TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ни коњаникот Филип Втори во Битола не И избега на Шарената револуција

Сакам да кажам - 08.05.2016

Фото: Битолско движење Ни коњаникот Филип Втори, поставен во центарот на Битола, синоќа не и избега на Шарената револуција. Демонстрантите античкиот владетел го обоија со шарени бои. Прво беше обоен столбот од споменикот на синот во Скопје, поточно ...

Полицијата омекна пред Шарената револуција

Сакам да кажам - 08.05.2016

Фото: СДК.МК Шарената револуција на секојдневните протести посебно внимание и посветува на полицијата. Тоа беше особено забележливо на протестот пред Македонската радиотелевизија (МРТВ) во саботата.

Нападнати демонстранти на Шарена револуција заради транспарентот со Груевски

Фокус - 08.05.2016

Случајот е пријавен во полиција, а отворена е потрага по непознат сторител. Непознати сторители ги нападнале демонстрантите од Шарената револуција кои денеска симболично ја преставија револуцијата со еден транспарент на скопскиот тркачки маратон.

Шарената револуција е состојба на умот за правда, не супститут на СДСМ против ВМРО –ДПМНЕ

Фокус - 08.05.2016

Колку повеќе се обидуваат да ја сатанизираат и девалвираат или присвојуваат, таа ќе биде уште посилна и единствена, затоа што Шарената револуција нужно не припаѓа кон ниту еден од четирите поглавици кои и во овие моменти тајно преговараат.

Нападнати демонстранти на „Шарената револуција“

Стандард - 08.05.2016

Непознати сторители ги нападнале демонстрантите од „Шарената револуција“ кои денеска излего со транспарент на кој стоеше „Трчај како да ја носиш веста дека Грујо е во затвор“. Еден од нив е повреден и до крајот на денот од движењето „Протестирам“ се ...

СЕ ИЗМОРИЈА ОД ДЕМОЛИРАЊЕ: „Шарените Револуционери“ денеска ќе одмараат

Телеграф - 08.05.2016

За утре тие најавуваат продолжување на своите секојдневни активности и шарената револуција Здружението „Протестирам“ за денеска нема закажано демонстрации низ центарот на Скопје . Иако тие секојдневно одржуваа протести во кои главна задача им беше ...

Нападнати демонстранти на Шарена револуција заради транспарентот за Груевски

Репортер - 08.05.2016

Непознати сторители ги нападнале демонстрантите од Шарената револуција кои денеска симболично ја преставија револуцијата со еден транспарент на скопскиот тркачки маратон. Нивната парола „Трчај како да ја носиш веста дека Грујо е во затвор“ некому ...

Шарената револуција Е состојба на умот ЗА ПРАВДА, не супститут на СДСМ против ВМРО –ДПМНЕ

Репортер - 08.05.2016

Колку повеќе се обидуваат да ја сатанизираат и девалвираат или присвојуваат, таа ќе биде уште посилна и единствена, затоа што Шарената револуција нужно не припаѓа кон ниту еден од четирите поглавици кои и во овие моменти тајно преговараат.

Обоен судот во Битола, полицајците добија цвеќиња од демонстрантите

МКД - 08.05.2016

На денешниот протест на Шарената револуција во Битола беше обоен битолскиот Основен суд, а демонстрантите им дадоа цвеќиња на полицајците во чест на Денот на полицијата, 7 мај, и побараа ослободување на сите уапсени демонстранти.

Писмо на благодарност до криминалната банда на власт или Viva la Шарена револуција!

Репортер - 08.05.2016

Драги наши и никогаш непрежалени криминалци со фашизоидни нагони, свесни ли сте вие колку добрини ни направивте последниве неколку години? Нѐ обединивте, нѐ направивте посилни, нѐ научивте да маваме со јајца и патлиџани, да скандираме гласно, да ...

Писмо на благодарност до криминалната банда на власт или Viva la Шарена револуција!

Локално - 08.05.2016

Драги наши и никогаш непрежалени криминалци со фашизоидни нагони, свесни ли сте вие колку добрини ни направивте последниве неколку години? Нѐ обединивте, нѐ направивте посилни, нѐ научивте да маваме со јајца и патлиџани, да скандираме гласно, да ...

Нападнати демонстранти на Шарена револуција заради транспарентот за Груевски

Локално - 08.05.2016

Непознати сторители ги нападнале демонстрантите од Шарената револуција кои денеска симболично ја преставија револуцијата со еден транспарент на скопскиот тркачки маратон. Нивната парола „Трчај како да ја носиш веста дека Грујо е во затвор“ некому ...

Нападнати демонстранти на Шарена револуција заради транспарентот за Груевски

Либертас - 08.05.2016

Непознати сторители ги нападнале демонстрантите од Шарената револуција кои денеска симболично ја преставија револуцијата со еден транспарент на скопскиот тркачки маратон. Нивната парола „Трчај како да ја носиш веста дека Грујо е во затвор“ некому ...

Со шарена перална за пари СДСМ и СОРОС ги фарбаат очите на јавноста

Република - 08.05.2016

„Се моли шарената револуција да не го фарба народот“, „Нема дневници за протест“, „Протестирам на СДСМ има 5.332.759 причини за протестирање, колку што е и буџетот на СОРОС изразен во евра… Ова се само дел од транспарентите кои деновиве можат да се ...

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: Обоена најскапата ограда на мост во Македонија

еМагазин - 08.05.2016

Дел од учесниците на протестот, организиран од граѓанската инцијатива „Протестирам“ фрлија боја врз оградата на мостот „Слобода“, која важи за најскапа во Македонија. Деновиве боја добија многу институции и споменици, од Порта Македонија, до Владата ...

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: Обоена „црно-белата“ МРТВ

еМагазин - 08.05.2016

Дел од учесниците на протестот, организиран од „Протестирам„ фрлија боја врз зградата на МРТВ. Јавниот сервис доби боја, како што посочија поради партиската пропаганда и порачаа: “МРТВ е на граѓаните!„ и побараа на новинарите од МРТВ да им се ...

Обоена оградата на мостот „Слобода“, пред МРТВ се бара новинарите да известуваат објективно

ТВ21 - 07.05.2016

Со пушки – играчки наполнети со боја, „Шарената револуција“ ја обои новата ограда на мостот „Слобода“. Демонстрантите предводени од „Протестирам“ и вечерва го почнаа протестот пред Специјалното јавно обвинителство а незедаоволство отидоа да го ...

Мал инцидент пред МРТВ

Сакам да кажам - 07.05.2016

Шарената револуција ја зафати и МРТВ (Фото: СДК.МК) Пред зградата на МРТВ се случи мал инцидент кога демонстрантите нападнаа еден од полицајците што ги снимаше со камера. Граѓаните викаа „Кодош, кодош!“, не знаејќи дали снимателот е од екипа на МТВ, ...

МРТВ и мостот Слобода обоени во боите на Шарената револуција

Телма - 07.05.2016

Едноминутно молчење за загинатите колеги полицајци во Диво Насеље; Повредн поранешен полицаец; И повик полицијата да се придружи на протестите... Песна од најпопуларната образовна емисија Бушава азбука но посветена на денешното секојдневие...

Шарената револуција ќе протестира пред „еднобојната“ МРТВ

Фокус - 07.05.2016

Ќе маршираме дотаму за да им порачаме дека тие се наш сервис и дека нивна задача е да работат професионално, а не партиски. Ќе им порачаме дека МРТВ е на граѓаните, од граѓаните и за граѓаните! Нема правда, нема мир! Движењето „Протестирам“ денеска ...

„Шарената револуција“ вечерва пред МРТВ

ТВ21 - 07.05.2016

Вечерашниот протест на „Протестирам“ планирано е да се одржи пред Македонската радио-телевизија (МРТВ), соопштуваат од граѓанската платформа. Протестот ќе започне вообичаено, пред Специјалното јавно обвинителство, во 18 часот.

Моќта на добриот дизајн против неправдата

Deutsche Welle - 07.05.2016

Шарените антивладини протести на улиците на Скопј станаа плодно поле за креативност. Повеќемина графички дизајнери бесплатно со јавноста споделуваат свои дизајни инспирирани од „Протестирам“ и „Шарената револуција“. „Хулиганка“ – петомајска.

Чадори за заштита на полицајците од шарената револуција

Сакам да кажам - 07.05.2016

Фото: СДК.МК Најновиот изум на шарените револуционери за заштита на полицајците се чадорите. За време на протестот во петокот навечер, неколку девојки со чадори застанаа пред полицискиот кордон што ја чуваше зградата во која што се наоѓа седиштето ...

Вечерва шарена револуција ќе маршира до МРТВ

Сакам да кажам - 07.05.2016

Од вчерашните протести (Фото: СДК.МК) Вечерва протестот на Шарената револуција ќе биде посветен на јавниот дифузен серевис Македонска радио телевизија (МРТВ), соопштија од здружението Протестирам.

„Шаренило“ и за МРТВ

Deutsche Welle - 07.05.2016

Маршот на „Шарената револуција“ продолжува и денеска (07.05.2016). Во фокусот на протестот ќе биде Македонската радио телевизија, соопштија од здружението „Протестирам“. Во соопштението на официјалната Фејсбук страница на здружението „Протестирам“, ...

Марш на Шарената револуција за слобода на МРТВ

Сакам да кажам - 07.05.2016

Фото: СДК.МК Демонстрантите од Шарената револуција, многу помалку од вчера, маршираат низ центарот на Скопје. Тие тргнаа пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и се движат кон зградата на јавниот дифузен сервис Македонска радио ...

Демонстрантите бараат слобода за новинарите во МРТВ

Сакам да кажам - 07.05.2016

Фото: СДК.МК Демонстрантите од Шарената револуција пред зградата Македонска радио телевизија (МРТВ) бараат на новинарите од јавниот дифузен сервис да им се дозволи да известуваат професионално и непристрасно, јавуваат репортерите на САКАМДАКАЖАМ.МК.

Милионската ограда на мостот „Слобода“ во боите на револуцијата

Фокус - 07.05.2016

Скопје 2014 останува мета на балоните со боја. Демонстрантите од „Протестирам“ кои тргнаа од Специјалното јавно обвинителство кон МРТВ каде што ќе ги испратат главните пораки од денешните протести, ја обоија оградата на мостот „Слобода“ кај ...

ГАЛЕРИЈА: Поддршка за Шарената револуција и од Бали

Репортер - 07.05.2016

Продолжува интернационалната поддршка за протестите на Шарената револуција. На социјалните мрежи се споделуваат фотографии направени во градот Убуд на индонезискиот остров Бали. ...

Моќта на добриот дизајн против неправдата

Репортер - 07.05.2016

Шарените антивладини протести на улиците на Скопје станаа плодно поле за креативност. Повеќемина графички дизајнери бесплатно со јавноста споделуваат свои дизајни инспирирани од „Протестирам“ и „Шарената револуција“, пишува Дојче веле .

И манекенката Катарина Ивановска дел од „Шарената револуција“ (ФОТО)

Стандард - 07.05.2016

И познатата македонска манекенка, Катарина Ивановска заедно со момчето се појави на протестите на „Шарената револуција“. Катерина носеше беџ против полициска тортура. Инаку, протестите без посветени на борбата против корупцијата, а демонстрантите ...

(ВИДЕО) Во Скопје дожд и реки од народ по улиците – Шарената револуција пред МРТВ

Репортер - 07.05.2016

ту дождот и ветрот не ги поколебаа скопјани од борбата за правда. И денеска во масовен број, граѓаните излегоа и се приклучија на Шарената револуција на протестниот марш кој започна од пред СЈО, а чија крајна дестинација денеска е зградата на МРТВ.

(ВИДЕО) Белизе бенд настапува за демонстрантите пред МРТВ

Репортер - 07.05.2016

Шарената револуција по маршот низ скопските улици пристигна пред зградата на МРТВ, која е денешната цел на протестот. Таму се слушаат снимки од „бомбите“, меѓу кои и снимката во која се слушаат гласовите на екс-министерката Јанкулоска и шефот на ...

„Оставка, оставка“ Од петочните протести

МКД - 07.05.2016

На вчерашните протести предводени од Шарената револуција во Жена-парк беше кренат нов споменик - машина за перење пари, како симбол на корумпираноста на власта. Пред Собранието беа пуштени безброј шарени балони, а дел од владината ограда беше обоен, ...

[Став] Лицата на Шарената Револуција

Радио МОФ - 07.05.2016

Тие ја бранат својата партија-држава, но ние ја браниме слободата на говор и правдата. Нема да ја попречиме нивната слобода на изразување, но ќе ги сквернавиме злите симболи на режимот, пишува Демијан Хаџи- Ангелковски од Студентски пленум во ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција ја обои и зградата на МРТВ

Репортер - 07.05.2016

Шарената револуција по маршот низ скопските улици пристигна пред зградата на МРТВ, која е денешната цел на протестот. Таму се слушаа снимки од „бомбите“, меѓу кои и снимката во која се слушаат гласовите на екс-министерката Јанкулоска и шефот на ...

Дождот не ги спречи – Шарената револуција продолжува пред МРТВ

Нова ТВ - 07.05.2016

Дождот не ги спречи стотина граѓани и денеска да ги продолжат протестите под името „Протестирам“ или т.н „Шарена револуција“. Демонстрантите се собраа како и вообичаено пред Специјалното јавно обвинителство а ќе продолжи пред зградата на Јавниот ...

#Протестирам: Денеска ќе порачаме дека МРТВ е на граѓаните!

Радио МОФ - 07.05.2016

Граѓаните обединети во неформалното движење „Протестирам“ и денеска најавија собир пред просториите на Специјалното јавно обвинителство, во 18 часот. Денешниот протест ќе биде со фокус на МРТВ, или како што велат организаторите, со фокус на ...

Шарена револуција за фарбање на народот и за перење пари

Курир - 07.05.2016

„Се моли шарената револуција да не го фарба народот“, „Нема дневници за протест“, „Протестирам на СДСМ има 5.332.759 причини за протестирање, колку што е и буџетот на СОРОС изразен во евра… Ова се само дел од транспарентите кои деновиве можат да се ...

(ФОТО) „Специјалните единици“ на Шарената револуција

Репортер - 07.05.2016

Денеска на Шарената револуција и се придружија и „специјални единици“ кои со пушки-играчки наполнети со боја помогнаа во боењето на милионската ограда на мостот кај МНР. Вообичаено, демонстратите досега ги гаѓаа објектите со балони со боја.

ФОТО: Покрај од Бали, поддршка за „Протестирам“ стигна и од ИСИС

Курир - 07.05.2016

Дел од опозициските медиуми денеска објавија дека соросовите протестанти на таканаречената „Шарена револуција“ добиле поддршка дури од Бали. Со оглед на тоа што „Протестирам“ и ИСИС имаат исти методи на рушење на спомен-обележја и споменици кои се ...

Обоена оградата од мостот кај „Холидеј Ин“ (ФОТО)

Стандард - 07.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ денеска почнаа порано со боење: движејќи се кон зградата на МРТВ ја бојадисаа оградата на мостот „Слобода“ кај хотелот „Холидеј ин“, која чини над еден милион евра.

Порака од протестот: Смрт за режимот, слобода за МРТВ

+инфо - 07.05.2016

Откако се собраа на зборното место пред Специјалното јавно обвинителство, демонстрантите вечерва се упатија кон Собранието. Денеска значително мал број полицајци ги чуваат државните институции покрај кои поминуваат демонстрантите.

Шарената револуција стигна и до МРТВ

Р.С.Европа - 07.05.2016

„Смрт за режимот, слобода за МРТВ“ пишува на големиот транспарент кој го носат демонстрантите кои со недели протестираат против политиките на власта. Тие и денеска се собраа пред канцеларијата на Специјалното јавно обвинителство за да изразат ...

ГАЛЕРИЈА: Битола и вечерва на протест, Шарената револуција го обои судот

Репортер - 07.05.2016

Во продолжение погледнете фотографии од вечерашниот протест. После Скопје, Битола е вториот најактивен град во Шарената револуција уште од самиот почеток, по скандалозната одлука на Иванов за помилување на политичарите.

Граѓаните со порака до СДСМ: Се моли шарената револуција да не го фарба народот (ФОТО)

Курир - 07.05.2016

Се моли шарената револуција да не го фарба народот. Ова е пораката која се појави покрај насобраните од иницијативата на СДСМ „Протестирам“. Неколкуте стотина лиц од СДСМ кои излегоа да протестираат зачудено ја гледаа пораката која очигледно беше ...

Шарена револуција: Обоена оградата на мостот кај МНР

Нова ТВ - 07.05.2016

Граѓаните кои денеска излегоа на протест, Шарената револуција ја продолжија фрлајќи бој на оградата на мостот помеѓу новото седиште на МНР и хотелот Холидеј Ин. За оваа ограда беа потреошени неколку милиони како склоп од проектот Скопје ...

(ФОТO) Во боите на револуцијата и мостот „Слобода“

Репортер - 07.05.2016

Демонстрантите преку мостот „Слобода“, кај Холидеј Ин се упатуваат кон ...

Шарената револуција ја обои скапата ограда на мостот „Слобода“ (ФОТО)

+инфо - 07.05.2016

Во боите на револуцијата вечерва е обоен и мостот „Слобода“, кај хотелот „Холидеј Ин“. Демонстрантите ја ишараа скапата ограда на мостот и под неа напишаа ...

„Шарената револуција“ ја обои милионската ограда од мостот „Слобода“ (ФОТО)

МКД - 07.05.2016

„Протестирам“ и поддржувачите денеска од 18 часот повторно го започнаа својот протест пред СЈО, а потоа се упатија кон МРТВ, која е во фокусот на денешниот собир. На патот до таму „Шарената револуција“ ја обои оградата од мостот „Слобода“ (после ...

Граѓаните со порака до СДСМ: Се моли шарената револуција да не го фарба народот

Press24 - 07.05.2016

Се моли шарената револуција да не го фарба народот. Ова е пораката која се појави покрај насобраните од иницијативата на СДСМ „Протестирам“. Неколкуте стотина лицa од СДСМ кои излегоа да протестираат зачудено ја гледаа пораката која очигледно беше ...

Порака до СДСМ: Се моли шарената револуција да не го фарба народот

Сител - 07.05.2016

Се моли шарената револуција да не го фарба народот. Ова е пораката која се појави покрај насобраните од иницијативата на СДСМ „Протестирам“. Неколкуте стотина лиц од СДСМ кои излегоа да протестираат зачудено ја гледаа пораката која очигледно беше ...

„Шарената револуција“ ја обои МРТВ

Стандард - 07.05.2016

Демонстрантите ја обоија зградата на МРТВ денешниот протест и напишаа „Крај на програмата“. На протестот пред МРТВ се емитуваа дел од прислушуваните разговори од „бомбите“ за медиумите, кои се однесуваат на разговор што го води екс-министерката за ...

Демонстрантите им делат цвеќе на полицајците пред МРТВ (ФОТО)

Стандард - 07.05.2016

Протестантите пред МРТВ им делат ружи на полицајците по повод Денот на полицијата. Претходно, се емитуваа дел од прислушуваните разговори од „бомбите“ за медиумите, кои се однесуваат на разговор што го води екс-министерката за внатрешни работи, ...

Се бара слобода за новинарите во МРТВ (ВИДЕО)

+инфо - 07.05.2016

МРТВ е на грѓаните! Стоп за партиската пропаганда! Ова се дел од пораките кои шарената револуцијата ги испрати вечерва од пред зградата на МРТВ, каде се одржува денешниот протест. Демонстрантите побараа на новинарите од јавниот радиодифузен сервис ...

Шарената револуција ја обои скапата ограда на мостот „Слобода“ (ФОТО+ВИДЕО)

+инфо - 07.05.2016

Во боите на револуцијата вечерва е обоен и мостот „Слобода“, кај хотелот „Холидеј Ин“. Демонстрантите ја ишараа скапата ограда на мостот и под неа напишаа „Сиромаштија“. За оваа намена тие беа опремени со пушки-играчки наполнети со ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција ја обои милионската ограда на мостот кај Холидеј ин

Репортер - 07.05.2016

одолжуват акциите на Шарената револуција. Денеска на мета се најде ограда на мостот „Слобода“ кај Холидеј ин, која беше платена над 1,3 милиони евра. Фото – ...

(ВИДЕО) Свирчиња и револуционерни песни на протестниот марш на Шарената револуција

Репортер - 07.05.2016

Со свирчиња и револуционерни песни, се одвива протестниот марш на Шарената револуција која денеска оди кон зградата на МРТВ. Демонстрантите извикуваат „Оставка“, „Мафија на робија“ и „Дојдете со нас“ Свирчиња и револуционерни песни на протестниот ...

(ВИДЕО) Шарената револуција пред Собрание – Ечи „Неправда“ од Лева патика

Репортер - 07.05.2016

виот протест на Шарената револуција кој започна од пред СЈО во 18 часот пристигна пред Собранието. Протестниот марш го предводи возило „облечено“ во боите на револуцијата, а од него се слушаат песни.

Покрај од Бали, поддршка за „Протестирам“ стигна и од ИСИС

Сител - 07.05.2016

Дел од опозициските медиуми денеска објавија дека соросовите протестанти на таканаречената „Шарена револуција“ добиле поддршка дури од Бали. Со оглед на тоа што „Протестирам“ и ИСИС имаат исти методи на рушење на спомен-обележја и споменици кои се ...

ВОДЕНИ ПУШКИ И БАЛОНИ: „Шарените“ демонстранти ја обоија оградата на мостот „Слобода“ (ФОТО)

Телеграф - 07.05.2016

Додека поминуваа низ мостот, голем дел од демонстрантите со балони со боја, но и со пластични пушки на вода, наполнети со боја, шприцаа врз рељефната бакарна ограда Поддржувачите на „Шарената револуција“ вечерва во 18 часот повторно се собраа пред ...

(ВИДЕО) Илјадници демонстранти пристигнуваат пред МРТВ

Репортер - 07.05.2016

Демонстрантите кои тргнаа од пред СЈО пристигнуваат пред зградата на МРТВ. “Во борба, во борба, во борбааааааа…” #Протестирам #ШаренаРеволуција pic.twitter.com/d7l6Mk7Zqd — Т-REX (@toVornottoV) May 7, 2016 Видео – ...

Зградата на МРТВ обоена во боите на Шарената револуција

Нова ТВ - 07.05.2016

Во рамките на активностите на Шарената револцуија, која протестите денес ги насочи кон небалансираното известување на МРТВ, се пуштаа “бомбите“ објавени од опозицијата, се држеа говори за непрофесионалното работење, а исто така на полицајцие им се ...

ВИДЕО: Во боите на револуцијата и мостот „Слобода“

А1 On - 07.05.2016

Движејќи се кон зградата на Македонската радиотелевизија, демонстрантите со боите на Шарената револуција го обоија и мостот Слобода, кој е дел од владиниот проект „Скопје 2014“. Скандалозната цена на оградата, чие барокизирање чинеше над 2 милиона ...

(ФОТО) Демонстрантите на Шарената револуција со ружи го честитаа Денот на полицијата

Репортер - 07.05.2016

Демонстрантите кои се дел од Шарената револуција пристигнаа пред зградата на МРТВ, а дел од нив им подарија ружи на полицајците и со тоа го честитаа 7 мај, Денот на полицијата. Фото – ...

Се слушаше„бомба“, МРТВ доби бои, а полицајците рози (ФОТО)

МКД - 07.05.2016

Огромниот транспарент „Смрт за режимот, слобода за МРТВ“ беше симбол на денешниот протест на „Шарената револуција“. Вниманието беше свртено токму кон јавниот сервис, за кој од движењето „Протестирам“ рекоа дека е оттуѓен од народот и е слуга на ...

Шарената револуција против црно-бела МРТВ

Р.С.Европа - 07.05.2016

Боја за мостот „Слобода“, боја за МРТВ, настап на „Белизе бенд“ ги одбележа вечерашните протести во Скопје кои се дел од таканаречената Шарена револуција. Во фокусот на денешниот протест беше Македонската радио телевизија. Боја и за зградата на МРТВ.

ВИДЕО: Шарената револуција ja обои МРТ поради партиската пропаганда

А1 On - 07.05.2016

По завршувањето на настапот на Белизе бенд, демонстрантите го обоија и објектот на Македонското радио. „Фарбање“, извикуваа демонстрантите. Откако ја исфарбаа зградата на МРТ, тие напишаа „Крај на програмата на Шарената револуција“.

(ВИДЕО) Шарената револуција ja обои МРТ поради партиската пропаганда

Репортер - 07.05.2016

По завршувањето на настапот на Белизе бенд, демонстрантите го обоија и објектот на Македонското радио. „Фарбање“, извикуваа демонсрантите. Откако го исфарбаа Македонското радио, тие напишаа „Крај на програмата на Шарената ...

[Видео] Шарена револуција пред МРТВ: Време е да внесеме боја во медиумскиот мрак

Радио МОФ - 07.05.2016

Да се смени уредувачката политика на МРТВ, така што ќе стане медиум на народот, но и да се внеси светло во медиумскиот мрак кој трае со години, порачаа демонстрантите пред зградата на националната телевизија.

„Шарената револуција“ во нов поход за слобода (ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 07.05.2016

На денешните протести на „Шарената револуција“ пред МРТВ се случи мал инцидент кога демонстрантите се изреволтираа од човек што тајно ги снимаше со камера . Граѓаните викаа „Кодош, кодош!“, „Срамота е да снимате потоа ги притворате дечките, а ...

(ВИДЕО) Во боите на револуцијата и мостот „Слобода“

Репортер - 07.05.2016

Движејќи се кон зградата на Македонската радиотелевизија, демонстрантите со боите на Шарената револуција го обоија и мостот Слобода, кој е дел од владиниот проект „Скопје 2014“. Скандалозната цена на оградата, чие барокизирање чинеше над 2 милиона ...

(ФОТО) Протест на Шарената револуција во Струмица, обоени постери со ликот на Иванов

Репортер - 07.05.2016

Шарената револуција и вечерва излезе на протест во Струмица, а беа обоени и постери со ликот на Иванов. ...

ГАЛЕРИЈА: Кичево протестираше – „Нема правда, нема мир!“

Репортер - 07.05.2016

Денеска и Кичево излезе на протест како дел од Шарената револуција. Граѓаните протестираа против аболицијата која Иванов ја овозможи на политичарите под слоганот „Нема правда, нема мир!“. ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција на протест и во Кочани

Репортер - 07.05.2016

И Кочани излезе на протест како дел од Шарената револуција, со транспаренти, свирчиња и шарени балони, против одлуката за помилување на политичарите. ...

„Протестирам“: Ќе маршираме до МРТВ за да порачаме да работат професионално, а не партиски

МКД - 07.05.2016

„Шарената револуција“ ја привршува четвртата недела на протестни собири откако претседателот Ѓорге Иванов донесе одлука за аболиција на 56 функционери и нивни соработници. „Протестирам“ и приврзаниците денес повторно ќе се собираат пред СЈО во ...

(ФОТО) Шарени глумци за Шарена револуција

Репортер - 07.05.2016

Граѓаните кои секојдневно протестираат во Скопје и им даваат поддршка на СЈО во нивната работа, вечерва добија подршка од актерите во Театарот за деца и младинци. Шарени глумци со подршка за шарена револуција, извикуваа граѓаните.

(ФОТО) И Катарина Ивановска дел од „Шарената револуција“

Репортер - 07.05.2016

И Mакедонската манекенка со интернационална кариера, Катарина Ивановска, деновиве е дел од протестите на Шарената револуција низ скопските улици. Таа маршира заедно со граѓаните за поништување на одлуката на Иванов за помилување на политичарите, и ...

Денешниот протест со фокус на МРТВ

Стандард - 07.05.2016

Денешниот протест, кој ќе започне во 18:00 пред СЈО, е со фокус на МРТВ. Ќе маршираме дотаму за да им порачаме дека тие се наш сервис и дека нивна задача е да работат професионално, а не партиски.

Денешниот протест со фокус на МРТВ

+инфо - 07.05.2016

Денешниот протест, кој ќе започне во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство е со фокус на МРТВ. - Ќе маршираме дотаму за да им порачаме дека тие се наш сервис и дека нивна задача е да работат професионално, а не партиски.

(ГАЛЕРИЈА) Шарената револуција на протест и во Кочани

Локално - 07.05.2016

И Кочани излезе на протест како дел од Шарената револуција, со транспаренти, свирчиња и шарени балони, против одлуката за помилување на политичарите. ...

ФОТО: Шарени глумци за Шарена револуција

Локално - 07.05.2016

Граѓаните кои секојдневно протестираат во Скопје и им даваат поддршка на СЈО во нивната работа, вечерва добија подршка од актерите во Театарот за деца и младинци. Шарени глумци со подршка за шарена револуција, извикуваа граѓаните.

(ФОТО) Демонстрантите на Мостот „Слобода“, до златната ограда испишаа: „Сиромаштија“

Локално - 07.05.2016

Демонстрантите на Мостот „Слобода“ кој се наоѓа спроти хотелот „Холидеј ИН„, до златната ограда испишаа „сиромаштија“. Откако ја обоија оградата на мостот, колоната продолжи кон МРТВ. Демонстрантите на Мостот „Слобода“, до златната ограда испишаа ...

ВИДЕО: Илјадници демонстранти пристигнуваат пред МРТВ

Либертас - 07.05.2016

Демонстрантите кои тргнаа од пред СЈО пристигнуваат пред зградата на МРТВ. Видео – ...

ФОТО: Покрај од Бали, поддршка за „Протестирам“ стигна и од ИСИС

Република - 07.05.2016

Дел од опозициските медиуми денеска објавија дека соросовите протестанти на таканаречената „Шарена револуција“ добиле поддршка дури од Бали. Со оглед на тоа што „Протестирам“ и ИСИС имаат исти методи на рушење на спомен-обележја и споменици кои се ...

Моќта на добриот дизајн против неправдата

Либертас - 07.05.2016

Шарените антивладини протести на улиците на Скопје станаа плодно поле за креативност. Повеќемина графички дизајнери бесплатно со јавноста споделуваат свои дизајни инспирирани од „Протестирам“ и „Шарената револуција“, пишува Дојче веле .

ФОТО: Демонстрантите на Шарената револуција со ружи го честитаа Денот на полицијата

Либертас - 07.05.2016

Демонстрантите кои се дел од Шарената револуција пристигнаа пред зградата на МРТВ, а дел од нив им подарија ружи на полицајците и со тоа го честитаа 7 мај, Денот на полицијата. Фото – ...

Моќта на добриот дизајн против неправдата

Локално - 07.05.2016

Шарените антивладини протести на улиците на Скопје станаа плодно поле за креативност. Повеќемина графички дизајнери бесплатно со јавноста споделуваат свои дизајни инспирирани од „Протестирам“ и „Шарената револуција“, пишува DW „Хулиганка“ – ...

ВИДЕО: Шарената револуција стигна пред Собрание, ечи „Неправда“ од Лева патика

Либертас - 07.05.2016

Новиот протест на Шарената револуција кој започна од пред СЈО во 18 часот пристигна пред Собранието. Протестниот марш го предводи возило „облечено“ во боите на револуцијата, а од него се слушаат песни.

Граѓаните им поделија рози на полицајците и им го честитаа Денот на полицијата

Локално - 07.05.2016

Граѓаните им делат рози на полицајците, кои се пред МРТВ и притоа им го честитаа Денот на полицијата. Граѓаните се собраа пред МРТВ за да го изразат незадоволството од јавниот сервис #ШаренаРеволуција #П #Протестирам pic.twitter.com/zy7P2eyag3 — ...

(ВИДЕО-ФОТО) ЗА ДЕНОТ НА ПОЛИЦИЈАТА: Рози за полицајците од протестантите пред МРТВ

Фактор - 07.05.2016

Граѓаните им поделија рози на полицајците и им го честитаа Денот на полицијата 7 мај пред Македонскиот јавен радиодифузер кој е акцент на денешниот протест. Пред МРТВ настапуваше Белизе бенд, а Зоран Стефановски поранешниот претседател на Советот за ...

МРТВ во фокусот на денешниот протест од Шарената револуција

Канал 77 - 07.05.2016

МРТВ со пари на граѓаните креира розова слика за реалноста и го одржува режимот на власт – велат од граѓанското движење „Протестирам“, најавувајќи нов протест за денеска. И денешниот протест ќе почне во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство.

ВИДЕО: Во Скопје дожд и реки од народ по улиците – Шарената револуција оди кон МРТВ

Либертас - 07.05.2016

Ниту дождот и ветрот не ги поколебаа скопјани од борбата за правда. И денеска во масовен број, граѓаните излегоа и се приклучија на Шарената револуција на протестниот марш кој започна од пред СЈО, а чија крајна дестинација денеска е зградата на МРТВ.

Тамара Чаусидис: Во МРТВ освен професионализам научив наведната глава сабја не сече

Локално - 07.05.2016

Тамара Чаусидис од ССНМ вечерва пред насобраните граѓани, кои се собраа пред медиумскиот бастон МРТВ, во кој владее медумски блок, рече:„ Во МРТВ освен професионализам научив наведната глава сабја не сече„.

Во фокусот на протестот денеска е МРТВ, да се покаже дека јавниот сервис е граѓански

еМагазин - 07.05.2016

Денешниот протест на активистите на „Протестирам“ кој ќе започне во 18 часот пред СЈО, е со фокус на МРТВ. Демонстрантите ќе маршираат до зградата на јавниот сервис за да порачаат дека тие се наш сервис и дека нивна задача е да работат ...

Се моли шарената револуција да не го фарба народот!

Пулс24 - 07.05.2016

Се моли шарената револуција да не го фарба народот. Ова е пораката која се појави покрај насобраните од иницијативата на СДСМ „Протестирам“. Неколкуте стотина лиц од СДСМ кои излегоа да протестираат зачудено ја гледаа пораката која очигледно беше ...

(ВИДЕО) Со транспарентот „Смрт за режимот, слобода за МРТВ“ почна протестиот марш

Локално - 07.05.2016

Ниту дождот и лошите временски прилики во Скопје не ги обесхрабри граѓаните и вечерва да се соберат пред зградата на СЈО. Со транспарентот „Смрт за режимот, слобода за МРТВ“ почна протестиот марш.

ФОТО: И манекенката Катарина Ивановска дел од „Шарената револуција“

Либертас - 07.05.2016

И македонската манекенка со интернационална кариера, Катарина Ивановска, деновиве е дел од протестите на Шарената револуција низ скопските улици. Таа маршира заедно со граѓаните за поништување на одлуката на Иванов за помилување на политичарите, и ...

Денес протести против розовата слика за реалноста на МРТВ

Фактор - 07.05.2016

Шарената револуција денеска ќе маршира од СЈО до Македонскиот јавен сервис. Протестите денес ќе бидат во фокусот на непрофесионалното и пристрасно известување кое го практикува Македонската радио телевизија.

(ФОТО) Бои од шарената револуција и за МРТВ-непознато лице скришум ги снимало протестантите

Фактор - 07.05.2016

Демонстрантите напишаа „Крај на програмата“ и ја обоија зградата на Македонската радио и телевизија во знак на револт поради не професионалното известување од јавниот дифузер. Пред насобраните граѓани вечерва се обрати Тамара Чаусидис од ССНМ.

ФОТО: „Специјалните единици“ на Шарената револуција

Либертас - 07.05.2016

Денеска на Шарената револуција и се придружија и „специјални единици“ кои со пушки-играчки наполнети со боја помогнаа во боењето на милионската ограда на мостот кај МНР. Вообичаено, демонстратите досега ги гаѓаа објектите со балони со боја.

(ФОТО) Поддршка за „Шарената револуција“ дури од Бали!

Фактор - 07.05.2016

Дека за „шарената револуција“ која спонтано се појави од протестите во Скопје, се знае ширум светот го потврдуваат и овие фотографии кои се раширија по социјалните мрежи. Протестантите добија поддршка од далечниот Бали.

ИСИС со поддршка за „Протестирам“

Пулс24 - 07.05.2016

ИСИС со поддршка за „Протестирам“ Дел од опозициските медиуми денеска објавија дека соросовите протестанти на таканаречената „Шарена револуција“ добиле поддршка дури од Бали. Со оглед на тоа што „Протестирам“ и ИСИС имаат исти методи на рушење на ...

ФОТО: Протест на Шарената револуција во Струмица, обоени постери со ликот на Иванов

Либертас - 07.05.2016

Шарената револуција и вечерва излезе на протест во Струмица, а беа обоени и постери со ликот на ...

ГАЛЕРИЈА: Кичево протестираше – „Нема правда, нема мир!“

Либертас - 07.05.2016

Денеска и Кичево излезе на протест како дел од Шарената револуција. Граѓаните протестираа против аболицијата која Иванов ја овозможи на политичарите под слоганот „Нема правда, нема ...

Шарената револуција ги обои мостот „Слобода“ и зградата на МРТВ

Точка - 07.05.2016

Граѓаните организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ своите вечерашни протести ги насочија кон МРТВ, барајќи професионално и непристрасно известување за настаните. Додека се движеа кон зградата на МРТВ, демонстрантите во духот на Шарената ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција на протест и во Кочани

Либертас - 07.05.2016

И Кочани излезе на протест како дел од Шарената револуција, со транспаренти, свирчиња и шарени балони, против одлуката за помилување на ...

ГАЛЕРИЈА: Поддршка за Шарената револуција и од Бали

Либертас - 07.05.2016

Продолжува интернационалната поддршка за протестите на Шарената револуција. На социјалните мрежи се споделуваат фотографии направени во градот Убуд на индонезискиот остров ...

ФОТО: Поддршка за Шарената револуција и од Цирих

Либертас - 07.05.2016

Поддршка за ‪‎протестите‬ на Шарената револуција денес пристигна и од нашата дијаспора во ...

(ВИДЕО+ФОТО) „Крај на програмата“ ѝ порачаа демонстрантите на МРТВ

Локално - 07.05.2016

Шарената револуција“ вечерва ја обои зградата на МРТВ и му порача на јавниот сервис „Крај на програмата“. Фокусот на денешниот протест беше дека МРТВ е јавниот сервис на граѓаните и дека негова задача е да работи професионално, а не партиски.

(ФОТО) Поддршка за Шарената револуција и од Цирих

Локално - 07.05.2016

Поддршка за ‪‎протестите‬ на Шарената револуција денес пристигна и од нашата дијаспора во ...

ВИДЕО: Свирчиња и револуционерни песни на протестниот марш на Шарената револуција

Либертас - 07.05.2016

Со свирчиња и револуционерни песни, се одвива протестниот марш на Шарената револуција која денеска оди кон зградата на МРТВ. Демонстрантите извикуваат „Оставка“, „Мафија на робија“ и „Дојдете со нас“ Видео – ...

За провладини медиуми „шарената револуција“ е еднаква на ИСИС

Фактор - 07.05.2016

Граѓански презир и лавина од негативни коментари предизвика споредбата на провладино настроените медиуми на шарената револуција со Исламска држава. Откако многу портали меѓу кои и Фактор објави дека протестантите од „шарената револуција“ добиле ...

Започна протестот пред СЈО, во фокусот на Шарената Револуција ќе биде МРТВ

Точка - 07.05.2016

И денес, во 18 часот, граѓаните организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ почнаа да се собираат пред канцелариите на СЈО. Граѓаните од Шарената револуција велат дека вечерва нивниот фокус ќе биде насочен кон Македонската радио ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција ја обои и зградата на МРТВ

Либертас - 07.05.2016

Шарената револуција по маршот низ скопските улици пристигна пред зградата на МРТВ, која е денешната цел на протестот. Таму се слушаа снимки од „бомбите“, меѓу кои и снимката во која се слушаат гласовите на екс-министерката Јанкулоска и шефот на ...

Хронологија на Шарената револуција: Протестите не запираат , боја за црно белата МРТВ – слобода и правда за граѓаните ...

Локално - 08.05.2016

Врнежите од дожд не ги поколебаа граѓаните кои протестираат веќе еден месец на улиците низ Македонија во борба за правда.Синоќа илјадници граѓани на улиците на Скопје. Протестот започна пред СЈО, па продолжи по скопските улици, преку канцеларијата ...

ФОТО: Шарени глумци за Шарена револуција

Либертас - 07.05.2016

Граѓаните кои секојдневно протестираат во Скопје и им даваат поддршка на СЈО во нивната работа, вечерва добија подршка од актерите во Театарот за деца и младинци. Шарени глумци со подршка за шарена револуција, извикуваа ...

ВИДЕО: Дождот не ги спречи протестите – Марш од Од СЈО кон МТВ

Фактор - 07.05.2016

Пред речиси еден час започнаа и вечерашниве протести кои веќе четрвта недела ги организира граѓанското движење Протестирам. Како што најавивме денешниот протестен марш ќе се одвива од канцелариите на Специјалното јавно обвинителство до Македонската ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција ја обои милионската ограда на мостот кај Холидеј ин

Либертас - 07.05.2016

Продолжуват акциите на Шарената револуција. Денеска на мета се најде ограда на мостот „Слобода“ кај Холидеј ин, која беше платена над 1,3 милиони евра. Фото – ...

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: Боја и за Антикорупциска

еМагазин - 07.05.2016

На протестот, организиран од граѓанската инцијатива „Протестирам“, дел од учесниците фрлија боја и врз зградата каде што е сместена Антикорупциската комисија. Претходните денови боја добија и Владата, Министерството за култура, Министерството за ...

(ВИДЕО) Демонстрантите ја обоија оградата на „Мостот Слобода“ – маршираат кон МРТВ

Локално - 07.05.2016

Граѓаните маршираат кон МРТВ, барајќи ослободување на медиумската куќа од стегите на власта. Демонстрантите при тоа ја обоија оградата на „Мостот Слобода. Претходно, демонстрантите поминаа пред Собрание на РМ, каде што ечеше песната – „Неправда“ од ...

ГАЛЕРИЈА: Битола и вечерва на протест, Шарената револуција го обои судот

Либертас - 07.05.2016

Во продолжение погледнете фотографии од вечерашниот протест. После Скопје, Битола е вториот најактивен град во Шарената револуција уште од самиот почеток, по скандалозната одлука на Иванов за помилување на политичарите.

(ВИДЕО-ФОТО) „Мостот Слобода“ и златната ограда обоени во боите на „шарената револуција“

Фактор - 07.05.2016

Златната ограда која е поставена на „Мостот Слобода“ вечерва протестантите ја направија шарена. До оградата испишаа „сиромаштија“. Толпата со граѓани кои вечерва и покрај дождот излегоа да му дадат поддршка на движењето „Протестирам“ се движи кон ...

Црвена лента на зградата на вмро!

Либертас - 07.05.2016

Прв пат да ми падне драго што сме различни од Европа: никаде на континентот општественото шаренило од етнички, верски, културни, социјални, генерациски различности не се излева на улиците во битка за слобода; тие демонстрираат против мигрантите, ...

Шарена револуција за фарбање на народот и за перење пари

Lider - 07.05.2016

„Се моли шарената револуција да не го фарба народот“, „Нема дневници за протест“, „Протестирам на СДСМ има 5.332.759 причини за протестирање, колку што е и буџетот на СОРОС изразен во евра… Ова се само дел од транспарентите кои деновиве можат да се ...

Демонстрантите тргнаа кон Антикорупциската комисија

Фокус - 06.05.2016

Демонстрантите од 18 часот почнаа да се собираат пред Специјалното јавно обвинителство. Таму во воздухот беа пуштени балони во различни бои. И денеска не стивнуваат протестите од „Шарената револуција“.

Шарени балони против корупцијата на денешниот протест во скопје

Сакам да кажам - 06.05.2016

Фото: СДК.МК Стотици шарени балони носат демострантите вечерва на протестот со кој се бара оставка од претседателот Ѓорге Иванов. Според тоа што го дознаваме од пред седиштето на СЈО, денешниот марш ќе се движи кон седиштето на Антикорупциската ...

Продолжува Шарената револуција

24 Вести - 06.05.2016

Протестите денес продолжуваат во повеќе градови. Денешниот мотив за продолжување на протестите е борбата против корупцијата. Граѓаните се подготвуваат да го изразат револтот на улица против криминалното делување во корумпираниот систем.

Груевски одлета со балоните, демонстрантите перат пари

Сакам да кажам - 06.05.2016

Машина за перење пари (Фото: СДК.МК) Стотици шарени балони летнаа вечерва носејќи ја сликата на Никола Груевски кон небото, на демонстрациите пред Собранието на Македонија, во близина на седиштето на Антикорупциската комисија во Скопје.

Шарената револуција наместо Владата ги обои полицајците и оградата

Сакам да кажам - 06.05.2016

Украсната ограда ја спаси фасадата од боење (Фото: СДК.МК) Вечерашниот протест на шарените револуционери заврши пред Владата каде што демонстрантите не успеаја да ја обојат зградата на Владата.

Балони и прислушувани разговори пред Собранието

ТВ21 - 06.05.2016

Демонстрантите предводени од граѓанската платформа Протестирам со шарени балони и транспаренти стигнаа пред Собранието, каде се пуштаат снимки од прислушуваните разговори кои се однесуваат на тоа како фунционери од ВМРО-ДПМНЕ договараат провизии.

(ФОТО) Демонстранти со чадори ги штитеа полицајците од боја

Фокус - 06.05.2016

Од Собранието демонстрантите се упатија кон седиштето на Антикоруциската комисија и кон него фрлаа со балони со боја. Од Собранието демонстрантите се упатија кон седиштето на Антикоруциската комисија и кон него фрлаа со балони со боја.

Шарената револуција ја обои и Антикорупциска

24 Вести - 06.05.2016

Шарени балони лебдеа над улиците во Скопје, а на нив закачени слики од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Груевски оди си и спаси ја Македонија му порачаа граѓаните и симболично ги пуштија балоните. Со картонска машина за перење пари рекоа ќе демонстираме ...

Антикорупциска во боите на шарената револуција

Телма - 06.05.2016

Боите на шарената револуција вечерва го обоија седиштето на Антикорупциската комисија. Протестот беше насочен против корупцијата во владата и отсуството на реакција од страна на оваа државна комисија.

Албанската дијаспора ја поддржува „Шарената револуција“

Телма - 06.05.2016

Албанската дијаспора за Македонија ги поддржува граѓанските протести, главен приоритет е да падне власта на Груевски и Ахмети, изборите да се одложат, а Специјалното јавно обвинителство непречено да продолжи со работа и да ги расветли случаите од ...

ВИДЕО+ФОТО: Антикорупциска во боите на Шарената револуција

Репортер - 06.05.2016

Демонстрантите, денешниот протест против корупцијата, го продолќија пред Антикорупциска која ја обоија во боите на Шарената револуција. Антикорупциска во боите на #шаренатареволуција #протестирам pic.twitter.com/MNqV9XkGiC — META.mk (@meta_agency) ...

ДЕМОНСТРАЦИИ НИЗ СКОПЈЕ: Балони со боја полетаа кон Антикорупциската комисија (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 06.05.2016

Зградата на Антикорупциска комисија стана најновата „жртва“ на боите на демонстрантите И денеска, демонстрантите организирани од страна на граѓанското движење „Протестирам“ излегоа на улица.

(ВИДЕО) Шарената револуција се упатува кон Влада

Репортер - 06.05.2016

Откако Антикорупциска беше обоена во боите на Шарената револуција #шаренатареволуција се упатува кон Влада #протестирам pic.twitter.com/F5chOj2Vfh — META.mk (@meta_agency) May 6, ...

(ВИДЕО) Антикорупциска во боите на Шарената револуција

Репортер - 06.05.2016

Демонстрантите, денешниот протест против корупцијата и аболицијата од Иванов, го продолжија пред Антикорупциска која ја обоија во боите на Шарената револуција. Демонстрантите со отворени чадори пред полицискиот кордон, ги штитеа полицајците од ...

Споменик „пералница на пари“ во центарот на Скопје

Р.С.Европа - 06.05.2016

Шарената револуција ги зафати Државната комисија за спречување корупција и владината ограда, а никна и нов споменик „пералница на пари“ која симболизира неуморно перење на пари од страна на власта.

Албанската дијаспора ја поддржува Шарената револуција

+инфо - 06.05.2016

Албанската дијаспора за Македонија ги поддржува граѓанските протести, главен приоритет е да падне власта на Никола Груевски и Али Ахмети, изборите да се одложат, а Специјалното јавно обвинителство непречено да продолжи со работа и да ги расветли ...

Поддршка за Шарената револуција

МКД - 06.05.2016

Поддршка за граѓанските протести стигна и од Албанската дијаспора за Македонија. Главен приоритет, како што велат претставници на Дијаспората, е да падне власта на Никола Груевски и Али Ахмети, да се одложат изборите, а Специјалното јавно ...

Антикорупциска „Шарена револуција“ (ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 06.05.2016

Протестантите од „Шарената револуција” на денешниот протест фрлаа балони со боја врз канцелариите на Антикорупциската комисија. По слушањето на „бомбите” за провизијата од кинеските кредити пред Собранието, демонстрантите во непосредна близина ...

Демонстрантите удрија по зградата на Антикорупциска

Сител - 06.05.2016

Најнова цел на протестите организирани до СДСМ, СОРОС и БЕСА беше зградата во која е сместена Антикорупциската комисија. Демонстрантите со балони полни со боја удрија по фасадата и на оваа државна институција.

Моралните критериуми на револуцијата

Репортер - 06.05.2016

Не сум забележал дека има турканица пред шалтерот за првоборски статуси. Дури ни вистинските првоборци ги нема, не ги гледа м наведнати кон дупката во стаклената ограда од која некоја женичка треба да им го даде фамозното признание со печат на ...

Архиепископот Јован проповедаше во црквата „Св. Јован Златоуст“

+инфо - 06.05.2016

На празникот „Животоприемен извор”, архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир „Св. Јован Златоуст“, во Битола. Празникот „Животоприемен извор” е слава на истоименитата црква, што ...

Трета недела Шарена револуција во Скопје

Нова ТВ - 06.05.2016

Стотици граѓани трета недела по ред се собраа пред зградата каде што е сместено Специјалното јавно обвинителство во Скопје на протест против одлуката на претседателот Иванов за аболиција на функционери обвинети за криминал и против одржување на ...

“Шарена револуција” со балони и со музика

Стандард - 06.05.2016

Со балони и со музика започна денешниот протест на “Шарената револуција”. На крајот од балоните се закачени фотографии од Никола Груевски. Според најавите, на денешниот протест треба да се изрази револтот против неактивноста на Државната комисија за ...

ГАЛЕРИЈА: Стотици шарени балони за Шарената револуција

Репортер - 06.05.2016

Секој момент има се повеќе граѓани пред зградата на Специјалното авно обвинителтво. Во духот на Шарената револуција, носат стотици шарени балони. ...

Шарена револуција по четврт пат во Штип

+инфо - 06.05.2016

Штипјани денешниот протест го започнаа пред седиштето на Основниот и Апелациониот Суд, а го продолжија со марш низ центaрот на градот. Штипјани го изразија своето незадоволство од самоволието и криминалите на централната и локалната власт.

ВИДЕО: Антикорупциска во боите на Шарената револуција

А1 On - 06.05.2016

Демонстрантите, денешниот протест против корупцијата, го продолжија пред Антикорупциска која ја обоија во боите на Шарената ...

ВИДЕО: Започна протестот пред СЈО – Демонстрантите со шарени балони

А1 On - 06.05.2016

И денеска од 18 часот граѓаните се собираат пред СЈО. Нивниот број постојано се зголемува. Денешниот протест е посветен на борбата против корупцијата. Во духот на Шарената револуција, носат стотици шарени ...

(ВИДЕО) Започна протестот пред СЈО – Демонстрантите со шарени балони

Репортер - 06.05.2016

И денеска од 18 часот граѓаните се собираат пред СЈО. нивниот број постојано се зголемува. Денешниот протест е посветен на борбата против корупцијата. Со балони, со музика, со боја, со све! #Протестирам #ШаренаРеволуција #Protestoj ...

(ФОТО) И Владата во боите на Шарената револуција

Репортер - 06.05.2016

Традиционално демонстрантите и денешниот протесто го завршија пред зградата на Владата. Илјадници, на денешниот протест против орупцијата револтирано протестираа криминалот. доследно. обоена заврши и оградата на ...

Шарени балони и прислушувани разговори пред Собранието (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 06.05.2016

Стотици демонстранти „опремени“ со шарени балони и транспаренти стигнаа пред Собранието, каде се пуштаат снимки од прислушуваните разговори кои се однесуваат на тоа како фунционери од ВМРО-ДПМНЕ договараат провизии.

Шарена револуција: Пералница пред Собрание и балони во воздух, за да си одат корумпираните политичари

Радио МОФ - 06.05.2016

Со пуштање на балони во воздух, но и споменик „пералница за пари“, демонстрантите побараа да си заминат корумпираните политичари и да се одговара за корупцијата. Дел од активистите поставија импровизиран споменик спроти Собранието, во вид на машина ...

Стиховен калибар: Шарената револуција е спонзорушка со по 20 евра дневница

Press24 - 06.05.2016

Горан Јанкуловски попознат по сценското име Стиховен калибар јавноста го знае како хип хоп артист и како афористичар. Очигледно инспириран од дејствијата на така наречената „Шарена револуција“ тој напиша доста интересен Фејсбук статус.

Шарената револиција ја „бомбардира“ Антикорупциска (ВИДЕО)

+инфо - 06.05.2016

Балони со боја летаат кон зградата на Антикорупциската комисија. Демонтрантите со чадори ги штитат полицајците од бомбите со боја. Оттука демонтрантите се упатија кон Владата, а додека поминуваат покрај Градската болница од прозорците ги ...

Стиховен калибар: Шарената револуција е спонзорушка со по 20 евра дневница

Нетпрес - 06.05.2016

Горан Јанкуловски кој е попознат по сценското име Стиховен калибар, а јавноста го знае како хип хоп артист и како афористичар, инспириран од дејствијата на така наречената „Шарена револуција“ напиша доста интересен Фејсбук статус.

Антикорупциска комисија во боите на Шарената револуција

Нова ТВ - 06.05.2016

Учесниците на денешниот протест оставија печат на Шарената револуција и на Државната комисија за антикорупција. Во рамките на протестниот марш, кој започна од СЈО, па пред Собранието, демонстрантите поминаа и покрај Антикорупциска комисија која ја ...

Објектот на Антикорупциската комисија доби шарена фасада (ВИДЕО)

МКД - 06.05.2016

„Шарената револуција" стигна пред канцелариите на Антикорупциската комисија. По слушањето на „бомбите" за провизијата од кинеските кредити пред Собранието, демонстрантите во непосредна близина почнаа да фрлаат балони со боја по зградата каде што се ...

(ВИДЕО) „Бомбата“ за провизијата од кинезите ечи пред Собрание

Репортер - 06.05.2016

„Бомбата“ за провизијата од кинезите ечи пред Собрание Пред Собрание се слушаат “бомби” поврзани со корупција #протестирам #п #шаренареволуција pic.twitter.com/k1zh18m63i — META.mk (@meta_agency) May 6, ...

Стиховен калибар: Шарената револуција е спонзорушка со по 20 евра дневница

Курир - 06.05.2016

Горан Јанкуловски попознат по сценското име Стиховен калибар јавноста го знае како хип хоп артист и како афористичар. Очигледно инспириран од дејствијата на така наречената „Шарена револуција“ тој напиша доста интересен Фејсбук статус.

„Шарената револуција“ за првпат го обои Штип

МКД - 06.05.2016

„Затвор за криминалците" беше главниот транспарент што вечерва го носеа учесниците на маршот против корупцијата во власта одржан вечерва во Штип. Учесниците на „Шарената револуција“ во Штип извикуваа „Нема правда, нема мир“ и „Дојди и приклучи се“.

(ВИДЕО) Шарените балони со ликовите на аболираните пуштени во воздух

Репортер - 06.05.2016

Аболираните “пуштени во воздух“ Шарените балони со ликовите на аболираните беа пуштени во воздух #протестирам pic.twitter.com/T7hkBzcxIn — META.mk (@meta_agency) May 6, 2016 Нека си отидат од власта како балониве во небово! #Протестирам ...

# ПРОТЕСТИРАМ : Скопје доби нов споменик „Пералница за пари“- балоните го обоија и небото

Локално - 07.05.2016

Револуцијата на граѓаните и #Протестираме не запира, напротив цела Македонија се дига на нозе . На вчерашните протести ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА со стотици чарени балони го обои и небото над Скопје .

И албанската дијаспора против Груевски и Ахмети- ја поддржува „Шарената револуција“

Локално - 06.05.2016

Албанската дијаспора за Македонија ги поддржува граѓанските протести, главен приоритет е да падне власта на Груевски и Ахмети, изборите да се одложат, а Специјалното јавно обвинителство непречено да продолжи со работа и да ги расветли случаите од ...

ГАЛЕРИЈА: Шарена револуција по четврт пат во Штип

Либертас - 06.05.2016

Штипјани денешниот протест го започнаа пред седиштето на Основниот и Апелациониот Суд, а го продолжија со марш низ центaрот на градот. Штипјани го изразија своето незадоволство од самоволието и криминалите на централната и локалната власт.

Шарената револуција вечерва во 19 градови низ Македонија

Точка - 06.05.2016

Демонстрантите организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ во 18 часот го започнаа својот протест пред СЈО, а денес велат дека акцентот ќе биде ставен врз корумпираните политичари.

Стиховен калибар: „Шарена револуција“ – спонзорушка со по 20 евра дневница

Република - 06.05.2016

Попознат по сценското име Стиховен калибар,Горан Јанкуловски хип хоп артист и афористичар, инспириран од дејствијата на така наречената „Шарена револуција“, напиша интересен Фејсбук статус..

(ВИДЕО+ФОТО) Протестна симболика: Балони со сликата на Груевски полетаа кон небото

Локално - 06.05.2016

Шарените балони со ликовите на аболираните лица беа пуштени во воздух вечерва во Скопје од страна на граѓаните, кои учествуваат на протестот посветен на корупцијата. Шарените балони со ликовите на аболираните беа пуштени во воздух #протестирам ...

ФОТО:Се пуштаат „бомби“ за корупција пред Собранието

Фактор - 06.05.2016

Демонстрантите со шарени балони и транспаренти се пред Собранието, каде се пуштаат „бомби“ за коруптивните зделки на власта. Пред Собранието се обратија и дел од граѓанските активисти кои зборуваат за корупцијата.

Антикорупциска комисија во боите на Шарената револуција, се постави и нов „споменик” спроти Собрание

Точка - 06.05.2016

Демонстрантите од Шарената револуција денес ги упатија своите балони со боја кон просториите на Државната комисија за спречување корупција како револт поради молкот на оваа институција кон многуте случаи на корупција кои ги открија опозициските ...

(ВИДЕО) Обоена владата на РМ

Локално - 06.05.2016

Боја врз оградата на Владата.фрлаа вечерва граѓаните кои протестираат против корупцијата. Претходно, колоната ја обои зградата на Антикорупциската комисија, а симболично на постамент во паркот Жена, спроти Собранието на РМ беше поставена перална за ...

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: Црвена боја за Груевски и Јанкулоска

еМагазин - 06.05.2016

На синоќешниот протест на граѓанската инцијатива “Протестирам“ во Скопје пред Владата беа поставени големи фотографии на поранешниот премиер Никола Груевски и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, на кои дел од учесниците ...

Револуција не се добива со пари

Република - 06.05.2016

Ненад Мирчевски Самиот збор „револуција“ подразбира коренит пресврт во општеството, кој најчесто е проследен со насилства. Судејќи по начинот на кој Заев и чадорот се обидуваат да ја сменат власта, „шарената револуција“ во овој дел целосно го ...

„Шарената револуција“ го обои Штип додека низ него маршираа од ГДОМ (Галерија)

Канал 77 - 06.05.2016

Што сакаат овие – дете на возраст од околу десет години прашува една жена, најверојатно негова баба, додека стојат на главната улица во Штип попладнево, вперувајќи прст во стотиците луѓе што се движат низ истата улица.

ФОТО: И Владата во боите на Шарената револуција

Либертас - 06.05.2016

Традиционално демонстрантите и денешниот протесто го завршија пред зградата на Владата. Илјадници, на денешниот протест против орупцијата револтирано протестираа криминалот. доследно. обоена заврши и оградата на ...

(ВИДЕО+ФОТО) Боја врз Владата и „споменик“ машина за сите украдени и испрани пари од власта

Локално - 06.05.2016

Демонстрантите вечерва во Скопје протестот го завршија мирно пред Владата, врз која фрлаа боја и ја обоија во боите на „Шарената револуција“. Обоена владата #протестирам #шаренатареволуција pic.twitter.com/IOwpREpOpk — META.mk (@meta_agency) May 6, ...

ГАЛЕРИЈА: И Штип во боите на Шарената револуција

Либертас - 06.05.2016

Имено, Затвор за криминалците беше транспарентот кој денеска го држеа неколку жени, предводејќи го четвртиот по ред, протест во Штип како дел од „Шарената револуција“. Стотици граѓани протестираа низ центарот на градот за да го искажат револтот од ...

ГАЛЕРИЈА: Стотици шарени балони за Шарената револуција

Либертас - 06.05.2016

Секој момент има се повеќе граѓани пред зградата на Специјалното авно обвинителтво. Во духот на Шарената револуција, носат стотици шарени ...

ВИДЕО+ФОТО: Антикорупциска во боите на Шарената револуција

Либертас - 06.05.2016

Демонстрантите, денешниот протест против корупцијата, го продолќија пред Антикорупциска која ја обоија во боите на Шарената ...

(ВИДЕО+ФОТО) Машина за перење пари пред Собранието на Република Македонија

Локално - 06.05.2016

Машина за перење пари ги пречека демонстрантите од Шарената револуција пред македонскиот парламент, информира а1он. Пред Собрание се слушаат “бомби” поврзани со корупција #протестирам #п #шаренареволуција pic.twitter.com/k1zh18m63i — META.mk ...

(ВИДЕО) Антикорупциска во боите на Шарената револуција

Локално - 06.05.2016

Колоната на граѓани кои вечерва протестираат се упатија кон Министертвото за надворешни работи. Но, претходно граѓаните фрлаа боја кон антикорупциска комисија заради штитење на криминалот на власта.

ФОТО:Демонстрантите ја обоија зградата на Антикорупциската комисија

Фактор - 06.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ вечерва ја обоија зградата каде што е сместена Антикорупциската комисија. Претходно шарени балони летнаа носејќи ја сликата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Стиховен калибар: Шарената револуција е спонзорушка со по 20 евра дневница

Вистина.мк - 06.05.2016

Горан Јанкуловски попознат по сценското име Стиховен калибар јавноста го знае како хип хоп артист и како афористичар. Очигледно инспириран од дејствијата на така наречената „Шарена револуција“ тој напиша доста интересен Фејсбук статус.

Шарената револуција во знакот на одбележување една година од протестите за Мартин Нешковски

24 Вести - 05.05.2016

Антивладините протести и „Шарената револуција“ денес ќе бидат за поддршка на Мартин Нешкоски, момчето кое до смрт беше претепано а надлежните се обидоа безуспешно да го сокријат убиството.

Боја и бомби за изборни измами пред седиштето на ДИК

Сакам да кажам - 05.05.2016

Шарената револуција вчера собори рекорди по број на градови во кои се протестираше, но во исто време повторно се активираа и провладините протести на невладиното здружение ГДОМ Шарената револуција ја зафати и Државната изборна комисија (Фото: ...

Протестите продолжуваат: „Шарената револуција“ го зафати и седиштето на ДИК

Кајгана - 05.05.2016

Вчерашните протести од таканаречената „Шарена револуција“, освен во Скопје се одржаа и во други градови. Демонстрантите во Скопје, овојпат фрлаа балони со боја врз зградата каде се сместени канцелариите на Државната изборна комисија.

Порака од „Шарената револуција“: Пробавте да сокриете убиство

Стандард - 05.05.2016

„Пробавте да сокриете убиство“ е моќната порака со која маршот на „Шарената револуција“ тргна од СЈО кон Собранието. Денешните протести се одржуваат точно една година по протестот кој го одбележа прекумерна употреба на сила од страна на полицијата, ...

Се разведува од својот сопруг полицаец бидејќи и здодеало секој ден да му ја пере шарената униформа

Репортер - 05.05.2016

Шарената револуција освен што го дестабилизираше македонското општество, почна да ги разнишува и браковите низ земјата. Брачниот пар Делови од Скопје е блиску до развод а причина за тоа е токму Шарената револуција.

Шарената револуција во Струмица, Битола, Ресен, Градско, Охрид

Нова ТВ - 05.05.2016

Струмица, Охрид, Ресен, Градско, Битола беа само дел од градовите каде денеска се одржаа протести на Шарената револуција. Во Битола протестот како и досега започна на плоштадот Магнолија, по што протестниот марш продолжи пред зградата на општината.

Шарено со боја стана и седиштето на ДИК

Макфакс - 05.05.2016

Протестите од ткн. Шарена револуција, во среда освен во Скопје се одржа и во повеќе други градови, а демонстрантите, во Скопје, фрлаа балони со боја врз зградата каде се сместени канцелариите на Државната изборна комисија.

„Шарена револуција“ во 11 градови низ Македонија

еМагазин - 05.05.2016

Освен во Скопје, протести на граѓанската иницијатива „Протестирам„, вчера имаше и во Штип, Велес, Тетово, Битола, Струмица, Гевгелија, Делчево, Прилеп, Радовиш, Куманово, Крива Паланка и Облешево.

(ВИДЕО+ФОТО) „Правда за Мартин – слобода за народот“ потресни и крвави црвени пораки на протестите

Локално - 05.05.2016

Протестите денеска беа во знакот на само една боја – црвената, како симбол на крвта на Мартин Нешковски, кој на 6 јуни 2011 година, беше убиен на градскиот плоштад во Скопје. Демонстрантите на плоштадот Македонија прво поставија транспарент со ...

Струмица на улица: Протест по единаесетти пат

Канал 77 - 05.05.2016

Струмичани вечерва повторно ќе протестираат како дел од „Шарена револуција“. Единаесеттиот по ред, протест, започнува во 19:00 часот пред зградата на старата полиција. „ Еден прекрасен мајски ден под кулите на Струмица се бориме сите за правда и ...

Делчево по втор пат се приклучи на „Шарената револуција“

Канал 77 - 05.05.2016

На вториот ден од протестите во Делчево, поддржувачите на #Протестирам побараа затвор за криминалците и дадоа поддршка на СЈО. Преку транспаренти покажаа дека се дел од „Шарената револуција“ и побараа подобар живот.

„Шарена револуција“ денеска во Скопје и уште многу градови ширум земјава

Фактор - 05.05.2016

Антивладините протести и „Шарената револуција“ денес ќе бидат за поддршка на Мартин Нешкоски, момчето кое до смрт беше претепано а надлежните се обидоа безуспешно да го сокријат убиството.

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: Боја и за ДИК

еМагазин - 05.05.2016

Дел од учесниците на протестот организиран од „Протестирам„, во Скопје, фрлија боја врз зградата каде што е сместена Државната изборна комисија. Претходните денови боја добија и Владата, Порта Македонија, градското Собрание, Воинот на коњ, ...

„Шарената револуција“ во знакот на Мартин Нешкоски

Фактор - 05.05.2016

Граѓаните и попладнево се собираат пред СЈО. „Шарената револуција“ вечерва ќе биде во знакот на Мартин Нешкоски, момчето кое до смрт беше претепано, а властите се обидоа да го сокријат убиството.

ФОТО: Фуере и денеска протестира пред СЈО

Либертас - 05.05.2016

И денеска на протестот пред СЈО е поранешниот евроамбасадор Ерван Фуере. Граѓаните се поздравуваат и се фотографираат со ...

“Шарената револуција” денес ќе одбележи една година од протестите за Мартин Нешковски

Точка - 05.05.2016

Протестите организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и „Шарената револуција“ денес ќе одбележат една година од протестите за смртта на Мартин Нешковски. Денес, во 18 часот пред канцелариите на СЈО повторно започнаа да се собираат голем ...

(ВИДЕО+ФОТО) Граѓаните од протестот во Скопје: Колку уништени семејства има поради вашите сендвичи???“

Локално - 05.05.2016

Почна протестот пред СЈО во Скопје, а граѓаните во голем број се собираат, но исто така и прашуваат:„ Колку уништени семејства има поради вашите сендвичи???“. И денеска на протестот пред СЈО е Ерван Фуере, граѓаните се фотографираат со поранешниот ...

(ВИДЕО+ФОТО) Денешниот протест во Скопје го предводи Александар Нешковски, братот починатиот Мартин Нешковски

Локално - 05.05.2016

Колоната на граѓани, кои и вечерва се собраа пред зградата на СЈО, ја предво Александар Нешковски, братот на трагично починатиот Мартин Нешковски. Со ова сакаат да посочат дека оваа корумпирана Власт е виновна за убиството на Мартин Нешковски.

(ВИДЕО) Продолжува „Шарената револуција“ во Скопје

еМагазин - 05.05.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ се одржа нов протест во Скопје, беа повторени барањата од претходните денови да се одложат изборите на 5 јуни, да се повлече аболицијата и претседателот Ѓорге Иванов да поднесе оставка.

(ВИДЕО+ФОТО) „Пробавте да сокриете убиство„, извикуваат граѓаните пред Собранието и пуштаат „бомби“ за смртта на ...

Локално - 05.05.2016

Граѓаните вечерва пуштаат „бомби“ пред Собранието. Протесниот марш е посветен на 5-годишнината од убиството на Мартин Нешковски и една година од објавувањетона „бомбата“ на СДСМ за Мартин.

ФОТО:Демонстрантите го обоија плоштадот, порачуваат „Рацете ви се крвави“

Фактор - 05.05.2016

Демонстрантите од „Шарена револуција“ вечерва го обоија плоштадот. Тие напишаа „Правда за Мартин, правда за сите“. Порачаа „Рацете ви се кравви“. Вечерва се протестира по повод една година откако се објави „бомбата“ за убиството на Мартин Нешкоски.

(ВИДЕО+ ФОТО) „Убијци„ -„ Пробаа да сокријат убиство„: Напишаа граѓаните на сликите на Груевски и Јанкуловска

Локално - 05.05.2016

Фотографиите од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и екс-министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, обоени со црвена боја. Сликите закачени на оградата на комплексот на Владата на РМ ја примија пораката од демонстрантите: ...

Државната изборна комисија во „шарена“ боја

ТВ21 - 04.05.2016

Запалени димни факели и балони со боја овој пат имаше пред зградата на ДИК, каде што демонстрантите од Шарената револуција, сканираа Оставки, „Не за избори без прочистен список“, Нема правда нема мир, Не за помилување на аболицираните.

ДИК обоена во боите на „Шарената револуција“

24 Вести - 04.05.2016

И фасадата на Државната изборна комисија е во боите на шарената револуција по вечерашниот протест. Неколкуте илјади демонстранти пред ДИК пристигнаа со транспарент Диктаторски изборен криминал.

Шарената револуција го обои и седиштето на ДИК

Телма - 04.05.2016

Граѓанскиот протест во Скопје почна во 18 часот, со собир пред специјалното обвинителство во знак за поддршка за оваа институција. Граѓаните потоа поминаа преку рекорд, пред народната канцеларија на претседателот Иванов, потоа пред собранието, пред ...

Демонстрантите удрија и по Државната изборна комисија

Утрински - 04.05.2016

ФОТО: Киро Попов Со димни бомби го криеја својот идентитет демонстрантите кои на вечерашниот протест како своја нова мета за бојадисување ја одредија зградата на некогашниот НИП „Нова Македонија“, каде денес е сместена Државната изборна комисија.

Продолжува „Шарената револуција“ во Скопје и во уште шест градови

24 Вести - 04.05.2016

Протестите што ги предводи граѓанското движење „Протестирам“ продолжуваат и денеска. Освен во Скопје, со вообичаениот почеток во 18 часот пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство, денеска вакви протести кои се дел од „Шарената револуција“ ...

Шарена револуција И за Судот што притвора демонстранти, а ослободува осомничени криминалци

Сакам да кажам - 04.05.2016

Фото: СДК.МК Шарената револуција синоќа го зафати Кривичниот суд во Скопје кој држи во куќен притвор демонстранти од антивладините протести, а сите осомничени за криминал за кои Специјалното обвинителство побара притвор, ги ослободи.

Шарената револуција продолжува и денеска во седум града

Фокус - 04.05.2016

Не стивнуваат негативните реакции на граѓаните против аболиција на 56 лица од страна на претседателот Иванов Шарената револуција продолжува и денеска во седум градови низ државата. Граѓанското движење Протестирам ги објави местата на кои денеска ќе ...

Крива Паланка и Облешево и се приклучуваат на „Шарената револуција“, ќе блокираат патишта

Фокус - 04.05.2016

Тие најавуваат блокади во 13 и 19 часот на патиштата во Крива Паланка и во Облешево. Крива Паланка и Облешево од денеска и се приклучуваат на шарената револуција со тоа што во 13 и 19 часот тие најавуваат блокади на патиштата.

И Фуере се придружи на шарената револуција

Сакам да кажам - 04.05.2016

Фото: МЕТА Поранешниот евроамбасадор во Македонија, Ерван Фуере вечерва им се приклучи на демонстрантите, кои традиционално својот протестен марш го почнуваат пред зградата на Специјалното јавно обвинителство во Скопје, јави агенцијата МЕТА.

Шарената револуција денес соборува рекорди

Сакам да кажам - 04.05.2016

Со поход кон Собрание почна вечерашниот протест во Скопје. Шарената револуција денес соборува рекорди по број на градови во кои се протестира. Денес прв пат се протестира во Делчево, а на улица, покрај скопјани, излезени се и жителите на Штип, ...

ФОТО: Граѓаните ја офарбаа и зградата на ДИК

Фокус - 04.05.2016

Демонстрантите запалија и димни бакли, скандирајќи „Затвор не ти бега Никола” и „Робија за мафија”. Шарената револуција го стигна и седиштето на Државната изборна комисија. Пред канцелариите на ДИК, демонстрантите палеа и димни бакли, скандирајќи ...

ДИК во боите на „Шарената револуција“

24 Вести - 04.05.2016

Зградата на Државната изборна комисија демонстрантите ја обоија во боите на „шарената револуција“. На улицата пред ДИК со спреј го оставија и својот потпис „шарам, демократија барам“. На полицајците кој ја обезбедуваат зградата на ДИК им беа ...

Протестот завршува пред Влада: Шарен е крајот!

Фокус - 04.05.2016

Дел од демонстрантите се упатија кон Владата, што предизвика хаос во сообраќајот, бидејќи улиците не беа блокирани за автомобили, па граѓаните се движеа меѓу нив. Активностите на иницијативата „Протестирам” на вечерашниот протест, завршија пред ...

ВИДЕО: И ДИК во боите на „Шарената револуција“

А1 On - 04.05.2016

Илјадници револтирани граѓани кои веќе трета недела низ скопските улици се дел од „Шарената револуција“, откако пред седиштето на ДИК им понудија кабаници на полицајците за да се заштитат од боја, ја обоија зградата на институцијата која ги ...

Земјоделците се приклучуваат на „Шарената револуција“

Стандард - 04.05.2016

„Македонија се буди и сѐ повеќе граѓанки и граѓани се приклучуваат во протестите на свој начин. Кон шареноликоста на ‪#‎Протестирам‬ од денес се приклучуваат и земјоделците. Во нашата здруженост и барања гледаат можност за Македонија во која ...

Зошто ЕУ треба да и помогне на Македонија

Стандард - 04.05.2016

„Нов бран протести ја заплисна Македонија, побројни од било кога досега. Симболично наречена „Шарена Револуција“ како игра на зборови насочена кон сите владини гласноговорници кои се „плашат“ од уште една „обоена револуција“, и самите демонстранти ...

Земјоделците се приклучуваат кон шарената револуција, од денес блокади на патишатата

Репортер - 04.05.2016

Зејоделците од денеска и се приклучуваат на Шарената револуција преку блокади на патиштата во Крива Паланка и во Облешево во 13 и во 19 часот. „Во нашата здруженост и барања земјоделците гледаат можност за Македонија во која институциите ќе работат ...

Поддршка за „Шарената револуција“ од Кривопаланечкиот регион

Стандард - 04.05.2016

Граѓани од Кривопаланечкиот регион во 13 часот го блокираа регионалниот пат со поддршка на #ШаренаРеволуција, стои на профилот на движењето. Во 19 часот следува блокада од граѓани во регионот на ...

[Фото] Шарената револуција продолжува со блокади по патиштата

Радио МОФ - 04.05.2016

Граѓани од Кривопаланечкиот регион денеска во 13 часот го блокираа регионалниот пат како дел од активностите на ‪Шарената револуција и протестите што неколку недели се организираат низ земјава со низа барања како оставка на претседателот Иванов, ...

Анкета на ЦИВИЛ: Голема поддршка за „Шарената револуција“

А1 On - 04.05.2016

Дали ги поддржувате протестите на „Шарената револуција“? На првото прашање од онлајн анкетата „Протести во Македонија – решение или продлабочување на кризата“ на ЦИВИЛ – Центар за слобода, 83,40% одговориле дека целосно ги поддржуваат протестите, а ...

Анкета на ЦИВИЛ: Голема поддршка за „Шарената револуција“

Стандард - 04.05.2016

Онлајн анкетата спроведена од страна на ЦИВИЛ, а во рамки на проектот „Слободни избори за слободни граѓанки и граѓани“ во период од 25 април до 5 мај, го покажува ставот на граѓанките и граѓаните за протестите и контра протестите, нивното ...

ФОТО: Блокада кај Крива Паланка од „Шарената револуција“

А1 On - 04.05.2016

Граѓаните кои се приклучија кон „Шарената револуција“ го блокираа патот на влезот во Крива Паланка. Тие бараат оставка и повлекување на аболицијата на Иванов и одложување на изборите закажани за 5-ти јуни.

Ерван Фуере дојде на протестот на „Шарената револуција“

+инфо - 04.05.2016

Поранешниот евроамбасадор Ерван Фуере се приклучи на вечерашниот протест на „Шарената револуција“, кој почна во 18 часот пред СЈО. Граѓаните како и претходните денови бараат оставка на Иванов и повлекување на аболицијата, бараат и одложување на ...

ГАЛЕРИЈА: Обоена и зградата каде се наоѓа ДИК

Репортер - 04.05.2016

Доследно, и седиштето на Државната изборна комисија во боите на Шарената ...

(ФОТО) Граѓански протести и во Битола

Репортер - 04.05.2016

И битолчани во боите на шарената револуција. граѓаните на Битола се децидни дека нема да престнат со рпотестите се до повлекување на одлуката за аболиција, оставка на претседателот Иванов и одложување на ...

(ВИДЕО) И Ерван Фуере и се приклучи на Шарената револуција

Репортер - 04.05.2016

Поранешниот Евроамбасадор Ерван Фуере се приклучи на Шарената револуција. промо: Поранешниот Евроамбасадор Ерван Фуере се приклучи на протестот на #ШаренаРеволуција #П #Протестирам pic.twitter.com/FykXIx2a8r — META.mk (@meta_agency) May 4, ...

Ерван Фуере дојде на протестот на „Шарената револуција“ ВИДЕО

+инфо - 04.05.2016

Поранешниот евроамбасадор Ерван Фуере се приклучи на вечерашниот протест на „Шарената револуција“, кој почна во 18 часот пред СЈО. - Ги поддржувам овие луѓе кои достоинствено протестираат против кршењето на владеењето на правото и повредата на ...

(ВИДЕО) Демонстрантите го почнаа протестниот марш кон Собранието

Репортер - 04.05.2016

Демонстрантите го започнаа протестниот марш кон Собранието. Шарената рволуција денеска е во боите на Диктаторскиот изборен криминал. Демонстрантите го почнаа протестниот марш #ШаренаРеволуција #П #Протестирам pic.twitter.com/Qe6Y8CLVvA — META.mk ...

„Шарена револуција“ низ тетовските и кумановските улици

+инфо - 04.05.2016

Стотици тетовци вечерва низ центарот на градот го „разлеаа“ својот револт од одлуката за аболиција, бараат оставка од претседателот Ѓорѓе Иванов, повлекување на аболицијата и одложување на изборите.

Протестантите пуштија „бомби“ за изборен криминал пред ДИК

Стандард - 04.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ пред Државната изборна комисија пуштија „бомби“ на кои се слуша како екс-министерот Миле Јанакиески нарачува лични карти. Инаку, фокусот на денешниот протест е ставен на изборите најавени за 5 јуни, а ...

И Припел дел од „Шарената револуција“ ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА

+инфо - 04.05.2016

И Припел вечерва повторно е дел од „Шарената револуција“. Стотици граѓани револтирани од последните одлуки на власта, бараат повлекување на неуставната аболиција и одложување на ...

Боја врз зградата во која е сместена ДИК

Нова ТВ - 04.05.2016

Балони во сите бои вечерва се фрлени и врз зградата во која е сместена Државната изборна комисија, како дел од од активностите на демонстрантите од Шарената револуција. Дополнително, со спреј во различни бои, демонстрантите на улицата пред ДИК ...

„Шарената револуција“ вечерва низ улиците на Тетово

А1 On - 04.05.2016

Стотици тетовци вечерва низ центарот на градот го „разлеаа“ својот револт од одлуката за аболиција, бараат оставка од Ѓорге Иванов, повлекување на аболицијата и одложување на ...

ДИК во боите на „Револуцијата“

+инфо - 04.05.2016

Илјадници револтирани граѓани кои трета недела низ скопските улици се дел од „Шарената револуција“, откаако пред седиштето на ДИК им понудија кабаници на полицајците за да се заштита од боја, го обоија зградата на институцијата која ги спроведува ...

(ВИДЕО) И ДИК во боите на „Шарената револуција“

Репортер - 04.05.2016

Илјадници револтирани граѓани кои веќе трета недела низ скопските улици се дел од „Шарената револуција“, откако пред седиштето на ДИК им понудија кабаници на полицајците за да се заштитат од боја, ја обоија зградата на институцијата која ги ...

(ФОТО) И струмичани дел од Шарената револуција

Репортер - 04.05.2016

И струмичани денеска ја поддржаа шарената револуција и повторно низ улиците на Струмица побараа повлекување на скандалозната одлука за аболиција, оставка од претседателот иванов и одложување на ...

Балони со боја кон зградата каде е сместена ДИК

Стандард - 04.05.2016

Балони со боја беа фрлени кон зградата на „Нова Македонија“ каде е сместена Државната изборна комисија. Демонстрантите претходно пуштија „бомби“ на кои се слуша како екс-министерот Миле Јанакиески нарачува лични карти.

„Протестирам“ денеска во повеќе градови низ Македонија

Нова ТВ - 04.05.2016

Освен во Скопје, Шарената револуција денес се одвива и во неколку други градови. Делчево – Шарена Револуција Денес по прв пат се протестира и во Делчево. Како и претходните денови, протестираат и жителите на Штип, Велес, Прилеп, Тетово, Битола, ...

ДИК во боите на „Револуцијата“ ВИДЕО

+инфо - 04.05.2016

Илјадници револтирани граѓани кои трета недела низ скопските улици се дел од „Шарената револуција“, откако пред седиштето на ДИК им понудија кабаници на полицајците за да се заштитат од боја, ја обоија зградата на институцијата која ги спроведува ...

Протести во повеќе градови каде се шири револтот од одлуката за аболиција

Стандард - 04.05.2016

Стотици тетовци вечерва низ центарот на градот го покажуваат својот револт од одлуката за аболиција, бараат оставка од Ѓорге Иванов, повлекување на аболицијата и одложување на изборите.. И Припел вечерва повторно е дел од „Шарената револуција“.

Протест заврши со пораката „Шарен е крајот“

+инфо - 04.05.2016

Активностите на иницијативата „Протестирам” на вечерашниот протест, завршија пред седиштето на Државната изборна комисија, чија зграда беше обоена во боите на Шарената револуција. Дел од демонстрантите од таму се упатија кон Владата, што предизвика ...

Земјоделците се приклучуваат на Шарената револуција

Нова ТВ - 04.05.2016

На големата граѓанска „Шарена револуција“ од денеска се приклучуваат и земјоделците, кои за 13 и за 19 часот најавија блокади на патиштата во Крива Паланка и во Облешево. – Во нашата здруженост и барања земјоделците гледаат можност за Македонија во ...

Анкета на ЦИВИЛ: Голема поддршка за „Шарената револуција“

Репортер - 04.05.2016

Дали ги поддржувате протестите на „Шарената револуција“? На првото прашање од онлајн анкетата „Протести во Македонија – решение или продлабочување на кризата“ на ЦИВИЛ – Центар за слобода, 83,40% одговориле дека целосно ги поддржуваат протестите, а ...

Вандалите на СДСМ и СОРОС удрија по ДИК

Сител - 04.05.2016

Демонстрантите организирани од СДСМ, СОРОС и БЕСА вечерва удрија по зградата во која е сместена Државната изборна комисија. Со балони полни со боја, учесниците на протестот ги офарбаa прозорите и фасадата од зградата на некогашната НИП “Нова ...

Анкета на ЦИВИЛ: Огромна поддршка за „Шарената револуција“

+инфо - 04.05.2016

Дали ги поддржувате протестите на „Шарената револуција“? На првото прашање од онлајн анкетата „Протести во Македонија – решение или продлабочување на кризата“ на ЦИВИЛ – Центар за слобода, 83,40% одговориле дека целосно ги поддржуваат протестите, а ...

(ВИДЕО) Шарена револуција против изборниот криминал

Нова ТВ - 04.05.2016

снимател: Трајче Антоновски Нема услови за фер избори и тоа е една од причините поради кои остануваме на улица, порачаа и на денешниот протест учесниците во Шарената револуција во Скопје. Целта кон која се насочи револтот денеска беше зградата во ...

Протест против изборен криминал со боја и пуштање „бомби“ (ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 04.05.2016

Со бојадисување на зградата на Државната изборна комисија и објавување на „бомби“ за изборен криминал поминаа денешните протести на „Шарената револуција“. Демонстрантите им нудеа кабаници за заштита од фрлањето со боја на полицајците.

Боја за ДИК, протести и контрапротести низ Македонија

Р.С.Европа - 04.05.2016

Слободен и достоинствен изборен процес беше фокусот на вечерашните протести кои се дел од таканаречената „Шарена револуција“. Движењето Протестирам вечерва се прошири и низ повеќе градови низ цела Македонија.

„Шарената револуција“ го блокираше влезот во Крива Паланка

+инфо - 04.05.2016

Граѓаните кои се приклучија кон „Шарената револуција“ го блокираа патот на влезот во Крива Паланка. Тие бараат оставка и повлекување на аболицијата на Иванов и одложување на изборите закажани за 5-ти јуни.

ФОТО: Фуере се појави на „Шарената револуција“

Стандард - 04.05.2016

Поранешниот Евроамбасадор Ерван Фуере се приклучи на протестот на „Шарената Револуција“. Демонстрантите му ракоплескаа и се сликаа со Екс-евроамбасадорот Фуере пред СЈО. Граѓаните како и претходните денови бараат оставка на Иванов и повлекување на ...

Фуере се приклучи на протестот на „Шарената Револуција“

Репортер - 04.05.2016

Поранешниот Евроамбасадор Ерван Фуере се приклучи на протестот на „Шарената Револуција“. Демонстрантите му ракоплескаа и се сликаа со Екс-евроамбасадорот Фуере пред СЈО. Граѓаните како и претходните денови бараат оставка на Иванов и повлекување на ...

(ФОТО) Шарената револуција и низ улиците на Куманово

Репортер - 04.05.2016

И кумановчани излегоа низ улиците на градот да побараат повлекување на одлуката за аболиција и оставка на претседателот Иванов. ...

И Припел дел од „Шарената револуција“

А1 On - 04.05.2016

И Припел вечерва повторно е дел од „Шарената револуција“. Стотици граѓани револтирани од последните одлуки на власта, бараат повлекување на неуставната аболиција и одложување на ...

И Припел дел од „Шарената револуција“

Репортер - 04.05.2016

И Припел вечерва повторно е дел од „Шарената револуција“. Стотици граѓани револтирани од последните одлуки на власта, бараат повлекување на неуставната аболиција и одложување на ...

И денеска продолжува „Шарената револуција“

Стандард - 04.05.2016

И денеска се очекува да продолжи „Шарената револуција“ со протест кој ќе започне пред Специјалното обвинителство, каде граѓаните ќе го изразат својот револт против одлуката за аболиција, која ја донесе претседателот Ѓорге Иванов.

„Шарената револуција“ вечерва низ улиците на Тетово

Репортер - 04.05.2016

Стотици тетовци вечерва низ центарот на градот го „разлеаа“ својот револт од одлуката за аболиција, бараат оставка од Ѓорге Иванов, повлекување на аболицијата и одложување на ...

#Протестирам во Скопје и во уште шест градови

Нова ТВ - 04.05.2016

Протестите што ги предводи граѓанското движење Протестирам продолжуваат и денеска. Освен во Скопје, со вообичаениот почеток во 18 часот пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство, денеска вакви протести кои се дел од тнр.

[Колумна] Иако сум во Амстердам, пак ќе #Протестирам

Радио МОФ - 04.05.2016

Многумина би кажале дека немам многу кредибилитет да зборувам за протестите во Скопје кога веќе не живеам во Македонија. Протест во Амстердам, 2016 „Еј ти таму во дијаспората, добро ти е“, ќе речат. Но, не е баш така.

Попладне протести во седум градови во земјава

+инфо - 04.05.2016

Денеска во 18 часот пред седиштето на СЈО во Скопје, стандардно, започнува протестот на „Шарената револуција“. Во исто време започнува и протестот во Штип пред Основниот суд, триесет минути подоцна во Велес кај кружниот тек Авона.

Земјоделците се приклучија на „Шарената револуција“, ќе ги блокираат патиштата

+инфо - 04.05.2016

На големата граѓанска „Шарена револуција“ од денеска се приклучуваат и земјоделците, кои за 13 и за 19 часот најавија блокади на патиштата во Крива Паланка и во Облешево. - Во нашата здруженост и барања земјоделците гледаат можност за Македонија во ...

Обоена е зградата на ДИК

Фактор - 04.05.2016

Демонстрантите вечерва прво им понудија кабаници на полицајците пред ДИК, а потоа ја обоија зградата. Демонстрантите од „Протестирам„ се категорични „Нема избори без прочистен Избирачки список“.

По седми пат „Шарена револуција“ во Куманово (галерија+видео)

Кумановски м. - 04.05.2016

По седми пат вечерва граѓаните на Куманово во организација на граѓанското движење „Протестирам“ излегоа на протестен марш преку кој го изразија своето незадоволство од одлуката на Иванов за аболиција на политичарите.

Анкета на ЦИВИЛ: Голема поддршка за „Шарената револуција“

Локално - 04.05.2016

Дали ги поддржувате протестите на „Шарената револуција“? На првото прашање од онлајн анкетата „Протести во Македонија – решение или продлабочување на кризата“ на ЦИВИЛ – Центар за слобода , 83,40% одговориле дека целосно ги поддржуваат протестите, а ...

ФОТО:Граѓаните пред СЈО, меѓу нив и Фуере

Фактор - 04.05.2016

Граѓаните и попладнево се собраа пред СЈО, за да му дадат поддршка, а меѓу нив е и поранешниот евроамбасадор, Ерван Фуере. Демонстрантите му ракоплескаа на Фуере. Се бара оставка од Иванов поради одлуката за аболиција на политичари, повлекување на ...

(ВИДЕО) Шарена револуција: Демонстрантите бурно ја поздравија специјалната обвинителка Јанева, која влезе во СЈО

Локално - 04.05.2016

#ШаренаРеволуцуја #Протестирам: Демонстрантите, кои и вечерва се собираат за да го изразат својот демократски револт против аболицијата на претседателот Иванов со која се помилувани 56 политичари, бурно ја поздравија специјалната обвинителка Јанева, ...

Шарената револуција го обои седиштето на ДИК

Точка - 04.05.2016

Илјадници револтирани граѓани организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ веќе четврта недела по ред протестираат низ скопските улици и во други градови низ Македонија. Денес, откако пред седиштето на ДИК им понудија кабаници на ...

ФОТО: И струмичани дел од Шарената револуција

Либертас - 04.05.2016

И струмичани денеска ја поддржаа шарената револуција и повторно низ улиците на Струмица побараа повлекување на скандалозната одлука за аболиција, оставка од претседателот иванов и одложување на ...

Шарената револуција продолжува, на протестот се приклучи и Фуере

Точка - 04.05.2016

На денешниот протест на Шарената револуција кој традиционално во 18 часот започна пред канцелариите на СЈО се приклучи и поранешниот Евроамбасадор Ерван Фуере. Граѓаните организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и денес продолжија со ...

„Шарената револуција“ порача: Избори во вакви услови не може да има

Локално - 04.05.2016

„Шарената револуција“ вечерва ја обои зградата на НИП „Нова Македонија“, во која се наоѓаат просториите на Државната изборна комисија. Тие порачаа дека во вакви услови, со ваков избирачки список, избори нема и не може да има.

Вечерва продолжува „Шарената револуција“ во Куманово

Кумановски м. - 04.05.2016

Вечерва во 18:30 по седми пат во организација на граѓанското движење „Протестирам“ ќе се одржи протест против одлуките на претседателот на Република Македонија за аболиција на политичарите.

Продолжи протестот на шарените револуционери

Kumanovo News - 04.05.2016

Со скандирање „Нема прaвда! Нема мир!, Оставак, оставка!„, кумановци вечерва продолжија со „Шарената револуција„. Протестантите во 18.30 часот се собраа пред Основниот суд Куманово, а потоа мирно прошетаа по улиците „Гоце Делчев“, „Трета МУБ“, пред ...

(ВИДЕО) Демонстрантите го почнаа протестниот марш кон Собранието

Либертас - 04.05.2016

Демонстрантите го започнаа протестниот марш кон Собранието. Шарената рволуција денеска е во боите на Диктаторскиот изборен ...

Фуере пред СЈО: Избори во ваква ситуација се невозможни

Локално - 04.05.2016

Поранешниот евроамбасадор во Македонија, Ерван Фуере денеска им се приклучи на демонстрантите, кои традиционално својот протестен марш го почнуваат пред зградата на Специјалното јавно обвинителство.

ФОТО: Шарената револуција и низ улиците на Куманово

Либертас - 04.05.2016

И кумановчани излегоа низ улиците на градот да побараат повлекување на одлуката за аболиција и оставка на претседателот ...

Македонија:15-ти ден протести на Шарената револуција

Локално - 04.05.2016

По Велигденските и првомајски празници, со продолжениот викенд, денеска продолжи Шарената револуција. Илјадници граѓани се собраа во 18 часот да изразат поддршка за работата на СЈО и да побараат повлекување на одлуката за аболиција, оставка на ...

(ВИДЕО) Демонстрантите тргнаа кон македонскиот парламент

Локално - 04.05.2016

Граѓаните со звуци на вувузели и свирчиња ја одбележуваат и вечерва Шарената револиција. Нивните звуци најголеми беа додека демонстрантите поминуваа пред Министертвото за правда и се упатуваа кон Собранието на РМ.

Попладне протести во седум градови во земјава

Тера - 04.05.2016

Протестите во рамки на „Шарената револуција“ продолжуваат и вечерва во седум градови во земјава. Организаторите од „Протестирам“ ги објавија местата на кои вечерва ќе се протестира против општата аболицијата од претседателот на државата, Ѓорѓе ...

Продолжува „Шарената револуција“

Kumanovo News - 04.05.2016

По неколку дневна пауза за Велигденските празници, вечерва продолжува „Шарената револуција“ во Куманово. Протестот е закажан во 18.30 часот пред Основниот суд Куманово. Организаторите ги повикуваат граѓаните масовно да дадат подршка на шарените ...

Земјоделците се вклучуваат во „Шарена револуција“ со блокади на патишта

Фактор - 04.05.2016

На „Шарена револуција“ од денеска и се приклучуваат и земјоделците. Тие во 13 и 19 часот ќе ги блокираат патиштата во Крива Паланка и во Облешево. „Во нашата здруженост и барања земјоделците гледаат можност за Македонија во која институциите ќе ...

ФОТО: И Прилеп во боите на Шарената револуција

Либертас - 04.05.2016

И Припел е дек од Шарената револуција на граѓани револтирани од оследните олуки на власта кои бараат повлекување на неуставната аболиција и одложување на ...

МЕГАГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Протести во 11 градови. ДИК „светна“ во боите на Шарената револуција

Либертас - 05.05.2016

Вечерва Шарената револуција се разлеа низ улиците на Скопје, Штип, Велес, Тетово, Битола, Струмица, Гевгелија, Делчево, Прилеп, Радовиш, Куманово, Крива Паланка, Облешево. Демонстрантите во Скопје со бурен аплауз ја поздравија Специјалната јавна ...

ДИК во боите на „Шарената револуција“

Бриф - 04.05.2016

Зградата на Државната изборна комисија демонстрантите ја обоија во боите на „шарената револуција“. На улицата пред ДИК со спреј го оставија и својот потпис „шарам, демократија барам“. На полицајците кој ја обезбедуваат зградата на ДИК им беа ...

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: Боја и за Кривичниот суд

еМагазин - 04.05.2016

На протестот на граѓанската инцијатива „Протестирам“, дел од учесниците фрлија боја врз Кривичниот суд. Претходните денови боја добија и Министерството за правда, Владата, М инистерството за култура, Агенцијата за медиуми, Порта Македонија, Воинот ...

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА: Обоена и зградата каде се наоѓа ДИК

Либертас - 04.05.2016

Доследно, и седиштето на Државната изборна комисија во боите на Шарената ...

(ФОТО) Шарената револуција и низ улиците на Куманово

Локално - 04.05.2016

Кумановчани излегоа денеска низ улиците на градот да побараат повлекување на одлуката за аболиција и оставка на претседателот ...

Подметнување „велигденско јајце“ во „Шарената револуција“

СПФМ - 04.05.2016

[Рецензија: Вранишковски ја поддржува „шарената револуција“ за да ја превреднува „комунистичката МПЦ“] Доколку се бараат некакви непријатели на некоја идеја, опција, политичка група или елита, со пропагандистички мотиви, најдобро се наоѓаат меѓу ...

Демонстрантите пред ДИК, се пуштаат „бомбите“

Фактор - 04.05.2016

Полицајци ја чуваат зградата каде што се наоѓа Државната изборна комисија, пред која се демонстрантите од „Шарената револуција“. На разглас се пуштаат дел од „бомбите“ кои ги објави опозициската СДСМ како и песната „Во борба, во борба“.

#Протестирам и ГДОМ на две страни во Штип (Фото + Аудио)

Канал 77 - 04.05.2016

Два собири попладнево на граѓаните во Штип – едниот во знак на протест, другиот во знак на контра. Додека приврзаниците на таканаречената Шарена Револуција повикуваа на оставка од претседателот Ѓорѓе Иванов, другите извикуваа „Никој ништо не ти ...

ФОТО: Граѓански протести и во Битола

Локално - 04.05.2016

И битолчани во боите на шарената револуција. граѓаните на Битола се децидни дека нема да престанат со протести се до повлекување на одлуката за аболиција, оставка на претседателот Иванов и одложување на изборите.

„Шарена револуција“: Се приклучуват и земјоделците со блокади на патиштата

Канал 77 - 04.05.2016

И земјоделците се приклучуваат на големата граѓанска „Шарена револуција“. Тие најавија дека до 19 часот ќе ги блокират патиштата во Крива Паланка и во Облешево. – Во нашата здруженост и барања, земјоделците гледаат можност за Македонија во која ...

Шарената лага И абортираниот ум

Пулс24 - 04.05.2016

Скопје изминатава празнична недела беше град на духови, празно, чисто мирно. Дури и фантомите, кои добиваат избори за една одредена партија па потоа драматично исчезнуваат кога ќе се појават два грама разум во близина, дури и тие 500.000 мистериозни ...

(ФОТО) Блокада кај Крива Паланка од „Шарената револуција“

Локално - 04.05.2016

Граѓаните кои се приклучија кон „Шарената револуција“ го блокираа патот на влезот во Крива Паланка. Тие бараат оставка и повлекување на аболицијата на Иванов и одложување на изборите закажани за 5-ти јуни.