TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија - ситуација од блискоисточен тип

А1 - 10.08.2001

ЕУ преговарачот Франсоа Леотар оценува дека Македонија се наоѓа на прагот од ситуација од блискоисточен тип. Според Леотар, потребно е да се запре неумоливата спирала на одмаздничките акции да се одговара со воени операции. "Свесно сме ангажирани во трка против омразата и насилството.

Пердју - ОНА да ги прекине насилствата

А1 - 10.08.2001

Американскиот пратеник за Македонија, Џејмс Пердју ги повика припадниците на терористичката ОНА да го прекинат насилството и да овозможат спроведување на мировниот план што, според Пердју, е единствена шанса за мир во Македонија.

ЛЕОТАР: Договорот ќе биде доведен во прашање, ако состојба се влошува

Вест - 10.08.2001

Договорот, чиј текст вчера беше парафиран во Охрид, може да биде доведен во прашање, доколку состојбата во Македонија се влоши, изјави вчера пратеникот на Европската унија во Македонија Франсоа Леотар. "Доколку состојбата во земјата продолжи да се влошува, може да биде компромитирано тоа што го ...

Во Охрид парафиран текстот на договорот

Вест - 10.08.2001

Претседателот на Република Македонија Борис Трајковски, лидерите на партиите ВМРО - ДПМНЕ, СДСМ, ДПА и на ПДП, Љубчо Георгиевски, Бранко Црвенковски, Арбен Џафери и Имер Имери и специјалните пратеници на САД и ЕУ, Џејмс Пердју и Франсоа Леотар, потпишале изјави дека се парафира текстот на ...

"Етничките" уставни одредби ќе се менуваат според Бадентеровиот механизам

Дневник - 10.08.2001

ШТО СОДРЖИ ДОКУМЕНТОТ ПАРАФИРАН ОД ЛИДЕРИТЕ Измените на Преамбулата и на 13 члена на Уставот чекаат двотретинско мнозинство, во кое треба да има и половина од гласовите на пратеници од националностите Македонскиот јазик и неговото кирилско писмо се официјални на територијата на целата земја и во ...

Oхридскиот договор доведен во прашање

А1 - 09.08.2001

Oхридскиот договор што вчера го парафираа лидерската четворка Георгиевски, Цревенковски, Џафери и Имери би можел да биде доведен во прашање заради влошување на ситуацијата на теренот, предупреди денеска емисарот на ЕУ за Македонија, Франсоа Леотар во изјавата за француското радио Европа-1.

Леотар и Пердју го осудија нападот на патот Скопје - Тетово

Вест - 09.08.2001

Во вчерашната заедничка изјава на специјалните пратеници на ЕУ и САД Франсоа Леотар и Џејмс Пердју силно се осудува нападот што се случи на патот меѓу Скопје и Тетово при што загинаа неколку македонски војници. "Ги осудуваме сите насилни дејства и ги повикуваме сите партии да се воздржат од какви ...

Преговорите во Охрид, запрени

Вест - 09.08.2001

Дијалогот во Охрид, кој е во самиот финиш вчера беше во сенка на подмолниот напад на албанските терорисрти во кој загинаа десет војница на АРМ, а тројца се повредени. Тој не ни почна. Негово продолжение се најавува дури откако ќе заседава Советот за националан безбедност.

Парафиран договорот за промени на Уставот

Дневник - 09.08.2001

ЗАВРШИ ПОЛИТИЧКИОТ МАРАТОН ВО ОХРИД Параф на документот ставија Трајковски, Георгиевски, Црвенковски, Џафери, Имери и претставниците на САД и на ЕУ, Пердју и Леотар, а официјалното потпишување е закажано за в понеделник, во Скопје Лидерите на четирите политички партии вчера во Охрид, откако успешно ...

Парафиран договорот за излез од кризата

А1 - 08.08.2001

Доцна попладнево во вилата „Билјана“ во Охрид парафиран договорот за излез од кризата. Лидерите на четирите најголеми парламентарни партии, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДПА и ПДП, Љубчо Георгиевски, Бранко Црвенковски, Арбен Џафери и Имер Имери, шефот на државата Борис Трајковски и меѓународните претставници ...

Борис се уплаши од фоторепортерите и вчера не играше тенис

Вест - 08.08.2001

РЕЛАКСИРАНИ ПРЕГОВОРИ НА БРЕГОТ ОД ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО Леотар џогира, Пердју пешачи, Борис игра тенис, Љубчо руча кај Доста, Бранко под сенка на Свети Наум, Џафери и Имери паузираат во Струга - преговорите финишираат Претседателот Борис Трајковски вчера не успеа да се релаксира како претходните денови.

Ратификација на договорот во Парламентот ќе оди тешко

А1 - 07.08.2001

Лидерот на ПДП Имер Имери за "Дојче Веле" изјавил дека преговарачите се се поблиску до постигнување договор, но дека тоа зависи од политичката волја на ВМРО - ДПМНЕ. "Сметаме дека можеби ќе оди малку потешко со ратификација на договорот во Парламентот, но под влијание на меѓународната заедница ...

За Солана се менуваше декорот на хотелот, оти бил тажен

Вест - 07.08.2001

Хавиер Солана, висок претставник на ЕУ, завчера, по успешната завршница на преговорите за прашањето за полицијата, одржа прес -конференција. Хавиер Солана, висок претставник на ЕУ, завчера, по успешната завршница на преговорите за прашањето за полицијата, одржа прес -конференција.

Без гаранции за разоружување на терористите нема потпис

Дневник - 07.08.2001

ПОЛИТИЧКИОТ ДОГОВОР ВО ОХРИД ПОВТОРНО НЕИЗВЕСЕН Претседателот Трајковски му одржал "лекција" за добро однесување на олеснувачот Џејмс Пердју, кој премногу грубо реагирал на македонскиот предлог Македонско-албанските преговори во Охрид вчера неочекувано западнаа во ќор-сокак откако меѓународниот ...

Финализирање на рамковниот документ

А1 - 06.08.2001

Лидерите на четирите најголеми собраниски партии во Македонија, заедно со своите експертски тимови и меѓународните олеснувачи во политичкиот дијалог, Франсоа Леотар и Џејмс Пердју, го започнаа финализирањето на рамковниот договор.

Пердју за CNN

А1 - 06.08.2001

"Jа надминавме втората од двете големи препреки во мировните преговори. Првата беше прашањето за јазикот, а со помош на Хавиер Солана постигнавме договор и за полицијата.“ изјави Џејмс Пердју за телевизиската станица CNN. Според Пердју во рамките на договореното 1000 албански полицајци кои треба да ...

Солана го стимулира олеснувањето на Пердју и Леотар

Вест - 06.08.2001

ПОЛИТИЧКИОТ ДИЈАЛОГ ВО ОХРИД СЕГ СЕ ПЕЛТАЧКИ ОКОЛУ ЛОКАЛНАТА ПОЛИЦИЈА "Сигурен сум дека има одреден напредок во однос на некои прашања, а ќе го стимулираме она што е останато" изјавиХавиер Солана по пристигнувањето во Охрид каде веќе седум дена со помош на олеснувачите на ЕУ...

Провизорен договор за јазикот

Вест - 06.08.2001

Јазикот на националностите ќе се употребува во општините каде што живеат над 20 отсто од припадниците на националностите, во Собранието ќе се користи само на пленарни седници, а во Владата тој нема да се употребува. Ова е договорот што по долги повеќедневни разговори четирите најголеми ...

Етничките поделби прекрстени во "дистрибуција на население"

Дневник - 06.08.2001

преговараЧите во охрид на праг да измислат спасоносна формула за меЃуетниЧките односи За синоќа се очекуваше решение за составот на полицијата, по што веќе денеска или утре може да се случи и потпишувањето на конечниот договор за излез на земјава од воената криза Учесниците на политичкиот дијалог ...