TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свечен концерт во чест на светите браќа, Кирил и Методиј во охридска Св. Софија

Макфакс - 27.05.2017

Вечерва од 19,30 часот во рамките на чествувањата за празникот посветен на македонските и сесловенските просветители, првоучителите, светите браќа Кирил и Методиј, во катедралната црква Св.

Македонците од Албанија го славеа делото на светите браќа Кирил и Методиј

Локално - 26.05.2017

Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, со повеќе манифестации, повеќе денови и во неколку населени места, го одбележаа и етничките Македонци во Албанија. Во општина Пустец, единствената како таква што преживеа со новата ...

Македонците од Албанија го славеа делото на светите браќа Кирил и Методиј

Мета - 26.05.2017

Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, со повеќе манифестации, повеќе денови и во неколку населени места, го одбележаа и етничките Македонци во Албанија. Во општина Пустец, единствената како таква што преживеа со новата ...

Филателистичка изложба во Белград по повод „Свети Кирил и Методиј“

Република - 25.05.2017

Во рамки на традиционалната манифестација Денови на македонската култура во Белград, под наслов „Допирот на Македонија“ и одбележувањето на празникот 24 мај, Св. Кирил и Методиј, НУ Музеј на македонската борба се претстави со филателистичка изложба ...

Манифестација по повод „Св.Кирил и Методиј“ во Ресен

Пулс24 - 25.05.2017

По повод големиот христијански празник ,,Св. Кирил и Методиј", денот на сесловенските просветители и втемелувачи на словенската писменост и патрон на град Ресен, денес во организација на ресенското здружение на пензионери, се одржа празнично ...

Денеска е Денот на словенските просветители

Алсат-М - 24.05.2017

Свети Кирил и Методиј се браќа родени во Солун во IX век, кои станале мисионери на христијанството помеѓу Словените од Голема Моравија и Панонија. Преку нивната работа тие влијаеле врз културниот развој на сите Словени, поради што ја добиле титулата ...

Претседателот Иванов го честиташе Денот на сесловенските просветители

МКД - 24.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај , Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј.

Делото кое го оставиле Кирил и Методиј е најзначајно богатство за нашата држава

МКД - 24.05.2017

Техничкиот премиер, Емил Димитриев им го честита на граѓаните на Република Македонија 24 Мај, Денот на светите Кирил и Методиј, македонските и сесловенски просветители. “Историското наследство и делото кое зад себе го имаат оставено Светите Кирил и ...

Честитка од Груевски по повод “Св. Кирил и Методиј”

МКД - 24.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски упати честитка до македонските граѓани по повод 24 мај, Денот на македонските и сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј. “Почитувани граѓани, треба да бидеме бескрајно среќни и горди како ...

Заев: Обединувачката мисионерска дејност на Кирил и Методиј нека нѐ води во развој

МКД - 24.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев им го честита на граѓаните на Република Македонија големиот празник, 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура, во свое име и во име на пртијата.

Делегацијата на СДСМ положи свежо цвеќе на споменикот на браќата Кирил и Методиј

МКД - 24.05.2017

Во чест на денешниот голем празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура делегацијата на СДСМ во состав, Петар Атанасов, пратеник и претседател на Комисијата за образование, ...

Честитка од претседателот на Собранието Џафери по повод “Св. Кирил и Методиј”

МКД - 24.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери од свое и од име на пратениците, упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“, Денот на Св. Кирил и Методиј.

Нухиу им го честита Денот на сесловенските просветители на сите кои го чествуваат

МКД - 24.05.2017

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу, по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј во свое име и во име на Министерството им го честита празникот на сите граѓани и вработени во МВР кои го чествуваат денешниот празник.

Мисионерската дејност на светите браќа Св. Кирил и Св. Методиј меѓу Македонците

Факултети - 24.05.2017

Св. Кирил и Св. Методиј Солунски се родени браќа од Солун,од угледно и богато византиско семејство, татко Лав и мајка Марија. Постариот брат, Методиј, како офицер помина десет години меѓу македонските Словени.

Повеќе практична настава бараат студенти од Педагошки факултет

Факултети - 24.05.2017

Повеќе практична настава во училишта, професорите да бидат присутни на закажаните термини за консултации, се само дел од промените кои ги бараат студенти од Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“, а кои ќе донесат подобар наставен кадар.

Талат Џафери го честиташе „Св. Кирил и Методиј“

Фокус - 24.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери од свое и од име на пратениците, упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“.

24 мај – Ден на светите браќа Кирил и Методиј

Убавина и Здравје - 24.05.2017

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. Тие се родени во Солун во IX век, и станале мисионери на христијанството меѓу Словените од Голема ...

Честитка од претседателот на Собранието по повод денот на Св. Кирил и Методиј

Кајгана - 24.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери од свое и од име на пратениците, упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј. „Со ова празнување им оддаваме почит на светите браќа Кирил и ...

Честитка од Емил Димитриев по повод Св. Кирил и Методиј

А1 On - 24.05.2017

Техничкиот премиер, Емил Димитриев им го честита на граѓаните на Република Македонија 24 Мај – Денот на светите Кирил и Методиј, македонските и сесловенски просветители. – Историското наследство и делото кое зад себе го имаат оставено Светите Кирил ...

Заев: На овој празник ветуваме дека ќе се грижиме за македонскиот јазик и идентитет

Фокус - 24.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев им го честита на граѓаните на Република Македонија големиот празник, 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура, во свое име и во име на ...

Честитка од претседателот на Собранието Џафери по повод „Св. Кирил и Методиј“

ТВ21 - 24.05.2017

– Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери од свое и од име на пратениците, упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“. Денот на Св. Кирил и Методиј.

Свети Кирил и Методиј – празник на големите македонски и сесловенски просветители

Популарно - 24.05.2017

Свети рамноапостолни Кирил и Методиј Солунски Големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

Празникот на сесловенските просветители одбележан во Прилеп

А1 On - 24.05.2017

По повод празникот на сесловенските просветители свети Кирил и Методиј, денеска во прилепската црква која го носи нивното име – меѓу народот позната и како црквата „Параклис“, се одржа божествена литургија со која чиноначалствуваше владиката Петар.

Делегација на СДСМ положи цвеќе пред споменикот на Кирил и Методиј на платото на УКИМ

А1 On - 24.05.2017

Во чест на денешниот голем празник 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура, делегација на СДСМ во состав, Петар Атанасов, пратеник и претседател на Комисијата за образование, ...

Честитка од претседателот Иванов по повод „Св. Кирил и Методиј“

ТВ21 - 24.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка по повод 24 Мај, Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. – Како основоположници на словенската писменост и литература, светите ...

Делчево ги слави своите заштитници светите брака Кирил и Методиј

А1 On - 24.05.2017

Делчево денеска ги слави своите заштитници светите браќа Кирил и Методиј. Празнувањето почна со свечена литургија во новоизградената црква „Св Наум“ која е дел од верскиот објект во изградба посветен на „Св Кирил и Методиј“ во центарот на Делчево.

Нухиу им го честита Денот на сесловенските просветители на сите граѓани кои го чествуваат

А1 On - 24.05.2017

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу, по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј во свое име и во име на Министерството им го честита празникот на сите граѓани и вработени во МВР кои го чествуваат денешниот ...

Честитка од Иванов по повод „Св. Кирил и Методиј“

А1 On - 24.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка по повод 24 Мај, Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. – Како основоположници на словенската писменост и литература, светите ...

Честитка од претседателот на Собранието Џафери по повод „Св. Кирил и Методиј“

А1 On - 24.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери од свое и од име на пратениците, упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“. Денот на Св. Кирил и Методиј.

Концерт во црквата „Св.Софија“ по повод чествувањето на Св.Кирил и Методиј

OhridNews - 24.05.2017

На 27-ми мај, сабота, во црквата Света Софија ќе се одржи концерт на растечката генерација македонски пијанисти. Концертот што ќе се одржи по повод чествувањето на Светите Кирил и Методиј, ќе биде под уметничко раководство на проф.

Фото: Охрид го одбележа Денот на сесловенските просветители

OhridNews - 24.05.2017

Со низа свечености во Охрид денеска беше одбележан 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Св. Методиј. По тој повод во истоимениот културен дом во населбата Кошишта се одржа пригодна манифестација на која настапи и КУД Гердан.

Честитка од Груевски по повод „Св. Кирил и Методиј“

А1 On - 24.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски упати честитка до македонските граѓани по повод 24 мај, Денот на македонските и сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј. – Почитувани граѓани, треба да бидеме бескрајно среќни и горди ...

Заев за 24 мај до граѓаните: Обединувачката мисионерска дејност на Кирил и Методиј нека `не води во развој!

А1 On - 24.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев им го честита на граѓаните на Република Македонија големиот празник, 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура, во свое име и во име на ...

Катарџиев: Mакедонскиот јазик ги издржа предизвиците

ТВ21 - 24.05.2017

Во честитката од претседателот Ѓорге Иванов за Денот на „Свети Кирил и Методи“ основоположниците на словенската писменост и литература од 9-от век, испратена од Москва, се вели дека тие се залагале за развој на христијанската мисла, но и за развој ...

Ден на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј

Академик - 24.05.2017

Македонија денес го чествува Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј. Сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј се родени во Солун, во семејство на угледни и образовани родители.

Џафери: Со ова празнување им оддаваме почит на светите браќа

Канал5 - 24.05.2017

Претседателот на собранието Талат Џафери од свое и од име на пратениците, упати честитка по повод 24 мај, денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“. Денот на Св. Кирил и Методиј.

Честитка од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски по повод „Св. Кирил и Методиј“...

Н.Македонија - 24.05.2017

Честитка од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски по повод „Св. Кирил и Методиј“ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски упати честитка до македонските граѓани по повод 24 мај, Денот на македонските и сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и ...

Честитка од Заев по повод Денот на сесловенските просветители...

Н.Македонија - 24.05.2017

Честитка од Заев по повод Денот на сесловенските просветители Претседателот на СДСМ, Зоран Заев им го честита на граѓаните на Република Македонија големиот празник, 24 мај - Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на ...

Празник на големите македонски и сесловенски просветители

Тера - 24.05.2017

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. Иако имаат и посебни празници на денот на нивното упокојување, тие имаат и заенички празник на 24/11 ...

Честитка од премиерот Димитриев по повод Св. Кирил и Методиј...

Н.Македонија - 24.05.2017

Честитка од премиерот Димитриев по повод Св. Кирил и Методиј Премиерот Емил Димитриев им го честита на граѓаните на Република Македонија 24 Мај – Денот на светите Кирил и Методиј, македонските и сесловенски просветители.

Груевски со честитка по повод 24- ти мај – Денот на сесловенските браќа Кирил и Методиј

Канал5 - 24.05.2017

Честитка од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по повод денот на светите браќа Кирил и Методиј - македонски и сесловенски просветители и учители. Почитувани граѓани. Треба да бидеме бескрајно среќни и горди како народ, бидејќи светите браќа ...

Честитка од Заев по повод Денот на сесловенските просветители

Сител - 24.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев им го честита на граѓаните на Република Македонија големиот празник, 24 мај - Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура.

Денес ги славиме Св. Кирил и Методиј- ако сте ученик или студент направете го следното

Сител - 24.05.2017

Православлната црква утре ги прославува светите браќа Кирил и Методиј, кои ја ширеле христијанската вера и писменост. Празникот во црковниот календар е одбележан со црвено, што значи дека е тежок празник.

Иванов: Светите Кирил и Методиј се залагаа за христијанска мисла

Канал5 - 24.05.2017

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов упати честитка по повод 24 мај, денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил И Методиј. - Како основоположници на словенската писменост и литература, светите браќа Кирил и ...

Иванов: Мисиите на браќата Кирил и Методиј внесоа импулс во верата и културата на словенските народи

Макфакс - 24.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј.

Честитка од премиерот Димитриев по повод Св. Кирил и Методиј

Сител - 24.05.2017

Премиерот Емил Димитриев им го честита на граѓаните на Република Македонија 24 Мај – Денот на светите Кирил и Методиј, македонските и сесловенски просветители. - Историското наследство и делото кое зад себе го имаат оставено Светите Кирил и Методиј ...

Честитка од Груевски по повод „Св. Кирил и Методиј“

Макфакс - 24.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски упати честитка до македонските граѓани по повод 24 мај, Денот на македонските и сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј. – Почитувани граѓани, треба да бидеме бескрајно среќни и горди ...

Ден на сесловенските просветители и именден на Кирил, Киро, Методиј, Мето…

Вест - 24.05.2017

Денес е празник на големите македонски и сесловенски просветители. Именден празнуваат: Кирил, Киро, Методиј, Мето… Денеска е Св. Кирил и Методиј. Овие двајца светители се посебно важни за словенските народи.

Делчево ги слави своите заштитници светите брака Кирил и Методиј

Сител - 24.05.2017

Делчево денеска ги слави своите заштитници светите браќа Кирил и Методиј. Празнувањето почна со свечена литургија во новоизградената црква „Св Наум“ која е дел од верскиот објект во изградба посветен на „Св Кирил и Методиј“ во центарот на Делчево.

Зоран Заев со честитка по повод денот на сесловенските браќа Св. Кирил и Методиј

Канал5 - 24.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев им го честита на граѓаните на Македонија големиот празник, 24 мај - денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура, во свое име и во име на социјалдемократскиот ...

Честитка од претседателот на Собранието по повод денот на „Св Кирил и Методиј“

Макфакс - 24.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери од свое и од име на пратениците, упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“.

Празникот на сесловенските просветители одбележан во Прилеп

Сител - 24.05.2017

По повод празникот на сесловенските просветители свети Кирил и Методиј, денеска во прилепската црква која го носи нивното име - меѓу народот позната и како црквата „Параклис“, се одржа божествена литургија со која чиноначалствуваше владиката Петар.

Делегација на СДСМ положи цвеќе пред споменикот на Кирил и Методиј на платото на УКИМ

Сител - 24.05.2017

Делегација на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска положи свежо цвеќе на споменикот на браќата Кирил и Методиј на платото на Скопскиот универзитет, по повод Денот на сесловенските просветители.

Делегација на СДСМ оддаде почит во чест на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Макфакс - 24.05.2017

Во чест на денешниот голем празник 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура, делегација на СДСМ оддаде почит и положи свежо цвеќе на споменикот на браќата Кирил и Методиј пред ...

Честитка од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски по повод „Св. Кирил и Методиј“

Сител - 24.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски упати честитка до македонските граѓани по повод 24 мај, Денот на македонските и сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј. - Почитувани граѓани, треба да бидеме бескрајно среќни и горди ...

Честитка од Заев до граѓаните: Обединувачката мисионерска дејност на Кирил и Методиј нека `не води во развој!

Макфакс - 24.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев им го честита на граѓаните на Република Македонија големиот празник, 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура, во свое име и во име на ...

Честитка од Божиновска до МПЦ по повод „Свети Кирил и Методиј“

Сител - 24.05.2017

Директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религозни групи Валентина Божиновска денеска упати честитка до МПЦ и архиепископот Охридски - Македонски г.г. Стефан по повод Денот на сесловенските просветители и учители Свети Кирил и ...

Македонија ги празнува Светите браќа Кирил и Методиј

Сител - 24.05.2017

Македонија денеска го слави 24 мај, Денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј. За првпат, овој ден во нашата земја бил одбележан на 11 мај 1860 година во црквата Св. Богородица во Скопје, бидејќи на овој датум, во деветтиот век ...

Ден на словенските просветители

ТВМ - 24.05.2017

Свети Кирил и Методиј се браќа родени во Солун во IX век, кои станале мисионери на христијанството помеѓу Словените од Голема Моравија и Панонија. Преку нивната работа тие влијаеле врз културниот развој на сите Словени, поради што ја добиле титулата ...

Во Прилеп одбележан празникот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Макфакс - 24.05.2017

Со Божествена литургија, со која чиноначалствуваше Владиката Петар, Митрополит Преспанско – Пелагониски, денека во Прилеп, во црквата „Свети Кирил и Методиј“, или кај народот позната како Параклис, беше одбележан празникот на сесловенските ...

Талат Џафери го честита Денот на сесловенските просветители

Слободен Печат - 24.05.2017

„Почитувани граѓани, Дозволете ми, од име на пратениците во Собранието на Република Македонија и од мое лично име, да Ви го честитам 24 Мај – Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“.

Празник на големите македонски и сесловенски просветители

Точка - 24.05.2017

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. Иако имаат и посебни празници на денот на нивното упокојување, тие имаат и заенички празник на 24/11 ...

Честитка од претседателот на Собранието Џафери по повод „Св. Кирил и Методиј“

Локално - 24.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери од свое и од име на пратениците, упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“. Денот на Св. Кирил и Методиј.

Заев за 24 мај до граѓаните: Обединувачката мисионерска дејност на Кирил и Методиј нека `не води во развој!

Слободен Печат - 24.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев им го честита на граѓаните на Република Македонија големиот празник, 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура, во свое име и во име на ...

Груевски по повод празникот Св. Кирил и Методиј: Македонците треба да бидат горди за придонесот во светската култура

Нетпрес - 24.05.2017

Треба да бидеме бескрајно среќни и горди како народ, бидејќи Светите браќа Кирил и Методиј, кои од страна на неговата светост, папата Јован Павле Втори се прогласени за заштитници на Европа, нé вбројуваат меѓу народите кои дале огромен придонес кон ...

Иванов: Кирил и Методиј внесоа нов импулс во верата и во културата на сите словенски народи

Република - 24.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка по повод 24 Мај, Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. – Како основоположници на словенската писменост и литература, светите ...

Македонија ги слави сесловенските просветители, политичарите со честитки

Фактор - 24.05.2017

Во Македонија денеска се слави 24 Мај - Денот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј. Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

Честитка од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски по повод „Св. Кирил и Методиј“

Курир - 24.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски упати честитка до македонските граѓани по повод 24 мај, Денот на македонските и сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј. – Почитувани граѓани, треба да бидеме бескрајно среќни и горди ...

ФОТО: Во Прилеп одбележан празникот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Шеталиште - 24.05.2017

Со Божествена литургија, со која чиноначалствуваше Владиката Петар, Митрополит Преспанско – Пелагониски, денека во Прилеп, во црквата „Свети Кирил и Методиј“, или кај народот позната како Параклис, беше одбележан празникот на сесловенските ...

Честитка од Заев по повод Денот на сесловенските просветители

Press24 - 24.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев им го честита на граѓаните на Република Македонија големиот празник, 24 мај - Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура.

Честитка од претседателот Иванов по повод „Св. Кирил и Методиј“

Нетпрес - 24.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка по повод 24 Мај, Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. „Како основоположници на словенската писменост и литература, светите ...

Честитка од Божиновска до МПЦ по повод „Свети Кирил и Методиј“

Репортер - 24.05.2017

Директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религозни групи Валентина Божиновска денеска упати честитка до МПЦ и архиепископот Охридски – Македонски г.г. Стефан по повод Денот на сесловенските просветители и учители Свети Кирил и ...

Џафери го честиташе Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Мета - 24.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери од негово име и од името на пратениците упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј. „Со ова празнување, им оддаваме почит на светите браќа Кирил и Методиј како ...

Честитка од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски по повод „Св. Кирил и Методиј“

Локално - 24.05.2017

– Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски упати честитка до македонските граѓани по повод 24 мај, Денот на македонските и сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј. – Почитувани граѓани, треба да бидеме бескрајно среќни и горди ...

Честитка од Заев по повод Денот на сесловенските просветители

Локално - 24.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев им го честита на граѓаните на Република Македонија големиот празник, 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура.

Честитка од Божиновска до МПЦ по повод „Свети Кирил и Методиј“

Вистина.мк - 24.05.2017

Директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религозни групи Валентина Божиновска денеска упати честитка до МПЦ и архиепископот Охридски – Македонски г.г. Стефан по повод Денот на сесловенските просветители и учители Свети Кирил и ...

Честитка од претседателот на Собранието по повод „Св. Кирил и Методиј“

Стандард - 24.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери од свое и од име на пратениците, упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“. Денот на Св. Кирил и Методиј.

Празник на големите македонски и сесловенски просветители

МК News - 24.05.2017

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. Иако имаат и посебни празници на денот на нивното упокојување, тие имаат и заенички празник на 24/11 ...

Честит именден Кирил, Киро, Методиј, Мето

Press24 - 24.05.2017

Денес е празник на големите македонски и сесловенски просветители. Именден празнуваат: Кирил, Киро, Методиј, Мето… Денеска е Св. Кирил и Методиј. Овие двајца светители се посебно важни за словенските народи.

Честитка од претседателот Иванов по повод „Св. Кирил и Методиј“

Press24 - 24.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка по повод 24 Мај, Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. - Како основоположници на словенската писменост и литература, светите ...

Димитриев: Историското наследство и делото на Кирил и Методиј е едно од најзначајните богатства на Македонија и ...

Република - 24.05.2017

Премиерот Емил Димитриев им го честита на граѓаните на Република Македонија 24 Мај – Денот на светите Кирил и Методиј, македонските и сесловенски просветители. – Историското наследство и делото кое зад себе го имаат оставено Светите Кирил и Методиј ...

Честитка од Божиновска до МПЦ по повод „Свети Кирил и Методиј“

Нетпрес - 24.05.2017

Директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религозни групи Валентина Божиновска денеска упати честитка до МПЦ и архиепископот Охридски – Македонски г.г. Стефан по повод Денот на сесловенските просветители и учители Свети Кирил и ...

Честитка од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски по повод „Св. Кирил и Методиј“

Република - 24.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски упати честитка до македонските граѓани по повод 24 мај, Денот на македонските и сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј. – Почитувани граѓани, треба да бидеме бескрајно среќни и горди ...

Празникот на сесловенските просветители одбележан во Прилеп

Курир - 24.05.2017

По повод празникот на сесловенските просветители свети Кирил и Методиј, денеска во прилепската црква која го носи нивното име – меѓу народот позната и како црквата „Параклис“, се одржа божествена литургија со која чиноначалствуваше владиката Петар.

Празник на големите македонски и сесловенски просветители

Скопје инфо - 24.05.2017

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. Иако имаат и посебни празници на денот на нивното упокојување, тие имаат и заенички празник на 24/11 ...

Честитка од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски по повод „Св. Кирил и Методиј“

Press24 - 24.05.2017

Пр етседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски упати честитка до македонските граѓани по повод 24 мај, Денот на македонските и сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј. - Почитувани граѓани, треба да бидеме бескрајно среќни и горди ...

Денеска именден слават Кирил, Киро, Методија, Мето…

Република - 24.05.2017

Денес е празник на големите македонски и сесловенски просветители. Именден празнуваат: Кирил, Киро, Методиј, Мето… Денеска е Св. Кирил и Методиј. Овие двајца светители се посебно важни за словенските народи.

Честитка од премиерот Димитриев по повод Св. Кирил и Методиј

Press24 - 24.05.2017

Премиерот Емил Димитриев им го честита на граѓаните на Република Македонија 24 Мај – Денот на светите Кирил и Методиј, македонските и сесловенски просветители. - Историското наследство и делото кое зад себе го имаат оставено Светите Кирил и Методиј ...

Честитка од Божиновска до МПЦ по повод „Свети Кирил и Методиј“

Курир - 24.05.2017

Директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религозни групи Валентина Божиновска денеска упати честитка до МПЦ и архиепископот Охридски – Македонски г.г. Стефан по повод Денот на сесловенските просветители и учители Свети Кирил и ...

Празник на големите македонски и сесловенски просветители

Нетпрес - 24.05.2017

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. Иако имаат и посебни празници на денот на нивното упокојување, тие имаат и заенички празник на 24/11 ...

Заев за 24 мај до граѓаните: Обединувачката мисионерска дејност на Кирил и Методиј нека нé води во развој!

Нетпрес - 24.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев им го честита на граѓаните на Република Македонија големиот празник, 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура, во свое име и во име на ...

Денес се прославуваат сесловенските просветители – Св. Кирил и Методиј

Шеталиште - 24.05.2017

Денеска 24 мај православните верници ги празнуваат сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј кои се посебно важни за словенските народи. Тие се родени во Солун, во деветтиот век, во познато византиско семејство.

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод „Св. Кирил и Методиј“

Kumanovo News - 24.05.2017

„Денес е денот кога сите ние со огромна чест и почит го чествуваме делото на словенските просветители, браќата Кирил и Методиј. Нивниот лик и дело се неизбришливо врзани не само со културата и историјата на Македонија, тие го отворија патот на ...

Честитка од премиерот Димитриев по повод Св. Кирил и Методиј

Курир - 24.05.2017

Премиерот Емил Димитриев им го честита на граѓаните на Република Македонија 24 Мај – Денот на светите Кирил и Методиј, македонските и сесловенски просветители. – Историското наследство и делото кое зад себе го имаат оставено Светите Кирил и Методиј ...

Иванов, Груевски и Заев го честитаа Денот на сесловенските просветители

Либертас - 24.05.2017

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Зоран Заев испратија честитки по повод Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј.

Божиновска: Да го чуваме, негуваме и почитуваме јазикот, бидејќи со тоа ја вреднуваме нашата култура и традиција

Република - 24.05.2017

Директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религозни групи Валентина Божиновска денеска упати честитка до МПЦ и архиепископот Охридски – Македонски г.г. Стефан по повод Денот на сесловенските просветители и учители Свети Кирил и ...

Концерт во црквата „Св.Софија“ по повод чествувањето на Св.Кирил и Методиј

Република - 24.05.2017

На 27-ми мај, сабота, во црквата Света Софија ќе се одржи концерт на растечката генерација македонски пијанисти. Концертот што ќе се одржи по повод чествувањето на Светите Кирил и Методиј, ќе биде под уметничко раководство на проф.

Празник на големите македонски и сесловенски просветители

Вистина.мк - 24.05.2017

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. Иако имаат и посебни празници на денот на нивното упокојување, тие имаат и заенички празник на 24/11 ...

Се чествува Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Кумановски м. - 24.05.2017

Ден на сесловенските просветители и учители или Ден на светите солунски браќа Св. Кирил и Методиј — државен македонски празник кој се празнува на 24 мај. Празникот е во чест на Св. Кирил и Св.

Делегација на СДСМ оддаде чест по повод денешниот празник

Слободен Печат - 24.05.2017

Во чест на денешниот голем празник 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура, делегација на СДСМ во состав, Петар Атанасов, пратеник и претседател на Комисијата за образование, ...

Честит именден Кирил, Киро, Методиј, Мето

Курир - 24.05.2017

Денес е празник на големите македонски и сесловенски просветители. Именден празнуваат: Кирил, Киро, Методиј, Мето… Денеска е Св. Кирил и Методиј. Овие двајца светители се посебно важни за словенските народи.

Честитка од ОК на ВМРО-ДПМНЕ Куманово по повод Денот на сесловенските просветители

Кумановски м. - 24.05.2017

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Куманово на своите сограѓани им го честита државниот празник 24 мај, денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. Денес е денот кога сите ние со огромна чест и почит го чествуваме делото на ...

Честитка од претседателот Иванов по повод „Св. Кирил и Методиј“

Курир - 24.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка по повод 24 Мај, Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. – Како основоположници на словенската писменост и литература, светите ...

Димитриев: Делото на светите Кирил и Методиј е непроценливото богатство на македонскиот народ

Нетпрес - 24.05.2017

Историското наследство и делото кое зад себе го имаат оставено светите Кирил и Методиј е едно од најзначајните богатства на нашата држава и македонскиот народ. Големината и богатството на еден народ, меѓудругото се состои и во неговиот капацитет да ...

Иванов, Груевски и Заев го честитаа Денот на сесловенските просветители

Мета - 24.05.2017

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Зоран Заев испратија честитки по повод Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј.

Делчево ги слави своите заштитници светите браќа Кирил и Методиј

Курир - 24.05.2017

Делчево денеска ги слави своите заштитници светите браќа Кирил и Методиј. Празнувањето почна со свечена литургија во новоизградената црква „Св Наум“ која е дел од верскиот објект во изградба посветен на „Св Кирил и Методиј“ во центарот на Делчево.

Празник на големите македонски и сесловенски просветители

Курир - 24.05.2017

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. Иако имаат и посебни празници на денот на нивното упокојување, тие имаат и заенички празник на 24/11 ...

Честитка од претседателот на Собранието Џафери по повод „Св. Кирил и Методиј“

Канал 77 - 24.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери од свое и од име на пратениците, упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“. Денот на Св. Кирил и Методиј.

Честитка од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски по повод „Св. Кирил и Методиј“

Пулс24 - 24.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски упати честитка до македонските граѓани по повод 24 мај, Денот на македонските и сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј. – Почитувани граѓани, треба да бидеме бескрајно среќни и горди ...

Честитка од премиерот Димитриев по повод Св. Кирил и Методиј

Пулс24 - 24.05.2017

Премиерот Емил Димитриев им го честита на граѓаните на Република Македонија 24 Мај – Денот на светите Кирил и Методиј, македонските и сесловенски просветители. – Историското наследство и делото кое зад себе го имаат оставено Светите Кирил и Методиј ...

Празникот на сесловенските просветители Кирил и Методиј одбележан во Прилеп

Пулс24 - 24.05.2017

По повод празникот на сесловенските просветители свети Кирил и Методиј, денеска во прилепската црква која го носи нивното име – меѓу народот позната и како црквата „Параклис“, се одржа божествена литургија со која чиноначалствуваше владиката Петар.

Честит именден Кирил, Киро, Методиј, Мето

Маркукуле - 24.05.2017

Денес е празник на големите македонски и словенски просветители. Денеска е Св. Кирил и Методиј. Овие двајца светители се посебно важни за словенските народи. Родени се во Солун, во деветтиот век, во видно византиско семејство.

Во Прилеп одбележан празникот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Маркукуле - 24.05.2017

Со Божествена литургија, со која чиноначалствуваше Владиката Петар, Митрополит Преспанско – Пелагониски, денека во Прилеп, во црквата „Свети Кирил и Методиј“, или кај народот позната како Параклис, беше одбележан празникот на сесловенските ...

Денес се прославуваат сесловенските просветители – Св. Кирил и Методиј!

Exclusive.mk - 24.05.2017

Денеска 24 мај православните верници ги празнуваат сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј кои се посебно важни за словенските народи. Тие се родени во Солун, во деветтиот век, во познато византиско семејство.

Честитка од Заев по повод Денот на сесловенските просветители

Телевизија Нова - 24.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев им го честита на граѓаните на Република Македонија големиот празник, 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура.

Празникот на сесловенските просветители одбележан во Прилеп

Телевизија Нова - 24.05.2017

По повод празникот на сесловенските просветители свети Кирил и Методиј, денеска во прилепската црква која го носи нивното име – меѓу народот позната и како црквата „Параклис“, се одржа божествена литургија со која чиноначалствуваше владиката Петар.

Честитка од претседателот Иванов по повод „Св. Кирил и Методиј“

Телевизија Нова - 24.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка по повод 24 Мај, Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. – Како основоположници на словенската писменост и литература, светите ...

Честитка од премиерот Димитриев по повод Св. Кирил и Методиј

Телевизија Нова - 24.05.2017

Премиерот Емил Димитриев им го честита на граѓаните на Република Македонија 24 Мај – Денот на светите Кирил и Методиј, македонските и сесловенски просветители. – Историското наследство и делото кое зад себе го имаат оставено Светите Кирил и Методиј ...

Честитка од Божиновска до МПЦ по повод „Свети Кирил и Методиј“

Телевизија Нова - 24.05.2017

Директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религозни групи Валентина Божиновска денеска упати честитка до МПЦ и архиепископот Охридски – Македонски г.г. Стефан по повод Денот на сесловенските просветители и учители Свети Кирил и ...

Честитка од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски по повод „Св. Кирил и Методиј“

Телевизија Нова - 24.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски упати честитка до македонските граѓани по повод 24 мај, Денот на македонските и сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј. – Почитувани граѓани, треба да бидеме бескрајно среќни и горди ...

Делчево ги слави своите заштитници светите брака Кирил и Методиј

Телевизија Нова - 24.05.2017

Делчево денеска ги слави своите заштитници светите браќа Кирил и Методиј. Празнувањето почна со свечена литургија во новоизградената црква „Св Наум“ која е дел од верскиот објект во изградба посветен на „Св Кирил и Методиј“ во центарот на Делчево.

Честитка од претседателот на Собранието Џафери по повод „Св. Кирил и Методиј“

Телевизија Нова - 24.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери од свое и од име на пратениците, упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“. Денот на Св. Кирил и Методиј.

Нухиу им го честита Денот на сесловенските просветители на сите граѓани кои го чествуваат

Телевизија Нова - 24.05.2017

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу, по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј во свое име и во име на Министерството им го честита празникот на сите граѓани и вработени во МВР кои го чествуваат денешниот ...

Делегација на СДСМ положи цвеќе пред споменикот на Кирил и Методиј на платото на УКИМ

Телевизија Нова - 24.05.2017

Делегација на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска положи свежо цвеќе на споменикот на браќата Кирил и Методиј на платото на Скопскиот универзитет, по повод Денот на сесловенските просветители.

Честитка од Македонска алијанса по повод „Св. Кирил и Методиј“

Телевизија Нова - 24.05.2017

Претседателот на Македонска алијанса Џорџ Атанасоски упати честитка по повод денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј. – Сесловенските просветители со својата животна посветеност и дела постигнаа неверојатен цивилизациски напредок, не ...

По повод Денот на големите македонски и сесловенски просветители „Кирил и Методиј“ државниот врв на Република ...

Телевизија Нова - 24.05.2017

Двајцата браќа просветители внеле нов импулс во верата и културата на сите словенски народи, со што говори и фактот што говори и фактот дека тие денеска се патрони на Европа, се потенцира во честитката испратена од претседателот на Македонија Ѓорѓе ...

Одбележување на денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

24 Вести - 23.05.2017

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска ќе одржи свечено одбележување по повод 24-ти мај, денот на сесловенските просветители и патрониот празник на универзитетот св. Кирил и Методиј.

Прв студентски поетски фестивал на Педагошкиот факултет во Скопје

Cooltura - 23.05.2017

По повод Денот на сесловенските просветители свети Кирил и Методиј, Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје денеска, 23 мај, организираше прв поетски студентски фестивал на кој со свои книжевни творби учествуваа студенти од овој ...

Одбележување на Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

+инфо - 23.05.2017

По тој повод ќе се одржи и Првиот поетски студентски фестивал на кој ќе учествуваат студенти поети од други факултети од Скопје, Битола и Штип. Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска ќе одржи свечено одбележување по повод 24 Мај, Денот ...

Одбележување на Денот на Св. Кирил и Методиј

А1 On - 23.05.2017

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска ќе одржи свечено одбележување по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители и патрониот празник на Универзитетот Св. Кирил и Методиј.

Прв студентски поетски фестивал на Педагошкиот факултет во Скопје

А1 On - 23.05.2017

По повод Денот на сесловенските просветители свети Кирил и Методиј, Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје денеска организираше прв поетски студентски фестивал на кој со свои книжевни творби учествуваа студенти од овој факултет и од ...

Одбележување на Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Канал5 - 23.05.2017

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска ќе одржи свечено одбележување по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители и патрониот празник на Универзитетот Св. Кирил и Методиј.

Одбележување на Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Сител - 23.05.2017

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска ќе одржи свечено одбележување по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители и патрониот празник на Универзитетот Св. Кирил и Методиј.

ПРВ ПОЕТСКИ СТУДЕНТСКИ ФЕСТИВАЛ: Одбележување на Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Телеграф - 23.05.2017

Во рамките на свеченоста е предвидена и промоција на литературниот алманах „На крилата на зборот“ Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска ќе одржи свечено одбележување по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители и патрониот ...

Поетски студентски фестивал на Педагошкиот факултет

Макфакс - 23.05.2017

По повод Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј, Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје денеска организираше прв поетски студентски фестивал на кој со свои книжевни творби учествуваа студенти од овој факултет и од ...

Чествување на сесловенските просветители, Св. Кирил и Методиј...

Н.Македонија - 23.05.2017

Чествување на сесловенските просветители, Св. Кирил и Методиј Денеска се одбележува државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, Св. Кирил и Методиј. Денот на сесловенските просветители и учители, или Денот на светите солунски ...

Младите не ги користат јазичните норми на социјалните мрежи

Орбис - 23.05.2017

По повод 24 мај – денот на сесловенските просветители „Св.Кирил и Методиј“ во Националната установа – Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола одржа презентација на тема:„Влијанието на социјалните мрежи и интернетот врз јазичниот ...

Одбележување на Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Курир - 23.05.2017

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска ќе одржи свечено одбележување по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители и патрониот празник на Универзитетот Св. Кирил и Методиј.

Одбележување на Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Press24 - 23.05.2017

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска ќе одржи свечено одбележување по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители и патрониот празник на Универзитетот Св. Кирил и Методиј.

Одбележување на Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Скопје инфо - 23.05.2017

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска ќе одржи свечено одбележување по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители и патрониот празник на Универзитетот Св. Кирил и Методиј.

Денес ги славиме Св. Кирил и Методиј- ако сте ученик или студент направете го следното

МК News - 23.05.2017

Православлната црква утре ги прославува светите браќа Кирил и Методиј, кои ја ширеле христијанската вера и писменост. Празникот во црковниот календар е одбележан со црвено, што значи дека е тежок празник.

Утре ги славиме Св. Кирил и Методиј -неколку работи кои мора да ги направите

Шеталиште - 23.05.2017

Православлната црква утре ги прославува светите браќа Кирил и Методиј, кои ја ширеле христијанската вера и писменост. Празникот во црковниот календар е одбележан со црвено, што значи дека е тежок празник.

Утре ги славиме Св. Кирил и Методиј-ова треба да го направите, посебно ако сте ученик или студент

Курир - 23.05.2017

Православната црква утре ги прославува светите браќа Кирил и Методиј, кои ја ширеле христијанската вера и писменост. Празникот во црковниот календар е одбележан со црвено, што значи дека е тежок празник.

Утре ги славиме Св. Кирил и Методиј- ако сте ученик или студент направете го следното

Press24 - 23.05.2017

Православлната црква утре ги прославува светите браќа Кирил и Методиј, кои ја ширеле христијанската вера и писменост. Празникот во црковниот календар е одбележан со црвено, што значи дека е тежок празник.

ФОТО: Одбележан патрониот празник на ООУ „Св. Кирил и Методиј“ во н.м. Канатларци

Шеталиште - 23.05.2017

ООУ „Св. Кирил и Методиј“ од прилепското населено место Канатларци денеска со пригодна програма го одбележа својот патрон празник. На приредбата учениците подготвија повеќе точки, прво ги запознаа присутните со ликот и делото на Светите Браќа, а ...

Утре ги славиме Св. Кирил и Методиј-ова мора да го направите, посебно ако сте ученик или студент

Република - 23.05.2017

Православлната црква утре ги прославува светите браќа Кирил и Методиј, кои ја ширеле христијанската вера и писменост. Празникот во црковниот календар е одбележан со црвено, што значи дека е тежок празник.

Студентски фестивал за сесловенските просветители

МРТ - 23.05.2017

Целта е да се поттикнат младите да творат бидејќи во себе кријат огромен творечки потенцијал кој останал на маргините, вели професорката по македонски јазик на Педагошкиот факултет, Бандиловска.

Утре е денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј - 24 мај

Алфа - 23.05.2017

Високото образование претставува значаен сегмент во општеството, затоа потребна му е долична поставеност во рамките на севкупните процеси и системи. Младите имаат потенцијал и сакаат да творат. Затоа им неопходна им е поддршка.

Утре ги славиме Св. Кирил и Методиј-ова треба да го направите, посебно ако сте ученик или студент

Маркукуле - 23.05.2017

Православната црква утре ги празнува светите браќа Кирил и Методиј кои ја ширеле христијанската вера и писменост. Празникот во црковниот календар е обележан со црвена боја, со која се означуваат големите празници.

Утре ги славиме Св. Кирил и Методиј, учениците и студентите треба да го сторат ова

Пулс24 - 23.05.2017

Православната црква утре ги прославува светите браќа Кирил и Методиј, кои ја ширеле христијанската вера и писменост. Празникот во црковниот календар е одбележан со црвено, што значи дека е тежок празник.

Одбележан патрониот празник на ООУ „Св. Кирил и Методиј“ во населеното место Канатларци

Маркукуле - 23.05.2017

ООУ „Св. Кирил и Методиј“ од прилепското населено место Канатларци денеска со пригодна програма го одбележа својот патрон празник. На приредбата учениците подготвија повеќе точки, прво ги запознаа присутните со ликот и делото на Светите Браќа, а ...

Одбележување на Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Телевизија Нова - 23.05.2017

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска ќе одржи свечено одбележување по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители и патрониот празник на Универзитетот Св. Кирил и Методиј.

Одбележување на св. „Кирил и Методиј“ на Педагошкиот факултет...

Н.Македонија - 22.05.2017

Одбележување на св. „Кирил и Методиј“ на Педагошкиот факултет Во вторник, на 23.5.2017 г. на Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ – Скопје, со почеток во 11 часот, ќе се одржи свечено одбележување по повод 24 Мај, Денот на сесловенските ...

Колку социјалните мрежи и интернетот влијаат врз јазикот кај младите?

Шеталиште - 22.05.2017

По повод 24 мај – денот на сесловенските просветители „Св.Кирил и Методиј“ во Националната установа – Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола ќе се одржи презентација на тема:„Влијанието на социјалните мрежи и интернетот врз ...

ФОТО: Две нови и адаптирани простории во ОУ„Свети Кирил и Методиј“ Битола

Шеталиште - 22.05.2017

Во рамките на активностите поврзани со Мајските празнувања посветени на патрониот празник на ОУ „Св. Кирил и Методиј“, денес беа претставени две нови адаптирани и реновирани простории со кои што ќе се подобри целокупниот воспитно-образовен процес.