TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Македонија да ги прифати сите грчки услови“

А1 - 15.11.2009

Нимиц пред декември да објави дека двете страни се согласиле дека новото име за севкупна употреба ќе биде Република Северна Македонија или Република Горна ...

Ендрју Ки, Амбасадор на Велика Британија во Македонија

Р.С.Европа - 15.11.2009

Лично мислам дека сега има можност за нова динамика околу прашањето за името. Со позитивниот извештај од ЕК и препорака за започнување на преговори тука во ...

Црвенковски предлага „Дејтон“за името

Алфа - 15.11.2009

Црвенковски му сугерира на Груевски директно да се вклучи во преговорите со Грција. Бара промена на форматот на средбите во Њујорк и подигнување на нивото на ...

Maкедонија е подготвена да преговара за спорот околу името

SETimes - 15.11.2009

15/11/2009 ЊУЈОРК, САД -- Македонија е подготвена да води интензивен и конструктивен дијалог за изнаоѓање взаемно прифатливо решение во спорот околу името со ...

Јолевски го информира Нимиц за македонските позиции

Сител - 15.11.2009

Македонија се залага за заемно прифатливо решение за прашањето за името што ќе го зачува идентитетот, достоинството и интегритетот на македонските граѓани и ќе ...

Грчки план за решавање на спорот за името

Канал5 - 15.11.2009

Македонски извори денеска ги потврдија неофицијалните информациите за грчките ригидни позиции кои Василакис му ги пренесол на медијаторот Нимиц пред два дена ...

Македонија размислува за мирување на преговорите со Грција И чекање на судската одлука од процесот во хаг

Сител - 15.11.2009

Дијаметрално спротивните позиции на Грција и Македонија, а особено ултрарадикалните ставови на грчкиот преговарач, Василакис што му ги соопштил на медијаторот ...

Амбасадорот Јолевски утре на итни консултации во Скопје

Канал5 - 15.11.2009

Владата на итни консултации во Скопје го повика македонскиот преговарач - амбасадорот Зоран Јолевски.

Преговарачкиот процес драматично влошен

А1 - 14.11.2009

Преговарачкиот процес во спорот за името драматично е влошен, двете страни се на досега најоддалечени позиции.

Грција да не ја блокира Македонија, побарал Јолевски на средбата со Нимиц

Р.С.Европа - 14.11.2009

Посредникот на Обединетите Нации Метју Нимиц, синоќа во Њујорк остварил средба со македонскиот преговарач за името Зоран Јолевски.

Грција:Македонија има избор да биде Северна или Нова

Р.С.Европа - 14.11.2009

Република Северна Македонија е единственото прифатливо име за грчката страна е стратегијата што преговарачот Адемантиос Василакис му ја пренел на медијаторот ...

Гр­ци­ја ба­ра име со ге­ог­раф­ска од­ред­ни­ца за се­ка­де

Вест - 14.11.2009

"Грчката позиција е цврста, и позната за сите" била пораката која посредникот во спорот за името Метју Нимиц завчеравечер ја слушнал од грчкиот преговарач ...

Грција останува на својата црвена линија

Утрински - 14.11.2009

„Република Северна Македонија“ за Грција останува основа на преговорите за разликите околу името.

Јолевски: "Македонија е подготвена за интензивни преговори"

Телма - 14.11.2009

Македонија е посветена активно, конструктивно и интензивно да разговара со цел да се најде заемно прифатливо решение кое треба да го зачува идентитетот, ...

Груевски: Атина не ни го дава идентитетот

Дневник - 14.11.2009

Не е можно отворање на пристапните преговори на Македонија со ЕУ без решение за името, му рекол Василакис на Нимиц Македонија се труди да го даде својот влог ...

Јолевски: Македонија е подготвена за интензивни разговори

Форум - 14.11.2009

Македонија е посветена активно, конструктивно и интензивно да разговара со цел да се најде заемно прифатливо решение кое треба да го зачува идентитетот, ...

Во Њујорк средба Нимиц - Јолевски

Алсат-М - 14.11.2009

Посредникот на Обединетите Нации во разликите околу името меѓу Република Македонија и Грција, Метју Нимиц, синоќа се сретна со македонскиот преговарач, ...

Василакис му ги кажа на Нимиц грчките „црвени линии“

Н.Македонија - 14.11.2009

Посредникот Метју Нимиц беше информиран оти Грција нема да отстапи од познатата „црвена линија“ - име со географска одредница за севкупна употреба.Ваков е ...

Јолевски го информира Нимиц за македонските позиции

Алфа - 14.11.2009

Македонија се залага за заемно прифатливо решение за прашањето за името што ќе го зачува идентитетот, достоинството и интегритетот на македонските граѓани и ќе ...

Јолевски го информира Нимиц за македонските позиции

Алсат-М - 14.11.2009

Македонија се залага за заемно прифатливо решение за прашањето за името што ќе го зачува идентитетот, достоинството и интегритетот на македонските граѓани и ќе ...

Јолевски го информира Нимиц за македонските позиции

Идивиди - 14.11.2009

Њујорк, 14 ноември (МИА) - Македонија се залага за заемно прифатливо решение за прашањето за името што ќе го зачува идентитетот, достоинството и интегритетот ...

Јолевски:Грција да не ја блокира Македонија

Форум - 14.11.2009

Посредникот на ОН, Метју Нимиц, синоќа во Њујорк остварил средба со македонскиот преговарач за името Зоран Јолевски.

Нема решение на името во блиска иднина

Алфа - 14.11.2009

По средбите Нимиц - Василакис и Нимиц - Јолевски во Њујорк станува јасно дека решение за името во блиска иднина ќе нема.

Груевски без коментар на информациите за максималистичките позиции на Атина

Алсат-М - 14.11.2009

Премиерот Груевски денеска не сакаше да ги коментира медиумските извештаи за враќање на Грција на позициите од почетокот на преговорите за името.

Атина за име со географска одредница за севкупна употреба

МРТ - 14.11.2009

Решението за спорот со Скопје е сложено име со географска одредница за севкупна употреба, а без затворање на ова прашање не е можен почеток на преговорите на ...

Македонија е подготвена за интензивни разговори

МРТ - 14.11.2009

Македонија е посветена активно, конструктивно и интензивно да разговара со цел да се најде заемно прифатливо решение кое треба да го зачува идентитетот, ...

Средба на Метју Нимиц со македонскиот преговарач Јолевски

Кирилица - 14.11.2009

Средбата доаѓа по вчерашната, одвоена средба на Нимиц со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис Посредникот на ОН во разликите околу името меѓу Република ...

Јолевски го информира Нимиц за македонските позиции

Кирилица - 14.11.2009

Македонија очекува Грција да ја почитува билатералната Привремена спогодба од 1995 година и да не ја попречува нејзината интеграција во евро и евроатланстките ...

Грција се враќа на позициите од 1992

Кирилица - 14.11.2009

Грција се враќа на позициите што во 1992 година ги заговараше тогашниот министер за надворешни работи Андонис Самарас, објави ТВ Канал 5 Грчкиот преговарач ...

Премиерот Груевски без одговор за името

Канал5 - 14.11.2009

Премиерот Груевски без одговор, министерката Јанкуловска нема информација, пратеничката Бонева со одговор дека актуелните прашања ќе бидат на дневен ред.

Грција се враќа на позициите од 1992

Сител - 14.11.2009

Грчкиот преговарач Адемантиос Василакис кој пред средбата со медијаторот на ОН Метју Нимиц, не се сретнал со премиерот Папандреу, денеска го брифирал грчкиот ...

Во Њујорк средба Нимиц - Јолевски

Нетпрес - 14.11.2009

Посредникот на Обединетите Нации во разликите околу името меѓу Република Македонија и Грција, Метју Нимиц, синоќа се сретна со македонскиот преговарач, ...

Јолевски му ја пренел македонската позиција на Нимиц - идентитет и интегритет

Inpress - 14.11.2009

Њујорк/Скопје, 14. ноември (ИНПРЕС) Македонскиот преговарач, амбасадорот Зоран Јолевски синоќа имал средба со посредникот на Обединетите нации за прашањето за ...

Грција не е подготвена за отстапки

А1 - 13.11.2009

Грчкиот претставник во разговорите за името Адамантиос Василакис на вчерашната средба со посредникот Метју Нимиц во Њујорк ја повторил позицијата на Атина дека ...

Василакис: име со географска одредница за севкупна употреба

Р.С.Европа - 13.11.2009

Сложено име со географска одредница за севкупна употреба. Ова, како што јавуваат грчките медиуми, на медијаторот во македонско грчките разговори за името Метју ...

(По)блиску до решение за името?

Р.С.Европа - 13.11.2009

Во пресрет на средбата Нимиц – Јолевски во Њујорк медиумите неофицијално објавуваат дека Македонија и Грција се поблиску до решение.

Нимиц повторно запознат со "црвената линија"

Телма - 13.11.2009

Решението за спорот со Скопје е сложено име со географска одредница за севкупна употреба, а без затворање на ова прашање не е можен почеток на преговорите на ...

Нимиц ги седна преговарачите

Дневник - 13.11.2009

Македонската страна е задоволна што Грција конечно прифатила средба со Нимиц, но во исто време вицепремиерот Наумовски и министерот Милошоски од своите колеги ...

Василакис го информира Нимиц за грчките позиции

Идивиди - 13.11.2009

Њујорк, 13 ноември (МИА) - Грчкиот претставник во разговорите за името Адемантиос Василакис на вчерашните средби со медијаторот Метју Нимиц во Њујорк ја ...

Василакис пред Нимиц ги повтори грчките позиции

Алсат-М - 13.11.2009

Грчкиот претставник во разговорите за името Адемантиос Василакис на вчерашните средби со медијаторот Метју Нимиц во Њујорк ја повторил позицијата на Атина дека ...

Василакис го информира Нимиц за грчките позиции, Јолевски утре ќе му ги пренесе македонските

Алфа - 13.11.2009

Грчкиот претставник во разговорите за името Адемантиос Василакис на вчерашните средби со медијаторот Метју Нимиц во Њујорк ја повторил позицијата на Атина дека ...

Нимиц со стариот предлог - „Република Северна Македонија“

Н.Македонија - 13.11.2009

Од дипломатски извори дознаваме дека посредникот на ОН најавил дека на маса пред Јолевски и Василакис ќе го стави последниот предлог од јули годинава - ...

Василакис: Грција останува на географска одредница

Форум - 13.11.2009

Грчкиот преговарач Василакис го информирал медијаторот Нимиц за грчките позиции, а македонскиот преговарач амбасадорот Зоран Јолевски подоцна ќе му ги пренесе ...

Нимиц се сретна со Василакис, вечер со Јолевски

Алфа - 13.11.2009

Целта на средбата со Нимиц не била за да се зборува за суштината и содржината на прашањето за името, туку за да се објасни пристапот на новата грчка владата ...

Јолевски вечерва треба да оствари средба со Нимиц

Форум - 13.11.2009

Посредникот на ОН во разликите околу името меѓу Република Македонија и Грција Метју Нимиц, вечерва по американско време ќе се сретне со македонскиот ...

Василакис го информира Нимиц за грчките позиции, Јолевски утре ќе му ги пренесе И македонските

Сител - 13.11.2009

Грчкиот претставник во разговорите за името Адемантиос Василакис на вчерашните средби со медијаторот Метју Нимиц во Њујорк ја повторил позицијата на Атина дека ...

Василакис го информира Нимиц за грчките позиции

Кирилица - 13.11.2009

Не е можно отворање на пристапните преговори на ПЈРМ со ЕУ без решение за името Грчкиот претставник во разговорите за името Адемантиос Василакис на вчерашните ...

Грција се изјасни, не отстапува од своите црвени линии

Канал5 - 13.11.2009

Доколку не се дојде до решение нема започнување пристапни преговори за Македонија со Европската Унија – изјавил грчкиот преговарач по средбата со медијаторот ...

Се бара Сложено име со географска одредница за севкупна употреба

Сител - 13.11.2009

ГРЦИЈА НЕ ПОПУШТА Сложено име со географска одредница кое ќе биде за севкупна употреба, е ставот на грчкиот преговарач кој на вчерашната средба му бил пренесен ...

Грција е категорична - нема отстапки за да се реши спорот за името

Вечер Прес - 13.11.2009

И по изборот на новата влада во Грција предводена од Јоргос Папандреу очигледно официјална Атина останува категорична да ја блокира Македонија за влез во ...

Василакис: Ставот на Грција останува ист, нема да правиме отстапки

Нетпрес - 13.11.2009

Недостојни за коментар се шпекулации во медиумите во Скопје дека Грција доставила конкретен предлог до Нимиц и е подготвена да направи отстапки, изјавил ...

Грција за име со географска одредница за севкупна употреба

Макфакс - 13.11.2009

Маја Поповска 13 ноември 2009 Њујорк Решението за спорот со Скопје е сложено име со географска одредница за севкупна употреба, а без затворање на ова прашање ...

Јолевски: Македонија е подготвена за интензивни разговори

Макфакс - 13.11.2009

Александра Милевска 13 ноември 2009 Скопје Македонија е посветена активно, конструктивно и интензивно да разговара со цел да се најде заемно прифатливо решение ...

Василакис го соопшти грчкиот став - име за севкупна употреба

Inpress - 13.11.2009

Атина, 13. ноември (ИНПРЕС) Грчкиот претставник во преговорите под покровителство на ОН за спорот со името, Адемантиос Василакис, вчера мошне децидно му ги ...

Средба Нимиц-Василакис во Њујорк

А1 - 12.11.2009

Посредникот на Обединетите нации за прашањето за името Метју Нимиц денеска во Њујорк ќе се сретне со грчкиот преговарач амбасадорот Адамантиос Василакис.

Средба Нимиц - Василакис во Њујорк

Р.С.Европа - 12.11.2009

Медијаторот Метју Нимиц, како што јавуваат грчките медиуми, денеска во Њујорк ќе има средба со грчкиот преговарач Адемантиос Василакис.

Нимиц денеска со Василакис, в сабота со Јолевски

Телма - 12.11.2009

Медијаторот Метју Нимиц денеска во Њујорк ќе се сретне со претставникот на Грција во грчко-македонските разговори за името Адемантиос Василакис.

Нимиц денеска со Василакис, в сабота со Јолевски

Алфа - 12.11.2009

Медијаторот Метју Нимиц денеска во Њујорк ќе се сретне со претставникот на Грција во грчко-македонските разговори за името Адемантиос Василакис.

Нимиц денеска со Василакис, в сабота со Јолевски

Кајгана - 12.11.2009

Медијаторот Метју Нимиц денеска во Њујорк ќе се сретне со претставникот на Грција во грчко-македонските разговори за името Адемантиос Василакис.

Нимиц денеска со Василакис, во сабота со Јолевски

Алсат-М - 12.11.2009

Медијаторот Метју Нимиц денеска во Њујорк ќе се сретне со претставникот на Грција во грчко-македонските разговори за името Адемантиос Василакис.

Нимиц денеска со Василакис, в сабота со Јолевски

Идивиди - 12.11.2009

Атина, 12 ноември (МИА) - Медијаторот Метју Нимиц денеска во Њујорк ќе се сретне со претставникот на Грција во грчко-македонските разговори за името Адемантиос ...

Мали очекувања од оваа рунда преговори за името во Њујорк

Алсат-М - 12.11.2009

Новата рунда преговори за разликите околу името почнува денеска во Њујорк со средбата на посредникот Метју Нимиц и грчкиот преговарач Адамантиос Василакис.

Нимиц денеска со Василакис, в сабота со Јолевски

Кирилица - 12.11.2009

Грчките весници jа пренесуваат изјавата на македонскиот премиер Никола Груевски дека евентуалната нова грчка блокада во декември би значела дека Атина не сака ...

Средба Нимиц-Василакис во Њујорк

МРТ - 12.11.2009

Посредникот на Обединетите нации за прашањето за името Метју Нимиц в четврток во Њујорк ќе се сретне со преговарач на нашиот јужен сосед, амбасадорот ...

Преговорите за името во Њујорк продолжуваат денеска

Канал5 - 12.11.2009

Иако најавена за втората половина од месецов но под притисок на странските дипломати, денеска средба Нимиц - Василакис.

Грција внесува нови нијанси во својата црвена линија за името

Канал5 - 12.11.2009

Грчкиот преговарач веќе го завршил првиот дел од средбата со Нимиц. Се очекува доцна вечерва Василакис повторно да разговара со медијаторот.

Милошоски И Наумовски со писмо бараат поддршка од своите колеги од ЕУ

Сител - 12.11.2009

Со работна вечера со грчкиот преговарач Василакис, медијаторот Метју Нимиц во Њујорк ја почнува новата рунда преговоди за името.

Средба Нимиц-Василакис во Њујорк

Макфакс - 12.11.2009

Маја Поповска 12 ноември 2009 Атина Посредникот на Обединетите нации за прашањето за името Метју Нимиц в четврток во Њујорк ќе се сретне со грчкиот преговарач ...

Нимиц го активира преговарачкиот процес

Inpress - 12.11.2009

Њујорк, 12. ноември (ИНПРЕС) Грчкиот претставник во разговорите во ОН за спорот околу името Василакис отпатува за Њујорк каде веднаш се среќава со медијаторот ...

Василакис преживеа

Канал5 - 11.11.2009

По умерените притисоци на странските дипломати во Атина, но и на високи дипломати кои се сретнале со Папандреу, Василакис останува грчки претставник во ...

Преговорите за името во деликатна фаза

Р.С.Европа - 09.11.2009

Во пресрет на новата рунда преговори за името македонските аналитичари оценуваат дека преговорите се во крајно деликатна фаза.