TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонската репрезентација во четвртфиналната фаза по групи на СРП за јуниорки

А1 - 10.08.2003

Македонската репрезентација се пласираше во четвртфиналната фаза по групи на светското ракометно првенство за јуниорки кое се одржува кај нас. Со синоќешната победа над Кина нашиот состав го потврди второто место во групата „Б“ и ги исполни очекувањата дека ќе ја мине прелиминарната рунда.

Светско ракометно првенство за јуниорки

А1 - 09.08.2003

Резултати од синоќешните натпревари од Светското јуниорско првенство во ракомет за жени: Група „А“ (Гевгелија) Уругвај - Хрватска 18:37 Група „Б“ (Охрид) Конго - Норвешка 25:33 Група „Ц“ (Охрид) Бразил - Русија 20:49 Група „Д“ (Скопје) Алжир - Унгарија ...

Чешка прегазена, четвртфиналето на дофат

Вест - 09.08.2003

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ - ЈУНИОРКИ Лесно против единствениот конкурент. - Андријана Атанасовска ЧЕШКА - МАКЕДОНИЈА 17:29 (8:17) Охрид. Сала: "Билјанини извори". Гледачи: 1000. Судии: З. Гардиновачки и Б. Мариќ (Србија и Црна Гора).

Слободен ден на македонските ракометни јуниорки

А1 - 08.08.2003

Македонската селекција во одлично расположение го користи вториот слободен ден на женскиот ракометен јуниорски мундијал што се одржува во земјава. Причина за тоа се големите шанси да го освои и второто место во групата „Б“, откако убедливо ја совлада Чешка.

Ракометарките ја совладаа Чешка

А1 - 08.08.2003

Во третиот натпревар од Светското ракометно првенство за јуниорки, македонската репрезентација ја совлада репрезентацијата на Чешка со резултат 29:17. На натпреварите одиграни вчера бе постигнати следните разултати: Денес ...

Норвежанките, сепак, преголем залак

Утрински - 08.08.2003

Прв пораз (21:30) на македонските ракометарки на 14. СП за јуниорки во Македонија РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ ОХРИД - Осцилациите и големите падови во одредени периоди од натпреварот овојпат македонската женска јуниорска ракометна репрезентација ја чинеа убедлив пораз од 21:30 (10:15) од носителот во ...

Преку Чешка до втората фаза

Утрински - 07.08.2003

Македонија вечерва може да си го обезбеди местото меѓу 12-те најдобри на 14-то СП РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ ОХРИД - Чешка вечерва од 21 часот во салата "Билјанини извори" во Охрид ќе биде трет противник на женската јуниорска ракометна репрезентација на Македонија во рамките на "Б" група на 14-то Светско ...

Решавачкиот меч против Чешка

Вест - 07.08.2003

Ракомет - Светско првенство во ракомет-јуниорки Засега ја оправда довербата.- Капитенот Новевска Македонската женска јуниорска репрезентација вечерва против Чешка со почеток од 19 часот во салата "Билјанини Извори" во Охрид, го игра можеби решавачкиот натпревар за освојување на првото место во ...

Сигурни победи на фаворитите на јуниорското СП

А1 - 06.08.2003

Јуниорската женска ракометна репрезентација на Русија, на Светското првенство кое што се одржува во три македонски града, ја декласира соодветната селекција на Србија и Црна Гора со 35:16 и покажа дека е најсериозен кандидат за златен медал на 14. СП.

Македонските ракометни јуниорки загубија од Норвешка

А1 - 06.08.2003

Македонската женска ракометна репрезентација го доживеа првиот пораз на Светското јуниорско првенство кое се одржува кај нас. Во единствениот натпревар од нашата група македонските јуниорки загубија од фаворитот во нашата група, селекцијата на Норвешка со високи 30:21.

Денеска Македонија против Норвешка

Вест - 06.08.2003

Ракомет - СП за јуниорки 2003 - 3. коло По победата над Конго на отварањето на Светското првенство, нашите јуниорки денеска со почеток од 21 часот против Норвешка го играат еден од клучните натпревари за пласман во втората фаза.

Испотепани, но успешни на стартот

Утрински - 06.08.2003

Македонија почна со победа над Конго (27:24) на 14. СП во ракомет за јуниорки ОХРИД - Македонските ракометни јуниорки изедоа добар ќотек во својот премиерен натпревар во Охрид во рамките на Б-групата на 14. Светско првенство што од 4 до 17 август се одржува во Македонија, но стартуваа со победа над ...

Македонската ракометна репрезентација победи против Конго

А1 - 05.08.2003

Македонската ракометна репрезентација забележа неубедлива победа против Конго, на стартот на светското првенство за јуниорки кое до 17-ти август се одржува кај нас. Само 27:24 славеа нашите ракометарки, откако на моменти имаа дури 9, но и само 1 гол предност.

Одиграни првите натпревари на светското ракометно првенство

А1 - 05.08.2003

Резултати од синоќешните натпревари од првото коло на Светското јуниорско првенство во ракомет за ...

Домаќинот слободен, во мислите Норвешка

Утрински - 05.08.2003

Втор натпреварувачки ден на 14. СП во ракомет за јуниорки во Македонија РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ ОХРИД - По синоќешниот стартен натпревар со Конго во рамките на Б-групата на 14. Светско првенство во ракомет за јуниорки што од 4 до 17 август се одржува во Македонија, избраничките на селекторот Крсто ...

Македонија слободна во второто коло

Вест - 05.08.2003

Ракомет - СП за јуниорки 2003 Со синоќешниот натпревар меѓу јуниорската репрезентација на Македонија и селекцијата на Конго офцијално започна 14. Светско првенство во ракомет за јуниорки, кое до 17 август ќе се одржува во Охрид, Скопје и Гевгелија.

Ракометните јуниорки ќе се натпреваруваат во Охрид, Гевгелија и Скопје

А1 - 04.08.2003

Почна 14-то Светско ракометно првенство за јуниорки, кое од денеска до 17-ти август ќе се одржува во три македонски града - Охрид, Гевгелија и Скопје. Тоа ќе биде главниот спортски настан во земјава не само во летните месеци, туку воопшто во оваа 2003 година.

Домаќинот мерка висок пласман

Утрински - 04.08.2003

Денеска почнува 14. СП во ракомет за јуниорки во Македонија РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Со натпреварот од 15 ч. меѓу Чешка и Кина во рамките на Б-групата во салата "Билјанини извори" во Охрид, денеска и официјално ќе стартува најголемиот спортски настан во Македонија по нејзиното осамостојување, 14.

Само добри домаќини или за прв пат на пиедесталот

Вест - 04.08.2003

Ракомет - Денеска во Охрид, Скопје и Гевгелија стартува Светското првенство за јуниорки 2003 Капитенската лента чест и одговорност - Даниела Новевска Македонската репрезентација ќе ги игра прелиминарните натревари во групата Б, во која уште се наоѓаат и националните тимови на Конго, Чешка, Норвешка ...