TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонска црква ќе се гради во Нови Сад

А1 - 12.11.2005

Македонците кои живеат во Србија и Црна Гора наскоро ќе изградат своја легална македонска црква, без оглед дали тоа ќе го дозволи или не Српската православна црква. Ова како што пренесува Макфакс го изјави денеска претседателот на Здружението на Македонците во СЦГ Драган Велковски, додавајќи оти ...

Белград без реакции за кандидатскиот статус на Македонија

А1 - 10.11.2005

Препораката на Европската комисија - Македонија да стане кандидат за прием во ЕУ, сеуште не предизвика реакции од официјален Белград. Но затоа, кратката вест ја пренесоа сите медиуми. Оваа рамнодушност на Белград може да се протумачи како преокупираност со сопствените проблеми.

„Војската на СЦГ не го крие Младиќ“

Макфакс - 09.11.2005

Белград Министерството за одбрана на Србија и Црна Гора синоќа „најрешително“ демантираше дека учествува во криењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ. Демантот издаден синоќа е мотивиран од „написи во некои медиуми кои се повикуваат на соопштенија од институции на Република ...

Препораки за Бугарија, Романија, Хрватска и СЦГ

Макфакс - 09.11.2005

Брисел Бугарија и Романија да го забрзаат темпото на реформи, Србија и Црна Гора (СЦГ) нестабилната политичката ситуација да ја решаваат конструктивно, а Хрватска во целост да соработува со Хашкиот трибунал. Ова се дел од препораките што Европската комисија ги посочи во денеска објавените извештаи ...

Грција стравува од Русија во приватизацијата во Србија

Макфакс - 09.11.2005

Атина Странските инвеститори се незадоволни поради изјавата на министерот за надворешни работи на СЦГ Вук Драшковиќ, за тоа дека очекува големи деловни зделки со Русија во енергетиката, оценува грчката државна агенција АНА. Посетата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предизвика ...

ЕУ со став за референдумот за независноста на Црна Гора

Макфакс - 09.11.2005

Подгорица Претставници на тројката на Европската унија денеска на властите во Подгорица ќе им го врачат документот во врска со организирањето на референдум за државниот статус на Црна Гора. Тројката од ЕУ во Подгорица ќе ја претставуваат британскиот амбасадор во СЦГ, Дејвид Гауен, раководителот на ...

Лавров и Маровиќ: Неопходен е реалистичен пристап за Косово

А1 - 08.11.2005

Неопходен е реалистичен пристап на сите страни во преговорите за идниот статус на Косово, бидејќи единствено така може да се постигне одржливо и демократско решение, заклучија синоќа во Белград претседателот на СЦГ Светозар Маровиќ и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Србија паралелно преговара за Косово и за ЕУ

Време - 08.11.2005

ДИПЛОМАТСКИ СЛАЛОМ Паралелно со подготовките за преговорите во Косово, вчера во Белград почнале и преговорите за стабилизација и асоцијација на Србија и Црна Гора со Европската Унија. Европската Унија, на самитот во Луксембург, реши дека СЦГ доволно напредувала за да ги почне преговорите со ЕУ.

Драшковиќ во Москва за Косово

Макфакс - 08.11.2005

Белград Министерот за надворешни работи на Србија и Црна Гора (СЦГ) Вук Драшковиќ ќе разговара денеска во Москва со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров за Косово Драшковиќ, како што соопшти неговиот кабинет, престојува во работна посета на Москва, на покана неговиот руски колега.

Војската на СЦГ нема да се меша во црногорскиот референдум

Макфакс - 08.11.2005

Подгорица Војската на Србија и Црна Гора нема да се меша во референдумскиот процес во Црна Гора – изјави министерот за одбрана на СЦГ Зоран Станковиќ за црногорските медиуми. Според Станковиќ, војската ќе остане на страна, иако има „многу перфидни обиди“ таа да се инволвира или да интервенира во ...

Лавров-Маровиќ: Реален пристап за Косово

Макфакс - 08.11.2005

Белград Неопходен е реалистичен пристап на сите страни во преговорите за идниот статус на Косово бидејќи единствено така може да се постигне одржливо и демократско решение, заклучија синоќа во Белград претседателот на СЦГ Светозар Маровиќ и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Прва рунда преговори меѓу СЦГ и ЕУ

А1 - 07.11.2005

Прва рунда преговори за склучување на Договор за стабилизација и асоцијација меѓу Србија и Црна Гора и Европската Унија, почнува денеска во Белград. Делегацијата на СЦГ која ја сочинуваат преговарачките тимови на државната заедница ќе ја предводи шефот на дипломатијата Вук Драшковиќ, а делегацијата ...

Почнуваат преговорите за спогодба за стабилизиција на Србија и Црна Гора со ЕУ

Вест - 07.11.2005

Белград, 7 ноември - Во Белград денес треба да се одржи првата официјална рунда преговори за склучување Спогодба за стабилизација и асоцијација на ЕУ и Србија и Црна Гора. На преговорите акцентот ќе биде ставен на преамбулата и општите начела на спогодбата, политичкиот дијалог, регионалната и ...

Преговори за договор за стабилизација и асоцијација

Макфакс - 07.11.2005

Белград Прва рунда преговори за склучување на Договор за стабилизација и асоцијација(ДСА) меѓу Србија и Црна Гора (СЦГ) и Европската унија (ЕУ) почнува денеска во Белград. Делегацијата на СЦГ која ја сочинуваат преговарачките тимови на државната заедница ќе ја предводи шефот на дипломатијата Вук ...

Лавров во посета на Србија

Макфакс - 07.11.2005

Белград Шефот на Руската дипломатија Сергеј Лавров кој синоќа пристигна во официјална посета на Србија и Црна Гора (СЦГ) денеска ги започнува разговорите со своите домаќини Лавров ќе се сретне со целокупниот државен врв на СЦГ и на Србија, а попладне патува за Приштина каде треба да разговара со ...

И СЦГ СО СПОГОДБА ЗА СТАБИЛИЗАЦИЈА И АСОЦИЈАЦИЈА

Вечер Прес - 07.11.2005

Белград, - Во Белград денеска се очекува да се одржи првата официјална рунда преговори за склучување Спогодба за стабилизација и асоцијација на ЕУ и Србија и Црна Гора. На преговорите акцентот ќе биде ставен на преамбулата и општите начела на спогодбата, политичкиот дијалог, регионалната и ...