TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата потврди, лидерска средба утре рано наутро

МКД - 22.07.2018

Од Владата на Република Македонија попладнево информираа дека претседателот на Владата на Република Македонија и Претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев закажа лидерска средба.

Лидерите утре повторно на средба за стратешките прашања

Либертас - 22.07.2018

Лидерите на четирите најголеми партии од македонскиот и од албанскиот блок, СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, во потесен состав повторно ќе се обидат да се договорат за стратешките прашања.

Мицкоски со главата во ѕид!

Либертас - 22.07.2018

„Пред изгрејсонцето и по зајдисонцето влезот во градот строго е забранет“. Вака пишува на таблата на влезот на древниот индиски град Бангар. Кој ќе го прекршел таквото правило, мистериозно исчезнувал.

Утре лидерска средба, изборниот законик на собраниска седница

Канал5 - 22.07.2018

Формирањето на државната изборна комисија и референдумот за името, утре повторно на маса на новата лидерска средба. Како тема на разговор на претседателите на четирите најголеми политички партии од македонскиот и албанскиот блок се очекува да се ...

Утре нов обид за политички договор - лидерите на четирите партии седнуваат на маса

Сител - 22.07.2018

Власта бара поддршка за референдумот, опозицијата исполнување на барањата за пржинска влада, финансирање на партиите и измени во Кривичниот законик. Стари позиции пред новата лидерска средба закажана за утре наутро.

Утре лидерска средба

Р.С.Европа - 21.07.2018

Од владата попладнево информираа дека претседателот на Владата на Република Македонија и Претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев закажа лидерска средба. Во информацијата се наведува дека лидерската средба ќе се одржи утре, ...

Мицкоски со главата во ѕид!

+инфо - 22.07.2018

Бојкотот на референдумот (било и индиректно), освен што ќе е пукање во коленото на државата, туку погубно ќе биде и за самата ДПМНЕ. Веројатно ќе следи покајувачко расположение кај негативците, а тоа ДПМНЕ целото ќе го закопа.

Утре нова лидерска средба

Тера - 22.07.2018

Лидерите на четирите најголеми партии од македонскиот и од албанскиот блок, СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса утре повторно на заедничка маса на нова лидерска средба. Лидерите седнуваат на маса во обид да се договорат за референдумот и ...

Лидерите седнуваат на заедничка маса - утре нова лидерска

Press24 - 22.07.2018

Лидерите на четирите најголеми партии од македонскиот и од албанскиот блок, СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса утре повторно на заедничка маса на нова лидерска средба. Лидерите седнуваат на маса во обид да се договорат за референдумот и ...

Нова лидерска средба во понеделник

МК News - 22.07.2018

Лидерската средба ќе се одржи во понеделник со почеток во 9 часот, потврдија владини извори за НОВА. Премиерот Зоран Заев упатил покани до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Беса за лидерска средба.

Лидерска средба в понеделник – во игра ли е широка влада?

Локално - 22.07.2018

Во понеделеник утринското кафе Зоран Заев, Христијан Мицкоски ќе го испијат заедно, а друштво ќе им прават и Али Ахмети и Билал Касами. Лидерската и официјално е закажана в понеделник наутро.

Мицкоски со главата во ѕид!

iPortal - 22.07.2018

Ви пренесуваме дел од најновата колумна на Марсел Биљали за Инфоплус: -Бојкотот на референдумот (било и индиректно), освен што ќе е пукање во коленото на државата, туку погубно ќе биде и за самата ДПМНЕ.

КОЈ ЌЕ ПОПУШТИ: Лидерите пак ќе седнат на иста маса да го мислат решението за референдумот

Фактор - 22.07.2018

Утре во потесен состав партиските лидери ќе се обидат да најдат консензус за стратешките прашања од кои фокусот ќе биде на формирањето на ДИК и претстојниот референдум кој според најавите ќе се одржи наесен.

Лидерите утре повторно на средба за стратешките прашања

1tv - 22.07.2018

Лидерите на четирите најголеми партии од македонскиот и од албанскиот блок, СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, во потесен состав повторно ќе се обидат да се договорат за стратешките прашања.

Владата потврди: Лидерската средба утре рано наутро

Република - 22.07.2018

Третата лидерска средба, која беше најавена за утре, ќе се одржи во 9 часот во Клубот на пратениците. Првата лидерска средба се одржа во проширен состав во четвртокот. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја напушти по еден час.

Невозможна амнестија

Нова ТВ - 21.07.2018

Пишува: Беса Арифи, вонреден професор на Универзитетот на Југо-Источна Европа Од медиумите неофицијално дознаваме дека од ВМРО-ДПМНЕ уште пред последните две лидерски средби, во вторник, до СДСМ било поднесено пишан предлог за измена и дополнување ...

Времето може да почека

Deutsche Welle - 21.07.2018

Изгледа апсурдно ВМРО-ДПМНЕ да не се изјаснува за одржување референдум за името, но и апсурдите се дел од политиката. А Зоран Заев знае дека со одолговлекувањето ќе биде промашен моментумот Во 1970-тите години еден бестселер ја одбележа ...

Лидерска средба во понеделник во девет часот наутро

24 Вести - 21.07.2018

Премиерот Зоран Заев упатил покани до лидерите на ВМРО ДПМНЕ, ДУи и Беса за лидерска средба во понедленик во 9 часот наутро, потврдувата за тв 24 дел од поканетите. Составот на ДИК, референдумското прашање, датумот на референдумот, но и улосвите на ...

Партиските лидери в понеделник повторно на преговарачка маса

Алсат-М - 21.07.2018

Лидерската средба продолжува во понеделник во 9 часот во Клубот на пратениците во Скопје. Премиерот Заев веќе испратил покани до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и БЕСА, а темата останува иста – постигнување заеднички договор околу изборот на ДИК и ...

Нов обид на лидерите да постигнат договор за ДИК и референдумот

Нова ТВ - 21.07.2018

Утре во 9 часот ќе се одржи нова рунда преговори меѓу четирите поголеми политички партии. Премиерот Зоран Заев упатил покани до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Беса за лидерска средба, трета по ред.

Лидерска средба в понеделник – во игра ли е широка влада?

24 Вести - 21.07.2018

Во понеделеник утринското кафе Зоран Заев, Христијан Мицкоски ќе го испијат заедно, а друштво ќе им прават и Али Ахмети и Билал Касами. Лидерската и официјално е закажана в понеделник наутро.

Времето може да почека

Либертас - 21.07.2018

Изгледа апсурдно ВМРО-ДПМНЕ да не се изјаснува за одржување референдум за името, но и апсурдите се дел од политиката. А Зоран Заев знае дека со одолговлекувањето ќе биде промашен моментумот Во 1970-тите години еден бестселер ја одбележа ...

Нова лидерска средба во понеделник

Сител - 21.07.2018

Лидерската средба ќе се одржи во понеделник со почеток во 9 часот, потврдија владини извори за НОВА. Премиерот Зоран Заев упатил покани до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Беса за лидерска средба.

Што му нуди Заев на Мицкоски - нова лидерска средба во понеделник

Сител - 21.07.2018

Широка влада и аменстија за случаите на СЈО во замена за поддршка на референдумот. Ваква понуда премиерот Заев му дал на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на лидерската средба во четвртокот, брифираат добро упатени извори од опозицијата.

Лидерската средба продолжува во понеделник

Тера - 21.07.2018

Лидерската средба продолжува во понеделник во 9 часот во Клубот на пратениците во Скопје. Премиерот Заев веќе испратил покани до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и БЕСА, а темата останува иста – постигнување заеднички договор околу изборот на ДИК и ...

Нова лидерска средба во понеделник

Press24 - 21.07.2018

Премиерот Зоран Заев упатил покани до лидерите на ВМРО ДПМНЕ, ДУи и Беса за лидерска средба во понеделник, потврдувата за тв 24 дел од поканетите. Референдумот, прашањето за референдумот и составот на ДИК клучни теми. Средбата ќе започне во 9 часот.

Заев му понудил на Мицкоски 3 министри во Владата за да повика на гласање за референдумот

Press24 - 21.07.2018

Заев му понудил на Мицкоски широка владина коалиција и амнестија на случаите поврзани со СЈО во замена за поддршката на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот и Договорот со Грција, неофицијално брифираат извори во опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Нова лидерска средба на барање на Мицкоски

OhridNews - 21.07.2018

Премиерот Зоран Заев за денеска напладне најави нова лидерска средба во помал состав. Тоа е на барање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој синоќа ја напушти средбата во Клубот на пратеници.

Во понеделник во девет нова лидерска средба

Република - 21.07.2018

Премиерот Зоран Заев упатил покани до лидерите на ВМРО ДПМНЕ, ДУИ и Беса за лидерска средба во понедленик во 9 часот наутро, објави ТВ „24“. Составот на ДИК, референдумското прашање, датумот на референдумот, но и улосвите на ВМРО ДПМНЕ закон за ...

Дојрански договор

iPortal - 21.07.2018

-Aј па да не одиме на референдум! И наместо да се занимаваме со договорот со Грција и влезот во ЕУ и НАТО да се занимаваме со барањата на Мицкоски. Што ќе се случи? Ќе се отворат нови преговори со Грција.

Времето може да почека

Локално - 21.07.2018

Изгледа апсурдно ВМРО-ДПМНЕ да не се изјаснува за одржување референдум за името, но и апсурдите се дел од политиката. А Зоран Заев знае дека со одолговлекувањето ќе биде промашен моментумот, пишува Дојче Веле.

Лидерската средба закажана за в понеделник

Точка - 21.07.2018

Премиерот Зоран Заев упатил покани до лидерите на ВМРО ДПМНЕ, ДУИ и Беса за лидерска средба во понедленик во 9 часот наутро. Составот на ДИК, референдумското прашање, датумот на референдумот, но и улосвите на ВМРО ДПМНЕ закон за финансирање на ...

Ниските страсти на Заев и Шекеринска не го поткупија националното достоинство и честа на Мицкоски

Република - 21.07.2018

Лидерската средба што се одржа во Клубот на пратениците во четвртокот поминала со тврди ставови и надмудрувања, а целокупната дискусија на домаќинот на средбата премиерот Зоран Заев се сведувала на операција со бројки за да се стигне до потребната ...

Лидерска средба в понеделник – во игра ли е широка влада?

Таратур - 21.07.2018

Во понеделеник утринското кафе Зоран Заев, Христијан Мицкоски ќе го испијат заедно, а друштво ќе им прават и Али Ахмети и Билал Касами. Лидерската и официјално е закажана в понеделник наутро.

Заев нудел широка влада и амнестија за политичките случаи само ВМРО-ДПМНЕ да го поддржи договорот со Грција, Мицкоски ...

Курир - 21.07.2018

Од неофицијални и непотврдени партиски извори од ВМРО-ДПМНЕ дознаваме дека четврточната лидерска средба поминала со тврди ставови и надмудрувања, а целокупната дискусија на домаќинот на средбата Заев се сведувала на операција со бројки за да се ...

Што ќе се договорат партиските лидери?

Вечер - 21.07.2018

Ќе успеат ли партиските лидери да се усогласат за стратешките прашања, ќе биде познато во текот на денов, по завршувањето на третата по ред лидерска средба која е планирана да започне во девет часот утрово.

Кога ќе имаме нова лидерска средба?

Фактор - 21.07.2018

Нова лидерска средба ќе има во понеделник во 9 часот, со премиерот Зоран Заев, претседателите на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и опозициската БЕСА, Христијан Мицкоски, Али Ахмети и Биљал Касами. Тоа ќе биде нов обид да се договорат околу референдумот што треба да ...

Нова лидерска средба во понеделник во 09 часот

24Инфо - 21.07.2018

Нова лидерска средба во понеделник во 09 часот Премиерот Зоран Заев упатил покани до лидерите на ВМРО ДПМНЕ, ДУи и Беса за лидерска средба во понеделник, потврдувата за тв 24 дел од поканетите.

Заев му понудил на Мицкоски 3 министри во Владата за да повика гласање за референдумот

24Инфо - 21.07.2018

Заев му понудил на Мицкоски 3 министри во Владата за да повика на гласање за референдумот Заев му понудил на Мицкоски широка владина коалиција и амнестија на случаите поврзани со СЈО во замена за поддршката на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот и Договорот ...

Дојче Веле: ВМРО-ДПМНЕ зад сцената бара „индиректна“ амнестија

Нова ТВ - 20.07.2018

ВМРО-ДПМНЕ наводно бара измени во Кривичниот законик, кои би воделе кон застарување на обвиненија за „злоупотреба на службена положба и овластување“, а со тоа кон индиректна амнестија на нејзини високи функционери, објави Дојче веле на македонски ...

Мицкоски и Каракамишева недоволно посветени бранители… на Амнестијата

Либертас - 20.07.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа: Мицкоски и армијата тролови на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се „пожалија“ на јавноста дека Заев и Шекеринска дошле неподготвени на Лидерската средба. Што може да значи тоа, сепак, не објаснија.

Мицкоски и Каракамишева недоволно посветени бранители… на Амнестијата

+инфо - 20.07.2018

Мицкоски и армијата тролови на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се „пожалија“ на јавноста дека Заев и Шекеринска дошле неподготвени на Лидерската средба. Што може да значи тоа, сепак, не објаснија. Ако знаеме дека Лидерската беше посветена на референдумот и процесите ...

Дојрански договор

Либертас - 20.07.2018

Ај па да не одиме на референдум! И наместо да се занимаваме со договорот со Грција и влезот во ЕУ и НАТО да се занимаваме со барањата на Мицкоски. Што ќе се случи? Ќе се отворат нови преговори со Грција.

Кој, зошто и дали воопшто бара амнестија?

Канал5 - 20.07.2018

Дали изборот на ДИК и референдумот го кочи пазарењето за амнестија? Од опозициската партија по синоќа одржаниот извршен комитет соопштија дека се несериозни обидите на власта да ја манипулира јавноста со измислени образложенија дека се барало ...

Дaли партиските лидери се искрени за она што точно разговараат на средбите?

Р.С.Европа - 20.07.2018

По четиричасовната средба на лидерите на четирите најголеми парти од која тие излегоа без да откријат многу детали, денеска ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека останува речиси на истите позиции. И премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ...

Лидерски средби без договор: Дали условот на опозицијата за референдум е амнестијата?

ТВ21 - 20.07.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, не се откажува од нејзините барања. Инсистираат на, како што велат, веќе договорениот концепт за финансирање на политичките партии и за формирање на техничка влада според моделот до Пржино, 100 дена пред одржување на ...

Дојрански договор

Сакам да кажам - 20.07.2018

1 Не им се бендисувало името Северна Македонија. И мене. Ич не ми прави ќеф. И не е фер. И ич не е праведно. Ама, сега веќе не збориме за името. За тоа зборевме 25 години. Сега правиме муабет дали ти се бендисува тоа што ти го носи промената на ...

Мицкоски и Каракамишева недоволно посветени бранители… на Амнестијата

iPortal - 20.07.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа: Мицкоски и армијата тролови на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се „пожалија“ на јавноста дека Заев и Шекеринска дошле неподготвени на Лидерската средба. Што може да значи тоа, сепак, не објаснија.

Мицкоски и Каракамишева недоволно посветени бранители… на Амнестијата

CivilMedia - 20.07.2018

Мицкоски и армијата тролови на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се „пожалија“ на јавноста дека Заев и Шекеринска дошле неподготвени на Лидерската средба. Што може да значи тоа, сепак, не објаснија. Ако знаеме дека Лидерската беше посветена на референдумот и процесите ...

Продолжува расправата за најжешките теми

CivilMedia - 20.07.2018

Лидерската средба, која се одржа вчера, продолжува вo недела навечер или понеделник наутро. Учесниците на вчерашната лидерска средба не постигнаа договор, но како што изјавија по завршувањето на состанокот за некои прашања се приближиле, но за некои ...

Сугестивно наместо негативно референдумско прашање

Независен - 20.07.2018

Меѓу две опции – дали референдумското прашање да биде негативно или „сугестивно“, со тоа што ќе го стави во прв план членството на Македонија во НАТО и во ЕУ, македонските власти ја одбрале втората варијанта, а со цел и на таков начин да се влијае ...

Каракамишева го засени Мицкоски

Независен - 20.07.2018

Кога во средата околу 18 часот на лидерската средба во Клубот на пратеници претседателот на ВМРО-ДПМНЕ дојде во друштво на Тања Каракамишева-Јовановска, многумина не успеаја да го сокријат изненадувањето.

Почна лидерската средба во Клубот на пратеници

Телма - 19.07.2018

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

Заев објави можно референдумско прашање, нова лидерска напладне

Телма - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Референдумското прашање би гласело: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот?

Фокус - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Заев објави можно референдумско прашање, денеска нова лидерска

24 Вести - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Денеска нова лидерска, Заев го објави можното референдумско прашање

Нова ТВ - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: „Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција?“, како и тоа дека претстојниот ...

На пладне нова лидерска средба, во скратен формат

МКД - 19.07.2018

Синоќа, откако Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ја напушти лидерската средба и побара нова во скратен формат, премиерот Зоран Заев го продолжи состанокот со лидерите на политичките партии, го усогласи референдумското прашање и потоа ...

Лидерската средба продолжи по паузата, партиите се далеку од договор

24 Вести - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

ВИДЕО од синоќешното обраќање на Заев: Јас сум широк човек, вреди да се разговара и понатаму

Фокус - 19.07.2018

Сите ние, кои останавме посветени до крај на оваа лидерска средба, сите сме за влез на Македонија во НАТО и ЕУ. Заедно, сме за успех на референдумот на кој ќе одлучуваат граѓаните. Потенцирам, сите што останавме сме за успешен референдум како ...

Лидерите далеку од договор, за референдумот не станало збор

Фокус - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

ВМРО-ДПМНЕ зад сцената бара „индиректна“ амнестија?

Deutsche Welle - 19.07.2018

ВМРО-ДПМНЕ наводно бара измени во Кривичниот законик, кои би воделе кон застарување на обвиненија за „злоупотреба на службена положба и овластување“, а со тоа кон индиректна амнестија на нејзини високи функционери.

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

Телма - 19.07.2018

По получасовната пауза на лидерската средба, претставниците на четирите поголеми партии се вратија на преговарачката маса во Клубот на пратениците. Дел од присутните велат дека се далеку од договор.

Денеска во 12 нова лидерска средба

Алсат-М - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев најави дека за денеска напладне е закажана уште една лидерска средба во помал состав. До ова доаѓа откако вчерашната лидерска средба во проширен состав ја напушти лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, со образложение дека ...

Почна лидерската средба во Клубот на пратеници

Алсат-М - 19.07.2018

Со двајца лидери од опозицијата и двајца од партиите на власт, во Клубот на пратеници во Скопје започна најавената лидерска средба. Владејачката коалиција ја претставуваат претседателите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, а опозициските ...

Лидерска средба во скратен состав во Клуб на пратеници

24 Вести - 19.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје попладнево започна лидерската средба во скратен состав, за разлика од синоќешната на која присуствуваа претставници на поголем број партии во Македонија.

Во Клубот на пратеници започна лидерската средба во потесен состав

МКД - 19.07.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба за подготовките за референдумот за Договорот со Грција. Денешната средба е во потесен состав за разлика од синоќа. На средбата дојдоа лидерите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Беса, а партијата на Зијадин ...

Мицкоски по лидерската средба: Не смеат да дозволат да ја манипулираат јавноста

Фокус - 19.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба истакна дека после неколкучасовниот разговор за некои теми имале приближување на ставовите, за некои не. „Доколку навистина се стремиме кон европските вредности така треба и да се ...

Мицкоски: Целта ни е да не се замајуваат граѓани со повеќесмислени прашања на референдумот

Телма - 19.07.2018

„За некои од темите имаме проближување на ставовите, за некои немаме, се договоривме во недела повторно да се сретнеме“, кажа Мицкоски по лидерската средба. „Целта ни е да не се замајуваат граѓани со повеќесмислени прашања на референдумот“, кажа ...

Заев: Ќе дадеме шанса на дијалогот – нова лидерска в недела!

Телма - 19.07.2018

„Трајат долго разговорите, раговаравме за доста суштини, околу референдумот и изборот на ДИК. Разговорите со опозицијата продолжуваат. Најверојатно недела вечер или понеделник наутро ќе има лидерска средба“, кажа Заев во кратката изјава после ...

ИК на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски реферира за лидерската средба

24 Вести - 19.07.2018

Христијан Мицкоски вечерва на состанок на ИК реферира за денешната лидерска средба, позициите и преговорите со премиерот Зоран Заев. Според најавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ќе се дискутира и за опцијата којашто ја најави премиерот за референдумско ...

ИК на ВМРО-ДПМНЕ вечерва разговара за референдумското прашање кое го понуди Заев

Фокус - 19.07.2018

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва има седница на која лидерот Христијан Мицкоски треба да ги извести партиските структури за лидерските средби кои се одржаа вчера и денеска. Исто така, Извршниот комитет треба да дискутира и за условите на ...

Мицкоски е оптимист – тврди не се разговара за амнестија

Нова ТВ - 19.07.2018

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски по денешната лидерска средба изјави дека е оптимист, објаснувајќи дека за некои прашања постигнале напредок, а за некои не, но истакна дека треба да се даде шанса во следните денови како работите ќе се ...

Мицкоски: Да не се манипулира со граѓаните со повеќесмислени референдумски прашања

МКД - 19.07.2018

За некои детали имаме разбирање, за некои нема, да дадеме шанса на договорените наредни средби. Разговаравме за веќе познатите теми. Има приближување во ставовите, за други теми нема, изјави Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ по ...

Заев: Амнестија, директна или индиректна, нема да има

МКД - 19.07.2018

Разговорите со опозицијата траат долго. Овие раговори ќе продолжат, веројатно во недела вечер или понеделник наутро. Разговорите се поврзани со процесот за претстојниот референдум и со формирањето на Државната изборна комисија, изјави Зоран Заев, ...

Почна лидерската средба во Клубот на пратеници

Нова ТВ - 19.07.2018

Почна лидерската средба на која се присутни премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката н партијата Радмила Шекеринска, Лидерот на ДУИ Али Ахмети и заменик претседателот на Владата, Бујар Османи како и претседателот на ...

Лидерите без договор, следи трета средба

Телма - 19.07.2018

Втората лидерска средба заврши со договор за трета викендов, најдоцна во понеделник. Така барем тврдат лидерите, кои и по денешната, четиричасовна средба, не открија повеќе детали од разговорите.

Лидерска: Разликите остануваат – Заев вели одиме чекор по чекор

Нова ТВ - 19.07.2018

По получасовната пауза на лидерската средба, претставниците на четирите поголеми партии се вратија на преговарачката маса во Клубот на пратениците. Дел од присутните велат дека се далеку од договор.

Лидерската средба без договор

24 Вести - 19.07.2018

Составот на ДИК, претстојниот есенски референдум за името, и формулацијата на референдумското прашање – и натаму остануваат без конечен договор, иако за дел од темите – приближување во ставовите има, на кои ниту премиерот ниту лидерот на опозицијата ...

Лидерската средба продолжува, нема согласност за референдумското прашање и за изборот на ДИК

МКД - 19.07.2018

По четири часа лидерите на четирите најголеми политички партии, СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и Беса денеска не се договорија за отворените прашања околу референдумот за промена на името. Од изјавите на Зоран Заев , Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал ...

ВИДЕО: Заев, Мицкоски, Ахмети и Касами дојдоа на лидерска средба во Клубот на пратеници

Либертас - 19.07.2018

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

Нова лидерска средба на барање на Мицкоски

Макфакс - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев за денеска напладне најави нова лидерска средба во помал состав. Тоа е на барање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој синоќа ја напушти средбата во клубот на пратеници.

Нова лидерска средба во потесен состав

Сител - 19.07.2018

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

Заев објави можно референдумско прашање, нова лидерска напладне

Кајгана - 19.07.2018

Скопје, 19 јули 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и ...

Заев објави можно референдумско прашање, нова лидерска напладне

А1 On - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

Либертас - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, и Билал Касами од Беса.

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

+инфо - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

Мицкоски: Европските вредности да ги почитуваме, но не само декларативно

Сител - 19.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по завршувањето на денешната лидерска средба во скратен состав изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и ...

Мицкоски: Ако се стремиме кон европски принципи, тогаш така и да се однесуваме

Р.С.Европа - 19.07.2018

По завршувањето на лидерската средба, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и опозицијата успеале да ги ...

„Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот за името“, е можното референдумско прашање

Радио МОФ - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба синоќа, информираше дека можното прашање на референдумот ќе биде – „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција?“.

Мицкоски: Европските вредности да ги почитуваме, но не само декларативно

Либертас - 19.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по завршувањето на денешната лидерска средба во скратен состав изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и ...

Мицкоски: На лидерската средба не е отворена темата за формулацијата на референдумското прашање

ТВ21 - 19.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по завршувањето на денешната лидерска средба во скратен состав изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и ...

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

ТВ21 - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

Заев бескомпромисен за амнестија, Мицкоски вели дека за тоа не се разговара

А1 On - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба рече дека нема да има амнестија, ниту директна, ниту индиректна. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на новинарско прашање дали се разговара за некаква амнестија со оглед на тоа што Заев ја спомна во ...

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

Сител - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

(ВИДЕО) Заев: Броени се деновите до референдумот, на следната лидерска средба очекувам решение

А1 On - 19.07.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев на прес-конференција по лидерската средба изјави дека разговорите траат долго и најави дека во недела или понеделник ќе се одржи нова лидерска средба.

ВО ЖИВО: Изјави по лидерската средба

А1 On - 23.07.2018

Проследете ги во живо изјавите по вториот дел од денешната лидерска ...

На барање на Мицкоски денеска нова лидерска средба

Канал5 - 19.07.2018

Нова лидерска средба во клубот на пратеници за напладне закажа премиерот Заев. Ова откако по вчерашната ја напушти претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој побара денешната да биде како досегашните со четворицата лидери на најголемите ...

Лидерска средба во помал состав за референдумот за името

Р.С.Европа - 19.07.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев синоќа најави дека за денеска напладне е закажана уште една лидерска средба во помал состав. До ова доаѓа откако вчерашната лидерска средба во проширен состав ја напушти лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој ...

Почна лидерската средба во скратен состав

Р.С.Европа - 19.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје почна лидерската средба во скратен состав, за разлика од синоќешната на која присуствуваа претставници на поголем број партии. На денешните разговори се само лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на ...

Почна лидерската средба, присутни лидери на четири партии

ТВ21 - 19.07.2018

Втората лидерска средба, која синоќа ја закажа премиерот Зоран Заев точно напладне почна во Клуб на пратеници. На барање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денешната средба е во поинаков формат, за разлика од онаа вчерашната каде беа присутни лидери, плус ...

(ВИДЕО) Почна лидерската средба

А1 On - 19.07.2018

Лидерите на четирите политички партии СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и БЕСА пристигнаа на лидерската средба за подготовка на референдумот, која се одржува во Клубот на пратениците. Прв на средбата пристигна Али Ахмет од ДУИ, потоа премиерот на државата Зоран ...

Мицкоски: Не се разговара за амнестија, тоа е манипулација со јавноста

А1 On - 19.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по денешната лидерска средба истакна дека амнестијата не е дел од разговорите, а споменувањето на амнестија од страна на премиерот претставува манипулација со јавноста.

Лидерската продолжува, Мицкоски нема да повика на бојкот на референдумот

Р.С.Европа - 19.07.2018

Лидерската средба на Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами продолжи по половина час пауза и без официјалнаи информации за првиот дел од состанокот. Неофицијално, од СДСМ само накратко велат дека разговорите продолжуваат, но дека ...

Билал Касами или Зијадин Села треба да одлучат кој ќе ја претставува албанската опозиција на стеснетата лидерска средба ...

Сакам да кажам - 19.07.2018

Движењето Беса, од тетовското крило предводена од Билал Касами или Алијансата за Албанците чиј лидер е Зијадин Села треба да одлучат која ќе биде опозициска партија на Албанците што ќе оди на лидерската средба во скусен формат што ја закажа ...

Нова лидерска средба напладне според барањата на Мицкоски

Сакам да кажам - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев закажа нова лидерска средба во Клубот на пратеници за 12 часот според барањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, но не прецизираше кои партии ќе присуствуваат на средбата.

(ВИДЕО) Мицкоски: Не може на референдумот да има двосмислени прашања

А1 On - 19.07.2018

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но не одговори што мисли за референдумското прашањето кое вчера го соопшти премиерот Зоран Заев и додаде дека не го разгледале ниту во партијата.

Власта бескомпромисна за амнестијата, од опозицијата велат дека не ни разговараат за тоа

Макфакс - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба рече дека нема да има амнестија, ниту директна, ниту индиректна. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на новинарско прашање дали се разговара за некаква амнестија со оглед на тоа што Заев ја спомна во ...

Касами дојде на лидерската средба како претставник на албанската опозиција

Сакам да кажам - 19.07.2018

Лидерот на тетовското крило на Движењето Беса Билал Касами дојде на денешната лидерска средба во Клубот на пратеници како претставник на албанската опозиција. Денешната лидерска средба се одржува во скусен формат на барање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

А1 On - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

(Видео) Заев: Броени се деновите до референдумот, решение за ДИК на следната лидерска средба

Макфакс - 19.07.2018

Разговорите на политичките лидери ќе продолжат в недела навечер или понеделник наутро. Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува на следната средба да биде постигнато решение за Државната изборна комисија.

Без епилог заврши лидерската средба - нова во недела или во понеделник

Канал5 - 19.07.2018

Без епилог заврши денешната лидерска средба во Клубот на пратениците меѓу лидерите на СДСМ Заев, на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски, на ДУИ Ахмети и на Беса- Касами. По без малку четиричасовните преговори Заев излезе со порака дека нема компромис за стратешките ...

Мицкоски го бараше Села, Заев го покани Касами

+инфо - 19.07.2018

Зоран Заев од СДСМ, Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ, Али Ахмети од ДУИ и Билал Касами од тетовското крило на БЕСА, се четворицата лидери кои денеска седнаа на лидерската средба во потесен состав.

Заев: Да дадеме шанса на дијалогот, лидерска в недела или понеделник ВИДЕО

+инфо - 19.07.2018

Разговаравме за многу сиштиниски прашања. За тоа пред што е исправена нашата земја, рече премиерот Зоран Заев по четиричасовната лидерска средба со лидерите Христијан Мицкоски, Али Ахмети и Билал Касами.

(Видео) Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача Мицкоски

Макфакс - 19.07.2018

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но не одговори што мисли за референдумското прашање што вчера го соопшти премиерот Зоран Заев и додаде дека не го разгледале ниту во партијата.

Лидерска средба во клубот на пратениците- ќе се постигне ли договор за референдумот и ДИК?

Сител - 19.07.2018

Лидерската средба заврши, договор нема. По 4 часа лидерите се договорија повторно да се сретнат во недела или понеделник. Што се договорило денеска не открија ниту Мицкоски ниту Заев. И двајцата признаа дека има напредок но не сакаа да изнесат ...

Мицкоски: Не условуваме со амнестија

+инфо - 19.07.2018

Не е услов амнестијата. Тоа е уште еден обид да се манипулира јавноста. Не треба да дозволиме да се манипулира треба да останеме принципиелни и чести, одговори претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по денешната лидерска средба одговарајќи ...

Помалите партии се понудиле да ја напуштат средбата наместо Мицкоски, но тој одбил

А1 On - 19.07.2018

Откако претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вчерашната лидерска средба изјавил дека во знак на револт ќе го напушти состанокот бидејќи за прашањата за референдумот и изборот на членовите на ДИК сака да разговара само со четирите ...

Мицкоски: Европските вредности да ги почитуваме, но не само декларативно

Канал5 - 19.07.2018

- Ако веќе се стремиме кон европските принципи треба така и да се однесуваме, а не само декларативно, треба да ги почитуваме Уставот и законите, а не да поставуваме повеќесмислени прашања за граѓаните, рече Мицковски.

Да не се замајуваат граѓаните со повеќесмислени прашања на референдумот, рече Мицкоски по лидерската средба

Сакам да кажам - 19.07.2018

За ВМРО-ДПМНЕ е спорна предлог-формулацијата на референдумското прашање, најави лидерот Христијан Мицкоски, кој по премиерот Зоран Заев излезе последен од денешната средба на четворицата партиски лидери во Клубот на пратеници.

Лидерите без договор, дијалогот продолжува

Р.С.Европа - 19.07.2018

Лидерската средба заврши без договор меѓу власта и опозицијата, а ниту премиерот Зоран Заев, ниту лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаа да откријат за што, како што наведоа, постигнале приближување во ставовите, а за што воопшто не ...

Лидерската без договор, ќе има и трета средба

Глас на Америка - 19.07.2018

Владата и опозицијата остануваат на своите ставови. За некои прашања има напредок во преговорите но по некои точки нема никакво поместување. Техничка влада по пржински модел е еден од условите на ВМРО-ДПМНЕ за формирање на ДИК СКОПЈЕ - Втората ...

Сè се врти околу референдумот

Р.С.Европа - 19.07.2018

Да, веста дека првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Кристијан Мицкоски ја напушти лидерската во Клубот на пратениците, а дека таа продолжила и без него, веројатно сите ја прочитаа или слушнаа. Нова Македонија напиша: „ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија лидерската ...

Заев закажа нова лидерска средба, однесувањето на Мицкоски го нарече неодговорно

Тера - 19.07.2018

„Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодговорно и навредливо кон сите политички субјејкти и граѓаните на Македонија“ изјави премиерот ...

Заев, Мицкоски, Ахмети и Касами на лидерска средба во Клубот на пратеници (видео)

Н.Македонија - 19.07.2018

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

Лидерите пристигнаа - започна Лидерската средба

Press24 - 19.07.2018

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

Мицковски се огласи на Фејсбук откако си отиде од лидерската

Press24 - 19.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски се огласи на Фејсбук откако ја напушти лидерската средба. - Сакам да ве информирам дека ВМРО-ДПМНЕ беше дел од т.н. лидерска средба овде во ,,Клубот на пратеници’’, заедно со претседателите на повеќе ...

Мицковски и Заев далеку од договор

Press24 - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

Мицкоски ја напушти лидерската средба

Тера - 19.07.2018

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ синоќа ја напушти лидерската средба од Клубот на пратениците. Во изјава за медиумите тој вели: „Сакам да ве информирам дека ВМРО-ДПМНЕ беше дел од т.н. лидерска средба овде во ,,Клубот на пратеници’’, заедно со претседателите ...

Лидерската продолжува – нема компромиси за стратешките цели и европските вредности

Н.Македонија - 19.07.2018

Лидерската средба во скратен формат која се одржа денеска во Клубот на пратениците заврши по речиси четири часа, но без постигнат договор околу прашањата поврзани со престојниот референдум и формирањето на Државната изборна комисија.

Заев на Фејсбук: Мицковски место да седи рамо до рамо со нас избега - кажуваме Да за иднината

Press24 - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев се огласи на социјалната мрежа Фејсбук по лидерската средба која траеше околу 4 часа синоќа во Клубот на пратеници. - Оваа лидерска средба ја свикавме за да одлучуваме заедно и за да избереме стабилност, безбедност и иднина - ...

Мицкоски: Треба да ги почитуваме Уставот и законите, а не да поставуваме повеќесмислени прашања

Н.Македонија - 19.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по завршувањето на денешната лидерска средба во скратен состав изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и ...

Лидерите без договор - лидерската средба продолжува наредниве денови

Press24 - 19.07.2018

Лидерската средба во скратен формат која се одржа денеска во Клубот на пратениците заврши по речиси четири часа, но без постигнат договор околу прашањата поврзани со престојниот референдум и формирањето на Државната изборна комисија.

Мицкоски: За некои од темите имаме проближување на ставовите, за некои немаме

Press24 - 19.07.2018

„За некои од темите имаме проближување на ставовите, за некои немаме, се договоривме во недела повторно да се сретнеме“, кажа Мицкоски по лидерската средба. „Целта ни е да не се замајуваат граѓани со повеќесмислени прашања на референдумот“, кажа ...

Разликите остануваат – Заев вели одиме чекор по чекор

Тера - 19.07.2018

По получасовната пауза на лидерската средба, претставниците на четирите поголеми партии се вратија на преговарачката маса во Клубот на пратениците. Дел од присутните велат дека се далеку од договор.

Мицковски во друштво на Каракамишева - Заев со Шеќеринска на средбата

Press24 - 19.07.2018

Во Клубот на пратениците веќе започна лидерската средба од која вчера Христијан Мицковски стана и си замина, па побара нова, а премиерот Заев ја закажа за денеска. На средбата во Клубот на пратеници Заев е придружуван од вицепремиерката Радмила ...

Мицкоски го барал Села на средбата - Заев го покани Касами

Press24 - 19.07.2018

Зоран Заев од СДСМ, Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ, Али Ахмети од ДУИ и Билал Касами од тетовското крило на БЕСА, се четворицата лидери кои денеска седнаа на лидерската средба во потесен состав.

Мицкоски ја напушти лидерската средба, Заев закажа нова за утре во 12 часот

365 - 19.07.2018

На прес-конференција по лидерската средба, премиерот Заев изјави дека напуштањето на лидерот на опозицијата е недолично и неодговорно. Поради тоа, Заев најавува нова лидерска средба во потесен состав, уште утре во 12 часот, одговарајќи на барањето ...

Ни денеска не падна никаков договор на лидерската средба

365 - 19.07.2018

На денешната лидерска средба, која беше во потесен состав, на барање на Христијан Мицкоски, не е договорено ништо, но барем е постигнато доближување на одредени ставови. Премиерот Зоран Заев најави нова лидерска средба во недела навечер или ...

Лидерската за денеска заврши, продолжува в недела или в понеделник

Тера - 19.07.2018

Премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев по денешната лидерска средба изјави дека денешните разговори траеле долго и на нив тема биле прашањата кои се суштински поврзани со референдумот. а со тоа и со формирањето на ДИК.

Тешка лидерска средба во „елитен“ состав, по барање на Мицкоски

CivilMedia - 19.07.2018

По синоќешната лидерска средба која Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ ја напуштил, барајќи скратен партиски состав за да се искаже, денеска се одржува лидерска средба меѓу Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами.

Заев, Мицкоски, Ахмети и Касами на лидерска средба во Клубот на пратеници

1tv - 19.07.2018

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

Заев, Мицкоски, Ахмети и Касами на лидерска средба во Клубот на пратеници

Република - 19.07.2018

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

(Видео) Заев, Мицкоски, Ахмети и Касами на лидерска средба во Клубот на пратеници

Локално - 19.07.2018

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

Лидерска средба во помал состав, продолжува во недела вечер

Вечер - 19.07.2018

ЗАЕВ: Компромиси околу стратешките цели на Македонија нема да има! Премиерот Зоран Заев истакна дека разговорот со партиските лидери продолжува во недела вечер или понеделник наутро ќе има нова лидерска средба.

Заев, Мицкоски, Ахмети и Касами на лидерска средба во Клубот на пратеници

Бриф - 19.07.2018

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

Заев објави можно референдумско прашање

Радар - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Еве како би гласело референдумското прашање!

iPortal - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Заев објави можно референдумско прашање, нова лидерска напладне

Шеталиште - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Заев, Мицкоски, Ахмети и Касами на лидерска средба во Клубот на пратеници

Вечер - 19.07.2018

Предмалку во Клубот на пратениците по 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав,почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

Заев објави можно референдумско прашање, нова лидерска напладне

CivilMedia - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Заев: Мицкоски се однесува несериозно, неодговорно и навредливо кон политички субјекти и граѓаните на Македонија

CivilMedia - 19.07.2018

Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодговорно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и ...

Напладне нова лидерска средба меѓу Заев и Мицковски

Независен - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Заев објави како планира да гласи референдумско прашање, нова лидерска напладне

Курир - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Денеска нова лидерска средба во Клубот на пратеници во 12 часот, но во потесен состав

Мета - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заева синоќа најави нова лидерска средба денеска напладне во Клубот на пратеници, но овој пат на четирите најголеми политички партии, така како што бараше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој синоќа ја напушти лидерска ...

Заев најави нова лидерска средба за утре

Република - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев за утре закажа нова лидерска средба во Клубот на пратеници во 12 часот. Ова е епилогот од повеќе часовната средба на лидерите на политичките партии која претходно по час и половина ја напушти лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан ...

Заев објави можно референдумско прашање и нова лидерска напладне

Локално - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Мицкоски сам пиеше кафе на паузата

CivilMedia - 19.07.2018

За време на паузата лидерите Заев, Ахмети и Касами седеа на една маса, додека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски кафето го испи во дворот на Клубот на пратеници. Официјална информација за тоа што се разговарало во првиот дел од средбата засега нема.

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

Република - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, и Билал Касами од Беса.

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

Локално - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

Лидерската средба продолжи – партиите далеку од договор

1tv - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата. Официјална информација за тоа што се разговарало во првиот дел од средбата засега нема.

Мицкоски: Европските вредности да ги почитуваме, но не само декларативно

Вечер - 19.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по завршувањето на денешната лидерска средба во скратен состав изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и ...

(ВИДЕО) Можно референдумот прашањето – Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот со Грција

Бриф - 19.07.2018

Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција е прашањето за престојниот референдум, кој треба да се одржи оваа есен, а кое синоќа премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев го соопшти како можна ...

„Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот за името“, е можното референдумско прашање

Мета - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба синоќа, информираше дека можното прашање на референдумот ќе биде – „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција?“.

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

Независен - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

Референдумското прашање ќе биде во стилот: Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република ...

Таратур - 19.07.2018

Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? Премиерот Зоран Заев најави дека во овој правец ќе се движи прашањето на референдумот.

Партиите се уште далеку од договор

Стандард - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

Мицкоски: Европските вредности да ги почитуваме, но не само декларативно

Коктел - 19.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по завршувањето на денешната лидерска средба во скратен состав изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и ...

ВИДЕО од синоќешното обраќање на Заев: Јас сум широк човек, вреди да се разговара и понатаму

iPortal - 19.07.2018

Сите ние, кои останавме посветени до крај на оваа лидерска средба, сите сме за влез на Македонија во НАТО и ЕУ. Заедно, сме за успех на референдумот на кој ќе одлучуваат граѓаните. Потенцирам, сите што останавме сме за успешен референдум како ...

Лидерската продолжува – нема компромиси за стратешките цели и европските вредности

Коктел - 19.07.2018

Лидерската средба во скратен формат која се одржа денеска во Клубот на пратениците заврши по речиси четири часа, но без постигнат договор околу прашањата поврзани со престојниот референдум и формирањето на Државната изборна комисија.

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

Вечер - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

Заев го објави референдумското прашање

Република - 19.07.2018

Вечерва разговаравме со лидерите на политичките партии и ги информиравме за можната формулација на референдумското прашање кое би се движело во следната насока „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и ...

Заев закажа нова лидерска за денеска напладне, во помал состав

iPortal - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев во изјава по вечерашната средба кажа дека закажува нова лидерска средба по барањето на Христијан Мицкоски на која ќе присуствуваат лидерите на четирите најголеми партии. -Однесувањето на Мицкоски е навредливо и недостоинствено.

Почна лидерската средба во скратен состав

iPortal - 19.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје почна лидерската средба во скратен состав, за разлика од синоќешната на која присуствуваа претставници на поголем број партии. На денешните разговори се само лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на ...

Власта бескомпромисна за амнестијата, од опозицијата велат дека не ни разговараат за тоа

Точка - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба рече дека нема да има амнестија ниту директна ниту индиректна. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на новинарско прашање дали се разговара за некаква амнестија со оглед на тоа што Заев ја спомна во ...

Заев: Броени се деновите до референдум, решение за ДИК на следната лидерска

Точка - 19.07.2018

Разговорите на политичките лидери ќе продолжат в недела навечер или понеделник наутро. Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува на следната средба да биде постигнато решение за Државната изборна комисија.

Мицкоски: Европските вредности да ги почитуваме, но не само декларативно

Независен - 19.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по завршувањето на денешната лидерска средба во скратен состав изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и ...

Мицкоски: Не смеат да дозволат да ја манипулираат јавноста

Таратур - 19.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба истакна дека после неколкучасовниот разговор за некои теми имале приближување на ставовите, за некои не. За некои од темите имаме проближување на ставовите, за некои немаме, се ...

Заев: Ќе дадеме шанса на дијалогот – нова лидерска в недела!

iPortal - 19.07.2018

„Трајат долго разговорите, раговаравме за доста суштини, околу референдумот и изборот на ДИК. Разговорите со опозицијата продолжуваат. Најверојатно недела вечер или понеделник наутро ќе има лидерска средба“, кажа Заев во кратката изјава после ...

Лидерска: Разликите остануваат – Заев вели одиме чекор по чекор

iPortal - 19.07.2018

По получасовната пауза на лидерската средба, претставниците на четирите поголеми партии се вратија на преговарачката маса во Клубот на пратениците. Дел од присутните велат дека се далеку од договор.

Лидерската продолжува: Премиерот бара поддршка за НАТО и ЕУ, Мицкоски за темите од март и април

Бриф - 19.07.2018

Лидерската средба во скратен формат која се одржа денеска во Клубот на пратениците заврши по речиси четири часа, но без постигнат договор околу прашањата поврзани со престојниот референдум и формирањето на Државната изборна комисија.

Лидерска средба во помал состав за референдумот за името

Точка - 19.07.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев синоќа најави дека за денеска напладне е закажана уште една лидерска средба во помал состав. Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ...

Денес на пладне нова лидерска средба во Клубот на пратеници

Таратур - 19.07.2018

Референдум со консултативен карактер, а прашањето до граѓаните најверојатно ќе биде: „дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција?, рече премиерот Заев вчера по завршување на лидерската ...

Мицкоски нема да повика на бојкот на референдумот

iPortal - 19.07.2018

Лидерската средба на Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами продолжи по половина час пауза и без официјалнаи информации за првиот дел од состанокот. Неофицијално, од СДСМ само накратко велат дека разговорите продолжуваат, но дека ...

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача Мицкоски

Точка - 19.07.2018

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но не одговори што мисли за референдумското прашањето кое вчера го соопшти премиерот Зоран Заев и додаде дека не го разгледале ниту во партијата.

Заев, Ахмети, Мицкоски и Касами седнаа на денешната лидерска средба

Таратур - 19.07.2018

Денес на пладне, во Клубот на пратеници, во потесен состав, започна лидерската средба за подготовките за референдумот за Договорот со Грција. На средбата дојдоа лидерите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Беса, а партијата на Зијадин Села, Алијанса за ...

Мицкоски за референдумот: Не треба да поставуваме повеќесмислени прашања за граѓаните

Стандард - 19.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по завршувањето на денешната лидерска средба во скратен состав изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и ...

Заев: Ќе дадеме шанса на дијалогот – нова лидерска в недела!

Таратур - 19.07.2018

„Трајат долго разговорите, раговаравме за доста суштини, околу референдумот и изборот на ДИК. Разговорите со опозицијата продолжуваат. Најверојатно недела вечер или понеделник наутро ќе има лидерска средба“, кажа Заев во кратката изјава после ...

Мицкоски е оптимист – тврди не се разговара за амнестија

iPortal - 19.07.2018

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски по денешната лидерска средба изјави дека е оптимист, објаснувајќи дека за некои прашања постигнале напредок, а за некои не, но истакна дека треба да се даде шанса во следните денови како работите ќе се ...

Заев го соопшти можното референдумско прашање

Точка - 19.07.2018

Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? Ова би можело да биде прашањето за претстојниот референдум во однос на договорот меѓу македонската и грчката влада за промена на името на ...

Тандемот Каракамишева-Мицкоски бараат техничка влада, времето тече…

CivilMedia - 19.07.2018

Наспроти утврдената агенда, да се разговара, односно да се преговара за ДИК и за референдумот, двоецот Мицкоски-Каракамишева од ВМРО-ДПМНЕ наметнуваат поинакви теми на лидерската средба. Според нив, мора прво да се договорат за техничка влада пред ...

Нова лидерска, на старо место, напладне

Фактор - 19.07.2018

Премиерот и лидер на СДСМ објави дека прашањето на референдумот кој би требало да се одржи наесен да гласи : „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на договорот на Република Македонија и Република Грција? Ова прашање како можна опција е ...

Паузата заврши - ќе има ли договор за референдумот?

Фактор - 19.07.2018

Во Клубот на пратениците по пауза од половина час продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во државата. Официјална информација за тоа што се разговарало во првиот дел засега нема.

Средбата заврши, договорот ќе почека

Независен - 19.07.2018

По безмалку четири часа разговори зад затворени врати, заврши средбата меѓу лидерите на четирите најголеми партии, според информациите, без конкретен договор засега. Не се исклучува разговорите што се водеа и денеска во Клубот на пратеници да ...

(Видео) Заев: Не даваме амнестија, ќе му дадеме шанса на дијалогот

Независен - 19.07.2018

Партиите ќе продолжат да разговараат во наредните денови во обид да ги усогласат ставовите околу референдумот и изборот на ДИК, најави премиерот Зоран Заев по завршувањето на денешната лидерска средба во Клубот на пратеници.

Почна лидерската средба во Клубот на пратеници

Мета - 19.07.2018

Со половина час задоцнување, започна лидерската средба помеѓу лидерите на владејачкото мнозинство и лидерите на опозицијата од македонскиот и албанскиот политички блок. На средбата присуствуваат премиерот Зоран Заев, придружуван од вицепремиерката и ...

Мицкоски: Да превенираме каков било обид да се изигра волјата на граѓаните

Мета - 19.07.2018

По четиричасовната лидерска средба во Клубот на пратеници, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека лидерите на четирите најголеми политички партии за некои од прашањата имаат приближување на ставовите, а за некои немаат.

Mицкоски: Не треба да не се изигра волјата на граѓаните

Фактор - 19.07.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба денеска изјави дека по неколкучасовниот разговор за некои теми имале приближување на ставовите, за некои не. Но, тој вели дека е оптимист, но нагласи дека Уставот и законите мора ...

Мицкоски: Излеговме поради Изборниот законик и неприсуството на сите партии

Мета - 19.07.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, кој вчера ја напушти лидерската средба во Клубот на пратениците по еден час, набргу образложи дека тоа е направено поради, како што рече, неделовничкото донесување измени на Изборниот законик за да се избира Државната ...

Посакуван датум за референдум - 30 септември

Независен - 19.07.2018

Владејачките партии преферираат референдумот да се одржи на 30 септември. Овој датум, според наши информации, го посочил и премиерот Зоран Заев на вчерашната лидерска средба во Клубот на пратеници.

Мицкоски: Да превенираме каков било обид да се изигра волјата на граѓаните

Шеталиште - 19.07.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба денеска изјави дека по неколкучасовниот разговор за некои теми имале приближување на ставовите, за некои не. „Сакам да ве информирам дека после неколку часовниот состанок што го ...

Мицкоски: За некои теми имаме придвижување во ставовите- европските вредности и принципи треба да ги применуваме на ...

Курир - 19.07.2018

За некои од темите имаме придвижување во ставовите, за некои немаме придвижување на ставовите. Се договоривме, генерално, во понеделник наутро или недела навечер да ги продолжиме разговорите во овој формат.

Лидерската продолжува – нема компромиси за стратешките цели и европските вредности

Вечер - 19.07.2018

Лидерската средба во скратен формат која се одржа денеска во Клубот на пратениците заврши по речиси четири часа, но без постигнат договор околу прашањата поврзани со престојниот референдум и формирањето на Државната изборна комисија.

Заев објави можно референдумско прашање, нова лидерска напладне

24Инфо - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

(ВИДЕО) Заев го искара Мицкоски, за денеска во 12 часот закажа нова лидерска

еМагазин - 19.07.2018

За лидерот на СДСМ и премер на Република Македонија, Зоран Заев, однесувањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски е несериозно, неодгороно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, изјави Заев по лидерската ...

(ВИДЕО) Кој дојде на лидерската за референдумот за името

еМагазин - 19.07.2018

На лидерската средба во Клубот на пратеници, на која ценртрална тема беше престојниот референдум за името, која траеше четири часа, беа поканети лидерите на парламентарните партии со повеќе од еден пратеник.

Мицкоски по лидерската: За некои прашања постигнавме приближување, за некои не

еМагазин - 19.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по завршувањето на денешната лидерска средба во скратен состав изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и ...

Заев: Нема амнестија, нова лидерска средба во недела

24Инфо - 19.07.2018

Заев: Нема амнестија, нова лидерска средба во недела Премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев по денешната лидерска средба изјави дека денешните разговори траеле долго и на нив тема биле прашањата кои се суштински поврзани со референдумот.

Почна лидерската средба во скратен состав

24Инфо - 19.07.2018

Почна лидерската средба во скратен состав Во Клубот на пратениците во Скопје почна лидерската средба во скратен состав, за разлика од синоќешната на која присуствуваа претставници на поголем број партии.

Можното прашање за консултативен референдум: „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу ...

еМагазин - 19.07.2018

„Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција“ е можното прашање на референдумот за името, кој би бил од консултативен карактер, информираше премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата по ...

Мицкоски реферира пред извршниот на ВМРО ДПМНЕ за лидерската средба

24Инфо - 19.07.2018

Мицкоски реферира пред извршниот на ВМРО ДПМНЕ за лидерската средба Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва има седница на која лидерот Христијан Мицкоски треба да ги извести партиските структури за лидерските средби кои се одржаа вчера и денеска.

(ВИДЕО) Ќе има ли договор: Кој се е присутен на денешната лидерска

еМагазин - 19.07.2018

По барање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој вчера ја напушти лидерската средба, на која централно прашање беше престојниот референдум за името, денеска на истата локација, во Клубот на пратениците се одржува нова средба.

Заев најави консултативен референдум и можно прашање-„Дали сте за ЕУ и НАТО, со прифаќање на договорот со Грција“

24 Вести - 18.07.2018

Заврши лидерската средба која се одржа во Клубот на пратеници. Премиерот Заев рече дека на средбата разговарале за референдумското прашање и можноста да биде консултативен. На средбата разговараме за можното референдумско прашање во насока на „Дали ...

Мицкоски ја напушти лидерската бара нова средба во потесен формат

24 Вести - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба еден час по почетокот. Во изјавата за медиумите рече дека за нив не бил јасен концептот зошто сите претставници на сите парламетнарни партии не се присутни и, како што кажа, ...

Заев: Утре нова лидерска, однесувањето на Мицкоски неодговорно

Нова ТВ - 18.07.2018

Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодгороно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и ...

Мицкоски ја напушти лидерската средба, бара нова средба во стариот формат

МКД - 18.07.2018

По малку повеќе од еден час од почетокот, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба. Во изјавата за медиумите по излегувањето рече дека за нив не бил јасен концептот зошто сите претставници на сите парламетнарни ...

Заев: Заедно сме за успех на референдумот

24 Вести - 18.07.2018

Заврши лидерската средба која се одржа во Клубот на пратеници. На неа до крај останаа премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и Радмила Шекеринска, Али Ахмети и Бујар Османи од ДУИ, Зијадин Села и Арбен Таравари од Алијанса за Албанците, Мендух Тачи и ...

Почна лидерската средба

24 Вести - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје почна средбата на лидерите на парламентарните партии со повеќе од еден пратеник иницирана од премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев. На средбата треба да се надминат разликите меѓу владејачките партии и опозицијата ...

Почна лидерската средба, Ѕинго ги прати Димовски и Авировиќ

Фокус - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје почна средбата на лидерите на парламентарните партии со повеќе од еден пратеник иницирана од премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев. На средбата треба да се надминат разликите меѓу владејачките партии и опозицијата ...

Почна лидерската средба во Клубот на пратеници, референдумот за името на дневен ред

МКД - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје почна средбата на лидерите на парламентарните партии со повеќе од еден пратеник, иницирана од премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев. На средбата треба да се надминат разликите меѓу владејачките партии и опозицијата ...

Мицкоски ќе присуствува на денешната лидерска средба

Телма - 18.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ќе присуствува на лидерската средба. Од партијата за телма потврдија дека тој ја прифатил поканата од премиерот Зоран Заев кој ја закажа средбата во 18 часот во Клубот на пратениците.

Партиите на лидерска ќе го договараат тајмингот на референдумот

Нова ТВ - 18.07.2018

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. Се очекува на средбата да стане збор за надминување на разликите со ...

Заев: Од лидерската средба очекувам да ја дефинираме темата Референдум

МКД - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба што вечерва треба да се одржи во Клубот на пратеници, на маса како тема ќе го стави референдумот, кој согласно договорот со Грција треба да се спроведе наесен.

Заев закажа за утре нова лидерска средба, однесувањето на Мицкоски го нарече неодговорно

МКД - 18.07.2018

Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодговорно и навредливо кон сите политички субјејкти и граѓаните на Македонија, изјави премиерот ...

Мицкоски: Им се извинуваме на партиите кои не беа поканети, во нивно име протестираме

Фокус - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја напушти вечерашната лидерска средба на која требаше да го каже партискиот став за референдумот и „протестираше“ зошто не биле поканети сите парламентрани партии, туку оние со по најмалку двајца пратеници.

Заев: Од лидерската средба очекувам да го определиме датумот за референдум

Фокус - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба што вечерва треба да се одржи во Клубот на пратеници, на маса како тема ќе го стави референдумот, кој согласно договорот со Грција треба да се спроведе наесен.

Мицкоски ја напушти лидерската средба и побара Заев да свика нова

Нова ТВ - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба, која почна пред час и половина во Клубот на пратеници. Тој рече дека изразил револт поради форматот на средбата. Мицкоски упати апел до Заев да свика нова средба најдоцна до ...

Денеска лидерска средба, Заев ги покани Мицкоски, Ахмети, Поповска, Тачи, Села, Гаши, Касами, Ѕинго...

МКД - 18.07.2018

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев за денеска во 18 часот во Клубот на пратениците закажа средба на лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. На средбата се очекува да се надминат разликите со опозицијата околу ...

Мицкоски ќе оди на лидерската средба што ја свика Заев

МКД - 18.07.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ќе присуствува на лидерската средба која што премиерот Зоран Заев ја закажа за попладнево во 18 часот, потврдуваат за МКД.мк извори од партијата.

Каракамишева го придружува Мицкоски на лидерската средба

Фокус - 18.07.2018

Преседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски предмалку пристигна во Клубот на пратениците на лидерската средба која ја свика премиерот Зоран Заев. Мицкоски дојде во придружба на професорката Татјана Каракамишева.

Лидерска средба, тема референдум

МКД - 18.07.2018

Лидерската средба во проширен состав почна во Клубот на пратениците во Скопје. Премиерот Зоран Заев ја закажа оваа средба на тема референдум. Кратко по почетокот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти средбата.

Ќе има ли договор за ДИК и референдумот на лидерската средба?

Телма - 18.07.2018

Премиерот Заев очекува на лидерската средба сите политички партии да постигнат договор за ДИК , за датумот на одржување на референдумот и да се дефинира референдумското прашање. Измените на Изборниот законик биле пуштени од прагматични причини, со ...

Мицкоски ја напушти лидерската

Телма - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската. По час и половина излезе од средбата, со повик до премиерот Заев најдоцна до понеделник да свика нова средба во формат како досегашниот, со лидерите на најголемите македонски партии и ...

Мицкоски ја напушти средбата зашто не биле поканети сите партии и побара нова средба само со четирите партии

Фокус - 18.07.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по еден час ја напушти лидерската средба која ја свика премиерот Зоран Заев. Мицкоски рече дека тој го изразил револтот зошто на средбата не се поканети сите парламентарни партии, туку само оние кои ...

Заев: Разговараме за прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот со Грција“

Фокус - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба вечерва изјави дека на средбата било разговарано за можното референдумско прашање, како и за тоа референдумот да биде консултативен. -Оваа лидерска средба ја свикавме за да одлучуваме заедно и да избереме ...

Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? (ВИДЕО)

МКД - 18.07.2018

Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? Во овој правец, како што кажа премиерот Зоран Заев, ќе се движи прашањето на референдумот.

Заев најави дека референдумот ќе биде консултативен, утре нова лидерска

Телма - 18.07.2018

Штотуку заврши лидерската средба која се одржа во Клубот на пратеници. Премиерот Заев рече дека на средбата разговарале за референдумското прашање и можноста да биде консултативен. Го осуди демонстративното напуштање на Мицкоски, кој замина од ...

Заев за утре му закажа нова лидерска средба на Мицкоски само со четирите партии

Фокус - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев во изјава по вечерашната средба кажа дека за утре закажува нова лидерска средба по барањето на Христијан Мицкоски на која ќе присуствуваат лидерите на четирите најголеми партии.

Заев на средба со лидерите на партиите за подготовка на референдумот

24 Вести - 18.07.2018

Дали и кога ќе има реферндум, кое би било реферндумското прашање и каков ќе биде карактерот на референудмот, но и најважното дали власта ќе продлжи да ги турка измените на изборните правила без опозиција, или ќе има консензус меѓу Зеав и Мицкоски - ...

Утре на пладне нова лидерска средба

Алсат-М - 18.07.2018

Планираниот референдум ќе има консултативен карактер, а прашањето до граѓаните најверојатно ќе биде: „дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција?, рече премиерот Заев по завршување на ...

25 јули е краен рок за одлука за референдумот

Нова ТВ - 18.07.2018

25 јули е крајниот рок до кога треба да се избере ДИК и да се донесе одлука за референдум – велат владини извори за НОВАТВ. По овој датум, можно е да има пролонгирање на датумот за одржување на референдумот, зашто одлуката за распишување треба да се ...

Заев: Утре нова лидерска, однесувањето на Мицкоски неодговорно

ТВ21 - 18.07.2018

Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодговорно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и ...

Мицкоски ја напушти лидерската средба, не му се допаднал концептот

ТВ21 - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба еден час по почетокот. Во изјавата за медиумите рече дека за нив не бил јасен концептот зошто сите претставници на сите парламетнарни партии не се присутни и, како што кажа, ...

Заев: Oднесувањето на Мицкоски неодговорно

Либертас - 18.07.2018

Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодговорно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и ...

Заев: Мицкоски избега, но му давам уште една шанса ВИДЕО

+инфо - 18.07.2018

Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодгороно и навредливо кон сите политички субјејкти и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и ...

ВО ЖИВО Заев по лидерската

+инфо - 18.07.2018

Заев го осуди демонстративното напуштање на Мицкоски, кој ја напушти средбата со образложение дека не му бил јасен концептот зошто претставници на сите парламетнарни партии не се присутни.

Мицкоски замина, лидерската продолжи

Канал5 - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците се уште никој од учесниците на лидерската средба не даде каква било изјава, иако веќе имаше куса пауза, а и претходно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски си замина.

ВИДЕО+ФОТО: Почна лидерската средба- Каракамишева го придружува Мицкоски

Либертас - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје почна средбата на лидерите на парламентарните партии со повеќе од еден пратеник иницирана од премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев. На средбата треба да се надминат разликите меѓу владејачките партии и опозицијата ...

Почна лидерската средба во Клубот на пратениците

Сител - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје почна средбата на лидерите на парламентарните партии со повеќе од еден пратеник иницирана од премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев. На средбата треба да се надминат разликите меѓу владејачките партии и опозицијата ...

Почна лидерската во Клубот на пратениците

+инфо - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците почна лидерската средба на парламентарните партии со повеќе од еден пратеник на иницијатива од премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев. На средбата треба да се надминат разликите меѓу владејачките партии и опозицијата за ...

Заев: Од лидерската средба очекувам да ја дефинираме темата Референдум

Либертас - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба што вечерва треба да се одржи во Клубот на пратеници, на маса како тема ќе го стави референдумот, кој согласно договорот со Грција треба да се спроведе наесен.

Заев: Од лидерската средба очекувам да ја дефинираме темата Референдум

Сител - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба што вечерва треба да се одржи во Клубот на пратеници, на маса како тема ќе го стави референдумот, кој согласно договорот со Грција треба да се спроведе наесен.

Заев на средба со лидерите на партиите за подготовка на референдумот

Сител - 18.07.2018

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. Се очекува на средбата да стане збор за надминување на разликите со ...

Денеска лидерска средба за референдумот

+инфо - 18.07.2018

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. Се очекува на средбата да стане збор за надминување на разликите со ...

Заев: Утре нова лидерска, однесувањето на Мицкоски неодговорно

Канал5 - 18.07.2018

Заев соопшти дека за утре во 12 часот е закажана уште една лидерска средба во помал состав на која, како што истакна, Мицкоски ќе може да се изјасни дали е за НАТО и ЕУ, како и дали е за тоа граѓаните да одлучуваат за иднината на Македонија.

(ВИДЕО) Заев: Утре нова лидерска, однесувањето на Мицкоски неодговорно

А1 On - 18.07.2018

Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодговорно и навредливо кон сите политички субјекти и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и ...

Лидерска средба за деталите за референдумот

Макфакс - 18.07.2018

Прeмиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, за 18 часот попладне закажа лидерска средба во Клубот на пратениците. Според најавите, на неа ќе се разговара за деталите за референдумот. „Поради исклучителниот политички момент кој наложува проширување на ...

Заев: Од лидерската средба очекувам да ја дефинираме темата референдум

+инфо - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба што вечерва треба да се одржи во Клубот на пратеници, на маса како тема ќе го стави референдумот, кој согласно договорот со Грција треба да се спроведе наесен.

Заев на средба со лидерите на партиите за подготовка на референдумот

Канал5 - 18.07.2018

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. Се очекува на средбата да стане збор за надминување на разликите со ...

Мицкоски го повика Заев да организира лидерска средба во формат кој не би надминал повеќе од четворица

Сител - 18.07.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го повикал премиерот Зоран Заев во најскоро време, во текот на утрешниот ден, не подоцна од понеделник да организира лидерска средба во формат кој не би надминал повеќе од четворица.

Заев: Разговаравме за „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот со Грција“ ОБНОВЕНО

+инфо - 18.07.2018

Можното референдумско прашање било тема на вечерашната лидерска средба во Клубот на пратеници, потврди премиерот Зоран Заев по лидерската средба. -Оваа лидерска средба ја свикавме за да одлучуваме заедно и да избереме стабилност, безбедност и иднина.

Почна лидерската средба за референдумот и одблокирање на ДИК

Р.С.Европа - 18.07.2018

Во Клубот на пратеници започна лидерската средба за подготовка на референдумот. Во Клубот на пратеници дојдоа премиерот Зоран Заев со министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, лидерот на ДУИ, Али Ахмети и Бујар османи, Мендух Тачи, Африм Гаши, ...

Мицкоски ја напушти лидерската средба – револтиран бил од „форматот“. Средбата продолжува

Либертас - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба, која почна пред час и половина во Клубот на пратеници. Тој рече дека изразил револт поради форматот на средбата. Мицкоски упати апел до Заев да свика нова средба најдоцна до ...

Лидерска средба за подготовка на референдумот

А1 On - 18.07.2018

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. Се очекува на средбата да стане збор за надминување на разликите со ...

Заев: Утре нова лидерска, однесувањето на Мицкоски неодговорно

Сител - 18.07.2018

Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодгороно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и ...

Заев: Разговараме за можното референдумско прашање во насока на „Дали сте за членство за ЕУ и НАТО со прифаќање на ...

Либертас - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба вечерва изјави дека на средбата било разговарано за можното референдумско прашање, како и за тоа референдумот да биде консултативен. -Оваа лидерска средба ја свикавме за да одлучуваме заедно и да избереме ...

Заев му закажа лидерска на Мицкоски утре точно на пладне

+инфо - 18.07.2018

Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодгороно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и ...

Заев најави нова лидерска средба за утре во 12 часот

Р.С.Европа - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев за утре закажа нова лидерска средба во Клубот на пратеници во 12 часот. Ова е еилогот од повеќе часовната средба на лидерите на политичките партии која претходно по час и половина ја напушти лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан ...

(Видео) Мицкоски ја напушти лидерската средба

Макфакс - 18.07.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по еден час ја напушти лидерската средба. Тој изрази револт за предлогот на Владата за измени за изборниот законик, со кој се предлага новиот состав на ДИК, наместо со двотретинско мнозинство да се ...

Заев за утре му закажа нова лидерска средба на Мицкоски само со четирите партии

Либертас - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев во изјава по вечерашната средба кажа дека за утре закажува нова лидерска средба по барањето на Христијан Мицкоски на која ќе присуствуваат лидерите на четирите најголеми партии.

(ВO ЖИВО) Лидерска средба за подготовка на референдумот

А1 On - 18.07.2018

Во Клубот на пратеници во моментов започнува лидерската средба за подоготовка на референдумот, која можете да ја следите ви живо на следниот ...

(ВО ЖИВО) Изјава на Заев, по лидерската средба

А1 On - 18.07.2018

Штотуку заврши лидерската средба за подготовка на референдумот, во продолжение следува во живо изјава на премиерот Зоран ...

Лидерска средба- ќе има ли договор за референдум?

Канал5 - 18.07.2018

Ќе има ли договор за Државната изборна комисија и за референдумот ќе се знае повеќе по лидерската средба, која е најавена со почеток во 18,00. Лидерства средба ќе се одржи во Клубот на пратениците. Таму е нашиот репортер Јован Горговски.

Мицкоски ја напушти лидерската средба

Канал5 - 18.07.2018

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба во Клубот на пратеници. Тој од премиерот Заев побара да организира лидерска средба од досегашниот формат на која би присуствувале само лидерите на големите парии од власта и ...

Во фокусот на лидерската средба е формирањето на ДИК

Р.С.Европа - 18.07.2018

Лидерската средба на политичките партии која ја свика премиерот Зоран Заев ќе биде одржана денеска во Клубот на пратениците. На средбата, која ќе започне во 18 часот, како што соопшти владината прес-служба, е предвидено да присуствуваат лидерите на ...

Заев: Од лидерската средба очекувам да ја дефинираме темата „референдум“

А1 On - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба што вечерва треба да се одржи во Клубот на пратеници, на маса како тема ќе го стави референдумот, кој согласно договорот со Грција треба да се спроведе наесен.

(Видео) Почна лидерската средба за подготовка на референдумот

Макфакс - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците почна лидерската средба за подготовка на референдумот. На средбата пристигнаа премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, со министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и вицепремиерот за ...

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ ја напушти лидерската средба

А1 On - 18.07.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по еден час ја напушти лидерската средба. Тој изрази револт за предлогот на Владата за измени за изборниот законик, со кој се предлага новиот состав на ДИК, наместо со двотретинско мнозинство да се ...

Аналитичарите скептични, не очекуваат никаков договор помеѓу партиите на лидерската средба

ТВ21 - 18.07.2018

Освен што не се очекува доближување на ставовите, лидерската средба може да предизвика дополнителни проблеми во политиката во земјата, смета аналитичарот Петар Арсовски, додавајќи дека опозицијата ќе продолжи со обидите за блокирање на референдумот ...

Лидерската ќе одлучи за референдумот

Канал5 - 18.07.2018

И Заев и Ахмети од лидерската средба очекуваат договор за референдумот и Државната изборна комисија која треба наесен да го спроведе. Премерот порача дека треба да се испочитува она што граѓаните го очекуваат од партиите.

Мицкоски бара нова лидерска, си замина од Клубот на пратеници

+инфо - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба и побара нова средба до понеделник со четирите лидери на најголемите партии. – ВМРО-ДПМНЕ беше дел од таканаречената лидерска средба во Клубот на преатеници заедно со ...

(Видео) Заев: Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот со Грција?

Макфакс - 18.07.2018

По завршувањето на лидерската средба, на која присуствуваа претставници на политичките партии за договарање на деталите за референдумот, премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека партиите штто се за НАТО и ЕУ се за успех на ...

Мицкоски ја напушти лидерската средба оти му бил чуден форматот, побара нова до понеделник

Сакам да кажам - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба во Клубот на пратеници бидејќи, според него, била организирана во чуден формат и побара од премиерот Зоран Заев до понеделник да организира, како што кажа, вистинска лидерска ...

Мицкоски ја напушти лидерската средба, бара нова

Р.С.Европа - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба во Клубот на пратениците по еден час од нејзиното започнување. Тој изјави дека му пренел на премиерот Зоран Заев дека смета оти е потребна нова лидерска средба која би се одржала ...

Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот меѓу Македонија и Грција, ќе гласи референдумското прашање, кажа Заев

Сакам да кажам - 18.07.2018

Дали сте за членство во Европската унија и НАТО со прифаќање на договорот за името меѓу Македонија и Грција, ќе гласи референдумското прашање, кажа вечерва по завршување на лидерската средба премиерот Зоран Заев.

Референдумското прашање се наѕира, нова лидерска средба утре

Глас на Америка - 18.07.2018

Консултативен наместо обврзувачки референдум е насоката во која се движела дискусијата. Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ си замина од средбата барајќи нова на која ќе бидат присутни само претставниците на четирите најголеми партии од македонскиот ...

Заев: Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот за името

Р.С.Европа - 18.07.2018

Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? Ова ќе биде можното прашање на референдумот, информираше премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата по лидерската средба во Клубот на ...

Лидерската средба продолжи без Мицковски

Press24 - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба еден час по почетокот. И покрај тоа средбата на лидерите на парламентарните партии кои имаат повеќе од едне пратеник што се одржува во Клубот на пратениците продолжи.

Мицковски до Заев: Свикај нова лидерска до понеделник

Press24 - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба еден час по почетокот. Во изјавата за медиумите рече дека за нив не бил јасен концептот зошто сите претставници на сите парламетнарни партии не се присутни и, како што кажа, ...

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија лидерската средба, бараат нова во понеделник (видео)

Н.Македонија - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, придружуван од Тања Каракамишева, после едне час присуство ја напуштија лидерската средба, која се одржува во Клубот на пратениците. Во изјавата за медиумите рече дека за нив не бил јасен концептот зошто ...

Заев и Мицковски пристигнаа - почна лидерската средба

Press24 - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје почна средбата на лидерите на парламентарните партии со повеќе од еден пратеник иницирана од премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев. На средбата треба да се надминат разликите меѓу владејачките партии и опозицијата ...

Почна лидерската средба во Клубот на пратениците (видео)

Н.Македонија - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје почна средбата на лидерите на парламентарните партии со повеќе од еден пратеник иницирана од премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев. На средбата треба да се надминат разликите меѓу владејачките партии и опозицијата ...

Заев на средба со лидерите на партиите за подготовка на референдумот

Н.Македонија - 18.07.2018

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. Се очекува на средбата да стане збор за надминување на разликите со ...

Заев: Од лидерската средба очекувам договор за референдумот

Н.Македонија - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба што вечерва треба да се одржи во Клубот на пратеници, на маса како тема ќе го стави референдумот, кој согласно договорот со Грција треба да се спроведе наесен.

Заев: „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот со Грција“

Press24 - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба вечерва изјави дека на средбата било разговарано за можното референдумско прашање. -Оваа лидерска средба ја свикавме за да одлучуваме заедно и да избереме стабилност, безбедност и иднина.

„Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на Договорот меѓу Македонија и Грција?“ е можното референдумско ...

AKO - 18.07.2018

Вечерва разговарав со лидерите на политичките партии и ги информирав за можната формулација на референдумското прашање кое би се движело во следнава насока: „Дали сте за членство во Европската унија и НАТО, со прифаќање на Договорот меѓу Република ...

Заев закажа нова лидерска за да види што сака Мицкоски да каже во помал состав

AKO - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев смета дека однесувањето на Христијан Мицкоски кое го демонстрирал на лидерската средба во име на ВМРО-ДПМНЕ, ,,е несериозно, неодговорно и навредливо кон сите политички субјекти и кон сите граѓани на Република Македонија“.

Мицковски дојде со Каракамишева на лидерската средба

Press24 - 18.07.2018

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицковски, пред малку пристигна во Клубот на пратеници на лидерската средба. Тој како придружба ја има професорката Татјана Каракамишева. Претходно, од Владата објавија дека на средбата се поканети лидерите на ...

Мицкоски потврди - ќе присуствува на денешната лидерска средба

Press24 - 18.07.2018

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. Се очекува на средбата да стане збор за надминување на разликите со ...

Заев: Од лидерската средба очекувам да ја дефинираме темата Референдум

Press24 - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба што вечерва треба да се одржи во Клубот на пратеници, на маса како тема ќе го стави референдумот, кој согласно договорот со Грција треба да се спроведе наесен.

(Во живо) Изјава на Зоран Заев по завршувањето на лидерската средба

Н.Македонија - 18.07.2018

Штотуку заврши лидерската средба која се одржа во Клубот на ...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти лидерската средба

Press24 - 18.07.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ која денеска е на лидерската средба во Клубот на пратеници, ја напушти средбата предмалку и бара нова во понеделник. Лидерот на опозицијата Христијан Мицковски денеска дојде во присуство со професорката Татјана Каракамишева.

Краен рок за донесување одлука за референдумот е 25 јули

Press24 - 18.07.2018

Крајниот рок кога треба да се избере ДИК и да се донесе одлука за референдумот е 25. јули, објави НОВА ТВ повикувајќи се на владини извори. После овој датум, можно е да се пролонгира и датумот за одржување на референдумот, бидејќи одлуката треба да ...

Заев: Сите освен Мицковски сме за успех на референдумот

Press24 - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев се обрати по лидерската средба која траеше околу 4 часа во Клубот на пратеници и закажа нова за утре во 12 часот напладне. - Средбата беше за да избереме стабилност, безбедност и иднина.

Мицкоски бара нова лидерска средба во стариот формат

AKO - 18.07.2018

По еден и пол час, Христијан Мицкоски , претседател на ВМРО ДПМНЕ, ја напушти лидерската средба која овојпат беше во проширен формат, со претставници на сите политички партии во Парламентот, кои имаат повеќе од еден пратеник.

Заев: Мицковски избега - за утре закажувам нова лидерска средба

Press24 - 18.07.2018

Премиерот Заев се обрати по лидерската средба. - Средбата беше за да избереме стабилност, безбедност и иднина. Заедно сме за успех на референдумот, сите што останавме освен ВМРО-ДПМНЕ, вели Заев.

Заев: Ги информирав лидерите за можната формулација на референдумското прашање

Н.Македонија - 18.07.2018

Штотуку заврши лидерската средба која се одржа во Клубот на пратеници. Премиерот кажа за што разговарал со лидерите на политичките партии. Меѓу другото, изјави дека ги информирал лидерите за можната формулација на референдумското прашање, кое би се ...

Заев: Утре нова лидерска, однесувањето на Мицкоски неодговорно

Локално - 18.07.2018

Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодгороно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и ...

Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот меѓу Македонија и Грција, ќе гласи референдумското прашањеев

Коктел - 18.07.2018

Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодговорно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и ...

Заев: Однесувањето на Мицкоски е несериозно, неодговорно и навредливо

iPortal - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев го осуди демонстративното напуштање на Мицкоски, кој ја напушти средбата со образложение дека не му бил јасен концептот зошто претставници на сите парламетнарни партии не се присутни.

Мицкоски ја напушти лидерската средба

Локално - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба еден час по почетокот. Во изјавата за медиумите рече дека за нив не бил јасен концептот зошто сите претставници на сите парламетнарни партии не се присутни и, како што кажа, ...

Лидерската продолжи без Мицкоски

Локално - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба еден час по почетокот. И покрај тоа средбата на лидерите на парламентарните партии кои имаат повеќе од едне пратеник што се одржува во Клубот на пратениците продолжи.

Заев: Утре нова лидерска, однесувањето на Мицкоски неодговорно

Стандард - 18.07.2018

Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодгороно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и ...

Мицкоски ја напушти лидерската средба, сакал нова до понеделник

Стандард - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба еден час по почетокот. Во изјавата за медиумите рече дека за нив не бил јасен концептот зошто сите претставници на сите парламетнарни партии не се присутни и, како што кажа, ...

Мицкоски замина, лидерската продолжи

Вечер - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците се уште никој од учесниците на лидерската средба засега не даде каква било изјава, иако веќе имаше куса пауза, а и претходно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски си замина.

Почна лидерската во Клубот на пратениците

Република - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците почна лидерската средба на парламентарните партии со повеќе од еден пратеник на иницијатива од премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев. На средбата треба да се надминат разликите меѓу владејачките партии и опозицијата за ...

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија лидерската, бараат нова во понеделник

1tv - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, придружуван од Тања Каракамишева, ја напуштија лидерската средба, како што велат, бидејќи не биле поканети сите политички партии, во протест во нивно име.

Почна лидерската средба

Вечер - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје почна средбата на лидерите на парламентарните партии кои имаат повеќе од еден пратеник. Средабата доаѓа на иницијатива од премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев.

Почна лидерската средба- Каракамишева го придружува Мицкоски

Независен - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје почна средбата на лидерите на парламентарните партии со повеќе од еден пратеник иницирана од премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев. На средбата треба да се надминат разликите меѓу владејачките партии и опозицијата ...

Почна лидерската средба во Клубот на пратениците

Стандард - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје почна средбата на лидерите на парламентарните партии со повеќе од еден пратеник иницирана од премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев. На средбата треба да се надминат разликите меѓу владејачките партии и опозицијата ...

ФОТО: Започна лидерската средба

Коктел - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје почна средбата на лидерите на парламентарните партии со повеќе од еден пратеник иницирана од премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев. На средбата треба да се надминат разликите меѓу владејачките партии и опозицијата ...

Почна лидерската средба во Клубот на пратеници

Локално - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје почна средбата на лидерите на парламентарните партии со повеќе од еден пратеник иницирана од премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев. На средбата треба да се надминат разликите меѓу владејачките партии и опозицијата ...

(Фото галерија) Почна лидерската средба во Клубот на пратениците

1tv - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје почна средбата на лидерите на парламентарните партии со повеќе од еден пратеник иницирана од премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев. На средбата треба да се надминат разликите меѓу владејачките партии и опозицијата ...

Ќе дојде ли Мицкоски на денешната лидерска средба?!

Бриф - 18.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ќе присуствува на лидерската средба. Од партијата за Teлма потврдија дека тој ја прифатил поканата од премиерот Зоран Заев кој ја закажа средбата во 18 часот во Клубот на пратениците.

Денес во 18 часот средба на политичките лидери за есенскиот референдум

Таратур - 18.07.2018

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. Се очекува на средбата да стане збор за надминување на разликите со ...

Заев: Од лидерската средба очекувам да ја дефинираме темата Референдум

Бриф - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба што вечерва треба да се одржи во Клубот на пратеници, на маса како тема ќе го стави референдумот, кој согласно договорот со Грција треба да се спроведе наесен.

Заев: Од лидерската средба очекувам да ја дефинираме темата Референдум

Република - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба што вечерва треба да се одржи во Клубот на пратеници, на маса како тема ќе го стави референдумот, кој согласно договорот со Грција треба да се спроведе наесен.

Заев на средба со лидерите на партиите за подготовка на референдумот

Стандард - 18.07.2018

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. Се очекува на средбата да стане збор за надминување на разликите со ...

Заев: Од лидерската средба очекувам да ја дефинираме темата Референдум

Вечер - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба што вечерва треба да се одржи во Клубот на пратеници, на маса како тема ќе го стави референдумот, кој согласно договорот со Грција треба да се спроведе наесен.

Заев на средба со лидерите на партиите за подготовка на референдумот

1tv - 18.07.2018

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. Се очекува на средбата да стане збор за надминување на разликите со ...

Заев: Денеска нова лидерска, однесувањето на Мицкоски неодговорно

Бриф - 18.07.2018

Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодгороно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, рече синоќа премиерот и ...

Лидерска средба за деталите за референдумот

Точка - 18.07.2018

Прeмиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, за 18 часот попладне закажа лидерска средба во Клубот на пратениците. Според најавите, на неа ќе се разговара за деталите за референдумот. „Поради исклучителниот политички момент кој наложува проширување на ...

Заев: Од лидерската средба очекувам да ја дефинираме темата Референдум

Независен - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба што вечерва треба да се одржи во Клубот на пратеници, на маса како тема ќе го стави референдумот, кој согласно договорот со Грција треба да се спроведе наесен.

Лидерска средба за деталите за референдумот

iPortal - 18.07.2018

Прeмиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, за 18 часот попладне закажа лидерска средба во Клубот на пратениците. Според најавите, на неа ќе се разговара за деталите за референдумот. „Поради исклучителниот политички момент кој наложува проширување на ...

Лидерската средба за референдумот

Република - 18.07.2018

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. Се очекува на средбата да стане збор за надминување на разликите со ...

Мицкоски: Се надевам дека ќе преовладува разумот и мудроста во редовите на Владата и ќе се организира нова лидерска ...

Република - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по вечерашната лидерска средба, која ВМРО ДПМНЕ ја напушти, се обрати на Фејсбук, наведувајќи ги причините за тоа. Почитувани Сакам да ве информирам дека ВМРО-ДПМНЕ беше дел од т.н.

Попладне лидерска средба за референдумот

Независен - 18.07.2018

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. Се очекува на средбата да стане збор за надминување на разликите со ...

Мицкоски се огласи на Фб, се извини и побара нова лидерска

iPortal - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја напушти вечерашната лидерска средба на која требаше да го каже партискиот став за референдумот и „протестираше“ зошто не биле поканети сите парламентрани партии, туку оние со по најмалку двајца пратеници.

(Видео) Консултативен референдум и прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот со Грција?“

1tv - 18.07.2018

Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодгороно и навредливо кон сите политички субјекти и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и ...

Можно референдумско прашање: „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот со Грција“? (ВИДЕО)

Стандард - 18.07.2018

Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција е прашањето за престојниот референдум, кој треба да се одржи оваа есен, а кое вечерва премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев го соопшти како можна ...

Мицкоски ја напушти лидерската

Бриф - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската. По час и половина излезе од средбата, со повик до премиерот Заев најдоцна до понеделник да свика нова средба во формат како досегашниот, со лидерите на најголемите македонски партии и ...

Премиерот Заев најави како ќе гласи референдумското прашање

iPortal - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба вечерва изјави дека на средбата било разговарано за можното референдумско прашање, како и за тоа референдумот да биде консултативен. -Оваа лидерска средба ја свикавме за да одлучуваме заедно и да избереме ...

Заев: Од лидерската средба очекувам да ја дефинираме темата Референдум

Стандард - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба што вечерва треба да се одржи во Клубот на пратеници, на маса како тема ќе го стави референдумот, кој согласно договорот со Грција треба да се спроведе наесен.

Каракамишева го придружува Мицкоски на лидерската средба

Локално - 18.07.2018

Во придружба на професорката Татјана Каракамишева, преседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пристигна во Клубот на пратениците на лидерската средба која ја свика премиерот Зоран Заев, пренесува Фокус.

ВМРО-ДПМНЕ го напушти состанокот во Клубот на пратениците

Република - 18.07.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по нешто повеќе од еден час присуство, ја напушти лидерската средба која се одржува во Клубот на пратениците. Во својата изјава тој испрати порака и до премиерот Зоран Заев.

Мицкоски го повика Заев да организира лидерска средба во формат кој не би надминал повеќе од четворица

Република - 18.07.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го повика премиерот Зоран Заев во најскоро време, во текот на утрешниот ден, не подоцна од понеделник да организира лидерска средба во формат кој не би надминал повеќе од четворица.

Мицкоски ја напушти лидерската средба

Точка - 18.07.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по еден час ја напушти лидерската средба. Тој изрази револт за предлогот на Владата за измени за изборниот законик, со кој се предлага новиот состав на ДИК, наместо со двотретинско мнозинство да се ...

Мицкоски ја напушти лидерската

Вечер - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската. По час и половина излезе од средбата, со повик до премиерот Заев најдоцна до понеделник да свика нова средба во формат како досегашниот, со лидерите на најголемите македонски партии и ...

Заев: Сите ние, кои останавмe до крај на оваа лидерска средба, сите сме за влез на Македонија во НАТО и ЕУ

Бриф - 18.07.2018

Оваа лидерска средба ја свикавме за да одлучуваме заедно и за да избереме стабилност, безбедност и иднина – наместо омраза, поделби и минато. Граѓаните очекуваат од нас мудри и државнички одлуки.

25 јули краен рок за одлука за референдум?!

Вечер - 18.07.2018

25 јули е крајниот рок до кога треба да се избере ДИК и да се донесе одлука за референдум – велат владини извори за НОВАТВ. По овој датум, можно е да има пролонгирање на датумот за одржување на референдумот, зашто одлуката за распишување треба да се ...

Каракамишева го придружува Мицкоски на лидерската средба

iPortal - 18.07.2018

Преседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски предмалку пристигна во Клубот на пратениците на лидерската средба која ја свика премиерот Зоран Заев. Мицкоски дојде во придружба на професорката Татјана Каракамишева.

Утре во 12 нова лидерска

Вечер - 18.07.2018

По четири часа заврши лидерската средба која вечерва се одржуваше во Клубот на пратеници. Средбата прв ја напушти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски и побара нова до понеделник. Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, по завршувањето на ...

Мицкоски ја напушти лидерската средба - што бара од Заев?

Фактор - 18.07.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба која попладнево се одржува во Клубот на пратеници. По час и половина излезе од средбата, со повик до премиерот Зоран Заев најдоцна до понеделник да свика нова средба во ...

Мицкоски ја напушти средбата зашто не биле поканети сите партии и побара нова средба само со четирите партии

iPortal - 18.07.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по еден час ја напушти лидерската средба која ја свика премиерот Зоран Заев. Мицкоски рече дека тој го изразил револтот зошто на средбата не се поканети сите парламентарни партии, туку само оние кои ...

Можна формулација: „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот со Грција“

Вечер - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба вечерва изјави дека на средбата било разговарано за можното референдумско прашање. -Оваа лидерска средба ја свикавме за да одлучуваме заедно и да избереме стабилност, безбедност и иднина.

Референдумот во фокус на лидерската средба

Локално - 18.07.2018

Прашањето за референдумот ќе биде главната тема на лидерската средба закажана за 18 часот. На сосостанокот на кој осевн лидерската четворка, ќе бидат присутни и сите паралaменарни партии кои во законодавниот дом, имаат по два пратеника, а на маса ќе ...

Утре средба Заев-Мицкоски?

Независен - 18.07.2018

Откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ја напушти лидерската средба негодувајќи за форматот, поточно затоа што се поканети сите парламентарни партии, партиски извори јавуваат дека можно е утре премиерот Зоран Заев да го покани на тет а тет средба лидерот на ...

Почна лидерската средба за подготовка на референдумот

Точка - 18.07.2018

Во Клубот на пратеници започна лидерската средба за подготовка на референдумот. Во Клубот на пратеници започна лидерската средба за подготовка на референдумот. Досега во Клубот на пратеници дојдоа премиерот Зоран Заев со министерката за одбрана, ...

Мицкоски замина, лидерската средба продолжува

Независен - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба, која почна пред час и половина во Клубот на пратеници. Тој рече дека изразил револт поради форматот на средбата. Мицкоски упати апел до Заев да свика нова средба најдоцна до ...

Денеска лидерска средба за есенскиот референдум

Локално - 18.07.2018

– Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. Се очекува на средбата да стане збор за надминување на разликите со ...

Заев: Разговаравме за датум референдумот да се одржи најбрзо што може

Фактор - 18.07.2018

По завршувањето на лидерската средба вечерва во Клубот на пратеници, премиерот Зоран Заев рече дека разговарале за законот, но и за одржувањето на референдумот најбрзо што може. Тој изјави дека требало да изберат стабилност, безбедност и иднина.

Мицкоски го повика Заев да организира лидерска средба во формат кој не би надминал повеќе од четворица

Курир - 18.07.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го повикал премиерот Зоран Заев во најскоро време, во текот на утрешниот ден, не подоцна од понеделник да организира лидерска средба во формат кој не би надминал повеќе од четворица.

(Видео) Заев: Утре нова лидерска, однесувањето на Мицкоски неодговорно

Независен - 18.07.2018

Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодгороно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и ...

Заев најави консултативен референдум – Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република ...

Курир - 18.07.2018

Вечерва разговаравме со лидерите на политичките партии и ги информиравме за можната формулација на референдумското прашање кое би се движело во следната насока „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и ...

ФОТО: Средбата во тек- лидерите на партиите седнаа на маса во Клубот на пратеници

Курир - 18.07.2018

Во тек е лидерската средба во Клубот на пратеници. По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ...

Заев: Од лидерската средба очекувам да ја дефинираме темата Референдум

еМагазин - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба што вечерва треба да се одржи во Клубот на пратеници, на маса како тема ќе го стави референдумот, кој согласно договорот со Грција треба да се спроведе наесен.

Каракамишева го придружува Мицкоски на лидерската средба

24Инфо - 18.07.2018

Каракамишева го придружува Мицкоски на лидерската средба Преседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски предмалку пристигна во Клубот на пратениците на лидерската средба која ја свика премиерот Зоран Заев.

Мицкоски ја напушти лидерската, од Заев побара нова

еМагазин - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски после еден час ја напушти лидерската средба и од премиерот Зоран Заев побара да закаже нова. „Сакам да ве информирам дека ВМРО-ДПМНЕ беше дел од т.н.

Мицкоски ја напушти лидерската

24Инфо - 18.07.2018

Мицкоски ја напушти лидерската Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската. По час и половина излезе од средбата, со повик до премиерот Заев најдоцна до понеделник да свика нова средба во формат како досегашниот, со лидерите на ...

Нова лидерска средба за утре во 12 часот

24Инфо - 18.07.2018

Нова лидерска средба за утре во 12 часот Премиерот Зоран Заев за утре закажа нова лидерска средба во Клубот на пратеници во 12 часот. Ова е еилогот од повеќе часовната средба на лидерите на политичките партии која претходно по час и половина ја ...

Започна лидерската средба во клубот на пратениците

24Инфо - 18.07.2018

Започна лидерската средба во клубот на пратениците Во Клубот на пратеници започна лидерската средба за подготовка на референдумот. Досега во Клубот на пратеници дојдоа премиерот Зоран Заев со министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, лидерот на ...

Изјава на Зоран Заев по завршувањето на лидерската средба

24Инфо - 18.07.2018

Изјава на Зоран Заев по завршувањето на лидерската средба По завршувањето на лидерската средба вечерва во Клубот на пратеници, премиерот Зоран Заев рече дека разговарале за законот, но и за одржувањето на референдумот најбрзо што може.

Лидерска средба за деталите за референдумот

24Инфо - 18.07.2018

Прeмиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, за 18 часот попладне закажа лидерска средба во Клубот на пратениците. Според најавите, на неа ќе се разговара за деталите за ...

ВМРО-ДПМНЕ го напушти состанокот во Клубот на пратениците – Ова се причините

Маркукуле - 18.07.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по нешто повеќе од еден час присуство, ја напушти лидерската средба која се одржува во Клубот на пратениците. Во својата изјава тој испрати порака и до премиерот Зоран Заев.

Утре попладне лидерска средба за референдумот

Нова ТВ - 17.07.2018

Премиерот Зоран Заев денеска најави дека утре попладне најверојатно ќе се одржи лидерска средба за како што рече да се забрзаат процесите за подготовска на референдумот за Договорот со Грција.

Утре лидерска за референдумот

Алсат-М - 17.07.2018

Премиерот Зоран Заев рече дека утре вечер ќе има лидерска средба за надминување на разликите со опозицијата околу референдумот. Како што кажа Заев, на заедничката прес-конференција со еврокомесарот, Хан, подготовките за средбата ќе започнат уште ...

Заев бара средба со Мицкоски

Фокус - 17.07.2018

Премиерот, Зоран Заев, ќе побара лидерска средба со лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, со цел, како што рече, да се убрзаат процесите во пресрет на референдумот за името кој треба да се одржи оваа есен.

Утре лидерска средба, ќе се разгледуваат деталите за референдумот

Правдико - 17.07.2018

Премиерот Зоран Заев за утре најави лидерска средба. Средбата на која ќе се разговара околу деталите за референдумот се очекува да се случува во попладневните часови. Преговорите меѓу работните групи ги запреа прашањата околу изборот на ДИК, законот ...

Утре лидерска средба, ќе се разгледуваат деталите за референдумот

А1 On - 17.07.2018

Премиерот Заев Заев за утре најави лидерска средба. Средбата на која ќе се разговара околу деталите за референдумот, се очекува да се случува во попладневните часови. Преговорите меѓу работните групи ја закочија прашањата околу изборот на ДИК, ...

Утре лидерска средба, ќе се разгледуваат деталите за референдумот

Макфакс - 17.07.2018

Премиерот Заев Заев за утре најави лидерска средба. Средбата на која ќе се разговара околу деталите за референдумот, се очекува да се случува во попладневните часови. Преговорите меѓу работните групи ја закочија прашањата околу изборот на ДИК, ...

Лидерска средба за деталите околу референдумот најверојатно утре попладне, најави Премиерот Заев

Сакам да кажам - 17.07.2018

Премиерот Зоран Заев најави дека најверојатно утре попладне ќе има лидерска средба за деталите за референдумот на кој граѓаните треба да се изјаснат за договорот со Грција за промена на името во Република Северна Македонија, односно за членство во ...

Владата предлага ДИК да се избира со 61 пратеник

Канал5 - 17.07.2018

Лидерска средба за утре, најави премиерот Зоран Заев. На маса ќе бидат барањата на опозицијата, законот за финансирање на политичките партии и Пржинска влада. За возврат - власта од опозицијата очекува деблокирање на Државната изборна комисија која ...

Утре попладне лидерска средба за референдумот

Тера - 17.07.2018

Премиерот Зоран Заев денеска најави дека утре попладне најверојатно ќе се одржи лидерска средба за како што рече да се забрзаат процесите за подготовска на референдумот за Договорот со Грција.

Хан побарал претставниците на ВМРО-ДПМНЕ да ја напуштат канцеларијата за да остане на само со Мицкоски

Press24 - 17.07.2018

Еврокомесарот Хан побарал од претставниците на ВМРО-ДПМНЕ да ја напуштат канцеларијата во Собранието за да може да остане на само со партискиот лидер Христијан Мицкоски, јави Сител. Комесарот Хан кој денеска дојде во Македонија за да го означи ...

Утре лидерска средба, ќе се разгледуваат деталите за референдумот

Точка - 17.07.2018

Премиерот Заев Заев за утре најави лидерска средба. Средбата на која ќе се разговара околу деталите за референдумот се очекува да се случува во попладневните часови. Преговорите меѓу работните групи ги запреа прашањата околу изборот на ДИК, законот ...

Заев побара средба со Мицкоски

iPortal - 17.07.2018

Премиерот, Зоран Заев, ќе побара лидерска средба со лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, со цел, како што рече, да се убрзаат процесите во пресрет на референдумот за името кој треба да се одржи оваа есен.

Ќе ја одврати ли Хан опозицијата од амнестијата?

Независен - 17.07.2018

Иако средината на овој месец беше планирана како термин за распишување на референдумот за името, тој процес е моментно заглавен, меѓу другото, и затоа што нема кој да го спроведе плебисцитарното изјаснување.

Почна жешко лето во Македонија

+инфо - 16.07.2018

Само тие знаат од кого ја спасуваат Македонија и кога таа ќе победи! На нивните протести главна содржина ќе бидат две работи, првата поврзана со Договорот дека е продадено името и националните интереси и втората работа ќе се напаѓа лично Заев со ...

Лидерска средба до крајот на неделава

Макфакс - 16.07.2018

Закочени се преговорите меѓу политичките партии за законот за финансирање на партиите, изборот на ДИК и за техничка влада. Овие прашања најверојатно ќе се решаваат на лидерско ниво, бидејќи работните групи не можат да најдат заедничко решение.

Лидерска средба за формирање на ДИК

Сител - 16.07.2018

Лидерска средба Заев – Мицкоски ако до крајот на неделава меѓупартиските работни групи не успеат да ги затворат прашањата околу формирањето на ДИК, финансирањето на политичките партии, пржински модел на влада 100 дена пред избори, како и за деталите ...

Мицкоски: Доаѓаме и никој не може да не сопре!

Република - 16.07.2018

Во организација на ВМРО-ДПМНЕ во Кавадарци се одржа протестен марш. Пред присутните се обрати претседателот на партијата Христијан Мицкоски, кој рече дека Македонија е името кое гордо звучи и се разликува од другите. нагласи Мицкоски.

Лидерска средба до крајот на неделава

Точка - 16.07.2018

Запрени се преговорите меѓу политичките партии за Законот за финансирање на партиите, изборот на ДИК и за техничка влада. Овие прашања најверојатно ќе се решаваат на лидерско ниво бидејќи работните групи не можат да најдат заедничко решение.