TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јавноста со осуда за контрадикторните изјави на Заев

Канал5 - 29.11.2015

Зад признанието на опозицискиот лидер дека терористичките напади во Париз се слични со оние во Куманово стојат политички мотиви - собирање поени на меѓународна сцена преку актуелните настани во светот, сметаа експертската јавност.

Кредибилитетот на СДСМ да зборува за безбедноста заврши со фотосесијата на Заев на местото каде што гинеа бранителите

Нетпрес - 29.11.2015

Наместо да ги посети повредените бранители, со него во Диво Насеље си го зеде и послушникот Оливер Спасовски заедно да си прават фотосесија на местото каде што гинеа бранителите, изразувајќи сочуство на измислени погинати цивили.

Аналитичари: Дволичноста на Заев и СДСМ е доказ колку далеку им допира идејата да се разнебити државата ако тие не се ...

Курир - 29.11.2015

По неколку месечните тврдења на Зоран Заев и СДСМ дека терористичкиот напад во Куманово е сценарио креирано во договор со власта, истите признаа дека ја лажеа јавноста. Лично Заев на настан во Љубљана организиран од „Ифимес“ говори за случувањата во ...

Аналитичарите за Курир: СДСМ сака да ја разнебити државата ако не е на власт

Press24 - 29.11.2015

По неколку месечните тврдења на Зоран Заев и СДСМ дека терористичкиот напад во Куманово е сценарио креирано во договор со власта, истите признаа дека ја лажеа јавноста. Лично Заев на настан во Љубљана организиран од „Ифимес“ говори за случувањата во ...

Eксперти: Заев еден ден ќе тврди дека Верушевски е соработник на странски служби

Сител - 29.11.2015

Неконзистен политичар на кој ставовите му траат најмногу три дена. Претходно тврдеше дека Диво Насеље е сценарио на власта за сега во Љубљана да тврди дека таму оперирале терористи, повратници од ИСИЛ – вака експертската јавност ја коментира ...

Аналитичари:Некој мора да сноси одговорност за невистинитите изјави на врвот на СДСМ за Диво Насеље

Алфа - 29.11.2015

Јавноста со остра осуда на контрадикторните изјави од врвот на СДСМ околу антитерористичката акција во Кумановско Диво Насеље во која загинаа осум припадници на полицијата. Изјавите на челниците на СДСМ дека случувањата во Диво Насеље ги исценирала ...

Жолчна расправија во СДСМ: Макрадули побарал оставка од Спасовски

Република - 29.11.2015

Седница на партискиот централен одбор на СДСМ излегла од планираниот тек, односно наместо чиста формалност за свикување вонреден конгрес во декември, состанокот се претворил во жолчна расправија, пренесува Прес24 .

ВМРО-ДПМНЕ: Заев призна дека лажел кога ја напаѓаше полицијата за непрофесионалност во Диво насеље

Пулс24 - 29.11.2015

Мизеријата на СДСМ нема крај. Зоран Заев призна дека лажел кога ја напаѓаше полицијата за непрофесионалност во Диво насеље. Реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ ви ја пренесуваме во целост: Наместо да ги посети повредените бранители, со него во Диво Насеље си ...

Аналитичари: Дволичноста на Заев и СДСМ е доказ колку далеку им допира идејата да се разнебити државата ако тие не се ...

Пулс24 - 29.11.2015

По неколку месечните тврдења на Зоран Заев и СДСМ дека терористичкиот напад во Куманово е сценарио креирано во договор со власта, истите признаа дека ја лажеа јавноста. Лично Заев на настан во Љубљана организиран од „Ифимес“ говори за случувањата во ...

Макрадули побарал оставка од Спасовски

Вечер Прес - 29.11.2015

Според висок партиски извор за Прес 24, во својата дискусија Макрадули побарал од раководството на СДСМ да се огради и од манипулациите кои ги прават некои од опозициските медиуми, а кои се насочени директно кон видни членови на партијата, па дури и ...

ЈАВНОСТА СО ОСУДА за контрадикторните изјави на Заев

Пулс24 - 29.11.2015

Зад признанието на опозицискиот лидер дека терористичките напади во Париз се слични со оние во Куманово стојат политички мотиви собирање поени на меѓународна сцена преку актуелните настани во светот, сметаа експертската јавност.

Изјавата на Заев за терористите од Куманово, предмет на исмевање на социјалните мрежи

Канал5 - 28.11.2015

Остри коментари за манипулациите и контрадикторните изјави на опозицискиот лидер во врска со случувањата во Куманово. Преку коментар на својот Фејсбук профил Тарчуловски јавно го прашува Заев како е можно да нема ни трошка срам и дали има совест и ...

Скандалозна седница на ЦО на СДСМ - Макрадули побарал оставка од Спасовски

Press24 - 28.11.2015

Вчерашната седница на централниот одбор на опозициската СДСМ излегла надвор од планираниот тек. Освен тоа што постојат сомневања дека наводно недостасувал потребниот кворум, седницата била скандалозна и заради други причини.

Заев со сериозна закана: „Престанете или ќе се демантирам!“

Република - 28.11.2015

Зоран Заев се закани дека ќе се демантира комплетно со што ќе ја доведе во прашање релевантноста на сите прилози за него досега објавени на нашите телевизии. Заев одамна е познат како човек кој умее комплетно да ги промени ставовите во рок од 24 ...

Во која изјава верува лидерот на СДСМ?

Вечер Прес - 28.11.2015

Додека дома за тесно партиски интереси тврдеа дека кумановските настани се сценарио, надвор Заев и СДСМ признаваат дека Македонија во Диво насеље се соочила со сериозна терористичка група како онаа од Париз.

Заев со став за интервјуто во Љубљана

Алсат-М - 27.11.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека не си го сменил ставот во врска со групата во кумановската Дива населба и покрај тоа што при една дискусија во Љубљана излезе со сосема нова квалификација за кумановските настани од мај оваа година.

ВИДЕО: Заев ја спореди кумановска Дива населба со Париз

Утрински - 27.11.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, при неодамнешната посета на Словенија ги спореди нападите во Париз со кумановски настани, при што наоѓа поврзаност меѓу Сирија и терористите од Дива населба.

Видео:Заев-настаните во Куманово слични на терористичките напади во Париз

Телма - 27.11.2015

Медиумот „Коха“ објави видео на кое лидерот на СДСМ, Зоран Заев на настан во Љубљана организиран од „Ифимесо“ говори за случувањата во Куманово од 9 и 10 мај, во кои животот го загибија осум припадници на безбедносните сили и 10 терористи.

Заев во Љубљана призна дека во Куманово имало терористи како во Париз

Канал5 - 27.11.2015

Случувањата со терористичките напади во Париз се слични со оние во Куманово, изјавил лидерот на СДСМ, Зоран Заев на конференција во Љубљана пред десетина дена. Заев зборувајќи за кумановските случувања во кои загинаа осуммина полицајци, а повеќе од ...

Заев ги спореди кумановските настани со терористичките напади во Париз

Телма - 27.11.2015

Опозицискиот лидер Заев ги изедначи атентатите во Париз со кумановскиот крвав мај и најде врска меѓу Сирија и терористите од Диво Насеље. Своите размислувања на тема Куманово, претседателот на СДСМ ги кажува пред десет дена на трибина на ИФИМЕС во ...

Во која вистина верува лидерот на СДСМ?

Сител - 27.11.2015

Додека дома за тесно партиски интереси тврдеа дека кумановските настани се сценарио, надвор Заев и СДСМ признаваат дека Македонија во Диво насеље се соочила со сериозна терористичка група како онаа од Париз.

Заев: Терористите од Куманово исти како оние од Париз (ВИДЕО)

Press24 - 27.11.2015

Лидерот на СДМ Зоран Заев конечно призна дека тој и целата негова партија манипулирала со граѓаните на Македонија по акцијата на МВР во Кумановско Диво Насеље. Заев и СДСМ тогаш тврдеа дека акцијата е местенка на македонските власти иако во неа ...

Заев и СДСМ признаа дека ја лажеа јавноста за настаните во Куманово

Курир - 27.11.2015

Лидерот на СДМ Зоран Заев конечно призна дека тој и целата негова партија манипулирала со граѓаните на Македонија по акцијата на МВР во Кумановско Диво Насеље. Заев и СДСМ тогаш тврдеа дека акцијата е местенка на македонските власти иако во неа ...

Лицемерието на Заев за Кумановските настани на дело

Нетпрес - 27.11.2015

Лицемерието на Заев за кумановските настани исплива на површина. Лидерот на СДМ Зоран Заев конечно призна дека тој и целата негова партија манипулирале со граѓаните на Македонија по акцијата на МВР во Кумановско Диво Насеље.

ИЗВРТЕНИ СТАВОВИ: Заев си поигрува со смртта на осумте бранители (ВИДЕО)

Телеграф - 27.11.2015

Изјавата на Заев во Љубљана е спротивна од изјавите што тој и опозициската СДСМ ги даваа по случувањата, кога спомнуваа дека структури од власта биле вклучени во наводното планирање на тие настани Случувањата во Куманово се исто така терористички ...

(ВИДЕО) Заев ги спореди кумановските настани со нападите во Париз

Репортер - 27.11.2015

Опозицискиот лидер Заев ги изедначи атентатите во Париз со кумановскиот крвав мај и најде врска меѓу Сирија и терористите од Диво Насеље. Своите размислувања на тема Куманово, претседателот на СДСМ ги кажува пред десет дена на трибина на ИФИМЕС во ...

Заев индиректно призна дека ја лажеа јавноста за настаните во Куманово

Денешен - 27.11.2015

Лидерот на СДМ Зоран Заев конечно призна дека тој и целата негова партија манипулирала со граѓаните на Македонија по акцијата на МВР во Кумановско Диво Насеље. Заев и СДСМ тогаш тврдеа дека акцијата е местенка на македонските власти иако во неа ...

(ВИДЕО) Заев: Терористите од Париз исти како оние од Куманово

Локално - 27.11.2015

Профилот на вооружената група која се бореше во соседството на Куманово, на 9 и 10 мај се исти како и на профилот на терористи ИСИС кои нападнаа Париз на 13 ноември, додека лидерите на групата од Куманово се терористи кои доаѓаат од војните на ...

Видео: Заоран Заев: Терористите од Куманово исти како оние од Париз

Пулс24 - 27.11.2015

Лидерот на СДМ Зоран Заев конечно призна дека тој и целата негова партија манипулирала со граѓаните на Македонија по акцијата на МВР во Кумановско Диво Насеље. Заев и СДСМ тогаш тврдеа дека акцијата е местенка на македонските власти иако во неа ...

Реакција на соопштението СДСМ во врска со изјавите на Зоран Заев за Диво Насеље

Пулс24 - 27.11.2015

ВМРО-ДПМНЕ го осудува најновиот напад врз медиумите како уште еден во хајката која против новинарската фела ја спроведува СДСМ. Срамни се заканите и клеветите кои кон медиумите и нивното право на објективно информирање ги упатува СДСМ.

Заев признава дека јавноста беше излажана: Случувањата во Куманово се терористички акт, нема политички мотивации ...

Република - 27.11.2015

По повеќе од шест месеци од акцијата во Диво Насеље во Куманово, лидерот на СДСМ Зоран Заев призна дека се работи акција против терористи, а не за наместена акција, како што тврдеа тој и неговите сопартијци.

Случајот „Пуч“ неизвесен, судењето на Заев одложено

Нова ТВ - 26.11.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска ги побара првите 5 предмети кои се поврзани или произлегуваат од скандалот со прислушуваните разговори. Еден од нив е и случајот „Пуч“, за кој Обвинителството има рок од 8 дена да го достави, а потоа ...

Перверзно додворување

Дневник - 24.11.2015

Размислував многу, пред с`, како мајка за „гениозната“ идеја на Заев. Демек тој како татко се согласувал ќерка му да учи албански јазик наместо турски, на пример. Прво што ми дојде на ум е констатацијата добро, во ред, легитимно е лидер на ...

Исполитизирано толкување на бројки со недозволени отстапувања

СПФМ - 24.11.2015

[Рецензија: Рејтинзите на Груевски, Обама и Меркел во своите држави се слични] Спинувачко, непрецизно, недоследно четиво. Задачата на овој материјал е повеќе од јасна: да ја искористи последната анкета на ИРИ, преку неа да го засилува рејтингот на ...

Заев и СДСМ се обидоа да ја срушат легитимно избраната власт на ВМРО– ДПМНЕ

Вечер Прес - 24.11.2015

Влијателниот политички магазин за „кариеристот Заев" пишува и дека како и многумина левичари во политиката влегува поради личен интерес: Еден од најчитаните словенечки политички магазини „Репортер" во последниот број го „прочита" лидерот на СДСМ ...

Анализа на Курир: Рејтингот на Заев со пад од 30%

Канал5 - 23.11.2015

За само четири месеци личниот рејтинг на претседателот на СДСМ, Зоран Заев падна за 30 отсто, според последното истражување на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), пишува „Курир“ во анализа на последните истражување на јавното мислење.

Заев „прочитан“ и од страна на словенските медиуми

Нетпрес - 23.11.2015

Еден од најчитаните словенечки политички магазини „Репортер“ во последниот број го „прочита“ лидерот на СДСМ Зоран Заев. Заев беше во посета на Словенија на покана на Меѓународниот институт за блискoисточни и балкански студии (ИФИМЕС) и одржал ...

Беше 007 а сега е 005%, што остана по бомбите од Заев

Сител - 23.11.2015

За само 4 месеци рејтингот на лидерот на СДСМ Зоран Заев паднал за дури 30%, покажува истражувањето на меѓународниот републикански институт. Според анкетата на ИРИ, Рејтингот на премиерот Никола Груевски останал 18% како и на претходната анкета ...

ЗАЕВ ЗА ГИНИС- пад од 30% за 4 месеци

Курир - 23.11.2015

Пад во рејтингот од скоро 30% кај лидерот на СДСМ, Зоран Заев за само 4 месеци. Ова го измери Меѓународниот републикански институт (IRI) во последното истражување во Република Македонија врз репрезентативен примерок.

„Медиа.мк“: Беше 007- сега е 005% - што остана после бомбите!

Курир - 23.11.2015

Многу закони се прекршија, многу омраза се создаде и многу лаги се кажаа со бомбите на СДСМ за да дојдат со преврат на власт. За разлика од 90-тите, оваа генерација и овој народ сега не наседнаа, туку наместо да биде казнет ВМРО-ДПМНЕ, казнет е ...

Анкетата на ИРИ покажа рекорден пад на рејтингот на Заев

Press24 - 23.11.2015

Пад во рејтингот од скоро 30% кај лидерот на СДСМ, Зоран Заев за само 4 месеци. Ова го измери Меѓународниот републикански институт (IRI) во последното истражување во Република Македонија врз репрезентативен примерок.

Заев „прочитан“ и во Словенија

Курир - 23.11.2015

Еден од најчитаните словенечки политички магазини „Репортер“ во последниот број го „прочита“ лидерот на СДСМ Зоран Заев. Заев беше во посета на Словенија на покана на Меѓународниот институт за блискoисточни и балкански студии (ИФИМЕС) и одржал ...

Популарноста на Груевски забетонирана, онаа на Заев пак намалена дури за 30%

Алфа - 23.11.2015

Последната анкета на Американскиот републиканскиот иснтититут ИРИ покажа дека владејачката ВМРО ДПМНЕ има убедлива предност пред СДСМ. Ова не ги изненадува дел од аналитичарите. Додека рејтингот на Груевски е забетониран на 18 %, популарноста на ...

Заев: Почнавме незапирлив процес

Макфакс - 23.11.2015

Започнавме незапирлив процес, го трасираме патот на слободни и еднакви граѓани во европска Македонија, вели меѓу другото челникот на најголемата опозициска партија СДСМ, Зоран Заев, во интервјуто за порталот Скај „Каква злоупотреба се случувала на ...

Заев за Гинис: Пад на рејтингот за 30 отсто за 4 месеци

Нетпрес - 23.11.2015

За речиси 30 отсто паднал рејтингот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за само 4 месеци. Ова го измери Меѓународниот републикански институт (IRI) во последното истражување во Република Македонија врз репрезентативен примерок.

Медиа.мк: Беше 007, а сега е 005%, што стана после бомбите?

Нетпрес - 23.11.2015

Многу закони се прекршија, многу омраза се создаде и многу лаги се кажаа со бомбите на СДСМ за да дојдат со преврат на власт. За разлика од 90-тите, оваа генерација и овој народ сега не наседнаа, туку наместо да биде казнет ВМРО-ДПМНЕ, казнет е ...

Заев „прочитан“ и во Словенија

Денешен - 23.11.2015

Еден од најчитаните словенечки политички магазини „Репортер“ во последниот број го „прочита“ лидерот на СДСМ Зоран Заев. Заев беше во посета на Словенија на покана на Меѓународниот институт за блискoисточни и балкански студии (ИФИМЕС) и одржал ...

Беше 007- сега е 005% - што остана после бомбите!

Пулс24 - 23.11.2015

Многу закони се прекршија, многу омраза се создаде и многу лаги се кажаа со бомбите на СДСМ за да дојдат со преврат на власт. За разлика од 90-тите, оваа генерација и овој народ сега не наседнаа, туку наместо да биде казнет ВМРО-ДПМНЕ, казнет е ...

Различно а същто!

Вечер Прес - 23.11.2015

За само четири месеци рејтингот на лидерот на СДСМ Зоран Заев паднал за дури 30%, покажува истражувањето на Меѓународниот републикански институт. Според анкетата на ИРИ, рејтингот на премиерот Никола Груевски останал 18% како и на претходната анкета ...

Репортер: Заев и СДСМ со насилни протести се обидоа да ја срушат легитимно избраната власт на ВМРО– ДПМНЕ

Република - 23.11.2015

Еден од најчитаните словенечки политички магазини „Репортер“ во последниот број го „прочита“ лидерот на СДСМ Зоран Заев. Заев беше во посета на Словенија на покана на Меѓународниот институт за блискoисточни и балкански студии (ИФИМЕС) и одржал ...

Заев: Почнавме незапирлив процес

Точка - 23.11.2015

Започнавме незапирлив процес, го трасираме патот на слободни и еднакви граѓани во европска Македонија, вели меѓу другото челникот на најголемата опозициска партија СДСМ, Зоран Заев, во интервјуто за порталот Скај „Каква злоупотреба се случувала на ...

ЗАЕВ ЗА ГИНИС- пад од 30% за 4 месеци

Пулс24 - 23.11.2015

Пад во рејтингот од скоро 30% кај лидерот на СДСМ, Зоран Заев за само 4 месеци. Ова го измери Меѓународниот републикански институт (IRI) во последното истражување во Република Македонија врз репрезентативен примерок.

ЗАЕВ ЗА ГИНИС- пад од 30% за 4 месеци

Вечер Прес - 23.11.2015

Пад во рејтингот од скоро 30% кај лидерот на СДСМ, Зоран Заев за само 4 месеци. Ова го измери Меѓународниот републикански институт (ИРИ) во последното истражување во Република Македонија врз репрезентативен примерок Додека рејтингот на премиерот и ...

Рејтингот на Заев со пад од 30% за само 4 месеци

Денешен - 23.11.2015

Пад во рејтингот од скоро 30% кај лидерот на СДСМ, Зоран Заев за само 4 месеци. Ова го измери Меѓународниот републикански институт (IRI) во последното истражување во Република Македонија врз репрезентативен примерок.

Левичарот Заев продава „вистина“ и во Словенија

Пулс24 - 23.11.2015

Во најтиражниот словенечки неделник Јоже Бишчак пишува за посетата на Заев. Со оглед на тоа дека се работи за еден од најтиражните неделници во Словенија, на секој Словенец и Македонец кој е во државата, му е јасно кој е Зоран Заев.