TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција го притисна Кипар да му се закани на Фуле

Канал5 - 22.07.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Фуле е под силен притисок на кипарските и грчките дипломати во Брисел. По неговите позитивни изјави за напредокот на реформите во Македонија и неговиот став дека ...

ЕК ги потврди заложбите на Македонија во прилог на европската агенда

Курир - 22.07.2012

Македонија сигурно чекор на патот кон Европската Унија. И додека опозицијата критикува и се обидува да ги оспори фактите и она што јавно се гледа, Европската комисија ги потврдува напредокот и ...

Изјавата на Фуле дава можност за рамноправен дијалог со Унијата

Сител - 22.07.2012

Атина без реакција за ставовите на еврокомесарот Филе дека Македонија напредува кон ЕУ и дека на потег е грчката страна.

Груевски: Не ме изненадува изјавата на Фуле, таа е реална

Канал5 - 21.07.2012

Друго е кога се гледаат работите од далеку, а сосем поинаку кога преку пристапниот дијалог комесарот Фуле може одблизу да се запознае со реформите и со напорите што се прават за да се исполнат ...

Филе: Скопје се менува, да почне и Атина

Дневник - 21.07.2012

Гледам дека дел од националистичката реторика повторно е заменета со агенда на ЕУ што е добро. Гледам обновена интенција кај Македонците за приближување кон ЕУ.

Преговори со ЕУ без решено име?

Алфа - 21.07.2012

Можно ли е без затворено прашање за името Македонија да добие датум за почеток на преговори – иницијативата за која зад сцена подолг период се зборуваше, се почесто се споменува во јавните настапи на ...

Скопје се менува, се надевам дека тоа ќе биде забележано во Атина

Н.Македонија - 21.07.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе е импресиониран од дијалогот на високо ниво меѓу Македонија и Европската Унија.

Фуле гледа европска реторика во Македонија, на потег е Атина

Канал5 - 20.07.2012

Штефан Фуле препозна кој искрено сака да го реши проблемот со името. Еврокомесарот за проширување забележал дека засега само Скопје се труди да преговра, на ред било и Атина да покаже добра волја за ...

Филе: Скопје се менува, нека гледа Атина

Утрински - 20.07.2012

Гледам менување на извесни работи во Македонија, и оти дел од нациналистичката реторика е заменета со европската агенда.

Филе импресиониран од дијалогот на високо ниво, се надева на промени кај Атина

Сител - 20.07.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе е импресиониран од дијалогот на високо ниво меѓу Скопје и Брисел и забележува обновени напори за приближување кон Европската унија.

Филе: Скопје се менува, се надевам и Атина

Макфакс - 20.07.2012

Гледам менување на извесни работи во Македонија и оти дел од националистичката реторика е заменета со европската агенда.

Филе: Гледам менување на националистичката реторика со европската агенда

МРТ - 20.07.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе оценува дека работите во Република Македонија се менуваат во прилог на европската агенда и оти во Атина би требало да бидат забележани тие напори што очекува ...

Штефан Фуле: Скопје се менува, се надевам и Атина

МКД - 20.07.2012

Гледам менување на извесни работи во Македонија и оти дел од националистичката реторика е заменета со европската агенда.

Штефан Филе: Скопје се менува, се надевам и Атина

Р.С.Европа - 20.07.2012

Гледам менување на извесни работи во Македонија и оти дел од нациналистичката реторика е заменета со европската агенда. Верувам дека во Атина би требало да биде забележано дека постојат напори во ...

Фуле: Скопје се труди, за решение очекувам напори и од Атина

Курир - 20.07.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Фуле оценува дека работите во Република Македонија се менуваат во прилог на европската агенда и оти во Атина би требало да бидат забележани тие напори што очекува ...

Гледам, Скопје менува некои работи, се надевам и Атина

+инфо - 20.07.2012

Гледам менување на извесни работи во Македонија, и оти дел од нациналистичката реторика е заменета со европската агенда.

Филе: Во Македонија националистичката реторика се менува со европска агенда

А1 On - 20.07.2012

„Гледам менување на извесни работи во Македонија и оти дел од нациналистичката реторика е заменета со европската агенда.

Филе: Националистичката реторика во Скопје е заменета со европската агенда

Sky - 20.07.2012

Во интервју дадено за Радио Слободна Европа, Штефан Филе изјави дека одредени работи во Македонија се менуваат ти дел од националистичката реторика е заменета со европската агенда.

Филе: Националистичката реторика е заменета со европска агенда

Денешен - 20.07.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе оценува дека работите во Република Македонија се менуваат во прилог на европската агенда и оти во Атина би требало да бидат забележани тие напори што очекува ...

Филе: Скопје менува некои работи, не знам за Атина!

Либертас - 20.07.2012

Јас гледам менување на извесни работи. Гледам дека дел од националистичката реторика повторно е заменета со агенда на Европската унија, што е добро.