TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе се соопштат имињата на тие што имаат информации за киднапираните

Дневник - 22.06.2002

СПОРЕД АЛЕН ЛЕ РОА Радмила Шеќеринска од СДСМ го обвини МВР дека користи шпекулации и дезинформации за судбината на киднапираните Меѓународната заедница наскоро ќе ги обелодени имињата на лицата кои имаат информации за судбината на 12-те киднапирани Македонци од Тетовско, соопшти Ален ле Роа, висок ...

Амбасадорот Вахлунд ќе каже кој има информации за киднапираните

Вест - 22.06.2002

НОВО ВЕТУВАЊЕ ЗА РОДНИНИТЕ НА КИДНАПИРАНИТЕ "Комисијата на ЕУ за киднапирани и исчезнати лица во Македонија не знае дали луѓето се живи, но комисијата смета дека во околината на Тетово постојат луѓе кои знаат каде се, но одбиле да ги дадат информациите", изјави вчера специјалниот европратеник Ален ...

Познати имињата на лицата кои знаат каде се киднапираните

А1 - 21.06.2002

Иако работи на теренот европската комисија ја нема основната информација дали 12-те киднапирани се живи или мртви, но ги има имињата на лицата кои знаат каде се тие, изјави денеска европскиот претставник Ален ле Роа. Шведскиот амбасадор Ларс Волунд има намера да ги открие во својот извештај.

Откритијата за киднапираните ќе бидат објавени идната недела

А1 - 19.06.2002

„Најважно е исчезнатите лица да се најдат живи, а ако се мртви мораме да го утврдиме тој факт“, изјави во интервју за А1 шефот на Европската комисија за киднапирани и исчезнати лица, Ларс Волунд , најавувајќи дека до крајот на идната недела, ќе ги објави конкретните информации.

Награда од 500.000 евра за информација за киднапираните

Дневник - 19.06.2002

ВЛАДАТА ВЧЕРА ОДЛУЧИ Владата вчера распиша награда од 500.000 евра за информација за киднапираните Македонци од Тетовско, кои исчезнаа за време на минатогодишниот конфликт. На вчерашната седница Владата донесе одлука со која се укинуваат визите за влегување во Македонија за жителите на Косово, со ...

Роднините побараа киднапираните да не се користат за изборен маркетинг

Дневник - 19.06.2002

НА СЕДНИЦАТА НА СОБРАНИСКИТЕ КОМИСИИ Тие повторија дека имаат сознанија оти киднапираните се живи Роднините на дванаесетте киднапирани Македонци за време на ланските воени дејства во Тетовско вчера ги повикаа политичките партии да не ја користат судбината на нивните најблиски за предизборни цели.

МВР ќе понуди милион марки за информација за киднапираните

Вест - 19.06.2002

РОДНИНИТЕ НА 12-ТЕМИНА КИДНАПИРАНИ МАКЕДОНЦИ, НО И НА ШЕСТЕМИНА ИСЧЕЗНАТИ АЛБАНЦИ, НИ ВЧЕРА НЕ ДОЗНАА НИШТО ЗА НАЈБЛИСКИТЕ Судбината на киднапираните станува дел од предизборната кампања МВР не може да потврди со сигурност дека киднапирани 12 Македонци се живи.

Награда од 500.000 евра за информација за киднапираните

Утрински - 19.06.2002

ВЛАДА Секој оној што ќе донесе каква било релевантна информација за расчистување на случајот со 12-те исчезнати лица од Тетово и околината и за уште шест за кои се тврди дека се исчезнати, ќе добие награда од 500.000 евра. Ова го заклучи Владата на вчерашната седница, на предлог на Министерството ...

Државните органи немаат информации каде се киднапираните

Утрински - 19.06.2002

Заедничка седница на парламентарните комисии за политички систем и за надворешна политика КАТИЦА ЧАНГОВА И вчера, на заедничката седница на парламентарните комисии за политички систем и за надворешна политика, семејствата на киднапираните и исчезнатите Македонци и Албанци не добија одговор од ...

Награда за секоја релевантна информација за киднапираните

А1 - 18.06.2002

Роднините на киднапираните Албанци го обвинија МВР дека е вмешано во киднапирањето на нивните роднини, а Македонците остануваат на тврдењата дека нивните роднини се живи. Ова е епилогот од денешната седница на собраниските комисии за политички систем и надворешна политика заедно со претставници на ...