TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Раиконен е светски првак во Формула 1

А1 - 21.10.2007

Финецот Кими Раиконен од тимот на Ферари е нов светски првак во Формула 1, откако триумфираше во супер - драматичната и крајно возбудлива последна трка од сезоната, бразилското Гран При на пистата во Интерлагос. Во конечниот поредок асот на италијанската екипа собра еден бод повеќе од Фернандо ...

Тројна потера по круната во Бразил

Утрински - 20.10.2007

Хамилтон, Алонсо и Раиконен во финалето на сезоната в недела во Интерлагос влегуваат со сопствени пресметки за титулата во Формула 1 Фернандо Алонсо има четири поени помалку од лидерот Луис Хамилтон, кој, пак, на Кими Раиконен му бега седум поени Двајцата пилоти на Мекларен, Британецот Луис ...

Алонсо по хет-трик, Хамилтон и Раиконен за прва титула

Дневник - 20.10.2007

Луис Хамилтон, Фернандо Алонсо или Кими Раиконен е трилемата во борбата за титулата светски првак што ќе се одгатнува на патеката во Сао Пауло во Бразил , од 18 часот в недела (пренос на „Канал 5“). Хамилтон пред почетокот на последните 71 круг сезонава води во генералниот пласман со 107 поени, 4 ...

Хемилтон, Алонсо или Раиконен

Вест - 20.10.2007

ФОРМУЛА 1 - СЕЗОНАТА ФИНИШИРА УТРЕ ВО БРАЗИЛ Ќе стане ли Луис Хемилтон првиот дебитант-светски шампион, истовремено, и најмлад? Ќе стане ли Фернандо Алонсо првиот возач во последните 50 години кој освоил три титули едноподруго, но со два различни тима? Ќе успее ли Кими Раиконен да стане првак о Ќе ...

Нов шампион: Хамилтон, Алонсо или Раиконен?

Време - 20.10.2007

ФОРМУЛА 1 Последната трка од годинешниот шампионат во Формула 1 е решавачка за светската титула кај возачите. Тоа ќе се случи на патеката во Интерлагос (71 круг, должината на еден круг изнесува 4,309 км, вкупно 305,909 км), утре, од 18 часот (средноевропско време).

До рајот преку Сао Паоло!

Вечер Прес - 20.10.2007

Во сенка на дуелот Хамилтон - Алонсо е Кими Раиконен, кој пред два дена го прослави 28 роденден Невообичаено мирно и со меѓусебна размена на куртоазни пофалби на кандидатите за титулата, започна последниот гран при викенд од Светското првенство на Формула 1.

Хамилтон, Алонсо и Раиконен во конкуренција за титулата на Ф1

А1 - 19.10.2007

Сето внимание во светот на брзините е насочено кон Бразил и завршната трка од Формула 1 шампионатот. Интерлагос ќе го даде првакот за оваа година, во конкуренција првпат по 21 година се дури тројца возачи, лидерот Хамилтон и неговиот партнер од Мекларен, бранителот на трофејот Алонсо и Раиконен од ...

Шумахер ќе го гледа дома финалето во Бразил

Утрински - 19.10.2007

Седумкратниот светски првак е среќен што не е во кожата на Хамилтон, на Алонсо и на Раиконен, свесен за притисокот на кој се изложени тие На Михаел Шумахер му било поубаво во кругот на семејството Седумкратниот светски шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, точно знае за каков притисок станува збор ...

Алонсо верува во она што не зависи од него

Дневник - 19.10.2007

Метеоролозите во Бразил в сабота и в недела предвидуваат суво и топло време Многу работи зависат од мене, но потребно е и некои нешта да се свртат на моја страна за да ја освојам титулата, верува актуелниот шампион во Формула 1, Фернандо Алонсо, пред денешниот почеток на решавачката Голема награда ...

Алонсо има свој шпион на Хамилтон

Време - 19.10.2007

ФОРМУЛА 1 Двојниот светски првак во Формула 1 Шпанецот Фернандо Алонсо не е сигурен во човекот што ФИА го одреди како набљудувач, поточно во оној што ќе биде задолжен да го следи еднаквиот однос на тимот на Мекларен за последната решавачка трка во Бразил на патеката Интерлагос, па оттаму си назначи ...

Баричело и Вебер не го сакаат Хамилтон

Вечер Прес - 19.10.2007

Тие би биле пресреќни ако Алонсо третпат во низа се искачи на победничкиот пиедестал Марк Вебер и Рубенс Баричело изјавија дека би биле посреќни ако Фернандо Алонсо едноподруго го освои третиот наслов светски првак, наспроти можноста Луис Хамилтон да стане првиот дебитант кој стигнал до титулата.

Мекларен и официјално реши да го ослободи Алонсо

Дневник - 18.10.2007

Бордот на акционери и претставници на Мерцедес одлучиле дека Шпанецот не заслужува да го претставува нивниот бренд по трката во Бразил Управните лица на Мекларен на состанокот во Штутгарт донеле заеднички заклучок дека тимот треба да се ослободи од двократниот шампион Фернандо Алонсо, по ...

Хамилтон со посилен мотор од Алонсо

Време - 18.10.2007

ФОРМУЛА 1 Возачот на Мекларен-Мерцедес Луис Хамилтон може да смета дека ќе има посилен мотор од својот клупски колега Фернандо Алонсо за последната решавачка трка во Бразил. Хамилтон (22), кој има предност од четири бода пред Алонсо, за натпреварот во Сао Паоло ќе користи нов мотор, а Алонсо ќе го ...

Бријаторе се обложува на Алонсо

Утрински - 18.10.2007

Раиконен е свесен дека има помали шанси за титулата од возачите на Мекларен, но најавува оти во Бразил ќе оди на победа, па што биде Тимскиот шеф на Рено, Флавио Бријаторе, верува во својот ексвозач Алонсо Тимскиот шеф на Рено, Флавио Бријаторе, типува дека неговиот поранешен возач Фернандо Алонсо ...

Затишје нема, за бура ќе видиме!

Вечер Прес - 18.10.2007

Се одвива интензивна медиумска кампања, но без директни дуели, кои очигледно остануваат за на патеката Медиуми се обидуваат од втор план да го дестабилизираат Алонсо, но лоби групите на Шпанецот исто така не седат со скрстени раце.

Хамилтон со нов, Алонсо со стар мотор во Интерлагос

Дневник - 17.10.2007

Луис Хамилтон ќе се служи со нов, додека двократниот шампион Фернандо Алонсо ќе користи стар мотор на последната трка сезонава крај Сао Пауло. Хамилтон својот стар мотор веќе го користеше на претходните две трки, додека Алонсо, според правилата на ФИА, ќе мора да се натпреварува со агрегатот кој го ...

Алонсо: Мекларен не ме сака за следната сезона

Дневник - 16.10.2007

Не верувам дека ќе ја продолжат соработката со мене, но јас немам проблем, бидејќи сите 10 преостанати тима се заинтересирани за мене, изјави Шпанецот Фернандо Алонсо пред последната трка за оваа сезона, викендов, во Бразил, верува дека сите знаци што ги испраќа Мекларен до него укажуваат дека ...

Луис Хамилтон се подготвува на плејстејшн

Време - 16.10.2007

В НЕДЕЛА РАЗВРСКА ЗА ТИТУЛАТА Годинешново Светско првенство во Формула 1 заслужи ваква завршница, па разврската на големиот тробој на Луис Хамилтон, Фернандо Алонсо и на Кими Раиконен ќе се случи в недела, во Бразил, кога ќе се вози последната трка сезонава, која ќе го даде новиот светски првак.

На Алонсо не смее да му фали влакно!

Вечер Прес - 16.10.2007

Англичаните не се комфорни со притисокот од Федерацијата, но ветуваат еднаквост По обвинувањата дека во Кина добил пренапумпани пневматици во квалификациите, Фернандо Алонсо во Бразил крај себе ќе го има сонародникот Карлос Гарсија, потпретседател на ФИА и член на светскиот совет за моторспорт, кој ...