TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Инцидент на Кале

А1 - 13.02.2011

Инцидент на Кале- Атмосверата помеѓу двете спротиставени групи ескалираше. Неколку луѓе се повредени, а едно лице е прободено со нож.

Седуммина повредени во инцидентот на Кале

А1 - 13.02.2011

Во болниците се примени седум луѓе, повредени во инцидентот на скопско Кале. Шест во поранешната Градска болница, сегашни Хируршки клиники и еден во Ургентниот центар на скопските клиники.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со заедничка реакција за настаните на Кале

Алсат-М - 13.02.2011

Со заедничка реакција за денешните настани на Кале излегоа ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Во реакцијата се вели: - Полтичките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го осудуват денешниот инцидент на Скопското Кале и истовремено ...

Инцидент на Кале

Канал5 - 13.02.2011

Зовре ситуацијата на скопското Кале каде што денеска неколку македонски и албански здруженија и неформални групи најавија дека ќе го искажат својот став за рушењето на Музејот- црква.

Инцидент на Кале, повредени осум лица

Алсат-М - 13.02.2011

Осум лица, од кои двајца полициски службеници се повредени во денешниот инцедент на скопското Кале во кое учествуваа стотина лица од две групи кои започнале меѓусебно да се каменуваат, соопшти МВР.

Кој се степа на Кале?

Канал5 - 13.02.2011

Во денешниот инцидент не учествувале лицата што пред два дена го руинираа Музејот на тврдината Кале. Според информации од неофицијални полициски извори во денешните тепачки покрај Комитите и ...

СДСМ бара лична одговорност, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ осудуваат, Груевски против насилство

Телма - 13.02.2011

СДСМ: разрешување на Јанкулоска и Бучи и одговорност од Паско Кузман Случајот со музејот-црква на скопското Кале е потврда дека во Македонија наместо правната држава, функционира само пазарот меѓу ...

Тепачка на скопското Кале, осуммина повредени

Телма - 13.02.2011

Жестока тепачка на скопското Кале помеѓу поддржувачите и противниците на изградбата на црквата – музеј. Двете групи се судрија надвор од тврдината додека едните ја напуштаа, а другите доаѓаа кон ...

Ноќните градежни работи на Кале, спротивни на многу закони

Алсат-М - 13.02.2011

Градењето на црквата на Скопското кале, среде ноќ, без доволно обезбедено светло и со минимални услови за работа, за дел од експертите и работодавачите е школски пример како не треба да се дозволи да ...

’Разбуди се’ со изјава за денешниот инцидент на Кале

Алсат-М - 13.02.2011

Претседателот на граѓанската асоцијација „Разбуди се“, Артан Груби за инцидентите на Калето ја обвини неформалната, како што рече, македонска група, која вчера преку социјалната мрежа ’Фејбук’ ...

САД - Проблемот на Калето да се решава преку дијалог

Алсат-М - 13.02.2011

И двете страни да останат смирени по денешниот инцидент на скопско Кале – повика амбасадата на САД. Со внимание ја следиме ситуацијата и ги повикуваме сите инволвирани да бараат решение преку мирен и ...

Владата со соопштение околу настаните на Калето

Алсат-М - 13.02.2011

Владата на денешната седница расправала за инцидентот на Калето. Лиферувано е соопштение во кое нема конретен став околу инцидентот, а во него се најавува дијалог и јавни дебати за културното ...

Две групи ќе протестираат на Кале

Inpress - 13.02.2011

Скопје, 13. февруари 2011 (ИНПРЕС) Денеска на скопско Кале, истовремено ќе одржат собири две групи - една организирана преку Фејсбук и една во организација на невладината „Разбуди се“, бранители и ...

Тежок инцидент на Кале

Press24 - 13.02.2011

Инцидент се случи меѓу двете групи кои протестираат на Кале. Неколку лица се повредени. Едно лице е прободено со нож. Пред неколку минути ескалираше тензичната атмосфера помеѓу двете групи кои ...

Се степаа Македонци и Албанци на скопското Кале

Алфа - 13.02.2011

Две групи Македонци и Албанци се степаа на Калето. Околу 13 часот се судрија стотина припадници на навивачката група Комити и околу 400 навивачи од групата Балисти, но и други граѓани Албанци.

ВИДЕО: Тежок инцидент на скопското Кале

Нетпрес - 13.02.2011

Собирот што денеска се одржа на скопското Кале околу рушењето на Музејот црква што се гради на тврдината се претвори во жесток инцидент меѓу две спротивставени групи.

Тежок инцидент на Кале

Сител - 13.02.2011

Инцидент се случи меѓу двете групи кои протестираат на Кале. Неколку лица се повредени. Едно лице е прободено со нож. Пред неколку минути ескалираше тензичната атмосфера помеѓу двете групи кои ...

Тепачка меѓу спротиставените страни на Кале

Р.С.Европа - 13.02.2011

На скопско Кале денеска дошло до тепачка меѓу двете групи кои протестираа за и против изградбата на музејот- црква на тврдината. Демонстрантите фрлале со камења едни кон други.

Крвав судир меѓу Комитите и Шверцерите на Кале

Курир - 13.02.2011

Двајца прободени со нож и повеќе повредени е епилогот на инцидентот што околу 13 часот се случи на скопското Кале. Неофицијално инцидентот се случил кога Шверцерите почнале да гаѓаат со камења, дрва ...

Седуммина повредени на скопското Кале, еден потешко

Р.С.Европа - 13.02.2011

Според првични непотврдени информации, во денешната тепачка на скопското Кале има седуммина повредени, меѓу кои еден тешко, со убодни рани од нож.

ВИДЕО: Неколкумина повредени во инцидентот на Кале

Нетпрес - 13.02.2011

Неколкумина се повредени, според првичните неофицијални информации, во инцидентот што пред околу еден час се случи на скопското Кале меѓу двете групи кои денеска организираат собири на тврдината ...

Повредени во инцидент на скопско Кале

Форум - 13.02.2011

Мирните протести закажани за денеска на скопското Кале се претворија во инцидент, во кој според непотврдени информации има неколку повредени лица, а едно е прободено со нож Двете спротивставени групи ...

Во Градска Болница примени 5 лица повредени во инцидентот на Кале

Press24 - 13.02.2011

Четири лица со полесни повреди се пуштени на домашно лекување, едно лице е задржано, информираат од Градската Болница Пет лица побарале помош во Градската Болница по инциентот кој се случи на Скопско ...

Повредени на инцидентот на Кале

Кирилица - 13.02.2011

Пет лица побарале помош во Градската Болница. Четворица се пуштени дома по прегледот бидејќи се јавиле со помали повреди од удари со камен и други слични предмети.

Инцидент на скопско Кале, повредени неколку лица

Inpress - 13.02.2011

Скопје, 13. февруари 2011 (ИНПРЕС) Седум лица, меѓу кои и еден полицаец се повредени во тепачката помеѓу две групи кои денеска се судрија во близина на локацијата каде што се гради музејот - црква на ...

Седуммина повредени на скопското Кале, премиерот реагираше

Р.С.Европа - 13.02.2011

Седум лица се повредени, од кои еден полицаец во инцидентот што се случи попладнево на скопското Кале, јави државната новинска агенција.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го осудуваат инцидентот на скопско Кале

Сител - 13.02.2011

Политичките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го осудуват денешниот инцидент на скопско Кале и повикуваат на смирување на страстите.

Меѓу-национален инцидент на Кале

Р.С.Европа - 13.02.2011

Неколку лица повредени е исходот од меѓусебното каменување на подржувачи и противници на изградбата на објектот на Кале.

ВИДЕО: Двајца полицајци и шест цивили повредени во инцидентот на Кале

Нетпрес - 13.02.2011

Двајца полициски службеници и шестмина цивили, кои учествувале во инцидентот што денеска се случи на скопското Кале, се повредени, говорат првите официјални информации од Министерството за внатрешни ...

Нова Демократија: Владата виновна за денешниот инцидент

Нетпрес - 13.02.2011

Неодговорната Влада на Премиерот Груевски и неговиот неодговорен и неконзистентен албански партнер денес ја доведоа ситуацијата, две групи на граѓани, една албанска и една македонска, да се ...

Албански НВОи: Владата да не ја даде за курбан иднината на земјата поради објектот на Кале

Press24 - 13.02.2011

Невладините албански организации со писмено соопштение го осудуваат инцидентот на Кале Албанските невладини организации го осудуваат најостро денешното насилство провоцирано од страна на групата која ...

Видео: Инцидентот на Кале

Курир - 13.02.2011

Тепачката на двете групи кои дојдоа на скопското Кале, едните во одбрана на изградбата на црквата-музеј, а другата против, заврши со седум повредени лица.

Момче со сериозни повреди на главата примено во Ургентниот Центар

Press24 - 13.02.2011

Во инцидентот на Кале се повредени вкупно 8 лица од кои двајца полицајци Лице со сериозни повреди на главата е примено во Ургентиот Центар.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ повикаа на смирување на страстите

Press24 - 13.02.2011

Во заедничко соопштение двете владејачки партии уверуваат дека нема да дозволат ескалирање на состојбите Полтичките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го осудуват денешниот инцидент на Скопското Кале и ...

Тежок инцидент на скопско Кале, шест лица и двајца полицајци повредени

Кајгана - 13.02.2011

Мирните протести закажани за денеска на скопското Кале се претворија во инцидент. Двете спротивставени групи кои сакаа да го искажат своето незадоволство од изградбата и од рушењето на Црквата-музеј ...

МВР: Шест лица и двајца полицајци повредени на Кале

Форум - 13.02.2011

Полициски патроли и натаму ја обезбедуваат околината на скопско Кале, по инцидентот, во кој според досегашните информации биле повредени осум лица, од кои двајца полицајци Ова се наведува во ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го осудуват денешниот инцидент на Скопското Кале

Курир - 13.02.2011

Интегрален текст од заедничко соопштение на коалиционите парнери, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Полтичките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го осудуват денешниот инцидент на Скопското Кале и истовремено повикуват на ...

Заедничко соопштение до јавноста на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Форум - 13.02.2011

Владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го осудуват денешниот инцидент на скопско Кале и истовремено повикуват на смирување на страстите, бидјеќи ваквите чувствителни прашања може да се решат само со отворен ...

ВМРО ДПМНЕ и ДУИ заедничко го осудија инцидентот на Кале

Нетпрес - 13.02.2011

Партнерите во владата политичките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го осудија денешниот инцидент на Скопското Кале и повикаа на смирување на страстите.

СДСМ бара одговорност од надлежните за инцидентот на Кале

Р.С.Европа - 13.02.2011

СДСМ денеска побара од премиерот Никола Груевски да ги разреши од функциите министерката и заменик-министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и Џевад Бучи, поради инцидентот на скопско Кале.

На скопско Кале повредени осум лица

МРТ - 13.02.2011

Осум лица, од кои двајца полициски службеници се повредени во денешниот инцедент на скопското Кале во кое учествуваа стотина лица од две групи кои започнале меѓусебно да се каменуваат, соопшти МВР.

Крвав инцидент на Калето

Алфа - 13.02.2011

Тепачка на Калето за црквата- музеј. Камења, дрвени палки и тврди предмети попладнето го надлетуваа скопското Кале. Полицијата не успеа да го спречи инцидентот покрај тврдината.

ВМРО-ДПМНЕ/ДУИ - Го осудуваме инцидентот на скопско Кале

Inpress - 13.02.2011

Скопје, 13. февруари 2011 (ИНПРЕС) Полтичките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го осудуват денешниот инцидент на Скопското Кале и истовремено повикуват на смирување на страстите.

Делегација на ЕУ во Скопје: Насилството не e одговор на постоечките проблеми

Press24 - 13.02.2011

Делегацијата на ЕУ изразува надеж дека во иднина градењето на Кале ќе биде предмет на поширока јавна дебата на Европската унија во Скопје целосно ја поддржува изјавата дадена од коалиционите партнери ...

Меѓународната заедница бара дијалог по инцидентот на Кале

Р.С.Европа - 13.02.2011

Делегацијата на ЕУ во Скопје соопшти денеска за инцидентот на Кале дека насилството неможе да биде одговор на постоечките проблеми.

Делегација на ЕУ во Скопје: Насилството не може да биде одговор на постоечките проблеми

Сител - 13.02.2011

Делегацијата на Европската унија во Скопје целосно ја поддржува изјавата дадена од коалиционите партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во врска со денешниот инцидент на скопско Кале и се согласува дека ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го осудуваат инцидентот на скопско Кале

МРТ - 13.02.2011

Политичките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го осудуват денешниот инцидент на скопско Кале и повикуваат на смирување на страстите.

Протести на две групи на Кале

Press24 - 13.02.2011

Истовремено на скопско Кале собири организираат две групи- еден организиран преку Фејсбук и еден во организација на невладината Разбуди се, бранители и противници на изградбата на музејот кој пред ...

Хаварија на атомската црква на скопско Кале

Шпиц - 13.02.2011

Меѓу лицата кои во четвртокот вечерта урнаа дел од контроверзниот објект на Паско Кузман биле и министерот за здравство Бујар Османи, заменик-министерот за внатрешни работи Џеват Бучи и ...

Неколкумина повредени во инцидентот на Кале

Точка - 13.02.2011

Неколкумина се повредени, според првичните неофицијални информации, во инцидентот што пред околу еден час се случи на скопското Кале меѓу двете групи кои денеска организираат собири на тврдината ...

Албанец вработен во холандската амбасада предизвика меѓуетнички инцидент

Вечер Прес - 13.02.2011

Од полициски извори дознаваме дека покрај членови на навивачките групи Комити и Шверцери во вчерашните инциденти учествувале и радикални исламисти од ИВЗ, вработени од холандската амбасада, невладини ...

Осум повредени во инцидентот на Кале, МВР најави истрага

eReporter - 13.02.2011

Лекарска помош поради повреди здобиени при денешниот инцидент на скопското Кале побарале двајца полицајци и други шест граѓани на возраст од 13 до 24 години, соопшти попладнево МВР.

Заедничко соопштение на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за инцидентот на Кале

eReporter - 13.02.2011

Полтичките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го осудуват денешниот инцидент на Скопското Кале и истовремено повикуват на смирување на страстите.

Ескалираше тензијата на Кале, нaјмалку 10 повредени

eReporter - 13.02.2011

Тензичната состојба на скопското Кале ескалираше попладнево, откако дојде со пресметка со камења и други тврди предмети меѓу двете спротивставени групи, од кои, едната дојде да ја брани изградбата на ...

Тензична атмосфера на скопското Кале

eReporter - 13.02.2011

Голем број на униформирани полицајци се распоредени на скопското Кале каде денеска владее тензична атмосфера меѓу две поголеми спротивставени групи на граѓани.

Неколку повредени во инцидентот на скопско Кале

Идивиди - 13.02.2011

Седум лица се повредени, од кои еден полицаец во инцидентот што се случи попладнево на скопското Кале. Од повредените еден е задржан во болница, а останатите се пуштени на домашно лекување.

Препукувања на Фејсбук за црквата

А1 - 12.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ гради на Кале, ДУИ урива - двете партии молчат за инцидентот - во меѓувреме зовриваат страстите меѓу народот - утре на скопското Кале се среќаваат бранители и противници на музејот - црква.

А1 Колумна: Кој е власт во власта

А1 - 12.02.2011

Директорот на Управата за заштита на културното наследство гради, градоначалникот на Чаир урива. Министерката за внатрешни праќа полиција на Кале, заменик министерот и ја враќа назад.

Вандалите кои рушеа на Кале уште се на слобода

Канал5 - 12.02.2011

Полицијата се уште нема никого приведено за вандализмот кој се случи во четвртокот вечер на скопското Кале кога стотина граѓани ја уриваа Црквата- музеј во присуство на функционери од ДУИ.

Албански невладини организации: Паско Кузман да си оди!

Канал5 - 12.02.2011

Отстранување на објектот од Кале и итно разрешување на директорот на Управата за културно- историско наследство, Паско Кузман. Со овие писмени барања излегоа 11 албански невладини организации.

Инцидентот на Кале потсетува на 2001 година

Телма - 12.02.2011

Инцидентот на Кале многу потсетува на 2001, предупредуваат здруженијата на бранителите, кои се огорчени и револтирани од вандалскиот чин.

Кој го уриваше музејот на Кале?

Канал5 - 12.02.2011

Разрешениот имам од Чаир Рамадан Рамадани го осудува наводното политичко насилство на државата на Кале. Рамадани бара проблемот на Кале да го решаваат институциите, но тоа не го спречи да се приклучи ...

„Достоинство“ и „Бедем“ - Настанот на Кале ги враќа спомените од 2001

Алсат-М - 12.02.2011

Здружението на припадници на безбедносните сили „Достоинство“ денеска изрази загриженост и протестира поради, како што нагласуваат, вандалскиот чин што се случи со уривањето на конструкцијата на ...

Коалициска битка за Калето

Дневник - 12.02.2011

Не се знае по чиј налог ноќе продолжи изградбата на спорната црква на скопската трврдина, што предизвика уривачка реакција на група албански граѓани кои беа предводени од функционери на ДУИ Бран ...

Македонија - Министри на ДУИ со казми го демолираа музејот на Паско

Вест - 12.02.2011

Толпата од стотина лица кои со казми го оштетиле потпорниот ѕид и скелето на објектот во изградба, ја предводеле министри на ДУИ и градоначалникот на Чаир Изет Меџити Група од стотина непознати лица, ...

Што се урива на Кале - соживотот или коалицијата

Утрински - 12.02.2011

Црквата музеј на скопско Кале прексиноќа била цел на стотина вандали, кои сакале да ги запрат градежните работи на објектот.

Македонија - ВМРО ноќе гради, ДУИ ноќе урива

Време - 12.02.2011

Тони Ангеловски Министри, пратеници и градоначалници на ДУИ во ноќта меѓу четвртокот и петокот урнаа дел од црквата-музеј, која се гради на скопското Кале.

Ангелов: Рушењето на Кале, вандализам

Канал5 - 12.02.2011

-„Достоинство“ изразува револт, огорченост и загриженост од вандалскиот чин на ова место. Ние припадниците на безбедносните сили сакаме да ја потсетиме јавноста дека на Тетовското кале пред точно ...

Интернет војна за Црквата- Музеј на Кале

Алфа - 12.02.2011

Уривањето на Црквата- музеј на Калето ги запали меѓуетничките односи и на интернет мрежата. Силни зборови на омраза, повици за линч или подршка.

„Достоинство“:Да се изведат пред правдата сторителите на вандалскиот чин на скопското Кале

Сител - 12.02.2011

Здружението на припадници на безбедносните сили „Достоинство“ денеска изрази загриженост и протестира поради, како што нагласуваат, вандалскиот чин што се случи со уривањето на конструкцијата на ...

„Достоинство“: Да се казнат вандалите на скопското Кале

Курир - 12.02.2011

Загриженост изрази Здружението припадниците на безбедносните сили „Достоинство“ кои протестираа поради вандализмот врз конструкцијата на црквата на скопското Кале.

Достоинство: Инцидентот на Кале потсетува на 2001-та

Алфа - 12.02.2011

Претставниците на здружението „Достоинство“ денеска искажаа револт и загриженост од инцидентот на скопско Кале и притоа направија паралела со настаните на тетовското Кале во 2001 година, што беше ...

“Бедем“: Оштетување на објектот на Кале ги повредува верските чувства на христијаните

Нетпрес - 12.02.2011

Здружението на безбедносни припадници “Бедем“ денес најстрого го осуди чинот на рушење на црквата на скопското Кале. Тој смета дека со тоа биле повредени верските чувства на христијаните и дека ...

ВМРО-НП ги осуди настаните на скопско Кале

Форум - 12.02.2011

„ВМРО-Народна партија, најостро ги осудува вчерашните настани, кадешто на највандалски начин, од страна на неартикулирана група, предводена од високи владини функционери, членови на ДУИ, беше ...

„Бедем“ најостро го осудува чинот на рушење на црквата на скопско Кале

Inpress - 12.02.2011

Скопје, 12. февруари 2011 (ИНПРЕС) Здружението на припадниците на безбедносните сили „Бедем“ најостро го осудува чинот на рушење на црквата на скопско Кале особено што тоа е од значење за верските ...

„Бедем“ го осуди рушењето на црквата на Калето во Скопје

Сител - 12.02.2011

Здружението на припадниците на безбедносните сили „Бедем“ денеска најостро го осуди чинот на рушење на црквата на скопско Кале, особено што тоа, истакнуваат, е од значење за верските чувства на ...

“Достоинство“: Да се пронајдат сторителите на вандалскиот чин на Кале

Нетпрес - 12.02.2011

Здружението на припадници на безбедносните сили „Достоинство“ го повика надлежните органи да го пронајдат сторителите на вандалскиот чин врз објектот во изградба на Кале и истите да бидат изведени ...

„Бедем“ со осудa за рушењето на црквата на Калето

Курир - 12.02.2011

Најостро беше осуден чинот на рушење на црквата на скопско Кале, од Здружението на припадниците на безбедносните сили „Бедем“, посебно што тоа е од значење за верските чувства на христијаните.

„Достоинство“ и „Бедем“ - Настанот на Кале ги враќа спомените од 2001

Press24 - 12.02.2011

Двете здруженија ги осудија вчерашните настани. Бараат институциите да ги санкционираат сторителите кои велатс е истите од настаните од 2001ва Здружението на припадници на безбедносните сили ...

Албански невладини организации бараат отстранување на музејот од Кале

Форум - 12.02.2011

Неколку албански невладини организации денеска преку писмена реакција побараа целосно отстранување на изградената конструкција на црквата-музеј на скопско Кале и итно разрешување на директорот на ...

Бедем: Во 21 век нема место за верски фундаментализам

Форум - 12.02.2011

Здружението на припадниците на безбедносните сили „Бедем“ го осуди чинот на рушење на верскиот објект на скопско Кале, наведувајќи дека во 21 век нема место за верски фундаментализам „Бедем најостро ...

ВМРО-НП ги осудува случувањата на Скопското Кале

Inpress - 12.02.2011

Скопје, 12. февруари 2011 (ИНПРЕС) ВМРО-Народна партија, најостро ги осудува вчерашните настани, кадешто на највандалски начин, од страна на неартикулирана група, предводена од високи владини ...

Достоинство: Инцидентот на Кале потсетува на 2001-та

Форум - 12.02.2011

Претставниците на здружението „Достоинство“ денеска искажаа револт и загриженост од инцидентот на скопско Кале и притоа направија паралела со настаните на тетовското Кале во 2001 година, што беше ...

Груевски: „Проблемот ќе се надмине со дијалог„

Алфа - 12.02.2011

Коалицијата не е во опасност – премиерот вели дека инцидентот на кале го надминуваат со дијалог. И високи функционери на ДУИ за АЛФА тврдат дека имаат капацитет да ја амортизираат ситуацијата – се во ...

Симболот на Скопје го симболизира раздорот

Н.Македонија - 12.02.2011

Тврдината Кале не треба да се гледа како територија за освојување, туку како простор за соживот, кој сите заедно ќе го користат.

ДУИ преку Кале покажува сила

Н.Македонија - 12.02.2011

Градоначалникот на Чаир, Меџити, рекол дека објектот во облик на црква се градел ноќе, иако официјално неговата изградба престанала, па затоа дошле да го уриваат Урнат е потпорниот ѕид, растурено е ...

ВМРО НП: Кале – смислено сценарио на ДПМНЕ и ДУИ

eReporter - 12.02.2011

ВМРО-Народна партија, најостро ги осудува вчерашните настани, кадешто на највандалски начин, од страна на неартикулирана група, предводена од високи владини функционери, членови на ДУИ, беше спречена ...

Груевски – смирува, бранителите гледаат обид за враќање на 2001

eReporter - 12.02.2011

Македонскиот премиер порача денеска дека нема да дозволи да се користи за политички цели и создавање на тензии полседниот инцидент на Кале, кој, пак, за здруженијата на бранители претставува сериозен ...

Власта ноќе тајно гради - дел од власта урива

А1 - 11.02.2011

Тежок инцидент на полноќ на Скопско кале. Стотина жители од околината на Калето синоќа уриваа делови од црквата музеј. Биле испровоцирани што тајно и на полноќ власта сепак ја гради црквата музеј ...

Реакции за случувањата на Калето, Кузман се демантира себеси

Алсат-М - 11.02.2011

Од Управата за заштита на културното наследство, со соопштение попладнето објаснија оти изградбата на објектот на скопското Кале се реализира според предвидената динамика и постапка и дека “Целта на ...

Оштетена црквата-музеј на Кале

Утрински - 11.02.2011

Стотина лица синоќа урнале дел од конструкцијата на сакралниот објект на скопското Кале што го гради Министерството за култура.

Урната црквата-музеј на Кале

Канал5 - 11.02.2011

Црквата- музеј што се градеше на скопското Кале ноќеска е срушена од стотина вандали кои биле револтирани поради тоа што на објектот работеле работници иако Паско Кузман соопшти дека градбата ќе биде ...

Реакција на МВР за уривањето на црквата на Кале

Канал5 - 11.02.2011

Министерството за внатрешни најавува расчистување на случајот со ноќешното уривање на црквата на Кале.Во информацијата на МВР зa овој инцидент се вели: „Синоќа околу полноќ, лице вработено во фирмата ...

Реакции на партиите за инцидентот на калето

Телма - 11.02.2011

За Нова демократија инцидентот на Скопското кале беше неизбежен, со оценка ека е спречен поголем конфликт. Според ДПА, ова е само доказ како завршуваат проектите на Владата, но не го оправдуваат ...

Инцидент на скопско Кaле околу изградбата на сакралниот објект

Алсат-М - 11.02.2011

Стотина лица синоќа урнале дел од сакралниот објект на скопското Кале што го гради Министерството за култура. Случајот е пријавен во полицијата од страна на чуварот кој го обезбедувал објектот при ...

Груевски со реакција за инцидентот на Кале

Алсат-М - 11.02.2011

Писмена реакција на премиерот Груевски за инцидентот на Скопското Кале. Во неа се вели дека Премиерот како политичар нема да дозволи оваа ситуација да влијае врз меѓуетничките односи и нема да ...

Божиновска: Ако се пронајде на тетовското Кале, моќен град, треба ли некој друг да руши?

Канал5 - 11.02.2011

-Да ги смириме страстите. Вандалскиот чин е чин на рушење и дивеење на Споменик на културата на Македонија. Аргументите дали е црква, музеј или галерија или палата е прашање на институциите.

МВР го разгледува синоќешниот инцидент на Калето

Алсат-М - 11.02.2011

Министерството за внатрешни работи го разгледува случајот со уривање на објектот во Скопското кале и покренување тужби против лицата кои учествувале во уништувањето на објектот, вјклучително и за ...

Ноќеска срушен музејот на Кале

Press24 - 11.02.2011

Објектот што се градеше на темели од црква од 12 век ноќеска е срушен од засега непознати сторители Засега официјално непознати сторители ноќеска го срушиле сакралниот објект на Кале кој ...

Ударот врз Калето е удар врз старо Скопје

Сител - 11.02.2011

Вандалскиот напад на Скопското кале е удар врз споменик на културата. Тој што го руши калето, ја руши историјата на старо Скопје.

Значително оштетен музејот на Кале

Press24 - 11.02.2011

Дополнително ќе се утврдува дали има штета на темелите кои датираат од 12 век а на чија основа требаше да се изгради ...

Инцидент на Кале

Курир - 11.02.2011

Музејот-црква на Кале, кој Министерството за култура започна да го гради неодамна, вчера вечерта, засега непознати сторители почнале да го рушат.

Урнат објектот што се градеше на Кале

Inpress - 11.02.2011

Скопје, 11. февруари 2011 (ИНПРЕС) Објектот што се градеше на Кале, на темели од црква од 12 век ноќеска е урнат од засега непознати сторители.

Обид за уривање на црквата на Кале

Алфа - 11.02.2011

Непознати сторители синоќа урнале ѕид, со кој се нарушува статиката на сакралниот објект, кој Министерството за култура од неодамна почна да го гради.

Инцидент на Кале

Кајгана - 11.02.2011

Стотина луѓе синоќа околу полноќ упаднале во објектот црква-музеј, што се гради на скопското Кале, потврди МВР. Полицијата соопштува дека групата му се заканила на чуварот на објектот, влегла во ...

Оштетен објектот што се гради на тврдината Кале

Нетпрес - 11.02.2011

Стотина лица ноќеска околу полноќ упаднале на местото каде се гради наводно црква која треба да биде музеј. Според информациите од полицијата, групата граѓани околу полноќ влегле во градилиштето и ...

Инцидент на Кaле, урната спорната црква-музеј

Кирилица - 11.02.2011

Стотина лица синоќа урнале дел од сакралниот објект на скопското Кале што го гради Министерството за култура Случајот е пријавен во полицијата од страна на чуварот кој го обезбедувал објектот при што ...

Вандали го уриваат музејот на Кале

Таратур - 11.02.2011

Македонија не смее да гради музеј на ’албанска територија’ на скопското Кале! Тоа веројатно е пораката откако синоќа, стотина вандали за кои се тврди дека биле предводени од високи функционери на ДУИ ...

На Кале се гради и се урива

Р.С.Европа - 11.02.2011

Стотина лица синоќа урнале дел од објектот на скопското Кале што го гради Министерството за култура. Случајот е пријавен во полицијата од страна на чуварот кој го обезбедувал објектот при што се ...

МВР ќе ги преземе сите мерки за расчистување на инцидентот на Кале

Курир - 11.02.2011

Министерството за внатрешни работи информира дека целосно ќе го расчисти случајот поврзан со ноќешното уривање на црквата на Кале.

НД и ДПА бараат прекин на изградбата на објектот на Кале

Нетпрес - 11.02.2011

Нова демократија и ДПА уште еднаш побараа прекин на изградбата на црквата на Кале, што според нив ги нарушувал меѓуетничките односи во земјава.

ВИДЕО: Уривање на Кале

Press24 - 11.02.2011

Снимките од телевизијата Алсат-М најверојатно ќе се користат и во истрагата за утврдување на учесниците во инцидентот кој се случи ...

Инцидентите на скопско Кале осудени од ЛДП

Курир - 11.02.2011

Либерално-демократската партија најостро ги осудува непромислените дејствија на политичките партии од владината коалиција во контекст на синоќешните настани на скопското Кале,изјави пратеничката Роза ...

Вандализмот на Кале ги распалува спомените од 2001-ва

Курир - 11.02.2011

Од Сојузот на здруженија на борци од 2001 година упатуваат остри реакции за вандалскиот чин за рушење на Музеј-куќата на скопското Кале.

Груевски: Нема да дозволам инцидентот да влијае на меѓуетничките односи

Кајгана - 11.02.2011

По синоќешниот инцидент што се случи на Кале, од Канцеларијата на премиерот информираат дека премиерот Груевски нема да дозволи оваа ситуација да влијае врз меѓуетничките односи и нема да дозволи ...

Видео: Рушењето на црквата на Кале

Курир - 11.02.2011

Вандализмот кој синоќа се случи на скопско Кале со рушењето на Музеј-црквата беше евидентиран од камерата на Алсат телевизија.

МВР го истражува инцидентот на Кале

Сител - 11.02.2011

Фирмата која гради на скопското Кале, не пријавила оштетувања, МВР ќе постапува единствено по пријавата која ја примиле синоќа.

Оштетувања на црквата-музеј на Кале

Форум - 11.02.2011

Стотина луѓе синоќа околу полноќ упаднале во објектот црква-музеј, што се гради на скопското Кале, потврди МВР Полицијата соопштува дека групата му се заканила на чуварот на објектот, влегла во ...

Реакција на Владата за инцидентот на Кале

Курир - 11.02.2011

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, кој денеска е во посета на повеќе населени места во тетовско и кичевско, беше информиран за настанатата тензична состојба на ...

Груевски нема да дозволи инцидентот да влијае на меѓуетничките односи

Форум - 11.02.2011

По синоќешниот инцидент што се случи на Кале, од кабинетот на премиерот информираат дека премиерот Груевски нема да дозволи оваа ситуација да влијае врз меѓуетничките односи и нема да дозволи некој ...

Ноќеска срушен музејот на Кале

Сител - 11.02.2011

Објектот што се градеше на темели од црква од 12 век ноќеска е срушен од засега непознати сторители. Засега официјално непознати сторители ноќеска го срушиле сакралниот објект на Кале кој ...

Инцидент на Калето, урната црквата-музеј

Алфа - 11.02.2011

Полицијата сеуште незнае кој ја демолираше црквата-музеј на скопското Кале, иако на снимките јасно се гледа кој атакува врз објектот.Стотина граѓани придружувани од градоначалникот на Чаир, Изет ...

Политика со црквата - музеј на Кале

Алфа - 11.02.2011

ДУИ на терен покажа кој е кој во владината коалиција. Премиерот Груевски денеска, неколку часа по демолирањето на објектот на калето, наместо да инсистира на одговори од вицепремиерот Адеми-зошто ...

Кај има муџахедини, нема христијани

Вечер Прес - 11.02.2011

Повеќе од една година во Македонија се шири радикален исламизам, како што тоа со години е случај во Косово и БиХ. Имер Селмани од Нова Демократија е првиот кој почна истиот да го практикува, во обид ...

Инцидент на Кале

Точка - 11.02.2011

Стотина луѓе синоќа околу полноќ упаднале во објектот црква-музеј, што се гради на скопското Кале, потврди МВР. Полицијата соопштува дека групата му се заканила на чуварот на објектот, влегла во ...

Срушена црквата на Кале

Идивиди - 11.02.2011

Скопје, 11 февруари 2011 (МИА) - Стотина лица синоќа урнале дел од сакралниот објект на скопското Кале што го гради Министерството за култура.

Стотина лица ја демолираа цркавата што се гради на Кале

eReporter - 11.02.2011

Група од стотина луѓе синоќа околу полноќ ја демолираа Црквата-музеј што се градеше на скопското Кале, потврди полицијата.