и Стево Пендаровски.

Деркоски: Редоследот на претседателските кандидати најверојатно ќе биде утврден утре

Либертас - 21.03.2019

ДИК ја почна седницата на која треба да утврди дали кандидатурите за претстојните претседателски избори се регуларни и согласно законот откако веќе се поднесени оние на кандидатите на СДСМ и коалицијата, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и на албанската ...

Кандидатурата на Пендаровски доставена во ДИК

Република - 21.03.2019

Мирна, достоинствена и демократска кампања, најави денеска Александар Кирацовски, шеф на Изборниот штаб на кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски откако до ДИК и официјално ја достави кандидатурата за претстојните претседателски избори, ...

Истекува рокот за поднесување на кандидатурите за претседател

Локално - 21.03.2019

До денеска на полноќ завршува рокот до кој кандидатите за претседател на државата треба да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). Кандидатура веќе поднесе Блерим Река, кандидат на албанската опозиција, а се очекува тоа да го ...

Кирацовски: Кандидатурата на Стево е заеднички избор на граѓаните за напредна, стабилна и безбедна татковина

iPortal - 21.03.2019

Денеска во името на над 32 илјади граѓани до Државната изборна комисија ја доставивме кандидатурата на Стево Пендаровски, за претседател на сите граѓани. Горди сме што за само еден ден, со свој личен потпис огромен број граѓани застанаа зад оваа ...

Претседателските кандидати една недела на пауза – кампањата почнува на 1 април!

Република - 21.03.2019

Почнувајќи од утре, претседателските кандидати ќе мора да се воздржат од промотивни активности, јавни настапи и од делување на социјалните мрежи. Според Изборниот законик, кога нивните кандидатури се потврдени, секоја постапка поврзана со изборите ...

“Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК

Пулс24 - 21.03.2019

Денес од “Македонија-Блокира“ најавија поднесување кривична пријава против ДИК за, како што велат, свесно одбиената кандидатура на д-р Филип Петровски за претседател. “Македонија-Блокира„ на 21 март, четврток, до Основното јавно обвинителство Скопје ...

Утре во ДИК со ждрепка ќе се утврди редоследот на гласачкото ливче

Република - 21.03.2019

Претседателот на ДИК соопшти дека во текот на утрешниот ден ќе биде утврден редоследот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните претседателски избори кои се закажани за на 21 април.

Во ДИК доставени и кандидатурите на Пендаровски и Силјановска

Мета - 21.03.2019

Два дена откако во Државната изборна комисија (ДИК), својата претседателска кандидатура, заедно со потписи од над 11.000 подржувачи, ја поднесе Блерим Река, денеска во ДИК беа поднесени и кандидатурите на Стево Пендаровски и на Гордана Силјановска – ...

Анкета на Макфакс – Силјановска во водство пред Пендаровски

Република - 21.03.2019

И официјално до Државната изборна комисија се поднесени три претседателски кандидатури – Гордана Силјановска Давкова, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Стево Пендаровски како кандидат на СДСМ и Блерим Река, кандидат од албанската опозиција.

Кирацовски: Кандидатурата на Стево е заеднички избор на граѓаните

Тера - 21.03.2019

До ДИК денеска СДСМ ја достави кандидатурата на Стево Пендаровски за претседателски кандидат за престојните избори. „Денеска во името на над 32 илјади граѓани до Државната изборна комисија ја доставивме кандидатурата на Стево Пендаровски, за ...

„Македонија -Блокира“ поднесе кривична пријава против ДИК

Вечер Прес - 21.03.2019

Македонија-Блокира„ денеска до Основното обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против членовите на Државната изборна комисија, службеници на ДИК во подрачните канцеларии и службеници во дипломатско – конзуларните претставништва во странство ...

Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК

Опсервер - 21.03.2019

Мирна, достоинствена и демократска кампања, најави денеска Александар Кирацовски, шеф на Изборниот штаб на кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски откако до ДИК и официјално ја достави кандидатурата за претстојните претседателски избори, ...

Утре во ДИК ждрепка за редоследот на гласачкото ливче

24Инфо - 21.03.2019

Претседателот на ДИК, Оливер Деркоски, најави дека во текот на утрешниот ден ќе се утврди редоследот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните претседателски избори што ќе се одржат на 21 април.

ДИК ја потврди кандидатурата на Блерим Река за претседател на државата

24Инфо - 21.03.2019

Блерим Река и официјално е кандидат за претседател на Република Северна Македонија, откако денеска Државната изборна комисија (ДИК) ја разгледа и потврди неговата поднесена листа. – Листата за кандидат за претседател на Република Северна Македонија ...

ДИК ја потврди кандидатурата на Блерим Река за претседател на државата

Вечер Прес - 21.03.2019

Блерим Река и официјално е кандидат за претседател на Република Северна Македонија, откако денеска Државната изборна комисија (ДИК) ја разгледа и потврди неговата поднесена листа. – Листата за кандидат за претседател на Република Северна Македонија ...

ДИК ја потврди кандидатурата на Блерим Река за претседател на државата

Локално - 21.03.2019

Блерим Река и официјално е кандидат за претседател на Република Северна Македонија, откако денеска Државната изборна комисија (ДИК) ја разгледа и потврди неговата поднесена листа. – Листата за кандидат за претседател на Република Северна Македонија ...

Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК

MTM - 21.03.2019

Мирна, достоинствена и демократска кампања, најави денеска Александар Кирацовски, шеф на Изборниот штаб на кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски откако до ДИК и официјално ја достави кандидатурата за претстојните претседателски избори, ...

ДИК ја потврди кандидатурата на Блерим Река за претседател на државата

Опсервер - 21.03.2019

Блерим Река и официјално е кандидат за претседател на Република Северна Македонија, откако денеска Државната изборна комисија (ДИК) ја разгледа и потврди неговата поднесена листа. – Листата за кандидат за претседател на Република Северна Македонија ...

(ВИДЕО) Кандидатурата на Пендаровски за претседател доставена во ДИК

24Инфо - 21.03.2019

Мирна, достоинствена и демократска кампања, најави денеска Александар Кирацовски, шеф на Изборниот штаб на кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски откако до ДИК и официјално ја достави кандидатурата за претстојните претседателски избори, ...

Кандидатурите за претседател на Пендаровски и Силјановска доставени во ДИК

еМагазин - 21.03.2019

Десеттина часа пред истекот на рокот, до ДИК попладнево беа доставени кандидатурите за претседател на државата на Стево Пендаровски од СДСМ и коалицијата и на Гордана Силјановска-Давкова од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата.

Дик ги потврди кандидатурите на Стево Пендаровски, Гордана Силјановска и Блерим Река

Centar - 21.03.2019

ДИК даде зелено светло во Претседателската трка да влезат Стево Пендаровски, Гордана Силјановска и Блерим Река. Со ова се заклучува избиричкото ливче, а утре веќе е најавена ждребка за бројчето според кое ќе бидат кандидатите на гласачкото ливче.

ДИК ги потврди кандидатурите на Пендаровски, Силјановска и Река

Н.Македонија - 21.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна ...

Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК

Н.Македонија - 21.03.2019

Мирна, достоинствена и демократска кампања, најави денеска Александар Кирацовски, шеф на Изборниот штаб на кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски откако до ДИК и официјално ја достави кандидатурата за претстојните претседателски избори, ...

Истекува рокот за поднесување на кандидатури за претседател

Н.Македонија - 21.03.2019

До денеска на полноќ завршува рокот до кој кандидатите за претседател на државата треба да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). Кандидатура веќе поднесе Блерим Река, кандидат на албанската опозиција, а се очекува тоа да го ...

Кандидатите во трка по лајкови

Н.Македонија - 21.03.2019

До крајот на денов, 21 март 2019, завршува рокот за поднесување пријави во Државната изборна комисија на кандидатите што ќе учествуваат на претстојните претседателски избори. Досега во ДИК е пристигната само кандидатурата на професорот Блерим Река, ...

ДИК ја потврди кандидатурата на Блерим Река за претседател на државата

1tv - 21.03.2019

Блерим Река и официјално е кандидат за претседател на Република Северна Македонија, откако денеска Државната изборна комисија (ДИК) ја разгледа и потврди неговата поднесена листа. – Листата за кандидат за претседател на Република Северна Македонија ...

Истекува рокот за поднесување на кандидатурите за претседател

1tv - 21.03.2019

До денеска на полноќ завршува рокот до кој кандидатите за претседател на државата треба да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). Кандидатура веќе поднесе Блерим Река, кандидат на албанската опозиција, а се очекува тоа да го ...

„Македонија блокира“ ќе поднесе кривична против ДИК откако Филип Петровски не успеа да собере потписи

1tv - 21.03.2019

Од движењето „Македонија-Блокира“ денеска ќе поднесат кривична пријава против Државната изборна комисија, откако нивниот кандидат за претседател, Филип Петровски, не успеа да го собере потребниот број потписи за претседателска кандидатура.

Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК

1tv - 21.03.2019

Мирна, достоинствена и демократска кампања, најави денеска Александар Кирацовски, шеф на Изборниот штаб на кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски откако до ДИК и официјално ја достави кандидатурата за претстојните претседателски избори, ...

ДИК ги потврди кандидатурите на Пендаровски, Силјановска-Давкова и Река

1tv - 21.03.2019

Државната изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна ...

Утре ждрепка на редни броеви за кандидатите за претседател на Македонија

Магазин - 21.03.2019

Утре во седиштето на ДИК ќе се одржи јавна седница на која со ждрепка ќе се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата. Пендаровски е кандидат на СДСМ и коалицијата, Силјановска Давкова на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Кирацоски: Несомнено оваа кандидатура на Стево Пендаровски е избор на сите граѓани

Скопје1 - 21.03.2019

Денеска во името на над 32 илјади граѓани до Државната изборна комисија ја доставивме кандидатурата на Стево Пендаровски, за претседател на сите граѓани. Горди сме што за само еден ден, со свој личен потпис огромен број граѓани застанаа зад оваа ...

ДИК денеска ќе одлучува за претседателската кандидатура на Блерим Река

Магазин - 21.03.2019

Од ДИК велат дека на денешната седница ќе одлучуваат и за кандидатурата на Блерим Река кој е поддржан од Алијанса за Албанците и БЕСА. Победник на изборите е еден од двајцата кандидати кој во вториот круг освоил повеќе гласови, но под услов да биде ...

ДИК ќе добие кривична пријава од „Македонија-Блокира“

Магазин - 21.03.2019

Од движењето „Македонија –Блокира“ за денеска најавија кривична пријава против членовите на Државната изборна комисија, службеници на ДИК во подрачните канцеларии и службеници во Дипломатско – конзуларните претставништва во странство.

Деркоски: Редоследот на претседателските кандидати најверојатно ќе биде утврден утре

1tv - 21.03.2019

ДИК ја почна седницата на која треба да утврди дали кандидатурите за претстојните претседателски избори се регуларни и согласно законот откако веќе се поднесени оние на кандидатите на СДСМ и коалицијата, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и на албанската ...

„Македонија-Блокира“ со кривична за ДИК поради свесна саботажа на кандидатурата на Филип Петровски

365 - 21.03.2019

Движењето „Македонија-Блокира“ најави дека денеска ќе поднесе кривична пријава против Државната изборна комисија, за свесна саботажа и одбивање на кандидатурата за претседател на Филип Петровски.

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Фокус - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Блерим Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

24 Вести - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Телма - 20.03.2019

Досега само Блерим Река од Алијансата за Албанците и Беса поднесе официјална кандидатура. Утре на полноќ истекува рокот во кој треба да се поднесат кандидатурите, а освен Река, условите ги исполнуваат и Стево Пендаровски и Гордана Силјановска – ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Канал5 - 20.03.2019

Државната изборна комисија најдоцна до утре на полноќ ги очекува официјалните кандидатури за претседател на државата. Досега до нив е пристигната само листата за претседател на Блерим Река, зад кого застанаа Алијанса за Албанците и Движењето БЕСА.

Социјалните мрежи затрупани од предизборната кампања на претседателските кандидати

24 Вести - 20.03.2019

Социјалните мрежи затрупани од предизборната кампања на претседателските кандидати. Меѓусебни препукувања, повици за дебати и ТВ дуели, предизборни ветувања, пофалби, прошетки и средби со граѓаните се само дел од низата на активности кои предизборно ...

Река прв поднесе кандидатура - Пендаровски и Силјановска до полноќ

Press24 - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Сител - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река поднесе кандидатура, до утре на полноќ треба и Пендаровски и Силјановска

Нетпрес - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, за Пендаровски и Силјановска рок до утре на полноќ

Нова ТВ - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Независен - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ краен рок за Пендаровски и Сиљановска

ММС - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ рок за Пендаровски и Силјановска

Алфа - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ кандидатите за претседател на државата треба да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура, потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река поднесе кандидатура, до утре на полноќ мораат и Пендаровски и Силјановска

+инфо - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Силјановска vs. Пендаровски - битка на социјалните мрежи

Р.С.Европа - 20.03.2019

Кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска – Давкова ѝ нејзиниот противник од СДСМ, Стево Пендаровски активно водат кампања на социјалните мрежи. Засега најмногу се осврнуваат на нивните планови за земјата, при што ...

Кандидатите чекаат краен рок за партискиот активизам да не биде „кампања“

Р.С.Европа - 20.03.2019

Тројца кандидати за претседател ги собраа потписите, но го чекаат крајниот рок за поднесување на кандидатурата до ДИК за да добијат уште некој ден за средби со граѓани. Досега само Блерим Река од Алијансата за Албанците и Беса поднесе официјална ...

Река прв поднесе кандидатура - до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Press24 - 20.03.2019

Државната изборна комисија најдоцна до утре на полноќ ги очекува официјалните кандидатури за претседател на државата, пренесува Канал 5 . Досега до нив е пристигната само листата за претседател на Блерим Река, зад кого застанаа Алијанса за Албанците ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

А1 On - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Уште еден ден рок за поднесување на кандидатура за претседател

Нетпрес - 20.03.2019

Утре на полноќ истекува рокот за поднесување кандидатура за претседател за претстојните избори на крајот на април. До Државната изборна комисија досега номинација поднесе само Блерим Река, кандидатот на Алијанса за Албанците и Движењето Беса.

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Либертас - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Во ДИК поднесена и првата кандидатура за шеф на државата: Река ги претрка Пендаровски и Силјановска

Фактор - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Доставени потписите на Река во ДИК, се очекува истото да го сторат Пендаровски и Силјановска

4NEWS - 20.03.2019

Собраните потписи за кандидатот за претседател, Блерим Река, беа доставени во ДИК. Потписите ги доставија претседателот на изборниот штаб на Река, Флорим Хасани, придржан од претседателите на штабовите на Алијаса за Албанците и Движење Беса.

Нискиот лет на претседателските кандидати

CivilMedia - 20.03.2019

Предизборната кампања за шестите претседателски избори официјално треба да започне на 1 април. Неофицијално, кандидатите во „низок лет“ си ги промовираат своите кандидатури, првично со отворање на официјални профили на социјалните мрежи, каде што ја ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Република - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

MTM - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Опсервер - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Вечер Прес - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Што е изборна кампања?

CivilMedia - 20.03.2019

„Изборна кампања е јавно претставување на потврдените кандидати од надлежните изборни органи и нивните програми во предизборниот период за одреден вид на избори“, стои во појмовникот во член 2 на Изборниот законик .

ВИДЕО: Утре ДИК ќе одлучува за кандидатурата на Река

Либертас - 20.03.2019

Претседателските кандидати на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Стево Пендаровски и Гордана Силјановска ќе го чекаат последниот ден за поднесување на кандидатурите до Државната изборна комисија. Утре на полноќ истекува рокот.

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

24Инфо - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Блерим Река ја поднесе кандидатурата за претседател на државата

CivilMedia - 20.03.2019

Кандидатите за претседателна државата треба да ги достават своите кандидатури до Државната изборна комисија најдоцна до четврток на полноќ. Својата кандидатура со собрани потписи вчера ја достави независниот кандидат Блерим Река, поддржан од ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

1tv - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Утре ДИК ќе одлучува за кандидатурата на Река

1tv - 20.03.2019

Претседателските кандидати на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Стево Пендаровски и Гордана Силјановска ќе го чекаат последниот ден за поднесување на кандидатурите до Државната изборна комисија. Утре на полноќ истекува рокот.

Доставени потписите на Река во ДИК, се очекува истото да го сторат Пендаровски и Силјановска

ТВ21 - 19.03.2019

Собраните потписи за кандидатот за претседател, Блерим Река, беа доставени во ДИК. Потписите ги доставија претседателот на изборниот штаб на Река, Флорим Хасани, придржан од претседателите на штабовите на Алијаса за Албанците и Движење Беса.

Блерим Река поднесе кандидатура за претседател

Телма - 19.03.2019

Изборниот штаб на професорот Блерим Река поднесе кандидатура до Државната изборна комисија. Содржи потписи од над 11 илјади граѓани и поддршка од две опозициски партии: Алијансата за албанците и БЕСА.

Блерим Река поднесе кандидатура за претседател

Press24 - 19.03.2019

Изборниот штаб на професорот Блерим Река поднесе кандидатура до Државната изборна комисија. Содржи потписи од над 11 илјади граѓани и поддршка од две опозициски партии: Алијансата за албанците и БЕСА.

Пендаровски прифати, ТВ-дуел после 1 април

А1 On - 19.03.2019

Повици за тв-дуел, меѓусебни обвинувања и низа предизборни ветувања веќе на големо се слушаат од претседателските канидати. Иако изборната кампања почнува на 1 април, а кандидатите имаат рок до четврток да ги достават кандидатурите до Државната ...

Монолог на Силјановска против Пендаровски

Независен - 19.03.2019

Додека чека ТВ-дуел со својот ривал, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата Гордана Силјановска-Давкова практично води монолог против кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски, кој, пак, во своите настапи ретко кога се осврнува на ...

„Натпартиски“ претседателски кандидати со партиска агенда

Р.С.Европа - 19.03.2019

Претседателските кандидати одамна се во кампања, иако според законот, кампањата треба да започне на 1 април. Но, експертите велат, законот нема ограничувања кандидатите да имаат активности и дилемата е од етички аспект.

Пендаровски прифатил ТВ дуел со Силјановска, но после 1 април

Република - 19.03.2019

Изборната кампања за претстојните претседателски избори започнува следниот месец, а она што се чини најмногу го очекува јавноста е директно соочување на претседателските кандидати пред ТВ камерите.

Монолог на Силјановска против Пендаровски

iPortal - 19.03.2019

Додека чека ТВ-дуел со својот ривал, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата Гордана Силјановска-Давкова практично води монолог против кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски, кој, пак, во своите настапи ретко кога се осврнува на ...