TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петок 13-ти

Вест - 13.06.2014

Петок 13 од многу суеверни луѓе во светот, особено во Европа, Северна и Јужна Америка, Австралија, се смета за несреќен ден. На тој ден се избегнуваат патувања, склучувања договори и други поважни ...

Дали петок 13 навистина е несреќен?

Телеграф - 13.06.2014

Има повеќе верувања за потеклото на суеверието за петок 13, почнувајќи од тоа дека Ева во рајот го измамила Адам со јаболкото токму во петок Петок 13 од многу суеверни луѓе во светот, особено во ...

Еве ги сите тајни за петок 13-ти

Курир - 13.06.2014

Петок 13-ти годинава доаѓа во комбинација со полна Месечина, па според астролозите велат дека ваквата појава е навистина „баксузна". Фобијата од овој ден има и научен израз параскаведекатриафобија, а особено е интересно дека 15 проценти од ...

Сите митови и тајни поврзани со петок 13-ти

Таратур - 13.06.2014

Петок 13-ти годинава доаѓа во комбинација со полна Месечина, па според астрoлозите ваквата појава е навистина „баксузна” (за суеверните). Фобијата од овој ден има и научен израз ...

Денес - Петок 13-ти

Сител - 13.06.2014

Петок 13 од многу суеверни луѓе во светот, особено во Европа, Северна и Јужна Америка, Австралија, се смета за несреќен ден. На тој ден се избегнуваат патувања, склучувања договори и други поважни ...

Петок 13-ти мит или суеверие

OhridNews - 13.06.2014

Мит или суеверие, петок 13-ти, кај многумина предизвикува несфатливо чувство на страв. За ова се пишувало и зборувало многу, но еве мало потсетување на митовите и верувањата поврзани со „баксузниот“ ...

Сите тајни на петок 13.

Макфакс - 13.06.2014

Митовите околу петок 13-ти може да ги доживееме како пропаганда, маркетиншки трик, празноверие или можеби непобитен факт. Фобијата од овој ден има и научен израз параскаведекатриафобија, а особено е ...

Вечерва не пропуштајте: Блиска средба на Месечината и Сатурн

Нетпрес - 13.06.2014

Вечерва Месечината привидно ќе се доближи до планетата Сатурн. Глетката на небото ќе биде прекрасна, бидејќи Месечината е во висока мена (осветлена е 93 отсто).

Сиромаштијата побаксузна од Петок 13!

Фактор - 13.06.2014

Црна мачка да не ви го попречи патот, да не се вози на Петок 13-ти или да се избегнуваат негативните личности и предмети кои носат несреќа. Суеверието длабоко се вкоренило во македонските граѓани.

Денеска е петок 13, па уште и полна месечина…

Бриф - 13.06.2014

Петок 13 од многу суеверни луѓе во светот, особено во Европа, Северна и Јужна Америка, Австралија, се смета за несреќен ден. На тој ден се избегнуваат патувања, склучувања договори и други поважни ...

Сите тајни на петок 13

Канал 77 - 13.06.2014

Митовите околу петок 13-ти може да ги доживееме како пропаганда, маркетиншки трик, празноверие или можеби непобитен факт. Фобијата од овој ден има и научен израз параскаведекатриафобија, а особено е ...

Гледајте во живо: Полн месец, утрово, на петок 13-ти!

МК News - 13.06.2014

Полна месечина. Прекрасна глетка за сите љубители на астрономијата, а овојпат паѓа на петок 13. можете да ја гледате он-лајн со помош на вселенската камера “Slooh“.

(ВИДЕО) Појава која се случува еднаш на 20 години – можете да ја видите ДЕНЕСКА!

Фактор - 13.06.2014

За сите суеверни, овој петок 13-ти ќе биде уште пострашен ако знаат дека вечерва ги очекува полна месечина на небото. Совпаѓање на полна месечина и петок 13-ти е ретка појава, а следен пат ќе се ...

Денес „баксузниот“ ден, петок 13-ти

Н.Македонија - 13.06.2014

Петок 13 од многу суеверни луѓе во светот, особено во Европа, Северна и Јужна Америка, Австралија, се смета за несреќен ден. На тој ден се избегнуваат патувања, склучувања договори и други поважни ...

Oд каде баш петок 13-ти е баксузен?

365 - 13.06.2014

Ева во петок му понудила јаболко на Адам, тој ден започнал Големиот потоп, стопирала изградбата на Вавилонската кула, а и Каин, наводно на петок 13. го убил Авел… Суеверијата велат дека на овој ден ...

Полна месечина на Петок 13: Следете во живо/Видео

Lider - 13.06.2014

Полна месечина. Прекрасна глетка за сите љубители на астрономијата, а овојпат паѓа на петок 13. Целата случка можете да ја гледате он-лајн со помош на вселенската камера “Slooh“.

Суеверието за Петок 13

Lider - 13.06.2014

Петок 13 од многу суеверни луѓе во светот, особено во Европа, Северна и Јужна Америка, Австралија, се смета за несреќен ден. На тој ден се избегнуваат патувања, склучувања договори и други поважни ...

Експертите за петок 13-ти - Кој верува, нека се плаши

Вест - 12.06.2014

Од редицата верувања на луѓето, едно од најсилните е во "црн петок", термин кој е дојден од Америка, во 60-тите години, а произлегува од првиот петок по Денот на благодарноста, кога трговците енормно ...

„Петок 13-ти“ во комбинација со полна Месечина

Сител - 12.06.2014

Ако сте суеверни, тогаш претстојниов петок би требало да останете в кревет опкружени со среќни амајлии или да фрлите три вреќи сол преку рамо, затоа што овонеделниот петок не само што е 13-ти, туку ...

Двојна „несреќа“: Петок 13 и полна месечина – следен пат вака по 35 години

Таратур - 12.06.2014

Доколку и вие сте од оние суеверните луѓе, тогаш претстојниов петок би требало да останете в кревет опкружени со среќни амајлии или да фрлите три вреќи сол преку рамо, затоа што овонеделниот петок не ...

Овој петок 13 сите ќе бидеме баксузи

+инфо - 12.06.2014

Овој петок 13 Месечината ќе биде во Стрелец што значи дека сите ќе бидеме како дворски шутови - премногу оптимистични и пречувствителни. Ќе фантазираме да добиеме 3 милиони на лото, но секако дека ...

Спремете се да завивате- петок 13-ти полна месечина!

Нетпрес - 12.06.2014

За сите оние кои сакаат да завиваат на полна месечиина – се подготвува двојна закана. Петок се паѓа 13-ти и ќе се поклопи со полната меселина, комбинација која нема да се повтори се до август 2049 ...

Петок 13-ти во комбинација со полна Месечина

Република - 12.06.2014

Ако сте суеверни, тогаш претстојниов петок би требало да останете в кревет опкружени со среќни амајлии или да фрлите три вреќи сол преку рамо, затоа што овонеделниот петок не само што е 13-ти, туку ...

Го читате текстов? Тоа значи дека црн петок не ви донесе ништо лошо!

Вечер Прес - 12.06.2014

Петок 13-ти во комбинација со полна Месечина. Таква коинциденција има на денешниот ден и доколку сте суеверни, тогаш би требало да останете в кревет опкружени со среќни амајлии или да фрлите три ...

УТРЕ: Опасен петок 13-ти со полна Месечина!

Скопје инфо - 12.06.2014

Ако сте суеверни, тогаш претстојниов петок би требало да останете в кревет опкружени со среќни амајлии или да фрлите три вреќи сол преку рамо, затоа што овонеделниот петок не само што е 13-ти, туку ...

„Петок 13-ти“ во комбинација со полна Месечина

Идивиди - 12.06.2014

Ако сте суеверни, тогаш претстојниов петок би требало да останете в кревет опкружени со среќни амајлии или да фрлите три вреќи сол преку рамо, затоа што овонеделниот петок не само што е 13-ти, туку ...

Кој верува: Пристигнува петок 13ти и незгоди

Попара - 12.06.2014

Оваа седмица не очекува петок 13ти кој доаѓа во комбинација со полна Месечина и ќе ни донесе многу незгоди, велат астролозите. Тие предупредуваат дека поради оваа баксузна комбинација, овој петок не ...

Внимавајте, утре не очекува петок 13 во комбинација со полна Месечина!

Вистина.мк - 12.06.2014

Утре не очекува петок 13 кој доаѓа во комбинација со полна Месечина и ќе донесе многу неволји, појаснуваат астролозите. Тие предупредуваат, дека поради оваа комбинација, овој петок не влегувате во ...

Внимавајте! Овој петок сите ќе бидеме баксузни

Црнобело - 11.06.2014

Оваа година петок 13-ти доаѓа во комбинација со полна месечина и ќе ни донесе многу неволји, тврдат астролозите. Тие предупредуваат дека заради оваа баксузна комбинација треба да ги избегнете ...

„Петок 13-ти“ во комбинација со полна Месечина

Алфа - 11.06.2014

Aко сте суеверни, тогаш претстојниов петок би требало да останете в кревет опкружени со среќни амајлии или да фрлите три вреќи сол преку рамо, затоа што овонеделниот петок не само што е 13-ти, туку ...

„Петок 13-ти“ во комбинација со полна Месечина

А1 On - 11.06.2014

Ако сте суеверни, тогаш претстојниов петок би требало да останете в кревет опкружени со среќни амајлии или да фрлите три вреќи сол преку рамо, затоа што овонеделниот петок не само што е 13-ти, туку ...

ЗАДУТРЕ: Опасен петок 13-ти со полна Месечина!

Курир - 11.06.2014

Ако сте суеверни, тогаш претстојниов петок би требало да останете в кревет опкружени со среќни амајлии или да фрлите три вреќи сол преку рамо, затоа што овонеделниот петок не само што е 13-ти, туку ...

Овој петок 13-ти за сите ќе биде баксузен?

ЗаЗабава - 11.06.2014

Оваа година петок 13 доаѓа во комбинација со полна Месечина и ќе донесе многу проблеми, велат астролозите. Тие предупредуваат дека поради оваа баксузна комбинација, овој петок не зборувајте многу со ...

Чувајте се овој петок предупредуваат астролозите – Ем петок 13, ем полна месечина

Хитпортал - 11.06.2014

О ваа година, петок 13-ти, доаѓа во комбинација со полна Месечина и ќе ни донесе многу неволји, велат астролозите. Aстролозите предупредуваат дека, поради оваа „баксуз“ комбинација, овој петок не ...

ЗА СУЕВЕРНИТЕ: Пристигнува Петок 13, сите ќе бидеме баксузни

Телеграф - 11.06.2014

Најголема помпа околу ова случување има на социјалните мрежи каде има најави за „нова апокалипса“, како и за појава за врколаци и слични ѕверки Ако сте суеверни, тогаш претстојниов петок би требало ...

„Петок 13-ти“ во комбинација со полна Месечина

Денешен - 11.06.2014

Ако сте суеверни, тогаш претстојниов петок би требало да останете в кревет опкружени со среќни амајлии или да фрлите три вреќи сол преку рамо, затоа што овонеделниот петок не само што е 13-ти, туку ...

Задутре „Петок 13- ти“ во комбинација со полна Месечина

Бриф - 11.06.2014

Ако сте суеверни, тогаш претстојниов петок би требало да останете в кревет опкружени со среќни амајлии или да фрлите три вреќи сол преку рамо, затоа што овонеделниот петок не само што е 13-ти, туку ...

Чувајте се овој петок предупредуваатт астролози – Ем петок 13, ем полна месечина

МК News - 11.06.2014

Оваа година, петок 13-ти, доаѓа во комбинација со полна Месечина и ќе ни донесе многу неволји, велат астролозите Овој петок, Месечината ќе биде во Стрелец, што значи дека сите ќе бидеме премногу ...

Овој петок е петок 13-ти, но со полна месечина

365 - 11.06.2014

Оваа година, петок 13-ти, доаѓа во комбинација со полна Месечина па навистина може да биде баксузен, велат астролозите. Тие предупредуваат дека, поради оваа „баксуз“ комбинација, овој петок не треба ...

Опасна комбинација – Петок 13-ти со полна Месечина

Lider - 11.06.2014

Ако сте суеверни, тогаш претстојниов петок би требало да останете в кревет опкружени со среќни амајлии или да фрлите три вреќи сол преку рамо, затоа што овонеделниот петок не само што е 13-ти, туку ...

Внимателно овој Петок 13: Сите ќе бидеме баксузни?!

Lider - 11.06.2014

Оваа година петок 13 доаѓа во комбинација со полна Месечина и ќе донесе многу проблеми, велат астролозите. Тие предупредуваат дека поради оваа баксузна комбинација, овој петок не зборувајте многу со ...

Што да очекувате на овој петок 13-ти?

Кафе пауза - 10.06.2014

Оваа година, петок 13-ти се паѓа на полна Месечина, па според астролозите, тоа ќе биде причина за многу неволји и несреќи. Тие предупредуваат дека поради оваа баксузна комбинација, овој петок не ...

КОЈ ВЕРУВА: Петок 13. и големи невољи!

Sky - 13.06.2014

Денеска е петок 13-ти, а оваа година денов доаѓа во комбинација со полна Месечина и ќе ни донесе многу неволји, велат астролозите. Тие предупредуваат дека, поради оваа „баксуз“ комбинација, денеска ...

Петок 13, во комбинација со полниот месец на сите ќе им донесе неволји

Република - 10.06.2014

Оваа година петок, 13 доаѓа во комбинација со полниот месец и ќе ни донесе многу неволји, велат астролозите. Тие предупредуваат дека, поради оваа баксузна комбинација, овој петок да треба да ...

Блиц:Чувајте се овој петок, сите ќе бидеме баксузни!

Н.Македонија - 10.06.2014

Оваа година, петок 113-ти, доаѓа во комбинација со полна Месечина и ќе ни донесе многу неволји, велат астролозите, а пишува српски Блиц Aстролозите предупредуваат дека, поради оваа „баксуз“ ...

Научниците потврдија како настанала Месечината

Идивиди - 09.06.2014

Германските научници ги проучувале камењата од Месечината, кои ги собрале астронаутите од мисиите Аполо 11, 12 и 16. Резултатите покажале дека Земјата ја удрил голем објект наречен „Теиа“, а тој удар ...