TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Формални или неформални преговори за Македонија

Утрински - 22.02.2012

Пријателите на Македонија во ЕП во интензивна политичка мисија да ја поттурнат нашата евроинтеграција Европарламентарците пријатели на Македонија имаа вчера средби со целиот државен врв во обид да ја ...

Пријателите препорачаа преговори

Н.Македонија - 22.02.2012

Дијалогот на високо ниво што почнува во март ќе биде додадена вредност на патот на Македонија кон членството во ЕУ, истакна словенечкиот европратеник Алојз Петерле Петерле и словачкиот ...

Да се искористи дијалогот на високо ниво

Утрински - 21.02.2012

Претставниците на групата „Пријатели на Македонија“ во ЕП предводени од известувачот за Македонија Ричард Ховит на заеднички прес со шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски Дијалогот на ...

Претседателот Иванов се сретна со европратениците од групата „Пријатели на Македонија“

Вест - 21.02.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги прими претставниците на Европскиот парламент и членови на групата „Пријатели на Македонија“, Ричард Ховит, Едуард Кукан и Алојз Петерле.

Иванов: Употребата на „македонски“ отвора надеж за во иднина

Дневник - 21.02.2012

Македонскиот претседател високо го оценил вклучувањето на придавката „македонски“ во Предлог-резолуцијата на Европскиот парламент и истакнал дека употребата на придавката во Резолуцијата, како и ...

Груевски се сретна со европратениците од групата „Пријатели на Македонија“

Дневник - 21.02.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска се сретна со членовите на Европскиот парламент Ричард Ховит, Едвард Кукан и Алојз Петерле, членови и на групата „Пријатели на Македонија “.

„Дијалогот на високо нивo“ kako стратегија kон ЕУ

Телма - 21.02.2012

Дијалогот на високо ниво кој почнува во март претставува можност која треба да се искористи ефикасно и во целост, но добивањето датум за почнување на преговорите треба да остане главна цел...

Македонија да го искористи пристапниот дијалог со ЕУ

24 Вести - 21.02.2012

Македонија максимално да го искористи пристапниот дијалог на високо ниво со Европската Комисија, порачаа европратениците Ховит, Кукан и Петерле по средбата со шефот на дипломатијата Никола Попоски.

Попоски побара од ЕП да лобира за македонскиот пристапен дијалог

Канал5 - 21.02.2012

Шефот на македонската дипломатија ги повика европарламентарците од неформалната група за поддршка на Македонија, да лобираат во правец на конечно отпочнување на пристапните преговори.

Пристапниот дијалог - шанса за Македонија

Deutsche Welle - 21.02.2012

Македонија да ја искористи можноста што се пружа со започнувањето на Пристапниот дијалог на високо ниво, советуваат тројцата европратеници Ричард Хауит, Едуард Кукан и Алојз Петерле при посетата на ...

Арифи на средба со европарламентарците „Пријатели на Македонија“

Дневник - 21.02.2012

Европската агенда на Република Македонија со нова динамика која се поврзува со процесот за отворање дијалог за поглавјата 23 и 24 кои ги покриваат деловите за реформите за кои постои заеднички ...

Европратеници од „Пријатели на Македонија“ на средба со Иванов

Дневник - 21.02.2012

Европарламентарците од групата „Пријатели на Македонија“, Мартин Кастлер, Ричард Ховит, Едуард Кукан и Алојз Петерле, денеска ќе имаат средби со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Иванов: Се надевам дека изоставувањето на „македонски“ веќе нема да биде случај

Курир - 21.02.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ги прими претставниците на Европскиот парламент и членови на групата „Пријатели на Македонија“, Ричард Ховит, Едуард Кукан и Алојз Петерле.

Европратеници: Пристапниот дијалог не е замена за пристапните преговори

Кајгана - 21.02.2012

Пристапниот дијалог на високо ниво меѓу Македонија и Европската Комисија(ЕК) не е замена за пристапните преговори, порачаа европратениците Ричард Хауит, Едуард Кукан и Алојз Петерле по денешната ...

Претседателот Иванов се сретна со европратениците од групата „Пријатели на Македонија“

+инфо - 21.02.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ги прими претставниците на Европскиот парламент и членови на групата „Пријатели на Македонија“, Ричард Ховит, Едуард Кукан и Алојз Петерле.

Хауит: Дијалогот е добра можност, но датумот за преговори треба да остане главна цел

+инфо - 21.02.2012

Дијалогот на високо ниво кој ќе почне да се води во март, претставува можност која треба да се искористи ефикасно и во целост, но добивањето датум за почнување на преговорите треба да остане главна ...

Дијалогот на високо ниво да се искористи, главната цел е почеток на преговорите

Таратур - 21.02.2012

Дијалогот на високо ниво кој почнува во март претставува можност која треба да се искористи ефикасно и во целост, но добивањето датум за почнување на преговорите треба да остане главна цел за ...

Претседателот Иванов се сретна со европратениците

МРТ - 21.02.2012

Tweet Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ги прими претставниците на Европскиот парламент и членови на групата „Пријатели на Македонија“, Ричард Ховит, Едуард Кукан и Алојз ...

Европратеници од групата „Пријатели на Македонија“ на средби со државниот врв

МРТ - 21.02.2012

Tweet Делегацијата на Европскиот парламент, составена од европарламентарците членови на групата „Пријатели на Македонија“, Мартин Кастлер, Ричард Ховит, Едуард Кукан и Алојз Петерле, денеска ќе има ...

Дијалогот на високо ниво да се искористи, главната цел е почеток на преговорите

Inpress - 21.02.2012

Скопје, 21. февруари 2012 (ИНПРЕС) Дијалогот на високо ниво кој почнува во март претставува можност која треба да се искористи ефикасно и во целост, но добивањето датум за почнување на преговорите ...

Европратеници од групата „Пријатели на Македонија“ на средби со државниот врв

Сител - 21.02.2012

Делегацијата на Европскиот парламент, составена од европарламентарците членови на групата „Пријатели на Македонија“, Мартин Кастлер, Ричард Ховит, Едуард Кукан и Алојз Петерле, денеска ќе има средби ...

Груевски: Се залагаме за реализација на стратешките определби

Курир - 21.02.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска се сретна со членовите на Европскиот парламент Ричард Ховит, Едвард Кукан и Алојз Петерле, членови и на групата „Пријатели на Македонија“.

Ховит: Ќе лобирам да почне скрининг процесот

Курир - 21.02.2012

Европскиот парламент и Европската комисија да покажат поголема прагматичност и да донесат официјална одлука за старт на преговорите за членство во текот на данското претседателство.

Европратеници на средба со државниот врв

+инфо - 21.02.2012

Делегацијата на Европскиот парламент, составена од европарламентарците - членови на групата „Пријатели на Македонија“, Мартин Кастлер, Ричард Хауит, Едуард Кукан и Алојз Петерле, денеска ќе има ...

Европратеници во посета на Македонија

Р.С.Европа - 21.02.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе прими претставници на Европскиот парламент, членови на групата „Пријатели на Македонија“, меѓу кои и Ричард Ховит, Едуард Кукан и Алојз ...

Европратеници во посета на Македонија

Нетпрес - 21.02.2012

Членови на групата “Пријатели на Македонија“ составена од пратеници во Европскиот парламент денеска ќе престојуваат во Македонија каде ќе имаат средби со повеќе македонските функционери.

Европратеници од групата „Пријатели на Македонија“ на средби со државниот врв

Press24 - 21.02.2012

Делегацијата на Европскиот парламент, составена од европарламентарците членови на групата „Пријатели на Македонија“, Мартин Кастлер, Ричард Ховит, Едуард Кукан и Алојз Петерле, денеска ќе има средби ...

Ховит: Преговорите да се поддржат без одлагање

Курир - 21.02.2012

Во нацрт резолуцијата која ќе се гласа кон средината на март, јасно стои дека ЕП треба да ги поддржи пристапните преговори на Македонија со ЕУ без одлагање, како да се користи придавката македонски ...

Европратеници: Пристапниот дијалог не е замена за пристапните преговори

Макфакс - 21.02.2012

Пристапниот дијалог на високо ниво меѓу Македонија и Европската Комисија(ЕК) не е замена за пристапните преговори, порачаа европратениците Ричард Хауит, Едуард Кукан и Алојз Петерле по денешната ...

Дијалогот не е замена за пристапните преговори

Нетпрес - 21.02.2012

Пристапниот дијалог на високо ниво што треба да стартува на 15-ти март не е замена за пристапните преговори, туку добра можност за конструктивно искористување на времето до стартот на преговорите ...

Главна цел датумот за преговори со ЕУ

Р.С.Европа - 21.02.2012

Дијалогот на високо ниво кој почнува во март претставува можност која треба да се искористи, но добивањето датум за почнување на преговорите треба да остане главна цел за македонската влада, порачаа ...

Пријателите од ЕП бараат почеток на преговори за Македонија

Р.С.Европа - 21.02.2012

Процесот на проширувањето на ЕУ е важен, особено во однос на проширувањето со вашата земја, ја пренесоа пораката евро-пратениците, членови на неформалната група „Пријатели на Македонија“.

Македонија долго чека на отворање на преговорите

Нетпрес - 21.02.2012

Македонија премногу долго чека на отворање на преговорите и неопходно е оваа состојба да се надмине, е заклучокот од денешната средба на претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов со претставниците на ...

Претседателот Иванов се сретна со европратениците од групата „Пријатели на Македонија“

Press24 - 21.02.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ги прими претставниците на Европскиот парламент и членови на групата „Пријатели на Македонија“, Ричард Ховит, Едуард Кукан и Алојз Петерле.

Иванов се сретна со европратениците „Пријатели на Македонија“

Р.С.Европа - 21.02.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска се сретна со европратениците и „Пријатели на Македонија“, Ричард Ховит, Едуард Кукан и Алојз Петерле.

Европратениците од групата „Пријатели на Македонија“ се сретнаа со министерот Попоски

МРТ - 21.02.2012

Tweet 21 февруари 2012 На 20 и 21 февруари 2012 год. на покана на министерот за надворешни работи, Никола Попоски во Република Македонија, престојуваат пратениците од Европскиот парламент, членови на ...

Европратеници: Да се искористи можноста со пристапниот дијалог

Макфакс - 21.02.2012

Македонија да ја искористи можноста што се пружа со започнувањето на Пристапниот дијалог на високо ниво, советуваат тројцата европратеници Ричард Хауит, Едуард Кукан и Алојз Петерле.

Европарламентарците на разговори во Скопје

Алфа - 21.02.2012

Пристапниот дијалог на високо ниво меѓу Македонија и европската Комисија не е замена за пристапните преговори, порачаа европратениците Ричард Хауит, Едуард кукан и Алојз Петерле по денешната средба ...

Почетокот на преговорите да е главна цел, порачуваат европратениците

Сител - 21.02.2012

Дијалогот на високо ниво кој почнува во март претставува можност која треба да се искористи ефикасно и во целост, но добивањето датум за почнување на преговорите треба да остане главна цел за ...

Европратеници во посета на Македонија

Таратур - 21.02.2012

Членови на групата „Пријатели на Македонија“ составена од пратеници во Европскиот парламент денеска ќе престојуваат во Македонија каде ќе имаат средби со повеќе македонските функционери.

Дијалогот на високо ниво да се искористи, порачуваат европратениците

МРТ - 21.02.2012

Tweet Дијалогот на високо ниво кој почнува во март претставува можност која треба да се искористи ефикасно и во целост, но добивањето датум за почнување на преговорите треба да остане главна цел за ...

Премиерот Груевски се сретна со европратениците од групата „Пријатели на Македонија“

Press24 - 21.02.2012

На средбата, како што соопшти владината прес-служба, се разговарало за европските и евроатлански интеграции на Република Македонија и аспектите кои имаат улога во нивната реализација.

Да почне процесот на скрининг ако Македонија повторно не добие датум за преговори

Press24 - 21.02.2012

Според Милошоски, Република Македонија за да може да ја одржи својата стабилност, напредок и развој потребно и е движење и затоа ќе биде од голема помош доколку блокадата која неприродно ја попречува ...

Груевски се сретна со европратениците „Пријатели на Македонија“

Р.С.Европа - 21.02.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски оствари средба со европратениците и членови и на групата „Пријатели на Македонија“, Ричард Ховит, Едвард Кукан и Алојз Петерле.

Европратениците поддржуваат почнување на пристапен дијалог на високо ниво

МРТ - 21.02.2012

Tweet Пријателите на Македонија од Европскиот Парламент поддржуваат Македонија да го почне пристапниот дијалог на високо ниво како нареден чекор во евроинтеграцијата.

Европратениците бараат старт на преговори за членство

Глас на Америка - 21.02.2012

Делагација на Европскиот парлaмент предводена од известувачот за Македонија, претеникот Ричард Ховит, денeска од Скопје ја повикаа ЕУ да не го одлага почетокот на преговри за члeнство со Македонија.

Да се искористи пристапниот дијалог

Алфа - 21.02.2012

Максимално да се искористи започнувањето на пристапниот дијалог на високо ниво, советуваат денеска тројцата европратеници Ричард Ховит, Едуард Кукан и Алојз Петрле.

Ховит: Дијалогот е добра можност- но датумот за преговори треба да остане главна цел

Press24 - 21.02.2012

Ваква порака до македонските власти упатија европратениците -пријатели на македонија кои се во посета на земјава. Дијалогот на високо ниво кој почнува во март претставува можност која треба да се ...

Европратеници во посета на Република Македонија

Inpress - 21.02.2012

Скопје, 21. февруари 2012 (ИНПРЕС) Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе прими претставници на Европскиот парламент, членови на групата „Пријатели на Македонија“, меѓу кои и ...

Претставници од Европскиот парламент во посета на Република Македонија

Sky - 21.02.2012

Денеска прием кај претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе имаат претставници на Европскиот парламент, членови на групата "Пријатели на Македонија".

Македонија да го искористи дијалогот на високо ниво

Вечер Прес - 21.02.2012

ПРИЈАТЕЛИТЕ НА МАКЕДОНИЈА НА СРЕДБИ СО ДРЖАВНИОТ ВРВ Овој пристапен дијалог на ЕУ со земјава не е замена за преговорите за членство или скрининг процесот, но ќе биде додадена вредност на патот на ...

Ховит: ЕП да ги подржи преговорите и тоа без одлагање

Sky - 21.02.2012

Европратеникот Ричард Ховит денеска се сретна со министерот Попоски, при средбата Ховит нагласи дека во нацрт резолуцијата која ќе се гласа кон средината на март, јасно стои дека Европскиот парламент ...

Претседателот Иванов се сретна со европратениците

Sky - 21.02.2012

Претставниците на Европскиот парламент и членови на групата "Пријатели на Македонија", Ричард Ховит, Едуард Кукан и Алојз Петерле денеска беа примени од страна на претседателот на Република ...

Груевски се сретна со европратениците од групата „Пријатели на Македонија“

Н.Македонија - 21.02.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска се сретна со членовите на Европскиот парламент Ричард Ховит, Едвард Кукан и Алојз Петерле, членови и на групата „Пријатели на Македонија“ На средбата, ...

Почетокот на преговорите да е главна цел

Идивиди - 21.02.2012

Скопје, 21 февруари 2012 (МИА) – Дијалогот на високо ниво кој почнува во март претставува можност која треба да се искористи ефикасно и во целост, но добивањето датум за почнување на преговорите ...

Арифи ќе се сретне со европратеници, членови на групата „Пријатели на Македонија“

24 Вести - 20.02.2012

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања Теута Арифи денеска ќе се сретне со делегација од Европскиот парламент предводена од Мартин Кастлер.

Средба на вицепремиерката Арифи со делегацијата од Европскиот парламент, предводена од Мартин Кастлер

Press24 - 20.02.2012

Посетата на европарламентарците, меѓу кои и пратениците Ричард Ховит, Едуард Кукан и Алојз Петерле, членови на групата „Пријатели на Македонија“, како што потенцира Арифи, има можност да даде нов ...

Европратениците во посета на Македонија

Курир - 20.02.2012

Европратениците Ричард Ховит, Едуард Кукан и Алојз Петерле кои што се членови на групата „Пријатели на Македонија“, денес ќе остварат средба со министерот за надворешни работи Никола Попоски, со ...

Арифи на средба со делегација од ЕП

Курир - 20.02.2012

Европската агенда на Република Македонија со нова динамика која се поврзува со процесот за отворање дијалог за поглавјата 23 и 24 кои ги покриваат деловите за реформите за кои постои заеднички ...

Арифи на средба со европратениците од групата „Пријатели на Македонија“

Р.С.Европа - 20.02.2012

Вицепремиерката за европски прашања Теута Арифи денеска ќе оствари средба со делегација од Европскиот парламент предводена од Мартин Кастлер.