TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Левица ќе се трка за градоначалник во Центар, Гази Баба и Скопје

Нова ТВ - 17.09.2017

Политичката партија Левица на претстојните локални избори ќе настапи со кандидати за градоначалници во три општини и тоа Центар, Гази Баба и Скопје. Кандидат на Левица за општина Центар е Александар Митров, во Гази Баба кандидатот Зоран Трпчевски, а ...

Избори: СДСМ во Кочани со локален бизнисмен, ВМРО пак со Димитровски

Нова ТВ - 17.09.2017

Општинските изборни комисии на Кочани, Виница, Зрновци и Чешиново-Облешево ги потврдија листите за претстојните локални избори закажани за 15 октомври. Во Кочани граѓаните ќе можат да се изјаснат помеѓу тројца кандидати за градоначалник и четири ...

Во Кочани тројца кандидати за градоначалник

Сител - 17.09.2017

Општинските изборни комисии на Кочани, Виница, Зрновци и Чешиново-Облешево ги потврдија листите за претстојните локални избори закажани за 15 октомври. Во Кочани граѓаните ќе можат да се изјаснат помеѓу тројца кандидати за градоначалник и четири ...

Во Кочани тројца кандидати за градоначалник

А1 On - 17.09.2017

Општинските изборни комисии на Кочани, Виница, Зрновци и Чешиново-Облешево ги потврдија листите за претстојните локални избори закажани за 15 октомври. Во Кочани граѓаните ќе можат да се изјаснат помеѓу тројца кандидати за градоначалник и четири ...

Какви кандидати се тркаат за градоначалнички фотељи во помалите градови?

Алфа - 17.09.2017

Доктори, директори, актуелни градоначалници од страната на ВМРО ДПМНЕ, наспроти општински советници, претседатели на општински комитети од СДСМ. Градоначалничката трка ќе биде интересна и во помалите општини, но изгледа и поизвесна - барем според ...

Левица ќе се трка за градоначалник во Центар, Гази Баба и Скопје

iPortal - 17.09.2017

Политичката партија Левица на претстојните локални избори ќе настапи со кандидати за градоначалници во три општини и тоа Центар, Гази Баба и Скопје. Кандидат на Левица за општина Центар е Александар Митров, во Гази Баба кандидатот Зоран Трпчевски, а ...

Во Кочани тројца кандидати за градоначалници

Локално - 17.09.2017

Општинските изборни комисии на Кочани, Виница, Зрновци и Чешиново-Облешево ги потврдија листите за претстојните локални избори закажани за 15 октомври. Во Кочани граѓаните ќе можат да се изјаснат помеѓу тројца кандидати за градоначалник и четири ...

Левица со кандидати за градоначалници во Центар, Гази Баба и Скопје

Локално - 17.09.2017

Партијата Левица на претстојните локални избори ќе настапи со кандидати за градоначалници во три општини: Центар, Гази Баба, како и во главниот град Скопје. Кандидат на Левица за општина Центар е Александар Митров, во Гази Баба ќе трча со кандидатот ...

Во Кочани тројца кандидати за градоначалник

Либертас - 17.09.2017

Општинските изборни комисии на Кочани, Виница, Зрновци и Чешиново-Облешево ги потврдија листите за претстојните локални избори закажани за 15 октомври. Во Кочани граѓаните ќе можат да се изјаснат помеѓу тројца кандидати за градоначалник и четири ...

Локални избори: Кој се е во „трка“ за градоначалник во тетовско

еМагазин - 17.09.2017

Во општина Јегуновце кандидати за градоначалници пријавиле четири политички партии СДСМ, ВМРО – ДПМНЕ, ДУИ и движењето Беса потврди заменик претседателот на Општинската изборна комисија (ОИК), Ваљон Нухиу.

Најсилна битка ќе се води во 10 општини

Вечер Прес - 17.09.2017

Главните кандидати за градоначалници веќе се знаат, а официјалните листи со кандидати покажуваат дека некои од сегашните општински челници одново влегуваат во трка. На други места пак, партиите кандидираат истакнати имиња, пратеници, министри па ...

Локални избори: Кој се е во „трка“ за градоначалник во Гевгелија

еМагазин - 17.09.2017

До Општинската изборна комисија во Гевгелија за претстојните локални избори биле доставени пет кандидатски листи за советници од политичките партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, Левица, Народно движење за Македонија и една независна листа, како и две ...

Каков имот има кандидатот за градоначалник, Јохан Тарчуловски

еМагазин - 17.09.2017

Во пресрет на локалните избори, еМагазин стартува со нов серијал, во кој ќе Ви преставивме со каков имот располагаат дел од кандидатите за градоначалници за престојните локални избори. Напоменуваме дека користиме податоци од нивните анкетени ...

Кои се кандидатите за градоначалник на Левица

еМагазин - 17.09.2017

Партијата Левица на претстојните локални избори ќе настапи со кандидати за градоначалници во три општини: Центар, Гази Баба, и во Скопје. Кандидат на Левица за општина Центар е Александар Митров, во Гази Баба Зоран Трпчевски, а во општина Скопје е ...

(ВИДЕО) 360˚ Селмани: Соработката со ДУИ нема да влијае негативно кај гласачите Албанци на СДСМ – во Струга и Гостивар ...

Либертас - 17.09.2017

Во дебата на „ 360 Степени “, поранешниот градоначалник и вицепремиер, Имер Селмани, анализираше каква слика треба да се очекува во општините со доминантно албанско населени, со оглед на расцепканоста на гласачкото тело.

Двајца кандидати за градоначалник, три советнички листи во Крива Паланка

еМагазин - 17.09.2017

До Општинската изборна комисија во Крива Паланка доставени се две кандидатури за градоначалник и три кандидатски листи за советници за претстојниет локални избори. Кандидатура за градоначалник е поднесена од Коалицијата предводена од ...

Локални избори; Тајни договори меѓу политичките партии

Алсат-М - 16.09.2017

Аналитичарите проценуваат дека тајниот договор меѓу ДУИ и СДСМ за нивна меѓусебна поддршка со гласови во одредени општини, води кон насочување на албанските гласови кон другите партии. Според нив, не е праведно што на Албанците кои на ...

Левица со кандидати за градоначалници во Центар, Гази Баба и Скопје

Фокус - 16.09.2017

Партијата Левица на претстојните локални избори ќе настапи со кандидати за градоначалници во три општини: Центар, Гази Баба, како и во главниот град Скопје. Кандидат на Левица за општина Центар е Александар Митров, во Гази Баба ќе трча со кандидатот ...

ВМРО-ДПМНЕ Кисела Вода еуфорично тргнува во поход кон голема победа (ФОТО)

Курир - 16.09.2017

(ФБ статус на Орце Ѓорѓиевски- претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Кисела Вода) Почитувани наши сограѓани, мои браќа и сестри , членови на ВМРО-ДПМНЕ , мои соседи и пријатели: Со одлука на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, ВМРО-ДПМНЕ Кисела Вода на овие локални избори ...

Куче кандидат за градоначалник

Курир - 16.09.2017

Петгодишниот Фин се кандидира на претстојните избори за градоначалник во едно канадско градче, а како што моментно стојат работите, најверојатно ќе победи. Четириножниот кандидат е многу популарен во Сент Џон во Њуфаунленд, а неговиот сопственик ...

КВАЛИТЕТНИ И ДОКАЖАНИ КАДРИ: Ова се сите кандидати за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата

Курир - 16.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ и „Коалицијата за Подобра Македонија“ ги предложија следните кандидати за градоначалници: За град Скопје кандидат за градоначалник е Коце Трајановски За општина Струмица кандидат за градоначалник е Марјан Бајрактаров За општина Велес ...

Кандидати за градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ и „Коалицијата за подобра Македонија“ за локалните избори

МК News - 16.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ и „Коалицијата за Подобра Македонија“ за претстојните локални избори ги има најквалитетните кандидати за градоначалници и советници, со голем личен капацитет и интегритет. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата предложија кандидати од кои дел се ...

(ФОТО) Кандидатите за градоначалници од СДСМ викендов на обука за зајакнување на капацитетите

iPortal - 16.09.2017

Викендов кандидатите за градоначалници од редовите на СДСМ присуствуваат на обуката за Зајакнување на капацитетите на кандидатите за градоначалници и носители на листи на советници за јавен настап и развој на јавни политики во хотел Дрим во Струга.

Јакимовски и официјално во трка за Карпош, ВМРО-ДПМНЕ ја поддржа неговата кандидатура

Република - 16.09.2017

Актуелниот градоначалник на општина Карпош денес и официјално ја објави неговата кандидатура на претстојните локални избори. Тој повторно ќе ја побара довербата од жителите на Карпош, а следниот месец ќе ја има поддршката и од најбројната партија во ...

Со Јохан на чело: ВМРО-ДПМНЕ Кисела Вода во поход кон голема победа

Република - 16.09.2017

Почитувани наши сограѓани, мои браќа и сестри , членови на ВМРО-ДПМНЕ , мои соседи и пријатели: Со одлука на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, ВМРО-ДПМНЕ Кисела Вода на овие локални избори ќе настапи со Јохан Тарчуловски како кандидат за градоначалник и јас како ...

Сите кандидати за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ и „Коалицијата за Подобра Македонија“

еМагазин - 16.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ и „Коалицијата за Подобра Македонија“ ги предложија следните кандидати за градоначалници: За град Скопје кандидат за градоначалник е Коце Трајановски За општина Струмица кандидат за градоначалник е Марјан Бајрактаров За општина Велес ...

ДУИ ќе учествува на локалните избори со 18 кандидати за градоначалници и 35 листи на советници

еМагазин - 16.09.2017

Со 18 кандидати за градоначалници и 35 листи за советници од три заеднички листи со други партии на Албанците во Македонија, во Охрид, Битола и Гази баба ДУИ ќе учествува на претстојните локални избори закажани за 15. октомври. ДУИ на изборите на 15.

На локалните избори 8 кандидати се градоначалник на град Скопје

Локално - 16.09.2017

Партиите ги поднесоа кандидатите за градоначалници и општински советници. За прв човек на Град Скопје се кандидираат осум лица, меѓу кои и актуелниот градоначалник Коце Трајановски како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, потоа Петре Шилегов од СДСМ, Наим ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со најголем број на кандидати и листи на советници

Скопје инфо - 16.09.2017

Партиите ги искористија последните рокови. Коалицијата на ВМРО ДПМНЕ поднела градоначалнички кандидатури во наголем дел од општините, а во некои општини ќе поддржи незвависни кандидати. Листи за советници има во сите општини и градот Скопје.

Има само автомобил: Каков имот има кандидатот за градоначалник, Саша Богдановиќ

еМагазин - 16.09.2017

Во пресрет на локалните избори, еМагазин стартува со нов серијал, во кој ќе Ви преставивме со каков имот располагаат дел од кандидатите за градоначалници за престојните локални избори. Напоменуваме дека користиме податоци од нивните анкетени ...

Ова се сите кандидати за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата

Скопје инфо - 16.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ и „Коалицијата за Подобра Македонија“ ги предложија следните кандидати за градоначалници: За град Скопје кандидат за градоначалник е Коце Трајановски За општина Струмица кандидат за градоначалник е Марјан Бајрактаров За општина Велес ...

Познати кандидатите за изборната трка ...

Н.Македонија - 16.09.2017

На поднесените листи од политичките партии има познати кадри, но и нови имиња Главно веќе познати кандидати за градоначалници и советници од партиите ќе бидат кадрите со кои актуелните партии од власта, но и од опозицијата ќе се натпреваруваат за ...

Локални, истече рокот за поднесување на партиските кандидатури

Алсат-М - 15.09.2017

Партиите ги поднесоа кандидатите за градоначалници и општински советници. За прв човек на Град Скопје се кандидираат осум лица, меѓу кои и актуелниот градоначалник Коце Трајановски како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, потоа Петре Шилегов од СДСМ, Наим ...

За локалните избори најсилна ќе биде битката во 10 општини

ТВ21 - 15.09.2017

Главните кандидати за градоначалници веќе се знаат, а официјалните листи со кандидати покажуваат дека некои од сегашните општински челници одново влегуваат во трка. На други места пак, партиите кандидираат истакнати имиња, пратеници, министри па ...

Осум кандидати за градоначалник на Скопје

Алсат-М - 15.09.2017

До Општинската изборна комисија на Град Скопје до синоќа на полноќ се поднесени осум кандидатури за градоначалник и девет листи за советници за претстојните Локални избори 2017. Листите треба да бидат потврдени од ОИК во рок од 48 часа по ...

Осум кандидати за градоначалник на Скопје

ТВ21 - 15.09.2017

До Општинската изборна комисија на Град Скопје до синоќа на полноќ се поднесени осум кандидатури за градоначалник и девет листи за советници за претстојните Локални избори 2017. Листите треба да бидат потврдени од ОИК во рок од 48 часа по ...

Осум кандидати за градоначалник на Скопје

Телма - 15.09.2017

До Општинската изборна комисија на Град Скопје до синоќа на полноќ се поднесени осум кандидатури за градоначалник и девет листи за советници за претстојните Локални избори 2017. Листите треба да бидат потврдени од ОИК во рок од 48 часа по ...

Осум кандидати за градоначалник на Скопје

24 Вести - 15.09.2017

До Општинската изборна комисија на Град Скопје до синоќа на полноќ се поднесени осум кандидатури за градоначалник и девет листи за советници за претстојните Локални избори 2017. Листите треба да бидат потврдени од ОИК во рок од 48 часа по ...

На нови избори со стари кадри

Deutsche Welle - 15.09.2017

Актуелни градоначалници, пратеници, претседатели на општински комитети... Со многу мали исклучоци, на претстојните локални избори партиите ќе се натпреваруваат со веќе познати кадри. Ноќеска на полноќ истече законскиот рок за поднесување на ...

Осум кандидати за градоначалници на Скопје, меѓу нив Ванчо Шехтански од ТМРО и Марија Џонс од Левица

Фокус - 15.09.2017

Ванчо Шехтански, претседателот на ТМРО е кандидат за градоначалник на град Скопје. Вчера, неговата партија ја поднесоа кандидатурата заедно со советничката листа за Советот на град Скопје.

Во ДИК предадени листите – осуммина во трка за градоначалник на Скопје

Канал5 - 15.09.2017

Девет партии и две коалиции и официјално во изборната трка за локална власт на 15-ти октомври. Кандидатските листи доставени до ставени до општинските изборни одбори, во тек е нивна проверка.

Роднински и бизнис релации меѓу кандидати за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 15.09.2017

Меѓу кандидатите за градоначалници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ може да се најдат актуелни градоначалници, но и нови лица, многумина доктори, ама и неколку бизнисмени, додека некои од нив се и роднински поврзани.

ВМРО-ДПМНЕ ја заклучи листата со предложени кандидати за градоначалници

ТВ21 - 15.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја заклучи листата со предложени кандидати за градоначалници. Селектирани се и последните 9 кои денеска ги промовираме. ВМРО-ДПМНЕ водена од идејата на своите гласачи и на сите граѓани на Република Македонија да им ги понуди ...

Во Тетово пет кандидати за градоначалници и осум листи за советници

ТВ21 - 15.09.2017

До законски утврдениот рок 24 часот по полноќ до општинската изборна комисија во Тетово доставени се кандидатури за градоначалник од пет политички субјекти, како и осум листи за советници, информира претседателот на ОИК Тетово Артан Адеми.

Во Тетово пет кандидати за градоначалници и осум листи за советници

Телма - 15.09.2017

ДУИ во општините каде нема свои кандидати ќе ги подржи предложените градоначалници од СДСМ во согласност со досегашната пракса за меѓусебна подршка на владината коалиција за време на локалните избори, рече портпаролот на изборниот штаб на ДУИ Арб ...

Партии, евентуални договори во вториот круг

Алсат-М - 15.09.2017

Коалициските партнери СДСМ и ДУИ не признаваат дека имаат договор за одредени општини и за Градот Скопје. Иако партијата на Заев нема кандидати за градоначалници во општините со мнозинство албанско население со кои досега раководеа кадри на ДУИ, ...

Комплицирани коалиции и релации за локалните избори

24 Вести - 15.09.2017

Осум кандидати ќе ја бараат довербата за татко на главниот град. Кандидати за градоначалник на Град Скопје освен Петре Шилегов од СДСМ и актуелниот градоначалник Коце Трајановски од ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат Марија Џонс од Левица, претседателот на ТМРО, ...

Поднесени листи за советници и кандидати за градоначалник во тетовско

А1 On - 15.09.2017

Поднесени листи за советници и кандидати за градоначалник во петте рурални општини во тетовско. Во општина Јегуновце кандидати за градоначалници пријавиле четири политички партии СДСМ, ВМРО – ДПМНЕ, ДУИ и движењето Беса потврди заменик претседателот ...

Трајкоски се заблагодари на довербата за кандидатурата за втор градоначалнички мандат

OhridNews - 15.09.2017

Актуелнот градоначалник на општина Дебрца Игор Трајкоски јавно се заблагодари на укажаната доверба по втор да биде кандидат на ВМРРО ДПМНЕ на претстојните локални избори кои ќе се одржат на 15-ти октомври.

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со најголем број на кандидати и листи на советници

Сител - 15.09.2017

Партиите ги искористија последните рокови. Коалицијата на ВМРО ДПМНЕ поднела градоначалнички кандидатури во наголем дел од општините, а во некои општини ќе поддржи невависни кандидати. Листи за советници има во сите општини и градот Скопје.

ДУИ ќе учествува на локалните избори со 18 кандидати за градоначалници и 35 листи на советници

А1 On - 15.09.2017

Со 18 кандидати за градоначалници и 35 листи за советници од три заеднички листи со други партии на Албанците во Македонија, во Охрид, Битола и Гази баба ДУИ ќе учествува на претстојните локални избори закажани за 15 октомври.

Објавени последните 10 кандидати од ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 15.09.2017

ВМРО ДПМНЕ ја комплетираше листата на кандидати за градоначалници на претстојните локални избори. Според генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ била водена од идејата на своите гласачи и на сите граѓани на Република ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ги имаме најквалитетните кандидати за градоначалници и советници

А1 On - 15.09.2017

„ВМРО-ДПМНЕ и „Коалицијата за Подобра Македонија“ за претстојните локални избори ги има најквалитетните кандидати за градоначалници и советници, со голем личен капацитет и интегритет. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата предложија кандидати од кои дел се ...

ВМРО-ДПМНЕ ја заклучи листата со предложени кандидати за градоначалници

А1 On - 15.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја заклучи листата со предложени кандидати за градоначалници. Селектирани се и последните 9 кои денеска ги промовираме, изјави Христијан Мицкоски. – ВМРО-ДПМНЕ водена од идејата на своите гласачи и на сите граѓани на Република Македонија ...

ВМРО-ДПМНЕ ја комплетираше листата со кандидати за градоначалници

Слободен Печат - 15.09.2017

Генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски, ги соопшти и последните 10 кандидати за градоначалници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. За општина Центар ќе се бори Дејан Јовановски, спортист и генерален секретар на МКФ во 2016.

Партиите во последен момент ги доставиле кандидатските листи до ДИК

Алфа - 15.09.2017

Коалициите предводени од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ остануваат единствените кои ќе ја водат изборната битка, покрај независните кандидати. Ниту една партија на овие шести по ред локални избори нема да има самостоен изборен настап.

Коалициски пазар меѓу ДУИ и СДСМ: првите немаат кандидат за Скопје, вторите за Чаир. Меѓусебно ќе си вршат дотур на ...

Алфа - 15.09.2017

Скопје, Чаир, Центар, Ѓорче Петров, Битола ќе бидат најжешките патеки за трка на градоначалничките кандидати. Скопје, Чаир, Центар, Ѓорче Петров, Битола ќе бидат најжешките патеки за трка на градоначалничките кандидати.

ВМРО-ДПМНЕ ќе оди со Стевчо Јакимовски во Карпош

Стандард - 15.09.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ја понуди целата листа на кандидати за градоначалници како и листи на советници за претстојните локални избори. Во 4 општини партијата ќе поддржи други кандидати, и го повика членството да гласа за нив.

Во Дебар шест, во Центар Жупа двајца, во Маврово Ростуше тројца кандидати за градоначалници

А1 On - 15.09.2017

До Општнските изборни комисии во Дебар, Центар Жупа и Маврово Ростуше за претстојните локални избори поднесени се 11 кандидатури за градоначалници. Според Али Реџа, секретар на Општинската изборна комисија на Дебар во трка за градоначалничката ...

Кандидати за градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ и „Коалицијата за подобра Македонија“ за локалните избори

Сител - 15.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ и „Коалицијата за Подобра Македонија“ за претстојните локални избори ги има најквалитетните кандидати за градоначалници и советници, со голем личен капацитет и интегритет. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата предложија кандидати од кои дел се ...

ФОТО:Победничка атмосфера во Кавадарци- голема поддршка за кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ Јанчев

Курир - 15.09.2017

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ во Кавадарци, Митко Јанчев, денеска имаше средба со граѓаните, а тие во голем број ја поздравија неговата кандидатура и порачаа дека сметаат дека тој е вистинскиот човек да го води овој град, човек со ...

Во Дебар шест, во Центар Жупа двајца, во Маврово Ростуше тројца кандидати за градоначалници

МКД - 15.09.2017

Во општинските изборни комисии во Дебар, Центар Жупа и Маврово Ростуше за претстојните локални избори поднесени се 11 кандидатури за градоначалници. Според Али Реџа, секретар на Општинската изборна комисија на Дебар во трка за градоначалничката ...

Во Тетово пет кандидати за градоначалници и осум листи за советници

МКД - 15.09.2017

До законски утврдениот рок 24 часот по полноќ до општинската изборна комисија во Тетово доставени се кандидатури за градоначалник од пет политички субјекти, како и осум листи за советници, информира претседателот на ОИК Тетово Артан Адеми.

Заев вели дека за локалните избори во повеќе општини ќе коалицираат со ДУИ

МКД - 15.09.2017

Со ДУИ постои голема шанса да настапиме коалициски во повеќе општини, како и да добиеме нивна поддршка за град Скопје уште во првиот круг, а не во втор поради политички калкулации. Подготвен сум да го поддржам кандидатот на ДУИ за Чаир бидејќи ...

Левица со кандидати за градоначалници во Скопје, Центар и Гази Баба

Стандард - 15.09.2017

Партијата Левица соопшти дека дека до Општинските изборни комисии поднела 11 советнички листи за претстојните локални избори. Тоа се листите во: Град Скопје, Карпош, Ѓорче Петров, Битола, Куманово, Велес, Штип, Гевгелија, Крива Паланка, Старо ...

Двајца кандидати за градоначалник, три советнички листи во Крива Паланка

Сител - 15.09.2017

До Општинската изборна комисија во Крива Паланка до ноќеска на полноќ, кога истече рокот, доставени се две кандидатури за градоначалник и три кандидатски листи за советници за претстојниет локални избори.

Алексовски и Мицевски во трката за градоначалник на Крива Паланка

Press24 - 15.09.2017

Синоќа на полноќ истече рокот за поднесување кандидатури за локалните избори. Политичките партии и независните кандидати ги поднесоа кандидатурите за градоначалници и советнички листи. До Општинската изборна комисија во Крива Паланка беа доставени ...

СДСМ без кандидат за градоначалник во Чаир, ДУИ за град Скопје

Таратур - 15.09.2017

Барем засега двата коалициони партнери СДСМ и ДУИ немаат намера да се судрат во општина Чаир. ДУИ веќе го официјализираше Висар Ганиу кој по долги години ќе добие шанса за локална власт на местото на Изет Меџити, пренесува Фактор.

Осум кандидати за градоначалник на Скопје

Курир - 15.09.2017

До Општинската изборна комисија на Град Скопје до синоќа на полноќ се поднесени осум кандидатури за градоначалник и девет листи за советници за претстојните Локални избори 2017. Листите треба да бидат потврдени од ОИК во рок од 48 часа по ...

8 кандидати во борба за градоначалник на Скопје

Стандард - 15.09.2017

До Општинската изборна комисија на Град Скопје до синоќа на полноќ се поднесени осум кандидатури за градоначалник и девет листи за советници за претстојните Локални избори 2017. Листите треба да бидат потврдени од ОИК во рок од 48 часа по ...

Tрајановски, Шилегов, Бајрами, Шехтански... 8 кандидати за градоначалничкото место за Скопје

МКД - 15.09.2017

Во Државната изборна комисија предадени се осум кандидатури за градоначалничкото место за град Скопје. Коце Трајановски, кандидатот на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде по вторпат да биде градоначалник на Скопје.

Левица со кандидати за градоначалник во Центар, Скопје и Гази Баба

А1 On - 15.09.2017

Левица до општинските изборни комисии поднесе 11 советнички листи за претстојните локални избори. Тоа се листите во: Град Скопје, Карпош, Ѓорче Петров, Битола, Куманово, Велес, Штип, Гевгелија, Крива Паланка, Старо Нагоричане.

Осум кандидати за градоначалник на Скопје

А1 On - 15.09.2017

До Општинската изборна комисија на Град Скопје до синоќа на полноќ се поднесени осум кандидатури за градоначалник и девет листи за советници за претстојните Локални избори 2017. Листите треба да бидат потврдени од ОИК во рок од 48 часа по ...

Марија Џонс од Левица единствената жена кандидат за градоначалник на Скопје

А1 On - 15.09.2017

Марија Џонс од Левица е првата жена кандидат за градоначалник на Град Скопје. Таа за градоначалничката фотелја во главниот град ќе се трка со Петре Шилегов од СДСМ, Коце Трајановски од ВМРО-ДПМНЕ, Ванчо Шехтански од ТМРО, Беким Фалзиу од ДПА, Нафије ...

Левица со кандидати за градоначалник во Центар, Скопје и Гази Баба

+инфо - 15.09.2017

Во Општина Росоман Левица даде поддршка за кандидирање на независна земјоделска листа. Левица до општинските изборни комисии поднесе 11 советнички листи за претстојните локални избори. Тоа се листите во: Град Скопје, Карпош, Ѓорче Петров, Битола, ...

ДУИ со 18 кандидати за градоначалници и 35 листи на советници на изборите

Стандард - 15.09.2017

Со 18 кандидати за градоначалници и 35 листи за советници од три заеднички листи со други партии на Албанците во Македонија, во Охрид, Битола и Гази баба ДУИ ќе учествува на претстојните локални избори закажани за 15 октомври.

Џонс, Митров и Тренчевски се тројцата кандидати за градоначалници од Левицата

Макфакс - 15.09.2017

Активистката Марија Џонс е изборот на Левица за кандидат за градоначалник на Град Скопје. Таа е единствената кандидатка жена која во трката за градоначалничката фотелја воглавниот град ќе се бори против Петре Шилегов од СДСМ, Коце Трајановски од ...

Во Тетово пет кандидати за градоначалници и осум листи за советници

Локално - 15.09.2017

ДУИ во општините каде нема свои кандидати ќе ги подржи предложените градоначалници од СДСМ во согласност со досегашната пракса за меѓусебна подршка на владината коалиција за време на локалните избори, рече портпаролот на изборниот штаб на ДУИ Арб ...

ДУИ ќе учествува на локалните избори со 18 кандидати за градоначалници и 35 листи на советници

Либертас - 15.09.2017

Со 18 кандидати за градоначалници и 35 листи за советници од три заеднички листи со други партии на Албанците во Македонија, во Охрид, Битола и Гази баба ДУИ ќе учествува на претстојните локални избори закажани за 15 октомври.

ВМРО-ДПМНЕ ги објави последните девет кандидати за градоначалници

Мета - 15.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ ги договорило и последните деветмина кандидати за градоначалници, соопшти денеска Христијан Мицкоски, генералниот секретар на партијата. Во Центар нивниот адут е кошаркарот Дејан Јовановски, во Илинден и Македонски Брод актуелните ...

Кои се кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата

Вечер Прес - 15.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ и „Коалицијата за Подобра Македонија" за претстојните локални избори ги има најквалитетните кандидати за градоначалници и советници, со голем личен капацитет и интегритет. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата предложија кандидати од кои дел се ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе оди со Стевчо Јакимовски во Карпош

Вечер Прес - 15.09.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ја понуди целата листа на кандидати за градоначалници како и листи на советници за претстојните локални избори. Во 4 општини партијата ќе поддржи други кандидати, и го повика членството да гласа за нив.

Осум кандидати за градоначалник на Скопје

Либертас - 15.09.2017

До Општинската изборна комисија на Град Скопје до синоќа на полноќ се поднесени осум кандидатури за градоначалник и девет листи за советници за претстојните Локални избори 2017. Листите треба да бидат потврдени од ОИК во рок од 48 часа по ...

ВМРО-ДПМНЕ во Карпош го поддржува Стевчо Јакимовски, во Кратово – Мите Андоновски

Мета - 15.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ попладнево го објави комплетниот список на сите кандидати за градоначалници со кои ќе настапи на локалните избори. Кандидатите инаку беа соопштувани во изминатите денови на повеќе прес-конференции.

Голема поддршка за кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ Јанчев: Победничка атмосфера во Кавадарци

Република - 15.09.2017

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ во Кавадарци, Митко Јанчев, денеска имаше средба со граѓаните, а тие во голем број ја поздравија неговата кандидатура и порачаа дека сметаат дека тој е вистинскиот човек да го води овој град, човек со ...

Заев: Се поизвесно дека ќе коалицираме со ДУИ во повеќе општини

Вечер Прес - 15.09.2017

Подготвен сум да го поддржам кандидатот на ДУИ за Чаир бидејќи сметам дека е добро решение, а доби поддршка и од партиските ограноци на СДСМ во оваа општина. Со ДУИ постои голема шанса да настапиме коалициски во повеќе општини, како и да добиеме ...

ВМРО-ДПМНЕ ги понуди најквалитетните кандидати за градоначалници и советници за претстојните локални избори

Република - 15.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ и „Коалицијата за Подобра Македонија“ за претстојните локални избори ги има најквалитетните кандидати за градоначалници и советници, со голем личен капацитет и интегритет. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата предложија кандидати од кои дел се ...

Осум кандидати во трката за град Скопје

Бриф - 15.09.2017

До синоќа на полноќ во Општинската изборна комисија на Град Скопје се поднесени осум кандидатури за градоначалник и девет листи за советници за претстојните Локални избори 2017. Петре Шилегов и Коце Трајановски се кандидати на коалициите на СДСМ, ...

На локалните избори: ДУИ ќе гласа за Шилегов и Димитриевски, СДСМ за Арифи, Бејта и Дехари

Република - 15.09.2017

Зоран Заев и Али Ахмети договорија СДСМ и ДУИ освен на централно да коалицираат и на локално ниво на изборите на 15 октомври, за клучните општини за двете партии, објави порталот „Пост.мк“.

Има четири стана: Каков имот пријавила кандидатката за градоначалник Теута Арифи

еМагазин - 15.09.2017

Во пресрет на локалните избори, еМагазин стартува со нов серијал, во кој ќе Ви преставивме со каков имот располагаат дел од кандидатите за градоначалници за престојните локални избори. Напоменуваме дека користиме податоци од нивните анкетени ...

СДСМ нема кандидат во Чаир, ДУИ нема за Скопје

Фактор - 15.09.2017

Барем засега двата коалициони партнери СДСМ и ДУИ немаат намера да се судрат во општина Чаир. ДУИ веќе го официјализираше Висар Ганиу кој по долги години ќе добие шанса за локална власт на местото на Изет Меџити.

Во Тетово пет кандидати за градоначалници и осум листи за советници

Вечер Прес - 15.09.2017

До законски утврдениот рок 24 часот по полноќ до општинската изборна комисија во Тетово доставени се кандидатури за градоначалник од пет политички субјекти, како и осум листи за советници, информира претседателот на ОИК Тетово Артан Адеми.

Битката може да почне - кој против кого на локалните избори

Фактор - 15.09.2017

И официјално битката за градоначалничката фотеља може да започне. На полноќ, истече рокот за поднесување на кандидатите за градоначалници и листите со кандидати за советници. Кој против кого на локалните избори, закажани за 15 - ти октомври.

Во Дебар шест, во Центар Жупа двајца, во Маврово Ростуше тројца кандидати за градоначалници

Локално - 15.09.2017

До Општнските изборни комисии во Дебар, Центар Жупа и Маврово Ростуше за претстојните локални избори поднесени се 11 кандидатури за градоначалници. Според Али Реџа, секретар на Општинската изборна комисија на Дебар во трка за градоначалничката ...

Роднински и бизнис релации меѓу кандидати за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 15.09.2017

Меѓу кандидатите за градоначалници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ може да се најдат актуелни градоначалници, но и нови лица, многумина доктори, ама и неколку бизнисмени, додека некои од нив се и роднински поврзани.

За Кр.Паланка и Охрид, ВМРО-ДПМНЕ кандидира зет и шура

iPortal - 15.09.2017

Меѓу кандидатите за градоначалници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ може да се најдат актуелни градоначалници, но и нови лица, многумина доктори, ама и неколку бизнисмени, додека некои од нив се и роднински поврзани, пишува неделникот “ Фокус “.

Кои се осумте кандидати за градоначалник на Град Скопје

еМагазин - 15.09.2017

До Општинската изборна комисија на Град Скопје до синоќа на полноќ се поднесени осум кандидатури за градоначалник и девет листи за советници за претстојните Локални избори 2017. Листите треба да бидат потврдени од ОИК во рок од 48 часа по ...

Заев: Се поизвесно дека ќе коалицираме со ДУИ во повеќе општини

Фактор - 15.09.2017

Подготвен сум да го поддржам кандидатот на ДУИ за Чаир бидејќи сметам дека е добро решение, а доби поддршка и од партиските ограноци на СДСМ во оваа општина. Со ДУИ постои голема шанса да настапиме коалициски во повеќе општини, како и да добиеме ...

Здравко Савески: Нашите советници ќе бидат пример за работа во општинските совети

Бизнис Вести - 15.09.2017

Здравко Савески од Левица во врска претстојните локални избори, предмалку објави соопштение во кое се вели: „Левица со задоволство објавува дека до општинските изборни комисии поднесе 11 советнички листи за претстојните локални избори.

Кои се осумте кандидати за градоначалник на Скопје

Бизнис Вести - 15.09.2017

Синоќа на полноќ завршија кандидатурите за градоначалник и советници за претстојните Локални избори 2017. Листите треба да бидат потврдени од ОИК во рок од 48 часа по поднесувањето односно до утре на полноќ.

Јохан Тарчуловски според анкетите е фаворит во Кисела Вода и ќе победи во првиот круг

Република - 15.09.2017

Јохан Тарчуловски е кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Општина Кисела Вода, актуелен пратеник во Собранието и поранешен осуденик на Хашкиот суд за воени злосторства направени за време на конфликтот во 2001 година.

Осум кандидати во трката за град Скопје

iPortal - 15.09.2017

До синоќа на полноќ во Општинската изборна комисија на Град Скопје се поднесени осум кандидатури за градоначалник и девет листи за советници за претстојните Локални избори 2017. Петре Шилегов и Коце Трајановски се кандидати на коалициите на СДСМ, ...

Шест мажи и две жени во трката за градоначалник на Скопје

Вечер Прес - 15.09.2017

До Општинската изборна комисија на Град Скопје до синоќа на полноќ се поднесени осум кандидатури за градоначалник и девет листи за советници за претстојните Локални избори 2017. Листите треба да бидат потврдени од ОИК во рок од 48 часа по ...

Двајца кандидати за градоначалник, три советнички листи во Крива Паланка

Либертас - 15.09.2017

До Општинската изборна комисија во Крива Паланка до ноќеска на полноќ, кога истече рокот, доставени се две кандидатури за градоначалник и три кандидатски листи за советници за претстојниет локални избори.

Осум кандидати за градоначалник на Скопје

Локално - 15.09.2017

До Општинската изборна комисија на Град Скопје до синоќа на полноќ се поднесени осум кандидатури за градоначалник и девет листи за советници за претстојните Локални избори 2017. Листите треба да бидат потврдени од ОИК во рок од 48 часа по ...

ДУИ без кандидатура за градоначалник на метрополата

Локално - 15.09.2017

Петре Шилегов од СДСМ, Коце Трајановски од ВМОР-ДПМНЕ во трката за градоначалничка фотеља на локалнтие избори на 15 октомври. Освен големите коалиции на овие локални избори среката ќе си ја испробаат и кандидати на Левица и на ТМРО.

На нови избори со стари кадри

Либертас - 15.09.2017

Актуелни градоначалници, пратеници, претседатели на општински комитети… Со многу мали исклучоци, на претстојните локални избори партиите ќе се натпреваруваат со веќе познати кадри, пишува Дојче веле .

Левица со кандидати за градоначалник во Центар, Скопје и Гази Баба

МК News - 15.09.2017

Левица до општинските изборни комисии поднесе 11 советнички листи за претстојните локални избори. Тоа се листите во: Град Скопје, Карпош, Ѓорче Петров, Битола, Куманово, Велес, Штип, Гевгелија, Крива Паланка, Старо Нагоричане.

Џонс, Митров и Тренчевски се тројцата кандидати за градоначалници од Левица

Точка - 15.09.2017

Активистката Марија Џонс е изборот на Левица за кандидат за градоначалник на Град Скопје. Таа е единствената кандидатка жена која во трката за градоначалничката фотелја воглавниот град ќе се бори против Петре Шилегов од СДСМ, Коце Трајановски од ...

Поднесени осум кандидатури за градоначалник на Скопје

Скопје инфо - 15.09.2017

До Општинската изборна комисија на Град Скопје до синоќа на полноќ се поднесени осум кандидатури за градоначалник и девет листи за советници за претстојните Локални избори 2017. Листите треба да бидат потврдени од ОИК во рок од 48 часа по ...

Една жена против седуммина мажи ќе се бори за градоначалничка на Скопје

Фактор - 15.09.2017

Левица и официјално соопшти дека ќе има свои кандидати на локалните избори. Од оваа партија поднеле 11 советнички листи до Општинските изборни комисии за Град Скопје, Карпош, Ѓорче Петров, Битола, Куманово, Велес, Штип, Гевгелија, Крива Паланка, ...

ВМРО-ДПМНЕ ги објави последните девет кандидати за градоначалници

Либертас - 15.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ ги договорило и последните деветмина кандидати за градоначалници, соопшти денеска Христијан Мицкоски, генералниот секретар на партијата. Во Центар нивниот адут е кошаркарот Дејан Јовановски, во Илинден и Македонски Брод актуелните ...

Доктори-градоначалници нудат лек за петнаесетина општини

Вечер Прес - 15.09.2017

Во трката за градоначалници влегуваат петнаесетина познати доктори. Веќе е официјално дека СДСМ во Струмица, довербата од граѓаните ќе ја бара со специјалистот по интерна медицина, д-р Коста Јаневски.

ДУИ на локалните избори со 18 кандидати за градоначалници и 35 листи на советници...

Н.Македонија - 15.09.2017

ДУИ на локалните избори со 18 кандидати за градоначалници и 35 листи на советници Со 18 кандидати за градоначалници и 35 листи за советници од три заеднички листи со други партии на Албанците во Македонија, во Охрид, Битола и Гази баба ДУИ ќе ...

Осум кандидати за градоначалник на Скопје...

Н.Македонија - 15.09.2017

Осум кандидати за градоначалник на Скопје До Општинската изборна комисија на Град Скопје до синоќа на полноќ се поднесени осум кандидатури за градоначалник и девет листи за советници за претстојните Локални избори 2017.

Тројца кандидати за градоначалник и пет листи во Маврово-Ростуше...

Н.Македонија - 15.09.2017

Тројца кандидати за градоначалник и пет листи во Маврово-Ростуше Од Општинската изборна комисија на Маврово Ростуше, инфомрираа дека до нив пристигнале три кандидатури за градоначалник, две поднесени од политички партии и една е на независен ...

ВМРО-ДПМНЕ објави кандидати за градоначалници на повеќе општини

Канал5 - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални избори ќе излезе со најдобрата и најквалитетна понуда за кандидати за градоначалници и советници. ВМРО-ДПМНЕ секогаш примат му дава на индивидуалниот квалитет на поединецот и неговата репутација во општетството.

ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници на претстојните локални избори

Канал5 - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ на седницата што попладнево се одржа во партиското седиште во Мала Речица ги утврди кандидатите за градоначалници . - Изборите на 15 октомври се многу значајни бидејќи граѓаните на нив непосредно избираат своите ...

ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници на претстојните локални избори

Алсат-М - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ на седницата што попладнево се одржа во партиското седиште во тетовска Мала Речица ги утврди кандидатите за градоначалници во општините каде оваа партија ќе учествува на претстојните локални избори.

На полноќ истекува рокот за поднесување на кандидатските листи за градоначалници и советници

Канал5 - 14.09.2017

Партиите имаат рок до полноќ да ги поднесат своите листи со кандидати за градоначалници и советници до Државната изборна комисија. Од партиите велат правните тимови работата на подготовка на кандидатурите и рокот ќе биде испочитуван.

ВМРО-ДПМНЕ објави имиња на кандидати за уште девет општини

24 Вести - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги објави имињата на кандидатите за градоначалници за девет општини. За Прилеп предложен е Марјан Ристески, актуелен градоначалник на општината, за Брвеница, Стојан Тодороски долгодишен активист и претседател на Општинскиот ...

Газдата на Кожувчанка кандидат за градоначалник на Кавадарци од ВМРО ДПМНЕ

Фокус - 14.09.2017

Газдата на Кожувчанка, Митко Јанчев е кандидат за градоначалникк од ВМРО ДПМНЕ во Кавадарци. Веста денес ја соопштија од штабот на партијата, и на локалните избори тој ќе ги измери силите со Бетијан Китев, кандидат за градоначалник на Кавадарци од ...

Јохан Тарчуловски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за Кисела Вода

Сакам да кажам - 14.09.2017

Јохан Тарчуловски е кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Општина Кисела Вода, соопштија денеска од партијата. Тарчуловски е актуелен пратеник во Собранието, еден од петмината пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои МВР, по наредба на Скопското ...

„Освеженото“ ВМРО ќе трча на изборите со актуелните градоначалници

Фокус - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ, кое неодамна спроведе процес на внатрепартиско освежување, на локалните избори ќе ги кандидира актуелните градоначалници во најголем број од општините, произлегува од кандидатите што ги утврдил партискиот Централен ...

Жените само носителки на изборните листи  – Нема кандидатки за градоначалник од албанските партии ?

ТВ21 - 14.09.2017

Политичките партии на Албанците очигледно немаат голема доверба во жените како менаџерки, не кандидираа ниту една жена за градоначалник. Лидерите се оправдуваат дека има жени на советничките листи, ветувајќи дека во иднина ќе кандидираат и за ...

Пратениците Илиоски и Тарчулоски влегуваат во трка за градоначалници

Телма - 14.09.2017

После три мандати Талевски излегува од трката за градоначалник на Битола. За градоначалничката фотелја ќе се бори пратеникот Зоран Илиоски. И Бакрачевски нема да трча по уште еден мандат. За довербата на охриѓани ќе се бори докторот Митко Тилев.

ДУИ: Теута Арифи за Тетово, Рамиз Мерко за Струга

Телма - 14.09.2017

Централното раководство на ДУИ на седница во седиштето во Мала Речица, официјално ги номинира кандидатите за градоначалници. Во Тетово, Гостивар, Кичево и Дебар, ДИУ ќе се трка со актуелните градоначалници на овие општини Теута Арифи, Невзат Бејта, ...

Пред помалку од 5 часа некои од политичките партии веќе ги доставија листите со кандидати за градоначалници и советници

ТВ21 - 14.09.2017

Во општина Долнени, Алијанса за Албанците ќе се трка за градоначалничко место со Зекирија Јусуфи, во Струга,лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села повторно ќе се кандидира за градоначалник, а еден од неговите противници ќе биде Лавдрим ...

ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници

24 Вести - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници за претстојните локални избори на 15 октомври. За градоначалничка на Тетово, повторно ќе се кандидира Теута Арифи , а во трка за втор мандат е и актуелниот градоначалник на ...

Соколов кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Делчево, Атанасов за Берово

Фокус - 14.09.2017

Опозициската ВМРРО-ДПМНЕ финишира со листите за кандидати за градоначалници, па така во Делчево за градоначалничката фотеља ќе се бори Иван Соколов, додека во Берово Никола Атанасов, кој е актуелен претседател на Општинскиот комитет во партијата.

ДУИ ги објави сите свои кандидати за градоначалници

Фокус - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ попладнево ги утврди кандидатите за градоначалници со кои партијата ќе настапи на претстојните локални избори. -Изборите на 15 октомври се многу значајни бидејќи граѓаните на нив непосредно избираат своите ...

ДУИ: Арифи за Тетово, Бејта за Гостивар, Мерко за Струга

Слободен Печат - 14.09.2017

Денес на седница на ДУИ се официјализирани кандидатите за градоначалници од партијата. Во Тетово кандидат е Теута Арифи, во Гостивар Незват Бејта, во Кичево Фатмир Дехари, а во Дебар Ружди Љата. Во Струга номиниран е министерот без ресор Рамиз Мерко.

ДУИ на 15 октомври главно со старите градоначалници

МКД - 14.09.2017

Арифи, Бејта, Мерко, Беџети... се кандидатите на ДУИ за претстојните локални избори. Централното претседателство на ДУИ ги утврди кандидатите: за Тетово повторно ќе се кандидира Теута Арифи, во Гостивар за втор мандат кандидат е Невзат Бејта, за ...

ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници

Макфакс - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ на седницата што попладнево се одржа во партиското седиште во тетовска Мала Речица ги утврди кандидатите за градоначалници во општините каде оваа партија ќе учествува на претстојните локални избори.

Влатко Сајкоски кандидат за градоначалник на Кичево од ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 14.09.2017

Влатко Сајкоски е кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Општина Кичево на претстојните локални избори закажани за 15 октомври. Информацијата преку социјалните мрежи ја сподели пратеникот Антонио ...

Шехтански и ТМРО во трката за град Скопје

МКД - 14.09.2017

Ванчо Шехтански, претседателот на ТМРО е кандидат за градоначалник на град Скопје. Вечерва неговата партија ја поднесоа кандидатурата заедно со советничката листа за Советот на град Скопје.

ВМРО-ДПМНЕ објави уште 37 кандидати за градоначалници

Курир - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денес ги објави имињата на кандидатите за градоначалници кои на претстојните локални избори со богата програма ќе ја бараат довербата од граѓаните. Кандидат за градоначалник на општина Битола е Зоран Илиоски, пратеник.

ВМРО-ДПМНЕ објави уште 37 кандидати за градоначалници

Таратур - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денес ги објави имињата на кандидатите за градоначалници кои на претстојните локални избори со богата програма ќе ја бараат довербата од граѓаните. Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Емил Димитриев, член на ИК на ...

ВМРО-ДПМНЕ на избори главно со актуелните градоначалници

+инфо - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денес објави уште 37 имиња на кандидати за претстојните локални избори. ВМРО-ДПМНЕ денес ги објави имињата на кандидатите за градоначалници кои на претстојните локални избори ќе ја бараат довербата од граѓаните.

Јохан Тарчуловски официјално кандидат за градоначалник на Кисела Вода

Слободен Печат - 14.09.2017

Јохан Тарчуловски во Кисела Вода, пратеникот Зоран Илиоски во Битола, а актуелниот Илчо Захариев во Штип, пишува Мета . Тоа се дел од имињата што како градоначалнички кандидати извршниот комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ му ги препорачал на централниот ...

ВМРО-ДПМНЕ објави уште 37 кандидати за градоначалници

Сител - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денес ги објави имињата на кандидатите за градоначалници кои на претстојните локални избори со богата програма ќе ја бараат довербата од граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални иззбори ќе излезе со најдобрата и најквалитетна понуда ...

ВМРО-ДПМНЕ со Тарчуловски во Кисела Вода, за Центар се уште нема

Р.С.Европа - 14.09.2017

Пратениците Јохан Тарчуловски и Зоран Илиоски се кандидати од ВМРО-ДПМНЕ за градоначалници на Кисела Вода и Битола, објави денеска на прес-конференција пратеникот Емил Димитриев. Меѓу 37 кандидати кои тој ги објави денеска се и Дарко Костовски за ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја освојува Кисела Вода со Тарчуловски

МКД - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални иззбори ќе излезе со најдобрата и најквалитетна понуда за кандидати за градоначалници и советници, соопшти денес на прес-конференција Емил Димитриев. Кандидат за градоначалник на Кисела Вода од опозициската партија ...

ВМРО-ДПМНЕ објави 37 имиња на кандидати за градоначалници, Тарчуловски меѓу нив

Стандард - 14.09.2017

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Емил Димитриев на прес-конференција денеска објави 37 имиња на кандидати за градоначалници на претстојните избори. За Кисела Вода е избран пратеникот Јохан Тарчуловски, додека за Битола „ќе трча“ Зоран Илиоски, актуелен ...

ВМРО-ДПМНЕ објави кандидати за градоначалници на повеќе општини

А1 On - 14.09.2017

„ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални избори ќе излезе со најдобрата и најквалитетна понуда за кандидати за градоначалници и советници. ВМРО-ДПМНЕ секогаш примат му дава на индивидуалниот квалитет на поединецот и неговата репутација во општетството.

ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници

МКД - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ на седницата што попладнево се одржа во партиското седиште во тетовска Мала Речица ги утврди кандидатите за градоначалници во општините каде оваа партија ќе учествува на претстојните локални избори.

Игор Трајковси ќе трча за втор градоначалнички мандат во Дебрца

OhridNews - 14.09.2017

Актуелниот градоначалник Игор Трајкоски ќе биде кандидат на ВМРО ДПМНЕ на претстојните локални избори во општина Дебрца. Одлуката денеска на прес конференција ја соопшти членот на Извршниот комитет Емил Димитриев.

ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници на претстојните локални избори

А1 On - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ на седницата што попладнево се одржа во партиското седиште во тетовска Мала Речица ги утврди кандидатите за градоначалници во општините каде оваа партија ќе учествува на претстојните локални избори.

Теута Арифи повторно кандидатка за Тетово од ДУИ

Нова ТВ - 14.09.2017

ДУИ попладнево ги утврди и објави кандидатите за градоначалници во општините каде оваа партија ќе учествува на претстојните локални избори. – Изборите на 15 октомври се многу значајни бидејќи граѓаните на нив непосредно ги избираат своите ...

ВМРО-ДПМНЕ ја објави листата со кандидати за градоначалници

Кајгана - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ објави листа со 38 кандидати за градоначалници со кои ќе настапи на локалните избори. Меѓу кандидатите има многу добро познати имиња, актуелни градоначалници, но има и млад, свеж кадар од рамките на партијата.

ДУИ ги објави сите свои кандидати за градоначалници

Press24 - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ попладнево ги утврди кандидатите за градоначалници со кои партијата ќе настапи на претстојните локални избори. -Изборите на 15 октомври се многу значајни бидејќи граѓаните на нив непосредно избираат своите ...

ДУИ ги објави имињата на кандидатите за градоначалници

+инфо - 14.09.2017

Изборите на 15 октомври се многу значајни бидејќи граѓаните на нив непосредно избираат своите претставници кои треба потоа да најдат решенија за нивн Централното претседателство на ДУИ на седницата што попладнево се одржа во партиското седиште во ...

ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници на претстојните локални избори

Сител - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ на седницата што попладнево се одржа во партиското седиште во тетовска Мала Речица ги утврди кандидатите за градоначалници во општините каде оваа партија ќе учествува на претстојните локални избори.

ВМРО-ДПМНЕ објави уште 37 кандидати за градоначалници: Од нив само 2 се жени

Канал 77 - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги објави имињата на кандидатите за градоначалници во повеќе општини, кои на претстојните локални избори ќе ја бараат довербата од граѓаните. „ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални иззбори ќе излезе со најдобрата и најквалитетна ...

Мерко во Струга, Теута во Тетово, Арифи во Липково: Ова се кандидатите на ДУИ за локалните избори

Фактор - 14.09.2017

Попладнево во Мала Речица ДУИ ги утврди кандидатите со кои ќе се трка за градоначалнички фотелји. Ерхан Арифи магистерот по правни науки р кандидат за градоначалник во општина Липково, во Арачиново историчарот Исуф Бислими, за Чаир унивезитетскиот ...

Каков имот има кандидатот за градоначалник, Коце Трајановски

еМагазин - 14.09.2017

Во пресрет на локалните избори, еМагазин стартува со нов серијал, во кој ќе Ви преставивме со каков имот располагаат дел од кандидатите за градоначалници за престојните локални избори. Напоменуваме дека користиме податоци од нивните анкетени ...

Влатко Сајкоски е кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Кичево

Република - 14.09.2017

Влатко Сајкоски е кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Општина Кичево на претстојните локални избори закажани за 15 октомври. Информацијата преку социјалните мрежи ја сподели пратеникот Антонио Милошоски.

Огромна поддршка за Трајановски: Имате среќа со ваков градоначалник

Република - 14.09.2017

Актуелниот градоначалник на град Скопје, Коце Трајановски на локалните избори следниот месец по трет пат ќе ја побара довербата од жителите на главниот град. Вчера ВМРО-ДПМНЕ и официјално ја објави неговата кандидатура, а огромен број скопјани, но и ...

На Теута не ѝ е срам повторно да се кандидира

Република - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ на седницата што попладнево се одржа во партиското седиште во тетовска Мала Речица ги утврди кандидатите за градоначалници во општините каде оваа партија ќе учествува на претстојните локални избори.

Ова се сите кандидати за градоначалници од ДУИ

iPortal - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ попладнево ги утврди кандидатите за градоначалници со кои партијата ќе настапи на претстојните локални избори. -Изборите на 15 октомври се многу значајни бидејќи граѓаните на нив непосредно избираат своите ...

ДУИ ги објави имињата на кандидатите за градоначалници

МК News - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ на седницата што попладнево се одржа во партиското седиште во тетовска Мала Речица ги утврди кандидатите за градоначалници во општините каде оваа партија ќе учествува на претстојните локални избори.

37 КАНДИДАТИ НА ВМРО-ДПМНЕ: Меѓу нив има и многу актуелни градоначалници

Фактор - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска објави 37 кандидати за градоначалници, од кои повеќето се стари кадри кои и сега ги управуваат општините. За Битола, кандидат е Зоран Илиоски, актуелен пратеник во Собранието на Република Македонија, претседател на комисијата за ...

Сите кандидати на ДУИ на едно место

Локално - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници за претстојните локални избори на 15 октомври. За градоначалничка на Тетово, повторно ќе се кандидира Теута Арифи , а во трка за втор мандат е и актуелниот градоначалник на ...

ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници

Точка - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ на седницата што попладнево се одржа во партиското седиште во тетовска Мала Речица ги утврди кандидатите за градоначалници во општините каде што оваа партија ќе учествува на претстојните локални избори.

Илиоски за Битола, Стрезовски за Ресен, Блажевски за Демир Хисар

Тера - 14.09.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, на Централниот комитет му ги предложи следните кандидати за градоначалници: За Битола, Зоран Илиоски, актуелен пратеник во Собранието на Република Македонија, претседател на комисијата за избор и менување во ...

Тарчуловски – кандидат за градоначалник на општина Кисела Вода од ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ одлучи да не ја кандидира за уште еден мандат актуелната градоначалничка во општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ. Довербата за трката за локалните избори на 15 октомври партијата реши да му ја довери на Јохан Тарчуловски, ...

ВМРО-ДПМНЕ објави кандидати за градоначалници на повеќе општини

Вечер Прес - 14.09.2017

Интегрално соопштение: ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални избори ќе излезе со најдобрата и најквалитетна понуда за кандидати за градоначалници и советници. ВМРО-ДПМНЕ секогаш примат му дава на индивидуалниот квалитет на поединецот и неговата ...

Познати имињата, ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници

еМагазин - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ на седницата што попладнево се одржа во партиското седиште во тетовска Мала Речица ги утврди кандидатите за градоначалници во општините каде оваа партија ќе учествува на претстојните локални избори.

Рокот изминува, а ВМРО-ДПМНЕ се уште нема кандидат за градоначалник во општина Центар

Либертас - 14.09.2017

Општината каде се одвиваа најголеми драми на минатите локални избори во 2013, и сега ја бранува јавноста, уште пред да започне изборната кампања. СДСМ дури вчера конечно го објави својот кандидат, а ВМРО-ДПМНЕ се уште нема или не објавува кој ќе ја ...

ВМРО-ДПМНЕ објави имиња на кандидати за 35 општини

еМагазин - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги објави имињата на кандидатите за градоначалници за девет општини. За Битола, Зоран Илиоски, за Бутел, Дарко Костовски, актуелен претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Бутел, за Штип, актуелниот градоначалник, Илчо Захариев, за ...

ВМРО-ДПМНЕ објави уште 37 кандидати за градоначалници

МК News - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денес ги објави имињата на кандидатите за градоначалници кои на претстојните локални избори со богата програма ќе ја бараат довербата од граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални избори ќе излезе со најдобрата и најквалитетна понуда ...

Сопственикот на Кожувчанка – кандидат за градоначалник на Кавадарци од ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 14.09.2017

Кандидат за градоначалник на Кавадарци од ВМРО-ДПМНЕ ќе биде сопственикот на Кожувчанка, Митко Јанчев. Кандидатурата ја објавија денеска на прес конференција од ВМРО-ДПМНЕ, заедно со кандидати за многу други општини.

Јохан Тарчуловски е градоначалнички кандидат на ВМРО-ДПМНЕ во Кисела Вода

Мета - 14.09.2017

Јохан Тарчуловски во Кисела Вода, пратеникот Зоран Илиоски во Битола, а актуелниот Илчо Захариев во Штип. Тоа се дел од имињата што како градоначалнички кандидати извршниот комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ му ги препорачал на централниот комитет на ...

ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници на претстојните локални изботи

Вечер Прес - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ на седницата што попладнево се одржа во партиското седиште во тетовска Мала Речица ги утврди кандидатите за градоначалници во општините каде оваа партија ќе учествува на претстојните локални избори.

Димитриевски: Со нов коцепт ќе се обидеме да го промениме нашиот град (видео)

Кумановски м. - 14.09.2017

Општинската организација на СДСМ Куманово вчеравечер одржа конференција на која членството едногласно ја изгласа листата кандидати за советници и кандидатот за градоначалник со кој партијата ќе ја бара довербата од граѓаните на претстојните локални ...

ВМРО-ДПМНЕ објави листа со 37 кандидати за градоначалници

Точка - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ објави листа со 37 кандидати за градоначалници со кои ќе настапи на локалните избори. За Битола, Зоран Илиоски, актуелен пратеник во Собранието на Република Македонија, претседател на комисијата за избор и менување во Собранието, ...

ВМРО-ДПМНЕ примат дава на квалитетот и репутацијата на поединецот

Вечер Прес - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални избори ќе излезе со проверени кадри. Во најголемиот дел општини ќе ги кандидира досегашните градоначалници, кои според анкетите, реализирале голем број проекти и заслужуваат нова шанса.

Познати имињата на кандидатите за градоначалници од ВМРО ДПМНЕ за неколку скопски општини

Скопје инфо - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денес ги објави имињата на кандидатите за градоначалници кои на претстојните локални избори со богата програма ќе ја бараат довербата од граѓаните. Помеѓу нив се имињата на три скопски општини: Бутел, Чаир и Кисела Вода.

Газдата на Кожувчанка кандидат за градоначалник на Кавадарци од ВМРО ДПМНЕ

iPortal - 14.09.2017

Газдата на Кожувчанка, Митко Јанчев е кандидат за градоначалникк од ВМРО ДПМНЕ во Кавадарци. Веста денес ја соопштија од штабот на партијата, и на локалните избори тој ќе ги измери силите со Бетијан Китев, кандидат за градоначалник на Кавадарци од ...

Јохан Тарчуловски е градоначалнички кандидат на ВМРО-ДПМНЕ во Кисела Вода

Локално - 14.09.2017

Јохан Тарчуловски во Кисела Вода, пратеникот Зоран Илиоски во Битола, а актуелниот Илчо Захариев во Штип. Тоа се дел од имињата што како градоначалнички кандидати извршниот комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ му ги препорачал на централниот комитет на ...

ДУИ утврди кандидати за градоначалници, Арифи повторно во трка за Тетово

Мета - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници во општините каде оваа партија ќе учествува на претстојните локални избори на 15 октомври. Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи повторно ќе се кандидира, а во трка за ...

ДУИ повторно со Арифи, Дехари и Бејта на локалните избори

Локално - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ на седницата што попладнево се одржа во партиското седиште во тетовска Мала Речица ги утврди кандидатите за градоначалници во општините каде оваа партија ќе учествува на претстојните локални избори.

ВМРО-ДПМНЕ ги објави имињата на кандидатите за градоначалници

Бизнис Вести - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денес ги објави имињата на кандидатите за градоначалници Кандидат за градоначалник на општина Битола е Зоран Илиоски, пратеник. За Бутел е Дарко Костовски, советник во општината.

ВМРО-ДПМНЕ објави уште 38 кандидати за градоначалници

Скопје инфо - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денес ги објави имињата на кандидатите за градоначалници кои на претстојните локални избори со богата програма ќе ја бараат довербата од граѓаните. Кандидат за градоначалник на општина Битола е Зоран Илиоски, пратеник.

ДУИ утврди кандидати за градоначалници, Арифи повторно во трка за Тетово

Либертас - 14.09.2017

Централното претседателство на ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници во општините каде оваа партија ќе учествува на претстојните локални избори на 15 октомври. Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи повторно ќе се кандидира, а во трка за ...

ВМРО-ДПМНЕ објави уште 37 кандидати за градоначалници

Република - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги објави имињата на кандидатите за градоначалници кои на претстојните локални избори со богата програма ќе ја бараат довербата од граѓаните. Кандидат за градоначалник на општина Битола е Зоран Илиоски , пратеник.

Расте влогот за локалните избори...

Н.Македонија - 14.09.2017

Како никогаш досега политичките партии тактизираат и се претпазливи при изборот на своите адути за претстојните локални избори. Па, така, имаме примери на редица кадровски прекоманди на функционери од централната или од законодавна власт во трка за ...

ВМРО-ДПМНЕ го кандидира Тарчуловски за градоначалник на Кисела Вода...

Н.Македонија - 14.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ го кандидира Тарчуловски за градоначалник на Кисела Вода ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти одлука за кандидати за градоначалник на неколку општини за претстојните локални избори. Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, на Централниот комитет ги ...

СДСМ го промовираше Илија Јованоски, кандидатот за градоначалник на Прилеп...

Н.Македонија - 14.09.2017

СДСМ го промовираше Илија Јованоски, кандидатот за градоначалник на Прилеп СДСМ го промовираше кандидатот за градоначалник на Прилеп, доктор Илија Јованоски, актуелениот директор на прилепската болница, како и кандидатите за советници, на ...

ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници на претстојните локални избори...

Н.Македонија - 14.09.2017

ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници на претстојните локални избори Централното претседателство на ДУИ на седницата што попладнево се одржа во партиското седиште во тетовска Мала Речица ги утврди кандидатите за градоначалници во општините ...

ВМРО – ДПМНЕ : Имаат исти кандидати за локалните избори затоа што се несигурни

ТВ21 - 13.09.2017

Нешто повеќе од 24 часа до истекот на рокот, политичарите го користат секој момент за евентуален договор за заеднички настап во првиот круг , во одредени општини. Кандидатот на СДСМ за Куманово, Максим Димитриевски засега не потврдува, ниту пак ...

Локални избори, Беса со кандидат за град Скопје

Алсат-М - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја официјализираше кандидатурата на Коце Трајановски за трет градоначалнички мандат во Скопје каде ќе се соочи со Петре Шилегов од владејачкиот СДСМ. Алијансата за Албанците во Скопје ќе го кандидира Наим Бајрами.

Мицкоски: Коце Трајановски поворно во трка за градоначалник на Скопје

ТВ21 - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на Скопје, Коце Трајановски, е кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за уште еден мандат на функцијата, соопшти генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски. „Неговите успеси и работа се видливи насекаде низ градот Скопје.

Мицкоски: Коце Трајановски официјален кандидат за Скопје од ДПМНЕ, Трајковски за Гази Баба, Клопчевски за Дебар

Фокус - 13.09.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција објави уште четворица кандидати за градоначалници на престојните локални избори, што ќе се одржат на 15 октомври, ...

Коце по трет мандат за градоначалник на Скопје

Сакам да кажам - 13.09.2017

Коце Трајановски ќе биде кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Град Скопје. Актуелниот градоначалник Трајановски на претстојните локални избори ќе го бара третиот мандат од граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ објави уште четворица кандидати за градоначалници, Трајановски и официјално за Скопје

Курир - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција објави уште тројца кандидати за градоначалници на престојните локални избори. Генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски денеска изјави дека Коце Трајановски ќе биде кандидат за Град Скопје, Тони ...

Локални избори, Беса со кандидат за град Скопје (видео)

Press24 - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја официјализираше кандидатурата на Коце Трајановски за трет градоначалнички мандат во Скопје каде ќе се соочи со Петре Шилегов од владејачкиот СДСМ. Алијансата за Албанците во Скопје ќе го кандидира Наим Бајрами.

ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе го предложи Коце Трајановски за градоначалник на Скопје (ВИДЕО)

Стандард - 13.09.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска соопшти дека актуелниот градоначалник на Скопје, Коце Трајановски, ќе бара од граѓаните трет мандат на претстојните локални избори.

ВМРО-ДПМНЕ објави уште четворица кандидати за градоначалници, Трајановски и официјално за Скопје

Press24 - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција објави уште четворица кандидати за градоначалници на престојните локални избори. Генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски денеска изјави дека Коце Трајановски ќе биде кандидат за Град Скопје, Тони ...

Идни градоначалници, а без програми

Глас на Америка - 13.09.2017

Партиите ќе чекаат до последен момент со доставувањето на кандидатските листи за градоначалници. Пратеници и министри ќе се тркаат за градоначалничката фотеља, ставајќи го партискиот интерес во преден план, оставајќи отворена опција доколку загубат ...

Функционерите не се откажуваат од „седењето на две столчиња“

Сител - 13.09.2017

По консултација со Зијадин Села и премиерот Заев, министерот за здравство ќе одлучи дали ќе се повлече од функцијата пред да влезе во трката за градоначалничкото место во Гостивар. Ова е официјалниот став на неговиот кабинет на 12 дена пред стартот ...

Одбиена тужбата на независниот кандидат за градоначалник Горан Чекаловиќ

Макфакс - 13.09.2017

Управниот суд ја одби тужбата на независниот кандидат за градоначалник во Општина Чучер Сандево, Горан Чекаловиќ, бидејќи неговата кандидатура не помина кај Општинската изборна комисија. Судот реши дека неговата тужба е неоснована.

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ пак го кандидира Коце Трајановски за градоналаник на Скопје

МКД - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на Скопје, Коце Трајановски, е кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за уште еден мандат на функцијата, соопшти генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски. „Неговите успеси и работа се видливи насекаде низ градот Скопје.

ЦК ВМРО-ДПМНЕ соопшти имиња на кандидати за градоначалници

Слободен Печат - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги кандидира актуелните градоначалници на Скопје и на општина Гази Баба, Коце Трајановски и Тони Трајковски, за свои кандидати за првите места во главниот град и во општината за локалните избори, соопшти Христијан Мицкоски, генерален ...

Одбиена тужбата на независниот кандидат за градоначалник Горан Чекаловиќ

Точка - 13.09.2017

Управниот суд ја одби тужбата на независниот кандидат за градоначалник во општина Чучер-Сандево, Горан Чекаловиќ, бидејќи неговата кандидатура не помина кај Општинската изборна комисија. Судот реши дека неговата тужба е неоснована.

ВМРО-ДПМНЕ во Скопје и во Гази Баба ќе ги кандидира Коце Трајановски и Тони Трајковски

Локално - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ најверојатно ќе ги кандидира актуелните градоначалници на Скопје и на општина Гази Баба, Коце Трајановски и Тони Трајковски, за свои кандидати за првите места во главниот град и во општината за локалните избори, соопшти Христијан ...

ВМРО – ДПМНЕ со кандидати за Скопје, Гази Баба и Дебар

iPortal - 13.09.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција објави уште четворица кандидати за градоначалници на престојните локални избори, што ќе се одржат на 15 октомври, годинава. Генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски денеска изјави ...

ВМРО-ДПМНЕ објави уште четворица кандидати за градоначалници, Трајановски и официјално за Скопје

Скопје инфо - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција објави уште четворица кандидати за градоначалници на престојните локални избори. Генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски истакна дека ВМРО-ДПМНЕ ја нуди својата кадровска и програмска понуда пред ...

Коце Трајановски со амбиција за вечен градоначалник

Фактор - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ и официјално му ја даде поддршката на актуелниот градоначалник на Скопје Коце Трајановски за нов трет мандат по ред. Трајановски повеќе од деценија е во локалната власт бидејќи претходно беше градоначалник и на општина Гази Баба, па ...

ВМРО-ДПМНЕ во Скопје и во Гази Баба ќе ги кандидира Коце Трајановски и Тони Трајковски

Мета - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ најверојатно ќе ги кандидира актуелните градоначалници на Скопје и на општина Гази Баба, Коце Трајановски и Тони Трајковски, за свои кандидати за првите места во главниот град и во општината за локалните избори, соопшти Христијан ...

Кои се кандидатите за градоначалници од ВМРО ДПМНЕ за Скопје, Гази Баба, Дебар и Росоман

еМагазин - 13.09.2017

За Град Скопје, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градонач.алник за престојните локални избори е Коце Трајановски , актуелен градоначалник. За општина Росоман, кандидат е актуелниот градоначалник Стојанче Лазов , за општина Гази Баба, актуелниот ...

Соопштени нови четири имиња за кандидати за градоначалници

Тера - 13.09.2017

За Град Скопје, актуелниот градоначалник Коце Трајановски. За општина Росоман, актуелниот градоначалник Стојанче Лазов. За општина Гази Баба, актуелниот градоначалник Тони Трајковски и за општина Дебар, го предлагаме докторот Драган Клопчески, лекар ...

ВМРО-ДПМНЕ објави уште четворица кандидати за градоначалници

Вечер Прес - 13.09.2017

На ден пред истекот на рокот од ВМРО-ДПМНЕ објавија уште четири имиња на кандидати за градоначалници со кои партијата ќе настапи на престојните локални избори. И официјално првиот човек на Скопје Коце Трајановски од сограѓаните ќе побара трет мандат ...

Каков имот има кандидадот за градоначалник на ДУИ, Висар Ганиу

еМагазин - 13.09.2017

Во пресрет на локалните избори, еМагазин стартува со нов серијал, во кој ќе Ви преставивме со каков имот располагаат дел од кандидатите за градоначалници за престојните локални избори. Напоменуваме дека користиме податоци од нивните анкетени ...

СДСМ на конференција ќе ги утврдува предлозите за градоначалник и листа на советници

Kumanovo News - 13.09.2017

Централното партиско раководство одлучи кандидат за градоначалник да биде Максим Димитриевски, додека носител на советничката листа, најверојатно ќе биде Атина Мургашанска. Дали ќе се обедини поделеното членство околу Димитриевски, кое кулминираше ...

Атина Мургашанска носител на листата советници на СДСМ

Кумановски м. - 13.09.2017

Атина Мургашанска денеска е избрана за носител на листата на советници на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија за Куманово на претстојните избори кои ќе се одржат на 15 октомври. Мургашанска е претседателот на Унијата на жени на СДСМ Куманово, а ...

Беса со кандидат за град Скопје

Локално - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја официјализираше кандидатурата на Коце Трајановски за трет градоначалнички мандат во Скопје каде ќе се соочи со Петре Шилегов од владејачкиот СДСМ. Алијансата за Албанците во Скопје ќе го кандидира Наим Бајрами.

СДСМ ги претстави кандидатите за советници и градоначалник во Куманово (фото)

Кумановски м. - 13.09.2017

Општинската организација на СДСМ Куманово вечерва одржа конференција на која членството едногласно ја изгласа листата советници и кандидатот за градоначалник со кој партијата ќе ја бара довербата од граѓаните на претстојните локални избори.

Коце Трајановски и официјално кандидат за градоначалник на Скопје

Република - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција објави уште четворица кандидати за градоначалници на престојните локални избори. Генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски денеска изјави дека Коце Трајановски ќе биде кандидат за Град Скопје, Тони ...

ВМРО-ДПМНЕ ја комплетира листата кандидати за градоначалници! Еве кои се новите предлози

Бизнис Вести - 13.09.2017

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ „Почитувани, ВМРО-ДПМНЕ е опцијата која подготвува најдобра програмска и најдобра персонална понуда за кандидати за градоначалници и советници ...

Меѓупартиски услуги, трката преминува од централната на локалната власт

ТВ21 - 12.09.2017

Пред доставувањето на кандидатските листи за општините, започна и меѓупартиската размена на услуги. Два дена пред истекот на рокот за доставување на кандидатските листи, неофицијално, ДУИ нема да има свој кандидат за општина Куманово, туку ќе го ...

Алијансата за позитивна Македонија ќе ја поддржи коалицијата на СДСМ за изборите

Фокус - 12.09.2017

Алијансата за позитивна Македонија ќе даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ, на претстојните локални избори. „Алијансата за позитивна Македонија дава максимален придонес кон составувањето на ...

Максим Димитриевски во градоначалничка трка за Куманово

ТВ21 - 12.09.2017

Централното раководство на СДСМ конечно пресече и за официјален кандидат за градоначалник на Куманово го номинира пратеникот Максим Димитриевски. Тој во конкуренција на дури шестмина кандидати од редовите на ОК на СДСМ на Куманово според централното ...

Коалиционите партнери во преговори: ДУИ да го подржи Шилегов во Скопје, СДСМ да нема свој кандидат во Чаир

Фокус - 12.09.2017

На само два дена пред истекување на рокот за поднесување на листи на кандидати за градоначалници и членови на советите, во партиите се прават последните преговори и договори околу тоа со кои кандидати ќе настапат на престојните локални избори што ќе ...

ДУИ во Чаир ќе го кандидира заменик министерот за образование Висар Ганиу

Фокус - 12.09.2017

За градоначалник во општина Чаир, ДУИ ќе го кандидира заменик министерот за образование Висар Ганиу, најави денеска шефот на изборниот штаб на оваа партија, Бујар Османи. Тој рече дека пред Ганиу да ја поднесе кандидатурата ќе даде оставка од ...

Министри во трка за градоначалници

24 Вести - 12.09.2017

Заменик министерот за образование, Висар Ганиу даде оставка од функцијата поради кандидатура на локалните избори. Според шефот на изборниот штаб на ДУИ, Бујар Османи, овој чекор се презема со цел одвојување на партијата од државата.

Локални избори, партиите не ја исклучуваат можноста за меѓусебна соработка

Алсат-М - 12.09.2017

Политичките партии не ја исклучуваат можноста за меѓусебна соработка на локалните избори на 15 октомври, но барем засега нема потврда за договор. Бујар Османи од ДУИ соопшти дека нивниот кандидат за Чаир, Висар Ганиу си поднесол од функцијата ...

АПМ со поддршка за кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ

Слободен Печат - 12.09.2017

Извршниот одбор на Алијансата за позитивна Македонија, на проширената седница што ја одржа со претседателите На општинските организации на АПМ, одржана на ден 11.09.2017 година, реши да даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на ...

Алијансата за позитивна Македонија ќе ја поддржи коалицијата на СДСМ за изборите

+инфо - 12.09.2017

Оваа одлука е донесена вчера на проширената седница со претседателите на општинските организации на АПМ. Алијансата за позитивна Македонија ќе даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ, на претстојните ...

Падна договор: ДУИ се откажува од Скопје и Арачиново - СДСМ без кандидат во Чаир

Press24 - 12.09.2017

СДСМ вечерва ја затвора листата зо кадидати за градоначалници за изборите на 15 октомври. Какао што дознава Press24 паднал договор со ДУИ, СДСМ да не предложи свој кадидат во Чаир а ДУИ да оди без кандидати во Скопје и Арачиново.

Алијансата за позитивна Македонија со поддршка за СДСМ на локалните избори

Стандард - 12.09.2017

Извршниот одбор на Алијансата за позтивна Македонија (АПМ), на вчерашната седница реши да даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ. „Алијансата ќе даде максимален придонес и во составувањето на ...

Алијанса за позитивна Македонија со целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ

А1 On - 12.09.2017

„Извршниот одбор на Алијансата за позитивна Македонија, на проширената седница што ја одржа со претседателите на општинските организации на АПМ, одржана на ден 11.09.2017 година, реши да даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на ...

Зошто пратеници сакаат да станат градоначалници?

Р.С.Европа - 12.09.2017

Рокот за пријавување на кандидати за градоначалници истекува на 14 септември на полноќ, а засега десетина пратеници и еден министер се знае дека влегуваат во трката. Аналитичарите сметаат дека има повеќе причини зошто се решаваат Собранието да го ...

Заменик министерот за образование Висар Ганиу даде оставка од функцијата, се кандидира за локалните избори

А1 On - 12.09.2017

Шефот на изборниот штаб на Демократската унија за интеграција Бујар Османи и партискиот кандидат за градоначалник за Општина Чаир, Висар Ганиу денеска на плоштадот “Скендербег”, две недели пред почетокот на кампањата за локалните избори, информира ...

И заменик министерот за образование ќе се кандидира за градоначалник

Нова ТВ - 12.09.2017

Заменик министерот за образование Висар Ганиу ќе се кандидира за градоначалник на скопската општина Чаир. Шефот на изборниот штаб на Демократската унија за интеграција Бујар Османи денеска најави дека Ганиу ќе поднесе оставка на функцијата.

СДСМ и ДУИ договараат заеднички кандидати за локалните избори, два дена до крајниот рок за поднесување кандидатури

Сител - 12.09.2017

СДСМ и ДУИ со заеднички кандидати ќе бараат градоначалник повеќе на локалните избори. Вицепремиерот за европски прашања а од денеска и шеф на изборниот штаб на интегративците во Чаир вели дека разговорите со СДСМ одат во добра насока Со сличен став ...

Циц извиси, Заев го избра тепачот Димитриевски за кандидат за градоначалник

Нетпрес - 12.09.2017

Таму долгогодишниот градоначалник Зоран Дамјановски – Циц веќе ја нема поддршката од партијата, откако вчера беше и официјално соопштено дека кандидат за градоначалник на Куманово ќе биде Максим Димитриевски, човекот кој пред само неколку месеци ...

Алијансата за позитивна Македонија ќе поддржи градоначалници на СДСМ

Макфакс - 12.09.2017

Извршниот одбор на Алијансата за позитивна Македонија, на проширената седница што ја одржа со претседателите на општинските организации, реши да даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ на претстојните ...

Заменик министерот за образование Висар Ганиу даде оставка од функцијата, се кандидира за локалните избори

Вечер Прес - 12.09.2017

Шефот на изборниот штаб на Демократската унија за интеграција Бујар Османи и партискиот кандидат за градоначалник за Општина Чаир, Висар Ганиу денеска на плоштадот "Скендербег", две недели пред почетокот на кампањата за локалните избори, информира ...

Каков имот има кандидатот за градоначалник, Максим Димитриевски

еМагазин - 12.09.2017

Во пресрет на локалните избори, еМагазин стартува со нов серијал, во кој ќе Ви преставивме со каков имот располагаат дел од кандидатите за градоначалници за престојните локални избори. Напоменуваме дека користиме податоци од нивните анкетени ...

Заменик министерот за образование Висар Ганиу поднесе оставка, се кандидира за градоначалник

еМагазин - 12.09.2017

Заменик министерот за образование, Висар Ганиу поднесе оставка, за да се кандидира за градоначалник на скопската општина Чаир, информираа денеска од ДУИ. Висар е доктор по физичка култура и е поранешен тренер на фудбалскиот клуб „Шкупи“.

Заменик министерот за образование даде оставка, се кандидира за локалните избори

Тера - 12.09.2017

Шефот на изборниот штаб на Демократската унија за интеграција Бујар Османи и партискиот кандидат за градоначалник за Општина Чаир, Висар Ганиу денеска на плоштадот “Скендербег”, две недели пред почетокот на кампањата за локалните избори, информира ...

Османи: Постои можност со СДСМ уште во првиот круг да одиме со заеднички кандидати во неколку општини

iPortal - 12.09.2017

Откако „Фокус“ денеска објави дека меѓу коалиционите партнери ДУИ и СДСМ постојат преговори за во некои општини да настапат со заеднички кандидати, односно ДУИ да го подржи Петре Шилегов во Скопје, а СДСМ да нема свој кандидат во Чаир, со изјава ...

АПМ: Целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на СДСМ и коалицијата

Либертас - 12.09.2017

Извршниот одбор на Алијансата за позитивна Македонија, на проширената седница што ја одржа со претседателите на општинските организации на АПМ, одржана вчера, реши да даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена ...

Заменик министерот за образование Висар Ганиу даде оставка од функцијата, се кандидира за локалните избори

Локално - 12.09.2017

– Шефот на изборниот штаб на Демократската унија за интеграција Бујар Османи и партискиот кандидат за градоначалник за Општина Чаир, Висар Ганиу денеска на плоштадот “Скендербег”, две недели пред почетокот на кампањата за локалните избори, информира ...

Заменик министерот за образование Висар Ганиу даде оставка од функцијата

iPortal - 12.09.2017

Шефот на изборниот штаб на Демократската унија за интеграција Бујар Османи и партискиот кандидат за градоначалник за Општина Чаир, Висар Ганиу денеска на плоштадот “Скендербег”, две недели пред почетокот на кампањата за локалните избори, информира ...

Алијансата за позитивна Македонија ќе поддржи градоначалници на СДСМ

Точка - 12.09.2017

Извршниот одбор на Алијансата за позитивна Македонија на проширената седница што ја одржа со претседателите на општинските организации реши да даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ на претстојните ...

Максим Димитриевски – кандидат за градоначалник на Куманово од СДСМ

Либертас - 12.09.2017

СДСМ го одреди својот кандидат за градоначалник на Куманово. Се работи за пратеникот Максим Димитриевски. Тој е долгогодишен член на раководството на СДСМ во Куманово, а неколку години беше и претседател на Советот на општината Куманово.

Османи: Со СДСМ преговараме за заеднички кандидати во Чаир и Кичево (Видео)

Република - 12.09.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, одговарајќи на новинарските прашања, рече дека има позитивен дух во преговорите меѓу ДУИ и СДСМ за соработка на локалните избори, пишува Газета Лајм. -Во разговорите сме да извадиме заеднички кандидат во Чаир.

СДСМ и ДУИ со заеднички кандидати на локални избори, фрчат оставки од министерски фотелји

Вечер Прес - 12.09.2017

На прашањето дали СДСМ ќа ја поддржи ДУИ во неколку општини, шефот на изборниот штаб на ДУИ, Бујар Османи рече дека сеуште не се финализирани разговорите помеѓу коалициските партнери. -Ќе видиме според околностите, меѓутоа, има позитивни сигнали ...

Алијансата за позитивна Македонија ќе ја поддржи коалицијата на СДСМ за изборите

Вечер Прес - 12.09.2017

Оваа одлука е донесена вчера на проширената седница со претседателите на општинските организации на АПМ. Алијансата за позитивна Македонија ќе даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ, на претстојните ...

ДУИ го објави кандидатот за градоначалник во Чаир

Скопје инфо - 12.09.2017

Актуелниот заменик министер во образование Висар Ганиу ќе истрча во Чаир како фаворит на ДУИ за да се обиде да ја задржи фотелјата во контото на Али Ахемти. По повеќе дневните калкулации, но и консултации, денес ДУИ официјално го промовираше Ганиу ...

Максим Димитриевски е кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово...

Н.Македонија - 12.09.2017

Максим Димитриевски е кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово Централното раководство на СДСМ конечно пресече и за официјален кандидат за градоначалник на Куманово го номинира пратеникот Максим Димитриевски.

ДУИ го кандидира Висар Ганиу за градоначалник на Чаир...

Н.Македонија - 12.09.2017

ДУИ го кандидира Висар Ганиу за градоначалник на Чаир Актуелниот заменик министер во образование, Висар Ганиу ќе трча за градоначалник во општина Чаир како фаворит на ДУИ. ДУИ денеска го промовираше својот кандидат за најголемата албанска општина во ...

Трка за градоначалници и советници

24 Вести - 11.09.2017

На само неколку дена до истекот на рокот до кога до ДИК треба да се достават имињата на кандидатите за градоначалници и советници, партиите се уште тактизираат со значаен дел од општините.

СДСМ го комплетира тимот со кандидати за градоначалници: Димтириевски во Куманово, Јовановски во Прилеп, Мицевски во ...

Фокус - 11.09.2017

СДСМ го комплетира тимот со кој ќе настапи на претстојните локални избори. Откако ги промовираше кандидатите за градоначалници на Скопје и скопските општини, социјалдемократите ги избираат адутите со кои ќе ги освојуваат и другитре поголеми општини ...

Локални избори, финализирање на кандидатурите за градоначалници

Алсат-М - 11.09.2017

Политичките партии се пред завршувањето на листите со кандидати за градоначалници и за општинските совети. Партиите веќе ги заокружија повеќето имиња за локалните избори, а мал е бројот на општини каде што тие не одредиле кандидат.

Општина Цeнтар се уште без кандидати за градоначалник

Телма - 11.09.2017

Пратеникот Мaксим Димитриевски е кандидат на СДСМ за Куманово , каде Зоран Дамјановски беше градоначалник во изминатие 3 мандати. Ќе се соочи со пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ- Зоран Ѓеорѓиевски кој беше номиниран и на претходните локални ...

Три дена до истекот на рокот за градоначалнички и советнички кандидатури

Таратур - 11.09.2017

Ниту една партиска градоначалничка кандидатура се уште не е поднесена до Државната изборна комисија, потврди портпаролката Љупка Гугучевска. На три дена до истекот на рокот во кој политичките партии до ДИК треба да ги достават кандидатските листи за ...

Тежок раскол во СДСМ Куманово: Циц извиси, Заев го избра тепачот Димитриевски за кандидат за градоначалник

Курир - 11.09.2017

Во периодот на само еден месец пред локалните избори, во ситуација кога сите до сега објавени анкети покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ е во предност во поголемиот дел од локалните самоуправи, СДСМ се соочува со кризна состојба во Куманово, општина која ...

Максим Димитриевски- кандидат на СДСМ за градоначалник на Куманово

Нова ТВ - 11.09.2017

Пратеникот Максим Димитриевски е кандидатот за градоначалник на Куманово од редовите на СДСМ. – Ќе ја оправдам укажаната доверба, да победи единството и заедништвото, преточено во визија за достоинствено Куманово и просперитетна Република Македонија ...

Министри, пратеници, актуелни градоначалници... ќе се борат за градоначалнички фотелји

МКД - 11.09.2017

Остануваат уште три дена до истекот на рокот за поднесување кандидатури за градоначалници и членови на советите, но до Државната изборна комисија до денеска не стигнала ниту една. Политичките партии секој ден објавуваат по едно или две имиња на ...

Максим Димитриевски е кандидатот за градоначалник на Куманово од редовите на СДСМ

Слободен Печат - 11.09.2017

Пратеникот Максим Димитриевски е кандидатот за градоначалник на Куманово од редовите на СДСМ. – Ќе ја оправдам укажаната доверба, да победи единството и заедништвото, преточено во визија за достоинствено Куманово и просперитетна Република Македонија ...

Максим Димитриевски е кандидатот на СДСМ за Куманово

А1 On - 11.09.2017

Максим Димитривески, актуелен пратеник и поранешен претседател на Советот на Куманово е изборот на СДСМ за номинација за кандидат за градоначалник. Еве што напиша Димитриевски: Почитувани, Благодарам на укажаната чест од страна на колегите од СДСМ, ...

Максим Димитриевски е кандидатот на СДСМ за Куманово

+инфо - 11.09.2017

Негов противкандидат од ВМРО-ДПМНЕ ќе биде лекарот Зоран Ѓорѓиевски. Пратеникот Максим Димитриевски е кандидатот за градоначалник на Куманово од редовите на СДСМ. - Ќе ја оправдам укажаната доверба, да победи единството и заедништвото, преточено во ...

СДСМ со нов кандидат за градоначалник на Куманово

Макфакс - 11.09.2017

СДСМ го комплетира тимот со кој ќе настапи на претстојните локални избори. По три мандати на Зоран Дамјановски, СДСМ одлучи овојпат во Куманово да настапи со пратеникот Максим Димитриевски, кој беше долгогодишен советник во општината.

Илија Јованоски кандидат на СДСМ за Прилеп, Борјанчо Мицевски за Крива Паланка

А1 On - 11.09.2017

СДСМ одлучи во Прилеп на Марјан Ристески да му се спротивстави со Илија Јованоски, директорот на градската болница. Кандидат на СДСМ за Крива Паланка ќе биде Борјанчо Мицевски. Познат е и кандидатот за Куманово.

Пратеникот Максим Димитриевски ќе биде кандидат на СДСМ за градоначалник на Куманово

МКД - 11.09.2017

Пратеникот Максим Димитриевски е кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово. Самиот Димитриевски на својот Фејсбук профил се заблагодари на честа што му била укажана о напиша дека ќе ја оправда укажаната доверба.

Рокот за пријавување истекува во четврток на полноќ, а голем број кандидати за градоначалници непознат

Сител - 11.09.2017

Актуелниот градоначалник на Куманово, Зоран Дамјановски не ја доби поддршката од партиското раководство за нов четврти мандат. Социјал демократите на локалните избори во најголемата општина во Македонија власта ќе ја освојуваат со Максим ...

Тежок раскол во СДСМ – Куманово: Циц извиси, Заев го избра тепачот Димитриевски за кандидат за градоначалник

Република - 11.09.2017

Во периодот на само еден месец пред локалните избори, во ситуација кога сите до сега објавени анкети покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ е во предност во поголемиот дел од локалните самоуправи, СДСМ се соочува со кризна состојба во Куманово, општина која ...

Илија Јованоски кандидат на СДСМ за Прилеп, Борјанчо Мицевски за Крива Паланка

Локално - 11.09.2017

СДСМ одлучи во Прилеп на Марјан Ристески да му се спротивстави со Илија Јованоски, директорот на градската болница. Д-р Илија Јованоски, координаторот на Советничка група на СДСМ во Совет на општина Прилеп е кандидатот за градоначалник на СДСМ за ...

Старо-нови имиња за градоначалници

Локално - 11.09.2017

На три дена пред истекот за поднесување на кандидатски листи за градоначалници од политичките партии, до Државната изборна комисија не стигнала ниту една кандидатура. Од партиите излегоа со кандидати за речиси сите општини.

СДСМ со нов кандидат за градоначалник на Куманово

Точка - 11.09.2017

СДСМ го комплетира тимот со кој ќе настапи на претстојните локални избори. По три мандати на Зоран Дамјановски, СДСМ одлучи овојпат во Куманово да настапи со пратеникот Максим Димитриевски, кој беше долгогодишен советник во општината.

Каков имот има кандидатот за градоначалник, Марјан Ристески

еМагазин - 11.09.2017

Во пресрет на локалните избори, еМагазин стартува со нов серијал, во кој ќе Ви преставивме со каков имот располагаат дел од кандидатите за градоначалници за престојните локални избори. Напоменуваме дека користиме податоци од нивните анкетени ...

Илија Јованоски кандидат за градоначалник на СДСМ за Прилеп

еМагазин - 11.09.2017

Илија Јованоски, координаторот на Советничка група на СДСМ во Совет на општина Прилеп е кандидатот за градоначалник на СДСМ за Прилеп за престојните локални избори. Тој е директорот на градската болница.

Максим Димитриевски кандидат на СДСМ за градоначалник на Куманово

еМагазин - 11.09.2017

Максим Димитриевски е кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово, за престојните избори. Информацијата, актуелниот пратеник, ја соопшти на својот Фејсбук профил. Фото: Максим ...

Борјанчо Мицевски кандидат за градоначалник на СДСМ за крива Паланка

еМагазин - 11.09.2017

Борјанчо Мицевски, претседател на ОО СДСМ Крива Паланка, е кандидат на СДСМ за градоначалник за Крива Паланка на престојните локални избори. Фото: СДСМ ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ Максим Димитриевски кандидат на СДСМ за градоначалник на Куманово ...

Mаксим Димитриевски кандидат на СДСМ за градоначалник на Куманово

Kumanovo News - 11.09.2017

Од неофицијални извори дознаваме дека одлуката на партијата ќе биде соопштена во текот на денот. Димитриевски е избран меѓу 6 кандидати, бидејќи имал најдобар рејтинг меѓу граѓаните, а најсериозни противници му беа актуелниот градоначалник Зоран ...

Максим Димитриевски е кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово

Локално - 11.09.2017

Максим Димитривески, актуелен пратеник и поранешен претседател на Советот на Куманово е изборот на СДСМ за номинација за кандидат за градоначалник. Еве што напиша Димитриевски: Почитувани, Благодарам на укажаната чест од страна на колегите од СДСМ, ...

Котевски очекува победа и е изненаден од противкандидатот

Тера - 11.09.2017

-Партијата одлучува кој ќе го назначи за кандидат за градоначалник. Ние тука имавме повеќе кандидати околу 5 до 6 кандидати, партијата врши анкети и разни испитувања, и не туку така некој го исфрла за кандидат.

Максим Димитриевски кандидат на СДСМ за градоначалник на Куманово

Кумановски м. - 11.09.2017

Максим Димитреивски и официјално утринава по два часот е избран за кандидат на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија за градоначалник на Општина Куманово. Иако партијата се уште нема официјално соопштение, високи партиски извори ни ја потврдија ...

Максим Димитриевски е кандидатот на СДСМ за Куманово

МК News - 11.09.2017

Пратеникот Максим Димитриевски е кандидатот за градоначалник на Куманово од редовите на СДСМ. – Ќе ја оправдам укажаната доверба, да победи единството и заедништвото, преточено во визија за достоинствено Куманово и просперитетна Република Македонија ...

СДСМ го кандидира Максим Димитривски во Куманово и Илија Јовановски во Прилеп

Фактор - 11.09.2017

СДСМ во Куманово за кандидат за градоначалник го предлага пратеникот Максим Димитриевски, кој беше долгоогодишен советник во општината. Во Прилеп, СДСМ го кандидира директорот на градската болница Илија Јовановски.

Како да попуштаат партиските стеги...

Н.Македонија - 11.09.2017

Во услови кога партиите тактизираат, а медиумите анализираат што ќе се случи наредниот месец на политичката арена, вниманието на јавноста повторно го привлекуваат најавите на независни кандидати, кои досега во најголемиот број ќе учествуваат во ...