TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Судбината на пактот Заев-Беса, како ќе се спроведат трите постигнати точки?

ТВ21 - 13.01.2019

Државјанството за Албанците да гласи “на Македонија“ а не “македонско“, еднаквата грижа за сите граѓани од Македонија во дијаспората како и означување на етничката припадност во личните карти.

Будимпешта, сепак, им е поблиску од Брисел

Независен - 13.01.2019

Александра М. Митевска Како и да заврши политичкиот серијал со уставните измени и кој и да го овозможи квалификуваното мнозинство за нивно донесување, ќе остане меморирано дека дел од главните политички фактори во Македонија во клучни моменти се ...

Подготвени да, но не сега предвремени избори, политичките партии фокусирани на Евроатласките интеграции

4NEWS - 13.01.2019

Државјанството за Албанците да гласи “на Македонија“ а не “македонско“, еднаквата грижа за сите граѓани од Македонија во дијаспората како и означување на етничката припадност во личните карти.

Високи владини извори: Државјанството ќе биде македонско/граѓанин на Република Северна Македонија

Фокус - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

Касами на нова средба со Заев утринава, можно е решение до пладне

Фокус - 11.01.2019

Лидерот на едно од крилата на БЕСА, Биљал Касами и премиерот, Зоран Заев, за утринава имаат закажано нова средба на која се очекува да се дојде до решение како би се одблокирал процесот за уставни измени во Собранието.

Барањето на Касами би можело да биде неприфатливо за Ципрас

Фокус - 11.01.2019

Барањата на едно од крилата на БЕСА, како услов за поддршка на уставните амандмани, се спротивни на Договорот од Преспа и можат да го срушат. Доколку предлогот на Биљал Касами биде прифатен од премиерот Зоран Заев, тоа ќе значи толкување на ...

Денес уште една средба заев-касами за уставните измени, Мицкоски ги повика пратениците на консултации

Сакам да кажам - 11.01.2019

За 15 часот е одложена седницата на која што треба да се гласа за уставните измени, првично закажана за 12 часот. Седницата е одложена, како што велат пратеници од власта за САКАМДАКАЖАМ.МК, поради средбата на премиерот Зоран Заев и лидерот на ...

Заев се обидува да обезбеди поддршка од дел од пратениците

Телма - 11.01.2019

Од утрово се водат интензивни преговори за обезбедување на 2/3 мнозинство за уставните измени. Премиерто Заев се сретна со лидерот на Беса, Билал Касами, но договор се уште нема. Бројни се шпекулациите за тоа дали ќе се одржи собраниската седница на ...

Крилото на БЕСА на Африм Гаши е за уставните измени и членството во НАТО

Канал5 - 11.01.2019

Ние уште еднаш потврдуваме дека Движењето БЕСА со своите три пратеници останува силно посветена на усвојување на уставните измени и членството на земјата во НАТО. Сега, кога е актуелна улогата на пратениците за очекуваните уставни измени, а двајца ...

Нова средба Заев-Касами, ќе има ли договор?

24 Вести - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во собранието откако вчера седницата беше одложена и презакажана за денеска напладне. Премиерот Зоран Заев и денеска беше во преговори со партијата Беса на Биљал Касами, ...

Заев и Касами купуваат време, пратениците чекаат седница

Фокус - 11.01.2019

Веќе еден час пратениците чекаат да почне седницата за уставните измени која беше закажана за денеска во 12.00 часот. Од Собранието нема официјално информација зошто седницата не почнува на време, но неофицијално оттаму дознаваме дека е презакажана ...

Сѐ уште течат преговорите Заев-Касами, седницата за уставни промени на „stand by“

ТВ21 - 11.01.2019

Сѐ уште течат преговорите помеѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на Беса Биљал Касами за договор околу уставните измени. Седницата за уставни промени веќе трет ден постојано се одложува поради немањето 2/3 мнозинство кое ќе даде зелено светло на ...

АРХИВА Интервју со Биљал Касами: Република Северна Македонија ќе биде држава на сите етнички заедници

Фокус - 11.01.2019

Текстот е објавен на 10.08.2018 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1192 Лидерот на БЕСА, Биљал Касами, деновиве е во центарот на вниманието, поради тоа што ја условува поддршката на неговите двајца пратеници во парламентот, кои се неопходни за ...

Што всушност бара БЕСА на Касами?

Канал5 - 11.01.2019

БЕСА останува на нивните барања во замена на пратеничките гласови за поддршка на уставните измени. Од партијата велат дека дискутабилно за нив е делот на уставниот закон со кој се регулира државјанството од каде велат дека преводот од македонски на ...

Има договор - Заев и Касами се договорија

24 Вести - 11.01.2019

Зоран Заев и Билал Касами се договорија за двата пратенички гласа на Беса потврдуваат за ТВ 24 партиски извори. Неофицијално компромисот ќе биде интервенција со актуелната формулација за државјанството коешто стои во документите на албански јазик во ...

Заев и Беса се договорија, постигнато 2/3 мнозинство во Собранието

Алсат-М - 11.01.2019

Постигнат е договор меѓу премиерот Заев и политичката партија БЕСА за обезбедување на двотретинско мнозинство во Парламентот потребно за усвојување на уставните измени. Повеќе детали ...

Костадинов: Постигнат е договор со БЕСА

Канал5 - 11.01.2019

Пратеникот и портпарол на СДСМ , Костадин Костадинов попладнево изјави дека е постогнат договор со БЕСА , со што е обезбедено парламентарно мнозинство за уставните измени. Костадинов не сакаше да изнесува детали што точно е договоррено .

Заев и Касами се договорија за уставните измени, се очекува да започне парламентарната седница

Фокус - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА Биљал Касами постигнаа договор за уставните измени, што значи дека се обезбедува потребното двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени согласно Преспанскиот договор, велат партиски извори.

Костадинов: Постигнат е договор со БЕСА

ТВ21 - 11.01.2019

Портпаролот на СДСМ и пратеник во Собранието, денеска на прес-конференција истакна дека е постигнат договорот со крилото БЕСА за нивните барања за менувањето на преамбулата, со што веројатно веќе e обезбедено двотретинско мнозиство за гласањето на ...

Заев ги прифатил двете барања на Беса

ТВ21 - 11.01.2019

Двете барања на Беса кои беа кочница за продолжување на седицата за уставни промени се веќе прифатени од страна на Заев, дознава ТВ21. Седницата за уставни промени која веќе трет ден се одложува поради немањето 2/3 мнозинство, се очекува денеска во ...

Се надминаа разликите- соопштија Владата и Беса, Заев ќе се обрати во 21 часот

Телма - 11.01.2019

Ја информираме јавноста дека е постигнат договор со кој се надминати разликите за коишто информиравме дека постојат, се вели во заедничкото соопштение испратено од Бладата и партијата Беса.

Заев има 2/3 мнозинство, пленарката за уставни промени продолжува во 17:30

ТВ21 - 11.01.2019

Како што дознава ТВ21, пленарната седница за уставни промени ќе продолжи денеска во 17:30, откако како што веќе објавивме постигнат е договор помеѓу премиерот Зоран Заев и движењето Беса. Според договореното, Заев сега треба да го има потребното 2/3 ...

Хоџа: Прифатени две од барањата на Беса, за другите две ќе се разговара понатаму

Канал5 - 11.01.2019

Беса на Биљал Касами и Владата успеале да најдат решение во текот на преговорите за два амандмана директно поврзани со Договорот од Преспа во однос на дијаспората и дефинирањето на државјанството, За другите две точки кои не се директно поврзани со ...

Пратеници и членови на БЕСА со порака на фејсбук: Барањата се на Биљал Касами, а не на БЕСА

Фокус - 11.01.2019

Пратениците и членови на крилото на БЕСА кое е под палката на Африм Гаши на нивните фејсбук профили објавија идентичен текст кој гласи: „Би ги замолиле медиумите да објават дека барањата се на Билал Касами, а не на Беса. Беса има јасен став.

Касами го уценува Заев и со брендот на Беса?

Фокус - 11.01.2019

Билал Касами, во пет до 12, го уценува премиерот Зоран Заев дека неговите двајца пратеници нема да гласаат за уставните измени доколку не ги прифати неговите услови. Она што јавно го соопшти Касами е дека условите се да нема македонско државјанство ...

Хоџа: Прифатени две од барањата на Беса, за другите две ќе се разговара понатаму

Press24 - 11.01.2019

Беса на Биљал Касами и Владата успеале да најдат решение во текот на преговорите за два амандмана директно поврзани со Договорот од Преспа во однос на дијаспората и дефинирањето на државјанството, а за другите две точки кои не се директно поврзани ...

Хоџа: Прифатени две од барањата на Беса, за другите две ќе се разговара понатаму

Нетпрес - 11.01.2019

Беса на Биљал Касами и Владата успеале да најдат решение во текот на преговорите за два амандмана директно поврзани со Договорот од Преспа во однос на дијаспората и дефинирањето на државјанството, За другите две точки кои не се директно поврзани со ...

Хоџа: Прифатени две од барањата на Беса, за другите две ќе се разговара понатаму

+инфо - 11.01.2019

Беса на Биљал Касами и Владата успеале да најдат решение во текот на преговорите за два амандмана директно поврзани со Договорот од Преспа во однос на дијаспората и дефинирањето на државјанството, а за другите две точки кои не се директно поврзани ...

Пратениците без дискусија го прифатија договореното меѓу Заев и Беса

А1 On - 11.01.2019

Со 81 пратеник, пратениците вечерва во Собранието го поддржаа барањето на Беса. Премиерот Зоран Заев од собраниската говорница изјави дека целта на пратеникот Фадил Зендели, кој е предлагач, не била да го донесе во прашање државјанството, туку барал ...

На нова средба утринава Касами и Заев ќе бараат крајно решение

Нетпрес - 11.01.2019

Лидерот на едно од крилата на БЕСА, Биљал Касами и премиерот, Зоран Заев, за утринава имаат закажано нова средба на која се очекува да се дојде до решение како би се одблокирал процесот за уставни измени во Собранието.

(Фото) Има ли договор со Беса?

Независен - 11.01.2019

Позитивни информации стигаат од страните што преговараат за постигнување двотретинско мнозинство за уставните измени. Извори од владеајачкото мнозинство брифираат дека се е готово и оти имаат барем 80 пратеници ќе гласаат за уставните измени.

Се огласија од БЕСА на Гаши: Имаме јасен став, само ЕУ и НАТО

Press24 - 11.01.2019

Пратениците на БЕСА на Африм Гаши на Фејсбук споделуваат иста фотографија. - “Би ги замолиле медиумите да објават дека барањата се на Билал Касами, а не на Беса. Беса има јасен став. Само Нато и ...

Напладне нов обид за одржување на седницата за уставни измени

Макфакс - 11.01.2019

Пратениците денеска точно напладне би требало да расправаат за уставните измени за промена на името на државата. 75-тата седницата за уставните измени, по вчерашните неколку обиди да почне и по неколкуте презакажувања, не успеа да се одржи, па таа ...

Се чекаат преговорите со Беса – седницата закажана за напладне

Нова ТВ - 11.01.2019

За денеска напладне е закажана собраниската седница за уставните измени, откако вчера, по повеќе одложувања беше одложена. Премиерот Зоран Заев претходно денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка ...

Заев има мнозинство и без Беса

Независен - 11.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и крилото на Беса предводено од Билал Касами ни вчера не донесоа напредок, но владеачкото мнозинство ги има потребните 80 гласа и без двата пратеника на албанската опозициска партија.

Што сака Билал Касами?

+инфо - 11.01.2019

Наведувам детаљ од објаснение на премиерот Заев кој зборува за тоа што сакал да внесе Билал Касами (шеф на Беса) во Уставот кој се менува сега според некои веќе прифатени обврски од Преспанскиот договор.

Трет ден неизвесност за уставните измени

Р.С.Европа - 11.01.2019

За денеска напладне е најавена собраниска седница за уставните измени. Ова е трет ден по ред во кој ќе се прават обиди за обезбедување на 80 гласа преку разговорите меѓу Владата и Беса на Биљаљ Касами, а од владиното мнозинство велат дека е отворена ...

Заев се уште во потрага по еден пратеник

А1 On - 11.01.2019

Премиерот се уште е во потрага по уште еден пратеник кој ќе го направи 2/3 мнозинство, неопходно за изгласување на уставните измени. Од Беса на Касами синоќа излегоа со дефинитивен став дека нивните двајца пратеници Теута Биљали и Фадил Зендели нема ...

Седницата за промена на уставното име одложена за во 15 часот

Нетпрес - 11.01.2019

Поради средбата која премиерот Зоран Заев ја има со претседателот на Беса Биљал Касами, седницата на Собранието за промена на уставното име, која беше закажана за денеска во 12 часот, се одлага за во 15 часот, дознава Лидер од извори од кабинетот на ...

Седницата се одлага за во 15 часот, нова средба Заев – Касами

Слободен Печат - 11.01.2019

Собраниската седница на уставните измени која требаше да почне во 12 часот се одлага за во 15 часот, поради средбата на премиерот Зоран Заев со претседателот на Беса, Биљал Касами. Заев вчера изјави дека се уште се во разговори со Беса на Биљал ...

Амандманите на Беса се вовед во Голема Албанија

Нетпрес - 11.01.2019

„Амандманите на Беса се вовед во Голема Албанија. Честито“. Ова на својот профил на социјалната мрежа „Фејсбук“ го објави лидерот на „Левица“, професорот Димитар Апасиев. Тој го напиша неговиот коментар во однос на одложувањата на пленарната седница ...

Касами и Заев на нова средба утринава

Press24 - 11.01.2019

Лидерот на едно од крилата на БЕСА, Биљал Касами и премиерот, Зоран Заев, за утринава имаат закажано нова средба на која треба да дојдат до решение. Генералниот секретар на БЕСА на Касами, Аријанит Хоџа, изјави вчера за Тв21 дека тоа што е ...

Седницата се одлага за во 15 часот: Ќе има средба Заев – Касами

Курир - 11.01.2019

Поради средбата која премиерот Зоран Заев ја има со претседателот на Беса Биљал Касами, седницата на Собранието за промена на уставното име, која беше закажана за денеска во 12 часот, се одлага за во 15 часот, дознава Лидер од извори од кабинетот на ...

Трет ден во исчекување на мнозинство за уставните измени

Глас на Америка - 11.01.2019

Собраниската седница е закажана во 12 часот. Крилото на БЕСА на Биљал Касами останува на своите барања со кои ги условува гласовите на двајцата пратеници. Официјално не е обезбедено двотретинското мнозиство неопходно за уставните измени СКОПЈЕ – ...

Гаши: Движењето БЕСА е ЗА уставните измени и членството во НАТО

А1 On - 11.01.2019

„Сега, кога е актуелна улогата на пратениците за очекуваните уставни измени, а двајца пратеници, дојдени некогаш од една друга партија во Движењето БЕСА му се спротивставуваат на овој процес, бараме од медиумите да имаат разбирање за овие разлики и ...

Беса се оградува: Ние сме за НАТО, двајцата пратеници се фракција

+инфо - 11.01.2019

Движењето БЕСА е „за“ уставните измени и за членството во НАТО и во денешното соопштение се оградува од блокадата што ја прават двајцата пратеници. „Сега, кога е актуелна улогата на пратениците за очекуваните уставни измени, а двајца пратеници, ...

Пратениците никако да седнат во собраниските клупи, Заев пак на преговори

+инфо - 11.01.2019

Собраниската седница за уставни измени која требаше да почне напладне и денеска се одложува за во 15 часот. Седницата е одложена, како што велат извори од Собранието, затоа што се уште траат преговорите на премиерот Зоран Заев за двотретинското ...

Гаши: Да нема забуни, нашите три пратеници се за уставни измени

Независен - 11.01.2019

Крилото на БЕСА на Африм Гаши е за уставните измени и членството во НАТО, информираше нивнито лидер. „Сега, кога е актуелна улогата на пратениците за очекуваните уставни измени, а двајца пратеници, дојдени некогаш од една друга партија во Движењето ...

Беса на Гаши е за уставните измени

Макфакс - 11.01.2019

Крилото на Беса чиј претседател е Африм Гаши е за уставни измени. Од таму бараат од медиумите двајцата пратеници од другото крило на Беса, чиј претседател е Биљаљ Касами, а со кои наводно се преговара да гласаат за уставните измени на денешната ...

Крилото на БЕСА на Африм Гаши е за уставните измени и членството во НАТО

Сител - 11.01.2019

Интегрален текст од претседателот Африм Гаши - Сега, кога е актуелна улогата на пратениците за очекуваните уставни измени, а двајца пратеници, дојдени некогаш од една друга партија во Движењето БЕСА му се спротивставуваат на овој процес, бараме од ...

Заев ги пребројува пратениците, неизвесен е почетокот на седницата

Макфакс - 11.01.2019

Постојаното одлагање и презакажување на седницата за уставните амандмани продолжува и денеска. Неофицијално е презакажана за 15 часот, но како што брифираат дел од пратениците седницата ќе почне кога ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство.

Заев ги пребројува пратениците, неизвесен е почетокот на седницата

А1 On - 11.01.2019

Постојаното одлагање и презакажување на седницата за уставните амандмани продолжува и денеска. Неофицијално е презакажана за 15 часот, но како што брифираат дел од пратениците седницата ќе почне кога ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство.

Беса дава еден пратеник за мнозинство

Независен - 11.01.2019

Додека се чека почетокот на собраниската седница за последната фаза на уаставните измени, во политичките кругови, се шпекулира дека Беса на Билал Касами и премиерот Зоран Заев постигнале договор за барањата на албанската опозициска партија.

Беса на Африм Гаши ги поддржува уставните измени и членството во НАТО

МКД - 11.01.2019

Движењето Беса на Африм Гаши преку соопштение потврди дека нивните тројца пратеници во Собранието ќе гласаат за уставните измени и ги повика медиумите да прават разлика кои пратеници се против.

ВИДЕО: Заев се договори со Касами

А1 On - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев постигна договор со Беса на Биљаљ Касами, потврди портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. Тој не откри за што се договориле Заев и Касами и најави дека ќе следува заедничко соопштение.

Заев и Беса се договорија за уставните измени

Слободен Печат - 11.01.2019

Постигнат е договор помеѓу Беса и премиерот Зоран Заев, потврдија за Плусинфо од партијата на Билал Касами. Засега нема детали што е компромисното решение, но ова ќе значи дека набрзо претседателот на Собранието Талат Џафери ќе ја продолжи седницата ...

Заев се договорил со Беса, ќе гласаат за уставните измени

Курир - 11.01.2019

Зоран Заев и Билал Касами се договорија за двата пратенички гласа на Беса потврдуваат за ТВ 24 партиски извори. Неофицијално компромисот ќе биде интервенција со актуелната формулација за државјанството коешто стои во документите на албански јазик во ...

Постигнат договор меѓу Заев и Беса за уставните измени

+инфо - 11.01.2019

Постигнат е договор помеѓу Беса и премиерот Зоран Заев, потврдија за Плусинфо од партијата на Билал Касами. Засега нема детали што е компромисното решение, но ова ќе значи дека набрзо претседателот на Собранието Талат Џафери ќе ја продолжи седницата ...

Постигнат е договор: Барањата на Беса ќе се вградат во закони, а не во Уставот

Нова ТВ - 11.01.2019

Собраниската седница за уставните измени ќе продолжи во 16 часот, откако како што се дознава неофицијално, постигнат е договор, двајцата пратеници на крилото на Беса чиј претсдедател е Биљаљ Касами да гласаат за уставните амандмани.

Заев се договори со Касами

Макфакс - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев постигна договор со Беса на Биљаљ Касами, потврди портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. Тој не откри за што се договориле Заев и Касами и најави дека ќе следува заедничко соопштение.

Костадинов: СДСМ и Беса на Касами постигнаа договор (ВИДЕО)

Слободен Печат - 11.01.2019

Постигнат е договор со крилото на Беса на Биљал Касами, информира денеска на прес-конференција во Собранието портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. На прашањето да каже за што конкретно се договориле, Костадинов рече дека подоцна ќе се излезе со ...

Костадинов: СДСМ и Беса на Касами постигнаа договор

Независен - 11.01.2019

Постигнат е договор со крилото на Беса на Биљал Касами, информира денеска на прес-конференција во Собранието портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. На прашањето да каже за што конкретно се договориле, Костадинов рече дека подоцна ќе се излезе со ...

Костадинов: СДСМ и Беса на Касами постигнаа договор ВИДЕО

+инфо - 11.01.2019

Постигнат е договор со крилото на Беса на Биљал Касами, информира денеска на прес-конференција во Собранието портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. На прашањето да каже за што конкретно се договориле, Костадинов рече дека подоцна ќе се излезе со ...

СДСМ: Постигнат е договор со БЕСА на Касами за уставните измени

Р.С.Европа - 11.01.2019

Постигнат е договор со кирилото на БЕСА на Биљал Касами, изјави денеска портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов. Тој не прцизираше што е договoрено, но истакна оти тоа ќе биде објаснето преку партиски соопштенија.

Постигнат е договор со Беса, власта има двотретинско мнозинство за уставните амандмани

МКД - 11.01.2019

Собранието ќе ја продолжи седницата за уставните амандмани откако претходно беше постигнат договор со Беса на Билал Касами. Договорот го потврди и портапролот и пратеник од СДСМ, Костадин Костадинов на прес-конференција во Собранието.

Заев се договори со Касами

OhridNews - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев постигна договор со Беса на Билал Касами, потврди портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. Тој не откри за што се договориле Заев и Касами и најави дека ќе следува заедничко соопштение.

Костадинов: Македонија ќе биде членка на НАТО и ЕУ, ќе остане запаметено

Press24 - 11.01.2019

Постигнат е договор со крилото на Беса на Биљал Касами, информира денеска на прес-конференција во Собранието портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. На прашањето да каже за што конкретно се договориле, Костадинов рече дека подоцна ќе се излезе со ...

Хоџа: Прифатени две од барањата на Беса, за другите две ќе се разговара понатаму

Слободен Печат - 11.01.2019

Беса на Биљал Касами и Владата успеале да најдат решение во текот на преговорите за два амандмана директно поврзани со Договорот од Преспа во однос на дијаспората и дефинирањето на државјанството, а за другите две точки кои не се директно поврзани ...

Обезбедено двотретинско мнозинство - седницата за уставни измени продолжува во 17:30 часот

Press24 - 11.01.2019

Како што дознава ТВ21 , пленарната седница за уставни промени ќе продолжи денеска во 17:30, откако беше постигнат договор помеѓу премиерот Зоран Заев и движењето Беса. Со над 80 гласа, меѓу кои и оние на новата пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ и ...

Хоџа: Прифатени две од барањата на Беса, за другите две ќе се разговара понатаму

Независен - 11.01.2019

Беса на Биљал Касами и Владата успеале да најдат решение во текот на преговорите за два амандмана директно поврзани со Договорот од Преспа во однос на дијаспората и дефинирањето на државјанството, а за другите две точки кои не се директно поврзани ...

Заев и Беса се договорија за државјанството, а пратениците без дискусија прифатија

Макфакс - 11.01.2019

Со 81 пратеник, пратениците вечерва во Собранието го поддржаа барањето на „Беса“. Премиерот, Зоран Заев од собраниската говорница изјави дека целта на пратеникот, Фадил Зендели кој е предлагач, не била да го донесе во прашање државјанството, туку ...

Хоџа: На албански јазик во сите документи ќе стои „Македониш“

Курир - 11.01.2019

Беса на Биљал Касами и Владата успеале да најдат решение во текот на преговорите за два амандмана директно поврзани со Договорот од Преспа во однос на дијаспората и дефинирањето на државјанството, а за другите две точки кои не се директно поврзани ...

Хоџа: Прифатени две од барањата на Беса, за другите две ќе се разговара понатаму

Сител - 11.01.2019

Беса на Биљал Касами и Владата успеале да најдат решение во текот на преговорите за два амандмана директно поврзани со Договорот од Преспа во однос на дијаспората и дефинирањето на државјанството, а за другите две точки кои не се директно поврзани ...

Трет ден неизвесност за уставните измени

Тера - 11.01.2019

За денеска напладне е најавена собраниска седница за уставните измени. Ова е трет ден по ред во кој ќе се прават обиди за обезбедување на 80 гласа преку разговорите меѓу Владата и Беса на Биљаљ Касами, а од владиното мнозинство велат дека е отворена ...

Нова средба на Заев со Касами

Тера - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во собранието откако вчера седницата беше одложена и презакажана за денеска напладне. Премиерот Зоран Заев и денеска беше во преговори со партијата Беса на Биљал Касами, ...

Беса на Гаши: Имаме јасен став, само Нато и ЕУ

Либертас - 11.01.2019

Пратениците и членови на Беса на Африм Гаши на нивните фејсбул профили објавија идентичен текст кој гласи: “Би ги замолиле медиумите да објават дека барањата се на Билал Касами, а не на Беса. Беса има јасен став.

Беса на Гаши ги поддржува уставните измени и членство во НАТО

Либертас - 11.01.2019

Сега, кога е актуелна улогата на пратениците за очекуваните уставни измени, а двајца пратеници, дојдени некогаш од една друга партија во Движењето БЕСА му се спротивставуваат на овој процес, бараме од медиумите да имаат разбирање за овие разлики и ...

Високи владини извори: Државјанството ќе биде македонско/граѓанин на Република Северна Македонија

Локално - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

„Независен“: Заев има мнозинство и без Беса

Либертас - 11.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и крилото на Беса предводено од Билал Касами ни вчера не донесоа напредок, но владеачкото мнозинство ги има потребните 80 гласа и без двата пратеника на албанската опозициска партија.

Беса на Гаши е за уставните измени

Точка - 11.01.2019

Крилото на Беса чиј претседател е Африм Гаши е за уставни измени. Од таму бараат од медиумите двајцата пратеници од другото крило на Беса, чиј претседател е Биљаљ Касами, а со кои наводно се преговара да гласаат за уставните измени на денешната ...

Што сака Билал Касами?

iPortal - 11.01.2019

Наведувам детаљ од објаснение на премиерот Заев кој зборува за тоа што сакал да внесе Билал Касами (шеф на Беса) во Уставот кој се менува сега според некои веќе прифатени обврски од Преспанскиот договор.

БЕСА на Африм Гаши: Ние ќе гласаме за уставните измени

Мета - 11.01.2019

Тројцата пратеници од БЕСА кои припаѓаат на делот што за претседател го признава Африм Гаши, а не Биљал Касами, ќе гласаат за уставните измени. Како што соопшти Гаши, тие се цврсто решени за евроинтеграциите и ќе ги поддржат измените на Уставот ...

Заев без поддршката од Беса: Нема 2/3 мнозинство за измените после кои ќе бидеме Северна Македонија

Фактор - 11.01.2019

Извесно е дека партијата Беса која делува како опозициска во Парламентот, нема да му даде поддршка на премиерот Зоран Заев и владеачката гарнитура за последната фаза од уставните измени. Точно напладне треба да почне седницата за уставни измени за ...

Сѐ уште течат преговорите Заев-Касами, седницата за уставни промени на „stand by“

4NEWS - 11.01.2019

Сѐ уште течат преговорите помеѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на Беса Биљал Касами за договор околу уставните измени. Седницата за уставни промени веќе трет ден постојано се одложува поради немањето 2/3 мнозинство кое ќе даде зелено светло на ...

Тројцата пратеници на БЕСА на Африм Гаши порачаа дека ќе гласаат за уставните измени

еМагазин - 11.01.2019

Тројцата пратеници од БЕСА кои припаѓаат на делот што за претседател го признава Африм Гаши, а не Биљал Касами, ќе гласаат за уставните измени. Како што соопшти Гаши, тие се цврсто решени за евроинтеграциите и ќе ги поддржат измените на Уставот ...

Нов тренд од утрово ги преплави социјалните мрежи: Граѓаните масовно споделуваат заеднички фотографии со премиерот ...

Centar - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев добива силна поддршка од граѓаните кои ја изразуваат преку масовно објавување на заеднички фотографии со премиреот на социјалните мрежи. Ваквиот тренд започна од синоќа, кога повеќе високи функционери ја дадоа поддршката.

Кои се двајцата „тврдокорни“ пратеници на Беса на Касами

еМагазин - 11.01.2019

Денеска во Собранието ќе има трет обид за гласање во финалната фаза за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа. Се уште нема официјална потврда дека Владата има обезбедено двотретинско мнозинство од најмалку 80 пратеници, а и понатаму ...

Заев ги пребројува пратениците, неизвесен е почетокот на седницата

Точка - 11.01.2019

Постојаното одлагање и презакажување на седницата за уставните амандмани продолжува и денеска. Неофицијално е презакажана за 15 часот, но како што брифираат дел од пратениците седницата ќе почне кога ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство.

Заев и Касами се договорија

Република - 11.01.2019

Зоран Заев и Билал Касами се договорија за двата пратенички гласа на Беса потврдуваат за ТВ 24 партиски извори. Неофицијално компромисот ќе биде интервенција со актуелната формулација за државјанството коешто стои во документите на албански јазик во ...

Каков имот пријавиле двајцата пратеници од Беса на Касами, Теута Биљали и Фадил Зендели

еМагазин - 11.01.2019

Двајцата пратеници од крилото во Беса на Биљал Касами , Теута Биљали и Фадил Зендели деновиве се во фокусот на јавноста и медиумите, поради финалната фаза од процесот за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа.

Постигнат договор меѓу Заев и Беса, пратениците се собираат за гласање

Вечер Прес - 11.01.2019

Постигнат е договор помеѓу Беса и премиерот Зоран Заев, потврдија за медиумите од партијата на Билал Касами. Засега нема детали што е компромисното решение, но ова значи дека набрзо претседателот на Собранието Талат Џафери ќе ја продолжи седницата ...

Напладне нов обид за одржување на седницата за уставни измени

Точка - 11.01.2019

Пратениците денеска точно напладне би требало да расправаат за уставните измени за промена на името на државата. 75-тата седницата за уставните измени, по вчерашните неколку обиди да почне и по неколкуте презакажувања, не успеа да се одржи, па таа ...

Уставните измени под знак прашалник – Заев и Касами никако да се договорат

4NEWS - 11.01.2019

Судбината на гласањето на Уставните измени се уште е под знак прашалник. Премиерот Зоран Заев и лидерот на Беса, Биљал Касами никако да се договорат за амандманите на опозициската партија.

Касами на нова средба со Заев утринава, можно е решение до пладне

Бриф - 11.01.2019

Лидерот на едно од крилата на БЕСА, Биљал Касами и премиерот, Зоран Заев, за утринава имаат закажано нова средба на која се очекува да се дојде до решение како би се одблокирал процесот за уставни измени во Собранието.

Има договор, пратениците се враќаат во салата

Локално - 11.01.2019

Зоран Заев и Билал Касами се договорија за двата пратенички гласа на Беса потврдуваат партиски извори. Неофицијално компромисот ќе биде интервенција со актуелната формулација за државјанството коешто стои во документите на албански јазик во ...

На нова средба утринава Касами и Заев ќе бараат крајно решение

Република - 11.01.2019

Лидерот на едно од крилата на БЕСА, Биљал Касами и премиерот, Зоран Заев, за утринава имаат закажано нова средба на која се очекува да се дојде до решение како би се одблокирал процесот за уставни измени во Собранието.

Костадинов: СДСМ и Беса на Касами постигнаа договор

Локално - 11.01.2019

Постигнат е договор со крилото на Беса на Биљал Касами, информира денеска на прес-конференција во Собранието портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. На прашањето да каже за што конкретно се договориле, Костадинов рече дека подоцна ќе се излезе со ...

Костадинов: СДСМ и Беса на Касами постигнаа договор

24Инфо - 11.01.2019

Постигнат е договор со крилото на Беса на Биљал Касами, информира денеска на прес-конференција во Собранието портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. На прашањето да каже за што конкретно се договориле, Костадинов рече дека подоцна ќе се излезе со ...

Напладне нов обид за одржување на седницата за уставни измени

Centar - 11.01.2019

Пратениците денеска точно напладне би требало да расправаат за уставните измени за промена на името на државата. 75-тата седницата за уставните измени, по вчерашните неколку обиди да почне и по неколкуте презакажувања, не се одржа, па беше ...

Костадинов: СДСМ и Беса на Касами постигнаа договор

MTM - 11.01.2019

Постигнат е договор со крилото на Беса на Биљал Касами, информира денеска на прес-конференција во Собранието портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. На прашањето да каже за што конкретно се договориле, Костадинов рече дека подоцна ќе се излезе со ...

Етничката припадност на граѓаните ќе влезе во личните карти со договорот помеѓу Заев и Беса

Точка - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев постигна договор со Беса на Билал Касами, потврди портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. Тој не откри за што се договориле Заев и Касами и најави дека ќе следува заедничко соопштение.

Ова е конечниот услов на БЕСА

iPortal - 11.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. В21 ексклузивно дознава, што бараат од движењето Беса.

Костадинов: СДСМ и Беса на Касами постигнаа договор

Вечер Прес - 11.01.2019

Постигнат е договор со крилото на Беса на Биљал Касами, информира денеска на прес-конференција во Собранието портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. На прашањето да каже за што конкретно се договориле, Костадинов рече дека подоцна ќе се излезе со ...

Денеска ќе бидат изгласани уставните измени?!

Република - 11.01.2019

Неколкуте одлагања на стартот на собраниската седница за уставните измени, вчера прво закажан за во 13 часот, па два пати одлаган и на крајот презакажан за денеска – сигнализираа напрегната атмосфера во обид да се стигне до договор.

Постигнат е договор за уставните измени- пратениците се враќаат во собраниската сала

Бриф - 11.01.2019

Постигнат е договор и двајцата пратеници од Беса ќе гласаат за уставните измени. Нивните барања најверојатно ќе бидат дел од некои идно законско решение, но не и дел од Уставот. Неофицијално тие предходно имаа состанокот со премиерот премиерот Заев.

Беса на Гаши: Имаме јасен став, само Нато и ЕУ

iPortal - 11.01.2019

Пратениците и членови на Беса на Африм Гаши на нивните фејсбук профили објавија идентичен текст кој гласи: “Би ги замолиле медиумите да објават дека барањата се на Билал Касами, а не на Беса. Беса има јасен став.

Костадинов: СДСМ и Беса на Касами постигнаа договор

Либертас - 11.01.2019

Постигнат е договор со крилото на Беса на Биљал Касами, информира денеска на прес-конференција во Собранието портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. На прашањето да каже за што конкретно се договориле, Костадинов рече дека подоцна ќе се излезе со ...

(Во живо) Прес на Костадин Костадинов од СДСМ

Локално - 11.01.2019

Прес на Костадин Костадинов Posted by MИА.mk on Петок, 11 јануари ...

Заев ги прифатил двете барања на Беса

4NEWS - 11.01.2019

Двете барања на Беса кои беа кочница за продолжување на седицата за уставни промени се веќе прифатени од страна на Заев, дознава ТВ21. Седницата за уставни промени која веќе трет ден се одложува поради немањето 2/3 мнозинство, се очекува денеска во ...

Заев има 2/3 мнозинство, пленарката за уставни промени продолжува во 17:30

4NEWS - 11.01.2019

Како што дознава ТВ21, пленарната седница за уставни промени ќе продолжи денеска во 17:30, откако како што веќе објавивме постигнат е договор помеѓу премиерот Зоран Заев и движењето Беса. Според договореното, Заев сега треба да го има потребното 2/3 ...

Костадинов: СДСМ и Беса на Касами постигнаа договор

Опсервер - 11.01.2019

Постигнат е договор со крилото на Беса на Биљал Касами, информира денеска на прес-конференција во Собранието портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. На прашањето да каже за што конкретно се договориле, Костадинов рече дека подоцна ќе се излезе со ...

Барањето на Касами би можело да биде неприфатливо за Ципрас

Либертас - 11.01.2019

Барањата на едно од крилата на БЕСА, како услов за поддршка на уставните амандмани, се спротивни на Договорот од Преспа и можат да го срушат. Доколку предлогот на Биљал Касами биде прифатен од премиерот Зоран Заев, тоа ќе значи толкување на ...

Заев има мнозинство и без Беса

iPortal - 11.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и крилото на Беса предводено од Билал Касами ни вчера не донесоа напредок, но владеачкото мнозинство ги има потребните 80 гласа и без двата пратеника на албанската опозициска партија.

Барањето на Касами би можело да биде неприфатливо за Ципрас

iPortal - 11.01.2019

Барањата на едно од крилата на БЕСА, како услов за поддршка на уставните амандмани, се спротивни на Договорот од Преспа и можат да го срушат. Доколку предлогот на Биљал Касами биде прифатен од премиерот Зоран Заев, тоа ќе значи толкување на ...

Пратеници и членови на БЕСА со порака на фејсбук: Барањата се на Биљал Касами, а не на БЕСА

Локално - 11.01.2019

Пратениците и членови на крилото на БЕСА кое е под палката на Африм Гаши на нивните фејсбук профили објавија идентичен текст кој гласи: „Би ги замолиле медиумите да објават дека барањата се на Билал Касами, а не на Беса. Беса има јасен став.

СДСМ и Беса на Касами постигнаа договор за уставните измени

еМагазин - 11.01.2019

Постигнат е договор со крилото на Беса на Биљал Касами, информира денеска на прес-конференција во Собранието портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. На прашањето да каже за што конкретно се договориле, Костадинов рече дека подоцна ќе се излезе со ...

„Падна“ договор меѓу Заев и БЕСА

Фактор - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА, Билал Касами се договорија за двата пратенички гласа на БЕСА. Пратеникот и портпарол на СДСМ, Костадин Костадинов попладнево изјави дека е постогнат договор со БЕСА, со што е обезбедено парламентарно ...

Хоџа: Прифатени две од барањата на Беса, за другите две ќе се разговара понатаму

Локално - 11.01.2019

Беса на Биљал Касами и Владата успеале да најдат решение во текот на преговорите за два амандмана директно поврзани со Договорот од Преспа во однос на дијаспората и дефинирањето на државјанството За другите две точки кои не се директно поврзани со ...

Почна собраниската седница – се носи историска одлука

Centar - 11.01.2019

Пратениците кои останаа во ВМРО ДПМНЕ не се присутни. Собраниската седница за промена на Уставот започна Се очекува во секој момент да биде донесена одлуката за реализација на Преспанскиот договор.

Беса на Гаши е за уставните измени

24Инфо - 11.01.2019

Крилото на Беса чиј претседател е Африм Гаши е за уставни измени. Од таму бараат од медиумите двајцата пратеници од другото крило на Беса, чиј претседател е Биљаљ Касами, а со кои наводно се преговара да гласаат за уставните измени на денешната ...

Заев и Касами се договорија!?!

Пулс24 - 11.01.2019

Партиски извори за ТВ “24“ потврдуваат дека Зоран Заев и Билал Касами се договорија за двата пратенички гласа на Беса. Неофицијално компромисот ќе биде интервенција со актуелната формулација за државјанството коешто стои во документите на албански ...

Постигнат е договор со БЕСА на Касами за уставните измени

Мета - 11.01.2019

Постигнат е договор со крилото на БЕСА на Биљал Касами да се гласа за измените на уставот, изјави на прес-конференција попладнево портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов. Тој не прецизираше што е договoрено, но истакна оти тоа ќе биде објаснето ...

Беса на Касами: На албански јазик во сите документи ќе стои Македониш, во превод „на Македонија“

еМагазин - 11.01.2019

Беса на Биљал Касами и Владата успеале да најдат решение во текот на преговорите за два амандмана директно поврзани со Договорот од Преспа во однос на дијаспората и дефинирањето на државјанството, а за другите две точки кои не се директно поврзани ...

Постигнат е договор со БЕСА

Пулс24 - 11.01.2019

Попладнево Костадин Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМ кусо изјави дека е постигнат договор со БЕСА , со што е обезбедено парламентарно мнозинство за уставните измени. Што точно е договорено Костадинов не сакаше да изнесува детали.

Што сака Билал Касами?

Либертас - 11.01.2019

Наведувам детаљ од објаснение на премиерот Заев кој зборува за тоа што сакал да внесе Билал Касами (шеф на Беса) во Уставот кој се менува сега според некои веќе прифатени обврски од Преспанскиот договор.

Хоџа: Прифатени две од барањата на Беса, за другите две ќе се разговара понатаму

Вечер Прес - 11.01.2019

Беса на Биљал Касами и Владата успеале да најдат решение во текот на преговорите за два амандмана директно поврзани со Договорот од Преспа во однос на дијаспората и дефинирањето на државјанството, а за другите две точки кои не се директно поврзани ...

(ВО ЖИВО) Финале на уставните измени: Македонија го менува името во Северна Македонија

еМагазин - 11.01.2019

Во Собранието почна процедурата за последната финална фаза за уставните измени, предвидени со Догворот од Преспа, со кои меѓудругото Македонија ќе стане Северна Македонија. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не се присутни на седницата.

Ванковска: И така, македонски народ веќе нема да постои

Република - 11.01.2019

го коментира професорката Биљана Ванковска постигнатиот договор меѓу Беса и премиерот Зоран Заев што беше услов двајцата пратеници од Движење на Биљал Касами да обезбедат двотретитнско мнозинство за изгласување на уставните измени.

Хоџа: На албански јазик во сите документи ќе стои „Македониш“

Република - 11.01.2019

Беса на Биљал Касами и Владата успеале да најдат решение во текот на преговорите за два амандмани директно поврзани со Договорот од Преспа во однос на дијаспората и дефинирањето на државјанството, а за другите две точки кои не се директно поврзани ...

(ВО ЖИВО) Проследете ја 75 седница на Собранието

Бриф - 11.01.2019

Собранието попладнево ја почна седницата на чиј дневен ред се уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа во третата и финална фаза, откако претходно договор беше постигнат околу барањата на Беса на Биљал Касами.

Хоџа: Прифатени две од барањата на Беса, за другите две ќе се разговара понатаму

Опсервер - 11.01.2019

Беса на Биљал Касами и Владата успеале да најдат решение во текот на преговорите за два амандмана директно поврзани со Договорот од Преспа во однос на дијаспората и дефинирањето на државјанството, а за другите две точки кои не се директно поврзани ...

Пратеници и членови на Беса на Фејсбук: Барањата се на Биљал Касами, а не на Беса

еМагазин - 11.01.2019

Пратениците и членови на крилото на БЕСА кое е под палката на Африм Гаши на нивните фејсбук профили објавија идентичен текст кој гласи: „Би ги замолиле медиумите да објават дека барањата се на Билал Касами, а не на Беса. Беса има јасен став.

Заев и Беса се договорија за државјанството, а пратениците без дискусија прифатија

Точка - 11.01.2019

Со 81 пратеник, пратениците на Беса вечерва во Собранието го поддржаа барањето на „Беса“. Премиерот, Зоран Заев од собраниската говорница изјави дека целта на пратеникот, Фадил Зендели кој е предлагач, не била да го донесе во прашање државјанството, ...

Костадинов: СДСМ и Беса на Касами постигнаа договор

Н.Македонија - 11.01.2019

Постигнат е договор со крилото на Беса на Биљал Касами, информира денеска на прес-конференција во Собранието портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. На прашањето да каже за што конкретно се договориле, Костадинов рече дека подоцна ќе се излезе со ...

Крилото на БЕСА на Гаши е за уставните измени и за членството во НАТО

Н.Македонија - 11.01.2019

Сега, кога е актуелна улогата на пратениците за очекуваните уставни измени, а двајца пратеници, дојдени од една друга партија во Движењето БЕСА, му се спротивставуваат на овој процес, бараме од медиумите да имаат разбирање за овие разлики и секогаш ...

БЕСА: Остануваме силно посветени на усвојување на уставните измени и членството на земјата во НАТО

Скопје1 - 11.01.2019

„Сега, кога е актуелна улогата на пратениците за очекуваните уставни измени, а двајца пратеници, дојдени некогаш од една друга партија во Движењето БЕСА му се спротивставуваат на овој процес, бараме од медиумите да имаат разбирање за овие разлики и ...

Постигнат е договор меѓу Заев и Касами, двајцата пратеници на Беса ќе гласаат за уставните измени

365 - 11.01.2019

Постигнат е договор помеѓу премиерот Зоран Заев и крилото на Беса на Билал Касами, соопшти портпаролот на СДСМ – Костадин Костадинов, на прес-конференција во Собранието. Тој не прецизираше што конкретно е договoрено, но истакна оти тоа ќе биде ...

Костадинов: СДСМ и Беса на Касами постигнаа договор

1tv - 11.01.2019

Постигнат е договор со крилото на Беса на Биљал Касами, информира денеска на прес-конференција во Собранието портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. На прашањето да каже за што конкретно се договориле, Костадинов рече дека подоцна ќе се излезе со ...

Заев и Касами се договорија – барања на Беса ќе бидат вградени во закони, а не во Уставот

Скопје1 - 11.01.2019

Постигнат договор со Беса на Касами, вели Костадин Костадинов, пратеник од СДСМ.Тој не открива како е дојдено до компромис и најави соопштение. Исто така Костадинов демантираше дека се врши притисок врз пратениците.

Беса дава еден пратеник за мнозинство

1tv - 11.01.2019

Додека се чека почетокот на собраниската седница за последната фаза на уаставните измени, во политичките кругови, се шпекулира дека Беса на Билал Касами и премиерот Зоран Заев постигнале договор за барањата на албанската опозициска партија.

Беса на Африм Гаши: Беса има јасен став, само НАТО и ЕУ

Скопје1 - 11.01.2019

Пратениците и членови на Беса на Африм Гаши, на Фејсбук објавија текст во кој се вели дека барањата се на Билал Касами, а не на Беса. “Би ги замолиле медиумите да објават дека барањата се на Билал Касами, а не на Беса. Беса има јасен став.

Постигнат компромисен договор меѓу Заев и Касами?

365 - 11.01.2019

Додека се чека почетокот на собраниската седница за последната фаза на уаставните измени, во политичките кругови се шпекулира дека Беса на Билал Касами и премиерот Зоран Заев постигнале компромис во преговорите околу барањата на албанската ...

Хоџа: Прифатени две од барањата на Беса, за другите две ќе се разговара понатаму

1tv - 11.01.2019

Беса на Биљал Касами и Владата успеале да најдат решение во текот на преговорите за два амандмана директно поврзани со Договорот од Преспа во однос на дијаспората и дефинирањето на државјанството, а за другите две точки кои не се директно поврзани ...

Седницата презакажана за во 15 часот… Зошто е проблематично барањето на БЕСА?

365 - 11.01.2019

Седницата на која треба да се гласа за уставните измени беше закажана за 12 часот, но одложена е за во 15 часот. Причината е средбата на Зоран Заев со лидерот на тетовското крило на БЕСА – Билал Касами, на која ќе продолжат преговорите околу ...

Беса на Гаши ги поддржува уставните измени и членство во НАТО

1tv - 11.01.2019

Сега, кога е актуелна улогата на пратениците за очекуваните уставни измени, а двајца пратеници, дојдени некогаш од една друга партија во Движењето БЕСА му се спротивставуваат на овој процес, бараме од медиумите да имаат разбирање за овие разлики и ...

Заев: Се бара решение со БЕСА

Алсат-М - 10.01.2019

Во врска со барањата на партијата БЕСА, на Билал Касами, што се услов за нивна поддршка на уставните измени, премиерот Заев рече дека се бара техничка формулација околу државјанството, што е спорно за БЕСА, односно се разгледуваат можностите да се ...

Нема договор меѓу Заев и Касами, преговорите продолжуваат

24 Вести - 10.01.2019

Нема договор меѓу БЕСА и премиерот Зоран Заев, преговорите продолжуваат подоцна, неофицијално брифираат за ТВ 24 партиски извори. Неофицијално, она што е на маса е формулацијата која што е актуелна во пасошите на албански јазик, за државјанството, ...

Костадинов: Македонија ќе биде дел од ЕУ и НАТО, колку тоа Мицкоски да не го посакува

ТВ21 - 10.01.2019

„Македонија нема друга алтернатива освен членство во ЕУ и НАТО преку прифаќање на Договорот од Преспа“, изјави Костадин Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМ. Костадинов рече дека ѓраѓаните веќе ставија крај на омразата.

Заглавија преговорите меѓу Заев и БЕСА

Алсат-М - 10.01.2019

Критични моменти во преговорите меѓу премиерот Заев и партискиот врв на БЕСА на Билал Касами. Како што дознава Алсат тешко веројатно е дека ќе се постигне договор. Како што дознава Алсат, Заев во Уставниот закон не го прифаќа определувањето на ...

Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени доколку се прифатат барањата на Беса

Телма - 10.01.2019

Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени доколку се прифатат барањата на Беса и инсистираат државјанството да остане само македонско, брифираат за Телма извори од групата.

„Осумката“ од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени ако се прифатат брањата на БЕСА

Алсат-М - 10.01.2019

Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени доколку се прифатат барањата на Беса и инсистираат државјанството да остане само македонско, пренесува Телма повикувајќи се на извори од групата.

Исклучените пратеници на ВМРО-ДПМНЕ против барањата на БЕСА: Со Грција се договоривме, а не можеме меѓу нас

Фокус - 10.01.2019

Пратеничката група, составена од осумтемина пратеници на опозицијата кои гласаа за отворање на Уставот, е против барањата на БЕСА. Од таму сметаат дека не треба да се менува она што е Договорено со Грција, односно дека треба да остане државјанството ...

Фрчковски: Амандманите на БЕСА се скандалозни и безобразни

Телма - 10.01.2019

Се бара техничка формулација за државјанството, што би била прифатлива и за БЕСА. По нивните закани дека нема да гласаат за уставните измени доколку во делот на државјанството не се избрише терминот „македонско“, премиерот денеска изјави дека, се ...

Независните пратеници за ТВ21: Беса е кочничар на седницата за уставни промени

ТВ21 - 10.01.2019

Групата од осум независни пратеници кои во првата фаза дадоа зелено светло на уставните промени за ТВ21 велат дека тие не се кочничари за почеток на седницата за уставни промени. За ТВ21 потврдуваат дека движењето Беса е кочничар и бараат да се ...

Фрчкоски: БЕСА го напаѓа идентитетот на Македонците

Фокус - 10.01.2019

Се бара техничка формулација за државјанството, што би била прифатлива и за БЕСА. Партијата се закани дека нема да гласа за уставните измени доколку во делот на државјанството не се избрише терминот „македонско“.

Седницата за уставни промени одложена за утре во 12 часот

ТВ21 - 10.01.2019

Седницата за уставни промени се одложува за утре во 12 часот, дознава ТВ21. Седницата требаше да започне денеска во 13 часот откако вчера по резимето на премиерот Заев, беше прекината, но не започна.

Критични моменти во Собранието – двотретинско мнозинство се уште нема

24 Вести - 10.01.2019

Интервенција во уставниот закон со кој би се вметнала актуелната формулација за државјанството која стои во документите кои се издаваат на албански јазик неофицијално е клучниот проблем меѓу Заев и Касами во предворието на уставните измени.

Поради барањата на Касами, Џафери ја одложи седницата за уставни измени за утре на пладне

Фокус - 10.01.2019

По две одложувања во текот на денешниот ден, спикерот Талат Џафери го закажа утре во 12 часот продолжението на седницата за усвојување на уставните амандмани, преку кои треба да се имплементира Преспанскиот договор и да се деблокираат евтоатланските ...

Седницата за уставните измени одложена за утре во 12 часот, уште се преговара со Беса на Касами

Сакам да кажам - 10.01.2019

Собраниската седница за уставните измени согласно Договорт од Преспа со Грција, по неколку денешни одложувања, конечно е одложена за утре во 12 часот. Неофицијално, седницата што требаше да почне во 13 часот, не почна затоа што нема двотретинско ...

Уставните измени под знак прашалник – Заев и Касами никако да се договорат

ТВ21 - 10.01.2019

Судбината на гласањето на Уставните измени се уште е под знак прашалник. Премиерот Зоран Заев и лидерот на Беса, Биљал Касами никако да се договорат за амандманите на опозициската партија.

Марковска: БЕСА го кочи процесот и уценува – Ружин: Дали БЕСА одработува за некоја друга страна?

Телма - 10.01.2019

„Заев многу ризикува кога во последен момент дозволува да се менуваат работите. Мора да разбере дека не можеш во животот на сите да им се допаѓаш и да бидеш попустлив. Оваа драмолетка со БЕСА е последица на лошото водење на преговориете“, смета ...

Двотретинско мнозинство се уште нема

24 Вести - 10.01.2019

Критични моменти во Собранието. Двотретинското мнозинство се уште неизвесно... Собраниската седница за денеска е откажана. Преговорите помеѓу Заев и Касамни од беса продолжуваат и вечерва.

Ова е условот на Беса – ако не се прифати нема да гласаат ЗА уставните промени

ТВ21 - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 ексклузивно дознава, што бараат од движењето Беса.

Ружин: Дали БЕСА одработува за некоја друга страна?

Фокус - 10.01.2019

Професорот Нано Ружин смета дека тоа што е договорено меѓу страните во Договорот од Преспа не треба да се менува и го поставува прашањето дали БЕСА можеби одработува за некоја трета страна. -Заев настапи многу попустливо.

Костадинов: Очекуваме до моментот на гласањето да се обезбеди двотретинско мнозинство

Канал5 - 10.01.2019

СДСМ очекува дека до моментот на гласањето за последната трета фаза од уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство што е потребно за финализирање на процесот.

Собраниската седница за уставни измени презакажана за утре во 12 часот

Телма - 10.01.2019

Собраниската седница на којашто требаше да почне последната трета фаза од уставните измени согласно Договорот од Преспа е презакажана за утре во 12 часот. Првично седницата денеска требаше да се одржи во 13 часот, а потоа беше одложена за 15 часот, ...

Љубчо до ВМРО-ДПМНЕ: Дајте два гласа за Беса да не го условува Заев!

Deutsche Welle - 10.01.2019

Според извори од владејачкото мнозинство, разговорите со Беса до утрината не донеле резултат. Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски дава совет како да се обезбедат 80 гласови Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски ...

Георгиевски до Мицкоски: Дај му два гласа на Заев за БЕСА да не го уценува

Фокус - 10.01.2019

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски испрати совет до неговата поранешна партија и лидерот Христијан Мицкоски, околу целата ситуација со уставните измени. „ВМРО-ДПМНЕ мора да стане државотворна партија во овој момент.

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен

24 Вести - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

БЕСА го аминуваше дневниот ред за уставните амандмани, но Касами и понатаму условува

Фокус - 10.01.2019

Пратениците на движењето БЕСА му дадоа зелено светло вчера на дневниот ред во Собранието за уставните амандмани. Сите пет пратениците на БЕСА гласале за утврдување на дневниот ред, кој беше донесен со вкупно 78 гласа „за“.

Георгиевски: БЕСА не се поголеми патриоти од останатите албански партии

Фокус - 10.01.2019

Поранешниот премиер на Македонија, Љубчо Георгиевски, во синоќешното гостување на „24 анализа“ на ТВ 24, говореше за актуелните уставни измени во Собранието. Како што посочи тој, лошо е тоа што некои луѓе мислат дека е дојден крајот на Македонија.

Заев оптимист дека ќе се изгласаат уставните измени

Телма - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев, во пресрет на продолжението на собраниската седница на чиј дневен ред се уставните амандмани, уште еднаш нагласи дека е оптимист оти ќе се изгласаат уставните измени.

Заев: Државјанството е македонско, ама никој нема да биде обесправен

+инфо - 10.01.2019

Државјанството не е етничка припадност, тоа треба да го разграничиме, но ние во преговорите баравме да се стави во формулацијата - македонско. И сакаме тоа да се задржи.Тоа го знае и Касами.

Уставните измени повторно на дневен ред, преговорите за мнозинство сè уште траат

Глас на Америка - 10.01.2019

Официјално сè уште не е постигнато двотретинското мнозинство за усвојување на уставните измени и промена на името на државата. БЕСА останува на своите барање во замена на гласовите нивните пратеници.

Фрчкоски: Амандманите на БЕСА се скандалозни и безобразни и го напаѓаат идентитетот на Македонците

Слободен Печат - 10.01.2019

Се бара техничка формулација за државјанството, што би била прифатлива и за БЕСА. Партијата се закани дека нема да гласа за уставните измени доколку во делот на државјанството не се избрише терминот „македонско“.

Ако нема 80 пратеници за уставните измени, Заев ќе бара одговорност во партијата

Макфакс - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев не ја знае бројката на пратеници кои би гласале за промените во Уставот, кои произлегуваат од договорот со Грција. Според него, барањата на Беса за вметнување на другите народи во преамбулата на Уставот се принципиелни.

Собраниската седница за уставни измени презакажана за утре во 12 часот

Независен - 10.01.2019

Собраниската седница на којашто требаше да почне последната трета фаза од уставните измени согласно Договорот од Преспа е презакажана за утре во 12 часот. Првично седницата денеска требаше да се одржи во 13 часот, а потоа беше одложена за 15 часот, ...

Љубчо Георгиевски: БЕСА не се поголеми патриоти од останатите албански партии

Press24 - 10.01.2019

Поранешниот премиер на Македонија, Љубчо Георгиевски, во синоќешното гостување на „24 анализа“ на ТВ 24 , говореше за актуелните уставни измени во Собранието. - „Беса не се поголеми патриоти ни од ДУИ, ни од ДПА, ни од другите албански и верувам ...

Собраниската седница за уставните амандмани одложена за во 15 часот

А1 On - 10.01.2019

75-тата собраниска седница на чиј дневен ред се четирите амандмани и нивна дискусија, наместо во 13 часот, ќе почне во 15 часот. Седницата е одложена поради средбите на премиерот Зоран Заев со осуммината независни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, како и со ...

Седницата за уставните измени одложена, Заев на средба со пратениците

+инфо - 10.01.2019

Собраниската седница за уставните амандмани e одложена за во 15 часот . Седницата е одложена поради средбите на премиерот Зоран Заев со осумтемина независни пратеници од ВМРО – ДПМНЕ и со пратениците на ...

Заев на нови преговoри за мнозинство, одложена седницата

Макфакс - 10.01.2019

По одложувањето на седницата за уставни промени во 15 часот, јасно е дека премиерот Заев сè уште не успеал да го обезбеди потребното 2/3 мнозинство. Од Собранието не образложија зошто седницата се одлага.

Собраниската седница за уставни измени презакажана за утре во 12 часот

МКД - 10.01.2019

Собраниската седница на којашто требаше да почне последната трета фаза од уставните измени согласно Договорот од Преспа е презакажана за утре во 12 часот. Првично седницата денеска требаше да се одржи во 13 часот, а потоа беше одложена за 15 часот, ...

Собраниската седница за уставни измени презакажана за утре во 12 часот

Сител - 10.01.2019

Собраниската седница на којашто требаше да почне последната трета фаза од уставните измени согласно Договорот од Преспа е презакажана за утре во 12 часот. Првично седницата денеска требаше да се одржи во 13 часот, а потоа беше одложена за 15 часот, ...

Продолжуваат преговорите Беса-Заев, тешко да се постигне договор

Курир - 10.01.2019

Алсат дознава дека договор помеѓу движењето Беса и Владата тешко ќе се постигне. Изворите додаваат дека преговорите не пропаднале, но Заев се повлече од позициите од претходните два дена. Сега, како што дознава Алсат, Заев дури ни во Уставниот закон ...

Предлог амандман на Беса

Независен - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 дознава, што бараат од движењето Беса.

БЕСА го објави условот без кој нема да гласа за уставните промени

Слободен Печат - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 дознава, што бараат од движењето Беса.

Ружин: Дали БЕСА одработува за некоја друга страна

Press24 - 10.01.2019

Професорот Нано Ружин смета дека тоа што е договорено меѓу страните во Договорот од Преспа не треба да се менува и го поставува прашањето дали БЕСА можеби одработува за некоја трета страна. -Заев настапи многу попустливо.

Ни денеска нема договор со Беса, Заев и Димитров ќе бијат уште една битка

+инфо - 10.01.2019

Договор не е постигнат ниту на денешната средба со преговарачкиот тим на Беса и премиерот Зоран Заев за предлозите на партијата на Билал Касами, која бара поинаков модалитет за државјанството и за заштита на дијаспората, дознаваме од извори во ...

Се уште нема договор со Беса, Заев и Димитров ќе бијат уште една битка

Слободен Печат - 10.01.2019

Договор не е постигнат ниту на денешната средба со преговарачкиот тим на Беса и премиерот Зоран Заев за предлозите на партијата на Билал Касами, која бара поинаков модалитет за државјанството и за заштита на дијаспората, дознаваме од извори во ...

Преговорите меѓу Заев и Касами го одложија стартот на седницата – ќе обезбеди ли премиерот 2/3 мнозинство

Алфа - 10.01.2019

Премиерот Заев ги пребројува пратениците за да си обезбеди двотретинско мнозинство за менување на Уставот – не знаел дали има 80 на своето конто. Покрај Беса на Касами која не отстапува од својот ултиматум околу државјанството дополнителна ...

Димитров: Цел ден сме во консултации, по секој разговор со Беса одиме кај другите

Press24 - 10.01.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров истакна дека преговорите со Беса бараат голем ангажман. - Нивниот фокус е словото. Ние сме мултиетничко општество и треба да внимаваме да не ги повредиме чувствата на другите граѓани кои не се етнички ...

Беса: Не попуштаме, не гласаме ако Заев не ги прифати барањата

Независен - 10.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и Беса на Билал Касами и денеска тапкаат во место. Извори од владеачкото мнозинство во парламентот брифираат дека лидерот на СДСМ му кажал на Касами дека нема да ги прифати неговите барања, оставајќи им на ...

Заев и Касами сè уште без договор, неизвесен почетокот на седницата за уставните измени

Макфакс - 10.01.2019

Седницата за уставните измени, која беше закажана па одложена, денеска може и воопшто да не се одржи. Неофицијално, се остава простор за уште еден обид за постигнување договор на премиерот Заев со Беса на Касами кога претпладнево не успеале да ...

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен

А1 On - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен

Нова ТВ - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

Седницата за уставните измени одложена за утре

Макфакс - 10.01.2019

Седницата за уставните измени по неколку обиди да почне и по неколку презакажувања не успеа да се одржи. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврди дека е презакажана за утре во 12 часот.

Љубчо Георгиевски: ВМРО да даде два гласа за Беса да не го уценува Заев

Независен - 10.01.2019

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски со јавен совет до неговата поранешна партија како да го покаже декларираниот патриотизам, со конкретна одбрана на македонскиот идентитет.

Заев: Државјанството македонско, не е исто на албански „маќедонис“ и „македоник“

Press24 - 10.01.2019

Се бара техничка формулација околу државјанството, да се задржи идентитетот во државјанството за Македонците, но да не се почувствуваат Албанците, Турците Србите и другите обесправени. Ова го изјави премиерот Зоран Заев.

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен

МКД - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со Беса на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани Беса е ...

Заев: Вашиот глас „за” нѐ става во европското семејство на нации

МКД - 10.01.2019

По обраќањето на премиерот Зоран Заев на почетокот на собраниската седница за уставните измени, тој на пратениците им упати порака и на неговиот Фејсбук профил, повикувајќи ги да гласаат „за” уставните измени.

Собраниската седница одложена за утре – не попушта ниту Заев за државјанството, ниту БЕСА од своите барања

Сител - 10.01.2019

Седницата за уставни измени е одложена за утре. Не е постигнат договор помеѓу Владата и опозициската Беса за државјанството. Беса на Касами не отстапува од своето барање да се избрише зборот македонско оние кои не се Македонци.

Заев - Ако бидеме креативни ќе изнајдеме решение со Беса

Р.С.Европа - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека сè уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

Уставните измени повторно на дневен ред во собранието, преговорите за мнозинство сеуште траат

Сител - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен

Независен - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

(ВИДЕО) Костадинов: Очекуваме до моментот на гласањето да се обезбеди двотретинско мнозинство

А1 On - 10.01.2019

СДСМ очекува дека до моментот на гласањето за последната трета фаза од уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство што е потребно за финализирање на процесот.

Ова е условот на БЕСА – ако не се прифати нема да гласаат за уставни измени

Press24 - 10.01.2019

Одложувањето на пленарната седница за уставните измени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Како што информира ТВ21 на Заев му недостасува уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 објави дека нивниот предлог амандман е „За граѓаните од ...

Беса го објави условот без кој нема да гласа за уставните измени

Нетпрес - 10.01.2019

Одложувањето на пленарната седница во четвртокот во македонското собрание за уставните промени е поради условите движењето Беса бара да бидат испполнети, објави во четвртокот вечерта телевизијата ТВ21 којашто дознава дека на премиерот Зоран Заев му ...

Костадинов: Очекуваме до гласањето да се обезбеди двотретинско мнозинство

+инфо - 10.01.2019

СДСМ очекува дека до моментот на гласањето за последната трета фаза од уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство што е потребно за финализирање на процесот.

Костадинов: Очекуваме до моментот на гласањето да се обезбеди двотретинско мнозинство

Нетпрес - 10.01.2019

СДСМ очекува дека до моментот на гласањето за последната трета фаза од уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство што е потребно за финализирање на процесот.

Георгиевски до ВМРО – ДПМНЕ: Дајте му на Заев двајца пратеници за да не го уценува Беса

+инфо - 10.01.2019

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во телевизиско интервју јавно упати совет до неговата поранешна партија како да го одбрани македонскиот идентитет. – ВМРО-ДПМНЕ мора да стане државотворна партија во овој момент.

Заев на нови преговoри за мнозинство, одложена седницата

OhridNews - 10.01.2019

По одложувањето на седницата за уставни промени во 15 часот, јасно е дека премиерот Заев сè уште не успеал да го обезбеди потребното 2/3 мнозинство. Од Собранието не образложија зошто седницата се одлага.

Исклучените пратеници на ВМРО-ДПМНЕ против барањата на БЕСА: Се договоривме со Грција меѓу себе не можеме

Press24 - 10.01.2019

Пратеничката група, составена од осумтемина пратеници на опозицијата кои гласаа за отворање на Уставот, е против барањата на БЕСА и сметаат дека не треба да се менува договореното со Грција.

Независната пратеничка група од редовите на ВМРО - ДПМНЕ против барањата на БЕСА

Сител - 10.01.2019

Пратеничката група, составена од осумтемина пратеници на опозицијата кои гласаа за отворање на Уставот, е против барањата на БЕСА. Од таму сметаат дека не треба да се менува она што е Договорено со Грција, односно дека треба да остане државјанството ...

Заев и Касами сè уште без договор, неизвесен стартот на седницата за уставни измени

А1 On - 10.01.2019

Седницата за уставните измени, која беше закажана па одложена, денеска може и воопшто да не се одржи. Неофицијално, се остава простор за уште еден обид за постигнување договор на премиерот Заев со Беса на Касами откако претпладнево не успеале да ...

Фрчковски: Амандманите на БЕСА се скандалозни и безобразни

Press24 - 10.01.2019

И денеска продолжија преговорите со БЕСА, каде се бара техничка формулација за државјанството, што би била прифатлива и за БЕСА. По нивните закани дека нема да гласаат за уставните измени доколку во делот на државјанството не се избрише терминот ...

Касами: Многу тешко да стигнеме до договор со Заев

Курир - 10.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и Беса на Билал Касами и денеска тапкаат во место. Извори од владеачкото мнозинство во парламентот брифираат дека лидерот на СДСМ му кажал на Касами дека нема да ги прифати неговите барања, оставајќи им на ...

Ни денеска нема договор со Беса, неизвесен стартот на седницата за уставни измени

Press24 - 10.01.2019

Седницата за уставните измени, која беше закажана па одложена, денеска може и воопшто да не се одржи. Неофицијално, се остава простор за уште еден обид за постигнување договор на премиерот Заев со Беса на Касами откако претпладнево не успеале да ...

Денеска нова шанса за гласање на уставните амандмани, Касами не остапува од барањата на Беса

МКД - 10.01.2019

Собраниската седница на која треба да се донесат уставните амандмани како последна фаза од спроведувањето на Договорот од Преспа продолжува денеска во 13 часот, а според премиерот Зоран Заев сѐ уште не е обезбедено двотретинско мнозинство.

Независните пратеници: Беса е кочничар на седницата за уставни промени

Press24 - 10.01.2019

Групата од осум независни пратеници кои во првата фаза дадоа зелено светло на уставните промени за ТВ21 велат дека тие не се кочничари за почеток на седницата за уставни промени. За ТВ21 потврдуваат дека движењето Беса е кочничар и бараат да се ...

Касами: Многу тешко да стигнеме до договор со Заев

Press24 - 10.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и Беса на Билал Касами и денеска тапкаат во место. Извори од владеачкото мнозинство во парламентот брифираат дека лидерот на СДСМ му кажал на Касами дека нема да ги прифати неговите барања, оставајќи им на ...

Љубчо Георгиевски до ВМРО-ДПМНЕ: Дајте два гласа за да не се прават нови отстапки кон Беса

МКД - 10.01.2019

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски, им сугерираше на пратениците од неговата поранешна партија, да му помогнат на премиерот Зоран Заев, во гласањето за уставните промени и на тој начин да се оневозможат уцените кои доаѓаат ...

Костадинов: Очекуваме до моментот на гласањето да се обезбеди двотретинско мнозинство

Локално - 10.01.2019

СДСМ очекува дека до моментот на гласањето за последната трета фаза од уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство што е потребно за финализирање на процесот.

Касами не остапува од барањата на Беса

Тера - 10.01.2019

Собраниската седница на која треба да се донесат уставните амандмани како последна фаза од спроведувањето на Договорот од Преспа продолжува денеска во 13 часот, а според премиерот Зоран Заев сѐ уште не е обезбедено двотретинско мнозинство.

Љубчо до ВМРО-ДПМНЕ: Дајте два гласа за Беса да не го условува Заев!

Centar - 10.01.2019

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски и фрли ракавица на неговата поранешна партија, дајвајќи и јавен совет како да го покаже декларираниот патриотизам, со конкретна одбрана на македонскиот идентитет.

Костадинов: Очекуваме до моментот на гласањето да се обезбеди двотретинско мнозинство

Опсервер - 10.01.2019

СДСМ очекува дека до моментот на гласањето за последната трета фаза од уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство што е потребно за финализирање на процесот.

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен

Бриф - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен

24Инфо - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

Георгиевски до ВМРО – ДПМНЕ: Дајте му на Заев двајца пратеници за да не го уценува Беса

Локално - 10.01.2019

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во телевизиско интервју јавно упати совет до неговата поранешна партија како да го одбрани македонскиот идентитет. – ВМРО-ДПМНЕ мора да стане државотворна партија во овој момент.

Каде греши “Беса”на Касами

Либертас - 10.01.2019

Опседнaти со својат моќ да го срушат договорот од Преспа, Касами и неговите поддржувачи ја држат целата нација во грч до последниот момент. Спремни биле да го срушат договорот ако сега веднаш не се промени Уставот и не им се гарантираат права на ...

Костадинов: Очекуваме до моментот на гласањето да се обезбеди двотретинско мнозинство

24Инфо - 10.01.2019

СДСМ очекува дека до моментот на гласањето за последната трета фаза од уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство што е потребно за финализирање на процесот.

Костадинов: Очекуваме до моментот на гласањето да се обезбеди двотретинско мнозинство

Бриф - 10.01.2019

СДСМ очекува дека до моментот на гласањето за последната трета фаза од уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство што е потребно за финализирање на процесот.

Собраниската седница за уставните амандмани одложена за 15 часот

Либертас - 10.01.2019

75-тата собраниска седница на чиј дневен ред се четирите амандмани и нивна дискусија, наместо во 13 часот, ќе почне во 15 часот. Седницата е одложена поради средбите на премиерот Зоран Заев со осуммината независни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, како и со ...

Заев на нови преговoри за мнозинство, одложена седницата

Точка - 10.01.2019

По одложувањето на седницата за уставни промени во 15 часот, јасно е дека премиерот Заев сè уште не успеал да го обезбеди потребното 2/3 мнозинство. Од Собранието не образложија зошто седницата се одлага.

Заев: Идентитетот не е загрозен,се бара можно решение со Беса

Вечер Прес - 10.01.2019

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен Потребното мнозинство од 80 пратеници за донесување на уставните амандманисеуште не е обезбедено. Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами ...

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен

еМагазин - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со Беса на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

Љубчо до ВМРО-ДПМНЕ: Дајте два гласа за Беса да не го условува Заев!

iPortal - 10.01.2019

Според извори од владејачкото мнозинство, разговорите со Беса до утрината не донеле резултат. Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски дава совет како да се обезбедат 80 гласови.

Уште нема договор со Беса

Република - 10.01.2019

Договор не е постигнат ниту на денешната средба со преговарачкиот тим на Беса и премиерот Зоран Заев за предлозите на партијата на Билал Касами, која бара поинаков модалитет за државјанството и за заштита на дијаспората, дознава „ Плусинфо “ од ...

(ВИДЕО) Фрчкоски: Амандманите на БЕСА се безобразни. Терминот „македонски“ во државјанството е една од главните ...

Либертас - 10.01.2019

Се бара техничка формулација за државјанството, што би била прифатлива и за БЕСА. По нивните закани дека нема да гласаат за уставните измени доколку во делот на државјанството не се избрише терминот „македонско“, премиерот денеска изјави дека, се ...

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен

MTM - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен

Опсервер - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

„Осумката“ од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени ако се прифатат брањата на БЕСА

24Инфо - 10.01.2019

„Осумката“ од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени ако се прифатат брањата на БЕСА Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени доколку се прифатат барањата на Беса и инсистираат државјанството да остане само ...

Фрчковски: Амандманите на БЕСА се скандалозни и безобразни

Бриф - 10.01.2019

Се бара техничка формулација за државјанството, што би била прифатлива и за БЕСА. По нивните закани дека нема да гласаат за уставните измени доколку во делот на државјанството не се избрише терминот „македонско“, премиерот денеска изјави дека, се ...

Касами: Без да се исполнат барањата на Беса, нема глас ЗА уставните промени

Локално - 10.01.2019

Bо вечерашното издание на дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 Биљал Касами рече дека доколку не се исполнат барањата кои ги има Беса нема да дадат зелено светло на уставните промени. Условите на Беса се да нема македонско државјанство кај ...

Касами: Многу тешко да стигнеме до договор со Заев

Република - 10.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и Беса на Билал Касами и денеска тапкаат во место. Извори од владеачкото мнозинство во парламентот брифираат дека лидерот на СДСМ му кажал на Касами дека нема да ги прифати неговите барања, оставајќи им на ...

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен

Локално - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

Касами: Без да се исполнат барањата на Беса, нема глас ЗА уставните промени

Либертас - 10.01.2019

Во вечерашното издание на дебатнион магазин „Click Plus“ на ТВ21 Биљал Касами рече дека доколку не се исполнат барањата кои ги има Беса нема да дадат зелено светло на уставните промени. Условите на Беса се да нема македонско државјанство кај ...

Заев: Се бара можно решение со Беса

Република - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

Заев и Касами сè уште без договор, неизвесен стартот на седницата за уставни измени

Точка - 10.01.2019

Седницата за уставните измени, која беше закажана па одложена, денеска може и воопшто да не се одржи. Неофицијално, се остава простор за уште еден обид за постигнување договор на премиерот Заев со Беса на Касами откако претпладнево не успеале да ...

Фрчковски за барањата на БЕСА: Тоа е скандал и безобразлук

Фактор - 10.01.2019

„Негирањето на етничкиот термин „македонски“, доаѓа од делот на Албанците од БЕСА. Тоа е скандал и безобразлук и напад на идентитетот на Македонците. Терминот „македонски“ е една од главните придобивки на Преспанскиот договор, вели Фрчковски.

Македонија на породилни маки

Вечер Прес - 10.01.2019

Критични моменти во политичкиот пазар за обезбедување на 80 пратеници. Низа средби, нова неизвесност, кого ќе добие, а кого ќе го изгуби Зоран Заев, ако прифати тоа што се бара од него. Иако беше најавено дека ќе продолжи, собраниската седница не ...

Ако нема 80 пратеници за уставните измени, Заев ќе бара одговорност во партијата

Centar - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев не ја знае бројката на пратеници кои би гласале за промените во Уставот, кои произлегуваат од договорот со Грција. Според него, барањата на Беса за вметнување на другите народи во преамбулата на Уставот се принципиелни.

Седницата за уставни промени одложена за утре во 12 часот

4NEWS - 10.01.2019

Седницата за уставни промени се одложува за утре во 12 часот, дознава ТВ21. Седницата требаше да започне денеска во 13 часот откако вчера по резимето на премиерот Заев, беше прекината, но не започна.

Георгиевски со предизвик до ДПМНЕ

CivilMedia - 10.01.2019

Претседателот на ВМРО Народна, Љубчо Георгиевски во интервју за ТВ24 објаснува како ВМРО-ДПМНЕ да го одбрани македонскиот идентитет, во врска со веста дека преговорите помеѓу премиерот Заев и Билал Касами пропаѓаат.

Собраниската седница за уставни измени презакажана за утре во 12 часот

Опсервер - 10.01.2019

Собраниската седница на којашто требаше да почне последната трета фаза од уставните измени согласно Договорот од Преспа е презакажана за утре во 12 часот. Првично седницата денеска требаше да се одржи во 13 часот, а потоа беше одложена за 15 часот, ...

За утре одложена седницата за уставни измени, неизвесно двотретинското мнозинство

Мета - 10.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, по двете одложувања денеска, продолжението на седницата на која треба да се расправа за финалната фаза од уставните измени предвидени со Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција го закажа за утре во 12 ...

Собраниската седница за уставни измени презакажана за утре во 12 часот

24Инфо - 10.01.2019

Собраниската седница на којашто требаше да почне последната трета фаза од уставните измени согласно Договорот од Преспа е презакажана за утре во 12 часот. Првично седницата денеска требаше да се одржи во 13 часот, а потоа беше одложена за 15 часот, ...

Собраниската седница за уставни измени презакажана за утре во 12 часот

Вечер Прес - 10.01.2019

Собраниската седница на којашто требаше да почне последната трета фаза од уставните измени согласно Договорот од Преспа е презакажана за утре во 12 часот. Првично седницата денеска требаше да се одржи во 13 часот, а потоа беше одложена за 15 часот, ...

Ако нема 80 пратеници за уставните измени, Заев ќе бара одговорност во партијата

Точка - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев не ја знае бројката на пратеници кои би гласале за промените во Уставот, кои произлегуваат од договорот со Грција. Според него, барањата на Беса за вметнување на другите народи во преамбулата на Уставот се принципиелни.

Собраниската седница за уставни измени презакажана за утре во 12 часот

Локално - 10.01.2019

Собраниската седница на којашто требаше да почне последната трета фаза од уставните измени согласно Договорот од Преспа е презакажана за утре во 12 часот. Првично седницата денеска требаше да се одржи во 13 часот, а потоа беше одложена за 15 часот, ...

Седницата за уставните измени одложена за утре

Точка - 10.01.2019

Седницата за уставните измени по неколку обиди да почне и по неколку презакажувања не успеа да се одржи. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврди дека е презакажана за утре во 12 часот.

(ВИДЕО) Фрчкоски: Амандманите на БЕСА се безобразни. Терминот „македонски“ во државјанството е една од главните ...

iPortal - 10.01.2019

Се бара техничка формулација за државјанството, што би била прифатлива и за БЕСА. По нивните закани дека нема да гласаат за уставните измени доколку во делот на државјанството не се избрише терминот „македонско“, премиерот денеска изјави дека, се ...

Ѓорги Спасов: Каде греши “Беса”на Касами

еМагазин - 10.01.2019

Политичкиот аналитичар Ѓорги Спасов на својот Фејсбук профил , ги анализира последните случувања во врска со обезбедувањето на потребното мнозинство за финалното гласање на уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа.

Ѓулистана Марковска: Oва што го прави БЕСА е кочење на процесот и уценување

Фактор - 10.01.2019

Заев многу ризикува кога во последен момент дозволува да се менуваат работите, изјави поранешната пратеничка, Ѓулистана Марковска во Топ тема на Телма . „Мора да разбере дека не можеш во животот на сите да им се допаѓаш и да бидеш попустлив.

Георгиевски до ВМРО ДПМНЕ: Дајте му на Заев двајца пратеници за да не го уценува БЕСА

Бриф - 10.01.2019

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во телевизиско интервју јавно упати совет до неговата поранешна партија како да го одбрани македонскиот идентитет. – ВМРО-ДПМНЕ мора да стане државотворна партија во овој момент.

Седницата за уставните измени одложена за утре

Centar - 10.01.2019

Седницата за уставните измени по неколку обиди да почне и по неколку презакажувања не успеа да се одржи. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврди дека е презакажана за утре во 12 часот.

Собраниската седница за уставни измени презакажана за утре во 12 часот

MTM - 10.01.2019

Собраниската седница на којашто требаше да почне последната трета фаза од уставните измени согласно Договорот од Преспа е презакажана за утре во 12 часот. Првично седницата денеска требаше да се одржи во 13 часот, а потоа беше одложена за 15 часот, ...

Фрчковски: Амандманите на БЕСА се скандалозни и безобразни

Локално - 10.01.2019

Барањата на БЕСА очигледно се сопката на која падна и денешната седница, која откако не се одржа и по презакажувањето за во 15 часот, преместена е за утре во 12 часот. Во меѓувреме, како што соопшти премиерот Зоран Заев, се работи на техничка ...

Ова е условот на Беса – ако не се прифати нема да гласаат ЗА уставните промени

4NEWS - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 ексклузивно дознава, што бараат од движењето Беса.

Љубчо до ВМРО-ДПМНЕ: Дајте два гласа за Беса да не го условува Заев!

Либертас - 10.01.2019

Според извори од владејачкото мнозинство, разговорите со Беса до утрината не донеле резултат. Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски дава совет како да се обезбедат 80 гласови.

Ова е конечниот услов на БЕСА

Либертас - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 ексклузивно дознава, што бараат од движењето Беса.

Беса „тврдокорни“ до крај: Како ќе успее да ги убеди Заев да гласаат „ЗА“?

Фактор - 10.01.2019

Опозициската Беса останува на ставот. Ако не се исполнат нивните барања тогаш нема ниту глас „ЗА“ за уставните измени. Ставот на кој стојат тврдокорно го потврдија и во гостувањата во медиуми.

Ова е амандманот кој е клучно барање на БЕСА

Фактор - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети, објави ТВ 21. ТВ21 ексклузивно дознава, што бараат од движењето Беса. Нивниот предлог амандман е „За граѓаните од Албанската етничка припадност, во ...

Димитров: Цел ден сме во консултации, по секој разговор со Беса одиме кај другите

Фактор - 10.01.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров истакна дека преговорите со Беса бараат голем ангажман, затоа што потоа треба да се пеглаат односите и ставовите и со другите засегнати страни од планираното двотретинско мнозинство пред гласањето за ...

Касами демек голем фраер

еМагазин - 10.01.2019

Драмата со двотретинското мнозинство, потребно за завршувањето на процесот за промена на македонскиот Устав, предвидено со Договорот од Преспа, со кој меѓудругото Македонија треба да се вика Северна Македонија продлжува.

Дајте му на Заев двајца пратеници за да не го уценува БЕСА, советува Љубчо Георгиевски

Пулс24 - 10.01.2019

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во телевизиско интервју на ТВ „24“ јавно упати совет до неговата поранешна партија како да го одбрани македонскиот идентитет. – ВМРО-ДПМНЕ мора да стане државотворна партија во овој момент.

Собраниската седница за уставните измени одложена за утре

Н.Македонија - 10.01.2019

Собраниската седница на којашто требаше да почне последната трета фаза од уставните измени согласно Договорот од Преспа е презакажана за утре во 12 часот. Првично седницата денеска требаше да се одржи во 13 часот, а потоа беше одложена за 15 часот, ...

Љубчо со предлог како да се избегнат уцените од БЕСА

365 - 10.01.2019

Во вчерашното гостување во „24 Анализа“ на ТВ 24 , покрај другите актуелни теми, поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Македонија – Љубчо Георгиевски, зборуваше и за уставните измени и „кризата“ во обезбедувањето на двотретинското мнозинство ...

„Алсат“: БЕСА бара „државјанство на Македонија/државјанин на…“, Заев не прифаќа

365 - 10.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и партискиот врв на БЕСА на Билал Касами се во ќорсокак и тешко дека ќе се постигне договор, дознава „ Алсат “. Според неофицијални извори, Заев не го прифаќа барањето на БЕСА државјанството во Уставот да биде ...

Љубчо до ВМРО-ДПМНЕ: Дајте два гласа за Беса да не го условува Заев

Скопје1 - 10.01.2019

Според извори од владејачкото мнозинство, разговорите со Беса до утрината не донеле резултат. Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски дава совет како да се обезбедат 80 гласови.

Државјанството останува македонско, со БЕСА преговараме за формулацијата, вели Заев за уставните измени

Скопје1 - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев за преговорите со Беса на Биљал Касами вели дека се разговара околу техничката формулација на државјанството „македонско/граѓани на Република Северна Македонија“ во уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа.

Заев: Се бара иновативно решение за Албанците да не се почувствуваат обесправени и дека се Македонци

365 - 10.01.2019

БЕСА е принципелно поставена во однос на идентитетот, но од друга страна се и осумте пратеници кои будно следат што ќе се случува со идентитетот, изјави премиерот Зоран Заев во врска со барањата на БЕСА околу државјанството.

Државјанството не смее да се чепка!

AKO - 10.01.2019

Државјанството не смее да се чепка! Ова што го прави Касами од Беса е антиуставно, антидржавно и антимакедонско. Уште еднаш за тие што не разбираат или не сфаќаат, МАКЕДОНСКО е државјанство, а не етничка припадност.

Фрчковски: Амандманите на БЕСА се безобразлук и директен напад на идентитетот на Македонците

365 - 10.01.2019

Барањата на БЕСА очигледно се сопката на која падна и денешната седница, која откако не се одржа и по презакажувањето за во 15 часот, преместена е за утре во 12 часот. Во меѓувреме, како што соопшти премиерот Зоран Заев, се работи на техничка ...

Почетокот на седницата за уставните амандмани одложен за во 15 часот

365 - 10.01.2019

Иако почетокот на продолжението на 75. собраниска седница – на која на дневен ред се четирите уставни амандмани, беше закажан за во 13 часот, истата е одложена за во 15 часот. Директна причина за одложувањето се средбите на премиерот Зоран Заев со ...

Костадинов: Македонија ќе биде дел од ЕУ и НАТО, колку тоа Мицкоски да не го посакува

Скопје1 - 10.01.2019

„Македонија нема друга алтернатива освен членство во ЕУ и НАТО преку прифаќање на Договорот од Преспа“, изјави Костадин Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМ. Костадинов рече дека ѓраѓаните веќе ставија крај на омразата.

Не отстапуваме од она што е од договорено со Грција, велат од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ

365 - 10.01.2019

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени доколку се прифатат барањата на БЕСА, велат извори од пратеничката група за „Телма“ . Тие инсистираат државјанството да остане само „македонско“, што се коси со барањата на ...

Заев остава простор за договор со Касами

AKO - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев не е сосема прецизен дали ќе го прифати условувањето од Биљал Касами од Беса и ќе им удоволи на барањата во пасошите на Албанците на стои придавката МАКЕДОНСКО во графата за државјанство, туку само граѓани на Република Северна ...

Власта ќе ги исполни желбите на БЕСА, нема двотретинско мнозинство

Скопје1 - 10.01.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров во вечерашното гостување на 1ТВ рече дека Владата се уште преговара со БЕСА и дека се уште не е финализиран текстот кој се однесува на државјанството, а кој требаше да гласи „македонско/државјанин на ...

Фрчкоски: Негирањето на етничкиот термин „македонски“, од БЕСА , е безобразлук и напад на идентитетот на Македонците

Скопје1 - 10.01.2019

Со барањата на БЕСА не се сложува ни професорот Љубомир Фрчкоски. Негирањето на терминот „македонски“, според Фрчкоски не е наивна работа, објави Телма. „Негирањето на етничкиот термин „македонски“, доаѓа од делот на Албанците од БЕСА.

Заев: Државјанството е македонско, но никој нема да биде обесправен

1tv - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

Пропадна денот за уставни измени: Заев не се договори со БЕСА, нема доволно пратеници за гласање

Скопје1 - 10.01.2019

Откако повеќе пати беше закажувана и откажувана седницата на која требаше да се гласа за уставни измени, истата е презакажана за утре во 12 часот. Во текот на денот, премиерот Зоран Заев се обиде да ги убеди пратениците на БЕСА да гласаат за уставни ...

Еве го условот од Беса, поради кој „запнаа“ преговорите помеѓу Беса и Заев

Скопје1 - 10.01.2019

Каде запнаа прговорите помеѓу премиерот Зоран Заев и Беса? Виси двотретинското мнозинство кое треба да ги изгласа уставните измени. За Беса спорен Предлог амандманот кој се однесува на државјанството, а тие се категорични дека доколку не им се ...

Власта нема обезбедено двотретинско мнозинство, ќе се менува текстот за државјанството според желбите на БЕСА

Фокус - 09.01.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров во вечерашното гостување на 1ТВ рече дека Владата се уште преговара со БЕСА и дека се уште не е финализиран текстот кој се однесува на државјанството, а кој требаше да гласи „македонско/државјанин на ...

Касами: Без да се исполнат барањата на БЕСА, нема глас ЗА уставните промени

ТВ21 - 09.01.2019

Во вечерашното издание на дебатнион магазин „Click Plus“ на ТВ21 дебатиравме со Биљал Касами кој рече дека доколку не се исполнат барањата кои ги има БЕСА нема да дадат зелено светло на уставните промени.

Кои се условите на БЕСА?

ТВ21 - 09.01.2019

Во дебатата „Click Plus“ на ТВ21 вечерва Касами ги образложи условите под кои БЕСА би дала зелено светло за уставните измени во третата фаза, каде потребно е 2/3 мнозинство. Условите на БЕСА се: 1. Да нема македонско државјанство кај албанците 2.

Касами: Руско-турското влијание во Беса замина со отцепување на неколку пратеници од Беса

ТВ21 - 09.01.2019

Лидерот на Беса вечерва во „Click Plus“ на ТВ21 зборуваше за барањата кои Беса ги има и ги бара од Заев да ги исполни со цел да дадат зелено светло на уставите промени. Но, Касами призна дека можеби во минатото во движењето Беса, имало руско-турско ...

Или ќе нема „македонско“ кај Албанците, или БЕСА нема да гласа за уставните измени

Фокус - 09.01.2019

Ако не се исполнат барањата на Беса, тогаш нема да гласаат за уставните измени. Ова вечерва го изјави лидерот на Беса, Билал Касами во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 . Условите на Беса се да не стои „македонско“ за државјанство кај ...

Сѐ уште се преговара за парламентарно мнозинство за уставните измени

24 Вести - 09.01.2019

Калкулации, но и неизвесност пред самиот финиш на уставните измени дали ќе биде обезбедено потребното дво третинско мнозинство на гласови. Преговорите меѓу власта и Беса продолжуваат и утре.

Заев: Имавме инклузивен процес, треба да заврши со двотретинско гласање, граѓаните и светот очекуваат државничка одлука

Канал5 - 09.01.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, се обрати на почетокот на седницата за усвојување, донесување и прогласување на уставните амандмани и на Уставниот закон, којашто почна со Утврдување на предлог амандманите 33, 34, 35, 36 на Уставот.

Власта се пребројува пред клучната фаза за уставните измени – договор со Касами сè уште нема

24 Вести - 09.01.2019

Власта во низок старт, опозицијата со бојкот, стартот на клучната фаза за уставните измени , со кои Македонија ќе стане Северна Македонија со целодневно доцнење. Премиерот Зоран Заев по целодневни средби и преговори со Беса, не успеа да добие 80 ...

Заев побара позитивна одлука за уставните измени, седницата продолжува утре

Слободен Печат - 09.01.2019

Вашата позитивна одлука тука во Собранието денеска ја приближува Македонија до членството во НАТО, до моментот кога македонското знаме гордо ќе се вее на јарболот во Брисел со знамињата на останатите земји-членки, но исто така и ја прави извесна ...

Заев им се заблагодари на осумтемина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 09.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на седницата за уставни измени се обрати пред пратениците. - Вашата позитивна одлука тука во Собранието денеска ја приближува Македонија до членството во НАТО, до моментот кога македонското знаме гордо ќе се вее на ...

Заев до пратениците: Светот гледа и очекува од вас државничка одговорност ОБНОВЕНО

+инфо - 09.01.2019

Ние сме генерацијата што ги решава проблемите. Имаме кристална потврда за македонскиот идентитет, македонскиот идентитет за севкупна употреба, конечно. Македонскиот јазик ќе се користи слободно насекаде, рече премиерот Зоран Заев во обраќањето пред ...

Заев се огласи на Фејсбук: Ова е патриотизам

Press24 - 09.01.2019

Заев се огласи на Фејсбук. Имавме инклузивен процес кој треба да заврши со двотретинско гласање, граѓаните и светот очекуваат државничка одлука. Им благодарам на пратениците од сите партии и пратенички групи, од владејачката коалиција, од БЕСА и од ...

Касами: Без да се исполнат барањата на БЕСА, нема глас ЗА уставните промени

Press24 - 09.01.2019

Во вечерашното издание на дебатнион магазин „Click Plus“ на ТВ21 дебатиравме со Биљал Касами кој рече дека доколку не се исполнат барањата кои ги има БЕСА нема да дадат зелено светло на уставните промени.

Касами: Без да ни се исполнат барањата нема глас за уставните измени

Нова ТВ - 09.01.2019

Ако не се исполнат барањата на Беса, тогаш нема да гласаат за уставните измени. Ова вечерва го изјави лидерот на Беса, Билал Касами во дебатнион магазин „Click Plus“ на ТВ21. Условите на Беса се да нема македонско државјанство кај Албанците, да нема ...

Касами: Без да ни се исполнат барањата нема глас за уставните измени

+инфо - 09.01.2019

Ако не се исполнат барањата на Беса, тогаш нема да гласаат за уставните измени. Ова вечерва го изјави лидерот на Беса, Билал Касами во дебатнион магазин „Click Plus“ на ТВ21 . Денес попладне почна третата фаза од уставните измени.

БЕСА нема да гласа за уставните измени доколку стои „македонско“ кај Албанците

Сител - 09.01.2019

Ако не се исполнат барањата на Беса, тогаш нема да гласаат за уставните измени. Ова вечерва го изјави лидерот на Беса, Билал Касами во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 . Условите на Беса се да не стои „македонско“ за државјанство кај ...

Заев: Со достоинствено и прифатливо решение да ги испишеме белите страници на иднината

Нова ТВ - 09.01.2019

Вашата позитивна одлука тука во Собранието денеска ја приближува Македонија до членството во НАТО, до моментот кога македонското знаме гордо ќе се вее на јарболот во Брисел со знамињата на останатите земји-членки, но исто така и ја прави извесна ...

Заев им се заблагодари на Касами, Села и Панче Минов

Независен - 09.01.2019

Премиерот Зоран Заев им се заблагодари на своите коалициски партнери во владата што работеле на постигнување на договорот со Грција, а ги спомна и независните пратеници, Алијансата на Зијадин Села, Беса на Билал Касами, како и на пратеникот од ...

Седницата за уставните измени продолжува утре, Заев побара позитивна одлука

Р.С.Европа - 09.01.2019

Вашата позитивна одлука тука во Собранието денеска ја приближува Македонија до членството во НАТО, до моментот кога македонското знаме гордо ќе се вее на јарболот во Брисел со знамињата на останатите земји-членки, но исто така и ја прави извесна ...

Заев го стокми Уставот со Села, ќе падне ли Беса

Фактор - 09.01.2019

Заев го стокми Уставот со Села, ќе падне ли „Беса“ и со Касами? Зоран Заев направи нов компромис и во „каша попар“а процесот на уставни измени ги додаде повеќето барања и на опозициската Алијанса за Албанците предводена од Зијадин Села.

Села и Заев се договорија: Конците за уставни измени сега ги држи Касами

Фактор - 09.01.2019

„Во конструктивна атмосфера успеавме во постигнувањето договор, соопшти премиерот Зоран Заев по средбата попладнето со лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села“. Ова беше соопштено вчера од Владата.

На кого му е потешко? Заев „се бореше“ со Села и Касами, Ципрас со Каменос

Фактор - 09.01.2019

Денес точно напладне во 12 часот е закажана 75 седница на Собранието на Република Македонија каде со шест точки кои се на дневен ред започнува финалната фаза на уставните промени. Во меѓувреме премиерот Зоран Заев ги отстранува последните пречки за ...

Заев ги обезбеди пратениците за промена на Уставот

Локално - 09.01.2019

Со последните разговори , со партиите на Алијансата на Села и Беса на Касами, Заев го бетонираше двотретинското мнозинство за промена на Уставот, а со тоа и гласање за Договорот од Преспа и промена на името.

Започнува финалната фаза на уставните измени

CivilMedia - 09.01.2019

Денеска во 12 часот е закажана 75 седница на Собранието на Република Македонија каде со шест точки на дневен ред започнува финалната фаза на уставните промени. Во меѓувреме премиерот Зоран Заев ги отстранува последните пречки за обезбедување на ...

Двотретинското мнозинство неизвесно: Почнува финалната фаза од уставните измени предвидени со Договорот од Преспа

еМагазин - 09.01.2019

Денеска во Собранието почнува финалната фаза за донесување на уставните измени предвидени со Договорот од Преспа, со кој меѓудругото Македонија треба да стане Северна Македонија. Како и во првата фаза, кога беа потребни минимум 80 гласа од ...

Обезбедени 80 пратеници за гласање на промена на Уставот, расправата ќе заврши до петок

Либертас - 09.01.2019

По прифаќањето на премиерот Зоран Заев на дел од амандманите на Алијансата за Албанците и Движењето Беса кои беа услов нивните четворица пратеници да гласаат за уставните измени, обезбедени се потребните 80 гласови за имплементација на Договорот од ...

Заев до пратениците: Секој глас „против“ е глас за изолација

Фактор - 09.01.2019

Премиерот Зоран Заев на седницата за уставни измени попладнево изјави дека ќе имаме име кое ќе биде признаено од сите. Вели дека патриотизам е кога се градат патишта за идните генерации. Заев рече дека ова е само еден од убавите денови кои ја чекаат ...

Заев побара позитивна одлука за уставните измени: Големината на оваа историска одлука треба да ја препознаеме сите

Либертас - 09.01.2019

Вашата позитивна одлука тука во Собранието денеска ја приближува Македонија до членството во НАТО, до моментот кога македонското знаме гордо ќе се вее на јарболот во Брисел со знамињата на останатите земји-членки, но исто така и ја прави извесна ...

По обраќањето на Заев, Џафери ја прекина седницата за уставни измени

CivilMedia - 09.01.2019

Зоран Заев од собраниската говорница се обрати пред пратениците да започнат со расправа за уставните промени. „Имаме кристална и недвосмислена потврда за македонскиот идентитет како дома, така и во странство… Грција веќе не го оспорува нашето право, ...

Заев побара позитивна одлука за уставните измени, седницата продолжува утре во 13 часот

Локално - 09.01.2019

-Имаме кристална и недвосмилена потврда за македонскиот идентитет, Македонец, Македонка, Македонци, како дома, така и во странство преведено без ограничувања на сите јазици во светот. Македонски идентитет за севкупна употреба.

(ВИДЕО) Заев: Граѓаните и светот очекуваат државничка одлука

iPortal - 09.01.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се обрати на почетокот на седницата за усвојување, донесување и прогласување на уставните амандмани и на Уставниот закон, којашто почна со Утврдување на предлог амандманите 33, 34, 35, 36 ...

Последниот став на Заев за уставните амандмани: Еве што порача премиерот вечерва

Бизнис Вести - 09.01.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се обрати на почетокот на седницата за усвојување, донесување и прогласување на уставните амандмани и на Уставниот закон, којашто почна со Утврдување на предлог амандманите 33, 34, 35, 36 ...

Заев побара позитивна одлука за уставните измени, седницата продолжува утре

Опсервер - 09.01.2019

Вашата позитивна одлука тука во Собранието денеска ја приближува Македонија до членството во НАТО, до моментот кога македонското знаме гордо ќе се вее на јарболот во Брисел со знамињата на останатите земји-членки, но исто така и ја прави извесна ...

Заев побара позитивна одлука за уставните измени, седницата продолжува утре

Вечер Прес - 09.01.2019

Вашата позитивна одлука тука во Собранието денеска ја приближува Македонија до членството во НАТО, до моментот кога македонското знаме гордо ќе се вее на јарболот во Брисел со знамињата на останатите земји-членки, но исто така и ја прави извесна ...

Кои се условите на Беса?

4NEWS - 09.01.2019

Во дебатата „Click Plus“ на ТВ21 вечерва Касами ги образложи условите под кои Беса би дала зелено светло за уставните измени во третата фаза, каде потребно е 2/3 мнозинство. Условите на БЕСА се: 1. Да нема македонско државјанство кај албанците 2.

Касами: Без да ни се исполнат барањата нема глас за уставните измени

24Инфо - 09.01.2019

Ако не се исполнат барањата на Беса, тогаш нема да гласаат за уставните измени. Ова вечерва го изјави лидерот на Беса, Билал Касами во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 . Условите на Беса се да нема македонско државјанство кај Албанците, да ...

Утре ќе се гласа за промена на Уставот, Заев ги убедуваше пратениците да го поддржат

Република - 09.01.2019

Амандманите кои ги поднесoa, а произлегуваат од Договорот од Преспа, но и барањата на албанските опозициски партии денеска ги образложи премиерот Зоран Заев пред пратениците. Утре во Собранието е финалната фаза, односно гласањето.

Двотретинското мнозинство се уште „виси“, седницата за уставните измени продолжува утре

еМагазин - 09.01.2019

Вашата позитивна одлука тука во Собранието денеска ја приближува Македонија до членството во НАТО, до моментот кога македонското знаме гордо ќе се вее на јарболот во Брисел со знамињата на останатите земји-членки, но исто така и ја прави извесна ...

Касами: Руско-турското влијание во Беса замина со отцепување на неколку пратеници од Беса

4NEWS - 09.01.2019

Лидерот на Беса вечерва во „Click Plus“ на ТВ21 зборуваше за барањата кои Беса ги има и ги бара од Заев да ги исполни со цел да дадат зелено светло на уставите промени. Но, Касами призна дека можеби во минатото во движењето Беса, имало руско-турско ...

Или ќе нема „македонско“ кај Албанците, или БЕСА нема да гласа за уставните измени

Република - 09.01.2019

Ако не се исполнат барањата на Беса, тогаш нема да гласаат за уставните измени. Ова вечерва го изјави лидерот на Беса, Билал Касами во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21. Условите на Беса се да не стои „македонско“ за државјанство кај Албанците, ...

Касами: Без да се исполнат барањата на Беса, нема глас ЗА уставните промени

4NEWS - 09.01.2019

Во вечерашното издание на дебатнион магазин „Click Plus“ на ТВ21 дебатиравме со Биљал Касами кој рече дека доколку не се исполнат барањата кои ги има Беса нема да дадат зелено светло на уставните промени.

Две третини нема потврди вечерва Димитров, пазарот продолжува ноќеска

Вечер Прес - 09.01.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров во вечерашното гостување на 1ТВ рече дека Владата се уште преговара со БЕСА и дека се уште не е финализиран текстот кој се однесува на државјанството, а кој требаше да гласи „македонско/државјанин на ...

Заев побара позитивна одлука за уставните измени, седницата продолжува утре

MTM - 09.01.2019

Вашата позитивна одлука тука во Собранието денеска ја приближува Македонија до членството во НАТО, до моментот кога македонското знаме гордо ќе се вее на јарболот во Брисел со знамињата на останатите земји-членки, но исто така и ја прави извесна ...

Заев побара позитивна одлука што ќе ја приближи Македонија до членството во НАТО

Н.Македонија - 09.01.2019

Вашата позитивна одлука, тука во Собранието, денеска ја приближува Македонија до членството во НАТО, до моментот кога македонското знаме гордо ќе се вее на јарболот во Брисел со знамињата на останатите земји-членки, но исто така и ја прави извесна ...

Заев побара позитивна одлука за уставните измени, седницата продолжува утре

1tv - 09.01.2019

Вашата позитивна одлука тука во Собранието денеска ја приближува Македонија до членството во НАТО, до моментот кога македонското знаме гордо ќе се вее на јарболот во Брисел со знамињата на останатите земји-членки, но исто така и ја прави извесна ...

Села на средба со шефот на НАТО во Македонија

Нетпрес - 08.01.2019

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села ќе се сретне со шефот на Канцеларијата на НАТО за врски со Македонија, амбасадорот Зоран Јанковиќ. Се очекува тема да бидат уставните измени и Преспанскиот договор.

(ВИДЕО) Зендели до Османи: Прашај ги Албанците во Чаир дали се согласуваат во државјанство да им стои дека се Македонци

А1 On - 08.01.2019

Ние не сме кочница за интегративниот процес во НАТО и ЕУ, ние дадовме поддршка на почетокот за отворање на Уставот, но во текот на процесот се променија правилата на игра, се дадоа нови работи кои за нас се спорни, велат од крилото на Касами на Беса.

(Видео) Ружин: Касами и Села не се важни фактори за уставните промени, САД и Брисел ќе пресечат

Макфакс - 08.01.2019

Не може низ призмата на еден или друг политичар да ја врзуваме судбината на државата, тоа и ним им е јасно. Касами и Села не се најважни фактори во оваа ситуација, има позначајни влогови од нивните барања, тоа се Брисел и САД, вели Нано Ружин за ...

Ако Заев ги прифати барањата на Касами и Села осумтемина пратеници ќе му „свртат грб"

Press24 - 08.01.2019

Два дена ги делат пратениците од стартот на расправата за уставни измени. Во меѓувреме, премиерот Заев ќе разговара со БЕСА за да ги испеглаат ставовите. Осуммината пратеници кои опозициската ВМРО ДПМНЕ ги исклучи од партијата нема да му дадат ...

Шефот на НАТО во Македонија Јанковиќ на состанок со Зијадин Села

Р.С.Европа - 08.01.2019

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села ќе се сретне со шефот на Канцеларијата на НАТО за врски со Македонија, амбасадорот Зоран Јанковиќ. Се очекува тема да бидат уставните измени и Преспанскиот договор.

Осумте пратеници не се согласуваат Заев да ја исполни желбата на Касами

А1 On - 08.01.2019

Уште еден ден до денот „Д“, кога ќе биде јасно дали Зоран Заев успеа да ја достигне посакуваната и неопходна бројка од 80. пратеници – неопходни за промена на Уставот, како услов за реализација на Преспанскиот договор.

Одмаздата на Касами и Села

Слободен Печат - 08.01.2019

Касами и Села не ја гледаат големата слика. Со прифаќање на сегашните амандмани на Уставот и со поддршка на тие амандмани од нивна страна, Македонија ќе го направи својот најголем исчекор кон членство во НАТО и во ЕУ.

(Видео)Зендели: Османи нека ги праша Албанците во Чаир дали сакаат во државјанство да бидат Македонци

Макфакс - 08.01.2019

Ние не сме кочница за интегративниот процес во НАТО и ЕУ, ние дадовме поддршка на почетокот за отворање на Уставот, но во текот на процесот се променија правилата на игра, се дадоа нови работи кои за нас се спорни, велат од крилото на Касами на Беса.

(ВИДЕО) Ружин: Касами и Села не се важни фактори за уставните промени, САД и Брисел ќе прекршат

А1 On - 08.01.2019

Не може низ призмата на еден или друг политичар да ја врзуваме судбината на државата, тоа им е јасно и на нив. Касами и Села не се најважни фактори во оваа ситуација, има позначајни влогови од нивните барања, тоа се Брисел и САД вели за А1он, Нано ...

Ѓорги Спасов: Касами и Села не ја гледаат големата слика

еМагазин - 08.01.2019

Со свое видување на последните случувања за обезбедување на потребното мнозинство за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, на својот Фејсбук профил , се осврна и политичкиот аналитичар Ѓорги Спасов.

Во Собранието утре почнува финалето на промена на Уставот: Ќе има ли дво-третинско мнозинство?

еМагазин - 08.01.2019

На седницата број 75 закажана за утре во Собранието почнува финалната расправа по уставните измени предвидени со Преспанскиот договор меѓу Македонија и Грција, со кој меѓу другото името на државата ќе се промени во Северна Македонија.

Сакаат ли Села и Касами да бидат обележани како главна пречка за влез на Македонија во НАТО?

еМагазин - 08.01.2019

Алијансата на Албанците на Зијадин Села и Беса на Биљал Касами , сакаат Македонија да ја видат во НАТО и ЕУ, но кога дојде време да покажат колку тоа многу го сакаат, „играат“ некоја друга игра.

Впечатлив кармин и класичен аутфит: Стилот на Беса Арифи

Женски магазин - 08.01.2019

Беса Арифи е вонреден професор на Универзитетот на Југо-Источна Европа. Таа на македонската јавност и е позната како политички аналитичар, и помлада сестра на политичарката Теута Арифи. Нејзините родители се просветни работници, а љубовта кон ...

Ружин: Касами и Села не се важни фактори за уставните промени, САД и Брисел ќе прекршат

Точка - 08.01.2019

Не може низ призмата на еден или друг политичар да ја врзуваме судбината на државата, тоа и ним им е јасно. Касами и Села не се најважни фактори во оваа ситуација, има позначајни влогови од нивните барања, тоа се Брисел и САД, вели Нано Ружин за ...

Одмаздата на Касами и Села

Локално - 08.01.2019

Касами и Села не ја гледаат големата слика. Со прифаќање на сегашните амандмани на Уставот и со подршка на тие амандмани од нивна страна, Македонија ќе го направи својот најголем исчекор кон членство во НАТО и во ЕУ.

Впечатлив кармин и класичен аутфит: Стилот на Беса Арифи

Фактор - 08.01.2019

Беса Арифи е вонреден професор на Универзитетот на Југо-Источна Европа. Таа на македонската јавност и е позната како политички аналитичар, и помлада сестра на политичарката Теута Арифи. Нејзините родители се просветни работници, а љубовта кон ...

Села ја чека средбата со Заев, БЕСА на Касами тврди дека не блокира

Мета - 08.01.2019

Крилото на движењето БЕСА предводено од Биљал Касами вели дека не ја блокира евроатлантската интеграција на Македонија, а гласовите на нејзините пратеници ќе зависат од тоа како ќе се одвива дебатата, порача пратеникот Фадил Зендели денеска, јави ...

Неизвесност до последен момент, БЕСА не знае дали ќе ги поддржи уставните измени

CivilMedia - 08.01.2019

Полека истекува рокот за Владата да успее да ја постигне посакуваната бројка од 80 пратеници, кои се неопходни за промена на Уставот, како услов за реализација на Преспанскиот договор. Согласно последното пребројување, располага со 76 гласа, а му ...

Зендели: Османи нека ги праша Албанците во Чаир дали сакаат во државјанство да бидат Македонци

Точка - 08.01.2019

Ние не сме кочница за интегративниот процес во НАТО и ЕУ, ние дадовме поддршка на почетокот за отворање на Уставот, но во текот на процесот се променија правилата на игра, се дадоа нови работи кои за нас се спорни, велат од крилото на Касами на Беса.

Ако Заев ги прифати барањата на Касами и Села осуммината исклучени пратеници „ќе му откажат љубов“

Фактор - 08.01.2019

Два дена ги делат пратениците од стартот на расправата за уставни измени. Во меѓувреме, премиерот Заев се наоѓа „растргнат“ меѓу две страни. Осуммината пратеници кои опозициската ВМРО ДПМНЕ ги исклучи од партијата нема да му дадат поддршка на ...

Според Зендели, Албанците во Чаир не сакаат да бидат Македонци по државјанство

AKO - 08.01.2019

Пратеникот Фадил Зендели од партијата Беса кое е предводи Касам, по средбата со претставнкот на НАТО, Зоран Јанковиќ, рече дека има спорни моменти во делот за државјанството . Тие не сакаат да бидат пречка за патот кон НАТО, но сметаат дека ...

Ќе се откаже ли Заев од зборот „македонски народ“од преамбулата и „македонско“ од државјанството , за Касами да гласа ...

Скопје1 - 08.01.2019

Продолжуваат разговорите на Владата со претстваниците од опозициската БЕСА од албанскиот блок за обезбедување двотретинско мнозинство за уставните измени. На денешниот состанок на работната група составена од претставник од Кабинетот на ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со партиски препукувања пред гласањето на уставните амандмани

1tv - 08.01.2019

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов изјави дека е оптимист дека пратениците ќе гласаат за уставните измени потребни за Преспанскиот договор и зачленување на Македонија во НАТО и во ЕУ.

Села утре ќе се сретне со шефот на НАТО за врски со Македонија, потоа оди на средба со Заев

Фокус - 07.01.2019

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, утре попладне во македонскиот парламент треба да оддржи средба со шефот на Канцеларијата на НАТО за врски со Македонија, Зоран Јанковиќ, информираа од партијата.

Амандманите на БЕСА утре на разгледување во Влада

Телма - 07.01.2019

Работни групи од БЕСА и владата ќе се сретнат утре за да ги испеглаат ставовите за аманманите кои ги предлага партијата во рамки на Уставните измени. Ова за Телма го потврдуваат од БЕСА од каде велат дека аманманите се подготвени но ке треба да ги ...

Два дена пред почеток на расправата за уставни измени – двотретинското мнозинство неизвесно

24 Вести - 07.01.2019

Ќе ги добие ли власта двата пратенички гласа од БЕСА за измени во Уставот? Барањата од партијата на Билал Касами ден пред почетокот на клучната фаза, ќе се најдат на маса пред правни експерти од Владата.

БЕСА и Владата утре ќе ги „пеглаат" ставовите за аманманите

Press24 - 07.01.2019

Работни групи од БЕСА и владата ќе се сретнат утре за да ги испеглаат ставовите за аманманите кои ги предлага партијата во рамки на Уставните измени, потврдуваат за Телма од БЕСА. Од партијата не сакаат да прејудицираат што ќе се случува но велат ...

Села утре на средба со Заев, ама и со претставник на НАТО

Слободен Печат - 07.01.2019

Почнуваат финалните преговори за обезбедување поддршка на уставните измени кои произлегуваат од Договорот за надминување на спорот со името со Грција. Лидерот на Алијансата на Албанците Зијадин Села треба да се сретне со премиерот Зоран Заев, а ...

Села утре ќе се сретне со шефот на НАТО за врски со Македонија, потоа оди на средба со Заев

Локално - 07.01.2019

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, утре попладне во македонскиот парламент треба да оддржи средба со шефот на Канцеларијата на НАТО за врски со Македонија, Зоран Јанковиќ, информираа од партијата.

Села утре прво на средба со шефот на НАТО за врски со Македонија, потоа на средба со Заев

Либертас - 07.01.2019

Лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села, утре попладне во македонскиот парламент треба да се сретне со шефот на Канцеларијата на НАТО за врски со Македонија, Зоран Јанковиќ, информираа од партијата.

Села утре прво на средба со шефот на НАТО за врски со Македонија, потоа на средба со Заев

1tv - 07.01.2019

Лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села, утре попладне во македонскиот парламент треба да се сретне со шефот на Канцеларијата на НАТО за врски со Македонија, Зоран Јанковиќ, информираа од партијата.