TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Семејството на Љубе Бошковски, неговата сопруга Виолета со трите деца денеска од Бале замина за Хаг

Канал5 - 10.04.2005

.. Ќе имаат можност да го посетат Бошковски во притворот во Шевенинген.. Адвокатот на Јохан Тарчуловски, Антонио Апостолски, по неколкудневниот престој во Хаг и по средбите со неговиот клиент и со претставници на трибуналот, денеска попла ..

Тарчуловски бара да му се забрза изјаснувањето

Време - 09.04.2005

ДОДЕКА СЕМЕЈСТВОТО И АДВОКАТОТ МУ СЕ ВО ХАГ Јохан Тарчуловски, обвинет од Хашкиот суд за воени злосторства, побарал од судскиот совет на Трибуналот наместо за две недели, како што првично беше закажано, да му овозможи да се изјасни по обвинението во наредните неколку дена, додека неговиот адвокат и ...

СДСМ за, ДУИ против закон за соработка со Хаг

Дневник - 09.04.2005

ВЛАДИНИТЕ ПАРТНЕРИ СО РАЗЛИЧЕН СТАВ Владејачките СДСМ и ДУИ имаат различен став за донесувањето закон за соработка со Кривичниот суд за воени злосторници во Хаг. Социјалдемократите сметаат дека во интерес на Македонија е соработката да се регулира со закон, а висок функционер во ДУИ рече дека не ...

В понеделник Владата ќе каже колку пари ќе даде

Вечер Прес - 09.04.2005

"Се уште не се знае дали Хашкиот трибунал ќе дозволи познатиот хрватски адвокат Анто Нобило, по службена должност да го брани Љубе Бошкоски, не информира сопругата на екс-министерот за внатрешни работи Виолета Бошкоска. Таа контактирала со потенцијалниот адвокат на Љубе, кој и рекол дека се уште ја ...

Тарчуловски ќе се изјасни дека е невин

А1 - 08.04.2005

Јохан Тарчуловски, обвинет од Хашкиот Трибунал за воени злосторства, пред судиите ќе се изјасни дека не е виновен. Вака Тарчуловски и неговиот адвокат се договориле по вчерашната 5-часовна средба во Шевенинген. На првото појавување кон крајот на март, Тарчуловски одби да се изјасни по обвинението ...

Владата да гарантира за Бошковски и за Тарчуловски

Време - 08.04.2005

ВМРО-ДПМНЕ ГО ПУШТИ ВО ПРОЦЕДУРА ЗАКОНОТ ЗА СОРАБОТКА СО ХАГ Пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и на ЛП вчера во Собранието поднесоа предлог за донесување закон за соработка со Меѓународниот кривичен суд во Хаг. ВМРО-ДПМНЕ вчера побара од Владата и од премиерот Владо Бучковски, во најскоро време, да ...

Предложен закон за соработка со Хаг

Дневник - 08.04.2005

ВМРО-ДПМНЕ и ЛП Опозициските ВМРО-ДПМНЕ и ЛП вчера во Собранието доставија предлог-закон за соработка со Кривичниот суд за воени злосторници во Хаг. Ако се усвои предложениот текст, Македонија ќе треба за сите обвинети македонски државјани да даде гаранции за бранење од слобода, да ги плати сите ...

ВМРО-ДПМНЕ бара Бошкоски и Тарчуловски да се бранат од слобода

Утрински - 08.04.2005

Опозицијата изготви предлог-закон за соработка со Хашкиот трибунал При изготвувањето на предлог-законот за соработка со Хаг опозицијата ги користеше искуствата од хрватскиот и српскиот закон Опозицијата изготви предлог-закон за соработка со Хашкиот трибунал, кој, според нивните најави, вчера и ...

За Нобило владината помош од 100 илјади евра за Бошкоски е смешна

Утрински - 08.04.2005

Ексминистерот и натаму со многу проблеми при составувањето на адвокатскиот тим Само за чистите материјални трошоци, патувањата и авионските карти за една година се потребни околу 500 илјади евра тврди Нобило Несудениот адвокат на Љубе Бошкоски, Хрватот Анто Нобило, не ја прифаќа понудата на Владата ...

Тарчуловски денеска ќе се изјаснува за вината пред Хашкиот трибунал

Макфакс - 08.04.2005

Хаг Поранешниот полициски инспектор Јохан Тарчуловски денеска треба да се изјасни за вината по обвинителниот акт што против него го покрена Хашкиот трибунал, соопштено е од Хаг. Според обвинението, Тарчуловски треба да се изјасни за кршење на законите и обичаите на војување и тоа по три точки - за ...

Тарчуловски: “Не сум виновен“

Макфакс - 08.04.2005

Хаг Поранешниот македонски полициски инспектор Јохан Тарчуловски денеска пред Хашкиот трибунал се изјасни како невин по обвинението за злосторство врз албанските цивили направени во селото Љуботен во 2001 година. “Не сум виновен“, рече Тарчуловски откако судијата Албин Ејзер му ги прочита сите три ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесува предлог-закон за соработка со Хаг

А1 - 07.04.2005

Владата веднаш да понуди гаранции до Хашкиот Трибунал, со кои на двајцата обвинети, Бошковски и Тарчуловски, ќе им биде овозможено да се бранат од слобода, односно да бидат пуштени од притвор додека трае постапката. Ова е само дал од предлог-законот за соработка на Македонија со Хаг, кој ...

Нобило: 100.000 евра за Бошковски е смешна сума

А1 - 07.04.2005

Хрватскиот адвокат Анто Нобило, потенцијалниот бранител на поранешниот министер за внатрешни работи на Република Македонија пред Хашкиот трибунал изјави дека стотте илјади евра годишно, колку што македонската Влада неофицијално ќе одобри за неговата одбрана е „смешна и неприфатлива“ сума.

Поздрави за Јохан од цела Македонија

Дневник - 07.04.2005

СОЊА ТАРЧУЛОВСКА ОТПАТУВА КАЈ СОПРУГОТ во хаг Не си сам, цела македонска јавност е со тебе, е пораката што Соња денеска ќе му ја пренесе на својот сопруг Јохан Тарчуловски, при посетата во затворот Шевенинген. Таа со нивната едноиполмесечна ќерка Мелани и со мајката на Јохан, Гордана Тарчуловска, ...

Надеж, поздрави и поддршка за Јохан

Вест - 07.04.2005

СЕМЕЈСТВОТО НА ТАРЧУЛОВСКИ ЗАМИНА ЗА ХАГ За четврток веќе ја имаме договорено првата средба, која со нетрпение ја очекуваме и ние и тој, рече сопругата на Јохан Тарчуловски Соња, која со ќеркичката Мелани и мајка му Гордана вчера напладне од Скопскио Семејството на Јохан Тарчуловски, сопругата ...

ВМРО ДПМНЕ подготви предлог- закон за соработка на државава со Хаг.. Законот веќе е доставен до собранието

Канал5 - 07.04.2005

.. На негова подготовка работеле експерти од ДПМНЕ и од Либералната партија, кои ги разгледале искуствата од српскиот и од хрватскиот закон.. Законот предвидува од денот на притворањето владата на обвинетиот да му ги надомести трошоците за престојот и ..

ХАГ - ПОСЛЕ СВАДБА ТАПАНИ

Вечер Прес - 07.04.2005

ПИШУВА: Емил СТЕРЈЕВСКИ Се знаеше и пред официјално да биде обелоденето дека Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски ќе бидат "македонските претставници" во Хашкиот трибунал. Пред тие да отпатуваат за Хаг, македонскиот државен врв изјавуваше дека пакетот од Македонци, може битно да влијае врз идното ...

Нема гаранција за бранење од слобода за Тарчуловски и Бошковски

А1 - 06.04.2005

Македонската Влада засега нема да понуди гаранции, Тарчуловски и Бошковски да се бранат од слобода, дознава А1. Проценка е дека во следните 9 до 10 месеци, додека трае истражната постапка, не е можно тие да бидат пуштени од Шевенинген.

Соња и Мелани кај Јохан во Шевенинген

Дневник - 06.04.2005

ПО ТРИ НЕДЕЛИ ОД ЕКСТРАДИЦИЈАТА Соња Тарчуловска, со едноиполмесечната ќеркичка Мелани, денеска ќе отпатува во Хаг за да го посети својот сопруг Јохан во холандскиот затвор Шевенинген. Патува на сопствен трошок. Во Хаг ќе останат седум дена, а ќе бидат сместени кај пријатели.

Владата треба да бара обвинетите да се бранат од слобода

Време - 06.04.2005

ОПОЗИЦИЈАТА ДЕФИНИРА КАКО ТРЕБА ДА СЕ СОРАБОТУВА СО ХАГ Владата е должна да му предложи и да даде гаранција на Меѓународниот кривичен суд во Хаг за секој обвинет македонски државјанин, кој таму е во притвор, да може да се брани од слобода.

Семејството и адвокатот ќе го посетат Јохан Тарчуловски во Хаг

Утрински - 06.04.2005

Министерката Младеновска најави владина помош Владата до крајот на неделава треба да ја потврди одлуката за издвојување на вкупно 200 илјади евра за семејствата на обвинетите од Трибуналот во Хаг, Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски, како финансиска поддршка за трошоците на нивната одбрана.

Солана сведоk во Хаг

Дневник - 06.04.2005

СЕ ПОДГОТВУВА ОДБРАНАТА НА ТАРЧУЛОВСКИ Во хашкото обвинение се зборува за "воен конфликт", а Солана зборуваше дека во 2001 година во Македонија имало "меѓуетнички конфликт Владата треба да дефинира каков беше конфликтот во 2001 година во Македонија, побарал адвокатот Антонио Апостолски, бранител на ...

Малата Мелани, мајка и Соња и баба и Гордана денеска заминаа за Хаг, во посета на својот татко, сопруг и син Јохан ...

Канал5 - 06.04.2005

Неколку часа подоцна и неговиот адвокат Антонио Апостолски полета за Холандија за првпат да се види со својот клиент.. Семејството Тарчуловски возбудено дека ќе го види Јохан, но и луто зошто не им било дозволено да го посетат додека бил во истражниот зат Неколку часа подоцна и неговиот адвокат ...

Тарчуловски в понеделник ќе се изјаснува пред Хашкиот суд

Макфакс - 06.04.2005

Хаг Поранешниот македонски полициски инспектор Јохан Тарчуловски в понеделник треба да се изјасни за вината по обвинителниот акт што против него го покрена Хашкиот трибунал, соопштено е од Хаг. Според обвинението поднесено од Карла Дел Понте, Тарчуловски треба да се изјасни за кршење на законите и ...

Хонорарот од Владата бил смешен

Вечер Прес - 06.04.2005

"Сто илјади евра годишно, колку што неофицијално ќе одобри македонската Влада за одбрана на поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски пред Хашкиот трибунал е смешна и неприфатлива сума", вели Анто Нобило, потенцијалниот хрватски адвокат на Бошковски.

Тарчуловски в четврток ќе ја има првата посета

А1 - 05.04.2005

Јохан Тарчуловски в четврток ќе ја има првата посета во затворот во Шевенинген. Неговата сопруга Соња Тарчуловска и адвокатот Антонио Апостолски утре заминуваат за Хаг. Попладнево адвокатот Апостолски во Холандската амбасада ги подигне визите за него и за сопругата на Тарчуловски.

Владата ќе формира посебно тело за односи со Хаг?

Време - 05.04.2005

ЗА ДА ИМ ПОМОГНЕ НА ОБВИНЕТИТЕ Владата планира да формира посебно тело за соработка со Меѓународниот суд за воени злосторства од Хаг, дознаваме од извори во Владата. Целта е да се обезбеди поефикасна одбрана на двајцата обвинети македонски граѓани - Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски.

По 100 илјади евра за Бошкоски и за Тарчуловски за одбрана во Хаг?

Утрински - 05.04.2005

Владата никако да одлучи за финансиска помош за обвинетите од Трибуналот Овие средства Владата ќе им ги исплати на семејствата на обвинетите и со нив тие потоа ќе треба да ги платат адвокатите што ќе ги застапуваат Бошкоски и Тарчуловски пред Трибуналот Владата ќе им даде по 100 илјади евра на ...

Младеновска и Прчевски во Хаг

Макфакс - 05.04.2005

Хаг Министерката за правда на Македонија Мери Младеновска - Георгиевска и Јавниот обвинител Александар Прчевски денеска во Хаг треба да се сретнат со претставниците на Трибуналот за воени злостори. Тие, како што е соопштено ќе разговараат за четирите предмета за воени злостори во време на ...

200.000 евра за одбраната на Бошковски и Тарчуловски

А1 - 04.04.2005

Владата издвои 200.000 евра за одбраната на Бошковски и Тарчуловски. Доцна попладнево беше формирано координативно тело за соработка со Хаг, кое до понеделник треба да одлучи како ќе ги подели парите за одбраната и за семејствата на Бошковски и Тарчуловски.

Младеновска и Прчевски ќе го посетат Бошковски

Време - 04.04.2005

ВЛАДАТА НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД ПРОЦЕСОТ ВО ХАГ Боби Христов Македонската влада не отстапува од одлуката финансиски да ја поддржи одбраната на поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски во Хаг. Со неговото семејство се бараат правни форми како тоа да се реализира, велат во кабинетот на ...