TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протест во Шпанија за ослободување на Асанж

Макфакс - 12.12.2010

Повеќе илјадници демонстранти се собраа пред британската амбасада во Мадрид барајќи ослободување на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој од Ве... Copyright 2010 makfax Сите права се задржани.

Во Шпанија демонстрации за ослободување на Асанж

Р.С.Европа - 11.12.2010

Во неколку градови во Шпанија за денеска попладне се најавени протести на кои ќе се бара ослободување на основачот на Викиликс, Џулиан Асанж од затвор и деблокирање на неговата сметка во Швајцарија.

Хакери и' се закануваат на британската влада

Утрински - 11.12.2010

Лондон - Хакерската група „Анономус“ вчера се закани дека ќе изврши упад во интернет-страниците на британската влада доколку основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, биде екстрадиран во Шведска.

Срамни нападите врз Џулијан Асанж

Утрински - 11.12.2010

Џулијан Асанж и војникот Бредли Манинг и' направија голема услуга на јавноста со тоа што овозможија стотици илјадници доверливи документи на американските власти да бидат достапни на "Викиликс", и ...

Прва светска сајбер-војна

Дневник - 11.12.2010

Аматери и анархисти, хакери и хактивисти се организираат преку социјалните мрежи за да координираат напади врз интернет-страниците на фирмите што ја откажаа довербата кон „Викиликс“ Спротивно на ...

Момче - воен заробеник

Дневник - 11.12.2010

Шеснаесетгодишно момче од Холандија е уапсено во врска со хакерските напади врз противниците на „Викиликс“ . Момчето признало дека спроведувало сајбер-напади врз електронските страници на ...

За какво злосторство се гони Џулијан Асанж?

БркајРабота - 11.12.2010

Весникот Daily Mail, направи една ретроспектива на случајот. Престојот на Асанж во Шведска и неговиот сексуален апетит се покажаа како кобни.

Хакерите кои ја поддржуваат Викиликс ја менуваат стратегијата

Inpress - 11.12.2010

Лондон, 11. декември 2010 (ИНПРЕС) Група хакери, кои ја поддржуваат Викиликс, најавија дека наместо константни напади на веб порталите на организациите кои се сметаат за непријатели, ќе почнат да ги ...

На Асанж ќе му дозволат интернет во затвор

Оn.net - 10.12.2010

Џулијан Асанж ќе добие компјутер и ограничен пристап до интернет во својата ќелија во лондонскиот затвор, каде многу затвореници му изразувале поддршка, пуштајќи му писменца под врата.

Викиликс не стои зад сајбер нападите?

Р.С.Европа - 10.12.2010

Викиликс денеска соопшти дека не била поврзана со сајбер нападите врз глобалните компании кои биле непријателски расположени спрема оваа интернет страница откако почнала да објавува тајни документи ...

Тајната пештера на Викиликс во Шведска

Утрински - 10.12.2010

Со неговиот ексцентричен приватен живот и превез на мистерија, екстравангантниот основач на "Викиликс", Џулијан Асанж изгледа прави се' што може да олицетвори негативец од серијалот за агентот Џејмс ...

Инфо-војна на Интернет

Утрински - 10.12.2010

ЛОНДОН - Интернет нападите започнати од поддржувачите на Викиликс покажуваат дека водењето на сајбер војна во 21 век еволуира во поаматерска и анархична работа отколку што многумина предвидуваа.

Вистината во притвор

Утрински - 10.12.2010

Апсењето на основачот на „Викиликс“ е класичен обид да се стави вистината во притвор, откако со „протекувањето“само на мал дел од 250 илјади документи на американските Де-Ка-Пе-а низ светот, на ...

Хакери тргнаа во одмазднички акции

Дневник - 10.12.2010

Се' повеќе сајберски напади ги погодија компаниите што ја откажаа својата поддршка за „Викиликс“, кој објавува доверливи телеграми од американската дипломатска преписка.

Бункерот на Асанж како од филмовите на Џејмс Бонд

Алфа - 10.12.2010

На веќе легендарната животна приказна на Џулијан Асанж, контроверзниот основач на Викиликс, кој од медиумите е наречен Џејмс Бонд во новинарството, дополнителна мистерија даваат фотографиите од ...

Викиликс го тресе светот од атомско засолниште

Сител - 10.12.2010

Колку и да е мистериозна работата на Викиликс, уште помистериозни се локацијата и ентериерот на бункерот во Стокхолм каде се чуваат доверливите информации кои деновиве го потресоа светот.

Хакери се закануваат со напад врз британски владини сајтови доколку Џулијан Асанж биде екстрадиран в

МРТ - 10.12.2010

Хакерската група „Анономус“ денеска се закани дека ќе изврши упад во Интернет страниците на британската Влада доколку основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж биде екстрадиран во Шведска.

Во најскоро време ќе се покренат обвиненија против Асанж за шпионажа

Сител - 10.12.2010

Во најскоро време американски обвинители ќе покренат обвинение за шпионажа против основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, изјави неговата адвокатка Џенифер Робинсон.

Асанж ги чува фајловите во бункер

Вечер Прес - 10.12.2010

На веќе легендарната животна приказна на Џулијан Асанж, контроверзниот основач на сајтот Викиликс, кој во медиумите е прогласен за Џемс Бонд на новинарството, дополнителна мистериозна нота и дадоа ...

Холандија: Уапсен тинејџер кој ги урна страниците Visа i MasterCard

eReporter - 10.12.2010

Холандската полиција објави дека го уапсила 16-годишниот тинејџер поради упад во бројни интернет страници, вклучувајќи ги и оние на Visа i MasterCard.

Асанж во самица поради негова безбедност

Нетпрес - 10.12.2010

Основачот на интернет страницата Викиликс Џулијан Асанж, кој од вторникот се наоѓа во затвор во Лондон поради наводно силување, е премесен во самица, известила адвокатот Џенифер Робинсон од тимот што ...

Џулијан Асанж сместен во самица

Курир - 10.12.2010

Основачот на интернет страницата Викиликс, Џулијан Асанџ, кој од вторникот се наоѓа во затвор во Лондон поради наводно силување, сместен е во самица, изјави денеска адвокатскиот тим кој го застапува ...

Од британскиот печат, 9.12

BBC - 09.12.2010

„Викиликс против машината", објавува на насловната страница денешен ИНДИЕПЕНДЕНТ. Додека американската влада им бара на фирмите да ја исклучат интернет страничката од штекер, хакерите предизвикуваат ...

Став - Светот живее во Орвеловата 1984

Време - 09.12.2010

Стефан Влахов-Мицов По откритијата на „викиликс“ веќе нема сомнеж дека светот е обземен не само од глобална финансиска и економска криза, туку и од морална криза.

Свет - Не убивајте го гласникот!

Време - 09.12.2010

Владите низ светот со нападите врз „викиликс“ не би требало да го убиваат гласникот, кој открива непријатна вистина, изјави Џулијан Асанж, основачот на контроверзната интернет-страница алудирајќи на ...

Русија предлага Нобел за мир за Асанж

Оn.net - 09.12.2010

Кремљ предложи Џулијан Асанж да биде номиниран за Нобелова награда за мир, со што индиректно им се изруга на американските власти и нивните напори по секоја цена да го уапсат основачот на Викиликс.

Тинејџер уапсен заради сајбер одбраната на Викиликс

Оn.net - 09.12.2010

Холандската полиција уапси 16-годишно момче, под сомнение дека е директно вмешано во сајбер нападите врз сајтовите на Мастеркард, Виза и Пејпал, кои се дел од масовната дигитална герила против ...

Свет - Австралија ги обвини САД за протекувањето на документите

Вест - 09.12.2010

АВСТРАЛИЈА/БРИТАНИЈА, 9 декември (Ројтерс) - Австралија вчера ги обвини САД за објавувањето на информациите на Викиликс кои протекоа од американски дипломатски документи и соопшти дека австралискиот ...

Австралија ги обвини САД за „Викиликс“

Утрински - 09.12.2010

БРИЗБЕЈН - Австралиските власти вчера ги обвинија САД, а не основачот на „Викиликс“ за неовластеното објавување на околу 250.000 тајни американски дипломатски телеграми и соопштија дека оние што ...

Кои се „жртвите“ на Џулијан Асанж?

Утрински - 09.12.2010

Британскиот дневен весник „Дејли мејл“ објави реконструкција на настаните, кои на крајот резултираа со обвинувања на сметка на Џулијан Асанж, основачот на „Викиликс“ дека е силувач.

„Викиликс“ оперира и зад решетки

Дневник - 09.12.2010

Иако Џулијан Асанж се смета за „алфа и омега“ на „Викиликс“, страницата објави дека ќе продолжи да ги објавува тајните телеграми, и тоа од вкупно 750 локации низ светот, за да се спречат хакерските ...

Две русокоси го завија Асанж во црно

Дневник - 09.12.2010

Шведската обвинителка отфрли дека случајот е поврзан со меѓународниот притисок врз „Викиликс“, но интернет-страницата „Ро стори“ укажува дека една од жените што го обвинуваат Асанж имала врски со ...

Одбиена кауцијата, Асанж останува во притвор

Шпиц - 09.12.2010

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ќе остане во притвор во Британија, најмалку до 14 декември, за кога е закажано ново сослушување, пренесе „Дојче веле“.

Австралија:Протести заради апсењето на Асанж

Алсат-М - 09.12.2010

Денеска во градот Бризбејн во Австралија се одржаа протести против апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој е австралиски државјанин.

Подземен бункер полн со информации

Mnogoo - 09.12.2010

„ Канцелариите “ на организацијата „Викиликс“, што објавува доверливи информации, е сѐ само не обична. Всушност, таа изгледа како да е сет на филм на Џејмс Бонд.

Ништо ново на Викиликс

Вечер Прес - 09.12.2010

Пишува: Јанко ИЛКОВСКИ Нема избори, штета, нема подобро време за медиумите одошто кога се избори, тоа значи екстра кеш во многу тенкиот буџет на нашите медиумски могули кои се толку моќни што кинат ...

Видео: Засолништето на Џулијан Асанж како она на Џејмс Бонд

Нетпрес - 09.12.2010

Со оглед на необичниот животен пат и мистеријата која го опкружува, никого не го зачуди веста дека контроверзниот основач на “Викиликс“, Џулијан Асанж, документите кои го потресоа светот ги чува во ...

Нобелова награда за Асанж

Курир - 09.12.2010

Руските официјални лица предложиле на шала, Нобеловата наград за мир да му се додели на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж.

Асанж во притворот нема ни парче хартија

Курир - 09.12.2010

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во притвор нема пристап до компјутер, врска со Интернет, па дури ни обично парче хартија, тврди еден од неговите адвокати Марк Стивенс, кој денеска го посети во ...

Разоткриено вистинското лице на Асанж

Курир - 09.12.2010

Во интервјуто за Си-Ен-Ен очувот на Џулијан Асанж, Брет Асанж, го откри тајниот живот на неговиот син, раскажувајќи ја неговата животна приказна.

Путин за апсењето на Асанж: "Тоа ли е демократија?"

eReporter - 09.12.2010

Рускиот премиер Владимир Путин изрази сомневање околу основаноста за апсењето на основачот на Викиликс Џулијан Асанж во Велика Британија и праша “дали е тоа демократија?.

Швеѓанка го тужи Асанж за пукнат кондом?!

А1 - 08.12.2010

Внимавајте, ова што следува не е сценарио за најнов трилер. Иако сите елементи се тука - тајни, пари, девојки, моќ - и еден кул тип, нормално.

Од британскиот печат, 8.12

BBC - 08.12.2010

Во британскиот печат утрово главна тема е апсењето на основачот на Викиликс, вчера во Лондон. „Викиликс вети дека објавувањето на тајните преписки ќе продолжи и покрај одбиената кауција за Асанж", ...

Хакерска одмазда за Викиликс

BBC - 08.12.2010

Сајбер нападите во платежните компании кои ги повлекоа своите услуги кон веб страничката Викиликс продолжуваат. Компјутерските хакери целеа кон страничките на Виза и Пеј Пал.

Асанж е тест за американската демократија

Deutsche Welle - 08.12.2010

Американската администрација само бара можност да покрене судски процес против Џулијан Асанж. Но, САД со прогонот на основачот на интернет платфромата Викиликс си причинува најголема штета.

Викиликс :„Нема да потклекнеме“

Deutsche Welle - 08.12.2010

Интернет платформата Викиликс, и покрај апсењето на нејзиниот основач Џулијан Асанж, денеска продолжува со објавување нови тајни депеши.

Започна „кибер војната“ за Викиликс, паднаа Мастеркард, Виза...

VOX - 08.12.2010

Хакери во Велика Британија и надвор од земјата им објавија „кибер војна“ на финансиските компании кои ја повлекуваат поддршката на Викиликс и на неговиот основач Џулијан Асанж, откако тој вчера беше ...

За „истекувањето“ на тајните документи, виновни САД, а не „Викиликс“

Телма - 08.12.2010

Австралиската Влада соопшти денеска дека САД, а не основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, се виновни за недозволеното откривање на околу 250.000 доверливи американски дипломатски документи, ...

Хакери започнаа „кибер војна“ против светски влади и банки

Телма - 08.12.2010

Хакери, во знак на поддршка на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, денеска нападнаа веб сајтови на шведското обвинителство, адвокатот на жената која поднесе тужба за силување, швајцарски финансиски ...

Австралија ги обвини САД за објавувањето на тајните документи

Алсат-М - 08.12.2010

Австралиската Влада соопшти денеска дека САД, а не основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, се виновни за недозволеното откривање на околу 250.000 доверливи американски дипломатски документи, ...

Како Асанж е обвинет за силување во Шведска?

Алфа - 08.12.2010

Британскиот дневен весник Дејли Мејл објави реконструкција на настаните кои доведоа до обвиненијата против Асанж за силување и сексуална злоупотреба.

Хакери им објавија „кибер војна“ на финансиските компании кои ја повлекуваат поддршката за Викиликс

Алфа - 08.12.2010

Хакери во Велика Британија и надвор од земјата им објавија „кибер војна“ на финансиските компании кои ја повлекуваат поддршката на Викиликс и на неговиот основач Џулијан Асанж, откако тој вчера беше ...

САД нема да бара екстрадиција на Асанж

Алфа - 08.12.2010

САД не планираат да побараат екстрадиција на основачот на Wikileaks, Џулиен Асанж, соопшти портпаролот на Стејт департментот, Филип Кроули, пренесува Риа Новости Минатата недела шведското ...

Руд: Австралија ќе му помогне на Асанж

Алфа - 08.12.2010

Австралија ќе му даде конзуларна помош на својот државјанин Џулијан Асанж, кој вчера беше уапсен во Лондон, каде е задржан во притвор.

Австралија: За протекувањето на тајните документи виновни се САД, а не Асанж

Форум - 08.12.2010

Австралискиот министер за надворешни работи Кевин Руд ги обвини СAД за протекувањето на дипломатските документи кои ги објави WikiLeaks, додавајќи дека основачот на Викиликс, Џулијан Асанж не треба ...

За ВикиЛикс не треба да се обвинува Асанж туку САД-тврди австралискиот министер за надворешни

Канал5 - 08.12.2010

Австралискиот министер за надворешни Кевин Руд вели дека за објавувањето на илјадниците дипломатски документи преку ВикиЛикс не треба да се обвинува Асанж туку САД.

Австралија ги обвини САД за објавувањето на тајните документи

Сител - 08.12.2010

Австралиската Влада соопшти денеска дека САД, а не основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, се виновни за недозволеното откривање на околу 250.000 доверливи американски дипломатски документи, ...

Австралија: САД се виновни, а не „Викиликс“ за објавувањето на тајните документи

Кирилица - 08.12.2010

Австралиската Влада соопшти денеска дека САД, а не основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, се виновни за недозволеното откривање на околу 250.000 доверливи американски дипломатски документи, ...

Австралија ги обвинува САД за ВикиЛикс

Канал5 - 08.12.2010

Австралија ги обвини САД дека самите се одговорни за протекувањето на доверливите дипломатски документи, кои ги објави интернет сајтот Викиликс.

Викиликс - војна на граѓаните против светските влади!

Вечер Прес - 08.12.2010

Хакерите им објавија сајбер војна на финансиските компании кои ја повлекуваат поддршката за Викиликс Групата која се нарекува Анонимус и ја сочинуваат хакерски активисти од Велика Британија и надвор ...

Рад: Австралија ќе му помогне на Асанж

Нетпрес - 08.12.2010

Австралија ќе му пружи конзуларна помош на својот државјанин Џулијан Асанж, основачот на веб страната “Викиликс“, кој вчера беше уапсен во Лондон, јавува “Ројтерс“.

Австралија: САД, а не Асанж се виновни за објавувањето на тајните документи

Курир - 08.12.2010

Австралија ги обвини САД за објавувањето на 250.000 тајните документи, нагласувајќи дека правна одговорност имаат оние кои ги дале материјалите.

Шведска ги отфрли обвинувањата за заговор против Асанж

Курир - 08.12.2010

Шведскиот министер за правда ги отфрли обвинувањата за политички мотиви во апсењето на Џулијан Асанж. Шведскиот министер за правда Беатрис Аск во изјава за Би-Би-Си ги отфрли како неточни ...

САД бара од Асанж да ги врати документите

Нетпрес - 08.12.2010

Американскиот стејт департмент го повика Џулијан Асанж да ги врати документите кои ги објавува на “Викиликс“, јавуваат американските медиуми.

Виртуелна војна: Хакери ги напаѓаат страните што го забранија Викиликс

eReporter - 08.12.2010

Најновата војна што ја започна сајтот Викиликс со објавувањето на доверливи доументи кои предизвикаа нервоза во целиот свет, ја продолжуваат хакерите кои сега ги напаѓаат страните што ја прекинаа ...

Австралија ќе му помогне на Асанж

Канал 77 - 08.12.2010

Австралија ќе му пружи конзуларна помош на својот државјанин Џулијан Асанж, основачот на веб страната “Викиликс“, кој вчера беше уапсен во Лондон.

Австралија ќе му помогне на Асанж

Курир - 08.12.2010

Австралискиот министер за надворешни работи Кевин Рид изјави дека неговата земја ќе му помогне на Асанж, кој веќе ги контактирал дипломатите на Австралија во Лондон и побарал „конзуларна помош“.

Хакери им објавија „кибер војна“ на неподржувачите на Викиликс

Курир - 08.12.2010

По апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, хакери во Велика Британија и надвор од земјата им објавија „кибер војна“ на финансиските компании кои ја повлекуваат поддршката на Викиликс.

Билд: Шведска и САД немаат преговарано за Асанж

Курир - 08.12.2010

Немало никакви контакти меѓу Шведска и САД околу можна екстрадиција на Џулијан Асанж во САД, изјави шефот на шведската дипломатија Карл Билд.

САД нема да бара екстрадиција на Асанж

Макфакс - 08.12.2010

САД не планираат да побараат екстрадиција на основачот на Wikileaks, Џулиен Асанж, соопшти портпаролот на Стејт департментот, Филип Кроули, пренесу..

Поддржувачите на Асанж го рушат MasterCard

Макфакс - 08.12.2010

Интернет страницата на MasterCard се соочува со жестоки технички проблеми, најверојатно предизвикани од хакерски напади на поддржувачите на Wikilea..

Австралија: За протекувањето на тајните документи виновни се САД, а не Асанж

Макфакс - 08.12.2010

Австралискиот министер за надворешни работи Кевин Руд денеска ги обвини Соединетите Американски држави за протекувањето на дипломатските документи ..

Москва предлага Нобелова награда за Асанж

Inpress - 08.12.2010

Москва, 8. декември 2010 (ИНПРЕС) Основачот на порталот Викиликс Џулијан Асанж да се номинира за Нобелова награда за мир, предлага администрацијата на рускиот претседател Дмитриј Медведев.

Хакери се одмаздуваат за блокирањето на Викиликс

Inpress - 08.12.2010

Вашингтон, 8. декември 2010 (ИНПРЕС) Група хакери започна со Интернет-напади врз бизниси кои прекинаа врска со Викиликс, во очигледен знак на одмазда за апсењето на водачот на организацијата Џулијан ...

Да ја очекуваме ли “отровната пилула”?

А1 - 07.12.2010

Ете. Доказ дека Големиот брат не дозволува во реалниот свет да постојат Бетмени! Џулијан Асанж, креаторот на Викиликс, модерниот одметник кој на колена ги фрли американската и светската ...

Австралија ги обвини САД за Викиликс

BBC - 07.12.2010

Основачот на интернет страницата Викиликс Џулијан Асанж го минува својот втор ден во притвор во Лондон. Неговиот адвокат вели дека повторо ќе се бара ослободување со кауција, откако судот одби да го ...

На Велика Британија и‘ е доставен налог за апсење на Асанж

Deutsche Welle - 07.12.2010

Британските власти го добија од Шведска коригираниот налог за апсење на соосновачот на интернет платформата Викиликс, Џулијан Асанж.

Џулијан Асанж е уапсен во Велика Британија

Deutsche Welle - 07.12.2010

Британската полиција денеска го уапси Џулијан Асанж, основачот на интернет платформата Викиликс, потврди Скотланд Јард. По него постои меѓународна потерница од Шведска поради обвинение за силување и ...

Основачот на Викиликс, Асанж уапсен

Deutsche Welle - 07.12.2010

Првиот човек на Викиликс, Џулијан Асанж е во притвор во Лондон. Британската полиција претпладнево го уапси Асанж, повикувајќи се на меѓународната потерница издадена од Шведска, каде е обвинет за ...

Надополнето: Британскиот суд одби кауција за Џулијан Асанж

IT.mk - 07.12.2010

<Надополнето 07.12.10> Англискиот Вестминистер суд го одби барањето за кауција на основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж велејќи дека г.

Асанж уапсен во Британија

Р.С.Европа - 07.12.2010

Основачот на Викиликс 39 годишниот австралиец Џулијан Асанж, како што јавуваат агенциите, денеска бил уапсен во Британија.

Уапсен Џулијан Асанж

Р.С.Европа - 07.12.2010

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж денеска, како што соопшти британската полиција, бил уапсен во Лондон. Основачот на Викиликс 39 годишниот австралиец Џулијан Асанж, како што јавуваат агенциите, ...

Одбиена кауцијата за Асанж

Оn.net - 07.12.2010

И покрај тоа што петмина поддржувачи на Џулијан Асанж понудија 100.000 фунти гаранција, судот одби да го ослободи со кауција и закажа нова средба за 14-ти декември.

Џулијан Асанж во притвор до 14 декември

VOX - 07.12.2010

Основачот на Интернет страницата „Викиликс“ Џулијан Асанж останува во притвор, откако денеска британскиот суд одби да го ослободи со кауција.

Свет - Викиликс со сајтови огледала се бори против сајбер пиратите

Вест - 07.12.2010

ВАШИНГТОН, 7 декември - Интернет страницата Викиликс која објавува тајни документи, презеде неколку мерки за да спречи сајбер напади.

Од „Викиликс“ протекоа виталните места за интересите на САД

Дневник - 07.12.2010

„Викиликс“ објави список на местата низ светот кои САД ги сметаат за витални за американските интереси. Ова предизвика лавина критики до контроверзниот интернет-сајт, поради тоа што информацијата ...

Адвокатот на Асанж подготвува доброволна средба со британската полиција

Алфа - 07.12.2010

Марк Стивенs, адвокатот на основачот на интернет страницата Wikileaks, Џулијан Асанж организира „доброволна средба“ на неговиот клиент со британската полиција, која во понеделникот навечер ја доби ...

Основачот на Викиликс уапсен во Лондон

Алсат-М - 07.12.2010

Основачот на Викиликс, Австралијанецот Џилијан Асанж уапсен е пред малку во Лондон, јавува Би-Би-Си. Според кратката информација на полицијата од Скотланд Јард, Асанж бил уапсен утринава околу 9.30 ...

Во Лондон уапсен Асанж

Форум - 07.12.2010

Основачот на фамозната итнернет страница Wikileaks, Џулијан Асанж е уапсен во Велика Британија, објави Reuters повикувајќи се на лондонската полиција Лондонската полиција го уапсила Џулијан Асанж во ...

Уапсен Џулијан Асанж, основачот на Викиликс

Алфа - 07.12.2010

Британската полиција денеска го уапси oсновачот на интернет страницата „Викиликс“, Џулијан Асанџ. Велика Британија претходно доби налог и сите потребни документи за ноегово апсење.

Уапсен Џулијан Асанж

Mnogoo - 07.12.2010

Британската полиција денеска во Лондон, по долга потера, го упаси Џулијан Асанж, контроверзниот основач на „Викиликс“. Асанж се бараше по обвиненијата силување и сексуално малтретирање во Шведска ...

Уапсен првиот човек на Викиликс

Здраво - 07.12.2010

Британската полиција официјално соопшти дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж е уапсен. Вчера тие добија налог од Шведска за апсење поврзано со обвиненија за силување.

Асанж во притвор до 14 декември

Форум - 07.12.2010

Судот во Вестминстер одреди денеска на основачот на интернет сајтот Викиликс, Џулијан Асанж, му одреди притвор притвор до 14 декември Судот одбил да ја прифати кауцијата што ја понудил адвокатот на ...

Австралиски весник објави писмо од Асанж

Форум - 07.12.2010

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж испрати писмо до австралискиот весник „The Australian“ во кое порачува дека Викиликс заслужува заштита, а не напади и закани поради тоа што без страв објавува ...

ВикиЛикс: Објавен план на САД-НАТО за одбрана на Балтикот од Русија

Канал5 - 07.12.2010

САД и НАТО подготвиле план за одбрана на балтичките членки на Алијансата од Русија, објави ВикиЛикис повикувајќи се на дипломатски документи кои ги објави британскиот весник Гардијан.

Уапсен основачот на ВикиЛикис, Асанж

Канал5 - 07.12.2010

Уапсен основачот на ВикиЛикис, Асанж Основачот на контроверзната веб- страна Џулиен Асанж е уапсен денеска од британската полиција.

Британскиот суд одби да го ослободи со кауција Џулијан Асанж

Сител - 07.12.2010

Основачот на Интернет страницата „Викиликс“ Џулијан Асанж останува во притвор, откако денеска британскиот суд одби да го ослободи со кауција.

Основачот на „Викиликс“ утре се предава на полицијата?

Курир - 07.12.2010

Џулијан Асанж, основачот на сајтот „Викиликс“ најверојатно утре ќе се појави во британскиот суд. Асанж ќе бара Германци кои би му помогнале да ја плати кауцијата.

Асанж утре и се предава на полицијата?!

Нетпрес - 07.12.2010

Џулијан Асанж основачот на “Викиликс“ до утре имал рок да се појави на суд во Британија. Според неговите адвокати тој требало да се пријави во полиција за барањето на Шведска за негова екстрадиција, ...

Основачот на ВикиЛикс уапсен во Британија

eReporter - 07.12.2010

Основачот на веб страната ВикиЛикс, Австралиецот Џулијан Асанж и се предаде утрината на полицијата во Велика Британија, јавуваат британските медиуми.

Основачот на Викиликс уапсен во Велика Британија

Нетпрес - 07.12.2010

Британската полиција соопштила дека го уапсила основачот на контроверзната интернет страница “Викиликс”, Јулијан Асанж. Аспењето било спроведено на основа на потерницата на Интерпол по барање на ...

„Викиликс“: Ништо нема да не запре

Курир - 07.12.2010

Кристин Храфнсон потпаролот на „Викиликс“ денес изјави дека апсењето на Асанж нема да ги запре да објавуваат тајни документи на интернет, и дека тоа претставува напад врз слободата на медиумите.

Портпарол на ВикиЛикс – Продолжуваме со објавување

eReporter - 07.12.2010

Апсењето на основачот на ВикиЛикс, Џулијан Асанж е напад на слободата на медиумите и нема да ја спречи интернет страницата и натаму да објавува доверливи документи, изјави денеска портпаролот на ...

Адвокатот на Асанж подготвува доброволна средба со британската полиција

Макфакс - 07.12.2010

Марк Стивенс, адвокатот на основачот на интернет страницата Wikileaks, Џулијан Асанж организира „доброволна средба“ на неговиот клиент со британска..

Лондон: Уапсен Асанж под обвинение за сексуален напад

Макфакс - 07.12.2010

Лондонската полиција го уапси околу 9.30 часот основачот на Викиликс Џулиан Асанж (39), пишува Скај њус. Тој е приведен под обвинение за сексуален напад во Шведска.

Портпаролот на Викиликс: Ќе продолжиме со објавување на документи

Макфакс - 07.12.2010

Апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е напад врз слободата на печатот и нема да ја спречи организацијата да продолжи да објавува докуме..

Асанж во притвор до 14 декември

Макфакс - 07.12.2010

Судот во Вестминстер одреди денеска на основачот на интернет сајтот Викиликс, Џулијан Асанж, му одреди притвор притвор до 14 декември, пренесува аг..

Австралиски весник објави писмо од Асанж

Макфакс - 07.12.2010

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж испрати писмо до австралискиот весник „The Australian“ во кое порачува дека Викиликс заслужува заштита, а не на..

САД засега незаинтересирани за апсењето на Асанж

Макфакс - 07.12.2010

Апсењето на основачот на интернет-порталот Викиликс Џулијан Асанж „во ова фаза“ претставува билатерално прашање помеѓу Велика Британија и Шведска, ..

Џулијан Асанж уапсен во Англија

Inpress - 07.12.2010

Лондон, 7. декември 2010 (ИНПРЕС) Основачот на порталот Викиликс Џулијан Асанж денеска бил уапсен во Англија. Претходно беше објавено дека тој утре треба да се појави пред судот во Англија, откако ...

Викиликс ќе продолжи со објавувањето на тајните документи

Inpress - 07.12.2010

Лондон, 7. декември 2010 (ИНПРЕС) Апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е напад на слободата на медиумите. Тоа нема да ја спречи интернет страницата и натаму да објавува доверливи ...

Асанж: Обама треба да поднесе оставка ако одобрил шпиунирање службеници на ОН

Deutsche Welle - 06.12.2010

Претседателот на САД Барак Обама треба да поднесе оставка доколку се докаже дека ја одобрил наредбата за шпиунирање на службеници на ОН, изјави основачот на Интернет платформата „Викиликс“ Џулијан ...

Свет - Агресивната Кина губи пријатели

Време - 06.12.2010

Кина губи пријатели низ светот поради новата агресивна надворешна политика, се вели во преписката на американскиот амбасадор во Пекинг до Стејт департментот, која ја објави веб-сајтот „викиликс“.

Швајцарска банка ја затвори сметката на Асанж

Р.С.Европа - 06.12.2010

Швајцарската поштенска банка соопшти дека ја затворила сметката на основачот на Викиликс Џулијан Асанж поради, како што велат, лажните информации што ги оставил за својата адреса.

Замрзната швајцарската сметка на Асанж

Оn.net - 06.12.2010

Швајцарската поштенска банка ја замрзна сметката на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж под образложение дека оставил лажни податоци за своето место на живеење.

Џулиус Асанж има „план Б“

Утрински - 06.12.2010

Лондон- Основачот на „Викиликс“, некогашниот хакер Џулијан Асанж предупреди дека ако биде уапсен или ако веб сајтот му биде затворен, на Интернет ќе бидат објавени многу доверливи документи кои ги ...

Асанж се закани со „отровно апче“

Кајгана - 06.12.2010

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж се закани со „отровно апче“, односно ново објавување на тајни меѓународни документи во случај на негово апсење или гаснење на Викиликс.

Асанж: Обама треба да поднесе оставка доколку се докаже дека одобрил шпионирање службеници на ОН

Алфа - 06.12.2010

Претседателот на САД Барак Обама треба да поднесе оставка доколку се докаже дека ја одобрил наредбата за шпионирање на службеници на ОН, изјави основачот на Интернет страницата „Викиликс“ Џулијан ...

Адвокатот на Асанж го подготвува за доброволна средба со британската полиција

Форум - 06.12.2010

Марк Стивенs, адвокатот на основачот на интернет страницата Wikileaks, Џулијан Асанж организира „доброволна средба“ на неговиот клиент со британската полиција, која во понеделникот навечер ја доби ...

Асанж: Обама да поднесе оставка

Курир - 06.12.2010

Основачот на Интернет страницата „Викиликс“ Џулијан Асанж во интервјуто за шпанскиот весник „Паис“, изјавува дека претседателот на САД Барак Обама треба да поднесе оставка доколку се докаже дека ја ...

Британија доби налог за апсење на Асанж

Макфакс - 06.12.2010

Велика Британија доби налог и сите потребни документи за апсење на основачот ...

Швајцарците ја блокираа банкарската сметка на Џулијан Асанж

Inpress - 06.12.2010

Берн, 6. декември 2010 (ИНПРЕС) Банкарската филијала на Швајцарските пошти денеска соопшти дека поради „неточни податоци за местото на живеење“ е блокирана банкарската сметка на основачот на Викиликс ...