TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се очекува нов предлог од Нимиц

А1 - 12.10.2008

Американскиот национален совет за безбедност вчера одлучи да не ја прими Грција во таканаречената „visa waver програма“ со која граѓаните на одредени земји можат без виза да патуваат и престојуваат во САД. Со ваквата одлука на Белата куќа завршија неколкумесечните преговори меѓу Атина и Вашингтон кои започнаа пред самитот на НАТО.

Караманлис ќе чека промена на власта во САД

А1 - 12.10.2008

Кабинетот на грчкиот премиер Костас Караманлис бара тактички начин за да го избегне до декември компромисот со Македонија за прашањето за името, без да испадне одговорен за безизлезот. Ова денеска го објави грчкиот весник „Елефтерос типос“ повикувајќи се на сигурни информации.

На кој начин да се одбие предлогот на Нимиц

А1 - 12.10.2008

Како да се одбие последниот сет идеи на медијаторот, кои македонскиот државен врв ги оцени за неповолни, а земјата да не демонстрира неконструктивност во процесот, во кој Грција не е заинтересирана истиот да се реши набргу. Според македонски дипломатски извори од грчка страна од Букурешт наваму нема поместување во ставовите, a Атина сака монопол на се што е македонско.

КАРАМАНЛИС "МОЛИ БОГА" ДА НЕМА РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО

Телма - 12.10.2008

КАРАМАНЛИС "МОЛИ БОГА" ДА НЕМА РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО Кабинетот на грчкиот премиер Костас Караманлис бара тактички начин за да го избегне до декември компромисот со Македонија за прашањето за името, без да испадне одговорен за безизлезот. Ова денеска го објави грчкиот весник „Елевтерос типос“ повикувајќи се на сигурни информации.

Грција се преиспитува по одбивањето на предлогот

Форум - 12.10.2008

Грција ги преиспитува своите позиции во преговорите во спорот за името откако се чини дека македонскиот претседател Бранко Црвенковски ќе го одбие предлогот што во средата го даде посредникот на ОН, Метју Нимиц, пишува Катимерини во сторијата со наслов “Скопје го одби предлогот“.

Караманлис сака да го избегне компромисот со Македонија до декември

Алсат-М - 12.10.2008

Кабинетот на грчкиот премиер Костас Караманлис бара тактички начин за да го избегне до декември компромисот со Македонија за прашањето за името, без да испадне одговорен за безизлезот. Ова денеска го објави грчкиот весник „Елевтерос типос“ повикувајќи се на сигурни информации.

Нова средба за името за две недели, простор за оптимизам - нема

Алсат-М - 12.10.2008

Додека грчката страна не се откаже од нејзините ставови, нема да може да се постигне договор околу прашањето со името, оценуваат владини извори по последната средба во Њујорк Според нив грчката страна многу остро и уценувачки пристапува кон решавањето на прашањето, додека последниот предлог на посредникот Метју Нимив, не е прифатлив за Македонија.

ГРЦИЈА ВНИМАТЕЛНО ЌЕ ГИ РАЗГЛЕДА ПРЕДЛОЗИТЕ НА НИМИЦ

Сител - 12.10.2008

Таа потврдила дека Атина сака да го реши овој проблем со Скопје на заедноприменлив начин. “За танго се потребни двајца“, прокоментирала грчката министерка и додала дека владата во Скопје мора да преземе одговорност. \ Net Press Поврзани статии од Македонија МАКЕДОНСКАТА ОПЕРА ВЕЧЕР ЈА ОТВОРА НОВАТА СЕЗОНА НИМИЦ НИ ПОНУДИ АНТИМАКЕДОНСКИ ПРОЕКТ , ПРОСТОР ЗА КОРЕКЦИИ НЕМА – ТРЕБА СЕ ОТФРЛИ ...

“КАТИМЕРИНИ“- 53 ОТСТО ОД ГРЦИТЕ ГО ОТФРЛААТ ПРЕДЛОГОТ НА НИМИЦ ЗА РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ ЗА ИМЕТО МЕЃУ АТИНА И СКОПЈЕ

Сител - 12.10.2008

“КАТИМЕРИНИ“- 53 ОТСТО ОД ГРЦИТЕ ГО ОТФРЛААТ ПРЕДЛОГОТ НА НИМИЦ ЗА РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ ЗА ИМЕТО МЕЃУ АТИНА И СКОПЈЕ Педесет и три отсто од Грците го отфрлаат предлогот на специјалниот посредник околу спорот за името, Метју Нимиц за решавање на спорот меѓу Атина и Скопје. Ова го покажуваат резултатите од јавната анкета која е објавена во весникот “Катимерини“.

Се анализираат повеќе варијанти за одговор на неповолниот предлог од Нимиц

Канал5 - 12.10.2008

Се разгледуваат варијанти за официјалниот одговор на Македонија на последниот предлог на Метју Нимиц, кој претседателот и владата независно еден од друг го оценија како неприфатлив. Во игра, според изворите на Канал 5, се повеќе опции – од целосно одбивање на понуденото, преку доставување документ во кој детално само на техничко ниво ќе бидат наведени забелешките за содржината, па се до сугестии ...

Предлогот на Нимиц - Грчки план од пред три месеци!

Вечер - 12.10.2008

Сетот идеи на Метју Нимиц во голем дел е идентичен со планот од пет точки произлезен од тајната американско-грчка дипломатија, објавен на 26 август во "Лос Анџелес Хроникал" од страна на аналитичарот Сем Вакнин Најновиот сет идеи на медијаторот Метју Нимиц за решавање на грчко-македонскиот спор за името е речиси идентичен со планот од пет точки кој аналитичарот Сем Вакнин на 26 август го објави ...

Бакојани: За танго се потребни двајца

Вечер - 12.10.2008

Владата во Скопје мора да преземе одговорност. Ние преговараме сериозно, со добра волја и со конструктивен приод. Немам друга опција освен да се надевам дека лидерите во Скопје најпосле ќе сфатат каква е реалноста, вели Бакојани Премиерот Никола Груевски смета дека последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц не е најсоодветна основа за изноѓање решение за проблемот за името со Грција.

Бакојани: Грција внимателно ќе ги разгледа предлозите на Нимиц

Нетпрес - 12.10.2008

Грција внимателно ќе ги разгледа предлозите на специјалниот посредник во спорот за името Метју Нимиц. Ова за грчкиот весник “Вима“ го изјавила грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани. Таа потврдила дека Атина сака да го реши овој проблем со Скопје на заедноприменлив начин.

“Катимерини“: 53 отсто од Грците го отфрлаат предлогот на Нимиц за решавање на спорот за името меѓу Атина и Скопје

Нетпрес - 12.10.2008

Педесет и три отсто од Грците го отфрлаат предлогот на специјалниот посредник околу спорот за името, Метју Нимиц за решавање на спорот меѓу Атина и Скопје. Ова го покажуваат резултатите од јавната анкета која е објавена во весникот “Катимерини“. Четириесет и три отсто од анкетираните гледаат позитивно на предложеното од страна на специјалниот посредник името да биде “Република Северна Македонија“.

Караманлис сака да го избегне компромисот со Македонија до декември

Макфакс - 12.10.2008

Караманлис сака да го избегне компромисот со Македонија до декември Атина /12/10/ 13:50 Кабинетот на грчкиот премиер Костас Караманлис бара тактички начин за да го избегне до декември компромисот со Македонија за прашањето за името, без да испадне одговорен за безизлезот. Ова денеска го објави грчкиот весник „Елевтерос типос“ повикувајќи се на сигурни информации.

Прилеп: Последниот предлог на Нимиц за името е е најсоодветна основа за решение, вели Груевски

Р.С.Европа - 11.10.2008

Премиерот Никола Груевски поладнево во Прилеп изјави дека последниот предлог за името од Метју Нимиц не е најсоодветна основа за доаѓање до најсоодветно решение. Груевски исто така изрази надеш дека , Нимиц во неговата серија на давање идеи ќе има повеќе елементи кои ќе значат подобра позиција на Македонија Одговарајќи на прашањето за признавањето на Косово, тој нагласи дека тоа е државен интерес ...

Предлогот на Нимиц и за Црвенковски неприфатлив

Вест - 11.10.2008

Пакетот идеи, кој посредникот во спорот со името Метју Нимиц им го претстави на преговарачите во средата, не е основа за понатамошни преговори и надминување на спорот, соопшти вчера Кабинетот на претседателот Бранко Црвенковски.

Воздржаност за предлогот на Метју Нимиц

Утрински - 11.10.2008

Цената сега е двојно поголема отколку во 1991 кога се бараше компромис со Грција, вели Денко Малески Димитар Чулев Кога именката Македонија стои сама, нема да се употребува од страна на ниту една држава како официјално име.

ГРУЕВСКИ НЕ ОЧЕКУВА НАРУШУВАЊЕ НА ОДНОСИТЕ СО СРБИЈА

Телма - 11.10.2008

ГРУЕВСКИ НЕ ОЧЕКУВА НАРУШУВАЊЕ НА ОДНОСИТЕ СО СРБИЈА Македонскиот премиер Никола Груевски изјави дека во одлуката за признавањето на Косово македонската влада се раководеше од државните интереси на Македонија. Тој рече дека ги разбира различните чувства кои се јавија по одлуката, но верува дека освен првичните реакции, нема да дојде до посериозно нарушување на односите меѓу Белград и Скопје.

Црвенковски бара сериозни измени на предлогот на Нимиц

Дневник - 11.10.2008

Предлогот е лоша основа за натамошни разговори: Нимиц и Црвенковски Без сериозни измени последниот сет идеи што посредникот Метју Нимиц ги изложил на средбата со преговарачите во Њујорк не би можел да претставува основа за натамошни преговори и за дефинитивно надминување на спорот, е првичната ...

Груевски: Предлогот на Нимиц не е најсоодветна основа за решение

Алсат-М - 11.10.2008

Последниот предлог за името од Метју Нимиц за премиерот Никола Груевски не е најсоодветна основа за доаѓање до најсоодветно решение.

За Црвенковски е неприфатлив последниот предлог на Нимиц

Кирилица - 11.10.2008

Без сериозни измени последниот сет идеи што медијаторот Метју Нимиц ги изложил на средбата во Њујорк со преговарачите не би можел да претставува основа за натамошни преговори и за дефинитивно надминување на спорот.

ПОСЛЕДНИОТ ПРЕДЛОГ НА НИМИЦ НЕ Е НАЈСООДВЕТНА ОСНОВА ЗА ДОАЃАЊЕ ДО НАЈСООДВЕТНО РЕШЕНИЕ

Сител - 11.10.2008

-Ако господинот Бранко Црвенковски смета дека овој предлог не е најсоодветна основа за доаѓање до најсоодветно решение, јас мислам дека е тоа така уште повеќе, изјави премиерот Груевски попладнево во Прилеп во врска со соопштението од Кабинетот на претседателот Црвенковски дека последниот предлог ...

ПОСЛЕДНИОТ СЕТ ИДЕИ НА НИМИЦ Е АНТИМАКЕДОНСКИ И ТРЕБА ДА СЕ ОТФРЛИ, СМЕТА ПРОФ. Д-Р МИХАЈЛО МИНОСКИ

Сител - 11.10.2008

ПОСЛЕДНИОТ СЕТ ИДЕИ НА НИМИЦ Е АНТИМАКЕДОНСКИ И ТРЕБА ДА СЕ ОТФРЛИ, СМЕТА ПРОФ. Д-Р МИХАЈЛО МИНОСКИ Последниот пакет идеи на медијаторот Метју Нимиц е во буквална смисла антимакедонски и не само што директно задира во нашиот идентитет, туку го доведува во прашање и континуитетот на македонската ...

И премиерот Груевски го оцени последниот предлог на Нимиц за неприфатлив

Канал5 - 11.10.2008

И владата го отфрли предлогот на Метју Нимиц. Премиерот Груевски денеска од Прилеп го оцени како неприфатлив за Македонија.

НИМИЦ НИ ПОНУДИ АНТИМАКЕДОНСКИ ПРОЕКТ , ПРОСТОР ЗА КОРЕКЦИИ НЕМА – ТРЕБА СЕ ОТФРЛИ

Сител - 11.10.2008

НИМИЦ НИ ПОНУДИ АНТИМАКЕДОНСКИ ПРОЕКТ , ПРОСТОР ЗА КОРЕКЦИИ НЕМА – ТРЕБА СЕ ОТФРЛИ Последниот предлог кој го понуди Нимиц е во буквална смисла антимакедонски проект. Простор да се бара измени или корекции на истиот нема. Овој предлог е неприфатлив за македонскиот народ и треба да се отфрли.

Груевски очекува консензус и подобри идеи за името

Макфакс - 11.10.2008

Македонскиот премиер Никола Груевски смета дека последниот предлог на посредникот на ОН Метју Нимиц за решение на прашањето за името не е најсоодветна основа за изнаоѓање конечно решение.

Атина ќе го чека Скопје

А1 - 10.10.2008

Грција ќе чека Македонија прва да го објави ставот за последниот предлог на посредникот на ОН за името, пред да објави дали е среќна со идеите на Метју Нимиц.

Македонија бара „сериозни измени“ во предлогот на Нимиц

А1 - 10.10.2008

Македонија бара сериозни измени во последниот предлог на посредникот на ОН Метју Нимиц за решение на прашањето за името со Грција.

Предлогот не е основа за преговори

BBC - 10.10.2008

Кабинетот на македонскиот претседател Бранко Црвенковски соопшти дека последниот пакет идеи на медијаторот во грчко-македонскиот спор околу името, Метју Нимиц не може да претставува основа за натамошни преговори и за надминување на спорот.

„Северна“ топло примена во Грција

Време - 10.10.2008

Првите реакции од Грција се афирмативни, а од Македонија крајновоздржани, на новиот предлог за решавање на долгогодишниот спор за името што го даде посредникот во ООН, Метју Нимиц.

Грција задоволна од предлогот на Нимиц

Вест - 10.10.2008

Последниот пакет-идеи на посредникот во спорот за името Метју Нимиц Македонија го оценува како понижувачки, дознава "Вест" од дипломатски извори. Од друга страна, вчера Грција и официјално изрази умерено задоволство од предлогот.

Многу прашања околу Северна Македонија

Утрински - 10.10.2008

Грција задоволна од предложеното име Република Северна Македонија, во Скопје се воздржуваат од коментари Димитар Чулев Метју Нимиц завчера во Њујорк на македонските и на грчките претставници наместо нов конкретен предлог, одново им понуди пакет-мерки.

Љупчо Георгиевски е за предлогот на Нимиц

Утрински - 10.10.2008

Љупчо Георгиевски е за предлогот на Нимиц Експремиерот Љупчо Георгиевски, кој подолго време е отсутен од македонската политичка јавност, вчера се огласи со соопштение по повод најновиот предлог на Метју Нимиц.

Македонците во Грција не го сакаат предлогот на Нимиц

Утрински - 10.10.2008

Македонците во Грција не го сакаат предлогот на Нимиц БИТОЛА - Последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц за решавање на спорот со името, варијантите „Северна“ и „Горна Македонија“, е неприфатлив за македонското малцинство во Грција.

Нимиц предложи „Република Северна Македонија“

Алсат-М - 10.10.2008

„Република Северна Македонија“ е предложеното име од страна на медијаторот Метју Нимиц во последниот сет идеи изнесени пред два дена во обид да се надмине спорот помеѓу Македонија и Грција Името Republic of North Macedonia односно на француски Republique de Macedoine du Nord би имало целосно правно ...

Атина чека Скопје прво да се изјасни за предлогот на Нимиц

Алсат-М - 10.10.2008

Грција ќе чека Македонија прва да го објави ставот за последниот предлог на посредникот на ОН за името, пред да објави дали е задоволна со идеите на Метју Нимиц.

Нимиц ни испорача грчки предлог за името

Н.Македонија - 10.10.2008

Тоа значи сите државни македонски институции и сите ние меѓусебе да комуницираме како институции или граѓани од Република Македонија. И толку.

Црвенковски: Пакетот на Нимиц неприфатлив без сериозни измени

Алсат-М - 10.10.2008

Првите оценки од претседателскиот кабинет се дека без сериозни измени на пакетот идеи предложени од посредникот во спорот околу името со Грција, Метју Нимиц, тие не можат да претставуваат основа за надминување на спорот.

За Црвенковски прелогот на Нимиц треба да се измени

Форум - 10.10.2008

Кабинетот на Претседателот Бранко Црвенковски информира дека во текот на идната седмица ќе закаже координативна средба на дрѓавниот врв посветена на последниот пакет идеи предложени од медијаторот Нимиц.

ПРЕДЛОГОТ НА НИМИЦ МУ ГИ ГАРАНТИРА НА СКОПЈЕ УСТАВНОТО ИМЕ И МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНОСТ И ЈАЗИК

Сител - 10.10.2008

ПРЕДЛОГОТ НА НИМИЦ МУ ГИ ГАРАНТИРА НА СКОПЈЕ УСТАВНОТО ИМЕ И МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНОСТ И ЈАЗИК Уставното име „Република Македонија“ за домашна, а новото „Република Северна Македонија“ за меѓународна употреба, предвидува последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц.

Предлогот на Нимиц му ги гарантира на Скопје уставното име и македонската националност и јазик

Канал5 - 10.10.2008

Атина, 10 октомври (МИА) - Уставното име „Република Македонија“ за домашна, а новото „Република Северна Македонија“ за меѓународна употреба, предвидува последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц.

Етнос: Новиот предлог на Нимиц му го гарантира на Скопје уставното име

Кирилица - 10.10.2008

Уставното име „Република Македонија“ за домашна, а новото „Република Северна Македонија“ за меѓународна употреба, предвидува последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц.

Црвенковски го отфрли последниот предлог на Нимиц

Канал5 - 10.10.2008

Претседателот Бранко Црвенковски го отфрли последниот предлог на Нимиц претставен пред преговарачите Димитров и Василакис пред два дена во Њујорк.

Последниот предлог на НИМИЦ е лош, оценуваат универзитетските професори

Канал5 - 10.10.2008

Како што се одлагаат проблемите во меѓународната политика така тие стануваат потешки. Македонија сега е принудена да плати повисока цена, бидејќи на почетокот се преговараше за разликување на нашата земја од грчката покраина, а сега се разговара за нашиот идентитет.

Македонија конечно со единствен став: предлогот на Нимиц негира народ и има територијални претензии кон Македонија

Вечер - 10.10.2008

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ ГО ОДБИ ПРЕДЛОГОТ ЗА РЕШЕНИЕ НА СПОРОТ СО ГРЦИЈА Македонија конечно со единствен став: предлогот на Нимиц негира народ и има територијални претензии кон Македонија Од овој предлог на посредникот со кој не се прецизира делот за народот или македонски народ, ќар може да има ...

ДНЕВНИК: Нимиц ја задоволи само Грција

Нетпрес - 10.10.2008

Македонија нема да брза со официјалниот одговор на последниот предлог на посредникот Метју Нимиц, иако првите реакции во јавноста се дека не е прифатлив за нашата земја.

Бакојани ќе ги информира партиските лидери за предлогот на Нимиц

Нетпрес - 10.10.2008

Грчкиот министер за надворешни работи, Дора Бакојани, денеска ќе се сретне со лидерите на опозициските политички партии во Грција за да ги информира за новиот предлог на Метју Нимиц за решавање на спорот со името, објави грчката новинска агенција “АНА-МПА“.

Молчаливата дипломатија на Скопје ја вознемирува Атина

Нетпрес - 10.10.2008

Молчењето на политичкото раководство на Македонија ја вознемири Атина, која е во исчекувачка позиција, пишува денеска грчкиот весник “Елевтерос Типос“.

Предлогот на Нимиц на Скопје му ги гарантирна уставното име и “македонската нациналност и јазик“

Нетпрес - 10.10.2008

Од 13 точки се состои новиот предлог на специјалниот посредник Метју Нимиц, кој што се определува како работен текст, пишува денеска грчкиот весник “Етнос“.

Димитров го информираше Црвенковски за текот на разговорите во Њујорк

Нетпрес - 10.10.2008

Амбасадорот Димитров, по враќањето од Њујорк го информираше претседателот на Бранко Црвенковски за текот на разговорите, како и за предложениот пакет идеи од страна на медијаторот Нимиц, соопштуваат од претседателскиот кабинет.

Што содржи последниот предлог на Нимиц

Макфакс - 10.10.2008

„Република Северна Македонија“ е предложеното име од страна на медијаторот Метју Нимиц во последниот сет идеи изнесени пред два дена во обид да се надмине спорот помеѓу Македонија и Грција.

Атина ќе го чека Скопје

Макфакс - 10.10.2008

Грција ќе чека Македонија прва да го објави ставот за последниот предлог на посредникот на ОН за името, пред да објави дали е среќна со идеите на Метју Нимиц.

Македонија бара „сериозни измени“ во предлогот за името

Макфакс - 10.10.2008

Македонија бара сериозни измени во последниот предлог на посредникот на ОН Метју Нимиц за решение на прашањето за името со Грција.

Бакојани: Преговорите со Скопје ќе продолжат

А1 - 09.10.2008

Преговорите ќе продолжат, за да има резултат кој ќе ги задоволува и двете страни, за да се најде решение без победници и поразени, изјавила грчката министерка за надворешни работи, Дора Бакојани по средбата со премиерот Костас Караманлис, објави електронското издание на весникот “Навтемборики“.

Парисис: Идеите на Нимиц се неприфатливи

А1 - 09.10.2008

Атанас Парисис од Лерин, член на раководството на партијата Слободна европска алијанса „Виножито“ смета дека последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц за решавање на спорот со Грција не е прифатлив, бидејќи ја принудува Македонија да избере име поинакво од она што го избрале и земјата и народот.

Преговорите за името во ќорсокак

А1 - 09.10.2008

Македонија ќе влезе во неизвесна битка да го сочува националниот идентитет, доколку се согласи на најновите идеи на медијаторот Нимиц.

„Експлозивен потенцијал“

BBC - 09.10.2008

Посредникот Нимиц по најновата средба со преговарачите од двете страни на грчко-македонскиот спор, рече дека предложил пакет идеи, а не конечно решение. Тој сега очекува одговор од Скопје и Атина за околу две недели. Ова значи дека преговорите продолжуваат.

Грција не седнува на маса со двојна формула

Време - 09.10.2008

Ако Македонија инсистира на двојна формула, евентуалниот нов предлог ќе биде мртов, му најавил грчкиот преговарач Адамантиос Василакис на посредникот Метју Нимиц по завчерашната средба која се одржа доцна во ноќта по македонско време.

Атина: Грција со внимание и конструктивен приод ги проценува последните идеи на Нимиц

Р.С.Европа - 09.10.2008

Грција со внимание и конструктивен приод ги проценува последните идеи на медијаторот Метју Нимиц и наскоро ќе го извести за своите заклучоци.

Нимиц: Нема крај на патот

Вест - 09.10.2008

Иако се најавуваше дека на средбата во Њујорк ќе биде претставен конечен предлог, посредникот во спорот за името Метју Нимиц вчера на преговарачите Никола Димитров и Адамантиос Василакис им даде уште еден, овојпат разработен пакет идеи.

Нимиц повторно предложи пакет-идеи

Утрински - 09.10.2008

За неколку недели владите во Атина и Скопје треба да одговорат на предлогот Димитар Чулев Иако се очекуваше, медијаторот Метју Нимиц вчера во Њујорк на заедничката средба со претставниците на Македонија и на Грција за прашањето околу спорот со името не излезе со нов предлог.

СКОПЈЕ И АТИНА РАЗМИСЛУВААТ ЗА ПРЕДЛОЗИТЕ НА НИМИЦ

Телма - 09.10.2008

ВЛАСТИТЕ ВО СКОПЈЕ И ВО АТИНА ДЕНЕСКА ГО РАЗГЛЕДУВААТ НОВИОТ ПАКЕТ ИДЕИ ШТО ВЧЕРА ГО ПРЕДЛОЖИ МЕДИЈАТОРОТ МЕТЈУ НИМИЦ БЕЗ ДА ДАДАТ КАКВИ БИЛО ОЦЕНКИ, НИТУ ДЕКА ГО ОДБИВААТ, НИТУ ДЕКА ГО ПРИФАЌААТ. СЕ ИСПРАЌААТ ПОЗИТИВНИ СИГНАЛИ, НО И ГРЦИЈА И МАКЕДНИЈА ИМААТ СВОИ ЗАБЕЛЕШКИ.

„Република Северна Македонија“

Дневник - 09.10.2008

На двете страни им дадов идеи за чесно и достоинствено решение на спорот: Метју Нимиц вчера во ОН Македонија и Грција добија нов предлог од посредникот Метју Нимиц во спорот за името. Предлогот, според него, е од типот „земи или остави“ и нема временска рамка за решавање на спорот.

Предлогот изграден од средбата Црвенковски - Бакојани

Форум - 09.10.2008

Последниот пакет на идеи на медијаторот Метју Нимиц за решавање на спорот со името што Македонија го има со Грција бил направен врз она што било разговарано во помеѓу грчката шефица на дипломатијата Дора Бакојани и претседателот Бранко Црвенковски, тврди грчката национална телевизија ЕРТ.

Грција внимателно ги разгледува идеите на Нимиц

Алсат-М - 09.10.2008

Грција со внимание и конструктивен приод ги проценува последните пакет идеи презентирани од медијаторот Метју Нимиц и наскоро ќе го извести за своите заклучоци.

Нема реакции во Скопје за идеите на Нимиц

Алсат-М - 09.10.2008

Официјално Скопје засега нема реакции во врска со последниот пакет идеи за решавање на разликите со Грција околу името, што медијаторот Нимиц ги достави во средата. Извори во Владата и во кабинетот на шефот на државата не беа достапни за информација што Макфакс се обиде да ја добие.

Преговорите продолжуваат, Република Северна Македонија на маса

Н.Македонија - 09.10.2008

Нов сет-идеи за името предложи посредникот Метју Нимиц на вчерашната средба во Њујорк со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис и со македонските претставници Никола Димитров и Мартин Протоѓер.

Нашите услови, а не европските бенчмаркови

Н.Македонија - 09.10.2008

Пред неколку дена измина и седмиот месец од самитот на НАТО во Букурешт. Се сеќавате, тоа беше настанот кога Грција најбезобразно ја прекрши Привремената спогодба за името и го блокира членството на Македонија во НАТО.

Катимерини: Во Грција позитивно оценет предлогот на Нимиц

Алсат-М - 09.10.2008

Грција гледа позитивно на најновиот предлог на медијаторот на ОН Метју Нимиц за решавање на спорот за името, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“.

Љ.Георгиевски: „Северна Македонија“ е прифатливо

Форум - 09.10.2008

Првпат откако е формирана во јавноста се огласува Политичката фондација која го носи иемто на поранешниот маекедонски премиер и екс-претседател на сега владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски.

Бакојани: Преговорите со Скопје ќе продолжат за да се најде решение беа победници и поразени

Алсат-М - 09.10.2008

Преговорите ќе продолжат, за да дојдеме до резултат кој ќе ги задоволи двете страни, за да се најде решение без победници и поразени, изјави денеска грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани во врска со преговорите за името.

Молк во државниот врв за предлогот Република Северна Македонија

Алсат-М - 09.10.2008

Молк во македонскиот државен врв откако медијаторот во спорот за името Метју Нимиц, синоќа во Њујорк на македонскиот и грчкиот преговарач им достави нов пакет идеи.

Нимиц ја задоволи само Грција

Дневник - 09.10.2008

Текстот на предлогот со дополнителна работа може да доведе до решение без победници и губитници, смета официјална Атина Македонија нема да брза со официјалниот одговор на последниот предлог на посредникот Метју Нимиц, иако првите реакции во јавноста се дека не е прифатлив за нашата земја .

Позитивни реакции од Атина по новиот предлог на Нимиц, објави грчкиот весник Катемерини

Кирилица - 09.10.2008

Грција гледа позитивно на најновиот предлог на медијаторот на ОН Метју Нимиц за решавање на спорот за името, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“.

„Катимерини“: Атина гледа позитивно на предлогот на Нимиц

Канал5 - 09.10.2008

Атина, 9 октомври (МИА) - Грција гледа позитивно на најновиот предлог на медијаторот на ОН Метју Нимиц за решавање на спорот за името, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“.

Предлогот на Нимиц неприфатлив за Атанас Парисис од „Виножито“

Кирилица - 09.10.2008

Атанас Парисис од Лерин, член на раководството на партијата Слободна европска алијанса „Виножито“ смета дека последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц за решавање на спорот со Грција не е прифатлив, бидејќи ја принудува Македонија да избере име поинакво од она што го избрале и ...

ПОСЛЕДНИТЕ ИДЕИ НА НИМИЦ СЕ НЕПРИФАТЛИВИ

Сител - 09.10.2008

Атанас Парисис од Лерин, член на раководството на партијата Слободна европска алијанса „Виножито“ смета дека последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц за решавање на спорот со Грција не е прифатлив, бидејќи ја принудува Македонија да избере име поинакво од она што го избрале и земјата и народот.

БАКОЈАНИ - ПРЕГОВОРИТЕ СО СКОПЈЕ ЌЕ ПРОДОЛЖАТ ЗА ДА СЕ НАЈДЕ РЕШЕНИЕ БЕА ПОБЕДНИЦИ И ПОРАЗЕНИ

Сител - 09.10.2008

БАКОЈАНИ - ПРЕГОВОРИТЕ СО СКОПЈЕ ЌЕ ПРОДОЛЖАТ ЗА ДА СЕ НАЈДЕ РЕШЕНИЕ БЕА ПОБЕДНИЦИ И ПОРАЗЕНИ Преговорите ќе продолжат, за да дојдеме до резултат кој ќе ги задоволи двете страни, за да се најде решение без победници и поразени, изјави денеска грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани во ...

Соопштение на политичката фондација „Љубчо Георгиевски“ по повод новиот предлог на преговарачот Нимиц

Кирилица - 09.10.2008

Под услов ако македонската јавност и посебно македонскиот државен врв имаат расчистено со ставот дека Република Македонија еден ден мора да направи компромис, тогаш според наше видување новиот предлог-пакет на господинот Нимиц е добра основа да се најде тоа решение.

Предлогот на Нимиц не е конечен

Канал5 - 09.10.2008

Предлогот што Метју Нимиц вчера им го предаде на македонските и на грчките преговарачи е отворен за коментари и забелешки од двете страни.

Македонските власти ќе ги чекаат преговарачите пред да го соопштат ставот

Канал5 - 09.10.2008

Предлогот го коментираше и политичката фондација Љубчо Георгиевски – преговорите да продолжат при што најголемиот акцент да се стави на прецизирање на името македонска нација и македонски јазик, додека на другите елементи да им се пријде пофлексибилно е ставот на Георгиевски.

ТРИ БИТНИ ТОЧКИ СЕ СПРОТИВНИ НА МАКЕДОНСКИТЕ ИНТЕРЕСИ

Сител - 09.10.2008

Документот кој е составен од 13 точки, а насловен како работен, всушност и не претставува предлог, кој со своето евентуално усвојување значи затворање на македонско-грчкото прашање.

ДНЕВНИК: „Република Северна Македонија“

Нетпрес - 09.10.2008

Македонија и Грција добија нов предлог од посредникот Метју Нимиц во спорот за името. Предлогот, според него, е од типот „земи или остави“ и нема временска рамка за решавање на спорот.

Нимиц со нов предлог за решавање на разликите околу името

Нетпрес - 09.10.2008

По едночасовната заедничка средба во седиштето на ОН во Њујорк, посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц рече дека со преговарачите на двете земји разговарал за тоа до каде е процесот и дека им поднел „нова рамка на идеи“ преточени во предлог.

Бакојани на консултации со претседателот и премиерот за новиот предлог на Нимиц

Нетпрес - 09.10.2008

Денеска во Грција ќе се спроведат консултации во врска со спорот за името на ПЈРМ и новиот предлог на специјалниот посредник на ООН, Метју Нимиц, објавува грчкиот весник “Елевтерос типос“.

Бакојани: Преговорите со Скопје ќе продолжат за да се најде решение без победници и поразени

Нетпрес - 09.10.2008

Преговорите ќе продолжат, за да има резултат кој ќе ги задоволува и двете страни, за да се најде решение без победници и поразени, изјавила грчката министерка за надворешни работи, Дора Бакојани по средбата со премиерот Костас караманлис, објави електронското издание ан весникот “Навтемборики“.

Грција со внимание ги разгледува идеите на Нимиц

Макфакс - 09.10.2008

Грција со внимание и конструктивен приод ги проценува последните пакет идеи презентирани од медијаторот Метју Нимиц и ќе го извести за своите заклучоци во скоро време.

Нема реакции во Скопје за идеите на Нимиц

Макфакс - 09.10.2008

Официјално Скопје засега нема реакции во врска со последниот пакет идеи за решавање на разликите со Грција околу името, што медијаторот Метју Нимиц ги достави во средата. Извори во Владата и во кабинетот на шефот на државата не беа достапни за информација што Макфакс се обиде да ја добие.

Атина гледа можно решение, се чека одговорот на Скопје

Макфакс - 09.10.2008

Грција испрати позитивни сигнали во врска со последниот пакет идеи на медијаторот Метју Нимиц за решение на разликите со Македонија околу името.

Караманлис и Бакојани кројат стратегија за името

А1 - 08.10.2008

Стратегија за прашањето за името до крајот на годината денеска во Атина ќе договараат грчкиот премиер Костас Караманлис и шефицата на дипломатијата Дора Бакојани.

Нимиц понуди нов пакет за името

А1 - 08.10.2008

Во овие моменти во Њујорк се очекува да почне прес-конференција, на која медијаторот во грчко-македонскиот спор, Метју Нимиц, ќе обелодени дали ќе понуди нов предлог за компромис помеѓу двете страни.

„Северна“ Македонија основа на решението

А1 - 08.10.2008

Медијаторот Нимиц достави нов пакет на идеи до преговарачите на Грција и Македонија. Без разлика што Грција вчера инсистираше Нимиц да се откаже од нов предлог, тој сепак се одлучи денеска да даде идеи коишто во наредните неколку недели двете страни ќе треба добро да ги анализираат и да дадат ...

Нимиц понуди „база за решение“

BBC - 08.10.2008

Посредникот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц, на прес-конференцијата што пред некој час заврши во Њујорк, изјави дека на претставниците од двете страни им дал нов пакет идеи кои тие треба да го разгледаат, по што ќе продолжи дијалогот.

За името од денешен агол

Време - 08.10.2008

Како што во секоја криза се зголемуваат силите за нејзина разврска, така и во македонското општество како предизвикана консеквенца од мачното оспорување на македонската бит од страна на Грција повеќедимензионално нашата национална свест се проширува.

Њујорк: Денеска заедничка средба на Нимиц со преговарачите на Грција и Македонија

Р.С.Европа - 08.10.2008

Посредникот во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц по ноќешните поединечни средби, денеска во Њујорк ќе има заеднички состанок со преговарачите на двете земји. Се очекува дека тој може да резултира со конкретен предлог, ако медијаторот процени дека има простор за такво нешто.

Димитров и Протоѓер на средба со Нимиц

Утрински - 08.10.2008

Кој заклучок од лидерската средба Протоѓер ќе му го соопшти на Нимиц? Амбасадорот Никола Димитров и шефот на Кабинетот на премиерот, Мартин Протоѓер, вчера доцна попладне по американско време имаа неофицијална средба со медијаторот во грчко-македонскиот спор, Метју Нимиц, што е вообичаено пред ...

Дружината на Монти Пајтон

Утрински - 08.10.2008

На државниот врв на Македонија треба да му се даде пофалница за тврдоглавоста и слепото, поединечно, чување на сопствените позиции.

ЊУЈОРК - ДВОЈНАТА ФОРМУЛА ЗА ГРЦИЈА Е МРТВА

Телма - 08.10.2008

ЊУЈОРК - ДВОЈНАТА ФОРМУЛА ЗА ГРЦИЈА Е МРТВА Новиот предлог што се очекува од медијаторот Метју Нимиц ќе биде „мртов“, ако другата страна инсистира на двојна формула за името, изјави грчкиот преговарач во спорот за името, амбасадорот Адамантиос Василакис по средбата со медијаторот Нимиц, ...

НИМИЦ ДОСТАВИ ПРЕДЛОГ - НА РЕД СЕ СКОПЈЕ И АТИНА

Телма - 08.10.2008

НИМИЦ ДОСТАВИ ПРЕДЛОГ - НА РЕД СЕ СКОПЈЕ И АТИНА Нов сет идеи пред преговарачите Никола Димитров и Адамантиос Василакис понудил медијаторот Метју Нимиц.

Василакис против двојната формула, Димитров очекува „конкретен чекор“ од Нимиц

Алсат-М - 08.10.2008

Посредникот во преговорите за разликите околу името Метју Нимиц доцна синоќа во Њујорк се сретна со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис, а потоа и со македонскиот Никола Димитров и шефот на Кабинетот на премиерот Мартин Протуѓер.

Нимиц предложи нов пакет идеи за решавање на спорот околу името

Алсат-М - 08.10.2008

Посредникот во спорот меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, во Њујорк на македонскиот и грчкиот преговарач им предложи нов пакет идеи за решавање на проблемот околу името. „Им дадов нов пакети идеи кои ќе ги однесат во нивните главни градови за да ги разгледаат.

Нимиц претстави уште еден пакет за решавање на спорот

Форум - 08.10.2008

Нов пакет идеи за надминување на македонско-грчкиот спор со името понудил медијаторот Метју Нимиц на денешната средба со преговарачите Никола Димитров и Мартин Протогер од македонска и Адемантиос Василакис од грчка страна Како што изјавил Метју Нимиц на прес-конференцијата по средбата, овој пакет ...

Неофицијално предлог на Нимиц е „Северна Македонија“

Форум - 08.10.2008

Посредникот на ОН побара владите во Скопје и Атина наскоро да одговорат на предлогот и најави дека дијалогот ќе продолжи, јавува Јане Бојаџиевски од Глас на Америка на македонски .

ОДВОЕНИ СРЕДБИ НА МЕДИЈАТОРОТ НИМИЦ СО ПРЕГОВАРАЧИТЕ

Сител - 08.10.2008

ОДВОЕНИ СРЕДБИ НА МЕДИЈАТОРОТ НИМИЦ СО ПРЕГОВАРАЧИТЕ Вечерва во Њујорк околу полноќ на одвоени средби медијаторот Нимиц се сретнува со преговарачите на македонската и грчката страна. Овие средби се само увертира на утрешната заедничка средба. [email protected]

Василакис против двојната формула, Димитров очекува „конкретен чекор“ од Нимиц

Кирилица - 08.10.2008

Посредникот во македонско-грчките преговори за разликите околу името Метју Нимиц во својата адвокатска канцеларија во Њујорк доцна синоќа по македонско време одржа одвоени средби со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис, а потоа и со македонскиот Никола Димитров и шефот на Кабинетот на премиерот ...

ДИМИТРОВ ОЧЕКУВА „КОНКРЕТЕН ЧЕКОР“ ОД НИМИЦ, ВАСИЛАКИС ПРОТИВ ДВОЈНАТА ФОРМУЛА

Сител - 08.10.2008

ДИМИТРОВ ОЧЕКУВА „КОНКРЕТЕН ЧЕКОР“ ОД НИМИЦ, ВАСИЛАКИС ПРОТИВ ДВОЈНАТА ФОРМУЛА Посредникот во македонско-грчките преговори за разликите околу името Метју Нимиц во својата адвокатска канцеларија во Њујорк доцна синоќа по македонско време одржа одвоени средби со грчкиот преговарач Адамантиос ...

Атина и Скопје очекуваат предлог од Нимиц

Канал5 - 08.10.2008

Њујорк, 8 октомври (МИА) - Мидијаторот Метју Нимиц денеска ќе предложи „соломонско“ решение за прашањето за името што ќе биде компромис меѓу позициите на Грција и на Македонија, пишува грчкиот весник „То вима“.

Василакис против двојната формула, Димитров очекува „конкретен чекор“ од Нимиц

Канал5 - 08.10.2008

Њујорк, 8 октомври (МИА) - Посредникот во македонско-грчките преговори за разликите околу името Метју Нимиц во својата адвокатска канцеларија во Њујорк доцна синоќа по македонско време одржа одвоени средби со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис, а потоа и со македонскиот Никола Димитров и шефот ...

Нимиц предложи нов пакет идеи за решавање на спорот со името

Кирилица - 08.10.2008

Нов пакет идеи за надминување на македонско-грчкиот спор со името понуди медијаторот Метју Нимиц на денешната средба со преговарачите Никола Димитров и Мартин Протоѓер од македонска и Адемантиос Василакис од грчка страна.

Нимиц: Република Северна Македонија за меѓународна, но не и севкупна употреба

Канал5 - 08.10.2008

Република Северна Македонија или скратена варијанта Северна Македонија за меѓународна употреба – предлага Метју Нимиц во документот кој денеска им го подели на Димитров, Протоѓер и Василакис на кусата заедничка средба во седиштето на ОН овде во Њујорк.

НИМИЦ ПРЕДЛОЖИ НОВ ПАКЕТ ИДЕИ ЗА НАДМИНУВАЊЕ НА СПОРОТ СО ИМЕТО

Сител - 08.10.2008

НИМИЦ ПРЕДЛОЖИ НОВ ПАКЕТ ИДЕИ ЗА НАДМИНУВАЊЕ НА СПОРОТ СО ИМЕТО Нов пакет идеи за надминување на македонско-грчкиот спор со името понуди медијаторот Метју Нимиц на денешната средба со преговарачите Никола Димитров и Мартин Протоѓер од македонска и Адемантиос Василакис од грчка страна.

Нимиц предложи име, но Грција го блокира процесот. Никој не знае што ќе биде понатаму

Вечер - 08.10.2008

Нимиц предложи име, но Грција го блокира процесот. Никој не знае што ќе биде понатаму Грција продолжи и со негирањето на идентитетот, или како што вели преговарачот Василакис "не сака некој друг да се нарекува македонски народ, бидејќи така се нарекува народот кој живее во северниот дел на неговата ...

Финално решение за името денеска ќе презентира Метју Нимиц

Нетпрес - 08.10.2008

Конечно решение за спорот со името меѓу Атина и Скопје денеска ќе презентира во Њујрок медијаторот на ООН, Метју Нимиц, објавува грчкиот весник “То Вима“.

Василакис против двојната формула, Димитров очекува “конкретен чекор“ од Нимиц

Нетпрес - 08.10.2008

Посредникот во македонско-грчките преговори за разликите околу името Метју Нимиц во својата адвокатска канцеларија во Њујорк одржа одвоени средби со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис, а потоа и со македонскиот, Никола Димитров и шефот на Кабинетот на премиерот Никола Груевски, Мартин Протоѓер.

“Катимерини“: Предлогот на Нимиц - верзија на двојната формула за името

Нетпрес - 08.10.2008

Расте напрегнатоста пред претставувањето на новиот предлог на специјалниот посредник на ООН во спорот за името меѓу Атина и Скопје, Метју Нимиц, и се смета дека тој ќе биде последен, пишува грчкиот весник “Катимерини“.

Нимиц претставил нов пакет сo идеи за решение на спорoт за името

Нетпрес - 08.10.2008

Специјалниот посредник во спорот меѓу Македонија и Грција за името, Метју Нимиц, денеска во Њујорк на преговарачите на двете земји им претставил нов пакет со идеи за решавање на проблемот меѓу Атина и Скопје, објави електронското издание на грчкиот весник “Навтемборики“.

Грција не прифаќа двојна формула

Макфакс - 08.10.2008

Новиот предлог што се очекува од медијаторот Метју Нимиц ќе биде „мртов“, ако македонската страна инсистира на двојна формула за името, соопшти грчката страна.

Стратегија за името кројат Караманлис и Бакојани

Макфакс - 08.10.2008

Стратегија за прашањето за името до крајот на годината денеска во Атина ќе договараат грчкиот премиер Костас Караманлис и шефицата на дипломатијата Дора Бакојани.

Macedonia/In/EU: Официјалниот предлог за името се очекува без согласност

Макфакс - 08.10.2008

Прашањето за името во очекување на официјалниот предлог на медијаторот Нимиц е насловна тема во денешното електронско издание на ревијата Macedonia/In/Eu.

Нимиц понуди нов сет идеи – Атина и Скопје ќе ги разгледуваат

Макфакс - 09.10.2008

Нов сет идеи пред преговарачите Никола Димитров и Адамантиос Василакис понудил медијаторот Метју Нимиц. Првичните сознанија по вчерашната прес конференција се дека Нимиц понудил едно конкретно име, за кое властите во Атина и Скопје имаат рок од неколку седмици за да се изјаснат – дали го прифаќаат, ...

Предлогот на Нимиц е веќе готов

А1 - 07.10.2008

Длабоко поделена, Македонија влегува во финалната фаза од преговорите за името кои продолжуваат доцна вечерва по македонско време.

Њујорк: Денеска средби на Нимиц цо македонските и грчкиот преговарач за името

Р.С.Европа - 07.10.2008

Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, ќе се сретне со претставниците на Македонија и на Грција во Њујорк.Sе уште не е решено дали тоа ќе бидат одвоени или средби на кои ќе присуствуваат претставници на двете страни.

Лидерите се караат и се колнат во Нимиц

Време - 07.10.2008

Лидерите на сите парламентарни политички партии и шефот на државата, министерот за надворешни работи и другите учесници на вчерашната средба посветена на проблемот со името не успеаја да ги усогласат ставовите, туку продолжија со меѓусебните обвинувања за тоа кој нанел поголема штета во преговорите.

Скопје: Нема преговори со Нимиц туку тој ќе го изложи својот предлог, соопшти владата

Р.С.Европа - 07.10.2008

На средбите на медијаторот Метју Нимиц со македонските и грчките преговарачи за спорот околу името закажани за денеска и утре во Њујорк, нема да има преговори, туку, тој само ќе го изложи својот предлог, соопштија од Владата.

Атина подготвува ново вето за Скопје

Утрински - 07.10.2008

Атина подготвува ново вето за Скопје Атина - Медијаторот Метју Нимиц на претставниците на Грција и на Македонија денес и утре во Њујорк ќе им го достави конечниот предлог за решавање на спорот за името, што најверојатно ќе се базира на називот „Северна Македонија“, пишува грчкиот весник „То вима“.

НОВ ПРЕГОВАРАЧКИ ОБИД ВО ГРЧКО - МАКЕДОНСКИОТ СПОР

Телма - 07.10.2008

НОВ ПРЕГОВАРАЧКИ ОБИД ВО ГРЧКО - МАКЕДОНСКИОТ СПОР Нова рунда преговори за проблемот што го има Грција со уставното име на Македонија ќе се одржи доцна попладне во Њујорк.

Димитров и Василакис на нова рунда преговори за името

Алсат-М - 07.10.2008

Нова рунда преговори за проблемот што го има Грција со уставното име на Македонија ќе се одржи доцна попладне во Њујорк.

Атина подготвува второ вето за Македонија во декември

Н.Македонија - 07.10.2008

Атина се подготвува за второ вето во декември за Македонија, по она во Букурешт во април годинава. Овој пат за датумот за почнување преговори за присоединување на Скопје кон Европската Унија, објави грчкиот весник „То вима“.

Грција и Македонија ќе одржат нов круг разговори во врска со спорот околу името

SETimes - 07.10.2008

Грција и Македонија ќе одржат нов круг разговори во врска со спорот околу името 06/10/2008 ЊУЈОРК, САД -- Специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц, во вторникот (7-ми октомври) ги покани грчкиот и македонскиот претставник Адамантиос Василакис и Никола Димитров да одржат нов круг разговори во ...

Нимиц со конечен предлог на масата

Дневник - 07.10.2008

Ќе ги спои ли различните погледи на двете земји во заемно прифатлив предлог: посредникот Нимиц со преговорачите Димитров и Василакис Пред да го подготви финалниот предлог, кој според дипломати од ОН е се' поизвесно дека ќе биде „земи или остави“, посредникот во спорот за името Метју Нимиц вчера ...

Нова рунда разговори за името во Њујорк

Кирилица - 07.10.2008

Медијаторот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц денеска во Њујорк ќе има одделни средби со претставиците на Македонија и на Грција.

Нимиц ја отвора решавачката рунда за името

Канал5 - 07.10.2008

Метју Нимиц денеска овде во Њујорк отвора нова рунда од преговорите, која по денешните поединечни средби, утре на заедничкиот состанок може да резултира со конкретен предлог, ако медијаторот процени дека има простор за такво нешто.

Уште само неколку часа до новиот предлог на Нимиц

Вечер - 07.10.2008

Ставовите на Црвенковски за името се веќе познати, но тој сепак одлучи вчера во својот кабинет да повика неколку за него подобни новинари и да им раскаже на тема - името! Македонско-грчките преговори за името од вчера повторно се преселија во Њујорк.

Димитров и Василакис во Њујорк на средба со Нимиц

Нетпрес - 07.10.2008

Специјалниот претставник на ОН за спорот со името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе оствари средби со преговарачите на двете страни Никола Димитров и Адамандиос Василакис.

“Експрес“: Нимиц ќе стави нов предлог на масата за преговори

Нетпрес - 07.10.2008

На масата за преговори денеска ќе биде ставен нов предлог на специјалниот посредник на ООН за спорот со името меѓу Атина и Скопје, Метју Нимиц, пишува грчкиот весник “Експрес“. Денеска во Њујорк Нимиц ќе има одделни средби со преговарачите на двете страни, Адамандиос Василакис и Никола Димитров.

Владата со став дека преговори за името деновиве нема да има

Нетпрес - 07.10.2008

Владата денеска излезе со став дека, овие денови преговори за спорот помеѓу Македонија и Грција околу името во Њујорк нема да има.

„То Вима“: Се подготвува ново вето за Скопје

А1 - 06.10.2008

„Медијаторот Метју Нимиц на претставниците на Грција и на Македонија утре и задутре во Њујорк ќе им го достави конечниот предлог за решавање на спорот за името, што најверојатно ќе се базира на називот „Северна Македонија““, пишува денеска грчкиот весник „То Вима“.

СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА КОНЕЧНИОТ ПРЕДЛОГ ?

Телма - 06.10.2008

СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА КОНЕЧНИОТ ПРЕДЛОГ ? Медијаторот Метју Нимиц на претставниците на Грција и на Македонија утре и задутре во Њујорк ќе им го достави конечниот предлог за решавање на спорот за името, што најверојатно ќе се базира на називот „Северна Македонија“, пишува денеска грчкиот ...

Лидерите ќе разговараат за името

Алсат-М - 06.10.2008

Државниот и политичкиот врв денеска ќе одржи средба за прашањето за името, во пресрет на новата преговарачка рунда што медијаторот Метју Нимиц ја закажа за неделава во Њујорк.

Атина се подготвува за второ вето за Македонија

Алсат-М - 06.10.2008

По ветото во Букурешт, Атина се подготвува во декември да стави вето за евентуалниот датум за започнување на пристапни преговори на Македонија со Европската унија(ЕУ Ова денеска го пишува грчкиот весник „То Вима“, повикувајќи се на добро информирани извори, според кои најновиот предлог ...

Мејловите на Нимиц ги скараа лидерите

Форум - 06.10.2008

Лидерската средба влегува во критична фаза откако Претседателот Црвенковски и Премиерот Груевски ги кажале своите ставови, брифираат учесници на средбата Медијаторот Метју Нимиц писмено и официјално побарал став од македонските власти за позициите на државата во преговорите за името, пред тој да ...

Предлогот на Нимиц не ги задоволува целосно желбите на Атина, се подготвува ново вето за Скопје

Канал5 - 06.10.2008

Атина, 6 октомври (МИА) -  Медијаторот Метју Нимиц на претставниците на Грција и на Македонија утре и задутре во Њујорк ќе им го достави конечниот предлог за решавање на спорот за името, што најверојатно ќе се базира на називот „Северна Македонија“, пишува денеска грчкиот весник „То Вима“.

СЕ ПОДГОТВУВА НОВО ВЕТО ЗА МАКЕДОНИЈА

Сител - 06.10.2008

Ново вето за Македонија, најавуваат грчките медиуми. По ветото во Букурешт, овој пат Грција ќе го блокира старот на преговорите со ЕУ на самитот во декември, пишува То Вима.

Атина во декември подготвува второ вето за Македонија

Вечер - 06.10.2008

Доверливи извори велат дека новиот предлог ќе биде блиску до грчката позиција за име, најверојатно тоа ќе биде името Северна Македонија.

Атина во декември подготвува второ вето за Македонија

Нетпрес - 06.10.2008

Атина се подготвува за второ вето во декември за Македонија, по она во Букурешт во април, годинава. Овој пат за датумот за отпочнување преговори за присоединување на Скопје кон Европската унија, објавува грчкиот весник “То Вима“.

Лидерска средба за името

Макфакс - 06.10.2008

Државниот и политичкиот врв денеска ќе одржи средба за прашањето за името, во пресрет на новата преговарачка рунда што медијаторот Метју Нимиц ја закажа за неделава во Њујорк.

Атина се подготвува за второ вето за Македонија

Макфакс - 06.10.2008

По ветото во Букурешт, Атина се подготвува во декември да стави вето за евентуалниот датум за започнување на пристапни преговори на Македонија со Европската унија(ЕУ).