TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Убиена една Израелка

А1 - 11.08.2002

Една Израелка е убиена, а нејзиниот сопруг и уште еден граѓанин се потешко повредени во вчерашниот напад на еден Палестинец во еврјската населба Мехора на Западниот брег. Израелската војска соопшти дека нејзините војници го убиле напаѓачот.

Хамас ќе изврши напади врз израелски и странски функционери

А1 - 10.08.2002

Палестисната терористичка организација „Хамас“ се заканила дека ќе изврши напади врз израелски и странски функционери како одговор на нападите на израелската армија врз свои високи претставници. На удар би биле лидери на држави, претседатели на влади од ционистичко потекло и министри.

Разговори со духовниот водач на „Хамас“ за ставање крај на нападите на Израел

А1 - 10.08.2002

Латинскиот патријарх од Ерусалим, монсињор Мајкл Сабах во саботата во градот Газа се сретна со шеих Ахмад Јасин духовниот водач на милитантната палестинската исламистичка група „Хамас“, пренесуваат официјални палестински лица.

Тројца Палестинци загинале во најновиот бран насилства во појасот Газа

А1 - 10.08.2002

Тројца Палестинци загинале во најновиот бран насилства во појасот Газа. Насилствата започнале кога израелски тенкови ги гранатирале куќите на автономниот јужен град Кан Јунис при што исто така биле повредени осум Палестинци меѓу кои четири деца, пренесуваат медицински извори.

Израелските трупи застрелале еден Палестинец

А1 - 10.08.2002

Израелските трупи денеска застрелале еден Палестинец кој успеал да се инфилтрира во Израел од појасот Газа, изјавува израелски воен портпарол. Палестинецот носел рачни гранати кои експлодирале кога израелските војници го погодиле на границата меѓу Кибуцот Нир Ам и палестинскиот град Беит Ханун, ...

Во Беит Лахиа војници убиле 17-годишник

Утрински - 09.08.2002

Продолжува контроверзаната израелска политика за уништување палестински домови БЕИТ ЛАХИА - Израелските војници вчера ги демолирале домовите на четворица осомничени палестински терористи, и нападнале еден град во појасот Газа, во услови кога преговарачите не успеаја да постигнат договор, но закажаа ...

Разговорите меѓу Израел и Палестина продолжуваат во Вашингтон

А1 - 08.08.2002

Делегација од претставници на палестинскиот кабинет пристигнаа вчера на средба од високо ниво со бушовата администрација во Вашингтон. Официјалните лица меѓу кои и државниот секретар Колин Пауел и советничката за национална безбедност Кондолиза Рајс ќе бараат осигурување за политички реформи и ...

Убиени најмалку пет Палестинци и уапсен командантот на Ал Акса

А1 - 08.08.2002

Израелските сили во текот на вчерашниот ден убиле најмалку пет Палестинци во воени напади на Западниот брег и во појасот Газа, а во Витлеем бил уапсен командантот на бригадите на мачениците од Ал Акса, група која изврши низа самоубиствени напади.

Тенкови упаднаа во северна Газа

Утрински - 08.08.2002

Уште една воена интервенција на израелските сили во палестинските населби во потрага по милитанти Според првичните податоци, загинаа шест Палестинци ГАЗА - Околу 30 израелски тенкови вчера, со оган од тешко оружје, упаднаа во северна Газа, во потрага по милитанти при што војниците убија еден ...

Палестинската влада го одобри израелскиот план за повлекување

Вест - 08.08.2002

Палестинскиот владин кабинет вчера даде прелиминарно одобрение за израелскиот предлог за повлекување од некои палестински области доколку РАМАЛАХ, 8 август (Ројтерс) - Палестинскиот владин кабинет вчера даде прелиминарно одобрение за израелскиот предлог за повлекување од некои палестински области ...

Израелски тенкови упаднаа во Газа, убиен Палестинец

А1 - 07.08.2002

Десетици израелски тенкови денеска упаднаа во северниот дел на појасот Газа, при што беше убиен еден Палестински полицаец. Најновиот упад на израелската војска покажува дека обновувањето на мировниот процес и натаму се наоѓа пред големи пречки откако оваа недела беа продолжени ...

Израелската војска да ги напушти палестинските градови

Утрински - 07.08.2002

Резолуција на Генералното собрание на Светската организација ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Генералното собрание на ОН во понеделникот усвои Резолуција со која изразува голема загриженост околу континуираната израелска окупација на палестинските градови и "тешката хуманитарна ситуација" со која се соочува ...

Палестинците и Израелците се сретнаа среде пресметки

Дневник - 07.08.2002

ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Средбата била одржана на високо министерско ниво, но двете страни молчат за исходот на разговорите Високи израелски и палестински претставници завчеравечер одржаа неочекувана средба за да разговараат за начините за прекинување на неколкудневните крвави меѓусебни напади, јави ...

Спречен самоубиствен напад на 16-годишна Палестинка во Ерусалим

Вест - 07.08.2002

Ерусалим, 7 август - Една 16-годишна Палестинка која планирала да изврши самоубиствен бомбашки напад во Ерсуалим, завчера ја уасија израелските безбедносни сили, соопшти израелската полиција. Девојката била уапсена во местото Бир Набала на Западниот брег врз основа на информации од разузнавачките ...

Перез верува дека може да има мир со Палестинците

Вест - 07.08.2002

КАИРО, 7 август (Ројтерс) - Израелскиот министер за надворешни работи во интервјуто за една египетска телевизија изјави дека е можно да се постигне мир со Палестинците. Шимон Перез, кој во понеделникот беше во посета на Египет, изјави дека договорите што биле постигнати со Арапите во тешки услови ...

Израелски хеликоптери извршија напад врз Газа

А1 - 06.08.2002

Синоќа израелски хеликоптери истрелаа три проектили врз една леарница во Газа, каде било произведувано оружје, соопшти израелската војска. Во експлозијата биле повредени тројца Палестинци, кои се префрлени во болница. Инаку, Израел е подготвен да ја прекине окупацијата во четири градови на ...

Претставен израелскиот безбедносен план за Газа

А1 - 06.08.2002

Израелскиот министер за одбрана, Бен Елиезер, му го претставил безбедносниот план за Газа на палестинскиот министер за внатрешни работи Абделразак, соопшти израелското министерство за одбрана. Според овој план, Израел би ги повлекол своите сили од подрачјата каде палестинските сили презеле ...

ОН бараат Израел да се повлече од палестинските територии

А1 - 06.08.2002

Генералното собрание на ОН побара од Израел да се повлече од палестинските територии заземени во септември 2000 година. Во резолуцијата усвоена со мал број гласови против, Генералното собрание на светската организација ги осудува и насилствата против израелските и палестинските цивили.

Палестинец застрелал маж и жена,им ги ранил малолетните деца

Дневник - 06.08.2002

ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Палестински терорист вчера се пробил до еврејска доселеничка населба во Западниот брег и убил маж и жена што се возеле близу до населбата, а притоа ги ранил нивните две деца, кои се на возраст од три години и шест месеци, јави Ројтерс.

Израел го стега обрачот околу 5 палестински градови на Западниот Брег

Вест - 06.08.2002

ЕРУСАЛИМ, 6 август (Ројтерс) - Израелската војска вчера најави дека дополнително ќе ја зајакне контролата врз пет палестински градови на Западниот Брег по серијата напади на палестиснки милитанти во кои загинаа 13 лица. "Поради најновиот бран на насилства, беше донесена одлука целосно да се ...

Западниот Брег под блокада

Утрински - 06.08.2002

Израелските власти реагираат по серијата напади од страна на палестинските милитанти Бен Елизер: Никој не може да влезе и никој не може да излезе Израел прогласи "целосна забрана" на палестински патувања во најголемиот дел од Западниот Брег, по серијата напади од страна на палестинските милитанти.

Двајца Израелци убиени во заседа

А1 - 05.08.2002

Двајца израелци беа убиени рано изутрината во заседа поставена на патот меѓу Рамалах и Наблус, соопшти израелската војска, додавајќи дека Палестинци пукале во автомобилот во кој се наоѓала брачна двојка и нивните две деца. Родителите загинале, а децата се ранети.

11 мртви во два самоубиствени палестински напади во Израел

Вест - 05.08.2002

Еден час по нападот на автобусот, Палестинец отворил оган врз камион на една израелска телефонска компанија на Палестинскиот пазар во источен Ерусалим, при што три лица загинале меѓу кои и самиот напаѓач. Шефот на полицијата во Ерусалим ЕРУСАЛИМ, 5 август (Ројтерс) - Во два палестински ...

Десет загинати и четириесет повредени во експлозија на автобус

Утрински - 05.08.2002

Милитантната група Хамас ја презеде одговорноста за уште еден бомбашки напад во Израел ЕРУСАЛИМ - Десет лица загинаа, а над 40 се повредени од експлозијата на бомба во автобус во северен Израел. Експлозијата, која го разнела покривот и страните на автобусот, се случила за време на најинтензивниот ...

Крвав викенд во Израел, најмалку осуммина убиени во бомбашки напад врз автобус

Дневник - 05.08.2002

ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Палестинската автономна власт издаде соопштение во кое го осуди нападот врз израелскиот автобус, но го обвини израелскиот премиер Шарон дека со окупацијата врз Палестинците создава атмосфера за такви напади Најмалку осум Израелци биле убиени во палестински терористички напад ...