TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Каталонија: Редови пред избирачките места, блокади, пристигнува уште полиција

ТВ21 - 01.10.2017

Стотици граѓани од Каталонија од рано наутро стојат во редови пред избирачките места за да гласаат на референдумот за независност на овој богат шпански регион. Ројтерс објави дека некои граѓани ја блокирале вратата на избирачките места, во случај ...

Каталонците во редови чекаат отворање на изборните места

Алсат-М - 01.10.2017

Илјадници граѓани на Каталонија од рано утро се во редови пред изборни места за да гласаат на референдумот за независност на тој богат шпански регион кој централната власт во Мадрид го смета за неуставен.

Судбината на референдумот во Каталонија неизвесна, полицијата ги затвора гласачките места

Алсат-М - 01.10.2017

Илјадници Каталонци се наоѓаат пред избирачките места во шпанскиот регион на кои се одржува референдумот за независност и покрај тоа што националните власти во Мадрид, го нарекоа овој потег “нелегален” и ветија дека ќе го блокираат гласањето.

Почна гласањето на референдумот за независност на Каталонија, полицијата се обидува да спречи

24 Вести - 01.10.2017

Гласањето на референдумот за независност на Каталонија почна денеска на голем број избирачки места. На дел од нив полицијата се обидува да ги спречи луѓето да гласаат, а на одделни места се регистрирани инциденти.

Шпанската полицијата со гумени куршуми кон гласачите во Каталонија

Телма - 01.10.2017

Шпанската полиција употреби гумени куршуми денеска против луѓе кои се обидуваат да гласаат на референдумот за независност, изјави каталонскиот лидер Карлес Пучдемон. Тој рече дека полицијата одговара на „гласачките кутии, гласачките ливчиња и ...

Најмалку 38 повредени во немирите во Каталонија

ТВ21 - 01.10.2017

Најмалку 38 луѓе се повредени во акциите на шпанската полиција низ градови во Каталонија во обид да спречат гласање на референдумот за независност на тој шпанска регион. – Деветмина од нив се со сериозни повреди и се хоспитализирани, соопштија ...

Каталонската Влада тврди дека 337 луѓе се повредени за време на одржувањето на референдумот за независност

ТВ21 - 01.10.2017

Каталонската регионална Влада соошти преку Твитер дека 337 луѓе се повредени во „насилствата на шпанската полиција“ за време на одржувањето на референдумот за независност. Портпаролот на таа влада Жорди Трули ги објави тие бројки и на прес ...

Ако се осамостои, Каталонија ќе биде деветта најбогата држава во европа

Сакам да кажам - 01.10.2017

Каталонија денеска гласа за своја независност. Доколку полицијата го дозволи тоа, бидејќи централната власт го прогласи референдумот за неуставен и вети дека ќе преземе се, за да го спречи неговото одржување.

Каталонија: Редови пред избирачките места, блокади, пристигнува уште полиција

Канал5 - 01.10.2017

Денес очите од целиот свет се вперени во Шпанија бидејќи во нејзината покраина Каталонија се одржува референдум за независност. Од резултатот на референдумот ќе зависи иднината на Европа, а тензиите се чувствуваат во цела Шпанија, но и во Европската ...

Бројни инциденти и судири со полицијата на референдумот за независност на Каталонија

Фокус - 01.10.2017

Полицијата спречува илјадници Каталонци да се доближат до местата за гласање и одземаат материјали подготвени за гласање. Шпанската цивилна гарда влета на гласачкото место неколку минути пред каталонскиот лидер Карлес Пуџемон да гласа за ...

Шпанската полиција со гумени куршуми го спречува референдумот во Каталонија

Сакам да кажам - 01.10.2017

Шпанската полиција пукаше со гумени куршуми кон едно гласачко место во главниот град на Каталонија, Барселона. Неколку луѓе се повредени, јавуваат локалните медиуми. Напнато е во Каталонија каде што денеска се одржува референдум за независност, ...

Пучдемон: Полицијата пука кон гласачите со гумени куршуми

Алсат-М - 01.10.2017

Шпанската полиција употреби гумени куршуми денеска против луѓе кои се обидуваат да гласаат на референдумот за независност, изјави каталонскиот лидер Карлес Пучдемон. Тој рече дека полицијата одговара на „гласачките кутии, гласачките ливчиња и ...

Чави и Пујол ги повикаа Каталонците да излезат на референдумот

Канал5 - 01.10.2017

Легендарните фудбалери на Барселона, Чави Ернандез и Карлос Пујол преку видео порака ги повикаа Каталонците да гласаат на референдумот за независност на покраината. - Мојата поддршка оди за Каталонија. Срамота е ова што се случува во Каталонија.

ВИДЕО Крвав референдум за независост на Каталонија, шпанската полиција пука кон гласачите и запленува кутии

Фокус - 01.10.2017

Гласањето на референдумот за независност на Каталонија почна денеска на голем број избирачки места. На дел од гласачките места, полицијата од утринава се обидува да ги спречи луѓето да гласаат, а на одделни места се регистрирани инциденти.

Шпанската полицијa ги запленува гласачките кутии на референдумот во Каталонија

Алсат-М - 01.10.2017

Шпанската полиција се спротистави со гласачите во Каталонија и почна да ги запленува гласачките кутии на избирачките места за да се обиде да го запре референдумот за независност што властите во Мадрид го нарекоа “нелегален” и ветија дека ќе го ...

Каталонија; Пожарникарите помеѓу полицијата и гласачите

Алсат-М - 01.10.2017

Најновите информации од Каталонија, каде што граѓаните гласаат на референдум за самостојност, доаѓаат на твитер. Снимката покажува како припадници на противпожарните единици се распоредуваат како бедем меѓу полицијата и гласачите кои веќе неколку ...

337 повредени во Каталонија, соопшти Портпаролот на регионалната влада

Сакам да кажам - 01.10.2017

Портпаролот на каталонската Влада соопшти дека 337 луѓе се повредени во судирот на полицијата што ја испрати официјален Мадрид со граѓаните на Каталонија што денеска излегоа да гласаат на референдум за независност.

Масовни судири и гумени куршуми на вториот каталонски референдум за независност

Телма - 01.10.2017

Каталонскиот референдум за независност започна со масовна полициска рација против гласачките места, демонстрации и судири со полицијата. Повеќе од 300 лица заработија повреди откако полицијата употребила гумени куршуми во обид да ја растера толпата ...

Хаос во Каталонија за време на референдумот за независност

24 Вести - 01.10.2017

Референдумот за независност на Каталонија се одвиваше со бројни инциденти на гласачките места, а граѓаните на Барселона велат дека состојбата е непредвидлива. Шпанската полиција со гумени куршуми ги растерувала Каталонците кои се обидуваа да излезат ...

Градочалничката на Барселона бара да се прекине со насилството над граѓаните

Канал5 - 01.10.2017

Градоначалничката на Барселона, Ада Колау побара итен прекин на насилството врз граѓаните кои сакаат да излезат на референдум за независност. Таа во соопштението наведе дека околу 460 лица се повредени во нередите кои избија во каталонската ...

Крвав референдум во Каталонија

Телма - 01.10.2017

Шпанската влада ја употреби сета расположлива сила да го спречи каталонскиот референдум за независност. Полициската рација против гласачките места продолжи, жестоки судири избија со полицијата, додека илјадници демонстранти излегоа на улиците во ...

Гласањето на каталонскиот референдум продолжува

Телма - 01.10.2017

И покрај сите препреки и обиди на шпанската влада да го стопира каталонскиот референдум за независност, гласањето продолжува. Голем број Каталонци мирно стојат во долгите редови пред гласачките места, чекајќи да го дадат својот глас на прашањето ...

Шпанскиот Премиер изјави дека не се одржал референдум во Каталонија

Канал5 - 01.10.2017

Во Каталонија денеска немаше референдум, изјави Маријано Рахој Шпанскиот премиер Маријано Рахој на прес конференција изјави дека денеска не се одржал референдум . Тој во својот говор не ги спомна повредените граѓани.

Денеска не се одржа никаков референдум во Каталонија, изјави шпанскиот премиер Рахој, над 700 повредени

Сакам да кажам - 01.10.2017

Референдумот за независна Каталонија се претвори во крвава недела, откако 761 лице беше повредено во судирите на полицијата и гласачите, кои излегоа на избирачки места во голем број, иако шпанската влада го забрани тоа.

Стотици повредени на референдумот за независност на Каталонија

Фокус - 01.10.2017

Триста триесет и седум луѓе се повредени во судирот на полицијата што ја испрати официјален Мадрид со граѓаните на Каталонија кои денеска излегоа да гласаат на референдум за независност, информираа од каталонската влада.

ВИДЕО Како шпанската полиција се справи со Каталонците што излегоа на референдум за независност?

Фокус - 01.10.2017

Референдумот за независност на Каталонија помина во жесток судир меѓу полицијата и гласачите, за што сведочат бројните видео-снимки објавени на социјалните мрежи, според кои, полицијата удира луѓе со пендреци, влече гласачи од избирачките места за ...

Каталонска Влада: Речиси 3/4 од гласачките места се отворени, полицијата пука со гумени куршуми

Сител - 01.10.2017

Речиси три четвртини од гласачките места се отворени за гласање на референдумот за независност на Каталонија, изјави портпарол на каталонската Влада. – Седумдесет и три отсто од гласачките места се отворени, изјави Жорди Турул на прес конференција.

Каталонска Влада: Референдумот ќе се одржи, гласање – каде било

Курир - 01.10.2017

Тие соопштија дека гласачите може да ги искористат гласачките листови кои само би го отпечатиле дома. Локални медиуми јавуваат дека нови гласачки ливчиња веќе се на изборните места. Првите проценки за излезноста на бирачите на референдумот кој ...

Најмалку 38 повредени во немирите во Каталонија

Сител - 01.10.2017

Најмалку 38 луѓе се повредени во акциите на шпанската полиција низ градови во Каталонија во обид да спречат гласање на референдумот за независност на тој шпанска регион. - Деветмина од нив се со сериозни повреди и се хоспитализирани, соопштија ...

ВИДЕО: Чави и Пујол ги повикаа Каталонците да излезат на референдумот

А1 On - 01.10.2017

Легендарните фудбалери на Барселона, Чави Ернандез и Карлос Пујол преку видео порака ги повикаа Каталонците да гласаат на референдумот за независност на покраината. – Мојата поддршка оди за Каталонија. Срамота е ова што се случува во Каталонија.

Чави и Пујол ги повикаа Каталонците да излезат на референдумот

Sport M - 01.10.2017

Легендарните фудбалери на Барселона, Чави Ернандез и Карлос Пујол преку видео порака ги повикаа Каталонците да гласаат на референдумот за независност на покраината. – Мојата поддршка оди за Каталонија. Срамота е ова што се случува во Каталонија.

Видео: Нереди на улиците во Каталонија, има и повредени

Таратур - 01.10.2017

Гласачките места низ Каталонија беа отворени за гласање за независност на тој шпански регион. Шпанската полиција на секаков начин се обидува да спречи одржување на референдумот. На некои места, како што пренесуваат медиумите, полицијата се обидува ...

Каталонците во редови чекаат отворање на изборните места

Курир - 01.10.2017

Дел од граѓаните веќе блокирале врати на изборни места во случај полицијата да се обиде да спречи гласање. Бирачките места ќе се отворат во девет часот по локално време, но се уште е неизвесно дали гласањето ќе биде одржано.

Чави и Пујол ги повикаа Каталонците да излезат на референдумот

Курир - 01.10.2017

– Мојата поддршка оди за Каталонија. Срамота е ова што се случува во Каталонија. Во една демократска држава луѓето имаат право да се изјаснат, порача Чави. Пораката на фудбалерот доаѓа по инцидентите меѓу шпанската полиција и граѓаните кои излегоа ...

Каталонска Влада: Референдумот ќе се одржи, гласање – каде било

А1 On - 01.10.2017

Каталонската влада соопшти денеска, еден час пред почетокот на планираниот референдум за независност на Каталонија дека тој ќе се одржи и ги повика избирачите да гласаат на кое било изборно место што ќе биде отворено во случај шпанската полиција ...

Каталонската влада креира сајт за гласање до полноќ

А1 On - 01.10.2017

Каталонската Влада објави информација дека е креиран сајт со помош на блогерската плаформа Вордпрес на кој на граѓаните им е овозможено да гласаат на референдумот до полноќ, објави весникот Ел Мундо.

Крваво во Каталонија, полицијата користи и гумени куршуми (ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 01.10.2017

Според портпаролот на каталонската влада, Жорди Турул, Шпанија нема видено ваква брутална употреба на сила уште од времето кога владееше Франко. Шпанската полиција употреби гумени куршуми денеска против луѓе кои се обидуваат да гласаат на ...

Најмалку 49 повредени во Каталонија

+инфо - 01.10.2017

Полицајците испукале куршуми за да оддалечат демонстранти кои сакале да спречат полициски возила со запленет гласачки материјал. Најмалку 38 граѓани се повредени во судири со полицијата во Барселона, соопшти каталонската служба за итни ситуации, ...

Каталонската Влада тврди дека 337 луѓе се повредени за време на референдумот

+инфо - 01.10.2017

Портпаролот на таа влада Жорди Трули го обвини и шпанскиот премиер Маријано Рахој дека е одговорен за насилствата. Каталонската регионална Влада соошти преку Твитер дека 337 луѓе се повредени во „насилствата на шпанската полиција“ за време на ...

ФОТО: Каталонската Влада тврди дека 337 луѓе се повредени за време на одржувањето на референдумот за независност

А1 On - 01.10.2017

Каталонската регионална Влада соошти преку Твитер дека 337 луѓе се повредени во „насилствата на шпанската полиција“ за време на одржувањето на референдумот за независност. Портпаролот на таа влада Жорди Трули ги објави тие бројки и на прес ...

Преку 300 повредени - не запира хаосот во Каталонија

Press24 - 01.10.2017

Каталонската регионална Влада соошти преку Твитер дека 337 луѓе се повредени во „насилствата на шпанската полиција“ за време на одржувањето на референдумот за независност. Портпаролот на таа влада Жорди Трули ги објави тие бројки и на прес ...

Каталонците во редови чекаат отворање на изборните места

+инфо - 01.10.2017

Дел од граѓаните веќе блокирале врати на изборни места во случај полицијата да се обиде да спречи гласање. Илјадници граѓани на Каталонија од рано утро се во редови пред изборни места за да гласаат на референдумот за независност на тој богат шпански ...

Видео: Хаос во Каталонија, над 300 повредени

Таратур - 01.10.2017

Најмалку 337 луѓе се повредени во судирите за време на гласањето на референдумот за независност на Каталонија, во напорите на полицијата да го спречи гласањето, соопштиле каталонски официјални претставници, пренесе БибиСи. Во немирите има и уапсени.

Каталонска Влада: Речиси 3/4 од гласачките места се отворени

А1 On - 01.10.2017

Речиси три четвртини од гласачките места се отворени за гласање на референдумот за независност на Каталонија, изјави портпарол на каталонската Влада. – Седумдесет и три отсто од гласачките места се отворени, изјави Жорди Турул на прес конференција.

Во Каталонија се одржува референдум за независност, со бројни инциденти и судири на граѓаните и полицијата

Сител - 01.10.2017

Каталонската регионална Влада соошти преку Твитер дека 337 луѓе се повредени во „насилствата на шпанската полиција“ за време на одржувањето на референдумот за независност. Портпаролот на таа влада Жорди Трули ги објави тие бројки и на прес ...

Крваво во Каталонија, полицијата користи и гумени куршуми, 337 лица повредени – Видео

Скопје24 - 01.10.2017

Шпанската полиција употреби гумени куршуми денеска против луѓе кои се обидуваат да гласаат на референдумот за независност, изјави каталонскиот лидер Карлес Пучдемон. Тој рече дека полицијата одговара на „гласачките кутии, гласачките ливчиња и ...

Градоначалник на Барселона: Прекинете со насилството врз граѓаните

Курир - 01.10.2017

Таа во своето соопштение наведе дека околу 460 лица се повредени во судирите што избувнаа во главниот град на Каталонија. – Веќе над 460 лица се повредени во Каталонија. Како градоначалник на Барселона, повикувам на итно прекинување на полициските ...

Градоначалничката на Барселона бара да прекинат насилствата

+инфо - 01.10.2017

Ада Колау, повика на итен прекин на насилството врз граѓаните кои сакаат да излезат на референдумот за независност. Градоначалничката на Барселона, Ада Колау, повика на итен прекин на насилството врз граѓаните кои сакаат да излезат на референдумот ...

Каталонската влада креира сајт за гласање до полноќ

Сител - 01.10.2017

Каталонската Влада објави информација дека е креиран сајт со помош на блогерската плаформа Вордпрес на кој на граѓаните им е овозможено да гласаат на референдумот до полноќ, објави весникот Ел Мундо.

Шпанскиот претставник: Денешниот настан не може да се нарече референдум

Сител - 01.10.2017

Претставникот на шпанската влада во Каталонија денеска ги пофали службите за безбедност дека дејствувале „професионално" за извршувањето на судското решение да се спречи референдум за отцепување на областа од Шпанија.

Каталонија: Во судовите огромен број тужби против каталонската полиција

А1 On - 01.10.2017

Виши Суд во Каталонија соошти денеска дека во судови во таа шпанска покраина поднесени се голем број тужби против локалната полиција бидејќи не ги затворила гласачките места за денешниот референдум за независност и покрај барањата на шпанската ...

Градоначалник на Барселона: Прекинете со насилството врз граѓаните

Сител - 01.10.2017

Градоначалничката на Барселона, Ада Колау, повика на итен прекин на насилството врз граѓаните кои сакаат да излезат на референдумот за независност. Таа во своето соопштение наведе дека околу 460 лица се повредени во судирите што избувнаа во главниот ...

Барселона: Шпанија е срам за Европа

Сител - 01.10.2017

Шпанија ќе одговара пред меѓународните судови поради денешното насилство во текот на обидите на националната полиција за спречување на референдумот за назависност на Каталонија, изјави вечерва портпаролот на каталонската регионална Влада, Жорди ...

Рахој: Референдумот за независност на Каталонија е потсмевање на демократијата

Сител - 01.10.2017

Нелегалниот референдум за независност на Каталонија претставува „потсмевање на суштината на демократијата“, изјави вечерва шпанскиот премиер Маријано Рахој. Како што јави ДПА, Рахој оцени дека во Каталонија денеска немало гласање за независност на ...

Рахој: Референдумот за независност на Каталонија е потсмевање на демократијата

А1 On - 01.10.2017

Нелегалниот референдум за независност на Каталонија претставува „потсмевање на суштината на демократијата“, изјави вечерва шпанскиот премиер Маријано Рахој. Како што јави ДПА, Рахој оцени дека во Каталонија денеска немало гласање за независност на ...

Каталонците почнаа да гласаат на референдумот за независност

А1 On - 01.10.2017

Каталонците почнаа да гласаат на референдумот за независност за кој шпанската влада тврди дека е неуставен и оти ќе се обиде да го спречи. Пред изборните места има голем број полицајци, јави ДПА.

Каталонците во редови чекаат отворање на изборните места

А1 On - 01.10.2017

Илјадници граѓани на Каталонија од рано утро се во редови пред изборни места за да гласаат на референдумот за независност на тој богат шпански регион кој централната власт во Мадрид го смета за неуставен.

Полицијата во Каталонија почна со запленување на материјал за гласање

Сител - 01.10.2017

Шпанската полиција почна со запленување гласачки кутии и изборни ливчиња за референдумот за независност на Каталонија, соопшти Министерството за внатрешни работи на Шпанија. Тоа се случува во момент кога почна гласањето на ферендумот.

Редици пред избирачките места, блокади, пристигнуваат уште полицајци

МКД - 01.10.2017

Стотици граѓани од Каталонија од рано наутро стојат во редови пред избирачките места за да гласаат на референдумот за независност на овој богат шпански регион. Ројтерс објави дека некои граѓани ја блокирале вратата на избирачките места, во случај ...

Шпанија пред голем тест, Каталонија денеска бара целосна независност

Нова ТВ - 01.10.2017

Каталонија утрово е раздвижена. Илјадници граѓани во редици чекаат пред изборни места за да гласаат на референдумот за независност и покрај напорите на шпанската влада да го скрши секој обид за гласање.

Каталонците почнаа да гласаат на референдумот за независност

Курир - 01.10.2017

Пред изборните места има голем број полицајци, јави ДПА. Каталонските власти планираат гласањето да се одвива на повеќе од 2.300 изборни места за околу 5,3 милиони евидентирани гласачи. Тие се повикани да гласаат од 9 утрово до 8 навечер по локално ...

Први судири на полицијата и гласачите во Барселона

+инфо - 01.10.2017

Полицајците се рапсоредени откако каталонската Влада не ги затвори гласачките места во согласност со судска наредба, јавуваат западни медиуми. Специјалци од шпанската полиција почнаа да се распоредуваат на места во Барселона каде денеска почна ...

Судбината на референдумот во Каталонија е неизвесна, полицијата ги затвора гласачките места

Р.С.Европа - 01.10.2017

Илјадници Каталонци се наоѓаат пред избирачките места во шпанскиот регион на кои се одржува референдумот за независност и покрај тоа што националните власти во Мадрид, го нарекоа овој потег "нелегален" и ветија дека ќе го блокираат гласањето.

Каталонија: Гласачките места окупирани од синоќа, полицијата конфискува гласачки материјали

Кајгана - 01.10.2017

Милиони луѓе се очекува денеска да излезат на референдумот за независност на Каталонија, наспроти напорите на шпанската влада. Регионалните службеници синоќа потврдија дека гласачките кутии се подготвени и дека се очекува огромен одзив.

Шпанската Влада ја брани одлуката на полицијата да спречи одржување референдум во Каталонија

Курир - 01.10.2017

– Приморани сме да го направиме тоа иако не сакаме, изјави на прес конференција Енрик Миљо, шпански владин делегат за Каталонија. Миљо ја даде изјавата откако шпанската полиција употреби сила и се судри со гласачи на неколку гласачки места во ...

Хаос за референдумот за Каталонија - полицијата се судри со демонстрантите

Press24 - 01.10.2017

Специјалци од шпанската полиција почнаа да се распоредуваат на места во Барселона каде денеска почна гласањето на референдумот за независност, објави на својата веб страна шпанскиот весник Ел Паис.

МАРКА: Шпанија може да остане без Мундијалот?!

SportMedia - 01.10.2017

Политичката нестабилност во која влегува Шпанија со референдумот за независноста на Каталонија може да донесе сериозни последици и на фудбалот на Пиринеите. Доколку Примера и забрани на екипата на Барселона да учествува во Ла Лига, а во случај на ...

Пучдемон гласаше на референдумот за независност на Каталонија

Сител - 01.10.2017

Каталонскиот регионален претседател на Владата Карлес Пучдемон гласаше на референдумот за независност на таа шпанска провинција. Пучдемон гласаше во Корнела дел Тери, на 110 км североисточно од Барселона.

Судир на полицијата и граѓаните на отворањето на референдумот

Нова ТВ - 01.10.2017

Референдумот за независност во Каталонија утрово започна хаотично кога полицијата проба да ги затвори гласачките кутии. Ваквиот развој на настаните доаѓа откако шпанската влада рече дека нема да го дозволи.

„Марка“: Шпанија може да остане без настап на СП во Русија!

Gol.mk - 01.10.2017

Политичка нестабилност ја зафаќа Шпанија со референдумот на Каталонија за добивање на целосна независност, а сериозни последици од тоа би можело да има и фудбалската репрезентација на „црвената фурија“.

Полицијата со секири ја скрши вратата на избирачкото место (ВИДЕО)

МКД - 01.10.2017

Каталонската влада ги покани гласачите да гласаат на било кое избирачко место што е отворено во случај шпанската полиција претходно да го затворила нивното избирачко место. Шпанската цивилна гарда влета на гласачкото место неколку минути пред ...

Каталонците почнаа да гласаат на референдумот за независност

Сител - 01.10.2017

Каталонците почнаа да гласаат на референдумот за независност за кој шпанската влада тврди дека е неуставен и оти ќе се обиде да го спречи. Пред изборните места има голем број полицајци, јави ДПА.

Референдумот во Каталонија се одвива во хаос и судири со полицијата

Радио МОФ - 01.10.2017

Контроверзниот референдум за независност на Каталонија, веднаш по отворањето на гласачките места утрово се претвори во хаос, откако шпанската национална полиција упадна на дел од гласачките места, конфискувајќи гласачки кутии и изборни ливчиња.

Каталонска Влада: Речиси 3/4 од гласачките места се отворени

Курир - 01.10.2017

– Седумдесет и три отсто од гласачките места се отворени, изјави Жорди Турул на прес конференција. Тој ги повика Каталонците масовно да излезат на гласање и да не наседнуваат ниту да предизвикуваат ...

Шпанија би можела да остане без учество на Мундијалот поради Каталонија

Sport 1 - 01.10.2017

Шпанија се соочува со сериозна политичка несатабилност поради референдумот за независност на Каталонија, но сериозни проблеми би можел да претрпи и тамошниот фудбал. Доколку Примера ѝ забрани на Барса да учествува во Ла Лига, во случај на отцепување ...

(ВИДЕО) Каталонија гласа, нереди на улиците има и повредени

Макфакс - 01.10.2017

Гласачките места низ Каталонија беа отворени за гласање за независност на тој шпански регион. Шпанската полиција на секаков начин се обидува да спречи одржување на референдумот. На некои места, како што пренесуваат медиумите, полицијата се обидува ...

ВИДЕО: Крв на улиците на Каталонија, полицијата пука со гумени куршуми

А1 On - 01.10.2017

Шпанската полиција користи гумени куршуми за да го спречи изјаснувањето на 5,5 милиони Каталонци да се изјаснат на референдумот за независност на Каталонија. Шпанија референдумот го смета за неуставен и со големи полициски сили уште од изутрина ...

Референдум за независност: Каталонците гласаат, полицијата ги затвора гласачките места

МРТ - 01.10.2017

На дел од гласачките места, полицијата од утринава се обидува да ги спречи луѓето да гласаат, а на одделни места се регистрирани инциденти. Според последните информации од каталонската Влада, 73 проценти од гласачките места се отворени за гласање.

Почна гласањето на референдумот за независност на Каталонија, полицијата се обидува да спречи

Курир - 01.10.2017

На дел од нив полицијата се обидува да ги спречи луѓето да гласаат, а на одделни места се регистрирани инциденти. Националната полиција успеа да затвори околу 15 избирачки места и да заплени материјал за гласање.

[Став] За референдумот за независност на Каталонија

Радио МОФ - 01.10.2017

Од Барселона пишува: Александра Живковиќ Каталонија е најбогатиот регион во Шпанија. Сепак по број на жители се околу 10% од вкупната популација во земјата. Претежно се полиберални од останатите региони во насока на поддршка на бегалци, почитување ...

Референдум во Каталонија: Над 300 повредени

Р.С.Европа - 01.10.2017

Стотици луѓе се повредени во судирите на шпанската полиција со гласачите во Каталонија во обидите на шпанските власти да го сопрат референдумот за независност што властите во Мадрид го нарекоа "нелегален" и ветија дека ќе го блокираат.

Употребени гумени куршуми пред гласачки места во Барселона

Слободен Печат - 01.10.2017

Денес Каталонија гласа на референдум, на кој граѓаните се изјаснуваат по прашањето за осамостојување на регионот. Изборите се одвиваат со голем број пречки и нерегуларности. Уште на самото отворање на гласачките места, шпанската полиција упадна во ...

Специјалци од шпанската полиција распоредени на гласачки места во Барселона

А1 On - 01.10.2017

Специјалци од шпанската полиција почнаа да се распоредуваат на места во Барселона каде денеска почна гласањето на референдумот за независност, објави на својата веб страна шпанскиот весник Ел Паис.

Најмалку 38 повредени во немирите во Каталонија

+инфо - 01.10.2017

Деветмина од нив се со сериозни повреди и се хоспитализирани, соопштија каталонските здравствени власти. Најмалку 38 луѓе се повредени во акциите на шпанската полиција низ градови во Каталонија во обид да спречат гласање на референдумот за ...

Најмалку 38 повредени во немирите во Каталонија

Курир - 01.10.2017

– Деветмина од нив се со сериозни повреди и се хоспитализирани, соопштија каталонските здравствени ...

Каталонска Влада: Референдумот ќе се одржи, ќе се гласа било каде!

Таратур - 01.10.2017

Каталонската влада соопшти денеска, еден час пред почетокот на планираниот референдум за независност на Каталонија дека тој ќе се одржи и ги повика избирачите да гласаат на кое било изборно место што ќе биде отворено во случај шпанската полиција ...

Реферндумот во Каталонија неизвесен – полицијата го заплени материјалот за гласање

Таратур - 01.10.2017

Гласањето на референдумот за независност на Каталонија почна денеска на голем број избирачки места. На дел од нив полицијата се обидува да ги спречи луѓето да гласаат, а на одделни места се регистрирани инциденти.

Крвав референдум: Барикади, пендреци и гумени куршуми

Кајгана - 01.10.2017

Стотици граѓани од рано утрово стоеја во редици пред избирачките места за да гласаат на референдумот за независност на Каталонија. Полицијата упадна на изборачките места, пука со гумени куршуми и пријавени се десетици повредени.

Повеќе повредени во обидот да ја спречат полицијата да влезе (ВИДЕО)

МКД - 01.10.2017

Каталонската влада соопшти дека 38 лица се повредени од страна на полицијата, а тројца поминале со „помали повреди". Поголеми инциденти се пријавени во Барселонета каде граѓаните се обиделе да ја спречат полицијата да влезе во една зграда.

Полицијата употреби гумени куршуми против демонстранти во Каталонија, 38 се повредени

Стандард - 01.10.2017

Шпанската полиција потврди употреба на гумени куршуми против неколку групи демонстранти, кои ги окупираа гласачките секции во каталонскиот град Барселона, објави АФП. Според податоци од локалната брза помош, 38 лица се повредени како последица од ...

Повредени 38 луѓе од гумените куршуми на полицијата во Каталонија

Нова ТВ - 01.10.2017

Според пријавите, 38 луѓе се повредени од употребата на гумените куршуми од страна на полицијата врз граѓаните кои утрово излегоа да гласаат на референдумот за независност во Каталонија. Дека полицијата употребила гумени кушуми потврди и заменикот ...

Каталонската влада креира сајт за гласање до полноќ

Курир - 01.10.2017

Каталонската Влада објави информација дека е креиран сајт со помош на блогерската плаформа Вордпрес на кој на граѓаните им е овозможено да гласаат на референдумот до полноќ, објави весникот Ел Мундо.

Шпанската Влада ја брани одлуката на полицијата да спречи одржување референдум во Каталонија

Сител - 01.10.2017

Интервенцијата на полицијата е потребна за да се запре одржувањето на забранетиот референдум за независност на Каталонија, изјави шпански владин претставник во тој регион. – Приморани сме да го направиме тоа иако не сакаме, изјави на прес ...

Голема напнатост во Каталонија, Шпанија останува без Мундијал?

Спортски - 01.10.2017

Денешниот референдум во Каталонија би можел да има големо влијание врз шпанските фудбалски клубови и шпанската репрезентација. Каталонија денес гласа на референдум и ако жителите на оваа покраина се изјаснат позитивно, тоа ќе значи отцепување од ...

Пучдемон: Шпанија започна репресивна операција против народот

Стандард - 01.10.2017

Каталонскиот лидер, Карлес Пучдемон рече дека „Шпанија со својата нова репресивна операција против народот не успеала да го спречи мнозинството да гласа“, објави Ел Паис. Тој посочи дека денешното насилство на безбедносните сили „не е оправдано“.

Шпанската Влада ја брани одлуката на полицијата да спречи одржуавње референдум во Каталонија

А1 On - 01.10.2017

Интервенцијата на полицијата е потребна за да се запре одржувањето на забранетиот референдум за независност на Каталонија, изјави шпански владин претставник во тој регион. – Приморани сме да го направиме тоа иако не сакаме, изјави на прес ...

ФИФА може да ја исклучи Шпанија од светското во Русија, доколку Каталонија се одвои

Стандард - 01.10.2017

Светската фудбалска федерација (ФИФА) може да ја исклучи Шпанија од меѓународните фудбалски турнири, вклучувајќи и да ја лиши од учество на Светското првенство во Русија следната година, поради политичката криза во земјата, пишува весникот „Марка“.

Каталонски пожарникари ги штитат граѓаните од полицијата

Нова ТВ - 01.10.2017

Каталонските пожарникари излегоа на терен и со жив штит ги бранат граѓаните од полицијата при денешниот тензичен ден во регионот кој гласа за целосна независност од Шпанија и формирање на сопствена република, објави Индепендент повикувајќи се на ...

Каталонската Влада тврди дека 337 луѓе се повредени за време на одржувањето на референдумот за независност

Курир - 01.10.2017

Портпаролот на таа влада Жорди Трули ги објави тие бројки и на прес конференција на која ги обвини шпанските полицајци за бруталност. Трули го обвини и шпанскиот премиер Маријано Рахој дека е одговорен за ...

Пучдемон гласаше на референдумот за независност на Каталонија

А1 On - 01.10.2017

Каталонскиот регионален претседател на Владата Карлес Пучдемон гласаше на референдумот за независност на таа шпанска провинција. Пучдемон гласаше во Корнела дел Тери, на 110 км североисточно од Барселона.

(ВИДЕО) Крв на улиците на Каталонија, над 300 повредени

Макфакс - 01.10.2017

Најмалку 337 луѓе се повредени во судирите за време на гласањето на референдумот за независност на Каталонија, во напорите на полицијата да го спречи гласањето, соопштиле каталонски официјални претставници, пренесе БибиСи. Во немирите има и уапсени.

Пожарникарите ги штитат каталонците, одложен мечот Барса-Лас Палмас (ФОТО)

+инфо - 01.10.2017

Каталонските пожарникари со жив штит ги бранат граѓаните од полицијата при денешниот тензичен ден. Каталонските пожарникари излегоа на терен и со жив штит ги бранат граѓаните од полицијата при денешниот тензичен ден во регионот кој гласа за целосна ...

Хаос во Каталонија: 337 луѓе повредени од полициската бруталност

Нова ТВ - 01.10.2017

Бројката на повредени од судирите помеѓу полицијата и граѓаните во Каталонија е во пораст, и според регионалните власти, 337 луѓе кои сакале да го остварат своето право на глас се повредени.

Шпанскиот претставник: Денешниот настан не може да се нарече референдум

А1 On - 01.10.2017

Претставникот на шпанската влада во Каталонија денеска ги пофали службите за безбедност дека дејствувале „професионално” за извршувањето на судското решение да се спречи референдум за отцепување на областа од Шпанија.

Почна гласањето во Каталонија, шпанската полиција го спречува гласањето

Макфакс - 01.10.2017

Гласањето на референдумот за независност на Каталонија почна, но на дел од гласачките места полицијата се обидува да ги спречи луѓето да гласаат. На некои места се регистрирани и инциденти, пренесуваат светските медиуми.

Повеќе од 300 луѓе се повредени во судирите со полицијата во Каталонија (ВИДЕО)

Стандард - 01.10.2017

Над 300 лица беа повредени во судирите со шпанската национална полиција за време на референдумот во Каталонија, објави агенцијата за здравствена заштита во Каталонија. Вкупно 337 лица се повредени, некои од нив сериозно.

Во Мадрид демонстрации во поддршка на шпанското единство

Стандард - 01.10.2017

Неколку стотици луѓе се собраа во центарот на Мадрид, демонстрирајќи во поддршка на единството на Шпанија и против референдумот за независност на властите во североисточниот каталонски автономен регион, објави Ел Паис.

Како дојде до референдумот во Каталонија, и што по него

Нова ТВ - 01.10.2017

Автономната зона Каталонија, која се наоѓа на североисточниот дел од Шпанија, денеска гласа на неформален референдум кој шпанската влада и Уставниот суд не го признаваат, а притоа светот сведочи за полициска бруталност која Шпанија ја нема видено ...

Градоначалникот на Барселона: Над 460 луѓе се повредени во протестите во Каталонија

Стандард - 01.10.2017

Градоначалникот на Барселона, Ада Колау, изјави дека бројот на повредени во протестите во Каталонија достигнал 460 луѓе, објави Еуроњуз. „Повеќе од 460 луѓе се ранети досега низ Каталонија.

Каталонците во редови чекаат отворање на изборните места

Сител - 01.10.2017

Илјадници граѓани на Каталонија од рано утро се во редови пред изборни места за да гласаат на референдумот за независност на тој богат шпански регион кој централната власт во Мадрид го смета за неуставен.

Неизвесна судбината на Мундијалот во Шпанија

Sport M - 01.10.2017

Политичката нестабилност во која влегува Шпанија со референдумот за независноста на Каталонија може да донесе сериозни последици и на фудбалот на Пиринеите, пишува Спорт Медиа. Доколку Примера и забрани на екипата на Барселона да учествува во Ла ...

ВИДЕО: Судир на пожарникарите и полицијата во Шпанија

А1 On - 01.10.2017

Шпанската полиција се судри со пожарникарите на Каталонија. Пожарникарите формираа жив штит за да им овозможат на луѓето да гласаат на референдумот. На снимката се гледа како специјалните полициски сили ги удираат пожарникарите кои се во униформа.

Крвав референдум во Каталонија – стотици повредени

Алфа - 01.10.2017

Стотици повредени луѓе, апсња и невидени насилства. Референдумот за независност на Каталонија минува драматично пред очите на целата европска и светска јавност. Стотици повредени луѓе, апсња и невидени насилства.

Најмалку 337 лица повредени во Каталонија

Слободен Печат - 01.10.2017

Агресијата и хаосот продолжуваат низ Каталонија. Најмалку 337 лица кои сакале да гласаат се повредени и спречени во нивната намера. Претседателот на Каталонија, Карлос Пигдемонт, ја осуди агресијата која шпанската полиција ја примени врз граѓаните ...

Фановите со едногласна порака до Каталонската икона: Не смееш да зборуваш за демократија, додека те плаќаат диктатори ...

Спортски - 01.10.2017

Многу каталонски спортисти дадоа поддршка за демократијата. Пујол, Пике, Виктор Томас и Чави преку социјалните мрежи го поддржаа рефереднумот и демократијата, а со тоа им кажаа „Не“ на репресијата, тиранијата и насилството на шпанската влада кон ...

Градоначалник на Барселона: Прекинете со насилството врз граѓаните

А1 On - 01.10.2017

Градоначалничката на Барселона, Ада Колау, повика на итен прекин на насилството врз граѓаните кои сакаат да излезат на референдумот за независност. Таа во своето соопштение наведе дека околу 460 лица се повредени во судирите што избувнаа во главниот ...

Пучдемон гласаше на референдумот за независност на Каталонија

Курир - 01.10.2017

Пучдемон гласаше во Корнела дел Тери, на 110 км североисточно од Барселона. Тој не беше во можност да гласа на регуларното гласачко место близу Сент Хулиа де Рамис бидејќи полицијата го опокли избирачкото место и не дзволуваше влез.

Полицијата во Каталонија почна со запленување на материјал за гласање

А1 On - 01.10.2017

Гласањето на референдумот за независност на Каталонија почна денеска на голем број избирачки места. На дел од нив полицијата се обидува да ги спречи луѓето да гласаат, а на одделни места се регистрирани инциденти.

Што треба да знаете за референдумот за независност на Каталонија

Факултети - 01.10.2017

Фото: Reuters Не е често плебисцитот да е забранет во демократија, но токму ова се случи на референдумот во Каталонија за независност, што се одржа на 1 октомври. Гласањето не само што се сметаше за неуставно, туку и незаконско од страна на ...

Во судовите огромен број тужби против каталонската полиција

Курир - 01.10.2017

Тужбите се поднесени против каталонската полиција позната како Мосос, а поради отсуство на акции на гласачките места кои биле незаконски отворени заради гласање, се вели во соопштение од судот.

Каталонија: Пожарникарите со жив ѕид ги бранат гласачите од полицијата

Кајгана - 01.10.2017

Пожарникарите во Каталонија излегоа на улиците во знак на поддршка за референдумот за независност и формираа жив ѕид меѓу граѓаните кои излегоа да гласаат и полицијата што е испратена да ги спречи на гласачките места.

Референдум во Каталонија: судирите не престануваат, најмалку 460 лица повредени (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 01.10.2017

Градоначалничката на Барселона, Ада Колау, рече дека најмалку 460 лица се повредени, а неколкумина се во сериозна состојба. Во Каталонија денеска беа отворени три четвртини од избирачките места на кои граѓаните можат да гласаат на референдумот за ...

Хаос во Каталонија: Повредени најмалку 460 луѓе

Курир - 01.10.2017

Каталонската влада соопшти дека во нередите повредени се најмалку 460 луѓе. Шпанската полиција заплени кутии и гласачки ливчиња на избирачките места, јавуваат западните медиуми. Шпанската полиција употребила и гумени куршуми против демонстрантите ...

Светот повика на дијалог меѓу Мадрид и Барселона

Стандард - 01.10.2017

Светските лидери повикаа на дијалог меѓу Мадрид и Барселона по повод референдумот за независност на Каталонија, пишуваат светските агенции. Европските влади избегнуваат да го коментираат директно референдумот, велејќи дека тоа е внатрешно за Шпанија ...

ВО ЖИВО: Крв и насилство на улиците за референдум во Каталонија

Курир - 01.10.2017

Од една страна државата се обидува да го спречи референдумот, додека од друга Каталонците не се откажуваат од закажаниот референдум. -На избирачкото место во колеџот Џауме Балмес во Барселона во судир со полицијата се повредени неколку лица, пишува ...

Рахој ја презеде одговорноста за инцидентите во Каталонија

Стандард - 01.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави дека шпанската влада направила „тоа што треба“ за да го прекине референдумот за независноста на Каталонија, пишува Ел Паис. Премиерот на Кралството Шпанија истакна дека ги разбира „фрустрациите на Каталонците“ ...

ВО ЖИВО: Крв и насилство на улиците за референдум во Каталонија

Сител - 01.10.2017

Денеска очите на цел свет се вперени во Шпанија, бидејќи во нејзината покраина Каталонија се одржува референдум за независност, со бројни инциденти и судири на граѓаните и полицијата. Од една страна државата се обидува да го спречи референдумот, ...

Крв и насилство на референдумот во Каталонија (ВИДЕО)

+инфо - 01.10.2017

Државата се обидува да го спречи референдумот, додека Каталонците не се откажуваат од закажаниот референдум. Денеска очите на цел свет се вперени во Шпанија, бидејќи во нејзината покраина Каталонија се одржува референдум за независност, со бројни ...

(Фото/Видео) За инает на Каталонците: Цел „Сантијаго Бернабеу“ преплавен со шпански знамиња

Спортклуб - 01.10.2017

Во ден кога се одржува референдум во Каталонија за независност на оваа покраина од Шпанија, неизбежно е фудбалските натпревари да бидат гледани низ политичка призма. Така, на денеска Барселона бараше да се одложи натпреварот против Лас Палмас поради ...

Очекувано, на Бернабеу се веат илјадници шпански знамиња

Оff.net - 01.10.2017

Само неколку часа по триумфот на Барселона против Лас Палмас од 3-0 пред празен стадион (празен од безбедносни причини поради нередите во Каталонија), и Реал го одигра својот меч против Еспањол.

Барселона: Шпанија е срам за Европа

А1 On - 01.10.2017

Шпанија ќе одговара пред меѓународните судови поради денешното насилство во текот на обидите на националната полиција за спречување на референдумот за назависност на Каталонија, изјави вечерва портпаролот на каталонската регионална Влада, Жорди ...

Рахој објави неуспех на референдумот, Каталонците информираат за 761 повредени

Радио МОФ - 01.10.2017

Со извици на бес и исмевање, граѓаните собрани во центарот на Барселона го проследија обраќањето на шпанскиот премиер Маријано Рахој , во кое тој соопшти дека мнозинството на граѓаните не го поддржале референдумот за независност на Каталонија.

Референдум во Каталонија - повредени над 760 луѓе

Р.С.Европа - 01.10.2017

Гласањто на Референдумот во Каталонија заврши Полицијата употреби гумени куршуми. Стотици лица се повредени. Гласањето на референдумот во Каталонија кој шпанските власти го прогласија за нелегален, заврши во 20 часот, а каталонските власти соопштија ...

Рахој: Референдумот за независност на Каталонија е потсмевање на демократијата

Курир - 01.10.2017

Како што јави ДПА, Рахој оцени дека во Каталонија денеска немало гласање за независност на овој шпански автономен референдум. – Реферндумот беше стратегија против законот и демократијата, додаде шпанскиот премиер, обвинувајќи ги каталонските ...

Рахој: Денеска во Каталонија не се одржа никаков референдум

Макфакс - 01.10.2017

Шпанскиот премиер, Маријано Рахој, вечерва во телевизиско обраќање, рече дека во Каталонија денеска не се одржал никаков референдум. Тој истакнал дека голем број граѓани на Каталонија не сакале да учествуваат на референдумот, како и дека оние кои ...

Над 760 граѓани повредени од полицијата на референдумот во Каталонија

Нова ТВ - 01.10.2017

Тензичната ситуација на гласањето на референдумот за независност на Каталонија продолжува. На социјалните мрежи се објавуваат видеа од шпанската полиција која брутално ги напаѓа и ги тепа гласачите кои дошле да гласаат на референдумот.

Каталонската влада: Шпанија е срам за Европа

Макфакс - 01.10.2017

Шпанската влада ќе одговара пред меѓународните судови поради насилството на полицијата во текот на забранетиот референдум во Каталонија, изјави портпаролот на каталонската влада, Хорди Туруљ. „Шпанија е срам за Европа.

Забранетиот референдум во Каталонија заврши со над 760 повредени, што следи?

Стандард - 01.10.2017

Забранетиот од судот и властите во Шпанија референдум за независност на Каталонија заврши со инциденти со насилство меѓу полицијата и гласачите, претежно во Барселона, во кои, според каталонските власти, се повредени 761 лица.

Каталонска Влада: Референдумот ќе се одржи, гласање - каде било

Сител - 01.10.2017

Каталонската влада соопшти денеска, еден час пред почетокот на планираниот референдум за независност на Каталонија дека тој ќе се одржи и ги повика избирачите да гласаат на кое било изборно место што ќе биде отворено во случај шпанската полиција ...

„Сантијаго Бернабеу“ покриен со шпански знамиња, „кралевите“ подобри од Еспањол… (ФОТО + видео)

Екипа - 01.10.2017

Како одговор на денешните случувања во Каталонија, со инцидентите предизвикани по референдумот за независност на оваа шпанска провинција, „Сантијаго Бернабеу“ во Мадрид вечера ги пречека фудбалерите на Реал Мадрид и Еспањол преплавен со шпанските ...

Иско го суреди каталонски Еспањол (ВИДЕО)

Sport 1 - 01.10.2017

Во денот со премногу тензии поради референдумот во Каталонија, гостинот од сепаратистичката провинција Еспањол дојде на „Сантијаго Бернабеу“ да му пружи достоен отпор на европскиот и шпански првак Реал Мадрид, но не успеа во тоа поради – Иско.

„Бернабеу“ им одговори на Каталонците со илјадници шпански знамиња

Дерби - 01.10.2017

Денешниот ден ќе биде запаметен по инцидентите кои се случија за време на референдумот за независност на Каталонија, но и начинот на кој конфликтот на полицијата со каталонските жители се пренесе на фудбалските терени.

Отворена е вратата за едностарано прогласување независност во Каталонија

Алфа - 01.10.2017

Отворена е вратата за едностарано прогласување независност. Се изборивме за нашата државност.. Ова е пораката што доцна вечерва ја упати каталонскиот лидер Карлос Пуџдемон. Отворена е вратата за едностарано прогласување независност.

Најмалку 844 повредени при судирите во Каталонија

+инфо - 01.10.2017

Вкупно 844 лица побараа медицинска помош, се наведува во соопштението на каталонското Министерството за здравство. Најмалку 844 лица се повредени денеска во судирите до кои дојде при обидите на шпанската национална полиција за попречување на ...

Над 460 лица се повредени во Каталонија.

Либертас - 01.10.2017

радоначалничката на Барселона, Ада Колау, повика на Твитер на итен прекин на насилството врз граѓаните кои сакаат да излезат на референдумот за независност. Таа во своето соопштение наведе дека околу 460 лица се повредени во судирите што избувнаа во ...

Каталонците почнаа да гласаат на референдумот за независност

МК News - 01.10.2017

Каталонците почнаа да гласаат на референдумот за независност за кој шпанската влада тврди дека е неуставен и оти ќе се обиде да го спречи. Пред изборните места има голем број полицајци, јави ДПА.

Најмалку 460 лица повредени во Каталонија

Тера - 01.10.2017

Градоначалничката на Барселона, Ада Колау, рече дека најмалку 460 лица се повредени, а неколкумина се во сериозна состојба. Во Каталонија денеска беа отворени три четвртини од избирачките места на кои граѓаните можат да гласаат на референдумот за ...

Каталонската влада креира сајт за гласање до полноќ

Република - 01.10.2017

Каталонската Влада објави информација дека е креиран сајт со помош на блогерската плаформа Вордпрес на кој на граѓаните им е овозможено да гласаат на референдумот до полноќ, објави весникот Ел Мундо.

Полицијата пука со гумени куршуми за да спречи гласање на референдумот во Каталонија

еМагазин - 01.10.2017

Речиси три четвртини или 73 отсто од гласачките места се отворени за гласање на референдумот за независност на Каталонија, изјави портпаролот Жорди Турул на прес конференција. Тој ги повика Каталонците масовно да излезат на гласање и да не ...

Пуџдемон да го прекине референдумот, само тој е одговорен за оваа фарса!

Вечер Прес - 01.10.2017

Пуџдемон и неговиот тим се единствените одговорни за се што се случува денес и за се што може да се случи ако не ја прекинат оваа фарса, рече претставникот на шпанската влада за Каталонија Енрик Миљо Шпанската влада побара од каталонскиот ...

Рахој: Референдумот за независност на Каталонија е потсмевање на демократијата

Вечер Прес - 01.10.2017

Нелегалниот референдум за независност на Каталонија претставува „потсмевање на суштината на демократијата", изјави вечерва шпанскиот премиер Маријано Рахој. Како што јави ДПА, Рахој оцени дека во Каталонија денеска немало гласање за независност на ...

Најмалку 38 повредени во немирите во Каталонија

Канал 77 - 01.10.2017

Деветмина од нив се со сериозни повреди и се хоспитализирани, соопштија каталонските здравствени власти. Најмалку 38 луѓе се повредени во акциите на шпанската полиција низ градови во Каталонија во обид да спречат гласање на референдумот за ...

Крв и насилство на референдумот во Каталонија (ВИДЕО)

МК News - 01.10.2017

Денеска очите на цел свет се вперени во Шпанија, бидејќи во нејзината покраина Каталонија се одржува референдум за независност, со бројни инциденти и судири на граѓаните и полицијата. На избирачкото место во колеџот Џауме Балмес во Барселона во ...

Шпанија: Референдумскиот ден осамна со поголем број затворени потенцијални гласачки места

Локално - 01.10.2017

Во соопштението се наведува дека само некои од потенцијалните гласачки места ги зазеле лица кои ги опструираат полициските напори да го спроведат судскиот налог спрема кој се забранува употреба на јавните зглади за планраното гласање.

Започна: Колони на луѓе за гласање на денешниот референдумот за незасвисност на Каталонија кој може да предизвика ...

Локално - 01.10.2017

Денес очите од целиот свет се вперени во Шпанија бидејќи во нејзината покраина Каталонија се одржува референдум за независност. Од нејзииот резултат ќе зависи иднината на Европа, а тензиите по повод овој настан се чувствуваат во цела Шпанија, но и ...

(ВИДЕО) Крв и насилство на референдумот во Каталонија

Либертас - 01.10.2017

Денеска очите на цел свет се вперени во Шпанија, бидејќи во нејзината покраина Каталонија се одржува референдум за независност, со бројни инциденти и судири на граѓаните и полицијата. На избирачкото место во колеџот Џауме Балмес во Барселона во ...

Референдумот ќе се одржи, гласање - каде било

Вечер Прес - 01.10.2017

Каталонската влада соопшти денеска, еден час пред почетокот на планираниот референдум за независност, дека тој ќе се одржи и ги повика избирачите да гласаат на кое било изборно место што ќе биде отворено Каталонската влада соопшти денеска, еден час ...

Каталонската влада креира сајт за гласање до полноќ

Пулс24 - 01.10.2017

Каталонската влада креира сајт за гласање до полноќ Каталонската Влада објави информација дека е креиран сајт со помош на блогерската плаформа Вордпрес на кој на граѓаните им е овозможено да гласаат на референдумот до полноќ, објави весникот Ел ...

Референдумот за независност: Кавга меѓу Каталонија и Шпанија за пари

Локално - 01.10.2017

“Дали сакате Каталонија да стане независна држава во облик на република?”, е прашањето на кои Каталонците денеска даваат одговор. Од Мадрид веќе најавија дека резултатите нема да бидат признаени било какви да се, додека во Барселона се веат ...

Каталонска Влада: Референдумот ќе се одржи, гласање – каде било

Локално - 01.10.2017

Каталонската влада соопшти денеска, еден час пред почетокот на планираниот референдум за независност на Каталонија дека тој ќе се одржи и ги повика избирачите да гласаат на кое било изборно место што ќе биде отворено во случај шпанската полиција ...

Каталонски пожарникари ги штитат граѓаните од полицијата

Република - 01.10.2017

Каталонските пожарникари излегоа на терен и со жив штит ги бранат граѓаните од полицијата при денешниот тензичен ден во регионот кој гласа за целосна независност од Шпанија и формирање на сопствена република, објави Индепендент повикувајќи се на ...

Крв на улиците на Каталонија

Тера - 01.10.2017

Бројката на повредени од судирите помеѓу полицијата и граѓаните во Каталонија е во пораст, и според регионалните власти, 337 луѓе кои сакале да го остварат своето право на глас се повредени.

Во Каталонија пожарникарите ги бранат граѓаните од полицијата

Мета - 01.10.2017

Пожарникарите во шпанскиот регион Каталонија застанаа во одбрана на граѓаните од полициските акции, јави „Индепендент“, откако во денешните интервенции и судири беа повредени неколку стотини лица.

(ВИДЕО) Каталонски пожарникари ги штитат граѓаните од полицијата

Либертас - 01.10.2017

Најновите информации од Каталонија, каде што граѓаните гласаат на референдум за самостојност, доаѓаат на твитер. Снимката покажува како припадници на противпожарните единици се распоредуваат како бедем меѓу полицијата и гласачите кои веќе неколку ...

(ВИДЕО) Каталонија гласа, нереди на улиците има и повредени

Sky - 01.10.2017

Гласачките места низ Каталонија беа отворени за гласање за независност на тој шпански регион. Шпанската полиција на секаков начин се обидува да спречи одржување на референдумот. На некои места, како што пренесуваат медиумите, полицијата се обидува ...

(ВО ЖИВО) Каталонија: Ден на славeње или на насилство?

еМагазин - 01.10.2017

Следете ги настаните во Каталонија во живо со помош на линк на Ruptly TV. Тензиите растат од минута во минута, а расте и бројот на полицијаци кои прават се за да го спречат одржувањето на референдумот за независност од Шпанија.

337 луѓе се повредени во „насилствата на шпанската полиција“ ?!

Република - 01.10.2017

Каталонската регионална Влада соошти преку Твитер дека 337 луѓе се повредени во „насилствата на шпанската полиција“ за време на одржувањето на референдумот за независност. Портпаролот на таа влада Жорди Трули ги објави тие бројки и на прес ...

Почна гласањето во Каталонија, шпанската полиција го спречува гласањето

Sky - 01.10.2017

Гласањето на референдумот за независност на Каталонија почна, но на дел од гласачките места полицијата се обидува да ги спречи луѓето да гласаат. На некои места се регистрирани и инциденти, пренесуваат светските медиуми.

Полицијата со секири ја скрши вратата на избирачкото место

Тера - 01.10.2017

Каталонската влада ги покани гласачите да гласаат на било кое избирачко место што е отворено во случај шпанската полиција претходно да го затворила нивното избирачко место. Шпанската цивилна гарда влета на гласачкото место неколку минути пред ...

Каталонците чекаат во редици за гласањето за независност

Мета - 01.10.2017

Илјадници граѓани на Каталонија од рано утрово чекаат во редици пред изборните места за да гласаат на референдумот за независност на оваа богата шпанска покраина, во чие срце е Барселона, без разлика што шпанската власт го прогласи референдумот ...

КРВ НА УЛИЦИТЕ: Над 300 повредени во Каталонија – полицијата ги спречува луѓето да гласаат за независност (ВИДЕО)

Sky - 01.10.2017

Најмалку 337 луѓе се повредени во судирите за време на гласањето на референдумот за независност на Каталонија, во напорите на полицијата да го спречи гласањето, соопштиле каталонски официјални претставници, пренесе БибиСи. Во немирите има и уапсени.

Илјадници Каталонци пред изгрејсонце се собраа да гласаат на референдум забранет од Шпанија

Фактор - 01.10.2017

Илјадници Каталонци се собраа пред избирачките места утринава, обидувајќи се да им се спротивстават на шпанските власти, така што ќе гласаат на забранетиот референдум за независност, кој создаде стравувања од безредија во богатиот североисточен ...

(ВИДЕО + ГАЛЕРИЈА) Полицијата во Каталонија користи гумени куршуми

Либертас - 01.10.2017

Шпанската полиција употреби гумени куршуми денеска против луѓе кои се обидуваат да гласаат на референдумот за независност, изјави каталонскиот лидер Карлес Пучдемон. Тој рече дека полицијата одговара на „гласачките кутии, гласачките ливчиња и ...

Шпанскиот претставник: Денешниот настан не може да се нарече референдум

Република - 01.10.2017

Претставникот на шпанската влада во Каталонија денеска ги пофали службите за безбедност дека дејствувале „професионално” за извршувањето на судското решение да се спречи референдум за отцепување на областа од Шпанија.

Каталонската регионална Влада: 337 луѓе се повредени во „насилствата на шпанската полиција”

Либертас - 01.10.2017

Каталонската регионална Влада соошти преку Твитер дека 337 луѓе се повредени во „насилствата на шпанската полиција за време на одржувањето на референдумот за независност. Портпаролот на таа влада Жорди Трули ги објави тие бројки и на прес ...

(ВИДЕО+ФОТО) Мадрид пред граѓанска војна: Каталонија сака ЕУ да ја осуди Шпанија, Брисел за сега молчи, над 465 жртви ...

Локално - 01.10.2017

Каталонија сака ЕУ да ја осуди Шпанија за нарушените човекови права, но- Брисел за сега молчи. Има над 465 жртви од бруталноста на полицијата, која употреби гумени куршуми и топки против мирното население.

(ФОТО) КАТАЛОНСКОТО БУРЕ БАРУТ ЈА ТРЕСЕ СВЕТСКАТА ЈАВНОСТ: Цел свет пишува за хаосот во Шпанија

Фактор - 01.10.2017

Во Каталонија денес се одржува референдум за независноста, со бројни инциденти и судири на граѓаните со полицијата, во кои се повредени над 330 луѓе. Драматичната ситуација во Каталонија е главна тема на светските медиуми цел ден.

Најмалку 38 повредени во немирите во Каталонија

Вечер Прес - 01.10.2017

Најмалку 38 луѓе се повредени во акциите на шпанската полиција низ градови во Каталонија во обид да спречат гласање на референдумот за независност Најмалку 38 луѓе се повредени во акциите на шпанската полиција низ градови во Каталонија во обид да ...

Каталонската Влада:Стотици повредени при референдумот за независност

Локално - 01.10.2017

Каталонската регионална Влада соошти преку Твитер дека 337 луѓе се повредени во „насилствата на шпанската полиција“ за време на одржувањето на референдумот за независност. Портпаролот на таа влада Жорди Трули ги објави тие бројки и на прес ...

Најмалку 38 повредени во немирите во Каталонија

Република - 01.10.2017

Најмалку 38 луѓе се повредени во акциите на шпанската полиција низ градови во Каталонија во обид да спречат гласање на референдумот за независност на тој шпанска регион. – Деветмина од нив се со сериозни повреди и се хоспитализирани , соопштија ...

Гласањето во Каталонија почна, специјалци се обидуваат да го сопрат

Локално - 01.10.2017

Во Каталонија утрово во 9 часот почна гласањето за рeфeрeндумот за независност на оваа шпанска покраина, покрај забраната од шпанската влада и Уставниот суд. Првите гласачи се дочекани со аплаузи и одушевување, а специјалната полиција е снимена како ...

Во живо: Референдум во Каталонија – Крв и насилство на улиците

Република - 01.10.2017

Денеска очите на цел свет се вперени во Шпанија, бидејќи во нејзината покраина Каталонија се одржува референдум за независност, со бројни инциденти и судири на граѓаните и полицијата. Од една страна државата се обидува да го спречи референдумот, ...

(ВИДЕО) Референдум во Каталонија: 465 повредени во бруталната полициска акција

Бриф - 01.10.2017

Шпанската полиција со гумени куршуми и палки се обидува да го прекине гласањето на референдумот за независност на Каталонија. Досега 465 гласачи и демонстранти се повредени бранејќи ги избирачките места кои полицијата се обидува да ги затвори.

Каталонска Влада: Референдумот ќе се одржи, гласање - каде било

еМагазин - 01.10.2017

Каталонската влада соопшти денеска, еден час пред почетокот на планираниот референдум за независност на Каталонија дека тој ќе се одржи и ги повика избирачите да гласаат на кое било изборно место што ќе биде отворено во случај шпанската полиција ...

(ВИДЕО) Полицијата брутална во Каталонија: Повредени се 337 лица

еМагазин - 01.10.2017

Каталонската регионална Влада соошти преку Твитер дека 337 луѓе се повредени во „насилствата на шпанската полиција“ за време на одржувањето на референдумот за независност. Портпаролот на таа влада Жорди Трули ги објави тие бројки и на прес ...

Полицијата во Каталонија почна со запленување на материјал за гласање

Република - 01.10.2017

Гласањето на референдумот за независност на Каталонија почна денеска на голем број избирачки места. На дел од нив полицијата се обидува да ги спречи луѓето да гласаат, а на одделни места се регистрирани инциденти.

Гласањето за независност на Каталонија почна со силна полициска интервенција

Мета - 01.10.2017

Референдумот за независност во Каталонија утрово започна хаотично кога полицијата проба да ги затвори гласачките кутии, по наредба од шпанската влада. Полицијата ги спречува граѓаните да се доближат до местата за гласање и одземаат материјали ...

ВО ЖИВО: Дали Каталонија се отцепува – сите заедно ги исчекуваат резултатите од референдумот! (ВИДЕО)

Sky - 01.10.2017

Граѓаните на Шпанија ги исчекуваат резултатите од референдумот за независност на Каталонија кој е одржан и покрај противењето на Мадрид. Гласањето во Каталонија е одржано со бројни судири на граѓаните со полицијата, а според последните информации ...

Крваво во Каталонија, полицијата користи и гумени куршуми (ВИДЕО)

МК News - 01.10.2017

Шпанската полиција употреби гумени куршуми денеска против луѓе кои се обидуваат да гласаат на референдумот за независност, изјави каталонскиот лидер Карлес Пучдемон. Тој рече дека полицијата одговара на „гласачките кутии, гласачките ливчиња и ...

Крв на улиците на Каталонија, над 300 повредени

Точка - 01.10.2017

Полициски службеници ги спречуваат луѓето да гласаат и да ги заземат гласачките ливчиња и кутии на избирачките места. Најмалку 337 луѓе се повредени во судирите за време на гласањето на референдумот за независност на Каталонија, во напорите на ...

Речиси 3/4 од гласачките места се отворени, полицијата пука со гумени куршуми

Вечер Прес - 01.10.2017

Шпанската полиција употребила гумени куршуми против демонстранти пред гласачко место во Барселона, а неколку луѓе се повредени, јавуваат западни медиуми Речиси три четвртини од гласачките места се отворени за гласање на референдумот за независност ...

Не запира хаосот во Каталонија

Пулс24 - 01.10.2017

Не запира хаосот во Каталонија Каталонската регионална Влада соошти преку Твитер дека 337 луѓе се повредени во „насилствата на шпанската полиција“ за време на одржувањето на референдумот за независност.

Пожарникарите ги бранат граѓаните од полицијата – повредени најмалку 337 лица! (ВИДЕО)

Sky - 01.10.2017

Пожарникарите во шпанскиот регион Каталонија застанаа во одбрана на граѓаните од полициските акции, јави „Индепендент“, откако во денешните интервенции и судири беа повредени неколку стотини лица.

Хаос и судири со полицијата на денот на референдумот во Каталонија

Тера - 01.10.2017

Гласачките места низ Каталонија беа отворени за гласање за независност на тој шпански регион. Шпанската полиција на секаков начин се обидува да спречи одржување на референдумот. На некои места, како што пренесуваат медиумите, полицијата се обидува ...

ШПАНИЈА ДЕНЕС Е СРАМ ЗА ЕВРОПА: Поради пролиената крв, Каталонците ќе ја тужат владата

Фактор - 01.10.2017

Шпанската влада ќе одговара пред меѓународните судови поради насилство на националната полиција во текот на забранетиот референдум во Каталонија во кој се повредени најмалку 465 луѓе, рече денес портпаролот на каталонската влада Хорди Турулј, кој ...

Илјадници Каталонци во редови чекаат на отворање на изборните места

еМагазин - 01.10.2017

Илјадници граѓани на Каталонија од рано утро се во редови пред изборни места за да гласаат на референдумот за независност на тој богат шпански регион кој централната власт во Мадрид го смета за неуставен.

(ВИДЕО) Во Каталонија пожарникарите ги бранат граѓаните од полицијата

Локално - 01.10.2017

Пожарникарите во шпанскиот регион Каталонија застанаа во одбрана на граѓаните од полициските акции, јави „Индепендент“, откако во денешните интервенции и судири беа повредени неколку стотини лица.

Полицијата со секира ја скрши вратата на избирачкото место за референдумот на Каталонија

Пулс24 - 01.10.2017

Каталонската влада ги покани гласачите да гласаат на било кое избирачко место што е отворено во случај шпанската полиција претходно да го затворила нивното избирачко место. На гласањето за референдум, полицијата со секира ја крши вратата и со цела ...

(ВИДЕО) Каталонската влада: „Шпанија е срам за Европа!“ – досега 760 жртви на суровоста на полицијата испратена од ...

Локално - 01.10.2017

„ Шпанија е срам за Европа поради начинот на кој се обиде да го скрши референдумот “ , изјави владиниот портпарол на областа Каталонија Жорди Туре. Според последните податоци, најмалку 760 лица настрадаа при обидите на шпанската влада да го спречи ...

ВИДЕО :Судир на пожарникарите и полицијата во Шпанија

Вечер Прес - 01.10.2017

На фотографиите се гледа како специјалните полициски сили ги удираат пожарникарите кои се во униформа. Шпанската полиција се судри со пожарникарите на Каталонија. Пожарникарите формираа жив штит за да им овозможат на луѓето да гласаат на ...

Каталонците во редови чекаат отворање на изборните места

Вечер Прес - 01.10.2017

Илјадници граѓани на Каталонија од рано утро се во редови пред избирачките места за да гласаат на референдумот за независност на тој богат шпански регион кој централната власт во Мадрид го смета за неуставен Илјадници граѓани на Каталонија од рано ...

Дури 460 луѓе биле повредени од полицијата, тврди каталонската влада

Мета - 01.10.2017

Во акцијата на шпанската полиција во Каталонија да го спречи референдумот за независност на оваа покраина, се користеше и директно физичко насилство и пендреци и гумени куршуми, јавуваат медиумите.

Почна гласањето, почнаа и инцидентите - полицијата се обидува да спречи изјаснување на Каталонците

Вечер Прес - 01.10.2017

Шпанската полиција почна со запленување гласачки кутии и изборни ливчиња за референдумот за независност на Каталонија, соопшти Министерството за внатрешни работи на Шпанија Гласањето на референдумот за независност на Каталонија почна денеска на ...

Судбината на референдумот во Каталонија е неизвесна, полицијата ги затвора гласачките места

Либертас - 01.10.2017

Илјадници Каталонци се наоѓаат пред избирачките места во шпанскиот регион на кои се одржува референдумот за независност и покрај тоа што националните власти во Мадрид, го нарекоа овој потег “нелегален” и ветија дека ќе го блокираат гласањето.

Што ќе се случи со шпанската економија ако Каталонија се отцепи?

Локално - 01.10.2017

Каталонија претставува околу една петтина од економијата на Шпанија. Регионот произведува околу 25% од вкупниот извоз на земјата во ЕУ и во трети земји. Затоа евентуалното отцепување на регионот може да биде штетно за економијата на Шпанија.

Полицијата во Каталонија почна да запленува материјал за гласање

Вечер Прес - 01.10.2017

Демонстранти низ улиците на Барселона извикуваат „ние сме луѓе на мирот" и „не се плашиме". На голем број места во градот се забележливи амбулантни возила Шпанската полиција почна со запленување гласачки кутии и изборни ливчиња за референдумот за ...

(ВО ЖИВО) Жителите на Барселона ги чекаат резултатите од референдумот

Бриф - 01.10.2017

Пренос во живо од собирот на плоштад Каталонија. Жителите на Барселона ги очекуваат резултатите од денешниот референдум за независност на автономната област. Во бруталната полициска акција за затворање на избирачките места се повредени преку 760 ...

Гласањето на каталонскиот референдум продолжува

Вечер Прес - 01.10.2017

Голем број Каталонци мирно стојат во долгите редови пред гласачките места, чекајќи да го дадат својот глас на прашањето дали сакаат Каталонија да биде независна држава во форма на република.

Во акцијата на полицијата во Каталонија најмалку 38 лица се повредени

Мета - 01.10.2017

Досега се регистрирани 38 повредени лица, најголемиот дел од нив со помали повреди, сооштија здравствените органи во Каталонија, додека во оваа шпанска покраина се случува масовна полициска акција со брутално насилство за да се спречи референдумот ...

Референдум за независност со крв, гумени куршуми и хаос, но и силна волја

Вечер Прес - 01.10.2017

Дали сакате Каталонија да стане независна држава во форма на република – ова е референдумското прашање на кое се изјаснуваа Каталонците, доколку не беа попречени од полицијата Дали сакате Каталонија да стане независна држава во форма на република – ...

Каталонците во редови чекаат отворање на изборните места

Република - 01.10.2017

Илјадници граѓани на Каталонија од рано утро се во редови пред изборни места за да гласаат на референдумот за независност на тој богат шпански регион кој централната власт во Мадрид го смета за неуставен.

(ВИДЕО) Шпанската полиција брутално ги исфрла гласачите од изборните места, има повредени

Локално - 01.10.2017

Полицијата ги уапси демонстрантите во Барселона. Според периодиката, полицијата користела гумени куршуми за да ги растера демонстрантите. “Европа прес” јави дека старица била повредена кога полицијата упаднала во избирачко место во Херон, каде што ...

Што треба да знаете за референдумот за независност на Kаталонија

Либертас - 01.10.2017

Не е често плебисцитот да е забранет во демократија, но токму ова се случи на референдумот во Каталонија за независност, што се одржа на 1 октомври. Гласањето не само што се сметаше за неуставно, туку и незаконско од страна на шпанската влада, која ...

Голем број тужби против каталонската полиција...

Н.Македонија - 01.10.2017

Голем број тужби против каталонската полиција Виши Суд во Каталонија соопшти денеска дека во судови во таа шпанска покраина поднесени се голем број тужби против локалната полиција бидејќи не ги затворила гласачките места за денешниот референдум за ...

Пуџдемон: Каталонија го обезбеди правото да биде независна држава...

Н.Македонија - 01.10.2017

Пуџдемон: Каталонија го обезбеди правото да биде независна држава Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон изјави дека шпанскиот регион го извојувал правото да стане независна држава по денешниот спорен референдум, чии резултати се очекуваат за неколку ...

Градоначалничката на Барселона: Прекинете со насилството врз граѓаните...

Н.Македонија - 01.10.2017

Градоначалничката на Барселона: Прекинете со насилството врз граѓаните Градоначалничката на Барселона, Ада Колау, повика на итен прекин на насилството врз граѓаните кои сакаат да излезат на референдумот за независност.

Прва осуда за насилствата во Каталонија од висок функционер на ЕУ...

Н.Македонија - 01.10.2017

Прва осуда за насилствата во Каталонија од висок функционер на ЕУ Не сакам да се мешам во внатрешните прашања на Шпанија, но апсолутно го осудувам тоа што се случи денеска во Каталонија, порача Ги Верховстат, европратеник, лидер на АЛДЕ во ...

Шпанската Влада ја брани одлуката на полицијата да спречи одржуавње референдум во Каталонија...

Н.Македонија - 01.10.2017

Шпанската Влада ја брани одлуката на полицијата да спречи одржуавње референдум во Каталонија Интервенцијата на полицијата е потребна за да се запре одржувањето на забранетиот референдум за независност на Каталонија, изјави шпански владин претставник ...

Каталонска Влада: Референдумот ќе се одржи, гласање - каде било ...

Н.Македонија - 01.10.2017

Каталонска Влада: Референдумот ќе се одржи, гласање - каде било Каталонската влада соопшти денеска, еден час пред почетокот на планираниот референдум за независност на Каталонија дека тој ќе се одржи и ги повика избирачите да гласаат на кое било ...

Референдум за независност на Каталонија: стотици луѓе повредени(видео)

Денар - 01.10.2017

Најмалку 337 луѓе се повредени во судирите за време на гласањето на референдумот за независност на Каталонија, во напорите на полицијата да го спречи гласањето, соопштиле каталонски официјални претставници, пренесе БибиСи. Во немирите има и уапсени.

Асанж: Ситуацијата околу каталонскиот референдум за независност е “првата интернет војна во светот“

Канал5 - 30.09.2017

Основачот на организацијата „Викиликс“, Џулијан Асанж смета дека ситуацијата околу каталонскиот референдум за независност може да се оцени како прв светски случај на интернет војна. Асанж на Твитер напиша, дека „првата интернет војна во светот ...

Можните сценарија по референдумот за независност во Каталонија

Канал5 - 30.09.2017

Ден пред очекуваниот обид за спроведување на референдум за независност во Каталонија, што шпанскиот Уставен суд го прогласи за нелегитимен, политичките аналитичари понудија неколку можни сценарија.

Асанж: Kаталонскиот референдум „прва интернет војна во светот”

Алсат-М - 30.09.2017

Основач от на организацијата „Викиликс“, Џулијан Асанж смета дека ситуацијата околу каталонскиот референдум за независност може да се оцени како прв светски случај на интернет војна. Асанж на Твитер напиша, дека „првата интернет војна во светот ...

Европа нервозно ја следи ситуацијата во Шпанија

Телма - 30.09.2017

Европските официјални претставници внимателно, но тивко и нервозно, ја следат ситуацијата околу планираниот референдум за независност на Каталонија, а големиот одѕив, кој може да донесе позитивен исход од гласањето, може да ги охрабри и другите ...

Протести во Мадрид за единствена Шпанија

ТВ21 - 30.09.2017

Илјадници граѓани се собраа денеска во Мадрид во знак на поддршка за единствена Шпанија, еден ден пред одржувањето на забранетиот референдум за независност на Каталонија. Учесниците на протестот се собраа на плоштадот Плаза де Сибелес пред градското ...

Референдум: Католонија на курс на конфронтација со Мадрид

Deutsche Welle - 30.09.2017

Ситуацијата во Каталонија сѐ повеќе се заострува пред утрешниот рефендум за независност на оваа шпанска покраина. Непосредно пред спорниот референдум, поддржувачите на независноста на Каталонија окупираа избирачки места.

Полицијата ги затвара избирачките места во Каталонија

Телма - 30.09.2017

Шпанската полиција затвори 1.300, од вкупно 2.315 училишта во Каталонија, кои биле подготвени како гласачки места за утрешниот референдум за независност на автономната област, кој официјален Мадрид не го признава.

Каталонија – темпирана бомба, во недела референдум за независност

24 Вести - 30.09.2017

Политичките тензии во Шпанија кулминираат пред утрешниот референдум за независност на Каталонија. Властите во Мадрид го сметаат за нелегален и неговото одржување настојуваат да го спречат по судски пат и со полициски акции.

Протести во Мадрид за единство на Шпанија

Р.С.Европа - 30.09.2017

Илјадници луѓе со шпански знамиња демонстрираа денеска во Мадрид за единство на Шпанија спроти референдумот за незвисност на Каталонија, кој е распишан и покрај забраната. Демонстрантите се собраа на плоштадот во Мадрид на повик на конзервативната ...

Протести во Мадрид за единствена Шпанија

А1 On - 30.09.2017

Илјадници граѓани се собраа денеска во Мадрид во знак на поддршка за единствена Шпанија, еден ден пред одржувањето на забранетиот референдум за независност на Каталонија. Учесниците на протестот се собраа на плоштадот Плаза де Сибелес пред градското ...

Полицијата ги затвора гласачките места, ќе има ли референдум за независна Каталонија?

Сител - 30.09.2017

Политичките тензии во Шпанија се сѐ поголеми пред утрешниот референдум за независност на Каталонија. Десетици илјади Каталонци, учествуваа на синоќешниот финален митинг .Регионалниот претседател, Карлес Пучдемон, го заврши митингот со уверување дека ...

„Каталонија веќе победи во битката за суверенитетот“

Курир - 30.09.2017

Тој на поддржувачите на референдумот во Барселона им рече дека гласањето значи оти Каталонците ќе продолжат понатаму со „суверенитетот и достоинството кои се обидоа да ни ги земат”. Според него, Каталонците веќе ја победиле авторитарната влада која ...

Каталонскиот референдум се ближи

МКД - 30.09.2017

Шпанската влада затвори половина од училиштата, Каталонците го блокираа градот со трактори. Шпанската влада објави дека има затворено 1.300 од 2.315 училишта, што е повеќе од половина од училиштата во Каталонија.

Македонци ќе ја бодрат Барса и ќе слават независност на Каталонија (ФОТО)

Sport 1 - 30.09.2017

Македонски навивачи на каталонскиот великан Барселона утре ќе ги бодрат Лионел Меси, Луис Суарез и останатите ѕвезди на поранешниот првак на Шпанија и Европа против Лас Палмас, но утрешниот ден е историски за провинцијата Каталонија – ќе се гласа на ...

Се зголемуваат тензиите низ цела Шпанија во пресрет на референдумот за Каталонија

Стандард - 30.09.2017

Илјадници луѓе се на улиците во Шпанија за поддршка или против најавениот за утре референдум за независност на ентитетот Каталонија. Референдумот беше прогласен за незаконски од страна на централните власти, а полицијата цел ден ги собираше ...

Каталонскиот лидер повика на медијација во кризата со референдумот за независност

Стандард - 30.09.2017

Каталонскиот лидер, Карлес Пучдемон повика на „медијација“ за решавање на „сериозен“ конфликт меѓу неговата влада и шпанските власти, кој се појави пред претстојниот референдум за независност, објави АФП.

Протести во Мадрид за единствена Шпанија

Алфа - 30.09.2017

Илјадници граѓани се собраа денеска во Мадрид во знак на поддршка за единствена Шпанија, еден ден пред одржувањето на забранетиот референдум за независност на Каталонија. Илјадници граѓани се собраа денеска во Мадрид во знак на поддршка за ...

Полицијата затвори 1.300 избирачки места во училишта во Каталонија

Алфа - 30.09.2017

Шпанските власти соопштија денеска дека полицијата затворила 1.300, од вкупно 2.315 училишта во Каталонија, кои биле подготвени како гласачки места за утрешниот референдум за независност на автономната област.

Асанж: Ситуацијата со каталонскиот референдум е „прва интернет војна во светот"

Сител - 30.09.2017

Основач от на организацијата „Викиликс“, Џулијан Асанж смета дека ситуацијата околу каталонскиот референдум за независност може да се оцени како прв светски случај на интернет војна. Асанж на Твитер напиша, дека „првата интернет војна во светот ...

Пучдемон: Каталонија веќе победи во битката за суверенитетот

А1 On - 30.09.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон го заврши предизборнииот митинг со зборовите дека утрешниот референдум ќе им обезбеди на граѓаните од овој шпански регион „право да бидат слушати и признати на глобално ниво.

Можни сценарија по референдумот за независност во Каталонија

А1 On - 30.09.2017

БТА Три денови пред очекуваниот обид за спроведување на референдум за независност во Каталонија, што шпанскиот Уставен суд го прогласи за нелегитимен, политичките критичари понудија различни можни сценарија.

Асанж: Првата интернет војна започна во Каталонија

Нова ТВ - 30.09.2017

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж смета дека ситуацијата околу каталонскиот референдум за независност може да се оцени како прв светски случај на интернет војна. Асанж на Твитер напиша, дека „првата интернет војна во светот започна во ...

Европа внимателно, но тивко и нервозно ја следи ситуацијата во Шпанија

А1 On - 30.09.2017

Европските официјални претставници внимателно, но тивко и нервозно, ја следат ситуацијата околу планираниот референдум за независност на Каталонија, а големиот одѕив, кој може да донесе позитивен исход од гласањето, може да ги охрабри и другите ...

Референдум: Католонија на курс на конфронтација со Мадрид

Таратур - 30.09.2017

Ситуацијата во Каталонија сѐ повеќе се заострува пред утрешниот рефендум за независност на оваа шпанска покраина, пишува Дојче Веле. Непосредно пред спорниот референдум, поддржувачите на независноста на Каталонија окупираа избирачки места.

Асанж: Ситуацијата со каталонскиот референдум е „прва интернет војна во светот”

А1 On - 30.09.2017

Основачот на организацијата „Викиликс“, Џулијан Асанж смета дека ситуацијата околу каталонскиот референдум за независност може да се оцени како прв светски случај на интернет војна. Асанж на Твитер напиша, дека „првата интернет војна во светот ...

Полицијата затвори 1.300 избирачки места во училишта во Каталонија

+инфо - 30.09.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучденом истакна дека е „многу разочаран од ЕУ“ бидејќи тивко ја поддржи владата на Мариано Рахој. Шпанските власти соопштија денеска дека полицијата затворила 1.300, од вкупно 2.315 училишта во Каталонија, кои биле ...

Полицијата затвори 1.300 избирачки места во училишта во Каталонија

Курир - 30.09.2017

Вкупно 163 училишта биле окупирани од семејства, кои се обидувале на тој начин да го овозможат утрешното гласање. Приврзаниците на референдумот кампувале во текот на минатата ноќ во голем број училишта.

Протести во Мадрид за единствена Шпанија

Сител - 30.09.2017

Илјадници граѓани се собраа денеска во Мадрид во знак на поддршка за единствена Шпанија, еден ден пред одржувањето на забранетиот референдум за независност на Каталонија. Учесниците на протестот се собраа на плоштадот Плаза де Сибелес пред градското ...

Ако Каталонија стане независна, Барса ќе избира каде ќе игра, во Шпанија, Франција или Англија

Екипа - 30.09.2017

Каталонија се наоѓа пред референдум за независност и одвојување од Шпанија, а тоа би можело да доведе и до проблеми во Ла Лига. Каталонските клубови Барселона, Еспањол и Џирона би можеле и да не играат веќе во шпанското првенство.

Барселона би можела да заигра во Премиер-лига

SportMedia - 30.09.2017

Ако Каталонија прогласи независност на утрешниот референдум, Барселона; Џирона и Еспањол може да се соочат со проблеми во Ла Лига. Тамошните медиуми пишуваат дека овие три клуба би би можеле да заиграат во Премиер-лигата, Серија А или Лига 1.

Пучдемон: Каталонија веќе победи во битката за суверенитетот

Сител - 30.09.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон го заврши предизборнииот митинг со зборовите дека утрешниот референдум ќе им обезбеди на граѓаните од овој шпански регион „право да бидат слушати и признати на глобално ниво.

Илјадници Каталонци на завршниот собир пред утрешниот неизвесен референдумски ден

Радио МОФ - 30.09.2017

Десетици илјади Каталонци, приврзаници за отцепување од Шпанија, во празнична атмосфера учествуваа на синоќешниот митинг пред неизвесниот референдум закажан за утре. Регионалниот претседател, Карлес Пуигдемонт , го заврши митингот со уверување дека ...

Каталонија се подготвува за референдум за независност

Стандард - 30.09.2017

Каталонија се подготвува за референдум за независност, кој ќе се одржи утре. Сепак, властите во Шпанија веќе рекоа дека референдум не може да постои бидејќи е спротивен на Уставот. Каталонија се гледа себе си како посебна држава, со свој јазик и ...

Полицијата затвори 1.300 избирачки места во училишта во Каталонија

А1 On - 30.09.2017

Шпанските власти соопштија денеска дека полицијата затворила 1.300, од вкупно 2.315 училишта во Каталонија, кои биле подготвени како гласачки места за утрешниот референдум за независност на автономната област, кој официјален Мадрид не го признава.

Европа внимателно, но тивко и нервозно ја следи ситуацијата во Шпанија

Сител - 30.09.2017

Европските официјални претставници внимателно, но тивко и нервозно, ја следат ситуацијата околу планираниот референдум за независност на Каталонија, а големиот одѕив, кој може да донесе позитивен исход од гласањето, може да ги охрабри и другите ...

Политиката го уништува фудбалот: Барселона не знае каде ќе игра, затоа Меси одолговлекува со договорот!?

Спортклуб - 30.09.2017

Вчера големо внимание предизвика веста дека Барселона во случај на отцепување на Каталонија би можела да заигра во англиската Премиер лига. Од Мадрид правата притисок и велат дека не доаѓа во предвид Каталонците да продолжат да играат во Примера, ...

Упад на шпанската полиција во технолошкиот центар на Каталонија?

Макфакс - 30.09.2017

Шпанската полиција упаднала во технолошкиот центар на каталонската влада, објави радиото „РАЦ1“. Од друга страна пак, шпанската полиција и Министерството за внатрешни работи не ја потвдиле рацијата.

Полицијата затвори 1.300 избирачки места во училишта во Каталонија

Сител - 30.09.2017

Шпанските власти соопштија денеска дека полицијата затворила 1.300, од вкупно 2.315 училишта во Каталонија, кои биле подготвени како гласачки места за утрешниот референдум за независност на автономната област, кој официјален Мадрид не го признава.

Протести во Мадрид за единствена Шпанија

Курир - 30.09.2017

Учесниците на протестот се собраа на плоштадот Плаза де Сибелес пред градското собрание, извикувајќи „Каталонија е дел од Шпанија“, „Јас сум Шпанец, Шпанец, Шпанец“, што обично се слуша на фудбалските натпревари на шпанската репрезентација.

Шпанската полиција „ги чисти“ училиштата во Каталонија од активисти

Нова ТВ - 30.09.2017

Националната гарда на Шпанија затвори 1.300 од 2.315 училишта во Каталонија каде што е предвидено да се гласа на референдумот за независност во недела на 31.09.2017, соопшти владата од Мадрид.

Упад на шпанската полиција во технолошкиот центар на Каталонија?

Точка - 30.09.2017

Шпанската полиција упаднала во технолошкиот центар на каталонската влада, објави радиото „РАЦ1“. Од друга страна пак, шпанската полиција и Министерството за внатрешни работи не ја потвдиле рацијата.

Асанж: Каталонскиот референдум е „прва интернет војна во светот"

Вечер Прес - 30.09.2017

Основачот на организацијата „Викиликс", Џулијан Асанж смета дека ситуацијата околу каталонскиот референдум за независност може да се оцени како прв светски случај на интернет војна. Асанж на Твитер напиша, дека „првата интернет војна во светот ...

Шпанската полиција ден пред гласањето за независност на Каталонија затвора училишта

Мета - 30.09.2017

Националната гарда на Шпанија денеска затвори 1.300 од 2.315 училишта во Каталонија, во кои според плановите треба да се гласа на референдумот за независност на оваа покраина, кој е закажан за утре.

Илјадници луѓе во Мадрид против гласањето го бранат единството на Шпанија

Локално - 30.09.2017

Илјадници луѓе кои носат шпански знамиња, демонстрираа денеска на улиците на Мадрид за да го заштитат единството на Шпанија во пресрет на референдум за самоопределување, свикан од оние што се борат за независност на Каталонија и покрај забраната, ...

Асанж: Ситуацијата со каталонскиот референдум е „прва интернет војна во светот”

Република - 30.09.2017

Основачот на организацијата „Викиликс“, Џулијан Асанж смета дека ситуацијата околу каталонскиот референдум за независност може да се оцени како прв светски случај на интернет војна. Асанж на Твитер напиша, дека „првата интернет војна во светот ...

Полицијата затвори 1.300 избирачки места во училишта во Каталонија

Локално - 30.09.2017

Шпанските власти соопштија денеска дека полицијата затворила 1.300, од вкупно 2.315 училишта во Каталонија, кои биле подготвени како гласачки места за утрешниот референдум за независност на автономната област, кој официјален Мадрид не го признава.

Каталноскиот лидер: Нема да се откажеме од своите права

Локално - 30.09.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон рече дека тој и неговите приврзаници нама да се откажат од правото на самоопределување. Како што вели ќе учествува на утрешниот референум и покрај противењето на шпанската влада.

Во Шпанија протести против референдумот во Каталонија

еМагазин - 30.09.2017

Илјадници граѓани се собраа денеска во Мадрид во знак на поддршка за единствена Шпанија, еден ден пред одржувањето на забранетиот референдум за независност на Каталонија. Учесниците на протестот се собраа на плоштадот Плаза де Сибелес пред градското ...

Во пресрет на референдумот за Каталонија, тензиите низ Шпанија се зголемуваат

Локално - 30.09.2017

Илјадници луѓе се на улиците во Шпанија за поддршка или против најавениот за утре референдум за независност на ентитетот Каталонија. Референдумот беше прогласен за незаконски од страна на централните власти, а полицијата цел ден ги собираше ...

Кое е прашањето на каталонскиот референдум? Полицијата заплени над 10 милиони гласачки ливчиња

Локално - 30.09.2017

“Дали сакате Каталонија да стане независна држава со републиканска форма на влада?” Ова е прашањето на анкетата за незасвисна Каталонија. Не е јасно дали властите во Каталонија ќе можат да обезбедат доволно гласачки ливчиња за гласањето утре наутро.

Протести во Мадрид за единствена Шпанија

Пулс24 - 30.09.2017

Илјадници граѓани се собраа денеска во Мадрид во знак на поддршка за единствена Шпанија, еден ден пред одржувањето на забранетиот референдум за независност на Каталонија. Учесниците на протестот се собраа на плоштадот Плаза де Сибелес пред градското ...

Полицијата затворила 1.300 избирачи во Каталонија

Пулс24 - 30.09.2017

Шпанските власти соопштија денеска дека полицијата затворила 1.300, од вкупно 2.315 училишта во Каталонија, кои биле подготвени како гласачки места за утрешниот референдум за независност на автономната област, кој официјален Мадрид не го признава.

Пучдемон:Каталонија веќе победи во битката за суверенитетот

Република - 30.09.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон го заврши предизборнииот митинг со зборовите дека утрешниот референдум ќе им обезбеди на граѓаните од овој шпански регион „право да бидат слушати и признати на глобално ниво.

Протести во Мадрид за единствена Шпанија

Канал 77 - 30.09.2017

Илјадници граѓани се собраа денеска во Мадрид во знак на поддршка за единствена Шпанија, еден ден пред одржувањето на забранетиот референдум за независност на Каталонија. Учесниците на протестот се собраа на плоштадот Плаза де Сибелес пред градското ...

Каталонија во вторник веќе би прогласила отцепување од Шпанија?

Фактор - 30.09.2017

Kаталонија би можелa да прогласи отцепување од Шпанија 48 часа по завршувањето на референдумот, кој ќе се одржи во недела. Ова го тврдат каталонските челници иако централната власт во Мадрид го прогласи референдумот за неуставен и презеде низа мерки ...

Поддржувачи на каталонскиот референдум окупираат училишта

Sky - 30.09.2017

Поддржувачи на независноста на Каталонија влегоа денеска во неколку училишта во Барселона во кои треба да се одржи спорниот референдум за независност на оваа шпанска покраина. Тие окупирале училишта за да обезбедат одржување на референдумот.

Огромен митинг пред референдумот во Каталонија

Локално - 30.09.2017

Десетици илјади Каталонци излегоа на улиците на Барселона на финалниот митинг пред референдумот поддржан од владата за независноста на шпанската провинција, објави Би-Би-Си. Илјадници полицајци се мобилизирани за да го спречат референдумот од 1 ...

Пучдемон: Каталонија веќе победи во битката за суверенитетот

Канал 77 - 30.09.2017

Каталонскиот лидер, Карлес Пучдемон го заврши предизборниот митинг со зборовите дека утрешниот референдум ќе им обезбеди на граѓаните од овој шпански регион „право да бидат слушати и признати на глобално ниво“.

Асанж: Ситуацијата со каталонскиот референдум е „прва интернет војна во светот”

Локално - 30.09.2017

Основач от на организацијата „Викиликс“, Џулијан Асанж смета дека ситуацијата околу каталонскиот референдум за независност може да се оцени како прв светски случај на интернет војна. Асанж на Твитер напиша, дека „првата интернет војна во светот ...

Можни сценарија по референдумот за независност во Каталонија

еМагазин - 30.09.2017

Пренесено од БТА Ден пред очекуваниот обид за спроведување на референдум за независност во Каталонија, што шпанскиот Уставен суд го прогласи за нелегитимен, политичките критичари понудија различни можни сценарија.

Ситуацијата со каталонскиот референдум е „прва интернет војна во светот”

Пулс24 - 30.09.2017

Основачот на организацијата „Викиликс“, Џулијан Асанж смета дека ситуацијата околу каталонскиот референдум за независност може да се оцени како прв светски случај на интернет војна. Асанж на Твитер напиша, дека „првата интернет војна во светот ...

Шпанската полиција заплени повеќе милиони ливчиња пред референдумот во Каталонија

Тера - 30.09.2017

Гласачките ливчиња се најнови во низата предмети што ги заплени полицијата во акцијата за спречување на одржувањето на референдумот за независност на североисточниот шпански регион Каталонија што е закажан за в недела, пренесува АФП.

Полицијата затвори 1.300 избирачки места во училишта во Каталонија

МК News - 30.09.2017

Шпанските власти соопштија денеска дека полицијата затворила 1.300, од вкупно 2.315 училишта во Каталонија, кои биле подготвени како гласачки места за утрешниот референдум за независност на автономната област, кој официјален Мадрид не го признава.

Каталонија како буре барут: Трактори на улиците, полицијата запленува гласачки ливчиња, фрлена бомба во станица!

Точка - 30.09.2017

Колони од трактори со каталонско знаме се собираат во градовите на таа шпанска покраина во знак на поддршка на референдумот за независност на Каталонија. Референдумот е закажан за 1. октомври, а неговото одржување сака да го спречи шпанската влада.

Шпанија на работ на конфлит: Полицијата затвора гласачки места во Каталонија!

Република - 30.09.2017

Шпанската полиција затвори 1.300, од вкупно 2.315 училишта во Каталонија, кои биле подготвени како гласачки места за утрешниот референдум за независност на автономната област, кој официјален Мадрид не го признава.

ХАОС ВО ШПАНИЈА ден пред гласањето за независност на Каталонија

Sky - 30.09.2017

Националната гарда на Шпанија денеска затвори 1.300 од 2.315 училишта во Каталонија, во кои според плановите треба да се гласа на референдумот за независност на оваа покраина, кој е закажан за утре.

Трактори на улиците, полицијата запленува гласачки ливчиња, фрлена бомба во станица!

Вечер Прес - 30.09.2017

Колони од трактори со каталонско знаме се собираат во градовите на таа шпанска покраина во знак на поддршка на референдумот за независност на Каталонија. Референдумот е закажан за 1. октомври, а неговото одржување сака да го спречи шпанската влада.

Пучдемон: Каталонија веќе победи во битката за суверенитетот

Вечер Прес - 30.09.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон го заврши предизборнииот митинг со зборовите дека утрешниот референдум ќе им обезбеди на граѓаните од овој шпански регион „право да бидат слушати и признати на глобално ниво.

Референдум: Католонија на курс на конфронтација со Мадрид

Либертас - 30.09.2017

Ситуацијата во Каталонија сѐ повеќе се заострува пред утрешниот рефендум за независност на оваа шпанска покраина, пишува Дојче веле . Непосредно пред спорниот референдум, поддржувачите на независноста на Каталонија окупираа избирачки места.

Европа претпазливо, но тивко и напнато ја следи ситуацијата во Шпанија

Вечер Прес - 30.09.2017

Европските официјални претставници внимателно, но тивко и нервозно, ја следат ситуацијата околу планираниот референдум за независност на Каталонија, а големиот одѕив, кој може да донесе позитивен исход од гласањето, може да ги охрабри и другите ...

Каталонија ќе предизвика верижна реакција ако се отцепи: Еве кој следен во Европа би можел да бара независност!

Точка - 30.09.2017

Ширум Европа службениците внимателно, но и тивко и со нервоза ја следат ситуацијата околу планираниот референдум за независност во Каталонија, а големиот одѕив кој би можел да донесе потврден резултат од гласењето, може да ги охрабри и другите ...

Можни сценарија по референдумот за независност во Каталонија

Локално - 30.09.2017

Три денови пред очекуваниот обид за спроведување на референдум за независност во Каталонија, што шпанскиот Уставен суд го прогласи за нелегитимен, политичките критичари понудија различни можни сценарија.

Упад на шпанската полиција во технолошкиот центар на Каталонија?

Sky - 30.09.2017

Шпанската полиција упаднала во технолошкиот центар на каталонската влада, објави радиото „РАЦ1“. Од друга страна пак, шпанската полиција и Министерството за внатрешни работи не ја потвдиле рацијата.

Пучдемон: Каталонија веќе победи во битката за суверенитетот...

Н.Македонија - 30.09.2017

Пучдемон: Каталонија веќе победи во битката за суверенитетот Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон го заврши предизборнииот митинг со зборовите дека утрешниот референдум ќе им обезбеди на граѓаните од овој шпански регион „право да бидат слушати и ...

Денот Д за Шпанија...

Н.Македонија - 30.09.2017

Денот Д за Шпанија Во пресрет на најавениот референдум за независност на Каталонија в недела, кулминираат тензиите меѓу Барселона и Мадрид. Шпанските централни власти испратија илјадници полицајци во регионот за да го спречат гласањето, а Мадрид ...

Асанж: Каталонскиот референдум е „прва интернет војна во светот"

Идивиди - 30.09.2017

Основачот на организацијата „Викиликс“, Џулијан Асанж смета дека ситуацијата околу каталонскиот референдум за независност може да се оцени како прв светски случај на интернет војна. Асанж на Твитер напиша, дека „првата интернет војна во светот ...

Шпанска Влада: Референдум за независност на Каталонија нема да има

Алсат-М - 29.09.2017

Референдумот за независност на Каталонија нема да се одржи, изјави денеска портпаролот на шпанската Влада Инихо Мендез де Виго. – Нагласувам дека нема да се одржи референдум на 1 октомври, изјави Де Виго на пред конференција по седница на Владата.

Врховниот суд бара исклучување на Google во Каталонија

Канал5 - 29.09.2017

Врховниот суд на Шпанија побара од Google да ја исклучи апликацијата за пребарување во Каталонија. Со цел да се спречи ширењето информации каде и кога да се гласа на референдумот , Шпанскиот Врховен суд побара од компанијата Google да ја исклучи ...

Каталонци „окупираат“ училишта во пресрет на референдумот

Алсат-М - 29.09.2017

Приврзаници на независноста на Каталонија „окупираа“ денеска неколку училишта во Барселона кои се одредени да бидат места за гласање на спорниот референдум за независност на таа шпанска покраина.

Каталонија може да прогласи отцепување од Шпанија 48 часа по референдумот

Сакам да кажам - 29.09.2017

Челниците на Каталонија изјавија дека би можеле да прогласат отцепување од Шпанија 48 часа по завршувањето на референдумот, што е најавен за недела, иако централната власт во Мадрид го прогласи за неуставен и презеде низа мерки да го спречи неговото ...