TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нарушено велигденското примирје во Украина

Deutsche Welle - 20.04.2014

Четири лица загинале во престрелка во близина на Славјанск, во првото посериозно нарушување на велигденското примирје. Поглаварите на украинската и руската црква си разменуваат обвинувања.

Непознатиот самопрогласен шеф на проруските сепаратисти

Deutsche Welle - 20.04.2014

Од источна Украина стигнуваат вести за нови напнатости, но и изјави од извесен Денис Пушилин. За овој украински бизнисмен ретко некој знае. Тој се прoгласи за шеф на самопрогласената Република Доњецк.

ОБСЕ: Нема руско воено присуство во Украина

24 Вести - 20.04.2014

Шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ за истокот на Украина Клаус Циликенс изјави оти нема никакви докази за присуство на руски војници во Украина, вклучувајќи го и регионот Доњецк.

Остра размена на велигденски пораки меѓу Киев и Москва

24 Вести - 20.04.2014

Поглаварите на православните цркви на Украина и на Русија, патријарсите Филарет и Кирил, разменија остри велигденски пораки покажувајќи ја длабоката криза и големата поделба што во овој момент постои ...

Русија: Киев не е во состојба да ги стави под контрола екстремистите

24 Вести - 20.04.2014

Жестоките судири во текот на ноќта во Славјанск, во источна Украина, покажуваат дека украинските власти не можат да ги стават под контрола вооружените екстремисти, соопшти денеска руското МНР.

Пет лица убиени во новите судири во Украина

Утрински - 20.04.2014

Пет лица биле убиени утрово во судир на истокот од Украина. До нападот дошло во близина на контролната точка, неколку километри западно од Славјанск, градот кој е под целосна контрола на проруските ...

ОБСЕ: нема докази за руско присуство во Украина

Телма - 20.04.2014

Шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ за истокот на Украина Клаус Циликенс изјави оти нема никакви докази за присуство на руски војници во Украина, вклучувајќи го и регионот Доњецк.

Пу, пу, не важи: Киев ја повикува бившата специјална единица Беркут да се врати во служба

МКД - 20.04.2014

Украинското Министерство за внатрешни работи ги повикало поранешните припадници на специјалната единица „Беркут“ да се вратат во служба и да ја „спасат Украина“, објави денес Раша тудеј .

Патријархот Кирил повика на мир во Русија и Украина

А1 On - 20.04.2014

Патријархот московски и на цела Русија Кирил повика во својата велигденска порака за мир во Русија и во Украина и продолжување на соработката на двата народа.

ОБСЕ: Нема руско воено присуство во Украина

Н.Македонија - 20.04.2014

Шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ за истокот на Украина Клаус Циликенс изјави оти нема никакви докази за присуство на руски војници во Украина, вклучувајќи го и регионот Доњецк Според него, ...

ОБСЕ: Нема руско воено присуство во Украина

А1 On - 20.04.2014

Шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ за истокот на Украина Клаус Циликенс изјави оти нема никакви докази за присуство на руски војници во Украина, вклучувајќи го и регионот Доњецк.

Русија: Киев не е во состојба да ги стави под контрола екстремистите

А1 On - 20.04.2014

Жестоките судири во текот на ноќта во Славјанск, во источна Украина, покажуваат дека украинските власти не можат да ги стават под контрола вооружените екстремисти, соопшти денеска руското МНР.

Остра размена на велигденски пораки меѓу Киев и Москва

А1 On - 20.04.2014

Поглаварите на православните цркви на Украина и на Русија, патријарсите Филарет и Кирил, разменија остри велигденски пораки покажувајќи ја длабоката криза и големата поделба што во овој момент постои ...

Киев бара помош од Русија за смирување во Славјанск

Н.Македонија - 20.04.2014

Украинското Министерство за надворешни работи денеска ја повика Русија да го искористи своето влијание врз проруските сепаратисти во источноукраинскиот град Славјанск, со цел „да ги ослободат ...

Киев бара помош од Русија за смирување на тензиите во Славјанск

А1 On - 20.04.2014

Украинското Министерство за надворешни работи денеска ја повика Русија да го искористи своето влијание врз проруските сепаратисти во источноукраинскиот град Славјанск, со цел „да ги ослободат ...

ОБСЕ: Нема руско воено присуство во Украина

+инфо - 20.04.2014

Шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ за истокот на Украина Клаус Циликенс изјави оти нема никакви докази за присуство на руски војници во Украина, вклучувајќи го и регионот Доњецк.

ОБСЕ: Нема потврда за присуство на руски војници во Украина

Фактор - 20.04.2014

Клаус Циликенс, шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ за истокот на Украина тврди дека нема никакви докази за присуство на руски војници во Украина, вклучувајќи го и регионот Доњецк.

Размена на остри велигденски пораки меѓу Киев и Москва

+инфо - 20.04.2014

Поглаварите на православните цркви на Украина и на Русија, патријарсите Филарет и Кирил, разменија остри велигденски пораки покажувајќи ја длабоката криза и големата поделба што во овој момент постои ...

Украина бара помош од Русија за справување со „Десен сектор“

Фактор - 20.04.2014

Украинското Министерство за надворешни работи ја повика Русија да го искористи своето влијание врз проруските сепаратисти во источноукраинскиот град Славјанск, со цел „да ги ослободат протвзаконски ...

Патријархот Кирил повика на мир во Русија и Украина

Либертас - 20.04.2014

Патријархот московски и на цела Русија Кирил повика во својата велигденска порака за мир во Русија и во Украина и продолжување на соработката на двата народа.

ОБСЕ: Нема руско воено присуство во Украина

Сител - 20.04.2014

Шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ за истокот на Украина Клаус Циликенс изјави оти нема никакви докази за присуство на руски војници во Украина, вклучувајќи го и регионот Доњецк.

ОБСЕ: Нема руско воено присуство во Украина

Локално - 20.04.2014

Шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ за истокот на Украина Клаус Циликенс изјави оти нема никакви докази за присуство на руски војници во Украина, вклучувајќи го и регионот Доњецк.

Русија: Киев не е во состојба да ги стави под контрола екстремистите

Сител - 20.04.2014

Жестоките судири во текот на ноќта во Славјанск, во источна Украина, покажуваат дека украинските власти не можат да ги стават под контрола вооружените екстремисти, соопшти денеска руското МНР.

Остра размена на велигденски пораки меѓу Киев и Москва

Сител - 20.04.2014

Поглаварите на православните цркви на Украина и на Русија, патријарсите Филарет и Кирил, разменија остри велигденски пораки покажувајќи ја длабоката криза и големата поделба што во овој момент постои ...

Дел од демонстрантите пред Донецката администрација се платени, тврди Сергеј Тарута

Локално - 20.04.2014

Дел од учесниците во протестните акции пред зградата на Донецката провинцискиот државна администрација добивале пари, за да бидат таму, изјави гувернерот на Донецката област Сергеј Тарута, цитиран од ...

Киев бара помош од Русија за смирување на тензиите во Славјанск

Сител - 20.04.2014

Украинското Министерство за надворешни работи денеска ја повика Русија да го искористи своето влијание врз проруските сепаратисти во источноукраинскиот град Славјанск, со цел „да ги ослободат ...

УКРАИНА: Пет лица се убиени, велигденските пораки ја покажуваат поделеноста

Телеграф - 20.04.2014

Киевскиот патријарх Филарет ја обвини Русија за агресија и за зло. Патријархот Кирил од Москва од Бога побарал да им ги замрси плановите на оние кои сакаат да ја уништат света Русија Пет лица биле ...

Сепаратист од источна Украина бара руска интервенција

Телеграф - 20.04.2014

Вјачеслав Пономарјов ја обвинува украинската десничарска организација „Десен сектор“ за синоќешниот напад на контролен пункт во Славјанск, при што загинале тројца локални жители и двајца напаѓачи ...

Киев бара помош од Русија за смирување на тензиите во Славјанск

Телеграф - 20.04.2014

Тензиите во Славјанск, кој важи за главно упориште на проруските сепаратисти во источна Украина, доплнително ескалираа минатата ноќ при што загина тројца локални жители и двајца напаѓачи Украинското ...

Ноќни престрелки, жртви и повици за миротворци на истокот од Украина

Тера - 20.04.2014

Засега непознат е бројот на жртвите од инцидентите од ноќта кон неделата во градот Славјанск, во проруската Донецка област на Украина, откако непознати вооружени лица стрелале врз цивили во центарот ...

Нови четири жртви во Украина, Велигденското примирје е нарушено

Нетпрес - 20.04.2014

Четири лица загинале во престрелка во близина на Славјанск, во првото посериозно нарушување на велигденското примирје. Поглаварите на украинската и руската црква си разменуваат обвинувања, пишува ...

ОБСЕ: Нема руско воено присуство во Украина

Курир - 20.04.2014

Шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ за истокот на Украина Клаус Циликенс изјави оти нема никакви докази за присуство на руски војници во Украина, вклучувајќи го и регионот Доњецк.

Киев и Москва си разменија остри Велигденски пораки

Курир - 20.04.2014

Поглаварите на православните цркви на Украина и на Русија, патријарсите Филарет и Кирил, разменија остри велигденски пораки покажувајќи ја длабоката криза и големата поделба што во овој момент постои ...

ПРЕСТРЕЛКА НА ИСТОКОТ ОД УКРАИНА: Најмалку едно лице убиено!

Sky - 20.04.2014

На контролен пункт кој го поставиле проруските бунтовници на истокот од Украина дошло до престрелка во која загинало едно лице додека останатите се хоспитализиани поради рани здобиени од огнено ...

Русите и Украинците си разменија остри велигденски пораки!!!

За Се - 20.04.2014

Патријарсите Филарет и Кирил, поглаварите на православните цркви на Украина и на Русија, п разменија остри велигденски пораки покажувајќи ја длабоката криза и големата поделба што во овој момент ...

Ноќни престрелки, жртви и повици за миротворци на истокот од Украина

Portal - 20.04.2014

Засега непознат е бројот на жртвите од инцидентите од ноќта кон неделата во градот Славјанск, во проруската Донецка област на Украина, откако непознати вооружени лица стрелале врз цивили во центарот ...

Водачот на сепаратистите од источна Украина бара руска интервенција

Република - 20.04.2014

Самопрогласениот градоначалник на Славјанск, Вјачеслав Пономарјов, денеска ја повика Русија да интервенира „за да ги заштити оние кои се борат против украинските националисти“, Тој нагласи дела ...

Киев бара помош од Русија за смирување на тензиите во Славјанск

Република - 20.04.2014

Украинското Министерство за надворешни работи денеска ја повика Русија да го искористи своето влијание врз проруските сепаратисти во источно украинскиот град Славјанск, со цел „да ги ослободат ...

МНР на Русија е огорчено од провокациите во Славјанск

Руска реч - 20.04.2014

Русија е огорчена од провокацијата во Славјанск, со која покажува неподготвеност на владата во Киев да ги задржи и разоружа националистите и екстремистите, се наведува во соопштението на МНР на ...

МНР на Украина ја повикува Русија да влијае на ситуацијата во Славјанск

Руска реч - 20.04.2014

МНР на Украина ја повика Русија да го искористи „сето неопходно влијание“ врз претставниците на националната милиција во Славјанск „за да ги ослободи заземените простории, да ги ослободи патиштата, ...

Ноќни престрелки, жртви и повици за миротворци на истокот од Украина

Макфакс - 20.04.2014

Засега непознат е бројот на жртвите од инцидентите од ноќта кон неделата во градот Славјанск, во проруската Донецка област на Украина, откако непознати вооружени лица стрелале врз цивили во центарот ...

Москва и Киев со меѓусебни обвинувања за инцидентот во Славјанск

Макфакс - 20.04.2014

Украинските разузнавачки служби ја обвинија Русија за режирана престрелка во која ноќта кон неделата во источниот проруски украински град Славјанск загинаа тројца проруски активисти, додека руското ...

САД испраќаат 600 војници во источна Европа

Макфакс - 20.04.2014

САД во Полска и во трите земји на Балтикот ќе испратат 600 американски војници кои таму ќе учествуваат на вежбите за на сојузниците во НАТО да им се даде чувство на безбедност, соопшти во вторникот ...

Москва - Навредени сме од провокацијата кај Славјанск

Inpress - 20.04.2014

Москва, 20. април 2014 (ИНПРЕС) Москва е револтирана поради вооружениот инцидент кој се случил ноќеска во регионот на градот Славјанск, во Доњецката област, соопшти руското Министерство за надворешни ...

Русија и Украина си разменија остри Велигденски пораки

Lider - 20.04.2014

Поглаварите на православните цркви на Украина и на Русија, патријарсите Филарет и Кирил, разменија остри велигденски пораки покажувајќи ја длабоката криза и големата поделба што во овој момент постои ...

САД го зголемуваат притисокот врз Русија поради сепаратистите во Украина

Deutsche Welle - 19.04.2014

САД ја предупредија Русија дека ќе се соочи со дополнителни санкции, доколку не помогне да ги убеди украинските сепаратисти да ги напуштат владините згради.

Русија ги критикува ОБСЕ и ОДИХР

Р.С.Европа - 19.04.2014

Руското министерство ги обвини ОБСЕ и ОДИХР за пристрасност поради тоа што на многумина жители на Русија им бил забранет влез во Украина. Според руското министерство, неприфатливо е меѓународната ...

Русија нуди подршка за Украина

Р.С.Европа - 19.04.2014

Русија се заложи за “широка подршка” за Украина, додавајки дека судбината на земјата лежи во рацете на украинскиот народ. Во соопштението на руското министерство за надворешни работи се наведува дека ...

ЕУ подготвува нов пакет санкции кон Русија

Утрински - 19.04.2014

Европската унија подготвува нов пакет на санкции кон Русија, кои би биле воведени во случај на ескалација на состојбата во Украина, изјави еврокомесарот за буџет Јануш Левандовски во интервју за ...

Киев повикува на примирје за време на Велигден

Утрински - 19.04.2014

Украинскиот министер за надворешни работи Андреј Дешчицја изјави дека за време на велигденските празници на истокот на земјата се запрени акциите против проруските воени сили.

Русите продолжуваат да трупаат војска на границата со Украина, жителите на Доњецк против припојување кон Русија

МКД - 19.04.2014

Мнозинството жители на Доњецкиот регион на истокот на Украина се против припојување кон Русија, но ги сметаат за незаконски прозападните власти во Киев, според испитувањето на јавното мислење ...

ЕУ подготвува нов пакет санкции кон Русија

А1 On - 19.04.2014

Европската унија подготвува нов пакет на санкции кон Русија, кои би биле воведени во случај на ескалација на состојбата во Украина, изјави еврокомесарот за буџет Јануш Левандовски во интервју за ...

Нови санкции се „крчкаат“ за Русија

БркајРабота - 19.04.2014

Европската унија подготвува нов пакет на санкции кон Русија, кои би биле воведени во случај на ескалација на состојбата во Украина, изјави еврокомесарот за буџет Јануш Левандовски во интервју за ...

Тимошенко бара американскиот Конгрес воено да и помогне на Украина

А1 On - 19.04.2014

Поранешната украинска премиерка, Јулија Тимошенко која што е кандидат за претседателските избори, апелираше американскиот Конгрес да и даде воена помош на Украина, објави прес службата на нејзината ...

ЕУ подготвува нов пакет санкции кон Русија

Идивиди - 19.04.2014

Варшава, 19 април 2014 (МИА) - Европската унија подготвува нов пакет на санкции кон Русија, кои би биле воведени во случај на ескалација на состојбата во Украина, изјави еврокомесарот за буџет Јануш ...

Вашингтон до Москва: можни се нови санкции

Н.Македонија - 19.04.2014

Ако не се почитува договорот од Женева за смирување на состојбата во Украина, постигнат во четвртокот, ќе се воведат нови санкции кон Русија, порача Белата куќа - Тие санкци би можеле да погодат ...

Белата куќа се заканува со нови санкции кон Русија

Алфа - 19.04.2014

Белата куќа ја предупреди Русија дека ќе се соочи со построги санкции, доколку не го почитува договорот за смирување на состојбата во Украина, склучен во четвртокот во Женева или доколку испрати свои ...

Киев повикува на примирје за време на Велигден

А1 On - 19.04.2014

Украинскиот министер за надворешни работи Андреј Дешчицја изјави дека за време на велигденските празници на истокот на земјата се запрени акциите против проруските воени сили.

Киев повикува на примирје за време на Велигден

Н.Македонија - 19.04.2014

Шефот на украинската дипломатија објасни дека целта на воените акции на Украина на истокот на земјата е „враќање кон нормалниот живот и заштита на населението“, но дека за време на Велигден ќе бидат ...

ЕУ подготвува нов пакет санкции кон Русија

+инфо - 19.04.2014

Европската унија подготвува нов пакет на санкции кон Русија, кои би биле воведени во случај на ескалација на состојбата во Украина, изјави еврокомесарот за буџет Јануш Левандовски во интервју за ...

Белата куќа се заканува со нови санкции кон Русија

+инфо - 19.04.2014

Белата куќа ја предупреди Русија дека ќе се соочи со построги санкции, доколку не го почитува договорот за смирување на состојбата во Украина, склучен во четвртокот во Женева или доколку испрати свои ...

Белата Куќа со нови закани кон Москва

Фактор - 19.04.2014

Русија ќе се соочи со построги санкции, доколку не го почитува договорот за смирување на состојбата во Украина, склучен во четвртокот во Женева или доколку испрати свои војници во источните украински ...

Киев повикува на примирје за време на Велигден

+инфо - 19.04.2014

Украинскиот министер за надворешни работи Андреј Дешчицја изјави дека за време на велигденските празници на истокот на земјата се запрени акциите против проруските воени сили.

Украина бара спас за зависноста од руски гас

Фактор - 19.04.2014

Обновливите извори на енергија можат да достигнат удел од 15% во миксот на Украина до 2030 година, постигнувајќи седумкратен раст во однос на сегашното ниво.

Патријархот Кирил повика на мир со Украина

Фактор - 19.04.2014

Патријархот на Русија Кирил повика на мир во Русија и Украина во својата велигденска порака и продолжување на соработката на двата народа. - Нашата лична молитва е упатена денеска до народите на ...

Патријархот Кирил повика на мир во Русија и Украина

+инфо - 19.04.2014

Патријархот московски и на цела Русија Кирил повика во својата велигденска порака за мир во Русија и во Украина и продолжување на соработката на двата народа.

Евреите во Донецк: Не сме прогонувани, провокација е!

Локално - 19.04.2014

Летоците, кои беа прикажани од високи американски политичари на средбата во Женева со зборовите дека се шират во Донецк, се провокација, пишува CNN. На нив пишува дека сите Евреи во градот треба ...

ЕУ подготвува нов пакет санкции кон Русија

Сител - 19.04.2014

Европската унија подготвува нов пакет на санкции кон Русија, кои би биле воведени во случај на ескалација на состојбата во Украина, изјави еврокомесарот за буџет Јануш Левандовски во интервју за ...

Сепаратистите ја зазеле телевизиската кула во Краморск,гаѓале и украински хеликоптер

Локално - 19.04.2014

Проруските сепаратисти во град Краматорск , Доњецката област , кои во руските медиуми се нарекува ” народно движење” , ја зазедоа контролата врз телевизиската кула во градот , соопшти “Новости”.

Русија распореди трупи на украинската граница,САД и ЕУ готват нови санкции

Локално - 19.04.2014

Иако во Женева се постигна договор за намалување на тензиите во Украина , агресивниот тон на темата продолжува да владее . САД и ЕУ веќе се заканија со нови санкции Русија , откако сепаратистите од ...

Донецк останува под контрола на сепаратистите

Локално - 19.04.2014

Проруските сепаратистички сили продолжуваат и денес да ја држат под контрола градата на регионалната управа на Донецк , во источниот дел на Украина , откако го отфрлија договорот од Женева , чија цел ...

Властите во Киев ќе се борат против етничката омраза

Локално - 19.04.2014

Владата во Киев нема да дозволи поттикнување на етничка омраза и ќе ги преземе сите законски мерки за да го спречи увозот во Украина на антисемитизам и ксенофобија , изјави премиерот Арсениј Јаценјук ...

Киев повикува на примирје за време на Велигден

Сител - 19.04.2014

Украинскиот министер за надворешни работи Андреј Дешчицја изјави дека за време на велигденските празници на истокот на земјата се запрени акциите против проруските воени сили.

Патријархот Кирил повика на мир во Русија и Украина

Канал5 - 19.04.2014

- Патријархот московски и на цела Русија Кирил повика во својата велигденска порака за мир во Русија и во Украина и продолжување на соработката на двата народа.

Патријархот Кирил повика на мир во Русија и Украина

Сител - 19.04.2014

Патријархот московски и на цела Русија Кирил повика во својата велигденска порака за мир во Русија и во Украина и продолжување на соработката на двата народа.

Патријархот Кирил повика на мир во Русија и Украина

Локално - 19.04.2014

Патријархот московски и на цела Русија Кирил повика во својата велигденска порака за мир во Русија и во Украина и продолжување на соработката на двата народа.

ЕУ подготвува нов пакет санкции кон Русија

Телеграф - 19.04.2014

Европа внимателно го следи развојот на настаните во Украина и ја разгледува можноста за воведување нови санкции, нагласи Левандовски во синоќешното интервју Европската унија подготвува нов пакет на ...

Белата куќа се заканува со нови санкции кон Русија

Телеграф - 19.04.2014

Тие санкци би можеле да погодат многу значајни сектори на руската економија, изјави синоќа советникот за национална безбедност на американскиот претседател Барак Обама, Сузан Рајс Белата куќа ја ...

Белата куќа се заканува со нови санкции кон Русија

Бриф - 19.04.2014

Белата куќа ја предупреди Русија дека ќе се соочи со построги санкции, доколку не го почитува договорот за смирување на состојбата во Украина, склучен во четвртокот во Женева или доколку испрати свои ...

ДОНЕЦК: Велигден под блокада на владините згради

Телеграф - 19.04.2014

поред последните истражувања на Институтот за меѓународна социологија поголемиот дел од жителите на Донецк се против припојување кон Русија, но сепак прозападните власти во Киев ги сметаат за ...

Анкетата покажала: Мнозинството во Доњецк е против присоединување кон Русија

Точка - 19.04.2014

Поголем дел од населението во регионот Доњецк на истокот на Украина се противи на присоединување кон Русија, но исто така ја смета за нелегална власта во Киев, покажала анкетата направена денес.

Киев повикува на примирје за време на Велигден

Бриф - 19.04.2014

Украинскиот министер за надворешни работи Андреј Дешчицја изјави дека за време на велигденските празници на истокот на земјата се запрени акциите против проруските воени сили.

Киев повикува на примирје за време на Велигден

Телеграф - 19.04.2014

Проруските сили одбиваат да ги напуштат институциите во неколку градови, кршејќи го договорот постигнат во четвртокот во Женева Украинскиот министер за надворешни работи Андреј Дешчицја изјави дека ...

Патријархот Кирил повика на мир во Русија и Украина

Бриф - 19.04.2014

Патријархот московски и на цела Русија Кирил повика во својата велигденска порака за мир во Русија и во Украина и продолжување на соработката на двата народа.

Рускиот патријарх Кирил повика на мир меѓу Русија и Украина

Телеграф - 19.04.2014

Кирил повика во својата велигденска порака за мир во Русија и во Украина и продолжување на соработката на двата народа Патријархот московски и на цела Русија, Кирил повика во својата велигденска ...

Над половината во Донецк против присоединување на Русија

Тера - 19.04.2014

Малку над половината од населението од источната украинска област Донецк не сметаат дека регионот треба да се присоедини кон Русија, како што тоа го стори Крим, меѓутоа дури три четвртини не ги ...

Околу 600 граѓани на Русија не се пуштени во Украина

Руска реч - 19.04.2014

Украинските погранични служби не пропуштиле во Украина околу 600 граѓани на Руската Федерација во последните 24 часа, пренесува РИА „Новости“, повикувајќи се на прес-службата на пограничната служба ...

Западни медиуми: договорот меѓу Русија и Западот за Украина е изненадување

Руска реч - 19.04.2014

Договорот меѓу Русија и Западот за ситуацијата околу Украина е вистинско изненадување, пишува The Telegraph. Според мислењето на весникот, поранешната советска република, на која ѝ се заканува распад ...

Нови санкции се „крчкаат“ за Русија

Курир - 19.04.2014

Европската унија подготвува нов пакет на санкции кон Русија, кои би биле воведени во случај на ескалација на состојбата во Украина, изјави еврокомесарот за буџет Јануш Левандовски во интервју за ...

Белата куќа ја предупредува Русија: Ќе се соочите со санкции!

Курир - 19.04.2014

Белата куќа ја предупреди Русија дека ќе се соочи со построги санкции, доколку не го почитува договорот за смирување на состојбата во Украина, склучен во четвртокот во Женева или доколку испрати свои ...

Патријархот Кирил повика на мир во Русија и Украина

Република - 19.04.2014

Патријархот московски и на цела Русија Кирил повика во својата велигденска порака за мир во Русија и во Украина и продолжување на соработката на двата народа.

Тимошенко прави своја војска

Орбис - 19.04.2014

Поранешната премиерка на Украина и претседателски кандидат на изборите на 25 мај, во два одвоени медиумски настапи, практично најави формирање на своја паравојска.

Над половината во Донецк против присоединување на Русија, три четвртини не го признаваат Киев

Portal - 19.04.2014

Малку над половината од населението од источната украинска област Донецк не сметаат дека регионот треба да се присоедини кон Русија, како што тоа го стори Крим, меѓутоа дури три четвртини не ги ...

Над половината во Донецк против присоединување на Русија, три четвртини не го признаваат Киев

Макфакс - 19.04.2014

Малку над половината од населението од источната украинска област Донецк не сметаат дека регионот треба да се присоедини кон Русија, како што тоа го стори Крим, меѓутоа дури три четвртини не ги ...

ЕУ подготвува нов пакет санкции кон Русија

Lider - 19.04.2014

Европската унија подготвува нов пакет на санкции кон Русија, кои би биле воведени во случај на ескалација на состојбата во Украина, изјави еврокомесарот за буџет Јануш Левандовски во интервју за ...

Белата куќа се заканува со нови санкции кон Русија

Lider - 19.04.2014

Белата куќа ја предупреди Русија дека ќе се соочи со построги санкции, доколку не го почитува договорот за смирување на состојбата во Украина, склучен во четвртокот во Женева или доколку испрати свои ...

Патријархот Кирил повика на мир во Русија и Украина

Lider - 19.04.2014

Патријархот московски и на цела Русија Кирил повика во својата велигденска порака за мир во Русија и во Украина и продолжување на соработката на двата народа.

Киев повикува на примирје за време на Велигден

Lider - 19.04.2014

Украинскиот министер за надворешни работи Андреј Дешчицја изјави дека за време на велигденските празници на истокот на земјата се запрени акциите против проруските воени сили.

САД го зголемуваат притисокот врз Русија поради сепаратистите во Украина

Falanga - 19.04.2014

Американскиот советник за национална безбедност Сузан Рајс рече дека Москва мора да влијае врз проруските активисти. САД ја предупредија Русија дека ќе се соочи со дополнителни санкции, доколку не ...

Мировен план за Украина има, но има и сомневања

Deutsche Welle - 18.04.2014

Состојбата во источна Украина и по кризната средба во Женева останува тензична. Во Славјанск во текот на ноќта повторно се пукаше. Според непотврдени извештаи, во Славјанск се пукало кога украински ...

Обама и Меркел ја повикаа Украина да преземе чекори за решавање на кризата

24 Вести - 18.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел ја повикаа Русија да преземе „неодложни конкретни дејствија“, откако Москва се согласи дека треба да се работи за ...

Москва незадоволна од позициите на Европарламентот и ОБСЕ за Украина

24 Вести - 18.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи денеска упати критики на сметка на Европскиот парламент и Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), поради нивните позиции во однос на ...

Киев се закани со „поконкретни“ мерки против сепаратистите

24 Вести - 18.04.2014

Украинската Влада денеска најави дека во текот на следната недела би можела да преземе „поконкретни“ мерки против проруските сепаратисти, доколку тие не се повлечат од запоседнатите државни објекти, ...

Митинг за единство на Украина во Доњецк

Р.С.Европа - 18.04.2014

Митинг на кој беше упатен повик за единство на Украина се одржа на плоштадот во источниот град Донецк. Учесниците на вчерашниот митинг носеа Украински знамиња и пееја стихови од химната на земјата.

Обама претпазлив по договорот за Украина во Женева

Р.С.Европа - 18.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека договорот постигнат на разговорите во Женева за Украина нуди изгледи дека со дипломатијата може да се смират тензиите во таа земја.

Меѓународниот кривичен суд ќе ги истражува убиствата на Мајдан

Р.С.Европа - 18.04.2014

Украинската влада побарала од Меѓународниот кривичен суд да ги истражи убиствата на над 100 луѓе за време на про-европските демонстрации во Киев. Судот потврди дека добил такво писмо од Украина во ...

Москва разочарана од оценката на САД за разговорите во Женева

Р.С.Европа - 18.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи објави соопштение во кое вели дека е „разочарано“ од оценката на САД за вчерашните разговори во Женева меѓу претставниците на Русија, Украина, САД и ЕУ.

САД: Русија е одговорна за евакуирање на проруските милитанти од украинските згради

Глас на Америка - 18.04.2014

И покрај договорот постигнат во Женева, милитантите не ги напуштаат запоседнатите згради САД велат дека Русија има „одговорност“ да ги повика проруските милитанти кои ги окупираат владините згради во ...

Меркел и Обама упатија повик до Москва

Телма - 18.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел ја повикаа Русија да преземе „неодложни конкретни дејствија“, откако Москва се согласи дека треба да се работи за ...

Немир по договорот за мир во Женева

Утрински - 18.04.2014

Состојбата во источна Украина и по кризната средба во Женева останува тензична. Во Славјанск во текот на ноќта повторно имаше пукотници. Според непотврдени извештаи, во Славјанск, град на крајниот ...

Ништо од примирјето, проруските сепаратисти одбиваат да ги напуштат управните згради

МКД - 18.04.2014

Сепаратистите во Доњецк, големиот индустриски град на истокот на Украина каде е во тек проруска побуна, порачале денес дека немаат намера да го спуштат оружјето, еден ден по меѓународниот договор во ...

„Писмото до Евреите“, што го посочи Џон Кери, е по сѐ изгледа лажно

МКД - 18.04.2014

Писмото во кое се повикуваат Евреите во Доњецк да се регистрираат, кое го цитирал американскиот државен секретар Џон Кери во Женева, е лажно, тврди човекот чиј потпис се појавува на летокот, ...

Две интервјуа и еден стар кнез

МКД - 18.04.2014

Одбивањето на украинските војници да почнат борба со проруските сили, што може да излезе и решавачки фактор за тоа во кој правец ќе се реши кризата, не треба да изненадува.

Обама и Меркел ја повикаа Украина да преземе конкретни чекори за украинската криза

А1 On - 18.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел ја повикаа Русија да преземе „неодложни конкретни дејствија“, откако Москва се согласи дека треба да се работи за ...

Обама се надева дека Русија ќе го исполни договорот за Украина

А1 On - 18.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама изрази надеж дека Русија ќе го исполни договорот за Украина, но рече дека обидот од минатото го тера да се сомнева во тоа.

Обама и Меркел ја повикаа Украина да преземе конкретни чекори за украинската криза

Алфа - 18.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел ја повикаа Русија да преземе „неодложни конкретни дејствија“, откако Москва се согласи дека треба да се работи за ...

Обама се надева дека Русија ќе го исполни договорот за Украина

Алфа - 18.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама изрази надеж дека Русија ќе го исполни договорот за Украина, но рече дека обидот од минатото го тера да се сомнева во тоа.

Порака до Евреите во источна Украина: Регистрирајте се или ќе бидете депортирани

А1 On - 18.04.2014

На Евреите во источниот украински град Доњецк, каде што проруски милитанти презедоа контрола над владините згради, им е речено дека мора да се „регистрираат“ со Украинците, кои се обидуваат да го ...

Москва незадоволна од позициите на Европарламентот и ОБСЕ за Украина

А1 On - 18.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи денеска упати критики на сметка на Европскиот парламент и Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), поради нивните позиции во однос на ...

Москва незадоволна од позициите на Европарламентот и ОБСЕ за Украина

Алфа - 18.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи денеска упати критики на сметка на Европскиот парламент и Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), поради нивните позиции во однос на ...

Киев се заканува си „поконкретни“ мерки против сепаратистите

А1 On - 18.04.2014

Украинската Влада денеска најави дека во текот на следната недела би можела да преземе „поконкретни“ мерки против проруските сепаратисти, доколку тие не се повлечат од запоседнатите државни објекти, ...

САД додаваат гас за да произведат поширок судир во Украина

Дневник - 18.04.2014

Жана П. Божиновска Одвојувањето на Kрим е голема политичка победа на Русија, па САД сега ги инструираат властите во Kиев да го потиснат рускиот интерес од остатокот од територијата.

Украинските националисти да се судат во трибуналот во Хаг

Дневник - 18.04.2014

Мнозинството пратеници од руската Дума побарале од руските истражни органи да подготват официјално писмо за Меѓународниот кривичен суд во кој ќе ги опишат сите кривични дела извршени од украинските ...

Обама и Меркел ја повикаа Украина да преземе конкретни чекори

+инфо - 18.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел ја повикаа Русија да преземе „неодложни конкретни дејствија“, откако Москва се согласи дека треба да се работи за ...

Москва незадоволна од позициите на Европарламентот и ОБСЕ за Украина

+инфо - 18.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи денеска упати критики на сметка на Европскиот парламент и Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), поради нивните позиции во однос на ...

Обама и Меркел ја повикаа Украина да преземе конкретни чекори за украинската криза

Сител - 18.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел ја повикаа Русија да преземе „неодложни конкретни дејствија“, откако Москва се согласи дека треба да се работи за ...

Им наредија на Евреите во Донецк да се регистрираат!

Локално - 18.04.2014

Евреите во Донецк добиле наредба од страна на проруски сепаратисти да се регистрираат кај нив, или спротивно ќе бидат депортирани, пишува весникот “Аарец”.

Обама претпазлив по договорот за Украина во Женева

Либертас - 18.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека договорот постигнат на разговорите во Женева за Украина нуди изгледи дека со дипломатијата може да се смират тензиите во таа земја.

Обама се надева дека Русија ќе го исполни договорот за Украина

Сител - 18.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама изрази надеж дека Русија ќе го исполни договорот за Украина, но рече дека обидот од минатото го тера да се сомнева во тоа.

Астролог предвиде: Русија е новиот светски лидер!

МК News - 18.04.2014

Рускиот астролог Павел Глоба, познат е по точните прогнози, па така уште во 2009 година, го најави она што сега се случува во Украина, но и во целиот свет Инаку тој, прв пат ги објави своите ...

Ситуацијата во регионот на Доњецк крајно напната

МРТ - 18.04.2014

Ситуацијата во регионот на Доњецк е крајно напната, а на украинско-руската граница мирна и спокојна, оценуваат набљудувачите на ОБСЕ по постигнатиот договор на четиристраната средба за Украина во ...

Сепаратистите не се чувствуваат обврзани со договорот во Женева

Локално - 18.04.2014

Сепаратистите од прогласената ” Доњецка народна република ” во Источна Украина ,не се чувствуваат обврзани со договорот склучен во четвртокот во Женева , што не бил ” потпишан од нивно име ” .

Никој не го почитува договореното,Украина продолжува со акцијата против сепаратистите

Локално - 18.04.2014

Операцијата на украинските сили за безбедност против проруски сепаратисти во источниот дел на земјата ќе продолжи , и покрај постигнатиот вчера во Женева договор меѓу САД , Русија , ЕУ и Украина за ...

Москва незадоволна од позициите на Европарламентот и ОБСЕ за Украина

Сител - 18.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи денеска упати критики на сметка на Европскиот парламент и Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), поради нивните позиции во однос на ...

Киев се заканува си „поконкретни“ мерки против сепаратистите

Сител - 18.04.2014

Украинската Влада денеска најави дека во текот на следната недела би можела да преземе „поконкретни“ мерки против проруските сепаратисти, доколку тие не се повлечат од запоседнатите државни објекти, ...

Тимошенко побара воена помош од САД

Локално - 18.04.2014

Јулија Тимошенко, која е еден од кандидатите за претседател на Украина во претстојните избори, се сврте кон Конгресот на САД да ги преземат потребните мерки за заштита на земјата, вклучувајќи и воена ...

САД: Русија е одговорна за евакуирање на проруските милитанти од украинските згради

Канал5 - 18.04.2014

И покрај договорот постигнат во Женева, милитантите не ги напуштаат запоседнатите згради. САД велат дека Русија има „одговорност“ да ги повика проруските милитанти кои ги окупираат владините згради ...

Обама и Меркел ја повикаа Украина да преземе конкретни чекори за украинската криза

Бриф - 18.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел ја повикаа Русија да преземе „неодложни конкретни дејствија“, откако Москва се согласи дека треба да се работи за ...

Обама и Меркел ја повикаа Украина да преземе конкретни чекори

Телеграф - 18.04.2014

Двајцата лидери изјавија дека се подготвени да преземат понатамошни мерки, ако во скоро време не се постигне намалување на напнатоста Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка ...

Обама се надева дека Русија ќе го исполни договорот за Украина

Бриф - 18.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама изрази надеж дека Русија ќе го исполни договорот за Украина, но рече дека обидот од минатото го тера да се сомнева во тоа.

Обама се надева дека Русија ќе го исполни договорот за Украина

Телеграф - 18.04.2014

Треба да сме подготвени да одговориме доколку Русите продолжат со напорите за мешање во Источна и Јужна Украина, изјави Обама Американскиот претседател Барак Обама изрази надеж дека Русија ќе го ...

Летоци кои ги шокирале Евреите во Доњецк: Мора да се пријават или ќе бидат депортирани!

Точка - 18.04.2014

На Евреите на истокот на Украина, во градот Доњецк, наводно им било соопштено дека мора да се регистрираат кај проруските сили или во спротивно ќе бидат депортирани.

Москва незадоволна од Европарламентот и ОБСЕ за Украина

Телеграф - 18.04.2014

Министерството „има впечаток дека членовите на Европскиот парламент избрзале“ со усвојувањето на Резолуцијата за случувањата во Украина, со цел „да влезат во историјата на крајот од својот мандат“ ...

Киев се заканува со „поконкретни“ мерки против сепаратистите

Телеграф - 18.04.2014

Проруските активисти од источна Украина претходно најавија дека ќе ги ослободат административните згради, дури откако ќе се повлечат прокиевските демонстранти Украинската Влада денеска најави дека во ...

Обама не е сигурен во примената на договорот, но смета дека Русите треба да добијат гаранции за нивните права во ...

Тера - 18.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави во четвртокот дека не е сигурен дека договорот за Украина постигнат во Женева е овозможи смирување теренот, но смета руските и рускојзичните жители треба ...

'Антитерористичката' операција во Украина продолжува и покрај договорот во Женева

Тера - 18.04.2014

Украинската воена операција против проруските локални милиции во источниот дел од земјата ќе продолжи и покрај четиристраниот договор во четвртокот во Женева, соопштија претставници на украинските ...

Обама и Меркел ја повикаа Украина да преземе конкретни чекори за украинската криза

Курир - 18.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел ја повикаа Русија да преземе „неодложни конкретни дејствија“, откако Москва се согласи дека треба да се работи за ...

Фашистички летоци во Донецк ги шокираа Евреите: Пријавете се, или ќе бидете протерани

Република - 18.04.2014

Низ украинскиот град Донецк се расфрлани летоци на кои се порачува сите Евреи во градот да се „регистрираат“, или во спротивно ќе се соочат со депортација.

'Антитерористичката' операција во Украина продолжува и покрај договорот во Женева

Portal - 18.04.2014

Украинската воена операција против проруските локални милиции во источниот дел од земјата ќе продолжи и покрај четиристраниот договор во четвртокот во Женева, соопштија претставници на украинските ...

Јулија Тимошенко се закани: Руси повлечете ги специјалците или ќе пукаме!

Република - 18.04.2014

-Ако Русија до четврток не ги повлече специјалните сили ќе следува вооружен одговор на Украина, изјави Јулија Тимошенко при посетата на Донецк. -Нам ни е украдена наша сопственост.

Намалување за тенкови: Автопералница во Донецк нуди намалување за руската војска!

Република - 18.04.2014

Досетливите жители на Донецк одлучиле да се пошегуваат и отпечатиле флаери за автопералница во која се дава попуст за миење на руските тенкови. Некој би рекол ништо посебно, се снашле во кризна ...

МНР на Русија бара објаснување за ограничениот влез за граѓани на Русија во Украина

Руска реч - 18.04.2014

Руското МНР бара од украинските власти официјално објаснување за забраната за влез во Украина на мажите стари меѓу 16 и 60 години, пренесува агенцијата ИТАР-ТАСС.

Обама не е сигурен во примената на договорот, но смета дека Русите треба да добијат гаранции за нивните права во ...

Макфакс - 18.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави во четвртокот дека не е сигурен дека договорот за Украина постигнат во Женева е овозможи смирување теренот, но смета руските и рускојзичните жители треба ...

'Антитерористичката' операција во Украина продолжува и покрај договорот во Женева

Макфакс - 18.04.2014

Украинската воена операција против проруските локални милиции во источниот дел од земјата ќе продолжи и покрај четиристраниот договор во четвртокот во Женева, соопштија претставници на украинските ...

Обама и Меркел бараат конкретни чекори за украинската криза

Lider - 18.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел ја повикаа Русија да преземе „неодложни конкретни дејствија“, откако Москва се согласи дека треба да се работи за ...

Русија не се сложува со позициите на Европарламентот и ОБСЕ за Украина

Lider - 18.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи денеска упати критики на сметка на Европскиот парламент и Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), поради нивните позиции во однос на ...

Киев се заканува си „поконкретни“ мерки против сепаратистите

Lider - 18.04.2014

Украинската Влада денеска најави дека во текот на следната недела би можела да преземе „поконкретни“ мерки против проруските сепаратисти, доколку тие не се повлечат од запоседнатите државни објекти, ...

Обама и Меркел ја повикаа Украина да преземе конкретни чекори за украинската криза

Falanga - 18.04.2014

Двајцата лидери изјавија дека се подготвени да преземат понатамошни мерки. Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел ја повикаа Русија да преземе „неодложни ...

Зошто е важен регионот Донбас, на истокот на Украина?

Deutsche Welle - 17.04.2014

Во Донбас, источниот регион богат со јаглен, чука индустриското срце на Украина. Откако таму завладеаја безредија се поставуваат прашањата: Колку Донбас е важен за Киев и во што се состои неговото ...

Украина: Три лица убиени во престрелка во Мариупол

24 Вести - 17.04.2014

Вршителот на должност министер за внатрешни работи на Украина Арсен Аваков, соопшти дека тројца проруски сепаратисти биле убиени во престрелка, која синоќа избувнала во градот Мариупол.

Москва: Тврдењата на Киев за интервенција на руски војници во Украина „личат на параноја“

24 Вести - 17.04.2014

Тврдењата на Киев за интервенција на руски специјални сили во настаните во Украина „личат на параноја“, изјави денеска пред новинарите рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

„Аерофлот“: Забрана за влез во Украина за Руси од 16 до 60 години

24 Вести - 17.04.2014

Украинските власти ќе воведат забрана за влез во Украина на руски граѓани од машки пол на возраст од 16 до 60 години, а засега известување за тоа добила единствено руската авиокомпанија „Аерофлот“.

Делегација на Конгресот на САД ќе ја посети Украина

Р.С.Европа - 17.04.2014

Двопартиска делегација на американски законодавци ќе ја посети Украина од 21 до 23 април. Делегацијата, предводена од претседавачот на Комисијата за надворешни работи на Претставничкиот дом Ед Ројс и ...

ОН предупредуваат од сериозна дестабилизација на Украина

Р.С.Европа - 17.04.2014

Немирите во источна Украина можат да доведат до сериозна дестабилизација на земјата во целост, предупреди помошникот на Генералниот секретар на ОН за човекови права, хрватскиот дипломат Иван ...

Разговори меѓу Русија, Украина, САД и ЕУ

Р.С.Европа - 17.04.2014

Високи претставници на САД, Русија, Украина и на ЕУ ќе се сретнат денеска во Женева на разговори во врска со украинската криза. Состанокот се случува во период кога про-руски сепаратисти зазедоа ...

Во Украина убиени тројца проруски активисти

Р.С.Европа - 17.04.2014

Украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Ааваков соопшти дека тројца проруски активисти биле убиени во близина на Мариупол во источна Украина. Тој на Фејсбук напишал дека во инцидентот имало и ...

САД подготвуваат нови санкции спрема Русија

Глас на Америка - 17.04.2014

Претседателот Обама кажа дека ќе има последици секогаш кога Русија ќе преземе чекори за дестабилизирање на Украина. САД велат дека ќе бараат знаци за сериозноста на Русија за деескалирање на тензиите ...

Повеќе американска неборбена помош за Украина

Р.С.Европа - 17.04.2014

Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел денеска изјави дека САД ѝ испраќаат повеќе неборбена помош на Украина. На прес-конференцијата по средбата со полскиот министер за одбрана Томаш Сиемониак ...

Стартуваат разговорите за Украина, на терен тензично и конфузно

Утрински - 17.04.2014

Женева денеска е домаќин на четиристраните разговори посветени на кризата во Украина. Во разговорите учествуваат Русија, Украина, ЕУ и САД. Тие ќе бидат предводени од рускиот министер за надворешни ...

Обама: Русија може да очекува и дополнителни санкции

Телма - 17.04.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека Русија може да очекува дополнителни санкции ако ја зајакне поддршката на сепаратистите во Источна Украина - Она што секогаш сум сакал да го кажам е дека ...

Украинската војска уби три лица во марупол

Телма - 17.04.2014

Според првичните податоци, тројца напаѓачи биле убиени, 13 повредени и 63 уапсени, објави министерот за внатрешни работи Аваков. Вршителот на должност министер за внатрешни рабои на Украина Арсен ...

Украина воведе строги рестрикции за сите возрасни Руси што сакаат да влезат во земјата сами

МКД - 17.04.2014

Руската авиокомпанија Аерофлот денес соопшти дека украинските официјални лица рекле дека на руски државјани стари меѓу 16 и 60 години им е забрането да влезат во Украина, освен ако патуваат со ...

Обама: Русија не сака војна со нас, ние сме значително воено надмоќни над нив (ВИДЕО)

МКД - 17.04.2014

Претседателот на Соединетите Американски Држави Барак Обама рекол дека Русија може да очекува нови санкции ако ја засили поддршката на сепаратистите на истокот на Украина.

САД ќе испратат дополнителна воена помош за Украина

Утрински - 17.04.2014

САД ќе и дадат дополнителна воена помош на Украина, но таа нема да вклучува оружје, изјави американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел соопштувајќи ја одлуката на претседателот Барак Обама.

Леток до Евреите во Доњецк: Регистрирајте се или ќе бидете депортирани

МКД - 17.04.2014

На Евреите во источниот украински град Доњецк, каде што проруските демонстранти ја презедоа контролата врз владините згради, им било кажано дека мора да се „регистрираат“ со Украинците што се ...

Обама: Русија може да очекува уште санкции ако преземе чекори за дестабилизирање на Украина

А1 On - 17.04.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека Русија може да очекува дополнителни санкции ако ја зајакне поддршката на сепаратистите во Источна Украина.

Три лица убиени во престрелката во Мариупол

А1 On - 17.04.2014

Вршителот на должност министер за внатрешни рабои на Украина Арсен Аваков, соопшти дека тројца проруски сепаратисти биле убиени во престрелка, која синоќа избувнала во градот Мариупол.

САД подготвиле нови санкции против Русија

А1 On - 17.04.2014

САД веќе имаат подготвено нови санкции против Русија, но ќе донесат одлука за нивно воведување зависно од натамошниот развој на ситуацијата во Украина, изјави портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни.

САД подготвиле нови санкции против Русија

Алфа - 17.04.2014

САД веќе имаат подготвено нови санкции против Русија, но ќе донесат одлука за нивно воведување зависно од натамошниот развој на ситуацијата во Украина, изјави портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни.

Земан: Тимошенко-бандит, Путин-ладнокрвен шахист

А1 On - 17.04.2014

На Украина и е потребен силен лидер, а не еден од оние бандити кои до сега беа на власт, па макар тоа да е и жената со насмевка на ангел или средена фризура, изјави претседателот на Чешка, Милош ...

ОБСЕ: Состојбата со медиумите во Украина е алармантна

А1 On - 17.04.2014

Состојбата со медиумите во Украина влезе во опасна фаза, а новинарите се соочуваат со насилство, застрашување и психолошка војна, предупреди претставничката на ОБСЕ, за слобода на медиумите Дуња ...

Украина да не биде искрата за нов светски конфликт

Н.Македонија - 17.04.2014

Како помалите земји да се постават додека големите сили играат геополитички шах. Накратко, внимателно. Навидум клише, но токму вака земјите како Македонија можат да учествуваат во играта, а да не ...

Шојгу: Тврдењата на Киев за интервенција на руски војници во настаните во Украина „личат на параноја“

А1 On - 17.04.2014

Тврдењата на Киев за интервенција на руски специјални сили во настаните во Украина „личат на параноја“, изјави денеска пред новинарите рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, јави ИТАР-ТАСС.

Земан: Тимошенко е „гангстер“, Путин „ладнокрвен шахист“

Н.Македонија - 17.04.2014

Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека на Украина и е потребен јак лидер, а не „еден од оние гангстери, кои досега биле на власт, па макар тоа била и жена со насмевка на ангел и убава плетенка“ ...

„Воено сме посилни од Русија!“

Интересно - 17.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјавил дека Русија може да очекува дополнителни санкции ако се засили поддршката на сепаратистите на истокот на Украина...

Украина држи во притвор околу десет наводни руски агенти

А1 On - 17.04.2014

Украина приведе околу десет руски граѓани, од кои сите со искуство во разузнавањето, соопшти украинската Служба за безбедност. Портпаролката на службата во одговор на новинарско прашање, за изјавата ...

„Аерофлот“: Забрана за влез во Украина за Руси од 16 до 60 години

А1 On - 17.04.2014

Украинските власти ќе воведат забрана за влез во Украина на руски граѓани од машки пол на возраст од 16 до 60 години, а засега известување за тоа добила единствено руската авиокомпанија „Аерофлот“.

Украина: Забрана за влез за Руси од 16 до 60 години?

Н.Македонија - 17.04.2014

краинските власти ќе воведат забрана за влез во Украина на руски граѓани од машки пол на возраст од 16 до 60 години, а засега известување за тоа добила единствено руската авиокомпанија „Аерофлот“ ...

Властите се сигурни во планираните избори во Украина на 25-ти мај

SETimes - 17.04.2014

Властите во Киев со нетрпение ги очекуваат претседателските избори на 25-ти мај, и покрај дестабилизацијата и провокацијата поддржана од Кремљ во источна Украина.

САД ќе испратат дополнителна воена помош за Украина

А1 On - 17.04.2014

САД ќе и дадат дополнителна воена помош на Украина, но таа нема да вклучува оружје, изјави американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел соопштувајќи ја одлуката на претседателот Барак Обама.

Проруски активисти одбиваат да ги напуштат заземените згради во Доњецк

А1 On - 17.04.2014

Проруските активисти, кои ја зазедоа обласната администрација на Доњецк во источна Украина, истакнаа дека нема да ја ослободат зградата се додека приврзаниците на новите власт во Киев не го испразнат ...

Проруски активисти одбиваат да ги напуштат заземените згради во Доњецк

Алфа - 17.04.2014

Проруските активисти, кои ја зазедоа обласната администрација на Доњецк во источна Украина, истакнаа дека нема да ја ослободат зградата се додека приврзаниците на новите власт во Киев не го испразнат ...

Обама: Ние немаме потреба од војна со Русија

+инфо - 17.04.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека Русија може да очекува дополнителни санкции ако ја зајакне поддршката на сепаратистите во Источна Украина.

Украина држи во притвор десет руски агенти

+инфо - 17.04.2014

Украина приведе околу десет руски граѓани, од кои сите со искуство во разузнавањето, соопшти украинската Служба за безбедност. Портпаролката на службата во одговор на новинарско прашање, за изјавата ...

САД ќе испратат дополнителна воена помош за Украина

+инфо - 17.04.2014

САД ќе и дадат дополнителна воена помош на Украина, но таа нема да вклучува оружје, изјави американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел соопштувајќи ја одлуката на претседателот Барак Обама.

Проруски активисти одбиваат да ги напуштат заземените згради во Доњецк

+инфо - 17.04.2014

Проруските активисти, кои ја зазедоа обласната администрација на Доњецк во источна Украина, истакнаа дека нема да ја ослободат зградата се додека приврзаниците на новите власт во Киев не го испразнат ...

Што договорија големите сили во Женева за судбината на Украина?

Фактор - 17.04.2014

Дури седум часа траеше четиристраната средба на шефовите на дипломатиите на Русија, Украина, САД и ЕУ во Женева, по што сите четири страни излегоа со заедничка изјава за ситуацијата во Украина, која ...

Три лица убиени во престрелката во Мариупол

Сител - 17.04.2014

Вршителот на должност министер за внатрешни рабои на Украина Арсен Аваков, соопшти дека тројца проруски сепаратисти биле убиени во престрелка, која синоќа избувнала во градот Мариупол.

Обама: Русија може да очекува уште санкции ако преземе чекори за дестабилизирање на Украина

Сител - 17.04.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека Русија може да очекува дополнителни санкции ако ја зајакне поддршката на сепаратистите во Источна Украина.

Три жртви во престрелка во Украина

Либертас - 17.04.2014

Вршителот на должност министер за внатрешни рабои на Украина Арсен Аваков, соопшти дека тројца проруски сепаратисти биле убиени во престрелка, која синоќа избувнала во градот Мариупол.

Убиени тројца проруски активисти во источна Украина

Локално - 17.04.2014

Украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Ааваков соопшти дека тројца проруски активисти биле убиени во близина на Мариупол во источна Украина. Тој на Фејсбук напишал дека во инцидентот имало и ...

САД подготвуваат нови санкции против Русија

Либертас - 17.04.2014

САД веќе имаат подготвено нови санкции против Русија, но ќе донесат одлука за нивно воведување зависно од натамошниот развој на ситуацијата во Украина, изјави портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни.

САД подготвиле нови санкции против Русија

Сител - 17.04.2014

САД веќе имаат подготвено нови санкции против Русија, но ќе донесат одлука за нивно воведување зависно од натамошниот развој на ситуацијата во Украина, изјави портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни.

Денеска во Женева ќе се разговара за смирување на кризата во Украина

МРТ - 17.04.2014

Украинскиот министер за внатрешни работи, Арсен Аваков соопшти дека украинските сили убиле тројца, а раниле 13 напаѓачи на истокот на земјата. Според првите податоци, приведени биле 63 лица.

Еве зошто се води војна: Ова се делови од Украина кои може да се припојат на Русија

МК News - 17.04.2014

Ова се деловите од Украина во која живеат Руси, но никаде тие не надминуваат 50% од населението. Стабилно руско мнозинство има само Крим. Во областа Доњецк Украинците се 59,6%, а Руси има 38,2%.

Нови судири во Украина, има и жртви

Вечер - 17.04.2014

Украинските сили убиле тројца, а раниле 13 напаѓачи во базата во Мариупољ, на југоисток во земјата, соопштил министерот за внатрешни работи на Украина, Арсен Аваков.

Земан: Тимошенко е „гангстер“, Путин „ладнокрвен шахист“

Сител - 17.04.2014

Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека на Украина и е потребен јак лидер, а не „еден од оние гангстери, кои досега биле на власт, па макар тоа била и жена со насмевка на ангел и убава плетенка“.

Земан: Тимошенко е гангстер

Локално - 17.04.2014

Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека на Украина и е потребен јак лидер, а не „еден од оние гангстери, кои досега биле на власт, па макар тоа била и жена со насмевка на ангел и убава плетенка“.

Земан: Тимошенко е „гангстер“, Путин „ладнокрвен шахист“

Канал5 - 17.04.2014

Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека на Украина и е потребен јак лидер, а не „еден од оние гангстери, кои досега биле на власт, па макар тоа била и жена со насмевка на ангел и убава плетенка“.

Барак Обама: Воено сме појаки од Русите!

Канал5 - 17.04.2014

Обама изјави дека верува дека Русија не е заинтересирана за воен судир со САД која е воено надмоќна и додаде дека САД не сака војна. - Она што доследно го говорев е тоа дека секогаш кога Русија ќе ...

Европскиот парламент усвои резолуција за прекин на изградбата на “Јужен поток”

Локално - 17.04.2014

Европскиот парламент усвои резолуција во која европратениците се изјаснија против изградба на гасоводот “Јужен поток ” , соопштија од прес-службата на ЕП .

“План Ф ” за Украина

Локално - 17.04.2014

Проруските активисти во источна Украина се цврсто за федерализација . За неа Москва тврди дека ќе придонесе за обединување на Украинасамо со поголеми надлежности на провинциите .

Украина забрани влез на руси на возраст од 16 до 60 години

Локално - 17.04.2014

Украинската гранична служба објави дека наметнува привремена забрана за влез на руски граѓани од машки пол, на возраст меѓу 16 до 60 години, на територијата на Украина, пренесе РИА Новости.

Украина го забрани влезот за Русите на возраст од 16 до 60 години!

Канал5 - 17.04.2014

Руските граѓани од машки пол на возраст од 16 до 60 години нема да можат да влезат во Украина. Вакво известување добила руската авиокомпанија „ Аерофлот“ - ренесува Интерфакс.

УКРАИНА: Три лица убиени во престрелка во Мариупол

Телеграф - 17.04.2014

Вчера војници од украинската Национална гарда пукале во воздух, кога толпа од проруски сепаратисти нападнале нивна база во близина на источниот град Мариуопол Вршителот на должност министер за ...

ОБАМА: Русија може да очекува уште санкции ако преземе чекори за дестабилизирање на Украина

Телеграф - 17.04.2014

Обама говореше за кризата во Украина, за која категорично ја обвини Москва, во пресрет на средбата во Женева, на која Русија, Украина, САД и ЕУ ќе се обидат да излезат од ќорсокакот Претседателот на ...

КАРНИ: Подготвивме нови санкции против Русија

Телеграф - 17.04.2014

Портапролот на Стејт департментот, Џен Псаки вчера истакна дека одлука за нови американски санкции против Русија нема да биде донесена пред закажаната за утре четиристрана средба во Женева САД веќе ...

САД подготвиле нови санкции против Русија

Бриф - 17.04.2014

САД веќе имаат подготвено нови санкции против Русија, но ќе донесат одлука за нивно воведување зависно од натамошниот развој на ситуацијата во Украина, изјави портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни.

"Со Украина владеат гангстери со ангелска насмевка и убава коса!"

Точка - 17.04.2014

Обраќајќи им се на студентите на Универзитетот во Храдец Кралове, чешкиот претседател Милош Земан зборувал многу остро за тоа што се случува во Украина.

Обама: Русија може да очекува уште санкции ако преземе чекори за дестабилизирање на Украина

Бриф - 17.04.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека Русија може да очекува дополнителни санкции ако ја зајакне поддршката на сепаратистите во Источна Украина.

Тимошенко прави своја војска

Точка - 17.04.2014

Поранешната премиерка на Украина и претседателски кандидат на изборите на 25 мај, во два одвоени медиумски настапи, практично најави формирање на своја паравојска.

Нови судири во Украина, има и жртви

Точка - 17.04.2014

Украинските сили убиле тројца, а раниле 13 напаѓачи во базата во Мариупољ, на југоисток во земјата, соопштил министерот за внатрешни работи на Украина, Арсен Аваков.

Земан: Тимошенко е „гангстер“, Путин „ладнокрвен шахист“

Бриф - 17.04.2014

Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека на Украина и е потребен јак лидер, а не „еден од оние гангстери, кои досега биле на власт, па макар тоа била и жена со насмевка на ангел и убава плетенка“.

ЗЕМАН: Тимошенко е гангстер, Путин ладнокрвен шахист

Телеграф - 17.04.2014

Според претседателот на Чешка, ЕУ не може да ѝ помогне на Украина бидејќи парите ќе исчезнат во џебовите на олигарсите Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека на Украина ѝ е потребен јак лидер, а ...

РУСИЈА: Тврдењата на Киев за интервенција на руски војници „личат на параноја“

Телеграф - 17.04.2014

Во однос на тврдењата дека руски специјалци се користат во настаните во Украина, ќе кажам само едно: тешко е да бараш црна мачка во темна соба, особено ако ја нема таму, изјави Сергеј Шојгу Тврдењата ...

Украина држи во притвор околу десет наводни руски агенти

Бриф - 17.04.2014

Украина приведе околу десет руски граѓани, од кои сите со искуство во разузнавањето, соопшти украинската Служба за безбедност. Портпаролката на службата во одговор на новинарско прашање, за изјавата ...

Украина држи во притвор околу десет наводни руски агенти

Телеграф - 17.04.2014

Сите тие наводно работеле во разузнавањето и моментално се води истрага против нив Украина приведе околу десет руски граѓани, од кои сите со искуство во разузнавањето, соопшти Службата за безбедност ...

„Аерофлот“: Забрана за влез во Украина за Руси од 16 до 60 години

Бриф - 17.04.2014

Украинските власти ќе воведат забрана за влез во Украина на руски граѓани од машки пол на возраст од 16 до 60 години, а засега известување за тоа добила единствено руската авиокомпанија „Аерофлот“.

„Аерофлот“: Забрана за влез во Украина за Руси од 16 до 60 години

Телеграф - 17.04.2014

Мерките важат не само во случај на патување со авион туку и со други превозни средства Украинските власти ќе воведат забрана за влез во Украина на руски граѓани од машки пол на возраст од 16 до 60 ...

САД ќе испратат дополнителна воена помош за Украина

Телеграф - 17.04.2014

Хејгел истакна дека за одлуката за дополнителната помош телефонски е известен и украинскиот министер за одбрана Михајло Ковал. САД ќе и дадат дополнителна воена помош на Украина, но таа нема да ...

Насилството веднаш да престане: Што се договорија големите сили во Женева?

Точка - 17.04.2014

Сите илегално вооружени групи мора да бидат разоружени, а сите бесправно одземени објекти мора да бидат вратени во рацете на легитимните власти, како и сите бесправно заземени улици, плоштади и други ...

Проруски активисти одбиваат да ги напуштат заземените згради во Доњецк

Телеграф - 17.04.2014

Лидерот на проруските активисти Александар Захарченко посочи дека процесот на стабилизација на земјата треба да започне со плоштадот во Киев Проруските активисти, кои ја зазедоа обласната ...

Нов судир во ОН поради извештајот за Украина

Тера - 17.04.2014

Западот и Русија во средата во Советот за безбедност при Обединетите нации меѓусебно се обвинуваа поради извештајот на ОН за човековите права во Украина, кој Москва го оцени како пристрасен, а ...

Тројца проруски активисти убиени во Мариупол

Тера - 17.04.2014

Украинските сили во текот на изминатата ноќ убија тројца, а ранија 13 напаѓачи во базата во Мариупол, на југоистокот на земјата, соопшти во четврток министерот за внатрешни работи на Украина, Арсен ...

Аерофлот: Украина ќе забрани влез за Руси од 16 до 60 години

Тера - 17.04.2014

Украинските власти ќе воведат забрана за влез во државата за руски граѓани, машки на возраст од 16 до 60 години, јави Интерфакс, наведувајќи дека информација за ова засега добила само руската ...

Обама: Русија може да очекува уште санкции ако преземе чекори за дестабилизирање на Украина

Курир - 17.04.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека Русија може да очекува дополнителни санкции ако ја зајакне поддршката на сепаратистите во Источна Украина.

Тимошенко прави своја војска

Нетпрес - 17.04.2014

Поранешната премиерка на Украина и претседателски кандидат на изборите на 25 мај, во два одвоени медиумски настапи, практично најави формирање на своја паравојска.

Поглед од регионите - Бердјанск, југоисточна Украина

Окно - 17.04.2014

Додека новите украински власти водат предизборна кампања и се обидуваат да ги скротат десните радикални сили, тие ја прават истата грешка како во 2004 година и заборавија на незадоволството на ...

Нови судири во Украина, има и жртви

Нетпрес - 17.04.2014

Украинските сили убиле тројца, а раниле 13 напаѓачи во базата во Мариупољ, на југоисток во земјата, соопштил министерот за внатрешни работи на Украина, Арсен Аваков.

Обама: Немаме потреба од војна со Русија

Таратур - 17.04.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека Русија може да очекува дополнителни санкции ако ја зајакне поддршката на сепаратистите во Источна Украина.

Нов судир во ОН поради извештајот за Украина

Portal - 17.04.2014

Западот и Русија во средата во Советот за безбедност при Обединетите нации меѓусебно се обвинуваа поради извештајот на ОН за човековите права во Украина, кој Москва го оцени како пристрасен, а ...

Тројца проруски активисти убиени во Мариупол

Portal - 17.04.2014

Украинските сили во текот на изминатата ноќ убија тројца, а ранија 13 напаѓачи во базата во Мариупол, на југоистокот на земјата, соопшти во четврток министерот за внатрешни работи на Украина, Арсен ...

Тимошенко прави своја војска

Република - 17.04.2014

Поранешната премиерка на Украина и претседателски кандидат на изборите кои треба да се одржат на 25 мај, таа практично најави формирање на своја паравојска.

Аерофлот: Украина ќе забрани влез за Руси од 16 до 60 години

Portal - 17.04.2014

Украинските власти ќе воведат забрана за влез во државата за руски граѓани, машки на возраст од 16 до 60 години, јави Интерфакс, наведувајќи дека информација за ова засега добила само руската ...

ЕУ е одговорна за разбивањето на Украина

Руска реч - 17.04.2014

Голем дел, ако не клучен, во одговорноста за кризата во Украина носи ЕУ, затоа што многу добро ја знае историската, политичката и економската поврзаност на Украина со Русија, но и покрај тоа ја ...

Москва е подготвена да одговори на забараната за влез на Руси во Украина

Руска реч - 17.04.2014

Москва е подготвена на одговор и соодветни мерки поради решението на властите во Киев да не ги пуштат во Украина руските граѓани од машки пол, се пренесува на интернет-страницата на МНР на Русија.

Дванаесет ранети во престрелка во украински Мариупол

Макфакс - 17.04.2014

Дванаесет луѓе се ранети во престрелка во воена единица во источниот украински град Мариупол, изјавил за РИА Новости ноќта кон четвртокот командантот на локалната проруска милиција ткн Донецка ...

САД не очекуваат битен напредок на женевските преговори со Русија

Макфакс - 17.04.2014

Вашингтон не предвидува важен напредок во четиристраните преговори со учество на Русија околу украинската криза во четврток во Женева, каде што ќе се сретнат шефовите на дипломатиите на Украина, ...

Нов судир во ОН поради извештајот за Украина

Макфакс - 17.04.2014

Западот и Русија во средата во Советот за безбедност при Обединетите нации меѓусебно се обвинуваа поради извештајот на ОН за човековите права во Украина, кој Москва го оцени како пристрасен, а ...

Тројца проруски активисти убиени во Мариупол

Макфакс - 17.04.2014

Украинските сили во текот на изминатата ноќ убија тројца, а ранија 13 напаѓачи во базата во Мариупол, на југоистокот на земјата, соопшти во четврток министерот за внатрешни работи на Украина, Арсен ...

Цената на нафтата околу 110 долари, се следи Украина

Макфакс - 17.04.2014

Цената на суровата нафта се стабилизираше во четвртокот на лондонската берза под 110 долари за барел, по вчерашниот скок додека трговците го проценуваат ризикот од ескалација на напнатоста во ...

Аерофлот: Украина ќе забрани влез за Руси од 16 до 60 години

Макфакс - 17.04.2014

Украинските власти ќе воведат забрана за влез во државата за руски граѓани, машки на возраст од 16 до 60 години, јави Интерфакс, наведувајќи дека информација за ова засега добила само руската ...

Обама и Меркел разговараа за украинската криза

Макфакс - 17.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама разговарал во четвртокот со германската канцеларка Ангела Меркел за ситуацијата во Украина, соопштија кабинетите на двата челника.

Три лица убиени во престрелката во Мариупол

Денешен - 17.04.2014

Вршителот на должност министер за внатрешни рабои на Украина Арсен Аваков, соопшти дека тројца проруски сепаратисти биле убиени во престрелка, која синоќа избувнала во градот Мариупол.

САД подготвиле нови санкции против Русија

Денешен - 17.04.2014

САД веќе имаат подготвено нови санкции против Русија, но ќе донесат одлука за нивно воведување зависно од натамошниот развој на ситуацијата во Украина, изјави портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни.

САД подготви нови санкции за Русија

Lider - 17.04.2014

САД веќе имаат подготвено нови санкции против Русија, но ќе донесат одлука за нивно воведување зависно од натамошниот развој на ситуацијата во Украина, изјави портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни.

Земан: Тимошенко е „гангстер“, Путин „ладнокрвен шахист“

Денешен - 17.04.2014

Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека на Украина и е потребен јак лидер, а не „еден од оние гангстери, кои досега биле на власт, па макар тоа била и жена со насмевка на ангел и убава плетенка“.

Земан: Тимошенко е „гангстер“, Путин „ладнокрвен шахист“

Lider - 17.04.2014

Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека на Украина и е потребен јак лидер, а не „еден од оние гангстери, кои досега биле на власт, па макар тоа била и жена со насмевка на ангел и убава плетенка“.

„Аерофлот“: Забрана за влез во Украина за Руси од 16 до 60 години

Lider - 17.04.2014

Украинските власти ќе воведат забрана за влез во Украина на руски граѓани од машки пол на возраст од 16 до 60 години, а засега известување за тоа добила единствено руската авиокомпанија „Аерофлот“.

Три лица убиени во престрелката во Мариупол

Falanga - 17.04.2014

Претходно, војници од украинската Национална гарда пукале во воздух, кога толпа од проруски сепаратисти нападнале нивна база. Вршителот на должност министер за внатрешни работи на Украина Арсен ...

Обама: Верувам дека Русија не сака војна со нас, бидејќи воено сме посилни

Falanga - 17.04.2014

Додаде дека САД не сакаат војна. Американскиот претседател, Барак Обама, изјавил дека Русија може да очекува дополнителни санкции ако ја засили поддршката за сепаратистите на истокот од Украина.

Украина: Приведени десет руски агенти

Maxim - 17.04.2014

Како што соопшти Служба за безбедност, Украина приведе околу десет руски граѓани, од кои сите со искуство во разузнавањето. Владимир Путин за обемот на руската инволвираност во украинската криза, ...

Меркел: Русија има најголема одговорност за смирување на ситуацијата во Украина

24 Вести - 16.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел му порача на рускиот претседател Владимир Путин дека Русија ја има „најголемата одговорност“ за смирување на ситуацијата во Украина, изјави денеска портпаролот на ...

Оклопни возила со руски знамиња во источна Украина

Р.С.Европа - 16.04.2014

Тие се стационирале пред зградата на градската управа во Словјанск која е окупирана од проруски сепаратисти. Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека Украина е на работ на граѓанска војна и оти ...

Филе најави проширување на санкциите против Русија

Р.С.Европа - 16.04.2014

Евро-комесарот за проширување Штефан Филе ја предупреди Русија дека санкциите постепено ќе се прошируваат во повеќе економски области, доколку Москва продолжи со дестабилизацијата на Украина.

НАТО одговор на кризата во Украина

Р.С.Европа - 16.04.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен најави воено засилување на источните граници на Алијансата. Претходно оклопни возила со руски знамиња влегле во источна Украина.

Ситуацијата за новинарите во Украина достигна опасна фаза

Р.С.Европа - 16.04.2014

Претставничката за слобода на медиуми на ОБСЕ, Дуња Мијатовиќ, оцени дека ситуацијата за новинарите во Украина достигна опасна фаза. По тридневната посета на Харков, Одеса и Киев, каде што зборуваше ...

ЦИА договарала со Киев да добие пристап до американските разузнавачки податоци

Утрински - 16.04.2014

Џон Бренан, директорот на американската Централна разузнавачка агенција ЦИА, за време на својата посета на Киев разговарал за барањето на украинските власти да добијат пристап до американските ...

Војска влезе во источна Украина - ситуацијата нејасна

Телма - 16.04.2014

Украински војски влегоа во повеќе места во источна Украина, во некои се блокирани од проруски сили, а во некои со тенковите преминаа на другата страна Украинските трупи влегоа денеска во источниот ...

Филе: Кризата во Украина не е во интерес ниту на Русија, ниту на ЕУ

Утрински - 16.04.2014

Кризата во Украина, која може да ескалира во неконтролирано крвопролевање од големи размери, не е во интерес ниту на Русија, ниту на ЕУ, изјави денеска еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Дојче веле: Зошто е важен истокот на Украина

МКД - 16.04.2014

Регионот Донбас, иако мал, за Киев е важен зашто е богат со јаглен, а за Москва зашто е седиште на фирмите што произведуваат суровини за руската вселенска и воена индустрија.

Москва: Злосторство е да се војува против сопствениот народ

А1 On - 16.04.2014

Русија синоќа изрази длабока загриженост поради операциите на украинските специјални служби во југоисточните делови на земјата, во кои има жртви, нагласувајќи дека е злосторство да се војува против ...

Бренан договарал Украинците да добијат пристап до американските разузнавачки податоци

А1 On - 16.04.2014

Џон Бренан, директорот на американската Централна разузнавачка агенција ЦИА, за време на својата посета на Киев разговарал за барањето на украинските власти да добијат пристап до американските ...

Властите во Киев: Овде нема да има повеќе терористи

А1 On - 16.04.2014

Властите во Киев порачуваат дека ниту во Доњецка, ниту во другите украински региони наскоро нема да има терористи. -Тие ќе седат на обвинителската клупа, каде што им е место- наведе претседателот на ...

Вооружени проруски сепаратисти го презедоа градскиот совет на Доњецк

А1 On - 16.04.2014

Најмалку 20 проруски сепаратисти го презедоа градскиот совет на источниот украински град Доњецк, соопшти портпаролката на советот. Лицата што ја презедоа зградата се вооружени.

Вооружени проруски сепаратисти го презедоа градскиот совет на Доњецк

Алфа - 16.04.2014

Најмалку 20 проруски сепаратисти го презедоа градскиот совет на источниот украински град Доњецк, соопшти портпаролката на советот. Најмалку 20 проруски сепаратисти го презедоа градскиот совет на ...

САД, Русија и Кина ги вкрстуваат копјата

Н.Македонија - 16.04.2014

Дали Украина ќе биде ново светско жариште е прашање што постојано се наметнува поради најавите за големи воени операции во источниот дел на земјата. Сето тоа создава притисок врз јавноста дека ...

Проруските единици добиле наредба да стрелаат кон припадници на украинските сили

Алфа - 16.04.2014

Двајца украински војници, од кои едниот офицер се земени како заложници од вооружени терористи во источната Луганска област, соопшти украинското Министерство за одбрана.

Киев: Киднапирани двајца украински војници, проруските единици добиле наредба да стрелаат кон припадници на украинските ...

А1 On - 16.04.2014

Двајца украински војници, од кои едниот офицер се земени како заложници од вооружени терористи во источната Луганска област, соопшти украинското Министерство за одбрана.

Путин предупреди дека Украина е на работ на граѓанска војна

Кајгана - 16.04.2014

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека Украина е на работ од граѓанска војна, соопшти Кремљ, откако во вторникот прозападните власти во Киев испратија воени единици за воспоставување на ...

Русија поттикнува насилство за да интервенира во Украина, тврди украинското разузнавање

А1 On - 16.04.2014

Украинската разузнавачка служба тврди дека пресретнала разговори кои „докажуваат дека Русија намерно поттикнува крвопролевање во Украина“, со цел потоа да испрати свои вооружени сили на украинска ...

ЕУ и НАТО ја повикаа Русија да „престане да биде дел од проблемот“ во Украина

SETimes - 16.04.2014

По 10 дена тековни заземања и напади на државните институции и зградите на владата во источна Украина, официјален претставник во Киев најави „антитерористичка операција“.

Филе: Кризата во Украина не е во интерес ниту на Русија, ниту на ЕУ

А1 On - 16.04.2014

Кризата во Украина, која може да ескалира во неконтролирано крвопролевање од големи размери, не е во интерес ниту на Русија, ниту на ЕУ, изјави денеска еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Меркел: Русија има најголема одговорност за смирување на ситуацијата во Украина

Н.Македонија - 16.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел му порача на рускиот претседател Владимир Путин дека Русија ја има „најголемата одговорност“ за смирување на ситуацијата во Украина, изјави денеска портпаролот на ...

Меркел: Русија има најголема одговорност за смирување на ситуацијата во Украина

Алфа - 16.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел му порача на рускиот претседател Владимир Путин дека Русија ја има „најголемата одговорност“ за смирување на ситуацијата во Украина, изјави денеска портпаролот на ...

Филе: Кризата во Украина не е во интерес ниту на Русија, ниту на ЕУ

Алфа - 16.04.2014

Кризата во Украина, која може да ескалира во неконтролирано крвопролевање од големи размери, не е во интерес ниту на Русија, ниту на ЕУ, изјави денеска еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Претскажувања: Русија е новиот светски лидер!

Н.Македонија - 16.04.2014

Рускиот астролог Павел Глоба, познат е по точните прогнози, па така уште во 2009 година, го најави она што сега се случува во Украина, но и во целиот свет На почетокот на годината, Глоба прогнозираше ...

Меркел: Русија има најголема одговорност за смирување на ситуацијата во Украина

А1 On - 16.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел му порача на рускиот претседател Владимир Путин дека Русија ја има „најголемата одговорност“ за смирување на ситуацијата во Украина, изјави денеска портпаролот на ...

Филе: Кризата во Украина не е во интерес ниту на Русија, ниту на ЕУ

Н.Македонија - 16.04.2014

Кризата во Украина, која може да ескалира во неконтролирано крвопролевање од големи размери, не е во интерес ниту на Русија, ниту на ЕУ, изјави денеска еврокомесарот за проширување Штефан Филе Во ...

Бренан договарал Украинците да добијат пристап до американските разузнавачки податоци

+инфо - 16.04.2014

Џон Бренан, директорот на американската Централна разузнавачка агенција ЦИА, за време на својата посета на Киев разговарал за барањето на украинските власти да добијат пристап до американските ...

Вооружени проруски сепаратисти го презедоа градскиот совет на Доњецк

+инфо - 16.04.2014

Најмалку 20 проруски сепаратисти го презедоа Градскиот совет на источниот украински град Доњецк, соопшти портпаролката на Советот. Лицата што ја презедоа зградата се вооружени.

Зошто е важна источна Украина?

Фактор - 16.04.2014

Регионот Донбас, кој е средиште на новите немири во Украина, не е голем по површина. Но за Киев е важен бидејќи е исклучително богат со јаглен, а за Москва – затоа што е седиште на фирмите кои ...

Русија поттикнува насилство за да интервенира во Украина, тврди украинското разузнавање

+инфо - 16.04.2014

Украинската разузнавачка служба тврди дека пресретнала разговори кои „докажуваат дека Русија намерно поттикнува крвопролевање во Украина“, со цел потоа да испрати свои вооружени сили на украинска ...

Меркел: Русија има најголема одговорност за смирување на ситуацијата во Украина

+инфо - 16.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел му порача на рускиот претседател Владимир Путин дека Русија ја има „најголемата одговорност“ за смирување на ситуацијата во Украина, изјави денеска портпаролот на ...

Филе: Кризата во Украина не е во интерес ниту на Русија, ниту на ЕУ

+инфо - 16.04.2014

Кризата во Украина, која може да ескалира во неконтролирано крвопролевање од големи размери, не е во интерес ниту на Русија, ниту на ЕУ, изјави денеска еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Неизвесна ситуација во источна Украина, новинарите во опасност

Фактор - 16.04.2014

Украинските власти признаа дека припадници на полицијата во источниот украински град Доњецк преминале на страната на проруските бунтовници. Според првиот потпретседател на украинската Влада Виталиј ...

Бренан договарал Украинците да добијат пристап до американските разузнавачки податоци

Сител - 16.04.2014

Џон Бренан, директорот на американската Централна разузнавачка агенција ЦИА, за време на својата посета на Киев разговарал за барањето на украинските власти да добијат пристап до американските ...

Русија: Националистичкиот хаос повторно ја зафати Украина

Локално - 16.04.2014

Русија синоќа изрази длабока загриженост поради операциите на украинските специјални служби во југоисточните делови на земјата, во кои има жртви, нагласувајќи дека е злосторство да се војува против ...

Русија загрижена поради операциите на украинските сили

Либертас - 16.04.2014

Русија синоќа изрази длабока загриженост поради операциите на украинските специјални служби во југоисточните делови на земјата, во кои има жртви, нагласувајќи дека е злосторство да се војува против ...

Москва: Злосторство е да се војува против сопствениот народ

Сител - 16.04.2014

Русија синоќа изрази длабока загриженост поради операциите на украинските специјални служби во југоисточните делови на земјата, во кои има жртви, нагласувајќи дека е злосторство да се војува против ...

Врие во Украина

МРТ - 16.04.2014

Во Украина врие во пресрет на мировните преговори во Женева. Проруски сепаратисти присвоиле шест украински оклопни возила и ги возеле низ улиците на градот кадешто вчера украинските сили го зазедоа ...

Проруски сепаристи го презедоа градскиот совет во источен Доњецк

Локално - 16.04.2014

Најмалку 20 проруски сепаратисти го презедоа градскиот совет на источниот украински град Доњецк, соопшти портпаролката на советот. Лицата што ја презедоа зградата се вооружени.

Вооружени проруски сепаратисти го презедоа градскиот совет на Доњецк

Сител - 16.04.2014

Најмалку 20 проруски сепаратисти го презедоа градскиот совет на источниот украински град Доњецк, соопшти портпаролката на советот. Лицата што ја презедоа зградата се вооружени.

Фото: Ова се деловите од Украина кои би можеле да се припојат кон Русија

Канал5 - 16.04.2014

Ова се деловите од Украина во која живеат Руси, но никаде тие не надминуваат 50% од населението. Стабилно руско мнозинство има само Крим. Во областа Доњецк Украинците се 59,6%, а Руси има 38,2%.

Русија поттикнува насилство за да интервенира во Украина, тврди украинското разузнавање

Сител - 16.04.2014

Украинската разузнавачка служба тврди дека пресретнала разговори кои „докажуваат дека Русија намерно поттикнува крвопролевање во Украина“, со цел потоа да испрати свои вооружени сили на украинска ...

Киднапирани двајца украински војници, наредено да се пука на украинските сили

Локално - 16.04.2014

Двајца украински војници, од кои едниот офицер се земени како заложници од вооружени терористи во источната Луганска област, соопшти украинското Министерство за одбрана.

Филе: Кризата во Украина не е во интерес ниту на Русија, ниту на ЕУ

Канал5 - 16.04.2014

- Кризата во Украина, која може да ескалира во неконтролирано крвопролевање од големи размери, не е во интерес ниту на Русија, ниту на ЕУ, изјави денеска еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Меркел:Русија е најодговорна за смирување на Украина

Локално - 16.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел му порача на рускиот претседател Владимир Путин дека Русија ја има „најголемата одговорност“ за смирување на ситуацијата во Украина, изјави денеска портпаролот на ...

Филе: Кризата во Украина не е во интерес ниту на Русија, ниту на ЕУ

Сител - 16.04.2014

Кризата во Украина, која може да ескалира во неконтролирано крвопролевање од големи размери, не е во интерес ниту на Русија, ниту на ЕУ, изјави денеска еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

ВИДЕО: Украинско дрифтање со тенк!

Сител - 16.04.2014

Довчерашни украински војници, кои сега се на страната на проруските сили на оригинален начин решија да го прослават излегувањето од единиците лојални на Киев.

ЦИА требало да дозволи пристап на Украинците до американските разузнавачки податоци

Телеграф - 16.04.2014

Според новинарот Џош Рогин, генералот Филип Бридлоув, командат на Европската команда на САД, инсистирал на Украинците да им се дадат сателитски снимки за движењето на руските сили, но бил одбиен од ...

Москва: Злосторство е да се војува против сопствениот народ

Бриф - 16.04.2014

Русија синоќа изрази длабока загриженост поради операциите на украинските специјални служби во југоисточните делови на земјата, во кои има жртви, нагласувајќи дека е злосторство да се војува против ...

МОСКВА: Злосторство е да се војува против сопствениот народ

Телеграф - 16.04.2014

Тоа што се случува сведочи дека властите во Киев упорно одбиваат да воспостават толку неопходен дијалог со украинските региони, се нагласува во соопштението на руското Министерство за надворешни ...

Вооружени проруски сепаратисти го презедоа градскиот совет на Доњецк

Бриф - 16.04.2014

Најмалку 20 проруски сепаратисти го презедоа градскиот совет на источниот украински град Доњецк, соопшти портпаролката на советот. Лицата што ја презедоа зградата се вооружени.

УКРАИНА: Проруски сепаратисти го презедоа градскиот совет на Донецк

Телеграф - 16.04.2014

Според портпаролката, тие имаат само едно барање: да биде организиран референдум за федерализација на Украина Најмалку 20 проруски сепаратисти го презедоа градскиот совет на источниот украински град ...

Киев: Киднапирани двајца украински војници

Бриф - 16.04.2014

Двајца украински војници, од кои едниот офицер се земени како заложници од вооружени терористи во источната Луганска област, соопшти украинското Министерство за одбрана.

ВРИЕ ВО КИЕВ: Киднапирани двајца украински војници, на Русите им е наредено да пукаат

Телеграф - 16.04.2014

Украинските војници запреле на патот за да го поправат дефектот на нивното возило, но биле киднапирани од екстремисти, кои ги однеле во непозната насока Двајца украински војници, од кои едниот ...

САД, Русија и Кина ги вкрстуваат копјата

Бриф - 16.04.2014

Од Украина и Црно Море, преку пустините на Блискиот Исток, до џунглите и морињата во Азија, светските сили ги вкрстуваат копјата за различни интереси.

Русија поттикнува насилство за да интервенира во Украина, тврди украинското разузнавање

Бриф - 16.04.2014

Украинската разузнавачка служба тврди дека пресретнала разговори кои „докажуваат дека Русија намерно поттикнува крвопролевање во Украина“, со цел потоа да испрати свои вооружени сили на украинска ...

УКРАИНА: Русија намерно поттикнува крвопролевање

Телеграф - 16.04.2014

Снимени се разговори што покажуваат дека треба да бидат убиени сто до 200 лица, тврди еден од раководителите на Безбедносната служба на Украина (СБУ), Виталиј Најда Украинската разузнавачка служба ...

Еве како проруски милитарист ги плаши властите во Киев

Точка - 16.04.2014

Украинските вооружени сили и проруската полиција во средата се судриле со покажување на сила и остра реторика пред клучните разговори во Женева за судбината на земјата.

Филе: Кризата во Украина не е во интерес ниту на Русија, ниту на ЕУ

Телеграф - 16.04.2014

Филе истакна дека Европската комисија сè уште работи на практичните параметри на политиката за непризнавање на овој чин Кризата во Украина, што може да ескалира во неконтролирано крвопролевање од ...

Меркел: Русија има најголема одговорност за смирување на ситуацијата во Украина

Телеграф - 16.04.2014

Двете работи проруските сепаратисти ги сфаќаат како знак дека Москва го поддржува нивното вооружено востание Германската канцеларка Ангела Меркел му порача на рускиот претседател Владимир Путин дека ...

Проруски сепаратисти го зазедоа градскиот совет на Донецк

Република - 16.04.2014

Најмалку 20 проруски сепаратисти го презедоа градскиот совет на источниот украински град Донецк, соопшти портпаролката на советот. Лицата што ја презедоа зградата се вооружени.

Сикорски: Украина не може да смета на воена помош од НАТО

Хајд Парк - 16.04.2014

Шефот на полската дипломатија, Радослав Сикорски, ја предупреди Москва дека Украина има право да употреби сила против сепаратистите на својата територија, но предупредување испрати и до Киев и го ...

Сикорски: Украина не може да смета на воена помош од НАТО

Portal - 16.04.2014

Шефот на полската дипломатија, Радослав Сикорски, ја предупреди Москва дека Украина има право да употреби сила против сепаратистите на својата територија, но предупредување испрати и до Киев и го ...

Киев: Киднапирани двајца украински војници, проруските единици добиле наредба да стрелаат кон припадници на украинските ...

Република - 16.04.2014

Двајца украински војници, од кои едниот офицер се земени како заложници од вооружени терористи во источната Луганска област, соопшти украинското Министерство за одбрана.

Ескалацијата во Украина ја крена цената на нафтата на 110 долари

Portal - 16.04.2014

Цената на нафтата достигна во средата 110 долари за барел на лондонската берза, поттикната од ескалација на напнатоста во Украина. Цената на барелот сурова нафта за испорака во јуни порасна на ...

Путин предупреди дека Украина е на работ на граѓанска војна

Portal - 16.04.2014

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека Украина е на работ од граѓанска војна, соопшти во средата Кремљ, откако во вторникот прозападните власти во Киев испратија воени единици за ...

Меркел: Русија има најголема одговорност за смирување на ситуацијата во Украина

Курир - 16.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел му порача на рускиот претседател Владимир Путин дека Русија ја има „најголемата одговорност“ за смирување на ситуацијата во Украина, изјави денеска портпаролот на ...

КРИЗЕН ДРИФТ: Проруските сили со полна брзина ја дрмаат земјата! (ВИДЕО)

Sky - 16.04.2014

Довчерашни украински војници, кои сега се на страната на проруските сили на оригинален начин решија да го прослават излегувањето од единиците лојални на Киев.

Меркел: Русија има најголема одговорност за смирување на ситуацијата во Украина

Република - 16.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел му порача на рускиот претседател Владимир Путин дека Русија ја има „најголемата одговорност“ за смирување на ситуацијата во Украина, изјави денеска портпаролот на ...

Западни медиуми: иднината на Украина е поважна за Русија, отколку за Западот

Руска реч - 16.04.2014

Иднината на Украина е поважна за Русија отколку за САД или Европа, се кажува во статијата на The Washington Post. Според мислењето на авторот на статијата, за тоа сведочи „ограничената“ реакција на ...

Сикорски: Украина не може да смета на воена помош од НАТО

Макфакс - 16.04.2014

Шефот на полската дипломатија, Радослав Сикорски, ја предупреди Москва дека Украина има право да употреби сила против сепаратистите на својата територија, но предупредување испрати и до Киев и го ...

Ескалацијата во Украина ја крена цената на нафтата на 110 долари

Макфакс - 16.04.2014

Цената на нафтата достигна во средата 110 долари за барел на лондонската берза, поттикната од ескалација на напнатоста во Украина. Цената на барелот сурова нафта за испорака во јуни порасна на ...

Путин предупреди дека Украина е на работ на граѓанска војна

Макфакс - 16.04.2014

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека Украина е на работ од граѓанска војна, соопшти во средата Кремљ, откако во вторникот прозападните власти во Киев испратија воени единици за ...

САД подготвиле нови санкции против Русија

Макфакс - 16.04.2014

САД веќе имаат подготвени нови санкции против Русија, но одлуката за нивното стапување на сила ќе биде донесена во зависност од натамошниот развој на ситуацијата околу Украина, изјавил на брифингот ...

Москва: Злосторство е да се војува против сопствениот народ

Денешен - 16.04.2014

Русија синоќа изрази длабока загриженост поради операциите на украинските специјални служби во југоисточните делови на земјата, во кои има жртви, нагласувајќи дека е злосторство да се војува против ...

Вооружени проруски сепаратисти го презедоа градскиот совет на Доњецк

Денешен - 16.04.2014

Најмалку 20 проруски сепаратисти го презедоа градскиот совет на источниот украински град Доњецк, соопшти портпаролката на советот. Лицата што ја презедоа зградата се вооружени.

Украински екстремисти: Ќе убиеме се што е руско!

Денешен - 16.04.2014

Десничарска паравојска која себеси се нарекува „Ослободителна гарда на Украина“ синоќа оставила вознемирувачка порака на Твитер, Скајп и уште некои социјални мрежи во која се наведува дека нема да ...

Киев: Киднапирани двајца украински војници

Денешен - 16.04.2014

Двајца украински војници, од кои едниот офицер се земени како заложници од вооружени терористи во источната Луганска област, соопшти украинското Министерство за одбрана.

Меркел: Русија има најголема одговорност за смирување на ситуацијата во Украина

Денешен - 16.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел му порача на рускиот претседател Владимир Путин дека Русија ја има „најголемата одговорност“ за смирување на ситуацијата во Украина, изјави денеска портпаролот на ...

Проруските единици добиле наредба да стрелаат кон припадници на украинските сили - Заробени двајца украински војници

Falanga - 16.04.2014

Според Министерството војниците запреле на патот за да го поправат дефектот на нивното возило, но биле киднапирани од екстремисти. Вооружени терористи земале како заложници двајца украински војници, ...

Ситуацијата за новинарите во Украина достигна опасна фаза

Falanga - 16.04.2014

Новинарите во конфликтните области во Украина се „под напад, како физички, така и како дел од актуелната психолошка војна. Претставничката за слобода на медиуми на ОБСЕ, Дуња Мијатовиќ, оцени дека ...

Обама изрази пред Путин вознемиреност од дејствијата на Москва во Украина

24 Вести - 15.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама во телефонски разговор со рускиот колега Владимир Путин изјави дека „силно е вознемирен“ од дејствијата на Москва во Украина.

Луксембург: Министрите на ЕУ ја проширија црната листа

24 Вести - 15.04.2014

Шефовите на дипломатиите на ЕУ одлучија да го прошират списокот на имиња на кои им е забрането патување во ЕУ и располагање со пари во европските банки, соопштено е по состанокот во Луксембург.

Украина на работ на војна - тенкови на истокот на земјата

24 Вести - 15.04.2014

Гори на Истокот од Украина. Најмалку 10 луѓе биле убиени на еден контролен пункт кој поддржувачите на федерализацијата на Украина го подигнале во Доњецката област, пренесуваат дел од украинските ...

ОН повика на итни чекори за деескалација на тензиите во Украина

24 Вести - 15.04.2014

Владата на Украина под итно треба да ги вклучи малцинствата во политичкиот процес и да се спротивстави на јазикот на омразата, со цел да се намалат тензиите, соопшти денеска од Канцеларијата на ...

Серискиот руски великомаченик

Оff.net - 15.04.2014

Сето она што се случува во Украина во основа е проследено со три типа на репортажи: видео од војска руска/украинска, видео од демонстрации и видео од настрадани граѓани.

Тензиите меѓу Вашингтон и Москва растат

Р.С.Европа - 15.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама побара од рускиот претседател Владимир Путин да ги смири проруските сепаратисти во Украина. Путин тоа истото го побара од Обама со украинските власти во Киев.

Украинскиот парламент назначи командант на Националната гарда

Р.С.Европа - 15.04.2014

Украинскиот парламент го назначи генерал Степан Полторак за командант на Националната гарда. Тој беше командант на силите на украинското Министерство за внатрешни работи.

„Десен сектор“ бара затворање на границата со Русија, Киев го блокира водоснабдувањето на Крим

Утрински - 15.04.2014

Украинската екстремистичка група „Десен сектор“ бара да биде затворена границата на Украина со Русија, јави ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на соопштение објавено од движењето.

Украинска пратеничка: Добри вести, убиени се десет луѓе во Доњецк!

МКД - 15.04.2014

Лесја Оробец, пратеничка од партијата на Јулија Тимошенко, на социјалните мрежи објавила дека „доброволците“ од Националната гарда во Доњецк почнале да пукаат и убиле десет луѓе, пренесува Војс оф ...

ТРГНА УКРАИНСКАТА ВОЕНА ТЕХНИКА, ТЕНЗИИ МЕЃУ РУСИЈА И САД

Телма - 15.04.2014

Украинските специјални сили со оклопни возила и тешко вооружување почнаа да се распоредуваат во регионот на Доњецк. Путин и Обама на црвениот телефон.

САД подготвуваат нови санкции кон Русија

Утрински - 15.04.2014

Американскиот Стејт департмент денеска ја најави можноста за воведување на нови санкции кон Русија поради украинската криза, при тоа наведувајќи оти најверојатно ништо нема да биде преземено пред ...

Тимошенко најавила формирање паравоено движење на отпорот

МКД - 15.04.2014

Поранешната премиерка на Украина Јулија Тимошенко, која ќе биде кандидат на својата партија Баткившчина на претседателските избори, денес најавила формирање на национално движење за одбрана, ...

Ештон: Русија да ги повлече своите трупи од украинската граница

А1 On - 15.04.2014

Европската унија бара од Русија веднаш да ги повлече своите војници од украинската граница и да прекине со дестабилизација на Украина, изјави високиот претставник на Европската унија за надворешна ...

ЕУ со построги санкции кон Русија

Алфа - 15.04.2014

Министрите за надворешни работи на ЕУ вчера постигнаа согласност за зацврстување на санкциите против Русија, поради нејзините воени интервенции во Украина.

Обама изрази пред Путин вознемиреност од дејствијата на Москва во Украина

А1 On - 15.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави во телефонски разговор со рускиот колега Владимир Путин дека „силно е вознемирен“ од дејствијата на Москва во Украина.

Луксембург: Министрите на ЕУ ја проширија црната листа

А1 On - 15.04.2014

Шефовите на дипломатиите на ЕУ одлучија синоќа да го прошират списокот на имиња на кои им е забрането патување во ЕУ и располагање со пари во европските банки, соопштено е по состанокот во Луксембург.

Австриското обвинителство води истрага за перење пари против Украинци

А1 On - 15.04.2014

Државното обвинителство во Виена води истрага против повеќе лица, блиски на соборената украинска влада, потврди Министерството за правда. На прашање на пратениците од партијата НЕОС потврдено е дека ...

Обама вознемирен од акциите на Москва во Украина

Алсат-М - 15.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави во телефонски разговор со рускиот колега Владимир Путин дека „силно е вознемирен“ од дејствијата на Москва во Украина.

Во Австрија се води истрага за перење пари против Украинци

БркајРабота - 15.04.2014

Државното обвинителство во Виена води истрага против повеќе лица, блиски на соборената украинска влада, потврди Министерството за правда. На прашање на пратениците од партијата НЕОС потврдено е дека ...

Министрите на ЕУ ја проширија црната листа

Н.Македонија - 15.04.2014

Шефовите на дипломатиите на ЕУ одлучија синоќа да го прошират списокот на имиња на кои им е забрането патување во ЕУ и располагање со пари во европските банки, соопштено е по состанокот во Луксембург ...

Украинскиот „Десен сектор“ бара затворање на границата со Русија

А1 On - 15.04.2014

Украинската екстремистичка група „Десен сектор“ бара да биде затворена границата на Украина со Русија, јави ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на соопштение објавено од движењето.

Американски институции испратиле свои експерти во Украина

А1 On - 15.04.2014

Неколку американски институции, како Федералното истражно биро (ФБИ), Министерството за правда и Стејт департментот, испратиле свои експерти во Украина, јави ИТАР-ТАСС.

Русија го прекина предавањето оружје на Украина

А1 On - 15.04.2014

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека е прекинато предавањето на оружјето и на воената техника од Крим на Украина, со цел тоа да не може да се искористи против „мирното население во ...

Москва: Не се плашиме од санкциите на ЕУ

Н.Македонија - 15.04.2014

Министерството за надворешни работи на Русија, денеска соопшти дека се неприфатливи наводите на ЕУ за руската замешаност во вооружената побуна на истокот на Украина и дека санкциите против Русија би ...

ОН повикаа на итни чекори за деескалација на тензиите во Украина

А1 On - 15.04.2014

Владата на Украина под итно треба да ги вклучи малцинствата во политичкиот процес и да се спротивстави на јазикот на омразата, со цел да се намалат тензиите, соопшти денеска од Канцеларијата на ...

Русија ќе се соочи со нови санкции поради Украина

SETimes - 15.04.2014

Запад предупредува дека Русија може да се соочи со зголемени санкции поради своите „незаконски и нелегитимни напори за дестабилизација“ на источна Украина.

Четворица загинати во судири во источна Украина

А1 On - 15.04.2014

Четири лица загинаа во денешните судири меѓу украинската армија и воружените проруски сепаратисти во реонот на Доњецк во источна Украина, јави ДПА. - Судирите избувнаа додека украинската армија ја ...

САД подготвуваат нови санкции кон Русија

А1 On - 15.04.2014

Американскиот Стејт департмент денеска ја најави можноста за воведување на нови санкции кон Русија поради украинската криза, при тоа наведувајќи оти најверојатно ништо нема да биде преземено пред ...

Медведев на „Фејсбук“: Украина се наоѓа во предворје на граѓанска војна

Дневник - 15.04.2014

Во Украина повторно се пролева крв и државата се наоѓа во предворје на граѓанска војна, напиша рускиот премиер Дмитриј Медведев на својата фејсбук-страница вчера, додавајќи дека тоа е за жалење.

Најголем проблем е девалвацијата на гривната од 60 отсто

Дневник - 15.04.2014

Влошена економска ситуација како резултат на кризата и несигурноста во цела Украина и поскапувањата се главните проблеми со кои се соочуваат граѓаните на Донецк.

Ненаучената украинска лекција

Дневник - 15.04.2014

Христо Ивановски Тие што пред неколку месеци предупредуваа на опасноста од криза во Украина со можно распаѓање на државата беа во право. Денес гледаме дека пред очите на светската јавност Украина, ...

Министрите на ЕУ ја проширија црната листа

+инфо - 15.04.2014

Шефовите на дипломатиите на ЕУ одлучија синоќа да го прошират списокот на луѓе на кои им е забрането патување во ЕУ и располагање со пари во европските банки, поради ситуацијата во Украина, соопштено ...

Украинскиот „Десен сектор“ бара затворање на границата со Русија

+инфо - 15.04.2014

Украинската екстремистичка група „Десен сектор“ бара да биде затворена границата на Украина со Русија, јави ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на соопштение објавено од движењето.

Покрај војската, и доброволци тргнуваат во пресметка со руските сепаратисти во источна Украина

Фактор - 15.04.2014

Баталјон доброволци, меѓу кои украински националисти и учесници на неодамнешните протести во Киев се движи кон источна Украина за да се приклучи на украинската војска во антитерористичката операција ...

Американски институции испратиле свои експерти во Украина

+инфо - 15.04.2014

Неколку американски институции, како Федералното истражно биро (ФБИ), Министерството за правда и Стејт департментот, испратиле свои експерти во Украина, јави ИТАР-ТАСС.

Обама му рекол на Путин дека е силно вознемирен поради ситуацијата во Украина

Либертас - 15.04.2014

Во телефонскиот разговор со Владимир Путин Барак Обама рекол дека „силно е вознемирен“ од дејствијата на Москва во Украина. „Претседателот изрази силна вознемиреност во однос на поддршката на руската ...

Обама изрази пред Путин вознемиреност од дејствијата на Москва во Украина

Сител - 15.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави во телефонски разговор со рускиот колега Владимир Путин дека „силно е вознемирен“ од дејствијата на Москва во Украина.

Министрите на ЕУ ја проширија црната листа за украинската криза

Локално - 15.04.2014

Шефовите на дипломатиите на ЕУ одлучија синоќа да го прошират списокот на имиња на кои им е забрането патување во ЕУ и располагање со пари во европските банки, соопштено е по состанокот во Луксембург.

Австриското обвинителство води истрага за перење пари против Украинци

Сител - 15.04.2014

Државното обвинителство во Виена води истрага против повеќе лица, блиски на соборената украинска влада, потврди Министерството за правда. На прашање на пратениците од партијата НЕОС потврдено е дека ...

Луксембург: Министрите на ЕУ ја проширија црната листа

Сител - 15.04.2014

Шефовите на дипломатиите на ЕУ одлучија синоќа да го прошират списокот на имиња на кои им е забрането патување во ЕУ и располагање со пари во европските банки, соопштено е по состанокот во Луксембург.

Украинскиот „Десен сектор“ бара затворање на границата со Русија

Сител - 15.04.2014

Украинската екстремистичка група „Десен сектор“ бара да биде затворена границата на Украина со Русија, јави ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на соопштение објавено од движењето.

Ново Кримско сценарио?!

МРТ - 15.04.2014

Дали одново се реализира Кримското сценарио? Првиот батаљон на украинската Националната гарда го напушти Киев, откако претседателот Турчинов го потпиша указот за напад на проруските парамилиции.

Убиени 10 проруски активисти во Доњецк?

Канал5 - 15.04.2014

Расте напнатоста во источниот дел на Украина. Киев почна да распоредува оклопни возила околу неколку градови во регионот, непосредно откако привремениот претседател Олександар Турчинов соопшти дека ...

Важноста на Донбас

Локално - 15.04.2014

Од некогашен центар на индустријата за јаглен до појава на тензиите денес – регионот Донбас во Источна Украина повторно привлекува внимание. И останува во фокусот на интересите и на Украина , и на ...

Украинска пратеничка: Добри вести 10 непријатели се убиени денес!

МК News - 15.04.2014

Најмалку 10 луѓе биле „уништени“ на еден контролен пункт кој поддржувачите на федерализацијата на Украина го подигнале во Доњецката област, изјавила пратеничката на украинската партија Баткившчина ...

Германија и НАТО побараа Русија да ја повлече војската од украинската граница

Локално - 15.04.2014

Германскиот министер за економија Зигмар Габриел денес ја повика Москва да се дистанцира јавно од употребата на сила во источна Украина , пренесе AFP .

Тимошенко апелира врз Русија да се примени третото ниво санкции

Канал5 - 15.04.2014

Кандидатката за претседател на Украина, лидер на партијата „Баткившчина“, Јулија Тимошенко, апелираше на сите шефови на државите да се примени врз Русија третото ниво санкции.

Американски институции испратиле свои експерти во Украина

Сител - 15.04.2014

Неколку американски институции, како Федералното истражно биро (ФБИ), Министерството за правда и Стејт департментот, испратиле свои експерти во Украина, јави ИТАР-ТАСС.

Русија: Крим прекина со предавање оружје на Украина

Локално - 15.04.2014

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека е прекинато предавањето на оружјето и на воената техника од Крим на Украина, со цел тоа да не може да се искористи против „мирното население во ...

Русија го прекина предавањето оружје на Украина

Сител - 15.04.2014

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека е прекинато предавањето на оружјето и на воената техника од Крим на Украина, со цел тоа да не може да се искористи против „мирното население во ...

ОН повикаа на итни чекори за деескалација на тензиите во Украина

Сител - 15.04.2014

Владата на Украина под итно треба да ги вклучи малцинствата во политичкиот процес и да се спротивстави на јазикот на омразата, со цел да се намалат тензиите, соопшти денеска од Канцеларијата на ...

Четворица загинати во судири во источна Украина

Сител - 15.04.2014

Четири лица загинаа во денешните судири меѓу украинската армија и воружените проруски сепаратисти во реонот на Доњецк во источна Украина, јави ДПА. - Судирите избувнаа додека украинската армија ја ...

Четворица загинати во судири во источна Украина

Локално - 15.04.2014

Четири лица загинаа во денешните судири меѓу украинската армија и воружените проруски сепаратисти во реонот на Доњецк во источна Украина, јави ДПА. - Судирите избувнаа додека украинската армија ја ...

Четворица загинати во судири во источна Украина

Канал5 - 15.04.2014

Четири лица загинаа во денешните судири меѓу украинската армија и воружените проруски сепаратисти во реонот на Доњецк во источна Украина, јави ДПА. - Судирите избувнаа додека украинската армија ја ...

Судири во Украина, најмалку 4 жртви во престрелките кај Краматорск

Либертас - 15.04.2014

Најмалку четири лица загинале во денешните судири меѓу украинската армија и воружените проруски сепаратисти во реонот на Доњецк во источна Украина, јави ДПА.

Донецк-Барикади и исчекувања на борбата

Локално - 15.04.2014

Донецк живее под режим. Целата област околу регионалната администрација е забарикадирани со шини, мебел, табли. се кршеа и отстрануваа ознаки на Украинската држава Сето ова се одигра под звуците на ...

САД ја поддржаа акцијата на украинската војска, Путин бара осуда!

Канал5 - 15.04.2014

САД тактички ја поддржаа акцијата на украинската војска на истокот на земјата - изјави претставникот на Белата куќа Џеј Карни. Тоа не е посакувана опција но беше нужна поради тоа што украинската ...

ОБАМА: Путин треба да ги убеди проруските групи да го остават оружјето

Телеграф - 15.04.2014

Во телефонскиот разговор, што се одржал на барање на Москва, американскиот претседател одново потсетил дека е важно Русија да ги повлече војниците од границите со Украина, за да ја намали напнатоста ...

Обама изрази пред Путин вознемиреност од дејствијата на Москва во Украина

Бриф - 15.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави во телефонски разговор со рускиот колега Владимир Путин дека „силно е вознемирен“ од дејствијата на Москва во Украина.

Луксембург: Министрите на ЕУ ја проширија црната листа

Бриф - 15.04.2014

Шефовите на дипломатиите на ЕУ одлучија синоќа да го прошират списокот на имиња на кои им е забрането патување во ЕУ и располагање со пари во европските банки, соопштено е по состанокот во Луксембург.

АВСТРИЈА: Обвинителството води истрага за перење пари против Украинци

Телеграф - 15.04.2014

На прашање на пратениците од партијата НЕОС потврдено е дека се води истрага под сомнение за перење пари или кршење на санкциите против руски и украински функционери Државното обвинителство во Виена ...

ЛУКСЕМБУРГ: Министрите на ЕУ ја проширија црната листа

Телеграф - 15.04.2014

Осумнаесет украински и 33 руски функционери се наоѓаат на листата која Европскиот совет ја утврдил на претходните состаноци, а синоќа е соопштено дека на украинската листа се додадени уште четворица ...

Украинскиот „Десен сектор“ бара затворање на границата со Русија

Бриф - 15.04.2014

Украинската екстремистичка група „Десен сектор“ бара да биде затворена границата на Украина со Русија, јави ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на соопштение објавено од движењето.

ДЕСЕН СЕКТОР: Да се затвори границата со Русија

Телеграф - 15.04.2014

Тие инсистираат да бидат затворени границите на Украина, а бидејќи Русија тврди дека „зелените човечиња“ не се нејзини војници, бараат овие терористи да бидат ликвидирани, се наведува во документот ...

УКРАИНСКА ПРАТЕНИЧКА: Добри вести, убиени десет „непријатели“ во Доњецк

Телеграф - 15.04.2014

Ова се добри вести. Постојат некои групи луѓе што не сакаат да бидат Путинови поданици и кои се борат, соопшти пратеничка од партијата на Јулија Тимошенко Најмалку десет луѓе биле убиени на еден ...

Украински тенкови надоаѓаат, а луѓето си прават селфи (ВИДЕО)

Телеграф - 15.04.2014

Повеќето од љубопитните покрај воената колона ја користат можноста да направат некоја снимка или да си направат селфи со тенковска заднина Колона украински тенкови, воени камиони натоварени со ...

Лејса Оровец: "Добри вести, убивме 10 Руси"

Точка - 15.04.2014

Најмалку 10 лица биле убиени на еден контролен пункт кој го направиле проруските демонстранти во Доњецк, изјавила членката на Татковинската партија, Лесја Оробец, јавуваат украинските новински ...

Американски институции испратиле свои експерти во Украина

Бриф - 15.04.2014

Неколку американски институции, како Федералното истражно биро (ФБИ), Министерството за правда и Стејт департментот, испратиле свои експерти во Украина, јави ИТАР-ТАСС.

УКРАИНА: Американски експерти ќе ги координираат државните структури

Телеграф - 15.04.2014

Претседателот на Комитетот за меѓународни прашања во руската дума, Алексеј Пушков, изјави дека ваквата посета „потврдува дека сегашната влада на Украина не е самостојна и во сè се усогласува со ...

Русија го прекина предавањето на оружјето на Украина

Телеграф - 15.04.2014

Досега на Украина ѝ се предадени 389 оклопни возила, осум хеликоптери и три воени бродови Министерството за одбрана на Русија денеска соопшти дека е прекинато предавањето на оружјето и на воената ...

ОН повикаа на итни чекори за смирување на тензиите во Украина

Телеграф - 15.04.2014

Шимоновиќ смета дека лидерите во Киев треба „да ги уверат сите луѓе во цела Украина дека нивните основни стравови ќе бидат земени предвид“ Владата на Украина веднаш треба да ги вклучи малцинствата во ...

Четворица загинати во судири во источна Украина

Телеграф - 15.04.2014

Германската новинска агенција ДПА наведе дека сè уште нема официјална потврда за бројот на жртвите Четири лица загинаа во денешните судири меѓу украинската армија и вооружените проруски сепаратисти ...

САД подготвуваат нови санкции кон Русија

Телеграф - 15.04.2014

Портпаролката на Стејт департментот изјави дека мерките веројатно нема да бидат преземени пред женевската средба закажана за четврток Американскиот Стејт департмент денеска ја најави можноста за ...

ОН го повика Киев да го спречи поттикнувањето на омраза

Тера - 15.04.2014

Во извештајот на Високата комисија на Обединетите нации за човекови права објавен во вторникот во Женева, се повикуваат новите украински власти да го спречат поттикнувањето на омразата и да водат ...

Во Австрија се води истрага за перење пари против Украинци

Курир - 15.04.2014

Државното обвинителство во Виена води истрага против повеќе лица, блиски на соборената украинска влада, потврди Министерството за правда. На прашање на пратениците од партијата НЕОС потврдено е дека ...

Министрите на ЕУ ја проширија црната листа

Курир - 15.04.2014

Шефовите на дипломатиите на ЕУ одлучија синоќа да го прошират списокот на имиња на кои им е забрането патување во ЕУ и располагање со пари во европските банки, соопштено е по состанокот во Луксембург.

Украински одреди на смртта: ладнокрвно изрешетале 10 луѓе на контролен пункт

Република - 15.04.2014

Најмалку 10 луѓе се „уништени“ на еден контролен пункт кој го подигнале приврзаниците за федерализација на Украина во областа Донецк, изјави пратеничката на украинската Татковинска партија, Лесја ...

Москва повикува на притисок врз киевските власти

Руска реч - 15.04.2014

Постојаниот претставник на Русија во ОН Виталиј Чуркин го повика Советот за безбедност да не допушти крвопролевање на истокот на Украина. На својот настап на 14 февруари пред членовите на Советот за ...

Украина држи напнатост на нафтените пазари, се чека расплет во Либија

Portal - 15.04.2014

Цената на нафтата се стабилизираше во вторникот на лондонскиот пазар под 109 долари за барел, додека инвеститорите го следат најновото заострување во односите на Русија и Украина, а во фокусот ...

Украина пред војна – тенкови на истокот на земјата

Таратур - 15.04.2014

Гори на Истокот од Украина. Најмалку 10 луѓе биле убиени на еден контролен пункт кој поддржувачите на федерализацијата на Украина го подигнале во Доњецката област, пренесуваат дел од украинските ...

ОН го повика Киев да го спречи поттикнувањето на омраза

Portal - 15.04.2014

Во извештајот на Високата комисија на Обединетите нации за човекови права објавен во вторникот во Женева, се повикуваат новите украински власти да го спречат поттикнувањето на омразата и да водат ...

Се заоструваат односите меѓу украинската армија и проруските сепаратисти- 4лица загинати

Press24 - 15.04.2014

Четири лица загинаа во денешните судири меѓу украинската армија и воружените проруски сепаратисти во реонот на Доњецк во источна Украина, јави ДПА. - Судирите избувнаа додека украинската армија ја ...

Четворица загинати во судири во источна Украина

Република - 15.04.2014

Четири лица загинаа во денешните судири меѓу украинската армија и воружените проруски сепаратисти во реонот на Доњецк во источна Украина, јави ДПА. - Судирите избувнаа додека украинската армија ја ...

САД ја пофали воената акција на Киев

Sky - 15.04.2014

Белата куќа соопшти дека Украина поради провокациите на проруските одреди е соочена со „неодржлива“ ситуација и ја пофали воената операција на Киев како „одмерена“.

САД претпочитаат „балансирана“ операција на Киев во источна Украина

Portal - 15.04.2014

Американската администрација сметаат на „балансирана" операција на Киев во источна Украина, во којашто како што беше јавено претходно има жртви меѓу локалните проруски поборници на федерализацијата ...

„ЌЕ УБИЕМЕ СЕ` РУСКО“: Украински фашисти сакаат да убиваат жени, деца, старци...

Sky - 15.04.2014

Десничарска паравојска која себеси се нарекува „Ослободителна гарда на Украина“ синоќа оставила вознемирувачка порака на Твитер, Скајп и уште некои социјални мрежи во која се наведува дека нема да ...

„Десен сектор“ бара да се затвори границата со Русија

Руска реч - 15.04.2014

Членовите на радикалното движење „Десен сектор“ бараат да се затвори границата меѓу Украина и Русија, пренесува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на прес-служба на движењето.

Сенаторот Мекејн ги повика САД да ја вооружат Украина

Руска реч - 15.04.2014

Американскиот сенатор, републиканецот Џон Мекејн, во понеделникот допатува во Талин и даде изјава дека САД треба да ја вооружат Украина, јавува РИА „Новости“.

Украина држи напнатост на нафтените пазари, се чека расплет во Либија

Макфакс - 15.04.2014

Цената на нафтата се стабилизираше во вторникот на лондонскиот пазар под 109 долари за барел, додека инвеститорите го следат најновото заострување во односите на Русија и Украина, а во фокусот ...

ОН го повика Киев да го спречи поттикнувањето на омраза

Макфакс - 15.04.2014

Во извештајот на Високата комисија на Обединетите нации за човекови права објавен во вторникот во Женева, се повикуваат новите украински власти да го спречат поттикнувањето на омразата и да водат ...

САД претпочитаат 'балансирана' операција на Киев во источна Украина

Макфакс - 15.04.2014

Американската администрација сметаат на „балансирана" операција на Киев во источна Украина, во којашто како што беше јавено претходно има жртви меѓу локалните проруски поборници на федерализацијата ...

Австриското обвинителство води истрага за перење пари против Украинци Препорачано

Денар - 15.04.2014

Државното обвинителство во Виена води истрага против повеќе лица, блиски на соборената украинска влада, потврди Министерството за правда. На прашање на пратениците од партијата НЕОС потврдено е дека ...

Обвинителството во Австрија почна истрага за перење пари против Украинци

Lider - 15.04.2014

Државното обвинителство во Виена води истрага против повеќе лица, блиски на соборената украинска влада, потврди Министерството за правда. На прашање на пратениците од партијата НЕОС потврдено е дека ...

Министрите на ЕУ ја проширија црната листа

Lider - 15.04.2014

Шефовите на дипломатиите на ЕУ одлучија синоќа да го прошират списокот на имиња на кои им е забрането патување во ЕУ и располагање со пари во европските банки, соопштено е по состанокот во Луксембург.

Украинскиот „Десен сектор“ бара затворање на границата со Русија

Денешен - 15.04.2014

Украинската екстремистичка група „Десен сектор“ бара да биде затворена границата на Украина со Русија, јави ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на соопштение објавено од движењето.

Екстремистите "Десен сектор" бараат затворање на границата со Русија

Inpress - 15.04.2014

Киев, 15. април 2014 (ИНПРЕС) Украинската екстремистичка група "Десен сектор", инсистираше да биде затворена границата на Украина со Руската Федерација.

Украинска пратеничка: Барем десет непријатели се убиени денес!

Денешен - 15.04.2014

Пратеничка од партијата на Јулија Тимошенко Лесја Оробец, на социјалните мрежи објавила дека „доброволците“ од Националната гарда во Доњецк почнале да пукаат и убиле десет луѓе, пренесува Војс оф ...

ОН повикаа на итни чекори за деескалација на тензиите во Украина

Денешен - 15.04.2014

Владата на Украина под итно треба да ги вклучи малцинствата во политичкиот процес и да се спротивстави на јазикот на омразата, со цел да се намалат тензиите, соопшти денеска од Канцеларијата на ...

Четворица загинати во судири во источна Украина

Денешен - 15.04.2014

Четири лица загинаа во денешните судири меѓу украинската армија и воружените проруски сепаратисти во реонот на Доњецк во источна Украина, јави ДПА. - Судирите избувнаа додека украинската армија ја ...

Четворица загинати во судири во источна Украина

Lider - 15.04.2014

Четири лица загинаа во денешните судири меѓу украинската армија и воружените проруски сепаратисти во реонот на Доњецк во источна Украина, јави ДПА. - Судирите избувнаа додека украинската армија ја ...

(ФОТО+ВИДЕО) Украински одред на смртта: Ладнокрвно изрешетаа 10 луѓе на контролен пункт

Falanga - 15.04.2014

Утепани се застапниците на федерализација за Украина, а одредот на смртта кој ги утепа е верен на властите на Киев. Три непознати лица дошле пред контролен пункт на проруските сили и со огин од ...

Австриското обвинителство започна истрага за перење пари против Украинци

Falanga - 15.04.2014

Обвинителство не објави на кого конкретно се однесува истрагата. Државното обвинителство во Виена води истрага против повеќе лица, блиски на соборената украинска влада, потврди Министерството за ...

Четворица загинати во денешните судири во источна Украина

Maxim - 15.04.2014

Четири лица загинаа во денешните судири меѓу украинската армија и воружените проруски сепаратисти во реонот на Доњецк во источна Украина, јави ДПА. - Судирите избувнаа додека украинската армија ја ...

Русија е изолирана во Советот за безбедност

Deutsche Welle - 14.04.2014

Нема приближување на ставовите за Украина ниту по итната седница на СБ на ОН. Амбасадорите на Украина и Русија меѓусебно се обвинуваа за ескалацијата на состојбата.

Киев ќе добие економска помош од ЕУ

Deutsche Welle - 14.04.2014

Министрите за надворешни работи на ЕУ и натаму полагаат во моќта на зборот. Тие повторно ја предупредија Москва и се заканија со построги санкации. Киев пак ќе добие економска помош.

ЕУ ќе расправа за Украина и за Русија

24 Вести - 14.04.2014

Шефовите на дипломатии на земјите членки на ЕУ денеска ќе имаат средба во Луксембург на која ќе се разгледа ситуацијата во Украина и односите со Русија.

Одржана вонредна седница на СБ на ОН за Украина

24 Вести - 14.04.2014

Советот за безбедност на ОН синоќа одржа вонредна седница за Украина, свикана на барање на Русија, откако вршителот на должноста претседател на Украина, Олександар Турчинов нареди „широка ...

Оланд и Камерoн го осудија насилството во Украина и повикаа на дијалог

24 Вести - 14.04.2014

Францускиот претседател Франсоа Оланд и британскиот премиер Дејвид Камерон категорично го осудија насилството во Украина, каде проруските демонстранти ги окупираат владините згради во источниот дел ...

ЕУ даде зелено светло за трговските мерки за поддршка на Украина

24 Вести - 14.04.2014

Европската унија денеска ги одобри трговските и финансиски олеснувања за Украина, откако министрите за финансии од ЕУ ги прифатија конечните мерки. Привремено ќе бидат укинати повеќето царини на ЕУ ...

Ештон: Русија да ги повлече своите трупи од украинската граница

24 Вести - 14.04.2014

Европската унија бара од Русија веднаш да ги повлече своите војници од украинската граница и да прекине со дестабилизација на Украина, изјави вечерва високиот претставник на Европската унија за ...

Стејт департментот објави 10 нови лаги на Русија за Украина

Р.С.Европа - 14.04.2014

Американскиот Стејт департмент соопшти дека 35-40 илјади руски трупи и натаму се распоредени по должината на границата со Украина, и покрај изјавите од Москва дека наредила делумно повлекување.

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН за кризата во Украина

Р.С.Европа - 14.04.2014

Советот за безбедност на ОН одржа итен состанок поради растечката криза во источна Украина. Состанокот беше одржан на барање од Русија, а доаѓа откако украинскиот привремен претседател Олександр ...

Украина - Нема да дозволиме нов Крим

Р.С.Европа - 14.04.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации одржа итна седница за ескалацијата на кризата во источниот дел на Украина. Состанокот беше побаран од Русија по ултиматумот на Киев до проруските активисти ...

ЕУ одобри една милијарда евра помош за Украина

Р.С.Европа - 14.04.2014

ЕУ одобри пакет за помош од една милијарда евра за Украина. Министрите за надворешни работи на ЕУ, на денешниот состанок во Луксембург, исто така донесоа и времени трговски мерки за намалување на ...

Украина има докази за руска вмешаност немирите на истокот на земјата

Р.С.Европа - 14.04.2014

Украинскиот в.д. министер за надворешни работи Андриј Дешчицја изјави дека Украина има докази за руска вмешаност во сепаратистичките немири на истокот на земјата.

САД со гаранцијата за кредит за Украина од 1 милијарда долари

Р.С.Европа - 14.04.2014

САД ја потпишале гаранцијата за кредит за Украина во вредност од 1 милијарда долари. Американскиот министер за финансии Џејкоб Лу го соопшти ова по средбата со неговиот украински колега Олександр ...

Анти-руски активисти излегуваат од сенка во источна Украина

Глас на Америка - 14.04.2014

Среде про-руското востание во источниот дел на Украина, големо тело активисти се мобилизира против Москва. Во толпата про-руско население насобрано во Донецк, тинејџерот Коља се обидува да остане ...

Вонредна седница на Советот за безбедност за Украина

Утрински - 14.04.2014

Советот за безбедност на ОН синоќа одржа вонредна седница за Украина, свикана на барање на Русија, откако вршителот на должноста претседател на Украина, Олександар Турчинов нареди „широка ...

Киев тактизира со цената на гасот, ултиматумот за проруските демонстранти истекува денеска

Утрински - 14.04.2014

Украина е подготвена да плати за увезениот украински гас по 386 долари за 1.000 кубни метри, што е под бараната цена од Русија, изјави Гувернерот на украинската централана банка Степан Кубиев.

Советот за безбедност на ОН ќе се состане по барање на Русија, за кризата во Украина

МКД - 14.04.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации свикал итен состанок по барање на Русија за да разговараат за разгорената криза во Украина. Руската мисија на ОН испратила текстуална порака до новинарите ...

Русите и Украинците се браќа по оружје

МКД - 14.04.2014

Голем дел од воените фабрики од кои се опремува руската војска се наоѓаат во источна Украина. Како што пишува Новости, моторите кои ги придвижуваат руските хеликоптери се произведуваат во Украина, ...

САД објавија нов список со десет „лажни тврдења“ на Русија

Алфа - 14.04.2014

Стејт департментот на САД објави нов список од десет „лажни тврдења“ на Русија со цел оправдување на „нејзините незаконски дејствија во Украина“. Стејт департментот на САД објави нов список од десет ...

Одржана вонредна седница на СБ на ОН за Украина

Алсат-М - 14.04.2014

Советот за безбедност на ОН синоќа одржа вонредна седница за Украина, свикана на барање на Русија, откако вршителот на должноста претседател на Украина, Олександар Турчинов нареди „широка ...

Одржана вонредна седница на СБ на ОН за Украина

Алфа - 14.04.2014

Западните земји ја обвинија Москва дека ги организирала тензиите во источниот дел на Укрина, а Москва од своја страна го повика Киев да престане со употребата на сила против „украинскиот народ“.

Итен состанок во ОН, Лавров загрижен за ултиматумот на Турчинов

Н.Македонија - 14.04.2014

Советот за безбедност на ОН одржа итен состанок поради растечката криза во источна Украина Состанокот беше одржан на барање од Русија, а доаѓа откако украинскиот привремен претседател Олександр ...

САД објавија нов список со десет „лажни тврдења“ на Русија

А1 On - 14.04.2014

Стејт департментот на САД објави нов список од десет „лажни тврдења“ на Русија со цел оправдување на „нејзините незаконски дејствија во Украина“. Првиот список беше објавен на 6 март, по што ...

Одржана вонредна седница на СБ на ОН за Украина

А1 On - 14.04.2014

Советот за безбедност на ОН синоќа одржа вонредна седница за Украина, свикана на барање на Русија, откако вршителот на должноста претседател на Украина, Олександар Турчинов нареди „широка ...

Кубиев: Украина е подготвена да плати по 386 долари за 1.000 кубни метри руски гас

А1 On - 14.04.2014

Украина е подготвена да плати за увезениот украински гас по 386 долари за 1.000 кубни метри, што е под бараната цена од Русија, изјави Гувернерот на украинската централана банка Степан Кубиев.

Мекејн: САД да ги вооружат Украинците

А1 On - 14.04.2014

Американскиот сенатор Џон Мекејн порача дека САД треба да им испратат оружје на Украинците и да се воведат нови санкции за руската економија заради спречување на руското ширење во регионот.

Мекејн: САД да ги вооружат Украинците

Н.Македонија - 14.04.2014

Американскиот сенатор Џон Мекејн оцени дека САД треба да им испратат оружје на Украинците и да се воведат нови санкции за руската економија поради спречување на руското ширење во регионот - Неопходно ...

Киев удри по проруските активисти на истокот

Н.Македонија - 14.04.2014

Операцијата на украинските безбедносни сили го зголемува ризикот за втурнување на конфликтот во нова, поопасна фаза, бидејќи Москва се закани дека ќе го заштити руското малцинство доколку биде ...

Ештон: Се уште немаме детали од предлогот на Турчинов за решавање на украинската криза

Алфа - 14.04.2014

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон денеска изјави дека треба да го проучи предлогот на украинскиот претседател за националниот референдум како ...

Ештон: Се уште немаме детали од предлогот на Турчинов за решавање на украинската криза

А1 On - 14.04.2014

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон денеска изјави дека треба да го проучи предлогот на украинскиот претседател за националниот референдум како ...

ЕУ даде зелено светло за трговските мерки во поддршка на Украина

А1 On - 14.04.2014

Европската унија денеска ги одобри трговските и финансиски олеснувања за Украина, откако министрите за финансии од ЕУ ги прифатија конечните мерки, пренесе ДПА.

Оланд и Камерoн го осудија насилството во Украина и повикаа на дијалог

А1 On - 14.04.2014

Францускиот претседател Франсоа Оланд и британскиот премиер Дејвид Камерон категорично го осудија насилството во Украина, каде проруските демонстранти ги окупираат владините згради во источниот дел ...

Украина може целосно да ја затвори границата со Русија

Н.Македонија - 14.04.2014

Украина може целосно да ја затвори границата со Русија, изјави денеска украинскиот заменик-министер за надворешни работи Данило Лубкивски - Овој чекор ќе произлезе од тензичната ситуација во источна ...

Украина може целосно да ја затвори границата со Русија

А1 On - 14.04.2014

Украина може целосно да ја затвори границата со Русија, изјави денеска украинскиот земник-министер за надворешни работи Данило Лубкивски. - Овој чекор ќе произлезе од тензичната ситуација во источна ...

САД ја разгледуваат опцијата за испраќање оружје на Украина

А1 On - 14.04.2014

САД ја разгледуваат опцијата за испраќање оружје на Украина, каде проруски демонстранти зазедоа згради на државната администрација во повеќе градови во источниот дел на земјата, изјави денеска ...

САД ќе испратат оружје во Украина?

Н.Македонија - 14.04.2014

САД ја разгледуваат опцијата за испраќање оружје на Украина, каде проруски демонстранти зазедоа згради на државната администрација во повеќе градови во источниот дел на земјата, изјави денеска ...

Ештон: Русија да ги повлече своите трупи од украинската граница

Н.Македонија - 14.04.2014

Европската унија бара од Русија веднаш да ги повлече своите војници од украинската граница и да прекине со дестабилизација на Украина, изјави вечерва високиот претставник на Европската унија за ...

Проруските сили подг отвени на сe

Дневник - 14.04.2014

Градовите на истокот од Украина вчера се соочија со можноста да почне голема воена операција на украинските сили зашто ултиматумот што Kиев им го даде на проруските демонстранти да го положат ...

САД објавија нов список со десет „лажни тврдења“ на Русија

+инфо - 14.04.2014

Стејт департментот на САД објави нов список од десет „лажни тврдења“ на Русија со цел оправдување на „нејзините незаконски дејствија во Украина“. Првиот список беше објавен на 6 март, по што ...

Мекејн: САД да ги вооружат Украинците

+инфо - 14.04.2014

Американскиот сенатор Џон Мекејн порача дека САД треба да им испратат оружје на Украинците и да се воведат нови санкции за руската економија заради спречување на руското ширење во регионот.

Ултиматумот истече, Киев праќа војска во источна Украина

Фактор - 14.04.2014

Иако утрово истече ултиматумот што украинските власти им го дадоа на проруските демонстранти, сепак голем дел од управните и полициските згради во источните украински градови и натаму остануваат во ...

ЕУ даде зелено светло за трговските мерки во поддршка на Украина.

+инфо - 14.04.2014

Европската унија денеска ги одобри трговските и финансиски олеснувања за Украина, откако министрите за финансии од ЕУ ги прифатија конечните мерки, пренесе ДПА.

САД ја разгледуваат опцијата за испраќање оружје на Украина

+инфо - 14.04.2014

САД ја разгледуваат опцијата за испраќање оружје на Украина, каде проруски демонстранти зазедоа згради на државната администрација во повеќе градови во источниот дел на земјата, изјави денеска ...

Ештон: Русија да ги повлече своите трупи од украинската граница

+инфо - 14.04.2014

Европската унија бара од Русија веднаш да ги повлече своите војници од украинската граница и да прекине со дестабилизација на Украина, изјави вечерва високиот претставник на Европската унија за ...

Министрите на ЕУ ќе расправаат за ситуацијата во Украина

Либертас - 14.04.2014

Шефовите на дипломатии на држави членки на ЕУ денеска ќе се сретнат во Луксембург за да разгледаат ситуацијата во Украина и односите со Русија. Состанокот ќе го води високиот претставник за ...

Вашингтон објави нов список со 10 лажни руски тврдења

Либертас - 14.04.2014

Стејт департментот на САД објави нов список од десет „лажни тврдења“ на Русија со цел оправдување на „нејзините незаконски дејствија во Украина“. Првиот список беше објавен на 6 март, по што ...

Американскиот амбасадор во ОН: Настаните во источна Украина се “режирани во Русија”

Локално - 14.04.2014

Постојаниот претставник на САД во ОН Саманта Пауер, рече дека настаните во источните региони на Украина биле “режирани во Русија”, за време на текот на вонредната седница на Советот за безбедност на ...

САД објавија нов список со десет „лажни тврдења“ на Русија

Сител - 14.04.2014

Стејт департментот на САД објави нов список од десет „лажни тврдења“ на Русија со цел оправдување на „нејзините незаконски дејствија во Украина“. Првиот список беше објавен на 6 март, по што ...

Советот за безбедност на ОН одржа вонредна седница за Украина

Либертас - 14.04.2014

Советот за безбедност на ОН синоќа одржа вонредна седница за Украина, свикана на барање на Русија, откако вршителот на должноста претседател на Украина, Олександар Турчинов нареди „широка ...

Одржана вонредна седница на СБ на ОН за Украина

Сител - 14.04.2014

Советот за безбедност на ОН синоќа одржа вонредна седница за Украина, свикана на барање на Русија, откако вршителот на должноста претседател на Украина, Олександар Турчинов нареди „широка ...

Москва: Властите во Киев се неонацисти

Канал5 - 14.04.2014

Русија ги повика властите во Киев да не употребуваат сила против проруските демонстранти во источниот дел на земјата, откако украинската влада за денеска најави голема воена акција.

Кубиев: Украина е подготвена да плати по 386 долари за 1.000 кубни метри руски гас

Сител - 14.04.2014

Украина е подготвена да плати за увезениот украински гас по 386 долари за 1.000 кубни метри, што е под бараната цена од Русија, изјави Гувернерот на украинската централана банка Степан Кубиев.

Мекејн: САД да ги вооружат Украинците

Сител - 14.04.2014

Американскиот сенатор Џон Мекејн оцени дека САД треба да им испратат оружје на Украинците и да се воведат нови санкции за руската економија поради спречување на руското ширење во регионот.

(ЖИВО)Ултиматумот заврши -тргна војската, антитерористичката акција започна

Локално - 14.04.2014

Откако демонстрантите одбија да ги исполнат предложените ултимативни услови од Киев , Сергеј Тарута , гувернер на Донецк област , објави дека во регионот се воведува режим на спец oперации , ...

Ултиматумот истече, Киев праќа војска во источна Украина

Вечер - 14.04.2014

Иако утрово истече ултиматумот што украинските власти им го дадоа на проруските демонстранти, сепак голем дел од управните и полициските згради во источните украински градови и натаму остануваат во ...

Ештон: Се уште немаме детали од предлогот на Турчинов за решавање на украинската криза

Сител - 14.04.2014

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон денеска изјави дека треба да го проучи предлогот на украинскиот претседател за националниот референдум како ...

Проруските демонстранти не го прифатија ултиматумот – се чека на воена акција од украинските власти

Канал5 - 14.04.2014

Ситуацијата во Украина секој момент може да ескалира откако утринава истече ултиматумот што на проруските демонстранти им го дадоа украинските власти да се повлечат од окупираните државни згради и да ...

ЕУ дава 1 милијарда евра на Киев, се намалуваат царините за украинските стоки

Локално - 14.04.2014

ЕУ официјално одобри помош во вредност од една милијарда евра за поддршка на привремените власти на Украина . Целта – Киев да ги надмине длабоките финансиски проблеми во земјата.

Оланд и Камерoн го осудија насилството во Украина и повикаа на дијалог

Сител - 14.04.2014

Францускиот претседател Франсоа Оланд и британскиот премиер Дејвид Камерон категорично го осудија насилството во Украина, каде проруските демонстранти ги окупираат владините згради во источниот дел ...

САД ја разгледуваат опцијата за испраќање оружје на Украина

Сител - 14.04.2014

САД ја разгледуваат опцијата за испраќање оружје на Украина, каде проруски демонстранти зазедоа згради на државната администрација во повеќе градови во источниот дел на земјата, изјави денеска ...

Ештон: Русија да ги повлече своите трупи од украинската граница

Либертас - 14.04.2014

Европската унија бара од Русија веднаш да ги повлече своите војници од украинската граница и да прекине со дестабилизација на Украина, изјави вечерва високиот претставник на Европската унија за ...

Турчинов ги повика ОН да распоредат свои сили во доњецкиот регион

МРТ - 14.04.2014

За ескалацијата на југоистокот ја обвинуваат Москва, додека рускиот претседател Путин е загрижен од секојдневните повици за помош на проруското население.

САД испраќаат оружје во Украина?

Канал5 - 14.04.2014

САД сериозно ја разгледуваат опцијата за испраќање оружје на Украина, каде проруски демонстранти зазедоа згради на државната администрација во повеќе градови во источниот дел на земјата, изјави ...

Турчинов: Можен е референдум заедно со претседателските избори

Вечер - 14.04.2014

Доњецк и Луганск не го прифатија ултиматумот поставен од Киев и остануваат на позициите, Турчинов верува дека граѓаните ќе гласаат за унитарна држава Учесниците во проруските протести во Доњецката и ...

САД со нов список со десет „лажни тврдења“ на Русија за операцијата во Украина

Телеграф - 14.04.2014

Новиот список е наречен „Русија фикција: Продолжение. Уште десет лажни тврдења за Украина“ Стејт департментот на САД објави нов список од десет „лажни тврдења“ на Русија со цел оправдување на ...

Кубиев: Украина е подготвена да плати по 386 долари за 1.000 кубни метри руски гас

Бриф - 14.04.2014

Украина е подготвена да плати за увезениот украински гас по 386 долари за 1.000 кубни метри, што е под бараната цена од Русија, изјави Гувернерот на украинската централана банка Степан Кубиев.

ОН: Одржана вонредна седница на СБ за состојбата во Украина

Телеграф - 14.04.2014

Западните земји ја обвинија Москва дека ги организирала тензиите во источниот дел на Украина, а Москва го повика Киев да престане со употребата на сила против „украинскиот народ“ Советот за ...

КУБИВ: Украина ќе плати и по 386 долари за 1.000 кубни метри руски гас

Телеграф - 14.04.2014

Претходно овој месец, Русија ја зголеми цената на рускиот гас за Украина за 80 проценти, достигнувајќи 485 долари за 1.000 кубни метри. Москва, исто така, објави дека Киев ѝ должи 2,2 милијарди ...

Мекејн: САД да ги вооружат Украинците

Бриф - 14.04.2014

Американскиот сенатор Џон Мекејн оцени дека САД треба да им испратат оружје на Украинците и да се воведат нови санкции за руската економија поради спречување на руското ширење во регионот.

Украина на работ на војна!

Точка - 14.04.2014

Ситуацијата во Украина не се смирува, напротив, се поголема е веројатноста дека тензијата помеѓу Русија и Украина ќе се претвори во војна. Вчера Украина најавила големи антитерористички акции против ...

МЕКЕЈН: САД треба да им пратат оружје на Украинците

Телеграф - 14.04.2014

Неопходно е САД да дејствуваат многу посилно по растот на тензиите во источниот дел на Украина, посочи Мекејн Американскиот сенатор Џон Мекејн оцени дека САД треба да им испратат оружје на Украинците ...

Советот за безбедност ја нападна Русија за нередите во Украина

Точка - 14.04.2014

САД ја обвинија Русија дека е одговорна за крвавите борби на истокот на Украина на седницата на Советот за безбедност на ОН, свикана по барање на Москва, пишува "Дојче Веле".

Платеници на САД се истовараат на aeродрoмот во Доњецк

Точка - 14.04.2014

Според неофицијални и непотврдени извори на аматерското видео можат да се видат американски платеници како се истовараат на аеродромот во Доњецк. Пучистите од Киев нема самостoјно да ги нападнат ...

Ештон: Се уште немаме детали од предлогот на Турчинов за решавање на украинската криза

Бриф - 14.04.2014

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон денеска изјави дека треба да го проучи предлогот на украинскиот претседател за националниот референдум како ...

ЕШТОН: Сè уште немаме детали од предлогот на Турчинов

Телеграф - 14.04.2014

Сè уште немаме детали од предлогот, посочи Ештон пред почетокот на денешниот состанок на шефови на дипломатија на земјите-членки во ЕУ во Луксембург Високата претставничка на Европската унија за ...

Оланд и Камерoн со осуда за насилството во Украина

Телеграф - 14.04.2014

Оланд и Камерон ги повикаа сите страни во украинскиот конфликт кон воздржаност и дијалог Францускиот претседател Франсоа Оланд и британскиот премиер Дејвид Камерон категорично го осудија насилството ...

ЕУ ДАДЕ ДОЗВОЛА: Одобрени трговските и финансиските олеснувања за Украина

Телеграф - 14.04.2014

Привремено ќе бидат укинати повеќето царини на ЕУ за украинските стоки, што на компаниите од Украина им овозможува поевтин пристап до пазарот на 28-те земји-членки на Унијата Европската унија денеска ...

Оланд и Камерoн го осудија насилството во Украина и повикаа на дијалог

Бриф - 14.04.2014

Францускиот претседател Франсоа Оланд и британскиот премиер Дејвид Камерон категорично го осудија насилството во Украина, каде проруските демонстранти ги окупираат владините згради во источниот дел ...

ЕУ ќе и даде на Украина една милијарда

еМагазин - 14.04.2014

Министрите за надворешни работи на ЕУ, на денешниот состанок во Луксембург, исто така донесоа и времени трговски мерки за намалување на царините за украински производи, кои ќе почнат да важат за две ...

Украина може целосно да ја затвори границата со Русија

Бриф - 14.04.2014

Украина може целосно да ја затвори границата со Русија, изјави денеска украинскиот зaмeник-министер за надворешни работи Данило Лубкивски. - Овој чекор ќе произлезе од тензичната ситуација во источна ...

Украина може целосно да ја затвори границата со Русија

Телеграф - 14.04.2014

Во меѓувреме, проруските сепаратисти, кои веќе два дена ја држат под контрола зградата на локалната администрација на источниот украински град Славјанск, го повикаа Кремљ на помош Украина може ...

САД размислуваат за испраќање оружје на Украина

Телеграф - 14.04.2014

Шенон одговори дека „се разгледува тоа прашање, но дека засега не може однапред да се каже дали ќе се направи тоа“ САД ја разгледуваат опцијата за испраќање оружје Украина, каде што проруски ...

Германија состојбата во Украина ја оцени високоризична

Канал 77 - 14.04.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер оцени во неделата дека ситуацијата во Украина е „високоризична“ откако Киев ја најави операцијата за враќање под контрола на истокот ...

Вонредна седница на Советот за безбедност за Украина

Република - 14.04.2014

Советот за безбедност на ОН синоќа одржа вонредна седница за Украина, свикана на барање на Русија, откако вршителот на должноста претседател на Украина, Олександар Турчинов нареди „широка ...

Мекејн: САД да ги вооружат Украинците

Република - 14.04.2014

Американскиот сенатор Џон Мекејн оцени дека САД треба да им испратат оружје на Украинците и да се воведат нови санкции за руската економија поради спречување на руското ширење во регионот.

Војна во најава: Почна припојувањето на половина Украина кон Русија!

Република - 14.04.2014

Рустам Темиргалиев вчера објави на „Фејсбук“ дека отцепувањето на поранешните републики на СССР е во тек, а во моментов ситуацијата на истокот на земјата станува се понапната.

ВИДЕО: Платеници на САД се истовараат на aeродрoмот во Доњецк

Нетпрес - 14.04.2014

Пучистите од Киев нема самостoјно да ги нападнат федералистите и проруските сили во источна Украина, кои не го признаваат киевскиот нацистички пуч, после кој Украина треба да стане држава на НАТО ...

Советот за безбедност ја нападна Русија за нередите во Украина

Нетпрес - 14.04.2014

САД ја обвинија Русија дека е одговорна за крвавите борби на истокот на Украина на седницата на Советот за безбедност на ОН, свикана по барање на Москва, пишува „Дојче Веле“ Американската амбасадорка ...

Ултиматумот истече, проруските бунтовници не се повлекоа

Portal - 14.04.2014

Ултиматумот на украинската влада до проруските активисти на истокот на државата истече во понеделникот изутрина, но руското знаме и натаму се вее на зградите во Славјанск и нема знаци за подготвеност ...

Што ќе ни е Америка?

Руска реч - 14.04.2014

Русија нема намера да се откаже од заемната соработка со Соединетите Американски Држави. Западните политичари сфаќаат дека Русија за првпат реши да дејствува онака како што мисли дека треба, не оставајќи место за компромис со Европа и со САД.

Ултиматумот истече, Киев праќа војска во источна Украина

Делчево Денес - 14.04.2014

Иако утрово истече ултиматумот што украинските власти им го дадоа на проруските демонстранти, сепак голем дел од управните и полициските згради во источните украински градови и натаму остануваат во ...

Ултиматумот истече, проруските бунтовници не се повлекоа

Канал 77 - 14.04.2014

Ултиматумот на украинската влада до проруските активисти на истокот на државата истече во понеделникот изутрина, но руското знаме и натаму се вее на зградите во Славјанск и нема знаци за подготвеност ...

ЕУ одобри финансиски олеснувања за Украина

Курир - 14.04.2014

Европската унија денеска ги одобри трговските и финансиски олеснувања за Украина, откако министрите за финансии од ЕУ ги прифатија конечните мерки, пренесе ДПА.

Оланд и Камерон ги повикаа на воздржаност страните во украинскиот конфликт

Portal - 14.04.2014

Францускиот претседател Франсоа Оланд и британскиот премиер Дејвид Камерон ги повикаа на воздржаност сите страни инволвирани во конфликтот во Украина, се вели во соопштението на Елисејскиот дворец ...

ЕУ одобри една милијарда евра помош за Украина

Орбис - 14.04.2014

ЕУ одобри пакет за помош од една милијарда евра за Украина. Министрите за надворешни работи на ЕУ, на денешниот состанок во Луксембург, исто така донесоа и времени трговски мерки за намалување на ...

Ако сака, Украина може да ја затвори границата со Русија

Република - 14.04.2014

Украина може да ја затвори границата со Русија, изјави украинскиот заменик-министер за надворешни работи Данило Лубкивски.- Овој чекор ќе произлезе од тензичната ситуација во источна и јужна Украина ...

Тимошенко апелира врз Русија да се примени третото ниво санкции

Руска реч - 14.04.2014

Кандидатката за претседател на Украина, лидер на партијата „Баткившчина“, Јулија Тимошенко, апелираше на сите шефови на државите да се примени врз Русија третото ниво санкции.

Ултиматумот истече, проруските бунтовници не се повлекоа

Макфакс - 14.04.2014

Ултиматумот на украинската влада до проруските активисти на истокот на државата истече во понеделникот изутрина, но руското знаме и натаму се вее на зградите во Славјанск и нема знаци за подготвеност ...

Оланд и Камерон ги повикаа на воздржаност страните во украинскиот конфликт

Макфакс - 14.04.2014

Францускиот претседател Франсоа Оланд и британскиот премиер Дејвид Камерон ги повикаа на воздржаност сите страни инволвирани во конфликтот во Украина, се вели во соопштението на Елисејскиот дворец ...

Цената на нафтата над 108 долари по обновената напнатост во Украина

Макфакс - 14.04.2014

Цената на нафтата порасна во понеделникот на лондонската берза над 108 долари за барел по загриженоста дека ескалацијата на напнатоста помеѓу Русија и Украина би можела да доведе до нарушување во ...

ОН со вонредна Седница за ситуацијата со Украина

Inpress - 14.04.2014

Женева, 14. април 2014 (ИНПРЕС) Вонредна седница за ситуацијата во Украина одржа Советот за безбедност на ОН. Тоа беше побарано од Русија по изјавите на новиот претседател на Украина, Александар ...

Видео: Погледнете: Американски платеници се истовараат на аеродромот во Доњецк

Денешен - 14.04.2014

Пучистите од Киев нема самостално да ги напднат федералистите и проруските сили во источна Украина, кои не го признаваат киевскиот нацистички пуч, после кој Украина треба да стане држава на НАТО ...

ЕУ даде зелено светло за трговските мерки во поддршка на Украина

Денар - 14.04.2014

Европската унија денеска ги одобри трговските и финансиски олеснувања за Украина, откако министрите за финансии од ЕУ ги прифатија конечните мерки, пренесе ДПА.

Мекејн: САД да им испратат оружје на Украинците

Falanga - 14.04.2014

Неопходно е САД да дејствуваат многу посилно по растот на тензиите во источниот дел на Украина. Американскиот сенатор Џон Мекејн порача дека САД треба да им испратат оружје на Украинците и да се ...

Ултиматумот заврши - војската тргна во антитерористичка акција

Falanga - 14.04.2014

Лидерот на проруски активисти во словенските Вјаческав Пономарев објави дека застанува на чело на градот. Откако демонстрантите одбија да ги исполнат предложените ултимативни услови од Киев, Сергеј ...