TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Косово во жалост за жртвите од нападот во Минхен

Р.С.Европа - 24.07.2016

Во Косово се одржува Ден на жалост за тројцата жртви кои беа убиени за време на нападот во германскиот град Минхен на 22 јули. Знамињата во земјата се поставени на пола копје во чест на загинатите.

Нападот во Минхен бил планиран една година

Р.С.Европа - 24.07.2016

Германските власти соопштија дека осомничениот за нападот во трговски центар во Минхен во минатата година бил два месеци подоложен на болнички психијатриски третман поради социјална анксиозност и депресија.

Германците прашуваат: Зошто? – МИНХЕН се враќа во нормала по масакрот во петокот

Сакам да кажам - 24.07.2016

Живее ли Германија во страв, како што повеќе од цела година живее и Франција? СПЕЦИЈАЛНО ОД МИНХЕН ЗА САКАМДАКАЖАМ.МК: ДАНИЕЛА СТОЈАНОВИЌ – КАРГОВ „Не знам како ќе одиме годинава на Wiese (ливада), како што популарно се нарекува локацијата каде што ...

Убиецот од Минхен бил опседнат со Андрес Брејвик

Орбис - 24.07.2016

Германската полиција соопшти дека не пронашла докази за поврзаност со милитантната група Исламска држава при претресот на домот на осомничениот за нападот во Минхен. Но, според полицијата, напаѓачот имал очигледна поврзаност со норвешкиот масовен ...

Тројца косовски Албанци загинаа во нападот во Минхен

Република - 24.07.2016

Косовскиот портал „Косев инфо“ денеска објави дека тројца, од загинатите при нападот во трговскиот центар во Минхен, се државјани на Косово. Таткото на еден од жртвите од Косово на Фејсбук напиша дека неговиот 21-годишен син е убиен од страна на ...

Познат македонски пејач ЗА ВЛАКНО го избегна хоророт во Минхен!

Пулс24 - 24.07.2016

Во живо во вестите на ТВ Нова, се јави македонскиот пејач Игор Узунов, кој во моментите на пукањето се затекнал во близина на трговскиот центар центар во Михнен. Најмалку деcет луѓе беа убиени и 27 повредени во вооружениот напад во трговскиот центар ...

Реакции на нападот во Минхен

Телма - 23.07.2016

Германскиот претседател Јоахим Гаук вечерва изјави дека е „шокиран“ поради „смртоносниот напад“ во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, при кој според последните информации загинаа девет лица.

При нападот во Минхен загинаа тројца Косовци

24 Вести - 23.07.2016

Косовскиот портал „Косев инфо“ денеска објави дека тројца, од загинатите при нападот во трговскиот центар во Минхен, се државјани на Косово. Таткото на еден од жртвите од Косово на Фејсбук напиша дека неговиот 21-годишен син е убиен од страна на ...

Најмалку девет загинати во нападот во Минхен

Телма - 23.07.2016

Најмалку десет луѓе загинаа, а 21 се ранети во вооружениот напад извршен вчера доцна попладне во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави ДПА. Како што соопшти минхенската полиција, меѓу загинатите е и напаѓачот, кој најверојатно дејствувал сам, ...

Ден на жалост во Косово за жртвите во Минхен

Нова ТВ - 23.07.2016

Косовскиот претседател, Хашим Тачи утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата државјани на земјата кои беа убиени во нападот во Минхен. Тој воедно на социјалната мрежа Фејсбук на семејствата на убиените им ...

Минхен: Девет загинати, напаѓачот мртов

Нова ТВ - 23.07.2016

Најмалку девет луѓе беа убиени и 16 други повредени во вчерашниот вооружен напад во една шопинг област во Минхен, Германија. Полицијата бараше напаѓачи, мислејќи дека има тројца и пронашла маж кој се самоубил во една уличка блиску до Олимпиа шопинг ...

Ден на жалост во Косово за тројцата Албанци загинати во нападот во Минхен

24 Вести - 23.07.2016

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата млади Косовци кои беа убиени во нападот во Минхен. „Одлучив утрешниот ден да го прогласам за Ден на жалост, во знак на спомен ...

Девет загинати и најмалку 16 ранети во Минхен, напаѓачот е мртов

Утрински - 23.07.2016

Девет лица загинаа, а 16 се повредени при нападот во трговскиот центар во Минхен, изјави шефот на полицијата во градот, Хубертус Андра. Напаѓачот е идентификуван како 18-годишен Германец со иранско потекло, кој немал криминално досие и најверојатно ...

Девет загинати во Минхен, напаѓачот е мртов

Deutsche Welle - 23.07.2016

18-годишен Германец со иранско потекло е одговорен за смртоносниот напад во Минхен, во кој загинаа девет лица. Мотивите за нападот не се познати, полицијата смета дека тој е дело на поединец. Според полицијата, нападот во Минхен е дело на поединец.

Напаѓачот во Минхен бил опседнат со масовни убиства

Р.С.Европа - 23.07.2016

Шефот на германската полиција Хубертус Андрае изјави дека осомничениот немал криминално досие и не и бил од претходно познат на полицијата. Според него, мотивот и објаснувањето за нападот не се јасни.

Први реакции од Берлин по нападот во Минхен

Deutsche Welle - 23.07.2016

Многумина политичари од Берлин ја искажаа својата потресеност од настаните во Минхен преку социјалните мрежи. Министерот за внатрешни работи ја прекина посетата на САД и се врати во земјата.

(ФОТО+ОБНОВЕНО) Најмалку десетмина загинати во нападот во Минхен

Утрински - 23.07.2016

Најмалку десет луѓе загинаа, а 21 се ранети во вооружениот напад извршен вчера доцна попладне во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави ДПА. Како што соопшти минхенската полиција, меѓу загинатите е и напаѓачот, кој најверојатно дејствувал сам, ...

Три жртви од нападот во Минхен се од Косово

Р.С.Европа - 23.07.2016

Тројца од загинатите при нападот во трговскиот центар во Минхен, се државјани на Косово, јави косовскиот портал „Косев инфо“. Таткото на еден од загинатите на социјалната мрежа Фејсбук напиша дека неговиот 21-годишен син е убиен од страна на ...

Атентатот во Минхен не е ни исламистички, ни политички

Deutsche Welle - 23.07.2016

Убиецот немал врски со исламисти. Жртвите во атентатот во Минхен се млади луѓе, осум на возраст меѓу 14 и 20 години. Истрагата проверува дали убиецот со покана преку Фејсбук намамил поголем број луѓе во ресторанот.

Напаѓачот од Минхен имал поврзаност со Брејвик

Р.С.Европа - 23.07.2016

Германската полиција соопшти дека не пронашла докази за поврзаност со милитантната група Исламска држава при претресот на домот на осомничениот за нападот во Минхен. Но, според полицијата, напаѓачот имал очигледна поврзаност со норвешкиот масовен ...

Ден на жалост во Косово за жртвите во Минхен

Р.С.Европа - 23.07.2016

Косовскиот претседател, Хашим Тачи утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата државјани на земјата кои беа убиени во нападот во Минхен. Тој воедно на социјалната мрежа Фејсбук на семејствата на убиените им ...

Огромна задача за германската политика

Deutsche Welle - 23.07.2016

По убиствата во Минхен кај граѓаните расте несигурноста. Политиката пред предизвик да го зачува единството во земјата, смета Кристоф Штрак. Убиството на девет луѓе ја потресе Германија, предизвикувајќи шокираност, бес и отворајќи бројни прашања.

Напаѓачот е Давид С., десет мртви, 21 повредени синоќа во Минхен (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 23.07.2016

Девет лица се убиени, а 21 се повредени, во вчерашниот напад во трговски центар во Минхен, кој е трет напад врз цивили во Европа за осум дена. И покрај првичните информации дека имало повеќе напаѓачи, имало само еден напаѓач, кого полицијата го ...

Пукањето во Минхен не е поврзано со бегалци или со ИСИС, рече шефот на баварската полиција (ВИДЕО)

МКД - 23.07.2016

Убиецот во Минхен не е поврзан со Исламска држава или со бегалците. Тој е роден и израснат на германска почва, им рече шефот на баварската полиција на новинарите цитирајќи ги првичните резултати од пребарувањето за семејниот стан на напаѓачот.

Напаѓачот во Минхен се убил пред очите на полицајците

МКД - 23.07.2016

Германецот со иранско потекло што синоќа во Минхен уби девет луѓе, а рани 27, се самоубил пред очите на полицајците, соопшти денеска полицијата во Минхен. Како што е наведено, 18-годишниот напаѓач минатата ноќ околу 20:30 наишол на полициски тим, ...

Деветмина загинати во нападот во Минхен

Идивиди - 23.07.2016

Минхен, 23 јули 2016 (МИА) - Најмалку девет луѓе загинаа, а 16 се ранети во извршен вчера доцна попладне во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави ДПА. Како што соопшти минхенската полиција, меѓу загинатите е и напаѓачот, кој најверојатно ...

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

ТВ21 - 23.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија, како што јави дописникот на МИА од Берлин, ...

Минхен во тотален хаос по нападот – Македонци сведочат за крвавиот хорор

Турлитава - 23.07.2016

Вистинска паника владее во Минхен. Македонци кои живеат и работат таму сведочат за нападот. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

Најмалку десетмина загинати во нападот во Минхен

Вест - 23.07.2016

Најмалку десет луѓе загинаа, а 21 се ранети во вооружениот напад извршен вчера доцна попладне во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави ДПА. Како што соопшти минхенската полиција, меѓу загинатите е и напаѓачот, кој најверојатно дејствувал сам, ...

Ден на жалост во Косово за тројцата Албанци загинати во нападот во Минхен

Вест - 23.07.2016

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата млади Косовци кои беа убиени во нападот во Минхен. „Одлучив утрешниот ден да го прогласам за Ден на жалост, во знак на спомен ...

При нападот во Минхен загинаа тројца Косовци

Вест - 23.07.2016

Косовскиот портал „Косев инфо“ денеска објави дека тројца, од загинатите при нападот во трговскиот центар во Минхен, се државјани на Косово. Таткото на еден од жртвите од Косово на Фејсбук напиша дека неговиот 21-годишен син е убиен од страна на ...

Во нападот во Минхен загинале тројца Косовци

Либертас - 23.07.2016

Косовскиот портал „Косев инфо“ денеска објави дека тројца, од загинатите при нападот во трговскиот центар во Минхен, се државјани на Косово. Таткото на еден од жртвите од Косово на Фејсбук напиша дека неговиот 21-годишен син е убиен од страна на ...

Ден на жалост во Косово за тројцата Албанци загинати во нападот во Минхен

+инфо - 23.07.2016

Во нападот во Минхен, убиени се и три млади луѓе од Косово: Дијамант Заберѓа (21), Сабина Суљај и нејзината другарка, Армела Сегаши (14). Косовскиот претседател, Хашим Тачи, утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен ...

Деветмина загинати во нападот во Минхен, 16 лица се ранети...

Н.Македонија - 23.07.2016

Девет лица загинаа, а 16 се повредени при нападот во трговскиот центар во Минхен, соопшти Хубертус Андере, шеф на полицијата во градот. Тој додаде дека е пронајдено и телото на напаѓачот, кој извршил самоубиство.

Минхен: Осомничен 18-годишен доселеник од Иран кој беше пронајден мртов во близина

Кајгана - 23.07.2016

Минхенската полиција смета дека вооружениот напаѓач во трговскиот центар „Олимпија“ бил 18-годишен доселеник од Иран со германски пасош и дејствувал сам. Телото на младиот маж, кој најверојатно извршил самоубиство, е најдено на километар од местото ...

Нападот во Минхен, тероризам или чин на растроена личност?

Кајгана - 23.07.2016

Осумнаесетгодишен Иранец, кој живеел во Германија и имал двојно државјанство, почнал да пука во ресторан за брза храна во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен во петокот попладнето и убил најмалку девет луѓе, а рани 16 во третиот напад врз цивили ...

При нападот во Минхен загинаа тројца Косовци

+инфо - 23.07.2016

Полицијата наведува дека се уште се нејасни мотивите за нападот. Косовскиот портал „Косев инфо“ денеска објави дека тројца, од загинатите при нападот во трговскиот центар во Минхен, се државјани на Косово.

Ден на жалост во Косово за тројцата Албанци загинати во нападот во Минхен

А1 On - 23.07.2016

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата млади Косовци кои беа убиени во нападот во Минхен. „Одлучив утрешниот ден да го прогласам за Ден на жалост, во знак на спомен ...

Обама вети поддршка за Германија по нападот во Минхен

А1 On - 23.07.2016

Американскиот претседател Барак Обама вети поддршка за Германија по нападот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. – Ќе обезбедиме секаква поддршка која ќе биде потребна. Сè уште не знаеме што точно се случува, но нашите срца се со оние што ...

Девет загинати во Минхен, напаѓачот е мртов

Либертас - 23.07.2016

18-годишен Германец со иранско потекло е одговорен за смртоносниот напад во Минхен, во кој загинаа девет лица. Мотивите за нападот не се познати, полицијата смета дека тој е дело на поединец, јави Дојче веле .

Први реакции од Берлин по нападот во Минхен

Либертас - 23.07.2016

Многумина политичари од Берлин ја искажаа својата потресеност од настаните во Минхен преку социјалните мрежи, пренесува Дојче веле . Министерот за внатрешни работи ја прекина посетата на САД и се врати во земјата.

Ден на жалост во Косово за тројцата албанци загинати во нападот во Минхен

ТВ21 - 23.07.2016

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата млади Косовци кои беа убиени во нападот во Минхен. „Одлучив утрешниот ден да го прогласам за Ден на жалост, во знак на спомен ...

ВИДЕО: Македонец во Минхен раскажува за ситуацијата вечерва по нападот

Либертас - 23.07.2016

За ситуацијата во Минхен вечерва во вестите на Канал 5 телефонски се јави Даниел Богатинов кој моментално се наоѓа таму. Поврзано: ВИДЕО: Бројката на загинати во Минхен се искачи на 9 лица – полицијата истражува дали еден од нив е дел од ...

Тажно утро во Минхен - убиени се 10 луѓе

Интересно - 23.07.2016

Најмалку 10 лица се загинати, а над 20 се ранети во Минхен... Напаѓачот е 18-годишен Германец со иранско потекло, кој во синоќа отворил оган во трговскиот центар Олимпија во Минхен, а потоа се самоубил.

Полицијата со робот го проверува телото на наводниот напаѓач

Сакам да кажам - 23.07.2016

За да го провери телото на наводниот напаѓач, полицијата користи робот, јави репортерот на минхенскиот сајт „БР24“ Деветтото тело, кое беше пронајдено на еден километар од нападот во Минхен, е со црвен ранец и полицијата се сомнева дека има бомба.

При нападот во Минхен загинаа тројца Косовци

А1 On - 23.07.2016

Косовскиот портал „Косев инфо“ денеска објави дека тројца, од загинатите при нападот во трговскиот центар во Минхен, се државјани на Косово. Таткото на еден од жртвите од Косово на Фејсбук напиша дека неговиот 21-годишен син е убиен од страна на ...

Гостиварка можеби е меѓу настраданите во нападот во Минхен

Тера - 23.07.2016

Гостиварка можеби е меѓу настраданите во вчерашниот терористички напад во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, објавуваат косовските медиуми. Мајката на девојката изјавила дека нејзината ќерка била во трговскиот центар за време на нападот, ...

Најмалку девет загинати во Минхен – заднината на нападот непозната – ИД слави

Капитал - 23.07.2016

Портпаролот на минхенската полиција, Маркус да Глориа Мартинс, соопшти дека бројот на жртвите во нападот на трговскиот центар Олимпија пораснал на осум, но, тој потенцираше дека е пронајден уште еден труп со прострелни рани за кој се истражува дали ...

(ВИДЕО) Минхен: Бројот се искачи на девет убиени, над десет ранети

А1 On - 23.07.2016

Најмалку девет лица настрадаа откако непознат напаѓач пукаше во трговскиот центар “Олимпија“ во Минхен, а полицијата соопшти дека се работи за терористички напад. Германските медиуми јавија дека осум лица биле убиени во трговскиот центар, а ...

Девојка од Гостивар Меѓу настраданите во Минхен?

Сакам да кажам - 23.07.2016

Меѓу жртвите во терористичкиот напад во трговскиот центар во Минхен има и Албанец од Македонија, јавија косовските медиуми, а пренесе на Твитер косовската амбасадорка во САД Фљора Читаку. Kosovar media reporting that an Albanian from Macedonia is ...

Нема потврда дали меѓу жртвите во Минхен е и девојка од Гостивар

Сакам да кажам - 23.07.2016

Нема официјална потврда дека меѓу жртвите во терористичкиот напад во трговскиот центар во Минхен има и девојка од Македонија, како што ноќеска после полноќ јавија косовските медиуми. Десет луѓе се мртви и 21 е повреден, од кои тројца во критична ...

Напаѓачот во Минхен изврши самоубиство, се уште не се познати мотивите за нападот

А1 On - 23.07.2016

Девет жители на Минхен се убиени, а 16 се ранети во нападот во трговскиот центар, а меѓу нив неколку деца, три лице се во критична состојба. Напаѓачот е 18 годишен Германец со иранско потекло, кој нема зад себе никакво криминално досие и ...

Минхен: При оружен напад починаа девет лица, убиецот се самоуби

Радио МОФ - 23.07.2016

Девет загинати и 16 повредени, од кои тројца се во критична состојба, е епилогот од вчерашниот оружен напад во трговскиот центар во Минхен, Германија, соопшти полицијата. Се уште не е утврден мотивот за нападот на 18-годишниот Германец со иранско ...

10 мртви, 21 повреден, меѓу нив и деца во пукањето во Минхен, напаѓачот бил сам

Сакам да кажам - 23.07.2016

Десет луѓе се мртви и 21 е повреден, од кои тројца во критична состојба, по синоќешното пукање во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, Германија, соопшти шефот на минхенската полиција Хубертус Андрае.

Повеќето жртви во Минхен биле од 13 до 20 години, напаѓачот имал психички проблеми

Сакам да кажам - 23.07.2016

Специјално за САКАМДАКАЖАМ.МК од Минхен: Даниела Стојановиќ – Каргов Нема туристи меѓу жртвите во вчерашниот терористички напад во Минхен, соопшти баварската полиција. Според истрагата што до сега е спроведена и по претресот на станот во кој што ...

Напаѓачот од Минхен бил поврзан со Андерс Брејвик...

Н.Македонија - 23.07.2016

Напаѓачот кој уби девет луѓе во Минхен бил опседнат со масовни убиства и имал конекција со Андрес Брејвик, пренесува BBC, повикувајќи се на извори од германската полиција. Имено, минхенската полиција го претресла домот на 18 годишниот напаѓач, при ...

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

Сител - 23.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија, како што јави дописникот на МИА од Берлин, ...

Македонци кои живеат во Минхен сведочат за нападот

Точка - 23.07.2016

Македонци кои живеат и работат во Минхен. каде владее вистински хаос и паника сведочат за денешниот напад. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

МИНХЕН, ДЕН ПОТОА: Десет мртви, напаѓачот се самоуби, градот се враќа во нормала (ВИДЕО)

Телеграф - 23.07.2016

Нападот почна во 17:52 минути во ресторан за брза храна во трговскиот центар „Олимпија“, кој се наоѓа во северниот дел на Минхен Десет лица се мртви, а уште десетина се ранети во вооружениот напад што вчера беше извршен во трговскиот центар ...

Сведоштво на познат македонски пејач кој за влакно го избегнал нападот во Минхен

Сител - 23.07.2016

Во вестите на ТВ Нова се јави македонскиот пејач Игор Узунов, кој во моментите на пукањето се затекнал во близина на трговскиот центар центар во Михнен. Еве како тој го доживеал настанот..

Ден на жалост во Косово за тројцата Албанци загинати во нападот во Минхен

Сител - 23.07.2016

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата млади Косовци кои беа убиени во нападот во Минхен. „Одлучив утрешниот ден да го прогласам за Ден на жалост, во знак на спомен ...

Мотивите засега непознати: 18-годишен Иранец уби 8 лица и се самоуби во Минхен

Сител - 23.07.2016

Напаѓачот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен е 18-годишен Иранец од Минхен, изјави утрово шефот на полицијата Хубертус Анде на прес-конференција додавајќи дека мотивите за злосторството засега не се познати.

Први реакции во светот по нападот во Минхен

Канал5 - 23.07.2016

Австрија ја зајакнува граничната контрола, Велика Британија започнува истрага, а САД ќе помогнат со се што можат. Австрија ја зајакна контролата на границата со Германија по нападот во Минхен.

Овој човек сееше смрт во Минхен

Сител - 23.07.2016

Според последните податоци, како резултат на егзекуцијата се убиени девет лица. На Фејсбук веќе е објавена првата фотка на едниот од наводните криминалци кои стрелале луѓе во трговскиот центар во ...

КОСОВО: Ден на жалост за тројцата Албанци загинати во нападот во Минхен

Телеграф - 23.07.2016

Утре на целата територија на Косово знамињата ќе бидат ставени на половина копје Косовскиот претседател, Хашим Тачи, утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата млади Косовци кои беа убиени во нападот во ...

Десет загинати во нападот во Минхен, напаѓачот извршил самоубиство

Канал5 - 23.07.2016

Во петокот вечерта во шопинг центарот „Олимпија“ на плоштадот „Карлсплац“ во Минхен, дојде до пукотница во која беа убиени девет луѓе, а градските власти потоа прогласија вонредна состојба.

Мотивите засега непознати: 18-годишен Иранец уби 8 лица и се самоуби во Минхен

Курир - 23.07.2016

Напаѓачот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен е 18-годишен Иранец од Минхен, изјави утрово шефот на полицијата Хубертус Анде на прес-конференција додавајќи дека мотивите за злосторството засега не се познати.

Полицијата во Минхен најде тело на самоубиец, веројатно тој е напаѓачот и дејствувал сам: Осомничен 18-годишен ...

Точка - 23.07.2016

Минхенската полиција смета дека вооружениот напаѓач во трговскиот центар „Олимпија“ бил 18-годишен доселеник од Иран со германски пасош и дејствувал сам. Минхенската полиција потврди дека нашла тело на самоубиец, со голема веројатност тоа да бил ...

Минхен: Во трговскиот центар најдени девет тела, приврзаниците на IS слават

Точка - 23.07.2016

Девет тела на убиени се најдени во трговскиот центар „Олимпија“ во северозападниот дел од Минхен, меѓу кои можеби е и еден од напаѓачите, соопшти полицијата на баварската престолнина, пренесуваат агенциите. Претходно беа потврдени шест жртви.

Со робот се претресува ранецот на убиецот од Минхен

Телеграф - 23.07.2016

Како што јави германското радио Бајерише Рундфук, портапролот на минхенската полиција Маркус да Глорија Мартинс соопшти дека припадници на специјалните полициски единици со помош на робот ја проверува содржината на ранецот Во близина на телото што ...

Нападот во Минхен, тероризам или чин на растроена личност?

Точка - 23.07.2016

18-годишен Иранец, кој живеел во Германија и имал двојно државјанство, отворил оган во ресторан за брза храна во трговскиот центар "Олимпија" во Минхен во петокот попладнето и убил најмалку девет луѓе, а рани 16 во третиот напад врз цивили во ...

При нападот во Минхен загинаа тројца Косовци

Алфа - 23.07.2016

Косовскиот портал „Косев инфо“ денеска објави дека тројца, од загинатите при нападот во трговскиот центар во Минхен, се државјани на Косово. Косовскиот портал „Косев инфо“ денеска објави дека тројца, од загинатите при нападот во трговскиот центар во ...

Напаѓачот од Минхен се самоубил пред очите на полицијата (ФОТО)

Курир - 23.07.2016

Германецот со иранско потекло кој синоќа во Минхен уби девет, а рани 27 луѓе извршил самоубиство пред очите на полицајците, соопшти минхенската полиција. Како што се наведува, напаѓачот (18) синоќа околу 20,30 часот наишол на полициска екипа, ...

ФОТО: Објавена фотографија на еден од убијците во Минхен

Курир - 23.07.2016

Според последните податоци, како резултат на егзекуцијата се убиени девет лица. На Фејсбук веќе е објавена првата фотка на едниот од наводните криминалци кои стрелале луѓе во трговскиот центар во ...

„Бајерише Рундфунк“: 20 ранети во нападот во Минхен

Сител - 23.07.2016

Портпаролот на полицијата во Минхен Петер Бек соопшти дека најмалку 10 луѓе биле хоспитализирани по вчерашниот напад во трговскиот центар „Олимпија“ во главниот град на Баварија. Но, како што јави дописникот на МИА од Берлин, наспроти тврдењето на ...

Германската полиција со робот го проверува ранецот на еден од убиените во Минхен

Сител - 23.07.2016

Во близина на телото што беше пронајдено доцна синоќа во трговскиот центар „Олимпија“, каде што вчера попладнето се случи вооружениот напад, германската полиција нашла црвен ранец, кој наликува на оној што, според очевидци, го носел напаѓачот кој ...

И тројца турски државјани меѓу жртвите во нападот во Минхен

Канал5 - 23.07.2016

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу соопшти дека меѓу деветте жртви на нападот во трговскиот центар во германскиот град Минхен се и тројца турски државјани. „Ројтерс“ пренесува дека Чавушоглу во интервју за турската телевизија ...

Сведоштво на македонски пејач кој бил во Минхен за време на нападот, за влакно го избегнал (ВИДЕО)

Курир - 23.07.2016

Во текот на денот во живо во вестите на ТВ Нова се јави македонскиот пејач Игор Узунов, кој во моментите на пукањето се затекнал во близина на трговскиот центар центар во Михнен. Еве како тој го доживеал ...

Напаѓачот во Минхен се спремал да изврши масакр во трговскиот центар

Канал5 - 23.07.2016

Ова е моментот кога напаѓачот почнува да пука во посетителите во трговскиот центар Олимпија во Минхен. Уби 9 лица, меѓу кои има и малолетни деца а 21 се ранети, од кои тројца се во критична состојба.

Игор Узунов за Алфа: Паниката помина, стравот остана по нападот во Минхен

Алфа - 23.07.2016

Порака на мобилниот телефон го спасила македонскиот пејач Игор Узунов од крвавиот настан. Во изјава за Алфа тој вели дека тргнал на прошетка во токму во трговскиот центар кој беше и цел на убиецот, но добил известување да остане каде што е бидејќи ...

Ден на жалост во Косово за тројцата Албанци загинати во нападот во Минхен

Локално - 23.07.2016

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата млади Косовци кои беа убиени во нападот во Минхен. „Одлучив утрешниот ден да го прогласам за Ден на жалост, во знак на спомен ...

При нападот во Минхен загинаа тројца Косовци

Локално - 23.07.2016

Косовскиот портал „Косев инфо“ денеска објави дека тројца, од загинатите при нападот во трговскиот центар во Минхен, се државјани на Косово. Таткото на еден од жртвите од Косово на Фејсбук напиша дека неговиот 21-годишен син е убиен од страна на ...

Минхен осамна со 10 трупа и 21 повреден по улиците (ПРЕГЛЕД / ВИДЕО / ФОТО )

Локално - 23.07.2016

18-годишен стрелец со иранско потекло го окрвави главниот град на Баварија и ги потопи граѓаните во ужас и тага Директорот на полицијата во Минхен Хубертус Андре соопшти дека за време на пукањето во и пред трговскиот центар на градот загинале 10 ...

Полицијата трага по мотив за нападот во Минхен

Локално - 23.07.2016

Сподели Полицијата трага по мотив кој може да објасни зошто 18-годишното момче со двојно германско и иранско државјанство вчера отвори оган во трговски центар во германскиот град Минхен. Во нападот се убиени девет луѓе, а 16 други се повредени, пред ...

DW: Огромна задача за германската политика

Локално - 23.07.2016

По убиствата во Минхен кај граѓаните расте несигурноста. Политиката e пред предизвик да го зачува единството во земјата, смета Кристоф Штрак,чие размислување го објавува DW. Убиството на девет луѓе ја потресе Германија, предизвикувајќи шокираност, ...

Од Минхен нови податоци за ситуацијата во градот

Локално - 23.07.2016

Животот во Минхен се нормализира, градскиот транспорт веќе работи Идентитетот на повредените при терористичкиот акт во Минхен сеуште се прецизира, но до овој момент нема официјални податоци за настрадани македонски граѓани.

18-годишен германски Иранец е убиецот од Минхен, но делото не му било тероризам

Локално - 23.07.2016

Стрелецот имал само пиштол Напаѓачот во Минхен е 18-годишен германски државјанин од иранско потекло, откри полицијата во Минхен. Неговото име е Хубертус Андре (Hubertus Andrae). “Осомничен за кого има истрагата и податоци, е 18-годишен германски ...

Полициски робот го проверува телото на наводниот напаѓач во Минхен

Орбис - 23.07.2016

За да го провери телото на наводниот напаѓач, полицијата користи робот, јави репортерот на минхенскиот сајт „БР24“. Деветтото тело, кое беше пронајдено на еден километар од нападот во Минхен, е со црвен ранец и полицијата се сомнева дека има бомба.

Најмалку 8 жртви – полициската акција во Минхен сè уште е во тек

Орбис - 23.07.2016

Најмалку осум лица загинаа вчера, откако изби оган во трговски центар во Минхен, Германија. Полицијата официјално изјави дека стануза збор за терористички напад. Најмалку тројца напаѓачи сè уште се на слобода. Целиот град е под полициска опсада.

Најмалку 10 загинати во Минхен: Терористот вика „Алах е голем“!!!

За Се - 23.07.2016

Најмалку десет луѓе загинаа, а 21 се ранети во вооружениот напад извршен вчера доцна попладне во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави ДПА. Портпаролот на полицијата во Минхен, Петер Бек соопшти дека најмалку 10 луѓе биле хоспитализирани по ...

(ВИДЕО) Минхен во тотален хаос по нападот – Македонци сведочат за крвавиот хорор

Репортер - 23.07.2016

Вистинска паника владее во Минхен. Македонци кои живеат и работат таму сведочат за нападот. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

Видео: Македонци кои живеат во Минхен сведочат за нападот

МК News - 23.07.2016

Вистинска паника владее во Минхен. Македонци кои живеат и работат таму сведочат за нападот. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

Видео: Македонци кои живеат во Минхен сведочат за нападот

Скопје инфо - 23.07.2016

Вистинска паника владее во Минхен. Македонци кои живеат и работат таму сведочат за нападот. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

Крвав петок во Минхен: Истепал деца, па извршил самоубиство

Press24 - 23.07.2016

Напаѓачот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен е 18-годишен Иранец од Минхен, изјави утрово шефот на полицијата Хубертус Анде на прес-конференција додавајќи дека мотивите за злосторството засега не се познати.

Најмалку три жртви во напад во трговски центар во Минхен

Дневник - 23.07.2016

Баварското Министерство за внатрешни работи потврди дека три лица загинале во напад извршен попалднево во трговски центар во Минхен. Очевидци тврдат дека во моментов има престрелки во трговскиот центар Олимпија и на уште две улици во близина на ...

ВИДЕО: Македонскиот пејач за малку избегнал смрт во трговскиот центар во Минхен!

За Се - 23.07.2016

Страшниот масакар во трговскиот центар Олимпија во Минхен, замалку го одбегнал македонскиот пејач. Во текот на денот во живо во вестите на ТВ Нова се јавиИгор Узунов, кој во моментите на пукањето се затекнал во близина на трговскиот центар центар во ...

МАКЕДОНЦИ ВО МИНХЕН: Овде е хаос!

Вечер - 23.07.2016

Македонци кои живеат и работат во Минхен. каде владее вистински хаос и паника сведочат за денешниот напад. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

(ВИДЕО) СВЕДОШТВО: Македонски пејач за влакно избегнал смрт во Минхен

Репортер - 23.07.2016

Во текот на денот во живо во вестите на ТВ Нова се јави македонскиот пејач Игор Узунов, кој во моментите на пукањето се затекнал во близина на трговскиот центар центар во Михнен. Еве како тој го доживеал ...

Напаѓачот од Минхен е 18-годишен Иранец

Нетпрес - 23.07.2016

Напаѓачот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен е 18-годишен Ирaнец од Минхен, изјави утрово шефот на полицијата Хубертус Анде на прес-конференција додавајќи дека мотивите за злосторството засега не се познати.

Минхен: Осомничен 18-годишен доселеник од Иран

МК News - 23.07.2016

Минхенската полиција смета дека вооружениот напаѓач во трговскиот центар „Олимпија“ бил 18-годишен доселеник од Иран со германски пасош и дејствувал сам. Полицијата на Минхен во првото соопштение откако во 2 часот по полноќ во саботата објави дека е ...

Германска полиција: Убиени се девет лица, најмалку 16 се ранети

Мета - 23.07.2016

Нападот во Минхен е дело на поединец, 18-годишен маж кој вчера во попладневните часови отвори оган пред еден ресторан, а потоа и во трговскиот центар Олимпија во Минхен, смета германската полиција.

Сведоштво на познат македонски пејач кој за влакно го избегнал нападот во Минхен (ВИДЕО)

Press24 - 23.07.2016

Во текот на денот во живо во вестите на ТВ Нова се јави македонскиот пејач Игор Узунов, кој во моментите на пукањето се затекнал во близина на трговскиот центар центар во Михнен. Еве како тој го доживеал ...

ФОТО: Овој човек сееше смрт во Минхен

Press24 - 23.07.2016

Според последните податоци, како резултат на егзекуцијата се убиени девет лица. На Фејсбук веќе е објавена првата фотка на едниот од наводните криминалци кои стрелале луѓе во трговскиот центар во ...

Минхен: Полицијата најде тело на самоубиец, веројатно тој е напаѓачот и дејствувал сам

МК News - 23.07.2016

Минхенската полиција потврди дека нашла тело на самоубиец, со голема веројатност тоа да бил единствениот напаѓач од трговскиот центар „Олимпија“, се наведува во соопштението на градската полиција.

Како македонскиот пејач Игор Унунов за влакно го избегнал нападот во Минхен? (видео)

Република - 23.07.2016

Во текот на денот во живо во вестите на „ТВ Нова“ се јави македонскиот пејач Игор Узунов, кој во моментите на пукањето се затекнал во близина на трговскиот центар центар во Михнен. Еве како тој го доживеал ...

Утре Ден на жалост во Косово поради жртвите во Минхен

Стандард - 23.07.2016

Косовскиот претседател, Хашим Тачи утрешниот ден 24 јули, го прогласи за Ден на жалост во земјата, во спомен на тројцата државјани на земјата кои беа убиени во нападот во Минхен. Тој воедно на социјалната мрежа Фејсбук на семејствата на убиените им ...

Полицијата во Минхен се сомнева дека во трговскиот центар бил извршен терористички напад

Дневник - 23.07.2016

Минхенската полиција се сомнева дека во трговскиот центар Олимпија во Минхен бил извршен терористички напад. Во градот е прогласена „специјална состојба“ заради нападот. Полицијата нареди луѓето да не ги напуштаат домовите, јави ...

ФОТО: Објавена фотографија на еден од убијците во Минхен

МК News - 23.07.2016

На Фејсбук веќе е објавена првата фотка на едниот од наводните криминалци кои стрелале луѓе во трговскиот центар во ...

Полицијата не го потврдува идентитетот на деветтата жртва, најмалку десет ранети

МК News - 23.07.2016

Портпаролот на минхенската полиција, Маркус де Глорија Мартинс не ги потврдува ниту ги негира извештаите дека деветтиот загинат во пукањето во градот е еден од напаѓачите. Претходно полицијата на Минхен објави дека се пронајдени девет тела, од кои ...

(ВИДЕО)Македонец во Минхен раскажува за ситуацијата вечерва по нападот

Бриф - 23.07.2016

За ситуацијата во Минхен вечерва во вестите на Канал 5 телефонски се јави Даниел Богатинов кој моментално се наоѓа ...

Убиецот од Минхен бил опседнат со Андрес Брејвик

Мета - 23.07.2016

Германската полиција соопшти дека не пронашла докази за поврзаност со милитантната група Исламска држава при претресот на домот на осомничениот за нападот во Минхен. Но, според полицијата, напаѓачот имал очигледна поврзаност со норвешкиот масовен ...

Хаос во Минхен: Рацете во вис (ФОТО)

Press24 - 23.07.2016

Граѓаните во близина на трговскиот центар во Минхен каде започна пукањето вчера можеа да се движат само со кренати раце над главата, пренесе CNN. ...

Полицијата смета дека најверојатно се работи за терористички напад

Дневник - 23.07.2016

Полициски извори за германски медиуми вечерва открија дека досега се евидентирани шест жртви од напад, кој најверојатно ќе биде прогласен за терористички, што се случи во ресторан на „МекДоналдс“ во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен.

18-годишен Иранец уби 8 лица и се самоуби во Минхен: Полицијата го претресува домот, таткото одведен на сослушување

Република - 23.07.2016

Напаѓачот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен е 18-годишен Иранец од Минхен, изјави утрово шефот на полицијата Хубертус Анде на прес-конференција додавајќи дека мотивите за злосторството засега не се познати.

(ФОТО) СТРАВ И ПАНИКА ГО ИСПРАЗНИЈА МИНХЕН: Вака изгледаше ноќта по нападот!

Фактор - 23.07.2016

Деветмина се убиени, а 16 повредени во нападот на трговскиот центар во Минхен, изјавил шефот на полицијата на тој германски град Хубертс Андре и додал дека е наједно и телото на напаѓачот кој извршил самоубиство.

Минхен: Полицијата не го потврдува идентитетот на деветтата жртва, најмалку десет ранети

Макфакс - 23.07.2016

Портпаролот на минхенската полиција, Маркус де Глорија Мартинс не ги потврдува ниту ги негира извештаите дека деветтиот загинат во пукањето во градот е еден од напаѓачите. Претходно полицијата на Минхен објави дека се пронајдени девет тела, од кои ...

Минхен: Осомничен 18-годишен доселеник од Иран

Макфакс - 23.07.2016

Минхенската полиција смета дека вооружениот напаѓач во трговскиот центар „Олимпија“ бил 18-годишен доселеник од Иран со германски пасош и дејствувал сам. Полицијата на Минхен во првото соопштение откако во 2 часот по полноќ во саботата објави дека е ...

(ВИДЕО) НАПАД ВО МИНХЕН: 10 мртви, кој беше напаѓачот што се самоуби?

Фактор - 23.07.2016

Во шопинг центарот „Олимпија“ во Минхен дошло до пукање во кое се убиени девет лица, а градските власти потоа прогласија вонредна состојба. Напаѓач е 18-годишен Германец со потекло од Иран кој после нападот извршил самоубиство.

Минхен: Полицијата најде тело на самоубиец, веројатно тој е напаѓачот и дејствувал сам

Макфакс - 23.07.2016

Минхенската полиција потврди дека нашла тело на самоубиец, со голема веројатност тоа да бил еден од напаѓачите од трговскиот центар „Олимпија“, се наведува во соопштението на градската полиција.

Светот ѝ нуди помош на Германија, Австрија испрати специјалци

Макфакс - 23.07.2016

САД, Франција и Велика Британија ѝ понудија на Германија своја помош, а Австрија веќе испрати свои специјалци во Минхен, по пукањето во тамошниот трговски центар во кое се убиени најмалку осум лица, а се верува дека станува збор за терористички ...

Spiegel го објави името на осомничениот стрелец од Минхен

Макфакс - 23.07.2016

Осомничениот за пукањето во Минхен се вика Давид С., пишува електронското издание на весникот Spiegel, но не го открива изворот на информација, ниту наведува други поединости во врска со осумнаесетгодишникот.

Напаѓачот од Минхен не е џихадист

Стандард - 23.07.2016

18-годишниот стрелец, кој уби деветмина лица во Минхен и се застрела, не е поврзан со Исламска држава. Ова стана јасно на специјална прес-конференција на полицијата и обвинителството во баварската престолнина.

Тројца косовски државјани загинале во Минхен?

Стандард - 23.07.2016

Тројца косовски државјани загинале во трагедијата во Минхен, меѓу кои и две жени, јавува информативниот портал KoSSev. Диамант Заберга е трет граѓанин на Косово, кој загинал при терористичкиот напад во Минхен.

Соседите велат дека напаѓачот од Минхен бил мирен човек

Стандард - 23.07.2016

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска го свика Советот за безбедност поради нападот во трговски центар во Минхен, во кој вооружен напаѓач уби девет лица и се самоуби. Засега мотивите на напаѓачот, кој беше идентификуван како 18-годишен Германец ...

Стрелецот од Минхен бил психички нестабилен, нападот има врска со Брејвик

Стандард - 23.07.2016

Младичот кој уби 9 лица и рани 16 други во реонот на трговски центар во Минхен, имал психички проблеми, објавија од баварското обвинителство на вонреден брифинг. Обвинителите истакнаа дека нема никакви податоци дека стрелецот, кој е од иранско ...

КОСОВСКИ АЛБАНЦИ, ТУРЦИ И ГРК – Жртви на нападот во Минхен

Фактор - 23.07.2016

Меѓу деветте жртви на нападот во трговскиот центар во Минхен се тројца Турски државјани, тројца косовски Албанци и еден Грк. Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во интервју за турска ТВ навел дека турските жртви засега се ...

Напаѓачот од Минхен се самоубил пред полицијата

Република - 23.07.2016

Германецот со иранско потекло кој синоќа во Минхен уби девет, а рани 27 луѓе извршил самоубиство пред очите на полицајците, соопшти минхенската полиција. Како што се наведува, напаѓачот (18) синоќа околу 20,30 часот наишол на полициска екипа, ...

ВО НАПАДОТ ВО МИНХЕН: Повредена бугарска државјанка

Фактор - 23.07.2016

За време на нападот во трговскиот центар “Олимпија” е повредена Бугарка, за која по прегледот е утврдено дека нема опасност по нејзиниот живот. Тоа го соопшти владината прес служба. Генералниот конзул на Бугарија во Минхен Антоанета Баичева го ...

Германија: Најмалку 10 загинати во нападот во Минхен

Бриф - 23.07.2016

Најмалку 10 лица загинаа, вклучувајќи го и можниот напаѓач и повеќе од десетина се повредени во пукотницата што се случи вчера во трговскиот центар во Минхен, јавува Агенција Анадолија. Шефот на михенската полицијата, Хубертус Андре, за новинарите ...

Држава потресена од несигурност

Стандард - 23.07.2016

Убиството на девет луѓе во Минхен ја потресе Германија. Граѓаните се обземени со ужас, збунетост, лутина и немоќ. Теророт ја зафати безгрижната летна идила. Градот и целата земја беа зафатени со еден ужасен кошмар.

ГЕРМАНСКИ ВЛАСТИ: Синоќешниот напад е „чин на лудак“

Фактор - 23.07.2016

Сторителот на синоќешниот напад во трговски центар во Минхен, кој уби 9 луѓе, рани 16, а потоа се самоуби, страдал од депресија и бил на психијатриско лекување објавија на брифинг од баварското обвинителство, пренесоа светските агенции.

(Вознемирувачко видео) Сите детали: Најмалку деветмина загинати во нападот во Минхен

еМагазин - 23.07.2016

Најмалку девет луѓе загинаа, а десет други се ранети во вооружениот напад извршен вчера доцна попладне во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, објави германската полиција на својот налог на Твитер.

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

Lider - 23.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија, како што јави дописникот на МИА од Берлин, ...

Најмалку деветмина загинати во нападот во Минхен

Lider - 23.07.2016

Најмалку девет луѓе загинаа во вооружениот напад извршен доцна попладнево во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави Дојче Веле. Претставник на германската полиција соопшти дека припадници на безбедносните сили во трговскиот центар пронашле ...

Минхен во тотален хаос по нападот – Македонци сведочат за крвавиот хорор

Маркукуле - 23.07.2016

Вистинска паника владее во Минхен. Македонци кои живеат и работат таму сведочат за нападот. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

Се уште непознат мотивот на 18-годишниот Ирец кој во Минхен уби 8 лица и се самоуби

Пулс24 - 23.07.2016

Напаѓачот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен е 18-годишен Ирец од Минхен, изјави утрово шефот на полицијата Хубертус Анде на прес-конференција додавајќи дека мотивите за злосторството засега не се познати.

Фото: Напаѓачот од Минхен се самоубил пред очите на полицијата

Пулс24 - 23.07.2016

Германецот со иранско потекло кој синоќа во Минхен уби девет, а рани 27 луѓе извршил самоубиство пред очите на полицајците, соопшти минхенската полиција. Како што се наведува, напаѓачот (18) синоќа околу 20,30 часот наишол на полициска екипа, ...

Осумнаесетгодишник пукал во Минхен: Најмалку 10 жртви и 21 рането лице

Канал 77 - 23.07.2016

Најмалку десет луѓе загинаа, а 21 лице е рането – ова е билансот од вооружениот напад,кој вчера доцна попладне го изврши осумнаесетгодишник со иранско потекло во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен – јави ДПА.

ВИДЕО: Македонски пејач за малку го избегнал нападот во Минхен!

Пулс24 - 23.07.2016

Во текот на денот во живо во вестите на ТВ Нова се јави македонскиот пејач Игор Узунов, кој во моментите на пукањето се затекнал во близина на трговскиот центар центар во Михнен. Еве како тој го доживеал ...

Минхен: Атентатот не е ни исламистички, ни политички – три жртви се од Косово

Канал 77 - 23.07.2016

Две момчиња и шест девојчиња на возраст меѓу 14 и 21 година се жртви во нападот кој вчера доцна попладне се случи во Минхен – јавува баварскиот медиум Bayerische Rundfunk. Четириесет и петгодишна жена е исто така меѓу загинатите.

Билансот на загинати во нападот во Минхен се искачи на девет

24 Вести - 22.07.2016

Претставник на германската полиција вечерва соопшти дека полицајци во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, пронашле уште едно тело, со што билансот на загинати се искачи на девет. Според истиот извор, во тек е проверка со цел да се утврди дали ...

Дојче Веле: Најмалку осумина загинати во нападот во Минхен

24 Вести - 22.07.2016

Најмалку осум луѓе загинаа во вооружениот напад извршен доцна попладнево во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави Дојче Веле повикувајќи се на извори во германската полицијата. Според полицијата, бројот на ранетите при нападот засега не е ...

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

24 Вести - 22.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија, засега нема сознанија за македонски граѓани ...

Вонредно повикан на работа медицинскиот персонал во болниците во Минхен

24 Вести - 22.07.2016

Медицинскиот персонал во болниците во Минхен е повикан вонредно на работа по наредба на локалните власти заради можноста да бидат прифатени голем број повредени од нападот во трговскиот центар Олимпија.

Реакции на нападот во Минхен

24 Вести - 22.07.2016

Германскиот претседател Јоахим Гаук вечерва изјави дека е „шокиран“ поради „смртоносниот напад“ во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, при кој според последните информации загинаа девет лица.

Пукотници во трговски центар во Минхен

24 Вести - 22.07.2016

Германската полиција блокира област околу големиот трговски центар „Олимпија“ во Минхен, каде се регистрирани истрели од огнено оружје, изјави портпаролка на полицијата. Во престрелката загинало едно лице, а десет се повредени.

Пукање во трговски центар во Минхен

24 Вести - 22.07.2016

Германската полиција блокира област околу големиот трговски центар „Олимпија“ во Минхен, каде се регистрирани истрели од огнено оружје, изјави портпаролка на полицијата. Во престрелката официјално загинале неколку лица, а десетина се повредени.

Пукање во трговски центар во Минхен, најмалку еден загинат

Нова ТВ - 22.07.2016

Најмалку едно лице загина и непознат број се повредени во престрелка во трговски центар во германскиот град Минхен, пишува Би-Би-Си. „Во тек е голема полициска операција во трговски центар во Минхен“, напишаа на официјаниот твитер профил на ...

Пукање во трговски центар во Минхен, можни се повеќе жртви

Нова ТВ - 22.07.2016

Неколку лица се загинати во престрелката која се случи во трговски центар во германскиот град Минхен, јавува Би-Би-Си. Мотивите за нападот се уште се непознати, а има и повеќе повредени лица.

Минхен: Официјално тројца загинати, се стравува за повеќе

Нова ТВ - 22.07.2016

Бварското министерство за внатрешни работи на Германија соопшти дека три лица се убиени во нападот кој попладнево се случи во трговски центар во Минхен. Нападот почнал во ресторан за брза храна околу 18 часот по локално време, а медиумите пишуваат ...

Шестмина загинати во нападот во Минхен

Нова ТВ - 22.07.2016

Германската полиција потврди дека шест лица се убиени во нападот кој попладнево се случи во трговски центар во Минхен.Портпаролот на полицијата во изјави дека полицијата трага по тројца сторители.

Минхен: Полицијата трага по сторителите на нападот

Нова ТВ - 22.07.2016

Сторителот (или сторителите) на нападот во трговскиот центар Олимпија во Минхен се се уште во бегство, а полицијата советува луѓето во Минхен да останат во своите домови и да ги избегнуваат јавните места.

Неколку убиени и повеќе ранети во пукотници во Минхен

Телма - 22.07.2016

Неколку луѓе се убиени во пукотници во трговски центар во Германскиот град Минхен, пренесуваат полициски извори. Во тек е голема полициска операција на припадниците на специјалните сили, при што до граѓаните се апелира да останат во своите домови и ...

Минхен под полициска опсада, се трага по напаѓачите кои убија најмалку 6 лица

Телма - 22.07.2016

Терор во германскиот град Минхен каде тројца напаѓачи со огнено оружје убија попладнево најмалку 6 луѓе. Покрај убиените луѓе, има и информации за поголем број ранети во нападот во трговскиот центар Олимпија, во северо-западниот регион на Минхен, од ...

Расте бројот на загинати по нападот во Минхен

Нова ТВ - 22.07.2016

Полицијата во Минхен соопшти дека пронајдено е уште едно мртво тело во акцијата која се одвива во Минхен по нападот на трговски центар. Со ова бројот на загинати се искачи на девет, откако само неколку минути претходно полицијата соопшти дека досега ...

(ФОТО+ОБНОВЕНО) Најмалку деветмина загинати и голем број ранети во нападот во Минхен

Утрински - 22.07.2016

Претставник на германската полиција вечерва соопшти дека полицајци во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, пронашле уште едно тело, со што билансот на загинати се искачи на девет. Според истиот извор, во тек е проверка со цел да се утврди дали ...

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО+ОБНОВЕНО) Повеќемина загинати и ранети во напад во трговски центар во Минхен

Утрински - 22.07.2016

Баварското Министерство за внатрешни работи потврди дека три лица загинале во напад извршен попалднево во трговски центар во Минхен. Очевидци тврдат дека во моментов има престрелки во трговскиот центар Олимпија и на уште две улици во близина на ...

Сочувство, солидарност и осуда по нападот во Минхен

Утрински - 22.07.2016

Германскиот претседател Јоахим Гаук вечерва изјави дека е „шокиран“ поради „смртоносниот напад“ во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, при кој според последните информации загинаа девет лица.

Три лица го извршиле нападот во Минхен, полицијата се сомнева во тероризам

Утрински - 22.07.2016

Во Минхен е прогласена „специјална состојба“ поради нападот извршен попладнево во трговски центар во градот. Полицијата во Минхен објави на фејсбук профилот дека очевидци пријавиле оти виделе три лица со оружје.

Неколку убиени во нападот во трговски центар во Минхен

Алсат-М - 22.07.2016

Неколку луѓе се убиени во трговски центар во Минхен. Полицијата започна голема операција откако во трговскиот центар билo пукано со огнено оружје. Затворена е голема област околу трговскиот Олимпија во јужниот дел на градот.

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

Алсат-М - 22.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија, како што јави дописникот ...

Најмалку деветмина загинати во нападот во Минхен

Алсат-М - 22.07.2016

Најмалку девет лица го загубија животот кога непознат напаѓач отвори оган во трговскиот центар Олимпија во Минхен. Веста ја потврдуваат од германската полиција додавајќи дека во Минхен е прогласена вонредна состојба.

Пукање во трговски центар во Минхен

Р.С.Европа - 22.07.2016

Германската полиција опкружила трговски центар во Минхен откако се слушнале истрели од оружје во центарот, јавуваат и полицијата и медиумите. Никој не соопштува дали има жрви и не кажува повеќе детали.

Осум загинати во нападот во Минхен

Р.С.Европа - 22.07.2016

Најмалку осум луѓе се убиени во пукотници во трговски центар во Минхен, Германија. Властите се сомневаат дека станува збор за терористички напад. Полицијата трага по тројца осомничени за нападот во трговскиот центар Олимпија, по што полицијата ...

Вонредна состојба во Минхен, мотивот на нападот останува нејасен

Deutsche Welle - 22.07.2016

Полицијата во Минхен и натаму трага по напаѓачите. Потврдена е смртта на деветмина. Заднината на нападите и натаму останува нејасна. Шефот на кабинетот на Меркел вели дека не може да потврди дали се работи за тероризам Видеото снимено од случаен ...

Осум жртви во нападот во Минхен, напаѓачите во бегство

Deutsche Welle - 22.07.2016

Најмалку осум мртви и повеќемина повредени во напад кој се случи во трговскиот центар во северно предградие на Минхен. Тројца напаѓачи вооружени со пушки се во бегство Полицијата вели дека засега нема индиции оти се работи за напад со исламистичка ...

Минхен - оружен напад во трговски центар

Р.С.Европа - 22.07.2016

Неколку луѓе се убиени во трговски центар во Минхен. Полицијата започна голема операција откако во трговскиот центар билo пукано со огнено оружје. Затворена е голема област околу трговскиот Олимпија во јужниот дел на градот.

Во Минхен прогласена вонредна состојба, еден од напаѓачите се убил, полицијата трага по останатите (ВИДЕО)

МКД - 22.07.2016

Германскиот весник Билд јавува дека најмалку еден од напаѓачите вмешан во нападот во треговскиот центар во Минхен во кој има најмалку шест загинати и десетина ранети се застрелал во главата.

Напад во трговски центар во Минхен, има мртви и ранети (ВИДЕО)

МКД - 22.07.2016

Во тек е полициска операција во трговски центар во Минхен. Се случила престрелка, а има информации за мртви и повредени, јави Дојче веле. Медиумите во Германија ја цитираат локалната полиција дека неколку лица се повредени, а некои можеби се убиени, ...

Осум мртви, полицијата рече дека нападот веројатно не е поврзан со исламистички терористи (ВИДЕО)

МКД - 22.07.2016

Портпаролот на минхенската полиција Маркус де Глорија Мартинс потврди дека во нападот на непознати лица во трговскиот центар во Минхен се убиени осум лица. Тој на конференција за медиумите кажа дека може да потврди само дека се загинати осум лица, ...

Пукање во Минхен: Луѓето бегаат среде истрели од огнено оружје, напаѓачите сè уште на слобода (ВИДЕО)

МКД - 22.07.2016

Десетици луѓе се гледа како бегаат од трговскиот центар во Минхен, каде што се верува дека неколкумина се смртно погодени. Бројот на загинатите и повредените не е познат, според локалните германски медиуми.

Нема македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

Идивиди - 22.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија, како што јави дописникот на МИА од Берлин, ...

Голем број убиени и повредени во вооружен напад во трговски центар во Минхен

Вест - 22.07.2016

Германската полиција соопшти за многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговски центар во Минхен. - Пукотницата започнала во ресоторан за брза храна и засега не е познато дали нападот го извршило едно лице или неколкумина, изјави Томас ...

Најмалку осуммина загинати во нападот во Минхен

Идивиди - 22.07.2016

- Најмалку осум луѓе загинаа во вооружениот напад извршен доцна попладнево во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави Дојче Веле повикувајќи се на извори во германската полицијата. Според полицијата, бројот на ранетите при нападот засега не е ...

Голем број убиени и повредени во вооружен напад во трговски центар во Минхен...

Н.Македонија - 22.07.2016

Германската полиција соопшти за многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговски центар во Минхен. - Пукотницата започнала во ресторан за брза храна и засега не е познато дали нападот го извршило едно лице или неколкумина, изјави Томас ...

Полицијата ги затвори автопатиштата во околина на Минхен

Вест - 22.07.2016

Баварската телевизија Бе Ер објави дека автопатишта северно од Минхен се затворени за сообраќај по нападот во трговскиот центар Олимпија. Според медиумот, полицијата побарала од учесниците во сообраќајот да избегнуваат автопатишта кои водат кон ...

Најмалку шестмина загинати во нападот во Минхен...

Н.Македонија - 22.07.2016

Најмалку шест луѓе загинаа во нападот извршен попладнево во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, потврди полицијата. Нападот почнал во 17:52 минути по локално време во ресторан за брза храна.

ВИДЕО: Пукотници во трговски центар во Минхен, има убиени

Либертас - 22.07.2016

Германската полиција потврди дека има жртви во пукотницата што денеска се случи во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, Германија. Засега нема точна бројка за настраданите. Моментално во тек е голема полициска акција во близина на местото на ...

ВИДЕО Минхен блокиран, пукањето почнало во ресторан за брза храна

+инфо - 22.07.2016

Запрено е движењето на возовите во метрото, трамваите и автобусите. На виде снимка се гледа како вооружен маж пука во луѓето. Германската полиција соопшти за многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговскиот центар „ Олимпија “ во Минхен.

Дојче Веле: Најмалку осумина загинати во нападот во Минхен...

Н.Македонија - 22.07.2016

Најмалку осум луѓе загинаа во вооружениот напад извршен доцна попладнево во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави Дојче Веле повикувајќи се на извори во германската полицијата. Според полицијата, бројот на ранетите при нападот засега не е ...

Вонредна седница на германската Влада поради нападот во Минхен

Либертас - 22.07.2016

Германската Влада вечерва заседава на вонредна седница во врска со нападот во трговскиот центар во Минхен, при кој според последните полициски информации загинаа најмалку шест лица. Како што јави ДПА, на седницата досега не пристигнала германската ...

Граѓаните забележале тројца напаѓачи во трговскиот центар во Минхен, соопшти полицијата

Вест - 22.07.2016

Во Минхен е прогласена специјална состојбаа поради нападот извршен попладнево во трговски центар во градот. Полицијата во Минхен објави на фејсбук профилот дека очевидци пријавиле оти виделе три лица со оружје.

Обновено - Најмалку шестмина загинати во нападот во трговски центар во Минхен

Вест - 22.07.2016

Најмалку шест луѓе загинаа во вооружениот напад извршен доцна попладнево во трговскиот центар Олимпија во Минхен, потврди вечерва германската полицијата. Според полицијата, бројот на ранетите при нападот засега не е утврден.

Во Минхен прогласена „специјална состојба“...

Н.Македонија - 22.07.2016

Во Минхен е прогласена „специјална состојба“ поради нападот извршен попладнево во трговски центар во градот. Полицијата во Минхен објави на фејсбук профилот дека очевидци пријавиле оти виделе три лица со оружје.

Најмалку три жртви во нападот во трговски центар во Минхен...

Н.Македонија - 22.07.2016

Баварското Министерство за внатрешни работи потврди дека три лица загинале во напад извршен попалднево во трговски центар во Минхен. Очевидци тврдат дека во моментов има престрелки во трговскиот центар Олимпија и на уште две улици во близина на ...

Многу мртви при пукање во трговски центар во Минхен

Сакам да кажам - 22.07.2016

Во шопинг центар во Минхен се слушаат истрели од огнено оружје, а полицијата се наоѓа на лице место. Најмалку едно лице е загинато, а десетина се повредени јавува новинската агенција „Франс Прес“ повикувајќи се на извори од полицијата.

Напад во Минхен: Најмалку 15 жртви во пукање во трговски центар и метро

Кајгана - 22.07.2016

До 15 луѓе се убиени во пукањето во трговскиот центар во баварската престолнина Минхен во петокот попладнето, пишува германскиот весник Muencher Abendzeitun, а портпаролката на полицијата потврдува за агенциите дека повеќе луѓе се убиени или ранети.

Пукотница во трговски центар во Минхен, има жртви

Вест - 22.07.2016

Неколку луѓе се убиени откако вооружен маж отворил оган врз луѓе во трговскиот центар Олимпија во Минхен, јави ДПА. Според весникот Зидојче цајтунг, убиени се неколку луѓе, а според очевидци има и повредени.

Минхен: Објавена вонредна состојба, снимен еден од напаѓачите (видео)

Кајгана - 22.07.2016

Очевидец на пукањата во центарот на Минхен снимил еден од напаѓачите, станува збор за бел маж висок околу 190 сантиметри како излегува од трговскиот центар и пука врз луѓето кои бегаат во паника.

Минхен блокиран, пукањето почнало во ресторан за брза храна

+инфо - 22.07.2016

Запрено е движењето на возовите во метрото, трамваите и автобусите. Германската полиција соопшти за многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговскиот центар „ Олимпија “ во Минхен.

Најмалку 15 загинати при пукање во Минхен

Тера - 22.07.2016

Вооружен маж попладнево почнал да пука во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Германските медиуми објавија дека досега има најмалкуј 15 загинати, а полициската акција е во тек. „Билд“ објави дека вооружен маж трчал низ трговскиот центар и пукал ...

Вонредна седница на германската Влада поради нападот во Минхен...

Н.Македонија - 22.07.2016

Германската Влада вечерва заседава на вонредна седница во врска со нападот во трговскиот центар во Минхен, при кој според последните полициски информации загинаа најмалку шест лица. Како што јави ДПА, на седницата досега не пристигнала германската ...

Пукотници во трговски центар во Минхен...

Н.Македонија - 22.07.2016

Германската полиција блокира област околу големиот трговски центар „Олимпија“ во Минхен, каде се регистрирани истрели од огнено оружје, изјави портпаролка на полицијата. Според неа, засега не е познато дали има жртви и кој е одговорен за ...

Најмалку девет мртви во Нападот во Минхен

ТВ21 - 22.07.2016

Најмалку девет мртви и повеќемина повредени во напад кој се случи во трговскиот центар во северно предградие на Минхен. Тројца напаѓачи вооружени со пушки се во бегство. Полицијата вели дека засега нема индиции оти се работи за напад со исламистичка ...

Терористички напад во Минхен

Тера - 22.07.2016

Полицијата во Минхен се сомнева дека нападот во трговскиот центар во Минхен е тероризам, соопшти портпаролот на полицијата за АФП. Тој не кажа за колку жртви станува збор, но други извори од полицијата наведуваат најмалку шест мртви.

(ВИДЕО) Полицијата во војна со напаѓачите низ улиците на Минхен

Фокус - 22.07.2016

Полициската акција за апсење на напаѓачите кои пукаа во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, а потоа и на уште неколку локации во центарот на градот се уште трае. Полицијата ги брка напаѓачите низ улиците и возвраќа на ...

Ударна вест: пукање во шопинг центар во Минхен, Повеќе мртви

Сакам да кажам - 22.07.2016

Повеќе лице загинаа, а 10мина се повредени во престрелка во трговски центар во Минхен, објави Си Ен Ен, повкувајќи се на сестринската телевизија во Германија НТВ. Пукотниците се слушнале околу 18 часот во трговскиот центар Олимпија.

Најмалку 15 загинати при пукање во Минхен

Фокус - 22.07.2016

Вооружен маж попладнево почнал да пука во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Германските медиуми објавија дека досега има најмалкуј 15 загинати, а полициската акција е во тек. „Билд“ објави дека вооружен маж трчал низ трговскиот центар и пукал ...

Обама вети поддршка за Германија по нападот во Минхен

+инфо - 22.07.2016

Сè уште не знаеме што точно се случува, но нашите срца се со оние што настрадаа, нагласи Обама. Американскиот претседател Барак Обама вети поддршка за Германија по нападот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен.

Пукање во трговски центар во Минхен, има загинати

+инфо - 22.07.2016

Германската полиција ја затвори пошироката област околу големиот трговски центар „Олимпија“ во Минхен, каде што се слушнале истрели, Во Минхен во моментов во тек е полициска акција откако имало пукање во трговски центар.

Пукањето од трговскиот во Минхен се пресели во метрото

Фокус - 22.07.2016

Откако во пукањето во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен загинаа најмалку 15 лица, пукотниците продолжија во метрото. Напаѓачот или напаѓачите од трговскиот центар избегале кон метрото, а сега и таму се слушаат пукотници.

Вооружен маж пукаше во трговски центар во Минхен, има загинати

+инфо - 22.07.2016

Германската полиција ја затвори пошироката област околу големиот трговски центар „Олимпија“ во Минхен, каде што се слушнале истрели, Во Минхен во моментов во тек е полициска акција откако имало пукање во трговски центар.

ВИДЕО Вооружен маж пукаше во трговски центар во Минхен, најмалку 15 загинати

+инфо - 22.07.2016

Германската полиција ја затвори пошироката област околу големиот трговски центар „Олимпија“ во Минхен, каде што се слушнале истрели. Во Минхен во моментов во тек е голема полициска акција откако имало пукање во големиот трговски центар „Олимпија“.

Полицијата ги затвори автопатиштата кон Минхен

+инфо - 22.07.2016

Полицијата побара од учесниците во сообраќајот да избегнуваат автопатишта кои водат кон Минхен. Баварската телевизија Бе-Ер објави дека автопатишта северно од Минхен се затворени за сообраќај по нападот во трговскиот центар „Олимпија“.

Минхен: Пукањето во трговскиот центар, има мртви

+инфо - 22.07.2016

Полициска акција е во тек во еден трговски центар во Минхен од каде луѓето бегаат. Во еден трговски центар во Минхен се слушаат истрели, а полицијата многу брзо со триесетина автомобили пристигна на лице место, пренесуваат странските медиуми.

ВИДЕО: Снимен моментот кога напаѓачот од Минхен пука во луѓето

Либертас - 22.07.2016

На Твитер е објавено видео на кое е фатен напаѓачот од Минхен во момент кога пука во луѓето. Германската полиција потврди дека има жртви во пукотницата што денеска се случи во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, Германија.

(ВИДЕО) Најмалку тројца цивили убиени во Минхен, напаѓачите во бегство

А1 On - 22.07.2016

Германското министерство за внтрешни работи потврди дека три лица го загубиле животот во нападот во трговскиот центар во Минхен. Полицијата објави дека потрагата за напаѓачот е во тек и упати апел граѓаните да се оддалечат од вообичаените локациите ...

Граѓаните на Минхен добија предупредување да седат дома додека полицијата ги бара напаѓачите

Либертас - 22.07.2016

Градските власти на Минхен прогласија вонредна состојба испраќајќи смс пораки до граѓаните, известува Die Welt. Жителите беа предупредени да не ги напуштаат своите домови: „За ваша безбедност, избегнувајте ги плоштадите и улиците, напаѓачите се уште ...

Потврдени шестмина загинати во вооружениот напад во Минхен

+инфо - 22.07.2016

Германската погранична полиција се упати со хеликоптери кон Минхен, јави баварската телевизија Бе-Ер. Најмалку шест луѓе загинаа во нападот извршен денеска во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, потврди полицијата.

ВИДЕО Жестока состојба на терор во Минхен, сите лекари повикани вонредно на работа

+инфо - 22.07.2016

Причината за нападот сè уште не е позната иако претходно полицијата соопшти дека најверојатно станува збор за терористички напад. Медицинскиот персонал во болниците во Минхен е повикан вонредно на работа по наредба на локалните власти заради ...

Деветто тело пронајдено во Минхен, полицијата проверува дали е еден од напаѓачите

Сакам да кажам - 22.07.2016

Портпаролот на минхенската полиција Маркус Мартинс соопшти дека е пронајдено деветто тело на местото на настанот и полицијата истражува дали можеби тоа е еден од напаѓачите. „Според тоа што го знам јас, во потрага сме по тројца напаѓачи“, изјави ...

ВИДЕО + ФОТО Вооружен маж пукаше во трговски центар во Минхен, најмалку 15 загинати

+инфо - 22.07.2016

Германската полиција ја затвори пошироката област околу големиот трговски центар „Олимпија“ во Минхен, каде што се слушнале истрели. Во Минхен во моментов во тек е голема полициска акција откако имало пукање во познатиот трговски центар „Олимпија“.

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

Вест - 22.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија, како што јави дописникот на МИА од Берлин, ...

(ВИДЕО) Паника во Минхен: Маж пукаше во трговски центар, има мртви

А1 On - 22.07.2016

Најмалку 15 луѓе го изгубија животот кога непознат напаѓач отворил оган во трговскиот центар Олимпија, во Минхен, пренесеува британскиот Гардијан. Официјалните лице од полицијата во Минхен не даваат повеќе инфорамции освен дека имало пукање во ...

Прогласена вонредна состојба во Минхен, се бркаат напаѓачите

А1 On - 22.07.2016

Два и пол часа по вооружениот напад во трговскиот центар во Минхен, градската власт прогласи вонредна состојба, а баварската радио телевизија објави дека погинале шест луѓе. Полицијата смета дека се работи за терористички акт и се спроведува голема ...

Најмалку шестмина загинати во Нападот во Минхен

Сакам да кажам - 22.07.2016

Најмалку шестмина загинаа и многумина се повредени при пукањето во трговски центар во Минхен, потврди полицијата. Според очевидци има тројца напаѓачи со оружје, а соред полициски извор има двајца напаѓачи.

ВИДЕО Паника владее во центарот на Минхен, специјалци на терен

+инфо - 22.07.2016

Нападот почнал во ресторан за брза храна околу 18 часот по локално време. Тоа е втор напад во Германија оваа недела. Баварското Министерство за внатрешни работи потврди дека најмалку три лица загинале, и голем број се повредени во напад во трговски ...

Пукотници и во метрото во Минхен, најмалку 10-15 загинати

Сакам да кажам - 22.07.2016

Повеќемина загинаа и се повредени при пукањето во трговски центар во Минхен, потврди полицијата. Германските медиуми известуваат дека има најмалку 10-15 мртви. Потврдени се извештаите дека има ново пукање во метро станицата Стахус во центарот на ...

ВИДЕО: Бројката на загинати во Минхен се искачи на 9 лица – полицијата истражува дали еден од нив е дел од напаѓачите

Либертас - 22.07.2016

Полицијата потврди дека девет лица се убиени во нападите во Минхен, а бројот на повредени се уште е непознат. Како што велат од таму, моментално истражуваат дали деветтиот од убиените е всушност дел од напаѓачите.

Вонредна седница на германската Влада поради нападот во Минхен

Вест - 22.07.2016

Германската Влада вечерва заседава на вонредна седница во врска со нападот во трговскиот центар во Минхен, при кој според последните полициски информации загинаа најмалку шест лица. Како што јави ДПА, на седницата досега не пристигнала германската ...

Тројца напаѓачи пукаат во Минхен

Сакам да кажам - 22.07.2016

Повеќемина загинаа и се повредени при пукањето во трговски центар во Минхен, потврди полицијата. Германските медиуми известуваат дека има најмалку 10-15 мртви. Полицијата вели дека според очевидци има тројца напаѓачи со оружје.

Во нападот во Минхен шестмина загинати, јави баварската радио-телевизија

Капитал - 22.07.2016

Градските власти во Минхен, два и пол часа после пукањето во трговскиот центар Олимпија, прогласија вонредна состојба, а баварската радио-телевизија (Bayerischer Rundfunk) наведе дека загинале шест лица.

Осум мртви, деца тешко повредени во нападот во Минхен

Сакам да кажам - 22.07.2016

Осум мртви – објави минхенската полиција официјално на Твитер во нападот во трговскиот центар Олимпија. Деца тешко повредени, некои и во животна опасност се донесени во болница по нападот во Минхен, јави телевизијата „Ер-Те-Ел“.

ВИДЕО Можен терористички напад во Минхен, полицијата трага по тројца напаѓачи

+инфо - 22.07.2016

Полицијата соопшти дека никој од напаѓачите не е уапсен и потрагата продолжува со сите расположливи капацитети со поддршка од специјални единици. Во Минхен е прогласена „специјална состојба“ поради нападот извршен попладнево во трговски центар во ...

ВИДЕО Паника владее во центарот на Минхен, сè уште се пука

+инфо - 22.07.2016

Нападот почнал во ресторан за брза храна околу 18 часот по локално време. Тоа е втор напад во Германија оваа недела. Баварското Министерство за внатрешни работи потврди дека најмалку три лица загинале, и голем број се повредени во напад во ...

„Јас сум Германец“, викал напаѓачот во Минхен

Сакам да кажам - 22.07.2016

Според видео што се појави во медиумите, еден од напаѓачите во Минхен е снимен на покрив од зграда и вика: „Јас сум Германец“, и зборува за некаков третман. Не е јасно дали станува збор за медицински третман или тој тврди дека е жртва на некаков ...

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

Курир - 22.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија засега нема сознанија за македонски граѓани меѓу ...

НАЈМАЛКУ ШЕСТМИНА ЗАГИНАТИ: Полицијата ги затвори автопатиштата во околина на Минхен

Телеграф - 22.07.2016

Германската погранична полиција се упатила со хеликоптери кон Минхен Најмалку шест луѓе загинаа во нападот извршен попладнево во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, потврди полицијата.

Терористичкиот напад во Минхен започнал во ресторан за брза храна: Терористот во бегство (ВИДЕО)

Курир - 22.07.2016

Германската полиција потврдила дека има многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Засега нема уапсени, наведува полицијата. Специјални полициски сили се распоредени во и околу трговскиот центар ...

СЕ ТРАГА ПО ТРОЈЦА НАПАЃАЧИ: Полицијата се сомнева дека e извршен терористички напад (ВИДЕО)

Телеграф - 22.07.2016

Градските власти ги информираат граѓаните на Минхев да останат во своите домови бидејќи ситуацијата и натаму е критична Во Минхен е прогласена „специјална состојба“ поради нападот извршен попладнево во трговски центар во градот.

Десетина мртви лежат во трговскиот центар во Минхен

Сител - 22.07.2016

Повеќе лица се убиени откако вооружен маж отворил оган врз луѓе во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Според зборовите на очевидците, маж влегол во “Олимпија центар” и неселективно пукал врз луѓето.

Минхен: Објавена вонредна состојба, еден од напаѓачите снимен, еден можеби се убил

Точка - 22.07.2016

Очевидец на пукањата во центарот на Минхен снимил еден од напаѓачите, бел маж висок околу 190 сантиметри како излегува од трговскиот центар и пука врз луѓето кои бегаат во паника. Градските власти објавија вонредна состојба, а медиумите јавуваат ...

Полицијата ги затвори автопатиштата во околина на Минхен

Сител - 22.07.2016

Баварската телевизија Бе Ер објави дека автопатишта северно од Минхен се затворени за сообраќај по нападот во трговскиот центар „Олимпија“. Според медиумот, полицијата побарала од учесниците во сообраќајот да избегнуваат автопатишта кои водат кон ...

Најмалку шестмина загинати во нападот во Минхен

Канал5 - 22.07.2016

Најмалку шест луѓе загинаа во вооружениот напад извршен доцна попладнево во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, потврди вечерва германската полиција. Според полицијата, бројот на ранетите при нападот засега не е утврден.

МАКЕДОНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ: Нема информации за загинати наши граѓани во Минхен

Телеграф - 22.07.2016

Засега нема сознанија за македонски граѓани меѓу настраданите во терористичкиот напад Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според ...

ВОНРЕДНА СЕДНИЦА: Германската Влада се состана поради нападот во Минхен

Телеграф - 22.07.2016

На седницата се очекува да пристигне и германската канцеларка Ангела Меркел Германската Влада вечерва заседава на вонредна седница во врска со нападот во трговскиот центар во Минхен, при кој според последните полициски информации загинаа најмалку ...

Минхен под опсада- Повеќе терористи во бегство, се бројат жртви

Сител - 22.07.2016

Минхен е целосно под опсада а полицијата е на терен. Граѓаните се советуваат да не излегуваат од своите домови, бидејќи повеќето терористи кои го извршија нападот се во бегство и не се знае дали повторно ќе делуваат.

Вонредно повикан на работа медицинскиот персонал во болниците во Минхен

Сител - 22.07.2016

Медицинскиот персонал во болниците во Минхен е повикан вонредно на работа по наредба на локалните власти заради можноста да бидат прифатени голем број повредени од нападот во трговскиот центар Олимпија, јави ДПА.

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

Канал5 - 22.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија, како што јави дописникот на МИА од Берлин, ...

Кои се напаѓачите во Минхен?

Курир - 22.07.2016

Нејасно е кои се напаѓачите велат соговорниците на „Си-ен-ен“ во Минхен, а не се исклучува можноста дека тие се Германци. Полицијата потврди дека има тројца, дека се наоружани, дека се опасни и се во бегство. Потрагата по нив е во тек.

Масакр во Минхен: Вооружен маж уби 15 лица

Сител - 22.07.2016

Ројтерс јавува дека неколку лица се убиени, во трговски центар во Минхен, кога вооружен маж започнал да пука. Сепак, за сега полицијата не сака да открива повеќе детали. Германски Абенцајтунг пишува дека најмалку 15 лица се убиени.

Македонци кои живеат во Минхен сведочат за нападот (ВИДЕО)

Курир - 22.07.2016

Вистинска паника владее во Минхен. Македонци кои живеат и работат таму сведочат за нападот. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

Минхен: Полицијата потврди шест жртви

Точка - 22.07.2016

Минхенската полиција потврди дека шест лица се убиени во пукањето во трговскиот центар „Олимпија“, но се стравува дека бројката би можела да биде поголема, но засега нема знаци дека нападот е поврзан со „исламистичкиот тероризам“.

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

Алфа - 22.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија Властите во покраината Баварија и федералните ...

ПАНИКА ВО МИНХЕН: Најмалку три жртви во нападот во трговски центар (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 22.07.2016

Нападот почнал околу 18 часот по локално време, во ресторан за брза храна Баварското Министерство за внатрешни работи потврди дека најмалку три лица загинале, а голем број се повредени во напад во трговски центар во Минхен.

Пукотници во трговски центар во Минхен, има жртви

Сител - 22.07.2016

Германската полиција потврди за жртви во пукотницата што денеска се случи во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Тие не прецизираа за бројот на настраданите, јави ДПА. Полицијата спроведува голема операција во близина на местото на инцидентот.

Обама ветува поддршка за Германија по нападот во Минхен

Канал5 - 22.07.2016

Веднаш по нападот во Германија се огласи американскиот претседател Барак Обама. Вети голема поддршка за Германија. Можеа ли германските власти да го спречат овој инцидент? Во вестите се јави Горан Момировски, дописник на МИА од Берлин.

Минхен во моментов: Луѓе трчаат на сите страни за да се спасат и евакуираат

Курир - 22.07.2016

Во моментов Минхен се евакуира, а граѓаните се враќаат во своите домови бидејќи во тек е антитерористичка акција. Полицијата објави дека не знае за колку напаѓачи станува збор, но се зборува за повеќе од 1, а очевидците велат дека имало најмалку ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Десетина мртви лежат во трговскиот центар во Минхен

Курир - 22.07.2016

Повеќе лица се убиени откако вооружен маж отворил оган врз луѓе во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Според зборовите на очевидците, маж влегол во “Олимпија центар” и неселективно пукал врз луѓето.

Масакр во Минхен: Вооружен маж уби 15 лица (ВИДЕО)

Курир - 22.07.2016

Ројтерс јавува дека неколку лица се убиени, во трговски центар во Минхен, кога вооружен маж започнал да пука. Сепак, за сега полицијата не сака да открива повеќе детали. Германски Абенцајтунг пишува дека најмалку 15 лица се убиени.

Пукотници во трговски центар во Минхен, има жртви

Курир - 22.07.2016

Неколку луѓе се убиени откако вооружен маж отворил оган врз луѓе во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави ДПА. Според весникот „Зидојче цајтунг“, убиени се неколку луѓе, а според очевидци има и повредени.

Македонци за Канал 5 сведочат за нападот во Минхен

Канал5 - 22.07.2016

Вистинска паника владее во Минхен. Македонци кои живеат и работат таму сведочат за нападот. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

ФОТО: Минхен под опсада- Повеќе терористи во бегство, се бројат жртви

Курир - 22.07.2016

Минхен е целосно под опсада а полицијата е на терен. Граѓаните се советуваат да не излегуваат од своите домови, бидејќи повеќето терористи кои го извршија нападот се во бегство и не се знае дали повторно ќе делуваат.

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД УБИЕНИТЕ ВО МИНХЕН: Хаос и паника на сите страни (ВОЗНЕМИРУВАЧКО)

Телеграф - 22.07.2016

Според последните информации, полицијата трага по тројца напаѓачи Иако официјалните податоци од германската полиција засега говорат дека во нападот во Минхен загинале најмалку тројца, сепак неофицијалните податоци одат во насока на тоа дека животот ...

Голем број убиени и повредени во вооружен напад во трговски центар во Минхен

Алфа - 22.07.2016

Германската полиција соопшти за многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговски центар во Минхен. Германската полиција соопшти за многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговски центар во Минхен.

ИМА ПОВЕЌЕ ЖРТВИ: Пукотница во трговски центар во Минхен (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 22.07.2016

Вооружен маж пукал врз луѓе во трговски центар Неколку луѓе се убиени откако вооружен маж отворил оган врз луѓе во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави ДПА. Schüsse in OEZ - Polizei in Schusssicheren Westen sperrt das Gebiet ab #OEZ #münchen ...

УЖАСОТ ВО МИНХЕН: Човек со разнесена глава мртов на улица (ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА)

Телеграф - 22.07.2016

Трагедијата и ужасот во Минхен доловени само во една фотографија Во Минхен, денеска се случи терористички напад, во кој тројца напаѓачи со автоматско оружје пукаа во трговскиот центар „Олимпија“.

БОЛ И ОЧАЈ ВО МИНХЕН: Нови снимки од терористичкиот напад (ВИДЕО)

Телеграф - 22.07.2016

На многумина веќе им е јасно дека станува збор за добро испланиран терористички напад По престрелка во трговски центар во Минхен, неофицијално загинаа 15 лица, а полицијата трага по тројца напаѓачи вооружени со автоматско оружје.

Германска полиција: Најмалку шест мртви, тројца напаѓачи

Курир - 22.07.2016

Најмалку шест луѓе загинаа во вооружениот напад извршен доцна попладнево во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, потврди вечерва германската полицијата. Според полицијата, бројот на ранетите при нападот засега не е утврден.

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНХЕН: Најмалку осуммина загинати, голем број повредени во нападот (ВИДЕО)

Телеграф - 22.07.2016

Информацијата за бројот на повредени и загинати сè уште не е потврдена од страна на полицијата. Дел од медиумите јавуваат и за деветта жртва, но според пишувањата се претпоставува дека се работи за тело на еден од напаѓачите Најмалку осум лица го ...

Терористички напад во Минхен – повеќемина загинати и повредени

Алфа - 22.07.2016

Се појавија и снмики на кои се гледа како вооружено лице отвара оган пред еден ресторан на Мекдоналдс додека испаничени луѓе бегаат на сите страни. Во Минхен се блокирани сите метро станици, а затворени се и автопатите во неговата околина.

Терористите убиваат низ цел Минхен: Најмалку 15 мртви, пукаат од кров и на улица

Точка - 22.07.2016

Како што јавуваат локалните медиуми, на неколку места во Минхен се слушнале повеќе пукања, додека полицијата трага по напаѓачите од трговскиот центар. Исто така, официјалната потврда од надлежните за друго пукање немало, иако полицијата издала апел ...

(ВИДЕО) Прогласена вонредна состојба во Минхен, се бркаат напаѓачите

Локално - 22.07.2016

Два и пол часа по вооружениот напад во трговскиот центар во Минхен, градската власт прогласи вонредна состојба, а баварската радио телевизија објави дека загинале 6 луѓе. Полицијата смета дека се работи за терористички акт и се спроведува голема ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Фотографија на еден од убијците во Минхен

Локално - 22.07.2016

Евакуацијата на мол “Олимпија” заврши, но во зградата се уште може да има терористи НА Фејсбук веќе е објавена првата фотка на едниот од наводните криминалци кои стрелале луѓе во трговскиот центар во Минхен.

Билансот на загинати во нападот во Минхен се искачи на девет

Локално - 22.07.2016

Претставник на германската полиција вечерва соопшти дека полицајци во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, пронашле уште едно тело, со што билансот на загинати се искачи на девет. Според истиот извор, во тек е проверка со цел да се утврди дали ...

(ВИДЕО 18+) Вонредна вест: Ситуацијата во Минхен станува застрашувачка – се пука пред Мекдоналдс

Локално - 22.07.2016

Во моментов убиецот стрела пред Мекдоналдс во Минхен, неколку минути откако се случи ѕверското убиство на повеќе од 15 лица во трговскиот центар „Олимпија„ во градот, пренесува РТР. Работата на метрото во градот е суспендирана.

(ВИДЕО 18+) Потврдена вест: Во Минхен масовен терористички масакр – неколу напаѓачи пукаат на различни места во градот

Локално - 22.07.2016

Од органите на редот соопштија за неколку напаѓачи на различни точки на градот. Полицијата на Минхен ја потврди информацијата за тоа дека во градот дејствуваат неколку напаѓачи. Ова го пренесоа агенциите.

Крвопролевање во Минхен

Локално - 22.07.2016

По стрелецот или стрелците се трага. Неколку лица се убиени во пукање во трговски центар во близина на Олимпискиот стадион во Минхен, соопшти портпаролката на полицијата во Минхен. За момент бројот на жртвите, како и оној на евентуалните повредени ...

Први реакции во светот на масакрот во Минхен

Локално - 22.07.2016

Австрија зајакнува граничната контрола, Велика Британија почнува истрага, САД ќе помагаат со што можат Австрија ја зајакна контролата на границата со Германија по пукањето во Минхен. Властите на Австрија ја засилија контролата на границата со ...

Терористичкиот напад во Минхен започнал во ресторан за брза храна: Терористот во бегство (ВИДЕО)

Орбис - 22.07.2016

Германската полиција потврдила дека има многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Засега нема уапсени, наведува полицијата. Специјални полициски сили се распоредени во и околу трговскиот центар ...

Масакр во Минхен: Вооружен маж уби 15 лица (ВИДЕО)

Орбис - 22.07.2016

Ројтерс јавува дека неколку лица се убиени, во трговски центар во Минхен, кога вооружен маж започнал да пука. Сепак, за сега полицијата не сака да открива повеќе детали. Германски Абенцајтунг пишува дека најмалку 15 лица се убиени.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Десетина мртви лежат во трговскиот центар во Минхен

Орбис - 22.07.2016

Повеќе лица се убиени откако вооружен маж отворил оган врз луѓе во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Според зборовите на очевидците, маж влегол во “Олимпија центар” и неселективно пукал врз луѓето.

(ВИДЕО) Прогласена вонредна состојба во Минхен, се бркаат напаѓачите

Орбис - 22.07.2016

Два и пол часа по вооружениот напад во трговскиот центар во Минхен, градската власт прогласи вонредна состојба, а баварската радио телевизија објави дека загинале 6 луѓе. Полицијата смета дека се работи за терористички акт и се спроведува голема ...

Еве како започнал терористичкиот напад во Минхен: Терористот во бегство!

Репортер - 22.07.2016

Засега нема уапсени, наведува полицијата. Специјални полициски сили се распоредени во и околу трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. ­ Пукотницата започнала во ресторан за брза храна и засега е непознато дали нападот го извршило едно лице или ...

Организациите на Македонците во Германија нема сознанија за македонски граѓани меѓу настраданите

Република - 22.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија, како што јави дописникот на МИА од Берлин, ...

Расте бројот на мртви: Пронајдени девет тела во Минхен

Press24 - 22.07.2016

Претставник на германската полиција вечерва соопшти дека полицајци во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, пронашле уште едно тело, со што билансот на загинати се искачи на девет. Според истиот извор, во тек е проверка со цел да се утврди дали ...

Нема информации за настрадани Македонци во нападот во Минхен

Нетпрес - 22.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија засега нема сознанија за македонски граѓани меѓу ...

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО) Целиот трговски потопен во крв – Мртви тела лежат низ целиот центар

Репортер - 22.07.2016

Според зборовите на очевидците, маж влегол во “Олимпија центар” и неселективно пукал врз луѓето. Потоа излегол надвор и се упатил кон железничка станица. Првичните неофицијални информации се дека во терористичкиот напад загинале 15 ...

Терористите сеат страв и смрт - убиени шест лица, градот под опасда

Press24 - 22.07.2016

Најмалку шест луѓе загинаа во нападот извршен попладнево во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, потврди полицијата. Германската погранична полиција се упати со хеликоптери кон Минхен, јави баварската телевизија Бе Ер.

Масакр во Минхен: Вооружен маж уби 15 лица

Вечер - 22.07.2016

Ројтерс јавува дека неколку лица се убиени, во трговски центар во Минхен, кога вооружен маж започнал да пука. Сепак, за сега полицијата не сака да открива повеќе детали. Ројтерс јавува дека неколку лица се убиени, во трговски центар во Минхен, кога ...

Нема информации за македонски граѓани жртви во нападот во Минхен

Press24 - 22.07.2016

Властите во покраината Баварија и федералните германски власти не даваат информации за идентитетот на загинатите и повредените во нападот во Минхен, но според организациите на Македонците во Германија, како што јави дописникот на МИА од Берлин, ...

СЕ ТРАГА ПО ТРОЈЦА НАПАЃАЧИ: Полицијата се сомнева дека во Минхен бил извршен терористички напад (ВИДЕО)

МК News - 22.07.2016

Полицијата во Минхен на фејсбук профилот објави дека очевидци пријавиле оти виделе три лица со автоматско оружје. Властите се сомневаат дека бил извршен терористички напад. Полицијата наведува дека бројот на жртвите од нападот во трговскиот центар ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Мртви тела на сите страни во трговскиот центар во Минхен

Press24 - 22.07.2016

Повеќе лица се убиени откако вооружен маж отворил оган врз луѓе во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Според зборовите на очевидците, маж влегол во “Олимпија центар” и неселективно пукал врз луѓето.

Напад во Минхен, има мртви и повредени

Press24 - 22.07.2016

Неколку луѓе се убиени откако вооружен маж отворил оган врз луѓе во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави ДПА. Според весникот „Зидојче цајтунг“, убиени се неколку луѓе, а според очевидци има и повредени.

Вонредно во Германската Влада - најмалку 8 загинати во Минхен

Вечер - 22.07.2016

Германската Влада вечерва заседава на вонредна седница во врска со нападот во трговскиот центар во Минхен, при кој според последните полициски информации загинаа најмалку осум лица. Како што јави ДПА, на седницата досега не пристигнала германската ...

Минхен: Луѓе трчаат на сите страни за да се евакуираат

Нетпрес - 22.07.2016

Во моментов Минхен се евакуира, а граѓаните се враќаат во своите домови бидејќи во тек е антитерористичка акција. Полицијата објави дека не знае за колку напаѓачи станува збор, но се зборува за повеќе од 1, а очевидците велат дека имало најмалку ...

ВИДЕО: Масакр во Минхен, најмалку 15 убиени

Нетпрес - 22.07.2016

Неколку лица се убиени во трговски центар во Минхен, кога вооружен маж започнал да пука. Сепак, за сега полицијата не сака да открива повеќе детали, пренесува Ројтерс. Германски Абенцајтунг пишува дека најмалку 15 лица се убиени.

Минхен во тотален хаос по нападот - Македонци сведочат за крвавиот хорор

Press24 - 22.07.2016

Вистинска паника владее во Минхен. Македонци кои живеат и работат таму сведочат за нападот. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

ВИДЕО: Масакр во Минхен

Press24 - 22.07.2016

Ројтерс јавува дека неколку лица се убиени, во трговски центар во Минхен, кога вооружен маж започнал да пука. Сепак, за сега полицијата не сака да открива повеќе детали. Германски Абенцајтунг пишува дека најмалку 15 лица се убиени.

ФОТО+ВИДЕО: Пукање во трговски во Минхен – има убиени и повредени

Фактор - 22.07.2016

Повеќе луѓе се убиени откако вооружен маж пукал во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Според весникот „Зидојче цајтунг“, убиени се неколку луѓе, а според очевидци има и повредени. Весникот „Билд“ наведува дека вооружен маж пукал врз луѓе во ...

(ВИДЕО) Прогласена вонредна состојба во Минхен, се бркаат напаѓачите

МК News - 22.07.2016

Најмалку шест лица се убиени при пукање во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, а градските власти прогласија вонредна состојба. Локалните медиуми јавуваат дека најверојатно пукања имало на уште две други локации во градот.

Минхен: Објавена вонредна состојба, снимен еден од напаѓачите (видео)

МК News - 22.07.2016

Очевидец на пукањата во центарот на Минхен снимил еден од напаѓачите, станува збор за бел маж висок околу 190 сантиметри како излегува од трговскиот центар и пука врз луѓето кои бегаат во паника.

ВИДЕО: Македонци кои живеат во Минхен сведочат за нападот

Нетпрес - 22.07.2016

Македонци кои живеат и работат во Минхен. каде владее вистински хаос и паника сведочат за денешниот напад. Велат дека полицијата забранила движење надвор, летаат хеликоптери и се слушаат сирени на брза помош.

Терористичкиот напад во Минхен започнал во ресторан за брза храна

Press24 - 22.07.2016

Германската полиција потврдила дека има многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Засега нема уапсени, наведува полицијата. Специјални полициски сили се распоредени во и околу трговскиот центар ...

Полицијата ги затвори автопатиштата околу Минхен

МК News - 22.07.2016

Баварската телевизија Бе-Ер објави дека автопатишта северно од Минхен се затворени за сообраќај по нападот во трговскиот центар „Олимпија“. Полицијата побара од учесниците во сообраќајот да избегнуваат автопатишта кои водат кон Минхен за да им се ...

(ВИДЕО) Втор напад во Германија – Најмалку тројца цивили убиени во Минхен, напаѓачите во бегство

Репортер - 22.07.2016

Германското министерство за внтрешни работи потврди дека три лица го загубиле животот во нападот во трговскиот центар во Минхен. Полицијата објави дека потрагата за напаѓачот е во тек и упати апел граѓаните да се оддалечат од вообичаените локациите ...

Вонредна седница на германската Влада поради нападот во Минхен

Република - 22.07.2016

Германската Влада вечерва заседава на вонредна седница во врска со нападот во трговскиот центар во Минхен, при кој според последните полициски информации загинаа најмалку шест лица. Како што јави ДПА, на седницата досега не пристигнала германската ...

Осум убиени во Минхен, се трага по напаѓачите

Фактор - 22.07.2016

Повеќе од осум убиени луѓе и повеќе повредени има во нападот кој се случи попладнево во трговскиот центар во северно предградие на Минхен. Тројцата напаѓачи вооружени со пушки се во бегство.

Нема информации за загинати или повредени македонски граѓани во нападот во Минхен

МК News - 22.07.2016

Нема официјални информации за повредени или загинати во пукањето во Минхен, Германија. Како што е познато околу 18 часот непознати напаѓачи пукаа кон цивили во трговски центар. Полицијата дури утре би излегла со официјално соопштение за жртвите во ...

Пукотници во трговски центар во Минхен, има жртви

Вечер - 22.07.2016

Германската полиција потврди за жртви во пукотницата што денеска се случи во трговскиот центар „Олимпија" во Минхен. Тие не прецизираа за бројот на настраданите, јави ДПА. Германската полиција потврди за жртви во пукотницата што денеска се случи во ...

Минхен во моментов: Луѓе трчаат на сите страни за да се спасат и евакуираат

Press24 - 22.07.2016

Во моментов Минхен се евакуира, а граѓаните се враќаат во своите домови бидејќи во тек е антитерористичка акција. Полицијата објави дека не знае за колку напаѓачи станува збор, но се зборува за повеќе од 1, а очевидците велат дека имало најмалку ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Десетици мртви во терористичкиот напад во Минхен

Нетпрес - 22.07.2016

Маж попладнево отворил оган врз луѓе во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Според зборовите на очевидците, маж влегол во “Олимпија центар” и неселективно пукал врз луѓето. Потоа излегол надвор и се упатил кон железничка станица.

Во Минхен прогласена вонредна состојба, расте бројот на жртвите

Бриф - 22.07.2016

Најмалку шест лица се убиени при пукање во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, а градските власти прогласија вонредна состојба. Локалните медиуми јавуваат дека најверојатно пукања имало на уште две други локации во градот.

ФОТО: Минхен под опсада- Повеќе терористи во бегство, се бројат жртви

Press24 - 22.07.2016

Минхен е целосно под опсада а полицијата е на терен. Граѓаните се советуваат да не излегуваат од своите домови, бидејќи повеќето терористи кои го извршија нападот се во бегство и не се знае дали повторно ќе делуваат.

Затворени автопатиштата на Минхен

Press24 - 22.07.2016

Баварската телевизија Бе Ер објави дека автопатишта северно од Минхен се затворени за сообраќај по нападот во трговскиот центар „Олимпија“. Според медиумот, полицијата побарала од учесниците во сообраќајот да избегнуваат автопатишта кои водат кон ...

(ВИДЕО) Вака започна хоророт во Минхен

Репортер - 22.07.2016

Твитер е објавено видео на кое е фатен напаѓачот од Минхен во момент кога пука во луѓето. Германската полиција потврди дека има жртви во пукотницата што денеска се случи во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, Германија.

МВР потврди и апелира: Тројца мртви, да не се објавуваат снимки и фотографии на интернет (ВИДЕО)

Република - 22.07.2016

Германското Министерство за внтрешни работи потврди дека три лица го загубиле животот во нападот во трговскиот центар во Минхен. Полицијата објави дека потрагата за напаѓачот е во тек и упати апел граѓаните да се оддалечат од вообичаените локациите ...

ВИДЕО Жестока состојба на терор во Минхен, сите лекари повикани вонредно на работа

МК News - 22.07.2016

Медицинскиот персонал во болниците во Минхен е повикан вонредно на работа по наредба на локалните власти заради можноста да бидат прифатени голем број повредени од нападот во трговскиот центар „Олимпија“, јави ДПА.

(ВИДЕО) Вооружен маж пукаше во трговски центар во Минхен, најмалку 15 загинати

Бриф - 22.07.2016

Во Минхен во моментов во тек е голема полициска акција откако имало пукање во познатиот трговски центар „Олимпија“. Германските медиуми објавија дека има најмалку 15 загинати и десетина повредени, јавува Плусинфо, Вооружен маж трчал низ трговскиот ...

Полицијата потврди: Најмалку шест мртви во нападот во Минхен, еден од напаѓачите се самоубил

Нетпрес - 22.07.2016

Германската полиција потврди дека во терористичкиот напад кој се случи попладнево во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен се убиени најмалку шестмина, додека бројот на ранетите сеуште не е утврден.

(ВИДЕО) Полицијата потврди 6 убиени во нападот во Минхен, потрагата продолжува

Репортер - 22.07.2016

Полицијата потврди дека шест лица се убиени во нападите во Минхен, а бројот на повредени се уште е непознат. Unverified footage appears to show moment shots fired in #Munich – Latest developments: https://t.co/AQSQhhNELq https://t.co/uGHOExawWg — ...

Девет загинати во нападот во Минхен

Република - 22.07.2016

Минхенската полиција на твитер објави дека бројот на загинатите во нападот во трговскиот центар „Олимпија“ се искачи на девет. Деца тешко повредени, некои и во животна опасност се донесени во болница по нападот во Минхен, јави телевизијата ...

Терор во Минхен – ЖИВО

МК News - 22.07.2016

ВО ЖИВО Терористички напад во Минхен. 6 загинати не се знае бројот на повредени, напаѓачите во ...

Потврдени се три жртви и тројца напаѓачи во Германија

Република - 22.07.2016

Во Минхен, Германија,во тек е евакуација на главната железничка станица. Според очевидци на нападот кај трговскиот центар Олимпија, виделе три лица со оружје, соопшти полицијата. Според снимките може да се идентификуваат двајца.

Обама со поддршка за Германија

Република - 22.07.2016

Американскиот претседател Барак Обама и даде поддршка на Германија. – Уште не знаеме што точно се случи, но нашите срца се со сите оние кои можеби се повредени. Ним ја даваме сета поддршка која им е потебна – изјави американскиот претседател, а ...

Најмалку седум мртви во нападот во Минхен, полицијата уште трага по напаѓачите

Република - 22.07.2016

Најмалку седум лица се убиени, а повеќе се ранети во пукањето во трговскиот центар во Минхен, јавува РТЛ. Полицијата наведува дека во прашање е терористички напад. Во тек е голема акција во која учестуваат специјални единици.

Блокиран цел Минхен, се известува за пукање и на друга локација

Република - 22.07.2016

Градскиот превоз во Минхен, Германија, е запрен бидејќи се трага за најмалку еден напаѓач кој побегнал од трговскиот центар во правец на метрото. Инцидентот почнал во 17 часот и 52 минути, а се известува за најмалку тројца мртви, десетици повредени ...

Паника во Минхен: Маж пукаше во трговски центар, најмалку 15 мртви

Репортер - 22.07.2016

Најмалку 15 луѓе го изгубија животот кога непознат напаѓач отворил оган во трговскиот центар Олимпија, во Минхен, пренесеува британскиот Гардијан. Официјалните лице од полицијата во Минхен не даваат повеќе инфорамции освен дека имало пукање во ...

(ВО ЖИВО) Погледнете што се СЛУЧУВА во Минхен во ОВОЈ МОМЕНТ

Репортер - 22.07.2016

По пукањето во трговскиот центар Олимпија, полицијата се обидува да воспостави контрола во Минхен. Целиот јавен сообраќај е во прекин, а улиците се прилично пусти, и цел град помалку личи на град на духови.

Ново ВОЗНЕМИРУВАЧКО видео од НАПАДОТ во Минхен – МРТВИ и ПОВРЕДЕНИ на сите страни

Репортер - 22.07.2016

Во пукањето во трговскиот центар во Минхен загинаа 15 лица, а за тројца напаѓачи кои отворија оган и понатаму се трага.Видеото се шири на Твитер, а на него јасно може да се видат повредените и мртвите на сите страни.

Мезиер се уште не е информиран за нападот во Минхен

Република - 22.07.2016

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер во моментот е на лет кон САД каде заминал на одмор и се уште не е информиран за крвавиот напад во Минхен, наведуваат извори од германската Влада.

(Видео) во живо – пукање во шопинг центар во Минхен – паника на сите страни

Репортер - 22.07.2016

Во Минхен се слушале истрели во еден шопинг центар. Засега нема детални информации за жртвите. #München pic.twitter.com/v6MWTHI1Os — maxmstrman (@Maxmstr Shooting in #Munich shopping mall #OEZ !! People running away to seek shelter!! ...

Нема информации за загинати или повредени македонски граѓани во нападот во Минхен

Република - 22.07.2016

Нема официјални информации за повредени или загинати во пукањето во Минхен, Германија. Како што е познато околу 18 часот непознати напаѓачи пукаа кон цивили во трговски центар. Полицијата дури утре би излегла со официјално соопштение за жртвите во ...

Се укажува на едно – ИСИС е одговорен за нападот во Германија?

Република - 22.07.2016

После нападот во шопинг центарот во Минхен,каде неофицијално се убиени 15 луѓе, се појави страница каде ИСИС симпатизерите коментираат, поставуваат фотографии и даваат мислење за ситуацијата во Минхен.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Минхен: Маж од пред Мекдоналдс отвори ОГАН на минувачите

Репортер - 22.07.2016

На интернет се појави снимка од нападот пред Мекдоналдс, во Минхен во склоп на шопинг центарот. На снимката се гледа маж како отвора оган на патот. Луѓето во паника почнуваат да вриштат и бегаат. Засега не се знае дали има жртви во овој напад.

Повеќе загинати и повредени во пукање во Минхен

Мета - 22.07.2016

Во шопинг центар во Минхен се слушаат истрели од огнено оружје, а полицијата се наоѓа на лице место. Едно лице е загинато, а десетина се повредени јавува новинската агенција „Франс Прес“ повикувајќи се на извори од полицијата.

Еден од напаѓачите во Минхен пука во луѓето од покривот на трговскиот

Стандард - 22.07.2016

Фотографија распространета на Твитер, покажува еден од бомбашите во Минхен како пука од покривот на паркингот во трговскиот центар. Во меѓувреме, полицијата во баварската престолнина официјално соопшти за шест жртви на нападот.

ВИДЕО: Хеликоптер лета над трговскиот во Минхен – граѓаните да останат дома

Фактор - 22.07.2016

Истрели се слушнаа во најголемиот трговски центар во Минхен, Германија, при што медиумите пишуваат дека има 15 мртви. Над трговскиот центар лета хеликоптер на полицијата. Иако пукањето во трговскиот центар заврши, полицијата ги советува сите да ...

(ВИДЕО) Момент кога почнаа пукањата во Минхен

Репортер - 22.07.2016

Во трговскиот центар во Минхен беа испалени куршуми и можно е да има повеќе мртви, јавуваат германските медиуми, пренесува Ројтерс. Во извештаите се наведува дека е затворено големо подрачје околу трговскиот центар во квартот Moosach, a на терен се ...

Кои се напаѓачите во Минхен?

Република - 22.07.2016

Нејасно е кои се напаѓачите велат соговорниците на „Си-ен-ен“ во Минхен, а не се исклчува можноста дека тие се Германци. Полицијата потврди дека има тројца, дека се наоружани, дека се опасни и се во бегство. Потрагата по нив е во тек.

Бројот на жртви се искачи на девет

Дневник - 22.07.2016

Претставник на германската полиција вечерва соопшти дека полицајци во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, пронашле уште едно тело, со што билансот на загинати се искачи на девет . Напаѓачите се уште не се откриени.

Амбасада на РФ во Германија: Нема настрадани Руси во Минхен

Руска реч - 22.07.2016

Амбасадата на РФ во Германија нема информации за настрадани Руси во престрелката што се случи денеска во трговски центар во Минхен. Портпаролот на руската дипломатска мисија во Берлин Сергеј Бељаев соопшти дека во моментов амбасадата на РФ во ...

Најмалку шестмина убиени во нападот во Минхен, во тек е потера по напаѓачите

Република - 22.07.2016

Најмалку шестмина загинаа во денешниот напад во Минхен, германија, каде во тек е потера по напаѓачите кои извршија оружен напад во трговскиот центар Олимпија, јавува Баварската национална телевизија.

(Вознемирувачко фото) оваа слика е симбол за трагедијата во Минхен

Репортер - 22.07.2016

Во Минхен се слушаа пукања во шопинг центарот „Олимпија“. Според првичните информации има многу повредени, а има и мртви. Најмалку 7 лица се убиени, а 10 се борат за живот“, велат од АФП. Инцидентот почнал во 17:52 во еден ресторан за брза храна во ...

Пукање во трговски центар во Минхен, има жртви и повредени

Стандард - 22.07.2016

Пукање во трговски центар во Минхен, Германија, објави Би-Би-Си. Унформациите велат дека има многу повредени, соопшти германската полиција за „Зидојче цајтунг“. Според податоците на весникот има и жртви.

Пукање и надвор од трговскиот центар во Минхен (ВИДЕО)

Стандард - 22.07.2016

Минути по првите информации за пукањето во минхенскиот центар во агенциите се појавија информации за втор напад – во ресторан за брза храна. По непотврдени информации има три жртви. Првично се сметаше дека овој напад е поврзан со оној од трговскиот ...

Бројот на жртвите во Минхен се искачи на девет

Стандард - 22.07.2016

Бројот на жртвите во Минхен се зголемува. Полицијата во баварскиот град соопшти за деветта жртва. Претходно информацијата гласеше дека бројот на жртвите е шест, а подоцна се зголеми на осум, а сега е пронајдено ново тело на загинал во трговскиот ...

Во Минхен како да е воена состојба – Времето на нападот внимателно е избрано

Република - 22.07.2016

После пукањето во најголемиот трговски центар Олимпија во северниот дел на Минхен, во тој град се личи на воена состојба, пренесуваат соговорниците на СиЕнЕн од Минхен. Улиците се преполни со полиција, полициски возила, а хеликоптери го надлетуваат ...

МВР: Напаѓачите се уште се во Минхен

Република - 22.07.2016

Полицијата јави дека трагаат по вооружените напаѓачи, но и дека со оглед на големиот број на специјална полиција, како и другите единици на безбедносните сили на улиците низ градот, не веруваат дека терористите успеале да избегаат од реонот на ...

Пукање во трговски центар во Минхен, можни се повеќе жртви

Макфакс - 22.07.2016

Во трговскиот центар во Минхен се слушале истрели и можно е да има повеќе мртви лица, јавуваат германските медиуми. Како што пренесува агенцијaта Reuters повикувајќи се на локалните медиуми, во пукањето имало 15 загинати.

Бројот на загинати во Минхен достигна седум лица

Стандард - 22.07.2016

Бројот на загинатите при пукањето во центарот на баварската престолнина Минхен достигна седум лица. Тоа го соопшти баварската полиција, информира Die Sueddeutsche Zeitung. Германските медиуми јавуваат за тројца напаѓачи по кои се трага.

Медиуми: До 15 мртви во Минхен, можеби има повеќе напаѓачи

Макфакс - 22.07.2016

До 15 луѓе се убиени во пукањето во трговскиот центар во баварската престолнина Минхен во петокот попладнето, пишува германскиот весник Muencher Abendzeitun, а портпаролката на полицијата потврдува за агенциите дека повеќе луѓе се убиени или ранети.

Во Минхен прогласена вонредна состојба, сè поголем е бројот на жртви

Мета - 22.07.2016

Најмалку шест лица се убиени при пукање во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, а градските власти прогласија вонредна состојба. Локалните медиуми јавуваат дека најверојатно пукања имало на уште две други локации во градот.

Минхен: Објавена вонредна состојба, еден од напаѓачите снимен, еден можеби се убил.ВИДЕО

Макфакс - 22.07.2016

Очевидец на пукањата во центарот на Минхен го снимил еден од напаѓачите, бел маж висок околу 190 сантиметри како излегува од трговскиот центар и пука врз луѓето кои бегаат во паника. Градските власти објавија вонредна состојба, а медиумите јавуваат ...

Тројца стрелци во Олимпискиот центар во Минхен, се наоѓаат некаде во градот (ВИДЕО)

Стандард - 22.07.2016

Стрелците од Олимпискиот трговски центар во Минхен се најмалку тројца и успеале да се скријат. Не е јасно дали се во трговскиот центар или некаде во градот. Полицијата ги повика луѓето во Минхен да не ги напуштаат своите домови.

Минхен: Полицијата потврди шест жртви

Макфакс - 22.07.2016

Минхенската полиција потврди дека шест лица се убиени во пукањето во трговскиот центар „Олимпија“, но се стравува дека бројката би можела да биде поголема, но засега нема знаци дека нападот е поврзан со „исламистичкиот тероризам“.

Светските лидери во шок по нападот во Германија

Стандард - 22.07.2016

Сочуство и шокираност од денешниот напад во Минхен изразија повеќе лидери од други земји. Министерот за надворешни работи на Велика Британија Борис Џонсон рече дека е силно шокиран и огорчен од тоа што се случи во Минхен. Ова го соопшти на Твитер.

Минхен: Во трговскиот центар најдени девет тела, приврзаниците на IS слават

Макфакс - 22.07.2016

Девет тела на убиени се најдени во трговскиот центар „Олимпија“ во северозападниот дел од Минхен, меѓу кои можеби е и еден од напаѓачите, соопшти полицијата на баварската престолнина, пренесуваат агенциите. Претходно беа потврдени шест жртви.

Голем број убиени и повредени во вооружен напад во трговски центар во Минхен

Lider - 22.07.2016

Германската полиција соопшти за многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговски центар во Минхен. – Пукотницата започнала во ресоторан за брза храна и засега не е познато дали нападот го извршило едно лице или неколкумина, изјави Томас ...

Еве како започнал терористичкиот напад во Минхен: Терористот во бегство!

Пулс24 - 22.07.2016

Германската полиција потврдила дека има многу убиени и повредени луѓе во вооружен напад во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Засега нема уапсени, наведува полицијата. Специјални полициски сили се распоредени во и околу трговскиот центар ...

ВИДЕО: МАСАКАР ВО МИНХЕН: Убиени 15 лица

Пулс24 - 22.07.2016

Ројтерс јавува дека неколку лица се убиени, во трговски центар во Минхен, кога вооружен маж започнал да пука. Сепак, за сега полицијата не сака да открива повеќе детали. Германски Абенцајтунг пишува дека најмалку 15 лица се убиени.

Вооружен маж отворил оган во трговски центар во Минхен: Има жртви!

Пулс24 - 22.07.2016

Неколку луѓе се убиени откако вооружен маж отворил оган врз луѓе во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен, јави ДПА. Според весникот „Зидојче цајтунг“, убиени се неколку луѓе, а според очевидци има и повредени.

Пукотница во трговски центар во Минхен, има 10 жртви

Lider - 22.07.2016

Германската полиција потврди за жртви во пукотницата што денеска се случи во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Тие не прецизираа за бројот на настраданите, јави ДПА. Полицијата спроведува голема операција во близина на местото на инцидентот.

Луѓето во Минхен трчаат на сите страни за да се спасат

Пулс24 - 22.07.2016

Во моментов Минхен се евакуира, а граѓаните се враќаат во своите домови бидејќи во тек е антитерористичка акција. Полицијата објави дека не знае за колку напаѓачи станува збор, но се зборува за повеќе од 1, а очевидците велат дека имало најмалку ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ: 10-ина мртви тела лежат во трговскиот центар во Минхен

Пулс24 - 22.07.2016

Повеќе лица се убиени откако вооружен маж отворил оган врз луѓе во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен. Според зборовите на очевидците, маж влегол во “Олимпија центар” и неселективно пукал врз луѓето.

Најмалку три жртви во нападот во трговски центар во Минхен

Lider - 22.07.2016

Баварското Министерство за внатрешни работи потврди дека најмалку три лица загинале, и голем број се повредени во напад во трговски центар во Минхен. Полицијата стравува дека има голем број жртви, јави ДПА: Нападот почнал во ресторан за брза храна ...

ВО ЖИВО: Вонредни вести на ТВ Нова за пукањето во Минхен

Lider - 22.07.2016

Настаните во Минхен може да ги следите во живо на овој линк на ТВ ...

Полицијата во Минхен се сомнева дека во трговскиот центар бил извршен терористички напад

Lider - 22.07.2016

Минхенската полиција се сомнева дека во трговскиот центар Олимпија во Минхен бил извршен терористички напад. Во градот е прогласена „специјална состојба“ заради нападот. Полицијата нареди луѓето да не ги напуштаат домовите, јави ...

(Вознемирувачко видео) Напад во трговски центар во Минхен, има мртви и ранети

еМагазин - 22.07.2016

Германските медиуми објавија дека во нападот во трговскиoт центар Олимпија во Минхен има најмалку 10-15 мртви, и дека има нов напад во метро станицата Стахус во центарот на градот. „Билд“, објави дека вооружен маж трчал низ трговскиот центар и пукал ...

TЕРОРИСТИЧКИ ПОКОЛ ВО ГЕРМАНИЈА: 15 луѓе убиени во трговски центар во Минхен

Маркукуле - 22.07.2016

Инцидентот се случил во трговскиот центар Олимпиа во центарот на градот, а германските медиуми пренесуваат дека најмалку 15 луѓе го загубиле животот во пукањето. Според зборовите на очевидци страшниот злостор се случил кога маж влегол во трговскиот ...