TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сергеј Станишев го објави составот на новата бугарска Влада

А1 - 24.07.2005

Сергеј Станишев, претседател на Бугарската социјалистичка партија (БСП) и мандатар денеска го објави составот на новата бугарска влада, во чиј состав освен БСП е и партијата на турското малцинство Движење за права и слободи (ДПС).

Царот нема да коалицира со социјалистите

Време - 23.07.2005

БУГАРИЈА Бугарскиот премиер во оставка Симеон Сакскобурготски соопшти дека нема да прави коалиција со Бугарската социјалистичка партија, која победи на изборите и има 82 од вкупно 240 пратеници. - Нема да влезе во Влада со некогашната комунистичка, сега Бугарска социјалистичка партија - порача ...

Сакскобурготски ја одби коалицијата со социјалистите

Утрински - 23.07.2005

БСП, победникот на парламентарните избори во Бугарија, пред големи тешкотии за составување нова влада Социјалистите нема со кого да коалицираат, па не им останува друго освен да "купат" неколку пратеници ВИКТОР ЦВЕТАНОСКИ Партијата на Симеон Сакскобурготски нема да влезе во коалиција со ...

Царот ги откачи социјалистите

Дневник - 23.07.2005

БУГАРИЈА НИКАКО ДА СОСТАВИ ВЛАДА Народното движење за Симеон Втори (НДСВ) на бугарскиот премиер Симеон Сакскобурготски вчера објави дека нема да прави владина коалиција со Бугарската социјалистичка партија, која освои најмногу гласови на изборите, јави Макфакс.

Царот не влегува во влада со бугарските социјалисти

Вест - 23.07.2005

СОФИЈА, 23 јули - Бугарскиот премиер во заминување Симеон Сакскобургготски денеска потрвди дека неговата партија Национално движење Симеон Втори нема да влезе во коалицијата што ја предводат социјалистите. "Нема да влеземе во коалицијата за којашто се зборува", рече Сакскобургготски после ...

Сакскобурготски не прифати коалиција со социјалистите

А1 - 22.07.2005

Партијата Народно движење Симеон Втори на бугарскиот премиер Симеон Сакскобурготски се изјасни денеска против постозиборна коалиција со Бугарската социјалистичка партија, јавува Бгнес. Ваква одлука прво донесе Политичкиот совет на НДСВ, што потоа ја прифатија и речиси сите од парламентарната група ...

Болни пратеници ќе го спасуваат Станишев

Дневник - 22.07.2005

БУГАРСКИТЕ СОЦИЈАЛИСТИ МУ ДАДОА НОВ РОК НА ЦАРОТ Бугарската социјалистичка партија (БСП) му даде рок на Националното движење "Симеон Втори" (НДСВ) до крајот на неделата да реши дали ќе се вклучи во владата предводена од лидерот на социјалистите Сергеј Станишев, јави МИА, пренесувајќи извештај на ...

Симеон Сакскобурготски одби коалиција со социјалистите

Канал5 - 22.07.2005

Бугарскиот премиер во заминување Симеон Сакскобурготски денеска потврди дека неговата партија Национално движење Симеон Втори нема да влезе во коалицијата што ја предводат социјалистите. Бугарскиот премиер во заминување Симеон Сакскобурготски денеска потврди дека неговата партија Национално движење ...

Уморен сум, разберете!

Вечер Прес - 22.07.2005

"Уморен сум од кампањите против мене, веќе ми е неподносливо тоа што ме нарекуваат властољубив човек кој само игра некакви игри. Не сакам никому да пречам. Разберете!" Тоа го изјави премиерот во оставка, Симеон Саксобурготски пред членовите на Политичкиот совет на НДСВ.

Станишев подготвува влада без Сакскобурготски

Утрински - 20.07.2005

По добивањето на манадатот, бугарските социјалисти бараат нови коалициски партнери Подготвуваме влада без НДСВ, а нивното учество зависи од самите нив, изјави заменик-претседателот на БСП, Румен Овчаров ВИКТОР ЦВЕТАНОВСКИ Заменик претседателот на социјалистите, Румен Овчаров вчера изјави дека ...

Станишев ќе биде нов премиер

Време - 19.07.2005

ОДЛУКА НА ВОДЕЧКИТЕ ПАРТИИ НА БУГАРИЈА Сергеј Станишев, водач на Бугарската социјалистичка партија, која освои најмногу гласови на неодамнешните парламентарни избори, и официјално бил предложен од социјалистите за нов премиер на Бугарија.

Станишев се испазари за премиер

Дневник - 19.07.2005

БУГАРИЈА ЕДЕН МЕСЕЦ ПО ИЗБОРИТЕ Бугарските социјалисти, кои победија на неодамнешните избори, постигнаа политички договор со царистите, кои досега беа на власт, и за премиер го предложија лидерот на БСП, Сергеј Станишев, јави Ројтерс.