TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Воените злосторства не застаруваат, но тешко одново да се отворат

Утрински - 23.07.2011

Не е можна амнестија за случаи на тешки кршења на меѓународното хуманитарно право,бидејќи овие дела не застаруваат. На ова се' погласно укажуваат експертите, но и познавачите на кривичното право, кои ...

Простено „Непроштено“

Утрински - 23.07.2011

По усвојувањето на двата закона за употребата на знамињата на етничките заедници и за употребата на јазикот, во Собранието влезе и предлогот за автентично толкување на Законот за амнестија.

Да не бидеме заложници на 2001

Дневник - 23.07.2011

Ако не ги затвориме сите прашања од конфликтот, ако не се помириме национално, не може ниту да планираме да станеме дел од НАТО и ЕУ Златко Кескоски е поранешен советник за безбедност во Кабинетот на ...

Се чека дојава од некогашна ОНА

Дневник - 23.07.2011

На прашањето дали амнестијата на хашките случаи ќе помогне да се најдат телата на киднапираните Македонци, во ДУИ само кусо велат дека на роднините никој не може да им го оспори правото да дојдат до ...

Хашките предмети не ги затворивме срамно

Дневник - 23.07.2011

Фатмир Бесими, функционерот на ДУИ, Чие име во изминативе девет години се врзуваше за економскиот ресор, Ќе да биде првиот Албанец во плурална МакедониЈа што Ќе предводи едно од наЈзнаЧаЈните ...

Крај на идеолошки-интересната љубов меѓу Црвенковски и Ахмети

Дневник - 23.07.2011

Испушеното ‘марлборо на мирот’ на Бранко Црвенковски и Али Ахмети по изборите во 2002 година во Мала Речица, кога ја договорија тогашната владина коалиција, денеска како канцер ги распарчува ...

Амнестијата се поклопи со колективниот одмор на Уставниот суд

Вест - 23.07.2011

Иницијативата на роднините на киднапираните Македонци,Уставен ќе ја прими, но нема да отвори Ако роднините на киднапираните и убиените 12 мажи, Македонци од Тетовско, го оспорат пред Уставниот суд ...

Хашките случаи пред Уставен суд, роднините сакаат средба со Груевски

+инфо - 23.07.2011

Автентичното толкување на Законот за амнестија, кој пред неколку дена во собранието го изгласаа народните избраници на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а за кој закон пратениците на СДСМ, водеа целодневна битка да ...

Мачен ден во Собранието

Утрински - 22.07.2011

Среде лето, во најголемите жештини, пратениците на ДУИ и на ДПМНЕ одлучија, криејќи се под дебелата сенка на пратеничките фотелји, да ги затворат (или, поточно, отворат), можеби, најкрупните ...

Политичките договори ќе му отв орат работа на Уставен

Утрински - 22.07.2011

Нема да биде ниту прв пат ниту правен преседан ако Уставен суд се впушти во оцена на уставноста и законитоста на автентичкото толкување на еден закон.

Светот не при знава амнестија за воени злосторства

Утрински - 22.07.2011

Македонија е единствената држава во регионот на бивша Југославија што нема политичка волја, а со тоа и капацитет да ги процесуира воените злосторства на своја територија.

Автентично дотолчување

Дневник - 22.07.2011

Злате ЛОЗАНОВСКИ Патот до нашиов банален, неоригинален, секојдневен пекол беше и ќе биде поплочуван со автентични толкувања.

Институциите да ги најдат телата на киднапираните Македонци

Дневник - 22.07.2011

Роднините на киднапираните Македонци во конфликтот од 2001 година се растрчаа по институциите во надеж дека се' уште има некакви шанси да се поништи Законот за амнестијата и 11 години по војната да ...

Судиите можат да одбијат амнестија на злосторствата

Дневник - 22.07.2011

Ако некој закон, односно неговото автентично толкување најдиректно се коси со меѓународните правни норми и обврски, како и со самиот Устав, судиите можат да се повикаат на тоа и немаат обврска да ...

Само претседателот Иванов ги прими роднините на киднапираните

Вест - 22.07.2011

Претседателот Ѓорге Иванов вчера, единствен од извршната власт, вчера ги прими разочараните роднини на 12-темина киднапирани и убиени Македонци од Тетовско.

Џафери: Амнестија за Ибрахим Сулејмани

Алсат-М - 22.07.2011

Единствениот осуден за воени злосторства од конфликтот во 2001 година Ибрахим Сулејмани и сите други лица против кои е покрената тужба или се гонат за злосторства поврзани со конфликтот треба да ...

Георгиев: Пратениците на власта легитимираа убиства и мачења!

+инфо - 22.07.2011

Ослободувањето од кривична одговорност на инволвираните во злосторства против цивили во конфликтната 2001 година, преку усвојувањето на автентичното толкување на Законот за амнестија во Собранието, е ...

Молк кај роднините на киднапираните

Алфа - 22.07.2011

Стивнаа острите реакции на роднините на киднапираните кои се појавија веднаш откако ја слушнаа веста за амнестирањето на хашките случаи.

Непроштенци ќе бараат отштета од државата

Н.Македонија - 22.07.2011

Претседателот Ѓорге Иванов апелира до сите политички фактори да се воздржат од злоупотреба на тешката положба во која се наоѓаат семејствата на цивилните жртви од конфликтот во 2001 година Тој вчера ...

Роднините на киднапираните се изначекаа пред Владата

Вест - 21.07.2011

Повеќе од пет часа вчера никој од Владата не ги примаше роднините на киднапираните Македонци од случајот Непроштено. До затворањето на весникот вчера попладне тие чекаа пред Владата, бидејќи им било ...

’Амнестија’ - Ослободување за Ибрахим Сулејмани

Алсат-М - 21.07.2011

Ибрахим Сулејмани од Тетово ја одлежува 9-та од 15-те години казна затвор што ги добил поради извршени воени злосторства и терористички активности во конфликтот во 2001-та година.

Автентично срамна држава

Дневник - 21.07.2011

Правна држава? Не, не. Повеќе ќе е срамна. Само таква некоја може да амнестира воени злосторства врз цивили, да ги жртвува по втор пат жртвите, нивните семејства, нивната болка и да си го прокоцка ...

СДСМ ќе одбиеше власт условена со амнестија на злосторствата

Дневник - 21.07.2011

Неприфатливо е со политичка одлука да се избришат грозоморните дела направени од поединци за време на конфликтот и да се наградат оние кои ги киднапираа и егзекутираа 12-те Македонци од Непроштено, ...

Роднините ќе бараат чаре од Уставниот и од Судот во Стразбур

Дневник - 21.07.2011

Од Владата вчера не можеше да се добие став дали Груевски ќе се сретне со нив, а официјална потврда за тоа не можеа да добијат ниту роднините на киднапираните, иако тврдат дека од ВМРО-ДПМНЕ им се ...

Ахмети и Црвенковски знаат што разговарале за хашките случаи

Дневник - 21.07.2011

о Ви нудеше ли претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски, поддршка за хашките предмети под услов заедно да правите влада, како што спомена Џеват Адеми ? - Познато е дека лидерот Али Ахмети имал ...

Затворени врати за хашките случаи

Утрински - 21.07.2011

Семејствата на 12 исчезнати Македонци вчера речиси цел ден чекаа во пријавницата на Владата за да ги прими премиерот Никола Груевски, но ниту тој ниту некој од неговите соработници не најде за ...

Роднините на киднапираните се сретнаа со Претседателот Иванов

Алфа - 21.07.2011

Претседателот Ѓорге Иванов попладнево ги прими на разговор роднините на киднапираните Македонци од конфликтната 2001-ва.

Иванов денеска ќе ги прими роднините на жртвите од Непроштено

+инфо - 21.07.2011

Тоа што вчера и завчера не сакаа да го направат претседателите на Собранието и на Владата, Трајко Вељановски и Никола Груевски, денеска ќе го стори шефот на државата Ѓорге Иванов.

Роднините на жртвите од Хашките случаи на средба со Претседателот Иванов

Кајгана - 21.07.2011

Претседателот Ѓорге Иванов попладнево ќе ги прими роднините на жртвите од Хашките случаи, информираат од неговиот кабинет. Договорено е средбата на барање на роднините да се одржи во 15:00 часот.

Иванов на средба со роднините на киднапираните од Непроштено

Нетпрес - 21.07.2011

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе оствари средба со роднините на киднапираните од Непроштено. Вчера роднините на киднапираните Македонци побараа да бидат примени од премиерот Груевски, но на ...

САД и ЕУ со заеднички став: Амнестијата е пример за соживот

Сител - 21.07.2011

Брисел и Вашингтон со ист став околу автентичното толкување на Законот за амнестија. Од амбасадата на САД велат: Не е соодветно ние да коментираме како земјата ги интерпретира сопствените закони, ...

Иванов со роднините на исчезнатите од Непроштено

Вечер Прес - 21.07.2011

Претседателот Ѓорге Иванов вчера ги прими роднините на исчезнатите Македонци од Непроштено, од конфликтот во 2001 година.

Иванов на средба со роднините на киднапираните од Непроштено

Точка - 21.07.2011

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе оствари средба со роднините на киднапираните од Непроштено. Вчера роднините на киднапираните Македонци побараа да бидат примени од премиерот Груевски, но на ...

Да немаше амнестија, ќе имаше доживотни казни

Н.Македонија - 21.07.2011

Со затворањето на четирите хашки случаи во Собранието на Македонија и со апсењето на последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, Хашкиот суд ја заврши балканската епизода „Мотел Бриони“ / „Непроштено“ ...

Роднините на киднапираните чекаа за прием во Владата

А1 - 20.07.2011

Во владата денеска повеќе од пет часа чекаа прием дел од роднините на дванасетмината киднапирани од тетовско Непроштено.

Собранието изгласа амнестија за хашките случаи

Утрински - 20.07.2011

Собранието вечерва со 63 гласа „за“ и 29 „против“ во рамки на продолжението на 4. седница го усвои автентичното толкување на член 1 од Законот за амнестија.

Роднините на киднапираните на протест пред Владата

Утрински - 20.07.2011

Во знак на револт против изгласаната амнестија на четирите хашки случаи, роднините на киднапираните Македонци денеска се собраа да протестираат пред Владата, каде бараат прием од премиерот Никола ...

Тарчуловски: Случаите од 2001 да ги стопираме и пратиме во историјата

Дневник - 20.07.2011

Овие случаи треба да ги стопираме и пратиме во историјата, и да одиме напред, да градиме наместо да разградуваме, стои во писмо на Јохан Тарчуловски што вчера, како што соопшти МИА, им било доставено ...

Хашките случаи го тресат парламентот

Утрински - 20.07.2011

Четирите хашки случаи на голема врата влегоа во Собранието, каде што вчера почна расправата за барањето за автентично толкување на Законот за амнестија.

Тарчуловски го охрабри премиерот

Утрински - 20.07.2011

Јохан Тарчуловски, единствениот хашки затвореник од Македонија, вчера со писмо го охрабри премиерот Никола Груевски да ги испрати во историјата предметите од 2001 година што ги врати Трибуналот во ...

Судот одлучува за амнестија

Дневник - 20.07.2011

Меѓународното право не познава амнестија на воени и злосторства против човештвото. Можно ли е, сепак, тие кај нас да бидат амнестирани како последица на политички договор? - Јалова е расправата околу ...

Хашките случаи да заминат во историјата

Дневник - 20.07.2011

„Мои браќа и сестри Македонци, размислував долго пред да го напишам писмово. Многу мислев, се преиспитував, ги анализирав работите, се потсеќавав на некои работи, мислев на многу луѓе, а најмногу на ...

Роднините на жртвите не дочекаа средба со Груевски

Дневник - 20.07.2011

Дојдовме да му честитаме на Груевски за законот, иронично коментираа роднините на киднапираните Македонци кои вчера дојдоа во Собранието Со едно стискање на копчето ги бришете лузните од грбовите на ...

Роднини на киднапираните Македонци чекаат во Собранието

Дневник - 20.07.2011

Роднини на киднапираните Македонци се во Собранието и чекаат надевајќи се дека ќе бидат примени од некој од пратениците или од претседателот на парламентот Трајко Вељановски.

Талат Џафери нападнат од роднините на киднапираните Македонци

Дневник - 20.07.2011

Мал инцидент се случил вечерва по завршувањето на собраниската седница на која беше усвоено автентичното толкување на Законот за амнестија.

Амнестија за „Хашките случаи“

Deutsche Welle - 20.07.2011

Со гласовите на владејачкото мнозинство синоќа (19.07.2011) во македонскиот парламент беше изгласана амнестија за преостанатите четири случаи на воени злодела од припадниците на поранешна ОНА.

Адеми: И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ преговараат за амнестија

Вест - 20.07.2011

Со наведнати глави пратениците од ВМРО-ДПМНЕ вчера немо присуствуваа на седницата за амнестија на злосторниците од трите хашки случаи.

Собранието расправа за автентичното толкување на Законот за амнестија

Дневник - 20.07.2011

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 4. седница расправа за Предлог автентичното толкување на членот 1 од Законот за амнестија.

Реакција на американската Амбасада на Законот за амнестија

Канал5 - 20.07.2011

Американската Амбасада со реакција на вчерашното изгласување на измените во Законот за амнестија. „Не е соодветно ние да коментираме како земјата ги интерпретира сопствените закони, ние ја разбираме ...

Експерти за Законот за амнестија

Алсат-М - 20.07.2011

Експертите различно го коментираат усвојувањето од страна на Собранието автентичното толкување на Законот за амнестија. Насер Зибери кој беше дел од преговорите за потпишување на Охридскиот договор, ...

Собранието изгласа амнестија за хашките предмети

Дневник - 20.07.2011

Собранието вечерва со 63 гласа „за“ и 29 „против“ во рамки на продолжението на 4. седница го усвои автентичното толкување на член 1 од Законот за амнестија .

Роднините на киднапираните бараат средба со Премиерот

Алфа - 20.07.2011

Роднините на киднапираните од конфликтната 2001-ва уште од утрото чекаат средба со премиерот Груевски. Сакаат да го прашаат врз основа на што вчера мнозинството пратеници го усвоија автентичното ...

Јохан во Германија, писмото од Хаг

+инфо - 20.07.2011

„Јохан Тарчуловски, син на Македонија, затвор Хаг“. Вака единствениот хашки осуденик од Македонија од конфликтната 2001 година го потпишува писмото кое вчера, со посредство на здружението за негова ...

Пендаровски: Хашките случаи може повторно да се активираат

+инфо - 20.07.2011

Четирите хашки предмети - „Водство на ОНА“, „Липковска брана“, „Мавровски работници“ и „Непроштено“, се воени злосторства кои никогаш не застаруваат и не може да се амнестираат, вели во денешно ...

Писмо од Тарчуловски до македонската јавност

+инфо - 20.07.2011

Јохан Тарчуловски преку Здружението кое му дава поддршка во Македонија, доставил писмо до македонската јавност во кое дава свое видување на хашките случаи, пренесува МИА.

Политиката над правдата

Р.С.Европа - 20.07.2011

Не е важна правдата, важен е политичкиот договор - ова е пораката што власта ја праќа со амнестијата на Хашките случаи, сметаат експертите.

Роднините на жртвите од Хашките случаи бараат прием кај премиерот Груевски

Алфа - 20.07.2011

Роднини на убиените во Непроштено денеска дојдоа пред Владата и побараа личен прием кај премиерот Никола Груевски, да им објасни, како што велат - зошто ги помилувал убијците на нивните најблиски.

Роднините на жртвите од 2001 година ќе го обжалат автентичното толкување на Законот за амнестија пред Уставен суд?

+инфо - 20.07.2011

Одлуката за аветентично толкување на Законот за амнестија, со која вчера Собранието ги ослободи од кривична одговорност осомничените за киднапирање, малтретирање и најверојатно ликвидација на цивили ...

Роднините на жртвите од Хашките случаи бараат прием кај Премиерот Груевски

Кајгана - 20.07.2011

Роднини на убиените во Непроштено денеска дојдоа пред Владата и побараа личен прием кај Премиерот Никола Груевски, да им објасни, како што велат - зошто ги помилувал убијците на нивните најблиски.

Кадриу: Уставниот суд може да пресече за хашките случаи

+инфо - 20.07.2011

Постојат основи за покренување на иницијатива до Уставниот суд (УС) за укинување на автентичното толкување на Законот за амнестија, со кое се ослобоодуваат од кривична одговорност вмешаните во ...

Роднините на жртвите од Непроштено сé уште чекаат прием во Влада

Кајгана - 20.07.2011

Роднините на жртвите од Непроштено кои денеска побараа прием кај премиерот Никола Груевски, сé уште чекаат на пријавницата во владината зграда.

Собранието ги затвори Хашките случаи

Press24 - 20.07.2011

Во рамки на вчерашното продолжение на четвртата седница на македонското собрание, 63 пратеници гласаа “за“ и 29 беа “против“ автентичното толкување на членот еден од Законот за амнестија.

Роднини на убиените од Непроштено дојдоа пред Владата

Сител - 20.07.2011

Патриотизам во 21-от век е националното помирување, економскиот и социјалниот раст. Вака познавачите на состојбите го коментираат затворањето на хашките случаи кое опозицијата го прогласи за ...

Собранието ги затвори Хашките случаи

Нетпрес - 20.07.2011

Во рамки на вчерашното продолжение на четвртата седница на македонското собрание, 63 пратеници гласаа “за“ и 29 беа “против“ автентичното толкување на членот еден од Законот за амнестија.

Aмериканската Амбасада за Законот за амнестија

Р.С.Европа - 20.07.2011

„Не е соодветно ние да коментираме како земјата ги интерпретира сопствените закони, ние ја разбираме болката и загубата што одредени заедници ја претрпеле во изминатите конфликти, ние искрено се ...

Тајните преговори меѓу СДСМ и ДУИ

Курир - 20.07.2011

СДСМ се менува кон полошо и не му служи на доброто за Македонија. Ова вчера во Собранието го истакна пратеникот на ДУИ Џеват Адеми за време на седницата на Законодавниот дом кога беше усвоено ...

Американска амбасада се огласи за амнестирањето

+инфо - 20.07.2011

Американската амбасада во Скопје се огласи по повод вчерашното донесување на измената на член 1 од Законот за амнестија со којa сите сторители на кривични дела во воениот конфликт во 2001 година, за ...

Јохан во Германија, писмото од Хаг

Алфа - 20.07.2011

Како стаса писмото на Тарчуловски до Груевски и пратениците, кога адресата на испраќање е различна од местото во кое се наоѓа тој сега? Со “Јохан Тарчуловски, син на Македонија, затвор Хаг“, е ...

Писмото на Јохан напишано во штаб на партија?

Sky - 20.07.2011

Дали писмото на Јохан е напишано во некој штаб, веројатно на владеачката партија? Сомнеж отвора тоа што писмото е потпишано како да е Јохан во Хаг, но тој веќе повеќе од две недели е во Германија на ...

Собранието ги затвори Хашките случаи

Точка - 20.07.2011

Во рамки на вчерашното продолжение на четвртата седница на македонското собрание, 63 пратеници гласаа “за“ и 29 беа “против“ автентичното толкување на членот еден од Законот за амнестија.

Талат Џафери доби шише во глава од роднините на исчезнатите

Вечер Прес - 20.07.2011

Претставниците на здружението на роднините на исчезнатите од Непроштено од 2001 година вчера побараа средба со премиерот Никола Груевски и со претседателот Ѓорге Иванов.

Собранието суди, Тарчуловски простува

Н.Македонија - 20.07.2011

Собранието не се сеќава што мислело кога бил донесен Законот за амнестија, а судот и обвинителството - гласно молчат. Само Тарчуловски, на општо изненадување, се јави од затворот во Германија да ...

Хашките случаи дефинитивно се амнестираат

eReporter - 20.07.2011

Владеачкото мнозинство синоќа изгласа амнестија на преостанатите четири случаи на воени злостосторства извршени од ОНА за време на конфликтот во 2001 година.

„Хашките случаи“ во заборав

Идивиди - 20.07.2011

Скопје, 19 јули 2011 (МИА) - Собранието вечерва со 63 гласа „за“ и 29 „против“ во рамки на продолжението на 4. седница го усвои автентичното толкување на член 1 од Законот за амнестија.

Роднините на киднапирните Македонци протестираат пред Влада

eReporter - 20.07.2011

Во знак на револт против изгласаната амнестија на четирите хашки случаи, роднините на киднапираните Македонци денеска се собраа да протестираат пред Владата, каде бараат прием од премиерот Никола ...

Христијански или муслимански е да се амнестираат убијци?

А1 - 19.07.2011

Автентичното толкување на Законот за амнестија со кој престанува секакво гонење на четирите хашки случаи - водството на ОНА, жестоки реакции и обвинувања.

Писмо од Тарчуловски до Груевски

А1 - 19.07.2011

Единствениот македонски државјанин осуден од Хашкиот суд преку писмо го повика премиерот Груевски да покаже доблест и да разговара за хашките случаи.

Жестока собраниска дебата за Хашките случаи и автентичното толкување на Законот за амнестија

Канал5 - 19.07.2011

Хашките случаи и автентичното толкување на Законот за аменстија од 2002 година предизвикаа жестока и жолчна дебата во собраниската сала.

СДСМ жестоко против амнестијата на Хашките случаи

Deutsche Welle - 19.07.2011

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ сакаат со политички инструмент да ги избришат злосторствата и да ги наградат злосторниците. Опозициската СДСМ жестоко реагираше на предлогот за автентично толкување на Хашките случаи.

Тарчуловски: Хашките случаи да ги стопираме и пратиме во историјата

Канал5 - 19.07.2011

Јохан Тарчуловски од затворот во Германија испрати писмо во кое го повикува премиерот Груевски ако има законска можност да се затворат Хашките случаи со што ќе се завршат траумите од минатата ...

Јохан Тарчуловски поддржува затворање на Хашките случаи

Алсат-М - 19.07.2011

Здружението за поддршка на Јохан Тарчуловски до Македонската информативна агенција достави писмо од Тарчуловски во кое дава свое видување за хашките случаи.

Хашките случаи ги скараа пратениците

Алсат-М - 19.07.2011

Остра парламентарна дебата за затворањето на хашките случаи преку автентично толкување на законот за амнестија. Социјалдемократите го обвинија ВМРО- ДПМНЕ дека заштитува, како што рекоа, убијци и ...

Искри помеѓу СДСМ и ДУИ за Хашките случаи

Утрински - 19.07.2011

Автентичното толкување на Хашките случаи се најде како прва точка на дневен ред на денешната седница во Собранието, иако претходно беше предвидено таа да биде последна, 25 точка од дневниот ред.

Собранието ги затвори хашките случаи

Телма - 19.07.2011

Собранието вечерва, со гласовите на владејачкото мнозинство усвои амнестија на четирите хашки случаи - Мавровски работници, Липковска брана, Водство на ОНА и киднапираните лица во 2001 година.

Тарчуловски со поддршка на Груевски да ги затвори хашките случаи

Телма - 19.07.2011

Здружението за поддршка на Јохан Тарчуловски до Македонската информативна агенција достави писмо од Тарчуловски во кое дава свое видување за хашките случаи.

Сосила ќе влеземе во Владата и во Собранието

Дневник - 19.07.2011

Доколку Собранието денеска го изгласа предлогот на ДУИ со кој и за хашките предмети ќе важи амнестијата, тогаш сосила ќе влеземе во законодавниот дом и во Владата, дециден е Јакимовски, претседател ...

Автентично толкување е политички нож в грб на државата

Дневник - 19.07.2011

Македонија е на добар пат во светската правна наука да додаде крунски бисер - материја што не може да се уредува ниту меѓународноправно ниту со Устав, со автентично толкување, вели професорката ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не сакаат да ги примат роднините на киднапираните Македонци

+инфо - 19.07.2011

Испровоцирани од говорот на една пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ за време на денешната собраниска седница околу барањето на автентично толкување на Законот за амнестија, шестмина роднини од киднапираните ...

Тарчуловски за, непроштенци контра затворањето на хашките случаи

МРТ - 19.07.2011

Хашките случаи да бидат затворени, да бидат пратени во историјата. Македонија да оди напред, да се гради, а не да се разградува.

Исповед на Тарчуловски за хашките случаи

Кирилица - 19.07.2011

Здружението за поддршка на Јохан Тарчуловски до Македонската информативна агенција достави писмо од Тарчуловски во кое дава свое видување за хашките случаи Писмото, како што информира Здружението, ќе ...

Тарчуловски преку писмо го повика Груевски да разговара за Хашките случаи

Кајгана - 19.07.2011

Единствениот македонски државјанин осуден од Хашкиот трибунал преку писмо го повика Премиерот Никола Груевски, да покаже доблест да се затвори последното поглавје од 2001-та година и да разговара за ...

Роднините на жртвите од Хашките случаи се обратија кај пратениците од СДСМ

Кајгана - 19.07.2011

Неколкумината роднини на киднапираните во Непроштено, кои побараа прием во Собранието, се обратија до пратениците од опозицијата. Тие им објасниле дека сакаат да ја следат седницата од галеријата.

Собранието расправа за автентичното толкување на хашките случаи

Сител - 19.07.2011

Предлогот за автентично толкување на хашките случаи отвори жестока дебата меѓу СДСМ и Демокатската унија за интеграции. Опозицијата обвинува дека ова е само уште еден договор меѓу ВМРО - ДПМНЕ и ДУИ ...

Расправа во Парламентот за Законот за амнестија

Курир - 19.07.2011

Расправата за Предлог автентичното толкување на членот 1 од Законот за амнестија, почна на денешната седница во Собранието на Република Македонија.

Јохан Тарчуловски: Хашките случаи да се стопираат и да се пратат во историјата

Press24 - 19.07.2011

Здружението за поддршка на Јохан Тарчуловски до Македонската информативна агенција достави писмо од Тарчуловски во кое дава свое видување за хашките случаи.

Тарчуловски: Хашките случаи да ги стопираме и пратиме во историјата

Нетпрес - 19.07.2011

Здружението за поддршка на Јохан Тарчуловски до Македонската информативна агенција достави писмо од Тарчуловски во кое дава свое видување за хашките случаи.

Жестока расправа за Хашките случаи во Собрание

Р.С.Европа - 19.07.2011

Автентичното толкување на Законот за амнестија со кој престанува секакво гонење на четирите хашки случаи, предизвика жестоко расправа во Собранието.

Собранието го усвои автентичното толкување на членот 1 од Законот за амнестија

Сител - 19.07.2011

Собранието вечерва со 63 гласа „за“ и 29 „против“ во рамки на продолжението на 4. седница го усвои автентичното толкување на член 1 од Законот за амнестија.

Тарчуловски: Хашките случаи да ги пратиме во историјата за Македонија да оди напред

Курир - 19.07.2011

Здружението за поддршка на Јохан Тарчуловски достави писмо од Тарчуловски во кое дава свое видување за хашките случаи. Писмото, како што информира Здружението, ќе биде доставено и до претседателот на ...

Случајот со киднапираните во 2001-та да се реши по судски пат

Алфа - 19.07.2011

Роднините на киднапираните од конфликтот во 2001-та не успеаја од галеријата да ја следат собраниската расправа за амнестијата по која веќе никој нема да одговара за злосторставата врз цивилите.

Амнестирањето - усвоено!

+инфо - 19.07.2011

Сите сторители на кривични дела во воениот конфликт во 2001 година, за кои Хашкиот трибунал нема поведено постапка, ќе бидат амнестирани ако делото го извршиле до 26 септември 2001 година.

Јохан во Германија, писмото од Хаг

Р.С.Европа - 19.07.2011

Јохан Тарчуловски е во затвор во Германија, а на денеска објавеното негово писмо пишува дека е испратено од Хаг. Државната новинска агенција МИА денеска објави писмо од хашкиот осуденик Јохан ...

Тарчуловски - Хашките случаи да ги стопираме и пратиме во историјата

Inpress - 19.07.2011

Скопје, 19. јули 2011 (ИНПРЕС) Јохан Тарчуловски од затворот во Германија испрати писмо во кое го повикува премиерот Груевски ако има законска можност да се затворат Хашките случаи со што ќе се ...

Амнестија за Хашките случаи?

Р.С.Европа - 19.07.2011

Наместо решение на суд, четирите хашки случаи „амнестирани“ со политички пазарања? Остра реакција од опозицијата, но и од семејствата на жртвите во конфликтот.

Почна собраниската расправа за хашките случаи

+инфо - 19.07.2011

Четирите хашки случаи се политички, затоа ајде да ги затвориме и да се посветиме она што е битно за сите граѓани - економијата.

Искри помеѓу СДСМ и ДУИ за Хашките случаи

Кајгана - 19.07.2011

Автентичното толкување на Хашките случаи се најде како прва точка на дневен ред на денешната седница во Собранието, иако претходно беше предвидено таа да биде последна, 25 точка од дневниот ред.

СДСМ и ДУИ во жестока дебата за хашките случаи, ВМРО-ДПМНЕ стои настрана

+инфо - 19.07.2011

Пратениците заминаа на едночасовна пауза, откако опозицискиот СДСМ и албанската владеачка партија - ДУИ, водеа жестока расправа на денешната собраниска седница околу барањето за автентично толкување ...

Собранието расправа за автентичното толкување на членот 1 од Законот за амнестија

Сител - 19.07.2011

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 4. седница ја почна расправата за Предлог автентичното толкување на членот 1 од Законот за амнестија.

Тарчуловски: Хашките случаи да ги стопираме и пратиме во историјата

Сител - 19.07.2011

Здружението за поддршка на Јохан Тарчуловски до Македонската информативна агенција достави писмо од Тарчуловски во кое дава свое видување за хашките случаи.

Роднини на жртвите од Хашките случаи побараа прием во Собранието

Кајгана - 19.07.2011

Роднини на 12-те киднапирани во Непроштено, денеска побараа прием во Собранието. Тие сакаат да се сретнат со некој претставник од владејачкото мнозинство или претседателот на Собранието да им дозволи ...

Собранието го усвои автентичното толкување на Законот за амнестија

Р.С.Европа - 19.07.2011

Собранието вечерва со 63 гласа „за“ и 29 „против“ во рамки на продолжението на 4. седница го усвои автентичното толкување на член 1 од Законот за амнестија.

Тарчуловски го охрабрува Груевски хашките предмети да одат во историјата

+инфо - 19.07.2011

Здружението за поддршка на Јохан Тарчуловски до јавноста достави писмо од Тарчуловски во кое тој дава поддршка на премиерот Груевски да се затворат хашките случаи.

Пратениците ги затворија хашките случаи

Курир - 19.07.2011

Вечерва со 63 гласа „за“ и 29 „против“ во рамки на продолжението на 4. седница го усвои автентичното толкување на член 1 од Законот за амнестија.

Хашките случаи да ги стопираме и да ги пратиме во историјата

Вечер Прес - 19.07.2011

Здружението за поддршка на Јохан Тарчуловски до Македонската информативна агенција достави писмо од Тарчуловски во кое дава свое видување за хашките случаи.

СДСМ правел голем пазар за Хашките случаи?!

Вечер Прес - 19.07.2011

Спротивставувајќи се на критиките на опозицијата, Џеват Адеми од ДУИ ги потсети социјалдемократите на нивните ветувања за решавање на отворените прашања од конфликтот во 2001 година Тензична ...

СДСМ жестоко против велепредавството

Sky - 19.07.2011

Пратеничката група на СДСМ жестоко реагираше на предлогот за автентичното толкување на Хашките случаи, на што возвратија пратениците од ДУИ.

Тарчуловски: Хашките случаи да ги стопираме и пратиме во историјата

Точка - 19.07.2011

Здружението за поддршка на Јохан Тарчуловски до Македонската информативна агенција достави писмо од Тарчуловски во кое дава свое видување за хашките случаи.

Семејствата на киднапираните, масакрираните и малтретираните шокирани од одлуката за велепредавство

Sky - 19.07.2011

Како велепредавство, ќе се толкува одлуката на власта предводена од ДПМНЕ, да ги продаде националните интереси и да ги амнестира убијците и киднаперите на недолжното население од македонска ...

Хашките случаи да ги стопираме и пратиме во историјата

Идивиди - 19.07.2011

Скопје, 19 јули (МИА) - Здружението за поддршка на Јохан Тарчуловски до Македонската информативна агенција достави писмо од Тарчуловски во кое дава свое видување за хашките случаи.

Утре власта ќе им прости на убијците и киднаперите од 2001

Sky - 18.07.2011

Утре е последниот дел од договорот, автентичното толкување на Законот за амнестија, со што веќе нема да има кривично гонење за четирите хашки случаи - водството на ОНА, малтретираните мавровски ...

(Не)мир

Н.Македонија - 18.07.2011

Меѓународното право е протерано од Македонија, бидејќи ние си имаме братство и единство. Амнестијата прерасна во амнезија, дури и по цена на лоботомија...

Упад во Собранието ако ги амнестира Хашките случаи, медиуми

eReporter - 18.07.2011

Насилен упад во Собранието и Владата се најавуваат ако пратениците ги затворат Хашките случаи од 2001 за натамошно процесуирaње преку автентичното толкување на Законот за амнестија.