TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пред доаѓањето на Фронтекс, грчките полицајци го расчистуваат кампот со мигрантите кај Идомени (ФОТО)

МКД - 06.12.2015

Грчките власти последниве два-три дена решија да го расчистат импровизираниот камп на железничката пруга кај Идомени, каде повеќе од две недели се наоѓаат околу 2.000 економски мигранти од Иран, Бангладеш, Пакистан, Мароко, Сомалија, Непал...

Земја на отворени гробови: Животот и смртта на мигрантите

Локално - 06.12.2015

Антропологот и професор на факултетот во Мичиген, Џејсон де Леон во новата книга „Земја на отворени гробови: Животот и смртта на мигрантите“, ги отвори најпроблематичните прашања поврзани со мексиканските мигранти кои се обидуваат да преминат во ...

#Убав

Република - 06.12.2015

Денот убав, ја уште по… по дома. Неделник Република Последни #Убав 6.12.2015 Како од мајка родена во потрага по почитта Мигранти со жолтица и шуга поминуваат низ Македонија Топ вести Македонија Над 185 операции на срце кај деца и бебиња Економија ...

Нови 14 контејнери на ТЦ Табановце и оградување на патот до границата со Србија

Кумановски м. - 06.12.2015

Во изминатите 24 часа тимовите на Итна медицинска помош не пружиле здравствена заштита на мигранти, соопштува Регионалниот центар за управување со кризи во дневниот извештај за транзитниот бегалски центар на Табановце.

Грчките активисти манипулираат со економските мигранти

Телма - 05.12.2015

Активисти за човекови права од Грција ги поттикнуваат мигрантите на јужната граница да бидат упорни во своите барања да се отворат границите кон Западна Европа. Ги снабдуваат со транспаренти, мегафони и алати за сечење на оградата, но македонската ...

Грција бара од мигрантите да ги напуштат пругите, во оптек – фалсификувани сириски потврди

24 Вести - 05.12.2015

Утрово грчката полиција на економските мигранти им доделила летоци на неколку јазици со предупредување дека на и околу железничката пруга, каде што е импровизираниот камп на мигрантите кај Идомени, не смее да има ништо.

Селективното пропуштање на мигрантите – закана за криумчарење

24 Вести - 05.12.2015

Нова опасност демне на јужната граница. Селективното пропуштање на мигранти само од воените подрачја ќе води кон криумчарење и илегален влез на економските мигранти, предупредуваат активистите од терен.

Трибина: Македонија и мигрантската криза

24 Вести - 05.12.2015

Состојбата на јужната граница е тензичната, но под контрола. Се очекува натамошен наплив на мигранти но армијата е распоредена по должина на границата и подготвена е да одговори на предизвикот- порача министерот за одбрана Јолевски на трибината ...

Опасност од криумчарење и илегален влез на мигрантите

24 Вести - 05.12.2015

Тензична но мирна е состојбата на јужната граница. Коридорот е отворен за бегалците кои доаѓаат од воените жаришта од Сирија, Авганистан и Ирак. Илјадници економски мигранти пак остануваат заглавени на грчка страна.

Грчките власти решиле за три дена да ја расчистат пругата и мигантите да ги вратат назад (ФОТО)

МКД - 05.12.2015

Утрово грчката полиција на економските мигранти им дели летоци на неколку јазици со предупредување дека на и околу железничката пруга, каде што е импровизираниот камп на мигрантите кај Идомени, не смее да има ништо.

Хаосот на границата продолжува, Грција почна да ги враќа мигрантите назад (ВИДЕО)

МКД - 05.12.2015

Неколку стотина бегалци од Ирак, Сирија и Авганистан се заглавени на македонско-грчката граница и се надеваат дека брзо ќе влезат во Македонија за да го продолжат патот кон ЕУ. На тоа се надеваат и мигрантите од Иран, Пакистан, Јемен, Мароко, ...

Грчките власти решиле за три дена да ја расчистат пругата и мигантите да ги вратат назад

Тера - 05.12.2015

Утрово грчката полиција на економските мигранти им дели летоци на неколку јазици со предупредување дека на и околу железничката пруга, каде што е импровизираниот камп на мигрантите кај Идомени, не смее да има ништо.

Грција почна да ги враќа мигрантите назад

Тера - 05.12.2015

Неколку стотина бегалци од Ирак, Сирија и Авганистан се заглавени на македонско-грчката граница и се надеваат дека брзо ќе влезат во Македонија за да го продолжат патот кон ЕУ. На тоа се надеваат и мигрантите од Иран, Пакистан, Јемен, Мароко, ...

Грција бара мигрантите да ги напуштат пругите, во оптег фалс сириски пасоши

+инфо - 05.12.2015

Утрово грчката полиција на економските мигранти им доделила летоци на неколку јазици со предупредување дека на и околу железничката пруга, каде што е импровизираниот камп на мигрантите кај Идомени, не смее да има ништо, јавува телевизијата 24 Вести.

ВИДЕО: Грција како воена зона – Илјадници мигранти близу македонската граница

МК News - 05.12.2015

По одлуката на Европската Унија да не се примаат економски мигранти, очајот кај овие лица доведува до нетрпелисвост и инциденти особено во Идомени, грчко село лоцирано во непосредна близина кон границата со Македонија.

Мигранти со жолтица и шуга поминуваат низ Македонија

Здравство24 - 05.12.2015

Мигранти со заразни болести транзитирале низ земјата и продолжиле по балканската рута. Според информации од терен, кај петчлено семејство пред еден месец била дијагностицирана шуга. не сакале да бидат под терапија во Македонија и продолжиле кон ...

Еве како германски камионџија се справува со мигрантите

Сител - 05.12.2015

Германски камионџија кој вози низ Европа смислил неконвенционален начин да се справи со мигрантите кои се обидуваат да се качат на камионите и побрзо да стигнат до саканата европска дестинација.

Од Грција во Македонија преминале 2000 бегалци

Фактор - 05.12.2015

Најмалку 2000 бегалци од Сирија, Авганистан и Иран преминале од Грција во Македонија, ден откако грчко-македонската граница е привремено затворена поради насилството меѓу мигрантите. Повеќе од 3000 луѓе останале на територијата на Грција, бидејќи ...

БЕГАЛЕЦ ЗА 300 ЕВРА: Во Идомени се печатат лажни сириски документи (ФОТО)

Телеграф - 05.12.2015

Веста дека лесно може да дојдат до фалсификувани потврди брзо се проширила меѓу т.н бегалци и тие веднаш по доаѓањето на јужната граница се упатуваат во селото Идомени, кое се наоѓа само петстотини метри од границата со Македонија Мигрантите кои не ...

СУДБИНАТА НА ТЕСТ: Неизвесна состојбата на јужната граница!

Фактор - 05.12.2015

Состојбата на јужната граница е тензична и се менува од час во час. Активистите кои се на терен велат дека треба да се внимава на безбедноста, но треба и да се внимава да не бидеме вовлечени во инциденти, бидејќи расте револтот и кај таканаречените ...

“Активисти“ ги манипулираат мигрантите: Имате право да го продолжите патот

Канал5 - 05.12.2015

Од синоќа околу 30 автобуси со економски мигранти повторно пристигнале пред грчкиот камп. Нивниот број постојано се зголемува а се зголемува и бројот на активистите кои се меѓу нив. Се бореле за човековите права конкретно за мигрантите од ...

ВИДЕО: Еве како германски камионџија се справува со мигрантите

За Се - 05.12.2015

Германски камионџија кој вози низ Европа смислил неконвенционален начин да се справи со мигрантите кои се обидуваат да се качат на камионите и побрзо да стигнат до саканата европска дестинација.

(ВИДЕО) Хаотично на грчко-македонската граница, грците почнаа да депортираат дел од економските мигранти

Локално - 05.12.2015

Грчката полиција на економските мигранти се згалавени на граничната зона, утрово им поделила летоци на неколку јазици со предупредување дека на и околу железничката пруга, каде што е импровизираниот камп на мигрантите кај Идомени, не смее да има ...

Грција почна да ги превезува мигрантите од граница до Атина

Република - 05.12.2015

Грчката полиција утрово на економските мигранти им поделила летоци на неколку јазици со предупредување дека на и околу железничката пруга, каде што е импровизираниот камп на мигрантите кај Идомени, не смее да има ништо, објави „Макфакс“ Економските ...

Грција ги превезува мигрантите од граница во Атина

Макфакс - 05.12.2015

Грчката полиција утрово на економските мигранти им поделила летоци на неколку јазици со предупредување дека на и околу железничката пруга, каде што е импровизираниот камп на мигрантите кај Идомени, не смее да има ништо.

Македонија го следи европскиот концепт за интегрирано гранично управување

Вечер - 05.12.2015

Според министерот за одбрана тензиите ги создаваат економските мигранти и од тие причини ЕУ ја испраќа нивната гранична служба на границата меѓу Грција и Македонија со цел да се создаде ред Активностите што во Македонија ги превземаме се целосно ...

Грчките власти решиле да ја расчистат пругата и мигантите да ги вратат назад

Вечер - 05.12.2015

Дел од мигрантите прифаќаат да бидат вратени назад, а дел велат дека по секоја цена ќе го продолжат патот кон ветените држави Утрово грчката полиција на економските мигранти им дели летоци на неколку јазици со предупредување дека на и околу ...

Мигранти со жолтица и шуга поминуваат низ Македонија

Република - 05.12.2015

Мигранти со заразни болести транзитирале низ земјата и продолжиле по балканската рута. Апоред информации од терен, кај петчлено семејство пред еден месец била дијагностицирана шуга. не сакале да бидат под терапија во Македонија и продолжиле кон ...

И покрај затворената граница, на Табановце сепак пристигаат економски мигранти

Кумановски м. - 05.12.2015

Иако јужната граница на Македонија е затворена за проток на економски мигранти од држави кои не се зафатени со воени дејства, на северната граница сепак пристигаат мигранти кои се упатуваат кон државите од Европска Унија.

Јолевски: Македонија го следи европскиот концепт за интегрирано гранично управување

Република - 05.12.2015

Активностите што во Македонија ги превземаме се целосно усогласени со препораките на Европската Унија. На претпоследниот самит беше истакнато дека земјите низ чии територии поминуваат мигрантите или бегалци треба меѓусебно да се координираат и да ги ...

Вонредната состојба како нормала

Оff.net - 05.12.2015

Леснотијата со која ја прифаќаме колективизацијата на "кривицата" на економските мигранти е сигурен знак за кршливоста на либералните темели на денешна Европа. Координираниот париски масакр, сега сосема јасно, ја постигна основната цел: гледаме како ...

Во Идомени се печатат лажни сириски документи

Канал 77 - 05.12.2015

Веста дека лесно може да дојдат до фалсификувани потврди брзо се проширила меѓу т.н бегалци и тие веднаш по доаѓањето на јужната граница се упатуваат во селото Идомени, односно Сеово на македонски кое се наоѓа само петстотини метри од границата со ...

Јолевски: Македонија го следи концептот на ЕУ за интегрирано гранично управување

Пулс24 - 05.12.2015

Активностите што Р. Македонија ги превземаме се целосно усогласени со препораките на Европската Унија, на претпоследниот самит беше истакнато дека земјите низ чии територии поминуваат мигрантите или бегалци треба меѓусебно да се координираат и да ги ...

Каква иднина имаат економските мигранти?

Глас на Америка - 04.12.2015

Експертите предупредуваат дека новата хуманитарна криза која ја зафаќа Европа - бара итно решение Таканаречените економски мигранти се очајни. Немаат каде. Не им се дозволува да заминат кон земјите од Европската унија.

Состанок на полициите на Словенија, Србија, Македонија и Грција за бегалците

Телма - 04.12.2015

Официјални претставници на полициите на Словенија, Србија, Македонија и Грција денеска во Брдо кај Крањ разговараа за поостра контрола и регистрација на бегалците при влез во овие четири држави и за соработка во сузбивање на бранот мигранти, јави ...

2.500 бегалци влегоа во Македонија

Телма - 04.12.2015

Околу 2.500 бегалци од Сирија, Авганистан и Ирак во моментов се наоѓаат на македонска страна, а уште 1.000 чекаат за влез во земјава, јавува нашата новинарка Сузана Мицева. Утринава неколку стотици мигранти со камења ја гаѓаа грчката полиција,а ...

Видео: Група на мигранти фрлаат камења по грчката полиција

Телма - 04.12.2015

Утринава повторно група на мигранти, претежно од Мароко започнаа да фрлаат камења по грчката полиција. Тие не им дозволуваат на бегалците од Сирија, Ирак и Авганистан да го напуштата грчката страна, со што поминувањето на границата кон Македонија за ...

Во Македонија влегоа 2.500 бегалци, уште 1.000 чекаат за влез

Телма - 04.12.2015

2500 бегалци влегоа во Македонија, а уште 1000 чекаат пред жичаната ограда, откако грчката полиција ги повлече таканаречените економски мигранти и отвори коридор за бегалците. Претходно повеќе од дваесет часа, протокот беше запрен, а бегалците ...

Европа на испит - нож вo грбот на Меркел

Deutsche Welle - 04.12.2015

Словачка ја тужи ЕУ поради бегалските квоти, а претседателот на Европскиот совет Доналд Туск од Полска и‘ забива нож в грб на Ангела Меркел. Но, солидарноста во ЕУ не е еднонасочна улица, предупредува Барбара Везел.

Тензично на македонско - грчката граница, Мароканци ја нападнале грчката полиција

24 Вести - 04.12.2015

Голема група економски мигранти од Мароко, кои не им дозволиле на бегалците од Сирија, Ирак и Авганистан да ја напуштат Грција на македонско-грчката граница синоќа, како што јавуваат грчките медиуми, почнале конфликт со грчката полиција.

Координативен состанок на полициите на Словенија, Србија, Македонија и Грција за бегалците

Утрински - 04.12.2015

Официјални претставници на полициите на Словенија, Србија, Македонија и Грција денеска во Брдо кај Крањ разговараа за поостра контрола и регистрација на бегалците при влез во овие четири држави и за соработка во сузбивање на бранот мигранти, јави ...

Мирна состојбата на македонско грчката граница

Р.С.Европа - 04.12.2015

Грките безбедносни сили се обидуваат да ги контролираат бегалците и мигрантите кои од граничниот премин Идомени се обидуваат да влезат на македонска територија. Според наши извори на границата, бројката на мигранти и бегалци утрината била двојно ...

Во Македонија од синоќа влегле околу 1.100 бегалци

Утрински - 04.12.2015

Грчко-македонската граница од синоќа ја преминале околу 1.100 бегалци, соопшти грчката полиција. Сепак, грчките власти кај Поликастро сопреле 25 автобуси со бегалци и мигранти затоа што прифатниот камп кој е во близина на тампон зоната е преполн со ...

Премрзнати бегалци влегуваат во Македонија

Р.С.Европа - 04.12.2015

Бегалците од воените подрачја денеска влегуваат на македонска територија, откако вчера мигрантите им го попречуваа влезот. Тие синоќа измрзнале додека чекале на грчка страна оти капацитетот во тамошниот камп бил двојно надминат.

Пак немири на македонско-грчката граница, Мароканци удрија со камења по грчката полиција (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 04.12.2015

Утрово група Мароканци почнаа со камења да фрлаат по грчката полиција. На границата секој ден станува сѐ потензично. Грција и Македонија постојано го зголемуваат бројот на полицајците на двете страни од границата.

Грчката полиција го растури кампот на мигрантите и со автобуси ги праќаат во Атина

МКД - 04.12.2015

Неколку автобуси полни со економски мигранти веќе заминаа за Атина откако денеска попладне грчката полиција почна да го растура импровизираниот камп кај Идомени со околу 3.000 економски мигранти од Иран, Пакистан, Мароко, Алжир, Непал, Сомалија...

Грчка полиција: Од синоќа во Македонија влегле околу 1.100 бегалци

+инфо - 04.12.2015

Грчко-македонската граница од синоќа ја преминале околу 1.100 бегалци, соопшти грчката полиција. Сепак, грчките власти кај Поликастро сопреле 25 автобуси со бегалци и мигранти затоа што прифатниот камп што е во близина на тампон зоната е преполн со ...

Од синоќа во Македонија влегле околу 1.100 бегалци

А1 On - 04.12.2015

Грчко-македонската граница од синоќа ја преминале околу 1.100 бегалци, соопшти грчката полиција. Сепак, грчките власти кај Поликастро сопреле 25 автобуси со бегалци и мигранти затоа што прифатниот камп што е во близина на тампон зоната е преполн со ...

Мароканците се тепаат со полицијата кај кота 59 (ВИДЕО)

+инфо - 04.12.2015

Голема група економски мигранти од Мароко, кои не им дозволиле на бегалците од Сирија, Ирак и Авганистан да ја напуштат Грција кај кота 59 на македонско-грчката граница синоќа, како што јавуваат грчките медиуми, започнале конфликт со грчката ...

Мигранти паѓаат во несвест на јужната граница (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 04.12.2015

Напорниот пат на мигрантите и лошите услови во кои престојуваат денеска повторно резултираа со онесвестување на дел од оние, кои стоеја во топлата чекајќи во својот ред да ја минат границата кон Македонија.

ВИДЕО: Мигрантите фрлаа камења кон грчката полиција

Фокус - 04.12.2015

Не стивнуваат немирите на македонско-грчката граница. Не стивнуваат немирите на македонско-грчката граница. Утрово економските мигрантите на кои не им се дозволува влез во Македонија, се судриле со грчката полиција и фрлале камења кон неа.

ВИДЕО: Тензично, но мирно на македонско-грчката граница

А1 On - 04.12.2015

По судирите на економските мигранти со грчката полиција, ситуацијата на македонско-грчата граница е мирна, и се пропуштаат само бегалците од со војна зафатените подрачја. Рано утринава, група мигранти од Мароко почнаа повторно да фрлаат камења по ...

АНОНИМУСИ: Европа да не замижува пред сликите кои доаѓаат од Македонија

Алфа - 04.12.2015

Европа да не замижува пред сликите од мигрантиската криза кои доаѓаат од Македонија. Таму како да се води војна меѓу полицијата и економските мигранти, а таа реалност Европа се уште не сака да ја види.

Координативен состанок на полициите на Словенија, Србија, Македонија и Грција за бегалците

+инфо - 04.12.2015

Официјални претставници на полициите на Словенија, Србија, Македонија и Грција денеска во Брдо кај Крањ разговараа за поостра контрола и регистрација на бегалците при влез во овие четири држави и за соработка во сузбивање на бранот мигранти, јави ...

На јужната граница тензично но мирно, Македонија со вонредни напори ја регулира состојбата

Алфа - 04.12.2015

Утринава околу 3000 мигранти беа блокирани на Идомени импрвизираниот камп на грчка територија кога избија големи нереди и тепачки помеѓу мигрантите. Утринава околу 3000 мигранти беа блокирани на Идомени импрвизираниот камп на грчка територија кога ...

КООРДИНАЦИЈА: Македонија, Словенија, Србија и Грција со поостра гранична контрола

Телеграф - 04.12.2015

Официјални претставници на полициите на Словенија, Србија, Македонија и Грција денеска во Брдо кај Крањ разговараа за поостра контрола и регистрација на бегалците Официјални претставници на полициите на Словенија, Србија, Македонија и Грција денеска ...

Координативен состанок на полициите на Македонија, Словенија, Србија и Грција за бегалците

Канал5 - 04.12.2015

Официјални претставници на полициите на Словенија, Србија, Македонија и Грција денеска во Брдо кај Крањ разговараа за поостра контрола и регистрација на бегалците при влез во овие четири држави и за соработка во сузбивање на бранот мигранти, јави ...

Од синоќа во Македонија влегле околу 1.100 бегалци

Сител - 04.12.2015

Грчко-македонската граница од синоќа ја преминале околу 1.100 бегалци, соопшти грчката полиција. Сепак, грчките власти кај Поликастро сопреле 25 автобуси со бегалци и мигранти затоа што прифатниот камп што е во близина на тампон зоната е преполн со ...

(ВИДЕО) ПОВТОРНО НЕРЕДИ И КАМЕЊА: Се судрија мигрантите и грчката полиција!

Фактор - 04.12.2015

Не запираат нередите на грчко-македонската граница. И утрово инциденти предизвикани од економските мигранти кај кои нетрпеливоста и нервозата од час в час се повеќе расте. Како што е познато, целата нервоза и проблеми ги предизвикуваат мигрантите ...

ИОМ: Состојбата на грчко-македонската граница напната

Телеграф - 04.12.2015

Напнатоста доаѓа поради повремените протести и бунтови на мигрантите и бегалците кои се наоѓаат таму Меѓународната организација за миграција (ИОМ) во денешното соопштение наведува дека состојбата на грчко-македонската граница е екстремно напната ...

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ НА ГРАНИЦА: Напомош доаѓа странска полиција

Фактор - 04.12.2015

Припадниците на „Фронтекс’ од следната недела ќе бидат распоредени од грчката страна на границата со Македонија, за да им помогнат на домашната полиција да се справи со напливот на бегалци и мигранти.

АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ: Илјадници мигранти близу македонската граница (ВИДЕО)

Телеграф - 04.12.2015

Очајот на економските мигранти поради тоа што не можат да го продолжат својот пат кон земјите од Европската унија доведува до нетрпелисвост и инциденти особено во Идомени Очајот на таканаречените економски мигранти поради тоа што не можат да го ...

Бегалците и понатаму најголема закана и проблем во Македонија - Европа молчи

Сител - 04.12.2015

Тензиите на јужната гранична линија се смирија. По вчерашните нереди кои на грчката страна од границата кои ги предизвикаа економските мигранти и се судрија со бегалците кои доаѓаат од земјите со воен конфликт состојбата денеска е мирна.

ИАКО ЈА КАМЕНУВААТ: Македонската полиција прва им помага на бегалците (ФОТО)

Телеграф - 04.12.2015

Деца и стари лица, бегалци паѓаат во бесознание, згмечени еден од друг, молат што побргу да бидат пропуштени преку вратата. Кога ќе влезат на македонска територија првото нешто што го бараат е вода и лекарска помош Припадници на УНХЦР и на Црвениот ...

СТРОГА КОНТРОЛА: Мигранти ја тресат оградата, полицијата ги одбива (ВИДЕО/ФОТО)

Телеграф - 04.12.2015

Најголем проблем за војската и за полицијата се вечерните часови, кога незадоволните мигранти кои упорно се обидуваат да влезат на македонска територија, почнуваат со камења подмолно да ги гаѓаат нашите безбедносни сили Иако поминале низ вратата од ...

Ескалираше конфликтот меѓу бегалците на јужната граница

think.mk - 04.12.2015

И денеска тензично на јужната граница по вчерашниот инцидент, кога голема група економски мигранти од Мароко се судри со грчката полиција, поради тоа што не им дозволуваа на бегалците од кризните воени жаришта да ја преминат границата.

ВИДЕО: Тепачка меѓу мигрантите и бегалците на македонско – грчката граница

За Се - 04.12.2015

Не стивнуваат немирите на македонско-грчката граница. Утрово економските мигрантите на кои не им се дозволува влез во Македонија, се судриле со грчката полиција и фрлале камења кон неа. Групата мигранти која се судрила со полицијата била од Мароко.

Повторно проблеми на македонско-грчката граница - нема да верувате што се случува во моментов (видео)

think.mk - 04.12.2015

Повеќе од 3.000 економски мигранти од Пакистан, Алжир, Мароко, Иран, Сомалија... десетина дена се заглавени на македонско-грчката граница кај Идомени. Не сакаат да се вратат, а според новите препраки на ЕУ македонските и грчките погранични власти не ...

ВИДЕО: Грција како воена зона – Илјадници мигранти близу македонската граница

За Се - 04.12.2015

По одлуката на Европската Унија да не се примаат економски мигранти, очајот кај овие лица доведува до нетрпелисвост и инциденти особено во Идомени, грчко село лоцирано во непосредна близина кон границата со Македонија.

Полициите од Македонија, Србија, Грција и Словенија планираат воведување единствен документ за идентификација на ...

Локално - 04.12.2015

Официјални претставници на полициите на Словенија, Србија, Македонија и Грција денеска во Брдо кај Крањ разговараа за поостра контрола и регистрација на бегалците при влез во овие четири држави и за соработка во сузбивање на бранот мигранти, јави ...

(ВИДЕО) Засега мирно на македонско-грчката граница

Локално - 04.12.2015

По судирите на економските мигранти со грчката полиција, ситуацијата на македонско-грчата граница е мирна, и се пропуштаат само бегалците од со војна зафатените подрачја-јави А1он. Рано утринава, група мигранти од Мароко почнаа повторно да фрлаат ...

Италија спаси над 1500 мигранти во Средоземното Море

Локално - 04.12.2015

Италија спаси над 1500 мигранти во 11 одделни операции во близина на брегот на Либија, соопшти италијанската крајбрежна стража. Со тоа бројот на спасени мигранти во последните два дена достигна 3.500 лица.

Грчки медиуми: Мириса на барут кај Идомени

Локално - 04.12.2015

Нереди и тензии утрово повторно биле регистрирани кај Идомени на грчко-македонската граница откако група економски мигранти се обиделе да се пробијат и да влезат на македонска територија заедно со бегалците, но биле запрени од грчката и од ...

Од синоќа во Македонија влегле околу 1.100 бегалци

Нетпрес - 04.12.2015

Грчко-македонската граница од синоќа ја преминале околу 1.100 бегалци, соопшти грчката полиција. Сепак, грчките власти кај Поликастро сопреле 25 автобуси со бегалци и мигранти затоа што прифатниот камп што е во близина на тампон зоната е преполн со ...

Од синоќа во Македонија влегле околу 1.100 бегалци

Репортер - 04.12.2015

Грчко-македонската граница од синоќа ја преминале околу 1.100 бегалци, соопшти грчката полиција. Сепак, грчките власти кај Поликастро сопреле 25 автобуси со бегалци и мигранти затоа што прифатниот камп што е во близина на тампон зоната е преполн со ...

Координативен состанок на полициите на Словенија. Србија, Македонија и Грција за бегалците

Репортер - 04.12.2015

Официјални претставници на полициите на Словенија, Србија, Македонија и Грција денеска во Брдо кај Крањ разговараа за поостра контрола и регистрација на бегалците при влез во овие четири држави и за соработка во сузбивање на бранот мигранти, јави ...

Врие на грчката страна пред границата со Македонија – почина мигрант од Мароко

Fox.mk - 04.12.2015

Врие на грчка страна пред самата граница со Македонија. Економските мигранти се судрија со грчката полиција да не дозволат премин на мигрантите од Сирија. Во конфликтот 22 годишен Мароканец го загуби животот, објави Канал 5.

Координативен состанок на полициите на Словенија, Србија, Македонија и Грција за бегалците

Република - 04.12.2015

Официјални претставници на полициите на Словенија, Србија, Македонија и Грција денеска во Брдо кај Крањ разговараа за поостра контрола и регистрација на бегалците при влез во овие четири држави и за соработка во сузбивање на бранот мигранти, јави ...

(ВИДЕО) Тензично, но мирно на македонско-грчката граница

Репортер - 04.12.2015

По судирите на економските мигранти со грчката полиција, ситуацијата на македонско-грчата граница е мирна, и се пропуштаат само бегалците од со војна зафатените подрачја, извор а1онмк Рано утринава, група мигранти од Мароко почнаа повторно да фрлаат ...

Координативен состанок на полициите на Словенија, Србија, Македонија и Грција за бегалци

Нетпрес - 04.12.2015

Официјални претставници на полициите на Словенија, Србија, Македонија и Грција денеска во Брдо кај Крањ разговараа за поостра контрола и регистрација на бегалци при влез во овие четири држави и за соработка во сузбивање на бранот мигранти, пренесува ...

(ВИДЕО) СИТУАЦИЈАТА ИЗЛЕГУВА ОД КОНТРОЛА: Судири на економските мигранти со полицијата

Репортер - 04.12.2015

Страшни сцени на јужната граница од грчката страна, мигрантите кои не се пропуштаат во Европа што доаѓаат од Сирија, Ирак и Авганистан се судираат со грчката полиција и се проблематични. Ситуацијата е посебно драматична поради ниските температури во ...

Од синоќа во Македонија влегле околу 1.100 бегалци

Денешен - 04.12.2015

Грчко-македонската граница од синоќа ја преминале околу 1.100 бегалци, соопшти грчката полиција. Сепак, грчките власти кај Поликастро сопреле 25 автобуси со бегалци и мигранти затоа што прифатниот камп што е во близина на тампон зоната е преполн со ...

(ВИДЕО) Во Македонија влегоа 2.500 бегалци, уште 1.000 чекаат

Репортер - 04.12.2015

2500 бегалци влегоа во Македонија, а уште 1000 чекаат пред жичаната ограда, откако грчката полиција ги повлече таканаречените економски мигранти и отвори коридор за бегалците. Претходно повеќе од дваесет часа, протокот беше запрен, а бегалците ...

(ВИДЕО) Економските мигранти се „пресметаа“ со грчката полиција

еМагазин - 04.12.2015

Тензиите на македонско-грчката граница, каде вчера имаше привремен застој на пропуштање и на бегалците од воените жаришта не стивнуваат. Грчките медиуми пишуваат за синоќешните проблеми, кои ги предизвикаа економските мигранти, кои не дозволија ...

ВИДЕО: Хаос на грчката граница – судири на економските мигранти со полицијата

Либертас - 04.12.2015

Апокалиптични сцени на јужната граница од грчка страна, економските мигранти кои не се пропуштаат во Европа (мигранти кои не се од Сирија, Ирак и Авганистан), се судираат со грчката полиција.

ВИДЕО: Ескалираше конфликтот меѓу бегалците на јужната граница

Нетпрес - 04.12.2015

И денеска тензично на јужната граница по вчерашниот инцидент, кога голема група економски мигранти од Мароко се судри со грчката полиција, поради тоа што не им дозволуваа на бегалците од кризните воени жаришта да ја преминат границата.

Мигрантска криза: Убијте не, или помогнете ни

Нетпрес - 04.12.2015

Стотина мигранти се заглавени на ничија земја на Македонско-Грчката граница застанати до срцепарателните зборови напишани на парче картон… На Турската граница со Сирирја, маж кој не причинил никакво насилство во Сирија, бил претепан од стражата и ...

Шестотини бегалци се спасија и влегоа во Македонија

Вечер - 04.12.2015

Полициските службеници во центарот кај граничниот премин "Богородица" во последните 24 часа издале потврди за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил на вкупно 666 странски државјанин, бегалци и мигранти, меѓу кои 259 ...

Ројтерс: Мигрант почина од електрошок во судирите со полицијата

Дневник - 04.12.2015

Мигрант од Мароко беше електрошокиран до смрт на грчко-македонската граница во четвртокот, на вториот ден од судирите меѓу полицијата и мигрантите што се заглавени на грчка страна веќе неколку недели.

Координативен состанок на полициите на Словенија. Србија, Македонија и Грција за бегалците

Lider - 04.12.2015

Официјални претставници на полициите на Словенија, Србија, Македонија и Грција денеска во Брдо кај Крањ разговараа за поостра контрола и регистрација на бегалците при влез во овие четири држави и за соработка во сузбивање на бранот мигранти, јави ...

Нови инциденти во близина на Гевгелија

Глас на Америка - 03.12.2015

Македонско-грчката граница беше времено блокирана и за бегалците, а незадоволството на мигрантите ескалира Нови инициденти на граничната линија во близината на Гевгелија, по вчерашните тензии меѓу бегалците од Сирија и мигрантите од Иран, Пакистан, ...

Туск: Мигрантите под надзор до 18 месеци пред да добијат дозвола за влез

Телма - 03.12.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека бегалците, кои пристигнуваат во Европа, пред да им биде одобрен влез, би требало да бидат задржани до 18 месеци во прифатните центри, со цел во тој период да може да се провери дали ...

Грчки медиуми:Тензично на грчко-македонската граница

Телма - 03.12.2015

Тензиите во Идомени се големи по судирите меѓу мигрантите и македонските полициски сили кои почнаа синоќа, по што утринава имало насилни судири меѓу различни групи бегалци и мигранти, јавуваат грчките медиуми.

Пронајден мртов мигрант на пругата на грчко-македонската граница

Телма - 03.12.2015

Мигрант е пронајден мртов на железничките пруги на грчко-македонската граница, јавува Ројтерс. Причина за неговата смрт е најверојатно струен удар, и тој најверојатно бил мароканец. Очевидци за Ројтерс изјавиле дека неговото тело била на пругата, на ...

Грција конечно се согласи Фронтекс доаѓа на македонско-грчката граница

Телма - 03.12.2015

Утрово на пругите на грчка страна пронајден е мртов мигрант, најверојатно Мароканец. Според првичните информации, мажот починал од струен удар. Смртта на мигрантот, но и судирите помеѓу мигрантите и бегалците во Идомени, ги заострија мерките за ...

Грција утринава распореди специјалци, границата е затворена за бегалците

Нова ТВ - 03.12.2015

Грција ја затвори границата со Македонија за сите бегалци и мигранти, без разлика од која земја и да доаѓаат. Утринава грчки специјални полициски сили се распоредени на границата за да ги спречат нередите кои избија од страна на мигрантите кои не се ...

Загина мигрант на македонско - грчката граница

Deutsche Welle - 03.12.2015

Еден мигрант го загуби животот на грчко-македонската граница откако допрел кабел под висок напон. Продолжуваат тензиите меѓу мигрантите и полицијата. Еден мигрант загина, а повеќе се повредени во масовна тепачка на македонско-грчката граница.

На граница тензично:Грчката полиција прави коридор,мигрантите го блокираа влезот

Нова ТВ - 03.12.2015

Грчките полициски сили се обидуваат да направат коридор за да ги пропуштат бегалците од Сирија, Иран и Авганистан, но мигрантите го блокирале влезот и не дозволуваат никој да помине. Тие фрлаат со камења по грчките специјални полициски сили ...

Туск: Мигрантите под надзор до 18 месеци пред да добијат дозвола за влез

24 Вести - 03.12.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека бегалците, кои пристигнуваат во Европа, пред да им биде одобрен влез, би требало да бидат задржани до 18 месеци во прифатните центри, со цел во тој период да може да се провери дали ...

Хаос на македонско-грчката граница, судир меѓу мигрантите и бегалците

24 Вести - 03.12.2015

Хаос на македонско-грчката граница. На меѓуграничниот простор кај кота 59 избија големи нереди и тепачки меѓу бегалците и мигрантите. Од вчера никој не може да ја поминува границата. Единственото место каде што бегалците од Сирија, Ирак и Авганистан ...

Почина мигрант, тензиите не стивнуваат

24 Вести - 03.12.2015

Загина мигрант на грчко-македонската граница. Како што јавуваат новинските агенции, веројатно станува збор за економски мигрант од Мароко, кој починал од струен удар на пругата во Идомени, од грчката страна на границата.

Пакистан одби да прими мигранти од Грција

Утрински - 03.12.2015

Пакистан одби да прими 30 мигранти, кои со чартер лет пристигнале од Грција на аеродромот во Исламабад, соопшти денеска пакистанското Министерство за внатрешни работи. Тоа се случува само една недела по дипломатските преговори меѓу Пакистан и ЕУ во ...

Судири на грчката полиција со мигрантите

Р.С.Европа - 03.12.2015

Грчката полиција се обидува да го исчисти пограничниот регион од сите економски мигранти кои чекаат да влезат на македонска територија. Неколку од мигрантите се полесни повредени во судирите со полицијата.

Грчката полиција ја расчистува границата од мигранти

Алсат-М - 03.12.2015

Грчката полиција се обидува да го исчисти пограничниот регион од сите економски мигранти кои чекаат да влезат на македонска територија. Неколку од мигрантите се полесни повредени во судирите со полицијата.

Грчката полиција ја расчистува границата од мигранти

Р.С.Европа - 03.12.2015

Грчката полиција се обидува да го исчисти пограничниот регион од сите економски мигранти кои чекаат да влезат на македонска територија. Неколку од мигрантите се полесни повредени во судирите со полицијата.

Починал мигрант на македонско-грчката граница

Р.С.Европа - 03.12.2015

Новинските агенции јавуваат дека тело на мигрант, најверојатно Мароканец, е најдено на пругата на македонско грчката граница на територија на Грција каде во последниве два дена се интензивираа судирите со економските мигранти кои секојдневно се ...

Туск: Бегалците да бидат надзирани 18 месеци пред да влезат во ЕУ

Капитал - 03.12.2015

Бегалците кои доаѓаат во Европа би требало 18 месеци да бидат задржани во прифатни центри, со цел да се провери безбедносниот ризик, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. „Ако сакате да вршите надзор над мигрантите и бегалците, ви ...

На македонско - грчката граница загина мигрант

Утрински - 03.12.2015

Мигрант од Мароко го загуби животот откако допрел кабел под висок напон, а повеќемина се повредени во масовна тепачка на македонско-грчката граница. Дваесет и двегодишен Мароканец загина на железничката станица во Идомени, Грција, откако се качил на ...

Не се пропуштаат ниту мигранти од Сирија, Ирак и од Авганистан

Вест - 03.12.2015

Граничниот премин од грчка страна е блокиран поради протестите на мигрантите. Не се пропуштаат ниту бегалците од Сирија Ирак и од Авганистан, поради можен судир со мигрантите од земјите на кои не им се дозволува влез во Македонија.

ФОТО: Тензично на грчко-македонската граница

Утрински - 03.12.2015

На јужната граница е тензично со денови, откако беше донесена одлуката да се пропуштаат само бегалците од воените зони - Сирија, Ирак и Авганистан, додека за останатите беше поставена триметарска жичена ограда, со цел да се спречат илегалните ...

Тензии меѓу мигрантите и бегалците

Р.С.Европа - 03.12.2015

Економските мигранти на јужната граница им го блокираат влезот и на бегалците од Сирија, Ирак и Авганистан. Повремено фрлаат и камења кон полицијата и палат оган, со цел чадот да го растера полицискиот кордон.

Туск: Пристапот до Европа е многу лесен, мигрантите треба да бидат под надзор до 18 месеци

МКД - 03.12.2015

Денес пристапот до Европа едноставно кажано е мошне лесен, изјави поранешниот полски премиер и претседател на Европскиот совет Доналд Туск. Тој вели дека бегалците, кои пристигнуваат во Европа, пред да им биде одобрен влез, би требало да бидат ...

МВР: Спречена група економски мигранти насилно да влезат во земјава, ја каменувале полицијата

МКД - 03.12.2015

Како што информираа од полицијата вчера околу 10.15 часот кај ГК-59 кај Гевгелија, група од околу 400-500 економски мигранти почнале да скандираат и да ја влечат жичаната ограда. По извесен временски период група мигранти движејќи се према должината ...

Шверцерот избегал, полицијата во мерцедесот пронашла 13 мигранти

МКД - 03.12.2015

На 1 декември, во 20 часот на локалниот пат од село Марвинци кон село Удово од страна на полициски службеници даден е знак за сопирање на автомобил мерцедес кој не застанал и продолжил со движење кон земјениот пат кај месноста Пепелишки мост при што ...

Македонско-грчката граница е затворена, и бегалците и мигрантите се заглавени во меѓуграничниот простор (ФОТО)

МКД - 03.12.2015

Преминот за бегалците на македонско-грчката граница од вчера е затворен. Ноќта тука ја поминале неколку илјада бегалци од воените жаришта и економски мигранти. Нетрпеливоста меѓу оние кои можат да ја поминат границата (бегалците од Сирија, Ирак и ...

Хаос во Гевгелија, масовна тепачка меѓу бегалците Сиријци и мигрантите, исечена е и жицата

МКД - 03.12.2015

Она што се претпоставуваше, по вчерашните тензии меѓу сириските бегалци и другите, утрово експлодира. Од утрово на македонско-грчката граница, на меѓуграничниот простор кај кота 59 избија големи нереди и тепачки меѓу бегалците и мигрантите.

Уште бегалци и мигранти се трупаат кај котата 59, Пакистан ги враќа Пакистанците назад во Атина

МКД - 03.12.2015

Мигрантите се подготвуваат да поминат уште една ноќ под отврено небо, на минусни температури. Не сите имаат шатор, ќебиња и храна. Невладините хуманитарни организации, откако уште вчера се зголемија тензиите меѓу бегалците од Сирија, Ирак и ...

Загина мигрант на македонско-грчката граница

МКД - 03.12.2015

Еден мигрант загина, а повеќе се повредени во масовна тепачка на македонско-грчката граница. Причина за смртта на мигрантот, кој се претпоставува дека е од Мароко, најверојатно е струен удар, откако се качил на покривот на воз и го допрел кабелот со ...

Македонско-грчката граница е затворена

Тера - 03.12.2015

Преминот за бегалците на македонско-грчката граница од вчера е затворен. Ноќта тука ја поминале неколку илјада бегалци од воените жаришта и економски мигранти. Нетрпеливоста меѓу оние кои можат да ја поминат границата (бегалците од Сирија, Ирак и ...

Загина мигрант на македонско – грчката граница

Тера - 03.12.2015

Еден мигрант го загуби животот на грчко-македонската граница откако допрел кабел под висок напон. Продолжуваат тензиите меѓу мигрантите и полицијата. Еден мигрант загина, а повеќе се повредени во масовна тепачка на македонско-грчката граница.

Нови инциденти на границата кај Гевгелија

Тера - 03.12.2015

Македонско-грчката граница беше времено блокирана и за бегалците, а незадоволството на мигрантите ескалира. Нови инициденти на граничната линија во близината на Гевгелија, по вчерашните тензии меѓу бегалците од Сирија и мигрантите од Иран, Пакистан, ...

Спречен обид на мигранти илегално да влезат во Македонија

МК News - 03.12.2015

Околу 300 до 400 мигранти денеска од грчка страна се обиделе да стигнат до крајот на оградата по граничната линија меѓу Македонија и Грција, соопшти МВР. Мигрантите сакале илегално да ја преминат границата кон Македонија, но биле спречени од ...

Бегалци од воени подрачја го продолжија патот низ Македонија, економски мигранти убедени да го ослободат преминот

А1 On - 03.12.2015

Граничниот премин за бегалци во неутралната зона меѓу Грција и Македонија во Идомени вечерва е отворен, и во Македонија се пуштени Сиријци, Ирачани и Авганистанци. Грчката државна новинска агенција АНА-МПА, повикувајќи се на информации од ...

Туск: Мигрантите под надзор до 18 месеци пред да добијат дозвола за влез

+инфо - 03.12.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека бегалците, кои пристигнуваат во Европа, пред да им биде одобрен влез, би требало да бидат задржани до 18 месеци во прифатните центри, со цел во тој период да може да се провери дали ...

ВИДЕО: Врие на грчката страна пред границата со Македонија – почина мигрант од Мароко

МК News - 03.12.2015

Врие на грчка страна пред самата граница со Македонија. Економските мигранти се судрија со грчката полиција да не дозволат премин на мигрантите од Сирија. Во конфликтот 22 годишен Мароканец го загуби животот, објави Канал ...

Пронајдени 13 мигранти во Мерцедес, кој претходно одбил да и’ застане на полицијата

БркајРабота - 03.12.2015

На локалниот пат од село Марвинци кон село Удово на 01.12.2015 година, во 20:00 часот од страна на полициски службеници даден е знак за сопирање на патничко возило „Мерцедес“ кое не застанало.

Туск: Мигрантите под надзор до 18 месеци пред да добијат дозвола за влез

А1 On - 03.12.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека бегалците, кои пристигнуваат во Европа, пред да им биде одобрен влез, би требало да бидат задржани до 18 месеци во прифатните центри, со цел во тој период да може да се провери дали ...

Немири на границата, еден мигрант починал од струен удар

Кајгана - 03.12.2015

Македонско-грчката граница е затворена, а ситуацијата ескалираше откако денеска се степаа бегалците од воените подрачја и мигрантите, на кои не им се дозволува влез во Македонија. Еден мигрант, за кого се претпоставува дека е од Мароко, загинал од ...

Пакистан не ги прими сите мигранти кои беа протерани од Грција

А1 On - 03.12.2015

Пакистанските власти го вратија авионот со 30 мигранти во Грција, кои беа протерани од Атина. Според Исламабад нема докази дека тие се Пакистанци. Чартер авионот слета во Исламабад, но властите ин забранија на 30 од вкупно 49 патници да го напуштат ...

Тензично на кота 59, ЕУ бара да се внимава кој се пропушта!

+инфо - 03.12.2015

Македонските безбедносни сили во изминатите 24 часа повторно морале да интервенираат за да ги одвратат економските бегалци да не урнат дел од заштитата ограда на македонско-грчката граница.

Пакистан одби да прими мигранти од Грција

А1 On - 03.12.2015

Пакистан одби да прими 30 мигранти, кои со чартер лет пристигнале од Грција на аеродромот во Исламабад, соопшти денеска пакистанското Министерство за внатрешни работи. Тоа се случува само една недела по дипломатските преговори меѓу Пакистан и ЕУ во ...

МВР: Економски мигранти каменувале полицајци

+инфо - 03.12.2015

Вчера утро кај кота 59 група од околу 400 до 500 економски мигранти почнале да скандираат и да ја влечат жичаната ограда. По извесен временски период група мигранти движејќи се према должината на граничната линија кон кота 61, се обидувале насилно ...

Мигрант од Мароко загинал од струен удар во Идомени

+инфо - 03.12.2015

Дваесет и двегодишен економски мигрант од Мароко утрово загинал во несреќен случај на железничката станица во Идомени, Грција. Според грчката полиција, мигрантот спиел на покривот од електричната локомотива.

Ескалира состојбата во Гевгелија, настрада еден мигрант

Правдико - 03.12.2015

Еден мигрант е убиен од струен удар, а најмалку двајца се повредени во судир меѓу група мигранти на грчко-македонската граница. Човекот за кого се верува дека е мароканец, загинал при електричен шок што настанал кога тој се искачил на автомобил ...

Мигрантите со ножици ја сечеле оградата на македонско-грчката граница

Фокус - 03.12.2015

Економските мигранти на кои не им се дозволува влез, поставиле и блокади за да не можат ниту бегалците кои доаѓаат од воените жаришта да ја преминат границата и извикувале „Ако не можеме ние, нема ни тие!“.

Бегалци од воени подрачја го продолжија патот низ Македонија, економски мигранти убедени да го ослободат преминот

Сител - 03.12.2015

Граничниот премин за бегалци во неутралната зона меѓу Грција и Македонија во Идомени вечерва е отворен, и во Македонија се пуштени Сиријци, Ирачани и Авганистанци. Грчката државна новинска агенција АНА-МПА, повикувајќи се на информации од ...

ЧУДНА ИЗЈАВА: Туск бара бегалците да останат во прифатните центри, не кажа каде

Телеграф - 03.12.2015

Денес пристапот до Европа, едноставно кажано, е мошне лесен, изјави поранешниот полски премиер Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека бегалците, кои пристигнуваат во Европа, пред да им биде одобрен влез, би требало да бидат ...

Економските мигранти „убедени да се тргнат“, бегалците пуштени во Македонија

Телеграф - 03.12.2015

Бегалци од воени подрачја го продолжија патот низ Македонија, економски мигранти убедени да го ослободат преминот Граничниот премин за бегалци во неутралната зона меѓу Грција и Македонија во Идомени вечерва е отворен, и во Македонија се пуштени ...

Пакистан не ги прими сите мигранти кои беа протерани од Грција

Сител - 03.12.2015

Пакистанските власти го вратија авионот со 30 мигранти во Грција, кои беа протерани од Атина. Според Исламабад нема докази дека тие се Пакистанци. Чартер авионот слета во Исламабад, но властите ин забранија на 30 од вкупно 49 патници да го напуштат ...

Грчки медиуми: Тензии на границата, тепачки меѓу бегалци и мигранти

Канал5 - 03.12.2015

Тензиите во Идомени се големи по судирите меѓу мигрантите и македонските полициски сили кои почнаа синоќа, по што утринава имало насилни судири меѓу различни групи бегалци и мигранти, јавуваат грчките медиуми.

Туск: Мигрантите под надзор до 18 месеци пред да добијат дозвола за влез

Сител - 03.12.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека бегалците, кои пристигнуваат во Европа, пред да им биде одобрен влез, би требало да бидат задржани до 18 месеци во прифатните центри, со цел во тој период да може да се провери дали ...

Можна ескалација на состојбата со мигрантите на јужната граница

Сител - 03.12.2015

Околу 3000 бегалци од Сирија Ирак и Авганистан од утрово се заглавени на грчка територија во прифатниот камп кад Идомени на јужната гранична линија. И покрај тоа што транзитот за нив е дозволен тие неможат да ја поминат границата бидејќи влезот кај ...

Уништен дел од оградата: Тепачка меѓу бегалците од Сирија и мигрантите

365 - 03.12.2015

Нереди и тепачки избија на македонско – грчката граница меѓу бегалците од Сирија и мигрантите. Поради одлуката Македонија да ги пушта само Сириските бегалци и да ги враќа назад економските мигранти од Иран, Мароко, Сомалија и Непал, мигрантите им го ...

Мигрант почина на македонско – грчката граница

365 - 03.12.2015

Повеќемина се повредени, а еден мигрант го загуби животот на македонско-грчката граница. Мигрантот доаѓал од Мароко, а животот го загубил откако го допрел кабелот со висок напот стоекќи над воз.

Повеќе од 300.000 мигранти влегле во Македонија

Телеграф - 03.12.2015

Само вчера, МВР издало потврди на 2.797 мигранти, од кои 1.126 се од Сирија, 880 од Авганистан и 791 од Ирак Од јуни до ноќеска на полноќ вкупно 300.420 мигранти влегле во земјава, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Нови протести кај Гевгелија, судир на мигрантите со бегалците

Фактор - 03.12.2015

Помеѓу мигрантите и бегалците на грчко-македонската граница избиле нередеи бидејќи повеќе од 100 луѓе ја блокирале границата во знак на протест што не им е дозволен премин. Помали групи од земјите како Иран, Пакистан и Бангладеш од вчера го ...

(ВИДЕО+ФОТО) ТЕНЗИЧНО ВО ГЕВГЕЛИЈА: Мигрантите пак ја блокираа пругата

Фактор - 03.12.2015

Економските мигранти кои со денови се заглавени на македонско-грчката граница, денеска ја блокираа пругата и бараат од ЕУ да ги отвори границите. Околу 1000 мигранти со денови протестираат во меѓузоната, некои со глад, други со зашиени усти носат ...

Грција испрати Пакистанци дома, Пакистан им го врати авионот назад со патници

Телеграф - 03.12.2015

Секое репатрирано лице, чии документи не се проверени, ќе биде вратен со истиот авион во земјата од каде е протеран, изјави пакистанскиот министер за внатрешни работи Чавдри Нисар Али Хан Пакистанските власти го вратија авионот со 30 мигранти во ...

ХАОС НА ГРАНИЦАТА: Мигрантите не им даваат на бегалците да влезат во земјава

Телеграф - 03.12.2015

Хуманитарците кои се на самата гранична линија велат дека хаосот го прават грчките полицајци кои не ги селектираат економските мигранти на кои не треба да им биде дозволен влез во Македонија, од оние од Сирија, Ирак и од Авганистан, кои беа проблеми ...

Немири на грчката страна од границата – почина мигрант од Мароко

Канал5 - 03.12.2015

Врие на грчка страна пред самата граница со Македонија. Економските мигранти се судрија со грчката полиција да не дозволат премин на мигрантите од Сирија. Во конфликтот 22 годишен Мароканец го загуби животот.

Ескалираа судирите во Гевгелија, загина мигрант!

Фактор - 03.12.2015

Мигрантите и беглаците кои се наоѓаат кај грчкиот центар Идомени сѐ се понервозни во обидот да влезат во Македонија. Маж за кој се верува дека стигнал од Мароко, починал на грчко-македонската граница после струен удат во текот на вториот ...

Хаос на границата во Гевгелија, еден мигрант почина

think.mk - 03.12.2015

Еден мигрант, за кого се претпоставува дека е од Мароко, загинал од струен удар при допир со високонапонски кабел додека се качувал на кров на воз, пренесува AFP . Некои медиуми јавуваат дека Грција ги затвори границите со Македонија за сите, без ...

Хаос на границата во Гевгелија, нема да верува што се случува (фото)

think.mk - 03.12.2015

Од вчера никој не може да ја поминува границата. Единственото место каде што бегалците од Сирија, Ирак и Авганистан можеа да ја поминуваат границата е блокирано. Повеќе од 3.000 мигранти се блокирани кај импровизираниот камп кај Идомени, во Грција.

Хаос во Гевгелија, масовна тепачка меѓу бегалците Сиријци и мигрантите, исечена е и жицата

Шеталиште - 03.12.2015

Она што се претпоставуваше, по вчерашните тензии меѓу сириските бегалци и другите, утрово експлодира. Од утрово на македонско-грчката граница, на меѓуграничниот простор кај кота 59 избија големи нереди и тепачки меѓу бегалците и мигрантите.

Грчката полиција почна да ја расчистува границата од мигранти

Локално - 03.12.2015

Грчката полиција се обидува да го исчисти пограничниот регион од сите економски мигранти кои чекаат да влезат на македонска територија. Неколку од мигрантите се полесни повредени во судирите со полицијата.

Повторно немирно со мигрантите и бегалците на грчката граница на македонскиот југ

Локално - 03.12.2015

Повторно немирно и судири сега внатре меѓу мигрантите и бегалците на грчко-македонската граница. Револтот е поради тоа што се врши селекција па повеќе од 100 луѓе ја блокирале границата во знак на протест што и ним не им е дозволен премин, а за ...

Починал мигрант на македонско-грчката граница

Локално - 03.12.2015

Новинските агенции јавуваат дека тело на мигрант, најверојатно Мароканец, е најдено на пругата на македонско грчката граница на територија на Грција каде во последниве два дена се интензивираа судирите со економските мигранти кои секојдневно се ...

Официјално од МВР за вчерашниот инцидент со мигрантите

Локално - 03.12.2015

На 02.12.2015 година околу 10 . 15 часот кај ГК-59 кај Гевгелија , група од околу 400-500 економски мигранти почнале да скандираат и да ја влеч ат жичаната ограда. По извесен временски период група мигранти движејќи се према должината на граничната ...

Економските мигранти им го отворија патот на бегалците, мирно на јужната граница

Локално - 03.12.2015

Граничниот премин за бегалци во неутралната зона меѓу Грција и Македонија во Идомени вечерва е отворен, и во Македонија се пуштени Сиријци, Ирачани и Авганистанци. Грчката државна новинска агенција АНА-МПА, повикувајќи се на информации од ...

Ескалираше меѓу мигрантите во Гевгелија, Сиријците против економските мигранти

Локално - 03.12.2015

Македонско-грчката граница е затворена, и ситуацијата ескалираше денес кога имаше тепачка меѓу бегалците од Сирија и од други области на Блискиот Исток, а едно лице од Мароко подлегна на повредите здобиени ос струен удар.

Мигрантите со масовни инциденти, силувања и насилствата во Финска

Локално - 03.12.2015

Полицијата во Финска крие информациите од медиумите и јавноста Близу до финскиот центар за прием на бегалци во градот Хејнола двајца пијани мажи нападнале малолетна ученичка. Се утврдило дека тие се мигранти , но се крие од полицијата, за да се ...

Нема крај со мигрантите: Исламабад со авион и врати на Грција протерани пакистански мигранти

Локално - 03.12.2015

Пакистанските власти вратија во Грција со авион 30 мигранти . Атина ги протерала и испратила до Пакистан.пакистанските власти тврдат дека не постои доказ дека тие се пакистански државјани.

Туск: Пред да добијат дозвола за влез, емигрантите под надзор до 18 месеци

Република - 03.12.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека бегалците, кои пристигнуваат во Европа, пред да им биде одобрен влез, би требало да бидат задржани до 18 месеци во прифатните центри, со цел во тој период да може да се провери дали ...

Едни бараат карантин за бегалците, други не ги сакаат назад протераните сограѓани

Вечер - 03.12.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека бегалците, кои пристигнуваат во Европа, пред да им биде одобрен влез, би требало да бидат задржани до 18 месеци во прифатните центри, со цел во тој период да може да се провери дали ...

Туск: Бегалците под надзор до 18 месеци пред да добијат дозвола за влез

Нетпрес - 03.12.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека бегалците, кои пристигнуваат во Европа, пред да им биде одобрен влез, би требало да бидат задржани до 18 месеци во прифатните центри, со цел во тој период да може да се провери дали ...

Пакистан одби да прими мигранти од Грција

Либертас - 03.12.2015

Пакистан одби да прими 30 мигранти, кои со чартер лет пристигнале од Грција на аеродромот во Исламабад, соопшти денеска пакистанското Министерство за внатрешни работи. Тоа се случува само една недела по дипломатските преговори меѓу Пакистан и ЕУ во ...

„Катимерини“: Тензично на македонско – грчката граница

Нетпрес - 03.12.2015

Тензично на македонско-грчката граница. Грчките медиуми јавуваат дека тензиите во Идомени се големи по судирите меѓу мигрантите и македонските полициски сили кои почнаа синоќа, по што утринава имало насилни судири меѓу различни групи бегалци и ...

Пакистан одби да прими мигранти од Грција

Fox.mk - 03.12.2015

Пакистан одби да прими 30 мигранти, кои со чартер лет пристигнале од Грција на аеродромот во Исламабад, соопшти денеска пакистанското Министерство за внатрешни работи, пренесува Танјуг. Тоа се случува само една недела по дипломатските преговори меѓу ...

Грција ги враќа, Пакистан не ги прима назад своите мигранти

еМагазин - 03.12.2015

Пакистанските власти го вратија авионот со 30 мигранти во Грција, кои беа протерани од Атина. Според Исламабад нема докази дека тие се Пакистанци. Чартер авионот слета во Исламабад, но властите ин забранија на 30 од вкупно 49 патници да го напуштат ...

Судири на грчката полиција со мигрантите, еден мигрант загина

Либертас - 03.12.2015

Грчката полиција се обидува да го исчисти пограничниот регион од сите економски мигранти кои чекаат да влезат на македонска територија. Неколку од мигрантите се полесни повредени во судирите со полицијата.

Пронајдени 13 мигранти во Мерцедес, кој претходно одбил да и’ застане на полицијата

Fox.mk - 03.12.2015

На локалниот пат од село Марвинци кон село Удово на 01.12.2015 година, во 20:00 часот од страна на полициски службеници даден е знак за сопирање на патничко возило „Мерцедес“ кое не застанало.

Економски мигранти каменувале полицајци во Гевгелија

Fox.mk - 03.12.2015

Вчера околу 10.15 часот кај ГК-59 кај Гевгелија, група од околу 400-500 економски мигранти почнале да скандираат и да ја влечат жичаната ограда. По извесен временски период група мигранти движејќи се према должината на граничната линија кон ГК-61, ...

Економските мигранти го ослободија преминот, бегалци од воени подрачја го продолжија патот низ Македонија

Република - 03.12.2015

Граничниот премин за бегалци во неутралната зона меѓу Грција и Македонија во Идомени вечерва е отворен, и во Македонија се пуштени Сиријци, Ирачани и Авганистанци. Грчката државна новинска агенција АНА­-МПА, повикувајќи се на информации од ...

„Нетпрес“: Македонската јужна граница под голема мигрантска закана од тешки инциденти

Fox.mk - 03.12.2015

Добро упатени извори велат дека се можни организирани инциденти на јужната државна граница, кои би биле инспирирани од страна на лица кои се наоѓаат на другата страна, пишува Нетпрес. Во рамки на овие планови според изворите биле вклучени и ...

Пакистан одби да прими мигранти од Грција

Република - 03.12.2015

Пакистан одби да прими 30 мигранти, кои со чартер лет пристигнале од Грција на аеродромот во Исламабад, соопшти денеска пакистанското Министерство за внатрешни работи. Тоа се случува само една недела по дипломатските преговори меѓу Пакистан и ЕУ во ...

Пакистан не ги прими сите мигранти кои беа протерани од Грција

Репортер - 03.12.2015

Пакистанските власти го вратија авионот со 30 мигранти во Грција, кои беа протерани од Атина. Според Исламабад нема докази дека тие се Пакистанци. Чартер авионот слета во Исламабад, но властите ин забранија на 30 од вкупно 49 патници да го напуштат ...

Мигрант од Мароко починал на пругата на македонско-грчката граница од грчка страна

Либертас - 03.12.2015

Новинските агенции јавуваат дека тело на мигрант, најверојатно Мароканец, е најдено на пругата на македонско грчката граница на територија на Грција каде во последниве два дена се интензивираа судирите со економските мигранти кои секојдневно се ...

ВИДЕО: Врие на грчката страна пред границата со Македонија – почина мигрант од Мароко

Денешен - 03.12.2015

Врие на грчка страна пред самата граница со Македонија. Економските мигранти се судрија со грчката полиција да не дозволат премин на мигрантите од Сирија. Во конфликтот 22 годишен Мароканец го загуби животот, објави Канал 5.

Полицијата спречи влез на илегални мигранти

Нетпрес - 03.12.2015

Полицијата спречи влез на илегални мигранти. Вчера околу 10.15 часот на границата во близина кај Гевгелија, група од околу 400-500 економски мигранти почнале да скандираат и да ја влечат жичаната ограда.

Бегалците поминуваат низ Македонија, економските мигранти убедени да го ослободат преминот

еМагазин - 03.12.2015

Граничниот премин за бегалци во неутралната зона меѓу Грција и Македонија во Идомени вечерва е отворен, и во Македонија се пуштени Сиријци, Ирачани и Авганистанци. Грчката државна новинска агенција АНА-МПА, повикувајќи се на информации од ...

Пакистан одби да прими мигранти испорачани од Грција

Вечер - 03.12.2015

Пакистан одби да прими 30 мигранти, кои со чартер лет пристигнале од Грција на аеродромот во Исламабад, соопшти денеска пакистанското Министерство за внатрешни работи Пакистан одби да прими 30 мигранти, кои со чартер лет пристигнале од Грција на ...

Тензично на грчката страна од границата – почина мигрант од Мароко (ВИДЕО)

Република - 03.12.2015

Врие на грчка страна пред самата граница со Македонија. Економските мигранти се судрија со грчката полиција да не дозволат премин на мигрантите од Сирија. Во конфликтот 22 годишен Мароканец го загуби животот, објави Канал 5.

(ВИДЕО+ФОТО) МРТОВ МИГРАНТ: Атина бара итна помош, Фронтекс доаѓа на македонско-грчката граница

Репортер - 03.12.2015

Утрово на пругите на грчка страна пронајден е мртов мигрант, најверојатно Мароканец. Според првичните информации, мажот починал од струен удар. Смртта на мигрантот, но и судирите помеѓу мигрантите и бегалците во Идомени, ги заострија мерките за ...

ВИДЕО: Врие на грчката страна пред границата со Македонија – почина мигрант од Мароко

Press24 - 03.12.2015

Врие на грчка страна пред самата граница со Македонија. Економските мигранти се судрија со грчката полиција да не дозволат премин на мигрантите од Сирија. Во конфликтот 22 годишен Мароканец го загуби животот, објави Канал ...

Побегнал возач превезувач на мигранти од Ирак

Репортер - 03.12.2015

На 01.12.2015 година, во 20.00 часот на локалниот пат од с. Марвинци кон с. Удово од страна на полициски службеници даден е знак за сопирање на патничко возило „Мерцедес“ кое не застанало истото продолжило со движење кон земјениот пат кај м.в.

Грчки медиуми:Тензично на грчко-македонската граница

Репортер - 03.12.2015

Тензиите во Идомени се големи по судирите меѓу мигрантите и македонските полициски сили кои почнаа синоќа, по што утринава имало насилни судири меѓу различни групи бегалци и мигранти, јавуваат грчките медиуми.

Туск: Мигрантите под надзор до 18 месеци пред да добијат дозвола за влез

Денешен - 03.12.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека бегалците, кои пристигнуваат во Европа, пред да им биде одобрен влез, би требало да бидат задржани до 18 месеци во прифатните центри, со цел во тој период да може да се провери дали ...

Немири на границата, еден мигрант починал од струен удар

Макфакс - 03.12.2015

Македонско-грчката граница е затворена, а ситуацијата со ескалираше откако во четврток се степаа бегалците од воените подрачја и мигрантите, на кои не им се дозволува влез во Македонија. Еден мигрант, за кого се претпоставува дека е од Мароко, ...

Возачот побегнал, во „мерцедесот“ откриени 13 мигранти

Дневник - 03.12.2015

Тринаесет мигранти од Ирак биле откриени во полициска акција на патот кон селото Удово кога полицијата се обидела да запре возило „мерцедес“, но возачот побегнал оставајќи ги мигрантите во него.

Тензично на јужната граница: Мигрант загина од струен удар

Кумановски м. - 03.12.2015

Попладнево на македонско – грчката граница кај Идомени, загина мигрант при струен удар. Мигрантот кој заедно со останатите економски мигранти веќе неколку дена наназад протестираат на грчката страна од границата, бил меѓу 1500 -те лица присутни кај ...

Тепачка на границата со Грција, едно лице загина од струен удар

Fox.mk - 03.12.2015

Грчко-македонската граница е затворена, а ситуацијата ескалираше денеска кога дојде до тепачка меѓу мигрантите од Сирија и оние економските мигранти, како што јавуваат медиумите, едно лице од Мароко го загуби животот од струен удар.

Спасени повеќе од 1.500 мигранти кај брегот на Либија

Репортер - 03.12.2015

Повеќе од 1.500 мигранти се спасени кај брегот на Либија во седум одвоени операции, соопшти денеска италијанската морнарица. Мигрантите биле пренесени на бродови на италијанската крајбрежна стража, морнарицата, „Лекари без граници“ и на два брода ...

Грчки специјалци го бранат приодот кон граничната линија

Вечер - 03.12.2015

Бегалците од Сирија, Ирак и Авганистан се држат на стотина метри од кампот поради нивна безбедност, а помеѓу кампот и граничниот појас се распоредени специјалните единици на грчката полиција На самата гранична линија се наоѓаат неколку стотини ...

Македонската јужна граница под голема мигрантска закана од тешки инциденти

Нетпрес - 03.12.2015

Добро упатени извори велат дека се можни организирани инциденти на јужната државна граница , кои би биле инспирирани од страна на лица кои се наоѓаат на другата страна. Во рамки на овие планови според изворите биле вклучени и провокатори кои имаат ...

Пакистан не дозволува истоварување на имигрантите протерани од ЕУ

Макфакс - 03.12.2015

Пакистан не дозволува триесетина имигранти депортирани од Грција да се истовар од авион во четвртокот во главниот град Исламабад, една седмица по разговорите со Европската унија за решавање на спорот околу присилните репатријации.

Ситуацијата на јужната граница смирена, но мигрантите одбиваат да се вратат назад (видео)

Кумановски м. - 03.12.2015

Грција конечно се согласи Фронтекс да помага во регистрацијата на мигрантите и бегалците на македонско – грчката граница, по барањето упатено на самитот во Брисел. Од идната недела, првите 400 припадници на Фронтекс ќе пристигнат на јужната граница, ...

Мигрантите ја сечат оградата и ги напаѓаат бегалците

Вечер - 03.12.2015

Тимовите на УНХЦР ноќеска се повлекоа од кампот на грчката страна откако тензијата кулминираше со судири меѓу бегалците и мигрантите а полицијата не можеше да ја гарантира нивната безбедност.

300.000 бегалци досега минаа низ Македонија

Вечер - 03.12.2015

Состојбата од грчката страна на границата е хаотична. Мигрантите ги напаѓаат бегалците, регистирани се голем број на сериозни физички пресметки во кои е користено ладно оружје. УНХЦР и невладините организации ги повлекоа своите тимови од кампот кај ...

Хаос во Идомени - мигрантите ги напаѓаат бегалците и ја сечат оградата

Вечер - 03.12.2015

Илјадниците мигранти кои веќе петнаесетина дена се заглавени на границата ги напаѓале и пљачкале бегалците, а во пресметките било користено и ладно оружје. Исплашени за својата безбедност тимовите на УНХЦР и невладините организации го напуштиле ...

Туск: Мигрантите под надзор до 18 месеци пред да добијат дозвола за влез

Lider - 03.12.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека бегалците, кои пристигнуваат во Европа, пред да им биде одобрен влез, би требало да бидат задржани до 18 месеци во прифатните центри, со цел во тој период да може да се провери дали ...

Пакистан одби да прими мигранти од Грција

Lider - 03.12.2015

Пакистан одби да прими 30 мигранти, кои со чартер лет пристигнале од Грција на аеродромот во Исламабад, соопшти денеска пакистанското Министерство за внатрешни работи. Тоа се случува само една недела по дипломатските преговори меѓу Пакистан и ЕУ во ...

Пакистан не ги прими сите мигранти кои беа протерани од Грција

Lider - 03.12.2015

Пакистанските власти го вратија авионот со 30 мигранти во Грција, кои беа протерани од Атина. Според Исламабад нема докази дека тие се Пакистанци. Чартер авионот слета во Исламабад, но властите ин забранија на 30 од вкупно 49 патници да го напуштат ...

Грчки медиуми:Тензично на грчко-македонската граница

Lider - 03.12.2015

Тензиите во Идомени се големи по судирите меѓу мигрантите и македонските полициски сили кои почнаа синоќа, по што утринава имало насилни судири меѓу различни групи бегалци и мигранти, јавуваат грчките медиуми.

Загина бегалец на македонско – грчката граница

Канал 77 - 03.12.2015

Еден бегалец загина, а повеќе се повредени во масовна тепачка на македонско-грчката граница. Ројтерс јавува дека причина за смртта на бегалецот, кој најверојатно бил Мароканец, е струен удар.

Грчките мигранти го блокираа преминот за бегалци

Канал 77 - 03.12.2015

Мигрантите на грчка страна го блокираа преминот за бегалците. Од вчера попладне запрен е протокот на македонско-грчката граница, објави Тв Телма. Бегалците остануваат заглавени зад оградата, бидејќи мигрантите со жив штит ја чуваат оградата и бараат ...

Нови инциденти на границата

Глас на Америка - 02.12.2015

Солзавец против револтираните економски мигранти Македонската полиција денес употребила солзавец да го спречи обидот на неколку стотици, главно пакистански мигранти да ја преминат македонско - грчката граница, откако тие се движеле по должината на ...

Судири на јужната граница меѓу мигрантите и македонската полиција

Телма - 02.12.2015

Најмалку двесте мигранти попладнево ја заобиколија оградата и се обидоа да влезат на илегалните премини во Македонија, при што македонските безбедносни сили употребија солзавец за разбивање на толпата.

Грчко-македонска граница: Полицијата со солзавец ги растерувала мигрантите

Нова ТВ - 02.12.2015

Македонската полиција фрлила солзавец нa неколку стотици мигранти, најголем број пакистански, кои се обиделе да влезат од Грција во Македонија, јавува Ројтер, пренесе Макфакс. До немирите дошло откако на околу 200 мигранти им бил забранет влез во ...

Инцидент на јужната граница,мигрантите се обидоа насилно да влезат, полицијата употреби солзавец

24 Вести - 02.12.2015

Македонската полиција попладнево употреби солзавец на стотици, главно, пакистански мигранти кои се обидувале насилно да влезат во Македонија од Грција, барајќи премин на границата. Судирот почна откако на околу 300 луѓе на кои им беше забранет влез ...

Спречен обид на мигранти илегално да влезат во Македонија

Утрински - 02.12.2015

Околу 300 до 400 мигранти денеска од грчка страна се обиделе да стигнат до крајот на оградата по граничната линија меѓу Македонија и Грција, соопшти МВР. Мигрантите сакале илегално да ја преминат границата кон Македонија, но биле спречени од ...

ЕУ го губи трпението со Атина додека границата со Македонија се полни со мигранти

Утрински - 02.12.2015

Весникот „Прото Тема“ наведува Брисел во декември ќа препорача Фронтекс да биде распореден во Грција Левичарската грчка Влада изгледа затечена од развојот на настаните на границата со Македонија, каде што подигнувањето на ограда предизвика собирање ...

Мигранти спречени да влезат во Македонија

Р.С.Европа - 02.12.2015

Министерството за вантрешни работи соопшти денеска дека околу 300 до 400 мигранти од територијата на Грција се обиделе да стигнат до крајот на оградата по граничната линија меѓу земјата и Македонија.

Тензично во Гевгелија, мигрантите не се откажуваат од обидите да ја преминат границата (ФОТО)

МКД - 02.12.2015

Економските мигранти од Иран, Пакистан, Мароко, Алжир... не се откажуваат од обидите да ја одминат или прескокнат жичената ограда која пред три дена беше поставена на македонско-грчката граница, лево и десно од котата 59.

Спречен обид на мигранти илегално да влезат во Македонија

Здравство24 - 02.12.2015

Околу 300 до 400 мигранти денеска од грчка страна се обиделе да стигнат до крајот на оградата по граничната линија меѓу Македонија и Грција, соопшти МВР. Мигрантите сакале илегално да ја преминат границата кон Македонија, но биле спречени од ...

Спречен обид на мигранти илегално да влезат во Македонија

+инфо - 02.12.2015

Околу 300 до 400 мигранти денеска од грчка страна се обиделе да стигнат до крајот на оградата по граничната линија меѓу Македонија и Грција, соопшти МВР. Мигрантите сакале илегално да ја преминат границата кон Македонија, но биле спречени од ...

Германска докторка – вистината за мигрантите во германските болници

МК News - 02.12.2015

На 8-ми октомври 2015-та, веб-сајтот The Right Scoop објави наводен и-меил од анонимна докторка со чешко потекло, која работи во германска болница и секојдневно се справува со „нечовечноста на мигрантите“ кои таму се сместени.

„Прото Тема“: ЕУ го губи трпението со Грција додека границата со Македонија се полни со мигранти

+инфо - 02.12.2015

Левичарската грчка Влада изгледа затечена од развојот на настаните на границата со Македонија, каде што подигнувањето на ограда предизвика собирање на огромен број бегалци и економски мигранти, пишува „Прото Тема“.

Reuters: Македонската полиција со солзавец ги растера мигрантите

Кајгана - 02.12.2015

Македонската полиција фрлила солзавец на неколку стотиците мигранти кои се обиделе да влезат од Грција во Македонија, јавува Reuters. До немирите дошло откако на околу 200 мигранти им бил забранет влез во Македонија, кои потоа тргнале да одат ...

Спречен обид на мигранти илегално да влезат во Македонија

А1 On - 02.12.2015

Околу 300 до 400 мигранти денеска од грчка страна се обиделе да стигнат до крајот на оградата по граничната линија меѓу Македонија и Грција, соопшти МВР. Мигрантите сакале илегално да ја преминат границата кон Македонија, но биле спречени од ...

Нови инциденти на македонско-грчката граница

Правдико - 02.12.2015

Македонската полиција употреби солзавец на стотици, главно, пакистански мигранти кои се обидувале да влезат во Македонија од Грција, барајќи премин на границата. Немирите започнаа откако на 200 луѓе на кои им беше забранет влез во Македонија, почнаа ...

Група мигранти повторно се обиде нелегално да влезе во Македонија

Фокус - 02.12.2015

Околу 300 мигранти денеска се обиделе да влезат во Македонија одејќи долж поставената ограда и барајќи алтернативен премин, но биле спречени од полицијата. Околу 300 мигранти денеска се обиделе да влезат во Македонија одејќи долж поставената ограда ...

Спречен обид на мигранти илегално да влезат во Македонија

Сител - 02.12.2015

Околу 300 до 400 мигранти денеска од грчка страна се обиделе да стигнат до крајот на оградата по граничната линија меѓу Македонија и Грција, соопшти МВР. Мигрантите сакале илегално да ја преминат границата кон Македонија, но биле спречени од ...

Спречен обид на мигранти илегално да влезат во Македонија

Канал5 - 02.12.2015

Околу 300 до 400 мигранти денеска од грчка страна се обиделе да стигнат до крајот на оградата по граничната линија меѓу Македонија и Грција, соопшти МВР. Мигрантите сакале илегално да ја преминат границата кон Македонија, но биле спречени од ...

Германска докторка: Вистината за бегалците во германските болници

Сител - 02.12.2015

На 8-ми октомври 2015-та, веб-сајтот The Right Scoop објави наводен и-меил од анонимна докторка со чешко потекло, која работи во германска болница и секојдневно се справува со „нечовечноста на мигрантите“ кои таму се сместени.

Грција на економските мигранти им издава лажни документи со статус на бегалци!?

Канал5 - 02.12.2015

Грција продолжува неселективно да ги пропушта мигрантите. Според дел од сведочењата на група Сиријци дадени за Канал пет, Грција на Пакистанците и Иранците почнала да им издава фалсификувани документи дека се Сиријци, се со цел, тие да добијат ...

СОЛЗАВЕЦ И ПУКАЊЕ ВО ВОЗДУХ: Нови нереди на границата со Грција

Фактор - 02.12.2015

Полицијата фрли солзавец на неколку стотици пакистански мигранти кои се обидоа да влезат во земјава од Грција, барајќи премин кон богатите држави на северна Европа. До нередите дошло бидејќи за околу 200 луѓе е забранет влезот во земјава, кои потоа ...

ХАОС НА ГРАНИЦА: Мигранти сакаа насилно да влезат во Македонија

Фактор - 02.12.2015

Македонската полиција употреби солзавец на границата во Гевгелија, откако над 200 мигранти се обидоа насилно да влезат во државата. За да ја разбие толпата на мигранти, еден полицаец испука и во воздух како предупредување, објави Ројтерс.

ТЕНЗИИ КАЈ ГЕВГЕЛИЈА: Мигранти сакале насилно да влезат во Македонија

Телеграф - 02.12.2015

До нереди дојде откако 200 лица на кои им е забранет влез во Македонија се движеле долж новоподигнатата ограда на границата, барајќи алтернативен премин Околу 300 до 400 мигранти од грчка страна се обиделе да стигнат до крајот на оградата по ...

Грција не запира со пропуштањето на економски мигранти

Сител - 02.12.2015

Состојбата на јужната гранична линија е стабилна и под контрола. И покрај повремените тензии кои ги создаваат таканаречените економски мигранти кои се наоѓаат на грчка територија некои поголеми проблеми нема.

Разговор со мигрантите заглавени на грчко-македонската граница

365 - 02.12.2015

По поставувањето на оградата на македонско-грчката граница, незадоволството, очајот и паниката кај мигрантите заглавени во Идомени – последното грчко село пред граничниот премин, кулминираат.

МВР: Ситуацијата на македонско-грчката граница е под контрола!

Локално - 02.12.2015

Околу 300 до 400 мигранти денеска од грчка страна се обиделе да стигнат до крајот на оградата по граничната линија меѓу Македонија и Грција, соопшти МВР. Мигрантите сакале илегално да ја преминат границата кон Македонија, но биле спречени од ...

Мигранти молат Меркел да ја отвори границата на Македонија

Локално - 02.12.2015

Неколку стотици економски мигранти ја повикаа германската канцеларка Ангела Меркел да ги натера властите во Скопје да ја отворат македонско-грчката граница. Ова стана јасно од видео репортажа на списанието.

Спречен обид на мигранти илегално да влезат во Македонија

Fox.mk - 02.12.2015

Околу 300 до 400 мигранти денеска од грчка страна се обиделе да стигнат до крајот на оградата по граничната линија меѓу Македонија и Грција, соопшти МВР. Мигрантите сакале илегално да ја преминат границата кон Македонија, но биле спречени од ...

(ВИДЕО) На граница се „трупат“ нови мигранти, Грција се жали на штети

еМагазин - 02.12.2015

Левичарската грчка Влада изгледа затечена од развојот на настаните на границата со Македонија, каде што подигнувањето на ограда предизвика собирање на огромен број бегалци и економски мигранти, пишува „Прото Тема“.

„Прото Тема“: ЕУ го губи трпението со Грција додека границата со Македонија се полни со мигранти (ВИДЕО)

Нетпрес - 02.12.2015

Левичарската грчка Влада изгледа затечена од развојот на настаните на границата со Македонија, каде што подигнувањето на ограда предизвика собирање на огромен број бегалци и економски мигранти, пишува „Прото Тема“.

Спречен обид мигрантите илегално да ја преминат македонската граница

Нетпрес - 02.12.2015

Спречен обид мигрантите илегално да ја преминат македонската граница . Oколу 300 до 400 мигранти денеска од грчка страна се обиделе да стигнат до крајот на оградата по граничната линија меѓу Македонија и Грција.

ЕУ го губи трпението со Грција поради мигрантите

Република - 02.12.2015

Левичарската грчка Влада изгледа затечена од развојот на настаните на границата со Македонија, каде што подигнувањето на ограда предизвика собирање на огромен број бегалци и економски мигранти, пишува „Прото Тема“.

Спречен обид на мигранти илегално да влезат во Македонија

Денешен - 02.12.2015

Околу 300 до 400 мигранти денеска од грчка страна се обиделе да стигнат до крајот на оградата по граничната линија меѓу Македонија и Грција, соопшти МВР. Мигрантите сакале илегално да ја преминат границата кон Македонија, но биле спречени од ...

„Прото Тема“: ЕУ го губи трпението со Грција поради имигрантите

Либертас - 02.12.2015

Левичарската грчка Влада изгледа затечена од развојот на настаните на границата со Македонија, каде што подигнувањето на ограда предизвика собирање на огромен број бегалци и економски мигранти, пишува „Прото Тема“.

(ВИДЕО) Пак тензии на граница, полицијата со солзавец ги растерувала мигрантите

еМагазин - 02.12.2015

Македонската полиција фрлила солзавец не неколку стотиците, најголем број пакистански мигранти, кои во среда се обиделе да влезат од Грција во Македонија, јавува Reuters , пренесува Макфакс.

Спречен обид на мигранти илегално да влезат во Македонија

Репортер - 02.12.2015

Околу 300 до 400 мигранти денеска од грчка страна се обиделе да стигнат до крајот на оградата по граничната линија меѓу Македонија и Грција, соопшти МВР. Мигрантите сакале илегално да ја преминат границата кон Македонија, но биле спречени од ...

Грција на економските мигранти им издава лажни документи!?

Нетпрес - 02.12.2015

Бројот на безбедносните сили денес видливо зголемен долж граничната линија покрај жичeната ограда. Утрово група економски мигранти со ќебињата кои им ги дава УНХЦР се обидоа да ја отстранат бодликавата жица и спречат влез на македонска територија на ...

Околу 300 мигранти се обиделе нелегално да влезат во земјава

Либертас - 02.12.2015

Околу 300 мигранти денеска се обиделе да влезат во Македонија одејќи долж поставената ограда и барајќи алтернативен премин, но биле спречени од полицијата. Таа ги пресретнала и ги не им дозволила да влезат на македонска територија.

Нов бран мигранти пристигнаа во Индомени

Репортер - 02.12.2015

Нов бран мигранти пристигнаа во Идомени. Најмалку илјада луѓе повторно се насобрани пред жичаната ограда и бараат влез во Македонија. Со транспаренти, мегафони, и скандирање протестираат за одлуката на дел од земјите во Европската Унија да се ...

МВР: Спречен е обидот на мигрантите илегално да влезат во Македонија

Република - 02.12.2015

Околу 300 до 400 мигранти денеска од грчка страна се обиделе да стигнат до крајот на оградата по граничната линија меѓу Македонија и Грција, соопшти МВР. Мигрантите сакале илегално да ја преминат границата кон Македонија, но биле спречени од ...

Грција на економските мигранти им издава лажни документи со статус на бегалци!?

Курир - 02.12.2015

Бројот на безбедносните сили денес видливо зголемен долж граничната линија покрај жичeната ограда. Утрово група економски мигранти со ќебињата кои им ги дава УНХЦР се обидоа да ја отстранат бодликавата жица и спречат влез на македонска територија на ...

„Прото Тема“: ЕУ го губи трпението со Грција додека границата со Македонија се полни со мигранти (ВИДЕО)

Денешен - 02.12.2015

Левичарската грчка Влада изгледа затечена од развојот на настаните на границата со Македонија, каде што подигнувањето на ограда предизвика собирање на огромен број бегалци и економски мигранти, пишува „Прото Тема“.

Македонската полиција со солзавец ги растерувала мигрантите

Макфакс - 02.12.2015

Македонската полиција фрлила солзавец не неколку стотиците, најголем број пакистански мигранти, кои во среда се обиделе да влезат од Грција во Македонија, јавува Reuters. До немирите дошло откако на околу 200 мигранти им бил забранет влез во ...

Грција трупа мигранти на границата

Вечер - 02.12.2015

Иако се информирани дека ниту Србија, Хрватска или Словенија ќе дозволат влез, мигрантите се почесто се обидуваат да најдат нов илегален премин и да влезат во нашата држава пред таму да биде поставена оградата. Околу илјада нови т.н.

УНИШТЕНА МРЕЖАТА НА КРИУМЧАРИ ВО 4 ДРЖАВИ НА ЕУ: Уапсени за шверц со мигранти!

Репортер - 02.12.2015

Криминалната мрежа за криумчарење на илегални мигранти во ЕУ е разоткриена во заедничка операција на неколку европски држави, соопшти денес Еуропол. Полицијата и правосудните органи на Аврстија, Грција, Шведска и Велика Британија учествуваа во ...

(ГАЛЕРИЈА) ПОЛИЦИЈАТА ПУКА КОН БЕГАЛЦИТЕ: СИтуацијата на македонско-грчката граница излезе од контрола!

Репортер - 02.12.2015

Македонската полиција употреби солзавец на неколку стотина повеќето пакистански мигранти, кои денес се обидоа да влезат во Македонија од Грција, барајќи поминување кон богатите земји во северна Европа.

Спречен обид на мигранти илегално да влезат во Македонија

Lider - 02.12.2015

Околу 300 до 400 мигранти денеска од грчка страна се обиделе да стигнат до крајот на оградата по граничната линија меѓу Македонија и Грција, соопшти МВР. Мигрантите сакале илегално да ја преминат границата кон Македонија, но биле спречени од ...

„Прото Тема“: ЕУ го губи трпението со Грција додека границата со Македонија се полни со мигранти

Lider - 02.12.2015

Левичарската грчка Влада изгледа затечена од развојот на настаните на границата со Македонија, каде што подигнувањето на ограда предизвика собирање на огромен број бегалци и економски мигранти, пишува „Прото Тема“.

Видео: Неколку стотици мигранти на Идомени со извици „Отворете ги границите“

Телма - 01.12.2015

Ова видео е снимено пред половина час на Идомени. Неколку стотици мигранти со транспаренти и извици: „Отворете ги границите“ и „ Ние не сме терористи“ се собраа пред жичаната ограда. Тие бараат да бидат пуштени и да го продолжат својот пат кон ...

Десетина мигранти се обидоа да се искачат на жичаниот ѕид,полицијата ги спречи да влезат во земјава

Телма - 01.12.2015

Мигрантите на јужната граница се бунтуваат од другата страна на оградата. Утрово десетина се обидоа да се искачат преку триметарскиот жичан ѕид, но македонската полиција ги спречи да влезат во земјата.

Дел од мигрантите се обидоа да ја прескокнат бодликавата жица

Телма - 01.12.2015

Мигрантите на јужната граница се бунтуваат од другата страна на оградата. Со транспаренти го покриваат жичаниот ѕид и бараат да бидат пуштени на македонска територија. Пораките со мастило и јаглен испишани врз картони и платно ги испраќаат директно ...

Голгота на бегалците на грчко-македонската граница

Deutsche Welle - 01.12.2015

Состојбата на македонско-грчката граница е повторно на работ на ескалација. Гневот расте меѓу стотиците мигранти кои не можат да ја минат границата кон Македонија. Сагата на бегалците низ објективот на Диего Куполо Околу 300 мигранти на кои не им е ...

Македонија ја промени политиката по средбата на Груевски со Орбан

Deutsche Welle - 01.12.2015

Политиката на Македонија кон бегалците и самитот ЕУ-Турција се темите за кои денеска опширно информира германскиот печат. ФАЦ смета дека Груевски ја сменил политиката по средбата со Орбан.

Економските мигранти бараат помош од Меркел за влез во Македонија

Утрински - 01.12.2015

Неколку стотици мигранти, кои се заглавени на грчко-македонската граница денеска протестираа барајќи непречен влез во земјава, а потоа и кон западноевропските држави. Истакнувајќи ги знамињата на земјите од кои доаѓаат, тие во рацете носеа ...

Ердоган почна масовно да апси мигранти (ВИДЕО)

МКД - 01.12.2015

Турската полиција вчера уапси 1.300 имигранти и баратели на азил во северозападниот дел на земјата, само еден ден откако ЕУ ѝ вети на Турција 3 милијарди евра за полесно да се контролираат бранот бегалци.

Мигрантите на македонско-грчката граница се обидуваат да ја прескокнат оградата (ФОТО)

МКД - 01.12.2015

Околу десетина економски мигранти, главно од Иран, од утрово се на новопоставената жичена ограда на македонско-грчката граница и бараат влез во Македонија. И денеска, демонстрантите во првите редови ги ставаа децата.

Тензии на граница - мигранти се обидуваат да ја прескокнат оградата, распоредени специјалци, војската опремена со ...

БркајРабота - 01.12.2015

Околу 200 економски мигранти се закануваат дека ќе ја прескокнат оградата и на сила ќе влезат на македонска територија. На границата и понатаму има голем број специјалци, додека војската е опремена со солзавец и водени топови, објави Канал 5.

Македонија ја заврши изградбата на оградата на границата со Грција

Кајгана - 01.12.2015

Македонија ја доврши изградбата на оградата на граничниот премин Гевгелија кон Грција за да спречи илегален влез на бегалци и мигранти. Припадниците на македонската армија изградија два ипол метри висока ограда во должина од три километри.

Протест на мигрантите на македонско-грчката граница

Кајгана - 01.12.2015

Околу 300 мигранти од земјите во кои нема војна повторно протестираа на грчко-македонската граница, кај Гевгелија, јавува репортерот на РТС од грчката страна на границата. За време на протестот кој траел 45 минути, над десетина економски мигранти, ...

Неколку стотици мигранти на Идомени со извици „Отворете ги границите“

+инфо - 01.12.2015

Неколку стотици мигранти со транспаренти и извици: „Отворете ги границите“ и „ Ние не сме терористи“ се собраа пред жичаната ограда. Тие бараат да бидат пуштени и да го продолжат својот пат кон земјите на ЕУ, објави Телма ...

Нереди на границата кај Гевгелија – армијата го подигна степенот на готовност

Правдико - 01.12.2015

По кратка пауза, мигрантите од земјите кои не се загрозени од војната протестираат повторно на грчко-македонската граница, во близина на Гевгелија, каде што десетина мигранти се искачиле на жичаната оградата со барање да им биде дозволено да влезат ...

Економските мигранти на Идомени бараат помош од Меркел

А1 On - 01.12.2015

Во видео репортажа на онлајн изданието на магазинот „Шпигел“ направена на македонско – грчката граница по воведувањето на новите правила со кои се пропуштаат само бегалци од Сирија, Ирак и Авганистан, економските мигранти бараат помош од Ангела ...

Пари од ЕУ, само ако се згрижат мигранти во Македонија

Алфа - 01.12.2015

За државите кои се декларираат како транзит земји, како што е Македонија, пари од Унијата ќе нема. Од 1 јануари, пари од ЕУ за справување со бегалската криза ќе има само за земјите кои згрижуваат мигранти на своја територија, ова е ставот на ЕК, кој ...

Тензии на граница - мигранти се обидуваат да ја прескокнат оградата, распоредени специјалци

Канал5 - 01.12.2015

Околу 200 економски мигранти се закануваат дека ќе ја прескокнат оградата и на сила ќе влезат на македонска територија. На границата и понатаму има голем број специјалци, додека војската е опремена со солзавец и водени топови.

Македонија заврши со подигнување на оградата кон Грција

365 - 01.12.2015

Метална ограда долга три километри и висока два и пол метри изградија македонските војници на граничниот премин Гевгелија, на главниот пат од Солун кон Скопје. Синоќа заврши изградбата на оградата чија што цел е да спречи неконтролиран влез на ...

МИГРАНТИТЕ ПАК ЗБЕСНАА: Сакаат на сила да влезат во земјава, војската на готовс!

Фактор - 01.12.2015

После краткото затишје, мигрантите од земјите кои не се загрозени со војна повторно протестираат на грско-македонската граница, кај Гевгелија, каде десетици се качиле на жичената ограда барајќи да им се дозволи влез во Македонија.

ПРОТЕСТ ВО ИДОМЕНИ: Мигрантите бараат да бидат пуштени во Македонија (ВИДЕО)

Телеграф - 01.12.2015

Со знамиња од земјите од каде што доаѓаат и со натписи „Отворете ги границите“, „Ние сме бегалци, а не терористи“ тие бараат од властите да им дозволат да заминат во Европската унија. Предничат мигрантите од Непал, но ги има и од Иран, Конго, ...

Тензично на границата со Грција

Канал5 - 01.12.2015

Македонските безбедносни сили од утрово повторно испровоцирани по неуспешниот обид на економските мигранти да ја соборат жичната ограда кај Каменот 59. Се побројни се паролите кои активисти на невладини организации и поддржувачи на економските ...

Ситуацијата на јужната граница е стабилна – Со повремени провокации од економските мигранти

Сител - 01.12.2015

Стабилно е на јужната гранична линија. И покрај одредени провокации кои ги прават таканаречените економски мигранти, посебно кога на терен ќе се појават новинарски екипи состојбата е под целосна контраола, а протокот на бегалците кои доаѓаат од ...

Германска докторка ја обелоденува непријатната вистина за мигрантите во германските болници

365 - 01.12.2015

На 8-ми октомври 2015-та, веб-сајтот The Right Scoop објави наводен и-меил од анонимна докторка со чешко потекло, која работи во германска болница и секојдневно се справува со „нечовечноста на мигрантите“ кои таму се сместени.

FAZ:Македонија ја промени политиката по средбата на Груевски со Орбан

Локално - 01.12.2015

„Македонија им дозволува влез во земјата само уште на Сиријците, Авганистанците и Ирачаните. Сите други ги одбива. Но, како може да се одреди потеклото на некој мигрант?“ се прашува „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“ (ФАЦ) во текстот со наслов ...

Границата со Грција се засилува со специјалци, мигранти се обидоа да ја прескокнат жичаната ограда

Локално - 01.12.2015

Испратено е засилување од специјалните единици на границата со Грција кај Гевгелија по заострување на тензиите и нов протест на блокираните мигранти, дознава локално.мк. Испратени се и оклопни возила, армијата подготвила солзавец и водени топови, а ...

Македонија ја заврши изградбата на оградата на границата со Грција

Fox.mk - 01.12.2015

Македонија ја заврши изградбата на првите 3 километри ограда на границата со Грција, за да може подобро да ги контролира протокот на мигранти од Блискиот Исток на пат за Западна Европа, пренесе АФП.

Тензии на границата, економските емигранти на сила сакаат да влезат во Македонија

Република - 01.12.2015

Повеќе од 200 економски емигранти кои се на македонско-грчката граница се закануваат дека на сила ќе влезат во Македонија со прескокнување на оградата. На границата има голем број специјалци, а војската е опремена со солзавец и водени топови, објави ...

Економските мигранти на Идомени бараат помош од Меркел

Репортер - 01.12.2015

Во видео репортажа на онлајн изданието на магазинот „Шпигел“ направена на македонско – грчката граница по воведувањето на новите правила со кои се пропуштаат само бегалци од Сирија, Ирак и Авганистан, економските мигранти бараат помош од Ангела ...

Тензии на граница - мигранти се обидуваат да ја прескокнат оградата, распоредени специјалци

Курир - 01.12.2015

Околу 200 економски мигранти се закануваат дека ќе ја прескокнат оградата и на сила ќе влезат на македонска територија. На границата и понатаму има голем број специјалци,објави Канал 5. Македонските безбедносни слили од утрово повторно испровоцирани ...

(ВИДЕО) РЕВОЛТИРАНИТЕ МИГРАНТИ КАЈ ГЕВГЕЛИЈА: Се обидоа да ја прескокнат бодликавата жица

Репортер - 01.12.2015

Мигрантите на јужната граница се бунтуваат од другата страна на оградата. Со транспаренти го покриваат жичаниот ѕид и бараат да бидат пуштени на македонска територија. Пораките со мастило и јаглен испишани врз картони и платно ги испраќаат директно ...

Македонија ја заврши изградбата на оградата на границата со Грција

Макфакс - 01.12.2015

Македонија ја доврши изградбата на оградата на граничниот премин Гевгелија кон Грција за да спречи илегален влез на бегалци и мигранти. Припадниците на македонската армија изградија два ипол метри висока ограда во должина од три километри.

(ВИДЕО) Мигрантите сакаат да ја прескокнат оградата на граница

еМагазин - 01.12.2015

Нова провокација од економските мигранти на границата со Грција, на кои не им се дозволува влез во земјата. Десетици од нив денеска се обидува да ја прескокнат жичаната ограда која беше поставена деновиве.

Тензии на граница: Распоредени специјалци, војската опремена со водени топови

Press24 - 01.12.2015

Околу 200 економски мигранти се закануваат дека ќе ја прескокнат оградата и на сила ќе влезат на македонска територија. На границата и понатаму има голем број специјалци, додека војската е опремена со солзавец и водени топови, објави Канал 5.

Протест на мигрантите на македонско-грчката граница – пристигнуваат и оклопни возила

Fox.mk - 01.12.2015

По кратко смирување, мигрантите од земјите кој не се зафатени од војни поворно протестираат на грчко-македонската граница, кај Гевгелија, каде што десетина мигранти се качиле на оградата и барале да им се дозволи влез во Македонија.

Протест на мигрантите на македонско-грчката граница

Макфакс - 01.12.2015

Околу 300 мигранти од земјите во коишто нема војна повторно протестираа на грчко-македонската граница, кај Гевгелија, јавува репортерот на РТС од грчката страна на границата. За време на протестот кој траел 45 минути, над десетина економски ...

ТЕНЗИИ НА ГРАНИЦА: Мигранти се закануваат дека ќе ја прескокнат оградата, распоредени специјалци, војската опремена со ...

Пулс24 - 01.12.2015

Околу 200 економски мигранти се закануваат дека ќе ја прескокнат оградата и на сила ќе влезат на македонска територија. На границата и понатаму има голем број специјалци, додека војската е опремена со солзавец и водени топови, објави Канал 5.

Продолжува изградбата на ограда на македонско-грчката граница

Глас на Америка - 30.11.2015

По ескалацијата на тензиите на границата за време на викендот, во понеделник ситуацијата е смирена Припадниците на македонските безбедносни сили, кои беа повредени во саботата во инцидентот предизвикан од дел од економските мигранти на ...

И вечерва се очекува поголем бран на бегалци и мигранти од грчка страна

24 Вести - 30.11.2015

Мирно но со очекување на нов бран бегалци и мигранти во доцните часови. Ваква е денеска состојбата на Јужната граница. Во посета на прифатниот транзитен центар омбудсманите на Македонија и Австрија забележуваат на како што велат лошите услови во ...

Македонија подига 50 километарска ограда долж границата со Грција

Капитал - 30.11.2015

Македонската армија ќе подигне 50-километарска ограда долж границата со Грција за да го запре нелегалното влегување на економски мигранти во земјата, пренесува „Локално“ повикувајќи се на извори од армијата.

Пак почна шверцот на илегалци низ Македонија

Вест - 30.11.2015

Откако Македонија почна да ја оградува јужната граница за да се спречи влезот на економските мигранти, пак се врати шверцот на илегалците. Деновиве се откриени два нови случаи, кога биле пронајдени и приведени поголеми групи мигранти кои, со помош ...

42 мигранти насилно влегле и престојувале во куќа на иселеник

МКД - 30.11.2015

Полицијата пронајде 42 илегалци во кумановското село Ваксинце. На 29 ноември околу 16 часот во кумановското село Ваксинце во куќа сопственост на Р.Р., кој е на привремена работа во Швајцарија, по претходна пријава, од страна на ПС од ПО-Матејче биле ...

Криминалци повторно заработуваат на маката на бегалците

Алфа - 30.11.2015

Вчера полицијата во куќа во кумановското село Ваксинце, пронашла 42 ца мигранти меѓу нив имало и 7 деца. Криминални мрежи во пограничниот појас повторно инволвирани во криумчарење мигранти кои избегнуваат регистрација на контролните пунктови на ...

Мигрантскиот поток кон Грција повторно се засили

Фактор - 30.11.2015

Мигрантскиот поток во Грција повторно се зголемува. Повеќе од 3.000 мигранти пристигнале денес на пристаништето во Пиреос со фериботи од островите Лезбос и Кос. Според весникот „Катимерини“ уште 1206 луѓе чекаат да отпатуваат на Лезбос.

Откриени 42 мигранта во куќа во Ваксинце

Телеграф - 30.11.2015

Мигранти провалиле во куќа во Ваксинце, чиј сопственик е на работа во Швајцарија Четириесет и двајца мигранти биле откриени во куќа во кумановско Ваксинце. Според информациите на полицијата, вчера во куќа сопственост на Р.Р.

На границата со Грција денеска мирно - Економските мигранти повлечени

Сител - 30.11.2015

Протокот на бегалците на југот од државата тече непречено. Сите кои доаѓаат од кризните воени подрачја и имаат уредни документи и денеска без проблем се пропуштаат на македонска страна и се упатуваат во транзитниот центар.

Армијата ја чува Македонија, ниту еден мигрант не смее нелегално да влезе во државата

think.mk - 30.11.2015

Тие биле откриени деновиве откако е подигнато нивото на безбедност и се врши подетална и потемелна регистрација на секој што влегува во Македонија. Според нашите информации, фалсификуваните документи се изработуваат во Грција и на мигрантите им се ...

Македонија подигна 3-километарска ограда на границата со Грција

Локално - 30.11.2015

Македонија ја заврши изградбата на првите 3 километри ограда на границата со Грција, за да може подобро да ги контролира протокот на мигранти од Блискиот Исток на пат за Западна Европа, пренесе АФП.

Македонија крева 50 км. ограда долж границата со Грција

Локално - 30.11.2015

Македонската армија ќе подигне 50-километарска три метри ограда долж границата со Грција за да го запре нелегалното влегување на економски мигранти во земјата. Десет километри од оградата веќе се изградени.

Во Ваксинце пронајдени 42 мигранти, фатени разбојник и ајдук

Локално - 30.11.2015

На 29.11.2015 година околу 16.00 часот во с.Ваксинце – Куманово во куќа сопственост на Р.Р., кој е на привремена работа во Швајцарија, по претходна пријава, од страна на ПС од ПО-Матејче биле пронајдени 42 мигранти, меѓу кои седум малолетници, од ...

(ФОТО) „КИНЕСКИ ЅИД ВО МАКЕДОНИЈА„: Првите 3 километри ограда кон Грција

Репортер - 30.11.2015

Македонија ја заврши изградбата на првите 3 километри од оградата кон границата со Грција, за да може подобро да го контролира протокот на мигранти од Блискиот Исток на пат за Западна Европа, пренесе АФП.

Мигрантска криза: 1,5 милиони илегалци влегоа во Европа

Нетпрес - 30.11.2015

Револуционерната мигрантска криза која беснее низ Европа донесе 1,5 милиони илегалци на просторите на земјите во ЕУ годинава. 1,5 милиони илегалци влегоа во Европа Шокирачката бројка ја откри Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, откако ...

На две и пол илјади бегалци дозволен влез во Македонија

Вечер - 02.12.2015

Полициските службеници во центарот кај граничниот премин "Богородица" во последните 24 часа издале потврди за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил на вкупно 2.695 странски државјани, бегалци и мигранти, меѓу кои ...

ВИДЕО: Камионџија се обиде да изгази мигранти- еве како тие реагираа

Курир - 30.11.2015

Познато е е дека Унгарците не се баш најпријателски расположени кон мигрантите. Унгарија впрочем прва подигна ѕид на својата граница со Србија. Но овој камионџија навистина не ги поднесува.

42 мигранти насилно влегле во куќа во село Ваксинце

Кумановски м. - 30.11.2015

Во текот на вчерашниот ден, поточно околу 16 часот при претрес во куќа во селото Ваксинце, во соппстевност на Р.Р. кој бил на привремена работа во Швајцарија откриени се 42 мигранти од Сирија.

Камионџија се обиде да изгази мигранти – еве како тие реагираа

Fox.mk - 30.11.2015

Познато е е дека Унгарците не се баш најпријателски расположени кон мигрантите. Унгарија впрочем прва подигна ѕид на својата граница со Србија. Но овој камионџија навистина не ги поднесува.

Мигранти насилно заземале куќа во Ваксинце

Република - 30.11.2015

Вчера околу 16 часот при претрес во куќа во селото Ваксинце, во сопстевност на Р.Р. кој е на привремена работа во Швајцарија откриени се 42 мигранти од Сирија. По претходна пријава од страна на Полициската страница од ПО Матејче при извршениот ...

Во ќуќа на гастербајтер во Швајцарија, пронајдени 42 мигранти

еМагазин - 30.11.2015

Во кумановското село Ваксинце вчера околу 16.00 часот во куќа сопственост на Р.Р., кој е на привремена работа во Швајцарија, по претходна пријава, од страна на ПС од ПО-Матејче биле пронајдени 42 мигранти, меѓу кои 7 малолетници, од Сирија, ...

Во куќа во Ваксинце пронајдени мигранти

Kumanovo News - 30.11.2015

Полицијата вчера во куќа во липковското село Ваксинце пронашла мигранти. Во куќата која е на Р.Р. кој е на привремена работа во Швајцарија, околу 16 часот по добиена пријава полицајци од Полициска станица Матејче пронашле 42 мигранти, од кои 7 биле ...

ЗАПРЕНИ НА ПАТОТ ЗА ГРЦИЈА : Турција привела околу 1. 300 мигранти!

Репортер - 30.11.2015

Турските власти денес во северозападниот дел на земјата приведоа околу 1. 300 мигранти, кои како што се верува, се подготвувале да тргнат во Грција, јавија турските медиуми. Агенцијата Анадолија наведе дека тоа се случило во местото кое е главна ...

За 24 часа во Македонија влегле 1.900 мигранти!

1.мк - 30.11.2015

МВР во последните 24 часа на граничниот премин Богородица со Грција регистрираше повеќе од 1.900 странски државјани од Блискиот Исток кои изразиле намера да побараат азил во Македонија, а една третина од регистрираните биле деца.

Во куќа на гастарбајтер на диво се вселиле 42 мигранти

Дневник - 30.11.2015

Мигранти од Сирија, Пакистан и од Иран, кои нелегално влегле во Македонија, се откриени во куќа на гастарбајтер во селото Ваксинце во Kуманово каде што, според МВР, се вселиле на диво. При полициска акција во селото биле откриени 42 мигранти, од кои ...