TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Видео:Тајландските деца им се заблагодарија на своите спасители

Канал5 - 15.07.2018

Дванаесетте деца фудбалери кои заедно со својот тренер поминаа дури 17 дена заглавени во пештера во Тајланд. По спасувањето тие беа одведени во болница од каде испратија трогателна порака.

„Ветуваме дека ќе бидеме добри момци“ – децата спасени од пештерите тагуваат по загинатиот нуркач

Сакам да кажам - 15.07.2018

Дванаесеттемина млади фудбалери, кои беа извадени од тајландските пештери по две недели, тагуваат по поранешниот маринец, кој го загуби животот во големата меѓународна спасувачка операција.

Илон Маск може „да си ја набие подморницата таму кај што боли“, рече британски спасувач на момчињата во Тајван

МКД - 15.07.2018

„Тоа никако немаше да функционира. Тој воопшто немаше поим на што личи пештерскиот премин.“ Британски нуркач што бил клучен во спасувањето на фудбалскиот тим од поплавената пештера во Тајланд му порача на Илон Маск „да си ја набие подморницата таму ...

Нуркачот кој ги спасите децата од пештерата го исплука Маск: Таа подморница може да си ја забие таму каде што боли!

Сител - 15.07.2018

Британскиот спелеолог Верн Ансворт кој беше вклучен во спасувањето на децата од тајландската пештера, му порача на Илон Маск „својата подморница да си ја забие таму каде што боли“ опишувајќи ја понудата од милијардерот во спасувачката мисија да ...

Првото видео од тајландските момчиња по спасувањето: Погледнете како им се заблагодарија на спасувачите

Факултети - 15.07.2018

Дванаесетте момчиња кои после 17 дена поминати во пештера во Тајланд, беа спасени и одведени во болница, ја испратија првата видео-порака. Момчињата во пораката им заблагодарија на сите што учествуваа во спасувачката мисија и ја известија јавноста ...

(ВИДЕО) Ова е трогателната видео порака на децата спасени во Тајланд

Фактор - 15.07.2018

Момчињата од Тајланд кои беа спасени од пештера во видео пораката им се заблагодаруваат на сите кои учествуваа во нивното спасување и воедно информираат за своето здравје. По спасувањето тие се однесени во болница од каде испратија трогателна порака.

Тајландските момчиња во четврток излегуваат од болница

24 Вести - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

12-те деца и тренерот следната недела излегуваат од болница

Канал5 - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство во земјата. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ментално, и ќе бидат ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд во четврток излегуваат од болница

Макфакс - 14.07.2018

Дванаестте деца спасени од поплавената пештера на северот Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, потвдило тамошното министерство за здравство. Младите фудбалери и нивниот тренер се опоравуваат физички и ментално и на 19 јули ќе бидат ...

Најдобрите фотографии од изминатата недела (7.7.2018 - 14.7.2018)

Кајгана - 14.07.2018

Неделата која ја оставаме зад нас ни донесе многу важни вести од целиот свет. Иако главната тема беше спасувањето на тајландските момчиња кои беа заглавени во пештерата, посетата на Доналд Трамп на Велика Британија и Светското првенство не беа ...

Тајландските момчиња во четврток излегуваат од болница

А1 On - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Позната здравствената состојба на момчињата спасени од пештерата во Тајланд

Press24 - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Добри вести: Позната здравствената состојба на момчињата спасени од пештерата во Тајланд

Курир - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Добра вест! Тајландските момчиња во четврток излегуваат од болница

Факултети - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Тајландските момчиња во четврток излегуваат од болница

Независен - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Тајландските момчиња се во добра состојба, наскоро излегуваат од болница

+инфо - 14.07.2018

Децата и нивниот тренер беа спасени од поплавената пештера Там Луанг после 17 дена поминати во неа, откако на 23 јуни влегле да ја истражуваат. Спасувачката акција траеше три дена. Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе ...

Тајландските момчиња во четврток излегуваат од болница

Вечер Прес - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Тајландските момчиња во четврток излегуваат од болница

Либертас - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд во четврток излегуваат од болница

Точка - 14.07.2018

Дванаестте деца спасени од поплавената пештера на северот Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, потвдило тамошното министерство за здравство. Младите фудбалери и нивниот тренер се опоравуваат физички и ментално и на 19 јули ќе бидат ...

Кога момчињата од Тајланд ќе се вратат на нормалниот живот?

Фактор - 14.07.2018

12-те деца кои беа спасени од поплавената пештера во Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток. Ова го најави денеска министерот за здравство, Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Позната здравствената состојба на момчињата спасени од пештерата во Тајланд

Пулс24 - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Тајландските момчиња во четврток излегуваат од болница

Бриф - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Тајландските момчиња во четврток излегуваат од болница

Локално - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Тајландските момчиња во четврток излегуваат од болница

Н.Македонија - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Лекарот што им помагаше на децата да преживеат во пештерата

Н.Македонија - 14.07.2018

Целиот свет со недели нетрпеливо го очекуваше епилогот од неверојатната приказна за спасувањето на 12-те деца и тренерот од пештерата во Тајланд. За среќниот крај, заслуги има целата армија тивки херои што учествуваа во извлекувањето на младиот ...

Холивудски продуцентски куќи водат битка за тоа кој ќе сними филм за спасувањето на Тајланд

Fashionel - 13.07.2018

Уште додека акцијата за спасување на Тајлад сè уште беше неизвесна, продуценти од Холивуд го препознаа потенцијалот за одлично филмско остварување. Мајкл Скот од продуцентската куќа „Пјур Фликс“ која најчесто се занимава со религиозни теми, се ...

ВИДЕО: Испливаа нови снимки - откриено како биле извлечени децата што не знаеле да пливаат

Press24 - 13.07.2018

Испливаа нови снимки од спасувачката акција на Тајланд, каде 12 млади фудбалери и нивниот тренер беа заробени цели две недели во пештера. Откриено е дека децата кои не знаеле да пливаат биле спроведувани низ тесните тунели под дејство на лекови со ...

И Македонија има пештерски нуркачи ама не ги вреднува

Независен - 13.07.2018

Ризично е да си пештерски нуркач. Уште потешко е ако државата не те препознава како важна алка во системот за заштита и спасување. „Ние вадиме давеници од вештачки езера, каде што нуркачите на отворени води не влегуваат, оти по 9-10 метри длабочина ...

Запознајте ги хероите кои ги спасија децата од пештерата во Тајланд

Кајгана - 13.07.2018

Група нуркачи од целиот свет ги спасија 12-те деца заглавени во пештерата Там Луанг и нивниот тренер, во соработка со тајландската морнарица. Момчињата првично ги најдоа британски нуркачи, но акцијата имаше меѓународен карактер.

Спасените момчиња во Тајланд одбија да се сретнат со Трамп во Белата куќа – попрво ќе се вратиме во пештерата, велат ...

Либертас - 13.07.2018

Момчињата кои беа спасени од поплавената пештера во Тајланд ја одбиле поканата на американскиот претседател Доналд Трамп за посета и средба во Белата куќа. Наместо тоа, како што пренесуваат локалните медиуми, момчињата едногласно рекле дека попрво ...

Тајланд како благодарност, му ја продолжи работната виза на Србинот кој учествуваше во спасување на децата од пештерата

еМагазин - 13.07.2018

Данскиот државјанин, со српско потекло Иван Караџиќ, кој учествуваше во спасувачката мисија со децата од пештерата во Тајланд, како благодарност доби продолжување на визата за работа една година.

Нови снимки ги покажуваат ужасните лавиринти во пештерата во Тајланд, погледнете како спасувачите ги извлекуваа ...

Точка - 13.07.2018

Веќе поминаа два дена откако на Тајланд се спасени децата од пештерата. Тие заедно со својот тренер, се опоравуваат во болница, а во меѓувреме се појави уште една снимка која покажува колку напорно и тешко било спасувањето.

Тајланд: Пештерата во која беа заробени 12-те деца станува музеј

Точка - 13.07.2018

Засега се уште не е познато дали музејот ќе биде оперативен во текот на целата година со оглед на честите поплави во Тајланд, особено во периодот од јуни до октомври. Пештерата на северот од Тајланд, во која повеќе од две недели беше заробена група ...

Македонците се обидуваат да дојдат до милијардите на Маск преку Твитер

Н.Македонија - 13.07.2018

Македонците се придружија на твитер-кампањата за „пристап“ до милијардите на Илон Маск, меѓу бројните барања за помош и инвестиции од целиот свет кои пристигнуваат до американскиот претприемач преку социјалната мрежа.

Холивуд ќе снима филм за спасувањето на тајландските момчиња

Н.Македонија - 13.07.2018

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, додека беше во тек акцијата за спасување на момчињата што беа заробени во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот и Адам Смит од компанијата „Пјур-Фликс“ веќе разговарале за можен филмски ...

Нуркачот херој загина за други да живеат

Н.Македонија - 13.07.2018

Светот со големо олеснување и радост го слави успешното спасување на 12 момчиња и нивниот тренер, кои повеќе од две недели поминаа заробени во поплавена пештера во Тајланд. Но спасувачката операција однесе и една жртва – поранешен припадник на ...

Спасените момчиња во Тајланд одбија да се сретнат со Трамп во Белата куќа – попрво ќе се вратиме во пештерата, велат ...

1tv - 13.07.2018

Момчињата кои беа спасени од поплавената пештера во Тајланд ја одбиле поканата на американскиот претседател Доналд Трамп за посета и средба во Белата куќа. Наместо тоа, како што пренесуваат локалните медиуми, момчињата едногласно рекле дека попрво ...

Пештерите во кои беа заглавени тајландските деца ќе станат музеј

Сакам да кажам - 12.07.2018

Пештерскиот комплекс во северен Тајланд, кадешто 12-мина млади фудбалери и нивниот тренер беа заглавени повеќе од две недели, ќе биде претворен во музеј. Властите кажаа дека музејот ќе прикажува како се одвивала спасувачката операција, предвидувајќи ...

Нуркачите објавија детали од спасувањето од пештерата„Не сме ние хероите“

Канал5 - 12.07.2018

Водачот на акцијата за спасување на децата фудбалери и нивниот тренер од поплавената пештера во Тајланд контраадмиралот Апракон Јуконгкаев за ББЦ зборување за неверојатната акција. 12-те деца и нивниот тренер во пештерата поплавена од монсунските ...

Откриени детали од пештерата во која беа заглавени тајландските момчиња и тренерот

Таратур - 12.07.2018

Во изјава за ВВС, првиот човек на акцијата за спасување на децата и фудбалскиот тренер од пештерата на Тајланд, Арпакон Јуконгкаев, зборуваше за начинот и препреките на неколкудневната спасувачка акција, а откри и детали од тоа што се случувало во ...

Последен ја напушти пештерата во Тајланд, но немаше време за славење: Спасувач дозна за семејната трагедија

Курир - 12.07.2018

Таткото на австралискиот херој, лекарот кој беше од клучно значење за спасувањето на младата тајландска фудбалска екипа починал веднаш откако беше завршена операцијата за спасување на децата, јавува Newshub.

Последен ја напушти пештерата во Тајланд, но немаше време за славење: Спасувач дозна за семејната трагедија

Сител - 12.07.2018

Таткото на австралискиот херој, лекарот кој беше од клучно значење за спасувањето на младата тајландска фудбалска екипа починал веднаш откако беше завршена операцијата за спасување на децата, јавува Newshub.

Тајландските власти донесоа итна одлука - што ќе се случи со мистериозната пештера

Press24 - 12.07.2018

Пештерата во Тајланд во која 12 момчиња и нивниот тренер беа заробени повеќе од 2 недели ќе биде претворена во музеј. Според првичните информации во музејот ќе биде претставен начинот на кој се одвивала акцијата за спасување на момчињата, властите ...

Испраќање на тајландскиот херој: Загина помагајќи им на заробените дечиња, последните пораки на татко му и сопругата го ...

Сител - 12.07.2018

Телото на тајландскиот нуркач кој загина на 6-ти јуни додека доставуваше кислород на дечињата на заробени во пештерата во Тајланд, ќе биде вратено во неговиот роден град и погребано со најголеми почести.

Еден од хероите: Ова дете имало важна улога во спасувањето- со една важна вештина им помогнало на своите другари

Сител - 12.07.2018

Приказната за 12-те деца кои заедно со својот фудбалски тренер 18 дена беа заробени во пештера на Тајланд ја дозна целиот свет. Сега сите се на безбедно и се лекуваат во болница. Во меѓувреме, се собираат впечатоци и се откриваат помалку познати ...

Испраќање на тајландскиот херој: Загина помагајќи им на заробените дечиња, последните пораки на татко му и сопругата го ...

Press24 - 12.07.2018

Телото на тајландскиот нуркач кој загина на 6-ти јуни додека доставуваше кислород на дечињата на заробени во пештерата во Тајланд, ќе биде вратено во неговиот роден град и погребано со најголеми почести.

Oпасните болести што демнат во пештерите

Факултети - 12.07.2018

Докторите ги ставија во карантин момчињата што беа извлечени од тајландската пештера поради заразните организми со кои можеби се сретнале под земја. На кои болести би можеле да бидат изложени и колку се тие сериозни? Засега момчињата се наоѓаат во ...

Го изгубил семејството на 10 години: Факти за тренерот на момчињата кои беа заглавени во пештера во Тајланд

Црнобело - 12.07.2018

Веќе неколку недели вниманието на светот беше свртено кон 12-те момчиња и нивниот тренер, кои беа заглавени во пештера во Тајланд. Конечно, мисијата за спасување заврши успешно и сите 12 фудбалери и тренерот се извадени живи од пештерата.

Извлекувањето во Тајланд за малку ќе имало трагичен крај, тврдат спасувачите

Макфакс - 12.07.2018

Акцијата за спасување на 12 момчиња и нивниот тренер во Тајланд за малку не завршила трагично, откриле некои од спасувачите за британски „Гардијан“, истакнувајќи дека пумпите за вода неколку часа по извлекувањето на последното дете нагло престанале ...

Последните моменти во пештерата во Тајланд: За малку ќе имаше трагедија

Кајгана - 12.07.2018

Акцијата за спасување на 12 деца и нивниот тренер за малку ќе завршеше трагично, открија спасувачите за „Guardian“, истакнувајќи дека пумпите за вода, неколку часа по извлекувањето на последното момче, наеднаш престанале да работат.

Младиот херој на Тајланд е бегалец од Мјанмар

+инфо - 12.07.2018

Адун говори четири странски јазици, а неговото познавање на англискиот било клучно при операцијата за спасување. Британските нуркачи, кои ги пронајдоа 12-те момчиња и нивниот тренер од поплавената пештера Там Луанг, имаа помош од едно од момчињата ...

Пештерата на Тајланд ќе стане музеј, а ќе се снима и филм за спасувањето на момчињата

Макфакс - 12.07.2018

Пештерата на северот на Тајланд, каде што 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер беа заробени повеќе од две недели, ќе се претвори во музеј, соопштија официјални претставници. Според информациите, музејот ќе покаже како се одвивала операцијата за ...

Што ќе се случи со пештерата во која беа заробени момчињата?

Скопје24 - 12.07.2018

Пештерата во северен Тајланд, каде што 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер беа заробени повеќе од две недели, ќе се претвори во музеј, соопштија официјални претставници. Според информациите, музејот ќе покаже како се одвивала операцијата за ...

Испраќање на тајландскиот херој: Загина помагајќи им на заробените дечиња, последните пораки на татко му и сопругата го ...

Курир - 12.07.2018

Телото на тајландскиот нуркач кој загина на 6-ти јуни додека доставуваше кислород на дечињата на заробени во пештерата во Тајланд, ќе биде вратено во неговиот роден град и погребано со најголеми почести.

Фотографии што ги покажуваат борбата и решителноста на тајландските спасувачи

Макфакс - 12.07.2018

Светот и натаму ги слави хероите што со натчовечки напори ги спасија 12-те млади фудбалери и нивниот тренер од поплавената пештера на Тајланд. Низ какви сè маки поминаа за да успеат во својата намера видете во галеријата ...

Што ќе се случува понатаму со „проколнатата“ пештера во Тајланд?

Кајгана - 12.07.2018

Пештерата Там Луанг, во која 12 деца од Тајланд и нивниот фудбалски тренер останаа заглавени 18 дена, ќе добие сосема поинаква намена. Имено, комплексната пештера Там Луанг, која се наоѓа на границата помеѓу Тајланд и Мјанмар, ќе стане музеј, каде ...

Херојот на Тајланд е бегалец од Мјанмар

А1 On - 12.07.2018

Британските нуркачи, кои ги пронајдоа 12-те момчиња и нивниот тренер од поплавената пештера Там Луанг, имаа помош од едно од момчињата Адун Сам-Он, чие познавање на англискиот јазик било клучно во текот на комплицираната операција за спасување.

Јунакот на тајландската пештера: бегалец од Мјанмар единствен можел да комуницира со нуркачите (ВИДЕО)

МКД - 12.07.2018

Момче од Мјанмар било единственото кое можело да комуницира со британските нуркачи за време на мисијата за спасување од тајландската пештера. Медиумите момчето го нарекуваат јунак на операцијата за спасување на тренерот и дванаесетте момчиња, кои ...

Нови снимки од спасувачката мисија: Децата во полусвесна состојба на носилки низ пештерата (видео)

Press24 - 12.07.2018

Поминаа веќе два дена откако беа спасени децата и нивниот тренер откако беа заробени внатре пшовеќе од две недели. Тие со својот тренер сега се во болница и сеуште се опоравуваат а во межуврме се појавија нови смимкиод спасувачката мисија.

Како се извлечени децата кои не знаеле да пливаат ВИДЕО

+инфо - 12.07.2018

Се појавија нови смимки од спасувачката мисија на 12-те млади фудбалери кои беа заробени во пештера во Тајланд и првпат се дозна дека за да биде успешна мисијата и децата да бидат спроведени низ тесните тунели, тие биле под лекови.

Последен ја напушти пештерата во Тајланд, но немаше време за славење – веднаш дозна за трагедијата

МК News - 12.07.2018

Таткото на австралискиот херој, лекарот кој беше од клучно значење за спасувањето на младата тајландска фудбалска екипа починал веднаш откако беше завршена операцијата за спасување на децата, јавува Newshub.

Страшни поројни дождови и спасување во кал, кога ќе ги погледнете овие фотографии ќе сфатите низ што поминувале ...

Точка - 12.07.2018

Светот и понатаму слави за хероите кои со надчовечки сили и напори ги спасија 12 млади фудбалери и нивниот тренер од потпопената пештера во Тајланд. На социјалните мрежи кружат фотографии кои покажуваат низ каква мака поминувале спасувачите и каков ...

Што ќе се случи со пештерата во која беа заробени момчињата?

Република - 12.07.2018

Пештерата во северен Тајланд, каде што 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер беа заробени повеќе од две недели, ќе се претвори во музеј, соопштија официјални претставници. Според информациите, музејот ќе покаже како се одвивала операцијата за ...

Што ќе се случува понатаму со „проколнатата“ пештера во Тајланд?

24Инфо - 12.07.2018

Пештерата во која 12 деца од Тајланд и нивниот фудбалски тренер останаа заглавени 18 дена, ќе добие сосема поинаква намена. Имено, комплексната пештера која се наоѓа на границата помеѓу Тајланд и Мјанмар, ќе стане музеј, каде ќе се прикажува на кој ...

ВИДЕО: Први снимки од децата од Тајланд – во карантин и никој не смее да им се доближи

МК News - 12.07.2018

Децата и нивниот тренер кои повеќе од 2 недели беа заробени во пештера на Тајланд успешно се опоравуваат во болница. Тајландските власти објавиле први снимки од младиот фудбалски тим од болницата.

Спасувачите објавија шокантни детали од пештерата: "Ние не сме херои, овој човек е!"

Точка - 12.07.2018

Водичот на акцијата за спасување на децата и фудбалскиот тренер од пештерата во Тајланд, контраадмиралот Арпакон Јуконгкаев говореше за неверојатната повеќедневна акција. Тренерот и 12 деца поминаа 17 дена без храна и светлина во пештерата која беше ...

ЌЕ ПРАВИ ЛИ ПАРИ ТАЈЛАНД: Познати деталите што ќе се случи со мистериозната пештера

Фактор - 12.07.2018

Пештерата на северот од Тајланд во која 12 момчиња и нивниот тренер биле заробени повеќе од две недели ќе биде претворена во музеј. Според првите информации во музејот ќе биде претставен начинот на кој се одвивала акцијата за спасување на момчињата, ...

Тајланд се простува од нуркачот кој загина спасувајќи ги децата во пештерата

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Телото на нуркачот кој загина доставувајќи боци со кислород на затобениот тајландски фудбалски тим ќе биде вратено во неговиот роден град каде ќе биде погребан со најголеми почести.

Херојот на Тајланд е бегалец од Мјанмар

Локално - 12.07.2018

Британските нуркачи, кои ги пронајдоа 12-те момчиња и нивниот тренер од поплавената пештера Там Луанг, имаа помош од едно од момчињата Адун Сам-Он, чие познавање на англискиот јазик било клучно во текот на комплицираната операција за спасување.

Херојот на Тајланд е бегалец од Мјанмар

Либертас - 12.07.2018

Британските нуркачи, кои ги пронајдоа 12-те момчиња и нивниот тренер од поплавената пештера Там Луанг, имаа помош од едно од момчињата Адун Сам-Он, чие познавање на англискиот јазик било клучно во текот на комплицираната операција за спасување.

(ФОТО и ВИДЕО) Операција „Невозможна мисија -Тајланд“: Ова се нуркачите кои ги извлекоа децата

Бриф - 12.07.2018

Група состаена од тим од цел свет ги спаси момчиња заробени во пештерата, во соработка со Тајландската поморница. Дванаесетте дечиња и нивниот фудбалски тренер најпрвин се пронајдени од британски нуркачи кои ги открија во пештерата.

Нуркачите откриваат детали околу успешната спасувачка мисија во Тајланд (Видео)

Либертас - 12.07.2018

По успешната спасувачка мисија во Тајландската пештера, нуркачите ги откриваат деталите. Сите 12 момчина и нивниот тренер закрепнуваат во болница. -Всушност тие спиеја, но беа свесни затоа што докторите константно ги проверуваа нивната состојба, ...

Шок! Оваа судбина ја чека пештерата која за малку ќе ги проголтала децата: Тајландските власти донеле итна одлука

Точка - 12.07.2018

Пештерата на северот на Тајланд во која 12-те деца и нивниот тренер биле заробени повеќе од две недели, ќе биде претворена во музеј. Според првите информации, во музејот ќе биде претставен начинот на кој се одвивала спасувачката акција, а ...

Херојот на Тајланд е бегалец од Мјанмар

Н.Македонија - 12.07.2018

Британските нуркачи, кои ги пронајдоа 12-те момчиња и нивниот тренер од поплавената пештера Там Луанг, имаа помош од едно од момчињата Адул Сам-Он, чие познавање на англискиот јазик било клучно во текот на комплицираната операција за спасување.

Кои се британските херои што први стигнаа до заглавените момчиња?

Н.Македонија - 12.07.2018

Целиот свет со недели нетрпеливо го очекуваше епилогот од неверојатната приказна за спасувањето на 12-те деца и тренерот од пештерата во Тајланд. За среќниот крај, заслуги има целата армија тивки херои што учествуваа во извлекувањето на младиот ...

Нуркачите откриваат детали околу успешната спасувачка мисија во Тајланд (Видео)

1tv - 12.07.2018

По успешната спасувачка мисија во Тајландската пештера, нуркачите ги откриваат деталите. Сите 12 момчина и нивниот тренер закрепнуваат во болница. -Всушност тие спиеја, но беа свесни затоа што докторите константно ги проверуваа нивната состојба, ...

Децата од пештерите во Тајланд се спасени, Елон Маск овој пат не успеа да помогне

IT.mk - 11.07.2018

Деца и нивниот тренер кои 18 дена поради поплави ги поминаа заглавени во пештера, конечно се спасени. Од пештерата излегоа 12 деца и нивниот тренер, а последни пештерата ја напуштија лекарот и припадникот на тајландската Navy Seal единица.

Објавени првите фотографии од децата од болницата (фото)

Канал5 - 11.07.2018

Објавени првите снимки од децата од болницата во која се лекуваат после драматичното спасување од поплавената пештера во Тајланд. На снимката се гледаат децата во болнички кревети со маски на лицата.

Холивуд веќе подготвува филм за тајландската драма?

Канал5 - 11.07.2018

Холивуд на местото на смртоносната пештера во Тајланд. По среќниот крај двајца американски продуценти веќе започнаа и преговори околу евентуално снимање на филм, кој ќе се базира на патешествието на децата и нивниот тренер во тајландската пештера.

Децата од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

24 Вести - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле, но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Потег за почит, Погба пласманот во финале им го посвети на малите херои од Тајланд

24 Вести - 11.07.2018

Францускиот фудбалски репрезентативец Пол Погба влезот во финалето на Мундијалот во Русија им го посвети на 12. дечиња кои дваесетина дена беа заробени во пештера во Тајланд. „Оваа победа оди за хероите на денот.

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

Телма - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Децата се спасени, но сега се во опасност од заразни болести!?

Канал5 - 11.07.2018

Драмата со пронаоѓање и спасување на 12 деца фудбалери и нивниот тренер од пештерата во Тајланд на задоволство и радост на светската јавноста имаше среќен крај. Сите деца се спасени и извлечени од лавиринтите на поплавената пештера, а сега започнува ...

„Надежта стана реалност“ – кои се нуркачите што учествуваа во спасувањето на децата од пештерите

Сакам да кажам - 11.07.2018

Заповедникот на тајландските маринци изјави дека „надежта стана реалност“, откако сите 12-мина момчиња и нивниот фудбалски тренер беа извадени од пештерите по тридневна спасувачка операција, во која учествуваше меѓународен тим нуркачи.

Татко 18 дена чекал пред влезот на пештерата: Не си одам додека не излезат сите!

24 Вести - 11.07.2018

Таткото на малиот Акарат (14), едно од 12-те деца кои со денови беа заробени во пештерата во Тајланд, Адисак Вонгсукчан емотивно пред камерите, изјави дека цели 18 дена поминал пред влезот на пештерата чекајќи неговиот син повторно да ја види ...

„Хује!“ – како извикот на тајландските маринци стана глобален симбол на триумфот и посветеноста

Сакам да кажам - 11.07.2018

Кога тајландските маринци конечно ги напуштија пештерите Там Луанг по спасувањето на преостанатите четири деца и на нивниот тренер, тие беа пречекани од кордон луѓе, кои им аплаудираа и извикуваа „Хује“ (Hooyah).

Пештера со мамут ја запре изградбата на новиот автопат „Таврида” на Крим

Руска реч - 11.07.2018

Во текот на изградбата на автопатот „Таврида” е откриена голема варовничка пештера во која се пронајдени остатоци од мамут. Пронајдената пештера е најголемата на Крим. „Работите на оваа делница привремено се запрени додека не се завршат ...

Родителите ги видоа момчињата за првпат по спасувањето од тајландската пештера (ВИДЕО)

МКД - 11.07.2018

Родителите на момчињата спасени од тајландската пештера пуштија солзи радосници откако за првпат по спасувањето им беше дозволено да ги видат децата, пишува Си-ен-ен. Момчињата кои минаа две недели заробени во пештерата во Тајланд денес од ...

Спасувачите објавија детали од пештерата: Ние не сме херои

Курир - 11.07.2018

Водачот на акцијата за спасување на децата и фудбалскиот тренер од пештерата на Тајланд, Арпакон Јуконгкаев за Би-Би-Си зборуваше за повеќедневната акција. Тренерот и 12. деца поминаа 18 дена без храна и светлина во пештерата која беше поплавена од ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

Стандард - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Што правеше Американскиот милијардер во пештерата- некои го фалат, а некои го обвинуваат за самопромоција

Press24 - 11.07.2018

Една од најсложените акции за спасување во историјата е среќно завршена и сите 12 деца и нивниот тренер конечно биле извлечени од тајландската пештера, живи и здрави. Сега, на крајот на цела оваа драма многумина се прашуваат, што правел Илон Маск ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле по 2 кг., но се во добра состојба

+инфо - 11.07.2018

Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за три дена, добро се грижеле за себе. Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска ...

Целиот свет се грижеше за децата заробени во Тајланд, а ова е нивната здравствена состојба во мометов

Скопје24 - 11.07.2018

Повеќето од децата кои се извлечени од пештерата во Тајланд, во просек изгубиле по два килограми, после 17 дена поминати таму, но се во добра општа состојба и не покажуваат знаци на стрес, изјавил инспекторот на тајландското министерство.

Мурињо му одржа лекција на целиот свет: Хероите се на Тајланд, а не на Мундијалот

Сител - 11.07.2018

Менаџерот на англискиот великан Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо му одржа лекција на целиот свет откако јавно објави дека вистинските херои се наоѓаат на Тајланд, мислејќи на децата кои преживеаа 15 дена заробени во една пештера, а не фудбалерите на ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

Независен - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабени, но во добра состојба

Нова ТВ - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Мурињо му одржа лекција на целиот свет: Хероите се на Тајланд, а не на мундијалот во Русија

Курир - 11.07.2018

Менаџерот на англискиот великан Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо му одржа лекција на целиот свет откако јавно објави дека вистинските херои се наоѓаат на Тајланд, мислејќи на децата кои преживеаја 15 дена заробени во една пештера, а не фудбалерите на ...

Мурињо му одржа лекција на целиот свет: Хероите се на Тајланд, а не на Мундијалот

Скопје24 - 11.07.2018

Менаџерот на англискиот великан Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо му одржа лекција на целиот свет откако јавно објави дека вистинските херои се наоѓаат на Тајланд, мислејќи на децата кои преживеаа 15 дена заробени во една пештера, а не фудбалерите на ...

Спас во последен час: Откако го извлекле и последното момче откажале пумпите за вода

+инфо - 11.07.2018

Операцијата за спасување на последното од 12-те момчиња и нивниот фудбалски тренер од тајландската пештера можело да биде катастрофа, откриваат нуркачите, бидејќи пумпите за вода што ја сушеле областа откажале само неколку часа откако последното ...

Прва фотографија од децата во болницата

+инфо - 11.07.2018

Моментно се во болница и во карантин, но се неизмерно среќни што завршила нивната голгота. Сите 12 млади тајландски фудбалери кои по три недели биле спасени од пештерата на северот на Тајланд се добро.

Пол Погба ја посвети победата на спасените дечиња во Тајланд (ФОТО)

Екипа - 11.07.2018

Францускиот репрезентативец Пол Погба пласманот во финалето на Светското првенство во Русија го посвети на спасените дечиња кои речиси три недели без заробени во пештера во Тајланд. „Оваа победа оди за хероите на денот.

Целиот свет се загрижи за децата заробени во пештерата, а ова е нивната здравствена состојба во мометов

Press24 - 11.07.2018

Повеќето од децата кои се извлечени од пештерата во Тајланд, во просек изгубиле по два килограми, после 17 дена поминати таму, но се во добра општа состојба и не покажуваат знаци на стрес, изјавил инспекторот на тајландското министерство.

Последен ја напушти пештерата во Тајланд, но немаше време за славење - веднаш дозна за трагедијата

Press24 - 11.07.2018

Таткото на австралискиот херој, лекарот кој беше од клучно значење за спасувањето на младата тајландска фудбалска екипа починал веднаш откако беше завршена операцијата за спасување на децата, јавува Newshub.

Холивуд веќе подготвува филм за тајландската драма?

Кајгана - 11.07.2018

Откако акцијата за спасување на заглавените деца во тајландската пештера Там Луанг доби среќен крај, од Холивуд веќе почнаа да кројат планови за екранизација на оваа драма. Двајца американски продуценти веќе стигнаа на местото на несреќата, а како ...

Целиот свет се грижи за децата: Еве во каква здравствена состојба се спасени тајландските фудбалерчиња

Курир - 11.07.2018

Повеќето од децата кои се извлечени од пештерата во Тајланд во просек изгубија по 2 килограми за 17 дена, но се во добра општа состојба и не покажуваат знаци на стрес, изјави инспекторот од тајландското министерство за здравство, Тонгчај ...

Тајландските момчиња во пештерата останале смирени преку техники за медитација што ги научиле од својот тренер

Макфакс - 11.07.2018

Кога 12-те тајландски момчиња, кои беа заробени во пештера, биле првично пронајдени од страна на британските нуркачи пред една недела, тие, наводно, медитирале. „Тие мирно седеа во пештерата чекајќи. Никој не плачеше и не беше премногу вознемирен.

Емотивната изјава на таткото кој 18 дена пред пештерата во Тајланд го чекал својот син

Црнобело - 11.07.2018

За среќа 12-те момчиња и тренерот, кои беа заробени речиси 3 седмици во поплавената пештера во Тајланд , сега се на на безбедно. Но, за време на овој период, кога не се знаеше дали ќе се пронајде начин како да бидат спасени, нивните родители минаа ...

Неверојатна приказна за момчето од пештерата: Пораснал во племе, опкружен со дрога

Press24 - 11.07.2018

Приказната за 12-те момчиња кои заедно со својот фудбалски тренер беа заробени во пештерата на Тајланд, го потресе светот. Сега сите се на безбедно и се опоравуваат во болница. Во меѓувеме, се собираат впечатоци и се откриваат и омалку познати ...

Што ќе се случи со пештерата Там Луанг?

Сител - 11.07.2018

Пештерата Там Луанг во која 12 деца и нивниот тренер 18 дена беа заробени ќе добие потполно нова намена. Комплексната пештера, која се наоѓа на границата меѓу Тајланд и Мјанмар ќе стане музеј кој ќе прикаже на кој начин е извршена спасувачката ...

Тајландската пештера крие мрачна тајна: За ослободување на децата била неопходна човечка жртва

Press24 - 11.07.2018

Тајландска легенда оживеа овие денови во покраината Чианг Раи, каде 12 деца и нивниот фудбалски тренер беа заробени во подземна пештера повеќе од две недели. На влезот на пештерата, голем број жители оставале прилог во облик на накит и намирници и ...

Момчињата од поплавената пештера ослабеле по два килограма, но здравјето им е добро

Макфакс - 11.07.2018

Момчињата кои по две недели беа спасени од поплавената пештера во Тајланд во просек ослабеле по два килограми, но нивната здравствена состојба е добра, соопштија надлежните институции. Според нив, 12-те млади фудбалери и нивниот тренер „добро се ...

Тајланд ќе ја промовира озлогласената пештера Там Луанг како туристичка атракција

+инфо - 11.07.2018

Тајланд планира да ја промовира пештерата како туристичка атракција, откако ќе биде обезбедена. Осветлување и знаци ќе бидат поставени во пештерата Там Луанг во Тајланд каде што беа заробени 12-те деца и нивниот фудбалски тренер, со цел да се ...

Погба ја посвети победата на спасените деца во Тајланд

Стандард - 11.07.2018

Францускиот играч од средниот ред, Пол Погба, ја посвети победата над Белгија на спасените деца во пештерата во Тајланд. „Оваа победа е за хероите на денот, браво, момци, вие сте толку силни“, напиша играчот од средниот ред на Твитер.

Вистинските херои се во Тајланд, не на Мундијалот во Русија

Кајгана - 11.07.2018

Иако очите на јавноста овие денови се вперени во Русија, односно во Светското првенство во фудбал кое таму се одигрува, вистинските шампиони сепак треба да се побараат во Тајланд. За потсетување, вчера заврши операцијата за спасување на 12 деца од ...

„Среќна 13-ка“: Светските насловни за успешното спасување на децата од пештерата во Тајланд

Радио МОФ - 11.07.2018

Приказна која го собра вниманието на светската јавност. 12 момчиња и нивниот млад фудбалски тренер заробени повеќе од две недели во темна, поплавена пештера, неколку километри далеку од помош и храна.

Пумпите за вода откажале веднаш штом излегло последното момче, се слушале вресоци и трчање (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.07.2018

Во првиот објавен детален извештај за мисијата, спасувачите велат дека слушнале врескање и трчање во потрага по суво тло. Операцијата за спасување на последното од 12-те момчиња и нивниот фудбалски тренер од тајландската пештера можело да биде ...

Татко 18 дена поминал пред влезот на пештерата во Тајланд чекајќи го синот да излезе

+инфо - 11.07.2018

Таткото на малиот Акарат (14), едно од 12-те момчиња кои беа заробени во пештерата ТАм Луанг во Тајланд, Адисак Вонгсукчан емотивно изјави дека цели 18 дена поминал пред влезот на пештерата.

Тајландските нуркачи го прославија излегувањето и на последниот спасувач од пештерата (ВИДЕО)

+инфо - 11.07.2018

- Сите 4 Фоки од морнарицата излегоа безбедно - напишаа тие во друг пост и додадоа „Хоја, хоја, хоја“. Тајландските нуркачи го прославија успешното завршување на мисијата за спасување на 12-те момчиња и нивниот фудбалски тренер кои беа заробени во ...

Последици со кои ќе се соочат момчињата од Тајланд

Факултети - 11.07.2018

Членовите на младинскиот фудбалски тим поминаа низ пекол. Повеќе од две недели беа заглавени во темната пештера на далечните северни долини на тропскиот Тајланд. Во пештерата немало ниту зрак светлина, момчињата биле гладни, а дишеле воздух кој бил ...

Трагедија на херојот спасувач: Помогна во спасување на децата, а доби страшен повик веднаш по излегувањето од пештерата

+инфо - 11.07.2018

Д-р Харис требаше да биде на одмор, но тој одговори на повикот од тајландските власти за помош, откако беше именуван од британскиот нуркачки тим како најдобар во таа работа. Таткото на австралискиот херој, лекарот кој беше од клучно значење за ...

СП: Погба победата во полуфиналето ја посвети на децата од Тајланд

Нова ТВ - 11.07.2018

Францускиот фудбалер Пол Погба, победата над Белгија (1:0) во полуфиналето на Светското првенство ја посвети на децата кои беа спасени од пештерата во Tајланд. – Оваа победа е за хероите на денот, секоја чест момчиња, толку сте силни, напиша Погба ...

Мурињо: Децата од пештерата се фудбалските херои, а не тие на Мундијалот

SportSport - 11.07.2018

„Трогнат сум од тоа што се случи на Тајланд. Хероите се таму, а не на Светското првенство“, рече тренерот на Манчестер Јунајтед во анализата дадена за тоа што се случуваше во изминативе 20-тина дена Португалскиот стратег Жозе Мурињо во анализата за ...

Мурињо одржа лекција на целиот свет: Хероите се на Тајланд, а не на Мундијалот

Sport 1 - 11.07.2018

Менаџерот на англискиот великан Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо му одржа лекција на целиот свет откако јавно објави дека вистинските херои се наоѓаат на Тајланд, мислејќи на децата кои преживеаа 15 дена заробени во една пештера, а не фудбалерите на ...

Медитација – како преживеале момчињата од Тајланд

Smartportal - 11.07.2018

Кој би помислил дека простиот чин на длабоко дишење и следење на здивот ќе биде главното „оружје“ за спасување на тајландските момчиња кои беа заробени во пештера повеќе од 14 дена? Како што пишуваат медиуми низ светот, токму медитацијата била ...

„Се слушаа вресоци и крици“:Спасувачите откриваат драматични моменти за последниот ден од акцијата

Press24 - 11.07.2018

Операцијата за спасување на последното од 12-те момчиња и нивниот фудбалски тренер од тајландската пештера можело да биде катастрофа, откриваат нуркачите, бидејќи пумпите за вода што ја сушеле областа откажале само неколку часа откако последното ...

(ФОТО) Спасените деца испратија фото порака на победа

Нова ТВ - 11.07.2018

Владата на Тајланд појави во јавност прва фотографија од децата кои беа спасени откако поминаа 17 дена во пештерата Там Луанг. На фотографијата се неколку момчиња со маски за лице и болничка облека, при што едно од нив позира со знакот за победа.

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

А1 On - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Објавена првата фотографија од спасените тајландски момчиња во болница

Факултети - 11.07.2018

Се појави првата фотографија од болницата каде се сместени тајландските момчиња, кои минаа повеќе од две недели во пештера и успешно беа извадени по тридневна мисија. На фотографијата може да се видат неколку момчиња со маски на лицето и болнички ...

Пештера крие грозоморна тајна: За ослободување на заробените деца била неопходна човечка жртва? ВИДЕО

+инфо - 11.07.2018

Една страшна легенда неодамна оживеа во тајландската покраина Чианг Раи, каде 12 деца и нивниот фудбалски тренер беа заробени во подземна пештера повеќе од две ...

Лекарот-херој од Тајланд го дочека семејна трагедија по излегувањето од пештерата

Слободен Печат - 11.07.2018

Само неколку мига по успешно завршената мисија, тој добил телефонски повик во кој го известиле за смртта на неговиот татко. Австралискиот лекар кој беше назначен како најдобар од страна на спасувачкиот тим во Тајланд, веднаш по завршувањето на ...

Што ќе се случи со пештерата Там Луанг?

Курир - 11.07.2018

Пештерата Там Луанг во која 12 деца и нивниот тренер 18 дена беа заробени ќе добие потполно нова намена. Комплексната пештера, која се наоѓа на границата меѓу Тајланд и Мјанмар ќе стане музеј кој ќе прикаже на кој начин е извршена спасувачката ...

Објавени првите фотографии и видео од момчињата на Тајланд по спасувачката акција

Макфакс - 11.07.2018

Објавени се првите фотографии на момчињата од Тајланд, по драматичната спасувачка акција од поплавената пештера. Децата лежат во болнички кревети со маски на лицата, а едното од нив со прстите покажува знак на победа.

Еден од хероите: Ова дете имало важна улога во спасувањето- со една важна вештина им помогнало на своите другари ...

Курир - 11.07.2018

Приказната за 12-те деца кои заедно со својот фудбалски тренер 18 дена беа заробени во пештера на Тајланд ја дозна целиот свет. Сега сите се на безбедно и се лекуваат во болница. Во меѓувреме, се собираат впечатоци и се откриваат помалку познати ...

Се слушнале крици од пештерата во која биле заробени децата: Спасувачите откриваат драматични настани од последниот ден ...

Точка - 11.07.2018

Последниот ден од спасувачката акција на Тајланд бил многу драматичен, а само среќата ги спасила нуркачите да не настрадаат. Имено, откако ги извлекле сите деца и тренерот, главната пумпа која ја испумпувала водата од пештерата престанала да работа, ...

(ГАЛЕРИЈА) Честитки пристигнуваат од секаде: Тајланд го слави животот

Женски магазин - 11.07.2018

Вчера официјално беа извлечени сите 12 деца и тренерот заглавени во пештерата во Тајланд. Овој случај буквално привлече внимание во светски рамки, па медиумите постојано пренесуваа нови информации за текот на спасувачката мисија.

(ВИДЕО) ТАЈЛАНДСКАТА ПЕШТЕРА КРИЕ ТАЈНА: За ослободување на момчињата била потребна човечка жртва

Фактор - 11.07.2018

Страшна легенда оживеа овие денови во тајланската покраина Чиуанг Раи, каде 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер повеќе од две недели беа заглавени во подземна пештера. На влезот во пештерата бројни Талански граѓани оставале во прилог накит и ...

Тајландската пештера крие морничава тајна: За ослободување на заробените деца била неопходна човечка жртва?

Точка - 11.07.2018

Една страшна легенда неодамна оживеа во тајландската покраина Чианг Раи, каде 12 деца и нивниот фудбалски тренер беа заробени во подземна пештера повеќе од две недели. На влезот на пештерата, голем број жители оставале прилог во облик на накит и ...

Децата се спасени, но сега им се закануваат заразни болести

Република - 11.07.2018

Откако среќно заврши драмата за пронаоѓање и спасување на 12-те тајландски деца и нивниот тренер, почнува проценката за нивната психичка и физичка состојба. Потсетуваме, последните четири деца и нивниот тренер се извлечени од поплавената пештера на ...

Тајландските момчиња во пештерата медитирале – така останале смирени

Република - 11.07.2018

Кога 12-те тајландски момчиња, кои беа заробени во пештера, биле првично пронајдени од страна на британски нуркачи пред една недела, тие, наводно, медитирале. -Тие мирно седеа во пештерата, чекајќи. Никој не плачеше и не беше премногу вознемирен.

Објавена првата фотографија од спасените деца од Тајланд

Женски магазин - 11.07.2018

Владата на Тајланд ja објави првата фотографија од децата кои беа спасени откако поминаа 17 дена во пештерата Там Луанг. На фотографијата се неколку момчиња со маски за лице и болничка облека, при што едно од нив позира со знакот за победа.

Први снимки од болницата: Децата од Тајланд се одлично расположени и имаат една посебна порака за сите

Точка - 11.07.2018

Младите тајландски фудбалери кои по три недели биле спасени од пештерата на северот на земјата, им се заблагодариле на сите кои им помогнале да излезат на површината со традиционален тајландски поздрав - со споени дланки.

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

Либертас - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Први снимки од децата кои се спасија од пештерата во болница

Бриф - 11.07.2018

Сите 12 млади тајландски фудбалери кои по три недели биле спасени од пештерата на северот на Тајланд се добро. Моментално се уште се во болница и во карантин, но неизмерно среќни што завршила нивната голгота.

Децата се спасени, но сега им се закануваат заразни болести

Точка - 11.07.2018

Откако среќно заврши драмата за пронаоѓање и спасување на 12-те тајландски деца и нивниот тренер, почнува проценката за нивната психичка и физичка состојба. Потсетуваме, последните четири деца и нивниот тренер се извлечени од поплавената пештера на ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

iPortal - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Со знакот за победа објавена фотографија од момчињата спасени од пештерата Там Луанг

Локално - 11.07.2018

Со знакот на победа, во јавноста се појави фотографија од децата кои беа спасени откако поминаа 17 дена во пештерата Там Луанг. На фотографијата се неколку момчиња со маски за лице и болничка облека.

Тајландските момчиња во пештерата останале смирени преку техники за медитација кои ги научиле од својот тренер

Точка - 11.07.2018

Кога 12-те тајландски момчиња, кои беа заробени во пештера, биле првично пронајдени од страна на британските нуркачи пред една недела, тие, наводно, медитирале. „Тие мирно седеа во пештерата, чекајќи. Никој не плачеше и не беше премногу вознемирен.

Што правеше Американскиот милијардер во пештерата? Некои го фалат, а некои го обвинуваат за самопромоција и дека сакал ...

Точка - 11.07.2018

Една од најсложените акции за спасување во историјата е среќно завршена и сите 12 деца и нивниот тренер конечно биле извлечени од тајландската пештера, живи и здрави. Сега, на крајот на цела оваа драма многумина се прашуваат, што правел Илон Маск ...

Холивуд веќе подготвува филм за спасувањето на тајландските момчиња

Тера - 11.07.2018

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде веќе заврши акцијата за спасување на момчињата кои се блокирани во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот и Адам Смит од компанијата Пјур-Фликс веќе разговарале за можен ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

еМагазин - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

(ВИДЕО) ДЕТЕ ХЕРОЈ: Со своето знаење помогна за спасување од пештерата во Тајланд

Фактор - 11.07.2018

Од 12 деца на возраст од 11 до 17 години, заглавени во пештерата во Тајланд, еден од нив, 14 годишниот Адул Сам-Он имал доста важна улога во спасувањето. Адул имал тешко детство затоа што е роден во племе во Мјанмар кое е познато по трговија со ...

(ВИДЕО) ПАДНАА СОЛЗИ РАДОСНИЦИ: Децата спасени од пештерата се видоа со родителите

Фактор - 11.07.2018

Родителите пуштија солзи радосници откако за првпат по спасувањето oд пештерата во Тајланд им беше дозволено да ги видат децата. Децата поминаа две недели заробени во пештерата во Тајланд.

Татко 18 дена поминал пред влезот на пештерата во Тајланд чекајќи го синот да излезе

Либертас - 11.07.2018

Таткото на малиот Акарат (14), едно од 12-те момчиња кои беа заробени во пештерата ТАм Луанг во Тајланд, Адисак Вонгсукчан емотивно изјави дека цели 18 дена поминал пред влезот на пештерата чекајќи го синот повторно да ја види светлоста на денот.

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

Вечер Прес - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Еве во каква здравствена состојба се спасени тајландските фудбалерчиња

Пулс24 - 11.07.2018

Повеќето од децата кои се извлечени од пештерата во Тајланд во просек изгубија по 2 килограми за 17 дена, но се во добра општа состојба и не покажуваат знаци на стрес, изјави инспекторот од тајландското министерство за здравство, Тонгчај ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

Бриф - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Потег за почит, Погба пласманот во финале им го посвети на малите херои од Тајланд

Република - 11.07.2018

Францускиот фудбалски репрезентативец Пол Погба влезот во финалето на Мундијалот во Русија им го посвети на 12. дечиња кои дваесетина дена беа заробени во пештера во Тајланд. „Оваа победа оди за хероите на денот.

Победата ја посветувам на децата од Тајланд

Вечер Прес - 11.07.2018

Францускиот фудбалер Пол Погба, победата над Белгија (1:0) во полуфиналето на Светското првенство ја посвети на децата од пештерата во Тајланд. Оваа победа е за хероите на денот, секоја чест момчиња, толку сте силни, напиша Погба на Твитер.

Ова е херојот кој го даде животот за спас на децата од пештерата

Република - 11.07.2018

Саман Кунан, поранешен припадник на тајландските морнарички специјалци, елитниот одред “Seal” каков што има американската морнарица, не бил повеќе на служба, но загинал на задача. Кога децата и нивниот фудбалски тренер биле пронајдени живи во ...

(ВИДЕО) Пештерата криела грозоморна тајна: За ослободување на заробените била неопходна човечка жртва?

Бриф - 11.07.2018

Една страшна легенда неодамна оживеа во тајландската покраина Чианг Раи, каде 12 деца и нивниот фудбалски тренер беа заробени во подземна пештера 18 дена. На влезот на пештерата, голем број жители оставале прилог во облик на накит и намирници и ...

Пештерата Там Луанг ќе добие потполно нова намена

Вечер Прес - 11.07.2018

Пештерата Там Луанг во која 12 деца и нивниот тренер 18 дена беа заробени ќе добие потполно нова намена. Комплексната пештера, која се наоѓа на границата меѓу Тајланд и Мјанмар ќе стане музеј кој ќе прикаже на кој начин е извршена спасувачката ...

Со знакот за победа објавена фотографија од момчињата спасени од пештерата Там Луанг

Либертас - 11.07.2018

Со знакот на победа, во јавноста се појави фотографија од децата кои беа спасени откако поминаа 17 дена во пештерата Там Луанг. На фотографијата се неколку момчиња со маски за лице и болничка облека.

Децата спасени од пештерата се видоа со родителите

Вечер Прес - 11.07.2018

Родителите пуштија солзи радосници откако за првпат по спасувањето oд пештерата во Тајланд им беше дозволено да ги видат децата. Децата поминаа две недели заробени во пештерата во Тајланд.

(ФОТО+ВИДЕО) Tајландската пештера крие морничава тајна: За ослободување на заробените деца била неопходна човечка ...

iPortal - 11.07.2018

Една страшна легенда неодамна оживеа во тајландската покраина Чианг Раи, каде 12 деца и нивниот фудбалски тренер беа заробени во подземна пештера повеќе од две недели. На влезот на пештерата, голем број жители оставале прилог во облик на накит и ...

Родителите ги видоа момчињата за првпат по спасувањето

Тера - 11.07.2018

Родителите на момчињата спасени од тајландската пештера пуштија солзи радосници откако за првпат по спасувањето им беше дозволено да ги видат децата. Момчињата кои минаа две недели заробени во пештерата во Тајланд од болничките кревети им мафтаа на ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

Н.Македонија - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Тајланд ќе ги чува туристите од озлогласената пештера Там Луанг

Н.Македонија - 11.07.2018

Осветлување и знаци ќе бидат поставени во пештерата Там Луанг во Тајланд каде што беа заробени 12-те деца и нивниот фудбалски тренер, со цел да се спречат љубопитните туристи од влегување, односно губење во пештерскиот комплекс, посочи премиерот на ...

Спасени се сите деца од пештерата

Н.Македонија - 11.07.2018

Се тркаа со времето, се бореа за живот и на крајот победија. Сите 12 млади фудбалери и нивниот тренер се спасени од поплавената пештера во неверојатната операција во Тајланд. Нуркачите вчера ги извлекоа преостанатите четири момчиња и нивниот тренер, ...

Родителите на дечињата од Тајланд за првпат по спасувањето ги видоа одблиску

365 - 11.07.2018

Со солзи радосници беше проследена средбата оддалеку меѓу момчињата од фудбалскиот тим од Тајланд и нивните родители. Сите деца се наоѓаат во карантин, бидејќи нивното здравје мора да биде следено од лекари.

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

1tv - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Холивуд подготвува филм за спасувањето на тајландските момчиња

Фокус - 10.07.2018

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде е во тек акцијата за спасување на момчињата кои се блокирани во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот и Адам Смит од компанијата Пјур-Фликс веќе разговарале за можен филмски ...

Продолжува спасувачката акција во Тајланд, во пештерата останаа тренерот и уште четири деца

Фокус - 10.07.2018

Продолжува операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска пештера од 23 јуни. Во првите два дена од операцијата, беа извлечени осум деца кои се во добра физичка и психичка состојба, но се со знаци на инфекции, ...

Спасено уште едно дете од пештерата во Тајланд

24 Вести - 10.07.2018

Уште едно момче денеска е извадено од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Момчето во моментов е во медицинска установа на лице место, соопшти официјален претставник на тајландската морнарица, кој ...

Oд пештерата во Тајланд извлечени сите 12 деца

Канал5 - 10.07.2018

Последната трета фаза од спасувањето на преостанатите 4 деца и нивниот тренер од пештерата во Тајланд започна утринава , по 10 часот по локално време. Светските медиуми пренесуваат дека денеска во последната фаза од спасувањето на децата заглавени ...

Почна третата фаза од спасувачката операција во пештера во Tајланд

24 Вести - 10.07.2018

Oбновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска пештера од 23 јуни. Во третиот ден од операцијата ќе бидат извлечени останатите четири момчиња и нивниот фудбалски тренер изјави шефот на спасувачката ...

Продолжува операцијата во пештерата во Тајланд

Алсат-М - 10.07.2018

Продолжува операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во пештерата во Тајланд. До сега се извлечени осум деца кои се во добра состојба, но со знаци на инфекција и во следните седум дена ќе бидат под посебен лекарски ...

Тајланд: Надежта за среќен крај сега е огромна

Deutsche Welle - 10.07.2018

Во Тајланд е во тек најверојатно последниот дел од спасувачката акција во пештерата, во која заглавија момчињата од фудбалскиот тим и нивниот тренер. Почна најверојатно последниот дел од спасувачката акција во Тајланд.

Спасувачите сè побрзи, извадени уште две деца од пештерите

Сакам да кажам - 10.07.2018

Уште две деца се извадени од поплавените тајландски пештери, откако утрово почна третиот ден од високоризичната спасувачка операција, што ги зголеми надежите дека сите 13-темина ќе бидат спасени до вечерните часови по локално време.

Претпоследното дете спасено од пештерата во Тајланд

Телма - 10.07.2018

Две деца се извлечени од пештерата во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција која досега трае седум часа. Властите очекуваат ова да биде последниот спасувачки ден и до вечер да заврши голготата за сите заглавени во пештера Там ...

Спасувачка мисија во Тајланд, заглавени уште две деца и нивниот тренер

ТВ21 - 10.07.2018

Уште две момчиња денеска се извадени од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Со тоа, во пештерата остануваат последните две и нивниот тренер. Во тек е третиот ден од спасувачката операција за 12-те ...

Остана уште едно дете за евакуација од пештерата во Тајланд

Алсат-М - 10.07.2018

Од пештерата Там Луанг во Тајланд изнесено е и претпоследното од 12 те момчиња заробени во нејзината внатрешност. Тој е најмалиот меѓу неговите пријатели од јуниорскиот фудбалски тим, кои беа заглавени во пештерата од 23 јуни.

Холивуд веќе подготвува филм за спасувањето на тајландските момчиња

24 Вести - 10.07.2018

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде е во тек акцијата за спасување на момчињата кои се блокирани во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот и Адам Смит од компанијата Пјур-Фликс веќе разговарале за можен филмски ...

Сите момчиња и тренерот спасени од пештерата во Тајланд

Алсат-М - 10.07.2018

По тридневна спасувачка акција, од пештерата Там Луанг во Тајланд извлечени се сите 12 момчиња и нивниот тренер. Тие останаа заглавени во пештерскиот систем откако големите врнежи предизвикаа поплави што го блокираа излезот од ...

Крај на спасувачката операција во тајланд, извадени сите деца и тренерот

Сакам да кажам - 10.07.2018

Тајландските власти објавија крај на спасувачката мисија во поплавените пештери, откако сите 12-мина момчиња и нивниот тренер беа извадени на безбедно. „Дванаесеттемина диви мечки и нивниот тренер се надвор од пештерите.

Сите 12 деца и фудбалскиот тренер извлечени од пештерата во Тајланд

Канал5 - 10.07.2018

Тајланд слави .Она што до пред три дена се чинеше невозможна мисија, пред малку стана реалност.. Сите 12 деца и нивниот фудбалски тренер попладневно безбедно се извлечени од смртоносната пештера, во која минаа безмалку три недели.

Холивуд на губи време – ќе се снима филм за спасувањето на децата од пештерата во Тајланд

Канал5 - 10.07.2018

Продуцентите веќе стигнаа во Тајланд за да почнат подготовките за играниот филм за спасувачката акција на 12 – те момчиња и нивниот тренер. Продуцентите Мајкл Скот и Адам Смит се веќе во Тајланд од компанијата PureFlix се во Там Луанг за да ...

Извлечени сите момчиња од пештерата во Тајланд, една недела ќе комуницираат преку стакло со семејствата

Телма - 10.07.2018

Момчињата и нивниот тренер се надвор од пештерата по една од најделикатните спасувачки акции во поновата историја. Спасувањето заврши успешно иако екипите стравуваа дека поројните монсунски дождови во секој момент можат да ги вратат на почеток.

Успешно заврши спасувачката мисија во Тајланд

24 Вести - 10.07.2018

Светот има нови херои. Меѓународниот тим на нуркачи го доби овој епитет по неверојатно тешката и опасна тридневна мисија во која успешно ги извлече сите момчиња, членови на фудбалскиот тим „Диви свињи“ и нивниот 25-годишен тренер.

Сите 12 деца и тренерот се извадени од пештерата во Тајланд

24 Вести - 10.07.2018

Спасувачите го извлекоа и тренерот од пештерата во Тајланд. Тренерот и 12 деца беа заглавени во пештерата од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Спасувачката операција трае три дена, и секој ден досега беа извлекувани по четири ...

Манчестер Јунајтед со прекрасен гест, заробените момчиња од Тајланд ќе дојдат на „Олд Трафорд“ (Фото)

СуперСпорт - 10.07.2018

Во текот на денешниот ден успешно заврши спасувачката акција на момчињата, дел од фудбалскиот клуб Вајлд Боарс кои 17 дена беа заробени во пештера во Тајланд. Искусни спасувачки екипи од Тајланд предводени од тајландските фоки, како и други ...

На улиците на Тајланд солзи и еуфорија поради спасувањето на момчињата, цела земја слави (ВИДЕО)

МКД - 10.07.2018

Со звуци на автомобилски сирени и музика бројни жители на северниот тајландски град Чианг Раи и околните помали места денес го прославуваат спасувањето на дванаесетте момчиња и нивниот тренер од пештерата во која беа заробени повеќе од две недели.

Тајландските нуркачи: „Не сме сигурни дали е чудо, наука или нешто друго“

Факултети - 10.07.2018

Тајландските нуркачи го прославија успешното спасување на 12-те момчиња и нивниот фудбалски тренер кои беа заробени во поплавената пештера. -Не сме сигурни дали е чудо, наука или нешто друго - напишаа на „Фејсбук“ каде ја известуваат јавноста за ...

Спасено уште едно дете од пештерата во Тајланд

Стандард - 10.07.2018

Уште едно момче денеска е извадено од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Момчето моментлано е во медицинска установа на лице место, соопшти официјален претставник на тајландската морнарица, кој ...

Обновена спасувачката операција во пештера во Тајланд

А1 On - 10.07.2018

Обновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска пештера од 23 јуни. Во првите два дена од операцијата, беа извлечени осум деца кои се во добра физичка и психичка состојба, но се со знаци на инфекции, ...

Холивуд подготвува филм за спасувачката акција, продуцентите пристигнаа во Тајланд

А1 On - 10.07.2018

Мајкл Скот и Адам Смит пристигнаа на Тајланд, каде во тек е спасувачката акција на децата кои со недели беа заглавени во пештера. Би-Би-Си пренесе дека продуцентите веќе разговараат за можен филмски проект.

Уште две момчиња спасени од пештерата во Тајланд

Стандард - 10.07.2018

Уште две момчиња денеска се извадени од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Деветтото и десеттото дете заедно со нуркачите излегоа од пештерата во рок од неколку минути, а се очекува секој момент да ...

И десеттото дете спасено од пештерата во Тајланд

А1 On - 10.07.2018

Уште две момчиња денеска се извадени од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Деветтото и десеттото дете заедно со нуркачите излегоа од пештерата во рок од неколку минути, а се очекува секој момент да ...

Драматично финале: Уште две деца и тренерот чекаат во пештерата во Тајланд

Кајгана - 10.07.2018

Уште две момчиња денеска се извадени од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Деветтото и десеттото дете заедно со нуркачите излегоа од пештерата во рок од неколку минути, а се очекува секој момент да ...

ВИДЕО: Излезе десеттото момче, милијардерот Илон Маск објави морничава снимка од пештерата

Курир - 10.07.2018

Милијардерот Илон Маск на Инстаграм објави ново видео од условите во пештерата. Тој бил учтиво одбиен кога ја донел малата подморница и им ја понудил на спасувачите. „Иако оваа технологија е добра и софистицирана, таа не е практична за оваа мисија“, ...

ВО ЖИВО: И десеттото дете е на слобода - уште две деца и тренерот чекаат во пештерата

Press24 - 10.07.2018

Нуркачите денеска трет ден влегоа во пештерата за да ги извлечат последните четири члена на тимот и нивниот тренер. Првите осум момчиња, спасени вчера и завчера, закрепнуваат во болницата во блискиот град, Чианг Раи.

Холивуд подготвува филм за спасувачката акција, продуцентите пристигнаа во Тајланд

Таратур - 10.07.2018

Мајкл Скот и Адам Смит пристигнаа на Тајланд, каде во тек е спасувачката акција на децата кои со недели беа заглавени во пештера. Би-Би-Си пренесе дека продуцентите веќе разговараат за можен филмски проект.

Во пештерата во Тајланд остана само уште едно дете за спасување

+инфо - 10.07.2018

Вкупно 11 деца досега се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Вкупно 11 деца досега се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг.

Се ближи ли крај на голготата: Уште едно дете остана за спасување, со него во пештерата е тренерот и други четири лица

Курир - 10.07.2018

Вкупно 11 деца досега се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега останува едено дете, тренерот и уште четири лица.

Претпоследното дете спасено од пештерата во Тајланд

А1 On - 10.07.2018

Вкупно 11 деца досега се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега останува едено дете, тренерот и уште четири лица.

(ВИДЕО) Операцијата во Тајланд пред крај – 11 деца се спасени

Нова ТВ - 10.07.2018

Вкупно 11 деца досега се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега останува едено дете, тренерот и уште четири лица.

Холивуд веќе подготвува филм за спасувањето на тајландските момчиња

Стандард - 10.07.2018

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде е во тек акцијата за спасување на момчињата кои се блокирани во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот и Адам Смит од компанијата Пјур-Фликс веќе разговарале за можен филмски ...

Би-би-си: Холивуд веќе подготвува филм за спасувањето на тајландските момчиња

+инфо - 10.07.2018

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде е во тек акцијата за спасување на момчињата кои се блокирани во пештерата, јави Би-би-си. Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде е во тек ...

Се ближи ли крај на голготата: Уште едно дете остана за спасување, со него во пештерата е тренерот и други четири лица

Сител - 10.07.2018

Вкупно 11 деца досега се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега останува едено дете, тренерот и уште четири лица.

СРЕЌЕН КРАЈ: Мисијата на векот заврши- сите деца и тренерот спасени од пештерата во Тајланд

Курир - 10.07.2018

Среќен крај на големата драма со младите момчиња и нивниот тренер од Тајланд. Тие беа заглавени во пештера цели две недели. Според странските медиуми, успешно е завршена е мисијата на спасувањето на 12 момчиња и нивниот пренер од пештерата во која ...

Сите 12 деца и тренерот се спасени од пештерата во Тајланд

А1 On - 10.07.2018

Сите 12 деца и тренерот се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата се еден лекар и тројца припадници на морнаричките нуркачи „Фоки“.

„Ал Џезира“: Последното дете и тренерот го поминаа најтешкиот дел од патот

А1 On - 10.07.2018

На спасувачката акција и се наѕира крајот. Репортерот на „Ал Џезира“ јавува дека последното момче и тренерот стигнале до пештерата број три, што значи дека го минале најтешкиот дел од патот.

Светот здивна! Сите 12 деца и тренерот се спасени од пештерата во Тајланд

+инфо - 10.07.2018

Сите 12 деца се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Сите 12 деца и тренерот се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг.

Среќен крај на драматичното спасување:Успешно помина мисијата на векот, спасени сите деца и тренерот, светот им се ...

Сител - 10.07.2018

Среќен крај на големата драма со младите момчиња и нивниот тренер од Тајланд. Тие беа заглавени во пештера цели две недели. Според странските медиуми, успешно е завршена е мисијата на спасувањето на 12 момчиња и нивниот пренер од пештерата во која ...

Среќен крај: Сите 12 деца и тренерот се спасени од пештерата во Тајланд

Кајгана - 10.07.2018

Бангкок, 10 јули 2018 (МИА) - Спасувачите го извлекоа и тренерот од пештерата во Тајланд. Тренерот и 12 деца беа заглавени во пештерата од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега сѐ уште се еден лекар и тројца припадници на ...

ВИДЕО Тајланд: Аплаузи и извици на радост-децата и тренерот се спасени

Нова ТВ - 10.07.2018

Сите деца и нивниот тренер се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега се уште еден лекар и тројца припадници на морнаричките нуркачи „Фоки“.

И тренерот спасен од пештерата во Тајланд

Стандард - 10.07.2018

Спасувачите го извлекоа и тренерот од пештерата во Тајланд. Тренерот и 12 деца беа заглавени во пештерата од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега се уште се еден лекар и тројца припадници на морнаричките нуркачи „Фоки“.

ВО ЖИВО: Почната третата фаза од спасувачката операција, денеска треба да излезат четирите деца и тренерот

Сител - 10.07.2018

Обновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска пештера од 23 јуни. Во првите два дена од операцијата, беа извлечени осум деца кои се во добра физичка и психичка состојба, но се со знаци на инфекции, ...

Сите 12 деца и тренерот се спасени од пештерата во Тајланд

Независен - 10.07.2018

Спасувачите го извлекоа и тренерот од пештерата во Тајланд. Тренерот и 12 деца беа заглавени во пештерата од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега се уште се еден лекар и тројца припадници на морнаричките нуркачи „Фоки“.

Приказната за децата херои ќе ја дознае целиот свет: Холивуд веќе подготвува филм за спасувањето на тајландските ...

Курир - 10.07.2018

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде е во тек акцијата за спасување на момчињата кои се блокирани во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот и Адам Смит од компанијата Пјур-Фликс веќе разговарале за можен филмски ...

Подморницата на Маск стигна во Тајланд, дали ќе учествува во спасувањето?

Кајгана - 10.07.2018

Претприемачот и иноватор, Елон Маск, синоќа со својот најнов изум им се приклучи на спасувачката екипа, во акцијата за извлекување на заглавените деца од пештерата во Тајланд. „Мини-подморницата“ на Елон Маск, односно подводната капсула за превоз на ...

Момчињата и тренерот не се единствени кои чекаат спас - уште некој со денови е со нив во пештерата

Press24 - 10.07.2018

Ако сѐ оди по по планот, до крајот на денов ниту еден член од младиот фудбалски тим нема да биде заробен во внатрешноста на пештерата, меѓутоа 4 момчиња и тренерот не се единствените кои денеска ја напуштаат пештерата.

Ни недостига домот, велат децата извлечени од пештерата на Тајланд

Макфакс - 10.07.2018

Осумте момчиња што беа спасени од пештерата на северот на Тајланд меѓу првите нешта што ги кажаа во болницата беше дека им недостига домот. „Ни недостига домот“, рекоа момчињата, кои истакнаа дека се среќни, пренесе Би-би-си.

Спасените момчиња се добро, две од нив имаат проблем со белите дробови

Макфакс - 10.07.2018

Осумината момчиња кои беа спасени од пештерата во Тајланд се во добра ментална и физичка здравствена состојба, соопштија владини претставници. Тие биле подложени на медицински прегледи и две момчиња се лекувани поради проблеми со белите дробови.

Ни недостасува домот, велат децата извлечени од пештерата во Тајланд

А1 On - 10.07.2018

Осумте момчиња кои беа спасени од пештерата во северен Тајланд, меѓу првите нешта кои ги кажаа во болницата беше дека им недостасува нивниот дом. „Ни недостасува домот“, рекоа момчињата кои истакнаа дека се среќни, пренесе Би-Би-Си.

Продолжува операцијата за спасување на децата во Тајланд: Се стравува дека две дечиња се преслаби за извлекување ...

Курир - 10.07.2018

Третата фаза од спасувањето на преостанатите четири деца и нивниот тренер од пештерата на северот на Тајланд почна утрово, а официјалните лица најавуваат дека сите пет лица ќе бидат извадени во текот на денот.

Тајланд: Финална мисија за извлекување на преостанатите петмина

Нова ТВ - 10.07.2018

Нуркачите кои утрово влегоа во поплавената пештера во северен Тајланд Там Луанг планираат денеска да ги спасат преостанатите четири момчиња и нивниот тренер, во третата и последна спасувачка мисија, соопшти раководителот на спасувачката операција.

ВИДЕО: Меси повторно воодушеви со потегот за заробените 12 дечиња во Тајланд

Спортклуб - 10.07.2018

Во полн еке е спасувачката акција на Тајланд каде што 12 млади фудбалери на возраст од 11 до 16 години останаа заробени во пештера поради обилни поплави. Поддршка за дечињата доаѓа од цел свет, а меѓу последните е и онаа која што пристигна од Меси.

Шефот на спасувачката мисија ја отфрли помошта на Илон Маск

Макфакс - 10.07.2018

Шефот на спасувачката мисија ја одби помошта на американскиот претприемач, Илион Маск, кој пред неколку дена дизајнираше мала подморница, со чијашто помош децата би тебало да се спасат лесно и брзо.

Целиот свет очекува среќен крај

Факултети - 10.07.2018

Денеска почна третиот дел од извлекувањето на децата од пештерата во Тајланд, каде што останаа уште четири момчиња и нивниот фудбалски тренер, а според шефот на спасувачите, сите би требало да бидат извлечени со овој последен дел од спасувачката ...

Децата и тренерот не се единствени кои чекаат спас: Еве кои уште со денови биле со нив во пештерата

Курир - 10.07.2018

Ако се оди според планот, до крајот на денот ниту еден член на младиот фудбалски тим нема да биде заробен во внатрешноста на пештерата во Тајланд, меѓутоа четирите деца и тренерот не се единствени кои денеска ќе ја напуштат пештерата.

Почна акцијата за спасување на преостанатите четири момчиња од пештерата (ВИДЕО)

МКД - 10.07.2018

Утринава почна третата фаза од операцијата за спасување на преостанатите четири момчиња и нивниот тренер од поплавената пештера на северот на Тајланд. Властите најавија дека сите ќе бидат извлечени во текот на денот.

Нова драматична снимка од пештерата: Милјардерот влезе во поплавената комора за да им помогне на децата

Сител - 10.07.2018

Илон Маск, милјардерот кој понуди помош во спасувањето на децата на Тајланд објави на својот Инстаграм ново видео од пештерата. „Само што се вратив од комората 3“, напиша Маск покрај оваа снимка.

Подморницата на Маск пристигна на Тајланд, ќе учествува во спасувањето ако притреба (ВИДЕО)

МКД - 10.07.2018

На меѓународната група спасувачи кои учествуваат во акцијата на спасувње на момчињата заробени во поплавената пештера на Тајланд ѝ се придружи и претприемачот и иноватор Илон Маск со својот најнов изум.

Цел свет чека да се извлечат последните 4 момчиња од пештерата во Тајланд

+инфо - 10.07.2018

- Во третиот ден од операцијата ќе бидат извлечени останатите четири момчиња и нивниот тренер по фудбал - изјави шефот на спасувачката операција Наронгсак Осатанакор. Обновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани ...

Нуркачите од Тајланд објавија моќна порака која сите ја споделуваат: Денешниот ден ќе биде подолг од другите, но ќе ...

Курир - 10.07.2018

Нуркачите од Тајланд пред почетокот на денешната акција објавија статус на Фејсбук, кој за многумина е мотивирачки. -Денеска е 10 јули 2018 година. Ќе биде подолг од сите претходни. Ќе славиме заедно! Шефот на спасувачката мисија на Тајланд соопшти ...

Конечно спасени: Сите 12 момчиња и тренерот извлечени од пештерата во Тајланд

Таратур - 10.07.2018

После осумнаесетдневна голгота на 12-те момчиња и нивниот тренер заглавени во пештерскиот комплекс во Тајланд, нивните маки завршија со среќен крај. Сите се спасени и извлечени на безбедно.

Холивуд подготвува филм за спасувачката акција, продуцентите пристигнаа на Тајланд

Макфакс - 10.07.2018

Мајкл Скот и Адам Смит пристигнаа на Тајланд, каде што во тек е спасувачката акција на децата што со недели беа заглавени во пештерата. Би-би-си пренесе дека продуцентите веќе разговараат за можен филмски проект.

Еден од спасувачите на децата од пештерата: „Ниедно дете во историјата никогаш не нуркало вака“ (ВИДЕО)

МКД - 10.07.2018

Иван Караџиќ, еден од спасувачите од меѓунеродниот тим нуркачи кои им помагаат на тајландските власти во акцијата за спасување на момчињата од пештерата, за Би-би-си објасни зошто им се восхитува на момчињата кои заглавија во пештерата.

Спасено уште едно дете од пештерата во Тајланд

А1 On - 10.07.2018

Уште едно момче денеска е извадено од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Момчето моментлано е во медицинска установа на лице место, соопшти официјален претставник на тајландската морнарица, кој ...

[Галерија] Илустрации на надеж за спасувачката акција на 12-те деца од пештерата во Тајланд

Радио МОФ - 10.07.2018

Спасувачката акција за извлекување на 12-те деца и нивниот фудбалски тренер кои се заробени во пештера во Тајланд создаде неверојатни илустрации на надеж кои се споделуваат на социјалните мрежи.

Извлечено деветтото момче од пештерата на Тајланд

Макфакс - 10.07.2018

Уште едно момче денеска е извлечено од пештерата на Тајланд, јавија светските медиуми. Со тоа спасени се девет момчиња, а во пештерата остануваат уште три деца и нивниот тренер. Утрово започна третата фаза од спасувачката операција.

Излезе десеттото момче, Илон Маск објави снимка од пештерата (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 10.07.2018

Си-ен-ен и Ројтерс објавија дека е спасено и десеттото момче, наведувајќи извори од спасувачкиот тим. Милијардерот Илон Маск на Инстаграм објави ново видео од условите во пештерата. Тој бил учтиво одбиен кога ја донел малата подморница и им ја ...

Децата и тренерот не се единствените кои чекаат спас: Еве уште кои се со денови со нив во пештерата

Сител - 10.07.2018

Ако се оди според планот, до крајот на денот ниту еден член на младиот фудбалски тим нема да биде заробен во внатрешноста на пештерата, меѓутоа четирите деца и тренерот не се единствени кои денеска ќе ја напуштат пештерата.

За неколку минути излезе и десеттото дете од пештерата во Тајланд

+инфо - 10.07.2018

Уште две момчиња денеска се извадени од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Деветтото и десеттото дете заедно со нуркачите излегоа од пештерата во рок од неколку минути, а се очекува секој момент да ...

„Ројтерс“: Спасено уште едно момче од пештерата на Тајланд, остануваат уште две и тренерот

Макфакс - 10.07.2018

Извлечено е уште едно момче во спасувачката акција на Тајланд, јави „Ројтерс“. Информацијата ја потврди и „Гардијан“. Со тоа денеска се спасени две момчиња, а во пештерата остануваат последните две и нивниот тренер.

Спасувачот Караџиќ проговоре за децата од пештерата: Ниедно дете во историјата никогаш не нуркало вака (ВИДЕО)

Курир - 10.07.2018

Иван Караџиќ, еден од спасувачите од меѓународниот тим нуркачи кои им помагаа на тајландските власти во акцијата за спасување на момчињата од пештерата, за Би-Би-Си објасни зошто им се восхитува на момчињата кои заглавија во пештерата.

Спасено уште едно момче од пештерата во Тајланд, остануваат уште две и тренерот

Р.С.Европа - 10.07.2018

Уште едно момче од заробените во пештерата во Тајланд денес е извлечено, остануваат уште две деца и нивниот тренер, јави Ројтерс. Денес е третиот ден од спасувачката операција за 12-те момчиња и нивниот тренер кои пред повеќе од две недели останаа ...

Спасено единаесеттото момче од пештерата, остана уште едно и тренерот

Макфакс - 10.07.2018

Спасено е единаесеттото момче од пештерата во Тајланд, потврди „Гардијан“. Тоа значи дека во пештерата останаа заробени само уште едно од децата и нивниот тренер. Претходно денеска, светските медиуми јавија за спасувањето на две деца.

Спас чекаат и лекарот и нуркачите кои беа со децата во пештерата

Слободен Печат - 10.07.2018

Првиот ден мисијата траеше 11 часа, вториот девет, а за денеска спасувачите се надеваат дека ќе можат да го завршат целиот процес за исто време или барем нешто пократко. Доколку сè оди по планот, тогаш во текот на денешниот ден би требало да бидат ...

(Фото) Претпоследното момче извлечено од пештерата било најмалото во групата

Макфакс - 10.07.2018

Тајландската телевизија пренесе дека претпоследното, единаесетто момче кое беше извлечено од пештерата е 11-годишниот Чанин Вибунрунгруенг. Тој е најмалиот меѓу неговите пријатели од јуниорскиот фудбалски тим, кои беа заглавени во пештерата од 23 ...

Спасувачот Караџиќ проговоре за децата од пештерата: Ниедно дете во историјата никогаш не нуркало вака

Сител - 10.07.2018

Иван Караџиќ, еден од спасувачите од меѓународниот тим нуркачи кои им помагаа на тајландските власти во акцијата за спасување на момчињата од пештерата, за Би-Би-Си објасни зошто им се восхитува на момчињата кои заглавија во пештерата.

Тренерот од Тајланд пораснал како сирак и сакал да биде монах

Слободен Печат - 10.07.2018

Според официјалните информации, тој е меѓу најслабите во групата затоа што на момчињата им ја дели целата храна. Тој ги учел децата како да медитираат и да ја зачуваат својата енергија додека не ги пронајдат.

Извлечени уште две деца од пештерата, се стравува дека другите две можеби се преслаби

Слободен Печат - 10.07.2018

На деветтото момче му е укажана лекарска помош веднаш по излегувањето од пештерата, соопштуваат тајландските власти за светските медиуми. Третата фаза од спасувачката акција во Тајланд резултираше со спасување на уште две од децата, со што ...

Денеска продолжува спасувачката акција во Тајланд

Слободен Печат - 10.07.2018

Во првите два дена од операцијата, беа извлечени осум деца кои се во добра физичка и психичка состојба, но се со знаци на инфекции, соопштија властите. Обновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска ...

Обновена спасувачката операција во пештера во Тајланд

Независен - 10.07.2018

Обновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска пештера од 23 јуни. Во првите два дена од операцијата, беа извлечени осум деца кои се во добра физичка и психичка состојба, но се со знаци на инфекции, ...

Холивудски продуценти веќе подготвуваат филм за тајландските деца

Факултети - 10.07.2018

„Ова ќе биде одличен филм еден ден“. Ова е чувство кое преовладуваше во светот додека милиони луѓе го чекаа спасувањето на 12-те тајландски момчиња и нивниот тренер, кои повеќе од две недели беа заглавени во пештерата Там Луанг.

„Ал Џезира“: Последното дете и тренерот го поминаа најтешкиот дел од патот

Макфакс - 10.07.2018

На спасувачката акција и се наѕира крајот. Репортерот на „Ал Џезира“ јавува дека последното момче и тренерот стигнале до пештерата број три, што значи дека го минале најтешкиот дел од патот.

Заедно можеме се: Славниот Меси ги охрабри заробените дечиња (ВИДЕО)

Хитпортал - 10.07.2018

Лаонел Меси, еден од најславните светски фудбалери со видео порака ги охрабри дечињата кои заедно со нивниот тренер скоро три недели останаа зарбени во поплавена пештера на Тајланд. “Заедно можеме се”- изјави Меси во краткото видео со кое ги поддржа ...

Спасено најмалото и најситното момче: Има само 11 одини, а ова била негова желба кога ќе излезе од пештерата

Press24 - 10.07.2018

Тајландската телевизија пренесе дека единаесеттото момче кое е извлечено од пештерата е 11-годишниот Чанин Вибунрунгруенг. Како шо е наведено, тој е наммлад и најситен од сите момчиња кои биле заробени во пештерата од 23. јуни.

ВО ЖИВО: Среќен крај на драматичното спасување - сите деца и тренерот се на слобода

Press24 - 10.07.2018

Сите 12 деца и нивниот тренер се спасени од пештерата на северот од Тајланд каде биле заробени од 23. јуни. Свтските медиуми пренесуваат дека сите 12 деца и нивниот тренер се спасени. Би-Би-Си јавува дека уште едно возило на итна помош ја напуштило ...

Сите момчиња извадени од пештерата, приведен странски новинар (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 10.07.2018

Дванаесеттото и последно момче е извадено од пештерата и се носи кон хеликоптерот што ќе го превезе во болница, објави Ројтерс. Во пештерата се наоѓа уште само тренерот, чие спасување е во тек.

ВИДЕО Илон Маск влезе во пештерата во Тајланд

Слободен Печат - 10.07.2018

„Само што се вратив од комората 3“, напиша Маск во описот на објавата на Инстаграм. Милијардерот Илон Маск на својот профил на Инстаграм објави видео од третата комора на пештерата од која спас чекаат уште две деца и нивниот тренер.

12-те деца и нивниот тренер спасени од пештерата на Тајланд

Макфакс - 10.07.2018

12-те деца се извлечени од пештерата на Тајланд, објавија светските медиуми. Според информациите на „Ројтерс“, последен бил извлечен нивниот тренер. Трите момчиња што претходно беа спасени за време на денешната акција со хеликоптер се пренесени во ...

Тие се и повеќе од светски прваци: ФИФА ги покани момчињата од Тајланд на финалето на Мундијалот

Курир - 10.07.2018

Моментално најпознатиот младински фудбалски тим на светот, дечињата кои се заробени во пештера во Тајланд, повикани се на финалето од Светското првенство во фудбал. ФИФА упати повик до дечињата кои имаат меѓу 11 и 16 години и нивниот тренер, да ...

Среќен крај! Сите 12 момчиња и тренерот се извлечени од пештерата

Факултети - 10.07.2018

Сите 12 момчиња, кои повеќе од две недели беа заглавени во тајландската пештера Там Лунаг, се извадени на безбедно. Во пештерата останаа само четирите „жаби“ - тоа се лекар и тројца припадници на морнарските „Фоки“ кои ги поддржуваа момчињата.

ВО ЖИВО: Почна третата фаза на спасување - 4 деца и тренерот излегуваат денеска

Press24 - 10.07.2018

Обновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска пештера од 23 јуни. Во првите два дена од операцијата, беа извлечени осум деца кои се во добра физичка и психичка состојба, но се со знаци на инфекции, ...

Спасени се сите 12 момчиња со нивниот тренер од поплавената пештера во Тајланд

Радио МОФ - 10.07.2018

Сите 12 деца се извлечени од пештерата во Тајланд заедно со нивниот тренер, објавија светските медиуми. Таму беа заробени од 23 јуни. ПОследен од групата беше извлечен нивниот тренер, јавуваат медиумите.

Спасени сите деца и тренерот од пештерата во Тајланд

Р.С.Европа - 10.07.2018

Сите 12 деца и нивниот тренер се извлечени и спасени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени повеќе од две недели, објави новинската агенција Ројтерс. Последен бил извлечен тренерот на момчињата, а трите деца кои беа спасени пред него биле итно ...

Изваден е и тренерот, заврши драмата во тајландската пештера (ВИДЕО)

МКД - 10.07.2018

Сите 12 деца и нивниот тренер сега се на безбедно, извлечени од пештерата во која беа заробени 18 дена. Се чека да излезат уште нуркачите и лекарот што им даваше медицинска помош на младите „вепри“.

Спасени се сите 12 момчиња и тренерот кои беа заглавени во пештера во Тајланд

Црнобело - 10.07.2018

Во последниов период, целиот свет беше загрижен за ситуацијата во Тајланд и 12-те момчиња кои беа заглавени во пештера заедно со нивниот тренер по фудбал. Иако ризикот беше голем, веќе три дена екипите се обидуваа да ги извадат, а денес конечно ...

Холивуд не губи време: Тајланските деца и нивниот тренер се уште преживуваат драма, а веќе се подготвува филм за ...

Сител - 10.07.2018

Во Холивуд не губат време, тоа го потврдува и доаѓањето на двајцата америкски филмски продуценти во Тајланд, каде се случуваше акцијата на извлекуваење на децата од пештерата. Мајкл Скот и Адам Смит од филмската компанија "PureFlix" дошле во Тајланд ...

(Видео) Ракоплескање пред пештерата на Тајланд, бесплатни јаболка за новинарите

Макфакс - 10.07.2018

Со ракоплескање и овации собраните пред пештерата на Тајланд го прославија крајот на успешната мисија за спасување на 12-те момчиња и нивниот тренер , кои од 23 јуни беа заглавени во пештерата на Тајланд.

Спасените момчиња се добро, две од нив имаат проблем со белите дробови

А1 On - 10.07.2018

Осумината момчиња кои беа спасени од пештерата во Тајланд се во добра ментална и физичка здравствена состојба, соопштија владини претставници. Тие биле подложени на медицински прегледи и две момчиња се лекувани поради проблеми со белите дробови.

ВИДЕО: Ракоплескање и славење пред пештерата во Тајланд

А1 On - 10.07.2018

Со ракоплескање и овации собраните пред пештерата во Тајланд го прославија крајот на успешната мисија за спасување на 12-те момчиња и нивниот тренер кои од 23 јуни беа заглавени во пештерата во Тајланд.

Излезе и 11-то момче од пештерата, волонтери ги подготвуваат омилените јадења на децата

Слободен Печат - 10.07.2018

Голем број волонтери се приклучени во оваа акција и чекаат пред влезот на пештерата, каде подготвуваат дел од омилените оброци на децата. Уште едно дете и тренерот чекаат да бидат спасени по повеќе од две недели престој во пештерата, без никаков ...

Оваа мини подморница беше понудена од Маск за спасување на момчињата во пештерата (ВИДЕО)

+инфо - 10.07.2018

На меѓународната група спасувачи кои учествуваат во акцијата на спасувње на момчињата заробени во поплавената пештера на Тајланд вчера ѝ се придружи и милијардерот и иноватор Елон Маск со малата подморница за спасување.

Манчестер јунајтед ги покани тајландските момчиња на Олд Трафорд

МКД - 10.07.2018

Манчестер јунајтед ги покани на Олд Трафорд 12-те тајландски момчиња од фудбалскиот тим Диви вепри и нивниот тренер, кои две недели беа заглавени во пештера во Тајланд. „На Манчестер јунајтед му олесна кога дозна дека 12-те фудбалери и нивниот ...

Честитки од светските лидери по успешната мисија во тајландската пештера

Макфакс - 10.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп, германската канцеларка Ангела Меркел и британската премиерка Тереза Меј се меѓу долгата листа на светски лидери кои упатија честитки по успешната спасувачка мисија на 12-те момчиња и нивниот тренер, кои од 23.

Момчињата и тренерот не се единствени кои чекаат спас – уште некој со денови е со нив во пештерата

Скопје24 - 10.07.2018

Ако сѐ оди по по планот, до крајот на денов ниту еден член од младиот фудбалски тим нема да биде заробен во внатрешноста на пештерата, меѓутоа 4 момчиња и тренерот не се единствените кои денеска ја напуштаат пештерата.

„Манчестер јунајтед“ ги повика момчињата од пештерата и спасувачите: „Дојдете на нашиот стадион“

Макфакс - 10.07.2018

Англискиот фудбалски великан „Манчестер јунајтед“ ги повика младите фудбалери годинава да дојдат на нивниот стадион. – Ни олесна кога слушнавме дека 12-те фудбалери и нивниот тренер, кои беа заробени во пештера на Тајланд, сега се наоѓаат на ...

Спасувачите-волонтери играат и пеат од радост по спасувањето на момчињата (ВИДЕО)

МКД - 10.07.2018

Спасувачите-волонтери што изминативе три дена со натчовечки напори успешно спроведоа спасувачка операција и ги извлекоа 12-те момчиња и нивниот тренер од тајландската пештера, во која беа заглавени цели 18 дена, беа прикажани на тајландската ...

ВИДЕО: Пресврт во акцијата за спасување - се стравува дека две деца се преслаби за извлекување

Press24 - 10.07.2018

Третата фаза од спасувањето на преостанатите четири деца и нивниот тренер од пештерата на северот на Тајланд почна утрово, а официјалните лица најавуваат дека сите пет лица ќе бидат извадени во текот на денот.

Шефот на спасувачката мисија ја отфрли помошта на Илон Маск

А1 On - 10.07.2018

Шефот на спасувачката мисија ја одби помошта на американскиот претприемач, Илион Маск, кој пред неколку дена дизајнираше мала подморница, со чијашто помош децата би тебало да се спасат лесно и брзо.

Неверојатната операција низ фотографии

МКД - 10.07.2018

Сите 12 момчиња и нивниот тренер заглавени во пештера во Тајланд денеска беа спасени. Во операцијата, кон која беа свртени очите на целиот свет, учествуваа 90 нуркачи, 50 странски и 40 тајландски.

И лекарот и маринците излегоа од пештерата, Илон Маск се кара со шефот на операцијата (ВИДЕО)

МКД - 10.07.2018

И лекарот и тројцата тајландски маринци што останаа во пештерата по извлекувањето на фудбалскиот тим сега се на безбедно. Во опасната пештера, која две недели беше во фокусот на светската јавност, нема веќе никој.

СРЕЌЕН КРАЈ: Мисијата на векот заврши – сите деца и тренерот спасени од пештерата во Тајланд

Скопје24 - 10.07.2018

Среќен крај на големата драма со младите момчиња и нивниот тренер од Тајланд. Тие беа заглавени во пештера цели две недели. Според странските медиуми, успешно е завршена е мисијата на спасувањето на 12 момчиња и нивниот тренер од пештерата во која ...

Спасени сите деца и тренерот, среќен крај на тридневната акција за нивно извлекување

Слободен Печат - 10.07.2018

„The Darjeeling Chronicle“ го опишува овој настан како чудо на модерното време. Според нивните пишувања, тренерот веќе е во безбедната трета комора, од каде може да се движи со пешачење кон излезот.

Среќна завршница на драмата со момчињата во Тајланд

Глас на Америка - 10.07.2018

По повеќе од две недели, спасeни се сите 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер од пештерата во Тајланд, соопштија локалните власти. На две од момчињата им е дијагностицирана инфекција на белите дробови, но генерално се во добра здравствена состојба.

Четири момчиња и тренерот се уште чекаат во пештерата

Кумановски м. - 10.07.2018

loading... Здравјето на заробените момчиња и тренерот во поплавената пештера на Тајлнд и натаму е добро, рекол лидерот на акцијата за спасување, гувернерот Наронгсак Осотанакорн и најави дека акцијата за спасување ќе продолжи во раните утрински ...

Обновена спасувачката операција во пештера во Тајланд

Локално - 10.07.2018

Обновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска пештера од 23 јуни. Во првите два дена од операцијата, беа извлечени осум деца кои се во добра физичка и психичка состојба, но се со знаци на инфекции, ...

Неверојатен подвиг: Сите деца и тренерот се спасени од пештерата

Вечер Прес - 10.07.2018

На третиот ден од акцијата за спасување сите 12 деца заедно со нивниот тренер се извлечени од пештерата во која беа заглавени две недели. Сите се одведени во болница на испитувања, но се чувствуваат ...

Претпоследното дете спасено од пештерата во Тајланд

Вечер Прес - 10.07.2018

Вкупно 11 деца досега се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега останува едено дете, тренерот и уште четири лица.

Нова драматична снимка од пештерата: Милјардерот влезе во поплавената комора за да им помогне на децата

МК News - 10.07.2018

Илон Маск, милјардерот кој понуди помош во спасувањето на децата на Тајланд објави на својот Инстаграм ново видео од пештерата. „Само што се вратив од комората 3“, напиша Маск покрај оваа снимка.

Спасено уште едно дете од пештерата во Тајланд

Либертас - 10.07.2018

Уште едно момче денеска е извадено од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Момчето моментлано е во медицинска установа на лице место, соопшти официјален претставник на тајландската морнарица, кој ...

Светот здивна! Сите 12 деца и тренерот се спасени од пештерата во Тајланд

МК News - 10.07.2018

Сите 12 деца и тренерот се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Сите досега извлечени момчиња со хеликоптер се пренесени во болница во блискиот град Чианг Раи.

Спасените момчиња од Тајланд пиеле вода која капела

Вечер Прес - 10.07.2018

Момчињата кои се спасени во Тајланд, потребно е да се рехабилитираат откако 17 дена поминаа заглавени во пештерата. „Првите четворица пациенти беа на возраст од 14-16 години. Имаа ниска телесна температура.

(ВИДЕО) ПОЧНА ТРЕТА ФАЗА ОД ОПЕРАЦИЈАТА: Од пештерата излегуваат останатите момчиња

Фактор - 10.07.2018

Третата фаза од операцијата на спасување на преостанатите деца заглавени во пештерата во Тајланд почнала рано утринава , а претставници најавуваат дека момчињата и нивниот тренер ќе бидат извлечени во текот на денот.

(ВИДЕО ВО ЖИВО) СРЕЌЕН КРАЈ НА ДРАМАТИЧНОТО СПАСУВАЊЕ: Извлечени сите момчиња од пештерата во Тајланд

Фактор - 10.07.2018

Тајландската телевизија пренесе дека последното, единаесетто момче кое е извлечено од пештерата е 11 годишниот Чанин Вибунрунгруенг. Тој е најмалото и најмладо момче кое беше заробено во пештерата од 23 јуни.

(ФОТО) Ова е херојот кој го дал животот за спас на децата од пештерата

iPortal - 10.07.2018

Веселбата поради среќниот резултат од спасувањето на 12-те деца и нивниот тренер од поплавената пештера на Тајланд ќе биде помешана со доза на тага, но и благодарност и почит кон херојот кој го дал својот живот за оваа мисија.

Шефот на спасувачката мисија ја отфрли помошта на Илон Маск

Точка - 10.07.2018

Шефот на спасувачката мисија ја одби помошта на американскиот претприемач, Илон Маск, кој пред неколку дена дизајнираше мала подморница, со чијашто помош децата би тебало да се спасат лесно и брзо.