TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вељаноски остана на функцијата претседател на Собранието

А1 - 11.07.2010

68 гласа „против“, 14 „за“, ова е епилогот од маратонската, 13-часовна дебата по барањето на дел од опозицијата за разрешување на претседателот на Собранието. Вељаноски останува на функцијата.

Собранието не го прифати барањето за разрешување на Вељаноски

Алсат-М - 11.07.2010

По дебатата која траеше 12 часа, парламентарното мнозинство со 68 гласови против и 14 за, ја отфрли иницијативата на опозициските партии за разрешување на претседателот на Парламентот, Трајко ...

Собранието „не го дава“ Вељаноски

Deutsche Welle - 11.07.2010

Собранието на Македонија по 12 часа расправа доцна ноќеска не ја прифати предлог одлуката за разрешување на претседателот на законодавниот дом, Трајко Вељаноски.

Вељановски останува собраниски спикер

Канал5 - 11.07.2010

Трајко Вељановски очекувано со поддршка на владејачкото мнозинство останува претседател на Собранието – 12 часовната дебата заврши со 68 гласови против негово разрешување и само 14 за.

Седницата заврши - инцидентот нерасветлен

Телма - 11.07.2010

По 12-часовна расправа, синоќа Собранието не го прифати предлогот на опозицијата за разрешување на спикерот Трајко Вељановски - 14 пратеници гласаа за, а 68 се изјаснија против смената на Вељановски.

Собранието не го прифати барањето за разрешување на Вељаноски

Алфа - 11.07.2010

Собранието на Република Македонија по 12-часовно заседавање доцна вечерва не ја прифати предлог одлуката за разрешување на претседателот на законодавниот дом Трајко Вељаноски.

Пратениците не го прифатија барањето за разрешување на Вељаноски

Форум - 11.07.2010

Со 14 глас „за“ и 68 „против“, Собранието по 12-часовно заседавање доцна навечер во сабота не го прифати предлог одлуката за разрешување на претседателот на законодавниот дом Трајко Вељановски Двете ...

Собранието не го прифати барањето за разрешување на Вељаноски

Сител - 11.07.2010

Собранието на Република Македонија по 12-часовно заседавање доцна вечерва не ја прифати предлог одлуката за разрешување на претседателот на законодавниот дом Трајко Вељаноски.

Собранието не ја изгласа интерпелацијата на Вељаноски

Нетпрес - 11.07.2010

Собранието по маратонската расправа за предлог одлуката за разрешување на претседателот на Собранието Трајко Вељановски со мнозинство гласови одлучи тој да си остане на функцијата.

Вељановски преживеа

Кирилица - 11.07.2010

Вељаноски, ја оцени иницијативата на опозицијата за негово разрешување како „бура во чаша вода“ - непотребна и непродуктивна Трајко Вељановски останува претседател на републичкото Собрание.

Вељаноски останува на функцијата Претседател на Собрание

Макфакс - 11.07.2010

Вељаноски останува на функцијата Претседател на Собранието, со 14 „за“ и 68 гласа „против“неговото разрешување. Инетрпелацијата за Вељаноски ја поднесоа СДСМ и НСДП со образложението рекоа дека тој ...

Вељаноски ја „преживеа“ интерпелацијата

Inpress - 11.07.2010

Скопје, 11. јули (ИНПРЕС) Тешки зборови, мачна атмосфера на меѓусебви вербални пресметки. По целодневна расправа и пукање со „сите оружја“, народните избраници со 14 гласови „за“ и 68 гласа „против“ ...

Вељановски “преживеа“

Алфа - 11.07.2010

Очекуван беше исходот од ноќешното гласање за доверба на претседателот на Собранието Трајко Вељановски. 68 негови партиски и коалициски колеги му дадоа поддршка, наспроти 14 опозициски пратеници кои ...

Вељаноски останува претседател на Собранието

Р.С.Европа - 11.07.2010

Собранието на Македонија по 12-часовно заседавање доцна синоќа не ја прифати предлог одлуката за разрешување на претседателот Трајко Вељаноски.

Вељановски не е виновен, да видиме кој е вистинскиот виновник?!

Вечер Прес - 11.07.2010

Според одлуката на пратениците Вељановски не е виновен за ниту една од наведените работи. Кој е сега одговорен за инцидентот? Каде ќе се бара сега одговорноста откако се потврди дека Вељановски не е ...

Вонредна седница за разрешување на Вељаноски

А1 - 10.07.2010

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, за денеска закажа седница со единствена точка на дневен ред - барањето на СДСМ и НСДП за негово разрешување.

Тешки зборови меѓу власта и опозицијата на стартот на седницата

Канал5 - 10.07.2010

Тешки зборови меѓу власта и опозицијата на стартот на седницата за разрешување на Вељановски ,,Дали дадовте писмена наредба за засилено полициско обезбедување на 1 ви јули – ако е така ќе продолжиме ...

Власта и опозицијата разменија тешки навреди, Вељановски остана на функцијата

Телма - 10.07.2010

Околу 23.30 минути, Собранието на Македонија ја заврши распшравата по точката за разрешување на претседателот Трајко Вељановски - тој останува на функцијата бидејќи само 14 пратеници (од опозицијата) ...

Собрание - Продолжува расправата за разрешување на Вељаноски

Алсат-М - 10.07.2010

Нема дилема кој е виновен за инцидентот. Сега треба да излеземе од оваа ситуација. Барањето за разрешување на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и интерпелацијата на Гордана Јанкуловска се ...

Кревањето рака врз пратеник е кревање рака врз народот

Кирилица - 10.07.2010

СДСМ ја обвини министерската за внатрешни работи Јанкуловска за фашизам, ВМРО -ДПМНЕ бара извинување, но такво нешто се уште не се случило Тешки зборови, обвинувања - вака тече седницата на која ...

Седница за разрешување на Вељаноски

Р.С.Европа - 10.07.2010

Седницата се уште трае. Продолжува „војната со зборови“ меѓу македонските пратеници. Собраниската седница на која се расправа по предлогот на опозицијата за разрешување на претседателот на ...

Опозицијата и владејачкото мнозинство со спротиставени ставови за работата на Вељаноски

Сител - 10.07.2010

Нема дилема кој е виновен за инцидентот. Сега треба да излеземе од оваа ситуација. Барањето за разрешување на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и интерпелацијата на Гордана Јанкуловска се ...

Иванова: Суверенитетот го програмираат Јанкуловска и Груевски

Макфакс - 10.07.2010

Се уште е во тек расправата за разрешување на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски. Пратениците на СДСМ и НСДП веќе со часови си разменуваат навреди со ВМРО ДПМНЕ на вонредната седница на ...

Пауза на жестоката седница за разрешување на собранискиот спикер Вељановски

Форум - 10.07.2010

Седницата која беше итно закажана за сабота, по иницијативата на опозициските СДСМ и НСДП за разрешување на претседателот на Македонското собрание Трајко Вељановски мина во жестока дебата и ...

Собраниска расправа за разрешување на Вељаноски

Форум - 10.07.2010

Во Собрание на РМ се одржува вонредна седница со единствена точка на дневниот ред - Предлог одлука за разрешување на претседателот на законодавниот дом Трајко Вељаноски поднесена од опозициските СДСМ ...

Почна собраниската седница за разрешување на Трајко Вељаноски

Сител - 10.07.2010

Собранието на Република Македонија ја почна седницата со единствена точка на дневниот ред Предлог одлука за разрешување на претседателот на законодавниот дом Трајко Вељаноски поднесена од СДСМ и НСДП.

Интерпелацијата на Вељановски денеска во Собрание

Кирилица - 10.07.2010

редлог одлуката ќе има третман како и секоја точка на дневен ред. Ќе има тајминг на дискусии на пратениците во траење од 10 минути, а за координаторите од 15 минути.

Полицијата будна, ќе се разрешува Вељаноски

Inpress - 10.07.2010

Скопје, 10. јули (ИНПРЕС) Собранието на Република Македонија денеска ќе одржи вонредна седница на која народните избраници ќе дебатираат и ќе се произнесат по барањето на СДСМ и на НСДП за ...

Вонредна седница за разрешување на Вељановски

Макфакс - 10.07.2010

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за денеска закажа седница со единствена точка на дневен ред - барањето на СДСМ и НСДП за негово разрешување.

Собранието ќе расправа за барањето за разрешување на Вељаноски

Сител - 10.07.2010

Македонскoто Собрание денеска ќе одржи вонредна седница со единствена точка на дневниот ред Предлог одлука за разрешување на претседателот на законодавниот дом Трајко Вељаноски поднесена од СДСМ и ...

Интерпелацијата на Вељановски на дневен ред во Собрание

Нетпрес - 10.07.2010

Пратениците на денешната вонредната седница ќе расправаат за интерпелацијата на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски поднесена од пратеничките групи на СДСМ и НСДП.

СДСМ и НСДП му судат на Вељановски

Кирилица - 10.07.2010

- Инцидентот вие го направивте надвор од собранискиот зграда, а продолжи во ходниците на Собранието. Погледнете ги сликите што се се случуваше. Мене ме нема на овие слики.

Почна собраниската седница за разрешување на Трајко Вељаноски

Алфа - 10.07.2010

Собранието на Република Македонија ја почна седницата со единствена точка на дневниот ред Предлог одлука за разрешување на претседателот на законодавниот дом Трајко Вељаноски поднесена од СДСМ и НСДП.

Пратениците расправаат за разрешување на Вељаноски

Р.С.Европа - 10.07.2010

Пратениците во Сoбранието на Македонија расправаат за разрешување на претседателoт Трајко Вељаноски. Иницијативата за негово разрешување ја поднесоа пратениците од СДСМ и НСДП.

Вељаноски: Ме нема на фотографиите како напаѓам службеник

Макфакс - 10.07.2010

Инцидентот вие го направивте надвор од собранието па потоа продолживте во ходниците на собранието, изјави претседателот на Собранието Трајко Вељаноски откако пратеничката на СДСМ, Весна Бендевска ...

Опозицијата и власта со обвинувања кој го предизвика инцидентот во Собранието

Нетпрес - 10.07.2010

Пратениците од опозицијата и од владејачката партија, во текот на вонредната седница за предлог одлуката за интерпелацијата на претседателот на Собранието Трајко Вељановски, меѓусебно се обвинуваа ...

Вељановски: Ме нема на фотографиите како напаѓам службеник

Форум - 10.07.2010

Инцидентот вие го направивте надвор од собранието па потоа продолживте во ходниците на собранието, изјави претседателот на Собранието Трајко Вељановски откако пратеничката на СДСМ, Весна Бендевска ...

Вељаноски останува претседател на Собранието

eReporter - 10.07.2010

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски останува на должноста откако Собранието доцна вечерва не го поддржаа предлогот за негово разрешување поднесен од СДСМ и НСДП.

Собранието ќе расправа за барањето за разрешување на Вељаноски

Идивиди - 10.07.2010

Македонскoто Собрание денеска ќе одржи вонредна седница со единствена точка на дневниот ред Предлог одлука за разрешување на претседателот на законодавниот дом Трајко Вељаноски поднесена од СДСМ и ...

Парламентот расправа за разрешувањето на Вељаноски

eReporter - 10.07.2010

Македонското Собрание ја почна расправата по барањето на опозицијата за интерпелација на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, поради инцидентот од 1 јули, кога имаше судир меѓу пратеници и ...

Македонија - Вељановски со мерки, СДСМ му зема мера

Време - 09.07.2010

Јасминка Догова Наместо договор за формирање анкетна комисија за инцидентот од минатата недела, опозицијата вчера на координациите побара итна седница за разрешување на претседателот на Собранието ...

Јанкуловска, вељановски и Пратениците се подготвуваат за остра седница

Телма - 09.07.2010

Пратениците се подготвуваат за утрешната седница, на која Ќе треба да се говори за одговорноста на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во првојулскиот инцидент.

Собранието ќе го менува кодот за безбедност

Утрински - 09.07.2010

Претседателот на парламентот, Трајко Вељаноски, вчера ја задолжил собраниската администрација да изготви физибилити студија за основање посебна служба за внатрешно обезбедување на Собранието.

Вонредна седница за смена на Вељаноски

Утрински - 09.07.2010

Собранието утре на вонредна седница ќе расправа за барањето на СДСМ и на НСДП за разрешување на првиот парламентарец Трајко Вељаноски, кој, според нив, заедно со министерката за внатрешни работи, ...

Интерпелацијата за работата на Вељановски на расправа во сабота

Кирилица - 09.07.2010

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека се против предлог одлуката на СДСМ и дека тие истата нема да ја поддржат На вчерашната координација кај претседателот на Собранието на Македонија Трајко Вељановски, на ...

Собранието в сабота ќе расправа за барањето за разрешување на Вељаноски

МРТ - 09.07.2010

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за сабота 10 јули закажа седница со единствена точка на дневен ред ред - барањето на СДСМ и НСДП за негово разрешување.

Собранието со спуштена рампа за граѓаните

Н.Македонија - 09.07.2010

Иако е вообичаено парламентите, како дом на пратениците што директно ги избрал народот, да бидат објекти во кои под надзор слободно секој може да влезе, македонското собрание не е отворено за ...

СДСМ: Полицијата се стави над законот и Уставот

А1 - 08.07.2010

Полицијата се стави над законот и Уставот, обвини опозицијата. Наместо судот, полициски началник за како што пишува, расветлување на кривично правен настан, на информативен разговор ги повикал ...

Собраниска полиција да го чува редот, бара Вељановски

Канал5 - 08.07.2010

Пет мерки и итна седница за разрешување на собранискиот спикер, за да се деблокира работата на Собранието. Вељановски бара Парламентот да има свое обезбедување, плус информација доколку МВР одлучи да ...

За опозицијата однесувањето на Вељановски е срамно

Телма - 08.07.2010

За опозицијата денешното однесување на претседателот на парламентот Трајко Вељановски е срамно и како што велат, причина повеќе да бараат негово разрешување.

Во сабота расправа за предлогот за разрешување на Вељаноски

Алсат-М - 08.07.2010

По инцидентот од пред една недела меѓу пратениците на СДСМ и собраниското обезбедување, Собранието е во криза. Денешната седница е одложена и презакажана за идната недела бидејќи пратениците на СДСМ ...

В сабота седница за барањето за разрешување на Вељановски

Канал5 - 08.07.2010

- Наместо да изнајдеме решение за инцидентот јас денеска формално добив предлог за разрешување, но тоа нема да ме премисли во намерата да се расчисти инцидентот, изјави претседателот на Собранието ...

Расправа за разрешување на Вељаноски

Дневник - 08.07.2010

Претседателот на Собранието воведе нови мерки, а тој потег СДСМ го оцени како признание дека Вељановски го прекршил Законот за Собранието Наместо Собранието вчера да формира анкетна комисија за да се ...

В сабота Парламентот ќе расправа за разрешување на Вељановски

Телма - 08.07.2010

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за сабота 10 јули закажа седница за негово разрешување по барање на СДСМ и НСДП.

Седницата за разрешување на Вељаноски во сабота

Р.С.Европа - 08.07.2010

Наместо расчистување на инцидентот, јас добив предлог за разрешување, изјави претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски.

Собраниска длабока криза

Р.С.Европа - 08.07.2010

СДСМ поднесе предлог за разрешување на претседателот на парламентот Трајко Вељаноски. Власта смета дека СДСМ сака да го дефокусира вниманието на јавноста.

Собранието в сабота ќе расправа за барањето за разрешување на Вељаноски

Сител - 08.07.2010

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за сабота 10 јули закажа седница за негово разрешување по барање на СДСМ и НСДП.

СДСМ бара разрешување на Вељановски

Нетпрес - 08.07.2010

На денешната координација се очекуваше да се разговара за формирање на Анкетна комисија, но, опозицијата поднесе предлог одлука за разрешување на претседателот на Собрание, Трајко Вељановски.

За Вељановски ќе се расправа в сабота

Алфа - 08.07.2010

Наместо за формирање на Анкетна комисија за инцидентот од минатата недела, македонското собрание ќе расправа за разрешување на спикерот на Парламентот Трајко Вељановски, поднесена од опозицијата, ...

Вонредна седница во сабота за разрешување на Вељаноски

Макфакс - 08.07.2010

На денешната координација кај претседателот на Собранието Трајко Велјановски на која што требаше да се разговара за формирање на анкетна комисија, до Вељански била доставена предлог одлука за негово ...

Собранието ќе расправа за разрешувањето на Вељаноски

Кирилица - 08.07.2010

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за сабота 10 јули закажа седница за негово разрешување по барање на СДСМ и НСДП - Наместо да изнајдеме решение за инцидентот јас денеска формално добив ...

Вонредна седница в сабота за разрешување на Вељановски

Форум - 08.07.2010

На денешната координација кај претседателот на Собранието, Вељановски, на која требаше да се разговара за формирање анкетна комисија, СДСМ достави предлог-одлука за разрешување на првиот ...

СДСМ: Со мерките за инцидентот Вељаноски го прекрши Законот за Собрание

Кирилица - 08.07.2010

Со мерките за расчистување на инцидентот што се случи на 1 јули во Собранието што денеска ги соопшти претседателот на законодавниот дом Трајко Вељаноски, според опозициската СДСМ, тој јавно признава ...

Инцидентот во Собрание ги засени и најважните закони

Канал 77 - 08.07.2010

Вонредна седница за разрешување на Претседателот на Собранието Трајко Вељановски,си закажа самиот денеска,по координацијата на пратеничките групи.

Легитимитетот на Вељановски на проверка

Вечер Прес - 08.07.2010

И покрај предлогот за негово разрешување претседателот на Парламентот вчера предложи неколку мерки за побрзо расчистување на ситуацијата во врска со минатонеделниот инцидент.

Опозицијата нишани на Јанкулоска и на Вељаноски

Н.Македонија - 08.07.2010

Двете најголеми партии тактизираат со какво оружје и во која мера ќе ги искористат политичките и правните средства, со цел да победат во политичката битка Гордана Јанкулоска или Трајко Вељаноски - ...

Собранието в сабота ќе расправа за оставката на Вељаноски

eReporter - 08.07.2010

Спикерот Трајко Вељаноски за в сабота ја закажа седницата на која ќе се расправа за негово разрешување, по барање на СДСМ и НСДП.

Собранието со нови правила по инцидентот

eReporter - 08.07.2010

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Трајко Вељаноски, донесе мерки во врска со настаните случени на 1 јули 2010 година Врз основа на член 43 став (4) од Законот за Собранието на ...

СДСМ ќе поднесе интерпелација за Јанкуловска и Вељановски

Телма - 07.07.2010

СДСМ денеска на прес-конференција побара интерпелација за претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и за министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

Интерпелации за Вељановски и Јанкуловска

Алфа - 07.07.2010

Опозицијата нема да чека да се формира Анкетната комисија за да се утврди политичката одговорност за минатонеделниот инцидент во Парламентот.

СДСМ - Продолжува нашата битка за одбрана на парламентарната демократија

Inpress - 07.07.2010

Скопје, 7. јули (ИНПРЕС) Поминаа 24 часа, а за жал можеме да констатираме дека не победи разумот, не победи парламентарната демократија, победија личните и тесно партиски интереси на ВМРО ДПМНЕ.

СДСМ ќе поднесе интерпелации за Вељановски и Јанкулоска

Форум - 07.07.2010

Од опозициската СДСМ информираа дека ќе поднесат интерпелации за претседателот на Собранието, Трајко Вељановски и министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска „Заради одлуката на ВМРО-ДПМНЕ ...

СДСМ ќе поднесе интерпелација за работата на Вељаноски и Јанкулоска

Сител - 07.07.2010

СДСМ денеска на прес-конференција побара интерпелација за претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и за министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

СДСМ: Интерпелации за Вељановски и Јанкулоска

Нетпрес - 07.07.2010

Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе интерпелации за претседателот на Собранието Трајко Вељановски и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска поради неформирањето на Анкетна комисија за ...

Интерпелација за работата на Вељаноски и Јанкулоска

Кирилица - 07.07.2010

СДСМ денеска на прес-конференција побара интерпелација за претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и за министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска - Заради одлуката на ВМРО - ДПМНЕ ...

СДСМ ќе поднесе интерпелации за Вељаноски и Јанкуловска

Макфакс - 07.07.2010

СДСМ денеска информираа дека ќе поднесат интерпелации за претседателот на Собранието, Трајко Вељановски и министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска.

СДСМ ќе поднесе интерпелации за Вељановски и Јанкуловска.

eReporter - 07.07.2010

Поминаа 24 часа, а за жал можеме да констатираме дека не победи разумот, не победи парламентарната демократија, победија личните и тесно партиски интереси на ВМРО ДПМНЕ.

Големиот братучед

Дневник - 06.07.2010

Во право е МВР кога укажува дека снимките говорат подобро од 1.000 збора. Снимките говорат подобро од 1.000 збора дека претседателот на Собранието е безгласна буква .

Координација во Собрание за надминување на инцидентот

Нетпрес - 06.07.2010

Претседателот на Собрание Трајко Вељановски денеска ќе одржи координација со потпретседателите на Собранието и координаторите на пратеничките групи околу преземањето мерки за надминување на ...

Криза во Собранието

Р.С.Европа - 06.07.2010

Продолжуваат препукувањата меѓу власта и опозицијата за инцидентот во Собранието. Различни се реакциите од политичките партии за реагиарањето на полицијата при инцидентот во Собранието.

СДСМ - ВМРО-ДПМНЕ повторно ги стави партиските над државните интереси

Inpress - 06.07.2010

Скопје, 6. јули (ИНПРЕС) За жал и денес ВМРО-ДПМНЕ по кој знае кој пат ги стави партиските над државните интереси; Денес, ВМРО ДПМНЕ и претседателот Трајко Вељаноски не собраа храброст: - Ниту да се ...

СДСМ: Јанкулоска и Вељановски се виновни за инцидентот

Форум - 06.07.2010

Опозициската партија одговрајќи на прес-конференцијата владејачката ВМРО-ДПМНЕ, како директни виновници за собранискиот инцидент ги посочи министерката за внатрепни работи и претстедателот на ...

Макрадули: ВМРО-ДПМНЕ ги стави партиските над државните интереси

Форум - 06.07.2010

Пратеникот на опозициската СДСМ, вели дека денекс не е донесена одлука за формирање Анкетна комисја за собранискиот инцидент за да се прикрие вистината „Денеска ВМРО-ДПМНЕ и претседателот Трајко ...

Kоординација кај Вељаноски за надминување на инцидентот

Кајгана - 06.07.2010

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски денеска треба да се сретна на координација со потпретседателите на Собранието и координаторите на пратеничките групи, за преземање неопходни мерки за ...

Инцидентот во Собранието ќе се расчистува на координација кај Вељаноски

МРТ - 06.07.2010

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски, повикувајќи се на членот 43, став 4 од Законот за Собрание, за денеска во 11 часот свика координација со сите пратенички групи за ...

Kоординација кај Вељаноски за надминување на инцидентот

Алфа - 06.07.2010

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски денеска треба да се сретна на координација со потпретседателите на Собранието и координаторите на пратеничките групи, за преземање неопходни мерки за ...

Kоординација кај Вељаноски за надминување на инцидентот

Макфакс - 06.07.2010

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски денеска треба да се сретна на координација со потпретседателите на Собранието и координаторите на пратеничките групи, за преземање неопходни мерки за ...

Пратеничките групи ќе го „пеглаат“ инцидентот на координација кај Вељаноски

Inpress - 06.07.2010

Скопје, 6. јули (ИНПРЕС) Дали е веќе време да прекине лакрдијата поврзана со инцидентот кој се случи во Собранието на Република Македонија.

МВР ќе поднесува пријава за пратениците вмешани во инцидентот

Кирилица - 06.07.2010

Вељановски за денес свика координација за договор како да се надмине тензичната ситуација МВР документира пријава за пратениците вмешани во инцидентот кој настана по снимањето на пратениците за време ...

Спикерот свика средба за враќање на парламентот во нормала

eReporter - 06.07.2010

Претседателот на Собранието за денеска свика средба со координаторите на пратеничките групи, во обид да се надминат тензиите по инцидентот што минатиот четврток се случи во законодавниот дом.

Македонија - Тешките зборови се нокаут за Собранието

Време - 05.07.2010

Ана Анастасовска Расправиите и обвинувањата за инцидентот во Собранието, во кој пратеници беа оневозможени од службени лица на МВР да се движат низ собраниските ходници, ескалираа викендов со ...

Вељановски за утре закажа координација со пратеничките групи

Телма - 05.07.2010

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски, повикувајќи се на членот 43, став 4 од Законот за Собрание, за утре во 11 часот свика координација со сите пратенички групи за да ...

Спикерот Вељаноски за инцидентот закажа координација за утре

Сител - 05.07.2010

Анкетна Комисија да го испитува инцидентот во Собранието. СДСМ бара расправа, целосни снимки и политичка одговорност за Вељаноски кој дозволил влез за вооружена неуниформирана полиција.

Координација кај Вељаноски за надминување на инцидентот

Форум - 05.07.2010

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, за утре свика координација со потпретседателите на Собранието и координаторите на пратеничките групи, за преземање неопходни мерки за надминување на ...

Утре координација на пратеничките групи за инцидентот во Собранието

Кирилица - 05.07.2010

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски, повикувајќи се на членот 43, став 4 од Законот за Собрание, за утре во 11 часот свика координација со сите пратенички групи за да ...

Вељановски за утре свика координација на пратеничките групи

Нетпрес - 05.07.2010

Претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, за утре свика координација со претседателите и координаторите на пратеничките групи, за преземање неопходни мерки за надминување на инцидентот во ...

Инцидентот во Собранието ќе се расчистува на координација кај Вељаноски

Сител - 06.07.2010

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски, повикувајќи се на членот 43, став 4 од Законот за Собрание, за денеска во 11 часот свика координација со сите пратенички групи за ...

На координација кај Вељаноски за надминување на инцидентот

Макфакс - 05.07.2010

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, за утре свика координација со потпретседателите на Собранието и координаторите на пратеничките групи, за преземање неопходни мерки за надминување на ...

Утре координација за инцидентот во Собранието

Р.С.Европа - 05.07.2010

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски за утре свика координација на сите пратенички групи за да се најдат начини со кои ќе се надмине ситуацијата по инцидентот од пред неколу денови во ...

Јанкуловска на средба со членовите на собраниското обезбедување

Канал 77 - 05.07.2010

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска одржа состанок со вработените во одделот за обезбедување кои за време на инцидентот што се случи во четвртокот вечерта, биле на должност во ...