TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

БЕСА и СДСМ не се договориле за редефинирање на државата

Телма - 28.05.2017

Партијата БЕСА нема да биде дел од идната влада. Ова го објави на ден пред формирањето на Владата откако партијата одржа централно претседателство и совет. Не се нагодиле со мандатарот Зоран Заев од СДСМ по барањето за редефинирање на државата.

Беса оди во опозиција, СДСМ и ДУИ формираат Влада

Глас на Америка - 28.05.2017

Барањето за редефинирање на државата е причината поради која нема договор со БЕСА. ДУИ веќе излегоа со неколку имиња за министри а по вечерашниот состанок на Бихаќка се очекува тоа да го сторат и СДСМ.

ДС до албанските партии: Не само вербална туку и практична поддршка

Нова ТВ - 28.05.2017

Партијата Демократски сојуз (ДС) бара и очекува од ДУИ, Движењето “Беса” и Алијансата на Албанците “не само декларативно туку и практично мораат да придонесат кон формирање на Влада со силен демократски и реформски капацитет, како и тоа да водат ...

БЕСА нема да биде дел од Владата

Нова ТВ - 28.05.2017

БЕСА нема да биде дел од идната Влада, изјави денеска попладне претседателот на БЕСА, Биљал Касами. “Мандатарот за формирање Влада не беше подготвен да ги прифати принципите за заедничко владеење со БЕСА и за истите да потпише заеднички договор” ...

Прес-конференција на Движењето Беса во 15 часот

Алсат-М - 28.05.2017

Движењето Беса денес во 15 часот ќе одржи прес-конференција на која ќе ги изнесе своите ставови во врска со тоа дали ќе биде дел од новата Влада предводена од лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Од Беса се уште немаат разговарано за министерските места и ...

Се одбројува до нова влада

24 Вести - 28.05.2017

Како што најави мандатарот Зоран Заев, и денеска треба да продолжат финалните преговоери за новиот владин состав. Засега се уште не се знае дали Беса ќе учествува во новата влада. Од партијата тврдат дека нема да отстапат од петте принципи-во власта ...

Заев: Последни моменти пред формирањето нова Влада

Алсат-М - 28.05.2017

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, денес пред седиштето на СДСМ изјави дека одлуката за формирањето нова Влада ќе биде објавена многу брзо. Во врска со разговорите со Движењето Беса, тој рече дека нивната одлука ќе биде ...

БЕСА нема да биде дел од новата влада

24 Вести - 28.05.2017

Седница на партиското раководство денеска од 13 часот имаше и движењето Беса на која требаше да реши дали ќе учествува во владата за таа да има поддршка од 67 пратеници или ќе биде изгласана со 62 пратеници.

Нема договор со Беса, можен е предлог за влада вечерва

Р.С.Европа - 28.05.2017

СДСМ вечер по седницата на Централниот одбор на партијата се очекува да ја објави предлог листата за состав на новата влада. Ова го најави претседателот на СДСМ Зоран Заев кој денеска пред седиштето на партијата за медиумите потврди дека имаат ...

Беса нема да биде дел од новата влада - вечерва можен е предлог за влада

24 Вести - 28.05.2017

Договор за влез на Беса во новата влада не е постигнат. Мандатарот Зоран Заев очекува денеска да ја финализира владата, а најдоцна до утре да ја достави до Собранието. На Бихаќка продолжуваат преговорите.

Касами: Не влегуваме во Владата, но ќе бидеме конструктивен фактор во државата

Алсат-М - 28.05.2017

Лидерот на Движењето Беса, Билал Касами, на денешната прес конференција соопшти дека Централното претседателство и Централниот совет одлучиле дека БЕСА нема да биде дел од Владата. Како една од причините го наведе одбивањето на Зоран Заев да го ...

Беса одлучи да не учествува во новата влада

Р.С.Европа - 28.05.2017

Беса ја информира јавноста дека таа нема да биде дел од идната влада, рече попладнево по седниците на централното претседателство и централниот совет претседателот на Беса Биљал Касами. “Мандатарот за формирање влада не беше подготвен да ги прифати ...

Разговор со Александар Спасов

24 Вести - 28.05.2017

Со огледа дека одлуката на Беса предизвика изненадување, разговараме со универзитетскиот доцент и аналитичар Александар Спасов, за новонастанатата ситуација и зошто Беса се реши на ваков ...

Беса нема да биде дел од владата, СДСМ ги утврдува министрите

24 Вести - 28.05.2017

Беса нема да биде дел од новата влада и нема да ја гласа, бидејќи лидерот на СДСМ и нов мандатар Зоран Заев не ги прифатил принциопите за редефинирање на државата како и останатите принципи кои тие писмено ги доставија до Бихаќка но од таму не ...

БЕСА: Ќе бидеме опозиција, но и конструктивен политички фактор

Нова ТВ - 28.05.2017

Движењето БЕСА ја информира јавноста дека таа нема да биде дел од идната влада, бидејќи мандатарот за формирање влада не беше подготвен за ги прифати принципите на заедничкото владеење со Движењето БЕСА и околу истите да потпише заеднички договор, ...

Касами: Нема да учествуваме во Влада бидејќи Заев не сакаше да потпише договор за заедничко владеење

МКД - 28.05.2017

Лидерот на партијата Беса, Билал Касaми, денеска на прес-конференција соопшти дека неговата партија нема да учествува во Владата. Тој го обвини мандатарот Заев дека не бил подготвен да го потпише договорот за, како што вели, заедничко владеење и да ...

Демократски сојуз: Да се формира Влада со демократски капацитет

МКД - 28.05.2017

Демократскиот сојуз смета дека парламентарните партиии: ДУИ, БЕСА И АЛИЈАНСАТА, не само декларативно туку и практично мораат да придонесат кон формирање на Влада со силен демократски и реформски капацитет, како и тоа да водат сметка за пошироките ...

Заев: Вечерва е можен предлог за Влада (видео)

МКД - 28.05.2017

СДСМ вечер по седницата на Централниот одбор на партијата се очекува да ја објави предлог листата за состав на новата влада. Ова го најави претседателот на СДСМ Зоран Заев кој денеска пред седиштето на партијата за медиумите потврди дека имаат ...

Беса сѐ уште решава дали ќе влезе во новата влада

МКД - 28.05.2017

Денеска во 15 часот од движењето Беса најавија дека ќе одржат конференција за медиумите на која се очекува да ја соопштат конечната одлука во однос на нивното учество во извршната власт. Претходно закажана е и седницата на централниот комитет на ...

Новата влада на Заев: Преценети кадри или потценети реформи?

Deutsche Welle - 28.05.2017

Најмногу реакции околу составот на Владата предизвикаа предлозите на ДУИ - бивши градоначалници и министри, без учинок за пофалба. Алијансата за Албанците одлуките ги носи вечерва, а „Беса“ веќе реши - оди во опозиција.

Касами: Беса нема да учествува во новата Владa (ВИДЕО)

+инфо - 28.05.2017

Оваа одлука е на Централното претседателство и Централниот совет на партијата, рече Касами. Лидерот на партијата Беса, Билал Касми денеска на прес конференција соопшти дека неговата партија нема да учествува во Владата.

ДС бара Влада со реформски капацитет

+инфо - 28.05.2017

ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците, не само декларативно туку и практично мораат да придонесат кон формирање на Влада, сметаат од ДС. Демократскиот сојуз смета дека парламентарните партии ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците, не само декларативно туку и ...

Заев: Последни моменти пред формирањето нова Влада

+инфо - 28.05.2017

Во врска со разговорите со Движењето Беса, тој рече дека нивната одлука ќе биде објавена во текот на денот. Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, денес пред седиштето на СДСМ изјави дека одлуката за формирањето нова Влада ...

СДСМ за вечер закажа седница на Централниот одбор

+инфо - 28.05.2017

Првичните одлуки на ЦО на СДСМ, според најавите ќе бидат соопштени доцна вечерва. Централниот одбор на СДСМ вечерва ќе одржи вонредна седница на која ќе се разгледува и одлучува за понатамошните насоки за преговорите за новата влада која треба а ја ...

Касами: Беса нема да учествува во новата Владa

+инфо - 28.05.2017

Оваа одлука е на Централното претседателство и Централниот совет на партијата, рече Касами. Лидерот на партијата БЕСА, Билал Касми денеска на прес конференција соопшти дека неговата партија нема да учествува во Владата.

ДС: Влада со реформски капацитет

А1 On - 28.05.2017

„Демократскиот сојуз смета дека парламентарните партиии: ДУИ, БЕСА И АЛИЈАНСАТА, не само декларативно туку и практично мораат да придонесат кон формирање на Влада со силен демократски и реформски капацитет, како и тоа да водат сметка за пошироките ...

Касами: БЕСА нема да гласа за новата влада

Кајгана - 28.05.2017

По неколкудневни преговори со лидерот на СДСМ Зоран Заев, БЕСА одлучи дека нема да биде дел од новата влада. Заев не ги прифати принципите на БЕСА и не потпиша договор за заедничко владеење, и тоа е основниот мотив што не сме дел од владата, рече ...

СДСМ вечерва ќе одржи вонредна седница на Централниот одбор

Фокус - 28.05.2017

Централниот одбор на СДСМ вечерва ќе одржи вонредна седница на која ќе се разгледува и одлучува за понатамошните насоки за преговорите за новата влада која треба, а ја состави мандатарот Зоран Заев, пренесе ПлусИнфо.

Ако владата се екипира, Заев уште денеска ќе го достави предлогот до собрание

Сакам да кажам - 28.05.2017

Мандатарот Зоран Заев уште денеска може да го достави до Собранието предлогот за составот на новата влада и владината програма, ако во текот на денот СДСМ донесе одлука за имињата на министрите, велат за САКАМДАКАЖАМ.МК високи извори од партијата.

БЕСА во 15 часот ќе соопшти дали влегува во новата влада

Фокус - 28.05.2017

Движењето БЕСА најави дека денеска во 15 часот ќе одржи прес конференција на која се очекува да соопштат дали ќе бидат дел од идната влада или само ќе и дадат поддршка со своите пет пратеници.

Движењето Беса нема да биде дел од следната Влада

ТВ21 - 28.05.2017

„Движењето Беса нема да биде дел од следната Влада, затоа што мандаторт не беше подготвен да потпише договор со Беса, и да се согласи со принципите предложени од БЕСА“, изјави претседателот на Беса, Билал ...

Редефинирањето ја води БЕСА во опозиција

Фокус - 28.05.2017

Цврстото опстојување на редефинирањето на државата, ја носи БЕСА во опозиција, бидејќи овој услов е неприфатлив за СДСМ, дознава Фокус од партиски извори. Покрај тоа,велат нашите извори, пречка за влез на БЕСА во новата влада се и некои од другите ...

Ахмети пристигна на Бихаќка, имињата на министрите од СДСМ по Централниот одбор

ТВ21 - 28.05.2017

Лидерот на ДУИ Али Ахмети попладнево пристигна во седиштето на СДСМ на работна средба со мандатарот Зоран Заев. Според информациите на средбата се разговара за предложените министри од страна на ДУИ.

ВИДЕО БЕСА: Заев не ги прифати нашите принципи

Фокус - 28.05.2017

Движењето Беса нема да биде дел од следната Влада, затоа што мандатарот не беше подготвен да потпише договор со Беса, и да се согласи со принципите предложени од БЕСА, изјави претседателот на Беса, Билал Касами.

Касами: Не влегуваме во Влада, бидејќи Заев не сакаше да потпише заеднички договор

ТВ21 - 28.05.2017

Лидерот на Движењето БЕСА Биљал Касами ги соопшти причините поради кои не постигнале договор со СДСМ за влегување во новата Влада. Тој го обвини мандатарот Заев дека не бил подготвен да го потпише договорот, за како што вели, заедничко владеење и да ...

(ВИДЕО) Касами: Заев не прифати редефинирање, БЕСА ќе биде опозиција

А1 On - 28.05.2017

Лидерот на БЕСА, Билал Касами на денешната прес конференција соопшти дека БЕСА оди во опозиција и дека нема да биде дел од новата влада. Според него, тој нема да биде дел од владиниот кабинет затоа што Зоран Заев не ги прифатил принципите на БЕСА, ...

Беса нема да гласа за новата влада поради составот на владиниот кабинет

Сакам да кажам - 28.05.2017

Беса нема да гласа за новата влада предложена од мандатарот Зоран Заев, поради, како што велат од партијата, составот на владиниот кабинет. „Движењето Беса нема да гласа за новата влада, бидејќи гледајќи го составот кој е предложен, тој не гарантира ...

Идната влада без Движење Беса – Заев и Ахмети ги договорија последните детали

ТВ21 - 28.05.2017

Централниот одбор на Движењето Беса донесе одлука да не учествува во идната влада која ќе биде предводена од СДСМ. Претседателот на оваа партија, Биљал Касами, рече дека мандатарот не е подготвен да ги прифати барањата на Беса, но додава дека ќе ...

СДСМ предложи седум министри без ресор, Заев ќе бара СЈО да каже дали за некој од новата влада се води кривична ...

Сакам да кажам - 28.05.2017

Мандатарот за Влада Зоран Заев вечерва ги соопшти имињата на министирите, вицепремиерите и 7-те министри без ресор од СДСМ, откако тие поминаа на Централниот одбор на партијата. Предлози на СДСМ за министри се: за финансии Драган Тевдовски, за ...

Познат составот на новата Влада, СЈО ќе каже дали некој е под истрага...

Н.Македонија - 28.05.2017

Утврдени предлозите за министри во новата влада Мандатарот за составување влада и лидер на СДСМ Зоран Заев, вечерва ги објави имињата на кандидатите што ги предлага неговата партија за министри во новиот владин кабинет.

Утврдени предлозите за министри во новата влада

Канал5 - 28.05.2017

Мандатарот за составување влада и лидер на СДСМ Зоран Заев вечерва ги објави имињата на кандидатите што ги предлага неговата партија за министри во новиот владин кабинет. Заев на прес-конференција во партиското седиште посочи дека Централниот одбор ...

Заев одбива да владее со Беса

Вест - 28.05.2017

Лидерот на Движењето БЕСА Биљал Касами ги соопшти причините поради кои не постигнале договор со СДСМ за влегување во новата Влада. Тој рече дека мандатарот Заев дека не бил подготвен да го потпише договорот, за, како што рече, заедничко владеење и ...

БЕСА нема да биде дел од новата влада

Тера - 28.05.2017

Седница на партиското раководство денеска од 13 часот имаше и движењето Беса на која требаше да реши дали ќе учествува во владата за таа да има поддршка од 67 пратеници или ќе биде изгласана со 62 пратеници.

БЕСА нема да гласа за новата влада

Тера - 28.05.2017

Беса нема да гласа за новата влада предложена од мандатарот Зоран Заев, поради, како што велат од партијата, составот на владиниот кабинет. „Движењето Беса нема да гласа за новата влада, бидејќи гледајќи го составот кој е предложен, тој не гарантира ...

БЕСА: Ќе бидеме опозиција...

Н.Македонија - 28.05.2017

БЕСА: Ќе бидеме опозиција Движењето БЕСА денеска информира дека нема да бидат дел од идната влада, бидејќи мандатарот за формирање влада, како што наведуваат, не бил подготвен да ги прифати принципите на заедничкото владеење со БЕСА и да потпише ...

ПРЕГОВОРИТЕ ОДАТ ТЕШКО: Беса сè подалеку од владата, Заев со мнозинство од само 62 пратеници

Телеграф - 28.05.2017

Во албанските кругови веќе се коментира дека Беса останала единствена да ја брани платформата. Доколку не влезе во владата, тоа за партијата би било предност на локалните избори Вчерашниот конгрес на СДСМ не ги разреши дилемите околу тоа кога ќе ...

ДС: Да биде формирана влада со реформски капацитет

Макфакс - 28.05.2017

Демократскиот сојуз смета дека парламентарните партиии: ДУИ, БЕСА И Алијансата за Албанците, не само декларативно туку и практично мораат да придонесат кон формирање на Влада со силен демократски и реформски капацитет, како и тоа да водат сметка за ...

Последни консултации на парламентарното мнозинство пред да се објави новата Влада

Канал5 - 28.05.2017

Во СДСМ не се оптимисти, но не исклучуваат можност во последен момент партијата на Касами да биде дел од новата влада. Од партијата велат ќе го почекаат официјални одговор на БЕСА, дали ќе биде дел од новата влада.

Касами. БЕСА нема да учествува во владата

Канал5 - 28.05.2017

Попладнево на прес-конференција лидерот на Движењето Беса, Билал Касами треба да соопшти дали неговата партија ќе учествува во владата предводена од мандатарот Зоран Заев. -Лидерот на партијата БЕСА , Каасми пред малку соопшти дека неговата партија ...

(ВИДЕО) Касами: БЕСА нема да гласа за новата влада

Макфакс - 28.05.2017

По неколкудневни преговори со лидерот на СДСМ Зоран Заев, БЕСА одлучи дека нема да биде дел од новата влада. Заев не ги прифати принципите на БЕСА и не потпиша договор за заедничко владеење, и тоа е основниот мотив што не сме дел од владата, рече ...

БЕСА останува во опозиција, не постигна договор со СДСМ

Канал5 - 28.05.2017

СДСМ останува без БЕСА во владата, партијата на Касами одлучи да не биде дел од коалицијата во која ќе партиципира ДУИ. Од БЕСА велат дека во СДСМ не биле подготвени да ги прифатат нивните барања како што е редефинирање на државата.

БЕСА ЈА КАЖА ПРИЧИНАТА: Не влегуваме во владата бидејќи составот не гарантира реформи

Телеграф - 28.05.2017

Со ваквиот расплет на настаните новата влада ќе брои само 62 пратеници и ќе биде апсолутно нестабилно, со само еден пратеник повеќе од потребниот минимум Она што подолго време се насетуваше дефинитивно се оствари.

СДСМ: Последни консултации на ЦО за владиниот состав

Канал5 - 28.05.2017

Вечерва во седиштето на Бихаќка СДСМ има централен одбор на кој лидерот Зоран Заев ќе ги претстави предлог министрите за новата влада. Претходно во Бихаќка лидерот на ДУИ Али Ахмети ги престави своите предлози за министри во новата влада.

Вечерва седница на Централниот одбор на СДСМ

Тера - 28.05.2017

Вечерва ќе се одржи Централен одбор на СДСМ. Тема на состанокот е составот на новата влада и нејзините насоки и принципи. Одлуките на Централниот одбор ќе и бидат соопштени на јавноста вечерва.

Како СДСМ и ДУИ го стокмија владиниот состав

Канал5 - 28.05.2017

Влада без БЕСА, Ова е исходот од десетдневните преговори меѓу Касами и Заев. Нема да бидеме дел од новата Влада, мандатарот не беше подготвен да ги прифати принципите на БЕСА, односно да потпише договор со кој ќе се обврзе дека барањата на Албанците ...

Дали недела е денот Д за составување Влада?

Сител - 28.05.2017

БЕСА нема да биде дел од владата на СДСМ, а засега е неизвесно и дали ќе го поддржи нејзиното гласање во Собранието. Ваква одлука попладнево донесе централното претседателство на партијата на Билал Касами, откако со мандатарот Заев не постигнале ...

ДС: Влада со реформски капацитет

Репортер - 28.05.2017

„Демократскиот сојуз смета дека парламентарните партиии: ДУИ, БЕСА И АЛИЈАНСАТА, не само декларативно туку и практично мораат да придонесат кон формирање на Влада со силен демократски и реформски капацитет, како и тоа да водат сметка за пошироките ...

ДС бара ДУИ, Беса и АА да водат сметка за пошироките државни интереси

Локално - 28.05.2017

Демократскиот сојуз смета дека парламентарните партии ДУИ, Беса и Алијансата за Албанците, не само декларативно туку и практично мораат да придонесат кон формирање на влада со силен демократски и реформски капацитет, како и тоа да водат сметка за ...

Команданти, новинари и сомнителни ликови – кој сè ќе влезе во владиниот кабинет?

Курир - 28.05.2017

Иако во проектот „Визија за Македонија“ СДС ветуваше дека ќе го намали бројот на министри, „Животот во Македонија“ донесе двојно повеќе. Новата Влада на Македонија ќе има 15 министерски ресорни места наместо досегашните седум.

ДС бара ДУИ, Беса и АА да водат сметка за пошироките државни интереси

Мета - 28.05.2017

Демократскиот сојуз смета дека парламентарните партии ДУИ, Беса и Алијансата за Албанците, не само декларативно туку и практично мораат да придонесат кон формирање на влада со силен демократски и реформски капацитет, како и тоа да водат сметка за ...

Касами: Заев не беше подготвен за заедничко владеење

Стандард - 28.05.2017

„БЕСА нема да биде во новата Влада бидејќи мандатарот не беше подготвен за заедничко владеење и за тоа да потпише заеднички договор. Ќе продолжиме да бидеме конструктивен фактор во Република Македонија, заштитник на правата на Албанците, но и ...

Касами: Нема да гласаме за оваа Влада

Република - 28.05.2017

Лидерот на партијата Беса, Билал Касми денеска на прес конференција соопшти дека неговата партија нема да учествува во Владата. – Оваа одлука е на Централното претседателство и Централниот совет на партијата, рече Касами.

Команданти, новинари и сомнителни ликови – кој сè ќе влезе во владиниот кабинет?

Република - 28.05.2017

Лидер на социјалдемократите Зоран Заев вечерва ги објави имињата на кандидатите што ги предлага неговата партија за министри во новиот владин кабинет. Заев на прес-конференција во партиското седиште посочи дека Централниот одбор на СДСМ на ...

ДС: ДУИ, БЕСА и Алијансата не треба само декларативно да придонесуваат за формирање реформска влада

Стандард - 28.05.2017

„Демократскиот сојуз смета дека парламентарните партиии: ДУИ, БЕСА И АЛИЈАНСАТА, не само декларативно туку и практично мораат да придонесат кон формирање на Влада со силен демократски и реформски капацитет, како и тоа да водат сметка за пошироките ...

Србов: БЕСА не сака во Влада со осомничени од СЈО кое е под контрола на СДСМ, а не ѝ пречи што Заев е осомничен од ЈО ...

Република - 28.05.2017

Чудна е партијата БЕСА. Преговара со Заев за влез во влада од февруари до сега. Секој ден повторува дека услов за да влезе во влада им е во владата да нема некој кој е осомничен од СЈО, а сите знаат дека СЈО е под контрола на СДСМ.

(ВИДЕО) Касами: БЕСА не влегува и не гласа за владата

Репортер - 28.05.2017

Лидерот на Движењето БЕСА Биљал Касами ги соопшти причините поради кои не постигнале договор со СДСМ за влегување во новата Влада. Тој го обвини мандатарот Заев дека не бил подготвен да го потпише договорот, за како што вели, заедничко владеење и да ...

Пандов: Ако ја следат политичката логика, БЕСА не треба да учествува во владата

Курир - 28.05.2017

Веќе е познато дека ДУИ и Села безусловно му даваат амин на Заев, она што е непознаница, тоа е дали БЕСА ќе учествува во новата влада или нема да учествува, изјави во гостувањето во вестите на ТВ Нова политичкиот аналитичар Александар Пандов.

БЕСA нема да биде дел од новата Влада

МРТ - 28.05.2017

Движењето БЕСА соопшти дека нема да бидат дел од идната влада, бидејќи мандатарот за формирање влада, како што наведуваат, не бил подготвен да ги прифати принципите на заедничкото владеење со БЕСА и да потпише заеднички договор околу тие принципи.

Беса го намести ДУИ - Ахмети ќе губи на локалните избори!

Вечер - 28.05.2017

СДСМ и Беса не постигнаа договор за заедничко учество во новата влада, соопштија од СДСМ. -И покрај тоа што се согласивме дека ја споделуваме определбата за итни реформи за демократски и европски развој на Македонија, за одреден дел прашања не ...

Беса сѐ уште решава дали ќе влезе во новата влада

Нетпрес - 28.05.2017

Претходно закажана е и седницата на централниот комитет на партијата на која ќе решава дали ќе учествува во владата или ќе даде само поддршка преку нејзините пет пратеници. Беса пред два дена ги соопшти условите за учество во власта – редефинирање ...

Србов: БЕСА не сака во Влада со осомничени од СЈО кое е под контрола на СДСМ, а не ѝ пречи што Заев е осомничен од ЈО ...

Вечер - 28.05.2017

Чудна е партијата БЕСА. Преговара со Заев за влез во влада од февруари до сега. Секој ден повторува дека услов за да влезе во влада им е во владата да нема некој кој е осомничен од СЈО, а сите знаат дека СЈО е под контрола на СДСМ.

СДСМ: БЕСА нема да земе учество во новата влада

Фактор - 28.05.2017

Партијата на Билал Касами нема да биде дел од новата Влада. Ова го соопштија од партијата на СДСМ. „Известуваме, во врска со преговорите со партијата БЕСА, дека покрај тоа што се согласивме дека ја споделуваме определбата за итни реформи за ...

СДСМ закажа Централен одбор

Репортер - 28.05.2017

СДСМ за вечерва закажа вонредна седница на Централниот одбор на која ќе се разгледува и одлучува за понатамошните насоки за преговорите за новата влада како и за кандидатите за министерските позиции.

Касами: БЕСА нема да гласа за новата влада

Бриф - 28.05.2017

По неколкудневни преговори со лидерот на СДСМ Зоран Заев, БЕСА одлучи дека нема да биде дел од новата влада. Заев не ги прифати принципите на БЕСА и не потпиша договор за заедничко владеење, и тоа е основниот мотив што не сме дел од владата, рече ...

(ВИДЕО) Касами: БЕСА не влегува и не гласа за владата, бидејќи Заев не сакаше да потпише заеднички договор

Либертас - 28.05.2017

Лидерот на Движењето БЕСА Биљал Касами ги соопшти причините поради кои не постигнале договор со СДСМ за влегување во новата Влада. Тој го обвини мандатарот Заев дека не бил подготвен да го потпише договорот, за како што вели, заедничко владеење и да ...

Неприфатеното редефинирање на државата пресуди БЕСА да оди во опозиција

Фактор - 28.05.2017

Мандатарот Заев не прифати редефинирање на државата и затоа БЕСА нема да биде дел од идната влада. Ова е ставот на Билал Касами, лидерот на движењето Беса кој беше образложен на прес конференција за медиумите.

(ВИДЕО) Беса одлучи да не учествува во новата влада

Локално - 28.05.2017

Беса ја информира јавноста дека таа нема да биде дел од идната влада, рече попладнево по седниците на централното претседателство и централниот совет претседателот на Беса Биљал Касами. “Мандатарот за формирање влада не беше подготвен да ги прифати ...

Новата влада на Заев: Преценети кадри или потценети реформи?

Либертас - 28.05.2017

Најмногу реакции околу составот на Владата предизвикаа предлозите на ДУИ – бивши градоначалници и министри, без учинок за пофалба. Алијансата за Албанците одлуките ги носи вечерва, а „Беса“ веќе реши – оди во опозиција, пишува Дојче веле .

БЕСА пред дилема, денес одлучува: Ќе биде во Влада или не!

Фактор - 28.05.2017

Движењето БЕСА денеска до 14 часот треба да одлучи дали ќе влезе во владата на Заев или не. Доколку партијата на Билал Касами одлучи да дејствува како дел од владата, тогаш можно е да се очекува СДСМ да го поднесе предлогот за состав на новиот ...

СИТЕ ОЧИ ВПЕРЕНИ ВО БЕСА И СДСМ: Двете партии пред важни одлуки

Фактор - 28.05.2017

Сите очи денеска се вперени во можеби идните коалициони партнери Зоран Заев и Билал Касами. Јавноста во 15 часот ќе ја слушне одлуката на движењето БЕСА дали ќе дејствува како опозиција или ќе биде партнер на СДСМ во владата.

Ситно се брои до нова влада, составот на кабинетот ќе биде познат наскоро

Слободен Печат - 28.05.2017

Според „Глас на Америка“, составот на новиот владин кабинет ќе биде соопштен во понеделник. „24 вести“ објавува дека завршуваат финалните преговори во новата коалиција. Она што е познато е дека нема да се отстапи од принципот поврзан со тоа дека ...

Беса ќе ја соопшти одлуката за учество во владата

Стандард - 28.05.2017

Денеска во 15 часот од движењето Беса најавија дека ќе одржат конференција за медиумите на која се очекува да ја соопштат конечната одлука во однос на нивното учество во извршната власт. Претходно закажана е и седницата на централниот комитет на ...

Србов: БЕСА не сака во Влада со осомничени од СЈО кое е под контрола на СДСМ, а не ѝ пречи што Заев е осомничен од ЈО ...

Курир - 28.05.2017

Чудна е партијата БЕСА. Преговара со Заев за влез во влада од февруари до сега. Секој ден повторува дека услов за да влезе во влада им е во владата да нема некој кој е осомничен од СЈО, а сите знаат дека СЈО е под контрола на СДСМ.

Официјално: БЕСА не е дел од идната влада

Позитив.мк - 28.05.2017

Беса и официјално не е дел од идната Влада. Партијата на Билал Касами не постигна договор со новиот мандатар за место во владата. Известуваме, во врска со преговорите со партијата БЕСА, дека покрај тоа што се согласивме дека ја споделуваме ...

СДСМ закажа Централен одбор

Либертас - 28.05.2017

СДСМ за вечерва закажа вонредна седница на Централниот одбор на која ќе се разгледува и одлучува за понатамошните насоки за преговорите за новата влада како и за кандидатите за министерските позиции.

Касами: Беса нема да биде дел од владата, Заев не прифати редефинирање

Мета - 28.05.2017

Движењето Беса нема да биде дел од идната влада бидејќи мандаторот не беше подготвен да ги прифати принципите за заедничко владеење и за нив да потпише договор, информираше денеска на прес-конфренција лидерот на Беса, Билал Касами.

Пандов: Ако ја следат политичката логика, БЕСА не треба да учествува во владата

Пулс24 - 28.05.2017

Веќе е познато дека ДУИ и Села безусловно му даваат амин на Заев, она што е непознаница, тоа е дали БЕСА ќе учествува во новата влада или нема да учествува, изјави во вчерашното гостување во вестите на ТВ Нова политичкиот аналитичар Александар ...

СДСМ вечерва ќе одржи вонредна седница на Централниот одбор

Канал 77 - 28.05.2017

Централниот одбор на СДСМ вечерва ќе одржи вонредна седница на која ќе се разгледува и одлучува за понатамошните насоки за преговорите за новата влада која треба, а ја состави мандатарот Зоран Заев, пренесе ПлусИнфо.

Србов: БЕСА не сака во Влада со осомничени од СЈО кое е под контрола на СДСМ, а не ѝ пречи што Заев е осомничен од ЈО ...

Пулс24 - 28.05.2017

Чудна е партијата БЕСА. Преговара со Заев за влез во влада од февруари до сега. Секој ден повторува дека услов за да влезе во влада им е во владата да нема некој кој е осомничен од СЈО, а сите знаат дека СЈО е под контрола на СДСМ.

Касами: Беса нема да биде дел од владата, Заев не прифати редефинирање

еМагазин - 28.05.2017

Движењето Беса нема да биде дел од идната влада бидејќи мандаторот не беше подготвен да ги прифати принципите за заедничко владеење и за нив да потпише договор, информираше денеска на прес-конфренција лидерот на Беса, Билал Касами.

Учеството на БЕСА во владата уште виси

еМагазин - 28.05.2017

Се уште не е јасно дали и БЕСА ќе биде дел од новата влада. Од таму како што пред извесно најавија тие ќе бидаат дел од власта ако се испочитуваат нивните принципи: во власта да нема луѓе за кои Специјалното јавно обвинителство има подигнато ...

БЕСА нема да ја поддржи новата влада

Телевизија Нова - 28.05.2017

БЕСА и официјално оди во опозиција откако денеска централното претседателство едногласно одлучи да не учествува во новата влада. Лидерот Биљал Касами на прес конференција рече дека мандатарот Зоран Заев не бил подготвен да ги прифати принципите што ...

Беса пристигна на конгресот на СДСМ

Фокус - 27.05.2017

На конгресот на СДСМ пристигна и Биљал Касами, претседател на Беса која е поканета како гостин, како и останатите партии – ДУИ на Али Ахмети и претставници на помалите политички ...

Прво реизбор на Заев за лидер на СДСМ, нова влада до петок И укинување на екстерното

Сакам да кажам - 27.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев и мандатар за состав на нова влада прво ќе чека да биде реизбран за лидер на партијата на денешниот конгрес, па ќе го соопшти предлогот за новиот владин кабинет, најверојатно в понеделник.

22 Конгрес на СДСМ- Староновиот лидер Зоран Заев најави општество на можности за сите

Сител - 27.05.2017

Близу 600 делегати на СДСМ одлучија- Зоран Заев останува на чело на партијата и во следните 4 години. Промени нема ниту на потпретседателското место, каде останува Радмила Шеќеринска. Старо-новото раководство пред партиското членство се обврза дека ...

(ВИДЕО) Касами: Спремни сме да бидеме дел од реформска влада, ама …

Локално - 27.05.2017

„Преговорите продолжуваат. Чекаме“, кратко изјави претседателот Биљал Касами пред средбата со мандатарот Зоран Заев во Собранието. Слична беше изјавата на Фатон Фазлиу од Движењето БЕСА по средбата на Билал Касами со лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Беса бара писмени гаранции од Заев

Алфа - 27.05.2017

По претседателот Иванов за унитарноста, сега и Беса бара писмени гаранции од Заев. Дневник пишуваат дека Беса не отстапувале од принципите што писмено му ги доставиле на мандатарот и ако тој ги прифател, ќе биле дел од новата влада По претседателот ...

Беса поцврста во преговорите од ДУИ: Сега и Касами бара писмени гаранции од Заев

Нетпрес - 27.05.2017

Не отстапуваме од принципите што писмено му ги доставивме на мандатарот и ако тој ги прифати, ќе бидеме дел од владата, но за тоа бараме на документот да биде потпишан мандатарот Зоран Заев, велат од Движењето Беса.

И раководството на Беса пристигна на конгресот на СДСМ

Репортер - 27.05.2017

На конгресот на СДСМ на кој се очекува реизбор на Зоран Заев, актуелниот претседател на социјалдемократите пристигна и Билал Касами, претседател на партијата Беса која е поканета како гостин, како и останатите партии – ДУИ на Али Ахмети и ...

Каде заглави новиот владин состав?

Фактор - 27.05.2017

Во очи на разговорите со лидерот на албанската партија Беса Билал Касами за формирање нова влада, мандатарот и лидер на СДСМ Зоран Заев потврди дека предлог за нова влада нема да има пред понеделник.

Беса поцврста во преговорите од ДУИ: Сега и Касами бара писмени гаранции од Заев

Република - 27.05.2017

Доколку Kасами не е подготвен на отстапки од црвените линии, за кои бара потпис од Заев, речиси е извесно дека новата влада ќе биде без Беса, односно на „Илинденска“ ќе седнат СДС, ДУИ и „Алијансата за Албанците“, анализира денешен „ Дневник “.

Раководството на Беса пристигна на конгресот на СДСМ

Либертас - 27.05.2017

На конгресот на СДСМ на кој се очекува реизбор на Зоран Заев, актуелниот претседател на социјалдемократите пристигна и Билал Касами, претседател на партијата Беса која е поканета како гостин, како и останатите партии – ДУИ на Али Ахмети и ...

Беса поцврста во преговорите од ДУИ

Канал 77 - 27.05.2017

Доколку Kасами не е подготвен на отстапки од црвените линии, за кои бара потпис од Заев, речиси е извесно дека новата влада ќе биде без Беса, односно на „Илинденска“ ќе седнат СДС, ДУИ и „Алијансата за Албанците“, анализира денешен „Дневник“.

Пандов: Ако ја следат политичката логика, БЕСА не треба да учествува во владата

Телевизија Нова - 27.05.2017

Веќе е познато дека ДУИ и Села безусловно му даваат амин на Заев, она што е непознаница, тоа е дали БЕСА ќе учествува во новата влада или нема да учествува, изјави во гостувањето во вестите на ТВ Нова политичкиот аналитичар Александар Пандов.

Владата се уште не е составена, се очекува средба Заев - Касами

Телма - 26.05.2017

До крајот на денешниот ден би требало да се знае дали Движењето БЕСА ќе им се придружи на владеачките партии. Дилемата ќе се реши на лидерска средба меѓу Зоран Заев и Билал Касами. СДСМ и мандатарот треба да одговорат дали и во колкава мера се ...

Влада без БЕСА би била нестабилна Влада?!

Телма - 26.05.2017

Излишно е да се поставуваат барања од Платформата на Албанците, затоа што веќе се дадени гаранции дека тие нема да бидат дел од владината програма, смета професорот Осман Кадриу. Вели дека, за ресорите може да се постигне компромис, но ако и ...

Нова Влада – наредната недела

Телма - 26.05.2017

Новата Влада ќе биде избрана наредната недела, најави мандатарот Зоран Заев. Се уште не може да каже дали таа ќе биде поддржана од 67 пратеници, бидејќи двочасовните разговори со БЕСА во Собранието, не дадоа резултати.

Заев: Нема нова Влада до понеделник

Нова ТВ - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата Влада Зоран Заев попладнево има средба со лидерот на БЕСА, Биљал Касами во Собранието. Разговорите се во контекст на формирањето на новата влада.

Заев: Нема да има влада пред понеделник

Алсат-М - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во моментов е на средба со лидерот на БЕСА, Биљал Касами во Собранието на Македонија со кој разговара околу формирањето на новата влада. Тој пред средбата на прашањето кога може да се очекува составот на новата влада ...

Преговори за Влада: Заев и Касами ќе разговараат и следните два дена

Нова ТВ - 26.05.2017

Мандатарот за состав на новата Влада Зоран Заев по завршувањето на средбата со Биљал Касами од БЕСА, рече дека преговорите со партнерите привршуваат и дека очекува следната недела да има нова влада.

Денеска се очекува составот на новиот владин кабинет

Алсат-М - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата Влада, Зоран Заев најави дека може да се очекува денеска да биде познат составот на неговиот владин кабинет, а следната недела да биде избрана новата Влада.

Се договара новиот владин кабинет

24 Вести - 26.05.2017

Забрзано се договара новиот владин кабинет. Вчера раководството на СДСМ имаше средба со коалициските партнери. Од продолжението на разговорите со движењето БЕСА ќе зависи како ќе изгледа финалниот состав на владиниот кабинет и дали сите партии од ...

Се одбројува до нова Влада - утре конгрес на СДСМ

24 Вести - 26.05.2017

Финални средби за договор за новата Влада. Мандатарот Зоран Заев на тет-а-тет средба со лидерот на БЕСА, Билал Касами во собранието. Ова треба да биде одлучувачка средба по која ќе се знае дали БЕСА влегува во владата или не.

Заев: Нема да има влада пред понеделник

Р.С.Европа - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во моментов е на средба со лидерот на БЕСА, Биљал Касами во Собранието на Македонија со кој разговара околу формирањето на новата влада. Тој пред средбата на прашањето кога може да се очекува составот на новата влада ...

Денеска се очекува составот на Владата, утре Конгрес на СДСМ за лидер

Нова ТВ - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата Влада Зоран Заев најави дека може да се очекува денеска да биде познат составот на неговиот владин кабинет, а следната недела да биде избрана нова Влада.

Новата Влада се уште го чека договорот со БЕСА

Нова ТВ - 26.05.2017

Денеска најверојатно нема да биде поднесен предлог за состав на новата Влада до Собранието. Ова за НОВА го потврдуваат извори во СДСМ, кои велат дека преговорите продолжуваат. Од БЕСА велат дека очекуваат одговор на предлозите кои ги испратиле до ...

Неизвесно дали од БЕСА ќе прифатат да бидат дел од новата влада

Алсат-М - 26.05.2017

Движењето Беса преку писмено барање и понатаму продолжува да го условува мандатарот Зоран Заев за влез во новата влада. За Алсат телевизија од Беса велат дека СДСМ од нив побарал сите барања и принципи писмено да им ги достават на Бихаќка.

Предлог владата на Заев се уште неизвесна

Р.С.Европа - 26.05.2017

Се уште е неизвесно дали до вечер мандатарот Зоран Заев ќе ја достави предлог владината програма и составот до Собранието. Неизвесно е и учеството на Беса кои инстистираат на почитувањето на принципите кои писмено ги доставија до СДСМ.

Заев: Сѐ уште не е јасно дали владината коалиција ќе има три или четири партии (ВИДЕО)

МКД - 26.05.2017

Сѐ уште не можам да кажам дали ќе има договор за влада со четири партиципиенти, нашата коалиција предводена од СДСМ, ДУИ, Беса и Алијансата за Албанците. Следната средба е утре, ако конгресот на СДСМ заврши во посоодветно време, ако не, продолжуваме ...

Заев: Составот на новата влада ќе биде познат од понеделник

МКД - 26.05.2017

Не верувам дека денеска ќе стигнеме да постигнеме договор за новата влада, изјави попладнево Зоран Заев, мандатар за состав на нова влада пред средбата со Билал Касами, претседател на Беса во Собранието на Република Македонија.

Предлог владата на Заев веројатно ќе се знае викендов

МКД - 26.05.2017

Изминуваат десетте дена во кои мандатарот Зоран Заев најавуваше дека ќе ја состави новата влада, но сѐ уште е неизвесно дали составот ќе биде договорен денеска. Од СДСМ неофицијално велат дека најверојатно денеска нема да успеат да го договорат ...

Заев: До недела ќе ги привршиме разговорите, наредната недела ќе има нова влада ВИДЕО

+инфо - 26.05.2017

Сè уште не можам да кажам дали ќе има договор за Влада со четири партиципиенти, рече мандатарот. Денеска направивме средби со сите потенцијални партнери за во Владата. Одржав состанок и со господинот Ахмети, претходно и со господинот Села, еве сега ...

Заев: Нова влада нема да има ниту до полноќ, ниту пред Конгресот на СДСМ ВИДЕО

+инфо - 26.05.2017

Заев вели дека преговорите не се закочени, но дека очекува многу бргу да се усогласат внатрепартиските ставови на партиите од албанскиот блок. До вечерва до полноќ нема да биде познат составот на новата влада, ниту, пак, до утре пред конгресот на ...

Заев: Влада нема да има до понеделник

Таратур - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на нова влада, Зоран Заев пред почетокот на средбата со лидерот на БЕСА, Биљал Касами во македонското Собрание, на новинарско прашање кога може да се очекува составот на новата влада, изјави дека ниту до вечерва, ...

Денес се очекува состав на Владата, утре СДСМ ќе бира нов партиски лидер

Таратур - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата Влада Зоран Заев најави дека може да се очекува денеска да биде познат составот на неговиот владин кабинет, а следната недела да биде избрана нова Влада.

Денеска најверојатно ќе биде познат составот на Владата, утре СДСМ на Конгрес гласа за лидер

А1 On - 26.05.2017

Мандатарот Зоран Заев и лидер на СДСМ за денеска најави дека ќе биде исцртан новиот владин состав. Списокот со кандидатите на новата извршна власт заедно со програмата за работа ќе биде испратена до законодавниот дом, и наредната недела ќе биде ...

БЕСА не отстапува од своите барања

Фокус - 26.05.2017

По средбата на Билал Касами со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, Фатон Фазлиу од Движењето БЕСА рече дека се уште нема договор помеѓу партиите. Фазлиу додаде дека тие нема да отстапат од нивните барања кои ги ветиле пред граѓаните.

Заев по средбата со Касами: Ќе останеме верни на принципот – еднаквост за сите

Фокус - 26.05.2017

Зоран Заев по средбата со Биљал Касами од Беса во Собрание, изјави дека преговорите се во завршна фаза и дека очекува следната недела да има нова влада. -Лидерите на партиите кои се потенцијални коалициски партнери ветија дека за десет дена ќе има ...

Касами пред редбата со Заев – Преговорите продолжуваат

ТВ21 - 26.05.2017

„Преговорите продолжуваат. Чекаме“, кратко изјави претседателот Биљал Касами пред средбата со мандатарот Зоран Заев во ...

Фазлиу: Сè уште нема договор, не отстапуваме од барањата

ТВ21 - 26.05.2017

„Сè уште нема договор“, изјави Фатон Фазлиу од БЕСА, по средбата на Биљал Касами со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и рече дека нема да отстапат од нивните барања кои ги ветија пред ...

Заев: Денеска тешко дека ќе поднесам предлог до Собранието со министерски имиња

ТВ21 - 26.05.2017

Не верувам дека денеска ќе стигнеме. Правиме напори. Тоа зависи од сите политички партии. До пред малку се видовме со другите две политички партии, а сега ќе се сретнеме со Беса. Ќе разговараме до доцна, но тешко дека денеска ќе поднесам предлог со ...

(ВИДЕО) Фазлиу од БЕСА: Не отстапуваме од нашите барања

А1 On - 26.05.2017

Фатон Фазлиу од Движењето БЕСА по средбата на Билал Касами со лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека се уште нема договор помеѓу партиите. Тој кажа дека нема да отстапат од нивните барања кои ги ветија пред граѓаните.

Заев на средба со Касами: Нема да има влада пред понеделник

Фокус - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатар Зоран Заев , во пресрет на средбата со лидерот на БЕСА Биљал Касами во парламентот, изјави дека нема да се формира влада до понеделник. -Кога ќе се случи тоа, не зависи само од СДСМ, туку и од коалиционите партнери кои ...

Заев: Средбите се одделни според тоа на кој каде му одговара, нема друга причина

ТВ21 - 26.05.2017

„Средбите се одделни според тоа на кој каде му одговара да дојде, нема друга причина. Транспарентни сме, отвориме и ние а и народот сакаме што поскоро да имаме Влада….Така се договоривме. Не можевме одма да кажеме кој каде може да дојде.

Заев по средбата со Касами – Оптимист сум дека следната недела ќе имаме нова Влада

ТВ21 - 26.05.2017

Mандаторот за составување Влада, Зоран Заев по средбата со Биљал Касами од Беса во Собрание, изјави дека преговорите се во завршна фаза и дека очекува следната недела да има нова влада. „Лидерите на партиите кои се потенцијални коалициски партнери ...

(ВИДЕО) Заев: Составот на новата влада нема да биде познат вечерва, а ниту утре пред конгресот на СДСМ

А1 On - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатор за составот на новата влада, Зоран Заев денеска од пред Собранието, пред почетокот на средбата со Билал Касами од БЕСА изјави дека до вечерва до полноќ нема да биде познат составот на новата влада, ниту пак до утре пред ...

(ВИДЕО) Заев: Преговорите продолжуваат, влада ќе има наредните денови

А1 On - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев по средбата со лидерот на БЕСА, Билал Касами рече дека се уште не им се доближени целосно ставовите и дека од утре продолжуваат повторно преговорите со сите потенцијални партнери во владата.

До крајот на денот ќе се знае дали БЕСА ќе биде дел од новата влада

А1 On - 26.05.2017

Иако денеска требаше да бидат познати имињата од кабинетот на новата Влада, извори од БЕСА за А1он велат дека се уште чекаат одговор од СДСМ на нивните барања кои тие им ги испратиле писмено.

По Иванов, сега Беса ја кочи новата влада

Сакам да кажам - 26.05.2017

Има уште многу работа за формирање на нова стабилна влада. Иако најавено, може мнозинството да не стигне да ги договори сите детали за новата влада до конгресот на СДСМ на 27 мај. Извори од мнозинството за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека преговорите на ...

Заев ќе стане премиер следната недела, откако викендов ќе биде реизбран за партиски лидер

Фокус - 26.05.2017

Новата влада ќе биде формирана следната недела, откако викендов ќе се оддржи редовниот партиски конгрес на СДСМ, на кој ќе се бира нов партиски лидер, заменик-претседател и Централен и Надзорен одбор, кои понатаму треба да изберат нов генерален ...

Заев не знае кога ќе биде готова владата

Вест - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев не верува дека до крајот на денов или, пак, утре пред Конгресот на партијата ќе успее да го поднесе предлогот за новата влада до Собранието на Република Македонија. - Не верувам дека денеска ќе стигнеме.

Заев: Не можам да претпоставам дали владата ќе биде предложена до понеделник...

Н.Македонија - 26.05.2017

Заев: Не можам да претпоставам дали владата ќе биде предложена до понеделник Лидерот на СДСМ Зоран Заев не верува дека до крајот на денов или, пак, утре пред Конгресот на партијата ќе успее да го поднесе предлогот за новата влада до Собранието на ...

Влада до понеделник нема да има

Тера - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на нова влада, Зоран Заев пред почетокот на средбата со лидерот на БЕСА, Биљал Касами во македонското Собрание, на новинарско прашање кога може да се очекува составот на новата влада, изјави дека ниту до вечерва, ...

Можно денеска да биде обелоденет состав на владата, а утре конгресот на СДСМ да го потврди

Канал5 - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада Зоран Заев можно е уште денеска да го обелодени составот на неговиот владин кабинет, а следната недела да биде избрана нова влада. Последните со кои разговара Заев, е Алијанса за Албанците и ...

ЗАЕВ НИШТО НЕ ГАРАНТИРА: Не знае дали владата ќе биде предложена до понеделник

Телеграф - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ истакна дека во моментов се разговара за вистински, суштински работи, важни за граѓаните и за иднината на новата влада Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека до крајот на денов или, пак, утре пред Конгресот на партијата ќе успее ...

Заев: Не можам да претпоставам дали владата ќе биде предложена до понеделник

Сител - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев не верува дека до крајот на денов или, пак, утре пред Конгресот на партијата ќе успее да го поднесе предлогот за новата влада до Собранието на Република Македонија. - Не верувам дека денеска ќе стигнеме.

ЗАЕВ Е ОПТИМИСТ: Напредуваме во дел од разговорите

Телеграф - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ посочи дека во зависност од одлуките со секој субјект поединечно, ќе зависат и комплетните договори за формирање влада Напредуваме во дел од разговорите, но сè уште не можам да кажам дали ќе има договор за влада со четири ...

Заев оптимист: Од понеделник ќе има нова влада

Канал5 - 26.05.2017

И викендов продолжуваат средбите меѓу партиите за состав на нова Влада. По денешната средба со лидерот на Движењето Беса Билал Касами мандатарот Зоран Заев оптимистички најави дека во понеделник ќе има нова влада.

(ВИДЕО) Заев: Влада нема да има до понеделник

Макфакс - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатор за состав на нова влада, Зоран Заев, пред почетокот на средбата со лидерот на БЕСА, Биљал Касами, во македонското Собрание, на новинарско прашање кога може да се очекува составот на новата влада, изјави дека ниту до ...

(ВИДЕО) БЕСА: Не отстапуваме од нашите принципи

Макфакс - 26.05.2017

По завршувањето на разговорите на лидерите на БЕСА и СДСМ, Фатон Фазлиу од БЕСА рече дека нема да отстапат од нивните барања кои што ги имаат доставено до СДСМ, како услов за влегување во новата влада.

Во тек е средба Заев-Касами, се чека епилог дали БЕСА влегува во владата

Макфакс - 26.05.2017

Во тек е средбата помеѓу лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и лидерот на БЕСА, Билал Касами, на која се разговара за усогласувањето на владината програма и евентуалното учество на БЕСА во владата.

Сè уште не се знае дали БЕСА ќе биде дел од новата влада...

Н.Македонија - 26.05.2017

Сè уште не се знае дали БЕСА ќе биде дел од новата влада Денеска најверојатно нема да биде поднесен предлог за состав на новата Влада до Собранието. Од БЕСА велат дека очекуваат одговор на предлозите што ги испратиле до СДСМ во врска со нивните ...

Денеска се очекува составот на Владата...

Н.Македонија - 26.05.2017

Денеска се очекува составот на Владата Мандатарот Зоран Заев и лидер на СДСМ најави дека новиот состав на Владата може да биде познат денеска. Владата би била избрана на почетокот на следната недела.

ЗАФАТЕНИ РЕЧИСИ СИТЕ МИНИСТЕРСКИ ФОТЕЛЈИ: Заев ја токми владата за следната недела

Телеграф - 26.05.2017

Единствено нешто што сѐ уште е непознато е дали Беса ќе биде дел од владата бидејќи оваа партија инсистира на спроведување на барањата од тиранската платформа На шести јуни истекува рокот до кога мандатарот Зоран Заев треба да објави дали успеал да ...

(ВИДЕО) Заев: Преговорите продолжуваат, нова влада ќе има следната недела

Макфакс - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по завршувањето на средбата со Биљал Касани од БЕСА, рече дека преговорите со партнерите се прикрај, и дека очекува следната недела да има нова влада. „Лидерите на сите партии кои се потенцијални коалициски партнери, ...

Се „крчка“ кабинетот на новата Влада

Макфакс - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатор за составот на новата Влада, Зоран Заев, иако најави дека кабинетот ќе биде познат денеска, од партијата соопштија дека нема да ги откријат имињата на новиот министерски кабинет. Преговорите со Беса сè уште не се завршени.

Собранието подготвено за седница за избор на нова влада, се чека на епилог од разговорите со БЕСА

Сител - 26.05.2017

БЕСА е се подалеку од новата Влада. Преговорите со СДСМ се во статус кво, велат од партијата на Касами за Сител. Од таму додаваат дека се уште немаат добиено никаков одговор од Заев по вчерашното барање, СДСМ писмено да се обврзе дека ќе ги прифати ...

(ВИДЕО) Заев по средбата со БЕСА: До недела ќе ги привршиме разговорите

Репортер - 26.05.2017

Изјава за медиуми, Зоран Заев претседател на СДСМ Скопје, 26.05.2017 Денеска направивме средби со сите потенцијални партнери за во Владата. Одржав состанок и со господинот Ахмети, претходно и со господинот Села, еве сега и со претставници од БЕСА, ...

Заев: Влада до понеделник нема да има

Репортер - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на нова влада, Зоран Заев пред почетокот на средбата со лидерот на БЕСА, Биљал Касами во македонското Собрание, на новинарско прашање кога може да се очекува составот на новата влада, изјави дека ниту до вечерва, ...

(ВИДЕО)Заев по средбата со БЕСА: До недела ќе ги привршиме разговорите, наредната недела Македонија да ја добие новата ...

Бриф - 26.05.2017

Изјава за медиуми, Зоран Заев претседател на СДСМ Денеска направивме средби со сите потенцијални партнери за во Владата. Одржав состанок и со господинот Ахмети, претходно и со господинот Села, еве сега и со претставници од БЕСА, господинот Касами и ...

Заев: Новата влада значи партнерство од сите за сите, ќе разговараме и утре!

Локално - 26.05.2017

Денеска направивме средби со сите потенцијални партнери за во Владата. Одржав состанок и со господинот Ахмети, претходно и со господинот Села, еве сега и со претставници од БЕСА, господинот Касами и претставници на нивната партија.

Две сценарија за новата влада!?

Локално - 26.05.2017

Уеството на Беса во новата влада на СДСМ е под голем знак прашање, иако поддршката за реформските проекти ќе остане и во случај да не се постигне договор. Договор се очекува пред Конгресот на СДСМ, пишува Дојче веле .

Можно денеска да биде обелоденет состав на владата, а утре конгресот на СДСМ да го потврди

Вечер - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада Зоран Заев можно е уште денеска да го обелодени составот на неговиот владин кабинет, а следната недела да биде избрана нова влада. Последните со кои разговара Заев, е Алијанса за Албанците и ...

БЕСА: Не отстапуваме од барањата до СДСМ и од нашите принципи

Либертас - 26.05.2017

Фатон Фазлиу од Движењето БЕСА по средбата на Билал Касами со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, рече дека се уште нема договор помеѓу партиите. Фазлиу рече дека БЕСА нема да отстапи од барањата кои што ги имаат доставено до СДСМ, како услов за влегување ...

Две сценарија за новата влада

Репортер - 26.05.2017

Учеството на Беса во новата влада на СДСМ е под голем знак прашање, иако поддршката за реформските проекти ќе остане и во случај да не се постигне договор. Договор се очекува пред Конгресот на СДСМ, пишува Дојче веле .

(ВИДЕО) Касами: Спремни сме да бидеме дел од реформска влада

Репортер - 26.05.2017

Преговорите продолжуваат. Чекаме“, кратко изјави претседателот Биљал Касами пред средбата со мандатарот Зоран Заев во Собранието. ( Видео/ ТВ21 ...

Заев: Влада до понеделник нема да има

Точка - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на нова влада, Зоран Заев пред почетокот на средбата со лидерот на БЕСА, Биљал Касами во македонското Собрание, на новинарско прашање кога може да се очекува составот на новата влада, изјави дека ниту до вечерва, ...

БЕСА: Не отстапуваме од барањата до СДСМ и од нашите принципи

Мета - 26.05.2017

Фатон Фазлиу од Движењето БЕСА по средбата на Билал Касами со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, рече дека се уште нема договор помеѓу партиите. Фазлиу рече дека БЕСА нема да отстапи од барањата кои што ги имаат доставено до СДСМ, како услов за влегување ...

Заев: Нема да има влада пред понеделник

Либертас - 26.05.2017

Претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Зоран Заев денеска пред средбата со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами во Собранието на Република Македонија, изјави дека речиси нема никакви шанси денеска да го достави составот ...

Заев: Преговорите продолжуваат, нова влада ќе има следната недела

Точка - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по завршувањето на средбата со Биљал Касани од БЕСА, рече дека преговорите со партнерите се прикрај, и дека очекува следната недела да има нова влада. „Лидерите на сите партии кои се потенцијални коалициски партнери, ...

Заев уверен дека Македонија следната недела ќе ја добие новата влада

Мета - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев по средбата со лидерот на БЕСА, Биљал Касами во Собранието на Република Македонија, изјави дека сè уште не се целосно доближени ставовите на сите партии и дека преговорите со сите потенцијални партнери во владата ...

Заев: Преговорите продолжуваат утре и во недела, влада ќе има наредните денови

Press24 - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев по средбата со лидерот на БЕСА, Билал Касами рече дека се уште не им се доближени целосно ставовите и дека од утре продолжуваат повторно преговорите со сите потенцијални партнери во владата.

БЕСА со свои принципи како услов за учество во Владата

Репортер - 26.05.2017

вижењето БЕСА сеуште нема донесено одлука дали ќе стане дел од новата Влада. Велат дека тоа зависи од СДСМ. БЕСА испорачала писмен документ со кој бара во Владата да нема место за лица осомничени во истрагите на СЈО, бара рокови за отварање на некои ...

Со што го условува БЕСА своето учество во владата

Вечер - 26.05.2017

Учеството на БЕСА во новата влада останува да виси, а во меѓувреме од таму јавноста беше информирана дека до СДСМ испратиле листа на принципи со кои го условуваат учеството во власта. Од БЕСА инсистираат во власта да нема луѓе за кои Специјалното ...

(ВИДЕО) Касами: Спремни сме да бидеме дел од реформска влада, но тоа зависи од двете страни

Либертас - 26.05.2017

„Преговорите продолжуваат. Чекаме“, кратко изјави претседателот Биљал Касами пред средбата со мандатарот Зоран Заев во Собранието. Видео – ...

Заев: Влада до понеделник нема да има

Press24 - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на нова влада, Зоран Заев пред почетокот на средбата со лидерот на БЕСА, Биљал Касами во македонското Собрание, на новинарско прашање кога може да се очекува составот на новата влада, изјави дека ниту до вечерва, ...

(ВИДЕО) БЕСА: Не отстапуваме од нашите принципи

Репортер - 26.05.2017

По завршувањето на разговорите на лидерите на БЕСА и СДСМ, Фатон Фазлиу од БЕСА рече дека нема да отстапат од нивните барања кои што ги имаат доставено до СДСМ, како услов за влегување во новата влада.

Се крчка новата влада- БЕСА се уште преговара ( ВИДЕО)

Локално - 26.05.2017

Во тек е средбата помеѓу лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и лидерот на БЕСА, Билал Касами, на која се разговара за усогласувањето на владината програма и евентуалното учество на БЕСА во владата.

Заев: Тешко дека денеска ќе го поднесам составот на владата во Собранието

Мета - 26.05.2017

Претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Зоран Заев денеска пред средбата со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами во Собранието на Република Македонија, изјави дека речиси нема никакви шанси денеска да го достави составот ...

Се „крчка“ кабинетот на новата Влада

Точка - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатор за составот на новата Влада, Зоран Заев, иако најави дека кабинетот ќе биде познат денеска, од партијата соопштија дека нема да ги откријат имињата на новиот министерски кабинет. Преговорите со Беса сè уште не се завршени.

Заев: Преговорите продолжуваат утре

Репортер - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев по средбата со лидерот на БЕСА, Билал Касами рече дека се уште не им се доближени целосно ставовите и дека од утре продолжуваат повторно преговорите со сите потенцијални партнери во владата.

До крајот на денот ќе се знае дали БЕСА ќе биде дел од новата влада

Репортер - 26.05.2017

Иако денеска требаше да бидат познати имињата од кабинетот на новата Влада, извори од БЕСА за А1он велат дека се уште чекаат одговор од СДСМ на нивните барања кои тие им ги испратиле писмено.

Заев вети, но не направи – нема Влада до полноќ

Република - 26.05.2017

До вечерва до полноќ нема да биде познат составот на новата влада, ниту, пак, до утре пред конгресот на партијата, изјави попладнево мандатор за составот на новата влада, Зоран Заев, пред почетокот на средбата со лидерот на Беса, Билал Касами.

Се договара новиот владин кабинет

Бриф - 26.05.2017

Забрзано се договара новиот владин кабинет. Вчера раководството на СДСМ имаше средба со коалициските партнери. Од продолжението на разговорите со движењето БЕСА ќе зависи како ќе изгледа финалниот состав на владиниот кабинет и дали сите партии од ...

Заев: Нема да има влада пред понеделник

Бриф - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во моментов е на средба со лидерот на БЕСА, Биљал Касами во Собранието на Македонија со кој разговара околу формирањето на новата влада. Тој пред средбата на прашањето кога може да се очекува составот на новата влада ...

Од БЕСА по средбата со Заев велат: Нема договор, разговараме за принципите!

Република - 26.05.2017

Заврши средбата на Зоран Заев со претставиците на БЕСА, по која Заев изјави дека е оптимист дека до недела ќе се објави составот на идната влада. Според него сеуште траат разговорите и н егува надеж дека до недела се ќе се знае.

Заев по средбата со БЕСА: До недела ќе ги привршиме разговорите, наредната недела Македонија да ја добие новата Влада!

Стандард - 26.05.2017

„Напредуваме во дел од разговорите, но се уште не можам да кажам дали ќе има договор за Влада со четири партиципиенти, нашата коалиција предводена од СДСМ, ДУИ, БЕСА и Алијансата за Албанците.

Заев: Денеска нема да биде познат составот на новата влада

Стандард - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ и иден премиер, Зоран Заев денеска изјави дека денеска нема да биде познат составот на новата влада, ниту пак до утре пред конгресот на партијата. Во Собранието започна лидерската средба помеѓу Заев и лидерот на БЕСА, Билал Касами, ...

Заев денеска без предлог за нова влада до Собранието

Нетпрес - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на влада, зоран Заев најверојатно денеска нема да достави предлог за владин состав и програма до Собранието. Иако завчера најави дека преговорите за владина коалиција ќе завршат денеска, сепак Заев се уште не ги ...

Заев: Важно е за сите, Владата ден поскоро да биде готова и предложена до Собранието!

Бриф - 26.05.2017

Одговори на новинарски прашања, Зоран Заев претседател на СДСМ П1: Господине Заев ќе поднесете ли денеска предлог? Не, не верувам дека денеска ќе стигнеме. Правиме напори, тоа зависи од сите политички партии, доколку со другите две политички партии ...

Заев оптимист за новата Влада, БЕСА и натаму главен кочничар

Фактор - 26.05.2017

Зоран Заев не успеа ниту денес да постигне договор со БЕСА за формирање на новата влада иако денеска се сретна со нивниот лидер Билал Касами. Засега БЕСА не дава согласност да влезе во новата влада без да се прифатат два клучни принципи по кои ќе ...

На почетокот на идната недела ќе имаме нова Влада- непознатото е само со или без БЕСА !

Локално - 26.05.2017

Според последните разговори со колиционите партии, БЕСА е се подалеку од партиципирање во новата Влада на СДСМ. Забрзано се договара новиот владин кабинет. Денеска раководството на СДСМ на средба со коалициските партнери.

Разговори за новата Влада: БЕСА ја продолжува неизвесноста

МРТ - 26.05.2017

БЕСА чека одговор од СДСМ за предлозите што ги упати за идното функционирање на Владата. Одлуката на Заев за условите на Касами ќе го решат изгледот на новиот кабинет... БЕСА ја продолжува неизвесноста за составување на новиот владин кабинет.

БЕСА чека одговор од Заев, денеска ништо од Влада

Вечер - 26.05.2017

Се уште е неизвесно дали Движењето Беса ќе биде дел од владата. Тоа, во суштина го кочи и составувањето на целиот кабинет. Според непотврдени информации за денеска попладне е договорена нова средба меѓу лидерот на СДСМ и на Беса Зоран Заев и Билал ...

Заев: Од одлуките со секој субјект ќе зависат и комплетните договори за формирање на Влада

Слободен Печат - 26.05.2017

Денеска направивме средби со сите потенцијални партнери за во Владата. Одржав состанок и со господинот Ахмети, претходно и со господинот Села, еве сега и со претставници од БЕСА, господинот Касами и претставници на нивната партија.

(ВИДЕО) Заев: Не верувам дека ќе успееме до понеделник да ја предложиме новата влада

еМагазин - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев не верува дека до крајот на денов или, пак, утре пред Конгресот на партијата ќе успее да го поднесе предлогот за новата влада до Собранието на Република Македонија. - Не верувам дека денеска ќе стигнеме.

Со што го условува БЕСА своето учество во владата

еМагазин - 26.05.2017

Учеството на БЕСА во новата влада останува да виси, а во меѓувреме од таму јавноста беше информирана дека до СДСМ испратиле листа на принципи со кои го условуваат учеството во власта. Од БЕСА инсистираат во власта да нема луѓе за кои Специјалното ...

Ќе има ли изненадувања: Кој ќе биде дел од новата влада

еМагазин - 26.05.2017

Јавноста би требало денеска да има поконкретни одговори кој се ќе биде дел од новата влада и кој ќе бидат новите министри. Најголемата неизвесност е дали и БЕСА ќе биде дел од власта, или ќе оди во опозиција.

Заев се надева на влада до понеделник, БЕСА не отстапува од принципите

Канал 77 - 26.05.2017

Понеделник ќе биде почеток на убави моменти за сите граѓани – ова го изјави лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Зоран Заев по денешната средба со претседателот на БЕСА, Билал Касами.

(ВИДЕО) Заев по средбата со БЕСА: Напредуваме во разговорите за влада

еМагазин - 26.05.2017

Напредуваме во дел од разговорите, но се уште не можам да кажам дали ќе има договор за влада со четири партиципиенти, СДСМ, ДУИ, БЕСА и Алијансата за Албанците, изјави лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада Зоран Заев по средбата со ...

Заев: Не можам да претпоставам дали владата ќе биде предложена до понеделник

Телевизија Нова - 26.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев не верува дека до крајот на денов или, пак, утре пред Конгресот на партијата ќе успее да го поднесе предлогот за новата влада до Собранието на Република Македонија. – Не верувам дека денеска ќе стигнеме.

Во очекување на новата влада

Телевизија Нова - 26.05.2017

Иако очекувањата беа дека мандатарот Зоран Заев денеска ќе ја достави предлог владината програма до собранието, тоа најверојатно ќе се случи после партискиот конгрес закажан за утре, за доцна попладнето се закажани преговарачки средби една од нив и ...

Преговорите ќе течат и викендов, Заев е оптимист дека следната недела ќе има нова Влада

Телевизија Нова - 26.05.2017

Без конкретен договор и денешната средба на мандатарот за состав на влада Зоран Заев и лидерот на БЕСА, Билал Касами. Сеуште не се знае дали во новата влада ќе учествуваат и БЕСА, но како што изјави Заев по двочасовната средба во Собранието, има ...

БЕСА со свои принципи како услов за учество во Владата

Телма - 25.05.2017

Движењето БЕСА сеуште нема донесено одлука дали ќе стане дел од новата Влада. Велат дека тоа зависи од СДСМ. БЕСА испорачала писмен документ со кој бара во Владата да нема место за лица осомничени во истрагите на СЈО, бара рокови за отварање на ...

Утре се очекува составот на новата влада

Глас на Америка - 25.05.2017

Се надевам дека до крајот на оваа седмица предлогот ќе го доставиме во Собранието, и на почеток на идната недела Македонија ќе добие влада, најави лидерот на СДСМ Зоран Заев СКОПЈЕ — Преговорите меѓу партиите околу идниот состав на владата ...

Последни договори за новата Влада

Р.С.Европа - 25.05.2017

До крајот на неделава, најоптимистички утре, се очекува мандаторот Зоран Заев да го достави предлогот за Влада во Собранието. Засега неизвесно е учеството на Беса кои чекаат одговор на принципите, кои писмено ги доставиле во СДСМ.

Беса го условува учеството во владата со свои принципи

МКД - 25.05.2017

Доколку мандатарот Зоран Заев успее да се договори со Движењето Беса за учество во новиот владин кабинет, предлог-програмата на владата и новиот владин состав може да бидат доставени во Собранието уште утре, па на почетокот на наредната недела ...

До петок вечер договор за составот на Владата

Deutsche Welle - 25.05.2017

Најдоцна до утревечер се очекува да финишираат разговорите за состав на нова влада. Во СДСМ се надеваат дека договорот ќе биде постигнат до нивниот партиски Конгрес, кој ќе се одржи во сабота, на 27 мај Од продолжението на разговорите со Движењето ...

Две сценарија за новата влада

Deutsche Welle - 25.05.2017

Учеството на Беса во новата влада на СДСМ е под голем знак прашање, иако поддршката за реформските проекти ќе остане и во случај да не се постигне договор. Договор се очекува пред Конгресот на СДСМ Мандатарот за состав на новата Влада, Зоран Заев ...

Се крчка нова Влада: Еве ги имињата кои кружат како избор за ресорни министри

Таратур - 25.05.2017

Преговорите меѓу партиите околу идниот состав на владата финишираат. Според информациите на Гласот на Америка, мандатарот Зоран Заев најдоцна до утревечер, ќе го соопшти составот на неговиот кабинет, по што предлогот ќе го достави до Собранието.

(ВИДЕО) Заев: Со ДУИ и Алијансата сме блиску до договор, со БЕСА немаме разговарано за имиња

А1 On - 25.05.2017

Мандаторот и лидер на СДСМ, Зоран Заев во изјава за Ал Џезеира Балканс рече дека се блиску до договор со ДУИ и Алијансата за Албанците, а со Движењето БЕСА се уште немаат разговарано за имиња.

Преговори за Влада: „Виси“ учеството на БЕСА

Сител - 25.05.2017

Виси учеството на БЕСА во новата Влада. Од партијата за Сител велат дека денеска на СДСМ на писмено му ги доставиле своите принципи кои се услов за нивното учество во извршната власт. Од БЕСА велат дека ќе учествуваат во Владата само ако новото ...

До утревечер договор за составот на Владата

Репортер - 25.05.2017

Најдоцна до утревечер се очекува да финишираат разговорите за состав на нова влада. Во СДСМ се надеваат дека договорот ќе биде постигнат до нивниот партиски Конгрес, кој ќе се одржи во сабота, на 27 мај, пишува Дојче веле .

До утревечер договор за составот на Владата

Либертас - 25.05.2017

Најдоцна до утревечер се очекува да финишираат разговорите за состав на нова влада. Во СДСМ се надеваат дека договорот ќе биде постигнат до нивниот партиски Конгрес, кој ќе се одржи во сабота, на 27 мај, пишува Дојче веле .

Заев: Имињата на новите министри се најмалку важни, потребни се решенија

Позитив.мк - 25.05.2017

Мандаторот и лидер на СДСМ, Зоран Заев во изјава за Ал Џезеира Балканс рече дека се блиску до договор со ДУИ и Алијансата за Албанците, а со Движењето БЕСА се уште немаат разговарано за имиња.

До петок вечер договор за составот на Владата

Локално - 25.05.2017

Најдоцна до утревечер се очекува да финишираат разговорите за состав на нова влада. Во СДСМ се надеваат дека договорот ќе биде постигнат до нивниот партиски Конгрес, кој ќе се одржи во сабота, на 27 мај , пишува DW.

(ВИДЕО) Заев: Со ДУИ и Алијансата сме блиску до договор

Репортер - 25.05.2017

Мандаторот и лидер на СДСМ, Зоран Заев во изјава за Ал Џезеира Балканс рече дека се блиску до договор со ДУИ и Алијансата за Албанците, а со Движењето БЕСА се уште немаат разговарано за имиња.

Две сценарија за новата влада

Либертас - 25.05.2017

Учеството на Беса во новата влада на СДСМ е под голем знак прашање, иако поддршката за реформските проекти ќе остане и во случај да не се постигне договор. Договор се очекува пред Конгресот на СДСМ, пишува Дојче веле .

ДВ: До петок вечер договор за составот на Владата

Бриф - 25.05.2017

Од продолжението на разговорите со Движењето “Беса“ и со Алијанса за Албанците ќе зависи како ќе изгледа финалниот состав на владиниот кабинет и дали сите партии од парламентарното мнозинство ќе учествуваат во владата.

ДВ: Две сценарија за новата влада

Бриф - 25.05.2017

Учеството на Беса во новата влада на СДСМ е под голем знак прашање, иако поддршката за реформските проекти ќе остане и во случај да не се постигне договор. Договор се очекува пред Конгресот на СДСМ, пишува Дојче веле .

РСЕ: Последни договори за новата Влада

Бриф - 25.05.2017

До крајот на неделава, најоптимистички утре, се очекува мандаторот Зоран Заев да го достави предлогот за Влада во Собранието. Засега неизвесно е учеството на Беса кои чекаат одговор на принципите, кои писмено ги доставиле во СДСМ.

БЕСА со свои принципи како услов за учество во Владата

Либертас - 25.05.2017

Движењето БЕСА сеуште нема донесено одлука дали ќе стане дел од новата Влада. Велат дека тоа зависи од СДСМ. БЕСА испорачала писмен документ со кој бара во Владата да нема место за лица осомничени во истрагите на СЈО, бара рокови за отварање на ...

Заев: Со ДУИ и Алијансата сме блиску до договор, со БЕСА немаме разговарано за имиња

Стандард - 25.05.2017

Мандаторот и лидер на СДСМ, Зоран Заев во изјава за Ал Џезеира Балканс рече дека се блиску до договор со ДУИ и Алијансата за Албанците, а со Движењето БЕСА се уште немаат разговарано за ...

Интензивирање на преговорите за нова Влада

МРТ - 25.05.2017

Продолжуваат разговорите на партиите од парламентарното мнозинство за составот на новата влада. Лидерот на СДСМ и мандатар Зоран Заев вели дека консултациите се во полн ек. Се пеглаат одредени разлики во однос на распределбата на ресорите и ...

Во БЕСА чекаат абер од Заев. Принципите им се поважни од Владата

Локално - 25.05.2017

Писмо со листа на кое се наброени принципи, стигнало на адресата на СДСМ. Во БЕСА велат го испратиле со барањата за кои веќе подолго зборуваат. Партијата на Касами бара рокови за донесување на некои закони, како на пример законот за јазиците.

До петок вечер договор за составот на Владата

Канал 77 - 25.05.2017

Најдоцна до утревечер се очекува да финишираат разговорите за состав на нова влада. Во СДСМ се надеваат дека договорот ќе биде постигнат до нивниот партиски Конгрес, кој ќе се одржи во сабота, на 27 мај.

Заев: Со ДУИ и Алијансата сме блиску до договор, со БЕСА немаме разговарано за имиња

Канал 77 - 25.05.2017

Мандатарот и лидер на СДСМ, Зоран Заев во изјава за Ал Џезеира Балканс вели дека се блиску до договор со ДУИ и Алијансата за Албанците, а со Движењето БЕСА се’ уште немаат разговарано за имиња.

Финишираат преговорите за новата Влада

Телевизија Нова - 25.05.2017

Финишираат преговорите помеѓу СДСМ и политичките партии од албанскиот блок за формирање на новата влада, неизвесно е дали на денешната средба со петорката од БЕСА, партијата на мандатарот Заев ќе им одговори на бараните принципи како услов за ...

Исцртани контурите на новата влада

24 Вести - 24.05.2017

Ресорите поделени – се финализираат имињата на идните министри. Заев, Ахмети и Села влегуваат во финален договор се уште се чека на одлуката на Касами дали и беса ќе биде дел од владата или не.

Селмани во „Клик плус“ : БЕСА е насочена кон локалните избори

ТВ21 - 24.05.2017

Кои се начелата на политичките партии за да бидат дел од новата реформска влада, беше тема на разговор во синоќешната дебата „Клик Плус“. Екс-политичарот Имер Селмани смета дека ДУИ и ДР – ДПА имаат јасни позиции и се решиле за учество во власта, ...

ДУИ се откажа од дел од платформата, БЕСА условува целосно реализирање за влез во Владата

Сител - 24.05.2017

Платформата на албанските политички партии нема целосно да се имплементира во програмата на новата Влада. Лидерот на ДУИ вчера за прв пат по изборите јавно се откажа од дел од платформата потпишана во присуство на албанскиот премиер Еди Рама ...

Привршуваат преговорите, се чека одлуката на БЕСА дали ќе биде дел од новата влада

Репортер - 24.05.2017

Ресорите поделени – се финализираат имињата на идните министри. Заев, Ахмети и Села влегуваат во финален договор се уште се чека на одлуката на Касами дали и беса ќе биде дел од владата или не.

ТВ 24: Исцртани контурите на новата влада

Бриф - 24.05.2017

Ресорите поделени – се финализираат имињата на идните министри. Заев, Ахмети и Села влегуваат во финален договор се уште се чека на одлуката на Касами дали и БЕСА ќе биде дел од владата или не, информира ТВ 24.

ДУИ се откажа од дел од платформата, БЕСА условува целосно реализирање за влез во Владата

МК News - 24.05.2017

Платформата на албанските политички партии нема целосно да се имплементира во програмата на новата Влада. Лидерот на ДУИ вчера за прв пат по изборите јавно се откажа од дел од платформата потпишана во присуство на албанскиот премиер Еди Рама ...

Привршуваат преговорите, се чека одлуката на БЕСА дали ќе биде дел од новата влада

Либертас - 24.05.2017

Ресорите поделени – се финализираат имињата на идните министри. Заев, Ахмети и Села влегуваат во финален договор се уште се чека на одлуката на Касами дали и беса ќе биде дел од владата или не.

Се интензивираат преговорите за нова влада

Глас на Америка - 23.05.2017

СКОПЈЕ — Се интензивираат преговорите за формирање влада – најавите се дека влегуваат во завршна фаза. Она што засега се смета за речиси извесно е дека во новиот владин кабинет на Зоран Заев ќе партиципираат и ДУИ и Алијанса на Албанците на Зијадин ...

Kасами: Идната влада треба да биде реформска

24 Вести - 23.05.2017

Лидерот на БЕСА, Билал Касами, синоќа по средбата со мандатарот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека продолжуваат разговорите околу нивното учество во новата Влада. Тој најави дека ќе инсистираат таа да биде реформска и во интерес на ...

СДСМ ги продолжува преговорите за новата Влада

Алсат-М - 23.05.2017

Се уште нема конкретни информации каков ќе биде составот на новата Влада. Преговорите меѓу мандатарот Зоран Заев и можните коалициони партнери продолжуваат, но без прецизни информации за тоа каков ќе биде распоредот на ресорите.

Горе-долу веќе се знаат имињата на новите министри, не се знае дали Беса ќе биде дел од извршната власт

МКД - 23.05.2017

Се очекува дека веќе в петок Зоран Заев, мандатарот за состав на нова влада, ќе ги објави владината програма и составот на премиерскиот кабинет. Последните детали околу ресорите и кадровските решенија ќе се заокружат до четврток, кога ќе се знае и ...

Се крои новата влада

Канал5 - 23.05.2017

Разговорите за учеството на БЕСА во владата продолжуваат, а од партијата ќе инсистираат на тоа новата влада да биде реформска и да работи во интерес на граѓаните, изјави лидерот на БЕСА, Билал Касами по средбата со лидерот на СДСМ и мандатар за ...

ЗБОРУВААТ ЗА ПРИНЦИПИ, А МЕРКААТ ПОЗИЦИИ: Албанските партнери на Заев допрва ќе загризат за ресорите

Телеграф - 23.05.2017

Најдалеку од учество во владата се од Беса поради нивниот однос со ДУИ. Доколку влезат во иста влада, би можеле да ги амнестираат за досегашните политики Речиси една недела по добивањето на мандатот од страна на претседателот Иванов, мандатарот ...

Се финализираат преговорите за нова влада!?

Локално - 23.05.2017

Интензивни преговори за формирање на новата Влада се водеа во текот на вчерашниот целиот ден. Преговорите влегуваат во завршница. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вчера беше на средби во Тетово со идните партнери во владата – Ахмети и Села.

Беса сè уште игра топло-ладно

Слободен Печат - 23.05.2017

Откако партиите ќе постигнат договор, мандатарот во Собранието ја доставува програмата на владата и предлогот за состав на владиниот кабинет Преговорите за состав на новата влада се очекува да финишираат до крајот на неделава, брифираат партиски ...

Финализираат преговорите за нова влада?

24 Вести - 22.05.2017

Интензивни преговори за формирање на новата Влада се водеа во текот на целиот ден. Преговорите влегуваат во завршница. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска на средби во Тетово со идните партнери во владата – Ахмети и Села.

Продолжуваат преговорите за нова влада, дали неделава ќе се знаат и имињата на новите министри?

МКД - 22.05.2017

Преговорите за состав на новата влада продолжуваат и денеска. Зијадин Села, шефот на коалицијата Алијанса за Албанците денеска ќе одржи конференција за медиуми, првпат откако беше претепан за време на немилите настани во Собранието на 27 април.

Беса сè уште игра топло-ладно

+инфо - 22.05.2017

Откако партиите ќе постигнат договор, мандатарот во Собранието ја доставува програмата на владата и предлогот за состав на владиниот кабинет Преговорите за состав на новата влада се очекува да финишираат до крајот на неделава, брифираат партиски ...

Касими по средбата со Заев: Продолжуваат разговорите за учеството на Беса во владата

+инфо - 22.05.2017

Ќе разговараме и понатаму за учество на Беса во влада која ќе биде реформска, изјави лидерот на Беса. Разговорите за учеството на Беса во владата продолжуваат, а од партијата ќе инсистираат на тоа новата влада да биде реформска и да работи во ...

ВИДЕО: Касами на средба со Заев

А1 On - 22.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во партиското седиште се сретна со лидерот на БЕСА, Билал Касами. Заев и Касами ќе зборуваат за составот на новата влада, откако лидерот на СДСМ го доби мандатот од Ѓорге Иванов.

(ВИДЕО) Касами по средбата со Заев: Интензивно преговараме за реформска влада

А1 On - 22.05.2017

Лидерот на БЕСА, Билал Касами по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека интензивно преговараат за новата влада која ќе биде реформска. Касами кажа дека се уште не им се целосно доближени ставовите со СДСМ и дека кога ќе има нешто ...

Собранието ќе ја гласа владата следната недела?

Сител - 22.05.2017

Се помали се шансите лидерот на СДСМ на партискиот Конгрес во сабота да дојде како премиер. Извори од парламентарното мнозинство велат дека се уште не е дефинирано кои политички партии ќе бидат дел од новата владина коалиција.

(ВИДЕО) Касами по средбата со Заев: Идната влада да работи во интерес на граѓаните

Макфакс - 22.05.2017

Разговорите за учеството на БЕСА во владата продолжуваат, а од партијата ќе инсистираат на тоа новата влада да биде реформска и да работи во интерес на граѓаните, изјави лидерот на БЕСА, Билал Касами по средбата со лидерот на СДСМ и мандатар за ...

Касами: Работиме на реформска влада...

Н.Македонија - 22.05.2017

Касами: Работиме на реформска влада Лидерот на движењето БЕСА, Билал Касами по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека работат на реформска влада која ќе работи во интерес на граѓаните.

Касами: Идната влада треба да биде реформска

Канал5 - 22.05.2017

Лидерот на Беса, Билал Касами вечерва по средбата со мандатарот и претседател на СДСМ Зоран Заев, изјави дека продолжуваат разговорите околу нивното учество во новата влада, но оти ќе инсистираат таа да биде реформска и во интерес на граѓаните.

Ќе има ли нова влада до неделава?

Позитив.мк - 22.05.2017

Преговорите за состав на новата влада продолжуваат и денеска. Зијадин Села, шефот на коалицијата Алијанса за Албанците денеска ќе одржи конференција за медиуми, првпат откако беше претепан за време на немилите настани во Собранието на 27 април.

Продолжуваат преговорите, дали Заев ќе успее да состави Влада?!

Вечер - 22.05.2017

Продолжуваат преговорите за новата Влада. Мандатарот Зоран Заев денеска ги почнува средбите со Алијанса за Албанците, односно со Зијадин Села, кој најави дека во текот на денот ќе и се обрати на јавноста, првпат по настаните од 27 април, кога поради ...

Тешко му оди на Заев со поделената ДУИ и антагонизмот помеѓу Ахмети и Касами

Press24 - 22.05.2017

Пишува Дневник: И покрај првичниот оптимизам дека до утре владината програма и составот на владиниот кабинет ќе бидат доставени до Собранието, проценката е дека за СДСМ ќе биде успех ако мандаторот Зоран Заев успее да ја состави владата за 10 дена, ...

Преговорите траат и Владата на Заев се уште се крчка

Алфа - 22.05.2017

Течат уставните рокови за формирање на новиот владин кабинет, а со тоа се инезивираат и средбите на новиот мандатар Зоран Заев со коалициските партнери. Течат уставните рокови за формирање на новиот владин кабинет, а со тоа се инезивираат и средбите ...

Продолжуваат преговорите за новата влада на Заев, попладнево средба БЕСА – СДСМ на Бихаќка

Либертас - 22.05.2017

Попладнево во просториите на седиштето на СДСМ на Бихаќка во Скопје ќе се одржи средба со политичката партија БЕСА, дел од новото парламентарно мнозинство. Средбата започнува во 19:30 часот.

ВИДЕО: Касами дојде на средба со Заев на Бихаќка

Либертас - 22.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во партиското седиште се сретна со лидерот на БЕСА, Билал Касами, пренесе А1он . Заев и Касами ќе зборуваат за составот на новата влада, откако лидерот на СДСМ го доби мандатот од Ѓорге Иванов.

(ВИДЕО) Касами дојде на средба со Заев на Бихаќка

Репортер - 22.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во партиското седиште се сретна со лидерот на БЕСА, Билал Касами, пренесе А1он . Заев и Касами ќе зборуваат за составот на новата влада, откако лидерот на СДСМ го доби мандатот од Ѓорге Иванов.

(ВИДЕО) Касами по средбата со Заев: Интензивно преговараме за реформска влада

Репортер - 22.05.2017

Лидерот на БЕСА, Билал Касами по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека интензивно преговараат за новата влада која ќе биде реформска. Касами кажа дека се уште не им се целосно доближени ставовите со СДСМ и дека кога ќе има нешто ...

Касами по средбата со Заев: Идната влада треба да биде реформска и во интерес на граѓаните

Либертас - 22.05.2017

Лидерот на Беса, Билал Касами вечерва по средбата со мандатарот и претседател на СДСМ Зоран Заев, изјави дека продолжуваат разговорите околу нивното учество во новата влада, но оти ќе инсистираат таа да биде реформска и во интерес на граѓаните.