TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нареден неработен ден дури во август - Ова се деновите за одмор

Сител - 19.07.2015

Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, беше неработен ден. Добивме три дена одмор, а до крајот на годината ни остануваат уште пет неработни денови. • 02 август (недела), Ден на Републиката, односно 3 август (понеделник) е неработен ден • 08 ...

Нареден неработен ден дури во август - ова се деновите за одмор

Press24 - 19.07.2015

Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, беше неработен ден. Добивме три дена одмор, а до крајот на годината ни остануваат уште пет неработни денови. • 02 август (недела), Ден на Републиката, односно 3 август (понеделник) е неработен ден • 08 ...

Дебарските верски старешини заедно и за Бајрам

Дневник - 19.07.2015

Kако и за секој празник така и за овој, Рамазан-бајрам, дебарските верски старешини и верниците, ја продолжуваат вековната верска толеранција по која е препознатлив поширокиот дебарски регион.

Дебарските верски старешини ја продолжуваат вековната традиција на соживот

Сител - 18.07.2015

Дебарските верски старешини и верниците, како и за секој празник и за овој, Рамазан Бајрам, ја продожуваат вековната верска толеранција по која е препознатлив поширокиот дебарски регион. По повод големиот муслимански празник во посета на дебарското ...

Дебарските верски старешини ја продолжуваат вековната традиција на соживот

Канал5 - 18.07.2015

Дебарските верски старешини и верниците, како и за секој празник и за овој, Рамазан Бајрам, ја продожуваат вековната верска толеранција по која е препознатлив поширокиот дебарски регион. По повод големиот муслимански празник во посета на дебарското ...

Дебар - пример за вековна верска толеранција

Вечер Прес - 18.07.2015

По повод големиот муслимански празник во посета на дебарското муфтиство беше делегација на дебарската парохија, предводена од намесникот Благоја Спироски, каде срдечно добредојде им посака муфтијата Хаџи Рамазан ефенди Хаса Дебарските верски ...

Дебарските верски старешини ја продолжуваат вековната традиција на соживот

Press24 - 18.07.2015

Дебарските верски старешини и верниците, како и за секој празник и за овој, Рамазан Бајрам, ја продожуваат вековната верска толеранција по која е препознатлив поширокиот дебарски регион. По повод големиот муслимански празник во посета на дебарското ...

Муслиманските верници славаат Рамазан-Бајрам

Телма - 17.07.2015

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

Претседателот Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

24 Вести - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Денеска е Рамазан Бајрам, крај на постот

24 Вести - 17.07.2015

Муслиманите денеска го слават Рамазанскиот Бајрам, еден од двата најзначајни исламски празника. Рамазанскиот Бајрам го одбележува крајот на постот. Првиот ден од тридневниот празник почнува со утринска молитва, односно бајрам намаз.

ВМРО-ДПМНЕ го честита Рамазан Бајрам на верниците

24 Вести - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија, етнички Македонци, етнички Албанци, Турци, Роми, Бошњаци и други, им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам.

Бајрам во Тетово

Телма - 17.07.2015

Граѓаните од исламска религија, чествувањето на празникот Рамазан Бајрам го започнаа со утринската молитва Бајрам Намаз. Во Македонија централната прослава на најголемиот муслимански празник се одржа во Мустафа Пашината Џамија во Скопје, каде ...

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам, постот завршува

Нова ТВ - 17.07.2015

Муслиманите денеска го слават Рамазанскиот Бајрам, еден од двата најзначајни исламски празника. Рамазанскиот Бајрам го одбележува крајот на постот. Првиот ден од тридневниот празник почнува со утринска молитва, односно бајрам намаз.

Утрински молитви по повод Рамазан Бајрам во сите џамии во Дебарско

Утрински - 17.07.2015

Централната манифестација по повод исламскиот празник, Рамазан Бајрам, во Дебар беше одбележан во новата Саат кула џамијата. Утринскиот намаз го одржа првиот човек на дебарското муфтиство, Ефенди Рамазан Хаса, кој пред големиот број верници порача ...

Денеска е Рамазански Бајрам, крај на постот

Р.С.Европа - 17.07.2015

Муслиманите денеска го слават Рамазанскиот Бајрам, еден од двата најзначајни исламски празника. Рамазанскиот Бајрам го одбележува крајот на постот. Првиот ден од тридневниот празник почнува со утринска молитва, односно бајрам ...

Панчо од ДНК има оригинална честитка за Рамазан Бајрам

Хитпортал - 17.07.2015

По повод големиот празик на сите припадници од муслиманска вероисповед, Рамазан Бајрам, денес на социјалните мрежи може да се прочитаат доста честитки. Меѓу повеќето е и онаа на Панчо Шорти од ДНК.

„Бајрамска баклава“ во организација на ИВЗ

Алсат-М - 17.07.2015

Манифестацијата „Бајрамска баклава“, во организација на ИВЗ, се обиде на едно место да ги собере претставниците на политичките партии и на дипломатскиот кор. И покрај отсуствата, поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи, најави дека оваа манифестација ќе ...

Претседателот Иванов ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш (ФОТО)

МКД - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ја посети џамијата „Јени Џамиси" во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските пости.

ЧЕСТИТ РАМАЗАН БАЈРАМ: Празникот да послужи за меѓусебно зближување

Телеграф - 17.07.2015

Овој ден отвора врата за поголема меѓукултурна сплотеност и уривање на предрасудите кон „другиот“, кои сè уште се присутни во македонското општество, особено меѓу младите генерации Ден на зближување, меѓусебно поврзување, проштевање и отворени срца ...

Иванов на Рамазан Бајрам во џамијата во Радовиш

Телеграф - 17.07.2015

Во духот на нашата традиција, да продолжиме да се почитуваме меѓусебе и да си помагаме. Да не го правиме тоа само за време на празниците, туку во текот на целата години, рече претседателот Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод ...

ВМРО-ДПМНЕ: Честитка за Рамазан Бајрам

Телеграф - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ им посакува на сите верници од муслиманска вероисповест, празникот Рамазан Бајрам да го поминат во спокојна и радосна атмосфера со своите ближни во моменти на благосостојба ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во ...

Претседателот Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Алфа - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш. По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Рамазан Бајрам

А1 On - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам. – Празничните денови се моменти на радост, но и моменти на заедништво, солидарност и разбирање, вредности кои ...

Честит Рамазан – Бајрам

МК News - 17.07.2015

Верниците од исламската вероисповед денеска го слават Бајрам, празник со кој завршува светиот месец Рамазан и се означува крајот на постот. Рамазан – Бајрам се слави три дена. На првиот ден се одржува утринска молитва – Бајрам Намаз, а за време на ...

Рамазан - месец на пост и интроспекција

Идивиди - 17.07.2015

Во Исламот, Рамазан е свет месец на пост, интроспекција и молитви. Постот е еден од петтте фундаментални принципи на Исламот. Секој ден за време на Рамазан, следбениците на Исламот, познати како муслимани, не јадат ниту пијат од зора до зајдисонце.

Почнува славењето на Рамазан Бајрам

Кајгана - 25.06.2017

Муслиманите денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалаци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

Муслиманите денеска го слават Рамазан Бајрам

Фокус - 04.06.2019

Верниците од исламска вероисповед денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалаци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински бајрам-намаз.

Почнува славењето за Рамазан Бајрам

+инфо - 17.07.2015

Верниците од исламската вероисповед денеска го слават Рамазанскиот Бајрам, еден од двата најзначајни исламски празника. Рамазанскиот Бајрам го одбележува крајот на постот. Првиот ден од тридневниот празник почнува со утринска молитва, односно бајрам ...

Честит Рамазан Бајрам!

OhridNews - 25.06.2017

Верниците од исламската вероисповед денеска го слават Бајрам, празник со кој завршува светиот месец Рамазан и се означува крајот на постот. Рамазан – Бајрам се слави три дена. На првиот ден се одржува утринска молитва – Бајрам Намаз, а за време на ...

Честитка од градоначалникот Бакрачески по повод Рамазан Бајрам

OhridNews - 17.07.2015

Градоначалникот Никола Бакрачески, по повод големиот верски празник Рамазан Бајрам, упати честитка до граѓаните со муслиманска вероисповед, во која им посакува добро здравје, радост и бериќет во нивните семејства.

Денеска е Рамазан Бајрам

Скопје инфо - 17.07.2015

Денеска е Рамазан Бајрам. Верниците од исламската вероисповед денеска го слават верскиот празник Рамазан Бајрам со кој завршува светиот месец Рамазан и се означува крајот на едномесечниот пост.

Претседателот Иванов ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Точка - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан –Бајрам, претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските пости.

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Рамазан Бајрам

Сител - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам. - Празничните денови се моменти на радост, но и моменти на заедништво, солидарност и разбирање, вредности кои ...

Претседателот Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Сител - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Почнува славењето на Рамазан-бајрам

Точка - 17.07.2015

Тридневното славење на Рамазан-бајрам, еден од најголемите муслимански празници, започнува во петок со утринскиот бајрам-намаз кој ќе се се служи во сите џамии. Со тоа завршува едномесечниот пост, со кој верниците се воздржуваа од храна, вода од ...

Се слави Рамазански бајрам

Фактор - 17.07.2015

Муслиманите денес го слават Рамазански бајрам. После месецот на молитви и пост на радоста се слави во заедници и семејства , а вториот ден се посетуваат гробиштата. За празникот Рамазан (тур. Ramazan од арап.

Претседателот Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Канал5 - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Денеска е Рамазан Бајрам

Локално - 05.07.2016

Верниците од исламската вероисповед денеска го слават верскиот празник Рамазан Бајрам со кој завршува светиот месец Рамазан и се означува крајот на едномесечниот пост. Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават ...

Вака Северина го честиташе Рамазан - Бајрам

Сител - 17.07.2015

Хрватската пејачка Северина која периодов е во центарот на вниманието поради врската со синот на Кеба кој е помлад од неа, го честиташе Рамазан-Бајрам со фотографија на социјалните ...

ИВЗ дели бајрамска баклава

Канал5 - 17.07.2015

По повод празникот Рамазан Бајрам, поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи организираше прием во хотелот Александар Палас. За прв пат на првиот ден од празникот поглаварот на ИВЗ приреди прием - Бајрамска баклава, на кој беа поканети гости и ...

Почнуваат тридневните свечености по повод Рамазан Бајрам

Фактор - 17.07.2015

Почнува тридневната веселба по повод големиот муслимански верски празник Рамазан Бајрам. Стотици муслимани ги исполнија верските храмови за празничниот празник. Токму во 7.08 часот имамите го објавија почетокот на Бајрам.

Денеска се празнува Бајрам

Канал5 - 17.07.2015

Верниците од исламската вероисповед денеска го слават Бајрам, празник со кој завршува светиот месец Рамазан и се означува крајот на постот. Рамазан - Бајрам се слави три дена. На првиот ден се одржува утринска молитва - Бајрам Намаз, а за време на ...

Денеска е Рамазан Бајрам

Сител - 17.07.2015

Со утринска молитва во џамија, Ариф Даути од тетовското село Глоѓи заедно со неговите соселани го започна денешното празнување на Рамазан Бајрам. Потоа спроед обичаите, ги посетиле гробовите на нивните предци и на блиските, потоа прославувањето ...

Честитка од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ по повод Рамазан Бајрам

Канал5 - 04.07.2016

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ по повод големиот празник Рамазан Бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во РМ, Реис Ул Улема Хаџи, Сулејман Ефенди Реџепи, до членовите на Ријасетот и ...

Утрински молитви по повод Рамазан-Бајрам во сите џамии во Дебарско

Сител - 17.07.2015

Централната манифестација по повод исламскиот празник, Рамазан Бајрам, во Дебар беше одбележан во новата Саат кула џамијата. Утринскиот намаз го одржа првиот човек на дебарското муфтиство, Ефенди Рамазан Хаса, кој пред големиот број верници порача ...

Рамазан Бајрам кај семејството Таири во Куманово

Канал5 - 17.07.2015

Пред изгрејсонце со бајрамската намаз молитва во џамија кумановското семејство Таири како и останатите муслимани го започнаа празнувањето на Рамазан Бајрам, еден од двата најзначајни исламски празници.

Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Денешен - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Претседателот Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси" во Радовиш

Вечер Прес - 17.07.2015

По повод Рамазан – Бајрам, соопшти денеска кабинетот на Иванов, македонскиот претседател традиционално присуствува и на ифтарските вечери, од каде испраќа пораки дека меѓуверското и меѓурелигиското почитување е наша заедничка цел По повод големиот ...

ВМРО-ДПМНЕ со честитка по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам

Денешен - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија, етнички Македонци, етнички Албанци, Турци, Роми, Бошњаци и други, им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам.

Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Нетпрес - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

ГАЛЕРИЈА: По повод Рамазан-Бајрам Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси“

Press24 - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

ВМРО-ДПМНЕ: Сите верници од муслиманска вероисповест, Рамазан Бајрам да го поминат во спокој и радост

Нетпрес - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија, етнички Македонци, етнички Албанци, Турци, Роми, Бошњаци и други, им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам.

Претседателот Иванов ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Макфакс - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан –Бајрам, претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските пости.

ВМРО-ДПМНЕ со честитка по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам

Курир - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија, етнички Македонци, етнички Албанци, Турци, Роми, Бошњаци и други, им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам.

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Kumanovo News - 17.07.2015

Муслиманските верници денеска и во наредните два дена го слават Рамазан Бајрам. Со тоа завршува едномесечниот пост, со кој верниците се воздржуваа од храна, вода од зора до зајдисонце. Постот претставува и воздржување од лошите мисли, духовно ...

Денеска е Рамазан Бајрам

Бриф - 17.07.2015

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Рамазан Бајрам

Press24 - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам. - Празничните денови се моменти на радост, но и моменти на заедништво, солидарност и разбирање, вредности кои ...

Муслиманските верници денес го чествуваат Рамазан Бајрам

Кумановски м. - 17.07.2015

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

Претседателот Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Курир - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Рамазан Бајрам

Република - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам. – Празничните денови се моменти на радост, но и моменти на заедништво, солидарност и разбирање, вредности кои ...

Кои се обичаите за Рамазан Бајрам

еМагазин - 17.07.2015

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

ВМРО-ДПМНЕ го честита Рамазан Бајрам

Макфакс - 25.06.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ на поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, Реис Ул Улема Хаџи, Сулејман Ефенди Реџепи, на членовите на Ријасетот и на сите останати припадници на исламската ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Рамазан Бајрам

Репортер - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам. – Празничните денови се моменти на радост, но и моменти на заедништво, солидарност и разбирање, вредности кои ...

Градоначалникот Чадиев на Бајрамска молитва во Горно Оризари

Нетпрес - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан- Бајрам, градоначалникот на општина Велес Славчо Чадиев ја посети џамијата во селото Горно Оризари. Чадиев, на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Народни обичаи: Што не треба, а што да прават муслиманските верници денеска

Република - 17.07.2015

Рамазан Бајрам означува крај на едномесечниот пост и следат денови на радост – денови на Бајрам. Првиот ден од Рамазан Бајрам почнува со утринска молитва, а муслиманите денес разменуваат подароци и посети. Рамазан Бајрам секогаш паѓа на 1.

Честитка од градоначалникот за Рамазан Бајрам

Kumanovo News - 05.07.2016

„На сите граѓани од исламска вероисповест им го честитам големиот празник Рамазан Бајрам со желба за добро здравје, среќа, радост и успех во животот. Овие моменти се добра можност за изразување на заемна почит и пријателство меѓу луѓето од различна ...

Денеска е Рамазански Бајрам, крај на постот

Репортер - 17.07.2015

Муслиманите денеска го слават Рамазанскиот Бајрам, еден од двата најзначајни исламски празника. Рамазанскиот Бајрам го одбележува крајот на постот. Првиот ден од тридневниот празник почнува со утринска молитва, односно бајрам ...

„Бајрамска баклава“ во организација на ИВЗ

Република - 17.07.2015

Манифестацијата „Бајрамска баклава“, во организација на ИВЗ, се обиде на едно место да ги собере претставниците на политичките партии и на дипломатскиот кор. И покрај отсуствата, поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи, најави дека оваа манифестација ќе ...

Рамазан во Тетово: Бектешите според традицијата од џамија го посетуваат Арабати баба теќе

Република - 17.07.2015

Граѓаните од исламска религија, чествувањето на празникот Рамазан Бајрам го започнаа со утринската молитва Бајрам Намаз. В о Македонија централната прослава на најголемиот муслимански празник се одржа во Мустафа Пашината Џамија во Скопје, каде ...

Градоначалникот Чадиев присуствуваше на Бајрамска молитва во Горно Оризари

Курир - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан- Бајрам, градоначалникот на општина Велес Славчо Чадиев ја посети џамијата во селото Горно Оризари. Чадиев, на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

ФОТО: Вака Северина го честиташе Рамазан-Бајрам

Press24 - 17.07.2015

Хрватската пејачка Северина која периодов е во центарот на вниманието поради врската со синот на Кеба кој е помлад од неа, го честиташе Рамазан-Бајрам со фотографија на социјалните ...

Градоначалникот Дамјановски упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Кумановски м. - 17.07.2015

Во мое име, и во име на локалната самоуправа на Куманово, на сите граѓани од исламска вероисповед, им го честитам големиот празник Рамазан Бајрам со желба за добро здравје, мир, радост и успех во животот.

Муслиманите денеска го слават Рамазан Бајрам

Кирилица - 17.07.2015

Муслиманите денеска го слават Рамазанскиот Бајрам, еден од двата најзначајни исламски празника. Рамазанскиот Бајрам го одбележува крајот на постот. Првиот ден од тридневниот празник почнува со утринска молитва, односно бајрам намаз.

Претседателот Иванов на Рамазан Бајрам во Радовиш

Република - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

МРТ - 25.06.2017

Рамазан, деветиот месец во исламскиот календар, воедно е и месец на почетокот на објавата на Куранот. Поголемиот дел верници од исламска вероисповед овој празник го слават три дена. Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска ...

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски, по повод Рамазан Бајрам

МРТ - 17.07.2015

Празникот Рамазан Бајрам нека ви даде поттик и нека ви носи мир во душата, благодет во семејствата и среќа во заедницата. Честитка до верниците од Исламската вероисповед и до претседателот на ИВЗ, реисот Хаџи Сулејман Реџепи од спикерот Трајко ...

Рамазан Бајрам: МТВ на гости кај семејството Суљимани

МРТ - 17.07.2015

Почитување на традицијата, но и силна вера во Бога. На Рамазан Бајрам, екипата на МТВ на гости кај семејството Суљимани... Топло добредојде за екипата на МТВ во домот на семејството Сулимани.

За Рамазан-бајрам помош од Kарпош за семејство од Нерези

Дневник - 17.07.2015

По повод прославувањето на муслиманскиот празник Рамазан-бајрам, Општина Kарпош помогна во подготовката на трпезата на едно семејство од Нерези. Општинските власти им обезбедија пакети со прехранбени производи, средства за хигиена, како и нова ...

Честит Рамазан Бајрам: Хуманоста познава само еден Бог

еМагазин - 17.07.2015

Не верувам во случајности, па ни овојпат.Текстот напишан пред два месеци, а со цел да и се помогне на една самохрана мајка, освен од една група на Фејсбук не наиде на голем одзив во јавноста.Но јас таа вечер од кај Сузана Пенова заминав со ветување ...

Почнува славењето на Рамазан-бајрам

Макфакс - 17.07.2015

Тридневното славење на Рамазан-бајрам, еден од најголемите муслимански празници, започнува во петок со утринскиот бајрам-намаз кој ќе се се служи во сите џамии. Со тоа завршува едномесечниот пост, со кој верниците се воздржуваа од храна, вода од ...

Претседателот Иванов го честита Рамазан Бајрам од џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Канал 77 - 17.07.2015

По повод големиот празник Рамазан – Бајрам, кој денес го слават муслиманите, претседателот Ѓорге Иванов ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш. Оттаму тој на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските пости.

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Пулс24 - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

ВМРО-ДПМНЕ им го честиташе големиот празник Рамазан Бајрам на муслиманските верници

Пулс24 - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија, етнички Македонци, етнички Албанци, Турци, Роми, Бошњаци и други, им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам.

Претседателот Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Lider - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Верниците од исламска вероисповед денеска го слават верскиот празник Рамазан Бајрам

Пулс24 - 17.07.2015

Верниците од исламската вероисповед денеска го слават верскиот празник Рамазан Бајрам, со кој завршува светиот месец Рамазан и се означува крајот на едномесечниот пост. Рамазанските пости претставуваат една од основните обврски на муслиманските ...

Градоначалникот на општина Велес присуствуваше на Бајрамска молитва во Горно Оризари

Пулс24 - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан-Бајрам, градоначалникот на општина Велес Славчо Чадиев, ја посети џамијата во селото Горно Оризари. Чадиев, на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам - денот кога моќта на богатите и слабоста на сиромашните се спојуваат во љубов

Канал 77 - 17.07.2015

Муслиманите денеска го слават Рамазан Бајрам, а откако верниците постеа еден месец воздржувајќи се од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз. Рамазан, деветиот месец во исламскиот календар, воедно е и ...

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Lider - 17.07.2015

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

Честитка од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ по повод Рамазан Бајрам

Lider - 17.07.2015

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам упати честитка до сите граѓани на Република Македонија со муслиманска вероисповест и им посака да го поминат во радост, спокој, хармонија и мир во кругот на своите ...

Рамазан: Месец на пост и интроспекција

Lider - 17.07.2015

Во Исламот, Рамазан е свет месец на пост, интроспекција и молитви. Постот е еден од петтте фундаментални принципи на Исламот. Секој ден за време на Рамазан, следбениците на Исламот, познати како муслимани, не јадат ниту пијат од зора до зајдисонце.

НАРОДНИ ВЕРУВАЊА НА БАЈРАМ: Еве што денес треба да се прави, а што не!

Пулс24 - 17.07.2015

Муслиманите се поздравуваат со радосниот поздрав: Бајрам Шериф Мубарек Олсун, а за времетрањето на Рамазан Бајрам треба да се стекнат повеќе пријатели. Еве уште кои верувања се присутни кај народот.

ДУИ упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Sky - 17.07.2015

Граѓаните од Исламска вероисповед денеска го слават Рамазан Бајрам, еден од двата најзначајни исламски празника. Рамазанскиот Бајрам го одбележува крајот на постот. Првиот ден од тридневниот празник почнува со утринска молитва, односно бајрам-намаз.

Бајрамска порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

24 Вести - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. - Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Поглаварот на ИВЗ со честитка до верниците

Телма - 16.07.2015

Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој уште еднаш ни овозможи да се доживеат убавините, чудата и сите добрини на благословениот месец на Рамазан. Денес, со езанот на акшам намаз го завршуваме постот.

Порака за Бајрам од поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Алсат-М - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. - Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Бајрамска порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

Утрински - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. - Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Утре започнува продолжениот викенд, а наскоро уште еден

365 - 16.07.2015

Знаете сте каде ќе го поминете овој продолжен викенд? 17 јуни е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам. Речиси цело Скопје, викендов ќе замине надвор од градот и ќе ги поврзе ...

РЕЏЕПИ: Утре искажувајте радости кон сите

Телеграф - 16.07.2015

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, утре по едномесечниот пост, го слават Рамазан-бајрам На сомилост, блискост и единство повика поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи, во својата честитка до муслиманските ...

Честитка од Ахмети по повод Рамазан Бајрам

Телеграф - 16.07.2015

Освен Бог и нашите семејства, верските празници нè зближуваат со тие што имаат потреба за помош и се протега раката на солидарност и меѓусебната почит. Бог да ве благослови и посакувам благосостојба за вас и вашите семејства“, се вели во честитката ...

Бајрамска порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

+инфо - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. - Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Ахмети: Бајрам е можност за обединување во семејството, милосрдието, нацијата

+инфо - 16.07.2015

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, упати бајрамска честитка, во која порачува дека Бајрам е уште една можност за обединување како одраз на значајните вредности на семејството, милосрдието и на нацијата..

Обединети за Македонија го честита Рамазан Бајрам

+инфо - 16.07.2015

Партијата Обединети за Македонија им го честита најголемиот верски празник Рамазан Бајрам на сите муслимански верници во Република Македонија, со желба да го поминат во мир и здравје и да им донесе многу среќа и радост.

Во пресрет на Рамазан Бајрам се уредуваа Муслиманските гробишта и дворот на џамијата „Емин Махмут“

OhridNews - 16.07.2015

Во пресрет на муслиманскиот празник Рамазан Бајрам екипите на ЈП „Градски Гробишта“, во изминатите денови интензивно работеа на уредување и хортикултурно дооплеменување на просторот низ муслиманските гробишта.

Бајрамска порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

А1 On - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. – Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Рамазан: Месец на пост и интроспекција

А1 On - 16.07.2015

Хистори – Вашингтон Во Исламот, Рамазан е свет месец на пост, интроспекција и молитви. Постот е еден од петтте фундаментални принципи на Исламот. Секој ден за време на Рамазан, следбениците на Исламот, познати како муслимани, не јадат ниту пијат од ...

ТРИ ДЕНА ОДМОР: Остануваат уште пет неработни денови до крајот на годината

Скопје инфо - 16.07.2015

Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден. Тоа значи дека утре ќе одмориме од работните обврски, па си добиваме тридневно уживање. Ова се сите неработни денови до крајот на годината: • 02 август (недела), Ден на Републиката, ...

Бајрамска порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

Сител - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. - Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Бајрамска порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

Канал5 - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. - Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Бајрамска порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

Локално - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. – Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Рамазан Бајрам неработен за сите граѓани

Фактор - 16.07.2015

Првиот ден на Рамазан Бајрам, петок 17 јули, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална ...

Завршува рамазанскиот пост, од утре почнува славење на Рамазан Бајрам - Рамазанска порака на поглаварот на ИВЗ

Сител - 16.07.2015

Со утринскиот бајрам-намаз кој утре ќе се се служи во сите џамии почнува триденвното славње на Рамазан-бајрам, еден од најголемите муслимански празници. Со тоа завршува едномесечниот пост, со кој верниците се воздржуваа од храна, вода од зора до ...

Последен ден од Рамазанските пости – утре се слави Рамазан Бајрам

Кумановски м. - 16.07.2015

Со ифтарската вечера, вечерва завршува триесетдневниот рамазански пост, по што следува тридневен Рамазански бајрам , кој се смета за голем празник во исламот. Почетокт на Рамазан секоја година се поместува за 10 дена наназад, односно во престапните ...

Поглаварот на ИВЗ го честита Рамазан Бајрам

Кирилица - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. - Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Сомилост кон сиромашните, блискост и единство

Вечер Прес - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. - Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Порака од поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи, за Рамазан-бајрам

Република - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. – Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Се огласи и поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

Репортер - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. – Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Три дена одмор: Уште пет неработни денови до крајот на годината

Вечер Прес - 16.07.2015

Утре ќе одмориме од работните обврски, па си добиваме тридневно уживање Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден. Тоа значи дека утре ќе одмориме од работните обврски, па си добиваме тридневно уживање.

Бајрамска порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

Денешен - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. – Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

За сите кои не ги спакуваа куферите: Следува уште еден продолжен викенд

Press24 - 16.07.2015

Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден. Тоа значи дека утре ќе одмориме од работните обврски, па си добиваме тридневно уживање. Ова се сите неработни денови до крајот на годината: • 02 август (недела), Ден на Републиката, ...

ДУИ со честитка до сите муслимански верници по повод Бајрам

Макфакс - 16.07.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција(ДУИ) Али Ахмети упати честитка до сите муслимански верници по повод големиот верски празник Бајрам. „Посакувам овој голем празник сите ние да го чекаме во мир и семејна радост бидејќи Бајрам е уште ...

Реџепи на муслиманите им го честита Рамазан Бајрам

Канал 77 - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи на муслиманските верници им го честиташе празникот Рамазан Бајрам. Реџепи повика на сомилост кон сиромашните, блискост и единство.

Овој петок е неработен: Кои се останатите неработни денови до крајот на годинава

Канал 77 - 16.07.2015

Иако е петок, утре ќе може да одморите од работните обврски, така што тридневното уживање почнува со првиот ден на Рамазан Бајрам. До крајот на годината, како неработни преостануваат следните денови: • 02 август (недела), Ден на Републиката, односно ...

Во Пакистан сите мора да гладуваат за Рамазан

Deutsche Welle - 15.07.2015

Во Пакистан е забрането да се јаде или пие за време на Рамазан. Во спротивно ве очекуваат затворски или парични казни. Повеќе од илјада луѓе починаа поради дехидрација минатиот месец Минатиот месец, бруталните жештини убија повеќе од 1,250 луѓе во ...

Со утринскиот бајрам-намаз завршува едномесечниот пост

Дневник - 15.07.2015

Со утринскиот бајрам-намаз, кој утре ќе се служи во сите џамии, муслиманите во Република Македонија, како и целиот исламски свет го почнуваат тридневното славење на Рамазан- бајрам. Со тоа завршува едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа ...

Еве зошто 17-ти јули е прогласен за неработен ден за цела Македонија

Sky - 15.07.2015

Следниот неработен ден за сите граѓани на Македонија ќе биде 17-ти јули - петок , што ни доаѓа уште еден продолжен викенд. На 17-ти јули граѓаните ќе го слават Рамазан бајрам, кој всушност е национален празник.

17 јули,Рамазан Бајрам, е неработен ден за сите граѓани на Македонија

МКД - 14.07.2015

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека, согласно со Законот за празниците на Република Македонија 17 јули (петок), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.