TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дизајнот-алатка против неправдата

Телма - 15.05.2016

Шарената револуција ги обедини графичките дизајнери околу потребата да се брендира движењето. Шеснаесет дизајнери за еден месец, откако започна револуцијата, изработија триесетина оригинални но и редизајн решенија за маици, беџови, транспаренти и ...

Политичарите да ѝ служат на вистината

Призма - 15.05.2016

Верувам во оваа револуција која дојде како резултат на: 25 години морничава сиромаштија, корупција, затвореност на државата, убиства, медиумски мрак, полициска бруталност, задолженост, безочно лажење.

ВИДЕО: Дизајнот-алатка против неправдата – маици, беџови, знамиња на Шарената револуција

Либертас - 15.05.2016

Шарената револуција ги обедини графичките дизајнери околу потребата да се брендира движењето. Шеснаесет дизајнери за еден месец, откако започна револуцијата, изработија триесетина оригинални но и редизајн решенија за маици, беџови, транспаренти и ...

Дизајнот и Шарената револуција

+инфо - 15.05.2016

Шарената револуција ги обедини графичките дизајнери околу потребата да се брендира движењето. Шеснаесет дизајнери за еден месец, откако започна револуцијата, изработија триесетина оригинални но и редизајн решенија за маици, беџови, транспаренти и ...

(ВИДЕО) Дизајнот-алатка против неправдата

Локално - 15.05.2016

Шарената револуција ги обедини графичките дизајнери околу потребата да се брендира движењето. Шеснаесет дизајнери за еден месец, откако започна револуцијата, изработија триесетина оригинални но и редизајн решенија за маици, беџови, транспаренти и ...

ВИДЕО: Дизајнот-алатка против неправдата – Маици, беџови, знамиња на Шарената револуција

Репортер - 15.05.2016

Шарената револуција ги обедини графичките дизајнери околу потребата да се брендира движењето. Шеснаесет дизајнери за еден месец, откако започна револуцијата, изработија триесетина оригинални но и редизајн решенија за маици, беџови, транспаренти и ...

Колкава е штетата на спомениците од „Шарената револуција“

За Се - 15.05.2016

Ангажирани сервиси, но и граѓани вчера ги чистеа спомениците кои беа мета на протестантите на „Шарената револуција“ кои истите ги фарбаа со боја. „Шарената револуција“ според досегашните проценки имаат направено штета од околу 200.000 евра.

ТВ-дневник: Фалби, „тајни документи“ и малку суеверие

СПФМ - 15.05.2016

„Спонтано“ чистење, руска разузнувачка служба и Петок 13-ти. Фото: скриншот/funphotobox [Критички осврт врз ТВ Дневникот на „Канал 5“ во 18 часот на 14.05.2016 година] Овој ТВ Дневник беше полн со информации и настани, но тие беа главно посветени на ...

„Излет“ цел на вандализам - притисок за сопственикот?

24 Вести - 14.05.2016

Сопственикот на кафулето „Излет“, Огнен Узуновски, на својот фејсбук профил објави фотографија од влезната врата на објектот на која утрово имало боја, фрлена во текот на ноќта. Бојата според него е притисок и одмазда поради неговото учество и ...

Шарената револуција продолжува и денеска

24 Вести - 14.05.2016

Денеска во 18 часот приврзаниците на Шарената револуција повторно ќе се соберат пред зградата на СЈО во Скопје. Протести за денеска во исто време се закажани и во Кочани, Крива Паланка и Битола.

Собрание собери се – мото на денешната Шарена револуција во Скопје

Нова ТВ - 14.05.2016

Голем број граѓани и денеска во 18 часот се собраа пред зградата каде што е сместено Специјалното јавно обвинителство, на уште едни антивладини протести. Денешната рута е Собрание- МНР- Влада.

Шарената револуција во Струмица

24 Вести - 14.05.2016

Денешниот, 19-ти ден од протестите во Струмица беше одбележан низ улиците на градот, каде граѓаните ги повторија барањата за повлекување на аболицијата и рекоа „не“ за избори на 5 јуни. Утрешниот протест ќе започне во 19:00 часот кај малиот градски ...

Шарената револуција повторно го обои Собранието

24 Вести - 14.05.2016

Цел на денешниот протест е Министерството за надворешни работи. Демонстрантите пристигнаа пред МНР, откако претходно повторно го обоија Собранието во боите на Шарената револуција со рачен катапулт.

Шарената револуција напиша: „Владо мори душманке“

Нова ТВ - 14.05.2016

Последната дестинација на Шарената револуција беше Владата, каде што штотуку заврши протестот. Демонстрантите на булеварот напишаа „Владо мори душманке“. Преходно, неколку балони со боја завршија во зградата на Собранието, кое беше првата станица на ...

„Собрание собери се“-Порака од Шарената револуција

Телма - 14.05.2016

Демонтстрантите од Шарената револуција вечерва се собраа пред Собранието и побараа повторно свикување на Законодавниот дом. Нивната денешна порака, „Ма какво распуштање“, ја напишаа на улицата пред Собранието.

Протести посветени на распуштање на Собранието

Р.С.Европа - 14.05.2016

Граѓани и денеска се собраа пред зградата на Специјалното јавно обвинителство, а протестите се посветени на распуштање на Собранието. „Протестирам“ денеска ќе го потсети Собранието дека Државната изборна комисија констатирала дека нема услови за фер ...

Шарената револуција го обои Собранието

Р.С.Европа - 14.05.2016

Демонстрантите со чатал од кој фрлаа бои го обоија и Собранието со боите на Шарената револуција. Пред Собранието преку транспаренти тие побараа негово заседавање. Со транспарени на кои пишуваше „Собрание, собери се“ илјадници граѓани и вечерва ...

Груевски сам ќе оди на избори, протести пред Собранието

Deutsche Welle - 14.05.2016

Експремиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ тврди дека нема законска основа за откажување на изборите на 5 јуни, и покрај тоа што само неговата партија ќе учествува на нив.„Катапулт“ на Шарената револуција вечерва пред Собранието Никола Груевски и неговата ...

Шарената револуција денеска пред Собрание

МКД - 14.05.2016

„‎Протестирам“ денеска ќе го потсети Собранието дека Државната изборна комисија констатираше дека нема услови за фер избори. На фејсбук страницата на „Протестирам“ е најавен денешниот протест посветен на распуштањето на Парламентот.

„Собрание собери се“ (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 14.05.2016

Со транспарентот „Собрание собери се“ и извици „Нема правда нема мир“, започна денешниот протест на шарената револуција. Протестите вообичаено почнаа од пред седиштето на СЈО. Според програмата на Протестирам, денешната маршрута води до Собрание ...

„Владо, мори, душманке“ Од денешните протести

МКД - 14.05.2016

Демонстрантите предводени од „Протестирам“ денеска го обоија и Собранието, извикувајќи „Мафија на робија“ и „Затвор не ти бега, Никола“. На полицајците им порачаа „Вие ќе го апсите“. Со запалени факели тргнаа кон Владата, а на улицата крај владината ...

Притисок кон газдата на „Излет“ кој протестира со Шарената револуција

А1 On - 14.05.2016

Сопственикот на кафулето Излет, Огнен Узуновски, на својот Фејсбук профил објави фотографија од влезната врата на објектот на која утрово имало боја, фрлена во текот на ноќта. Бојата најверојатно е притисок и одмазда кон сопственикот поради неговото ...

„Шарената револуција“ ќе го потсети Собранието: Исчистето го ѓубрето кое го оставивте со неодговорноста!

А1 On - 14.05.2016

„Шарената револуција“ денеска на протест во 6 градови. Протести за денеска во 18 часот се закажани во Кочани, Крива Паланка и Битола. Во Струмица протестот ќе започне во 19 часот, а веќе се одржа во Кичево.

Притисок кон газдата на „Излет“ кој протестира со Шарената револуција (ФОТО)

+инфо - 14.05.2016

Сопственикот на кафулето Излет, Огнен Узуновски, на својот Фејсбук профил објави фотографија од влезната врата на објектот на која утрово имало боја, фрлена во текот на ноќта. Бојата најверојатно е притисок и одмазда кон сопственикот поради неговото ...

И Виница се вклучи во протестите

А1 On - 14.05.2016

Вчера за првпат се одржа протест во рамки на Шарената револуција во Виница. „Нема правда нема мир“, „Стоп за аболицијата“, „Сакаме фер и демократски избори“, „Протестирам за да не емигрирам“ беа дел од паролите кои вчера се појавија на протестот ...

#Протестирам денеска: „Собрание, прибери се!“

Радио МОФ - 14.05.2016

И за денес во 18:00 часот е закажан протестен собир на движењето #Протестирам – граѓаните повторно ќе се соберат пред зградата во која се наоѓа Специјалното јавно обвинителство, за да искажат поддршка за неговата работа, а потоа ќе се упатат пред ...

Шарената револуција во Струмица на платно долго 35 метри (ФОТО + Видео)

24Струмица - 14.05.2016

Денешниот, 19-ти ден од протестите во Струмица беше одбележан со платно долго 35 метри, на кое пишуваше „Шарена револуција“. Утрешниот протест ќе започне во 19:00 часот кај малиот градски ...

(ФОТО) Полицајците и демонстрантите – пријатели

Фокус - 14.05.2016

Момент од денешниот протест пред Министерството за економија. Момент од денешниот протест пред Министерството за економија. Демонстранат од Шарената револуција се поздравува со полицаец кој е распореден во дворот на ...

Шарената револуција ја „зарази“ и Виница (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 14.05.2016

Вчера за првпат се одржа протест во рамки на Шарената револуција во Виница. „Нема правда нема мир“, „Стоп за аболицијата“, „Сакаме фер и демократски избори“, „Протестирам за да не емигрирам“ беа дел од паролите кои вчера се појавија на протестот ...

ФОТО: Притисок кон газдата кој Протестира – во текот на ноќта фрлана боја на кафулето Излет

Либертас - 14.05.2016

Сопственикот на кафулето Излет, Огнен Узуновски, на својот Фејсбук профил објави фотографија од влезната врата на објектот на која утрово имало боја, фрлена во текот на ноќта. Бојата најверојатно е притисок и одмазда кон сопственикот поради неговото ...

Фото: Притисок кон газдата на „Излет“ кој протестира со Шарената револуција

Фокус - 14.05.2016

Тој е еден од поддржувачите на Шарената револуција и редовно може да се види на протестите каде демонстрантите бојат објекти во јавна сопственост Сопственикот на кафулето Излет, Огнен Узуновски , на својот Фејсбук профил објави фотографија од ...

Шарената револуција денеска се одржува во шест градови

+инфо - 14.05.2016

Денеска во 18 часот приврзаниците на Шарената револуција повторно ќе се соберат пред зградата на СЈО во Скопје. Протести за денеска во истѕо време се закажани и во Кочани, Крива Паланка и Битола.

(ВИДЕО) „Шарената револуција“ со поддршка на четири континенти

Либертас - 14.05.2016

Видео со надополнети места низ светот во кои изминатиов месец граѓанитe изразија поддршка за Шарената ...

(ФОТО) Шарена револуција за социјална правда, ишарани АВРМ и Министерство за економија

Окно - 14.05.2016

Со боење на Агенцијата за вработување на Република Македонија и Министерството за економија, демонстрантите од #Протестирам и Шарената револуција вчера го искажаа револтот од лошите политики за вработување, но и поради недостигот на социјална правда.

ГАЛЕРИЈА: „Ќе има правда, ќе има мир“ – Кичево и денеска на протест

Либертас - 14.05.2016

Улиците на Кичево и денеска во боите на Шарената ...

(ВИДЕО) Демонстрантите со катапулт го обоија и Собранието

Либертас - 14.05.2016

Демонстрантите со катапулт од кој фрлаа бои го обоија и Собранието со боите на Шарената ...

Кичевчани се „заразија“ од Шарената револуција (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 14.05.2016

Денеска со почеток во 14 часот Шарената револиција го „зарази“ Кичево. Кичевци денеска во боите на револуцијата. Од ден во ден постојано се зголемува бројот на граѓани кои и се придружуваат на ...

МЕГАГАЛЕРИЈА + ВИДЕО: Шарената револуција со катапулт го обои Собранието и напиша огромно „Владо, мори душманке“ пред ...

Либертас - 14.05.2016

И денеска се протестираше низ Скопје и во други градови во Македонија. На денешните протести граѓаните на Скопје го изразија својот револт пред Собранието за да ги потсетат пратениците дека треба ги слушаат граѓаните, а не партиските лидери.

Демонстрантите се собираат пред СЈО и ќе продолжат накај Собрание

Фокус - 14.05.2016

Демонстрантите денеска добија поддршка и од двајца француски туристи кои дошле во Скопје и слушнале за Шарената револуција. Двајцата на улицата пред СЈО на француски напишаа „Слобода, еднаквост и братство“ и „Заедно сме посилни“.

Шарената револуција во Битола

Тера - 14.05.2016

Протестот започна на плоштадот Магнолија, продолжи пред Основниот суд кој беше обоен од страна на демонстраните, а заврши пред општинската ...

„Владо мори душманке“, напишаа Демонстрантите пред Владата

Сакам да кажам - 14.05.2016

Аматерска фотографија Со шарање на раскрсницата кај Владата, заврши уште еден марш на Шарената револуција, јавуваат репортерите на САКАМДАКАЖАМ.МК. Демонстрантите со големи букви и во различни бои на улицата напишаа „Владо мори душманке“.

(ВИДЕО) Повторно испрскан со боја мостот „Слобода“

А1 On - 14.05.2016

Учесниците во „Шарената револуција“ со пушки полни со боја повторно прскаа во оградата на мостот “Слобода“, но од другата страна која не беше бојадисана претходните денови. Демонстрантите порачуваат дека ќе продлжат да ги бојадисуваат сите прескапо ...

"Собрание, собери се" - Денешната порака на Шарената револуција

Точка - 14.05.2016

Денешниот протест на шарената револуција започна во 18 часот со транспарентот "Собрание собери се", но и со познатите извици "Нема правда нема мир". Вообичаено, протестите започнаа од пред седиштето на СЈО.

Притисок кон газдата на „Излет“ кој протестира со Шарената револуција

Локално - 14.05.2016

Сопственикот на кафулето Излет, Огнен Узуновски, на својот Фејсбук профил објави фотографија од влезната врата на објектот на која утрово имало боја, фрлена во текот на ноќта. Бојата најверојатно е притисок и одмазда кон сопственикот поради неговото ...

Собрание собери се! мото на денешната Шарена револуција во Скопје и Македонија

Локално - 14.05.2016

Шарената револуција“ денеска протестира пред Собрание за, како што велат организаторите, да ги потсетат пратениците дека треба ги слушаат граѓаните, а не партиските лидери. „Државната изборна комисија констатираше дека нема услови за фер избори.

И Виница се вклучи во протестите

Локално - 14.05.2016

Вчера за првпат се одржа протест во рамки на Шарената револуција во Виница. „Нема правда нема мир“, „Стоп за аболицијата“, „Сакаме фер и демократски избори“, „Протестирам за да не емигрирам“ беа дел од паролите кои вчера се појавија на протестот ...

„Младите си отидоа, партијата се вработи“ порачаа демонстрантите

Локално - 14.05.2016

„Шарената револуција“ на денешниот протест посветен против „продавањето“ на работниците за минимални плати, ги обоија објектите на Агенцијата за вработување (АВРМ) и Министерството за економија и порачаа „Младите си отидоа, партијата се вработи“ и ...

(ВИДЕО) Бојадисано и македонското Собрание

Локално - 14.05.2016

Шарената револуција“ денеска протестираше пред Собрание за, како што велат организаторите, да ги потсетат пратениците дека треба ги слушаат граѓаните, а не партиските лидери. Сепак по неколку минитни протести и И собранието доби боја И Собранието ...

ФОТО: Балони со боја и кон Собранието на РМ

Орбис - 14.05.2016

Демонстрантите фрлаа со балони со боја врз зградата на Собранието на денешните протести, пишува стандард.мк „Ма какво распуштање нема опуштање“, напишаа демонстрантите од „Шарена револуција“ пред Собранието.

Притисок кон газдата кој Протестира – во текот на ноќта фрлана боја на кафулето Излет

Бриф - 14.05.2016

Сопственикот на кафулето „Излет“, Огнен Узуновски, на својот Фејсбук профил објави фотографија од влезната врата на објектот на која утрово имало боја, фрлена во текот на ноќта. Бојата најверојатно е притисок и одмазда кон сопственикот поради ...

Боја врз кафулето Излет

Стандард - 14.05.2016

Сопственикот на кафулето Излет, Огнен Узуновски, на својот Фејсбук профил објави фотографија од влезната врата на објектот на која утрово имало боја, фрлена во текот на ноќта. Бојата најверојатно е притисок и одмазда кон сопственикот поради неговото ...

„Шарената револуција“ денеска во шест градови: Протестот посветен на распуштањето на Парламентот

Стандард - 14.05.2016

Денеска во 18 часот приврзаниците на Шарената револуција повторно ќе се соберат пред зградата на СЈО во Скопје. Протести за денеска во исто време се закажани и во Кочани, Крива Паланка и Битола.

(ФОТО) И Виница се вклучи во протестите

Репортер - 14.05.2016

Вчера за првпат се одржа протест во рамки на Шарената револуција во Виница. „Нема правда нема мир“, „Стоп за аболицијата“, „Сакаме фер и демократски избори“, „Протестирам за да не емигрирам“ беа дел од паролите кои вчера се појавија на протестот ...

„Ние ве плаќаме, нас ќе не слушате“ – Шарената револуција денеска пред Собрание

Репортер - 14.05.2016

„Шарената револуција“ денеска ќе протестира пред Собрание за да ги потсетат пратениците дека треба ги слушаат граѓаните, а не партиските лидери. -Државната изборна комисија констатираше дека нема услови за фер избори.

Демонстрантите ја бојадисаа оградата кај „Холидеј Ин“ (ФОТО)

Стандард - 14.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ ја бојадисаа оградата на мостот кај „Холидеј ин“. Претходно, фрлаа со балони со боја врз зградата на Собранието на денешните протести. „Ма какво распуштање нема опуштање“, напишаа демонстрантите од „Шарена ...

(ФОТО) Само затоа што протестира му вршат притисок – Офарбано кафулето Излет на Узуновски

Репортер - 14.05.2016

Сопственикот на кафулето Излет, Огнен Узуновски, на својот Фејсбук профил објави фотографија од влезната врата на објектот на која утрово имало боја, фрлена во текот на ноќта. Бојата најверојатно е притисок и одмазда кон сопственикот поради неговото ...

(ВИДЕО) „Шарената револуција“ со поддршка на четири континенти

Репортер - 14.05.2016

Видео со надополнети места низ светот во кои изминатиов месец граѓанитe изразија поддршка за Шарената ...

(ВИДЕО) Боја кон Собранието, протестантите одат кон МНР

Фактор - 14.05.2016

Во боите на шарената револуција се најде и Собранието. „Ма какво распуштање нема опуштање“, напишаа демонстрантите од „Шарена револуција“ пред Собранието. „Загрејте столчињата“, „Ние ве плаќаме, нас ќе не слушате“, се дел од транспарентите на ...

(ГАЛЕРИЈА) „Ќе има правда, ќе има мир“ – Кичево и денеска на протест

Репортер - 14.05.2016

Улиците на Кичево и денеска во боите на Шарената ...

(ВИДЕО) Демонстрантите со чатал го обоија и Собранието

Репортер - 14.05.2016

Демонстрантите со чатал од кој фрлаа бои го обоија и Собранието со боите на Шарената ...

Протести посветени на распуштање на Собранието

ТВ21 - 14.05.2016

Граѓани и денеска се собраа пред зградата на Специјалното јавно обвинителство, а протестите се посветени на распуштање на Собранието. „Протестирам“ денеска ќе го потсети Собранието дека Државната изборна комисија констатирала дека нема услови за фер ...

Демонстрантите со катапулт го обоија и Собранието

Бриф - 14.05.2016

Демонстрантите пристигнаа пред МНР, откако претходно повторно го обоија Собранието во боите на Шарената револуција со рачен катапулт. Таму на озвучување се пуштат снимките од прислушуваните материјали кои се однесуваат на изборни нерегуларности.

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: Боја и за министерството за економија и Агенцијата за вработување

еМагазин - 14.05.2016

Дел од учесниците на протестот во скопје, организиран од граѓанската инцијатива „Протестирам“, фрлија боја врз зградата на Министерството за економија и зградата на Агенцијата за вработување.

(ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА) Боите на револуцијата „во пламен“ – демонстрантите се движат кон Владата

Репортер - 14.05.2016

Демонстрантите се свижат кон Владата. Под мостот запалени факели. Демонстрантите запалија бакли #Протестирам #ШаренатаРеволуција pic.twitter.com/peJ0RBNcM0 — META.mk (@meta_agency) May 14, ...

ФОТО: Шарената револуција денес ќе го „поздрави“ Собранието

Фактор - 14.05.2016

Почнаа денешните протести на Шрената револуција. Во фокусот денеска е Собранието кои брзите прсти на пратениците послушници го изигнорираа фактот дека нема услови за фер и кредибилни избори и го распуштија.

(ВИДЕО) „Собери се Собрание“: Од СЈО до Собрание-порака на шарената револуција

Фактор - 14.05.2016

Во тек се протестите на Шарената револуција кои веќе еден месец се одвиваат на улиците во главниот град и ширум земјава. Денеска како што споменавме акцентот на протестот е ставен на Собранието.

Пред Собранието пишува: „Ма какво распуштање нема опуштање“

Стандард - 14.05.2016

„Ма какво распуштање нема опуштање“, напишаа демонстрантите од „Шарена револуција“ пред Собранието. „Загрејте столчињата“, „Ние ве плаќаме, нас ќе не слушате“, се дел од транспарентите на денешните протести.

Демонстрантите фрлаа со балони со боја кон Собранието (ФОТО)

Стандард - 14.05.2016

Демонстрантите фрлаа со балони со боја врз зградата на Собранието на денешните протести. „Ма какво распуштање нема опуштање“, напишаа демонстрантите од „Шарена револуција“ пред Собранието.

Еден месец „Шарена револуција“ – Најдолгите протести во Македонија

ТВ21 - 14.05.2016

Резултатот од еден месец протести на Шарената револуција е исполнување на едно од барањата. На повидок е одложување на изборите закажани за 5 јуни. Еден од најактивните демонстранти, лидерот на Левица, Здравко Савески, кој издржува казна куќен ...

„Владо мори душманке“ испишаа демонстрантите пред Влада

Фактор - 14.05.2016

Демонстрантите од шарената револуција стигнаа на последната рута – пред Владата. Протестот заврши токму таму, а протестантите на булеварот испишаа „Владо мори душманке“. Претходно толпата се движеше покрај МНР а прва дестинација беше Собранието.

Лавот на „Гоце Делчев“ во боите на „Шарена револуција“ (ФОТО)

Стандард - 14.05.2016

И еден од лавовите на мостот „Гоце Делчев“ беше бојадисан од демострантите на „Шарена револуција на вечерашните протести. Претходно, демонстрантите од „Шарената револуција“ ја бојадисаа оградата на мостот кај „Холидеј ин“ и фрлаа со балони со боја ...

Собранието на мета на „Шарената револуција“ (ВИДЕО/ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 14.05.2016

Неколку станици за бојадисување имаа денеска демонстрантите од „Шарената револуција“ кои го завршија протестот пред Владата каде на булеварот напишаа: „Владо мори душманке“. Преходно, балони со боја завршија врз зградата на Собранието, а по втор пат ...

Шарена револуција и ГДОМ истовремено ги „освојуваат“ улиците во Штип

Канал 77 - 14.05.2016

„Младите за Македонија“ и „Одбрана на Македонија“ – ова беа транспарентите зад кои маршираа политичките неистомисленици вчера во Штип. Едните протестираа како дел од граѓанската Шарена револуција, а други контрапротестираа како поддржувачи на ГДОМ.

Шарената револуција денеска се одржува во шест градови

Exclusive.mk - 14.05.2016

Денеска во 18 часот приврзаниците на Шарената револуција повторно ќе се соберат пред зградата на СЈО во Скопје. Протести за денеска во истѕо време се закажани и во Кочани, Крива Паланка и Битола.

Контрапротест во Штип

24 Вести - 13.05.2016

Паралелно со протестот на Шарената револуција, во Штип се одржа и ...

Шарената револуција против социјалната неправда

Телма - 13.05.2016

Вечерва повторно се протестира. Во Скопје демонстрантите вечерва се обединети под мотото Сакаме повисоки плати, не повисоки споменици. Се протестира, како што наведува иницијативата Протестирам, против социјалната неправда и лошите политики за ...

Шарена револуција: Сакаме високи плати а не високи споменици

Телма - 13.05.2016

Во Скопје демонстрантите вечерва се обединети под мотото Сакаме повисоки плати, не повисоки споменици. Боја беше фрлена врз агенцијата за вработување и министерството за економија. Се протестираше, како што наведува иницијативата Протестирам, против ...

Шарената револуција во Штип во знакот на младите

24 Вести - 13.05.2016

Шарената револуција протестот во Штип го започнаа пред зградата на Основниот Суд, маршираа низ низ централното градско подрачје и се упатија кон паркот во населбата Осми ноември. Таму пред насобраната маса се обратија неколкумина граѓански активисти ...

„Шарената револуција“ со фокус на социјалната неправда

Нова ТВ - 13.05.2016

Колона на демонстранти, учесници на „Шарената револуција“ штотуку го започнаа маршот низ скопските улици со фокус на социјалната неправда, јавува репортеката на НОВА. Носечкиот транспарент на протестот денеска гласи „Младите си отидоа, партијата се ...

Шарена револуција - Еден месец на улица

24 Вести - 13.05.2016

Еден месец од таканаречената шарена револуција, со што протестите станаа едни од најдолгите во современата историја на Македонија. Со скандирањата „Нема правда- нема мир“ секој ден започнува маршот од пред Специјалното јавно обвинителство, во знак ...

Шарената револуција побара социјална правда

Р.С.Европа - 13.05.2016

Со извиците „боја, боја“ демонстрантите од т.н. Шарена револуција попладнево стигнаа пред Агенцијата за вработување која како и другите владини институции деновиве, беше бојадисана. Потоа неколкуте илјади граѓани се упатија кон Министерството за ...

Четирите ѕида не го „убиваат“ духот на Борјан

Deutsche Welle - 13.05.2016

Дојче веле во домот на Ефтимови. Битката за правда е посилна од домашниот притвор на младиот студент, кој само сака да живее во држава каде законот е еднаков за сите! Вербата во право и правда го мотивираа да студира на Правен факултет, битката за ...

ГАЛЕРИЈА: Битола и вечерва на масовен протест на Шарената револуција

Либертас - 13.05.2016

Од фотографиите во продолжение погледнете како помина вечерашниот масовен протест на Шарената револуција во ...

Крушевчани на протест: „Или Груевски или Македонија“ (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 13.05.2016

„Или Груевски или Македонија“, „Мафија на робија“, „Нема правда, нема мир“ беа паролите со кои Крушевчани го изразија револтот против власта. Тие бараат Ѓорге Иванов да ја укине срамната аболиција за политичарите, но велат треба и сите кои крадеа и ...

Шарена револуција и во Штип (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 13.05.2016

Протести на Шарена Револуција и денеска во Штип. Штипјани протестот го започнаа пред Основниот Суд, за со марш низ централното градско подрачје да се упатат кон паркот во населбата Осми ноември.

ГАЛЕРИЈА: Од денеска и Крушево се приклучи на Шарената револуција

Либертас - 13.05.2016

Погледнете како помина првиот протест на Шарената револуција во Крушево. Фото – ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција ја обои и Агенцијата за вработување

Либертас - 13.05.2016

На денешниот протест на Шарената револуција беше обоена и Агенцијата за вработување. Фото и видео – ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција во Делчево

Либертас - 13.05.2016

Вечерва и во Делчево се одржа Протест на Шарената револуција. Погледнете како изгледаше. Фото – ...

ВИДЕО: Обоена Агенцијата за вработување

А1 On - 13.05.2016

Извикувајќи „Боја!“ демонстрантите ја обоија и зградата на Агенцијата за вработување. И овој пат на ѕидот напишаа ...

ГАЛЕРИЈА: Масовен протест на Шарената револуција во Прилеп

Либертас - 13.05.2016

Ви пренесуваме фотографии од вечерашниот масовен протест на Шарената револуција во Прилеп Фото – ...

19-ти протест во Струмица: 35 метри долго платно на кое пишуваше „Шарена револуција“

Либертас - 13.05.2016

Денешниот 19-ти протест во Струмица беше обележан со платно во должина од 35 метри на кое пишуваше „Шарена ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција го обои и Министерството за економија

Либертас - 13.05.2016

Откако претходно ја обои Агенцијата за вработување, пред малку Шарената револуција го обои и Министерството за економија. Фото и видео – ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Тргна протестниот марш на Шарена револуција, оди кон Агенцијата за вработување

Либертас - 13.05.2016

Од пред СЈО тргна уште еден протестен марш на Шарена револуција, а денешната цел е Агенцијата за вработување. Фото и видео – ...

ГАЛЕРИЈА: 15-ти протест на Шарената револуција во Велес

Либертас - 13.05.2016

Вечерва на улиците на Велес се одржа 15-ти протест на Шарената револуција. Протестите започнаа по одлуката на Иванов за аболиција на ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција во Радовиш, боја за Груевски и Иванов

Либертас - 13.05.2016

Од фотографиите во продолжение погледнете како помина вечерашниот протест на Шарената револуција во Радовиш, кој заврши со боја за Груевски и ...

ВИДЕО: И Свети Николе со протест се приклучи на Шарената револуција

Либертас - 13.05.2016

Од вечерва и Свети Николе со протест се приклучи на Шарената револуција, која еден месец се случува на улиците низ повеќе македонски ...

Шарена револуција на платно од 35 метри во Струмица (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 13.05.2016

Шарената револуција денеска во Струмица имаше протест 19-ти по ред. Струмичани во знак на 19-тите протести спружија платно долго 35 метри на кое пишуваше „Шарена ...

ГАЛЕРИЈА: Уште еден протест на Шарената револуција во Штип

Либертас - 13.05.2016

Предводници на денешниот марш од Шарена Револуција во Штип беа младите. Штипјани протестот го започнаа пред Основниот Суд, за со марш низ централното градско подрачје да се упатат кон паркот во населбата Осми ноември.

(ФОТО) Крушево на протест: Или Груевски или Македонија

А1 On - 13.05.2016

Шарената револуција на протест и во Крушево. Тие бараат Ѓорге Иванов да ја укине срамната аболиција за политичарите, но велат треба и сите кои крадеа и пљачкаа сите изминати десет години да одговараат.

ФОТО: Обоена зградата на Агенцијата за вработување

Фокус - 13.05.2016

Демонстрантите вечерва протестираат против социјалната неправда и лошите политики за вработување. Демонстрантите од пред канцелариите на СЈО се упатија кон зградата на Агенцијата за вработување.

Шарената револуција тргна кон АВРМ – Младите си отидоа, партијата се вработи

Радио МОФ - 13.05.2016

„Младите си отидоа партијата се вработи“, пишува на платното кое денеска го носат низ Скопје демонстрантите од Протестирам. Денеска мета на демонстрантите е Агенцијата за вработување – АВРМ.

„Транзицијата ја осиромаши Македонија, а оваа власт ја дозакопа!”

Фокус - 13.05.2016

Со боја врз Министерството за економија и Агенцијата за вработување заврши вечерашниот протест на Шарената револуција. Со боја врз Министерството за економија и Агенцијата за вработување заврши вечерашниот протест на Шарената револуција.

Шарена револуција за социјална правда, обоени АВРМ и Министерството за економија

Радио МОФ - 13.05.2016

Со боење на Агенцијата за вработување на РМ и Министерството за економија, демонстрантите од Протестирам и Шарената револуција денеска го искажаа револтот од лошите политики за вработување, но и поради недостигот на социјална правда.

Шарено и Министерството за економија, протестот заврши

Сакам да кажам - 13.05.2016

Антивладините демонстранти ја обоија шарено и зградата на Министерстовто за економија. На влезот на Министерството, пред кордонот полицајци напишаа „Шарена револуција“. Тука организаторите имаа говори за вработувањата, за напуштањето на земјата, за ...

Шарените ја обоија и Агенцијата за вработување

Сакам да кажам - 13.05.2016

Со балони и пушки демонстантите од Шарената револуција ја бојат фасадата на Агенцијата за вработување. Се скандира „Слобода“, „Нема правда нема мир“ и „Лопови“. Шарената револуција денес ја предводат демонстранти со транспарент „Младите си отидоа, ...

МЕГАГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Масовни протести на Шарената револуција низ Македонија, боја за Агенција за вработување и ...

Либертас - 13.05.2016

И вечерва Шарената револуција излезе на протести во повеќе градови низ Македонија. Протестите што почнаа пред еден месец и еден ден, продолжуваат и се прошируваат, иако денеска има изгледи за решение на дел од проблемите кои ги создаде власта.

Еден месец од почетокот на „Шарената револуција”: Вечерва нејзиниот фокус е на социјалната неправда

Точка - 13.05.2016

Помина еден месец откако започнаа протестите организирани од страна на граѓанската иницијатива „Протестирам“, со што станаа едни од најдолгите протести во современа Македонија. И вечерва, традиционално во 18 часот пред канцелариите на Специјалното ...

МЕГАГАЛЕРИЈА; Шарената револуција му дојде на гости на Груевски

Локално - 13.05.2016

Еден месец протести низ улицита на Македонија. Масовните протести на Шарената револуција кои тргнаа од Скопје сега се во речиси сите градови низ Македонија. Најмасовниот протест и натаму беше во Скопје.

„Шарената револуција“ денеска ќе протестира за правда, еднаквост и за слобода

Локално - 13.05.2016

Денеска, во 18 часот, „Шарената револуција“ ќе протестира против социјалната неправда и лошите политики за вработување. „Протестирам против социјалната неправда и лошите политики за вработување.

Протести: ” Младите си отидоа, партијата се вработи!!!”

Локално - 13.05.2016

Еден месец од таканаречената шарена револуција, со што протестите станаа едни од најдолгите во современата историја на Македонија. Деенеска исто така протестот започна пред СЈО, а пораката е ” Младите си отидоа, партијата се вработи!!!” Откако се ...

(ВИДЕО) #Протестирам ги обоија Агенција за вработување и Министерството за економија

Локално - 13.05.2016

#Протестирам ја обоија Агенција за вработување. Книшка, плата, клати врата, испишаа припадниците на #ШаренаРеволуција Ја обоија Агенција за вработување #протестирам pic.twitter.com/1rprJtcRMm — META.mk (@meta_agency) May 13, 2016 Откако ја офарбаа ...

ГАЛЕРИЈА: Масовен протест на Шарената револуција во Прилеп

Репортер - 13.05.2016

Од фотографиите во продолжение погледнете го вечерашниот масовен протест на Шарената револуција во Прилеп. Фото – ...

ГАЛЕРИЈА: Битола и вечерва на масовен протест на Шарената револуција

Репортер - 13.05.2016

Од фотографиите во продолжение погледнете како помина вечерашниот масовен протест на Шарената револуција во Битола. ...

ГАЛЕРИЈА: Уште еден протест на Шарената револуција во Штип

Репортер - 13.05.2016

Предводници на денешниот марш од Шарена Револуција во Штип беа младите. Штипјани протестот го започнаа пред Основниот Суд, за со марш низ централното градско подрачје да се упатат кон паркот во населбата Осми ноември.

„Шарената револуција“ во Крушево и Прилеп

ТВ21 - 13.05.2016

Шарената револуција на протест и во Крушево. Тие бараат Ѓорге Иванов да ја укине срамната аболиција за политичарите, но велат треба и сите кои крадеа и пљачкаа сите изминати десет години да одговараат.

ГАЛЕРИЈА: Од денеска и Крушево се приклучи на Шарената револуција

Репортер - 13.05.2016

Погледнете како помина првиот протест на Шарената револуција во Крушево. Фото – ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција во Делчево

Репортер - 13.05.2016

Вечерва и во Делчево се одржа Протест на Шарената револуција. Погледнете како изгледаше. Фото – ...

(ФОТО) Обоена Агенцијата за вработување

Репортер - 13.05.2016

Извикувајќи „Боја!“ демонстрантите ја обоија и зградата на Агенцијата за вработување. И овој пат на ѕидот напишаа ...

19-ти протест во Струмица: 35 метри долго платно на кое пишуваше „Шарена револуција“

Репортер - 13.05.2016

Денешниот 19-ти протест во Струмица беше обележан со платно во должина од 35 метри на кое пишуваше „Шарена ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција во Радовиш, боја за Груевски и Иванов

Репортер - 13.05.2016

Од фотографиите во продолжение погледнете како помина вечерашниот протест на Шарената револуција во Радовиш, кој заврши со боја за Груевски и Иванов. ...

(ВИДЕО) И Свети Николе со протест се приклучи на Шарената револуција

Репортер - 13.05.2016

Од вечерва и Свети Николе со протест се приклучи на Шарената револуција, која еден месец се случува на улиците низ повеќе македонски ...

(ФОТО) Крушево на протест: Или Груевски или Македонија

Репортер - 13.05.2016

Шарената револуција на протест и во Крушево. Тие бараат Ѓорге Иванов да ја укине срамната аболиција за политичарите, но велат треба и сите кои крадеа и пљачкаа сите изминати десет години да одговараат.

(ФОТО) Протест на Шарената револуција во Ресен

Репортер - 13.05.2016

Вечерва и Ресен протестираше во боите на Шарената револуција. ...

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: Боја и за Пазарен инспекторат

еМагазин - 13.05.2016

Дел од учесниците на протестот организиран од граѓанската инцијатива, „Протестирам“ фрлија боја врз зградата на Пазарен инспекторат. Претходните денови боја добија Владата, Министерството за култура, Порта Македонија, Воинот на коњ, Агенцијата за ...

(ФОТО) Шарената револуција удри и по СДСМ – Офарбан еден од нивните штабови

Репортер - 13.05.2016

Низ социјалните мрежи се појави фотка на која се гледа како е фрлена боја врз еден од штабовите на опизициската партија СДСМ. Засега не е познато дали е ова дело на Шарената револуција, или пак дело на хулигани кои имаат некакви други ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција го обои и Министерството за економија

Репортер - 13.05.2016

Откако претходно ја обои Агенцијата за вработување, пред малку Шарената револуција го обои и Министерството за економија. Граѓаните се движат кон министерство за економија #протестирам pic.twitter.com/jVT1Nlw2ew — META.mk (@meta_agency) May 13, 2016 ...

Шарена револуција: Демонстрантите со боја пишуваа по зградата на Агенцијата за вработување (ФОТО)

Стандард - 13.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ на денешните протести со тема социјална неправда, ја бојадисаа Агнцијата за вработување. Демонстрантите кои носеа маски, пластични пиштоли со боја пишуваа по зградата на Агенцијата.

„Шарената револуција“ вечерва ќе бара повисоки плати, а не повисоки споменици

Фактор - 13.05.2016

Секој вработен има право на соодветна заработувачка, порачуваат од Шарената револуција. Токму затоа вечерашните протести ќе бидат во фокусот на поголемите плати, наспроти високите споменици кои никнаа во рамки на проектот Скопје 2014.

ФОТО+ВИДЕО:„Шарената револуција“ ја обои АВРМ

Фактор - 13.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ ја обоија Агенцијата за вработување. Револтирани се од малите плати во државата , од злоупотребата на работникот посебно во текстилните и чевларските фабрики. Вечерва граѓаните бараат повисоки плати.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Тргна протестниот марш на Шарена револуција, оди кон Агенцијата за вработување

Репортер - 13.05.2016

Од пред СЈО тргна уште еден протестен марш на Шарена револуција, а денешната цел е Агенцијата за вработување. Тргна протестниот марш на #ШаренаРеволуција #протестирам pic.twitter.com/hcsk6t0c2b — META.mk (@meta_agency) May 13, 2016 Follow META.mk ...

ВМРО-ДПМНЕ: Жителите на “Народна револуција“ бараат тротоар

Kumanovo News - 13.05.2016

Од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Куманово, денеска ја обвинија локалната самоуправа дека наместо да се грижи за локалните и комунални проблеми, организира шарена револуција во градот. Како пример ја посочија улицата „Народна револуција“, каде ...

„Народна револуција“ ќе добие тротоар на есен

Kumanovo News - 13.05.2016

Улицата „Народна Револуција“, ќе добие тротоар на есен при спроведување на втората фаза од проектот за изградба и реконструкција на патната инфраструктура во градот. Ова го најави градоначалникот Зоран Дамјановски, по обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека ...

ОК на ВМРО-ДПМНЕ: Локалната политика не е шарен авантуризам

Кумановски м. - 13.05.2016

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денес на улицата „Народна револуција“ одржа прес конференција на која упатија директни критики до градоначалникот Зоран Дамјановски, како и претседателот на Советот на Општина Куманово Максим Димитриевски дека, како ...

Денес за прв пат во Крушево се одржа протест на шарената револуција

Пулс24 - 13.05.2016

Денес за прв пат во Крушево се одржа протест на шарената револуција и во центарот на градот, на градскиот плоштад, пред црквата свети Никола се вееше албанското знаме. Во говорот на еден од членовите војводата Питу Гули беше наречен албанец, ...

Шарена револуција, оди кон Агенцијата за вработување!

Exclusive.mk - 13.05.2016

Младите си отидоа партијата се вработи“, пишува на платното кое денеска го носат низ Скопје демонстрантите од Протестирам. Денеска мета на демонстрантите е Агенцијата за вработување – АВРМ.

Поддршка на шарената револуција во Брисел

24 Вести - 12.05.2016

Шарената револуција поддршка добива и во повеќе европски градови. Пред почетокот на состанокот на советот на министри за надворешни работи на ЕУ подржувачи на шарената револуција, заедно со екс амбасадорот на ЕУ во Македонија Ерван Фуере изразија ...

Шарена револуција

24 Вести - 03.06.2016

Доста е граѓани и активисти да се апсат поради фрлена боја, а политичари да се помилуваат за милионски криминали – порачаа на 52-от протестен ден граѓаните кои протестираат незадоволни од аболициите на претседателот Иванов, но и како што сметаат, ...

Шарената револуција протестираше против пазарната инспекција

Телма - 12.05.2016

Доста е од партизирани инспекциски контроли,доста е од заплашување на народот со парични казни и од нарачани списоци од партиските седишта за затворање на објектите .Пазарната инспекција е симбол на корумпираната и партизирана власт порачаа на ...

Протести против притисоците и инспекциите

24 Вести - 12.05.2016

Шарената револуција го обои државниот пазарен инспекторат. Во фокусот на протестот вечерва беше користењето инспектори, извршители и други државни мерки како начин за справување со неистомисленици.

Шарена револуција: Блокирана улицата пред зградата на Груевски

Нова ТВ - 12.05.2016

Шарените револуционери немаа пристап до зградата на екс-премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, но револтот го изразија преку боење на неговиот портрет. Претходно, зградата на Пазарната инспекција е обоена во сите бои од шарените ...

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција го зафати и Брисел

Нова ТВ - 12.05.2016

ФОТО: Филип ПЕЧЕВСКИ Триесетина млади Македонци кои работат или студираат во Брисел денес на пладне и се придружија на Шарената револуција од плоштадот кој се наоѓа на неколку метри од Европската комисија и Советот на министрите на Европската унија.

Еден месец „Шарена револуција“ – стоп за инспекциите и заплашувањата

Нова ТВ - 12.05.2016

Циклусот еден месец „Шарена револуција“ денеска беше одбележан во знак на поддршка кон индивидуалните бизнисмени кои се под притисок од власта поради нивниот отпор на политиките. Впрочем затоа и беше обоена во разни бои зградата на Пазарната ...

Шарената револуција против државниот арач

Р.С.Европа - 12.05.2016

Демонстрантите поставија „споменик“ на поранешниот премиер, а потоа го обоија. Претходно ја обоија и зградата на Пазарната инспекција. Денеска во фокусот беше, како што велат, арачот што го зема државата. Тие протестираат веќе еден месец.

„Шарена револуција“ ја обои Пазарна инспекција и ликот на Груевски (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.05.2016

Движењето „Протестирам“ и поддржувачите од СЈО, покрај ЕУ инфоцентар, Музејот на Град Скопје стигнаа до Пазарна инспекција, која беше обележана од боите на „Шарената револуција“. Демонстрантите потоа се упатија кон зградата на бившиот премиер Никола ...

„Протестирам не ја признава аболицијата!“ Од денешните протести

МКД - 12.05.2016

Поддржувачите на „Шарената револиција“ денеска маршираа од СЈО скоро до резиденцијата на претседателот Ѓорге Иванов на скопско Водно, каде беа дочекани од кордон полиција. Таму се слушаа дел од „бомбите“, се држеа говори, а повторно со балони со ...

„Шарена револуција“ со порака „Не ви се плашиме“ се движи кон зградата на Груевски (ФОТО)

МКД - 12.05.2016

Зградата на бившиот премиер Никола Груевски уште рано попладнево е обезбедена од полиција, бидејќи токму таму е најавено да заврши денешниот марш на „Шарената револуција“, чии поддржувачи веќе цел месец протестираат по одлуката на претседателот ...

Шарената револуција во Брисел: Дали во ЕУ аболирате криминалци?

Фокус - 12.05.2016

Поддржувачи на Шарената револуција денеска пред почетокот на состанокот на Советот на Министри за надворешни работи на ЕУ го изразија својот револт и искажаа поддршка за граѓанските протести во Македонија.

Шарената револуција тргна кон Пазарниот инспекторат

Сакам да кажам - 12.05.2016

Повторно шарени чадори во Шарената револуција. Дождот не ги сопре скопјани и вечерва да излезат на протест. Со транспаренти „Извршители наместо инвеститори“ и „Не ви се плашиме“ антвладините демонстранти тргнаа кон Пазарниот инспекторат.

(ФОТО) Шарената револуција под чадори маршира кон Пазарна инспекција

А1 On - 12.05.2016

И покрај дождот, демонстрантите на Шарената револуција се на протестен марш по скопските улици. Тие под чадори маршираат кон Пазарна ...

(ВИДЕО) Шарената револуција ја обои зградата на Пазарна инспекција

А1 On - 12.05.2016

Уште една државна институција го доби печатот на Шарената револуција. Денеска демонстрантите ја обоија зградата на Државен пазарен инспекторат во Скопје. Демонстрантите го обоија објектот на Пазарната инспекција #протестирам #шаренареволуција ...

ГАЛЕРИЈА: Струмица и вечерва масовно на протест од Шарената револуција

Либертас - 12.05.2016

Струмица и вечерва се приклучи со протест на Шарената ...

ГАЛЕРИЈА: Велес по четиринаесетти пат дел од Шарената револуција

Либертас - 12.05.2016

Велес и вечерва со протест се приклучи на Шарената револуција по четиринаесетти ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција и во Радовиш – „гласно против режимот“

Либертас - 12.05.2016

Вечерва и Радовиш се приклучи на протестите на Шарената револуција. Погледнете фотографии од протестот. Фото – ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција под чадори маршира кон Пазарна инспекција

Либертас - 12.05.2016

И покрај дождот, демонстрантите на Шарената револуција се на протестен марш по скопските улици. Тие под чадори маршираат кон Пазарна инспекција. Фото – Твитер, видео – Радио ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција ја обои зградата на Пазарна инспекција

Либертас - 12.05.2016

Уште една државна институција го доби печатот на Шарената револуција. Денеска демонстрантите ја обоија зградата на Државен пазарен инспекторат во Скопје. Фото – Твитер, видео – Радио ...

ФОТО: Прилеп под чадори протестираше, Шарената револуција ги боеше Груевски, Јанакиески, Ристески, Иванов

Либертас - 12.05.2016

И вечерва Прилеп се приклучи на протестите на Шарената револуција, и покрај врнежливото време. Демонстрантите ги обоија портретите на Груевски, Јанакиески, Ристески, Иванов… Фото – ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција протестираше пред советот на ЕУ во Брисел

Либертас - 12.05.2016

Денеска Шарената револуција протестираше пред советот на ЕУ во Брисел. На протестот се појави и поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере. Од фотографиите во продолжение погледнете како изгледаше протестот.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Масовен протест на Шарената револуција во Гевгелија, општината затворена од граѓаните

Либертас - 12.05.2016

Вечерва во Гевгелија се одржа уште еден масовен протест на Шарената револуција, а неколку институции меѓу кои и општината добија налепници „затворено од граѓаните“. Фото и видео – ...

Со розови факели стаса Шарената револуција на Бихаќка (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

+инфо - 12.05.2016

Шарената револуција со розови факели стаса на Бихаќка. Тука се пуштаат „бомби“ во кои се снимени разговори меѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески. Се извикува „Грујо, мафија“, „Шутка не ти бега Никола“, „Нема правда, нема мир“..

ВИДЕО: Шутка не ти бега, Никола – Шарената револуција пее пред домот на Груевски

Либертас - 12.05.2016

Откако ја избои зградата на Пазарна инспекција, Шарената револуција стигна пред зградата каде живее претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Демонстрантите се појавија со запалени факели и со транспарент со пораката „Не ви се плашиме!“.

Лазо Плавевски: предлог-знаме за шарената револуција

Окно - 12.05.2016

На Шарената револуција ѝ се приклучија и ја поддржаа, меѓу останатите, и голем број македонски уметници. На Окно веќе претставивме некои од нивните дела. Подолу можете да го погледнете предлог-знамето за Шарената револуција на македонскиот ...

Сивата зграда на Пазарната инспекција доби боја (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 12.05.2016

Шарената револуција денеска во 18 часот тргна од пред зградата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), мина покрај седиштето на Европската Унија, покрај Музејот на град Скопје и стаса пред зградата на Пазарната инспекција, која беше обоена.

Нова маршута на Шарената револуција: Пазарна инспекција, па зградата на Груевски

Фокус - 12.05.2016

Главниот транспарент кој ќе оди на чело на колоната денеска е „Не ви се плашиме“ како одговор на сите притисоци и закани до поддржувачи на Шарената револуција. Од 18 часот граѓани се собираат пред Специјалното обвинителство.

(ФОТО) Боја и за портретот на Груевски

Фокус - 12.05.2016

На улицата каде се стационираа демонстрантите поставија портрет од Никола Груевски на кој пишување „Мафија“. Откако вчера Шарената револуција ја посети претседателската резиденција (барем најблиску до каде беше отворен патот), денеска стигна и пред ...

Шарената револуција не признава фикус аболиција

Окно - 12.05.2016

И синоќа, на 11.05.16., Шарената револуција излезе на масовни протести во повеќе градови ширум Македонија. Најмасовниот протест беше во Скопје, каде демонстрантите се обидоа да стигнат пред резиденцијата на претседателот Иванов на Водно, но беа ...

ГАЛЕРИЈА: Валандово по втор пат се приклучи на Шарената револуција: Game over братучед

Либертас - 12.05.2016

Валандово вечерва по втор пат се приклучи на Шарената револуција. Во продолжение пораката од демонстрантите објавена на Фејсбук, како и фотографии од протестот. Валандово е на нозе! Народ се буди, Слобода се раѓа! Груевски ти доаѓа крајот, Шутка не ...

Заврши протестот во Скопје (ВИДЕО)

+инфо - 12.05.2016

Заврши вечерашниот протест со Скопје на шарената револуција во чиј фокус беше Пазарната инспекција и боење на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. - Имате фирма. Доаѓа пазарна ве казнува. Ако немаш да платиш, доаѓа извршител.

Шарената револуција протестираше пред советот на ЕУ во Брисел

А1 On - 12.05.2016

Пред почетокот на состанокот на Советот на Министри за надворешни работи на ЕУ, подржувачи на Шарената револуција, заедно со екс амбасадорот на ЕУ во Македонија Ерван Фуере изразија поддршка за граѓанските протести во Македонија и барањата за ...

Шарената револуција денеска ќе го посети Груевски (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 12.05.2016

На зборното место во Скопје, пред зградата на Специјалното јавно обвинителство, се собираат демонстрантите кои денеска ќе учествуваат на протестот со кој бараат да се повлече одлуката за аболиција на Ѓорге Иванов и да се одложат изборите од 5 јуни.

Viva La Шарена револуција!

Окно - 12.05.2016

Драги наши и никогаш непрежалени криминалци со фашизоидни нагони, свесни ли сте колку добрини ни направивте последниве неколку години? Нѐ обединивте, нѐ направивте посилни, нѐ научивте да маваме со јајца и патлиџани, да скандираме гласно, да ...

МЕГАГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција одбележа еден месец протести – му дојде на гости на Груевски

Либертас - 12.05.2016

И вечерва масовни протести на Шарената револуција во повеќе градови низ Македонија. Најмасовниот протест беше во Скопје, демонстрантите ја обоија зградата на Пазарната инспекција а му отидоа на гости и на Груевски, пред неговата зграда, со запалени ...

Шарената револуција вечерва во посета на Груевски со порака: „Не ви се плашиме”

Точка - 12.05.2016

Вечерва демонстрантите од Шарената револуција ќе имаат нова маршута. Имено, откако во 18 часот почнаа да се собираат пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство со цел да изразат поддршка за неговата работа, демонстрантите сега се упатија ...

Шарената револуција протестираше пред советот на ЕУ во Брисел

Локално - 12.05.2016

Пред почетокот на состанокот на Советот на Министри за надворешни работи на ЕУ, подржувачи на Шарената револуција, заедно со екс амбасадорот на ЕУ во Македонија Ерван Фуере изразија поддршка за граѓанските протести во Македонија и барањата за ...

(ГАЛЕРИЈА) Струмица и вечерва масовно на протест од Шарената револуција

Локално - 12.05.2016

Струмица и вечерва се приклучи со протест на Шарената револуција ...

(ГАЛЕРИЈА) Шарената револуција и во Радовиш – „гласно против режимот“

Локално - 12.05.2016

Вечерва и Радовиш се приклучи на протестите на Шарената револуција. Погледнете фотографии од протестот. Фото – ...

(ГАЛЕРИЈА) Валандово по втор пат се приклучи на Шарената револуција: Game over братучед

Локално - 12.05.2016

Валандово вечерва по втор пат се приклучи на Шарената револуција. Во продолжение пораката од демонстрантите објавена на Фејсбук, како и фотографии од протестот. Валандово е на нозе! Народ се буди, Слобода се раѓа! Груевски ти доаѓа крајот, Шутка не ...

(ВИДЕО+ФОТО) Почна протестот во Скопје: Граѓаните прво кон Пазарна инспекција, а потоа кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 12.05.2016

Почна протестот во Скопје. Граѓаните прво маршираат кон Пазарната инспекција, а потоа кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ . На зборното место во Скопје, пред зградата на Специјалното јавно обвинителство, се собираа демонстрантите кои денеска ќе учествуваат ...

(ВИДЕО) Демонстрантите го обоија објектот на Пазарната инспекција

Локално - 12.05.2016

Демонстрантите се упатија кон зградата каде што живее Никола Груевски #протестирам #шаренареволуција pic.twitter.com/tTXb3ArQEd — META.mk (@meta_agency) May 12, 2016 Обоена зградата на Пазарната инспекција во боите на Шарената револуција.

(ВИДЕО+ФОТО) Заврши протестот во Скопје: „Шутка не ти бега Никола“ – основната порака на граѓаните пред домот каде ...

Локално - 12.05.2016

Протестот на Шарената револуција во Скопје заврши, пред зградата каде што живее лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Граѓаните, со запалени факели извикуваа „Шутка не ти бега Никола“. Полицијата ја имаше блокирано улицата кај зградата.

Viva La Шарена револуција!

Локално - 12.05.2016

Драги наши и никогаш непрежалени криминалци со фашизоидни нагони, свесни ли сте колку добрини ни направивте последниве неколку години? Нѐ обединивте, нѐ направивте посилни, нѐ научивте да маваме со јајца и патлиџани, да скандираме гласно, да ...

ГАЛЕРИЈА: Струмица и вечерва масовно на протест од Шарената револуција

Репортер - 12.05.2016

Струмица и вечерва се приклучи со протест на Шарената револуција ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција и во Радовиш – „гласно против режимот“

Репортер - 12.05.2016

Вечерва и Радовиш се приклучи на протестите на Шарената револуција. Погледнете фотографии од протестот. Фото – ...

(ФОТО) Шарената револуција под чадори маршира кон Пазарна инспекција

Репортер - 12.05.2016

И покрај дождот, демонстрантите на Шарената револуција се на протестен марш по скопските улици. Тие под чадори маршираат кон Пазарна ...

(ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО): Шарената револуција ја обои зградата на Пазарна инспекција

Репортер - 12.05.2016

Уште една државна институција го доби печатот на Шарената револуција. Денеска демонстрантите ја обоија зградата на Државен пазарен инспекторат во ...

Шарената Револуција пред домот на Никола Груевски

Бриф - 12.05.2016

Откако ја избои зградата на Пазарна инспекција, Шарената револуција стигна пред зградата каде живее претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Демонстрантите се појавија со запалени факели и со транспарент со пораката „Не ви се плашиме!“.

ГАЛЕРИЈА: Валандово по втор пат се приклучи на Шарената револуција: Game over братучед

Репортер - 12.05.2016

Валандово вечерва по втор пат се приклучи на Шарената револуција. Во продолжение пораката од демонстрантите објавена на Фејсбук, како и фотографии од протестот. Валандово е на нозе! Народ се буди, Слобода се раѓа! Груевски ти доаѓа крајот, Шутка не ...

ГАЛЕРИЈА: Велес по четиринаесетти пат дел од Шарената револуција

Репортер - 12.05.2016

Велес и вечерва со протест се приклучи на Шарената револуција по четиринаесетти ...

ФОТО: Прилеп под чадори протестираше, Шарената револуција ги боеше Груевски, Јанакиески, Ристески, Иванов

Репортер - 12.05.2016

И вечерва Прилеп се приклучи на протестите на Шарената револуција, и покрај врнежливото време. Демонстрантите ги обоија портретите на Груевски, Јанакиески, Ристески, Иванов… Фото – ...

Kеш пари за шарените револуционери

Вечер - 12.05.2016

Европскиот ,,експерт" Ван Хут кој сe' уште се мота во македонскиот простор, нe' извести дека во земјава ,,се во тек тајни преговори за кои било подобро граѓаните да не знаат", пишува новинарката Мирка Велиновска.

(ГАЛЕРИЈА): Шарената револуција на гости пред домот на Груевски со запалени факели

Репортер - 12.05.2016

Откако ја избои зградата на Пазарна инспекција, Шарената револуција стигна пред зградата каде живее претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Демонстрантите се појавија со запалени факели и со транспарент со пораката „Не ви се плашиме!“.

(ВИДЕО) Шутка не ти бега, Никола – Шарената револуција пее пред домот на Груевски

Репортер - 12.05.2016

Откако ја избои зградата на Пазарна инспекција, Шарената револуција стигна пред зградата каде живее претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Демонстрантите се појавија со запалени факели и со транспарент со пораката „Не ви се плашиме!“.

Обоена зградата на Пазарна инспекција

Стандард - 12.05.2016

Шарената револуција денеска во 18 часот тргна од пред зградата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), мина покрај седиштето на Европската Унија, покрај Музејот на град Скопје. Беше обоена зградата на Пзарната инспекција.

Шарената револуција протестираше пред советот на ЕУ во Брисел

Репортер - 12.05.2016

Пред почетокот на состанокот на Советот на Министри за надворешни работи на ЕУ, подржувачи на Шарената револуција, заедно со екс амбасадорот на ЕУ во Македонија Ерван Фуере изразија поддршка за граѓанските протести во Македонија и барањата за ...

„Шарена револуција“ и во Брисел (ФОТО)

Стандард - 12.05.2016

Денеска во Брисел пред почетокот на состанокот на Советот на Министри за надворешни работи на ЕУ, граѓани заедно со Ерван Фуере по вторпат изразија поддршка за ‪#‎ШаренаРеволцуија‬ и барањата на ...

„Шарените револуционери“ и вечерва на улица по борба за слободата

Фактор - 12.05.2016

„Не ви се плашиме“ и порачуваат од „Шарената револуција“ на власта. Вечерва во исто време од исто стартно место продолжуваат протестите на движењето „Протестирам“. „Власта ја загрозува слободата на граѓаните кои ја критикуваат.

Шарени балони на десетиот ден од протестите во Куманово (галерија)

Кумановски м. - 12.05.2016

Вчера по десети пат се одржа антивладиниот протест во Куманово, на кој се бараше повлекување на одлуката за аболиција на политичарите, но и оставка од власта и претседателот Ѓорге Иванов. Симболично под мотото „Шарена револуција“ и овој пат ...

ФОТО + ВИДЕО: Демонстрантите пред зградата на Груевски обоија негова слика

Фактор - 12.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ вечерва пред зградата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Греусвки обоија негова слика. Обоена е со различни бои и улицата пред зградата. Граѓаните носат македонски знамиња, факели, а се пуштаа и „бомбите“.

ФОТО+ВИДЕО:Обоена пазарна инспекција, демонстрантите се упатија кон зградата на Груевски

Фактор - 12.05.2016

Под чадори поради врнежите од дожд, демонстрантите од „Шарената револуција“ се упатија кон зградата каде живее лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Тие ја обоија зградата на пазарната инспекција.

„Шарената револуција“ пред зградата на Груевски: Се пееше „Шутка не ти бега Никола“

Стандард - 12.05.2016

Откако ја избои зградата на Пазарна инспекција, Шарената револуција стигна пред зградата каде живее претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски. Демонстрантите се појавија со запалени факели и со транспарент со пораката „Не ви се ...

Еден месец „Шарена револуција“, арачот на државата мора да запре (ВИДЕО/ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 12.05.2016

Граѓаните на Скопје денеска протестираа против арачот што го зема државата, против високите казни, даноци, што е еден до начините за заплашување на народот. Поворката започна стандардно од СЈО и првата станица беше Државниот пазарен инспекторат во ...

Шарената револуција против „државниот арач“

Макфакс - 12.05.2016

Точно еден месец откако демонстрантите од граѓанското движење Протестирам ги започнаа своите протестни поворки по улиците поради одлуката на шефот на државата Ѓорге Иванов да ги стопира процесите против политичари, функционери и нивни соработници ...

Мирка Велиновска: Федерализација на Македонија и договор за шарено име до 8 јули

Пулс24 - 12.05.2016

Европскиот ,,експерт“ Ван Хут кој сe` уште се мота во македонскиот простор, нe` извести дека во земјава ,,се во тек тајни преговори за кои било подобро граѓаните да не знаат“. Нема да го коментираме чудовишното разбирање на Белгиецов на ...

Протести против притисоците и инспекциите

Exclusive.mk - 12.05.2016

Шарената револуција го обои државниот пазарен инспекторат. Во фокусот на протестот вечерва беше користењето инспектори, извршители и други државни мерки како начин за справување со неистомисленици.

Протести на „Шарената револуција“ во 16 градови

24 Вести - 11.05.2016

Денеска во 15 градови ќе се одржат протести против одлуката на Ѓорге Иванов за аболиција на политичарите, но и против севкупната состојба со економијата, судството, криминалот и корупцијата и медиумите. Протести се најавени во Куманово, Штип, Кочани.

Шарената револуција во знакот на аболицијата

24 Вести - 11.05.2016

Демонстрантите од Шарената револуција се упатија кон резиденцијата на Претседателот Ѓорге Иванов на Водно за да го потсетат дека „Ќе има правда и ќе има мир“. Денешниот протест започна пред Специјалното јавно обвинителство.

Протест на ГДОМ во Штип

24 Вести - 11.05.2016

Паралелно со протестите на Шарената револуција во Штип се одржа протест на ...

Шарена револуција во Штип, Кочани и Струмица

24 Вести - 11.05.2016

Протести против аболицијата на Иванов се одржаа и во други градови. Ова е атмосферата од протестите во Штип, Кочани и Струмица, како и реакциите на ...

Едо Маајка: Луѓето да не се плашат и да го кажат она што го мислат

Нова ТВ - 11.05.2016

Един Осмиќ, познат во јавноста како Едо Маајка, во интервју за НОВА зборува за неговата посета на Шарената револуција, посетата во Македонија и зошто е важно да се гради соживот во општествата во кои живеат луѓе од различна етничка припадност.

Улицата Мајка Тереза денес стана шарена

Нова ТВ - 11.05.2016

Демонстрантите се упатија кон резиденцијата на претседателот Иванов, Вилата Водно. Патот до оваа резиденција поминува преку улицата Мајка Тереза која денес стана шарена. Улицата Мајка Тереза, поранешна Водњанска, е ишарана со написи “Ајде да имаме ...

Боја врз сликата на Иванов пред неговата резиденција на вила Водно

24 Вести - 11.05.2016

Со паролата „Шарената револуција не признава фикус аболиција“ неколку илјади граѓани и вечерва излегоа на антивладини протести во чиј фокус беше аболицијата. Граѓаните бараат нејзино итно повлекување и како што велат расветлување на криминалите на ...

ФОТО: Шарената револуција денес се фокусира на аболицијата

Нова ТВ - 11.05.2016

Учесниците на денешниот протест почнаа да се собираат пред Специјалното јавно обвинителство. Се повеќе луѓе пристигнуваат на ова зборно место а во меѓувреме од разглас се слуша песната “Во борба македонски народе”.

Боја врз портрет на Иванов

Нова ТВ - 11.05.2016

Импровизиран споменик во форма на портрет на претседателот Иванов денеска беше мета на демонстрантите кои потсетија дека не се откажуваат од барањето за укинување на аболицијата. Иако колоната од демонстранти тргна кон претседателската резиденција, ...

Демонстранти: Нема да ни падне кондиција барајќи поништување аболиција

Нова ТВ - 11.05.2016

Шарената револуција не признава фикус аболиција. Со ваков водечки транспарент илјадници демонстранти и денеска маршираа низ скопските улици. Фокусот на денешниот протест беше потсетување на човекот кој ја донесе аболицијата, дека барањето за нејзино ...

Шарената револуција продолжува низ Македонија

Deutsche Welle - 11.05.2016

Шарената револуција се шири низ македонските градови. Во Скопје се повеќе државни објекти добиваат нови бои. Последна цел на демонстрантите беше Управата за јавни приходи. „Слобода, а не должничко ропство“, беше мотото на последниот протест на ...

Протестите ќе донесат промени на политичката сцена

Р.С.Европа - 11.05.2016

Политичката сцена во иднина ќе изгледа поинаку. Движењата и вонпарламентарните партии кои сега протестираат на избори може да се групираат или да се приклучат на некоја партија, па може да се случи да произлезе нова политичка сила.

Демонстрантите побараа укинување на аболицијата

Р.С.Европа - 11.05.2016

Демонстрантите со парола „Шарената револуција не признава фикус аболиција“ сакаа да маршираат до претседателската резиденција на Водно, но беа спречени на пола пат. Својот револ го изразија боејќи ја фотографијата на претседателот Ѓорѓе Иванов.

Офарбан Ѓорге Иванов пред неговата резиденција (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.05.2016

Пред десетина минути заврши протестот на „Шарената револуција" пред резиденцијата на претседателот Ѓорге Иванов. Протестантите успеаја да стигнат само на стотина метри пред резиденцијата на Иванов, каде што беа запрени од силен полициски кордон.

„Шарената револуција не признава фикус аболиција“ (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.05.2016

Вечерашниот протест на „Шарената револуција“ започна вообичаено пред седиштето на Специјалното Јавно обвинителство. Според темата на денот на протестите, одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на 56 функционери, политичари и нивни ...

ГАЛЕРИЈА: Во близина на вилата на Водно се слушаа „бомби“, па се боеше портрет на Иванов

Либертас - 11.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција кои тргнаа кон претседателската резиденција на Водно, беа запрени од кордон полиција кој не дозволи ниту приближување до вилата на Иванов. Инаку, главниот транспарент на денешниот протест гласи „Шарената ...

(Видео) Едо Маајка ја поддржа Шарената револуција

Окно - 11.05.2016

Шарената револуција доби поддршка и од босанскиот рапер Едо Маајка, кој се појави на вчерашниот протест организиран од неформалното движење „Протестирам“. Во разговор за Радио МОФ направен по протестот, познатиот рапер вели дека деновиве престојува ...

Струга првпат маршира со Шарената револуција

+инфо - 11.05.2016

Струга денеска првпат се приклучи на Шарената револуција преку масовен протест. Барањата на стружани се исти како и тие на нивните сограѓани од другите градови – повлекување на одлуката на Иванов за аболиција на политичарите, и правда за ...

Шарената револуција денеска ќе го посети Иванов: Не сакаме фикус аболиција! ГАЛЕРИЈА

+инфо - 11.05.2016

Граѓаните масовно и денеска се собраа во 18 часот пред СЈО. „Денес имаме кратка порака што сакаме да ја упатиме: Никој не е над законот! На режимот не може да му се прости за криминалите што се направени! #Протестирам не ја признава аболицијата.

„Протестирам“ протестираа против задолжувањето

Кајгана - 11.05.2016

Како и изминатите денови, и вчера вечерта приврзаниците на таканаречената „Шарената револуција“ се собраа пред Специјалното јавно обвинителство (СЈО), каде што традиционално му ја изразуваат поддршката на обвинителството за предмети произлезени од ...

ГАЛЕРИЈА: Граѓаните се собираат пред СЈО, нов протест на Шарената револуција

Либертас - 11.05.2016

И денеска од 18 часот граѓаните започнаа да доаѓаат пред СЈО каде започнува уште еден протест на Шарената револуција. Ова е најавата за протестот објавена на Фејсбук: Тема на денот: Аболицијата на Иванов Денес имаме кратка порака што сакаме да ја ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција не признава фикус аболиција – тргна протестниот марш

Либертас - 11.05.2016

Пред малку од пред СЈО тргна уште еден протестен марш на Шарената револуција. Главниот транспарент на денешниот протест гласи „Шарената револуција не признава фикус аболиција“. Ова е најавата за протестот објавена на Фејсбук: Тема на денот: ...

ГАЛЕРИЈА: Масовен протест на Шарената револуција во Тетово

Либертас - 11.05.2016

Од фотографиите во продолжение погледнете како помина денешниот масовен протест на Шарената револуција во ...

ГАЛЕРИЈА: Уште еден протест на Шарената револуција во Струмица

Либертас - 11.05.2016

Струмица и вечерва се приклучи на Шарената револуција со уште еден протест по улиците на ...

Шарената револуција денеска низ 15 градови во Македонија

Либертас - 11.05.2016

Граѓаните обединети под граѓанското движење „Протестирам“ организираат протести во уште петнаесетина градови покрај Скопје, меѓу кои Куманово, Велес, Штип, Кочани, Кичево, Битола, Делчево, Крива Паланка, Струга, Прилеп, Струмица, Ресен, Радовиш, ...

Денеска протести на Шарената револуција во 15 градови

А1 On - 11.05.2016

Денеска во 15 градови ќе се одржат протести против одлуката на Ѓорге Иванов за аболиција на политичарите, но и против севкупната состојба со економијата, судството, криминалот и корупцијата и медиумите.

ФОТО: Демонстрантите добија поддршка од докторите на Клинички центар

Либертас - 11.05.2016

И докторите на Клинички центар дадоа поддршка на демонстрантите од Шарената револуција кои се движат по Водњанска, кон претседателската резиденција на Водно. Фото – ...

ВО ЖИВО – ВИДЕО: Гледајте го протестот на Шарената револуција

Либертас - 11.05.2016

Преку видео стримот на Радио МОФ следете го во живо протестот на Шарената револуција кој се наоѓа во близина на претседателската резиденција на ...

Младите вмровци прават контрашарена револуција ВИДЕО

+инфо - 11.05.2016

УМС на ВМРО-ДПМНЕ денеска е обиде да направи контрашарена револуција, фрлајќи боја на таканаречен споменик на 1 евро, направен од стиропор, како што кажаам „во чест на Шарената револуција“.

ФОТО: Жените од ВМРО – ДПМНЕ ја чистат Триумфалната порта од Шарената револуција

А1 On - 11.05.2016

Во обид да ја исчистат Триумфалната порта од боите на Шарената револуција, неколку госпоѓи опремени со кофи вода и сунѓери денеска, наводно самоиницијативно се собрале за оваа акција на чистење.

ВИДЕО: Протестот на Шарената револуција во близина на вилата на Иванов

Либертас - 11.05.2016

Преку видеото на Радио МОФ погледнете како помина протестот на Шарената револуција кој стигна во близина на претседателската резиденција на Водно, откако кордон полиција ги спречи демонстрантите да стигнат пред ...

ВИДЕО: Шарената револуција оди кон претседателската резиденција на Водно

Либертас - 11.05.2016

Во овие моменти протестен марш на Шарената револуција се движи нагоре по Водњанска, се оди кон претседателската резиденција на Водно. Главниот транспарент на денешниот протест гласи „Шарената револуција не признава фикус аболиција“.

Протести на Шарената револуција вечерва во 16 градови

Радио МОФ - 11.05.2016

Во 16 градови низ земјава се најавени протести на Шарената револуција, а против одлуката на Ѓорге Иванов за општа аболиција на политичарите птотив кои се водат кривични постапки. Граѓаните ќе протестираат и поради состојба со економијата, судството, ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: „Че си лежите“ – Струга со масовен протест се приклучи на Шарената револуција

Либертас - 11.05.2016

Денеска за прв пат и Струга се приклучи на Шарената револуција преку масовен протест. Барањата на стружани се исти како и тие на нивните сограѓани од другите градови – повлекување на одлуката на Иванов за аболиција на политичарите, и правда за сите.

ГАЛЕРИЈА: Полициски барикади – забранет пристап кон вилата на Иванов за Шарената револуција

Либертас - 11.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција кои тргнаа кон претседателската резиденција на Водно, беа запрени од кордон полиција кој не дозволува ниту приближување до вилата на Иванов. Инаку, главниот транспарент на денешниот протест гласи „Шарената ...

Продолжуваат протестите во 15 градови

+инфо - 11.05.2016

И денеска во 18 часот продолжуваат протестите во Скопје во организација на Протестирам и шарената револуција, кои бараат претседателот Ѓорге Иванов да ја повлече аболицијата и да с одложат изборите на 5 јуни.

ВИДЕО: „Офарбан“ Ѓорге Иванов пред неговата резиденција

А1 On - 11.05.2016

Заврши протестот на „Шарената револуција” пред резиденцијата на Ѓорге Иванов. Протестантите успеаја да стигнат само на стотина метри пред резиденцијата на Иванов, каде што беа запрени од силен полициски кордон.

(ВИДЕО) „Шарената револуција не признава фикус аболиција“

А1 On - 11.05.2016

Со транспарент „Шарената револуција не признава фикус аболиција“, трган денешниот протестен марш, „Денес ќе го посетиме Ѓорге Иванов за да го потсетиме дека: Ќе има правда и ќе има мир“, велат од „Протестирам“.

Шарената револуција денеска ќе го посети Ѓорге Иванов

+инфо - 11.05.2016

Граѓаните масовно и денеска се собраа во 18 часот пред СЈО. „Денес имаме кратка порака што сакаме да ја упатиме: Никој не е над законот! На режимот не може да му се прости за криминалите што се направени! #Протестирам не ја признава аболицијата.

Граѓаните тргнаа кон резиденцијата на Иванов

Фокус - 11.05.2016

Демонстрантите од пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство директно се упатија кон претседателската резиденција која се наоѓа на Водно. Демонстрантите од пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство директно се упатија кон ...

Шарената револуција ќе стигне до резиденцијата на Иванов?

Фокус - 11.05.2016

Започна уште еден протест од Шарената револуција, а од 18 часот граѓани се собираат пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство. Започна уште еден протест од Шарената револуција, а од 18 часот граѓани се собираат пред канцелариите на ...

ФОТО: Жената херој од протестите на Шарената револуција во Велес

Либертас - 11.05.2016

На протестите на Шарената револуција низ Македонија се вклучуваат многу граѓани желни за правда, револтирани од скандалозната одлука на претседателот Иванов за помилување на политичарите осомничени за тежок криминал и злоупотреби.

Горчливата вистина е дека малку меѓусебно се познаваме

Либертас - 11.05.2016

Гледам уште се дебатира за завчерашниот протест на сограѓаните Албанци па би сакала да дадам мал придонес во тоа. Го читав постот на Petrit и сосема на емпатиско ниво го разбирам. На протестите на Шарената револуција како што читам пуштале тук таму ...

Протестирам: Шарената револуција не признава фикус аболиција

Радио МОФ - 11.05.2016

Аболицијата на Иванов е во фокусот на денешниот протест на неформалното движење Протестирам. Протестот почна во 18 часот, кога веќе цел месец граѓаните почнуваат да се собираат пред Специјалното јавно обвинителство во Скопје.

ВИДЕО: УМС на ВМРО-ДПМНЕ се обиде да направи контра-шарена револуција

Либертас - 11.05.2016

Откако скоро еден месец граѓаните од цела Македонија протестираат по одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичарите, и на улиците ја создадоа Шарената револуција, денеска УМС на ВМРО-ДПМНЕ се обиде да направи контра-шарена револуција.

„Мафија на робија“, „Оставка“ – Шарената револуција стигна пред претседателската вила на Водно

Радио МОФ - 11.05.2016

Со боење на плакатот со ликот на претседателот Ѓорѓе Иванов, движењето Протестирам и граѓаните на Шарената револуција побараа оставка на претседателот и укинување на општата аболиција која тој ја потпиша за сите политичари против кои се водат ...

Демонстрантите се разотидоа, споменикот на Иванов остана

Сакам да кажам - 11.05.2016

Шарените револиционери се разотиода. На барикадите кај американската резиденција на Водно остана големиот портрет на Претседателот Ѓорге Иванов замачкан со боја за кој демонстрантите објаснија дека е споменик на претседателот – фикус.

Црвена лента на зградата на ВМРО!

Окно - 11.05.2016

Прв пат да ми падне драго што сме различни од Европа: никаде на континентот општественото шаренило од етнички, верски, културни, социјални, генерациски различности не се излева на улиците во битка за слобода; тие демонстрираат против мигрантите, ...

МЕГАГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарена револуција во повеќе градови, боја за портретот на Иванов на Водно, фрижидер за имотот на ...

Либертас - 11.05.2016

И вечерва Шарената револуција излезе на масовни протести во повеќе градови ширум Македонија. Најмасовниот протест беше во Скопје, каде демонстрантите се обидоа да стигнат пред резиденцијата на претседателот Иванов на Водно, но беа спречени од кордон ...

Шарената револуција вечерва во посета на претседателот Иванов

Точка - 11.05.2016

Вечерашниот протест на Шарената револуција традиционално започна пред канцелариите на СЈО во 18 часот. Фокусот на вечерашниот протест организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ е на аболицијата на претседателот Иванов на 56 политичари и ...

(ВИДЕО) Едо Мајка за Шарената револуција: Се надевам ќе успеете во борбата

Локално - 11.05.2016

Шарената револуција доби поддршка и од босанскиот рапер Едо Маајка, кој денеска се појави на протестот организиран од неформалното движење „Протестирам“. Во разговор за Радио МОФ , направен синоќа по протестот, вели дека деновиве престојува во ...

(ГАЛЕРИЈА) Масовен протест на Шарената револуција во Тетово

Локално - 11.05.2016

Од фотографиите можете да констатирате како помина денешниот масовен протест на Шарената револуција во ...

Хронологија: Нашата Шарена револуција денес или УЈП во боја!

Локално - 11.05.2016

И синоќа Македонија беше на нозе, на улица. Сите се против и тие кои се против . Само власта е ЗА и не сака да ја признае вината ниту да ја прифати одговорноста. Кај нив се е црно бело или си со нив или си против.

(ГАЛЕРИЈА) Велес по 13-ти пат на протест, денеска на дожд му порачаа на Иванов – „оди си“

Локално - 11.05.2016

Граѓаните на Велес по тринаесетти ден протестираат. Трет ден протестот е во боите на Шарената Револуција. Тргнувајќи од банерот, шарените балони и попатното боење на постерите од Ѓорѓе Иванов и Никола Груевски и Славчо Чадиев на повеќе локации во ...

ВИДЕО: УМС на ВМРО-ДПМНЕ се обиде да направи контра-шарена револуција

Локално - 11.05.2016

Откако скоро еден месец граѓаните од цела Македонија протестираат по одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичарите, и на улиците ја создадоа Шарената револуција, денеска УМС на ВМРО-ДПМНЕ се обиде да направи контра-шарена револуција.

(ВИДЕО) Демонстрантите се движат кон резиденцијата на претседателот Иванов на Водно

Локално - 11.05.2016

Со транспарент „Шарената револуција не признава фикус аболиција“, граѓаните го почнаа денешниот протестен марш, од пред зградата на СЈО во Скопке. Демонстрантите се движат кон резиденцијата на претседателот Иванов на Водно.

(ВИДЕО) Акција на Шарената револуција и на Водњанска

Локално - 11.05.2016

Активисти на Шарената револуција на Водњанска оставаат траги на улицата по која се движат граѓаните кон резиденцијата на претседателот Иванов на Водно. Станари од Водњанска ја поздравуаат Шарената револуција од нивните тераси и прозорци.

(ГАЛЕРИЈА) Уште еден протест на Шарената револуција во Струмица

Локално - 11.05.2016

Струмичани и вечерва и се приклучија на Шарената револуција. Тие маршираа низ улиците на ...

(ФОТО) Рампи и полиција за Шарената револуција: Се палат фотографии на Иванов и на Груевски

Локално - 11.05.2016

Рампи и полиција се поставени пред приодот кон вилата на Водно во која е сместен Ѓорге Иванов. Со боја врз фотографија на Ѓорге Иванов пред неговата резиденција беше изразен револтот на граѓаните од Шарената револуција.

(ВИДЕО) Шарената револуција: Оставка од Иванов поради „фикус-аболицијата“

Локално - 11.05.2016

Тема на денешните протести на „Шарената револуција“ беше аболицијата и граѓаните протестот од Специјалното јавно обвинителство го продолжија кон резиденцијата на претседателот Ѓорге Иванов.

(ВИДЕО) Едо Мајка за Шарената револуција: Се надевам ќе успеете во борбата

Репортер - 11.05.2016

Шарената револуција доби поддршка и од босанскиот рапер Едо Маајка, кој денеска се појави на протестот организиран од неформалното движење „Протестирам“. Во разговор за Радио МОФ , направен вечерва по протестот, вели дека деновиве престојува во ...

ГАЛЕРИЈА: Во близина на вилата на Водно се слушаа „бомби“, па се боеше портрет на Иванов

Репортер - 11.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција кои тргнаа кон претседателската резиденција на Водно, беа запрени од кордон полиција кој не дозволи ниту приближување до вилата на Иванов. Инаку, главниот транспарент на денешниот протест гласи „Шарената ...

Шарената револуција ќе го посети домот на Иванов

Бриф - 11.05.2016

И вечерва пред СЈО тргна уште еден протестен марш на Шарената револуција. Главниот транспарент на денешниот протест гласи „Шарената револуција не признава фикус аболиција“. Ова е најавата за протестот објавена на Фејсбук: Тема на денот: Аболицијата ...

ГАЛЕРИЈА: Велес по 13-ти пат на протест, денеска на дожд му порачаа на Иванов – „оди си“

Репортер - 11.05.2016

Граѓаните и граѓанките на Велес тринаесетти ден протестираат. Трет ден протестот е во боите на Шарената Револуција. Тргнувајќи од банерот, шарените балони и попатното боење на постерите од Ѓорѓе Иванов и Никола Груевски и Славчо Чадиев на повеќе ...

„Шарена револуција“: Не признаваме фикус аболиција

Стандард - 11.05.2016

„Шарената револуција не признава фикус-аболиција“ е пораката која денеска демонстрантите сакаат да му ја испратат на претседателот Ѓорге Иванов. Токму аболицијата што ја направи шефот на државата е тема на денешните протести.

УМС на ВМРО-ДПМНЕ фрлаа боја на споменик од стиропор

Стандард - 11.05.2016

Откако скоро еден месец граѓаните протестираат по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичарите, и на улиците протестираат како дел од „Шарената револуција“, денеска УМС на ВМРО-ДПМНЕ се обиде да направи контра-шарена ...

„Шарена револуција“ денеска во 15 градови

Стандард - 11.05.2016

Денеска во 15 градови ќе се одржат протести против одлуката на Ѓорге Иванов за аболиција на политичарите, но и против севкупната состојба со економијата, судството, криминалот и корупцијата и медиумите.

ФОТО: Демонстрантите добија поддршка од докторите на Клинички центар

Репортер - 11.05.2016

Докторите на Клинички центар дадоа поддршка на демонстрантите од Шарената револуција кои се движат по Водњанска, кон претседателската резиденција на Водно. Фото – ...

(ФОТО) Полициски барикади – забранет пристап кон вилата на Иванов за Шарената револуција

Репортер - 11.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција кои тргнаа кон претседателската резиденција на Водно, беа запрени од кордон полиција кој не дозволува ниту приближување до вилата на Иванов. Инаку, главниот транспарент на денешниот протест гласи „Шарената ...

ГАЛЕРИЈА: Масовен протест на Шарената револуција во Тетово

Репортер - 11.05.2016

Од фотографиите во продолжение погледнете како помина денешниот масовен протест на Шарената револуција во ...

Граѓанки се обиделе да ја исчистат Триумфалната порта од Шарената револуција

Бриф - 11.05.2016

Со сунѓери и вода, десетина жени денеска ја чистеа Триумфалната порта во Скопје, обоена од поддржувачите на Шарената револуција кои протестираат против одлуката за аболиција што ја донесе претседателот, Ѓорѓе Иванов.

ГАЛЕРИЈА: Уште еден протест на Шарената револуција во Струмица

Репортер - 11.05.2016

Струмица и вечерва се приклучи на Шарената револуција со уште еден протест по улиците на ...

Шарената револуција денеска низ 15 градови во Македонија

Репортер - 11.05.2016

Граѓаните обединети под граѓанското движење „Протестирам“ организираат протести во уште петнаесетина градови покрај Скопје, меѓу кои Куманово, Велес, Штип, Кочани, Кичево, Битола, Делчево, Крива Паланка, Струга, Прилеп, Струмица, Ресен, Радовиш, ...

Демонстрантите добија поддршка од доктори на Клинички центар

Бриф - 11.05.2016

Докторите на Клинички центар дадоа поддршка на демонстрантите од Шарената револуција кои се движат по Водњанска, кон претседателската резиденција на Водно. Фото: ...

(ВИДЕО) ВО ЖИВО – Гледајте го протестот на Шарената револуција

Репортер - 11.05.2016

Преку видео стримот на Радио МОФ следете го во живо протестот на Шарената револуција кој се наоѓа во близина на претседателската резиденција на ...

(ВИДЕО) Шарената револуција оди кон претседателската резиденција на Водно

Репортер - 11.05.2016

овие моменти протестен марш на Шарената револуција се движи нагоре по Водњанска, се оди кон претседателската резиденција на Водно. Главниот транспарент на денешниот протест гласи „Шарената револуција не признава фикус аболиција“.

(ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО) „Че си лежите“ – Струга со масовен протест се приклучи на Шарената револуција

Репортер - 11.05.2016

Денеска за прв пат и Струга се приклучи на Шарената револуција преку масовен протест. Барањата на стружани се исти како и тие на нивните сограѓани од другите градови – повлекување на одлуката на Иванов за аболиција на политичарите, и правда за сите.

Полициски барикади – забранет пристап кон вилата на Иванов за Шарената револуција

Бриф - 11.05.2016

Демонстрантите на Шарената револуција кои тргнаа кон претседателската резиденција на Водно, беа запрени од кордон полиција кој не дозволува ниту приближување до вилата на Иванов. Инаку, главниот транспарент на денешниот протест гласи „Шарената ...

(ВИДЕО) „Офарбан“ Ѓорге Иванов пред неговата резиденција

Репортер - 11.05.2016

Заврши протестот на „Шарената револуција” пред резиденцијата на Ѓорге Иванов. Протестантите успеаја да стигнат само на стотина метри пред резиденцијата на Иванов, каде што беа запрени од силен полициски кордон.

„Шарената револуција не признава фикус аболиција“

Репортер - 11.05.2016

Со транспарент „Шарената револуција не признава фикус аболиција“, трган денешниот протестен марш, „Денес ќе го посетиме Ѓорге Иванов за да го потсетиме дека: Ќе има правда и ќе има мир“, велат од ...

(ФОТО) Жената херој од протестите на Шарената револуција во Велес

Репортер - 11.05.2016

На протестите на Шарената револуција низ Македонија се вклучуваат многу граѓани желни за правда, револтирани од скандалозната одлука на претседателот Иванов за помилување на политичарите осомничени за тежок криминал и злоупотреби.

(ВИДЕО) УМС се обиде да направи контра-шарена револуција

Репортер - 11.05.2016

Откако скоро еден месец граѓаните од цела Македонија протестираат по одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичарите, и на улиците ја создадоа Шарената револуција, денеска УМС на ВМРО-ДПМНЕ се обиде да направи контра-шарена револуција.

„Шарена револуција“ против аболиција (ВИДЕО/ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 11.05.2016

Еден ден пред доаѓањето на дипломатот од Германија, Јоханес Хајндл, кој се очекува да ја разбистри маглата околку тоа што ќе се прави со одлуката за аболицијата на претседателот Ѓорге Иванов, демонстрантите од „Шарената револуција“ јасно и гласно го ...

Боја врз сликата на Иванов пред неговата резиденција на Водно

Бриф - 11.05.2016

Со паролата „Шарената револуција не признава фикус аболиција“ неколку илјади граѓани и вечерва излегоа на антивладини протести во чиј фокус беше аболицијата. Граѓаните бараат нејзино итно повлекување и како што велат расветлување на криминалите на ...

Боја на приватна зграда: Се појави ли контра „Шарена револуција“?

Стандард - 11.05.2016

На Фејсбук се појави фотографија од шарени бои кои потсетуваат на начинот на бојадисување на протестите, но овојпат на приватна зграда во ...

(ФОТО) Масовен протест на шарената револуција денеска во Прилеп

Репортер - 11.05.2016

Во прилог се фотографии кои ќе отсликаат целиот протест денеска во ...

„Шарената револуција“ вечерва во 15 градови

ТВ21 - 11.05.2016

Демонстранти предводени од Протестирам/Protestoj организираат протести во 15 градови низ земјата, против одлуката на Претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на 56 политичари. Ќе се протестира во Куманово и Велес во 18.30, Скопје, Штип, Кочани, ...

Вечерва во 19 часот продолжува „Шарената револуција“ во Куманово

Кумановски м. - 11.05.2016

Вечерва во 19 часот пред Основниот суд во Куманово продолжува протестот под мото „Шарена револуција“ на кој граѓаните ќе го изразат своето незадоволство од одлуката на Иванов за аболицијата на политичарите во Република Македонија.

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: Обена и УЈП

еМагазин - 11.05.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ организираше нови протести во Скопје и во повеќе градови против одлуката за аболиција донесена од претседателот Ѓорге Иванов, за негова оставка и одложување на распишаните предвремени парламентарни избори за 5 ...

Демонстранти од „Шарената револуција“ ќе протестираат во 15 градови

Фактор - 11.05.2016

Во 15 градови низ Македонија вечерва ќе се одржат протести против одлуката на шефот на државата, Ѓорге Иванов за аболиција на 56 политичари. Ќе се протестира во Куманово во 18.30, Штип во 18, Кочани исто во 18.

УМС на ВМРО-ДПМНЕ на „контра-шарена револуција“

ТВ21 - 11.05.2016

УМС на ВМРО-ДПМНЕ денеска на контра-шарена револуција. Подмладокот на партијата фрлаше боја на импровизиран споменик на 1 Евро, направен од стиропор, како што кажаа „во чест на Шарената револуција“.

ФОТО:Демонстрантите се упатија кон резиденцијата на Иванов

Фактор - 11.05.2016

Демонстрантите од пред СЈО вечерва се упатија кон резиденцијата на претседателот Иванов на Водно. Граѓаните сакаат да го потсетат Иванов дека едно од главните нивни барања е тој да ја повлече аболицијата на 56 политичари и нивни соработници.

„Шарена револуција“ пред портите на Иванов: Се извикува „криминалци“ и се емитуваат „бомби“ (ВИДЕО)

Стандард - 11.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ пристигнаа пред резиденцијата на претседателот Ѓорге Иванов каде се емитуваа „бомбите“ од прислушуваните разговори и беше бојадисан постер од шефот на државата.

„Шарената револуција“ го обои портретот на Претседателот, во близина на неговата резиденција

ТВ21 - 11.05.2016

Демонтрантите од „Шарената револуција“ извикувајќи „Никој не е над законот“, „Слобода на народот“, од пред Специјалното јавно обвинителство се упатија кон Водно, до резиденцијата на Претседателот Ѓорге Иванов, но во билзина е рапореден полициски ...

Струга се приклучи на протестите на Шарената револуција

Спектра ТВ - 11.05.2016

Денеска за прв пат и Струга се приклучи на Шарената револуција преку масовен протест. Барањата на стружани се исти како и тие на нивните сограѓани од другите градови – повлекување на одлуката на Иванов за аболиција на политичарите, и правда за сите.

Демонстрантите бојадисаа постер од Иванов (ВИДЕО)

Стандард - 11.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ фрлаа со боја по постер од шефот на државата Ѓорге Иванов чија одлука за аболиција е повод за протестите кои се одвиваат речиси седен месец. Пред резиденцијата на Иванов пуштаа „бомбите“ за Љубе Бошковски, ...

„Шарената револуција“ против аболицијата на Иванов

Макфакс - 11.05.2016

Протестот на граѓанската иницијатива Протестирам позната како „Шарена револуција“ во средата беше насочен против одлуката на Претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на 56 функционери, политичари и нивни соработници.

Федерализација на Македонија и договор за шарено име до 8 јули

Дневник - 11.05.2016

Европскиот ,,експерт“ Ван Хут кој сe` уште се мота во македонскиот простор, нe` извести дека во земјава ,,се во тек тајни преговори за кои било подобро граѓаните да не знаат“. Нема да го коментираме чудовишното разбирање на Белгиецов на ...

„Генералка“ на Триумфална порта од Шарената револуција (Фото)

Канал 77 - 11.05.2016

Со сунѓери и вода, десетина жени денеска ја чистеа Триумфалната порта во Скопје, обоена од поддржувачите на Шарената револуција кои протестираат против одлуката за аболиција што ја донесе претседателот, Ѓорше Иванов.

„Шарена револуција“: Не признаваме фикус аболиција!

Exclusive.mk - 11.05.2016

Аболицијата на Иванов е во фокусот на денешниот протест на неформалното движење Протестирам. Протестот почна во 18 часот, кога веќе цел месец граѓаните почнуваат да се собираат пред Специјалното јавно обвинителство во Скопје.

Жени ја чистат Триумфалната порта од боите на Шарената револуција (ФОТО)

Exclusive.mk - 11.05.2016

Денес неколку жени се собраа опремени со кофи вода и сунѓери со цел да ја исчистат Триумфалната порта која е измачкана од боите на Шарената револуција. Тие самоиницијативно се собрале за оваа ...

Продолжува „Шарената револуција“ во 13 градови

24 Вести - 10.05.2016

Вечер „Шарената револуција“ продолжува во Скопје и во уште во 12 градови низ Македонија. „Протестирам“ го почнува својот марш во Скопје во 18 часот пред СЈО, а протести ќе има во Штип, Делчево, Кочани; Велес, Стумица, Прилеп, Битола, Кичево, ...

Антивладини протести денеска во 13 града

Нова ТВ - 10.05.2016

Денеска Шарената револуција продолжува во Скопје и во уште во 12 градови низ Македонија. „Протестирам“ го почнува својот марш во Скопје во 18 часот пред СЈО, а следните градови каде вечерва ќе има протести се: Штип 18 часот, Делчево 18 часот; Кочани ...

Шарената револуција продолжува-вечерва се протестира против новите заеми на Владата

Телма - 10.05.2016

Демонстрантите вечерва протестираат и против новите заеми кои ја втурнуваат земјата во се поголеми долгови. Протестот почна во 18 часот пред специјалното ...

Шарена револуција: Со оваа власт сме се посиромашни и позадолжени

Нова ТВ - 10.05.2016

Започна протестот пред СЈО. Како и секој ден во шест часот, демонстрантите кои се дел од Шарената револуција се собраа пред СЈО за да ја дадат нивната поддршка. Денеска се придружени и од комбе со звучници на кое се пуштаат револуционерни песни.

Фасадата на УЈП во боите на Шарената револуција

24 Вести - 10.05.2016

Фасадата на УЈП е новата зграда која доби печат од Шарената револуција. Денешниот протест граѓаните предводени од движењето Протестирам го посветија на економските задолжувања но и потсетија на веќе постоечките барања за повлекувањето на аболицијата ...

Шарената револуција го обележа УЈП

Телма - 10.05.2016

Со својот марш Шарената револуција стаса најделеку. Бојата заврши на фасадата на државната управа за јавни приходи. Денешниот мотив за продолжување на протестите од Шарената револуција е заради растот на јавниот долг и непотребното трошење пари од ...

Шарената револуција против задолжувањата

Р.С.Европа - 10.05.2016

Во последните денови протестот организиран од движењето „Протестирам“ секој ден е фокусиран на еден проблем во општеството, а овој пат беше против задолжувањата на власта при што дел од „Шарената револуција“ стана и зградата на УЈП.

„Трошите за чоколада, а немаме за леб!“ Почна протестот во Скопје (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 10.05.2016

Почна маршот против одлуката на претседателот на државата за аболиција. Четврта недела по ред. Денешната порака на протестите против власта е: „Трошите за чоколада, а ние немаме ни за леб“.

Денеска ќе биде „Шарено“ низ цела Македонија

Фокус - 10.05.2016

Шарената револуција продолжува во Скопје и во уште во 12 градови низ Македонија. „Протестирам“ и денеска го почнува својот марш во Скопје во 18 часот пред СЈО, а ќе продолжи низ улиците на главниот град.

ФОТО: И џиновското чоколадо на Ставрески стигна на протестот пред УЈП

Либертас - 10.05.2016

Покрај транспарентот „Трошите за чоколадо, а ние немаме ни за леб!“, на денешниот протест на Шарената револуција се придружи и џиновско чоколадо. Денешниот протест на Шарената револуција е во знакот на јавните финансии и задолжувањето.

ВИДЕО: Фирерот во разговор со Миле за Шарената револуција

А1 On - 10.05.2016

Погледнете го новото креирано видео на Фејсбук страницата „Странски служби“, каде Фирерот со Миле разговара за Шарената ...

ВИДЕО: Шарената револуција ја обои и зградата на УЈП

А1 On - 10.05.2016

Шарената револуција ја обои и зградата на Управата за јавни приходи. Денешниот протест на Шарената револуција е во знакот на јавните финансии и задолжувањето. #Протестирам во моментов пред УЈП pic.twitter.com/NAsPwssuMA — Kamov (@georgekamov) May ...

(ВИДЕО) Трошите за чоколади, а немаме ни за леб

А1 On - 10.05.2016

Денешниот протест на Шарената револуција е во знакот на јавните финансии и задолжувањето. Главниот транспарент на денешниот протест се пишуваше пред СЈО – „Трошите за чоколади, а немаме ни за леб“, а е всушност извадок од „бомбите“ на СДСМ.

(ВИДЕО) Едо Мајка за Шарената револуција: Се надевам ќе успеете во борбата

Либертас - 10.05.2016

Шарената револуција доби поддршка и од босанскиот рапер Едо Маајка, кој денеска се појави на протестот организиран од неформалното движење „Протестирам“. Во разговор за Радио МОФ , направен вечерва по протестот, вели дека деновиве престојува во ...

ВИДЕО: Фирерот во разговор со Миле за Шарената револуција

Либертас - 10.05.2016

Погледнете го новото креирано видео на Фејсбук страницата „Странски служби“, каде Фирерот со Миле разговара за Шарената ...

Шарената револуција денеска во 13 града

+инфо - 10.05.2016

Денеска Шарената револуција продолжува во Скопје и во уште во 12 градови низ Македонија. „Протестирам“ го почнува својот марш во Скопје во 18 часот пред СЈО, а следните градови каде вечерва ќе има протести се: Штип 18 часот, Делчево 18 часот; Кочани ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција повторно на протест во Охрид

Либертас - 10.05.2016

Денеска и Охрид повторно со протест се приклучи на Шарената револуција. Фото и видео – ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција во Струмица под чадори

Либертас - 10.05.2016

Денеска, и покрај дождот, Струмица сепак излезе на протест од Шарената ...

УЈП во боите на Шарената револуција ФОТО + ВИДЕО

+инфо - 10.05.2016

Во знак на револт поради задолжувањето „шарените револуционери“ ја обоија зградата на УЈП. Фото: А1 ...

ГАЛЕРИЈА: Тргна маршот на Шарената револуција

Либертас - 10.05.2016

Од пред СЈО тргна новиот протестен марш на Шарената револуција. Денешниот протест на Шарената револуција е во знакот на јавните финансии и задолжувањето. Фото – ...

ГАЛЕРИЈА: Вака помина денешниот протест на Шарената револуција во Кичево

Либертас - 10.05.2016

Од фотографиите во продолжение погледнете како помина денешниот протест на Шарената револуција во Кичево. Фото – ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција ја обои и зградата на УЈП

Либертас - 10.05.2016

Шарената револуција ја обои и зградата на Управата за јавни приходи. Денешниот протест на Шарената револуција е во знакот на јавните финансии и задолжувањето. Фото – ...

ВИДЕО: Боб Марли и „Get Up, Stand Up“ на протестниот марш на Шарената револуција

Либертас - 10.05.2016

Од видеото во продолжение погледнете дел од атмосферата на денешниот протестен марш на Шарената револуција, каде се слушаат повеќе песни, меѓу кои и „Get Up, Stand Up“ на Боб Марли. Видео – ...

Шарената револуција во Кичево ГАЛЕРИЈА

+инфо - 10.05.2016

Шарената револуција е во Кичево. Граѓаните излегоа на протест поради енормното задолжување од страна на власта и против политичката аболиција прогласена од претседателот Ѓорге ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција стигна пред УЈП, се слушаат снимки од „бомбите“

Либертас - 10.05.2016

Протестниот марш на Шарената револуција кој тргна од пред СЈО, веќе пристигна пред просториите на Управата за јавни приходи. Денешниот протест на Шарената револуција е во знакот на јавните финансии и задолжувањето.

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција во Ресен

Либертас - 10.05.2016

Вечерва и Ресен излезе на протест како дел од Шарената револуција, приклучувајќи се на многуте градови ширум Македонија кои бараат правда. Фото – ...

ГАЛЕРИЈА: Уште еден масовен протест на Шарената револуција во Битола

Либертас - 10.05.2016

Битола и вечерва излезе на уште еден масовен протест на Шарената револуција. Протестите започнаа по скандалозната одлука на претседателот Иванов за помилување на политичари. Фото – ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција протестираше во Радовиш

Либертас - 10.05.2016

Вечерва и Радовиш излезе на протест како дел од Шарената револуција и се приклучи на барањата за правда кои стигнуваат од повеќе градови ширум Македонија. Фото – ...

ВИДЕО: Трошите за чоколади, а немаме ни за леб – транспарент на Шарената револуција

Либертас - 10.05.2016

Денешниот протест на Шарената револуција е во знакот на јавните финансии и задолжувањето. Главниот транспарент на денешниот протест се пишуваше пред СЈО – „Трошите за чоколади, а немаме ни за леб“, а е всушност извадок од „бомбите“ на СДСМ, поточно ...

Шарени балони вечерва ќе летаат кон Министерството за финасии

+инфо - 10.05.2016

Мета на вечерашниот граѓански протест и на Шарената револуција ќе биде Министерството за финасии каде што граѓаните ќе го искажат својот револт поради енормно зголемениот јавен долг. „Протестирам“ вели дека јавниот долг достасал над 5 милијарди ...

#Протестирам за јавниот долг: „Трошите за чоколадо, а ние немаме за леб“

Радио МОФ - 10.05.2016

Илјадници граѓани, членови и поддржувачи на движењето #Протестирам, и денеска излегоа на улиците. Откако се собраа пред зградата во која се наоѓа СЈО, тргнаа кон Собранието, па кон комплексот банки, НБМ и УЈП, каде, како што најавуваат, ќе го ...

Шарената револуција се конституира како политички субјект!?

Либертас - 10.05.2016

Шарената револуција не е амбиент во кој ќе продолжат преговорите. Како што им се чини на оние кои на промените гледаат како на шанса да се задржи статус квото. Шарената револуција е единствениот фактор на преговорите на Македонија со самата себе и ...

ГАЛЕРИЈА: Прв протест на Шарената револуција во Валандово, граѓаните протестираа и покрај дождот

Либертас - 10.05.2016

Вечерва се одржа првиот протест на Шарената револуција во Валандово. И покрај дождот кој врнеше за времетраење на протест, сепак граѓаните излегоа на улиците за да се придружат кон пораките за правда кои ги испраќаат повеќе градови низ целата држава.

Протестот започна: Ограбената толпа доаѓа

Фокус - 10.05.2016

Нов ден протести од „Шарената револуција“. Денеска во фокусот е расипничното трошење на народните пари, а во овие моменти граѓаните се движат кон Собранието. Нов ден протести од „Шарената револуција“.

[Видео] Едо Маајка за Шарената револуција: Се надевам дека ќе успеете во борбата

Радио МОФ - 10.05.2016

Шарената револуција доби поддршка и од босанскиот рапер Едо Маајка, кој денеска се појави на протестот организиран од неформалното движење „Протестирам“. Во разговор за Радио МОФ, направен вечерва по протестот, вели дека деновиве престојува во ...

ГАЛЕРИЈА: 12-ти протест на Шарената револуција во Велес

Либертас - 10.05.2016

Граѓаните и граѓанките на Велес дванаесетти ден протестираат. Втор ден протестот е во боите на Шарената Револуција. Тргнувајќи од банерот, шарените балони и попатното боење на постерите од Ѓорѓе Иванов и Никола Груевски и Славчо Чадиев.

ГАЛЕРИЈА: Делчево по трет пат на протест од Шарената револуција

Либертас - 10.05.2016

По трет пат протести во Делчево против одлуката за аболицијата на Претседателот Иванов и против одлуката за одржување на избори на 5-ти јуни, објави Делчево денес . Делчево продолжува да протестира како дел од протестите на Шарената револуција.

Шарено и ујп оти Владата се задолжува 15 евра секоја секунда

Сакам да кажам - 10.05.2016

Со балони полни поликолор во различни бои и пушки на вода полни со боја, шарена стана и фасадата на Управата за јавни приходи. Антивладините демонстранти ја бојат фасадата, слушаат снимки од бомбите за трошењето на народните пари и извикуваат дека ...

Шарената револуција ја обои и зградата на УЈП

Точка - 10.05.2016

Откако во 18 часот се собраа пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство, демонстрантите од Шарената револуција се упатија кон Управата за јавни приходи. Демонстрантите бараат транспарентност при јавните набавки и велат дека секој граѓанин ...

Шарената револуција со транспарент: „Трошите за чоколади, а ние немаме ни за леб”

Точка - 10.05.2016

Во 18 часот пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство започна новиот протест на Шарената револуција, а вечерашна цел на граѓаните ќе биде Министерството за финансии каде што ќе го искажат својот револт поради зголемениот јавен долг.

Шарената револуција ја бо(др)и Македонија и победата врз ФАШИЗМОТ !

Локално - 10.05.2016

Не запираат протести на Шарената револуција во повеќе градови на Макединија. Најмасовен во Скопје, каде повторно беше обоена Триумфалната порта а беше положено цвеќе на споменикот на паднатите борци во Жена парк.Денеска демонстрантите им се ...

(ФОТО) Џиновското чоколадо на Ставрески симбол на протестот пред УЈП

Локално - 10.05.2016

Покрај транспарентот „Трошите за чоколадо, а ние немаме ни за леб!“, на денешниот протест на Шарената револуција се придружи и џиновското чоколадо. Денешниот протест на Шарената револуција е во знакот на јавните финансии и задолжувањето.

(ВИДЕО+ФОТО) Шарената револуција повторно на протест во Охрид

Локално - 10.05.2016

И денеска охриџани се приклучија на протестот на Шарената револуција. #протестирам #Охрид pic.twitter.com/2MLQGL1l86 — Martin Ko (@martinko40) May 10, 2016 Фото и видео – ...

(ВИДЕО) Шарената револуција ја обои зградата на УЈП

Локално - 10.05.2016

Граѓаните се пред зградата УЈП, каде го изразуваат незадоволството од задолжувањето на земјата. #Протестирам во моментов пред УЈП pic.twitter.com/NAsPwssuMA — Kamov (@georgekamov) May 10, 2016 Музиката на Боб Марли и звуците на вувузелите им ...

(ВИДЕО) „Трошите за чоколади, а ние немаме ни за леб„ – почна маршот на Шарената револуција

Локално - 10.05.2016

Со познатата реплика од бомбите напишана на главниот транспарент – „Трошите за чоколади, а ние немаме ни за леб„, почна протестот во Скопје, посветен на големите задолжувања на оваа владејачка гарнитура.

(ВИДЕО) Транспарентот со познатата реплика: „Трошите за чоколади, а ние немаме ни за леб“ – поставен пред УЈП

Локално - 10.05.2016

Протесниот марш на граѓаните пристигна пред УЈП каде ќе го изразат незадоволството од задолжувањето. Граѓаните пред УЈП го изразуваат својот револт #ШаренаРеволуција #Протестирам pic.twitter.com/Z44VP7wv7O — META.mk (@meta_agency) May 10, 2016 ...

(ВИДЕО+ФОТО) „Шарена револуција“ пред УЈП: Каде се парите другари?

Локално - 10.05.2016

Шарената револуција“ денеска пред Управата за јавни приходи (УЈП) протестираше против задолжувањето на владата. Демонстрантите ги бојадисаа фасадата и прозорците на УЈП и со „пушки“ на вода, со боја испишаа „Шарена револуција“.

(ФОТО) И џиновското чоколадо на Ставрески стигна на протестот пред УЈП

Репортер - 10.05.2016

Покрај транспарентот „Трошите за чоколадо, а ние немаме ни за леб!“, на денешниот протест на Шарената револуција се придружи и џиновско чоколадо. Денешниот протест на Шарената револуција е во знакот на јавните финансии и задолжувањето.

„Шарената револуција“ се шири, денеска во 13 градови низ Македонија

Стандард - 10.05.2016

Денеска „Шарената револуција“ продолжува во Скопје и во уште во 12 градови низ Македонија. „Протестирам“ го почнува својот марш во Скопје во 18 часот пред СЈО, а следните градови каде вечерва ќе има протести се: Штип 18 часот, Делчево 18 часот; ...

(ВИДЕО) Трошите за чоколади, а немаме ни за леб – транспарент на Шарената револуција

Репортер - 10.05.2016

Денешниот протест на Шарената револуција е во знакот на јавните финансии и задолжувањето. Главниот транспарент на денешниот протест се пишуваше пред СЈО – „Трошите за чоколади, а немаме ни за леб“, а е всушност извадок од „бомбите“ на СДСМ, поточно ...

(ВИДЕО) Трошите за чоколади, а немаме ни за леб

Репортер - 10.05.2016

Денешниот протест на Шарената револуција е во знакот на јавните финансии и задолжувањето. Демонстрантите со себе носеа транспарент „Трошите за чоколади, а немаме ни за леб“, извадок од „бомбите“ кои минатата година ги објавуваше опозицискиот лидер, ...

(ВИДЕО) Фирерот во разговор со Миле за Шарената револуција

Репортер - 10.05.2016

Погледнете го новото креирано видео на Фејсбук страницата „Странски служби“, каде Фирерот со Миле разговара за Шарената ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција повторно на протест во Охрид

Репортер - 10.05.2016

Денеска и Охрид повторно со протест се приклучи на Шарената револуција. #протестирам #Охрид pic.twitter.com/2MLQGL1l86 — Martin Ko (@martinko40) May 10, 2016 Фото и видео – ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција во Струмица под чадори

Репортер - 10.05.2016

Денеска, и покрај дождот, Струмица сепак излезе на протест од Шарената ...

(ВИДЕО) Боб Марли и „Get Up, Stand Up“ на протестниот марш на Шарената револуција

Репортер - 10.05.2016

Од видеото во продолжение погледнете дел од атмосферата на денешниот протестен марш на Шарената револуција, каде се слушаат повеќе песни, меѓу кои и „Get Up, Stand Up“ на Боб Марли. Со музика од Боб Марли и звуцу на вевезули граѓаните се движат на ...

ГАЛЕРИЈА: Тргна маршот на Шарената револуција

Репортер - 10.05.2016

Одпред СЈО тргна новиот протестен марш на Шарената револуција. Денешниот протест на Шарената револуција е во знакот на јавните финансии и задолжувањето. Фото – ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција стигна пред УЈП, се слушаат снимки од „бомбите“

Репортер - 10.05.2016

отестниот марш на Шарената револуција кој тргна од пред СЈО, веќе пристигна пред просториите на Управата за јавни приходи. Денешниот протест на Шарената револуција е во знакот на јавните финансии и задолжувањето.

Шарената револуција се конституира како политички субјект!?

Репортер - 10.05.2016

Шарената револуција не е амбиент во кој ќе продолжат преговорите. Како што им се чини на оние кои на промените гледаат како на шанса да се задржи статус квото. Шарената револуција е единствениот фактор на преговорите на Македонија со самата себе и ...

„Шарена револуција“ пред УЈП запраша: Каде се парите другари?

Репортер - 10.05.2016

„Шарената револуција“ денеска пред Управата за јавни приходи (УЈП) протестираше против задолжувањето на владата. Демонстрантите ги бојадисаа фасадата и прозорците на УЈП и со „пушки“ на вода, со боја испишаа „Шарена револуција“.

ГАЛЕРИЈА: 12-ти протест на Шарената револуција во Велес

Репортер - 10.05.2016

Граѓаните и граѓанките на Велес дванаесетти ден протестираат. Втор ден протестот е во боите на Шарената Револуција. Тргнувајќи од банерот, шарените балони и попатното боење на постерите од Ѓорѓе Иванов и Никола Груевски и Славчо Чадиев.

ГАЛЕРИЈА: Делчево по трет пат на протест од Шарената револуција

Репортер - 10.05.2016

По трет пат протести во Делчево против одлуката за аболицијата на Претседателот Иванов и против одлуката за одржување на избори на 5-ти јуни, објави Делчево денес . Делчево продолжува да протестира како дел од протестите на Шарената револуција.

Порака од протестот: Трошите за чоколади, а немаме ни за леб

Стандард - 10.05.2016

Демонстрантите кои се дел од „Шарената револуција“ и денеска се собраа пред СЈО за да го изразат својот револт. Денеска се придружени и од комбе со звучници на кое се пуштаат револуционерни песни.

Шарена револуција против задолжувањето: Балони со боја врз УЈП (ФОТО)

Стандард - 10.05.2016

Демонстрантите фрлаат со боја по зградата на УЈП на денешните протести на „Шарената револуција“ кои се посветени на зголемувањето на задолжувањето. Претходно пред УЈП се пуштаа „бомбите“ во кои се слуша како министерот за финансии, Зоран Ставревски ...

Шарената револуција против задолжувањата

Бриф - 10.05.2016

Во последните денови протестот организиран од движењето „Протестирам“ секој ден е фокусиран на еден проблем во општеството, а овој пат беше против задолжувањата на власта при што дел од „Шарената револуција“ стана и зградата на УЈП.

„Протестирам“ протестираше против задолжувањето

Макфакс - 10.05.2016

Како и изминатите денови, и во вторникот вечерта приврзаниците на таканаречената „Шарената револуција“ се собраа пред Специјалното јавно обвинителство (СЈО), каде што традицонално веќе му ја изразуваат поддршката на обвинителството за предмети ...

(ВИДЕО) „Шарената револуција“ во знакот на борбата против фашизмот

еМагазин - 10.05.2016

Поддржувачи на граѓанската иницијатива „Протестирам“ ги продолжија протестите во Скопје и низ други градови во Македонија, и повеќе од три недели бараат укинување на одлуката за аболиција донесена од претседателот Ѓорге Иванов, негова оставка и ...

Утревечер продолжува „Шарената револуција“ во Куманово

Кумановски м. - 10.05.2016

Утревечер по девети пат ќе се одржи протест против одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичарите која ќе започне во 18:30 часот пред Основниот суд во Куманово, во организација на граѓанското движење „Протестирам“.

НЕМА ЗАПИРАЊЕ: Продолжуваат протестите во Скопје и ширум земјава

Фактор - 10.05.2016

Демонстрантите кои веќе петта недела протестираат против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов кој помилува 56 лица осомничени за изборен криминал, синожа по втор пат ја обоија Триумфалната капија во центарот на Скопје во боите на „шарената ...

Шарената револуција денес ќе протестира против задолжувањата

Фактор - 10.05.2016

Во фокусот на денешните протести на движењето „Протестирам“ ќе бидат задолжувањата на Владата. „Слобода а не должничко ропство“ ќе порачаат демонстрантите. „ ‪#‎ ШаренаРеволуција‬ затоа што во последните 5 години Владата нè задолжува: – 15 евра ...

Протести низ Македонија

Бриф - 10.05.2016

Вечерва протести и во повеќе градови со барањата од шарената револуција. Граѓаните протестираа во Штип, Делчево, Кочани, Велес, Стумица, Прилеп, Битола, Кичево, Валандово, Радовиш, Ресен и во Охрид. А во Карбинци имаше и блокада на патиштата.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција ја обои и зградата на УЈП

Репортер - 10.05.2016

рената револуција ја обои и зградата на Управата за јавни приходи. Денешниот протест на Шарената револуција е во знакот на јавните финансии и задолжувањето. Еден од главните столбови на криминалот УЈП исто така обоен #Протестирам #ШаренаРеволуција ...

(ВИДЕО) Шарената револуција ја обои и зградата на УЈП

Репортер - 10.05.2016

Демонстранти со боите на Шарената револуција ја обоија зградата на Управата за јавни приходи. Пред зградата се пуштаа дел од незаконски прислушуваните разговори во кои според опозицијата се слуша министерот за финансии, Зоран Ставрески како и вели ...

УЈП во боите на „Шарената револуција“

ТВ21 - 10.05.2016

И зградата на Управата за јавни приходи таргет на „Шарената револуција“. Како што јави репортерката на ТВ21 Арбана Ќерими која е на терен, демонстрантите, предводени од #Протестирам/Protestoj и денеска, вообичаено го започнаа протестот пред ...

Протестот во Скопје низ видеа и фотографии

Репортер - 27.05.2016

21:00 Заврши протестот во Скопје 20:23 И покрај тоа што полицијата ги затвори сите пристапи кон Собранието, демонстрантите со чатали го обоија 19:43 Демонстрантите пристигнаа пред Собранието. Извикуваат „Одете во пензија“ и „Лопови“.

Шарена револуција: Речиси еден месец од новата култура на протестирање

Стандард - 10.05.2016

Помина речиси еден месец откако одлуката на шефот на државата, Ѓорге Иванов за аболиција на осомичени против кои се води истрага предизвика незадоволството на граѓаните и боење на инситуциите, главно на оние кои се премногу скапо платени, од ...

Шарената револуција ја обои и зградата на УЈП

Exclusive.mk - 10.05.2016

Демонстранти со боите на Шарената револуција ја обоија зградата на Управата за јавни приходи. Пред зградата се пуштаа дел од незаконски прислушуваните разговори во кои според опозицијата се слуша министерот за финансии, Зоран Ставрески како и вели ...

„Шарената револуција “ продолжува во десетина градови

24 Вести - 09.05.2016

„Шарената револуција“ освен во Скопје вечерва ќе се одвива и во други десетина градови низ земјава. Протести ќе има во Штип, Крива Паланка, Берово, Велес, Струмица, Кавадарци, Прилеп, Битола и Кичево.

Започна протестот на Шарената револуција

Нова ТВ - 27.06.2016

Демонстрантите кои се дел од антивладините протести на Шарената револуција, денеска во седум часот повторно се собраа пред зградата на Специјалното обвинителство, за да ја изразат нивната поддршка за оваа институција.

Шарената револуција го слави денот на Европа-победата над фашизмот

Телма - 09.05.2016

Поддржувачите на Шарената револуција кои и вечерва се собраа пред Специјалното јавно обвинителство денеска го слават Денот на победата над фашизмот. На фејсбук профилот на групата „Нема правда, нема мир“ се вели: -Продолжуваме да се бориме против ...

Повторно обоена Триумфалната капија

Нова ТВ - 09.05.2016

По собирот пред СЈО, колоната од граѓани, учесници во протестот на Шарената револуција продолжија кон Собранието, а во моментот се наоѓаат пред Триумфалната капија која повторно е обоена, јавува репортерот на НОВА Влатко Чаловски.

Порта Македонија повторно во боите на Шарената револуција

24 Вести - 09.05.2016

Протестите организирани од движењето „Протестирам“ и денеска започнаа пред Специјалното јавно обвинителство. Четврта недела по ред граѓаните бараат укинување на аболицијата, оставка од претседателот Иванов, формирање на експертска Влада.

Шарената револуција во Кавадарци и Штип

Нова ТВ - 09.05.2016

Со трактор пред колоната демонстранти од Шарената револуција започна протестот во Кавадарци. Вечерва на протестниот марш на разглас се пуштаа делови од „бомбите“ и се слушаа револуционерни песни. Шарената револуција излезе на протест и во Штип.

„Борбата продолжува“, порака од учесниците во Шарената револуција

Нова ТВ - 09.05.2016

Денешното продолжение на Шарената револуција помина во знакот на Светскиот ден на победата над фашизмот, на која тема говори одржаа Димче Најчевски професор во пензија, учителот Владо Димоски, професорот и член на СДСМ, Петар Атанасов и Соња ...

Шарена револуција во чест на победата над фашизмот

24 Вести - 09.05.2016

Денешната шарена револуција беше во чест на 9-ти мај, денот на победата над фашизмот во Европа. Неколкуте илјади демонстранти протестот го завршија во паркот Жена борец каде што на разглас пуштаа дел од опозициските „бомби“ и положија цвеќе на ...

Шарената револуција и неславната улога на ЕУ

Deutsche Welle - 09.05.2016

Македонската криза низ призмата на германскиот Дојчландфунк: Шарената револуција не помислува на преговори, противуслуги и компромиси со власта. СЈО пронајде начин како да ги гони злоупотребите на власта: удри по имотите „Буката е заглушувачка кога ...

Шарената револуција посветена на борбата против фашизмот

Р.С.Европа - 09.05.2016

Денешниот протест организиран од движењето Протестирам се совпадна со одбележувањето на Денот на Победата против фашизмот. Борбата продолжува, велат демонстрантите, посочувајчи дека се борат за правда, мир, против тиранија.

„Протестирам“ демонстрираа во знакот на победата над фашизмот, пак избоена „Порта Македонија“

Вест - 09.05.2016

Во организација на граѓанската иницијатива Протестирам, и денес се одржа протест во Скопје, овој пат со одбележување на Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа. Демонстрантите протестот го почнаа пред просториите на СЈО и оттаму тргнаа кон ...

Шарената револуција е состојба на умот за правда, не супститут на СДСМ против ВМРО ДПМНЕ

Либертас - 09.05.2016

Веќе петта година по ред под девизата “Нема правда нема мир“, се одвива новата морална обнова на умот на граѓанинот, а со тоа и на системот во Македонија. Можеби бавно во контекст на дневно политичките настани, но во историски и социолошки рамки тој ...

Моралните критериуми на револуцијата

Окно - 09.05.2016

Не сум забележал дека има турканица пред шалтерот за првоборски статуси. Дури ни вистинските првоборци ги нема, не ги гледам наведнати кон дупката во стаклената ограда од која некоја женичка треба да им го даде фамозното признание со печат на Штабот ...

„Шарената“ ќе стане револуција кога ќе ги обои институциите однатре!

Окно - 09.05.2016

Не сакам, почитувани читатели, насловот да го сфатите како зајадлив цинизам, туку токму обратно: како моја голема желба, дури како молба до другарите и другарките што се „одговорни“ за бојадисување на ѕидовите на диктатурата.

Дојчландфунк: Шарената револуција и неславната улога на ЕУ

Либертас - 09.05.2016

„Буката е заглушувачка кога секој ден пред зградата на Специјалното обвинителство во Скопје започнуваат демонстрациите. Денеска се 5.000 луѓе со свирчиња, сирени и други реквизити… Некогаш се повеќе, некогаш помалку, но тие маршираат, свират, викаат ...

Протестот на албански опозициски партии никако не смее да се поврзува со‪ Шарената револуција

Либертас - 09.05.2016

Денешниот најавен протест предводен од Беса и неколку други опозициски политички партии, никако не смее да се поврзува со‪#‎шаренатареволуција‬ , еве зошто. Прво , тој протест е националистички , од него сигурно ќе се испратат националистички пораки ...

ГАЛЕРИЈА: Антифашистичката борба продолжува – почна новиот протест на Шарената револуција

Либертас - 09.05.2016

И денеска во 18 часот пред СЈО започнаа да се собираат граѓани за новиот протест на Шарената револуција, денеска во знакот на антифашистичката борба. Пред СЈО се слуша песната „Во борба“. Фото – ...

ФОТО: Антифашистичката борба продолжува – почна новиот протест на Шарената револуција

А1 On - 09.05.2016

И денеска во 18 часот пред СЈО започнаа да се собираат граѓани за новиот протест на Шарената револуција, денеска во знакот на антифашистичката борба. Пред СЈО се слуша песната „Во ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Тргна Антифашистичкиот марш на Шарената револуција

Либертас - 09.05.2016

Пред малку од пред СЈО тргна денешниот Антифашистичкиот марш на Шарената револуција. И денеска во 18 часот пред СЈО започнаа да се собираат граѓани за новиот протест на Шарената револуција, денеска во знакот на антифашистичката борба.

Вечерва Шарената револуција ја слави победата над фашизмот

+инфо - 09.05.2016

Голем број на граѓани веќе се собраa пред Специјалното јавно обвинителство. Покрај стандардните барања за повлекување на аболицијата и за одложување на изборите на закажани за 5 јуни, вечерва Шарената револуција ја слави победата над фашизмот.

Албанската опозиција стигна пред влада, шарените тргнаа од пред СЈО

Сакам да кажам - 09.05.2016

„Смрт на фашизмот, слобода на народот!“ е мотото на денешните протести на антивладините демонстранти. Против фашистичките елементи во владеењето на овој режим, како што вели граѓанското здружение „Протестирам“, денес за прв пат се протестира и во ...

Триумфална пак офарбана во боите на Шарената револуција

Фокус - 09.05.2016

Додека се движеа кон Собранието, демонстрантите го „освежија” шаренилото врз Триумфална капија Фрајќи со боја демонстрантите вечрва повторна ја офарбаа Триумфалната капија. Додека се движеа кон Собранието на Република Македонија тие скандираа „Нема ...

ГАЛЕРИЈА: Нова боја за Триумфалната порта од Шарената револуција

Либертас - 09.05.2016

Шарената револуција повторно ја обои Триумфалната порта, односно ја освежи со нови бои. Погледнете како изгледа сега. Фото – ...

ФОТО: Протест на Шарената револуција во Кавадарци

Либертас - 09.05.2016

Денеска Шарената револуција одржува протест и во Кавадарци. Фото – ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената Револуција во Жена парк, положено цвеќе на споменикот на паднатите борци

Либертас - 09.05.2016

Шарената револуција оддаде почит и положи цвеќе на споменикот на паднатите борци во Жена парк во знак на почит за Денот на победата над фашизмот. Фото – ...

Триумфалната капија повторно „живна“ во боите на Шарената револуција

+инфо - 09.05.2016

Триумфалната капија во центарот на Скопје вечерва повторно е обоиена во боите на Шарената револуција. Неколку илјади демонстранти вечерва ја слават победата над фашизмот, но и ветуваат дека ќе продолжат со борбата против елементите на фашизмот во ...

(ВИДЕО) Антифашистички марш на Шарената револуција

А1 On - 09.05.2016

Од пред СЈО тргна денешниот Антифашистичкиот марш на Шарената револуција. Откако претходно во 18 часот граѓаните започнаа да се собираат за новиот ...

ГАЛЕРИЈА: No pasaran! Битола повторно на протест од Шарената револуција

Либертас - 09.05.2016

Битолчани и вечерва излегоа на протест како дел од Шарената револуција. Фото – ...

ГАЛЕРИЈА: За прв пат протест на Шарената револуција во Берово – Затвор за криминалци!

Либертас - 09.05.2016

Денеска за прв пат и Берово се приклучи на Шарената револуција со протест на кој можеа да се прочитаат транспарентите „Затвор за криминалци!“ и „Нема правда, нема мир“. Погледнете фотографии од ...

(ВИДЕО) Борбата против ненормалниот режим симболизира борба на народите против фашистичкото зло

А1 On - 09.05.2016

По повод 9 мај, денот на победата над фашизмот, говор се одржа пред демонстрантите од Шарената револуција. – Нашите протести против ненормалниот и ненародниот режим, нашата револуција симболизира борба на сојузните народи против фашистичкото зло.

ОБНОВЕНО „Протестирам“: Сите сме жртви на фашизмот инсталиран од внатре (ВИДЕО)

+инфо - 09.05.2016

Во знакот за борба против фашизмот помина денешниот протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“. Неколку илјадници демонстранти се собраа пред просториите на СЈО и оттаму тргнаа кон паркот „Жена борец“ каде што во име на „Шарената револуција“ ...

МЕГАГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Шарената револуција во знак на антифашистичката борба – цвеќе, балони, гулаби и свежа боја за ...

Либертас - 09.05.2016

И денеска протести на Шарената револуција во повеќе градови. Најмасовен во Скопје, каде повторно беше обоена Триумфалната порта а беше положено цвеќе на споменикот на паднатите борци во Жена парк.

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција во Прилеп со цвеќе, балони и гулаби

Либертас - 09.05.2016

Денешниот протест во Прилеп на Шарената револуција заврши пред Участакот, каде им се оддаде почит на загинатите борци од НОБ и загинатите полицајци од „Диво насеље“. Граѓаните положија цвеќе, а во знак на победата над фашизмот се пуштија бели гулаби ...

Шарена револуција што злоупотребува деца

Курир - 09.05.2016

По с` што ни се случуваше и с` уште ни се случува, ми доаѓаат размисли за карактерот и смислата на денешните собитија, за сите нас во нив, за судбината на Македонија. Се плашам од пророштвото на мислата дека „сегашноста е време кога минатото е ...

Започна протестот на Шарената револуција, демонстрантите порачуваат дека "борбата продолжува"

Точка - 09.05.2016

Традиционално во 18 часот пред просториите на Специјалното јавно обвинителство започнаа да се собираат граѓаните организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“, кои вечерва ја слават победата над фашизмот.

Триумфалната капија повторно ги доби боите на Шарената револуција

Точка - 09.05.2016

Додека се движеа кон Собранието на Република Македонија, демонстрантите од Шарената револуција повторно ја обоија Триумфалната капија во шарени бои. Демонстрантите од Шарената револуција додека се движеа од СЈО кон Собрание, повторно ја обоија ...

Шарена парада со мирис на федерализација

Курир - 09.05.2016

Oткако Едмонд Адеми не измаршира сите, оти не сме биле доволно политички зрели, ние Македонците, да посакаме, односно да прифатиме Албенец за премиер, како на црно бел телевизор забрзано се врати филмот со боењето на спомениците и новите градби на ...

„Али предавник“ и „Демократија“, викаат приврзаниците на опозициските албански партии

Локално - 09.05.2016

Почна и протестот на вонпарламентарните опозициски партии на Албанците, кои заедно со нивните приврзаници маршираат низ улиците на Чаир во Скопје, под мотото „Ден Д – правда, демократија, достоинство“.

Порта Македонија повторно обоена со боите на Шарената револуција

Локално - 09.05.2016

Повторно се фрла со боја кон Триумфалната капија, еден од објектите на кој се потрошени милионски суми народни пари. Протестот, традиционално почна со собирање пред зградата на Специјалното јавно обвинителство.

(ГАЛЕРИЈА) Граѓаните вечерва положија цвеќе на споменикот на паднатите борци во паркот Жена борец

Локално - 09.05.2016

Положено цвеќе на споменикот на паднатите борци во паркот Жена борец во Скопје. Шарената револуција денешниот протест го посветува на Антифашистичката борба. Претходно граѓаните фрлаа боја кон Триумфалната капија, еден од објектите на кој се ...

(ФОТО) Протест на Шарената револуција во Кавадарци

Локално - 09.05.2016

Денеска Шарената револуција одржува протест и во Кавадарци. Фото – ...

(ГАЛЕРИЈА) Протест на Шарената револуција во Штип

Локално - 09.05.2016

Денеска Шарената револуција излезе на протест и во Штип. Граѓаните протестираат против одлуката на Иванов за помилување на политичарите, но и за да го изразат незадоволството од власта, и да побараат оставки и правда.

(ГАЛЕРИЈА) Нова боја за Триумфалната порта од Шарената револуција

Локално - 09.05.2016

Шарената револуција повторно ја обои Триумфалната порта, односно ја освежи со нови бои. Погледнете како изгледа сега. Фото – ...

(ГАЛЕРИЈА) „Протестирам“: Сите сме жртви на фашизмот инсталиран од внатре – „Слобода на Триумфалната порта„

Локално - 09.05.2016

Во знакот за борба против фашизмот помина денешниот протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“. Неколку илјадници демонстранти се собраа пред просториите на СЈО и оттаму тргнаа кон паркот „Жена борец“ каде што во име на „Шарената револуција“ ...

(ГАЛЕРИЈА) No pasaran – Битола повторно беше дел од Шарената револуција

Локално - 09.05.2016

Битолчани и вечерва излегоа на протест како дел од Шарената ...

(ВИДЕО) Борбата против ненормалниот режим симболизира борба на народите против фашистичкото зло

Локално - 09.05.2016

По повод 9 мај, денот на победата над фашизмот, на демонстрантите од Шарената револуција им се обрати 91 годишниот борец против фашизмот во Втората Светска Војна, Димче Најчевски. – Нашите протести против ненормалниот и ненародниот режим, нашата ...

Шарена револуција што злоупотребува деца

Дневник - 09.05.2016

Сотир КОСТОВ По с` што ни се случуваше и с` уште ни се случува, ми доаѓаат размисли за карактерот и смислата на денешните собитија, за сите нас во нив, за судбината на Македонија. Се плашам од пророштвото на мислата дека „сегашноста е време кога ...

На Гол или на Полугол Оток

Дневник - 09.05.2016

Ако револуцијата ги јаде своите деца, што ли ќе биде со непослушните, кои нема да бојадисаат ниту една фасада, нема да унакажат ниту еден споменик и не ќе скршат ниту еден џам? Точниот одговор засега никој жив не го знае, но од искуствата на ...

БУЛДОЖЕР ДИПЛОМАТИЈА: Дали ранетите лавови ќе бидат приморани да го почитуваат договореното?

Фактор - 09.05.2016

Антивладините протести земаат се поголем замав. Незадоволството доби нов облик – шаренило за нови и поубави можности. Во духот на Шарената револуција дише и бисерот на културата и традицијата-градот Охрид.

Промени доаѓаат, „Шарената револуција“ го навестува тоа

Kumanovo News - 09.05.2016

Сите сме сведоци на животот во едно режимско сивило кое владее со народот и државата веќе полни десет години, сивило каде безаконието е пред правата загарантирани со Уставот и во кое сендвичите и сличните дребулии стануваат мотив за излегување на ...

Вечерва протести против режинот кој носи фашизам

Фактор - 09.05.2016

Продолжуваат протестите на Шарената револуција. Вечерва во фокусот на „Протестирам“ ќе биде режимот кој што во себе носи фашизам. Ќе се протестира и заради сите жртви на режимот, меѓу кои и припадниците на полицијата.

Денешните протести во знакот и на припадниците на полицијата

Стандард - 09.05.2016

Денешните протести ќе поминат во знакот на сите жртви на режимот меѓу кои се и припадниците на полицијата, се вели на Фејсбук страницата на „Шарена револуција“. Протестите во Скопје, како секогаш, почнуваат во 18 часот пред ...

Дојчландфунк: Шарената револуција не помислува на преговори и компромиси со власта

Стандард - 09.05.2016

Македонската криза низ призмата на германскиот Дојчландфунк: Шарената револуција не помислува на преговори, противуслуги и компромиси со власта. СЈО пронајде начин како да ги гони злоупотребите на власта: удри по имотите, пренесува Дојче веле на ...

Замир Мехмети: Денешните протести на Беса не смеат да се поврзуваат со „Шарената револуција“

Стандард - 09.05.2016

„Денешниот најавен протест предводен од Беса и неколку други опозициски политички партии, никако не смее да се поврзува со ‪#‎шаренатареволуција‬ , еве зошто“, пипува на својот Фејсбук профил Замир Мехмети, поранешен член на Советот за ...

ФОТО: Антифашистичката борба продолжува – Почна новиот протест на Шарената револуција

Репортер - 09.05.2016

И денеска во 18 часот пред СЈО започнаа да се собираат граѓани за новиот протест на Шарената револуција, денеска во знакот на антифашистичката борба. Пред СЈО се слуша песната „Во ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Тргна Антифашистичкиот марш на Шарената револуција

Репортер - 09.05.2016

Пред малку од пред СЈО тргна денешниот Антифашистичкиот марш на Шарената револуција. И денеска во 18 часот пред СЈО започнаа да се собираат граѓани за новиот протест на Шарената револуција, денеска во знакот на антифашистичката борба.

ГАЛЕРИЈА: Нова боја за Триумфалната порта од Шарената револуција

Репортер - 09.05.2016

Шарената револуција повторно ја обои Триумфалната порта, односно ја освежи со нови бои. Погледнете како изгледа сега. Фото – ...

ФОТО: Протест на Шарената револуција во Кавадарци

Репортер - 09.05.2016

Денеска Шарената револуција одржува протест и во Кавадарци. Фото – ...

ФОТО:„Шарената револуција“ е за мир и против тиранија

Фактор - 09.05.2016

Демонстрантите на „Протестирам“ се упатија во паркот „Жена-борец“, каде положија цвеќе за жртвите на фашизмот. Тие порачаа дека нема да дозволат „режимот да нѐ надвладеe”. Велат „Шарената револуција“ е за мир и против тиранијата.

Завршија двата нови антивладини протести во Скопје

Макфакс - 09.05.2016

Петта седмица по ред во понеделникот вечерта во главниот град Скопје се одржаа антивладините протести на неформалното движење Протестирам, познати како тн „Шарена револуција“, на коишто демонстрантите порачаа дека „Борбата продолжува“ а истовремено ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција во Штип

Репортер - 09.05.2016

Денеска Шарената револуција излезе на протест и во Штип. Граѓаните протестираат против одлуката на Иванов за помилување на политичарите, но и за да го изразат незадоволството од власта, и да побараат оставки и ...

ГАЛЕРИЈА: No pasaran! Битола повторно на протест од Шарената револуција

Репортер - 09.05.2016

толчани и вечерва излегоа на протест како дел од Шарената револуција. Фото – ...

(ВИДЕО) Борбата против ненормалниот режим симболизира борба на народите против фашистичкото зло

Репортер - 09.05.2016

По повод 9 мај, денот на победата над фашизмот, на демонстрантите од Шарената револуција им се обрати 91 годишниот борец против фашизмот во Втората Светска Војна, Димче Најчевски. – Нашите протести против ненормалниот и ненародниот режим, нашата ...

Шарената револуција посветена на борбата против фашизмот

Бриф - 09.05.2016

Денешниот протест организиран од движењето Протестирам се совпадна со одбележувањето на Денот на Победата против фашизмот. Борбата продолжува, велат демонстрантите, посочувајчи дека се борат за правда, мир, против тиранија.

ГАЛЕРИЈА: Велес по 11-ти пат на протест, избоени постерите на Груевски и Иванов

Репортер - 09.05.2016

Велес по 11-ти пат излезе на протест по одлуката на Иванов за помилување на политичарите. Денешниот протест беше целосно во духот на Шарената револуција, вклучувајќи го банерот, шарените балони и боењето на постерите од Ѓорѓе Иванов и Никола ...

ГАЛЕРИЈА: За прв пат протест на Шарената револуција во Берово – Затвор за криминалци!

Репортер - 09.05.2016

неска за прв пат и Берово се приклучи на Шарената револуција со протест на кој можеа да се прочитаат транспарентите „Затвор за криминалци!“ и „Нема правда, нема мир“. Погледнете фотографии од протестот.

„Шарената револуција“ во знакот на борбата против фашизмот (ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 09.05.2016

Во знакот за борба против фашизмот помина денешниот протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“. Неколку илјадници демонстранти се собраа пред просториите на СЈО и оттаму тргнаа кон паркот „Жена борец“ каде што во име на „Шарената револуција“ ...

Шарена парада со мирис на федерализација

Нетпрес - 09.05.2016

Oткако Едмонд Адеми не измаршира сите, оти не сме биле доволно политички зрели, ние Македонците, да посакаме, односно да прифатиме Албанец за премиер, како на црно бел телевизор забрзано се врати филмот со боењето на спомениците и новите градби на ...

Шарена револуција што злоупотребува деца

Lider - 09.05.2016

По с` што ни се случуваше и с` уште ни се случува, ми доаѓаат размисли за карактерот и смислата на денешните собитија, за сите нас во нив, за судбината на Македонија. Се плашам од пророштвото на мислата дека „сегашноста е време кога минатото е ...

Шарена парада со мирис на федерализација

Lider - 09.05.2016

Oткако Едмонд Адеми не измаршира сите, оти не сме биле доволно политички зрели, ние Македонците, да посакаме, односно да прифатиме Албенец за премиер, како на црно бел телевизор забразно се врати филмот со боењето на спомениците и новите градби на ...