TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп до Тилерсон: Губење време е преговарањето со Пјонгјанг

А1 On - 01.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека побарал од државниот секретар Рекс Тилерсон да не губи време за преговори со Северна Кореја. – Му реков на Тилерсон, дека се губење време се напорите за преговарање со ‘малиот човек-ракета’, ...

Си Џинпинг го нарече Трамп пријател: Неговата посета на Кина ќе биде посебна, прекрасна и успешна

МКД - 01.10.2017

На состанокот со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во Пекинг, Си рече дека уживал во неговите состаноци со Трамп и дека тие двајца направиле значителни напори за поттикнување на развојот на кинеско-американските односи.

Ким Џонг Ун должи 156.000 долари за паркинг казни во Њујорк

Кајгана - 01.10.2017

Ракетите на севернокорејскиот лидер вредат милијарди, а и тој самиот живее во луксуз. Но се чини, заборава да плаќа сметки во странство или едноставно не му е гајле. Северна Кореја наводно му должи на Градот Њујорк 156.000 долари бидејќи ...

Трамп: Преговорите со малиот „човек-ракета“ се губење време

Стандард - 01.10.2017

„Преговорите со Северна Кореја се губење време“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп на својата омилена платформа на Твитер. Постот е наменет за државниот секретар Рекс Тилерсон, кој во моментов се обидува мирно да ги намали тензиите меѓу ...

Трамп смета дека обидот на Тилерсон за преговори со Северна Кореја е губење време

Макфакс - 01.10.2017

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му рекол на шефот на дипломатијата Рекс Тилерсон дека губи време кога се обидува да преговара со Северна Кореја околу нуклеарната и ракетната програма.

Италија го протера амбасадорот на Северна Кореја

Макфакс - 01.10.2017

Италија му наложи на новоименуваниот амбасадор на Северна Кореја во Рим да ја напушти земјата. Ваквата одлука ја објави италијанскиот министер за надворешни работи Анџелино Алфано во интервју за дневен весник.

Како Русија може сериозно да заработи од ракетните тестирања на Северна Кореја?

Фактор - 01.10.2017

Еден од луѓето кои најмногу го мразел Владимир Ленин е германскиот социјалдемократ Едвард Бернштајн, кој изјавува дека "крајната цел на социјализмот не е ништо, туку движењето е сè". Во училиште во советско време, моравме да научиме жестока критика ...

САД имаат отворени канали за комуникација со Северна Кореја

Вечер Прес - 01.10.2017

Се обидуваме, почекајте. Баравме, имаме линии за комуникација со Пјонгјанг. Не сме во мрачна ситуација, имаме два-три отворени канали кон Пјонгјанг, истакна Тилерсон САД имаат отворени канали за комуникација со Северна Кореја и истражуваат дали ...

Трамп до Тилерсон: Губење време е преговарањето со Пјонгјанг

Локално - 01.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека побарал од државниот секретар Рекс Тилерсон да не губи време за преговори со Северна Кореја. – Му реков на Тилерсон, дека се губење време се напорите за преговарање со ‘малиот ...

Трамп до Тилерсон: Губење време е преговарањето со Пјонгјанг...

Н.Македонија - 01.10.2017

Трамп до Тилерсон: Губење време е преговарањето со Пјонгјанг Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека побарал од државниот секретар Рекс Тилерсон да не губи време за преговори со Северна Кореја.

Британски институт: Војната меѓу САД и Северна Кореја е реална можност

Алсат-М - 30.09.2017

Војната меѓу САД и Северна Кореја сега е реална и многу опасна опција, се наведува во извештајот подготвен од Кралскиот институт за безбедност на Велика Британија (РУСИ). Според таа анализа, објавена од весникот „Индипендент“, војната нема да биде ...

Тилерсон во Кина во обид да го смири Пјонгјанг

Алсат-М - 30.09.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон пристигна во Пекинг, каде со највисоките кинески претставници ќе разговара за обидите да се спречи нуклеарната програма на Северна Кореја и да се извршат подготовки за претстојната посета на претседателот ...

Војната меѓу САД и Северна Кореја е реална можност

Телма - 30.09.2017

Војната меѓу САД и Северна Кореја сега е реална и многу опасна опција, се наведува во извештајот подготвен од Кралскиот институт за безбедност на Велика Британија (РУСИ). Според таа анализа, објавена од весникот „Индипендент“, војната нема да биде ...

Тилерсон бара помош од Пекинг, да го смири Пјонгјанг

Телма - 30.09.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон пристигна во Пекинг, каде со највисоките кинески претставници ќе разговара за обидите да се спречи нуклеарната програма на Северна Кореја и да се извршат подготовки за претстојната посета на претседателот ...

Тилерсон во посета на Кина за зголемување на притисокот врз Северна Кореја

МКД - 30.09.2017

Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, во сабота пристигна во Пекинг на разговори околу напорите за спречување на нуклеарните амбиции на Северна Кореја и подготовка за претстојната посета на претседателот Доналд Трамп во Кина.

Тилерсон во Кина на разговори за Северна Кореја

Р.С.Европа - 30.09.2017

Државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон, вчера пристигна во Пекинг на разговори со кинеското раководство во врска со нуклеарната закана од Северна Кореја, трговијата меѓу САД и Кина и претстојната посета на на американскиот претседател Доналд Трамп ...

Тилерсон: САД имаат отворени канали за комуникација со Северна Кореја

Стандард - 30.09.2017

САД имаат отворени канали за комуникација со Северна Кореја и истражуваат дали режимот е подготвен да пристапи кон преговори за откажување од нуклеарната програма, изјави денеска американскиот државен секретар Рекс Тилерсон за време на неговата ...

Тилерсон: САД имаат отворени канали за комуникација со Северна Кореја

А1 On - 30.09.2017

САД имаат отворени канали за комуникација со Северна Кореја и истражуваат дали режимот е подготвен да пристапи кон преговори за откажување од нуклеарната програма, изјави денеска американскиот државен секретар Рекс Тилерсон за време на неговата ...

Тилерсон повика на "смиреност" во врска со кризата во Северна Кореја

Р.С.Европа - 30.09.2017

Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, денеска се состана со кинескиот претседател Кси Џинпинг и други официјални претставници во врска со прашања поврзани со трговијата, севернокорејската нуклеарна закана и претстојната посета на ...

Тилерсон: САД имаат отворени канали за комуникација со Северна Кореја

Курир - 30.09.2017

– Се обидуваме, останете вклучени. Баравме, имаме линии за комуникација со Пјонгјанг. Не сме во мрачна ситуација, имаме два-три отворени канали кон Пјонгјанг. Можеме да разговараме со нив и веќе разговараме, истакна Тилерсон пред новинарите во ...

Тилерсон: САД имаат отворени канали за комуникација со Северна Кореја

Сител - 30.09.2017

САД имаат отворени канали за комуникација со Северна Кореја и истражуваат дали режимот е подготвен да пристапи кон преговори за откажување од нуклеарната програма, изјави денеска американскиот државен секретар Рекс Тилерсон за време на неговата ...

Тилерсон: САД имаат отворени канали за комуникација со Северна Кореја

Алфа - 30.09.2017

САД имаат отворени канали за комуникација со Северна Кореја и истражуваат дали режимот е подготвен да пристапи кон преговори за откажување од нуклеарната програма. САД имаат отворени канали за комуникација со Северна Кореја и истражуваат дали ...

Британски институт прогнозира: Војната меѓу САД и Северна Кореја е реална опција!

Таратур - 30.09.2017

Војната меѓу САД и Северна Кореја сега е реална и многу опасна опција, се наведува во извештајот подготвен од Кралскиот институт за безбедност на Велика Британија (РУСИ). Според таа анализа, објавена од весникот „Индипендент“, војната нема да биде ...

Британски институт: Војната меѓу САД и Северна Кореја е реална можност

А1 On - 30.09.2017

Војната меѓу САД и Северна Кореја сега е реална и многу опасна опција, се наведува во извештајот подготвен од Кралскиот институт за безбедност на Велика Британија (РУСИ). Според таа анализа, објавена од весникот „Индипендент“, војната нема да биде ...

Британски институт: Војната меѓу САД и Северна Кореја е реална можност

Сител - 30.09.2017

Војната меѓу САД и Северна Кореја сега е реална и многу опасна опција, се наведува во извештајот подготвен од Кралскиот институт за безбедност на Велика Британија (РУСИ). Според таа анализа, објавена од весникот „Индипендент“, војната нема да биде ...

Тилерсон во Кина во обид да го смири Пјонгјанг

А1 On - 30.09.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон пристигна во Пекинг, каде со највисоките кинески претставници ќе разговара за обидите да се спречи нуклеарната програма на Северна Кореја и да се извршат подготовки за претстојната посета на претседателот ...

Мистеријата на династијата Ким: Откриени шокантни детали за тројцата лидери на Северна Кореја

Точка - 30.09.2017

Една од најзатворените и најтајни земји во светот, секако е Северна Кореја. И додека Пјонгјанг спроведува нуклеарни тестови од кои остатокот на светот стравува, да погледнеме неколку интересни факти за династијата која владее со оваа држава.

Москва подготвена за соработка со Северна Кореја за решавање на кризата

Локално - 30.09.2017

Москва е подготвена да соработува со Пјонгјанг за да се најде мирно решение за кризата со Северна Кореја, соопшти денеска МНР на Русија. Соопштението уследи по состанок меѓу амбасадорот на Русија, Олег Бурмистров и генералниот директор на ...

ПЈОНГЈАНГ ГИ ПРЕМЕСТУВА ПРОЕКТИЛИТЕ: Ким ќе испука нова нуклеaрна ракета

Фактор - 30.09.2017

Неименувани американски и севернокорејски безбедносни извори велат дека неколку севернокорејски ракети се преместени северно од Пјонгјанг. Во извештајот се наведува дека нема никакви информации како и каде се преместени ракетите.

РУСИ: Војната меѓу САД и Северна Кореја сега е реална и многу опасна

Фактор - 30.09.2017

Во извештајот подготвен од Кралскиот институт за безбедност на Велика Британија (РУСИ) се вели дека војната меѓу САД и Северна Кореја сега е реална и многу опасна опција. Во анализата, објавена од весникот „Индипендент“, се вели дека војната нема да ...

Тилерсон: САД имаат отворени канали за комуникација со Северна Кореја

Локално - 30.09.2017

САД имаат отворени канали за комуникација со Северна Кореја и истражуваат дали режимот е подготвен да пристапи кон преговори за откажување од нуклеарната програма, изјави денеска американскиот државен секретар Рекс Тилерсон за време на неговата ...

Британски кралски институт: Ќе има долга и крвава војна помеѓу САД и Северна Кореја?!

Република - 30.09.2017

Војната меѓу САД и Северна Кореја сега е реална и многу опасна опција, се наведува во извештајот подготвен од Кралскиот институт за безбедност на Велика Британија (РУСИ). Според таа анализа, објавена од весникот „Индипендент“, војната нема да биде ...

Тилерсон во Кина во обид да го смири Пјонгјанг

Вечер Прес - 30.09.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон пристигна во Пекинг, каде со највисоките кинески претставници ќе разговара за обидите да се спречи нуклеарната програма на Северна Кореја и да се извршат подготовки за претстојната посета на претседателот ...

Војната меѓу САД и Северна Кореја сега е реална и многу опасна

Вечер Прес - 30.09.2017

Во извештајот подготвен од Кралскиот институт за безбедност на Велика Британија (РУСИ) се вели дека војната меѓу САД и Северна Кореја сега е реална и многу опасна опција. Во анализата, објавена од весникот „Индипендент", се вели дека војната нема да ...

Севернокорејскиот лов на ракетни тајни заврши во украински затвор?...

Н.Македонија - 30.09.2017

Севернокорејскиот лов на ракетни тајни заврши во украински затвор? Севернокорејски шпион кој се претставил како член на трговска делегација на неговата земја во Белорусија, мислел дека фотографира таен научен извештај за ракетна технологија, додека ...

Дали Иран ќе биде следната Северна Кореја?...

Н.Македонија - 30.09.2017

Американците и нивните сојузници треба да учат од искуствата со Северна Кореја за да избегнат нуклеарен кошмар на Блискиот Исток Филип Гордон, Амос Јадлин Неодамнешните ракетни проби на Северна Кореја, со кои таа го покажа напредокот на капацитетите ...

Тилерсон: САД имаат отворени канали за комуникација со Северна Кореја...

Н.Македонија - 30.09.2017

Тилерсон: САД имаат отворени канали за комуникација со Северна Кореја САД имаат отворени канали за комуникација со Северна Кореја и истражуваат дали режимот е подготвен да пристапи кон преговори за откажување од нуклеарната програма, изјави денеска ...

Кина ќе го ограничи извозот на нафтени производи во Северна Кореја

Денар - 30.09.2017

Кина ќе го ограничи извозот на своите нафтени производи во Северна Кореја и ќе го забрани увозот на текстил, применувајќи ги санкциите од Советот за безбедност на Обединетите нации, соопшти кинеското Министерство за трговија, пренесува агенцијата АА.

Тилерсон во Кина во обид да го смири Пјонгјанг

Идивиди - 30.09.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон пристигна во Пекинг, каде со највисоките кинески претставници ќе разговара за обидите да се спречи нуклеарната програма на Северна Кореја и да се извршат подготовки за претстојната посета на претседателот ...

Москва подготвена за соработка со Северна Кореја за решавање на кризата

Алсат-М - 29.09.2017

Москва е подготвена да соработува со Пјонгјанг за да се најде мирно решение за кризата со Северна Кореја, соопшти денеска МНР на Русија. Соопштението уследи по состанок меѓу амбасадорот на Русија, Олег Бурмистров и генералниот директор на ...

Зад затворени врати Севернокореанците на преговори во Москва

Канал5 - 29.09.2017

Руски и Севернокореански дипломати разговараат за кризата на Корејскиот полуостров . Во голема тајност и зад затворени врати Москва се обидува да издејствува мирно решение на кризата . Во Министерството за надворешни работи дипломатите разговарале ...

Трамп во ноември во Јапонија, Јужна Кореја, Кина, Виетнам и Филипините

Алсат-М - 29.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе отпатува во Јапонија, Јужна Кореја, Кина, Виетнам и на Филипините во ноември, за да присуствува на регионалните самити, каде ќе зборува за трговијата, но, и за нуклеарните закани на Северна Кореја, соопшти ...

Високи дипломати од Русија и Северна Кореја разговараа за состојбата на Корејскиот полуостров

Алсат-М - 29.09.2017

Генералниот директор на дирекцијата „Северна Америка” при севернокорејското Министерство за надворешни работи Чо Сон-Ху денеска во Москва се сретна со специјалниот пратеник на руското Министерство за надворешни работи Олег Бурмистров.

МААЕ: Северна Кореја постигна брз напредок во изработката на оружје

МРТ - 29.09.2017

Јужна Кореја посочи дека Северна Кореја може да преземе дополнителни провокации со приближувањето на годишнината од основањето на Севернокорејската комунистичка партија... Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Јукијо Амано ...

МААЕ: Северна Кореја постигна брз напредок во изработката на оружје

Алфа - 29.09.2017

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Јукијо Амано изјави во Сеул дека шестиот нуклеарен тест на Северна Кореја, спроведен на 3. септември, покажува дека изолираната земја постигнала брз напредок во изработката на оружје.

Трамп во ноември во Јапонија, Јужна Кореја, Кина, Виетнам и Филипините

+инфо - 29.09.2017

Трамп, на азиска турнеја ќе биде од 3-ти до 14-ти ноември. Американскиот претседател Доналд Трамп ќе отпатува во Јапонија, Јужна Кореја, Кина, Виетнам и на Филипините во ноември, за да присуствува на регионалните самити, каде ќе зборува за ...

Трамп во ноември во Јапонија, Јужна Кореја, Кина, Виетнам и Филипините

А1 On - 29.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе отпатува во Јапонија, Јужна Кореја, Кина, Виетнам и на Филипините во ноември, за да присуствува на регионалните самити, каде ќе зборува за трговијата, но, и за нуклеарните закани на Северна Кореја, соопшти ...

Трамп во ноември во Јапонија, Јужна Кореја, Кина, Виетнам и Филипините

Сител - 29.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе отпатува во Јапонија, Јужна Кореја, Кина, Виетнам и на Филипините во ноември, за да присуствува на регионалните самити, каде ќе зборува за трговијата, но, и за нуклеарните закани на Северна Кореја, соопшти ...

Високи дипломати од Русија и Северна Кореја разговараа за состојбата на Корејскиот полуостров

А1 On - 29.09.2017

Генералниот директор на дирекцијата „Северна Америка” при севернокорејското Министерство за надворешни работи Чо Сон-Ху денеска во Москва се сретна со специјалниот пратеник на руското Министерство за надворешни работи Олег Бурмистров.

Војната меѓу САД и Северна Кореја сега е реална можност

МКД - 29.09.2017

Британскиот институт за одбрана и безбедност РУСИ во четвртокот предупреди дека „војната меѓу САД и Северна Кореја сега е реална можност“. „Војната меѓу САД и Северна Кореја веројатно би резултирала со убивање и ранување илјадници луѓе.

Урнебесен долг: Нема да верувате за што Ким им должи 156.000 долари на Американците

Press24 - 29.09.2017

Неговите ракети чинат милијарди, тој самиот живее во луксуз, но очигледно за плаќање казни за паркирање нема пари. Северна Кореја наводно должи 156.000 долари на Њујорк. Свернокорејските дипломати не платиле повеќе од 1300 казни за паркирање.

(ВИДЕО) Средба меѓу високи руски и севернокорејски дипломати во Москва

Макфакс - 29.09.2017

Високи севернокорејски дипломати денеска пристигнаа во Москва каде, зад затворени врати, со руските колеги разговараат за кризата на Корејскиот полуостров, објавиja руските медиуми. Средбата доаѓа откако војната на зборови меѓу Пјонгјанг и ...

Трамп во посета на Азија во ноември

Р.С.Европа - 29.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе ги посети Јапонија, Јужна Кореја, Кина, Виетнам и Филипините во рамки на азиската турнеја од 3 до 14 ноември. Тој ќе присуствува на регионални самити и ќе разговара за трговските односи и за ...

Тилерсон во Кина за притисок врз Пјонгјанг

Глас на Америка - 29.09.2017

Дипломатијата е и натаму прва опција за американската администрација за справување со Северна Кореја Ескалацијата на реториката меѓу лидерите од Вашингтон и Пјонгјанг, само надодава на веќе растечкото чувство на песимизам дека можно е да има мирна ...

Москва подготвена за соработка со Северна Кореја за решавање на кризата

А1 On - 29.09.2017

Москва е подготвена да соработува со Пјонгјанг за да се најде мирно решение за кризата со Северна Кореја, соопшти денеска МНР на Русија. Соопштението уследи по состанок меѓу амбасадорот на Русија, Олег Бурмистров и генералниот директор на ...

МААЕ: Северна Кореја постигна брз напредок во изработката на оружје

+инфо - 29.09.2017

Северна Кореја постигнала многу брз напредок, истакна Амано по средбата со јужнокорејската министерка за надворешни работи Канг Кјунг-хва. Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Јукијо Амано изјави во Сеул дека шестиот ...

МААЕ: Северна Кореја постигна брз напредок во изработката на оружје

Сител - 29.09.2017

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Јукијо Амано изјави во Сеул дека шестиот нуклеарен тест на Северна Кореја, спроведен на 3. септември, покажува дека изолираната земја постигнала брз напредок во изработката на оружје.

МААЕ: Северна Кореја постигна брз напредок во изработката на оружје

А1 On - 29.09.2017

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Јукијо Амано изјави во Сеул дека шестиот нуклеарен тест на Северна Кореја, спроведен на 3. септември, покажува дека изолираната земја постигнала брз напредок во изработката на оружје.

Трамп во ноември на азиска турнеја

Глас на Америка - 29.09.2017

Приоритет во разговорите ќе биде заканата од Северна Кореја Американскиот претседател Доналд Трамп во ноември заминува на азиска турнеја, со цел да обезбеди глобална поддршка во справувањето со заканата од Северна Кореја.

МААЕ: Северна Кореја постигна брз напредок во изработка на оружје

Макфакс - 29.09.2017

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Јукијо Амано изјави во Сеул дека шестиот нуклеарен тест на Северна Кореја, спроведен на 3. септември, покажува дека изолираната земја постигнала брз напредок во изработката на оружје.

Британските експерти предупредуваат: Војната помеѓу САД и Северна Кореја е реално возможна

Точка - 29.09.2017

Британскиот институт за одбрана и безбедност предупредува дека „војната помеѓу Соединетите Американски Држави и Севера Кореја сега е реално возможна“. „Војната помеѓу Северна Кореја и САД веројатно би резултирала со убивање и повреди на илјадници ...

Северна Кореја тврди: Имаме 5 милиони млади доброволци подготвени да ја збришат Америка

Точка - 29.09.2017

Речиси пет милиони лица доброволно се пријавиле да се приклучат или повторно да влезат во народната армија на Северна Кореја за борба против Вашингтон. Севернокорејската државна новинка агенција "KCNA" пренесува дека најмалку пет милиони лица се ...

Средба меѓу високи руски и севернокорејски дипломати во Москва

Точка - 29.09.2017

Високи севернокорејски дипломати денеска пристигнаа во Москва каде што, зад затворени врати, со руските колеги разговараат за кризата на Корејскиот Полуостров, објавиja руските медиуми. Средбата доаѓа откако војната на зборови меѓу Пјонгјанг и ...

МААЕ: Северна Кореја постигна брз напредок во изработката на оружје

Точка - 29.09.2017

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Јукијо Амано изјави во Сеул дека шестиот нуклеарен тест на Северна Кореја, спроведен на 3. септември, покажува дека изолираната земја постигнала брз напредок во изработката на оружје.

ОН предупредуваат на забрзан напредок на вооружувањето на Северна Кореја

Мета - 29.09.2017

Јукија Амано, директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија која е дел од Обединетите нации, изјави дека Северна Кореја бргу напредувала во развојот на вооружувањето. Амано рече дека тоа го покажала шестата нуклеарна проба што Северна ...

"Американците се канибали и убијци": Страшни цртежи од Северна Кореја на кои е прикажан масакр на војниците и плачот на ...

Точка - 29.09.2017

Музејот е сместен во градот Синчон, а цртежите го претставуваат тоа што Пјонгјанг го нарекува "масакрот во Синчон", кога биле убиени околу 35.000 луѓе. Тензиите меѓу САД и Северна Кореја константно растат, а двете држави речиси секојдневно си ...

ДАЛИ ЌЕ ОДИ КАЈ КИМ: Трамп тргнува во посета на Азија

Фактор - 29.09.2017

Американскиот претседател, Доналд Трамп ќе ги посети Јапонија, Јужна Кореја, Кина, Виетнам и Филипините како дел од азиската турнеја која ќе трае од 3 до 14 ноември. Тој ќе присуствува на регионални самити и ќе разговара за трговските односи и за ...

Страшни цртежи од Северна Кореја: „Американците се канибали и убијци”

Република - 29.09.2017

Тензиите меѓу САД и Северна Кореја константно растат, а двете држави речиси секојдневно си праќаат остри зборови. Целиот свет стравува од тоа каков ќе биде резултатот од засега само вербалниот судир на американскиот претседател Доналд Трамп и ...

МААЕ: Северна Кореја постигна брз напредок во изработката на оружје

Локално - 29.09.2017

– Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Јукијо Амано изјави во Сеул дека шестиот нуклеарен тест на Северна Кореја, спроведен на 3. септември, покажува дека изолираната земја постигнала брз напредок во изработката на оружје.

МААЕ: Северна Кореја постигна брз напредок во изработката на оружје...

Н.Македонија - 29.09.2017

МААЕ: Северна Кореја постигна брз напредок во изработката на оружје Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Јукијо Амано изјави во Сеул дека шестиот нуклеарен тест на Северна Кореја, спроведен на 3.

Високи дипломати од Русија и Северна Кореја разговараа за состојбата на Корејскиот полуостров...

Н.Македонија - 29.09.2017

Високи дипломати од Русија и Северна Кореја разговараа за состојбата на Корејскиот полуостров Генералниот директор на дирекцијата „Северна Америка" при севернокорејското Министерство за надворешни работи Чо Сон-Ху денеска во Москва се сретна со ...

Трамп во ноември во Јапонија, Јужна Кореја, Кина, Виетнам и Филипините...

Н.Македонија - 29.09.2017

Трамп во ноември во Јапонија, Јужна Кореја, Кина, Виетнам и Филипините Американскиот претседател Доналд Трамп ќе отпатува во Јапонија, Јужна Кореја, Кина, Виетнам и на Филипините во ноември, за да присуствува на регионалните самити, каде ќе зборува ...

Москва подготвена за соработка со Северна Кореја за решавање на кризата...

Н.Македонија - 29.09.2017

Москва подготвена за соработка со Северна Кореја за решавање на кризата Москва е подготвена да соработува со Пјонгјанг за да се најде мирно решение за кризата со Северна Кореја, соопшти денеска МНР на Русија.

Кина нареди затворање на фирми од Северна Кореја

Deutsche Welle - 28.09.2017

ОН вршат притисок и Кина попушта: како последица на санкциите против Северна Кореја, трговскиот партнер Кина нареди затворање на севернокорејските фирми во земјата. Одбројувањето за ултиматумот е во тек.

Мун: Поради опасност од Северна Кореја да се преземе воената надлежност над армијата

24 Вести - 28.09.2017

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин денеска ја потенцира потребата за побрзо преземање на воените оперативни надлежности над вооружените сили од САД, со цел Сеул подобро да се подготви за опасноста од нуклеарни и балистички напади од Северна ...

Доколку избие војна меѓу САД и Северна Кореја, по 20.000 Јужнокорејци ќе гинат дневно

Канал5 - 28.09.2017

Околу 20.000 луѓе ќе умираат секој ден во Јужна Кореја во можната војна меѓу САД и Северна Кореја, вели пензионираниот американски воздухопловен бригаден генерал Роб Гивенс за Лос Анџелес Тајмс.

Кина нареди затворање на севернокорејските компании во земјата

Алсат-М - 28.09.2017

Властите во Пекинг им наредија на севернокорејските компании во Кина да ги прекинат своите дејности во рок од 120 дена, соопшти денеска кинеското Министерство за трговија. Како што јави ДПА, мерката е преземена како одговор на ракетните и ...

Ким и “должи“ на Америка 156.000 долари за паркирање

Канал5 - 28.09.2017

Ракетите на лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун чинат милијарди, тој самиот живее во луксуз но очигледно за плаќање казни за паркирање, нема пари. Или едноставно не му е грижа за тоа. Северна Кореја наводно му должи на ЊУјорк 156.000 долари.

Чунг: Следниот месец можни се провокации од Северна Кореја

Сител - 28.09.2017

Јужна Кореја очекува дека Пјонгјанг ќе преземе провокативни акции во втората недела од октомври, кога се одбележува годишнината од формирањето на севернокорејската Комунистичка партија. Јужнокорејскиот советник за национална безбедност Чунг еј-џонг ...

Чунг: Следниот месец можни се провокации од Северна Кореја

+инфо - 28.09.2017

Сеул стравува дека воениот конфликт би можел да биде предизвикан и од случајни инциденти. Јужна Кореја очекува дека Пјонгјанг ќе преземе провокативни акции во втората недела од октомври, кога се одбележува годишнината од формирањето на ...

Над 4,7 милиони Севернокорејци се пријавиле како доброволци во армијата

Сител - 28.09.2017

- Над 4,7 милиони Севернокорејци се пријавиле како доброволци во армијата, во текот на актуелните тензии со САД, објавија севернокорејските државни медиуми. - Сите граѓани се подготвени да го заштитат својот лидер и социјализмот и да ги избришат ...

Кина нареди затворање на севернокорејските компании во земјата

Алфа - 28.09.2017

Како што јави ДПА, мерката е преземена како одговор на ракетните и нуклеарните тестирања извршени од Пјонгјанг, а согласно неодамна усвоената резолуција на Советот за безбедност на ОН. Властите во Пекинг им наредија на севернокорејските компании во ...

Кризата во Северна Кореја објаснета во помалку од 300 збора

Факултети - 28.09.2017

Фото: Reuters Севернокорејската криза, во најлош случај, се заканува со нуклеарна војна. Меѓутоа, работите се малку покомплицирани. Зошто Северна Кореја сака нуклеарно оружје? Корејскиот Полуостров бил поделен по Втората светска војна, а ...

Близу 5 милиони Севернокорејци се подготвени да се приклучат на армијата

Стандард - 28.09.2017

Повеќе од 4,7 милиони граѓани на Северна Кореја се подготвени да ги пополнат редовите на националната армија како доброволци, објави локалната новинска агенција. Според неа, тие се подготвени да го сторат тоа за да го заштитат „својот лидер и ...

Мун: Поради опасност од Северна Кореја да се преземе воената надлежност над армијата

+инфо - 28.09.2017

Претседателот на Јужна Кореја денеска ја потенцира потребата за побрзо преземање на воените оперативни надлежности над вооружените сили од САД. Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин денеска ја потенцира потребата за побрзо преземање на воените ...

Над 4,7 милиони Севернокорејци се пријавиле како доброволци во армијата

+инфо - 28.09.2017

- Сите граѓани се подготвени да го заштитат својот лидер и социјализмот и да ги избришат американските империјалисти од лицето на земјата- јви КЦНА. Над 4,7 милиони Севернокорејци се пријавиле како доброволци во армијата, во текот на актуелните ...

Американскиот студент Вормбир не бил мачен во Северна Кореја

Репортер - 28.09.2017

Американскиот студент Вормбир беше затвореник во Северна Кореја во периодот од јануари 2016 година до неговото ослободување на 15 јуни. Вормбир (22) е вратен во САД во состојба на кома. Американскиот студент Ото Вормбир, кој починал по 17-месечно ...

Кина нареди затворање на севернокорејските компании во земјата

А1 On - 28.09.2017

Властите во Пекинг им наредија на севернокорејските компании во Кина да ги прекинат своите дејности во рок од 120 дена, соопшти денеска кинеското Министерство за трговија. Како што јави ДПА, мерката е преземена како одговор на ракетните и ...

Кина ги забрани севернокорејските компании во земјата

Макфакс - 28.09.2017

Во рок од 120 дена севернокорејските компании во Кина треба да ги прекинат своите дејности откако кинеските власти ја забранија нивната работа во земјата, потврди Министерството за трговија на Кина.

Над 4,7 милиони Севернокорејци се пријавиле како доброволци во армијата

МРТ - 28.09.2017

Новинската агенција на Северна Кореја соопшти дека сите граѓани се подготвени да го заштитат својот лидер и социјализмот и да ги избришат американските империјалисти од лицето на земјата. Севернокорејските државни медиуми објавија дека над 4,7 ...

Кина воведе забрана за трговска размена со Северна Кореја

Нова ТВ - 28.09.2017

Кина им даде наредба на сите бизниси во кои сопственици се Севернокорејци а кои се на територија на Кина, да ги прекинат своите дејствувања, во согласност со санкциите од Обединетите нации, поради нуклеарната програма која е закана за целиот свет.

Кина нареди затворање на севернокорејските компании во земјата

Сител - 28.09.2017

Властите во Пекинг им наредија на севернокорејските компании во Кина да ги прекинат своите дејности во рок од 120 дена, соопшти денеска кинеското Министерство за трговија. Како што јави ДПА, мерката е преземена како одговор на ракетните и ...

Северна Кореа на работ на уништувачка војна

Алфа - 28.09.2017

Корејскиот полуостров е на работ на сеопшта уништувачка војна. Агресивната реторика се засилува од ден на ден, а меѓусебните закани на Американскиот претседател Доналд Трамп и Северно корејскиот лидер Ким Јонг- ун кулминираат.

Северна Кореја: Стариот лудак Трамп ја злоупотребува смртта на студентот

Кајгана - 28.09.2017

Северна Кореја го обвини претседателот на САД Доналд Трамп дека ја злоупотребува смртта на студентот Ото Вармбир. Во соопштението, Пјонгјанг го нарекува Трамп „стар лудак“. Вармбир во јуни годинава беше вратен во САД, откако помина 17 месеци во ...

Кинеската влада нареди затворање на сите севернокорејски компании во државата

МКД - 28.09.2017

Кинеската влада денес нареди затворање на сите севернокорејски компании во државата како резултат на санкциите на ОН поради последниот нуклеарен тест. Кинеското Министерство за трговија објави дека во рок од 120 дена од одлуката на ОН донесена на 11 ...

Северна Кореја им должи на САД 156.000 долари за неплатени казни

Макфакс - 28.09.2017

Северна Кореја во Њујорк должи 156.000 долари за неплатени казни за непрописно паркирање, наведува Ен-би-си. Како што наведува телевизијата, дипломатското претставништво во Обединетите нации не платило 1.300 казни за сообраќајни прекршоци.

Кина ќе затвора севернокорејски компании поради санкциите на ОН

Слободен Печат - 28.09.2017

Kина нареди затворање на поголем дел од севернокорејски компании кои имаа бизниси во оваа земја, поради санкциите на Обединетите Нации кон Северна Кореја, јавуваат светските агенции. Фирмите во сопственост на севернокорејски комапнии и поединци мора ...

Над 4,7 милиони Севернокорејци се пријавиле за доброволци во Армијата

Нова ТВ - 28.09.2017

Повеќе од 4,7 милиони Севернокорејци се пријавиле како доброволци во армијата во текот на актуелните тензии со САД, објавија севернокорејските државни медиуми. – Сите граѓани се подготвени да го заштитат својот лидер и социјализмот и да ги избришат ...

Мун: Поради опасност од Северна Кореја да се преземе воената надлежност над армијата

Сител - 28.09.2017

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин денеска ја потенцира потребата за побрзо преземање на воените оперативни надлежности над вооружените сили од САД, со цел Сеул подобро да се подготви за опасноста од нуклеарни и балистички напади од Северна ...

Над 4,7 милиони Севернокорејци се пријавиле како доброволци во армијата

А1 On - 28.09.2017

Над 4,7 милиони Севернокорејци се пријавиле како доброволци во армијата, во текот на актуелните тензии со САД, објавија севернокорејските државни медиуми. – Сите граѓани се подготвени да го заштитат својот лидер и социјализмот и да ги избришат ...

Мун: Поради опасност од Северна Кореја да се преземе воената надлежност над армијата

А1 On - 28.09.2017

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин денеска ја потенцира потребата за побрзо преземање на воените оперативни надлежности над вооружените сили од САД, со цел Сеул подобро да се подготви за опасноста од нуклеарни и балистички напади од Северна ...

Над 4,7 милиони Севернокорејци се пријавиле како доброволци во армијата

Алфа - 28.09.2017

Над 4,7 милиони Севернокорејци се пријавиле како доброволци во армијата, во текот на актуелните тензии со САД, објавија севернокорејските државни медиуми. Над 4,7 милиони Севернокорејци се пријавиле како доброволци во армијата, во текот на ...

Чунг: Следниот месец можни се провокации од Северна Кореја

А1 On - 28.09.2017

Јужна Кореја очекува дека Пјонгјанг ќе преземе провокативни акции во втората недела од октомври, кога се одбележува годишнината од формирањето на севернокорејската Комунистичка партија. Јужнокорејскиот советник за национална безбедност Чунг еј-џонг ...

Мун: Поради опасност од Северна Кореја да се преземе воената надлежност над армијата

Алфа - 28.09.2017

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин денеска ја потенцира потребата за побрзо преземање на воените оперативни надлежности над вооружените сили од САД. Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин денеска ја потенцира потребата за побрзо преземање ...

Голем пресврт во случајот со смртта на американскиот студент: Резултатите од обдукцијата покажале дека не бил мачен во ...

Точка - 28.09.2017

Американскиот студент бил заробен во Северна Кореја од јануари 2016. година, до ослободувањето на 15. јуни. 22-годишниот Вормбир бил вратен во САД во кома. Американскиот студент Ото Вормбир, кој умрел по 17-месечно заробеништво во Северна Кореја, ...

ТЕНЗИИ: По „објавата на војна“ Северна Кореја спремна за апокалиптична борба со САД!

Sky - 28.09.2017

Северна Кореја е подготвена за апокалиптична борба со САД, откако Доналд Трамп објави дека е „целосно подготвен“ за напад. „Сан“ известува дека соопштението на Генералниот сојуз на синдикати во Кореја, единствен правен синдикален сојуз во кралството ...

Северна Кореја го нарече Трамп “егалантен старец”

Локално - 28.09.2017

Северна Кореја го нарече претседателот на САД Доналд Трамп “елегантен старец” поради неговото обвинение дека Пјонгјанг е мачење за американскиот студент Ото Вормер, кој почина во јуни малку откако беше вратен од Северна Кореја во САД во кома.

Сеул и Вашинтгон постигнаа договор кој може да го запали Корејскиот полуостров: Американците распоредуваат нуклеарно ...

Точка - 28.09.2017

Соединетите Американски Држави и Јужна Кореја постигнаа договор за распоредување на американско вооружување на територијата на Јужна Кореја во моментите кога односите на двете држави со Северна Кореја се максимално затегнати.

Ким на Американците им „украл“ 156.000 долари, еве како...

Фактор - 28.09.2017

Северна Кореја во Њујорк должи 156.000 долари за неплатени казни за непрописно паркирање, објави Ен-би-си. Дипломатското претставништво во Обединетите нации не платило 1.300 казни за сообраќајни прекршоци, пренесува Ен-би-си.

УДАР ОД КИНА: Клуч на сите севернокорејски компании во земјата

Фактор - 28.09.2017

Министерството за трговија на Кина нареди сите севернокорејски компании и бизниси во земјата да се затворат. Тие мора да ги ограничат своите активности во Кина како дел од санкциите усвоени од страна на Советот за безбедност на ОН на 12-ти септември.

Кина нареди затворање на севернокорејските компании

Sky - 28.09.2017

Кина нареди затворање на поголем дел од севернокорејски компании кои имаа бизниси во оваа земја, поради санкциите на Обединетите Нации кон Северна Кореја, јавуваат светските агенции. Фирмите во сопственост на севернокорејски комапнии и поединци мора ...

Кина нареди затворање на севернокорејските компании поради санкциите на ОН

Локално - 28.09.2017

Кина нареди затворање на поголем дел од севернокорејски компании кои имаа бизниси во оваа земја, поради санкциите на Обединетите Нации кон Северна Кореја, јавуваат светските агенции. Фирмите во сопственост на севернокорејски комапнии и поединци мора ...

Чунг: Следниот месец можни се провокации од Северна Кореја

Република - 28.09.2017

Јужна Кореја очекува дека Пјонгјанг ќе преземе провокативни акции во втората недела од октомври, кога се одбележува годишнината од формирањето на севернокорејската Комунистичка партија. Јужнокорејскиот советник за национална безбедност Чунг еј-џонг ...

Јужнокорејската војска на штрек, следниот месец можни се провокации

Вечер Прес - 28.09.2017

Се очекува дека Пјонгјанг ќе преземе провокативни акции во втората недела од октомври, кога се одбележува годишнината од формирањето на севернокорејската Комунистичка партија Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин ја потенцира потребата за побрзо ...

Кина нареди затворање на севернокорејските компании поради санкциите на ОН

Мета - 28.09.2017

Кина нареди затворање на поголем дел од севернокорејски компании кои имаа бизниси во оваа земја, поради санкциите на Обединетите Нации кон Северна Кореја, јавуваат светските агенции. Фирмите во сопственост на севернокорејски комапнии и поединци мора ...

Кина нареди затворање на фирми од Северна Кореја

Вечер Прес - 28.09.2017

ОН вршат притисок и Кина попушта: како последица на санкциите против Северна Кореја, трговскиот партнер Кина нареди затворање на севернокорејските фирми во земјата. Одбројувањето за ултиматумот е во тек.

20.000 Јужнокорејци гинат дневно во конфликтот на САД и на Северна Кореја

Локално - 28.09.2017

До 20.000 луѓе ќе умираат секој ден во Јужна Кореја во можна војна меѓу САД и Северна Кореја, вели пензионираниот американски воздухопловни бригаден генерал Роб Гивенс за Лос Анџелес тајмс. Illustration symbolise war between USA and North Korea.

Кина нареди затворање на севернокорејските компании во земјата

Идивиди - 28.09.2017

Властите во Пекинг им наредија на севернокорејските компании во Кина да ги прекинат своите дејности во рок од 120 дена, соопшти денеска кинеското Министерство за трговија. Како што јави ДПА, мерката е преземена како одговор на ракетните и ...

Севернокорејските компании непожелни во Кина

Денар - 28.09.2017

Во рок од 120 дена севернокорејските компании во Кина треба да ги прекинат своите дејности откако кинеските власти ја забранија нивната работа во земјата, потврди Министерството за трговија на Кина.

Како се прикажани Американците во севернокорејската пропаганда

365 - 28.09.2017

Според севернокорејската пропаганда, Американците се крвожедни империјалисти кои обожаваат да вршат тортура и да убиваат Корејци. Севернокорејската влада е до лакти засукана во тоа да ги потретира САД како агресивен окупатор со желба во секој момент ...

САД и Северна Кореја во опасна војна со зборови

24 Вести - 27.09.2017

Хаваите се подготвуваат за нуклеарен напад од Северна Кореја. Локалните власти им наредиле на жителите да се подготват за нападот на ист начин како што се подготвуваат за цунами или за ураган.

Се заострува воената реторика меѓу САД и Северна Кореја

Канал5 - 27.09.2017

Хаваите се подготвуваат за нуклеарен напад од Северна Кореја. Локалните власти им наредиле на жителите да се подготват за напад на ист начин како што се подготвуваат за цунами или за ураган.

Трамп: САД се целосно подготвени за воена опција во Северна Кореја

Алсат-М - 27.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД се подготвени за воена опција во решавањето на нуклеарната криза околу Северна Кореја и предупреди дека нејзиното евентуално спроведување ќе има многу сериозни последици врз Пјонгјанг.

Трамп: САД се целосно подготвени за воена опција во Северна Кореја

24 Вести - 27.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сад се подготвени за воена опција во решавањето на нуклеарната криза околу Северна Кореја и предупреди дека нејзиното евентуално спроведување ќе има многу сериозни последици врз Пјонгјанг.

САД натамошно го зголемуваат притисокот врз Северна Кореја

Deutsche Welle - 27.09.2017

По којзнае кој пат во последниве месеци САД, во спорот околу нуклеарната и атомската програма на Северна Кореја, воведоа нови казнени мерки. И вербалниот конфликт меѓу претседателот Трамп и Ким Јонг Ун продолжува.

Списанија, цигари, фармерки: Работи кои не можете да ги купите во Северна Кореја

Црнобело - 27.09.2017

Се чини дека во Северна Кореја како да се живее друг живот, поразличен од кое било друго место на светот. Постојат многу бизарни закони во оваа земја кои ги нема на ниту едно друго место, а постојат и работи кои не се продаваат во продавниците таму.

Санкции за банките во Северна Кореја

Глас на Америка - 27.09.2017

Американскиот оддел за финансии најави нови санкции врз осум банки во Северна Кореја, како и врз 26 банкарски официјални лица. Во соопштението од Одделот во Вашингтон, се вели дека мерката е насочена кон Северна Кореја и нејзиното користење на ...

Трамп: САД се целосно подготвени за воена опција во Северна Кореја

А1 On - 27.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД се подготвени за воена опција во решавањето на нуклеарната криза околу Северна Кореја и предупреди дека нејзиното евентуално спроведување ќе има многу сериозни последици врз Пјонгјанг.

Трамп порача: Америка е подговена за воена опција во Северна Кореја

Press24 - 27.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД се подготвени за воена опција во решавањето на нуклеарната криза околу Северна Кореја и предупреди дека нејзиното евентуално спроведување ќе има многу сериозни последици врз Пјонгјанг.

Што ќе се случи ако Северна Кореја тестира нуклеарно оружје над земја

МКД - 27.09.2017

Северна Кореја досега изведуваше нуклеарни тестирања под површината на земјата, на сопствена територија. Со радиоактивното загадување погодена е пред сѐ почвата во зоната на тестирањата, а во атмосферата беа исфрлени релативно мали количества ...

Трамп: воената акција против Северна Кореја не е главна опција

Р.С.Европа - 27.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе биде „разорно“ ако Соединетите држави преземат воена опција поради заканите на Северна Кореја. Тој додаде дека американските сили биле целосно подготвени на таква опција, но оти таа не е пожелна.

Сѐ што треба да знаете за Северна Кореја

Факултети - 27.09.2017

Како што Северна Кореја и Америка продолжуваат да разменуваат закани, не знаеме многу за тоа како целата оваа ситуација им изгледа на луѓето од Северна Кореја бидејќи режимот на Ким Јонг-ун силно го држи населението и внимателно го контролира ...

Трамп: САД се целосно подготвени за воена опција во Северна Кореја

Сител - 27.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД се подготвени за воена опција во решавањето на нуклеарната криза околу Северна Кореја и предупреди дека нејзиното евентуално спроведување ќе има многу сериозни последици врз Пјонгјанг.

Пентагон: тензиите со Пјонгјанг се политички, не воени

Р.С.Европа - 27.09.2017

Односите меѓу Соединетите држави и Северна Кореја се затегнати, но „наелектризираната атмосфера“ е повеќе политичка отколку воена, оцени началникот за Здружениот генерлштаб на американските сили Џо Данфорд на сведочењето во сенатскиот Комитет за ...

САД со дипломатски мерки кон Северна Кореја, засега

Р.С.Европа - 27.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Соединетите држави се целосно подготвени за воена опција во справувањето на нуклеарната криза со Северна Кореја. Притоа тој предупреди дека тоа ќе има ужасни последици врз таа коминистичка земја.

Хаваите се подготвуваат за нуклеарен напад од Северна Кореја

МКД - 27.09.2017

Локалните власти вчера им наредиле на жителите на Хаваите да почнат да се подготвуваат за нуклеарен напад, поради зголемувањето на тензиите со Северна Кореја. Властите им порачаа на граѓаните да се подготват за нападот на ист начин како што се ...

Пентагон: Tензиите со Пјонгјанг се повеќе политички отколку воени

Макфакс - 27.09.2017

Односите меѓу Соединетите држави и Северна Кореја се затегнати, но „наелектризираната атмосфера“ е повеќе политичка отколку воена, оцени началникот за Здружениот генерлштаб на американските сили Џо Данфорд на сведочењето во сенатскиот Комитет за ...

Трамп: Военото дејствување против Ким би било „уништувачко“

Нова ТВ - 27.09.2017

Претсдателот на САД, Доналд Трамп повторно упати предупредување до Северна Кореја, дека САД е подготвен на „уништувачки“ воени дејствија доколку тоа биде неопходно, по најавите дека Северна Кореја поставила воени авиони и ракети во база на источниот ...

Трамп: САД се целосно подготвени за воена опција во Северна Кореја

+инфо - 27.09.2017

- Целосно сме подготвени за втората опција, но таа не е најпосакуваната опција - изјави Трамп. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД се подготвени за воена опција во решавањето на нуклеарната криза околу Северна Кореја и предупреди ...

Трамп: САД се целосно подготвени за воена опција во Северна Кореја

Алфа - 27.09.2017

Целосно сме подготвени за втората опција, но таа не е најпосакуваната опција. Но, ако ја преземеме, ви кажувам, таа ќе биде катастрофална за Северна Кореја. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД се подготвени за воена опција во ...

Родителите проговорија за мистериозната смрт на својот син: Од Северна Кореја се врати глув и слеп, а набрзо потоа ...

Точка - 27.09.2017

Ото Вармбир, американскиот студент почина во јуни 2017-та година, една седмица откако што беше вратен во Соединетите Американски Држави, односно ослободен од затворската казна во Северна Кореја.

Трамп: САД се целосно подготвени за воена опција во Северна Кореја

Вечер Прес - 27.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД се подготвени за воена опција во решавањето на нуклеарната криза околу Северна Кореја и предупреди дека нејзиното евентуално спроведување ќе има многу сериозни последици врз Пјонгјанг ...

Трамп: САД се целосно подготвени за воена опција во Северна Кореја

Република - 27.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД се подготвени за воена опција во решавањето на нуклеарната криза околу Северна Кореја и предупреди дека нејзиното евентуално спроведување ќе има многу сериозни последици врз Пјонгјанг.

ПОДГОТВЕНИ ЗА ВОЈНА: Трамп порача-ако дојде до тоа Северна Кореја ќе биде разорена

Фактор - 27.09.2017

САД се подготвени да ја решат напнатата ситуација со Северна Кореја со придвижување кон воена опција на дејствување што ќе биде штетна за КНДР. Oва го рекол американскиот претседател Доналд Трамп во вторникот на заедничката прес-конференција со ...

Мала земја се подготвува за нуклеарен напад на Северна Кореја

Фактор - 27.09.2017

Локалните власти им наредија на жителите да се подготват затоа што може да се изврши нуклеарен напад на Северна Кореја бидејќи односите се напнати. Властите на Хаваи ги опоменаа граѓаните дека треба да се заштитат како што тоа го прават при ураган ...

Трамп: САД се целосно подготвени за воена опција во Северна Кореја

Либертас - 27.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД се подготвени за воена опција во решавањето на нуклеарната криза околу Северна Кореја и предупреди дека нејзиното евентуално спроведување ќе има многу сериозни последици врз Пјонгјанг.

Северна Кореја отсече : Трамп ни објави војна! Ние ќе употребуваме контрамерки

Локално - 27.09.2017

Ние ќе бидеме убиствени за американски стратешки бомбардери дури и кога тие би наближиле во нашиот простор Министерот за надворешни работи на Северна Кореја и Џон Хо рече дека американскиот претседател Доналд Трамп “и објавил војна за земјата”.

Трамп: Подготвени сме за воена опција против Северна Кореја

Точка - 27.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД се подготвени за воена опција, кога станува збор за нуклеарната криза со Северна Кореја, иако не го претпочита таквиот приод.

Трамп за Северна Кореја: Подготвени сме за воена опција, но не ја претпочитаме

Локално - 27.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД се подготвени за воена опција, кога станува збор за нуклеарната криза со Северна Кореја, иако не го претпочита таквиот приод.

Трамп: САД се целосно подготвени за воена опција во Северна Кореја...

Н.Македонија - 27.09.2017

Трамп: САД се целосно подготвени за воена опција во Северна Кореја Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД се подготвени за воена опција во решавањето на нуклеарната криза околу Северна Кореја и предупреди дека нејзиното евентуално ...

Војна на апсурди меѓу Вашингтон и Пјонгјанг...

Н.Македонија - 27.09.2017

ОН предупредија дека постојаната размена на остри и навредливи коментари меѓу лидерите на САД и Северна Кореја може да доведе до лоши процени и фатални недоразбирања Војната на зборови помеѓу САД и Северна Кореја забрзано се разгорува, а ...

САД се целосно подготвени за воена опција во Северна Кореја

Идивиди - 27.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД се подготвени за воена опција во решавањето на нуклеарната криза околу Северна Кореја и предупреди дека нејзиното евентуално спроведување ќе има многу сериозни последици врз Пјонгјанг.

САД и Северна Кореја во распламтена војна на зборови

Deutsche Welle - 26.09.2017

Вашингтон и Пјонгјанг разменија реторички удари. Пјонгјанг дури говори и за „објава на војна“ од страна на Американците. Белата куќа го отфрли тоа како „апсурдно“. Во конфликтот околу севернокорејската атомска програма, Пјонгјанг и САД повторно ...

Трамп: Воен напад врз Северна Кореја? Ако мораме тогаш тоа ќе биде разорно

Канал5 - 26.09.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека доколку САД преземат воена опција поради Северна Кореја, “тоа ќе биде разорно“. Трамп изјави дека САД се “целосно подготвени“ за воена опција, но дека таа не е пожелна.

Белата куќа одговори на обвинувањата од Северна Кореја: Не објавивме војна

Канал5 - 26.09.2017

Претпоставката дека и објавивме војна на Северна Кореја е апсурдна“, соопштија од Белата куќа. Претходно министерот за надворешни работи на Северна Кореја , Ри Џонг-Хо, рече дека земјата ги третира последните говори на претседателот Доналд Трамп ...

(ВИДЕО) „Макфакс“ во Сеул: Од работ на војна до надеж за обединување со Северна Кореја

Макфакс - 26.09.2017

„Надеж за помирување, љубов и прошка“ – гласи една од речениците во описот на Статуата на браќата пред влезот во Воениот музеј во јужнокорејската престолнина Сеул. Статуата со која е прикажана првата средба на бојното поле и прегратката помеѓу ...

САД и Русија бараат мирно решение за севернокорејската криза

Макфакс - 26.09.2017

Вашингтон и Москва прават напори за изнаоѓање мирно решение на севернокорејската криза. Шефот на Пентагон, Џејмс Матис, истакна дека продолжуваат дипломатските напори за справување со кризата, предизвикана од севернокорејската нуклеарна и ракетна ...

Матис: САД се залагаат за дипломатско решение за Северна Кореја

Глас на Америка - 26.09.2017

Првиот човек на Пентагон го отфрли тврдењето на Пјонгајнг дека САД и` објавиле војна на оваа земја Секретарот за одбрана Џим Матис, денеска го повтори американскиот став дека САД се залагаат за мирно решавање на растечките тензии со Северна Кореја, ...

Трамп го обвини Пјонгјанг: Го измачувале Ото повеќе отколку што може да се замисли

+инфо - 26.09.2017

Вармбир почина во јуни 2017 година, една недела откако беше вратен во коматозна состојба во САД од севернокорејски затвор. Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини Пјонгјанг дека, „го измачувал повеќе отколку што може да се замисли“ ...

Генерал Данфорд: Нема промена на воените активности на Пјонгјанг

А1 On - 26.09.2017

И покрај заострувањето на реториката меѓу САД и Северна Кореја нема промена во военото однесување на Пјонгјанг, изјави денеска началникот на Здружениот Генералштаб на оружените сили на САД, генерал Џозеф Данфорд.

Нови санкции од САД за банки и лица од Северна Кореја

А1 On - 26.09.2017

САД воведоа санкции за осум севернокорејски банки и за лица поврзани со финансискиот систем во таа држава како дел од напорите да се изолира режимот поради нуклеарната и воена програма. – Нашите мерки се во корелација со резолуции на Советот за ...

Трамп за Северна Кореја: Подготвени сме за воена опција, но не ја претпочитаме

А1 On - 26.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД се подготвени за воена опција, кога станува збор за нуклеарната криза со Северна Кореја, иако не го претпочита таквиот приод.

Бела куќа: Апсурдно е тврдењето дека САД објавиле војна на Северна Кореја

Press24 - 26.09.2017

САД не и објавиле војна на Северна Кореја, изјави денеска Сара Сандерс, портпарол на Белата куќа, дополнувајќи дека таквото тврдење е апсурдно. Изјавата доаѓа откако претходно денеска, севернокорејскиот министер за надворешни работи Ри Џонг-хо го ...

Белата куќа: Не сме и објавиле војна на Северна Кореја

Нова ТВ - 26.09.2017

Белата куќа ги отфрли како апсурдни обвинувањата на Пјонгјанг според кои американскиот претседател Доналд Трамп и објавил војна на Северна Кореја. -Не сме и објавиле војна на Северна Кореја и таквите наводи се апсурдни, рече портпаролката Сара ...

Северна Кореја долева масло на огнот:„ Ќе одат в гроб по овој редослед„

Press24 - 26.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг Хо, пред ОН рече дека „после сите навреди на Трамп, ракетниот напад е неибежен“. Во заканувачкото видео со монтажи на пропагандната веб-страница што се смета за директно гласило на Ким Џонг ...

САД и Русија продолжуваат со дипломатските напори за решавање на севернокорејската криза

А1 On - 26.09.2017

САД и Русија се залагаат за продолжување на дипломатските напори за решавање на севернокорејската криза. – Дипломатските напори за справување со кризата, предизвикана од севернокорејската нуклеарна и ракетна програма, продолжуваат, изјави денеска во ...

Трамп го обвини Пјонгјанг: Го измачувале Ото повеќе отколку што може да се замисли

А1 On - 26.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини Пјонгјанг дека, „го измачувал повеќе отколку што може да се замисли“ американскиот студент Ото Вармбир. Вармбир почина во јуни 2017 година, една недела откако беше вратен во коматозна состојба во САД ...

Нови санкции од САД за банки и лица од Северна Кореја

Сител - 26.09.2017

САД воведоа санкции за осум севернокорејски банки и за лица поврзани со финансискиот систем во таа држава како дел од напорите да се изолира режимот поради нуклеарната и воена програма. – Нашите мерки се во корелација со резолуции на Советот за ...

Белата куќа: Не ѝ објавивме војна на Северна Кореја

МКД - 26.09.2017

Белата куќа ги отфрли тврдењата дека Соединетите Американски Држави ѝ објавиле војна на Северна Кореја и ги нарече „апсурдни“, пренесуваат агенциите. „Не ѝ објавивме војна на Северна кореја.

Вашингтон ги отфрли наводите за објава на војна против Северна Кореја

Р.С.Европа - 26.09.2017

Белата куќа ги отфрли како апсурдни обвинувањата на Пјонгјанг според кои американскиот претседател Доналд Трамп и објавил војна на Северна Кореја. „Не сме и објавиле војна на Северна Кореја и таквите наводи се апсурдни“, рече портпаролката Сара ...

Ким Џонг Ун: Ќе одат в гроб по овој редослед (Видео)

Кајгана - 26.09.2017

Северна Кореја не престанува да долева масло на огнот во вжештените тензии со САД. Откако американски бомбардери во саботата прелетаа во близина на Северна Кореја, државната пропагандна веб-страница DPRK Today објави видео во кое уништува ...

Трамп: Подготвени сме за воена опција против Северна Кореја

Макфакс - 26.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД се подготвени за воена опција, кога станува збор за нуклеарната криза со Северна Кореја, иако не го претпочита таквиот приод.

Пентагон со предлози за решение за Корејската криза

МРТ - 26.09.2017

Пентагон предупреди-ако продолжат провокациите, претседателот Трамп ќе добие опции за решавање на проблемот со Пјонгјанг. Вербалната војна на релација Вашингтон- Пјонгјанг се влошува. Пентагон ќе му ги претстави на американскиот претседател Доналд ...

Кина: Војната на Корејскиот Полуостров нема да има победник

Макфакс - 26.09.2017

Според Министерството за надворешни работи на Кина, Пекинг се надева дека политичарите од САД и Северна Кореја ќе сфатат дека употребата на воена сила нема да придонесе кон излез од кризата, пренесува „Ројтерс“.

Продолжува жестоката реторика на релација Вашингтон- Пјонгјанг

МРТ - 26.09.2017

Пентагон предупреди- ако продолжат провокациите, претседателот Трамп ќе ги добие сите опции за решавање на проблемот со Северна Кореја. Ова е втор случај во кој Пјонгјанг го обвинува Вашингтон за објава на војна.

САД и Русија продолжуваат со дипломатските напори за решавање на севернокорејската криза

+инфо - 26.09.2017

- Ние ги продолжуваме дипломатските напори за нејзино одвраќање од најопасните закани, рече Матис, кој е во дводневна официјална посета на Индија. САД и Русија се залагаат за продолжување на дипломатските напори за решавање на севернокорејската ...

Северна Кореја ќе урива американски бомбардери

Точка - 26.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џон Хо, изјави денеска дека американскиот претседател Доналд Трамп ѝ објавил војна за неговата земја и дека Пјонгјанг го задржува правото да преземе контрамерки вклучувајќи и уривање на ...

ТРАМП: Спремни сме за воена опција која ќе ја УНИШТИ СЕВЕРНА КОРЕЈА

Sky - 26.09.2017

Ние сме спремни за втората опција, тоа е наша втора опција, не е она што ние го сакаме, но сме спремни. И таа воена опција би била девастирачка за Северна Кореја, изјави вечерва американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во ...

Војната на Корејскиот Полуостров нема да има победник

Вечер Прес - 26.09.2017

Според Министерството за надворешни работи на Кина, Пекинг се надева дека политичарите од САД и Северна Кореја ќе сфатат дека употребата на воена сила нема да придонесе кон излез од кризата Според Министерството за надворешни работи на Кина, Пекинг ...

Кина: Војната на Корејскиот Полуостров нема да има победник

Точка - 26.09.2017

Според Министерството за надворешни работи на Кина, Пекинг се надева дека политичарите од САД и Северна Кореја ќе сфатат дека употребата на воена сила нема да придонесе кон излез од кризата, пренесува „Ројтерс“.

Остар одговор на Пентагон после провокациите на министерот на Ким: Ако продолжите вака, ќе му дадеме опции на Трамп за ...

Точка - 26.09.2017

Од Пентагон соопштија дека на претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе му предложат опции за решавање на проблемите со Пјонгјанг доколку провокациите од Северна Кореја продолжат. Севернокорејскиот министер за надворешни работи порача дека неговата ...

САД се за дипломатско решение на севернокорејската криза

Локално - 26.09.2017

Соединетите Американски Држави се залагаат за дипломатско решение на севернокорејската криза, изјавил денеска американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, јавуваат светските агенции. „Наша цел е ова прашање да се реши по дипломатски пат“, рекол ...

По шокантната објава која го потресе светот: Ким ги преместува бомбардерите на источниот брег

Точка - 26.09.2017

САД намерно ја откриле траекторијата на летот на својот бомбардер, бидејќи Пјонгнјанг не распологал со тие информации, стои во извештајот. Северна Кореја преместува борбени авиони и ја засилува одбраната на својот источен брег, откако САД пратиле ...

САД и Русија продолжуваат со дипломатските напори за решавање на севернокорејската криза

Либертас - 26.09.2017

САД и Русија се залагаат за продолжување на дипломатските напори за решавање на севернокорејската криза. – Дипломатските напори за справување со кризата, предизвикана од севернокорејската нуклеарна и ракетна програма, продолжуваат, изјави денеска во ...

Пентагон подготвува сценарија за секој случај за Северна Кореја

Точка - 26.09.2017

Пентагон ќе му ги претстави на американскиот претседател Доналд Трамп сите опции што може да го решат проблемот со Северна Кореја ако продолжи со провокации, изјави денеска портпаролот на Пентагон, Роберт Менинг.

САД се за дипломатско решение на севернокорејската криза, вели шефот на Пентагон

Мета - 26.09.2017

Соединетите Американски Држави се залагаат за дипломатско решение на севернокорејската криза, изјавил денеска американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, јавуваат светските агенции. „Наша цел е ова прашање да се реши по дипломатски пат“, рекол ...

САД и Русија бараат мирно решение за севернокорејската криза

Sky - 26.09.2017

Вашингтон и Москва прават напори за изнаоѓање мирно решение на севернокорејската криза. Шефот на Пентагон, Џејмс Матис, истакна дека продолжуваат дипломатските напори за справување со кризата, предизвикана од севернокорејската нуклеарна и ракетна ...

СЕУЛ БИ МОЖЕЛ ДА БИДЕ ЗАГРОЗЕН: Во случај на војна на Корејскиот полуостров ќе гинат по 20.000 луѓе дневно

Фактор - 26.09.2017

Пентагон смета дека ако избие војна на Корејскиот полуостров, само во Јужна Кореја би гинеле по 20.000 луѓе дневно. Ваков епилог би имало без Северна Кореја воопшто да го употреби своето нуклеарно оружје кое што е во завршна фаза на развој.

Морничава проценка на Пентагон: Доколку избие војна со Северна Кореја, секојдневно ќе гинат по 20 илјади луѓе

Точка - 26.09.2017

Пентагон проценува дека во случај на војна на Корејскиот полуостров, само на просторот на Јужна Кореја би гинеле по 20 илјади луѓе на ден. Американскиот генерал Роб Гивенс во разговор за "The Los Angeles Times" даде свој коментар за моменталната ...

САД: Апсурдно е тврдењето дека сме ѝ објавиле војна на Северна Кореја

Точка - 26.09.2017

САД не ѝ објавиле војна на Северна Кореја, изјави Сара Сандерс, портпарол на Белата куќа, дополнувајќи дека таквото тврдење е апсурдно. Изјавата доаѓа откако претходно денеска севернокорејскиот министер за надворешни работи, Ри Џонг-хо, го обвини ...

Северна Кореја ги придвижува борците и бомбардерите за да се заштити од САД

Локално - 26.09.2017

Северна Кореја ја зајакнува својата одбрана на источниот брег на земјата и ги придвижува своите воени авиони таму откако бомбашите на американските воздухопловни сили заминаа во близина на нејзините граници во саботата (23-ти септември).

Го измачувале Ото повеќе отколку што може да се замисли

Вечер Прес - 26.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини Пјонгјанг дека, „го измачувал повеќе отколку што може да се замисли" американскиот студент Ото Вармбир. Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини Пјонгјанг дека, „го измачувал повеќе отколку ...

Трамп го обвини Пјонгјанг: Го измачувале Ото повеќе отколку што може да се замисли...

Н.Македонија - 26.09.2017

Трамп го обвини Пјонгјанг: Го измачувале Ото повеќе отколку што може да се замисли Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини Пјонгјанг дека, „го измачувал повеќе отколку што може да се замисли“ американскиот студент Ото Вармбир.

САД и Русија продолжуваат со дипломатските напори за решавање на севернокорејската криза...

Н.Македонија - 26.09.2017

САД и Русија продолжуваат со дипломатските напори за решавање на севернокорејската криза САД и Русија се залагаат за продолжување на дипломатските напори за решавање на севернокорејската криза.

Нови санкции од САД за банки и лица од Северна Кореја...

Н.Македонија - 26.09.2017

Нови санкции од САД за банки и лица од Северна Кореја САД воведоа санкции за осум севернокорејски банки и за лица поврзани со финансискиот систем во таа држава како дел од напорите да се изолира режимот поради нуклеарната и воена програма.

Трамп ѝ објави војна на Северна Кореја, изјави Министерот Хо среде Њујорк

Сакам да кажам - 25.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја Ри Јонг Хо изјави дека претседателот на САД Доналд Трамп ѝ објавил војна на неговата земја, која со тоа има право да преземе контрамерки. „Целиот свет треба да запомни дека САД се тие кои први ѝ ...

Трамп воведе забрана за влез во САД и за Севернокорејците и Венецуелците

Алсат-М - 25.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша нов указ со кој им се забранува влез во САД на граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и уште пет земји, соопшти синоќа Белата куќа. Новите мерли, кои ќе влезат во сила на 18 октомври, се однесуваат и за ...

Забрана за влез во САД и за Севернокорејците и Венецуелците

Канал5 - 25.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша нов указ со кој им се забранува влез во сад на граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и уште пет земји. Новите мерки, кои ќе влезат во сила на 18 октомври, се однесуваат и за државјаните на Иран, Чад, ...

Трамп воведе забрана за влез во САД и за Севернокорејците и Венецуелците

24 Вести - 25.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша нов указ со кој им се забранува влез во САД на граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и уште пет земји, соопшти синоќа Белата куќа. Новите мерки, кои ќе влезат во сила на 18 октомври, се однесуваат и за ...

Колку построго, толку подобро, изјави Трамп откако воведе нови забрани За влез во САД

Сакам да кажам - 25.09.2017

Доналд Трамп објави дека ја проширува контроверзната листа земји, на чии државјани ќе им биде забранет влез во САД. Новата одлука, која ќе стапи на сила на 18 октомври, и натаму ќе се однесува на Сомалија, Јемен, Сирија, Либија и Иран, но ќе биде ...

Нови забрани за влез во САД

Deutsche Welle - 25.09.2017

САД воведоа нови рестрикции за влез во земјата, кои овојпат се однесуваат на државјани на Венецуела, Чад и Северна Кореја, на чиј режим претседателот Трамп јавно му се закани. Досегашните забрани за влез во САД важеа за граѓани од Иран, Сирија, ...

„Трамп ни објави војна, можеме да соборуваме авиони на САД“

Канал5 - 25.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Јонг Хо, изјави дека претседателот на САД, Доналд Трамп и објавил војна на неговата земја. Тој додаде дека Пјонгјанг го задржува правото да преземе контрамерки, вклучувајќи и соборување на ...

Пјонгјанг: САД и објавија војна на Северна Кореја

Алсат-М - 25.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо го обвини американскиот претседател Доналд Трамп дека и објавил војна на неговата држава. Тој истакна дека Северна Кореја го задржува правото да ги собори американските бомбардери.

Пентагон ќе му понуди опции на Трамп доколку продолжат провокациите од Северна Кореја

Алсат-М - 25.09.2017

Пентагон предупреди дека е подготвен на американскиот претседател Доналд Трамп да му понуди опции за да се справи со Северна Кореја, доколку продолжат провокациите од Пјонгјанг. – Доколку Северна Кореја не престане со провокативните активности, ќе ...

Трамп со нови забрани за влез во САД, на списокот осум држави

Кајгана - 25.09.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп потпиша нова уредба околу забрана за влез во САД која се однесува на државјани на осум земји, вклучувајќи ги Северна Кореја и Венецуела. Новата уредба ќе ја замени досегашната и ќе стапи на сила на 18 октомври, а ...

Трамп со нов декрет за забрана за влез во САД

Стандард - 25.09.2017

Соединетите Држави ги прошируваат ограничувањата за пристап до нејзината територија. Новите ограничувања влијаат врз граѓаните на Северна Кореја, Венецуела, Иран, Чад, Сирија, Јемен и Сомалија, пренесоа американските медиуми.

Лавров верува дека САД нема да ја нападнат Северна Кореја

Р.С.Европа - 25.09.2017

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров верува дека САД нема да ја нападнат Северна Кореја, бидејќи таа земја поседува нуклеарно оружје. „Американците нема да извршат напад врз Северна Кореја, бидејќи не само што се сомневаат, туку и со сигурност ...

Забранет влез во САД за граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и Чад

Макфакс - 25.09.2017

Поради лошите безбедносни услови во Северна Кореја, Венецуела и Чад како и поради недостиг на соработка со американските власти, на граѓаните на тие земји им е збарент влезот во САД, пренесе БибиСи.

Северна Кореја обвинува: „Трамп ни најави војна“

Press24 - 25.09.2017

Министерот за надворешни работи Ри Јонг Хо, денеска во Њујорк изјави дека доколку се соочи со закана, Пјонгјанг ќе преземе контра-акции, вклучувајќи соборување на американски воени авиони во регионот, дури и ако тие не се во воздушниот простор на ...

Пентагон ќе му понуди опции на Трамп доколку продолжат провокациите од Северна Кореја

Алфа - 25.09.2017

Пентагон предупреди дека е подготвен на американскиот претседател Доналд Трамп да му понуди опции за да се справи со Северна Кореја, доколку продолжат провокациите од Пјонгјанг. Пентагон предупреди дека е подготвен на американскиот претседател ...

Забрана за влез во САД и од Северна Кореја, Венецуела и Чад

Глас на Америка - 25.09.2017

Новите правила ќе стапат во сила на 18-ти октомври, и ќе се однесуваат на граѓани од осум држави Патниците кон САД од осум држави ќе се соочат со нови рестрикции, согласно ревидираната извршна наредба за забрана за патување, која што претседателот ...

Трамп ја прошири забраната за патување во САД на осум држави

МКД - 25.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во неделата најави проширување на забраната за патување во САД, која ќе се применува на осум држави. Администрацијата на Трамп изјави дека државите вклучени во забраната „не се доволно за да се спречи доаѓањето ...

Пјонгјанг: САД ќе горат во пламен ако ја нападнат Северна Кореја

МРТ - 25.09.2017

Видеото покажува симулирана акција во која севернокорејски ракети напаѓаат американски борбени авиони и бродови на американската воена морнарица. САД ќе горат во пламен ако ја нападнат Северна Кореја, гласи пораката во најновото пропагандно видео ...

Уште едно видео на Ким за тоа како ја замислува војната против САД (ВИДЕО)

МКД - 25.09.2017

Државните медиуми во Северна Кореја објавија најново промотивно видео како порака за Америка, што ќе им се случи ако ја нападнат Северна Кореја. Во видеото е симулирана акција како севернокорејските ракети се испалени и погодуваат мети - американски ...

Забрани за влез во САД добија и граѓани од Северна Кореја и Венецуела

Слободен Печат - 25.09.2017

Списокот на држави на чии граѓани им е забранет влез во САД се прошири. Новите правила стапуваат на сила на 18 октомври. Новата ревидирана извршна наредба, која Трамп ја потпиша вчера, воведува рестрикции кон жители на осум држави кои од 18 октомври ...

ВИДЕО: Северна Кореја жестоко им се закани на САД

Курир - 25.09.2017

Северна Кореја објави пропагандно видео во кое испалува ракети на американските бомбардери и носачи на авиони во време кога расте напнатоста со Соединетите Американски Држави. Државната пропагандна интернет страница „ДПРК Тудеј“ објави снимка само ...

Пентагон ќе му понуди опции на Трамп за справување со Северна Кореја

А1 On - 25.09.2017

Пентагон предупреди дека е подготвен на американскиот претседател Доналд Трамп да му понуди опции за да се справи со Северна Кореја, доколку продолжат провокациите од Пјонгјанг. – Доколку Северна Кореја не престане со провокативните активности, ќе ...

Северна Кореја: Доналд Трамп ни објави војна

Стандард - 25.09.2017

Севернокорејскиот министер за надворешни работи во понеделникот рече дека американскиот претседател Доналд Трамп и „објавил војна“ на земјата, објави АФП. Според зборовите на првиот дипломат на Пјонгјанг, споделени пред новинарите, „Трамп рече дека ...

Пјонгјанг: САД и објавија војна на Северна Кореја

Алфа - 25.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо го обвини американскиот претседател Доналд Трамп дека и објавил војна на неговата држава. Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо го обвини американскиот претседател ...

Северна Кореја - САД први ни објавија војна

Р.С.Европа - 25.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја Ри Јонг Хо изјави дека неодамнешните изјави на претседателот на САД Доналд Трамп претставуваат објавување на војна и оти Пјонгјанг има право да ги соборува стратегиските бомбардери на САД, дури и ...

Бела куќа: Не сме и` објавиле војна на Северна Кореја

Глас на Америка - 25.09.2017

Реакцијата уследи по денешната изјава на севернокорејската министер за надворешни работи Портпаролката Сара Сандерс на денешната прес-конференција во Белата куќа, истакна дека актуелната администрација и натаму се залага за мирна денуклеаризиација ...

Северна Кореја ќе урива американски бомбардери

Макфакс - 25.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џон Хо, изјави денеска дека американскиот претседател Доналд Трамп ѝ објавил војна за неговата земја и дека Пјонгјанг го задржува правото да преземе контрамерки вклучувајќи и уривање на ...

Бела куќа: Апсурдно е тврдењето дека САД објавиле војна на Северна Кореја

А1 On - 25.09.2017

САД не и објавиле војна на Северна Кореја, изјави денеска Сара Сандерс, портпарол на Белата куќа, дополнувајќи дека таквото тврдење е апсурдно. Изјавата доаѓа откако претходно денеска, севернокорејскиот министер за надворешни работи Ри Џонг-хо го ...

Северна Кореја е спремна да ги руши американските авиони

Кајгана - 25.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Јонг Хо, рече дека Доналд Трамп е оној кој прв објави војна и дека Северна Кореја го задржува правото да преземе контра-мерки. „Целиот свет треба да знае дека САД се оние кои први објавија војна ...

Бела куќа: Апсурдно е тврдењето дека САД објавиле војна на Северна Кореја

Алфа - 25.09.2017

САД не и објавиле војна на Северна Кореја, изјави денеска Сара Сандерс, портпарол на Белата куќа, дополнувајќи дека таквото тврдење е апсурдно. САД не и објавиле војна на Северна Кореја, изјави денеска Сара Сандерс, портпарол на Белата куќа, ...

САД: Апсурдно е тврдењето дека сме ѝ објавиле војна на Северна Кореја

Макфакс - 25.09.2017

САД не ѝ објавиле војна на Северна Кореја, изјави Сара Сандерс, портпарол на Белата куќа, дополнувајќи дека таквото тврдење е апсурдно. Изјавата доаѓа откако претходно денеска севернокорејскиот министер за надворешни работи, Ри Џонг-хо, го обвини ...

Пентагон подготвува сценарија за секој случај за Северна Кореја

Макфакс - 25.09.2017

Пентагон ќе ги претстави на американскиот претседател Доналд Трамп сите опции што можат да го решат проблемот со Северна Кореја ако продолжи со провокации, изјави денеска портпаролот на Пентагон, Роберт Менинг.

Белата куќа: Претпоставката дека и објавивме војна на Северна Кореја е апсурдна

Стандард - 25.09.2017

„Претпоставката дека и објавивме војна на Северна Кореја е апсурдна“, соопштија денеска од Белата куќа. Претходно оваа вечер, министерот за надворешни работи на земјата, Ри Џонг-хо, рече дека земјата ги третира последните говори на претседателот ...

Кина: Реториката на САД и Северна Кореја станува многу опасна

Сител - 25.09.2017

Кинескиот амбасадор во ОН Лиу Џеји вечерва изјави дека ескалацијата на реториката меѓу Северна Кореја и САД станува премногу опасна и оти преговори се единствено решение. - Ние сакаме нештата да се смират.

Кина: Реториката на САД и Северна Кореја станува многу опасна

А1 On - 25.09.2017

Кинескиот амбасадор во ОН Лиу Џеји вечерва изјави дека ескалацијата на реториката меѓу Северна Кореја и САД станува премногу опасна и оти преговори се единствено решение. – Ние сакаме нештата да се смират.

Кина: Реториката на САД и Северна Кореја станува многу опасна

Алфа - 25.09.2017

Кинескиот амбасадор во ОН Лиу Џеји вечерва изјави дека ескалацијата на реториката меѓу Северна Кореја и САД станува премногу опасна и оти преговори се единствено решение. Кинескиот амбасадор во ОН Лиу Џеји вечерва изјави дека ескалацијата на ...

Трамп воведе забрана за влез во САД и за Севернокорејците и Венецуелците

Сител - 25.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша нов указ со кој им се забранува влез во САД на граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и уште пет земји, соопшти синоќа Белата куќа. Новите мерки, кои ќе влезат во сила на 18 октомври, се однесуваат и за ...

Трамп воведе забрана за влез во САД и за Севернокорејците и Венецуелците

+инфо - 25.09.2017

Трамп потпиша нов указ со кој им се забранува влез во САД на граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и уште пет земји, соопшти синоќа Белата куќа. Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша нов указ со кој им се забранува влез во САД на граѓаните ...

Анкета: Над две третини од Американците се против превентивен напад врз Северна Кореја

+инфо - 25.09.2017

Над две третини од Американците, односно 67 отсто, се против извршувањето на „неиспровоциран воен напад“ на САД врз Северна Кореја. Над две третини од Американците, односно 67 отсто, се против извршувањето на „неиспровоциран воен напад“ на САД врз ...

Трамп воведе забрана за влез во САД и за Севернокорејците и Венецуелците

А1 On - 25.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша нов указ со кој им се забранува влез во САД на граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и уште пет земји, соопшти синоќа Белата куќа. Новите мерли, кои ќе влезат во сила на 18 октомври, се однесуваат и за ...

Анкета: Над две третини од Американците се против превентивен напад врз Северна Кореја

А1 On - 25.09.2017

Над две третини од Американците, односно 67 отсто, се против извршувањето на „неиспровоциран воен напад“ на САД врз Северна Кореја и веруваат дека со дипломатската криза со Пјонгјанг наскоро ќе се справат воени лидери, а не американскиот претседател ...

Забранет влез во САД за граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и Чад

Правдико - 25.09.2017

Поради лошите безбедносни услови во Северна Кореја, Венецуела и Чад како и поради недостиг на соработка со американските власти, на граѓаните на тие земји им е збарент влезот во САД, пренесе БибиСи.

Трамп воведе забрана за влез во САД и за Севернокорејците и Венецуелците

Алфа - 25.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша нов указ со кој им се забранува влез во САД на граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и уште пет земји, соопшти синоќа Белата куќа. Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша нов указ со кој им се ...

Пјонгјанг: „САД ќе горат во пламен“ ако ја нападнат Северна Кореја

+инфо - 25.09.2017

Севернокорејските медиуми објавуја видео во кое се гледа предупредување што би се случило доколку САД ја нападне земјата. „САД ќе горат во пламен“ ако ја нападнат Северна Кореја, гласи пораката во најновото пропагандно видео што го објавија ...

Трамп им забрани влез во САД и на Севернокорејците и на Иранците

Нова ТВ - 25.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша нов указ со кој им се забранува влез во САД на граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и уште пет земји, соопшти синоќа Белата куќа. Новите мерки, кои ќе стапат во сила на 18 октомври, се однесуваат и за ...

Листата на држави со забрана за патување во САД проширена на осум земји

Таратур - 25.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во неделата најави проширување на забраната за патување во САД, која ќе се применува на осум држави. Администрацијата на Трамп изјави дека државите вклучени во забраната „не се доволно за да се спречи доаѓањето ...

Видео: Северна Кореја жестоко им се закани на САД

Press24 - 25.09.2017

Северна Кореја објави пропагандно видео во кое испалува ракети на американските бомбардери и носачи на авиони во време кога расте напнатоста со Соединетите Американски Држави. Државната пропагандна интернет страница „ДПРК Тудеј“ објави снимка само ...

Пјонгјанг: САД и објавија војна на Северна Кореја

Сител - 25.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо го обвини американскиот претседател Доналд Трамп дека и објавил војна на неговата држава. Тој истакна дека Северна Кореја го задржува правото да ги собори американските бомбардери.

Пјонгјанг: САД објави војна на Северна Кореја

А1 On - 25.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо го обвини американскиот претседател Доналд Трамп дека ѝ објавил војна на неговата држава. Тој истакна дека Северна Кореја го задржува правото да ги собори американските бомбардери.

Што би му направила хидрогенската бомба на Тихиот Океан?

Факултети - 25.09.2017

Фото: Reuters Последната жестока реторика меѓу Америка и Северна Кореја создаде нов вид закана. Во вторникот, во говорот во ОН, Трамп изјави дека неговата влада „целосно ќе ја уништи Северна Кореја“ доколку треба да се одбрани Америка или нејзините ...

Експертите се согласуваат - Северна Кореја е блиску до целта: Што ќе се случи ако Ким ги оствари заканите?

Точка - 25.09.2017

Северна Кореја овие денови соопшти дека планира да изведе нов тест на нуклеарно оружје, но овој пат тестот ќе биде изведен „некаде над Тихиот океан“. Поради ова, очите на светот сега се вперени во Пјонгјанг и се чека на следниот потег на ...

Лавров верува дека САД нема да ја нападнат Северна Кореја

Либертас - 25.09.2017

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров верува дека САД нема да ја нападнат Северна Кореја, бидејќи таа земја поседува нуклеарно оружје. „Американците нема да извршат напад врз Северна Кореја, бидејќи не само што се сомневаат, туку и со сигурност ...

Пјонгјанг: САД и објавија војна на Северна Кореја

Република - 25.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо го обвини американскиот претседател Доналд Трамп дека и објавил војна на неговата држава. Тој истакна дека Северна Кореја го задржува правото да ги собори американските бомбардери.

Забрана за патување во САД за уште три земји - кое е објаснувањето на Трамп?

Фактор - 25.09.2017

Граѓани на уште три земји ќе имаат забрана за патување во САД. Северна Кореја, Венецуела и Чад се три нови држави кои се ставени на списокот на Соединетите Американски Држави за кои се применува контроверзната забрана за патување.

Забранет влез во САД за граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и Чад

Либертас - 25.09.2017

Поради лошите безбедносни услови во Северна Кореја, Венецуела и Чад, како и поради недостиг на соработка со американските власти, на граѓаните на тие земји им е забранет влезот во САД, пренесе Би-би-си.

Пјонгјанг: САД и објавија војна на Северна Кореја

Вечер Прес - 25.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо го обвини американскиот претседател Доналд Трамп дека и објавил војна на неговата држава. Тој истакна дека Северна Кореја го задржува правото да ги собори американските бомбардери.

Пјонгјанг: САД објави војна на Северна Кореја

Локално - 25.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо го обвини американскиот претседател Доналд Трамп дека ѝ објавил војна на неговата држава. Тој истакна дека Северна Кореја го задржува правото да ги собори американските бомбардери.

Над две третини од Американците се против превентивен напад врз Северна Кореја

Вечер Прес - 25.09.2017

Над две третини од Американците, односно 67 отсто, се против извршувањето на „неиспровоциран воен напад" на САД врз Северна Кореја и веруваат дека со дипломатската криза со Пјонгјанг наскоро ќе се справат воени лидери, а не американскиот претседател ...

Пентагон ќе му понуди опции на Трамп доколку продолжат провокациите од Северна Кореја

Вечер Прес - 25.09.2017

Пентагон предупреди дека е подготвен на американскиот претседател Доналд Трамп да му понуди опции за да се справи со Северна Кореја, доколку продолжат провокациите од Пјонгјанг. - Доколку Северна Кореја не престане со провокативните активности, ќе ...

Трамп воведе нова забрана за влез во САД

Република - 25.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша нов указ со кој им се забранува влез во САД на граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и уште пет земји, соопшти синоќа Белата куќа. Новите мерки, кои ќе влезат во сила на 18 октомври, се однесуваат и за ...

За Севернокорејци и Венецуелци влез во САД - забранет!

Вечер Прес - 25.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша нов указ со кој им се забранува влез во САД на граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и уште пет земји, соопшти синоќа Белата куќа Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша нов указ со кој им се ...

Забранет влез во САД за граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и Чад

Sky - 25.09.2017

Поради лошите безбедносни услови во Северна Кореја, Венецуела и Чад, како и поради недостиг на соработка со американските власти, на граѓаните на тие земји им е забранет влезот во САД, пренесе Би-би-си.

Пентагон ќе му понуди опции на Трамп за справување со Северна Кореја

Локално - 25.09.2017

Пентагон предупреди дека е подготвен на американскиот претседател Доналд Трамп да му понуди опции за да се справи со Северна Кореја, доколку продолжат провокациите од Пјонгјанг. – Доколку Северна Кореја не престане со провокативните активности, ќе ...

Анкета: Над две третини од Американците се против превентивен напад врз Северна Кореја

Локално - 25.09.2017

Над две третини од Американците, односно 67 отсто, се против извршувањето на „неиспровоциран воен напад“ на САД врз Северна Кореја и веруваат дека со дипломатската криза со Пјонгјанг наскоро ќе се справат воени лидери, а не американскиот претседател ...

Трамп воведе забрана за влез во САД и за Севернокорејците и Венецуелците

Локално - 25.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша нов указ со кој им се забранува влез во САД на граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и уште пет земји, соопшти синоќа Белата куќа. Новите мерли, кои ќе влезат во сила на 18 октомври, се однесуваат и за ...

Забранет влез во САД за граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и Чад

Точка - 25.09.2017

Поради лошите безбедносни услови во Северна Кореја, Венецуела и Чад како и поради недостиг на соработка со американските власти, на граѓаните на тие земји им е збарент влезот во САД, пренесе БибиСи.

АНКЕТА: Што мислат Американците за „неиспровоциран воен напад“ на САД врз Северна Кореја?

Фактор - 25.09.2017

67% од Американците се против извршувањето на „неиспровоциран воен напад“ на САД врз Северна Кореја. 70% од анкетираните одговориле дека Северна Кореја претставува сериозна закана за САД. Тие веруваат дека со дипломатската криза со Пјонгјанг наскоро ...

Бела куќа: Апсурдно е тврдењето дека САД објавиле војна на Северна Кореја

Вечер Прес - 25.09.2017

САД не и објавиле војна на Северна Кореја, изјави денеска Сара Сандерс, портпарол на Белата куќа, дополнувајќи дека таквото тврдење е апсурдно. Изјавата доаѓа откако претходно денеска, севернокорејскиот министер за надворешни работи Ри Џонг-хо го ...

Пјонгјанг објави дека како контрамерка ќе ги соборува авионите на САД

Мета - 25.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Јонг Хо изјави дека претседателот на САД, Доналд Трамп и објавил војна на неговата земја. Тој додаде дека Пјонгјанг го задржува правото да преземе контрамерки, вклучувајќи и соборување на ...

(ВИДЕО) Министерот на Ким ги обвини САД: Трамп прв и објави војна на Северна Кореја

Фактор - 25.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја Ри Јонг Хо изјавил денес дека претседателот на САД Доналд Трамп и објавил војна на неговата земја и дека Пјонгјанг го задржува правото да преземе контрамерки, вклучувајќи уривање на американски ...

Над две третини од Американците се против превентивен напад врз Северна Кореја

Точка - 25.09.2017

Над две третини од Американците, односно 67 отсто, се против извршувањето на „неиспровоциран воен напад“ на САД врз Северна Кореја и веруваат дека со дипломатската криза со Пјонгјанг наскоро ќе се справат воени лидери, а не американскиот претседател ...

Министерот на Ким ги обвинил САД: Трамп ѝ објави војна на Северна Кореја

Точка - 25.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја Ри Јонг Хо, денес изјавил дека претседателот на САД, Доналд Трамп, и објавил војна на неговата земја и дека Пјонгјанг го задржува правото да преземе контрамерки, вклучувајќи и соборување на ...

Кина: Реториката на САД и Северна Кореја станува многу опасна

Локално - 25.09.2017

Кинескиот амбасадор во ОН Лиу Џеји вечерва изјави дека ескалацијата на реториката меѓу Северна Кореја и САД станува премногу опасна и оти преговори се единствено решение. – Ние сакаме нештата да се смират.

Пентагон со одговор: Ако продолжат провокациите Трамп ќе добие предлог мерки за излегување на крај со Ким и Северна ...

Фактор - 25.09.2017

Пентагон соопшти дека претседателот на САД Доналд Трамп ќе предложи опции за решавање на проблемите со Пјонгјанг ако продолжат провокациите. Претходно севернокорејскиот министер за надворешни работи рече дека неговата земја го задржува правото да ...

Трамп воведува забрана за влез во САД на државјани од Северна Кореја и Венецуела

Локално - 25.09.2017

Американски претседателот Доналд Трумп потпиша нова уредба за забрана за влез во САД која се однесува на државјаните на Северна Кореја и Венцуела, соопшти администрацијата на Трамп. Новите ограничувања стапуваат на сила на 18 октомври и ќе ги ...

Бела куќа: Апсурдно е тврдењето дека САД објавиле војна на Северна Кореја...

Н.Македонија - 25.09.2017

Бела куќа: Апсурдно е тврдењето дека САД објавиле војна на Северна Кореја САД не и објавиле војна на Северна Кореја, изјави денеска Сара Сандерс, портпарол на Белата куќа, дополнувајќи дека таквото тврдење е апсурдно.

Трамп воведе забрана за влез во САД и за Севернокорејците и Венецуелците...

Н.Македонија - 25.09.2017

Трамп воведе забрана за влез во САД и за Севернокорејците и Венецуелците Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша нов указ со кој им се забранува влез во САД на граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и уште пет земји, соопшти синоќа Белата ...

Пјонгјанг: „САД ќе горат во пламен“ ако ја нападнат Северна Кореја...

Н.Македонија - 25.09.2017

Пјонгјанг: „САД ќе горат во пламен“ ако ја нападнат Северна Кореја „САД ќе горат во пламен“ ако ја нападнат Северна Кореја, гласи пораката во најновото пропагандно видео што го објавија севернокорејските медиуми како предупредување до Вашингтон што ...

Пентагон ќе му понуди опции на Трамп ако продолжат провокациите од Северна Кореја...

Н.Македонија - 25.09.2017

Пентагон ќе му понуди опции на Трамп ако продолжат провокациите од Северна Кореја Пентагон предупреди дека е подготвен на американскиот претседател Доналд Трамп да му понуди опции за да се справи со Северна Кореја, доколку продолжат провокациите од ...

Пјонгјанг: САД ѝ објавија војна на Северна Кореја...

Н.Македонија - 25.09.2017

Пјонгјанг: САД ѝ објавија војна на Северна Кореја Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо го обвини американскиот претседател Доналд Трамп дека ѝ објавил војна на неговата држава.

Пјонгјанг: САД и објавија војна на Северна Кореја

Идивиди - 25.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо го обвини американскиот претседател Доналд Трамп дека и објавил војна на неговата држава. Тој истакна дека Северна Кореја го задржува правото да ги собори американските бомбардери.

Трамп воведе забрана за влез во САД и за Севернокорејците и Венецуелците

Идивиди - 25.09.2017

Вашингтон, 25 септември 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша нов указ со кој им се забранува влез во САД на граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и уште пет земји, соопшти синоќа Белата куќа.