TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трошановски:Нема продолжување на евроинтеграцијата на Македонија ако Бугарија остане на ветото

Канал5 - 22.11.2020

Македонија нема начин да го заобиколи бугарското вето со цел да ја продолжи интеграцијата во Европската Унија, вели Марко Трошановски, директор на Институтот за демократија во анализа за Канал 5.

Бугарски свештеник: Претензиите на Бугарија кон Македонија се без основа

Канал5 - 22.11.2020

Јеромонахот Рафаил, поранешен игумен на манастирот „Свети Николај Мирликијски Чудотворец“ од Кладница во Бугарија, застана во одбрана на Македонија по бугарското вето . „За македонското прашање накратко од мене: 1) Република Македонија е суверена и ...

Ветото не беше бугарско, туку Захариевско, Борисовско…

CivilMedia - 22.11.2020

пишува: Три децении од независноста, сите со право се надевавме дека годинава, во време на светски предизвици, ние ќе надминеме конечно еден голем предизвик, важен за нашата иднина. Актуелната власт потпиша два договора со соседите со кои се решија ...

Бугарски свештеник: Претензиите на Бугарија кон Македонија се без основа

Либертас - 22.11.2020

Бугарски свештеник: Претензиите на Бугарија кон Македонија се без основа Јеромонахот Рафаил, поранешен игумен на манастирот „Свети Николај Мирликијски Чудотворец“ од Кладница во Бугарија, застана во одбрана на Македонија по бугарското вето .

Бугарски поет се срами за ветото на неговата влада за Македонија, но…

Expres - 22.11.2020

Поетот и преведувач од Софија Манол Глишев се срами затоа што Бугарија ставила вето на кандидатурата на Македонија за влез во Европската унија. “Како Бугарин со делумно македонско потекло и како Европеец, страшно се срамам од оваа криминална одлука ...

Менкиноски: Бугарија ќе мора да го признае македонското малцинство,тоа го бара Стразбур

Канал5 - 21.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ вели дека Бугарија ја има „промашено темата со ветото за Македонија“, зашто воопшто не е во корелација со содржината на критериумите на ЕУ.

Заев е непријатно изненаден од ветото на Бугарија

Алсат-М - 21.11.2020

Потегот на Софија да го блокира донесувањето на преговарачката рамка за одржување на првата меѓувладина конференција меѓу Брисел и Скопје е непријатно изненадување, вели премиерот Зоран Заев во интервју за АФП.

Да се направат напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември, ЕУ да го препознае постигнатото на ...

Сител - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Сите погледи насочени кон декември – ЕУ да го препознае постигнатото на земјава

Нова ТВ - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Стојков: Клучно за Бугарија е да се оспори македонскиот јазик, затоа што тоа го негира самото постоење на македонската ...

Нетпрес - 21.11.2020

Професорот Стојко Стојков, копретседател на организацијата ОМИ Илинден Пирин во Република Бугарија во своето интервју за Македонско радио истакна дека не е изненаден од ставот на Бугарија за поставување на вето на отпочнувањето на преговорите.

Сите погледи насочени кон декември , ЕУ да го препознае постигнатото на земјава

Независен - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Во декември уште една шанса

Слободен Печат - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

(ВИДЕО) Канзуров: Делчев е Бугарин и Македонец

ММС - 21.11.2020

„Нема никакво каење во Бугарија, но морам да потенцирам дека таа тема, македонската тема воопшто не присуствува како главна во бугарскиот медиумски простор за разлика од Македонија. До пред некој месец таа тема речиси и да ја немаше во јавниот ...

Пендаровски: Бугарија не може да излезе од времето на Тодор Живков, но решение треба да се бара

МКД - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Опасностa од Бугарското вето

Слободен Печат - 21.11.2020

Впрочем не е проблем што Бугарија го саботира македонското пристапување кон ЕУ, туку проблем е што ЕУ нема желба и начин како да го обесхрабри и спречи вакво однесување на своите полноправни членки.

(ВИДЕО) Иванов: Признавам и сексизам и жртва да бидам, но од оптимист станав песимист

ММС - 21.11.2020

„Ниту може Зоран Иванов да биде проблем, ниту некогаш сум бил проблем, камо среќа еве тој чин, моето разрешување да биде макар едно зрнце песок да ја помести таа тешка бетонска плоча што стои на патот на македонските интеграции во овие дебати со ...

„Един народ в две държави – истина или лъжа“, поглед од страна на еден економист – Македонец

Независен - 21.11.2020

Економијата во споредба со историјата е поегзактна наука, има цели бази на секундарни податоци, емпириски индикатори, точни економски варијабли и се уште немаме консензус помеѓу економистите за голем дел од клучните економски прашања – како тогаш ...

Како Русија преку Бугарија виа Македонија го дестабилизира јужното крило на НАТО

Слободен Печат - 21.11.2020

Кога шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева кажа дека освен постоечките бугарски барања поврзани со идентитетот, Северна Македонија мора да се откаже и од “славењето на Тито” доколку сака да влезе во Европската унија, бугарските ...

Реакција во „Фајненшл тајмс“: Дипломатијата на Западен Балкан има одеци од советското минато!

Нетпрес - 21.11.2020

Бугарското вето за почеток на преговорите за членство на државава во Европската Унија, во македонската јавност беше примено крајно разочарувачи и навредливо, оосбено што политичкиот врв на Бугарија лицемерно повторуваше дека двете „пријателски ...

Драгаш: После бугарското малтретирање на Македонија, тешко може да се очекува јакнење на вербата во ЕУ

PressingTV - 21.11.2020

Македонците се емотивни луѓе и веројатно тешко го поднесуваат неочекуваниот “ладен туш” на кој беа изложени, неколку дена отткако беа одушевени поради првиот Европски пласман во фудбал, па се до една нова блокада на патот кон членството во ...

Лешинари

iPortal - 21.11.2020

Нож во грбот друже, веројатно сте го слушнале многупати, му го кажав ова пред некој ден на еден мој пријател во врска со политичката ситуација кај нас предизвикана од она вето од бугарска страна, патем ме праша зошто ме нема одамна да напишам нешто, ...

Да се направат напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември, ЕУ да го препознае постигнатото на ...

Либертас - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Правата на Македонците во Пиринска Македонија не се во надлежност ни на Захариева, ни на македонските политичари

Република - 21.11.2020

Бугарија ја има промашено темата со ветото за Македонија, зашто воопшто не е во корелација со содржината на критериумите на ЕУ, вели адвокатот Тони Менкиноски, претседател на Комисијата за правни работи на ВМРО-ДПМНЕ, но и правен застапник на ...

ЕУ да вложи напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември

CivilMedia - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Да се направат напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември, ЕУ да го препознае постигнатото на ...

Вечер Прес - 21.11.2020

Унијата треба да го препознае она што го постигна земјава во изминатите три и пол години. Ова се пораките што вчера ги упатија високи државни претставници по повод овонеделната бугарска блокада, дека земјава продолжува да работи до последен момент ...

Лешинари

Либертас - 21.11.2020

Нож во грбот друже, веројатно сте го слушнале многупати, му го кажав ова пред некој ден на еден мој пријател во врска со политичката ситуација кај нас предизвикана од она вето од бугарска страна, патем ме праша зошто ме нема одамна да напишам нешто, ...

Да се направат напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември, ЕУ да го препознае постигнатото на ...

Кумановски м. - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Шилегов: Ниеден Бугарин нема право да наметне нешто на Македонија

Бизнис Вести - 21.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Еврокомесар: Не гледам причина Бугарија да го смени ставот за Северна Македонија

Локално - 21.11.2020

Во овој момент, не гледам причина Бугарија да го смени ставот за Северна Македонија. Ова го рече еврокомесарот за иновации, истражување, култура, образование и млади Марија Габриел во интервју за програмата „Разбуди се“ на Нова ТВ по повод ...

Професорот Стојков од Бугарија: Клучно за Бугарија е да се оспори македонскиот јазик, затоа што тоа го негира самото ...

Курир - 21.11.2020

Професорот Стојко Стојков, копретседател на организацијата ОМИ Илинден Пирин во Република Бугарија во своето интервју за Македонско радио истакна дека не е изненаден од ставот на Бугарија за поставување на вето на отпочнувањето на преговорите.

За Бугарите говор на омраза е и тоа ако речеме дека сме Македонци

Република - 21.11.2020

Професорот Стојко Стојков, копретседател на организацијата ОМИ Илинден Пирин во Република Бугарија, во интервју за Македонско радио истакна дека не е изненаден од ставот на Бугарија за поставување на вето на отпочнувањето на преговорите.

Да се направат напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември, ЕУ да го препознае постигнатото на ...

24Инфо - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Опасностa од бугарското вето

Република - 21.11.2020

Македонците се емотивни луѓе и веројатно тешко го поднесуваат неочекуваниот “ладен туш” на кој беа изложени, неколку дена отткако беа одушевени поради првиот Европски пласман во фудбал, па се до една нова блокада на патот кон членството во ...

Да се направат напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември, ЕУ да го препознае постигнатото на ...

Опсервер - 21.11.2020

– Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Влегуваат ли во сферата на криминал испорачаните бугарски уцени?

Н.Македонија - 21.11.2020

Апсурдните барања со кои Бугарија го аргументира ветото за почеток на пристапните преговори на Македонија ја ставија Европската Унија на тенок мраз. Прво од аспект на самата процедурална форма, бидејќи под превезот на консензуалното одлучување се ...

Гаранции за легитимирање на криминалот

Н.Македонија - 21.11.2020

По петнаесет години минати во чекалницата на ЕУ, по големи (сѐ уште) контроверзни политички одлуки за надминување на грчкото вето, по тригодишно лицемерно добрососедство од Бугарија што се претвори во вето за Македонија, за почеток на преговорите за ...

За Бугарите говор на омраза е и тоа ако речеме дека сме Македонци

Вечер - 21.11.2020

Професорот Стојко Стојков, копретседател на организацијата ОМИ Илинден Пирин во Република Бугарија, во интервју за Македонско радио истакна дека не е изненаден од ставот на Бугарија за поставување на вето на отпочнувањето на преговорите.

Бугарски свештеник: Претензиите на Бугарија и Бугарите кон Македонија и Македонците се без основа

Expres - 21.11.2020

Јеромонахот Рафаил, поранешен игумен на манастирот „Свети Николај Мирликијски Чудотворец“ од Кладница во Бугарија, застана во одбрана на Македонија и на Македонците по бугарското вето за стартот на преговори со Европската унија.

Адвокатот на Македонците од Бугарија во Стразбур: Софиското вето е промашена тема

Expres - 21.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски, правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“, вели дека Бугарија ја има „промашено темата со ветото за Македонија“, зашто воопшто не е во корелација со содржината на критериумите на ЕУ.

Професор Стојков: И ако кажеме дека сме Македонци, тоа се смета за говор на омраза против Бугарија

Expres - 21.11.2020

Професорот Стојко Стојков, копретседател на организацијата ОМО Илинден Пирин во Република Бугарија во своето интервју за Македонско радио истакна дека не е изненаден од ставот на Бугарија за поставување на вето на отпочнувањето на преговорите.

Виктор Канзуров: Делчев е Бугарин и Македонец

Мак. Весник - 21.11.2020

„Нема никакво каење во Бугарија, но морам да потенцирам дека таа тема, македонската тема воопшто не присуствува како главна во бугарскиот медиумски простор за разлика од Македонија. До пред некој месец таа тема речиси и да ја немаше во јавниот ...

Ангел Димитров: Бугарската позиција во однос на Македонија е монолитна

Expres - 21.11.2020

Во интервју за македонски „Фокус“, долгогодишниот бугарски амбасадор во Македонија вели дека веќе 75 години во Скопје се гради систематска негативна и невистинита претстава за Бугарија како непријателска и постојана закана – нешто што е многу добро ...

Менкиноски: Македонците во Бугарија извојуваа голема победа пред судот во Стразбур

MakPress - 21.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски, претседател на Комисијата за правни работи на ВМРО-ДПМНЕ, но и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ во интервју за „Нова Македонија“, вели дека Бугарија ја има промашено темата со ...

Да се направат напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември, ЕУ да го препознае постигнатото на ...

MakPress - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Несоницата на Михајлов

Призма - 20.11.2020

Деновие се потсетив на последното интервју на Иван Ванчо Михајлов (26.8.1896 – 5.9.1990) со бугарскиот новинар и публицист Кеворк Кеворкјан. Разговорот е снимен на 23 мај 1990 година во Рим, три месеци пред смртта на Михајлов.

Продолжуваат напорите за изнаоѓање решение, нема преговори за јазикот и идентитетот

24 Вести - 20.11.2020

Бугарските барања се спротивни на европските вредности и излегуваат од рамката на Договорот за добрососедство. Но, Северна Македонија ќе продолжи да бара разумно решение за надминување на разликите.

Калфин: Бугарската влада не објасни што точно сака од Македонија

Канал5 - 20.11.2020

Бугарската позиција во рамки на Европската Унија е целосно несфатлива, а државниот врв има контрадикторни изјави – вели поранешниот шеф на бугарската дипломатија Ивајло Калфин. Во интервју за тамошните медиуми тој додава и дека Бугарија изминатиот ...

Наумовски: Исчекор кон ЕУ во наредното шестмесечно претседателство

Алсат-М - 20.11.2020

Универзитетскиот професор, поранешен вицепремиер и амбасадор во САД, Васко Наумовски, во вечерашното гостување во емисијата „360 Степени“ на Алсат оценува дека шансите за надминување на пречката за почеток на преговори со ЕУ, наметнати од официјална ...

Шилегов: Позицијата на Бугарија е непринципиелна

Канал5 - 20.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Проф. Марковиќ: Решение на спорот со Бугарија тешко пред словенечкото претседавање со ЕУ

Алсат-М - 20.11.2020

Универзитетскиот професор, Ненад Марковиќ, оценува дека решение за блокадата од Бугарија не би можело да се очекува пред почетокот на словенечкото претседателство со Унијата. „Бугарија некако се ‘урови’ во сопствените позиции, изгради прилично силни ...

„Само Интервју” со Петре Шилегов

Канал5 - 20.11.2020

Во вечерашното „Само Интервју” гостуваше Петре Шилегов. Во овој момент јас сум администратор на Скопје, администраторите се бираат на избори, но ако е војна и администраторите дојдат со тенкови, тоа се окупатори, рече Шилегов.

„Само Интервју” вечерва со Петре Шилегов

Канал5 - 20.11.2020

Во вечерашното „Само Интервју” гостин ќе биде Петре Шилегов. Драги сограѓани повеќе или помалку гневни на бугарското вето, вечерва во Само Интервју со човекот кој што и одржа лекција на бугарската јавност и градоначалник на Скопје, Петре Шилегов.

Наумовски: Бугарија е веќе влезена во изборна кампања

Фокус - 20.11.2020

Поранешен вицепремиер и амбасадор во САД, Васко Наумовски, смета дека за време на наредното шестмесечно претседателство со ЕУ би биле поголеми шансите да се направи исчекор во преговорите со Бугарија.

Милошоски: Блокадата од Бугарија е неоправдана, таа ја овозможи Заев!

Фокус - 20.11.2020

Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ денеска упати критики кон владејачката СДСМ за тоа како државата се справува со корона вирусот. Исто така, што се однесува до блокадата од Бугарија за членство во ЕУ, тој вели дека таа е неоправдана.

Вето за ЕУ и обединета Европа

Deutsche Welle - 20.11.2020

Фактот дека Македонија е во сфера на интерес на САД и Германија, нуди надеж дека нејзиниот интегративен процес во ЕУ и кон Запад можеби накратко ќе биде закочен, но стратешки не може да биде запрен.

Бууууу-гарија

Сакам да кажам - 20.11.2020

1 Нема датум за почеток на преговори со ЕУ. Ама Европа доаѓа кај нас. Премиерот Зоран Заев најави нов економски пакет, кој вклучува и декриминализација и легализација на марихуаната во туристичките места.

Марковиќ: Мали се шансите за договор со Бугарија пред втората половина на 2021

Фокус - 20.11.2020

Универзитетскиот професор и член на Советот за безбедност на шефот на државата, Ненад Марковиќ, во 360 Степени на Алсат вели дека поголеми се шансите за решение со Бугарија за време на втората половина од следната година, отколку да се најде ...

Ненад Марковиќ: Пред март не очекувам решение за бугарската блокада

360 степени - 20.11.2020

Универзитетскиот професор и член на Советот за безбедност на шефот на државата, Ненад Марковиќ, во гостување во „360 степени“ вели дека поголеми се шансите за решение со Бугарија за време на втората половина од следната година, отколку да се најде ...

Васко Наумовски: Бугарија на некој начин покажува дека не сака решение

360 степени - 20.11.2020

Универзитетскиот професор, поранешен вицепремиер, амбасадор во САД и специјален пратеник во разговорите за името, Васко Наумовски во вечерашното гостување во „360 степени“ зборуваше за блокадата од Бугарија кон С Македонија на патот кон ЕУ.

Правата на малцинствата се надвор од мандатите на Захариева и на македонските политичари, вели Менкиновски од ...

360 степени - 20.11.2020

Претседателот на Комисијата за правни работи на ВМРО-ДПМНЕ потсетува на спорот што го добија Македонци во Бугарија пред Судот во Стразбур, нагласувајќи дека почитувањето на малцинските права е демократски меѓународен стандард Бугарија ја има ...

Продолжуваат напорите за изнаоѓање решение, нема преговори за јазикот и идентитетот

Сител - 20.11.2020

Бугарските барања се спротивни на европските вредности и излегуваат од рамката на Договорот за добрососедство. Но, Македонија ќе продолжи да бара разумно решение за надминување на разликите. Притоа, преговори за јазикот и идентитетот нема да има.

Ретроспектива на бугарското вето

ММС - 20.11.2020

„Одобрување на преговарачката рамка со Албанија, но не и со Македонија“, вака министерката за надворешни работи Екатерина Захариева, се обрати пред новинарите по завршување на Советот за општи работи на ЕУ.

Шилегов: Ниеден Бугарин нема право да ѝ наметне нешто на Македонија

+инфо - 20.11.2020

Бугарите сметаат дека на 13-ти Ноември ние сме славеле нешто поврзано со Тито. Тие сакаат да го премолчиме делот во историјата каде што е јасно дека царска Бугарија за време на Втората светска војна била соработник на нацистичка Германија, истакна ...

Шилегов: Ниеден Бугарин нема право да наметне нешто на Македонија

Слободен Печат - 20.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Ќе се најде ли „разумно“ решение со Бугарија – во Скопје оптимизам, Софија вели има проблеми

Нова ТВ - 20.11.2020

Бугарските барања се спротивни на европските вредности и излегуваат од рамката на Договорот за добрососедство. Но, Северна Македонија ќе продолжи да бара разумно решение за надминување на разликите.

Шилегов: Позицијата на Бугарија е непринципиелна, надвор е од принципите на функционирање на ЕУ

Press24 - 20.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Шилегов: Позицијата на Бугарија не може да опстои

Независен - 20.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Менкиноски: Бугарија ја има промашено темата со ветото за Македонија

Нетпрес - 20.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ вели дека Бугарија ја има „промашено темата со ветото за Македонија“, зашто воопшто не е во корелација со содржината на критериумите на ЕУ.

Менкиноски: Бугарија ја има промашено темата со ветото, Стразбур бара да ги регистрира македонските здруженија

+инфо - 20.11.2020

Според Менкиноски, Бугарија ја има промашено темата за вето, а кога-тогаш ќе мора да овозможи регистрација на македонските здруженија кај неа, зашто тоа од неа го бара Советот на Европа. Адвокатот Тони Менкиноски, претседател на Комисијата за правни ...

Тилот и националноста!

Независен - 20.11.2020

ИЛО ТРАЈКОВСКИ Наместо резигнираност и разочараност, владејачката, но и целата политичка класа, сега треба да ги мобилизира највредните елементи на националниот дух Нацијата и националноста повторно стануваат тема на денот.

Васко Наумовски: Бугарија на некој начин покажува дека не сака решение

Press24 - 20.11.2020

У ниверзитетскиот професор, поранешен вицепремиер, амбасадор во САД и специјален пратеник во разговорите за името, Васко Наумовски во вечерашното гостување во „360 степени“ зборуваше за блокадата од Бугарија кон С Македонија на патот кон ЕУ.

Продолжуваат напорите за изнаоѓање решение, нема преговори за јазикот и идентитетот

Кајгана - 20.11.2020

Бугарските барања се спротивни на европските вредности и излегуваат од рамката на Договорот за добрососедство. Но Македонија ќе продолжи да бара разумно решение за надминување на разликите. Притоа, преговори за јазикот и идентитетот нема да има.

Продолжуваат напорите за изнаоѓање решение, нема преговори за јазикот и идентитетот

ММС - 20.11.2020

Бугарските барања се спротивни на европските вредности и излегуваат од рамката на Договорот за добрососедство. Но, Северна Македонија ќе продолжи да бара разумно решение за надминување на разликите.

Решение до Нова година или без решение со години

Слободен Печат - 20.11.2020

Ако не се најде решение за бугарските позиции кон Македонија до крајот на оваа година за време на германското претседателство со ЕУ, потоа потешко ќе се надмине проблемот кој може да остане со години, предупредуваат аналитичарите.

Ќе се најде ли „разумно“ решение со Бугарија – во Скопје оптимизам, Софија вели има проблеми

Независен - 20.11.2020

Бугарските барања се спротивни на европските вредности и излегуваат од рамката на Договорот за добрососедство. Но, Северна Македонија ќе продолжи да бара разумно решение за надминување на разликите.

Цола Драгојчева на нашето време

Слободен Печат - 20.11.2020

Денеска во Софија еден друг женски глас ја кажува истата прикаска која бугарската држава, може слободно да се каже, како мантра ја повторува повеќе од 100 години. Тоа е гласот на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, новата ...

Кирацоски: Да знаевме дека Бугарија ќе не блокира немаше да го гласаме договорот

Press24 - 20.11.2020

Александар Кирацоски, член на СДСМ и пратеник во Собрание се огласи на социјалните межи по ветото од Бугарија и наведе дека доколку знаеле дека Бугарија ќе не блокираа немало да го ратификува Договорот.

Продолжуваат напорите за изнаоѓање решение, нема преговори за јазикот и идентитетот

А1 On - 20.11.2020

Бугарските барања се спротивни на европските вредности и излегуваат од рамката на Договорот за добрососедство. Но, Северна Македонија ќе продолжи да бара разумно решение за надминување на разликите.

По дождот или пред вистинската бура

Слободен Печат - 20.11.2020

Доколку и понатаму сакаме (без оглед на тоа што сме блокирани) да заличиме на примерно европско општество и држава, во носењето на Европа кај нас може целосно да се потпреме на Европската комисија, но и на најголем дел од останатите 26 членки на ЕУ, ...

Вето за ЕУ и обединета Европа

+инфо - 20.11.2020

Унгарија, Полска, исто како и Бугарија, имаат сосема поинаков филозофски и национален пристап. Нивниот се базира на концептот на стабилизација и конзервација, на чиста нација, на супрематистички и ексклузивен Запад, на културна и етничка доминација ...

Бууууу-гарија

Либертас - 20.11.2020

Бугарија, всушност, бара нежна окупација. Сакаат да нѐ окупираат, ама со наша согласност. Да имаат поправен испит од историјата кога беа на страната на фашистите. Тогаш бугаризацијата ја правеле со жесток ќотек, сега сакаат да ја прават со силата на ...

Менкиноски: Бугарија ја промашила темата со ветото, Советот на Европа бара да ги регистрира македонските здруженија

Република - 20.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски, претседател на Комисијата за правни работи на ВМРО-ДПМНЕ, но и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ во интервју за „Нова Македонија“, вели дека Бугарија ја има промашено темата со ...

Шилегов: Позицијата на Бугарија е непринципиелна, надвор е од принципите на функционирање на ЕУ

Опсервер - 20.11.2020

– Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Менкиноски: Бугарија ја има промашено темата со ветото, Стразбур бара да ги регистрира македонските здруженија

24Инфо - 20.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски, претседател на Комисијата за правни работи на ВМРО-ДПМНЕ, но и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ во интервју за „Нова Македонија“, вели дека Бугарија ја има промашено темата со ...

Шилегов: Позицијата на Бугарија е непринципиелна, надвор е од принципите на функционирање на ЕУ

24Инфо - 20.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Ненад Марковиќ: Пред март не очекувам решение за бугарската блокада

Република - 20.11.2020

Универзитетскиот професор и член на Советот за безбедност на шефот на државата, Ненад Марковиќ, во гостување во „360 степени“ вели дека поголеми се шансите за решение со Бугарија за време на втората половина од следната година, отколку да се најде ...

Шилегов: Позицијата на Бугарија е непринципиелна, надвор е од принципите на функционирање на ЕУ

Либертас - 20.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Марковиќ: Пред март не очекувам решение за бугарската блокада

iPortal - 20.11.2020

Универзитетскиот професор и член на Советот за безбедност на шефот на државата, Ненад Марковиќ, во гостување во „360 степени“ вели дека поголеми се шансите за решение со Бугарија за време на втората половина од следната година, отколку да се најде ...

Продолжуваат напорите за изнаоѓање решение, нема преговори за јазикот и идентитетот

CivilMedia - 20.11.2020

Бугарските барања се спротивни на европските вредности и излегуваат од рамката на Договорот за добрососедство. Но, Северна Македонија ќе продолжи да бара разумно решение за надминување на разликите.

Продолжуваат напорите за изнаоѓање решение, нема преговори за јазикот и идентитетот

Кумановски м. - 20.11.2020

Бугарските барања се спротивни на европските вредности и излегуваат од рамката на Договорот за добрососедство. Но, Северна Македонија ќе продолжи да бара разумно решение за надминување на разликите.

Продолжуваат напорите за изнаоѓање решение, нема преговори за јазикот и идентитетот

Скопје инфо - 20.11.2020

Бугарските барања се спротивни на европските вредности и излегуваат од рамката на Договорот за добрососедство. Но, Северна Македонија ќе продолжи да бара разумно решение за надминување на разликите.

Бучковски: Имаме направено многу повеќе од Бугарија, да останеме мудри и рационални

4NEWS - 20.11.2020

Многу повеќе имаме направено од Бугарија, но свесни сме дека тие се дел од клубот, а ние сакаме таму да влеземе. Во нерамноправна позиција сме, но нашата упорност и трпеливост мора да се одлика на македонската Влада и македонската политика во овој ...

Продолжуваат напорите за изнаоѓање решение, нема преговори за јазикот и идентитетот

24Инфо - 20.11.2020

– Бугарските барања се спротивни на европските вредности и излегуваат од рамката на Договорот за добрососедство. Но, Северна Македонија ќе продолжи да бара разумно решение за надминување на разликите.

Мудроста на Софија и бугарската „философија“

Република - 20.11.2020

Софија! Убаво женско име! Античко, со антички корен! Длабок корен! Софија значи мудрост, памет, интелигенција, вештина! Софија се содржи во зборот философија (philosophy), кој што Платон го користел за да ја дефинира .

Вето на Бугарија за С.Македонија: Политика во служба на Москва или на европските вредности?

Локално - 20.11.2020

Бугарија стави вето на преговарачката рамка на Република Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, откако условите на кои инсистира официјална Софија не беа исполнети. Одлуката ја соопшти бугарската министерка за надворешни работи, ...

„Ал Џезира“: Бугарското вето ги зајакнува националистичките и антиевропските сили во С. Македонија

Локално - 20.11.2020

Ветото на Бугарија за почетокот на преговорите за пристап на Скопје со Европската унија има далекусежни последици – прво за самата Северна Македонија, чија евроинтеграција е запрена по трет пат, што пак води кон посилен национализам и отпор кон ЕУ и ...

Шилегов: Позицијата на Бугарија е непринципиелна, надвор е од принципите на функционирање на ЕУ

Вечер Прес - 20.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Анализа: Може ли да го подигнеме „просекот“ дома додека „положиме“ кај Бугарија и докторираме“ во Брисел?

Фактор - 20.11.2020

Во моменти кога сметавме дека надворешните проблеми и отворените прашања со соседите се решени за конечно да ја трансформираме општествената енергија со јасен пат во евроатлантските институции, повторно сме блокирани.

Продолжуваат напорите за изнаоѓање решение, нема преговори за јазикот и идентитетот

Опсервер - 20.11.2020

– Бугарските барања се спротивни на европските вредности и излегуваат од рамката на Договорот за добрососедство. Но, Северна Македонија ќе продолжи да бара разумно решение за надминување на разликите.

Менкиноски: Бугарија ја има промашено темата со ветото за Македонија

Курир - 20.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ вели дека Бугарија ја има „промашено темата со ветото за Македонија“, зашто воопшто не е во корелација со содржината на критериумите на ЕУ.

Калфин: Бугарското вето на Скопје им служи на евроскептиците

Локално - 20.11.2020

Ветото на Бугарија за почеток на преговорите на Република Северна Македонија за членство во Европската унија е во корист на оние кои се против ЕУ и кои тргуваат со бугарско државјанство и пасоши за Македонците во Софија.

Наумовски надминување на блокадата од Бугарија на патот кон ЕУ за Македонија очекува по изборите кај источниот сосед

24Инфо - 20.11.2020

Универзитетскиот професор, поранешен вицепремиер и амбасадор на Македонија во САД, Васко Наумовски, во вечерашното гостување во емисијата „360 Степени“ за надминување на блокадата од Бугарија и почеток на преговори со ЕУ изјави дека ситуацијата може ...

Наумовски: Поголеми шанси во преговорите со Бугарија би имале после одржувањето на нивните избори

Локално - 20.11.2020

Универзитетскиот професор, поранешен вицепремиер и амбасадор во САД, Васко Наумовски смета дека за време на наредното шестмесечно претседателство со ЕУ би биле поголеми шансите да се направи исчекор во преговорите со Бугарија.

Лазо Димитров, ТВК: Бугарија ќе си изнајде оправдувачка платформа, сама да отстапи од контрапродуктивните условувања

CivilMedia - 20.11.2020

ЦИВИЛ МЕДИА следејќи ги актуелните состојби со македонско – бугарските односи, особено со ветото на Бугарија за отпочнување на преговорите на Северна Македонија за членство во ЕУ, одлучи да ги контактира локалните медиуми со цел појасна слика како ...

Главниот проблем во спорот меѓу Софија и Скопје почна од бугарското ВМРО, вели Шилегов

Локално - 20.11.2020

„Ако имате унифициран став на Заев, Димитров и Османи, кои што се принципиелни и велат дека за овие прашања со Бугарија не преговараме, тогаш каков консензус повеќе од тоа ние потребно. Зошто преговорите меѓу две држави треба да ги водиме јавно во ...

Шилегов: Јасно е дека Бугарија за време на Втората светска војна била соработник на нацистичка Германија

Локално - 20.11.2020

„Бугарите сметаат дека на 13-ти ноември ние сме славеле нешто поврзано со Тито. Тие сакаат да го премолчиме делот во историјата каде што е јасно дека царска Бугарија за време на Втората светска војна била соработник на нацистичка Германија.

ЗАЕВ ПО БЛОКАДАТА ВО ЕУ:  Ако сакаме да се скараме со Бугарија мене не ми треба Мицкоски, тоа можам и сам да го ...

Денешен - 20.11.2020

Власта во Македонија предводена од Зоран Заев не го прифаќа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за лидерска средба по блокадата од Бугарија во ЕУ, и смета дека опозицијата не е воопшто од корист и може само да испровоцира кавги со источниот сосед.

Може ли ударот за регионот да создаде нова шанса

Н.Македонија - 20.11.2020

Најновите настани и бугарската блокада од многу политички и економски аналитичари се доживуваат и како политички и како економски неуспех на целиот регион и на Европа воопшто. Од друга страна, интелектуални елити во поширокиот регион, а особено во ...

Барањето гаранции за откажување од малцинствата е криминал во меѓународното право

Н.Македонија - 20.11.2020

Обидувајќи се институционално да го легитимира ветото за преговарачката рамка за Македонија, што бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева го испорача на министерскиот состанок на Советот за општи работи на ЕУ, во известувањето ...

Македонска кохезија наспроти европската хипокризија

Н.Македонија - 20.11.2020

Бугарското вето за пристапните преговори за Македонија со Европската Унија предизвика привремен триумфализам кај одредени политички структури во Бугарија, кои веројатно немајќи што да им испорачаат на своите граѓани во насока на подобрување на ...

По првото бугарско вето

Н.Македонија - 20.11.2020

Мнозинството граѓани на Македонија со право се разочарани од ставеното прво вето за почеток на преговорите за членство на земјава во Европската Унија. Прво и сигурно, не единствено и последно.

Калфин: Бугарската влада не објасни што точно сака од Македонија

Мак. Весник - 20.11.2020

-Тоа кое што не го направи Бугарската држава и затоа влеговме во ситуација од која секој исход е лош за нас е да не објасниме смислено што точно сакаме. Помеѓу министрите Каракачанов и Захариева не можам да ги разберам, двајцата зборат за различни ...

Кирацовски: Да знаевме… немаше да го ратификуваме Договорот со Бугарија

Expres - 20.11.2020

„Како пратеник кој со гордост го гласаше Договорот за пријателство и добрососедство со Р. Бугарија во 2017 год. никаде во истиот не сретнав условеност помеѓу работата на експертската комисија за историски и образовни прашања со евентуална можност за ...

Кирацовски: Да знаевме дека Бугарија може да стави вето немаше да го ратификуваме Договорот

Магазин - 20.11.2020

Поранешниот пратеник и генерален секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, објави дека своевремено мнозинството во Собранието немало да го ратификува Договорот за добрососедство со Бугарија доколку имало изрична можност да се стави вето на патот на ...

Менкиноски: Бугарија ја има промашено темата со ветото, Стразбур бара да ги регистрира македонските здруженија

Вечер - 20.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ вели дека Бугарија ја има „промашено темата со ветото за Македонија“, зашто воопшто не е во корелација со содржината на критериумите на ЕУ.

Продолжуваат напорите за изнаоѓање решение, нема преговори за јазикот и идентитетот

Frontline - 20.11.2020

Бугарските барања се спротивни на европските вредности и излегуваат од рамката на Договорот за добрососедство. Но, Северна Македонија ќе продолжи да бара разумно решение за надминување на разликите.

Менкиноски: Бугарија ја има промашено темата со ветото за Македонија

Акцент - 20.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ вели дека Бугарија ја има „промашено темата со ветото за Македонија“, зашто воопшто не е во корелација со содржината на критериумите на ЕУ.

Македонија од држава ќе се претвори во територија без народ и историја, чии администратори ќе бидат Атина и Софија!

Магазин - 20.11.2020

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС! ОСУДА НА БУГАРСКОТО ВЕТО ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА! Светскиот Македонски Конгрес ја осудува злоупотребата на бугарското вето на “Преговарачката рамка“ за почеток на пристапните преговори и одржувањето на Меѓувладината ...

Шилегов: Позицијата на Бугарија е непринципиелна, надвор е од принципите на функционирање на ЕУ

Frontline - 20.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Шилегов: Ниеден Бугарин нема право да наметне нешто на Македонија

365 - 20.11.2020

Со тезите дека на 13-ти Ноември во Македонија, односно Скопје, се славело нешто поврзано со Тито, бугарската страна сака да го премолчи делот од историјата во кој е јасно дека царска Бугарија, во Втората светска војна, била соработник на нацистичка ...

Калфин: Бугарското вето им користи на оние кои продаваат бугарски пасоши

Expres - 20.11.2020

Ветото на Бугарија за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ им користи на оние кои се противат на Европската унија и кои тргуваат со бугарско државјанство и пасоши за Македонците во Софија, вели поранешниот министер за надворешни ...

Продолжуваат напорите за изнаоѓање решение, нема преговори за јазикот и идентитетот

MakPress - 20.11.2020

Бугарските барања се спротивни на европските вредности и излегуваат од рамката на Договорот за добрососедство. Но, Македонија ќе продолжи да бара разумно решение за надминување на разликите. Притоа, преговори за јазикот и идентитетот нема да има.

Бучковски: Да провериме на спомениците дали е избришан бугарски фашистички окупатор за да дадеме дух на ...

MakPress - 20.11.2020

– Многу повеќе имаме направено од Бугарија, но свесни сме дека тие се дел од клубот, а ние сакаме таму да влеземе. Во нерамноправна позиција сме, но нашата упорност и трпеливост мора да се одлика на македонската Влада и македонската политика во овој ...

Совет на амбасадори: Бугарија не се претстави пред светот како европски ориентирана земја

ТВ21 - 19.11.2020

Советот на амбасадори изрази жалење заради ветото што го постави Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на земјава со Европската унија. Во соопштението од Советот на амбасадори се наведува дека не може да се развиваат добрососедски ...

„Шпигел“: Бугарија со своето вето за Северна Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

ТВ21 - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

Петковски: Штом Бугарија влезе во ЕУ пред Македонија, ние нема да влеземе, но дај Боже да грешам!

Фокус - 19.11.2020

Поранешниот претседател на Собранието, Тито Петковски во гостувањето во Студио 10 на ТВ 24 говореше за македонско-бугарските односи. Како што истакна тој, оваа блокада кон патот за Европската Унија од нашиот источен сосед нема да заврши за скоро ...

Шпигел: Бугарија го злоупотребува ветото за сопствени националистички кампањи

Deutsche Welle - 19.11.2020

Бугарија наметнува еден нов преседан во политиката на проширување на ЕУ- таа го користи своето гледиште на историјата на гротескен начин како политичко средство против соседна земја, пишува германскиот магазин Шпигел „Некои националисти си ги ...

Совет на амбасадори: Бугарија не се претстави пред светот како европски ориентирана земја

Телма - 19.11.2020

Советот на амбасадори изрази жалење заради ветото што го постави Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на земјава со Европската унија. Во соопштението од Советот на амбасадори се наведува дека не може да се развиваат добрососедски ...

Петковски: Ова е четвртиот пораз на Бугарија со Македонија

24 Вести - 19.11.2020

„Спорот меѓу Македонија и Бугарија ниту започнал ниту ќе заврши сега. Ова што сега и се случува на Македонија со Бугарија е четвртиот пораз на Бугарија. Во колумна во 2005 година напишав „не дај боже Бугарија да влезе во ЕУ пред Македонија, така ние ...

„Шпигел“: Бугарија со своето вето за Северна Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

Телма - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

Ивајло Калфин: Односите меѓу Софија и Скопје многу брзо треба да се изградат врз нова основа

ТВ21 - 19.11.2020

Поранешниот бугарски министер за надворешни работи и поранешен европратеник Ивајло Калфин, во интервју за бугарскиот портал „Фокус“ вели дека Бугарија многу брзо треба да ги изгради односите со Северна Македонија врз нова основа.

Совет на амбасадори: Бугарија не се претстави пред светот како европски ориентирана земја

24 Вести - 19.11.2020

Македонија бара европско решение и пријателска реторика за постигнување компромис со Бугарија. На иста линија и премиерот Заев и шефот на државата Пендаровски – едногласни дека се прави се во рамките на возможното, до следниот Европски Совет во ...

Да беа историските спорови критериум, ЕУ ќе имаше нула членки

Deutsche Welle - 19.11.2020

Бугарското вето за Македонија е добра вест за сите кои се противат на проширувањето на ЕУ, пишува денеска германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг. Доколку историјата стане критериум, проширувањето е мртво.

Панчев: Бугарија не го негира македонскиот идентитет, но го брани бугарскиот идентитет

Алсат-М - 19.11.2020

Универзитетскиот професор Антон Панчев потенцира дека Бугарија во никој случај не го негира идентитетот на македонскиот народ, туку ги брани идентитетот и историјата на бугарскиот народ. Што се однесува до територијалните претензии, Панчев рече дека ...

Шпигел: Бугарија со ветото за Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

Канал5 - 19.11.2020

Бугарското вето за Македонија се најде на страниците на германски „Шпигел“. Во анализата под наслов „ Нација без довола на соседот“ весникот наведува дека иако државата е кандидат за членство во ЕУ од 2005 година, нејзините соседни земји го ...

За преговори со ЕУ, Заев ОПТИМИСТ, Пендаровски ПЕСИМИСТ

Алсат-М - 19.11.2020

Премиерот Заев останува оптимист дека до крајот на годинава може да се најде решение за македонско-бугарските спорови преку дијалог и разбирање. Претседателот Пендаровски од друга страна, вели дека се намалуваат шансите за решение.

Панчев: Заедничката комисија не успеа, виновна е македонската страна

Алсат-М - 19.11.2020

Професорот од универзитетот во Софија, Антон Панчев, во интервју за емисијата „Патот кон …“, коментирајќи го бугарското вето, рече дека еден од условите на бугарската страна е Заедничката комисија на историчари да има значителен напредок во спорните ...

Бучковски: Однесувањето на Бугарија не е само поради изборите

Фокус - 19.11.2020

Поранешниот премиер Владо Бучковски смета дека однесувањето на Бугарија кон Македонија не е само поради претстојните избори, туку, како што вели, поради долгогодишни наталожени проблеми. – За истите овие политичари мислевме дека се наши, за ...

Бучковски: Имаме направено многу повеќе од Бугарија, да останеме мудри и рационални

ТВ21 - 19.11.2020

Многу повеќе имаме направено од Бугарија, но свесни сме дека тие се дел од клубот, а ние сакаме таму да влеземе. Во нерамноправна позиција сме, но нашата упорност и трпеливост мора да се одлика на македонската Влада и македонската политика во овој ...

Панчев: Ќе треба многу време додека се реши спорот

Алсат-М - 19.11.2020

Република Бугарија ги користи сите легитимни инструменти за да ги заштити своите и интересите на бугарскиот народ, рече универзитетскиот професор Антон Панчев во „Патот кон …“, според кој спорот ќе се решел, но тоа барало многу време и посветеност.

„Шпигел“: Бугарија со своето вето за Македонијапредизвика уште една криза во ЕУ

Телма - 19.11.2020

Потребно е европско решение за спорот со Бугарија. Владата е оптимист дека се можни преговори во пресрет на Европскиот совет. Претседателот Стево Пендаровски не чувствува одговорност за бугарското вето.

Преговорите со Бугарија мора да се одвиваат во рамките на Договорот за добрососедство

Канал5 - 19.11.2020

Преговорите со Бугарија мора да се одвиваат во рамките на Договорот за добрососедство, а земјава не планира промена на реториката и покрај острите тонови од официјална Софија . – Ова се клучните пораки на македонскиот државен врв по седницата на ...

Совет на амбасадори: Бугарија не се претстави пред светот како европски ориентирана земја

Фокус - 19.11.2020

Советот на амбасадори изрази жалење заради ветото што го постави Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на земјава со Европската унија. Во соопштението од Советот на амбасадори се наведува дека не може да се развиваат добрососедски ...

„Шпигел": Бугарија со своето вето за Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

Канал5 - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

„Шпигел“: Бугарија направи преседан, со ветото предизвика уште една криза во ЕУ

360 степени - 19.11.2020

Германскиот весникот под наслов „Нација без дозвола на соседот“ објави напис во кој наведува дека Северна Македонија е кандидат за членство во ЕУ од 2005 година, но во континуитет нејзините соседни земји го блокираат почетокот на преговорите за ...

Софија не смееше да го употреби „тешкото оружје“ против Скопје, вели Калфин, поранешен шеф на бугарската дипломатија

360 степени - 19.11.2020

Ивајло Калфин, кој беше министер во владата на Сергеј Станишев, актуелниот претседател на ПЕС, смета дека Бугарија треба под итно да преземе мерки за излез од ситуацијата со која сама себе се изолирала во ЕУ Бугарија многу брзо треба да ги изгради ...

Совет на амбасадори: Бугарија не се претстави како европски ориентирана земја

360 степени - 19.11.2020

Не може да се развиваат добрососедски односи меѓу земјите од позиција на примена на вето како екслузивно право на земја членка на ЕУ кон земјите кандидати или аспиранти, реагираат од Советот на амбасадори.

Шекеринска: Неподелен е ставот во ЕУ дека ветото им штети на сите и дека треба да се надмине до крајот на годинава

Сител - 19.11.2020

Бугарското вето и наштети на Македонија, на кредибилитетот на Европската Унија, но и на стратешката позиција на Бугарија во регионот. Како Влада покажавме дека знаеме да правиме компромиси таму каде што треба, ама за прашања за кои треба, знаеме да ...

„Шпигел“: Бугарија со своето вето за Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

Сител - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

Бугарското вето опасно за регионалното помирување, Владата нема да преговара за идентитетот

Сител - 19.11.2020

Еден ден по бугарското вето за официјален почеток на преговорите на земјава со ЕУ, лавина реакции во регионот и пошироко. Реакција стигна и од Европскиот парламент, кој смета дека блокадата од Бугарија за старт на преговори со Македонија го ...

Бучковски: Имаме направено многу повеќе од Бугарија, но тие се дел од клубот

+инфо - 19.11.2020

Свесни се бугарските власти дека нашите политичари не одговараат на нивните провокации, и тоа не става во позиција да бидеме мудри и рационални, она што реално го имаме направено, а имаме направено многу, да и го пренесеме на јавноста.

Бучковски: Не личи воопшто на вицепремиер како Каракачанов да користи таков речник

Слободен Печат - 19.11.2020

Многу повеќе имаме направено од Бугарија, но свесни сме дека тие се дел од клубот, а ние сакаме таму да влеземе. Во нерамноправна позиција сме, но нашата упорност и трпеливост мора да се одлика на македонската Влада и македонската политика во овој ...

Бучковски: Имаме направено многу повеќе од Бугарија, да останеме мудри и рационални

Press24 - 19.11.2020

Многу повеќе имаме направено од Бугарија, но свесни сме дека тие се дел од клубот, а ние сакаме таму да влеземе. Во нерамноправна позиција сме, но нашата упорност и трпеливост мора да се одлика на македонската Влада и македонската политика во овој ...

Бучковски: Имаме закон и резолуција за неправдите од комунизмот кои треба да ги искористиме пред Бугарија

Нова ТВ - 19.11.2020

„Сакам да кажам дека во Бугарија се пренесуваат и изјавите на Зоран Заев, како градоначалник на Струмица, кој има изјавувано дека понекогаш му пречи тоа што на некои споменици пишува бугарскиот фашистички окупатор.

Советот на амбасадори: Не може да се развиваат добрососедски односи со примена на вето

Слободен Печат - 19.11.2020

Советот на амбасадори изрази жалење заради ветото што го постави Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на земјава со Европската унија. Во соопштението од Советот на амбасадори се наведува дека не може да се развиваат добрососедски ...

„Шпигел“: Бугарија со своето вето за С. Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

А1 On - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

Совет на амбасадори: Бугарија не се претстави пред светот како европски ориентирана земја

Нова ТВ - 19.11.2020

Советот на амбасадори изрази жалење заради ветото што го постави Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на земјава со Европската унија. Во соопштението од Советот на амбасадори се наведува дека не може да се развиваат добрососедски ...

„Шпигел“: Бугарија со своето вето за Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

Слободен Печат - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

„Шпигел“: Бугарија со ветото за Северна Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

Нова ТВ - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

Совет на амбасадори: Бугарија не се претстави пред светот како европски ориентирана земја

ММС - 19.11.2020

Советот на амбасадори изрази жалење заради ветото што го постави Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на земјава со Европската унија. Во соопштението од Советот на амбасадори се наведува дека не може да се развиваат добрососедски ...

„Шпигел”: Бугарија со ветото за Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

Нетпрес - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

Совет на амбасадори: Ветото е непримерен чин, Бугарија не се претстави како европски ориентирана земја

МКД - 19.11.2020

Советот на амбасадори изрази жалење заради ветото што го постави Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на Македонија со Европската унија. Во соопштението од Советот на амбасадори се наведува дека не може да се развиваат добрососедски ...

Советот на амбасадорите ја повикува Бугарија да ја донесе вистинската одлука

Макфакс - 19.11.2020

Советот на Амбасадори изразува жалење заради ветото кое го постави соседна Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија. Со овој непримерен чин Република Бугарија не се претстави пред светот ...

Васко Ефтов: Бугарија и стави вето на Северна, за да не ја “изгуби” Источна (Пиринска) Македонија!

Во Центар - 19.11.2020

Бугарија ја блокираше Северна Македонија бидејќи се плаши од Источна Македонија. А Источна Македонија за Бугарите е Пиринска Македонија. Кога американската дипломатија со Скопје и со Атина го договараше името Северна Македонија само од Бугарија ...

Бугарско „не“ како истрел во празно

+инфо - 19.11.2020

Моментно нема никаков одговор на прашањето како ова би можело да се реши. Да се каже само „не“ е едноствано, но не и конструктивно. Бугарското тврдо „не“ за преговори на Македонија со ЕУ, условено со брутални барања за признавање на бугарските ...

„Шпигел“: Бугарија со своето вето за Северна Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

Независен - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

„Шпигел“: Бугарија со своето вето за Северна Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

Press24 - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

„Да ја донесеме Европа“ дома, велат експертите

Слободен Печат - 19.11.2020

Откако Бугарија стави вето и Советот на општи работи на ЕУ не донесе одлука за преговарачката рамка на Македонија, македонската експертска со сугестии како понатаму со кочничарот Бугарија“.

Добро утро, браќа Бугари!

Слободен Печат - 19.11.2020

Што и да одлучиле во бугарската влада – блокада, вето, одложување на преговорите со ЕУ, големата штета е направена. Денешната нивна победа за догледно време ќе биде голем пораз. Ќе треба многу години да се залечи раната.

Бугарското вето опасно за регионалното помирување, Владата нема да преговара за идентитетот

А1 On - 19.11.2020

Еден ден по бугарското вето за официјален почеток на преговорите на земјава со ЕУ, лавина реакции во регионот и пошироко. Реакција стигна и од Европскиот парламент, кој смета дека блокадата од Бугарија за старт на преговори со Северна Македонија го ...

Македонија гневна и разочарана, Бугарија изолирана и критикувана

Слободен Печат - 19.11.2020

Поплава од гнев и разочарување, остри реакции и соопштенија, како и говор на омраза, но и загриженост потече во Македонија по веста дека завчера Бугарија стави вето на преговарачката рамка за членство во ЕУ затоа што Европската комисија не дозволи ...

Ивајло Калфин: Бугарија мора да преземе мерки за излез од ситуацијата со која самата се изолираше во ЕУ

Слободен Печат - 19.11.2020

Поранешниот бугарски министер за надворешни работи и поранешен европратеник Ивајло Калфин, во интервју за бугарскиот портал „Фокус” вели дека Бугарија многу брзо треба да ги изгради односите со Северна Македонија врз нова основа.

Апелирам да се воздржиме, колку и да е болно, низ дијалог да најдеме европско решение, рече Заев за спорот со Бугарија

Глас на Америка - 19.11.2020

Целта е да се гради пријателствто и да се изнаоѓаат решенија за да се продолжи со интеграцијата на целиот Балкан во Европската Унија, рече премиерот СКОПЈЕ — Бугарија повторува дека Скопје и Софија треба да продолжат активно да бараат решение за ...

Ивајло Калфин: Односите меѓу Софија и Скопје многу брзо треба да се изградат врз нова основа

А1 On - 19.11.2020

Поранешниот бугарски министер за надворешни работи и поранешен европратеник Ивајло Калфин, во интервју за бугарскиот портал „Фокус“ вели дека Бугарија многу брзо треба да ги изгради односите со Северна Македонија врз нова основа.

Ивајло Калфин: Односите меѓу Софија и Скопје многу брзо треба да се изградат врз нова основа

OhridNews - 19.11.2020

Поранешниот бугарски министер за надворешни работи и поранешен европратеник Ивајло Калфин, во интервју за бугарскиот портал „Фокус“ вели дека Бугарија многу брзо треба да ги изгради односите со Северна Македонија врз нова основа.

Ивајло Калфин: Односите меѓу Софија и Скопје многу брзо треба да се изградат врз нова основа

Press24 - 19.11.2020

Поранешниот бугарски министер за надворешни работи и поранешен европратеник Ивајло Калфин, во интервју за бугарскиот портал „Фокус“ вели дека Бугарија многу брзо треба да ги изгради односите со Македонија врз нова основа.

Ивајло Калфин: Софија не требаше да го употреби „тешкото оружје“

Независен - 19.11.2020

Поранешниот бугарски министер за надворешни работи и поранешен европратеник Ивајло Калфин, во интервју за бугарскиот портал „Фокус“ вели дека Бугарија многу брзо треба да ги изгради односите со Северна Македонија врз нова основа.

Поранешниот министер Калфин: Бугарија употреби тешко оружје, но не успеавме да кажеме што точно сакаме од С Македонија

+инфо - 19.11.2020

Поранешниот бугарски министер за надворешни работи и поранешен европратеник Ивајло Калфин, во интервју за бугарскиот портал „Фокус“ вели дека Бугарија многу брзо треба да ги изгради односите со Северна Македонија врз нова основа.

Да беа историските спорови критериум, ЕУ ќе имаше нула членки

Нова ТВ - 19.11.2020

„Добри вести за сите кои се противат на проширувањето на ЕУ со шесте земји од Западниот Балкан: по бугарското вето на почетокот на преговорите со Северна Македонија во вторникот, се поизвесни се изгледите дека ќе дојде до целосно запирање на ...

Бугарското вето го попречува помирувањето во целиот регион

МКД - 19.11.2020

Eден ден по бугарското вето за официјален почеток на преговорите на земјава со ЕУ, лавина реакции во регионот и пошироко. Реакција стигна и од Европскиот парламент, кој смета дека блокадата од Бугарија за старт на преговори со Македонија го ...

Заев: Северна Македонија и Бугарија имаат заедничка историја

Press24 - 19.11.2020

По дефиниција, за да постои една нација потребно е да има територија, историја, култура и јазик, ако ние со Договорот прифаќаме да кажеме дека имаме заедничка историја со Бугарија, зарем по дифолт не прифаќаме да преговараме за македонска нација ...

Според „Шпигел”, Бугарија со своето вето за Северна Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

ММС - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

Шекеринска: Неподелен е ставот во ЕУ дека ветото им штети на сите и дека треба да се надмине до крајот на годинава

Press24 - 19.11.2020

Бугарското вето и наштети на Северна Македонија, на кредибилитетот на Европската Унија, но и на стратешката позиција на Бугарија во регионот. Како Влада покажавме дека знаеме да правиме компромиси таму каде што треба, ама за прашања за кои треба, ...

Совет на амбасадори: Бугарија не се претстави пред светот како европски ориентирана земја

Независен - 19.11.2020

Советот на амбасадори изрази жалење заради ветото што го постави Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на земјава со Европската унија. Во соопштението од Советот на амбасадори се наведува дека не може да се развиваат добрососедски ...

Осумдесет отсто од Бугарите го одобруваат ветото за Македонија

Нетпрес - 19.11.2020

Речиси 80% од бугарските граѓани го одобруваат ветото што Бугарија го стави за Македонија за почеток на преговорите со ЕУ. Вакви се резултатите на онлајн анкетата на бугарскиот портал „ Факти “, кој спроведе истражување на бугарското јавно мислење.

Шекеринска: Неподелен е ставот во ЕУ дека ветото им штети на сите и дека треба да се надмине до крајот на годинава

Независен - 19.11.2020

Бугарското вето и наштети на Северна Македонија, на кредибилитетот на Европската Унија, но и на стратешката позиција на Бугарија во регионот. Како Влада покажавме дека знаеме да правиме компромиси таму каде што треба, ама за прашања за кои треба, ...

Да беа историските спорови критериум, ЕУ ќе имаше нула членки

Независен - 19.11.2020

Бугарското вето за Македонија е добра вест за сите кои се противат на проширувањето на ЕУ, пишува денеска германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг. Доколку историјата стане критериум, проширувањето е мртво „Добри вести за сите кои се ...

Совет на амбасадори: Бугарија не се претстави пред светот како европски ориентирана земја

А1 On - 19.11.2020

Советот на амбасадори изрази жалење заради ветото што го постави Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на земјава со Европската унија. Во соопштението од Советот на амбасадори се наведува дека не може да се развиваат добрососедски ...

Совет на амбасадори: Не се развиваат добрососедски односи со негирање на јазичките и културните вредности

+инфо - 19.11.2020

Советот на амбасадори смета дека доколку се пропушти можноста за соодветно решение до и на самиот Самит на ЕУ, дека во рамки на неодамнешните реформи на процесот на проширување на Европската Унија, ќе биде испуштена приликата за корекција на ...

Бучковски вели дека веќе имаме закон и резолуција за неправдите од комунизмот

Независен - 19.11.2020

Уште во 2005 година имаме Закон за обесштетување на репресираните од комунистичкиот режим. Во 2006 година кога спикер во парламентот беше Љупчо Јордановски, на предлог на Стојан Андов, имаме донесено Резолуција според Резолуцијата на Советот на ...

Бугарското вето опасно за регионалното помирување, Владата нема да преговара за идентитетот

Нова ТВ - 19.11.2020

ден ден по бугарското вето за официјален почеток на преговорите на земјава со ЕУ, лавина реакции во регионот и пошироко. Реакција стигна и од Европскиот парламент, кој смета дека блокадата од Бугарија за старт на преговори со Северна Македонија го ...

Бучковски: Имаме направено многу повеќе од Бугарија

24Инфо - 19.11.2020

Многу повеќе имаме направено од Бугарија, но свесни сме дека тие се дел од клубот, а ние сакаме таму да влеземе. Во нерамноправна позиција сме, но нашата упорност и трпеливост мора да се одлика на македонската Влада и македонската политика во овој ...

Бучковски: Имаме направено многу повеќе од Бугарија, да останеме мудри и рационални

Либертас - 19.11.2020

Многу повеќе имаме направено од Бугарија, но свесни сме дека тие се дел од клубот, а ние сакаме таму да влеземе. Во нерамноправна позиција сме, но нашата упорност и трпеливост мора да се одлика на македонската Влада и македонската политика во овој ...

Бучковски: Да не заборавиме дека Комунистичката партија на Бугарија многу помогна за ослободување на Македонија

Република - 19.11.2020

Многу повеќе имаме направено од Бугарија, но свесни сме дека тие се дел од клубот, а ние сакаме таму да влеземе. Во нерамноправна позиција сме, но нашата упорност и трпеливост мора да се одлика на македонската Влада и македонската политика во овој ...

Бучковски: Имаме направено многу повеќе од Бугарија, да останеме мудри и рационални

iPortal - 19.11.2020

Во делот на Коридорот 8 ние имаме направено пет пати, а може и десет пати повеќе од Бугарија. Ние тоа го правиме во континуитет, а таа страна не гледаме ништо. Во делот со говорот на омраза не е само контролата на медиумите, таму има една поширока ...

Шпигел: Бугарија го злоупотребува ветото за сопствени националистички кампањи

Вечер Прес - 19.11.2020

Бугарија наметнува еден нов преседан во политиката на проширување на ЕУ- таа го користи своето гледиште на историјата на гротескен начин како политичко средство против соседна земја, пишува германскиот магазин Шпигел, пренесе Дојче веле на ...

„Шпигел“: Бугарија го користи својот поглед на историјата како политичко оружје против Македонија

Локално - 19.11.2020

„Бугарија прави преседан во политиката на проширување на ЕУ. Земјата го користи својот поглед на историјата како политичко оружје против соседната земја“, пишува германски „ Шпигел “. Во анализата под наслов „Нација без довола на соседот“, весникот ...

Бучковски: Имаме направено многу повеќе од Бугарија, да останеме мудри и рационални

Опсервер - 19.11.2020

Многу повеќе имаме направено од Бугарија, но свесни сме дека тие се дел од клубот, а ние сакаме таму да влеземе. Во нерамноправна позиција сме, но нашата упорност и трпеливост мора да се одлика на македонската Влада и македонската политика во овој ...

Бучковски: Имаме направено многу повеќе од Бугарија, да останеме мудри и рационални

Бриф - 19.11.2020

„Во делот на Коридорот 8 ние имаме направено пет пати, а може и десет пати повеќе од Бугарија. Ние тоа го правиме во континуитет, а на таа страна не гледаме ништо. Во делот со говорот на омраза не е само контролата на медиумите, таму има една ...

Бугарското вето опасно за регионалното помирување, Владата нема да преговара за идентитетот

24Инфо - 19.11.2020

Еден ден по бугарското вето за официјален почеток на преговорите на земјава со ЕУ, лавина реакции во регионот и пошироко. Реакција стигна и од Европскиот парламент, кој смета дека блокадата од Бугарија за старт на преговори со Северна Македонија го ...

Дали блокадата од Бугарија ќе влијае на бизнис секторот?

Пулс24 - 19.11.2020

Новата ситуација во односите со Бугарија и блокадата на македонските преговори со ЕУ ќе создаде несигурност во бизнис секторот, сметаат од Македонско – бугарската стопанска комора. Оттаму наведуваат дека не е поентата дали сегашните инвестиции ќе ...

Бучковски: Имаме направено многу повеќе од Бугарија, да останеме мудри и рационални

Вечер Прес - 19.11.2020

Многу повеќе имаме направено од Бугарија, но свесни сме дека тие се дел од клубот, а ние сакаме таму да влеземе. Во нерамноправна позиција сме, но нашата упорност и трпеливост мора да се одлика на македонската Влада и македонската политика во овој ...

Советот на амбасадори ја повикува Бугарија да ја донесе вистинската одлука

MTM - 19.11.2020

Советот на Амбасадори изразува жалење заради ветото кое го постави соседна Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија. Со овој непримерен чин Република Бугарија не се претстави пред светот ...

„Шпигел”: Бугарија со ветото за Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

Точка - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

Советот на амбасадори ја повикува Бугарија да ја донесе вистинската одлука

Точка - 19.11.2020

Советот на Амбасадори изразува жалење заради ветото кое го постави соседна Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија. Со овој непримерен чин Република Бугарија не се претстави пред светот ...

Петковски: Штом Бугарија влезе во ЕУ пред Македонија, ние нема да влеземе

24Инфо - 19.11.2020

Поранешниот претседател на Собранието, Тито Петковски во гостувањето во Студио 10 на ТВ 24 говореше за македонско-бугарските односи. Како што истакна тој, оваа блокада кон патот за Европската Унија од нашиот источен сосед нема да заврши за скоро ...

ШПИГЕЛ ЗА ВЕТОТО: Бугарија го користи своето гледиште на историјата како политичко средство против соседна земја

Фактор - 19.11.2020

Бугарија наметнува еден нов преседан во политиката на проширување на ЕУ- таа го користи своето гледиште на историјата на гротескен начин како политичко средство против соседна земја, пишува германскиот магазин Шпигел, а пренесува Дојче Веле.

ТИТО ПЕТКОВСКИ: Бугарите се фрустрираат што и по 107 години не успеаја да го убијат чувството на припадност на ...

Фактор - 19.11.2020

Тито Петковски, поранешен претседател на Собранието, во своето гостување во Студио 10 на Телевизија 24 говореше за македонско-бугарските односи. Како што истакна тој, оваа блокада кон патот за Европската Унија од нашиот источен сосед нема да заврши ...

Советот на амбасадори ја нападна Бугарија

PressingTV - 19.11.2020

За ветото што го постави Бугарија, поради кое нашата земја остана блокирана да отпочне преговори за влез во ЕУ, негативен став има и Советот на амбасадори. Имено, во соопштението кое ти е го објавија, се наведува дека не може добрососедските односи ...

ЗАЕВ ВО ШПИГЕЛ: Ние себе си се сметаме за Македонци, а блокадата од нашите бугарски браќа, со кои имаме многу ...

Денешен - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција, истакна премиерот Зоран Заев за германскиот весник „Шпигел“. – Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата.

ЗАЕВ: Јас често го слушам мојот добар пријател Красимир Каракачанов и тврдам дека тој ја сака Македонија, но некогаш на ...

Денешен - 19.11.2020

Во заедничката историја се изнедриле Бугарите и Македонците и треба тоа да го зграпчиме и да градиме пријателство и братство, вели премиерот Зоран Заев, по бугарското вето за официјален почеток на преговорите на Македонија со ЕУ.

Совет на амбасадори: Бугарија не се претстави пред светот како европски ориентирана земја

Опсервер - 19.11.2020

– Советот на амбасадори изрази жалење заради ветото што го постави Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на земјава со Европската унија. Во соопштението од Советот на амбасадори се наведува дека не може да се развиваат добрососедски ...

Ивајло Калфин: Софија не требаше да го употреби „тешкото оружје“ – блокирање на Скопје

Либертас - 19.11.2020

Поранешниот бугарски министер за надворешни работи и поранешен европратеник Ивајло Калфин, во интервју за бугарскиот портал „Фокус“ вели дека Бугарија многу брзо треба да ги изгради односите со Северна Македонија врз нова основа.

Бугарско „не“ како истрел во празно

Либертас - 19.11.2020

Бугарското тврдо „не“ за преговори на Македонија со ЕУ, условено со брутални барања за признавање на бугарските темели на македонскиот идентитет и јазик и политичко редефинирање на спораната историја на „Македонија како најромантичен дел на ...

„Шпигел“: Бугарија со своето вето за Северна Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

iPortal - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

„Шпигел“: Бугарија со своето вето за Северна Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

Кумановски м. - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

Шпигел: Бугарија го злоупотребува ветото за сопствени националистички кампањи

Скопје инфо - 19.11.2020

Бугарија наметнува еден нов преседан во политиката на проширување на ЕУ- таа го користи своето гледиште на историјата на гротескен начин како политичко средство против соседна земја, пишува германскиот магазин Шпигел, објави www.dw.com/mk .

Александар Кирацовски: Да знаевме дека Бугарија може да стави вето, немаше да го ратификуваме Договорот во Собрание

Фактор - 19.11.2020

Поранешниот пратеник и генерален секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, објави дека своевремено мнозинството во Собранието немало да го ратификува Договорот за добрососедство со Бугарија доколку имало изрична можност да се стави вето на патот на ...

Совет на амбасадори: Бугарија не се претстави пред светот како европски ориентирана земја

24Инфо - 19.11.2020

Советот на амбасадори изрази жалење заради ветото што го постави Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на земјава со Европската унија. Во соопштението од Советот на амбасадори се наведува дека не може да се развиваат добрососедски ...

Шпигел: Бугарија го злоупотребува ветото за сопствени националистички кампањи

Либертас - 19.11.2020

Бугарија наметнува еден нов преседан во политиката на проширување на ЕУ- таа го користи своето гледиште на историјата на гротескен начин како политичко средство против соседна земја, пишува германскиот магазин Шпигел „Некои националисти си ги ...

Совет на амбасадори: Бугарија не се претстави пред светот како европски ориентирана земја

Либертас - 19.11.2020

За ветото што го постави Бугарија, поради кое нашата земја остана блокирана да отпочне преговори за влез во ЕУ, негативен став има и Советот на амбасадори. Имено, во соопштението кое ти е го објавија, се наведува дека не може добрососедските односи ...

ШЕКЕРИНСКА: Бугарија и наштети на цела ЕУ, не треба да спиеме на увото дека никој не ја разбира

Денешен - 19.11.2020

Бугарското вето и наштети на С. Македонија, на кредибилитетот на ЕУ, но и на стратешката позиција на Бугарија во регионот. Како Влада покажавме дека знаеме да правиме компромиси таму каде што треба, ама за прашања за кои треба, знаеме да кажеме и ...

Шекеринска: Неподелен е ставот во ЕУ дека ветото им штети на сите и дека треба да се надмине до крајот на годинава

Опсервер - 19.11.2020

– Бугарското вето и наштети на Северна Македонија, на кредибилитетот на Европската Унија, но и на стратешката позиција на Бугарија во регионот. Како Влада покажавме дека знаеме да правиме компромиси таму каде што треба, ама за прашања за кои треба, ...

„Шпигел“: Бугарија со своето вето за Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

Опсервер - 19.11.2020

– Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

„Шпигел“: Бугарија со своето вето за Северна Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

CivilMedia - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

Шекеринска: Неподелен е ставот во ЕУ дека ветото им штети на сите и дека треба да се надмине до крајот на годинава

Либертас - 19.11.2020

Бугарското вето и наштети на Северна Македонија, на кредибилитетот на Европската Унија, но и на стратешката позиција на Бугарија во регионот. Како Влада покажавме дека знаеме да правиме компромиси таму каде што треба, ама за прашања за кои треба, ...

Бугарското вето опасно за регионалното помирување, Владата нема да преговара за идентитетот

CivilMedia - 19.11.2020

Еден ден по бугарското вето за официјален почеток на преговорите на земјава со ЕУ, лавина реакции во регионот и пошироко. Реакција стигна и од Европскиот парламент, кој смета дека блокадата од Бугарија за старт на преговори со Северна Македонија го ...

Шекеринска: Неподелен е ставот во ЕУ дека ветото им штети на сите и дека треба да се надмине до крајот на годинава

4NEWS - 19.11.2020

Бугарското вето и наштети на Македонија, на кредибилитетот на Европската Унија, но и на стратешката позиција на Бугарија во регионот. Како Влада покажавме дека знаеме да правиме компромиси таму каде што треба, ама за прашања за кои треба, знаеме да ...

Шекеринска: Ние немаме комплекс, тоа што сме Македонци и говориме македонски јазик никој не може да ни го одземе

Локално - 19.11.2020

Министерката Радмила Шекеринска во интервју за Утрински брифинг изјави дека бугарското вето и наштети на Северна Македонија на кредибилитетот на Европската Унија, но и на стратешката позиција на Бугарија во регионот На прашањето дали во оваа ...

Бучковски: Бугарија ја балканизира Европа

24Инфо - 19.11.2020

Стратешка грешка е бугарското вето на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ, вели проф. Владо Бучковски во интервју за ТВ Европа. – Се надевавме дека европска Бугарија ќе го европеизира Балканот, но за жал, видовме ...

Како тргна, ВМРО-ДПМНЕ ќе бара оставка и од Меркел

iPortal - 19.11.2020

Среде преговори со Бугарија, ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев затоа што официјална Софија на првото скалило, министрите, ни стави вето на преговорите за членство со Унијата.

Бучковски: Говорот на омраза доаѓа од опозицијата и нејзините медиуми

iPortal - 19.11.2020

Стратешка грешка е бугарското вето на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ, вели проф. Владо Бучковски во интервју за ТВ Европа. Се надевавме дека европска Бугарија ќе го европеизира Балканот, но за жал, видовме ...

„Шпигел“: Бугарија со своето вето за Северна Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

4NEWS - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

Вархеји верува дека Македонија оваа година ќе ги отвори преговорите за членство во ЕУ

iPortal - 19.11.2020

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји верува дека е можно оваа година Македонија да ги започне пристапните преговори со ЕУ, пренесува „РСЕ“ . Според него, неодамнешната блокада од Бугарија за преговарачката рамка за Македонија, тој не ја ...

Ветото од Софија испорачано, искра надеж од Скопје за декември

Вечер Прес - 19.11.2020

Како што се закани, соседна Бугарија стави вето и не дозволи шефовите на дипломатии на Европската Унија во вторникот да ја усвојат преговарачката рамка за Македонија, со што би се отворил патот и идниот месец би се одржала првата Меѓувладина ...

Бучковски: Имаме закон и резолуција за неправдите од комунизмот кои треба да ги искористиме пред Бугарија

24Инфо - 19.11.2020

„Сакам да кажам дека во Бугарија се пренесуваат и изјавите на Зоран Заев, како градоначалник на Струмица, кој има изјавувано дека понекогаш му пречи тоа што на некои споменици пишува бугарскиот фашистички окупатор.

Власт контра народ, или обратно?

Либертас - 19.11.2020

Просто човек да „ужива“ во снимкине од протестите против короната во Берлин. Убаво е сознанието дека не сме само ние единствени будали во светов кои не го признаваат вирусот, нели?! Ама протестите во Берлин асоцираат и на друго: на слободно изразена ...

Шекеринска: Неподелен е ставот во Европската Унија дека ветото им штети на сите и дека треба да се надмине до крајот на ...

24Инфо - 19.11.2020

Бугарското вето и наштети на Северна Македонија, на кредибилитетот на Европската Унија но и на стратешката позиција на Бугарија во регионот. Како Влада покажавме дека знаеме да правиме компромиси таму каде што треба, ама за прашања за кои треба, ...

Бучковски: Имаме закон и резолуција за неправдите од комунизмот кои треба да ги искористиме пред Бугарија

Локално - 19.11.2020

„Сакам да кажам дека во Бугарија се пренесуваат и изјавите на Зоран Заев, како градоначалник на Струмица, кој има изјавувано дека понекогаш му пречи тоа што на некои споменици пишува бугарскиот фашистички окупатор.

Ивајло Калфин: Односите меѓу Софија и Скопје многу брзо треба да се изградат врз нова основа

Опсервер - 19.11.2020

– Поранешниот бугарски министер за надворешни работи и поранешен европратеник Ивајло Калфин, во интервју за бугарскиот портал „Фокус“ вели дека Бугарија многу брзо треба да ги изгради односите со Северна Македонија врз нова основа.

„Шпигел”: Бугарија со своето вето за Северна Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

24Инфо - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

БУЧКОСКИ НЕ ЈА ГЛЕДА ШУМАТА: Говорот на омраза кон Бугарија не доаѓа од владетелите туку од опозицијата и опозициските ...

Денешен - 19.11.2020

Стратешка грешка е бугарското вето на С. Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ, вели експремиерот и екслидер на СДСМ, Владо Бучковски во интервју за ТВ Европа. – Се надевавме дека европска Бугарија ќе го европеизира Балканот, но за ...

ИЛИЈА ДИМОВСКИ: Бугарите се осоколија по големите отстапки што ги направивме во Преспанскиот договор

Фактор - 19.11.2020

За проблемот со Бугарија, мене клучно ми е која е политичката филозофија по која ние дојдовме до тука. Политичката филозофија според која ние дојдовме до тука е ека нашата држава беше виновн за блокадата од Република Грција.

Вархеји: Блокадата на Бугарија не е вето, работата и понатаму е во тек

Локално - 19.11.2020

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји верува дека е можно оваа година Македонија да ги започне пристапните преговори со ЕУ, пренесува „РСЕ“ . Според него, неодамнешната блокада од Бугарија за преговарачката рамка за Македонија, тој не ја ...

Совет на амбасадори: Бугарија не се претстави пред светот како европски ориентирана земја

Република - 19.11.2020

Советот на амбасадори изрази жалење заради ветото што го постави Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на земјава со Европската унија. Во соопштението од Советот на амбасадори се наведува дека не може да се развиваат добрососедски ...

Панчев: Бугарија едноставно го штити идентитетот на Бугарите и бугарската историја

Република - 19.11.2020

Универзитетскиот професор Антон Панчев во Патот кон…на Алсам М потенцира дека Бугарија во никој случај не го негира идентитетот на македонскиот народ, туку ги брани идентитетот и историјата на бугарскиот народ.

Дали блокадата од Бугарија ќе влијае на бизнис секторот?

Фактор - 19.11.2020

Новата ситуација во односите со Бугарија и блокадата на македонските преговори со ЕУ ќе создаде несигурност во бизнис секторот, сметаат од Македонско – бугарската стопанска комора. Оттаму наведуваат дека не е поентата дали сегашните инвестиции ќе ...

Поранешниот бугарски министер за надворешни работи: Софија не требаше да го употреби „тешкото оружје“ за Македонија

Република - 19.11.2020

Поранешниот бугарски министер за надворешни работи и поранешен европратеник Ивајло Калфин, во интервју за бугарскотo „ Фокус радио “ изјави дека Бугарија многу брзо треба да ги изгради односите со Македонија врз нова основа.

Германски „Шпигел“: Бугарија со своето вето за Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

еМагазин - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

Советот на амбасадори ја нападна Бугарија: Светот не ја виде европски ориентираната земја

Локално - 19.11.2020

За ветото што го постави Бугарија, поради кое нашата земја остана блокирана да отпочне преговори за влез во ЕУ, негативен став има и Советот на амбасадори. Имено, во соопштението кое ти е го објавија, се наведува дека не може добрососедските односи ...

Осумдесет проценти од Бугарите го одобруваат ветото за Македонија

Република - 19.11.2020

Речиси 80% од бугарските граѓани го одобруваат ветото што Бугарија го стави за Македонија за почеток на преговорите со ЕУ. Вакви се резултатите на анкетата спроведена од бугарскиот портал „ Факти “, кој спроведе истражување на бугарското јавно ...

Советот на амбасадори ја повикува Бугарија да ја донесе вистинската одлука

Опсервер - 19.11.2020

Советот на Амбасадори изразува жалење заради ветото кое го постави соседна Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија. Со овој непримерен чин Република Бугарија не се претстави пред светот ...

Шпигел: Бугарија го злоупотребува ветото за Македонија како политичко средство против соседна земја

Република - 19.11.2020

Бугарското вето за евроинтегративниот процес на Македонија се најде на страниците на угледниот германски магазин „ Шпигел “. Во анализата на македонско-бугарскиот спор, од весникот пишуваат дека Бугарија наметнува еден нов преседан во политиката на ...

Бучковски: Мислевме европска Бугарија ќе го европеизира Балканот, но видовме балканизација на Европа

Република - 19.11.2020

Една битка е изгубена, но не и војната, смета поранешниот премиер Владо Бучковски. За бугарската ТВ Европа тој коментира дека блокадата од Бугарија била стратешка грешка. , вели Бучковски.

Бугарското вето опасно за регионалното помирување, Владата нема да преговара за идентитетот

Скопје инфо - 19.11.2020

Еден ден по бугарското вето за официјален почеток на преговорите на земјава со ЕУ, лавина реакции во регионот и пошироко. Реакција стигна и од Европскиот парламент, кој смета дека блокадата од Бугарија за старт на преговори со Северна Македонија го ...

Советот на амбасадори ја повикува Бугарија да ја донесе вистинската одлука

Н.Македонија - 19.11.2020

Советот на Амбасадори изразува жалење заради ветото кое го постави соседна Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на Македонија со Европската Унија. Со овој непримерен чин Бугарија не се претстави пред светот како европски ориентирана ...

Време е за одговорност! (1)

Н.Македонија - 19.11.2020

Ете, и тоа се случи, Бугарија формално го блокира почетокот на ЕУ-преговорите за Македонија. Нема оптимистички очекувања, само суровата реалност, која Владата се обидува да ја релативизира до бескрај.

Бучковски: Стратегиска грешка е бугарското вето на Северна Македонија

Centar - 19.11.2020

Стратешка грешка е бугарското вето на Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ, вели проф. Владо Бучковски во интервју за ТВ Европа. –Се надевавме дека европска Бугарија ќе го европеизира Балканот, но за жал, видовме балканизација на ...

Советот на амбасадори ја повикува Бугарија да ја донесе вистинската одлука

Вечер - 19.11.2020

Советот на Амбасадори изразува жалење заради ветото кое го постави соседна Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија. Со овој непримерен чин Република Бугарија не се претстави пред светот ...

Калфин: Kолку и да го нарекуваме – одложување, запирање и сл, блокирањето на преговорите е многу тешко оружје што ...

Frontline - 19.11.2020

Блокирањето на преговорите, колку и да го нарекуваме одложување, запирање и сл., во практика е многу тешко оружје што Бугарија го користи. Не само во дипломатијата, добро да се покаже дека се има тешко оружје, но да не се употреби.

Бугарија со ветото за Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

Мак. Весник - 19.11.2020

Во анализата под наслов „ Нација без довола на соседот“ весникот наведува дека иако државата е кандидат за членство во ЕУ од 2005 година, нејзините соседни земји го блокираат почетокот на преговорите за членство.

Кирацовски: Како пратеник кој со гордост го гласаше Договорот со Бугарија, никаде во него не сретнав можност за вето

365 - 19.11.2020

Фејсбук статус на Александар Кирацовски од СДСМ Како пратеник кој со гордост го гласаше Договорот за пријателство и добрососедство со Р. Бугарија во 2017 год. никаде во истиот не сретнав условеност помеѓу работата на експертската комисија за ...

„Шпигел”: Бугарија со своето вето за Северна Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

Скопје1 - 19.11.2020

Бугарското вето за евроинтегративниот процес на Македонија се најде на страниците на угледниот германски магазин „Шпигел“. Во анализата на македонско-бугарскиот спор, од весникот пишуваат дека Бугарија наметнува еден нов преседан во политиката на ...

Тито Петковски: Со Бугарија во ЕУ, ние никогаш нема да влеземе… дај Боже да грешам

Expres - 19.11.2020

Поранешниот претседател на Собранието, Тито Петковски смета дега бугарската блокада кон патот за Европската Унија нема да заврши за скоро време. „Спорот не започнува нити ќе заврши овој период. Ова е четврт пораз на Бугарија.

Бугарското вето опасно за регионалното помирување, Владата нема да преговара за идентитетот

Frontline - 19.11.2020

Еден ден по бугарското вето за официјален почеток на преговорите на земјава со ЕУ, лавина реакции во регионот и пошироко. Реакција стигна и од Европскиот парламент, кој смета дека блокадата од Бугарија за старт на преговори со Северна Македонија го ...

Шпигел: Бугарија го злоупотребува ветото за сопствени националистички кампањи

Магазин - 19.11.2020

Бугарија наметнува еден нов преседан во политиката на проширување на ЕУ- таа го користи своето гледиште на историјата на гротескен начин како политичко средство против соседна земја, пишува германскиот магазин Шпигел! „Некои националисти си ги ...

Панчев: Бугарија не го негира македонскиот идентитет, но го брани бугарскиот идентитет

Frontline - 19.11.2020

Универзитетскиот професор Антон Панчев во Патот кон…на Алсам М потенцира дека Бугарија во никој случај не го негира идентитетот на македонскиот народ, туку ги брани идентитетот и историјата на бугарскиот народ.

Петковски: Штом Бугарија влезе во ЕУ пред Македонија, ние нема да влеземе, но дај Боже да грешам!

Мак. Весник - 19.11.2020

Поранешниот претседател на Собранието, Тито Петковски во гостувањето во Студио 10 на ТВ 24 говореше за македонско-бугарските односи. Како што истакна тој, оваа блокада кон патот за Европската Унија од нашиот источен сосед нема да заврши за скоро ...

Бучковски: Имаме направено многу повеќе од Бугарија, да останеме мудри и рационални

Frontline - 19.11.2020

Во делот на Коридорот 8 ние имаме направено пет пати, а може и десет пати повеќе од Бугарија. Ние тоа го правиме во континуитет, а таа страна не гледаме ништо. Во делот со говорот на омраза не е само контролата на медиумите, таму има една поширока ...

Кирацовски: Бугарија треба да не поддржи дури и ако комисијата не е согласна по сите прашања

Мак. Весник - 19.11.2020

Поранешниот пратеник и генерален секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, објави дека своевремено мнозинството во Собранието немало да го ратификува Договорот за добрососедство со Бугарија доколку имало изрична можност да се стави вето на патот на ...

Шпигел: Бугарија со своето вето за Северна Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

Frontline - 19.11.2020

„Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

Ковачев: Ние се бориме за нивното право на самоопределување, многу ми е тешко кога министри во Скопје велат дека сме го ...

365 - 19.11.2020

„За што можеме ние да направиме компромис – да кажеме дека Гоце Делчев бил половина Бугарин и имал растројство на личноста? Ние го дадовме најдобриот возможен предлог за да немаме никакви проблеми понатаму ниту во сегашноста, ниту во иднината, за да ...

Калфин: Бугарија употреби „тешкото оружје“, но не успеавме да кажеме што точно сакаме од С. Македонија

Мак. Весник - 19.11.2020

Поранешниот бугарски министер за надворешни работи и поранешен европратеник Ивајло Калфин, во интервју за бугарскиот портал „Фокус“ вели дека Бугарија многу брзо треба да ги изгради односите со Северна Македонија врз нова основа.

„Дојче веле“: Турската историја на Бугарија, иранското потекло на Бугарите и северномакедонскиот кошмар

Expres - 19.11.2020

Германскиот државен медиумски сервис Дојче Веле пред две недели годинава објавил сатиричен текст на Даниел Смилов кој со многу иронија ги опишува настаните меѓу Македонија и Бугарија во контекст на ЕУ и барањата за промена на историјата и ...

Бучковски: Имаме закон и резолуција за неправдите од комунизмот кои треба да ги искористиме пред Бугарија

Frontline - 19.11.2020

Сакам да кажам дека во Бугарија се пренесуваат и изјавите на Зоран Заев, како градоначалник на Струмица, кој има изјавувано дека понекогаш му пречи тоа што на некои споменици пишува бугарскиот фашистички окупатор.

Станковски: Бугарското вето го распламти духот на Тито

Скопје1 - 19.11.2020

Автор: Ѓорѓи Станковски Претседател на младинската организација на политичка партија Обединети за Македонија. Работејќи три години во бизнис организација за економска соработка на РС Македонија и Бугарија, има комуникација со луѓе од двете држави, ...

Бучковски: Имаме направено многу повеќе од Бугарија, да останеме мудри и рационални

Centar - 19.11.2020

„Во делот на Коридорот 8 ние имаме направено пет пати, а може и десет пати повеќе од Бугарија. Ние тоа го правиме во континуитет, а таа страна не гледаме ништо. Во делот со говорот на омраза не е само контролата на медиумите, таму има една поширока ...

Кирацовски: Пријателство е и кога сме согласни дека не мора баш за се’ да се согласуваме

Centar - 19.11.2020

Фејсбук статус на Александар Кирацовски од СДСМ: Како пратеник кој со гордост го гласаше договорот за пријателство и добрососедство со Р. Бугарија во 2017 год. никаде во истиот не сретнав условеност помеѓу работата на експертската комисија за ...

Пладневен преглед: Шпигел – Ветото за С. Македонија предизвика уште една криза во ЕУ, скандалозно, апсурдно, протест – ...

Frontline - 19.11.2020

Бугарија со своето вето за Северна Македонија предизвика уште една криза во ЕУ, пишува германски Шпигел. Бугарија прави преседан во политиката на проширување на ЕУ. Земјата гротескно го користи својот поглед на историјата како политичко оружје ...

Шекеринска: Неподелен е ставот во ЕУ дека ветото им штети на сите и дека треба да се надмине до крајот на годинава

MakPress - 19.11.2020

Бугарското вето и наштети на Македонија, на кредибилитетот на Европската Унија, но и на стратешката позиција на Бугарија во регионот. Како Влада покажавме дека знаеме да правиме компромиси таму каде што треба, ама за прашања за кои треба, знаеме да ...

Ивајло Калфин: Односите меѓу Софија и Скопје многу брзо треба да се изградат врз нова основа

MakPress - 19.11.2020

Поранешниот бугарски министер за надворешни работи и поранешен европратеник Ивајло Калфин, во интервју за бугарскиот портал „Фокус“ вели дека Бугарија многу брзо треба да ги изгради односите со Македонија врз нова основа.

„Шпигел“: Бугарија со своето вето за Македонија предизвика уште една криза во ЕУ

MakPress - 19.11.2020

Направивме многу изминатите три години во насока на нашиот напредок на патот на европската интеграција. Потпишавме Договор со Грција, го сменивме Уставот и името на државата. Исто така го потпишавме Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 ...

Преговарачкиот колач крие мирудии против ветото

Призма - 18.11.2020

Кога би имал формула за излез од овој ќор-скок, сигурно би добил Нобелова награда. Оваа забелешка на поранешен македонски министер за надворешни работи доволно ја илустрира тежината на предизвикот со кој ќе се соочува земјава по ветото од Бугарија ...

Инает наместо разочараност

Deutsche Welle - 18.11.2020

Не смее да нѐ фати рамнодушност, туку уште поголема одлучност. Резултатот треба да биде инает, а не разочараност. За инает, благодарам на прашањето, имаме неограничен капацитет. Пишува Петар Арсовски.

Демократски сојуз: Непријателски чин на Бугарија

Канал5 - 18.11.2020

Демократскиот сојуз оценува дека ветото од соседна Бугарија за одобрување на Преговарачката рамка за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во Европската Унија, е непријателски чин.

Неубедливи аргументи за бугарската блокада

Deutsche Welle - 18.11.2020

Според дипломати во Брисел, амбасадорите на другите членки на ЕУ вкочането гледаат во масите или во своите телефони кога претставници на Софија земаат збор за ова прашање, пишува германскиот весник „Зиддојче цајтунг“.

Заев: „Имаме уште шанси за ЕУ“ – опозицијата обвинува за скриена агенда на Заев со Борисов

ТВ21 - 18.11.2020

По официјалното вето на Бугарија, нејасно е зошто источниот сосед не блокира на патот на Европската унија, ова вчера во магазинот Клик плус на ТВ21 го изјави премиерот Зоран Заев. Изминатиов период и Захариева и Каракачанов постојано повторуваа дека ...

Од ветото до приказната за судот на цар Соломон

Deutsche Welle - 18.11.2020

Бугарското вето за почеток на македонските преговори со ЕУ внесе вознемиреност во регионот. Одлуката доби многу епитети: скандалозна, морално неодбранлива, грешка со историски последици. „Лично ми паѓа тешко.

Стојков: Барањата на Бугарија се нереални и се базираат врз рецидиви од минатото

Канал5 - 18.11.2020

Барањата на Бугарија се нереални и се базираат врз рецидиви од минатото - вака, Стојко Стојков од ОМО Илинден Пирин ја оценува бугарската блокада на земјава. Според него, токму прашањето за малцинството за која Софија веќе има добиено неколку ...

Скопје и Софија со најави за продолжување на разговорите, во регионот осуда на ветото

Телма - 18.11.2020

Ден по бугарското вето, дојдоа и првите остри осуди и реакции од академци и политичари од регионот на одлуката која ја оценија како скандалозна и со последици по целиот регион. Двете Влади пак, воздржани во изјавите, со извесна доза на оптимизам и ...

Стојков: По бугарското вето односите меѓу двете земји не можат да се развиваат во добра насока

Канал5 - 18.11.2020

Барањата на Софија се нереални и се рецидив на минатото.. Нервозата на Софија е токму заради правото на малцинството , смета првиот човек на ОМО Илинден Пирин, Стојко Стојков..Со него разговара Јован Ѓорговски.

Бојко Пенчев: Што сакаме од Македонија

Канал5 - 18.11.2020

Немоќна да се справи со растечката епидемија, исплашена од кенкавите и неефикасни, но инаку дрски протести, владата се обидува да покаже мускули барем на темата „Македонија". Сè започна со ВМРО, која во пумпањето на оваа хистерија виде шанса да го ...

Стојков: Барањата на Софија се нереални и се рецидив на минатото

Канал5 - 18.11.2020

Барањата на Бугарија се нереални и се базираат врз рецидиви од минатото - вака, Стојко Стојков од ОМО Илинден Пирин ја оценува бугарската блокада на земјава. Според него, токму прашањето за малцинството за која Софија веќе има добиено неколку ...

Јеремиќ: Бугарското вето е „скандалозно“ и може да има последици по европската интеграција на целиот регион

Фокус - 18.11.2020

Претседателот на српската опозициска Народна партија (НС) Вук Јеремиќ изјави дека бугарското вето на патот на Северна Македонија кон ЕУ е „скандалозно“ и дека тоа може да има последици по европската интеграција на целиот регион.

Софија ја оствари заканата за вето, Берлин остава простор за решение до крајот на декември

Алсат-М - 18.11.2020

Бугарија ја оствари заканата за вето блокирајќи го усвојувањето на преговарачката рамка за С. Македонија и одржувањето на првата меѓувладина конференција на вчерашниот видео-конференциски состанок на шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ.

Софија ќе одобри почеток на преговорите ако добие правни гаранции

Канал5 - 18.11.2020

По вчерашното вето од Софија власта оцени дека тоа е пораз и за Европската Унија. Опозицијата пак по фијаското за ЕУ гледа пораз на власта и бара оставки премиерот Заев верува дека сеуште има шанси за ЕУ, преговорите продолжуваат но почетокот на ...

Бугарската влада покажува мускули на темата Македонија, пишува деканот на софискиот универзитет „Св. Климент Охридски“

360 степени - 18.11.2020

Како тоа Борис Џонсон не се сетил да тропне на маса и да побара од Белата куќа да ги препознае англиските корени на американскиот идентитет, прашува Пенчев во својот блог Да ѝ се прави сопка на Македонија на нејзиниот пат кон Европската Унија не е ...

Јеремиќ: Бугарското вето е драматична порака што може да ја релативизира европската мантра за добрососедски односи

360 степени - 18.11.2020

Според поранешниот шеф на српската дипломатија, блокадата од Софија за почеток на преговорите на С Македонија со ЕУ е „скандалозна“ и може да има последици по европската интеграција на целиот регион Претседателот на српската опозициска Народна ...

Владата останува посветена на изнаоѓање решение со Бугарија

Сител - 18.11.2020

По вчерашното вето од страна на Бугарија за старт на преговорите со ЕУ, од македонската влада денеска велат дека остануваат посветени на преговорите за решение. "Сметаме дека Договорот за добрососедство е одлична рамка за изнаоѓање на решение за ...

Софија ја оствари заканата за вето, Берлин остава простор за решение до крајот на декември

Сител - 18.11.2020

Бугарија ја оствари заканата за вето блокирајќи го усвојувањето на преговарачката рамка за Македонија и одржувањето на првата меѓувладина конференција на вчерашниот видео-конференциски состанок на шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ.