TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Малку надеж за затрупаните кинески рудари

А1 - 17.10.2010

Надежта дека 11 затрупани рудари ќе бидат спасени од рудникот за јаглен во централна Кина, во кој пред неколку дена дојде до експлозија е многу мала, објавија денеска кинеските спасувачки екипи.

Мали се надежите за затрупаните рудари во Кина

Канал5 - 17.10.2010

Кинеските спасувачки служби објавија дека има малку надеж 11 рудари заробени во јагленокопот во центарот на Кина да бидат сеуште живи.Во експлозија на метан на 9 октомври во рудник во провинцијата ...

Кина - Расте бројот на жртви во рудникот за јаглен

Алсат-М - 17.10.2010

Бројот на жртвите во експлозијата на гас во рудникот за јаглен во централната кинеска провинција Хенан достигна 26. Спасувачките екипи, според податоците на новинската агенција Синхуа, ја ...

Бројот на жртвите во кинескиот рудник се искачи на 26

Курир - 17.10.2010

Спасувачките власти соопштија дека уште пет тела се пронајдени, по експлозијата предизвикана од истекување на гас на рудникот за јаглен во централна Кина, со што бројот на жртвите се искачи до 26 ...

Малку надеж за затрупани кинески рудари

Форум - 17.10.2010

Кинеските спасувачки служби во недела објавија дека има малку надеж да бидат извлечени живи 11-те заробени рудари во вчерашната експлозија во јагленокоп во централна Кина Како што јави агенцијата ...

Малку надеж за затрупаните кинески рудари

Макфакс - 17.10.2010

Надежта дека 11 затрупани рудари ќе бидат спасени од рудникот за јаглен во централна Кина, во кој пред неколку дена дојде до експлозија е многу мала, објавија денеска кинеските спасувачки екипи.

Спасените рудари се враќаат во рудникот на верска церемонија

Inpress - 17.10.2010

Сан Хозе, 17. октомври 2010 (ИНПРЕС) Рударите од рудникот за бакар и злато во Чиле, кои беа спасени по 69. денови под земјата денеска се враќаат во рудникот да присуствуваат на посебна верска ...

Чилеанските рудари на гости кај Реал

Шпиц - 17.10.2010

„Кралскиот клуб“ ја подготвува свечената ложа за 33 спасени рудари, а истото сака да го направи и Манчестер јунајтед. Глобалната еуфорија по ослободувањето на чилеанските рудари, кои поминаа 69 дена ...

Најмалку 20 загинати во експлозија во рудник во Кина

Макфакс - 17.10.2010

Дваесет рудари загинале а седумнаесет останале заробени под земјата во јагленокоп во централна Кина, откако во сабота дошло до експлозија, пренесува Ксинхуа повикувајќи се на соопштение на владата Во ...

Бројот на жртвите од експлозијата во кинексиот рудник се искачи на 26

Кирилица - 17.10.2010

Спасувачите вчера ги извлекоа телата на уште пет загинати рудари, со што бројот на жртвите достигна 26 лица Бројот на загинатите во експлозијата, која се случи вчера во рудник за јаглен во кинеската ...

Расте бројот на жртви во рудникот за јаглен во Кина

Сител - 17.10.2010

Бројот на жртвите во експлозијата на гас во рудникот за јаглен во централната кинеска провинција Хенан достигна 26. Спасувачките екипи, според податоците на новинската агенција Синхуа, ја ...

20 рудари загинаа во Кина

А1 - 16.10.2010

Продолжуваат драмите со рударите. По експлозија на метан во рудник за јаглен во централниот дел од Кина, загинаа 20 рудари, а 17 се уште заробени. Во тек е спасувачка операција.

Чилеанските рудари зборуваат за животот под земја

А1 - 16.10.2010

Чилеанските рудари ги изнесоа на површина ужасите од подземјето. „Ова можеше да се избегне. Но знаете ли зошто се случи? „Бидејќи газдата сака да заработи. А што со работникот? Ти влези.

Дваесет рудари загинаа во Кина

Телма - 16.10.2010

Дваесет рудари загинаа, а седумнаесет останаа затрупани под земја во рудник на јаглен во централна Кина, каде денеска имаше експлозија од гас, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на кинеската ...

Дваесет рудари загинаа во експлозија на гас во централна Кина

Алсат-М - 16.10.2010

Дваесет рудари загинаа, а седумнаесет останаа затрупани под земја во рудник на јаглен во централна Кина, каде денеска имаше експлозија од гас, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на кинеската ...

Вилја ќе ги тресе мрежите во чест на рударите од Чиле

Дневник - 16.10.2010

Давид Вилја, репрезентативецот на Шпанија и член на фудбалскиот клуб Барселона, има нов мотив за погодоци и победи по успешната мисија во Чиле во која сите 33 рудари беа спасени по двомесечната ...

Од јамата - право до ѕвездите

Дневник - 16.10.2010

Се' уште не е извесно дали рударите ќе го одржат зборот и оти еднакво ќе го поделат хонорарот што им се нуди за да ја раскажат приказната за „најдолгата смена“ Триесет и тројцата чилеански рудари ...

Дваесет загинати во рударска несреќа во Кина

Канал5 - 16.10.2010

Дваесет рудари загинаа во рудник за јаглен во централна Кина- објавија кинеските државни медиуми. Причината за несреќата е експлозија на гас во внатрешноста на окното.

Свет - Рударите се разделија

Време - 16.10.2010

По повеќе од два месеца поминати заедно под земја и речиси два дена на површина, 33 чилеански рудари вчера почнаа да се разделуваат откако тројца од нив беа отпуштени од болницата во Копијапо, јави ...

Фото на неделата - Одново родени

Вест - 16.10.2010

По 69 дена поминати под земја на длабочина од над 600 метри чиеланските рудари во средата излегоа на земја, а вчера почнаа да излегуваат и од болница, сите живи и здрави.

Спорт - Од рудникот право на "Бернабе" и "Олд Трафорд"

Вест - 16.10.2010

Животната драма на 33-цата чилеански рудари, кои 69 дена минаа 700 метри под земја, имаше среќен крај. Честитки, пораки со поддршка, подароци и покани стигнуваат од целиот свет, меѓу нив и од Реал ...

Грција ги кани на одмор чилеанските рудари

Утрински - 16.10.2010

Грција ги покани спасените чилеански рудари следното лето да се одмораат на нејзините острови, пренесе радио Атина. Поканата е упатена од вработените во грчките рудници ЕЛМИН и и' е врачена на ...

Продолжува животот за чилеанските рудари

Deutsche Welle - 16.10.2010

Животот на рударите кои минаа 69 дена заробени во рудникот во Чиле се нормализира. Заклучно со денеска болницата ја напуштиле 31 од вкупно 33 рудари, откако докторите им дадоа дозвола да продолжат со ...

Дваесет рудари загинаа во експлозија на гас во рудник во централна Кина

Сител - 16.10.2010

Дваесет рудари загинаа, а седумнаесет останаа затрупани под земја во рудник на јаглен во централна Кина, каде денеска имаше експлозија од гас, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на кинеската ...

20 мртви и 17 заробени под земја во експлозија на рудник во Кина

Курир - 16.10.2010

Во експлозија на гас во рудник на јаглен во централна Кина загинаа 20 рудари а 17 други се заробени под земја. Во тек е спасувачка операција.

Чилеанскиот претседател Пинеро во посета на Велика Британија

Курир - 16.10.2010

Во текот на разговорите меѓу двајцата државници се очекува да дојде до израз настојувањето и на двете страни за изградба на цврсти билатерални односи, какви што Велика Британија и Чиле имаа порано.

Во експлозија во рудник во Кина 20 загинати

Форум - 16.10.2010

Дваесет рудари загинале а седумнаесет останале заробени под земја во јагленокоп во централна Кина, откако во сабота дошло до експлозија, пренесува Ксинхуа повикувајќи се на соопштение на владата Во ...

Дваесет рудари загинаа при експлозија на гас во рудник во Кина

Кирилица - 16.10.2010

Гасот ексллодира во рудник за камен јаглен во провинцијата Ханан, соопшти агенцијата Ксинхуа. Во моментот се извршуваат спасувачките операции.

Загинаа 20 рудари, 17 се заробени под земја во Кина

Inpress - 16.10.2010

Јужо, 16. октомври 2010 (ИНПРЕС) Најмалку 20 рудари загинаа, а 17 се блокирани по експлозијата која се случи во еден рудник за јаглен во провинцијата Хенан во Кина.

Дваесет рудари загинаа во експлозија на гас во рудник во централна Кина

Алфа - 16.10.2010

Дваесет рудари загинаа, а седумнаесет останаа затрупани под земја во рудник на јаглен во централна Кина, каде денеска имаше експлозија од гас, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на кинеската ...

Експлозија во кинески рудник, десетици загинати

Р.С.Европа - 16.10.2010

Најмалку дваесет рудари загинале, а триесетина други се водат како исчезнати по денешната експлозија во еден рудник во кинеската провинција Хенан.

Чиленските рудари пуштени дома

Р.С.Европа - 16.10.2010

Триесет и еден од 33 та чилеански рудари кои по над два месеца минати на 700 метри под земјата се вратија во нивните домови.

Чиле:Првите рудари ја напуштија болницата

Макфакс - 16.10.2010

Три од 33-цата рудари, спасени по 69 дена заробеништво под урнатините на рудникот во Чиле, се пуштени да си одат дома од болницата, јави BBC.

Нова рударска несреќа во Латинска Америка

Курир - 16.10.2010

Најмалку четворица рудари денес останале заробени под земја, откако се срушил рудник за злато во Еквадор, сеуште не е познато дали рударите се живи.

Холивуд снима филм за рударите

ЗаЗабава - 16.10.2010

Само 24 часа откако последниот рудар од Чиле беше извлечен од дупката длабока 700 метри, Холивуд успеа да објави... ... дека следи филм базиран на оваа тематика, во кој главната улога ќе ја толкува ...

Грција ги кани рударите на одмор

Н.Македонија - 16.10.2010

Подароци за чилеанските херои што минаа 70 дена под земја стигнуваат од сите страни на светот - Грција ги кани на плажа, Манчестер јунајтед и Реал Мадрид во Англија и во Шпанија, а од Стив Џобс ...

Дваесет рудари загинаа во експлозија на гас во рудник во централна Кина

Идивиди - 16.10.2010

Пекинг, 16 октомври 2010 (МИА) - Дваесет рудари загинаа, а седумнаесет останаа затрупани под земја во рудник на јаглен во централна Кина, каде денеска имаше експлозија од гас, пренесоа светските ...

Сите чилеански рудари ќе бидат отпуштени од болница

А1 - 15.10.2010

Сите чилеански рудари денеска треба да пристигнат во своите домови, тројца од нив веќе се пуштени дома. Докторите велат дека физичката состојба на рударите е во ред, но за психичката не можат да ...

Чиле слави за спасените

Утрински - 15.10.2010

Чилеанскиот претседател изјави дека неговата земја никогаш повторно нема да биде иста по неверојатното спасување на 33 рудари затрупани 69 дена длабоко под земјата.

Наjдолгата смена

Утрински - 15.10.2010

Среќно заврши најдолгата, 70-дневна смена на чилеанските рудари фатени во стапица таму некаде на 800 метри длабочина под чилеанската пустина Атакама.

Рударите заминуваат дома

Телма - 15.10.2010

Првите тројца рудари се отпуштени од болницата во чилеанскиот град Копиапо по направените рутински медицински истражувања.

Свет - Магичниот број 33 спас за рударите

Време - 15.10.2010

Акцијата за спасување на 33 чилеанските рудари, кои повеќе од два месеца поминаа под земја, заврши успешно, јавија светските агенции.

Чилеанските рудари поканети на фудбалски натпревари

Алсат-М - 15.10.2010

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перес, испрати официјална покана до чилеанските рударите да проследат еден натпревар на Реал во текот на оваа сезона.

Тројца рудари пуштени дома

Канал5 - 15.10.2010

Тројца од триесет и тројцата рудари кои минаа 69 дена во рударска јама на 700 метри под земја веќе се пуштени дома.Иако лекарите велат дека рударите биле во добра здравствена состојба по ...

Првите тројца чилеански рудари ја напуштија болницата

Алсат-М - 15.10.2010

Првите тројца рудари се отпуштени од болницата во чилеанскиот град Копиапо по направените рутински медицински истражувања.

ВИДЕО: Како рударите го минувале времето на 700 метри под земја?

Канал5 - 15.10.2010

Од август нивниот дом беше на 700 метри под земја. Првите 17 дена биле целосно изолирани. Потоа, тесниот тунел бил единствената врска со цивилизацијата.

Свет - Рудникот ќе биде затворен засекогаш

Вест - 15.10.2010

"Овој рудник никогаш повеќе нема да проработи", изјави Претседателот на Чиле Себастијан Пинера. Тој рече дека одговорните ќе мора да одговараат за своите постапки.

Чилеанските рудари се канат на фудбалски натпревари

Р.С.Европа - 15.10.2010

Ослободените рудари во Чиле добиваат покани од водечките фудбалски клубови во Европа и во Јужна Америка да ги посетат клубовите и да присуствуваат на натпревари.

Поранешен репрезентативец, навивач на Коло Коло и останатите рудари на „Сантијаго Бернабе“

Кирилица - 15.10.2010

Ослободените 33 рудари во Чиле, кои два месеци минаа заробени во јама под земја изминативе 48 часа се светски ѕвезди, по 22 часовната спасувачка акција Секој рудар посебно го прославуваше своето ...

Рударите во добра здравствена состојба, првите тројца излегоа од болница

Кирилица - 15.10.2010

Првите тројца рудари се отпуштени од болницата во чилеанскиот град Копиапо по направените рутински медицински истражувања Тројцата рудари - Флоренсио Авалос, Хуан Ијанес и Боливиецот Карлос Мамани ја ...

Грција ги покани чилеански рудари да одмораат на нејзините острови

Курир - 15.10.2010

Грција ги покани спасените чилеански рудари следното лето да одмораат на нејзините острови. Поканата е упатена од вработените во грчките рудници ЕЛМИН и е врачена на чилеанската амбасада во Атина.

Чилеанските рудари на “Сантијаго Бернабе“

Курир - 15.10.2010

Ослободените чилеански рудари и понатаму продолжуваат да добиваат покани за посета од страна на водечките европски и јужноамерикански клубови.

Бројот 33 им донесе среќа на рударите

Шпиц - 15.10.2010

Спасувањето на чилеанските рудари од рудникот во кој поминаа повеќе од два месеци беше одбележано со присуството на бројот 33, коинциденција на која се гледа со хумор, но и со доза на мистицизам.

Рударите затрупани во дарови

Оn.net - 15.10.2010

Кај 70 дена не мораа да си ги гледаат жените и децата, да ги слушаат шефовите како им тапанат на глава, да се замараат да одат на работа, па и воопшто нешто да работат, сега рударите не можат глава ...

Патот до слободата на рударите

Кирилица - 15.10.2010

Поглед низ камерата поставена на капсулата „Феникс“, со која 33-цата рудари, за 20-тина часови, успешно беа ивлечени на површината низ тесниот тунел Поврзани вести: - Рударите во добра здравствена ...

Грција на чилеанските рудари им ги понуди островите за одмор

Кирилица - 15.10.2010

Грција ги покани спасените чилеански рудари следното лето да одмораат на нејзините острови, пренесе радио Атина Поканата е упатена од вработените во грчките рудници ЕЛМИН и е врачена на чилеанската ...

Првите тројца чилеански рудари ја напуштија болницата

Алфа - 15.10.2010

Првите тројца рудари се отпуштени од болницата во чилеанскиот град Копиапо по направените рутински медицински истражувања.

Триумф на хуманоста

Н.Македонија - 15.10.2010

Луис Урзуа беше последниот рудар што беше извлечен на површина. Шефот на смена во најтешките мигови покажал одлични лидерски способности и ги бодрел и организирал другите рудари Исклучителен триумф ...

Спасените чилеански рудари на одмор во Грција

Идивиди - 15.10.2010

Атина, 15 октомври 2010 (МИА) - Грција ги покани спасените чилеански рудари следното лето да одмораат на нејзините острови, пренесе радио Атина.

Чевли од Бања Лука за чилеанските рудари

eReporter - 15.10.2010

Фабрика од Бања Лука, ќе произведе чевли за рударите од Чиле, кои се спасени откако 69 дена поминаа заглавени на длабочина од 700 метри.

Чиле воведува високи работнички стандарди

BBC - 14.10.2010

Чилеанскиот претседател Себастијан Пињера предложи нов сет закони во обид да спречи повторување на инцидентот во кој 33 рудари беа заглавени под земја повеќе од два месеца.

Извлечен и последниот рудар од Чиле

А1 - 14.10.2010

Конечно заврши спасувачката операција во Чиле. Излезе и последниот рудар, шефот на смената, 54-годишниот Луис Урзуа, кој им помогна на рударите да ги издржат 69-те дена под земјата.

Од македонскиот печат, 14.10

BBC - 14.10.2010

Акцијата за спасување на рударите во Чиле е на насловните страници и на македонските весници. „Рударите излегуваат од утробата на земјата" е насловот во Утрински весник, кој детално ја опишува ...

Македонски искуства со рударските несреќи

BBC - 14.10.2010

Во Македонија до сега немало акција на спасување како во Чиле, но некогашни вработени во рудници сведочат дека имало помали несреќи кои барале итна акција.

Кој се офајди од Чилеанските рудари?

А1 - 14.10.2010

22 часа и 35 минути неколку милиони гледачи од целиот свет внимателно го следеа спасувањето на чилеанските рудари кои минаа неверојатни 69 дена во длабочините на земјата.

Крај на една долга смена во рудник!

Deutsche Welle - 14.10.2010

„Мисијата е исполнета“. Транспарент со ваква содржина истакнаа шестмината спасувачи, откако и последниот 33-ти рудар ја напушти јамата.

Рударите се богатството на Чиле

Дневник - 14.10.2010

ИЗВЛЕЧЕНИ СЕ СИТЕ 33 РУДАРИ, КОИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МЕСЕЦА БЕА ЗАРОБЕНИ ВО РУДАРСКА ЈАМА Вие сте инспирација... Сега сум убеден дека најголемото богатство на Чиле не е бакарот, туку рударите, порача ...

Донесете ја чилеанската капсула

Дневник - 14.10.2010

Само што ќе помислиме дека сме го допреле дното, кога ќе се најде некој спасител да ни ја поткопа и таа позиција. Мал ужас - и мртвите се најдоа повисоко од нас Светот може да се гордее со успехот во ...

Одисејата Чиле заврши! Сите 33 рудари ја видоа светлината на денот

Канал5 - 14.10.2010

Од пред неколку часа, сите 33-ца рудари се извлечени од рудникот за злато и бакар во Сан Хозе. Последен на површината беше извлечен 54-годишниот Луис Урзуа, главниот бригадир на групата заробени ...

Спасени сите 33 рудари

Телма - 14.10.2010

Сите 33-ца рудари, кои поминаа 69 дена под земја во рудник во северниот дел на Чиле, се извлечени на површината. Последен беше извлечен 54-годишниот Луис Урсуа, главен бригадир на групата рудари.

Сите рудари се спасени

Алсат-М - 14.10.2010

Сите 33-ца рудари, кои поминаа 69 дена под земја во рудник во северниот дел на Чиле, се извлечени на површината. Последен беше извлечен 54-годишниот Луис Урсуа, главен бригадир на групата рудари.

Свет - Рударите ги огреа светлина

Време - 14.10.2010

По точно 69 дена поминати 625 метри под земја, првите 12 од 33 чилеански рудари заглавени во рудникот за бакар и за злато „Сан Хозе“, вчера беа извлечени на површината.

Сите рудари на безбедно

Утрински - 14.10.2010

(14.10.2010г.-09Ч54ч.) Сите 33 рудари, кои минаа 69 дена под земја во рудник во Чиле, се извлечени на површина. Последен беше извлечен 54-годишниот Луис Урсуа, главен бригадир на групата рудари.

Еден од рударите бил фудбалер

Утрински - 14.10.2010

(14.10.2010г.-09:40ч.) Педесет и тригодишниот рудар Франклин Лобос, кој беше дел од спасените рудари во Чиле, бил дел од фудбалската репрезентација на таа земја што учествувала на Олимписките игри во ...

Свет - Сите спасени рудари се здрави

Вест - 14.10.2010

Целата спасувачка операција беше испланирана до најситни детали и не се штедеше да се донесат врвни дупчалки и опрема за да се продупчат три одделни отвори во рудникот за бакар и злато ЧИЛЕ, 14 ...

Рударите излегоа на површина

Утрински - 14.10.2010

Сантијаго - Извадени се уште тројца рудари од чилеанскиот рудник за злато и бакар Сан Хозе, со што бројот на спасени рудари вчера изнесуваше петнаесет до затворањето на весникот.

Видео:Камера во капсулата која ги извлече рударите на површината

Канал5 - 14.10.2010

Погледнете како изгледаше искачувањето на рударите кон површината на земјата-камерата поставена во капсулата делумно го доловува чувството на луѓето додека тие по 69 дена од 700 метри под земја ...

„Феникс“ ги врати од мртвите

Утрински - 14.10.2010

Сантијаго - Состојбата на чилеанските рудари се следи со големо внимание од моментот на нивното влегување во капсулата „Феникс“ се' до нивното излегување на површината.

ВИДЕО: Спасени сите чилеански рудари

Нетпрес - 14.10.2010

Сите 33 рудари, кои цели 68 денови беа заглавени на повеќе од 700 метри под земја во рудник за злато и бакар во Чиле се безбедно извлечени на површината.

Еден од спасените чилеански рудари бил дел од фудбалската репрезентација на Чиле

Сител - 14.10.2010

Педесет и три годишниот чилеански рудар и поранешен фудбалски репрезентативец Франклин Лобос, е единствениот од спасените рудари кој беше познат на јавноста во Чиле и пред несреќата.

Извлечен и последниот чилеански рудар

Форум - 14.10.2010

И последниот од 33-та чилеански рудари е извлечен на површина Со помош на капсулата „Феникс" и последниот од блокираните рудари во рудникот Сан Хозе беше извлечен на површината на земјата.

Сите се надвор! Рударите се спасени

Кирилица - 14.10.2010

Сите 33-ца рудари, кои поминаа 69 дена под земја во рудник во северниот дел на Чиле, се извлечени на површината Последен беше извлечен 54-годишниот Луис Урсуа, главен бригадир на групата рудари.

Сите 33-ца рудари во Чиле беа извлечени на површината по 69 дена поминати под земја

Сител - 14.10.2010

Сите 33-ца рудари, кои поминаа 69 дена под земја во рудник во северниот дел на Чиле, се извлечени на површината. Последен беше извлечен 54-годишниот Луис Урсуа, главен бригадир на групата рудари.

Дванаесет рудари спасени во Чиле

МРТ - 14.10.2010

Дванаесет мажи – гладни, валкани, но најважно живи, се извадени на површина по двомесечниот престој на длабочина од околу 700 метри во затрупаниот рудник за бакар и злато во Чиле.

Историски ден за Чиле - Извлечени сите рудари

Inpress - 14.10.2010

Сан Хозе, 14. октомври 2010 (ИНПРЕС) Шефот на смената на рударите кои 68 денови останаа затрупани 700 метри под земјата Луис Урзуа, беше последниот рудар кој излезе на површината, со што заврши ...

Спасени се сите 33 чилеански рудари

Р.С.Европа - 14.10.2010

И последниот 33 -ти рудар кој заедно со со своите колеги беше зараобен под земја 69 дена доцна синоќа е извлечен. Целата спасувачка акција на 33-цата чилеански рудари траела 22 часа.

Изваден на површина последниот чилеански рудар

Макфакс - 14.10.2010

И последниот од 33-та чилеански рудари е извлечен на површина. Со помош на капсулата "Феникс" и последниот од блокираните рудари во рудникот Сан Хозе беше извлечен на површината на земјата.

Уште 16 чилеански рудари чекаат да бидат извлечени

МРТ - 14.10.2010

Спасителите на површината го извлекле и 17-от рудар, а под земјата остануваат уште 16 негови колеги, пренесува вечерва Assocaited Press.

Бројот 33 им донесе среќа на рударите

Курир - 14.10.2010

Спасувањето на чилеанските рудари од рудникот во кој поминаа повеќе од два месеции беше одбележано со присуството на бројот 33, коинциденција на која се гледа со хумор, но и со доза на мистицизам.

Сите рудари се извлечени на површина!

Кајгана - 14.10.2010

Пред 41. година целиот свет закован пред телевизорите го следеше со воодушевување стапнувањето на човекот на Месечината.

Славење во Чиле по спасувањето на 33 та рудари

Р.С.Европа - 14.10.2010

Во Чиле денеска се прославува извлекувањето на сите 33 ца рудари кои 69 дена беа заглавени 700 метри метри под подвршината на земјата.

Херој на денот: Мануел Гонзалес прв влезе и последен излезе од рудникот

Сител - 14.10.2010

Демонстрирајќи невообичаена храброст, Мануел Гонзалес го ризикуваше сопствениот живот за да ги спаси животите на 33-цата заробени чилеански рудари.

Сите 33-ца рудари во Чиле беа извлечени на површината по 69 дена поминати под земја

МРТ - 14.10.2010

Сите 33-ца рудари, кои поминаа 69 дена под земја во рудник во северниот дел на Чиле, се извлечени на површината. Последен беше извлечен 54-годишниот Луис Урсуа, главен бригадир на групата рудари.

Сите 33-ца рудари во Чиле извлечени на површината по 69 дена поминати под земја

Алфа - 14.10.2010

Сите 33-ца рудари, кои поминаа 69 дена под земја во рудник во северниот дел на Чиле, се извлечени на површината. Последен беше извлечен 54-годишниот Луис Урсуа, главен бригадир на групата рудари.

Среќен крај на рударската сага во Чиле

Алфа - 14.10.2010

Сагата за 33-та чилеански рудари заробени на 700 метри под земјата има среќен епилог. Спасувачките екипи рано утринава го извлекоа и последниот член на групата, 54-годишниот шеф на смената Луис Урзуа.

Уште неизлезени ги затрупаа со подароци!

Вечер Прес - 14.10.2010

Уште не ги ни симнаа темните очила, а чилеанските херои од златниот рудник, не сакајќи, налетаа на друг уште поскапоцен. Почнаа да добиваат подароци од целиот свет.

Крај на една долга смена во рудник!

Канал 77 - 14.10.2010

Урзуа беше надзорник на смена кога се случи несреќата. Тој ги вовел правилата според кои рударите живееле во првите 17 дена воспоставувајќи на пример, строги ограничувања за користење на храната, ...

По два месеца ја видоа светлината на денот

Н.Македонија - 14.10.2010

Спасувачките служби вчера на површина извлекоа 13 од 33 рудари, кои од 5 август беа затрупани под земја, на длабочина од 622 метри.

Сите рудари се извлечени на површината

Идивиди - 14.10.2010

Сантијаго, 14 октомври 2010 (МИА) - Сите 33-ца рудари, кои поминаа 69 дена под земја во рудник во северниот дел на Чиле, се извлечени на површината.

Рударите закрепнуваат- Светот сака да ги види

eReporter - 14.10.2010

33-та чилеански рудари се чувствуваат добро, а двајца или тројца од нив може да бидат пуштени од болница веќе во наредните денови.

ВИДЕО:Чудото се случи - Чиле ги спаси сите 33 рудари

eReporter - 14.10.2010

Последниот, 33-ти рудар, кој заедно со колегите беа заробени 69 дена под земја вечерва нешто пред 3 часот по македонско време беше спасен.

Дел од рударите во Чиле се извлечени, акцијата продолжува

А1 - 13.10.2010

Еден по еден, бледи во лицата и облечени во се што им било достапно, 14 чилеански рудари по 69-дневното заточеништво под земја ја здогледаа светлината на сонцето, зад темни очила.

Чилеанските рудари пристигнуваат на површината

А1 - 13.10.2010

Чиле слави - излегоа првите од 33-цата рудари кои беа заробени под земја цели 69 дена. Прв од спасувачката капсула излезе 31-годишниот Флоренсио Авалос.

Од британскиот печат 13.10

BBC - 13.10.2010

Британските весници на насловните страници пишуваат за очекуваната спасувачка операција на рударите во Чиле. Драматичната приказна за преживување го достигнува својот врв, вели ТАЈМС.

Извлечени повеќе од половината рудари

BBC - 13.10.2010

Радосни се сликите покрај рудникот за бакар и злато „Сан Хозе“ во Чиле каде што се одвива операцијата за спасување на 33-та рудари заглавени длабоко под земја повеќе од два месеци.

Среќен крај за рударите во Чиле

А1 - 13.10.2010

Роди ме мајко со среќа, па фрли ме во рудник во Чиле! Немојте да не разберете погрешно - кутрите рудари 68 дена стравуваа за својот живот стотици метра под земјата, но сега - копачот им падна во мед! ...

Славење за секој извлечен рудар

Дневник - 13.10.2010

Клаустрофобичниот вертикален пат од 623 метри, во капсулата едвај поширока од неговите рамења, прв го помина Флоренсио Авалос, 31-годишен татко на две деца Со извици на воодушевување, прегратки и ...

Свет - На површина како богаташи

Време - 13.10.2010

Чилеанските рудари, кои од 5 август се наоѓаат заробени во окното на рудникот за бакар и за злато „Сан Хозе“, денеска преку специјална капсула, конечно, ќе бидат извлечени на површина.

Чиле: еден по еден, рударите се извлекуваат на површина

Телма - 13.10.2010

Седум рудари, од вкупно 33, спасени се од рудникот во Чиле каде повеќе од два и пол месеци се наоѓаа на длабочина од 624 метри под земјата.

Чилеанските рудари излегуваат на површина

Утрински - 13.10.2010

КОПИЈАПО – Операцијата за спасување на 33 чиленаски рудари затрупани под земја почна вчера на полноќ, изјави министерот за рударство, Лоренс Голборн.

Рударите ќе ги огрее сонце

Дневник - 13.10.2010

Кликни на сликата за целосна верзија Рударите ќе мора да мижат додека петнаесетина минути патуваат до површината, а потоа веднаш ќе им дадат темни очила, за дневната светлина да не им наштети на ...

Чилеанските херои го напуштаат рудникот Сан Хозе

Deutsche Welle - 13.10.2010

Деветмина од 33-та чилеански рудари досега ја напуштија јамата во рудникот Сан Хозе, откако утрово започна спасувачката операција.

Одисејата Чиле 2010 се уште трае

Канал5 - 13.10.2010

Молк, молитва, неизвесност, исчекување и наеднаш експлозија од воодушевување, бран од овации, гордост. Специјалната метална капсула некаде пред полноќ го означи моментот на вистината, успешно ...

Спасени првите рудари во рудникот во Чиле

Deutsche Welle - 13.10.2010

Првите четворица од вкупно 33 затрупани рудари во рудникот за бакар и злато во Чиле се извлечени на површината денеска (13.10.10) наутро со капсулата „Феникс 2“, а спасувачката операција продолжува.

Чиле:Извлекување на рударите

Алсат-М - 13.10.2010

По само два часа од почетокот на спасувачката операција во чилеанскиот рудник за злато и бакар Сан Хозе, каде повеќе од два месеца под земја се наоѓаат 33-ца рудари, на површината на земјата веќе се ...

Извадени се петмина рудари од рудникот во Чиле

Утрински - 13.10.2010

Сантијаго, 13 октомври 2010 (МИА) - Извадени се уште двајца рудари од чилеанскиот рудник за злато и бакар Сан Хозе. Четвртиот изваден рудар е Боливиецот Карлос Мамани, кој е единствениот странски ...

Вистината за животот под земја: Чилеанските рудари се тепаат и страдаат од депресија

Алфа - 13.10.2010

Чилеанските рудари заробени во рудникот Сан Хозе сепак не биле единствени како што ги прикажуваа во текот на неколку дена заробени во рудникот, па медиумите почнаа да известуваат за петмина кои се ...

Извлечени првите двајца чилеански рудари

Кирилица - 13.10.2010

Започна извлекувањето на површина на чилеанските рудари, кои 69 дена поминаа затрупани под земја Вториот од 33-та чилеански рудари, кој е изваден на површината, е 39-годишниот Марио Сепулведа, кој се ...

Во Чиле, во тек извлекувањето на затрупаните рудари

Р.С.Европа - 13.10.2010

Во Чиле е во тек операцијата за извлекување на рударите, кои повеќе од два месеца беа заглавени на длабочина од над 600 метри.

Извлечени на површина осум рудари

Макфакс - 13.10.2010

Првите осумина од вкупно 33 затрупани рудари во рудникот за бакар и злато во Чиле денеска се извлечени на површината со капсулата „Феникс 2“, а спасувачката операција продолжува.

Во живо: Следете го извлекувањето на чилеанските рудари

Кајгана - 13.10.2010

Првите пет од вкупно 33 затрупани рудари во рудникот за бакар и злато во Чиле се извлечени на површината денеска наутро со капсулата „Феникс 2“, а спасувачката операција продолжува.

За 24 часа може да се извадат сите затрупани рудари од рудникот во Сан Хозе

Сител - 13.10.2010

По само два часа од почетокот на спасувачката операција во чилеанскиот рудник за злато и бакар Сан Хозе, каде повеќе од два месеца под земја се наоѓаат 33-ца рудари, на површината на земјата веќе се ...

Следете во живо - Трае акцијата за извлекување на рударите (Видео во живо)

Inpress - 13.10.2010

Сан Хозе, 13. октомври 2010 (ИНПРЕС) Флоренсио Авалос рано утрово околу 5 часот по наше време беше првиот од 33 заробени рудари од рудникот за бакар и злато во Чиле кој беше извлечен на површината.

Досега извлечени 8 чилеански рудари

Курир - 13.10.2010

Осум од 33 рудари кои два месеци беа заробени во чилеански рудник, утрово конечно беа извадени на површина. Втор среќа да излезе имаше Марио Сепулвета, веднаш по неговото излегување од капсулата тој ...

Извлечени на површина првите тројца чилеански рудари

Алфа - 13.10.2010

По само два часа од почетокот на спасувачката операција во чилеанскиот рудник за злато и бакар Сан Хозе, каде повеќе од два месеца под земја се наоѓаат 33-ца рудари, на површината на земјата веќе се ...

Спасени 11 рудари

Оn.net - 13.10.2010

видео вест Излегоа на површина првите 11 од 33-та рудари кои преку 2 месеца беа заробени на околу 700 метри под земја во северно Чиле.

Извлечени 10 чилеански рудари

Нетпрес - 13.10.2010

Десетмина од 33 рудари кои беа заробтени два месеци во рудник во Чиле конечно утрово се извлечени на површина, кога почна операцијата за спасување, јавува АФП.

Дванаесет рудари спасени во Чиле

Макфакс - 13.10.2010

Дванаесет мажи – гладни, валкани, но најважно живи, се извадени на површина по двомесечниот престој на длабочина од околу 700 метри во затрупаниот рудник за бакар и злато во Чиле.

Почна извлекувањето на рударите во Чиле

Р.С.Европа - 13.10.2010

Рударите велат дека нивното премрежје треба да се сфати како порака за подобрување на условите во рудниците. Треба да се направат многу реформи на пазарот на трудот, порачуваат тие.

Флоренсио Авалос- првиот кој ќе биде изваден од рудникот во Чиле

МРТ - 13.10.2010

Чилиеанецот Флоренсио Авалос, кој има 31 година, ќе биде првиот од 33-та рудари, кој ќе биде извлечен од рудникот во Сан Хозе на површина во спасувачката операција, објави чилеанската влада.

Спасување на рударите, 69 дена затрупани под земја!

Алфа - 13.10.2010

Надеж и страв го означија почетокот на денешниот ден во студената пустина во Чиле, додека капсулата „Феникс 2“ се спушташе во рудникот Сан Хозе за да го извади првиот од 33-цата затрупани рудари.

Извлечени на површина првите тројца чилеански рудари

МРТ - 13.10.2010

Првите тројца од вкупно 33 затрупани рудари во рудникот за бакар и злато во Чиле се извлечени на површината денеска наутро со капсулата „Феникс 2“, а спасувачката операција продолжува.

Уште двајца рудари го видоа светлото на денот

Кирилица - 13.10.2010

Извадени се уште двајца рудари од чилеанскиот рудник за злато и бакар Сан Хозе Четвртиот изваден рудар е Боливиецот Карлос Мамани, кој е единствениот странски државјанин меѓу рударите кои поминаа 69 ...

На површина и петтиот рудар

Сител - 13.10.2010

Петтиот и најмлад меѓу рударите успешно е извлечен на површината. Осумнаесетгодишниот Џими Санчез е петтиот рудар кој беше извлечен со специјалната капсула Феникс 2 од рудникот за бакар и злато на ...

Уште 16 чилеански рудари чекаат да бидат извлечени

Форум - 13.10.2010

Спасителите на површината го извлекле и 17-от рудар, а под земјата остануваат уште 16 негови колеги, пренесува во среда навечер Assocaited Press Седумнаесеттиот спасен рудар е Омар Рејегадас , а ...

Уште 16 чилеански рудари чекаат да бидат извлечени

Макфакс - 13.10.2010

Спасителите на површината го извлекле и 17-от рудар, а под земјата остануваат уште 16 негови колеги, пренесува вечерва Assocaited Press.

Шеснаесет чилеански рудари веќе се спасени

Сител - 13.10.2010

Шеснаесет од 33-та блокирани рудари се спасени од рудникот во чилеанската северна пустина Атакама за време на спасувачка операција која продолжува.

Се извлекуваат затрупаните рудари во Чиле

Алфа - 13.10.2010

На површината досега излегоа 19 рудари од вкупно 33-ца колку што беа заглавени во окното. Првиот рудар кој излезе на површината, од своето семејство беше пречекан со солзи радосници и силни емоции.

Осум рудари ја видоа дневната светлина по 69 дена под земја

Алфа - 13.10.2010

Осум од вкупно 33 затрупани рудари во рудникот за бакар и злато во Чиле до сега се извлечени на површината со капсулата „Феникс 2“, а спасувачката операција продолжува.

Извлечени на површина првите тројца чилеански рудари

Макфакс - 13.10.2010

Првите тројца од вкупно 33 затрупани рудари во рудникот за бакар и злато во Чиле се извлечени на површината денеска наутро со капсулата „Феникс 2“, а спасувачката операција продолжува.

Извлечени се двајца чилеански рудари

Курир - 13.10.2010

Вториот од 33-та чилеански рудари, кој е изваден на површината, е 39-годишниот Марио Сепулведа, кој се наоѓа во добра психичка состојба.

Продолжува акцијата за извлекување на чилеанските рудари

МРТ - 13.10.2010

Извадени се уште двајца рудари од чилеанскиот рудник за злато и бакар Сан Хозе, со што бројот на спасени рудари сега изнесува 10.

ВИДЕО: Чиле: Првите рудари на површина

Нетпрес - 13.10.2010

Тројца од 33-те чилеански рудари успешно се извлечени на површината. Првиот рудар е спасен десетина минути по полноќ по локално врмее, во 5,10 часот по средноевропско.

Извлечен првиот чилеански рудар

Р.С.Европа - 13.10.2010

Првиот од 33-та чилеански рудари кои 68 дена беа затрупани на длабочина од над 620 метри под земја, е извлечен на површината во 5 часот и 10 минути по средноевропско време.

Извадени уште двајца рудари

Сител - 13.10.2010

Извадени се уште двајца рудари од чилеанскиот рудник за злато и бакар Сан Хозе. Четвртиот изваден рудар е Боливиецот Карлос Мамани, кој е единствениот странски државјанин меѓу рударите кои поминаа 69 ...

Досега извлечени тројца чилеански рудари

Сител - 13.10.2010

Вториот од 33-та чилеански рудари, кој е изваден на површината, е 39-годишниот Марио Сепулведа, кој се наоѓа во добра психичка состојба.

На површина и петтиот рудар

Нетпрес - 13.10.2010

Петтиот и најмлад меѓу рударите успешно е извлечен на површината. Осумнаесетгодишниот Џими Санчез е петтиот рудар кој беше извлечен со специјалната капсула Феникс 2 од рудникот за бакар и злато на ...

Досега извлечени 4 чилеански рудари

Курир - 13.10.2010

Четири од 33 рудари кои два месеци беа заробени во чилеански рудник, утрово конечно беа извадени на површина. Веднаш по неговото излегување од капсулата тој ги прегрна својата сопруга и чилеанскиот ...

Досега извлечени 6 чилеански рудари

Курир - 13.10.2010

Шестмина од 33 рудари кои два месеци беа заробени во чилеански рудник, утрово конечно беа извадени на површина. Втор среќа да излезе имаше Марио Сепулвета, веднаш по неговото излегување од капсулата ...

Извлечени на површина првите тројца чилеански рудари

Форум - 13.10.2010

Првите тројца од вкупно 33 затрупани рудари во рудникот за бакар и злато во Чиле се извлечени на површината во среда наутро со капсулата „Феникс 2“, а спасувачката операција продолжува Флоренсио ...

Извлечен петтиот рудар во Чиле

Канал 77 - 13.10.2010

Петтиот и најмлад меѓу рударите успешно е извлечен на површината Осумнаесетгодишниот Џими Санчез е петтиот рудар кој беше извлечен со специјалната капсула Феникс 2 од рудникот за бакар и злато на ...

Чилеанските рудари

Вечер Прес - 13.10.2010

Пишува: Јанко ИЛКОВСКИ Додека светот со искрена загриженост ја следеше судбината на чиленските рудари кои, неверојатно, останаа живи и по три месеци од рушењето на рудникот, ние некако не покажавме ...

Уште само неколку часа од излвекување на чиленските рудари

eReporter - 13.10.2010

Свежиот воздух и слободата се само прашање на часови што ги очекува првите од 33-цата рудари кои останаа заглавени во рудникот за злато и бакар во Сан Хозе цели 69 денови.

Чилеанските рудари излегуваат на површина

eReporter - 13.10.2010

Дванаесет луѓе – валкани, гладни, но здрави и што е најважно, живи, досега се извлечени од рудникот во Чиле, по девет седмици минати под земја 21 рудари се уште остануваат 700 метри под земја.

Спасени првите четворица рудари во Чиле

eReporter - 13.10.2010

Четворица од вкупно 33 рудари кои беа заробени во чилеанскиот рудник повеќе од два месеци, рано утринава се конечно спасени.

За 24 часа може да се извадат сите затрупани рудари

Идивиди - 13.10.2010

Сантијаго, 13 октомври 2010 (МИА) - По само два часа од почетокот на спасувачката операција во чилеанскиот рудник за злато и бакар Сан Хозе, каде повеќе од два месеца под земја се наоѓаат 33-ца ...

Чиле: Спасени половина од рударите

eReporter - 13.10.2010

Првите 17 од 33 рудари заробени под земја повеќе од два месеци на северот на Чиле, се извлечени на површината на земјата, а нацијата го слави големиот успех и исчекува среќен крај на спасувачката ...

Каква е спасувачката капсула „Феникс“

Идивиди - 13.10.2010

Сантијаго, 13 октомври 2010 (МИА) - Состојбата на чилеанските рудари се следи со големо внимание од моментот на нивното влегување во капсулата „Феникс“ се до нивното излегување на површината.

Успешен тест на капсулата за спасување на чилеанските рудари

А1 - 12.10.2010

Спасувачите во Чиле успешно ја тестираа капсулата со која 33-цата рудари, кои од 5 август се наоѓаат заробени на длабочина од 625 метри, во утре треба да бидат извлечени на површината на земјата.

Вечерва започнува извлекувањето на рударите

Телма - 12.10.2010

Успешно заврши пробата на капсулата со која 33-та рудари, кои се наоѓаат заробени во јама во чилеански рудник, ќе бидат извлечени на површина, пренесува Б92.

На полноќ ќе почне извлекувањето на чилеанските рудари

Канал5 - 12.10.2010

Се е подготвено за добредојде на 33-цата рудари кои повеќе од два месеца се на 700 метри под земја и доколку се оди според планот, извлекувањето ќе започне на полноќ, а спасувачките тимови се ...

Свет - Чиленските рудари утре ќе видат бел ден

Време - 12.10.2010

Чилеанскиот министер за рударство, Лоранс Голборн, изјави дека в среда ќе почне извлекувањето на 33 рудари, што повеќе од два месеца се заробени во рудник за бакар и за злато, на длабочина од 625 ...

Се е подготвено за извлекувањето на рударите

Алсат-М - 12.10.2010

Се бројат часовите над јамата кај рудникот Сан Хозе во северно Чиле. Ако сè оди според планот, веќе рано следново утро по наше европско време светот би можел да го види првиот извлечен рудар од ...

Успешно тестирана спасувачката капсула за вадење на чилеанските рудари

Алсат-М - 12.10.2010

Спасувачите во Чиле успешно ја истестираа капсулата со која 33-цата рудари, кои од 5 август се наоѓаат заробени на длабочина од 625 метри, во среда треба да бидат извлечени на површината на земјата.

Спасувачката капсула за вадење на чилеанските рудари го помина тестот

Кирилица - 12.10.2010

Спасувачите во Чиле успешно ја истестираа капсулата со која 33-цата рудари, кои од 5 август се наоѓаат заробени на длабочина од 625 метри, во среда треба да бидат извлечени на површината на земјата ...

Успешно тестирана спасувачката капсула за вадење на чилеанските рудари

Алфа - 12.10.2010

Спасувачите во Чиле успешно ја истестираа капсулата со која 33-цата рудари, кои од 5 август се наоѓаат заробени на длабочина од 625 метри, во среда треба да бидат извлечени на површината на земјата.

Почнува извлекувањето на рударите во Чиле

Р.С.Европа - 12.10.2010

Во Чиле денеска треба да почне операцијата за извлекување на 33- та рудари кои останаа затрупани во рудникот повеќе од два месеца.

Извлекувањето на чилеанските рудари ќе започне денеска во 18 часот по локално време

Сител - 12.10.2010

Чилеанскиот министер за рударство Лоренс Голбоурн изјави дека извлекувањето на 33 рудари од чилеанскиот рудник Сан Хозе ќе почне денеска во 18 часот по локално време (еден час по полноќ по македонско ...

Спасувачката капсула за вадење на чилеанските рудари е успешно тестирана

Курир - 12.10.2010

Спасувачите во Чиле успешно ја истестираа капсулата со која 33-цата рудари, кои од 5 август се наоѓаат заробени на длабочина од 625 метри, во среда треба да бидат извлечени на површината на земјата.

Вечерва почнува евакуацијата на чилеанските рудари

Макфакс - 12.10.2010

Успешно заврши пробата на капсулата со која 33-та рудари, кои се наоѓаат заробени во јама во чилеански рудник, ќе бидат извлечени на површина, пренесува Б92.

Капсулата успешно тестирана, првиoт рудар излегува утре (Фото)

Inpress - 12.10.2010

Сан Хозе, 12. октомври 2010 (ИНПРЕС) Првиот од 33 заробени рудари од рудникот за бакар и злато во Чиле ќе биде извлечен на површината утре во раните утрински часови.

Рударски фајт клуб

Оn.net - 12.10.2010

Ако на почетокот имало и тепачки заради тоа што се од две различни фирми, сега на неколку дена од спасувањето, желни да влезат во Гинисовата книга на рекорди чилеанските рудари се расправаат за тоа ...

Успешно тестирана спасувачката капсула за вадење на чилеанските рудари

Сител - 12.10.2010

Спасувачите во Чиле успешно ја истестираа капсулата со која 33-цата рудари, кои од 5 август се наоѓаат заробени на длабочина од 625 метри, во среда треба да бидат извлечени на површината на земјата.

Чилеанските рудари ќе се извлекуваат во 18 часот по локално време

Курир - 12.10.2010

Извлекувањето на 33 рудари од чилеанскиот рудник Сан Хозе ќе почне денеска во 18 часот по локално време (еден час по полноќ по македонско време), изјави чилеанскиот министер за рударство Лоренс ...

Флоренсио Авалос- првиот кој ќе биде изваден од рудникот во Чиле

Макфакс - 12.10.2010

Чилиеанецот Флоренсио Авалос, кој има 31 година, ќе биде првиот од 33-та рудари, кој ќе биде извлечен од рудникот во Сан Хозе на површина во спасувачката операција, објави чилеанската влада.

Капсулата успешно тестирана, првиот рудар утре на површина

eReporter - 12.10.2010

Првиот од 33-та заробени рудари во чилеанскиот рудник, ќе биде спасен утре во раните утрински часови. Капсулата за спасување е успешно тестирана и е подготвена за употреба , соопштија локалните ...

Успешно тестирана спасувачката капсула за вадење на чилеанските рудари

Идивиди - 12.10.2010

Сан Хозе, 12 октомври 2010 (МИА) - Спасувачите во Чиле успешно ја истестираа капсулата со која 33-цата рудари, кои од 5 август се наоѓаат заробени на длабочина од 625 метри, во среда треба да бидат ...

ВИДЕО: Спасувачката акција во Чиле почнува во среда

eReporter - 12.10.2010

Спасувачите успешно ја испробаа капсулата со која 33 чилеански рудари, кои се наоѓаат заробени на длабочина од 625 метри, од уривањето на окното на 5 август, во среда треба да бидат извлечени на ...

Задутре ќе почне извлекувањето на рударите

А1 - 11.10.2010

Почна одбројувањето до крајот на најризичната фаза во спасувањето на 33-та заробени чилеански рудари. Инженерите ги зацврстуваат првите 100 метри од тунелот за спасување со метални цевки.

Чилеанските рудари ќе ја напуштат јамата

Deutsche Welle - 11.10.2010

По два месеци минати во темнината на 700-метарската дупка, 33-та чилеански рудари се на добар пат да ја здогледаат светлината на денот.

Дел од чилеанските рудари стремат кон Гинисовата книга на рекорди

Канал5 - 11.10.2010

Случајот со чилеански рудари, затрупани на длабочина од 700 метри, почна да добива и комерцијална димензија. Дел од 33-цата работници, изразиле желба да излезат последни од окното, за да влезат во ...

Дел од рударите во Чиле бараат да излезат последни за да влезат во Гинис

Inpress - 11.10.2010

Сан Хозе, 11. октомври 2010 (ИНПРЕС) Дел од заробените рудари во рудникот за бакар и злато во Чиле сакаат да бидат последни кои ќе излезат за да влезат во Гинисовата книга на рекорди.

Некои сакаат последни за да влезат во Гинис!

Вечер Прес - 11.10.2010

Спасувачките екипи завчера без одрони и оштетувања го завршија дупчењето на 625 метри длабокиот отвор низ кој треба да бидат извлечени 33-те рудари, кои повеќе од два месеци се заробени под земја во ...

Чилеанските рудари со амбиции за Гинис

eReporter - 11.10.2010

Некои од чилеанските рудари кои се заглавени во рудник во пустината Атакама сакаат да излезат последни при операцијата за нивно спасување со цел да влезат во Гинисовата книга на рекорди.